PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28

AntwnhsM
24-07-12, 11:43
Καλημέρα φίλε Nikifore. Ντάξει στην δική σου περίπτωση σαφώς και δεν σου κάνει μια εσωτερική κεραία αν είσαι κλεισμένος απο παντού, συμφώνω μαζί σου. Εγώ απλά μιλάω γενικά για κάποιον που είναι ψηλα αποφεύγει πολλές καταστάσεις αν πιάνει καλά με μια εσωτερική κεραία. αυτό μόνο. Φίλε gerstavros
έχεις δίκιο για τον ενισχύτη, στην περιπτωσή μου δεν τον έχω ενεργοποιημένο αλλά γενικα έχω παρατηρήσει πως πάρα πολλές φορές αντι να κάνει καλό κάνει κακό, είναι απ τα περίεργα και αυτό.

Insomniac
01-08-12, 12:52
Πηρε ενας φιλος στην Ν.Ιωνια νεα tv και στην συχνοτητα 65 που ειναι τα καναλια Kontra, ΤΗΛΕ ΑΣΤΥ και δυο ακομα δεν βρισκει σημα.

Πηρα στο kontra chanel και τους ηταν γνωστο το προβλημα και μαλιστα μου ειπαν οτι αλλες περιοχες το πιανουν και αλλες οχι και μπορει να ειναι και θεμα οικοδομικου τετραγωνου. Πραγμαται εγω στη Λυκοβρυση μια χαρα τα πιανω.

Πηρα τηλ στην digea και το παιζουν κινεζοι οτι δεν γινεται αυτο...

Εχει αλλος παρομοιο προβλημα ?

LEFTKOYL
01-08-12, 14:47
Στην Βάρκιζα που κοιτάει στην Αίγινα μπορεί ο αποκωδικοποιητής να πιάσει ψηφιακά;

Nikiforos
01-08-12, 16:41
Πηρε ενας φιλος στην Ν.Ιωνια νεα tv και στην συχνοτητα 65 που ειναι τα καναλια Kontra, ΤΗΛΕ ΑΣΤΥ και δυο ακομα δεν βρισκει σημα.

Πηρα στο kontra chanel και τους ηταν γνωστο το προβλημα και μαλιστα μου ειπαν οτι αλλες περιοχες το πιανουν και αλλες οχι και μπορει να ειναι και θεμα οικοδομικου τετραγωνου. Πραγμαται εγω στη Λυκοβρυση μια χαρα τα πιανω.

Πηρα τηλ στην digea και το παιζουν κινεζοι οτι δεν γινεται αυτο...

Εχει αλλος παρομοιο προβλημα ?

Εγω εχω ξαναναφερει πως ΠΡΙΝ η 63 και 65 παει και στον Υμηττο τα επιανα και παλι οπως και τωρα! εχω χαμηλο σημα και ετσι μερικες φορες κανει πιξελιαρισμα εντονο και δεν μπορεις να δεις! οταν ειχα παρει ΤΟΤΕ τηλ την DIGEA μου ειπε πως τα πιανω απο ανακλασεις γιατι κανονικα επιανα απο Υμηττο! τωρα που υποτιθεται οτι τα εβαλαν και στον Υμηττο ΠΑΛΙ τα πιανω με τα ιδια προβληματα και δεν πιανω καθολου τπτ στην 54!!! κουφο ετσι? περιοχη Ανω Κυψελη.

makfil
02-08-12, 08:40
Στην Βάρκιζα που κοιτάει στην Αίγινα μπορεί ο αποκωδικοποιητής να πιάσει ψηφιακά;

Εάν η κεραία σου βλέπει Αίγινα, αυτή και, επομένως, ο αποκωδικοποιητής θα πιάσει, λογικά, τα ψηφιακά κανάλια.

LEFTKOYL
02-08-12, 09:21
Καλημέρα,
Έχω τον Schaub Lorenz SL-400 USB DVB και δεν πίανει κανένα κανάλι ψηφιακό, ξέρει κανείς τι έξτρα ρυθμίση μπορεί να θέλει ο εν λογο αποκωδικοποιητής;

Insomniac
02-08-12, 12:58
Καλημέρα,
Έχω τον Schaub Lorenz SL-400 USB DVB και δεν πίανει κανένα κανάλι ψηφιακό, ξέρει κανείς τι έξτρα ρυθμίση μπορεί να θέλει ο εν λογο αποκωδικοποιητής;

Αν τον εχεις συνδεσει σωστα και εκανες και σαρωση καναλιων και δεν πιανει κανενα ισως εχει προβλημα..

