PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28

Nikiforos
17-07-13, 11:43
ναι το τωρα το ειπα γιατι παντα πιανω απο ανακλασεις και δεν ηξερα ποτε εγινε! υποψην ομως οτι τα κρατικα καναλια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ της DIGEA αλλα της ERT DIGITAL! για να μην μπερδευομαστε! γιαυτο και δεν υπαρχουν στην σελιδα της digea. Οποτε πιστευω πως ειναι μονο απο Υμηττο, οταν τα εβαλαν ετσι ειπαν τουλαχιστον.

NikosGR7
04-10-13, 17:40
Τώρα που ξεκίνησαν οι βροχές και ο δυνατός αέρας έχει κανένας άλλος πρόβλημα με το σήμα από την Αίγινα?

Εγώ έχω παρατηρήσει κάτι κολλήματα μερικές φορές στα περισσότερα κανάλια.

makfil
04-10-13, 17:53
Ναι, εκτός από τα κολλήματα, η ποιότητα και το επίπεδο έπεσαν στα 44 και 76 σχεδόν σε όλα τα κανάλια εκτός από τις συχνότητες των κρατκών που είναι στα 52-92.

NikosGR7
04-10-13, 18:05
Μπορείς μήπως να μου εξηγήσεις γιατί ενώ γυρίζω την κεραία να κοιτάει προς Υμηττό δεν παίζει κανένα κανάλι?

makfil
04-10-13, 18:12
Εάν είσαι στο Πέραμα, όπως διαβάζω, μήπως δεν πιάνει το σήμα από τον Υμηττό;

NikosGR7
04-10-13, 18:13
Ναι στο Πέραμα είμαι. Σε μια άλλη τηλεόραση μέσα στο σπίτι τα κανάλια από Υμηττό παίζουν κανονικά.

Στο δωμάτιο μου δεν έχω τηλεόραση αλλά κάρτα τηλεόρασης στον υπολογιστή, αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο.

makfil
04-10-13, 18:40
Το πιθανότερο είναι ότι η κάρτα πιάνει αναλογικά και όχι ψηφιακά.

NikosGR7
04-10-13, 18:43
Δεν νομίζω. Γιατί από Αίγινα τα κανάλια παίζουν κανονικά.

Η κάρτα είναι η Hauppauge HVR-3000.

giwrgosth
04-10-13, 20:06
Τις εγκαταστάσεις σας κοιτάξτε παιδιά.

NikosGR7
04-10-13, 20:16
Τις εγκαταστάσεις σας κοιτάξτε παιδιά.

Να κοιτάξω γενικά την εγκατάσταση? Γιατί όπως έγραψα και πιο πάνω από Αίγινα όλα τα κανάλια παίζουν κανονικά όλο τον χρόνο εκτός από τις μέρες που έχει πολύ αέρα ή βροχή.

Από Υμηττό δεν πιάνω κανένα κανάλι.

giwrgosth
04-10-13, 20:26
Να κοιτάξω γενικά την εγκατάσταση? Γιατί όπως έγραψα και πιο πάνω από Αίγινα όλα τα κανάλια παίζουν κανονικά όλο τον χρόνο εκτός από τις μέρες που έχει πολύ αέρα ή βροχή.

Από Υμηττό δεν πιάνω κανένα κανάλι.
Οριακό σήμα δείχνει αυτό, οπότε κάτι δεν πάει καλά με την εγκατάστασή σου.
Επίσης λες πως σε άλλη τηλεόραση στο σπίτι παίζει καλά, οπότε?

NikosGR7
04-10-13, 20:29
ΟΚ. Θα το ελέγξω και θα ενημερώσω.

makfil
04-10-13, 21:00
Η συγκεκριμένη παίζει δορυφορική, ψηφιακή και αναλογική τηλεόραση και επομένως δεν είναι αυτή η αιτία.
Αφού έχεις σήμα σε άλλες τηλεοράσεις, κάτι πρέπει να συμβαίνει στο pc.
Έχεις δει ποτέ ψηφιακά στο pc;

NikosGR7
04-10-13, 23:20
Ναι κανονικά βλέπω τηλεόραση εδώ και 2 χρόνια.

