PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28

psyxakias
13-06-13, 22:40
Καλημερα! δεν μου απαντησατε ρε παιδια! εσεις εχετε προβλημα σε αλλα καναλια? τα ξενα, η βουλη και το ΡΙΚ ηταν στην διαχειριση της ΕΡΤ, τα αλλα που δεν πιανω πλεον μηπως ειναι απλα συμπτωση και χαλασαν?Μήπως σχετίζεται ότι εκπέμπουν παράνομα και στις συχνότητες της ΕΡΤ, για να βοηθήσουν την κυβέρνηση στη φίμωση, όπως καταγγέλουν οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ (http://www.adslgr.com/forum/threads/736520-K%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%95%CE%A1%CE%A4?p=5102330#post5102330);

giwrgosth
13-06-13, 22:42
ΠΑντως οσα καναλια ειναι απο συχνοτητες ΜΟΝΟ απο Αιγινα συνεχιζω να μην τα πιανω χωρις να εχει γινει κατι στον εξοπλισμο μου! ισως φταιει η κακοκαιρια δεν ξερω...
δεν ειναι κοινες ολες οι συχνοτητες! εχει καναλια που ειναι μονο απο Αιγινα και μαλιστα ειχα παρει τηλ την DIGEA και ειχα ρωτησει αν ειναι να εκπεμπουν και απο Υμηττο και ειπαν οτι δεν προβλεπεται να γινει κατι τετοιο! ετσι μονιμως με αυτα εχω θεμα με σπασιματα στην εικονα και τωρα εξαφανιστηκαν ολα μαζι, δλδ mad tv,mtv, nickelodeon, bluesky, channel9, contra κτλ δεν πιανω κανενα απο αυτα. (και κατι αλλα μικροκαναλα που δεν θυμαμαι τα ονοματα τωρα).



μπορεις να πεις ποια ειναι?
Όσα κανάλια είναι από Αίγινα είναι και από Υμηττό, ούτε ένα παραπάνω, ούτε ένα παρακάτω!
Επίσης στις ίδιες ακριβώς συχνότητες.
Προφανώς είχες μιλήσει με Digea πολλούς μήνες πριν, πριν δηλαδή κλείσει ο Υμηττός που τα περιφεριακά έπαιζαν μόνο από Αίγινα.

- - - Updated - - -


Μήπως σχετίζεται ότι εκπέμπουν παράνομα και στις συχνότητες της ΕΡΤ, για να βοηθήσουν την κυβέρνηση στη φίμωση, όπως καταγγέλουν οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ;
Στη συχνότητα της ΕΡΤ εκπέμπει η... ΕΡΤ!
Οι εργαζόμενοι άνοιξαν έναν μικρό πομπό από Αγ. Παρασκευή στο 52 και μετά "κάποιοι" άνοιξαν ξανά τους πομπούς του Υμηττού, χωρίς φυσικά πρόγραμμα.

psyxakias
13-06-13, 22:44
Στη συχνότητα της ΕΡΤ εκπέμπει η... ΕΡΤ!
Οι εργαζόμενοι άνοιξαν έναν μικρό πομπό από Αγ. Παρασκευή στο 52 και μετά "κάποιοι" άνοιξαν ξανά τους πομπούς του Υμηττού, χωρίς φυσικά πρόγραμμα.Α εφάρμοσαν το αυτονόητο που είχα γράψει στο ΥΓ τελικά ε; Μάλιστα, ευχαριστώ για την ενημέρωση. :oneup:

Nikiforos
13-06-13, 22:46
ναι ειχα μιλησει παραααα πολυ καιρο πριν εχεις δικιο το λεει και εδω http://www.digea.gr/digea/gr/%CE%97-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1/%CE%A4%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CE%BF%CF%85%CE%BD και πως ειναι δυνατον να μην πιανω ΤΙΠΟΤΑ απο τα περιφερειακα καναλια ενω ολα τα αλλα απο τα βασικα ειναι μια χαρα με σημα σχεδον 100% ???? εκανα ελεγχο της εγκαταστασης και δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα και η κεραια ειναι μια χαρα!!! δεν εχει κανεις αλλος προβλημα με αυτα? το παραξενο της υποθεσης ειναι οτι μεχρι πριν κλεισει η ΕΡΤ τα επιανα ολα αυτα! μολις εκλεισε η ΕΡΤ αυτα εκαναν φτερα! πως γινεται ρε γμτ????
απο την σελιδα της DIGEA βρηκα αυτα τωρα :
Οι συχνότητες εκπομπής είναι οι εξής:
46 (674 MHz) ALPHA, ALTER, ANT1, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV
47 (682 MHz) MEGA, ΣΚΑΪ, STAR, 902
54 (738 MHz) ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, NICKELODEON, ZOOM
63 (810 MHz) SMILE, MAD TV, MTV GREECE, ACTION 24, SBC
65 (826 MHz) BLUE SKY, CHANNEL 9, KONTRA CHANNEL, ΑΡΤ
αντε αυριο θα τα περασω χειροκινητα να δουμε μπας και κολλησε τπτ! αυτη την στιγμη οι συχνοτητες 54,63 και 65 δεν μου δειχνουν απολυτως τιποτα! ενω οι 46 και 47 παιζουν αψογα.

