PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28

Andreaslar
19-10-11, 23:31
Έκανα scan πριν 10 λεπτά και βρήκα 4 νέα κανάλια: 0-6 TV | MAD TV | MTV GREECE | SPORT TV
συχνότητα 810Mhz. Αλλά έχασα τα CINE/SPORT+ | PRISMA+ | RIK | BOYLH
Περιοχή Άνω Πατήσια / Κυπριάδου

........Auto merged post: Andreaslar πρόσθεσε 8 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έβαλα dvb-t tv tuner στον υπολογιστή του πατέρα μου και παρατηρώ ότι όλα τα ΕΡΤ (ερτ1, νετ, ετ3, βουλή, σινεσπόρ, πρίσμα) τα παίζει σπαστά. Τα υπόλοιπα ψηφιακά παίζουν υποδειγματικά. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω επιλογή για την ισχύς του σήματος που έχει στα κανάλια που έχουν πρόβλημα.

Τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ

Αυτά που αναφέρεις εκπέμπουνε από Πάρνηθα, οπότε αν δεν είσαι κοντά, δεν θα έχεις καλό σήμα. Κι εγώ απο χθες έχασα τα Plus της ΕΡΤ :/

21706
19-10-11, 23:45
Αυτά που αναφέρεις εκπέμπουνε από Πάρνηθα, οπότε αν δεν είσαι κοντά, δεν θα έχεις καλό σήμα. Κι εγώ απο χθες έχασα τα Plus της ΕΡΤ :/

Εκπέμπουν και από Υμηττό.

Andreaslar
19-10-11, 23:52
Όλα τα κρατικά ? Από χθες πάντως έχω χάσει τα Ερτ+ και βρήκα 4 νεα άλλα.
Παρεμπιπτόντως, τα Plus είναι σε MPEG2 η 4 ?

http://i55.tinypic.com/2sai1yo.png

Seitman
20-10-11, 07:55
Τα plus από όσο γνωρίζω είναι σε MPEG2.
Εκτός και αν άλλαξε κάτι και δεν το γνωρίζουμε. :scratch

rexdimos
20-10-11, 10:20
<<: 0-6 TV | MAD TV | MTV GREECE | SPORT TV
συχνότητα 810Mhz>>
καινουργια ειναι αυτα?το sport tv υπηρχε νομιζω η ξεκινησε και απο υμμητο?

treli@ris
20-10-11, 12:32
<<: 0-6 TV | MAD TV | MTV GREECE | SPORT TV
συχνότητα 810Mhz>>
καινουργια ειναι αυτα?το sport tv υπηρχε νομιζω η ξεκινησε και απο υμμητο?

Αυτα που βλεπεις δεν εκπεμπουν απο Υμηττο. Ειναι μονο για Αιγινα.

Andreaslar
20-10-11, 14:28
Τώρα έχασα τα 810Mhz, και έπιασα τα Plus της ΕΡΤ.
Άβυσσος η digea...

Andreaslar
30-10-11, 00:01
Σήμερα πιάνω τα πάντα όλα. Όλα 100% εκτός από το μπουκέτο με τα KONTRA / BLUESKY /κτλ
Περιοχή Άνω Πατήσια (Αγ. Λαύρας)

npil
03-11-11, 21:11
Σήμερα πιάνω τα πάντα όλα. Όλα 100% εκτός από το μπουκέτο με τα KONTRA / BLUESKY /κτλ
Περιοχή Άνω Πατήσια (Αγ. Λαύρας)

ποτε θα ανεβουν Υμηττο ολα τα καναλια ξερουμε?

dfourt
03-11-11, 21:21
ποτε θα ανεβουν Υμηττο ολα τα καναλια ξερουμε?
Από όσο ξέρω, σύμφωνα με το νομικό πλαίσιο, δεν προβλέπεται να εκπέμψουν τα περιφερειακά κανάλια από τον Υμηττό.

Το γράφει και στο site της digea στα faqs.