Nikiforos
07-08-12, 13:14
Η κεραια ειναι οκ και στη σωστη κατευθυνση οπως και οι καλωδιωσεις ειναι ενταξει? περιεργο να μην πιανει τπτ!

Insomniac
07-08-12, 13:51
Η κεραια ειναι οκ και στη σωστη κατευθυνση οπως και οι καλωδιωσεις ειναι ενταξει? περιεργο να μην πιανει τπτ!

Πηγαινε τον πισω

rexdimos
27-08-12, 11:52
για κρατικα ποιες ειναι οι συχνοτητες ?

jkoukos
27-08-12, 12:03
Έχει εδώ (http://www.satspot.gr/television/channels/160-tv-sixnotites-attiki) σε πίνακα όλα τα κανάλια/συχνότητες της Αττικής.

Insomniac
27-08-12, 12:43
Έχει εδώ (http://www.satspot.gr/television/channels/160-tv-sixnotites-attiki) σε πίνακα όλα τα κανάλια/συχνότητες της Αττικής.

http://www.satspot.gr/television/channels/160-tv-sixnotites-attiki

dfourt
27-08-12, 14:55
Αφού οι συχνότητες που εκπέμπουν τα ψηφιακά κανάλια είναι ελεύθερες στην Πάρνηθα, δεν ξεκινούν και από εκεί τη μετάδοση; :hmm:
Μου φαίνεται περίεργο που το νομικό πλαίσιο δεν το επιτρέπει...

Nikiforos
28-08-12, 18:35
έχουμε ξαναπεί πως του χρόνου μάλλον τον Ιούνιο θα αρχίσει να εκπέμπει και η Πάρνηθα, παλιά αυτό με το νομικό πλαίσιο! εδώ το μισό λεκανοπέδιο της Αττικής δεν πιάνει ψηφιακά!!!! ρεζιλίκια πράγματα......κλασικά για την Ελλάδα...:worthy:

giovanni81
10-10-12, 01:13
ενημερωμενος πινακας με τις συχνοτητες εκπομπης εδω (http://athenstvchannels.blogspot.gr/p/blog-page.html)

imr
17-10-12, 22:03
Παιδια εγω με εσωτερικη κεραια (της πλακας) πιανω τα καναλια της ert σχετικα καλα (48-52-22).
Απο της Digea δεν πιανω απολυτως τιποτα, απο το ιδιο σημειο δεν εκπεμπουν?

Παιζει με καλη εσωτερικη κεραια να τα πιασω?

Nikiforos
18-10-12, 07:19
Απο τον Υμηττο ειναι ολα τα καναλια αλλα εχουν διαφορετικους αναμεταδοτες! αυτο σημαινει πως μπορει να εχουν διαφορες στην ισχυ εκπομπης, οποτε μαλλον αυτο φταιει. Αν εχεις εσωτερικη κεραια χωρις ενισχυτη δοκιμασε με ενισχυτη και ποτενσιομετρο να την ρυθμιζεις! αν δεν γινει δουλεια και ετσι πρεπει να βαλεις εξωτερικη κεραια! οι εσωτερικες τα πιανουν ολα αν εισαι σε περιοχη με καλη οπτικη και εισαι ψηλα! αν εισαι χωμενος αναμεσα σε πολυκατοικιες ξεχνα το! ετσι και εγω....

imr
18-10-12, 22:17
Απο τον Υμηττο ειναι ολα τα καναλια αλλα εχουν διαφορετικους αναμεταδοτες! αυτο σημαινει πως μπορει να εχουν διαφορες στην ισχυ εκπομπης, οποτε μαλλον αυτο φταιει. Αν εχεις εσωτερικη κεραια χωρις ενισχυτη δοκιμασε με ενισχυτη και ποτενσιομετρο να την ρυθμιζεις! αν δεν γινει δουλεια και ετσι πρεπει να βαλεις εξωτερικη κεραια! οι εσωτερικες τα πιανουν ολα αν εισαι σε περιοχη με καλη οπτικη και εισαι ψηλα! αν εισαι χωμενος αναμεσα σε πολυκατοικιες ξεχνα το! ετσι και εγω....

