PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28

dynamos
03-07-12, 14:55
http://www.digea.gr/mapinfo.html

21706
03-07-12, 18:04
http://www.digea.gr/mapinfo.html

Αν καταλαβαίνω σωστά το νόημα των χρωμάτων,
το σήμα από Υμηττό φτάνει στο Καπανδρίτι αλλά
όχι στον Μαραθώνα. Είναι έτσι;

Nikiforos
03-07-12, 20:02
Αν καταλαβαίνω σωστά το νόημα των χρωμάτων,
το σήμα από Υμηττό φτάνει στο Καπανδρίτι αλλά
όχι στον Μαραθώνα. Είναι έτσι;

έχεις εξοχικο εκει και ρωτας? γιατι εγω ειμαι στον Τυμβο και δεν πιανω τπτ απο ψηφιακα!!! και ναι δεν φτανει εχω κανει και δοκιμες!

21706
03-07-12, 20:12
έχεις εξοχικο εκει και ρωτας? γιατι εγω ειμαι στον Τυμβο και δεν πιανω τπτ απο ψηφιακα!!! και ναι δεν φτανει εχω κανει και δοκιμες!

Όχι, δεν έχω σπίτι εκεί αλλά έχει ένας γνωστός μου
και με ρωτάει. Είναι περίεργο πάντως να φτάνει το
σήμα από Υμηττό στο Καπανδρίτι και να μη φτάνει
Νέα Μάκρη, Μαραθώνα, Γραμματικό. Εκτός αν δεν
ερμηνεύω σωστά τα χρώματα του χάρτη. Δυστυχώς
δεν υπάρχει και κάποιο επεξηγηματικό υπόμνημα.

Nikiforos
03-07-12, 20:22
Δυστυχώς όντως δεν φτάνει!!! ο λογος ειναι πολυ απλος! ο Υμηττος καλυπτεται απο πολλα αλλα βουνα στις περιοχες αυτες και χανει το σημα την δυναμη του! ειναι και παρα πολλα χιλιομετρα αποσταση! ενω το Καπανδριτι ειναι ψηλα! και εδω στην Κυψελη που μενω δεν βλεπω Υμηττο οπτικα αλλα με κοβουν μονο πολυκατοικιες οχι βουνα!!! αν πας στα συνορα Ανω Κυψελης με Γαλατσι πισω απο τα Τουρκοβουνια αυτοι που εχουν στην μεση αυτα τα βουνα κανεις δεν πιανει ψηφιακα!!! ειπαμε αν δεν μπουν Παρνηθα το μισο λεκανοπεδιο ΔΕΝ βλεπει ψηφιακα!!!! ποτε επιτελους θα ξυπνησει η DIGIA????

dynamos
03-07-12, 20:34
Έxει μπροστά την Πεντέλη... Στον Μαραθώνα από Στύρα πιάνουν.
http://www.myneastyra.gr/219-analogiko-sima-telos-sti-notia-evoia/

Nikiforos
03-07-12, 20:50
Έxει μπροστά την Πεντέλη... Στον Μαραθώνα από Στύρα πιάνουν.
http://www.myneastyra.gr/219-analogiko-sima-telos-sti-notia-evoia/

Ναι στο εξοχικο απο Ν.Στυρα πιανω αλλα η σελιδα αυτη λέει για τον Υμηττο!!! που κολαει αυτο λοιπον? δεν πιανουμε αναλογικα απο Υμηττο! αλλά λεει ο τιτλος και μεσα στο αρθρο αναφερει μονο Υμηττο!!! δλδ στις 20 Ιουλιου θα γινει ψηφιακο και το κεντρο στα Στυρα? ήδη εχω δεκτη φηφιακο που καθεται!

LEFTKOYL
03-07-12, 22:37
νεα μακρη δεν εχει ντιπ για ντιπ σημα ψηφιακο

dynamos
04-07-12, 02:11
Απλή συνεπαγωγή. Στα Στύρα ο αναλογικός αναμεταδότης κλείνει.. η κατάλαβα κάτι λάθος. Είναι η τοπική σελίδα της περιοχής, και γράφει "Τέρμα το αναλογικό σήμα στα Στύρα". Άρα περιοχές όπως Μαραθώνας, Νέα Μάκρη που έπαιρνα σήμα από τα Στύρα, τέρμα. Δεν μένω στο Μαραθώνα ή στα Στύρα, αν βλέπουν τώρα από κάπου αλλού; Έχει π.χ. αναμεταδότη στο Αλιβέρι. Δεν είδα να κλείνει εκεί κάτι..!