Απλά ανέφερα το πρόβλημα που έχω με τον Υμηττό, ότι δηλαδή αν γυρίσω την κεραία προς Υμηττό δεν παίζουν τα κανάλια.

Nikiforos
05-10-13, 07:01
καλημερα! επιβεβαιωνω οτι σε καποια καναλια του Υμηττου υπαρχει προβλημα και παιζουν με σπασιματα, νομιζω αυτα τα μικροκαναλα που ηταν και στην Αιγινα. Δεν βλεπω εγω tv ο πατερας μου τα λέει. Αν τωρα δεν επιανες απο πριν τερμα σημα και ειχες λιγοτερο πιθανως να στα χανει. Σιγουρα κατι εχει γινει παντως.

Serafeim Karakostas
05-10-13, 11:46
Ίσως έπεσε η ισχύς τους και οι εγκαταστάσεις που ήταν στο όριο, τα έχασαν.

giwrgosth
05-10-13, 21:12
καλημερα! επιβεβαιωνω οτι σε καποια καναλια του Υμηττου υπαρχει προβλημα και παιζουν με σπασιματα, νομιζω αυτα τα μικροκαναλα που ηταν και στην Αιγινα. Δεν βλεπω εγω tv ο πατερας μου τα λέει. Αν τωρα δεν επιανες απο πριν τερμα σημα και ειχες λιγοτερο πιθανως να στα χανει. Σιγουρα κατι εχει γινει παντως.
Δεν έχει αλλάξει τίποτα στην εκπομπή από Υμηττό, οριακές λήψεις που με το παραμικρό τα χάνουν, ειδικά στα περιφερειακά που είναι σε υψηλές συχνότητες, που αρκετές κεραίες δεν πάνε καν σε αυτές.
Εσύ βρε Νικιφόρε δεν έλεγες ότι πιάνεις από αντανακλάσεις και δεν βλέπεις Υμηττό?

aragornleg
22-10-13, 16:15
Αντιμετωπιζει κανεις προβλημα αυτες τις μερες με το σημα απο Υμηττο;
Γιατι χτες εχασα τα καναλια της συχνοτητας 46 και σημερα ολα τα υπολοιπα.

apnet
22-10-13, 20:22
Το σχόλιό σου είναι απαράδεκτο. Η digea δεν είναι καμιά τυχαία εταιρεία που στήθηκε από τους καναλάρχες για να ελέγξουν τις συχνότητες και όχι μόνο να αποφύγουν το να πληρώσουν, αλλά να γεμίσουν και τις τσέπες τους. Είναι σοβαρή εταιρεία που μας προσφέρει καλύτερο σήμα και ποιότητα εικόνας έχοντας πάνω από όλα στο μυαλό της το πως θα πάμε μπροστά!

Για να σοβαρευτούμε και λίγο... τα προβλήματα είναι συνεχή και στην δική μου περιοχή. Όχι απαγορευτικά για τα μεγάλα κανάλια (για τα μικρά όμως πολλές φορές ναι) και σε κάθε περίπτωση μια εταιρεία με τέτοιου είδους υλοποίηση δεν αξίζει κανενός είδους άδεια... Προσωπικά δεν βλέπω παρά ελάχιστη τηλεόραση, πόσο μάλλον καθεστωτική, οπότε δεν με απασχολεί. Το θέμα με απασχολεί κυρίως από κοινωνικοοικονομικοπολιτικής απόψεως. Και εκεί «μπάζει» πιο πολύ και από την άθλια υλοποίηση που έχουν κάνει.

sdikr
22-10-13, 20:28
Το σχόλιό σου είναι απαράδεκτο. Η digea δεν είναι καμιά τυχαία εταιρεία που στήθηκε από τους καναλάρχες για να ελέγξουν τις συχνότητες και όχι μόνο να αποφύγουν το να πληρώσουν, αλλά να γεμίσουν και τις τσέπες τους. Είναι σοβαρή εταιρεία που μας προσφέρει καλύτερο σήμα και ποιότητα εικόνας έχοντας πάνω από όλα στο μυαλό της το πως θα πάμε μπροστά!