Πηρα δοκιμασα μια με ενισχυτη αλλα δεν επιανε απολυτως τιποτα, οποτε αυριο θα την παω πισω

Εντωμεταξυ ακουμπησα την κεραια της πλακας στο καλοριφερ και πιανει αψογα ολα της ERT και αναγνωρισε και ιδιωτικα αλλα δεν βελπονται, κανει πολλα σπασιματα.

Οποτε το Σαβατοκυριακο παω ταρατσα να βαλω κεραια

Gordito
19-10-12, 06:18
Τι διαφορα εχει η μερα με τη νυχτα, οσον αφορα την ληψη ψηφιακων καναλιων;

Βλεπω σε παρα, μα παρα πολλους ανθρωπους, να πιανουν πολυ καλα τα ψηφιακα τη μερα, αλλα το βραδυ να εχουν σπασιματα, και να μην ειναι καθολου καλη η ληψη. Μονο οταν νυχτωνει ομως!!!

Εξηγηται καπως αυτο;

Nikiforos
19-10-12, 08:48
Εμενα ειναι το ιδιο ολη μερα! μηπως ειναι τπτ παρεμβολες στις συγκεκριμενες περιοχες απο καποιον-κατι?

giwrgosth
19-10-12, 11:10
Τι διαφορα εχει η μερα με τη νυχτα, οσον αφορα την ληψη ψηφιακων καναλιων;

Βλεπω σε παρα, μα παρα πολλους ανθρωπους, να πιανουν πολυ καλα τα ψηφιακα τη μερα, αλλα το βραδυ να εχουν σπασιματα, και να μην ειναι καθολου καλη η ληψη. Μονο οταν νυχτωνει ομως!!!

Εξηγηται καπως αυτο;
Οριακή λήψη είναι.
Το βράδυ υπάρχει πιο χαμηλή διάδοση για Χ λόγους και το σήμα πέφτει.
Ένας έλεγχος στην εγκατάσταση από ηλεκτρονικό.

Gordito
19-10-12, 16:35
Σε 2 που το εχω παρατηρησει, το σημα τη μερα ειναι 90-100%, οποτε δεν παιζει να πεφτει το σημα, μαλλον το αντιθετο γινεται, ανεβαινει και μπουκωνουν οι δεκτες.

Αλλα ποιοι ειναι αυτοι οι λογοι και εχουμε αυτες τις μεταβολες;

jkoukos
19-10-12, 17:37
Η διάδοση των ραδιοκυμάτων στην τροπόσφαιρα, ειδικά των ραδιοτηλεοπτικών συχνοτήτων, επηρεάζεται άμεσα λόγω διάθλασης από διάφορες μετεωρολογικές μεταβλητές ή διαταραχές (εκτός του ιονισμού).
Μία τέτοια μεταβλητή είναι όταν έχουμε επαναλαμβανόμενα στρώματα θερμού και ψυχρού αέρα λόγω της θερμοκρασίας.
Το τελευταίο διάστημα π.χ., όπου έχουμε υψηλές σχετικές θερμοκρασίες ημέρας με μεγάλη διαφορά (> 10°C) από το βράδυ, θερμά στρώματα εγκλωβίζονται χαμηλότερα από τα ψυχρά, δημιουργώντας διαταραχή στην ατμόσφαιρα με αποτέλεσμα την διάθλαση των ροδιοεκπομπών και την υποβάθμιση του λαμβανόμενου σήματος.
Βέβαια, όπως σωστά έγραψε ο @giwrgosth, τα προβλήματα εμφανίζονται μόνο σε οριακές λήψεις, άρα επιβάλλεται ο έλεγχος της εγκατάστασης.

giwrgosth
20-10-12, 16:11
Σε 2 που το εχω παρατηρησει, το σημα τη μερα ειναι 90-100%, οποτε δεν παιζει να πεφτει το σημα, μαλλον το αντιθετο γινεται, ανεβαινει και μπουκωνουν οι δεκτες.