(Δεν είδα και καμιά αναφορά, για μετατροπή του αναμεταδότη στα Στύρα)

RASTAVIPER
04-07-12, 08:30
Παιδιά με το MTV και τα άλλα που εκπέμπουν από Αίγινα τι θα γίνουν όταν τα χάσουμε από αναλογικά από Υμηττό?

dynamos
04-07-12, 10:22
Δοκιμή λήψης από Αίγινα στα 54 UHF -738 MHz Nickelodeon και 63 UHF-810 MHz για MTV.
To 63 θα ενεργοποιηθεί και απο Υμηττό. Πόλεμος στις συχνότητες, μέχρι να σταθεροποιηθεί και οριστικοποιηθεί η κατάσταση. Θα είμαστε με μια κεραία στην ταράτσα...:mad:

konc
04-07-12, 12:51
Παιδιά με το MTV και τα άλλα που εκπέμπουν από Αίγινα τι θα γίνουν όταν τα χάσουμε από αναλογικά από Υμηττό?

Η απορία πολλών.. Το πιθανότερο είναι να εκπέμψουν σύντομα και αυτά ψηφιακά από Υμηττό, αλλά δεν υπάρχει επίσημη απάντηση για το πότε.

shadow_1986
04-07-12, 14:44
Η απορία πολλών.. Το πιθανότερο είναι να εκπέμψουν σύντομα και αυτά ψηφιακά από Υμηττό, αλλά δεν υπάρχει επίσημη απάντηση για το πότε.

Επίσημη Ανακοίνωση προς χρήστες Digea

Οι φανατικοί θαυμαστές του MTV και των καναλιών που εκπέμουν μόνο απο Αίγινα θα έχουν την δυνατότητα να μετακομίσουν σε κοντινές περιοχές τις Αίγινας όπου νοικιάζουμε έτοιμα δωμάτια πλήρως εξοπλισμένα με αποκωδικοποιητές για να απολαμβάνετε με άνεση,και χωρίς πολλά....ΚΛΙΚ ΚΛΙΚ! :p

jkoukos
04-07-12, 16:54
Έχει ήδη βγει απόφαση και θα με το αναλογικό switch off στις 20 Ιουλίου θα έχουμε και ψηφιακή εκπομπή περιφερειακών καναλιών από τον Υμηττό.
Στη συχνότητα 54 θα εκπέμπουν οι σταθμοί, Extra , Attica, High και Nickelodeon.
Στη συχνότητα 65 οι Blue Sky ,Kontra, ΤΗΛΕΑΣΤΥ και Channel 9.
Στη συχνότητα 63 με απόφαση του ΕΣΡ, μαζί με τους MAD, MTV, 0-6 και Sport TV, εντάσσονται και οι σταθμοί Sunny Channel και Shop TV.
Πηγή (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/57319-%CE%95%CF%80%CE%AF%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-TV-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%95%CE%BE%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82/page142).

giwrgosth
04-07-12, 17:57
Απλή συνεπαγωγή. Στα Στύρα ο αναλογικός αναμεταδότης κλείνει.. η κατάλαβα κάτι λάθος. Είναι η τοπική σελίδα της περιοχής, και γράφει "Τέρμα το αναλογικό σήμα στα Στύρα". Άρα περιοχές όπως Μαραθώνας, Νέα Μάκρη που έπαιρνα σήμα από τα Στύρα, τέρμα. Δεν μένω στο Μαραθώνα ή στα Στύρα, αν βλέπουν τώρα από κάπου αλλού; Έχει π.χ. αναμεταδότη στο Αλιβέρι. Δεν είδα να κλείνει εκεί κάτι..!

(Δεν είδα και καμιά αναφορά, για μετατροπή του αναμεταδότη στα Στύρα)
Δεν κλείνει (και φυσικά ούτε ανοίγει!) τίποτα στα Στύρα.
Όσι βλέπουν από εκεί θα βλέπουν κανονικά και μετά τις 20/7.

konc
04-07-12, 19:50
Έχει ήδη βγει απόφαση και θα με το αναλογικό switch off στις 20 Ιουλίου θα έχουμε και ψηφιακή εκπομπή περιφερειακών καναλιών από τον Υμηττό.
Στη συχνότητα 54 θα εκπέμπουν οι σταθμοί, Extra , Attica, High και Nickelodeon.
Στη συχνότητα 65 οι Blue Sky ,Kontra, ΤΗΛΕΑΣΤΥ και Channel 9.
Στη συχνότητα 63 με απόφαση του ΕΣΡ, μαζί με τους MAD, MTV, 0-6 και Sport TV, εντάσσονται και οι σταθμοί Sunny Channel και Shop TV.
Πηγή (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/57319-%CE%95%CF%80%CE%AF%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-TV-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%95%CE%BE%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82/page142).

Ωραίος, ευχαριστούμε! Ξέρεις φαντάζομαι πόσο καιρό ψάχνουμε να δούμε τι γίνεται από Υμηττό και τα κανάλια που λείπουν και άκρη δεν βγάζουμε..