Ασχετο αλλα εκει στους χάρτες της DIGEA στα ψηφιακα κεντρα εκπομπης εχει και Νεα Μακρη κοντά στον Διόνυσο εχει ακουστει τπτ ποτε θα γινει αυτο να δουμε και στο εξοχικό ψηφιακα? γιατι απο Παρνηθα αναλογικα ειναι χαλια και απο Ευβοια παιζουν οποτε θελουν!

giwrgosth
13-06-13, 22:57
Α εφάρμοσαν το αυτονόητο που είχα γράψει στο ΥΓ τελικά ε; Μάλιστα, ευχαριστώ για την ενημέρωση. :oneup:
Ναι τώρα το είδα το λινκ που είχες.
Εντάξει ο καθένας προσπαθεί να στρέψει τον κόσμο κατά των άλλων που πάντα φταίνε, σιγά που δεν έχουν τρόπο στο ραδιομέγαρο οι τεχνικοί να δουν αν παίζει ο πομπός της ΕΡΤ στον Υμηττό.

- - - Updated - - -


εκανα ελεγχο της εγκαταστασης και δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα και η κεραια ειναι μια χαρα!!!.
Κανέναν έλεγχο δεν έκανες, νομίζεις πως έκανες!
Αν ήταν οπτικά να εντοπίζουμε τα προβλήματα των κεραιών θα είχαμε λύσει πολλά προβλήματα!
Αν φωνάξεις έναν τεχνικό θα σου τα βρει όλα!

psyxakias
13-06-13, 22:58
Ναι τώρα το είδα το λινκ που είχες.
Εντάξει ο καθένας προσπαθεί να στρέψει τον κόσμο κατά των άλλων που πάντα φταίνε, σιγά που δεν έχουν τρόπο στο ραδιομέγαρο οι τεχνικοί να δουν αν παίζει ο πομπός της ΕΡΤ στον Υμηττό.Παίζει βέβαια και να μη κατάλαβα, και να αναφερόντουσαν στις επιπλέον συχνότητες που προσπάθησαν να εκπέμψουν. Anyway, ευχαριστώ και πάλι τη διευκρίνιση.

Lagman
14-06-13, 00:56
Bluesky , 9 , nickelodeon , MTV , mad παίζουν απο υμηττό , παλιότερα είχα δυο κεραίες μια προς υμηττό και μια προς Αίγινα για αυτο τον λόγο ...

Κάποια στιγμή θα τα γράψω ολα τα κανάλια.

Να πω ότι έχω δομημένη με καλό καλώδιο και ότι με τον crystal audio micro sd επιανα καμία 20ρια τώρα τελευταία πήρα τον crystal audio prime hd και είδα περισσότερα κανάλια.

Νικηφόρε τι δέκτη χρησιμοποιείς ;; Και τι κεραία ;
Κεραία έχω βάλει της ikusi.

Nikiforos
14-06-13, 08:25
ρε παιδια δεν ειναι δυνατον μολις επεσε η ΕΡΤ να εχασα τα αλλα! πως μεχρι τοτε επαιζαν? δλδ τωρα ξαφνικα χαλασε η κεραια? οσο για την εγκατασταση επειδη τα εχω κανει ολα εγω μονος μου και γνωριζω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ απο ελεγχους κτλ δεν χρειαζομαι κανεναν τεχνικο.... Δεν εχω τσεκαρει ολους τους δεκτες, μονο εναν του πατερα μου πιθανως ο ανιψιος να εκανε τπτ που πειραζε συνεχεια το τηλεκοντρολ, θα ξαναπερασω τις συχνοτητες να δουμε, μπορει κατα διαβολικη συμπτωση να ετυχε να κλεισει και η ΕΡΤ και να μην εχει σχεση! Στα καλωδια εχω περασει μαζι και τα δορυφορικα και εχω διαχωριστες και τετοια, γιατι μια κεραια δορυφορικη με LΝΒ με 2 εξοδους και μια κεραια tv με 2 εξοδους δινουν σε 2 τηλεορασεις. Το μοντελο του δεκτη δε το θυμαμαι παντως ενας Crypto ειναι, ο δικος μου ειναι XORO HRT 7500 αλλα δεν εχω δοκιμασει ακομα. Κεραια νομιζω ειναι IKUSI μια απλη κοντη γιατι ειναι σε ιστο μαζι με πιατα + feeder στα 5ghz (ΑWMN) και δεν ειχα χωρο στον ιστό μου για μακριά. Θα τα τσεκαρω σημερα ευχαριστώ παντως, νομιζα πως ειναι ακομα απο Αιγινα! Ξαναλεω πως επειδη ειμαι Κυψελη σε 3οροφη περιβαλλομαι απο πολυκατοικιες 7-9 οροφων και δεν εχω καμια οπτικη με Υμηττο! η κατευθυνση της κεραιας ειναι στο περιπου....μπορει δλδ το σημα να λεει 100% και να ειναι απο ανακλασεις! ετσι μερικες φορες καποιοι ποιο αδυναμοι αναμεταδοτες εχουν θεμα ειδικα των περιφερειακων καναλιων. Δυστυχως ΟΣΟ και καλη κεραια να εχεις οταν δεν υπαρχει ΚΑΘΟΛΟΥ οπτικη και πιανεις ανακλασεις απο οπου νανε τα προβληματα ειναι αναμενόμενα!