Αλλα ποιοι ειναι αυτοι οι λογοι και εχουμε αυτες τις μεταβολες;
Ο jkoukos αναλύει μια χαρά τα περί διάδοσης, αλλά με προβληματίζει το γεγονός πως έχεις 90-100% σήμα, αν φυσικά δεχθούμε πως ο δέκτης μετράει σωστά, γιατί ο μόνος τρόπος να μετρήσουμε σήμα είναι με πεδιόμετρο.
Αν ο δέκτης μετράει σωστά παίζει και αυτό που λες, να μπουκώνει ο δέκτης από υπερβολικό σήμα.
Ξέρεις, οι δέκτες που κυκλοφορούν στην αγορά κατά 90% είναι σκουπίδια.
Ένας δέκτης αυτής της τεχνολογίας θα έπρεπε να έχει πάνω από 100 ευρώ και ο καλύτερος του εμπορίου κατά τη γνώμη μου, ο Edision, έχει τιμή χονδρικής 25 ευρώ.
Άρα μπορείς να καταλάβεις πως ένας δέκτης που φεύγει από το εργοστάσιο με τιμή 5-10 ευρώ σίγουρα δεν είναι τεχνολογικό θαύμα, αλλά κάτι που θα έχει χίλια προβλήματα.
Τι μπορείς να κάνεις? Δυστυχώς μόνο με μετρήσεις μπορείς να βρεις τι φταίει.
Καθόλου απίθανο, τις βραδυνές ώρες λόγω αυξημένης υγρασίας, να αυτοταλαντώνει ο ενισχυτής του γείτονα, συνηθισμένη περίπτωση.
Πάντως, λόγω του ότι είμαι λόγω δουλειάς δέκτης παραπόνων για την ψηφιακή λήψη, το 99% των περιπτώσεων κακής λήψης είναι από τις εγκαταστάσεις.

aleex
06-11-12, 19:41
βλέποντας το χάρτη ψηφιακού σήματος της digea (http://www.satspot.gr/television/channels/160-tv-sixnotites-attiki), υποτίθεται ότι θα πιάνει κάπως κ νέα μάκρη? ή θα τα δώσω τσάμπα τα λεφτά για αποκωδικοποιητή? :hmm:

giwrgosth
06-11-12, 20:36
βλέποντας το χάρτη ψηφιακού σήματος της digea (http://www.satspot.gr/television/channels/160-tv-sixnotites-attiki), υποτίθεται ότι θα πιάνει κάπως κ νέα μάκρη? ή θα τα δώσω τσάμπα τα λεφτά για αποκωδικοποιητή? :hmm:
Στη Νέα Μάκρη δεν περνά τίποτα από Υμηττό.
Ίσως κάπου τυχαία από ανακλάσεις κλπ.

aleex
06-11-12, 20:39
thx giwrgosth

Mouse Potato
06-11-12, 20:55
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Παίρνω σήμα από μια εξωτερική κεραία (με ενισχυτή) η οποία μάλιστα έχει και οπτική επαφή με τον Υμηττό. Εδώ και 1-2 εβδομάδες, κανάλια του C65 όπως το "αρτ", "kontra" κλπ παίζουν με σπασίματα και το σήμα τους είναι αρκετά εξασθενημένο. Μάλιστα στο PC διακρίνω σπασίματα και σε αυτά του μπουκέτου ERT DIGITAL (ευτυχώς στην TV ο δέκτης τα παίζει μια χαρά τα συγκεκριμένα). Απ' ότι κατάλαβα κάποιος κάνει παρεμβολές στη συγκεκριμένη συχνότητα μιας και ένα απέναντι διαμέρισμα στο οποίο έχω πρόσβαση έχει το ίδιο πρόβλημα αλλά με εσωτερική κεραία.