Lagman
04-07-12, 21:49
Έχει ήδη βγει απόφαση και θα με το αναλογικό switch off στις 20 Ιουλίου θα έχουμε και ψηφιακή εκπομπή περιφερειακών καναλιών από τον Υμηττό.
Στη συχνότητα 54 θα εκπέμπουν οι σταθμοί, Extra , Attica, High και Nickelodeon.
Στη συχνότητα 65 οι Blue Sky ,Kontra, ΤΗΛΕΑΣΤΥ και Channel 9.
Στη συχνότητα 63 με απόφαση του ΕΣΡ, μαζί με τους MAD, MTV, 0-6 και Sport TV, εντάσσονται και οι σταθμοί Sunny Channel και Shop TV.
Πηγή (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/57319-%CE%95%CF%80%CE%AF%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-TV-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%95%CE%BE%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82/page142).


Άντε γιατί μέχρι τώρα έχω δύο κεραίες για αυτό το λόγο... και η λήψη από Αίγινα δεν είναι και η ιδανικότερη για μένα...

Nikiforos
05-07-12, 11:44
Εγω ειμαι στην Ανω Κυψελη και Απο ανακλασεις πιανω και 2 συχνοτητες της Αιγινας ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!! φοβερο!!! παντως η κεραια μου κοιταει προς Υμηττο δλδ προς πολυκατοικιες δεν εχω οπτικη επαφη με Υμηττο!
Στο αλλο θεμα με τα Ν.Στυρα εδω τι καταλαβαινετε? http://www.myneastyra.gr/219-analogiko-sima-telos-sti-notia-evoia/
μαλλον πρεπει να παρουμε κανα τηλ να ενημερωθουμε ε? οπως και να εχει καποια στιγμη πρεπει να γυρισει και εκει σε ψηφιακο! δεν ειναι δυνατον ακομα αναλογικα!!!
για τα καναλια της Αιγινας νομιζω στον Υμηττο ειχε αναλογικα που εμποδιζαν την ταυτοχρονη εκπομπη, τωρα που θα καταργηθουν τα αναλογικα μπορουν να μπουν και τα άλλα ψηφιακα (αυτα της Αιγινας δλδ) και στον Υμηττο!
Επισης τι θα γινει με την Παρνηθα? γιατι τετοια εμμονη να μην εχει ψηφιακα? το μισο λεκανοπεδιο Αττικης δεν πιανει απο Υμηττο και Αιγινα!!! οπως τα βορεια προαστια, οπως αυτοι που ειναι στους προποδες Υμηττου, αυτοι που ειναι πισω απο βουνα πχ Νεα Μακρη, Μαραθωνας, Γραμματικο και αλλα (εδω θα λυθει το θεμα αν γινουν ψηφιακα στα Ν.Στυρα).

giwrgosth
05-07-12, 17:33
Στο αλλο θεμα με τα Ν.Στυρα εδω τι καταλαβαινετε? http://www.myneastyra.gr/219-analogiko-sima-telos-sti-notia-evoia/
μαλλον πρεπει να παρουμε κανα τηλ να ενημερωθουμε ε? οπως και να εχει καποια στιγμη πρεπει να γυρισει και εκει σε ψηφιακο! δεν ειναι δυνατον ακομα αναλογικα!!!
για τα καναλια της Αιγινας νομιζω στον Υμηττο ειχε αναλογικα που εμποδιζαν την ταυτοχρονη εκπομπη, τωρα που θα καταργηθουν τα αναλογικα μπορουν να μπουν και τα άλλα ψηφιακα (αυτα της Αιγινας δλδ) και στον Υμηττο!
Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως οι κάτοικοι των Νέων Στύρων θα χρειαστούν ψηφιακό δέκτη για να δουν, γιατί η περιοχή τους καλύπτετε από τον Υμηττό.
Μην το μπερδεύεις με το κέντρο εκπομπής Ν. Στύρων που καλύπτει Μαραθώνα, Νέα Μάκρη κλπ και καθόλου τα Ν. Στύρα.
Ψηφιακό στα Στύρα (και την Πάρνηθα που ρωτάς) στο δεύτερο στάδιο, όταν δηλαδή γίνει οριστικό κλείσιμο στα αναλογικά.
Πότε? Όποτε αποφασίσει η κυβέρνηση.

Nikiforos
05-07-12, 21:15
Ποιος ειπε οτι τα Στυρα βλεπουν απο Υμηττο? απο τετοια αποσταση??? δε νομιζω!!! που το ειδες αυτο?

giwrgosth
05-07-12, 21:32
Ποιος ειπε οτι τα Στυρα βλεπουν απο Υμηττο? απο τετοια αποσταση??? δε νομιζω!!! που το ειδες αυτο?
Τα Στύρα είναι πολύ κοντά στον Υμηττό, λαμβάνουν σταθερά και περιοχές όπως ορεινή Κορινθία, Τήνος, Μύκονος, ακόμη και στην Πάρο σε κάποια χωριά, που είναι πολύ πιο μακριά.

jkoukos
05-07-12, 22:27
Ποιος ειπε οτι τα Στυρα βλεπουν απο Υμηττο? απο τετοια αποσταση??? δε νομιζω!!! που το ειδες αυτο?
Από εδώ (http://www.digea.gr/map/map2.php), άσε που στο σημείο που είναι το κέντρο εκπομπής δεν το βλέπουν όλοι στην γύρω περιοχή σε αντίθεση με τα απέναντι παράλια της Αττικής.