Για να σοβαρευτούμε και λίγο... τα προβλήματα είναι συνεχή και στην δική μου περιοχή. Όχι απαγορευτικά για τα μεγάλα κανάλια (για τα μικρά όμως πολλές φορές ναι) και σε κάθε περίπτωση μια εταιρεία με τέτοιου είδους υλοποίηση δεν αξίζει κανενός είδους άδεια... Προσωπικά δεν βλέπω παρά ελάχιστη τηλεόραση, πόσο μάλλον καθεστωτική, οπότε δεν με απασχολεί. Το θέμα με απασχολεί κυρίως από κοινωνικοοικονομικοπολιτικής απόψεως. Και εκεί «μπάζει» πιο πολύ και από την άθλια υλοποίηση που έχουν κάνει.

Δεν παρακολουθώ αλλά έχω συνεχεία προβλήματα;
Αν αυτό είναι το να σοβαρευτούμε λίγο δεν θέλω να ξέρω το τι θα είναι το χαλαρό!!

Gordito
22-10-13, 20:30
Δεν παρακολουθώ αλλά έχω συνεχεία προβλήματα;
Αν αυτό είναι το να σοβαρευτούμε λίγο δεν θέλω να ξέρω το τι θα είναι το χαλαρό!!

Και εγω δεν βλεπω πολυ αλλα εχω προβληματα.
Επειδη δεν βλεπει καποιος πολυ τηλεοραση, τι παει να πει;

apnet
22-10-13, 20:33
Δεν παρακολουθώ αλλά έχω συνεχεία προβλήματα;
Αν αυτό είναι το να σοβαρευτούμε λίγο δεν θέλω να ξέρω το τι θα είναι το χαλαρό!!

Εσύ σίγουρα πρέπει να σοβαρευτείς πάντως... Εκθέτεις και την ιστοσελίδα συχνά πυκνά που σε έχει εμπιστευτεί με το ρόλο του διαχειριστή.

Σαφώς και δεν χρειάζεται να βλέπω για να ξέρω τα προβλήματα. Μπορεί να τα ακούω ή και να τα υφίσταμαι επειδή χρειάζεται να τα αντιμετωπίσω για ανθρώπους του περιβάλλοντος που δεν μπορούν καν να συντονίσουν τα κανάλια...

sdikr
22-10-13, 20:49
Και εγω δεν βλεπω πολυ αλλα εχω προβληματα.
Επειδη δεν βλεπει καποιος πολυ τηλεοραση, τι παει να πει;

Το ότι κατα πάσα πιθανότητα δεν το εψάξες για να βρείς λύση γιατι δεν σε ενδιαφέρει πχ



Εσύ σίγουρα πρέπει να σοβαρευτείς πάντως... Εκθέτεις και την ιστοσελίδα συχνά πυκνά που σε έχει εμπιστευτεί με το ρόλο του διαχειριστή.

Σαφώς και δεν χρειάζεται να βλέπω για να ξέρω τα προβλήματα. Μπορεί να τα ακούω ή και να τα υφίσταμαι επειδή χρειάζεται να τα αντιμετωπίσω για ανθρώπους του περιβάλλοντος που δεν μπορούν καν να συντονίσουν τα κανάλια...

Καλά πάλι τα γνωστά σου, εχω το δικαίωμα να λέω την άποψη μου

ΥΓ στην περιοχή μου κανένα πρόβλημα, ουτε και σε άλλες που έχω κάποιες εγκαταστάσεις

apnet
22-10-13, 21:02
Και την άποψή σου να λες μπορείς και να εκτίθεσαι μπορείς και όπως νομίζεις. Σε ορισμένες αντιδράσεις πάντως η εμπάθεια είναι εμφανής, γενικότερα, αλλά και ειδικότερα.

Εγώ πάντως όσους γνωστούς έχω προβλήματα έχουν άπαντες, άλλος μικρότερα, άλλος μεγαλύτερα. Ιδιαίτερα δε σε «μικρά» κανάλια. Σε μερικούς μάλιστα το πρόβλημα είναι εμφανές και σταθερό από την πρώτη μέρα λειτουργίας μέχρι και σήμερα που μιλάμε.