Τώρα πρέπει να ζήσουμε με αυτό; :p

Nikiforos
06-11-12, 21:21
thx giwrgosth

εγω ειμαι Τυμβο Μαραθωνα λιγα χλμ μετα τη Νεα Μακρη και εχω δοκιμασει και δεν πιανει απολυτως τπτ!!! υπομονη ομως του χρονου τον Ιουνιο θα γινουν ψηφιακα απο την Παρνηθα και θα πιανουμε απο εκει!

aleex
06-11-12, 21:42
.... λίγο υπομονή θα κάνουμε ακόμα λοιπόν ... :p

Nikiforos
06-11-12, 21:47
Η αν κανουν ψηφιακα στην Ευβοια δλδ στα Ν.Στυρα αλλα χλωμο! εγω απο εκει πιανω τα αναλογικα πολυ καλα! απεναντι σχεδον ειναι!

aleex
06-11-12, 22:10
πράγματι, απλά από ν στύρα δεν παίζουν mega, extra3 ...

giwrgosth
07-11-12, 14:39
Τώρα πρέπει να ζήσουμε με αυτό; :p
Καλείς έναν τεχνικό να κάνει έλεγχο και θα σου λύσει το πρόβλημα.
Που το κατάλαβες όμως ότι είναι παρεμβολή?
Για να έχεις χαμηλό σήμα και να βλέπεις καλά στη μια τηλεόραση, μάλλον κάτι συμβαίνει με την εγκατάστασή σου.
Τον απέναντι με την εσωτερική κεραία μην τον λαμβάνεις υπόψιν, οι εσωτερικές μπορεί να επηρεαστούν ακόμη και από το αυτοκίνητο που πάρκαρε από κάτω.

Mouse Potato
07-11-12, 17:35
Καλείς έναν τεχνικό να κάνει έλεγχο και θα σου λύσει το πρόβλημα.
Που το κατάλαβες όμως ότι είναι παρεμβολή?
Για να έχεις χαμηλό σήμα και να βλέπεις καλά στη μια τηλεόραση, μάλλον κάτι συμβαίνει με την εγκατάστασή σου.
Τον απέναντι με την εσωτερική κεραία μην τον λαμβάνεις υπόψιν, οι εσωτερικές μπορεί να επηρεαστούν ακόμη και από το αυτοκίνητο που πάρκαρε από κάτω.

Υπόθεση μιας και:

1) Η κεραία και η εγκατάσταση είναι καινούργια (<1 χρόνος)
2) Δεν υπήρχαν προβλήματα εδώ και τόσο καιρό + τα υπόλοιπα κανάλια τα πιάνω με 100% σήμα (στην TV)
3) Η απέναντι (εσωτερική) έχει το ίδιο πρόβλημα στην ίδια συχνότητα + τα υπόλοιπα παίζουν μια χαρά.

Υπάρχει ένα πολύ μικρό ενδεχόμενο να φταίει ο διακλαδωτής. Όπως και να έχει αυτό μπορώ να το ελέγξω και μόνος μου.

Αλλά είναι λίγο μυστήριο να έχει πρόβλημα η συγκεκριμένη συχνότητα σε δύο διαφορετικά διαμερίσματα με δύο διαφορετικού τύπου εγκαταστάσεις...

Nikiforos
07-11-12, 18:00
πράγματι, απλά από ν στύρα δεν παίζουν mega, extra3 ...

Αναλογικα μιλαμε! το mega το δειχνει τελεια ακομα και με εσωτερικη κεραια!!! ειναι σε τοπικη συχνοτητα! νομιζω στην 23! το extra3 σιγα το καναλι!!! δεν μου λειπει!

giwrgosth
07-11-12, 20:14
Υπόθεση μιας και:

1) Η κεραία και η εγκατάσταση είναι καινούργια (<1 χρόνος)
2) Δεν υπήρχαν προβλήματα εδώ και τόσο καιρό + τα υπόλοιπα κανάλια τα πιάνω με 100% σήμα (στην TV)
3) Η απέναντι (εσωτερική) έχει το ίδιο πρόβλημα στην ίδια συχνότητα + τα υπόλοιπα παίζουν μια χαρά.

Υπάρχει ένα πολύ μικρό ενδεχόμενο να φταίει ο διακλαδωτής. Όπως και να έχει αυτό μπορώ να το ελέγξω και μόνος μου.