Nikiforos
06-07-12, 07:20
Από τον χάρτη κάλυψης κατάλαβα πως το άρθρο ελεγε για τα Στύρα που πιανουν απο Υμηττο! οντως αν εισαι χαμηλα δεν πιανεις το βουνο απο πανω σου! εμεις ομως στον Μαραθωνα πιανουμε τα αναλογικα απο Ν.Στυρα αν δεν γινει ψηφιακος εκει τοτε δεν εχουμε ψηφιακα!!! Υμηττο δεν πιανουμε εκτος αν στησουμε αναμεταδοτες επανω σε βουνα!

rexdimos
20-07-12, 09:10
παιδια απο Υμηττό οι συχνότητες ειναι 54,65,63,46,47 της digea και των κρατικων ποιες ειναι??

zeppos
20-07-12, 10:45
22 (το μπουκέτο Novacinema, Novasports, Euronews, TV5)

48 (BBC World, Deutsche Welle, Βουλή, ΡΙΚ SAT)

52 (ΝΕΤ, ΕΤ1, ΕΤ3 και ΕΡΤ HD)

rexdimos
20-07-12, 14:03
ευχαριστω πολυ

odd
20-07-12, 17:38
Νομίζω πως ο παρακάτω πίνακας είναι πλήρης.



Συχνότητα

Κανάλια



22

Novacinema, Novasports, Euronews, TV5


46

ANT1, ALPHA, ALTER, Μακεδονία TV


47
MEGA, ΣΚΑΪ, STAR


48
Βουλή, ΡΙΚ, BBC, DW



52
ΕΤ1, NET, ET3, ΕΡΤ HD, ραδιόφωνο ΕΡΑ


54
Extra, Attica, High, Nickelodeon


63
MAD, MTV, 0-6, Sport TV, (+Sunny Channel, Shop TV)


65
Blue Sky, Kontra, ΤΗΛΕΑΣΤΥ, Channel 9

GeorgeSot
20-07-12, 19:28
καλησπερα παιδια.
εχω ενα προβλημα
ενω πιανω ολα τα καναλια κανονικα και με καλο σημα το καναλι 63 δεν το πιανει καθολου δλδ το mad κτλ. καμια γνωμη ?

gerstavros
20-07-12, 19:37
Στο AticaTV και High δεν έχω ήχο, γιατι? (όχι ότι με νοιάζει κι όλας αλλά από απορία)
από υμηττό πιάνω

Nikiforos
20-07-12, 19:45
Εμένα που δεν πιάνει τπτ στην 54? τι διάολο?????

- - - Updated - - -


καλησπερα παιδια.
εχω ενα προβλημα
ενω πιανω ολα τα καναλια κανονικα και με καλο σημα το καναλι 63 δεν το πιανει καθολου δλδ το mad κτλ. καμια γνωμη ?

αυτα ηταν μόνο από Αίγινα! πήγαν και Υμηττο τωρα? αν οχι τοτε λογικο να μην τα πιανεις αφου βλεπεις Υμηττο!!! εγω τα πιανω απο ανακλασεις αλλα μερικες φορες εχω θεματα ληψης σπασιματα κτλ δλδ. Αν κρινω απο το πολυ χαμηλο σημα που εχω στην 63 ειναι από Αιγινα και οχι απο Υμηττο!
και η 65 το ιδιο και εδω εχω χαμηλο σημα κατω απο την μεση! αν πιανεις αυτη και οχι την αλλη ισως ειναι και εσενα απο ανακλασεις! ειχα παρει τηλ την DIGEA και μου ειχαν πει πως αυτες οι 2 ειναι ΜΟΝΟ απο Αιγινα και δεν προβλεπεται να πανε Υμηττο και δεν ηξεραν κατι αλλο!
Επισης κάτι άκουσα πως τον Ιούνιο 2013 θα γίνει και η Πάρνηθα ψηφιακή και ετσι τερμα τα αναλογικα στην Αττικη! βεβαια δεν ξερω αν είναι αλήθεια γιατι επισης η DIGEA το ειχε αρνηθεί όταν είχα ρωτήσει εκτός αν αποφασίστηκε τώρα!