Υ.Γ. Το ότι δεν έχεις εντοπίσει πρόβλημα ποτέ και πουθενά ΑΝ θέλουμε το πιστεύουμε. Για... ευνόητους λόγους :)

sdikr
22-10-13, 21:03
είπαμε η εμπάθεια είναι εμφανής
I rest my case

Νικαετός
22-10-13, 21:17
Ναι κανονικά βλέπω τηλεόραση εδώ και 2 χρόνια.

Απλά ανέφερα το πρόβλημα που έχω με τον Υμηττό, ότι δηλαδή αν γυρίσω την κεραία προς Υμηττό δεν παίζουν τα κανάλια.

Δοκίμασες με την κεραία της άλλης τηλεόρασης που παίζει κανονικά? Αν ναι τότε έχει πρόβλημα η καλωδίωσή σου, εκτός αν έχεις ξεχωριστή κεραία (εξωτερική), οπότε έχει πρόβλημα η εγκατάσταση.

giwrgosth
23-10-13, 09:05
Μπορώ να σας βεβαιώσω πως δεν υπάρχει καμία αλλαγή στον Υμηττό εδώ και τουλάχιστον ένα χρόνο, ούτε στα πανελλαδικά, ούτε στα περιφερειακά.
Οπότε όποιος έχει προβλήματα τον τελευταίο καιρό καλό είναι να καλέσει έναν τεχνικό να του ελέγξει την εγκατάσταση, εκτός αν μπορεί να το κάνει μόνος του έχοντας τα κατάλληλα όργανα.
Αν πάλι έχει προβλήματα από την αρχή και ειδικά στα περιφερειακά κανάλια και είναι σε περιοχή που την καλύπτει ο Υμηττός, τότε η λογική λέει πως υπάρχει πρόβλημα στην κεραία του που δεν πάει καλά στις υψηλές συχνότητες που εκπέμπουν στα περιφερειακά.

NikosGR7
11-11-13, 23:00
Από Αίγινα πάντως πάλι τα ίδια. Ενώ τόσο καιρό έπαιζαν όλα κανονικά σήμερα που ξεκίνησαν οι βροχές η εικόνα κάνει συνέχεια σπασίματα και κολλάει.

apnet
11-11-13, 23:32
Επειδή κι εγώ από Αίγινα παίρνω σήμα, έχω να πω ότι με τις βροχές όντως δημιουργείται το πρόβλημα που περιγράφεις. Παραδόξως όμως σήμερα, δεν άκουσα γκρίνια, οπότε μάλλον δεν το είχαμε εδώ.

Γι' αυτό θα τους δώσουμε την ψηφιακή πλατφόρμα. Επειδή βλέπουμε καθημερινά την εξαιρετική δουλειά που έχουν κάνει μέχρι τώρα...

Nikiforos
29-06-14, 08:51
Καλημέρα! μήπως στο θέμα εδώ στον τίτλο του topic πρέπει να προστεθεί και η Πάρνηθα? δλδ να γίνει : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Πάρνηθα/Αίγινα)

Nikiforos
02-07-14, 06:28
http://digitaltvinfo.gr/news/media-news/item/12089-anavoli-gia-to-switch-off-attikis-meta-tin-provlimatiki-peloponniso

χμμμμ κακα μαντατα....απο αλλο τοπικ το μεταφερα και εδω.

Υ.Γ σορρυ εγραψα καλα αυτα κανει η πρωινη νυστα και αμα ακομα δεν εχεις πιει καφε...

Hetfield
02-07-14, 13:59
Κακα μαντατα. Οσο καθυστερει η ψηφιακη μεταβαση, η συνυπαρξη αναλογικων και ψηφιακων συχνοτητων θα δημιουργει προβληματα και συγχηση στους καταναλωτες.

giwrgosth
02-07-14, 14:14
http://digitaltvinfo.gr/news/media-news/item/12089-anavoli-gia-to-switch-off-attikis-meta-tin-provlimatiki-peloponniso

χμμμμ καλα μαντατα....απο αλλο τοπικ το μεταφερα και εδω.
Nα τον ακούς τον φίλο σου :p

Nikiforos
02-07-14, 17:20
Κακα ηθελα να πω....εμ ειδες? τα ξερεις και μας τα κρυβεις! :twisted: αμα υπαρχουν αναλογικα με ψηφιακα μαζι δεν κανουν παρεμβολες οι συχνοτητες?