giwrgosth
14-06-13, 17:18
ρε παιδια δεν ειναι δυνατον μολις επεσε η ΕΡΤ να εχασα τα αλλα! πως μεχρι τοτε επαιζαν? δλδ τωρα ξαφνικα χαλασε η κεραια? οσο για την εγκατασταση επειδη τα εχω κανει ολα εγω μονος μου και γνωριζω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ απο ελεγχους κτλ δεν χρειαζομαι κανεναν τεχνικο....
Συμπτωματικά έριξε κάτι παπάδες αυτές τις μέρες...
Θες να μου πεις πως ελέγχεις το MER και το BER (παράμετροι βασικότατοι στην ψηφιακή λήψη) μόνος σου χωρίς όργανα για να ξέρω?
Καλό είναι να ακούμε κάποιους που πέρα από το ότι είναι ειδικοί, έχουν και μια κάποια εμπειρία. Αν δε θες να τους ακούσεις κάτσε να παιδεύεσαι μόνος σου.

Nikiforos
14-06-13, 18:22
οχι δεν μπορω να ελέγξω τα παντα αλλα μπορω να δω αν εχουν νερα καλωδια,βυσματα, αν μετακινηθηκε κεραια κτλ, οσο για μαστορες επειδη τυγχανει να ξερω μερικους που βαζουν κεραιες για ψηφιακα κανεις δεν εχει μαζι του οργανα μετρησης και δεν μετραει απολυτως τπτ, εκτος αμα ειναι αυτοι τπτ "κομπογιαννιτες" και το παιζουν μαστορες. Και ξαναλεω αν δεν υπαρχει ΚΑΘΑΡΗ οπτικη επαφη ειναι σιγουρο 100% οτι καθε λιγο υπαρχουν προβληματα ασχετα με τον εξοπλισμο, οι ανακλασεις ειναι απειρες και απο παντου! Το ειδικους με εμπειρια δεν ξερω αν το λες για τον εαυτο σου, δεν μπορω να ξερω τι ειναι ο καθενας εδω μεσα, αλλα εσυ ειπες να φερω τεχνικο δεν ειπες κατι τεχνικο να καταλαβω κατι παραπανω, δεν θελω να με παρεξηγησεις αλλα μαστορες "δηθεν" χωρις ειδικα οργανα μετρησεων αυτα τα κανουμε και μονοι μας δεν χρειαζομαστε κανενα "μαστορα", αν εχουν ειδικα οργανα οκ παω πασσο τοτε, αλλα εγω βαζω δορυφορικες μια χαρα με το ματι, πυξιδα και τις ρυθμισεις του δεκτη χωρις κανενα ειδικο οργανο...
για να μη μιλάμε τσαμπα τελικα τα ξαναπερασα αυτοματα και τωρα τα δειχνει αλλα η ληψη των παρακατω ειναι πολυ χαλια (πριν ηταν λιγο καλυτερα) οποτε υποθετω εγινε απο κακοκαιρια και ειναι αδυνατον να τα παρακολουθησει καποιος, ολες οι αλλες συχνοτητες ομως ειναι εντάξει!
54 (738 MHz) ATTICA TV, EXTRA CHANNEL-3, HIGH TV, NICKELODEON, ZOOM
63 (810 MHz) SMILE, MAD TV, MTV GREECE, ACTION 24, SBC
65 (826 MHz) BLUE SKY, CHANNEL 9, KONTRA CHANNEL, ΑΡΤ
παντως παρομοια προβληματα ειχα οταν τα επιανα απο Αιγινα και οπως ειχε πει τοτε η Digea απο ανακλασεις! τωρα απο Υμηττο οκ απο ανακλασεις παλι αφου δεν εχω οπτικη αλλα τα αλλα γιατι ειναι οκ και αυτες οι 3 συχνοτητες ειναι χαλια?

giwrgosth
14-06-13, 19:05
Μίλησα για τεχνικό ηλεκτρονικό με κατάλληλο εξοπλισμό και όχι για τον κυρ-Μήτσο που βάζει κεραίες, κλιματιστικά και βάφει τοίχους.
Να φωνάξεις κάποιον λοιπόν να δει την εγκατάστασή σου.
Αν λαμβάνεις από αντανακλάσεις κλπ ίσως μπορεί να λυθεί με τα κατάλληλα όργανα μέτρησης.