Νικαετός
20-07-12, 20:05
Δεν νομίζω ότι το MAD, MTVGREECE κλπ, εκπέμπουν στο 63 από υμηττό. Εγώ τα πιάνω και τα δύο αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν είναι στο 63.

Nikiforos
20-07-12, 20:10
Δεν νομίζω ότι το MAD, MTVGREECE κλπ, εκπέμπουν στο 63 από υμηττό. Εγώ τα πιάνω και τα δύο αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν είναι στο 63.

απο digea μου εχουν πει πως αυτα τα καναλια που ειπαμε πριν στην 63 και 65 ειναι μονο απο Αιγινα και δεν προβλεπεται να πανε Υμηττο! επισης εγω επειδη εχω δοκιμασει και αυτοματο σκαναρισμα τα βρισκει μονο σε αυτες τις συχνοτητες απο Αιγινα και οπως μου ειπαν ειναι απο ανακλασεις!!! γιαυτο εχω και αρκετα χαμηλο σημα σε αυτα, οταν στα αλλα εχω 100% απο Υμηττο σε αυτες εχω καπου 40-45%.
την 54 γιατι δεν την πιανω? δεν ειναι απο Υμηττο?

Νικαετός
20-07-12, 20:53
Από το πρωί συντόνισα όλες τις τηλεοράσεις του σπιτιού και τους αποκωδικοποιητές. Και εδώ και στους γονείς. Πάνω από το 60 δεν βρήκε καμιά συσκευή ψηφιακή συχνότητα (από υμηττό). Όλα τα κανάλια είναι παρόντα...για την 54 ειλικρινά δεν θυμάμαι να σου πω.

jkoukos
20-07-12, 20:56
Συχνότητες των τηλεοπτικών σταθμών στην Αττική (http://www.satspot.gr/television/channels/160-tv-sixnotites-attiki#0-1-3------) (σήμερα).

21706
20-07-12, 21:00
20 Ιουλίου 2012: Η Ημέρα Που Σώπασαν Οι Τηλεοράσεις. (http://stroug.blogspot.gr/2012/07/20-2012.html)

RASTAVIPER
20-07-12, 21:31
Δεν νομίζω ότι το MAD, MTVGREECE κλπ, εκπέμπουν στο 63 από υμηττό. Εγώ τα πιάνω και τα δύο αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν είναι στο 63.
Και πώς το πιάνω Ζωγράφου το MAD καμπάνα από την 63?

Νικαετός
20-07-12, 22:42
Και πώς το πιάνω Ζωγράφου το MAD καμπάνα από την 63?

Άκυρο, πήγα έλεγξα τα κανάλια και όντως το mad και το mtv εκπέμπουν στον υμηττό από το 63. Κάποια άλλα από το 54. Σόρυ παίδες αλλά είχα μείνει με την εντύπωση που έγραψα πριν.
Και πάλι συγγνώμη :oops:

spirosta
20-07-12, 23:08
Το πρόβλημα είναι οτι οι παλιές εγκαταστάσεις σε παλιές πολυκατοικίες έχουν πολύ μεγάλες απώλιες στις υψηλότερες συχνότητες. Αντί να έχουμε μια γραμμική πτώση όσο ανεβαίνει η συχνότητα για την ίδια απόσταση καλωδίωσης η πτώση αυτή κατρακυλά κατακόρυφα. Μετά από συζήτηση που είχα ενισχυτής δεν αποτελεί λύση γιατί μπορεί και να μην πιάσει τα υψηλά αλλά και να μπουκώσουν οι χαμηλές. Ως πιο απλή και οικονομική λύση είναι μάλλον μια μικρή κεραιούλα στην ταράτσα να κοιτά εκεί που πρέπει με καλώδιο υψηλής ποιότητας για να έχουμε λίγοστές απώλιες.

Ενδεικτικά επισυνάπτω από το διαγνωστικό της τηλεόρασης μου. Εννοείται ότι συχνότητες 63 και 65 δεν βρίσκει κανάλια. Θα τσεκάρω λίγο την καλωδίωση μου μήπως και γλιτώσω τίποτε αλλά χλωμό με βλέπω. Η περιοχή μου είναι Καλλιθέα σε πολυκατοικία 30 ετών περίπου.

Nikiforos
20-07-12, 23:10
Η digea γιατι μου ειπε πως ειναι η 63 και η 65 απο Αιγινα και οτι τις πιανω απο ανακλασεις? και οτι δεν προβλεπεται να πανε στον Υμηττο? η σελιδα στο sat κατι δεν γραφει ομως συχνοτητες. Επισης ενω πιανω ολες τις αλλες συχνοτητες με ποιοτητα σηματος 100% στις 63 και 65 (που λενε οτι ειναι απο αιγινα) τις πιανω με σημα κατω απο 50% και την 54 καθολου!