Αλλά είναι λίγο μυστήριο να έχει πρόβλημα η συγκεκριμένη συχνότητα σε δύο διαφορετικά διαμερίσματα με δύο διαφορετικού τύπου εγκαταστάσεις...
H μοναδική περίπτωση παρεμβολής είναι από ενισχυτή γείτονα, ή και τον δικό σου.
Διαφορετικά, αν υποθέσουμε πως δεν υπάρχει παρεμβολή και έχεις διακλαδωτή, τότε μπορεί να φταίει και αυτός, να έχει κάποιο βύθισμα στη συγκεκριμένη συχνότητα, πράγμα δύσκολο (αν φυσικά είναι καλής ποιότητας), γιατί σου κόβει πολύ σήμα.
Ξεκίνα κάνοντας τράμπα τις εξόδους. Αν έχει πρόβλημα ο διακλαδωτής τότε θα σου κόψει στην τηλεόραση, ή θα σου μειώσει πολύ το σήμα.

aleex
07-11-12, 21:58
Αναλογικα μιλαμε! το mega το δειχνει τελεια ακομα και με εσωτερικη κεραια!!! ειναι σε τοπικη συχνοτητα! νομιζω στην 23! το extra3 σιγα το καναλι!!! δεν μου λειπει!

τι λες βρε Nikiforos :hmm:, μιλάμε ότι χτες έκανα 2 φορές καινούργια σάρωση να μου βρει η τηλεόραση (lg 23lc1r) όλα τα κανάλια γιατί κούνησα τη κεραία κ το mega δεν το πιάνει καθόλου μιλάμε ... μπορεί να φταίει η συγκεκριμένη τοποθεσία .... όλα τ' άλλα τα πιάνω πολύ καλά ...

giwrgosth
07-11-12, 22:20
τι λες βρε Nikiforos :hmm:, μιλάμε ότι χτες έκανα 2 φορές καινούργια σάρωση να μου βρει η τηλεόραση (lg 23lc1r) όλα τα κανάλια γιατί κούνησα τη κεραία κ το mega δεν το πιάνει καθόλου μιλάμε ... μπορεί να φταίει η συγκεκριμένη τοποθεσία .... όλα τ' άλλα τα πιάνω πολύ καλά ...
Το Mega δουλεύει μια χαρά από Στύρα και είναι στην ίδια τοποθεσία με τα υπόλοιπα, οπότε πρέπει να το βλέπεις κανονικά στο κανάλι 23.
Αυτή τη στιγμή μάλλον δε δουλεύει ο ΣΚΑΙ. Αν δεν τον πιάσεις υπομονή!

aleex
07-11-12, 22:49
ok, θα προσπαθήσω να το πιάσω χειροκίνητα τότε το mega ... :p

Nikiforos
12-06-13, 23:04
Καλησπέρα! χτες που έκλεισε η ΕΡΤ εκτος τα δικα της καναλια (συχνοτητα 52) εκαναν φτερα τα μισα ψηφιακα καναλια!!! δεν πιανω τπτ αλλο εκτος απο ALPHA,makedonia,MEGA-ANT1-SKAI-STAR και κατι τετοια, οσα καναλια ηταν απο Αιγινα που λεγαμε Mad, mtv, nickelodeon, channel9, art, bluesky καθως και ΡΙΚ,Βουλη και ολα τα ξενα που προφανως διαχειριζοταν η ΕΡΤ πανε! ξερει κανεις τπτ? αλλα τα αλλα καναλια γιατι?

apnet
12-06-13, 23:26
Εγώ ξέρω πως το σκοτάδι που παρουσιάζεται ως φως έχει αρχίσει να απλώνεται επικίνδυνα, τα υπόλοιπα είναι απλά λεπτομέρειες.

gerstavros
13-06-13, 01:16
Επειδή ήμαστε στην ελλάδα

Nikiforos
13-06-13, 09:58
Καλημερα! δεν μου απαντησατε ρε παιδια! εσεις εχετε προβλημα σε αλλα καναλια? τα ξενα, η βουλη και το ΡΙΚ ηταν στην διαχειριση της ΕΡΤ, τα αλλα που δεν πιανω πλεον μηπως ειναι απλα συμπτωση και χαλασαν?