Lagman
14-06-13, 19:29
Έχω οπτική...

Novacinema1
Novasports1-Disney XD
.
TV5 Europe
Alpha
Alter
Ant1
..
m.tv
Mega
Skai
Star
902
Attica tv
Extra channel
High Tv
Nickelodeon
Zoom
M Channel
Next tv
Digital TV
Live Tv
.Smile.
Mad tv
MTV
Action 24
sbc
Blue sky
Channel 9
Kontra Channel
Art
Wtv1
Wtv2
Wtv3
Wtv4

Nikiforos
14-06-13, 19:31
και αυτοι που λεω ηλεκτρονικοι ειναι δεν ειναι οτι νανε! αλλα ειναι καπως σαν παρα πολλους ΑΔΕΙΟΥΧΟΥΣ καυστηρατζηδες που κανουν συντηρηση τους καυστηρες-λεβητες αλλα κανεις δεν εχει οργανο να μετρησει καυσαερια! το μειγμα το ρυθμιζουν στην τυχη....
μπορει το σημα να ενισχυθει καπως? υποψην οτι δεν εχω βαλει κανενός είδους ενισχυτη!
Lagman αν ειδες πριν τα ειπα τι εχει γινει αλλα αυτα τι ειναι ?
Wtv1
Wtv2
Wtv3
Wtv4

jkoukos
14-06-13, 19:44
Τα ίδια με τον @Lagman πιάνω.
Τα 4 WTV είναι στο κανάλι 68 κάτι "πειρατικά"
Και κατά διαστήματα βγαίνουν κάποια άλλα στην 60.

Nikiforos
14-06-13, 19:54
Τα ίδια με τον @Lagman πιάνω.
Τα 4 WTV είναι στο κανάλι 68 κάτι "πειρατικά"
Και κατά διαστήματα βγαίνουν κάποια άλλα στην 60.

στην 68 αυτα τα 4 δεν δειχνει εκει τπτ απο σημα μηδεν δλδ! στην 60 τα πιανω αλλα με κολληματα-σπασιματα. Προφανως εχουν αδυναμο σημα οπως και τα περιφερειακα, ολα τα βασικα καναλια οπως και της ΕΡΤ (πριν κλεισει) τα πιανα κοντα στο 100% αντε 97% το λιγοτερο και τα αλλα παντα με λιγοτερο, τωρα εδω ειναι 50-51% αδυνατον να δεις. Αμα εφταιγε η εγκατασταση μου δεν θα επιανε και τα αλλα τοτε! ειναι προφανως πως εχουν πολυ αδυναμο σημα! λογικο ποιος εχει καθαρη οπτικη επαφη να μην εχει προβλημα...τι λετε να βαλω να ενισχυσω το σημα? μεγαλυτερη κεραια δεν μπορω να βαλω γιατι δεν εχει χωρο ο ιστος μου. και μια φωτο με την κεραια και οχι μονο http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Nikiforoskomvos1.jpg τα πιατα δεν ειναι για δορυφορικη εκεινη ειναι στο μπαλκονι, ειναι wifi στα 5ghz.
βεβαια μπορει απλα αν γυρισω την κεραια η να παιξω πανω κατω να πιασει καλυτερα! απο ανακλασεις ολα να τα περιμενεις...
βρηκα και ιδεα για να βλεπω, tv tuner αναλογικο pci εχει το pc, επανω ο δεκτης DVB-T στην εισοδο video in, ανοιχτος στο σημα για την συχνοτητα που θελω, teamviewer ή VNC και με το κινητο στην ταρατσα μεσω wifi και βλεπω το σημα! σωστος? χχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Hetfield
16-06-13, 18:20
Bluesky , 9 , nickelodeon , MTV , mad παίζουν απο υμηττό , παλιότερα είχα δυο κεραίες μια προς υμηττό και μια προς Αίγινα για αυτο τον λόγο ...

Κάποια στιγμή θα τα γράψω ολα τα κανάλια.

Να πω ότι έχω δομημένη με καλό καλώδιο και ότι με τον crystal audio micro sd επιανα καμία 20ρια τώρα τελευταία πήρα τον crystal audio prime hd και είδα περισσότερα κανάλια.