και το κουφο? ημουν σημερα σε πολυκατοικια φιλου στο Περιστερι ψηλα και εχει καθαροτατη οπτικη επαφη με ολα τα σημεια εκπομπης, η κεντρικη κεραια γυρισμενη στην Παρνηθα και επιανα ολα τα αναλογικα καναλια απο εκει και ΟΛΑ τα ψηφιακα! και την 54 και την 63 και 65!!! απιστευτο!???? πως γινεται αυτο????

jkoukos
20-07-12, 23:28
Πότε ρώτησες την Digea και δεν ήξερε για Υμηττό;
Γιατί ακριβώς αυτά που έχει το satspot.gr πιάνω.
Επιπλέον δες καλά τον πίνακα, καθώς έχει δίπλα από κάθε κανάλι και τις συχνότητες.

ela002
20-07-12, 23:29
Σε αναλογική με εξωτερικό ψηφιακό δέκτη (crystal) τα πιανω όλα

Σε mpeg4 (sony bravia 32") δεν πιάνω κάποια κανάλια όπως extra3, kontra

Και οι δύο τραβάνε από την ίδια κεραία.

Τι συμβαίνει;

Nikiforos
20-07-12, 23:32
http://www.adslgr.com/forum/threads/359893-Ψηφιακοί-δέκτες-MPEG4-για-DIGEA-Συζήτηση-απορίες-προβλήματα?p=4756027&viewfull=1#post4756027
μαντάρα τα κάναμε τα θέματα!

AntwnhsM
23-07-12, 11:18
Καλημέρα. Θέλω να αναφερθω σε 2 θεματάκια σχετικά με την ψηφιακή εποχή. Το πρώτο έχει να κάνει με τις κεραίες, εδώ και πολλα χρόνια είχα διαβάσει πως σιγά σιγά ( και αποδείχτηκε με το ψηφιακό σήμα) θα πρέπει να βγάζουμε τις κεραίες μας τις κεντρικες για λόγους αισθητικής ( ειδικά στην αθήνα αν δείτε πάνω σε κτιρια γίνεται το ελα να δεις με καλώδια απο δω και απο κει κτλ ) και αυτό που θα μας αφήνουν να έχουμε (μαλλον με κάποιο νόμο) γενικά ειναι τα δορυφορικά πιατα. Το λέω αυτο διότι στην περιοχή των Καμινίων στον Πειραιά με ολοκαίνουργια κεραία στην ταράτσα η TV έπιανε τις συχνότητες 22,46,47,48,52 το σύνολο 25 κανάλια, και βάζω μια μικρή εσωτερικού χώρου πίσω απο την τηλεόραση και έπιανε τις συχνότητες 22,46,47,48,52,54,65 σε τέλειο σήμα εκτός την 63 συχνότητα που ναι μεν τα βρίσκει τα κανάλια αλλα με πολλά σπασίματα, και αυτό είναι το δεύτερο θεματάκι. Πως είναι συνατόν με κεραία στην ταράτσα να έχω αυτά τα αποτελέσματα και με εσωτερική κεραια τα καλύτερα. Εκει δηλαδή καταλήγω πως ο καθένας μας με μια εσωτερική ψηφιακή κεραία θα κάνει την δουλεια του και ουτε καλώδια ουτε πρίζες ουτε ενισχυτές ουτε τπτ δεν θα χρειάζεται για να δεί τηλεόραση.

Seitman
23-07-12, 11:30
Καλημέρα. Δεν είναι παράξενο αυτό που περιγράφεις.

Σίγουρα υπάρχει κάποιο "θέμα" με την κεραία:

Λάθος προσανατολισμός ή διόρθωση του.
Φθαρμένο καλώδιο.
Οξειδωμένες επαφές.

RASTAVIPER
23-07-12, 13:31
Καλημέρα. Θέλω να αναφερθω σε 2 θεματάκια σχετικά με την ψηφιακή εποχή. Το πρώτο έχει να κάνει με τις κεραίες, εδώ και πολλα χρόνια είχα διαβάσει πως σιγά σιγά ( και αποδείχτηκε με το ψηφιακό σήμα) θα πρέπει να βγάζουμε τις κεραίες μας τις κεντρικες για λόγους αισθητικής ( ειδικά στην αθήνα αν δείτε πάνω σε κτιρια γίνεται το ελα να δεις με καλώδια απο δω και απο κει κτλ ) και αυτό που θα μας αφήνουν να έχουμε (μαλλον με κάποιο νόμο) γενικά ειναι τα δορυφορικά πιατα. Το λέω αυτο διότι στην περιοχή των Καμινίων στον Πειραιά με ολοκαίνουργια κεραία στην ταράτσα η TV έπιανε τις συχνότητες 22,46,47,48,52 το σύνολο 25 κανάλια, και βάζω μια μικρή εσωτερικού χώρου πίσω απο την τηλεόραση και έπιανε τις συχνότητες 22,46,47,48,52,54,65 σε τέλειο σήμα εκτός την 63 συχνότητα που ναι μεν τα βρίσκει τα κανάλια αλλα με πολλά σπασίματα, και αυτό είναι το δεύτερο θεματάκι. Πως είναι συνατόν με κεραία στην ταράτσα να έχω αυτά τα αποτελέσματα και με εσωτερική κεραια τα καλύτερα. Εκει δηλαδή καταλήγω πως ο καθένας μας με μια εσωτερική ψηφιακή κεραία θα κάνει την δουλεια του και ουτε καλώδια ουτε πρίζες ουτε ενισχυτές ουτε τπτ δεν θα χρειάζεται για να δεί τηλεόραση.
Δεν έχει να κάνει παλιά νέα κεραία αλλά σε τι κατάσταση είναι όπως αναφέρθηκε ήδη.
Έχω και εγώ παράδειγμα με αρχαία κεντρική κεραία που πιάνει τέλεια όλα τα ψηφιακά από Υμηττο και ταυτόχρονα όλα τα αναλογικά της Πάρνηθας.