Όταν ολοκληρωθεί η μετάβαση στην ψηφιακή εποχή, και καταργηθεί η αναλογική μετάδοση, προβλέπεται να εκπέμψουν όλα από το νέο κέντρο εκπομπής που θα φτιάξουν στην Πάρνηθα.

Προφανώς τα επιπλέον κανάλια που πιάνετε μερικοί,που έχετε λήψη από Υμηττό, τα πιάνετε από αντανακλάσεις.Πιθανώς, ανάλογα και με την περιοχή που είστε, να μπορέσετε να πιάσετε όλα τα κανάλια γυρίζοντας την κεραία προς Αίγινα.

thanoolhs
03-11-11, 21:33
Τελεια....
Ετσι οπως παμε θα μπουν σε 2+ χρονια:down:

_Drakos_
11-11-11, 14:25
Καλησπέρα παίδες. Εδώ και 20 μέρες έχω χάσει το 46άρι μπουκέτο. Δεν πιάνω Ant1, ALPHA, ALTER κλπ. Πριν έπαιζαν καμπάνα. Για την ακρίβεια παίζουν για 5-6 δευτερόλεπτα και μετά χάνονται, και πάλι τα ίδια. Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη. Καμία ιδέα? Να προσθέσω ότι μένω Ν.Σμυρνη.

nnn
15-12-11, 17:37
Tο διεθνές αγγλόφωνο τηλεοπτικό πρόγραμμα Euronews (του οποίου η ΕΡΤ (http://www.naftemporiki.gr/search/search.asp?smode=news&q=%CE%95%CE%A1%CE%A4) αποτελεί ιδρυτικό μέλος), καθώς και την ευρωπαϊκή εκδοχή του γαλλόφωνου διεθνούς τηλεοπτικού προγράμματος της δημόσιας γαλλικής τηλεόρασης, TV5 Monde φέρνει στους τηλεθεατές με ελεύθερη επίγεια ψηφιακή εκπομπή η δημόσια ραδιοτηλεόραση.
Για τη λήψη των συγκεκριμένων καναλιών, οι τηλεθεατές θα πρέπει να διαθέτουν επίγειο ψηφιακό αποκωδικοποιητή MPEG 4 ή τηλεόραση με ενσωματωμένο ανάλογο δέκτη. Επίσης, θα πρέπει να συντονίσουν τις τηλεοράσεις τους ή τους αποκωδικοποιητές τους, προσθέτοντας στην ψηφιακή τους λήψη το κανάλι 22 (482 MHz) για την περιοχή της Αττικής ή το κανάλι 46 (674 MHz) για την περιοχή της Θεσσαλονίκης.
H ψηφιακή μετάδοση πραγματοποιείται από το κοινό ψηφιακό μπουκέτο ΕΡΤ - NOVA μέσω των κέντρων εκπομπής Υμηττού και Αίγινας για την Αττική και στη Θεσσαλονίκη μέσω των κέντρων εκπομπής Χορτιάτη και Φιλίππειου.


2 νέα κανάλια στο μπουκέτο

thanoolhs
15-12-11, 18:10
2 νέα κανάλια στο μπουκέτο
Ωραιος nnn για την ενημερωση.
Καλα παμε!!
Ελπιζω να ακολουθήσουν και αλλα:oneup:

rexdimos
16-12-11, 00:01
σε ποια συχνοτητα?

thanoolhs
16-12-11, 00:03
σε ποια συχνοτητα?