Lagman
13-06-13, 16:41
Πριν κλείσει η ΕΡΤ έπιανα καμία 40ρια απο υμηττο θα ενημερώσω Νικηφόρε

giwrgosth
13-06-13, 17:46
Καλησπέρα! χτες που έκλεισε η ΕΡΤ εκτος τα δικα της καναλια (συχνοτητα 52) εκαναν φτερα τα μισα ψηφιακα καναλια!!! δεν πιανω τπτ αλλο εκτος απο ALPHA,makedonia,MEGA-ANT1-SKAI-STAR και κατι τετοια, οσα καναλια ηταν απο Αιγινα που λεγαμε Mad, mtv, nickelodeon, channel9, art, bluesky καθως και ΡΙΚ,Βουλη και ολα τα ξενα που προφανως διαχειριζοταν η ΕΡΤ πανε! ξερει κανεις τπτ? αλλα τα αλλα καναλια γιατι?
Δες την κεραία σου, την εγκατάστασή σου γενικά.
Τα περιφερειακά παίζουν κανονικά, ΡΙΚ κλπ όχι.

makfil
13-06-13, 18:20
@Nikiforos

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι από Αίγινα δεν εκπέμπουν πλέον Βουλή, ΝΕΤ, ΕΤ1, ΡΙΚ, ΕΤ3, ERT HD, DW, BBC ενώ παίζουν όλα τα ιδιωτικά, το TV5 (!!!) και όλα τα περιφερειακά, συμπεριλαμβανομένων και αυτών που αναφέρεις.

Nikiforos
13-06-13, 19:05
@Nikiforos

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι από Αίγινα δεν εκπέμπουν πλέον Βουλή, ΝΕΤ, ΕΤ1, ΡΙΚ, ΕΤ3, ERT HD, DW, BBC ενώ παίζουν όλα τα ιδιωτικά, το TV5 (!!!) και όλα τα περιφερειακά, συμπεριλαμβανομένων και αυτών που αναφέρεις.

Τα καναλια τα κρατικα ηταν απο την συχντοτητα 52 Υμηττος και οχι απο Αιγινα! και δεν παιζουν για τον γνωστο λογο! το TV5 παιζει γιατι προφανως ειναι αναμεταδοση της DIGEA και οχι της ERT, οτι ειναι απο Αιγινα δεν παιζει αλλα επειδη ειμαι Κυψελη και η κεραια κοιταει προς Υμηττο (εχει μπροστα απειρες πολυκατοικιες) την Αιγινα την επιανε απο ανακλασεις, ισως τυχαια λογω καιρου να χαθηκαν αυτες και να μην πιανω τπτ απο εκει! παντως πολυ κακο τα ιδια καναλια να μην εκπεμπουν και απο Υμηττο! απλα ΕΛΕΟΣ!

jkoukos
13-06-13, 19:43
Νικηφόρε, οι ψηφιακές συχνότητες στην Αττική είναι κοινές απ' όποιο κέντρο εκπομπής κι αν προέρχονται.
Δηλαδή στο κανάλι 52 , σε Υμηττό και Αίγινα γίνεται εκπομπή του ίδιου μπουκέτου σταθμών.

.
Το TV5 προφανώς τη γλίτωσε διότι στο ίδιο κανάλι (22) γίνεται αναμετάδοση των επίγειων NovaCinema1 & NovaSport1.
Όλα αυτά είναι στο ίδιο μπουκέτο της ΕΡΤ και όχι της Digea.

Lagman
13-06-13, 20:32
35 κανάλια πιάνω μαζι με της βόμβα απο υμηττό.

Nikiforos
13-06-13, 22:34
ΠΑντως οσα καναλια ειναι απο συχνοτητες ΜΟΝΟ απο Αιγινα συνεχιζω να μην τα πιανω χωρις να εχει γινει κατι στον εξοπλισμο μου! ισως φταιει η κακοκαιρια δεν ξερω...
δεν ειναι κοινες ολες οι συχνοτητες! εχει καναλια που ειναι μονο απο Αιγινα και μαλιστα ειχα παρει τηλ την DIGEA και ειχα ρωτησει αν ειναι να εκπεμπουν και απο Υμηττο και ειπαν οτι δεν προβλεπεται να γινει κατι τετοιο! ετσι μονιμως με αυτα εχω θεμα με σπασιματα στην εικονα και τωρα εξαφανιστηκαν ολα μαζι, δλδ mad tv,mtv, nickelodeon, bluesky, channel9, contra κτλ δεν πιανω κανενα απο αυτα. (και κατι αλλα μικροκαναλα που δεν θυμαμαι τα ονοματα τωρα).


35 κανάλια πιάνω μαζι με της βόμβα απο υμηττό.

μπορεις να πεις ποια ειναι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.