gerstavros
23-07-12, 14:24
Καλημέρα. Θέλω να αναφερθω σε 2 θεματάκια σχετικά με την ψηφιακή εποχή. Το πρώτο έχει να κάνει με τις κεραίες, εδώ και πολλα χρόνια είχα διαβάσει πως σιγά σιγά ( και αποδείχτηκε με το ψηφιακό σήμα) θα πρέπει να βγάζουμε τις κεραίες μας τις κεντρικες για λόγους αισθητικής ( ειδικά στην αθήνα αν δείτε πάνω σε κτιρια γίνεται το ελα να δεις με καλώδια απο δω και απο κει κτλ ) και αυτό που θα μας αφήνουν να έχουμε (μαλλον με κάποιο νόμο) γενικά ειναι τα δορυφορικά πιατα. Το λέω αυτο διότι στην περιοχή των Καμινίων στον Πειραιά με ολοκαίνουργια κεραία στην ταράτσα η TV έπιανε τις συχνότητες 22,46,47,48,52 το σύνολο 25 κανάλια, και βάζω μια μικρή εσωτερικού χώρου πίσω απο την τηλεόραση και έπιανε τις συχνότητες 22,46,47,48,52,54,65 σε τέλειο σήμα εκτός την 63 συχνότητα που ναι μεν τα βρίσκει τα κανάλια αλλα με πολλά σπασίματα, και αυτό είναι το δεύτερο θεματάκι. Πως είναι συνατόν με κεραία στην ταράτσα να έχω αυτά τα αποτελέσματα και με εσωτερική κεραια τα καλύτερα. Εκει δηλαδή καταλήγω πως ο καθένας μας με μια εσωτερική ψηφιακή κεραία θα κάνει την δουλεια του και ουτε καλώδια ουτε πρίζες ουτε ενισχυτές ουτε τπτ δεν θα χρειάζεται για να δεί τηλεόραση.
εννοείται ότι η εσωτερική κεραία δεν ειναι καλύτερη απ την εξωτερική. απλά στη περιπτωση σου, η εξωτερικη θα χει λάθος εγκατασταση, ή είναι πανάρχαια, ή έχει φθαρθεί το καλώδιο, κλπ

AntwnhsM
23-07-12, 15:54
Κι όμως ειναι τα παντα καινούργια, κεραία, καλώδια και κοιταει προς Υμμητο. Πάντος οπως και να έχει το ψηφιακό σήμα ειναι και ποιο καλύτερο αλλα και ποιο δυνατό απο το αναλογικό και ο καθένας μας με μια κεραία εσωτερικού χώρου πλεον κάνει την δουλεία του, διοτι με το αναλογικό θα έπρεπε να ήταν κάποιος σύνεχεια πάνω απ την τηλεόραση και σε κάθε κανάλι να την κουνάει πράγμα που λίγο πολύ ολοι το έχουμε ζήσει.

Seitman
23-07-12, 16:03
Μάλιστα...
Για κοίτα στις ρυθμίσεις του δέκτη μήπως είναι ενεργή η ενίσχυση σήματος. Αν ναι, απενεργοποίησέ την γιατί "μπουκώνει" το σήμα και αυτός είναι ο λόγος για τα "σπασίματα".