Νικηφόρε τι δέκτη χρησιμοποιείς ;; Και τι κεραία ;
Κεραία έχω βάλει της ikusi.
Βγαινω λιγο εκτος θεματος αλλα θελω να δωσετε προσοχη σε κατι.
Δυο κεραιες που να κοιτανε σε Υμηττο και Αιγινα και να καταληγουν σε μια τηλεοραση ειναι λανθασμενη επιλογη.
Κι αυτο επειδη μιλαμε για ψηφιακο σημα, τα δυο ξεχωριστα σηματα που λαμβανουν οι κεραιες μπορει να ειναι διαφορετικα (π.χ. το ενα να εχει καποιο delay κτλ) και να μην μπορουν να δωσουν ενα συνισταμενο σημα κι αντι αυτου να προκαλουν παρεμβολες.

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Nikiforos
17-06-13, 08:13
οχι εχεις απολυτο δικιο! οι 2 κεραιες προς αλλα σημεια ηταν για ΜΟΝΟ αναλογικη ληψη που ειχαμε αλλες συχνοτητες! εδω ειναι οι ιδιες ομως! παντως εγω μια κεραια εχω οπως εδειξα. Τελικα μπορω καπως να ενισχυσω το σημα?

giwrgosth
17-06-13, 11:14
Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.
Τα λες μια χαρά!
Επειδή Υμηττός και Αίγινα είναι SFN (Single Frequency Network), το οποίο στην εκπομπή του επιτυγχάνετε με πολύπλοκους υπολογισμούς και με αναφορά ώρας από GPS για απόλυτη ακρίβεια, αν προσπαθήσουμε να κάνουμε λήψη από διαφορετικά κέντρα τότε οι δέκτες, αν το σήμα είναι σχεδόν ίδιο και από τα δύο σημεία, δεν θα μπορέσουν να αποδιαμορφώσουν κανένα από τα δύο.

Nikiforos
17-06-13, 19:21
Τελικα γυρισα την κεραια εδω και κει με τα περιφερειακα καναλια δεν γινεται τπτ! ολα τρελα σπασιματα ειδικα σημερα και mad κτλ οτι ειναι σε αυτη την συχνοτητα σημερα μηδεν σημα! το παραξενο ειναι οτι τα βασικα καναλια εχουν σημα σχεδον 100%! πως γινεται αυτο ειναι το περιεργο! πιστευω ολα τα αλλα πρεπει να εχουν πολυ χαμηλη ισχυ εκπομπης και οποιος εχει 100% οπτικη επαφη με Υμηττο τα πιανει! να ξαναπω πως εχω πολυ ψηλες πολυκατοικιες στα 100-200μετρα μπροστα μου οποτε απο καμια "τρυπα" δεν εχω οπτικη προς Υμηττο. Υπάρχει καμια λυση ή απλα ξεχναω ολα τα αλλα καναλια? οταν επαιζε η ΕΡΤ (στην 52 νομιζω?) επιανα και εκεινα.
δλδ πιανω μονο αυτα ΤΕΛΕΙΑ :
46 (674 MHz) ALPHA, ALTER, ANT1, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV
47 (682 MHz) MEGA, ΣΚΑΪ, STAR, 902

Υπάρχει κανεις αλλος εδω περα που δεν εχει ΚΑΘΟΛΟΥ οπτικη επαφη με Υμηττο ή είμαι μόνο εγω?

giwrgosth
18-06-13, 16:11
Υπάρχει κανεις αλλος εδω περα που δεν εχει ΚΑΘΟΛΟΥ οπτικη επαφη με Υμηττο ή είμαι μόνο εγω?
Και να υπάρχουν βρε Νικηφόρε η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Χωρίς οπτική επαφή, με αντανακλάσεις που μπορεί να αλλάξουν ανάλογα τον καιρό κλπ, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Σου είπα πως μια λύση είναι να καλέσεις έναν τεχνικό που με μετρήσεις ίσως (το τονίζω το ίσως) μπορεί να σου βρει λύση, αλλά χωρίς εγγύηση ότι θα παίξει και αύριο.
Όσο αφορά την ακτινοβολούμενη ισχύ από Υμηττό είναι σχεδόν ίδια για όλα τα πανελλαδικά και περιφερειακά κανάλια, με μικρές διαφορές που σε σωστές εγκαταστάσεις δεν επηρεάζουν τη λήψη.

Nikiforos
18-06-13, 20:27
η πλακα ειναι οτι τωρα παιζουν!!! (σημερα μαλλον λογω καλου καιρου) και μαλιστα παιζουν και 4 πειρατικα? καλα το ενα εχει τσοντες συνεχεια??? πως γινεται να το ξηλωσω αυτο? ΕΛΕΟΣ τι βλακες ειναι λεμε!!!!