κανάλι 22 (482 MHz) για την περιοχή της Αττικής ή το κανάλι 46 (674 MHz) για την περιοχή της Θεσσαλονίκης.

odd
16-12-11, 02:29
Η digea έχει μειώσει κατά πολύ το bandwidth του Alter, πριν λίγο κοίταξα και ήταν άθλιο το σήμα. Αισχροί...

rexdimos
16-12-11, 13:34
και τι να το κανουν το bandwidth του Alter, να βλεπουμε απεργειακη καρτα με ευκρινεια?

odd
16-12-11, 15:01
άλλο να με ευκρίνεια και άλλο να μη βλέπεις τίποτα. Όπως και να το δεις αθλιότητα.

nnn
16-12-11, 15:38
Σύμφωνα με την Digea το Alter έχει να πληρώσει το ποσοστό του ένα χρόνο, αφού το αναμεταδίδουν κιόλας πάλι καλά να λες.

odd
16-12-11, 16:50
Α είναι οικονομικό το θέμα; Γιατί εμένα μου φαίνεται πως αν το alter εξέπεμπε το γνωστό ελληνικό πρόγραμμα του κουτσομπολιού και της προπαγάνδας, δεν νομίζω πως η digea θα το 'κοβε.

Για να μη σχολιάσω την ειρωνεία του πράγματος ότι οι καναλάρχες (που είναι πίσω και από τη digea και την κάθε digea) θέτουν ζήτημα οικονομικό, τη στιγμή που χρωστούν σε όποιον μιλά ελληνικά. Έχεις υπόψη σου τι γίνεται στα media τον τελευταίο χρόνο;

konc
16-12-11, 19:19
2 νέα κανάλια στο μπουκέτο

Ωραιότατα και καλοδεχούμενα όλα τα νέα κανάλια, αλλά πραγματικά είμαι σίγουρος πως όλοι εμείς που πιάνουμε από Υμηττό θα προτιμούσαμε να μπορούσαμε να βλέπαμε mad/mtv κλπ περιφερειακα πρώτα και μετά TV5 :p

Νικαετός
08-02-12, 10:25
Eρώτηση κρίσεως...

Εδώ και 2 μέρες έχει εξαφανιστεί η εικόνα από το euronews. (Έχω μόνο ήχο αλλά καθόλου εικόνα). Μόνο σε μένα συμβαίνει ή το παρατήρησε και άλλος??

Seitman
08-02-12, 13:20
Αν ο δέκτης σου είναι mpeg-4 Νίκο, τότε μάλλον είναι πρόβλημα του πομπού. Αν είναι mpeg-2, το πιο πιθανό είναι να "γύρισαν" το σήμα σε mpeg-4.

treli@ris
08-02-12, 13:20
Σε μενα παιζει κανονικα (Υμηττος).

zeppos
08-02-12, 21:58
Κάτι άλλο πρέπει να γίνεται, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα MPEG 2/4. To λέω γιατί μέχρι πριν 3-4 μέρες έπιανα το Euronews κανονικά σε τηλεόραση με ενσωματωμένο δέκτη MPEG4.

Μάλιστα αυτή τη στιγμή το Euronews είναι το μοναδικό κανάλι της συχνότητας 22 (από Υμηττό) που έχει μαύρο με ήχο. Το TV5 που βρίσκεται στο ίδιο μπουκέτο (άρα έχει παρόμοιες παραμέτρους QAM, GI, FFT κλπ) δείχνει κανονικά.

Δοκίμασα να ξανασυντονίσω το μπουκέτο αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε. Πραγματικά πολύ περίεργο... Ευτυχώς που το Euronews έχει και τζάμπα live streaming.

http://www.euronews.net/news/streaming-live/

oxyd
25-03-12, 21:11
Με τους τοπικούς, μικρότερους αναμεταδότες ξέρει κανείς τι θα γίνει; Θα μπουν ψηφιακοί στη θέση των αναλογικών κάποια στιγμή; Υπάρχουν περιοχές ακόμα στην Αττική που δεν πιάνουν. Υπάρχουν αναλογικοί αναμεταδότες στις περιοχές Αγ. Πέτρου, Στύρα Ευβοίας κ.λπ. για τους οικισμούς στη σκιά της Πεντέλης, ανατολικά της Αττικής.

LLLEFTERIS
26-03-12, 16:01
Εγω τους εχω στειλει 4 mail για να μου πουν ποτε και θα βλεπουμε mad mtv κλπ απο Υμηττο αλλα δεν..... απαντηση γιοκ.

kostas2005
26-03-12, 19:01
καλά εγώ τους ρώταγα face to face γιατί dvb-t και όχι dvb-t2
και η απάντηση ήταν .....εεεε δεν μπορώ να σου πω ...αλλά το κάναμε για το καλό σας ..για να σας προστατεύσουμε μελλοντικά.