Nikiforos
23-07-12, 16:58
Καλημέρα. Θέλω να αναφερθω σε 2 θεματάκια σχετικά με την ψηφιακή εποχή. Το πρώτο έχει να κάνει με τις κεραίες, εδώ και πολλα χρόνια είχα διαβάσει πως σιγά σιγά ( και αποδείχτηκε με το ψηφιακό σήμα) θα πρέπει να βγάζουμε τις κεραίες μας τις κεντρικες για λόγους αισθητικής ( ειδικά στην αθήνα αν δείτε πάνω σε κτιρια γίνεται το ελα να δεις με καλώδια απο δω και απο κει κτλ ) και αυτό που θα μας αφήνουν να έχουμε (μαλλον με κάποιο νόμο) γενικά ειναι τα δορυφορικά πιατα. Το λέω αυτο διότι στην περιοχή των Καμινίων στον Πειραιά με ολοκαίνουργια κεραία στην ταράτσα η TV έπιανε τις συχνότητες 22,46,47,48,52 το σύνολο 25 κανάλια, και βάζω μια μικρή εσωτερικού χώρου πίσω απο την τηλεόραση και έπιανε τις συχνότητες 22,46,47,48,52,54,65 σε τέλειο σήμα εκτός την 63 συχνότητα που ναι μεν τα βρίσκει τα κανάλια αλλα με πολλά σπασίματα, και αυτό είναι το δεύτερο θεματάκι. Πως είναι συνατόν με κεραία στην ταράτσα να έχω αυτά τα αποτελέσματα και με εσωτερική κεραια τα καλύτερα. Εκει δηλαδή καταλήγω πως ο καθένας μας με μια εσωτερική ψηφιακή κεραία θα κάνει την δουλεια του και ουτε καλώδια ουτε πρίζες ουτε ενισχυτές ουτε τπτ δεν θα χρειάζεται για να δεί τηλεόραση.

όπως σου είπαν, σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν γινεται μια εσωτερικη να ειναι καλυτερη της εξωτερικης! αν λαβεις υποψη σου κιολας οτι μια εσωτερικη δεχεται παρεμβολες απο παντου! μετα γιατι να εχω μια αντιαισθητικη κεραια μες την μεση μεσα στο σπιτι μου και να μην την εχω στην ταρατσα? γιατι ενοχλει δλδ που φαινεται? μην ξεχναμε πως δεν υπαρχουν μονο κεραιες TV στις ταρατσες, υπαρχουν πολλών ειδων κεραιες! μετα το ποιο σημαντικο που δεν ειπα, για να πιανεις καλα με εσωτερικη πρεπει να εχεις αριστη επαφη με τα βουνα δλδ να φαινονται οπτικά και φυσικά να εισαι ψηλα! πχ εγω που ειμαι εγω ακομα και με εξωτερικη μετα δυσκολιας πιανω οταν με εχουν κλεισει δεκαδες πολυκατοικιες 8-9 οροφων!!!! εγω ειμαι σε 3οροφη. Και παλι εχω θεματα ληψης με την 63 και 65 που εχουν πολυ χαμηλο σημα (παρολο οτι τωρα ειναι απο τον Υμηττο πλεον οπως λενε) γιατι αυτα τα επιανα και πριν απο ανακλασεις απο Αιγινα οπως μου ελεγε η DIGEA! και τωρα το σημα δεν βελτιωθηκε! και την 54 δεν την πιανω καθολου!!! επειδη εχω δοκιμασει με εσωτερικη επρεπε να την κρεμασω στο μπαλκονι στις γλαστρες για να πιασει μερικες συχνοτητες και πιανει τα βασικα καναλια και τπτ παραπανω δλδ δεν πιανει τουλαχιστον 4-5 συχνοτητες!!! επισης αυτο με τις κεραιες τις εξωτερικες αν εννοεις για καποιο νομο να τις απαγορευει αυτο δεν μπορει και δεν προκειτε να γινει εκτος αν ΟΛΑ τα καναλια ειναι δορυφορικα ή καλωδιακα οπως στην Αμερικη!!! δεν μπορει κανεις να σε υποχρεωσει να εχεις εσωτερικη αντι εξωτερικη κεραια και να μην πιανεις ουτε τα μισα! απο την στιγμη που υπάρχουν κυματα UHF υπαρχουν κεραιες στις ταρατσες για TV.

ΠΡΟΣΟΧΗ στις εξωτερικες κεραιες ΔΕΝ βαζουμε ενισχυτη τωρα με τα ψηφιακά γιατι ενδεχεται να εχουμε προβλήματα ληψης!!!

gerstavros
23-07-12, 18:57
Κι όμως ειναι τα παντα καινούργια, κεραία, καλώδια και κοιταει προς Υμμητο. Πάντος οπως και να έχει το ψηφιακό σήμα ειναι και ποιο καλύτερο αλλα και ποιο δυνατό απο το αναλογικό και ο καθένας μας με μια κεραία εσωτερικού χώρου πλεον κάνει την δουλεία του, διοτι με το αναλογικό θα έπρεπε να ήταν κάποιος σύνεχεια πάνω απ την τηλεόραση και σε κάθε κανάλι να την κουνάει πράγμα που λίγο πολύ ολοι το έχουμε ζήσει.
προφανώς υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση της κεραίας,ή όπως σου παν κλεισε τον ενισχυτή αν υπάρχει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.