Hetfield
02-07-14, 21:09
Κακα ηθελα να πω....εμ ειδες? τα ξερεις και μας τα κρυβεις! :twisted: αμα υπαρχουν αναλογικα με ψηφιακα μαζι δεν κανουν παρεμβολες οι συχνοτητες?
Δεν ειναι τοσο αυτο το προβλημα, οσο το προβλημα της διαχειρισης! Συν το οτι κρατανε τζαμπα συχνοτητες.

xriantw
04-08-14, 07:13
Στην συχνοτητα 522 στη Βαρκιζα υπαρχει προβλημα ασταθειας , το σημα παει απο 85 στο 45 πολλες φορες. Ενω ολες οι αλλες ειναι στο 95.
Εχει ακουσει καποιος κατι?

elefvam
19-08-14, 09:15
Καλημέρα σας!

Επιστροφή από τις διακοπές και οι τηλεοράσεις πρέπει να επανασυντονιστούν...
Όλα καλά, εκτός από το μπουκέτο στη συχνότητα 27 (Mega, ΣΚΑΙ, Star και Μακεδονία)...
Μένω Άγιο Δημήτριο Αττικής, δίπλα στον Υμηττό, με άμεση επαφή της κεραίας με το βουνό.
Ενώ το diagnostic μου δίνει τέλεια ποιότητα λήψης, μου βγάζει μηδενική ποιότητα σήματος.
Τα κανάλια στο 27 παίζουν με πολλές διακοπές και pixels. Δεν βλέπονται.
Τί μπορεί να φταίει;
(το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με όλες τις τηλεοράσεις που έχουμε στο σπίτι, οπότε θεωρώ ότι είναι θέμα κεραίας και όχι τηλεοράσεων/αποκωδικοποιητών).

makfil
19-08-14, 09:49
Εάν έχεις αποκωδικοποιητές, και μάλιστα SD, δοκίμασε να βγάλεις/βάλεις το βύσμα του scart του αποκωδικοποιητή και πάλι σάρωση.

Το έκανα σε 2-3 περιπτώσεις και λύθηκε το πρόβλημα με την 27.

giwrgosth
19-08-14, 09:57
Καλημέρα σας!

Επιστροφή από τις διακοπές και οι τηλεοράσεις πρέπει να επανασυντονιστούν...
Όλα καλά, εκτός από το μπουκέτο στη συχνότητα 27 (Mega, ΣΚΑΙ, Star και Μακεδονία)...
Μένω Άγιο Δημήτριο Αττικής, δίπλα στον Υμηττό, με άμεση επαφή της κεραίας με το βουνό.
Ενώ το diagnostic μου δίνει τέλεια ποιότητα λήψης, μου βγάζει μηδενική ποιότητα σήματος.
Τα κανάλια στο 27 παίζουν με πολλές διακοπές και pixels. Δεν βλέπονται.
Τί μπορεί να φταίει;
(το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με όλες τις τηλεοράσεις που έχουμε στο σπίτι, οπότε θεωρώ ότι είναι θέμα κεραίας και όχι τηλεοράσεων/αποκωδικοποιητών).
Καλημέρα.
Κάποιο θεματάκι έχεις με την εγκατάστασή σου.
Λογικά ρύθμιση στον ενισχυτή σου.

elefvam
19-08-14, 10:04
Οι αποκωδικοποιητές είναι ενσωματωμένοι...

- - - Updated - - -


Καλημέρα.
Κάποιο θεματάκι έχεις με την εγκατάστασή σου.
Λογικά ρύθμιση στον ενισχυτή σου.