LLLEFTERIS
27-03-12, 12:05
Εγω πηρα απαντηση


Αναφορικά με το ερώτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι τηλεοπτικοί σταθμοί περιφερειακής εμβέλειας 0-6 TV, ATTICA TV, BLUE SKY, CHANNEL 9, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, KONTRA CHANNEL, MAD TV, MTV GREECE, NICKELODEON, SPORT TV και ΤΗΛΕΑΣΤΥ, με βάση το νομικό πλαίσιο (ΚΥΑ 21161/2008 και σχετικές για τον κάθε τηλεοπτικό σταθμό αποφάσεις του ΕΣΡ) εκπέμπονται ψηφιακά μέσω της Digea μόνο από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας, το οποίο δεν αποτελεί βασικό κέντρο εξυπηρέτησης της περιοχής σας.

Προς το παρόν δεν υπάρχει σχετική νομοθετική ρύθμιση για την εκπομπή των καναλιών αυτών από το κέντρο εκπομπής του Υμηττού, ούτε έχουμε ενημέρωση για το πότε αυτή θα υλοποιηθεί. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το νομικό πλαίσιο και τις ενδεχόμενες μελλοντικές ρυθμίσεις, παρακαλούμε πολύ απευθυνθείτε στους αρμόδιους κρατικούς φορείς (Υπουργείο Μεταφορών Υποδομών και Δικτύων, ΕΣΡ, ΕΕΤΤ).

treli@ris
30-03-12, 10:30
Συμφωνα με το ΦΕΚ 862, στις 6/7/2012 στις 03:00 σταματαει η αναλογικη μεταδοση απο τον Υμηττο των καναλιων που εκπεμπονται ταυτοχρονα και ψηφιακα. Το μεγαλυτερο κομματι της Αττικης δηλαδη θα παιζει μονο ψηφιακα.

jap
30-03-12, 12:31
Θα ακολουθήσουν σκηνές απείρου κάλλους.

Τώρα που έχουμε ανάγκες, μπορώ να έχω λίγο από εκείνο το μέρισμα; Δεν θέλω 4G, σε μετρητά ό,τι μου αναλογεί παρακαλώ.

Andreaslar
30-03-12, 17:19
Ερώτηση:
Με τα κινέζικα USB DVB-T πιάνω στα Άνω Πατήσια τα : 0-6 TV, ATTICA TV, BLUE SKY, CHANNEL 9, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, KONTRA CHANNEL, MAD TV, MTV GREECE, NICKELODEON, SPORT TV και ΤΗΛΕΑΣΤΥ
Με την τηλεόραση LG32LD550, ΔΕΝ τα πιάνω...
Το ίδιο καλώδιο κεραίας δίνει σήμα και στα 2...

zeppos
30-03-12, 20:31
Συμφωνα με το ΦΕΚ 862, στις 6/7/2012 στις 03:00 σταματαει η αναλογικη μεταδοση απο τον Υμηττο των καναλιων που εκπεμπονται ταυτοχρονα και ψηφιακα. Το μεγαλυτερο κομματι της Αττικης δηλαδη θα παιζει μονο ψηφιακα.

Θα γελάσουμε αν δεν αλλάξει ο -ακατανόητος- νόμος και δεν ανοίξει επιτέλους το κέντρο εκπομπής της Πάρνηθας για μετάδοση DVB-T. Είναι αρκετές -ακόμα- οι περιοχές του λεκανοπεδίου που έχουν θέμα με την ψηφιακή λήψη μέσω Υμηττού.

LLLEFTERIS
04-04-12, 17:09
Το οτι στις 6 Ιουλιου κλεινει ο Υμηττος η Digea δεν το ξερει η τουλσχιστον το εμαθε απο τριτους.