Lagman
19-06-13, 15:53
Πάντως με τις δυο κεραίες τότε έπαιζε :p
Πώς ;;

Nikiforos
19-06-13, 20:29
χτες και σημερα πιανω ολα τα αλλα εκτος την 63 (810 MHz) SMILE, MAD TV, MTV GREECE, ACTION 24, SBC Υπάρχει καποιο προβλημα? σημα ΜΗΔΕΝ! επισης ανοιξε το καναλι της Βουλης ξανα στην θεση του ERT HD!
και η 46 δεν μου παιζει απο το απογευμα! κανεις αλλος με προβλημα? το πρωι επαιζε ομως!

Nikiforos
20-06-13, 21:36
καλησπερα! υπαρχει προβλημα με τις συχνοτητες 63 και 46? δευτερη μερα σημερα ξαφνικα που δεν πιανει ΤΙΠΟΤΑ κανεις δεκτης λες και δεν υπαρχουν!!! τι διαολο εγινε? ολα τα αλλα τα πιανω κανονικα + τα 4 πειρατικα!

jkoukos
20-06-13, 21:40
Όλα κανονικά σε μένα.

Hetfield
21-06-13, 00:07
καλησπερα! υπαρχει προβλημα με τις συχνοτητες 63 και 46? δευτερη μερα σημερα ξαφνικα που δεν πιανει ΤΙΠΟΤΑ κανεις δεκτης λες και δεν υπαρχουν!!! τι διαολο εγινε? ολα τα αλλα τα πιανω κανονικα + τα 4 πειρατικα!
Μια χαρα ολα! Φωναξε τεχνικο για την κεραια σου, αδικα ταλαιπωρεισαι!

Nikiforos
21-06-13, 21:12
εχετε οπτικη στον Υμηττο? το προβλημα ειναι οτι πιανει απο ανακλασεις ομως και δεν γινεται τπτ, η λυση ειναι να ενισχυθει το σημα ισως, για αρχη ποιο δυνατη κεραια με ισχυροτερη απολαβη γιατι αυτη ειναι πολυ μαπε και φτηνιαρικη οποτε μαλλον λογικο να εχει προβληματα. εχω εναν φιλο που κανει εγκαταστασεις αλλα ολο εξαφανιζεται για να δουμε...εχει κανεις σας βαλει κανεναν ενισχυτη τπτ? ειχα ακουσει οτι στα ψηφιακα δεν πρεπει να βαζουμε ενισχυτες!

atzemis
25-06-13, 12:23
καλημερα !!ξερει κανεις τι παιζει με το ψηφιακο σημα απο παρνηθα;υπαρχει καποιο νεο;

giwrgosth
25-06-13, 13:26
καλημερα !!ξερει κανεις τι παιζει με το ψηφιακο σημα απο παρνηθα;υπαρχει καποιο νεο;
Ίσως μέσα στο καλοκαίρι, ίσως και από το νέο έτος...

apnet
25-06-13, 21:35
Θα πάρει την ψηφιακή πλατφόρμα τώρα η DIGEA και θα απογειωθεί. Θα έχουμε σήμα καμπάνα. Θα μας κοστίσει κάτι παραπάνω αλλά δε βαριέσαι... ας βγάλουν και οι καναλάρχες τίποτα... Μόνο το δημόσιο να κονομάει;

Nikiforos
26-06-13, 11:36
Να εχουμε σημα καμπανα αλλα να εχουμε και καναλια της προκοπης για να βλεπουμε γιατι δεν το βλεπω....προσωπικα εχω να ανοιξω την TV πανω απο 3 μηνες! ο πατερας μου με ζαλιζει με τα καναλια αλλιως δεν θα σκοτιζόμουν και πολυ! Παντως η περιοχη του Μαραθωνα μαλλον δεν θα πιανει απο Παρνηθα! το παραξενο ειναι οτι ο χαρτης δειχνει ποιο πανω σημα και προς την θαλασσα και οχι στην περιοχη αυτη! λολ! ας ελπισουμε να ειναι λαθος αλλιως θα περιμενουμε το κεντρο εκπομπης Νεας Μακρης....

kostas2005
27-06-13, 15:46
βρηκα και ιδεα για να βλεπω, tv tuner αναλογικο pci εχει το pc, επανω ο δεκτης DVB-T στην εισοδο video in, ανοιχτος στο σημα για την συχνοτητα που θελω, teamviewer ή VNC και με το κινητο στην ταρατσα μεσω wifi και βλεπω το σημα! σωστος? χχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!
καλά μην το γελάς κάπως έτσι συντόνιζα τα πιάτα μόνος μου με τον δεκτή/σήμα μεσω web interface στο κινητό!
και να σου πω και το ποιο ωραίο με διάφορους παρόμοιους τρόπους teamviewer η vpn στο pc του φίλου και επικοινωνία με κινητό μαζι του στην ταράτσα, βοηθούσαμε ο ένας τον άλλο να στήσει τα πιάτα Αθηνα-Χανια
Απλα έπαιζε και "μια τζούρα καφέ" πριν μετακινήσει το πιάτο ο άλλος γιατί με την καθυστέρηση έφευγες αρκετές μοίρες!