Μπορεί να χρειάζεται δηλαδή και να τον αποσυνδέσω?

giwrgosth
19-08-14, 10:21
Μπορεί να χρειάζεται δηλαδή και να τον αποσυνδέσω?
Μπορεί ναι, μπορεί και όχι, εξαρτάτε από το τι απώλειες έχεις στη γραμμή σου, γιατί μιλάς για τηλεοράσεις, άρα δεν έχεις μόνο μια, οπότε δεν μπορεί κάποιος να σου πει με σιγουριά, μόνο με μέτρηση.

elefvam
19-08-14, 10:42
Μπορεί ναι, μπορεί και όχι, εξαρτάτε από το τι απώλειες έχεις στη γραμμή σου, γιατί μιλάς για τηλεοράσεις, άρα δεν έχεις μόνο μια, οπότε δεν μπορεί κάποιος να σου πει με σιγουριά, μόνο με μέτρηση.

Ευχαριστώ πολύ!
Φαντάζομαι αυτή η μέτρηση είναι κάτι που δεν μπορώ να κάνω μόνος, αλλά θα πρέπει να φέρω τεχνικό...

Για αρχή θα δοκιμάσω να βγάλω τελείως τον ενισχυτή και βλέπουμε...

rexdimos
04-09-14, 22:38
καλησπερα μια ερωτηση παιδια σε οποιοδηποτε σημειο και αν εχεισ την κεραια σου πια δηλαδη υμμητο-αιγινα-παρνηθα οι συχνοτητες ειναι ιδιες?δηλαδη τι ενοωω πχ η συχνοτητα 26 ειναι ιδια ειτε απο παρνηθα παιρνεις σημα ειτε απο αιγινα η αλλαζουν?

nrakos
04-09-14, 22:59
Ο Υμητος και η Αίγινα, έχουν κοινές συχνότητες μαζί με κάποια αλλά μικρότερα κέντρα που δεν τα θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Υπάγονται στο sfn 1. Η Πάρνηθα μαζί με κάποια αλλά κέντρα εκπέμπουν σε άλλες συχνότητες και υπάγονται στο sfn 2.

jap
04-09-14, 22:59
Αν μιλάμε για Υμηττό, Πάρνηθα, Αίγινα, ναι, οι συχνότητες είναι οι ίδιες. Διαφέρουν για όσους βλέπουν από Ανάβυσσο, Λαύριο, Σούνιο. Σε ορισμένες περιοχές μπορεί να πιάνεις διπλές, πιθανότατα στη δική σου. Αν κάποια κανάλια τα πιάνεις 2 φορές, διαλέγεις τη συχνότητα με το καλύτερο σήμα. Δες εδώ (http://www.digea.gr/234/category/37/PSifiaki-metabasi-2014).

nrakos
04-09-14, 23:02
Το site της digea, αλλά αναφέρει

giwrgosth
04-09-14, 23:47
Το site της digea, αλλά αναφέρει
Εδώ τα έχει σωστά, εκτός από την Ανάβυσσο http://www.digea.gr/234/category/37/PSifiaki-metabasi-2014

nrakos
04-09-14, 23:58
Ναι, έχεις δίκιο, δεν το προσεξα

rexdimos
05-09-14, 22:12
το απραδοξο ηταν οτι εγο ειχα δυο κεραιες μια παρνηθα μια αιγινα με ενα ενισχυτη και διανεμητη οταν αλλαξε το κεντρο και εγοναν ολα ψηφιακα ειχα σημαντικη υστερηση στο σημα ρωτησα εναν τεχνικο και μου ειπε οτι επρεπε μια απο τισ 2 κεραιεσ να την βγαλω απο τον ενισχυτη να την κοψω δηλαδη αφου οι συχνοτητες ειναι κοινες και δεν χρειαζονται το εκανα και κρατησα τις αιγινας που ηταν και ποιο καινουργια αλλα η υστερηση σηματος παραμενει δεν ειναι κατι σημαντικο αλλα παραξενευομαι δηλαδη πχ πριν την 1/8 με την ιδια κεραια στην αιγινα ειχα ισχυ σηματος πχ στον ant1 πανω απο 80 τωρα εχει πεσει στο 55 με 50 μπορω να κανω κατι?

Tr3LaRaS
21-09-14, 18:50
Ξερει κανεις γιατι ενω εβλεπα τοσο καιρο κανονικα τηλεοραση με αποκωδικοποιητη ξαφνικα κανει παγωματα στην εικονα και κανει και κατι μπερδεματα στα χρωματα ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.