Nikiforos
09-06-12, 13:59
Εγω πηρα απαντηση

αυτη την απαντηση την ειχα παρει τηλεφωνικα ΠΟΛΥ καιρο πριν! ακομα το ιδιο μασημενο παραμυθακι λενε? ΕΛΕΟΣ!!!!
και εγω εξοχικο Τυμβο Μαραθωνα πιανω μονο αναλογικα απο Ν.Στυρα Ευβοιας! τι θα γινει με εμας εκει? στα αναλογικα θα μεινουμε μεχρι να τα κοψουν?????
Στην Κυψελη που ειμαι πιανω με εξωτερικη κεραια που κοιταει Υμηττο ΧΩΡΙΣ να εχω οπτικη με το βουνο, τα καναλια της Αιγινας! η DIGEA ειπε πως ειναι σηματα εξ αντανακλασεων γιαυτο τα πιανετε και στα Κ.Πατησια με στικακια!
Τους ειχα πει και για την Παρνηθα και ελεγαν κατι για νομοθετικο πλαισιο κτλ, ιστοριες!!! δεν καταλαβαινω δλδ τα αναλογικα τοσα χρονια πως επαιζαν απο εκει και για τα ψηφιακα ΟΧΙ???? τι λογικη ειναι αυτη? το ξερουν οτι η μιση ΑΤΤΙΚΗ δεν εχει ψηφιακα καναλια ΚΑΘΟΛΟΥ???? :down::down::down:

giwrgosth
09-06-12, 16:08
αυτη την απαντηση την ειχα παρει τηλεφωνικα ΠΟΛΥ καιρο πριν! ακομα το ιδιο μασημενο παραμυθακι λενε? ΕΛΕΟΣ!!!!
και εγω εξοχικο Τυμβο Μαραθωνα πιανω μονο αναλογικα απο Ν.Στυρα Ευβοιας! τι θα γινει με εμας εκει? στα αναλογικα θα μεινουμε μεχρι να τα κοψουν?????
Στην Κυψελη που ειμαι πιανω με εξωτερικη κεραια που κοιταει Υμηττο ΧΩΡΙΣ να εχω οπτικη με το βουνο, τα καναλια της Αιγινας! η DIGEA ειπε πως ειναι σηματα εξ αντανακλασεων γιαυτο τα πιανετε και στα Κ.Πατησια με στικακια!
Τους ειχα πει και για την Παρνηθα και ελεγαν κατι για νομοθετικο πλαισιο κτλ, ιστοριες!!! δεν καταλαβαινω δλδ τα αναλογικα τοσα χρονια πως επαιζαν απο εκει και για τα ψηφιακα ΟΧΙ???? τι λογικη ειναι αυτη? το ξερουν οτι η μιση ΑΤΤΙΚΗ δεν εχει ψηφιακα καναλια ΚΑΘΟΛΟΥ???? :down::down::down:
Όσο αφορά τα περιφερειακά αυτά θα αποφασίσουν αν θα πάνε μέσω Digea ή αν θα εκπέμψουν μόνα τους ή καθόλου ή αν θα μοιράζουν κασέτες.
Οπότε μην περιμένεις από την Digea να σου πει πότε και που θα εκπέμψουν, πραγματικά δεν το γνωρίζει, αλλά από τα ίδια τα κανάλια.
Τώρα για τα Στύρα και την Πάρνηθα αρμόδια να αποφασίσει πότε θα εκπέμψουν ψηφιακά είναι η κυβέρνηση και κανείς άλλος.
Μην τα μπερδεύεις με τα αναλογικά και δεν υπαρχει η λογική "αφού παίζουν αναλογικά από το Χ σημείο γιατί να μην παίξουν και ψηφιακά από το ίδιο."
Είναι μια μελέτη που έγινε στο πόδι από κάποιους που τσέπωσαν και κάποια αρεκτά χρήματα και τίποτα παραπάνω. Η μελέτη αυτή έγινε ΚΥΑ και καμία Digea ή ΕΡΤ δεν μπορεί να κάνει κάτι διαφορετικό και πιο λογικό, όπως πχ σε μια νύχτα να γίνουν όλα τα αναλογικά της Αττικής (Υμηττός, Πάρνηθα, Αίγινα, Στύρα κλπ) ψηφιακά.
Με λίγα λόγια δεν υπάρχει λογική στο σχεδιασμό και κάτι που ξεκίνησε λάθος θα πάει μέχρι τέλος έτσι.