Nikiforos
28-06-13, 13:44
καλη φαση! εγω τις δορυφορικες τις εχω στην βεραντα και στο μπαλκονι και ετσι ανοιγω το παραθυρο και βλεπω στην tv! η κεραια tv ειναι ψηλα δεν μπορω να βλεπω, θα αλλαξω κεραια για την Αθηνα,θα βαλω και ενισχυτη στην tv δλδ στην εξοδο μετα τον διαχωριστη sat/tv και θα δουμε...γιατι δοκιμασα την κεραια να κοιταει σε διαφορετικα σημεια και δεν καταφερα απολυτως τπτ!

fovos
07-07-13, 12:20
και εγώ φίλε μου από Γαλάτσι και ενώ έχω οπτική επαφή με Υμηττό πιάνω καμπάνα ALPHA, ANT1, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV,MEGA, ΣΚΑΪ, STAR, και χάλια το Mad, MTV GReece.125893125894

Nikiforos
07-07-13, 14:07
αλλαξα κεραια και εβαλα καλυτερη και εχω τα ιδια προβληματα! επειδη οπως εχω πει εχω διαχωριστες SAT/TV αν συνδεσω τα καλωδια με συνδεσμους αρσενικους δλδ χωρις τους SAT/TV τοτε τα πιανει αλλα σε μερικα καναλια παλι σπασιματα πχ εκει που ειναι το NICKELODEON και τα αλλα πχ ΜΑD κτλ με χαμηλο σημα πχ 56% και παλι μερικες φορες σπασιματα. Ειναι γεγονος οτι καποιες συχνοτητες με τα ποιο μικρα καναλια ειναι ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ αναμεταδοτες δεν ειναι δλδ ολες οι κεραιες μαζι προφανως και ετσι εχουν ποιο αδυναμα σηματα! ειδικα οσοι δεν εχουμε ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ δεν υπαρχει περιπτωση να τα δουμε ποτε καλα αυτα αν δεν φτιαξουν τους αναμεταδοτες τους οπως τα μεγαλα καναλια! λεω να δοκιμασω με εναν ενισχυτη να δουμε αλλα χλωμο το κοβω. Ενδεικτικα αναφερω οτι εσωτερικη κεραια με ενισχυτη αυτες οι κλασικες με το ποτενσιομετρο εδω δεν πιανει ΚΑΝΕΝΑ καναλι και στο ΠΕριστερι ψηλα με οπτικη ολα τα βουνα μεσα ομως σε διαμερισμα τα πιανει ΟΛΑ!!!
ωραια θεμα σχετικα με μετρησεις του ψηφιακου σηματος! http://www.digea.gr/digea/gr/%CE%BC-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82

rexdimos
11-07-13, 15:34
η ερτ σε ποιες συχνοτητες ενεργοποιηθηκε?

thourios
11-07-13, 15:41
Πάντως ότι λάμβανα από Πάρνηθα είτε ψηφιακά είτε αναλογικά έχει εξαφανιστεί. Δεν υπάρχει ούτε ΝΕΡΙΤ ούτε ΕΔΤ ούτε BBC, Τίποτε.

:down:

makfil
11-07-13, 16:46
Και εγώ προσπαθώ, απο περιέργεια κυρίως, να δω το σήμα αλλά από τότε που έκανα την τελευταία σάρωση στον αποκωδικοποιητή (βλέπω Αίγινα) και δεν εξαφανίστηκαν οι συχνότητες των κρατικών, δεν πιάνω καμία κρατική αν και έχω κάνει πολλές σαρώσεις.

Nikiforos
13-07-13, 08:46
στην 52 ήταν και δεν υπάρχει τιποτα! και εγω εκανα δεν υπαρχει κανενα κρατικό κανάλι! ονειρα θερινής νυκτός βλέπουν!
Ασχετο : για τα προβληματα που ειχα αναφερει δοκιμασα απευθειας καλωδιο χωρις διαχωριστες SAT/TV και πιανει ΟΛΑ τα καναλια τωρα! οσοι εχουν σκοπο να χρησιμοποιησουν το ιδιο καλωδιο για SAT αλλα και ψηφιακη καλυτερα να το αφησουν καθως η πτώση σήματος είναι τεραστια! στην δορυφορικη δεν εχει θεμα αλλα στην ψηφιακη με ΚΑΘΟΛΟΥ οπτικη προς Υμηττο μειωνει πολυ το σημα και ολα τα αδυναμα (μικρα οχι βασικα) κανάλια δεν τα δειχνει. Τελικα περασαμε και δευτερο καλωδιο (μονο για την ψηφιακη δλδ) και λυθηκε το πρόβλημα, βεβαια καποιες συχνοτητες εχουν πχ σημα 56-60% αλλα τωρα βλεπεις ενω πριν ειχαν 0! και δεν εχω ενισχυτή.