Nikiforos
09-06-12, 22:47
Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά!!!!

thanoolhs
20-06-12, 10:45
Μπήκαν σημερα 4 νεα καναλια για τσεκαρετε !!!;)

john84
20-06-12, 10:56
Συχνοτητα? Απο Υμηττό? Απο Αιγινα? Πια καναλια? Ε πες τιποτα....:)

thanoolhs
20-06-12, 11:07
Συχνοτητα? Απο Υμηττό? Απο Αιγινα? Πια καναλια? Ε πες τιποτα....:)

Επειδη εχει προβλημα το προγραμμα απο το pc δεν μπορω να δω συχνοτητα!!
Με ενα απλο scan μπορεις να τα δεις :)
Απο Υμηττό ειναι, περιοχη Καλλιθεα.
http://img832.imageshack.us/img832/2575/dsadud.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/832/dsadud.jpg/)

jkoukos
20-06-12, 12:09
Από άλλο ειδικό φόρουμ:

Είναι από Υμηττό και είναι δοκιμές του νέου παρόχου OPSIS που δημιουργήσανε κάποιοι περιφεριακοί οι οποίοι θα εκπέμψουν απο τον δίαυλο 54 αφού γίνουν κάποιες μετακινήσεις καναλίών απο το 54 στο 63.
Η εκπομπή προς το παρόν είναι σε MPEG 2.
Παράμετροι εκπομπής QAM64 -1/32- 2/3.

Το διάγραμμα ακτινοβολίας της κεραίας είναι σε 3 διευθύνσεις,ενώ ταυτόχρονα έχει ξεκινήσει η εγκατάσταση της νέας κεραίας του παρόχου η οποία θα είναι προς 4 διευθύνσεις και θα υλοποιηθεί στις εγκαταστάσεις του 06.
Η εκπομπή είναι προς το παρόν σε MPEG 2 και ήδη αναμένεται η νέα πλατφόρμα σε MPEG 4(H 264).
Ο πομπός είναι ισχύος 1,5KW και αυτή την στιγμή δουλεύει στα 500W.
Η εκπομπή είναι δοκιμαστική ώστε να μπορέσουν να γίνουν οι απαραίτητες μετρήσεις και για τον λόγο αυτό η ισχύς θα ανεβαίνει σταδιακά.
Ο δίαυλος 62 επιλέχθηκε δεδομένου ότι δεν υπάρχει άλλος δίαυλος ελεύθερος που να μπορέσουν να πραγματοποιηθούν οι απαραίτητες δοκιμές.

Nikiforos
20-06-12, 12:42
Τα κανάλια αυτά πριν επαιζαν ΜΟΝΟ από Αίγινα! επειδη πιανω 2 αλλες συχνοτητες απο ανακλασεις, αυτα δεν τα επιανα! θα το τσεκαρω το απογευμα!

konc
20-06-12, 15:18
Άρα δεν έχει νόημα να τα σετάρουμε κανονικά αφού θα αλλάξουν συχνότητα μόλις το δοκιμαστικό γίνει μόνιμο, καλά καταλαβαίνω?

Nikiforos
20-06-12, 18:32
Επειδη εχει προβλημα το προγραμμα απο το pc δεν μπορω να δω συχνοτητα!!
Με ενα απλο scan μπορεις να τα δεις :)
Απο Υμηττό ειναι, περιοχη Καλλιθεα.


Περίεργο! εγώ δεν πιάνω αυτα που λες! ειμαι στην Ανω Κυψελη πιανω απο Υμηττο (χωρις καθαρη οπτικη) και απο ανακλασεις πιανω και 2 συχνοτητες της Αιγινας.
το καναλι 0-6 ΤV ανηκει στην Αιγινα στην 63 (810mhz) και εχει μαζί τα MAD tv, MTV και sports tv τα οποια πιανω κανονικα! εκτος αν το εβαλαν και σε αλλη συχνότητα απο Υμηττο με αλλα καναλια! μπορει να εχεις εσυ καθαρη οπτικη και να τα πιανεις, μαλλον εχουν αδυναμο σημα :(
Ομως επιασα στην 22 (482mhz) τα καναλια Novacinema1, Novasports1, Euro News, TV5 Europe και ενα unknown! τα 2 πρωτα εχουν κλειδακι! τα αλλα παιζουν! δεν ξερω αν υπηρχαν πριν εγω σημερα τα ειδα 1η φορα! επισης η 52 (722mhz) δεν μου παιζει σημερα δεν εχει σημα! δλδ τα καναλια ΝΕΤ-ΕΤ1-ΕΤ3-ΕΡΤ HD. Ξερει κανείς τπτ?

jkoukos
20-06-12, 18:53
@Nikiforos, σίγουρα είναι από Υμηττό στην 62.
Τα πιάνω με πολλά σπασίματα και ισχύ στην TV 50% κι είμαι Γηροκομείο βλέποντας άμεσα τους αναμεταδότες χωρίς εμπόδιο.
Απλά όπως ίσως είδες και σε προηγούμενο μήνυμα εκπέμπουν δοκιμαστικά με μειωμένη ισχύ, οπότε εσύ μέσω αντανάκλασης το βλέπω χλωμό να το πιάσεις.
Τα άλλα για Nova κλπ στην 22 έχουν πολύ καιρό που εκπέμπουν και τα κανάλια της ΕΡΤ στην 52 δουλεύουν κανονικά.

Nikiforos
20-06-12, 22:33
@Nikiforos, σίγουρα είναι από Υμηττό στην 62.
Τα πιάνω με πολλά σπασίματα και ισχύ στην TV 50% κι είμαι Γηροκομείο βλέποντας άμεσα τους αναμεταδότες χωρίς εμπόδιο.
Απλά όπως ίσως είδες και σε προηγούμενο μήνυμα εκπέμπουν δοκιμαστικά με μειωμένη ισχύ, οπότε εσύ μέσω αντανάκλασης το βλέπω χλωμό να το πιάσεις.
Τα άλλα για Nova κλπ στην 22 έχουν πολύ καιρό που εκπέμπουν και τα κανάλια της ΕΡΤ στην 52 δουλεύουν κανονικά.

Στην 52 τωρα ναι παιζουν!!! ισως να ηταν ενα παροδικο προβλημα! για την 62 τιποτα εδω! οπως ειπα δεν εχω οπτικη! και αυτα της ΕΡΤ οταν πρωτοβγηκαν δεν τα επιανα! μετα μαλλον ανεβασαν ισχυ! οταν εχεις καθαρη οπτικη να βλεπεις δλδ κεραιες Υμηττου τοτε λογικο να πιανεις καλυτερα!

RASTAVIPER
22-06-12, 23:54
Ανάμεσα στο ERT HD και στο κανονικό κανάλι υπάρχει καθυστέρηση?
Γιατί πρώτα άκουσα το γκολ της Εθνικής από τους γείτονες και μετά από 4 δεύτερα το είδα με τα μάτια μου. ;)

Nikiforos
23-06-12, 00:04
Αν εννοεις κανονικο καποιο αναλογικο καναλι ναι υπαρχει!

21706
03-07-12, 14:38
Υπάρχει κανένας χάρτης που να δείχνει ποιες περιοχές
καλύπτει το ψηφιακό ή αναλογικό σήμα από τα κέντρα
εκπομπής Υμηττού, Πάρνηθας και Αίγινας;

@ ADSLgr.com All rights reserved.