Nikiforos
15-07-13, 09:07
Τελικα χτες δουλεψε η ΕΡΤ ξανα! εκτος τα γνωστα ξενα καναλια,τη Βουλη και το ΡΙΚ εχει ενα ΔΤ (δημοσια τηλεοραση) αντι τα αλλα της ΕΡΤ!

makfil
15-07-13, 09:38
Έκανες νέα σάρωση ή με άλλο τρόπο;
Βλέπω Αίγινα και έχω σαρώσει πολλές φορές τον αποκωδικοποιητή αλλά τίποτε.
Προσπαθώ και μέσω Νόβα αφού λέει ότι δελίχνει μέσω Digea αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

jkoukos
15-07-13, 10:39
Πιάνω από Υμηττό και χωρίς να κάνω σάρωση (με τις ίδιες ρυθμίσεις) η "νέα ΕΡΤ" εμφανίζεται στα παλιά κανάλια ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3 και πρόσφατα στο παλιό Euronews.
Η Βουλή εμφανίζεται στο πρώην EΡΤ HD.

makfil
15-07-13, 13:14
Πιάνω από Υμηττό και χωρίς να κάνω σάρωση (με τις ίδιες ρυθμίσεις) η "νέα ΕΡΤ" εμφανίζεται στα παλιά κανάλια ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3 και πρόσφατα στο παλιό Euronews.
Η Βουλή εμφανίζεται στο πρώην EΡΤ HD.

Ε$ννοείς στα ψηφιακά;

jkoukos
15-07-13, 13:18
Ναι, για τα ψηφιακά γράφω αφού δεν υπάρχουν αναλογικά (της ΕΡΤ) στον Υμηττό.

Nikiforos
15-07-13, 17:29
Στην συχνοτητα που ηταν πριν (52) και την εβαλα με το χερι. Τα ξενα καναλια που ειχε πριν παιζουν ξανα, το ΡΙΚ, η Βουλη και δεν υπαρχουν τα αλλα της ΕΡΤ μονο το ΔΤ (δημοσια τηλεοραση) δλδ και παντα μιλαμε ΜΟΝΟ για ψηφιακα.

makfil
15-07-13, 18:16
Δεν ξέρω αν η Αίγινα εκπέμπει όπως ο Υμηττός.

jkoukos
15-07-13, 18:19
Πριν το κλείσιμο της ΕΡΤ, όλες οι ψηφιακές εκπομπές ήταν ίδιες (και στα ίδια κανάλια) και στα 2 κέντρα.
Τώρα και καθώς πιάνω μόνο Υμηττό, βλέπω αυτά που έγραψα παραπάνω.

Nikiforos
16-07-13, 07:46
Πριν η Αιγινα ειχε περισσοτερα κανάλια δλδ τα περιφερειακα που λεμε, τωρα αυτα είναι και στον Υμηττο, σύμφωνα με ανακοινώσεις της DIGEA στην επίσημη σελίδα της πλεον ειναι ιδια ολα τα καναλια και απο Υμηττο και απο Αιγινα, απλα πιανουμε οπου μας βολευει περισσοτερο η γεωγραφική μας θέση. Καποια στιγμη θα ανοιξει και απο Πάρνηθα τα δειχνει στην σελιδα της.

makfil
16-07-13, 08:23
Δεν ξέρω αν η Αίγινα εκπέμπει όπως ο Υμηττός.

Εννοώ, στο θέμα των κρατικών καναλιών, γιατί, πασρά τις όποιες προσπάθειες έχω κάνει, δεν βρίσκω το κανάλι της ΕΔΤ.

jkoukos
16-07-13, 11:26
Πριν η Αιγινα ειχε περισσοτερα κανάλια δλδ τα περιφερειακα που λεμε, τωρα αυτα είναι και στον Υμηττο, σύμφωνα με ανακοινώσεις της DIGEA στην επίσημη σελίδα της πλεον ειναι ιδια ολα τα καναλια και απο Υμηττο και απο Αιγινα, απλα πιανουμε οπου μας βολευει περισσοτερο η γεωγραφική μας θέση. Καποια στιγμη θα ανοιξει και απο Πάρνηθα τα δειχνει στην σελιδα της.
Σωστά όλα με μόνη σχετικότητα το "τώρα".
Αυτό έγινε πέρυσι τέτοια εποχή με το αναλογικό switch-off.

Τώρα αν η Αίγινα εκπέμπει τα νέα κρατικά, που ρωτά ο @makfil, δεν μπορώ ν' απαντήσω μιας και πιάνω μόνο Υμηττό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.