PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28

rexdimos
22-09-14, 08:54
το ιδιο και σε μενα ειδικα με την μεταβαση σε πληρη καλυψη στην αττικη αν ξερει καποιος πληροφοριες η αν συμβαινει και σε αλλους να ανοιγαμε ενα νεο νημα?

giwrgosth
22-09-14, 09:11
Κοιτάξτε τις εγκαταστάσεις σας, κάτι δεν πάει καλά.

Nikiforos
22-09-14, 09:42
εμενα ολα τελεια Αθηνα (Υμηττο) και εξοχικο που πιανω απο Νεα Στυρα. Θα συμφωνησω με τον γειτονα απο πανω δεν ειναι γενικο προβλημα.

rexdimos
22-09-14, 11:49
οι εγκαταστασεις μου ειναι ακριβως οποιες ηταν και πριν την 1/8 καμμια αλλαγη κεραια αιγινα ιδια τηλεοραση καμμια αλλαγη απολυτως το σημα μαι χαρα ειναι γιατι οταν τα κανει αυτα που ανεφερε και πριν ο φιλος αεχω ανοιχτα τις μετρησεις σηματος δεν βγαζει κανενα error και η σταθμη ειναι παραπανω απο ικανοπιητικη απλα κανει κατι σαν διακοπες και καποιο θεμα με τα χρωματα οχι παντα και οχι σε ενα συγκεκριμενο καναλι

Tr3LaRaS
23-09-14, 12:22
και μενα ρε παιδες η εγκατασταση ειναι ετσι τοσο καιρο ?τωρα ξαφνικα χαλασε κατι ?
ασε που η σταθμη απο παιζει αναμεσα σε 50ως 70

Serafeim Karakostas
23-09-14, 14:56
Αν έχετε ενισχυτές, "παίξτε" με την ενίσχυση και ίσως δείτε βελτίωση. Από την digea μην περιμένετε κάτι παρά απαντήσεις του στυλ: "κοιτάξτε την εγκατάστασή σας" (το έζησα καλά πέρυσι το χειμώνα με τα συνεχή προβλήματα λήψης από τα Ακαρνανικά)...

giwrgosth
23-09-14, 15:16
οι εγκαταστασεις μου ειναι ακριβως οποιες ηταν και πριν την 1/8 καμμια αλλαγη κεραια αιγινα ιδια τηλεοραση καμμια αλλαγη απολυτως το σημα μαι χαρα ειναι γιατι οταν τα κανει αυτα που ανεφερε και πριν ο φιλος αεχω ανοιχτα τις μετρησεις σηματος δεν βγαζει κανενα error και η σταθμη ειναι παραπανω απο ικανοπιητικη απλα κανει κατι σαν διακοπες και καποιο θεμα με τα χρωματα οχι παντα και οχι σε ενα συγκεκριμενο καναλι
Αν βλέπεις Πάρνηθα να γυρίσεις την κεραία σου εκεί. Μπορεί να έχεις πέσει σε κάποια περίπτωση που να σου έρχεται το ίδιο ακριβώς σήμα και από τα δύο κέντρα και παρ΄ όλο που είναι συγχρονισμένα μια αντανάκλαση ή κάτι άλλο μπορεί να σου δημιουργήσει αποσυγχρονισμό με τα συμπτώματα που έχεις.

και μενα ρε παιδες η εγκατασταση ειναι ετσι τοσο καιρο ?τωρα ξαφνικα χαλασε κατι ?
ασε που η σταθμη απο παιζει αναμεσα σε 50ως 70
Αν βλέπεις στάθμη 50-70 είσαι οριακός.
Ένας έλεγχος στην εγκατάστασή σου θα έκανε καλό. Το ότι ξαφνικά μπορεί να χαλάσει κάτι ισχύει. Δε χαλάει σιγά σιγά με τον καιρό.

Αν έχετε ενισχυτές, "παίξτε" με την ενίσχυση και ίσως δείτε βελτίωση. Από την digea μην περιμένετε κάτι παρά απαντήσεις του στυλ: "κοιτάξτε την εγκατάστασή σας" (το έζησα καλά πέρυσι το χειμώνα με τα συνεχή προβλήματα λήψης από τα Ακαρνανικά)...
Για τους ενισχυτές ισχύει, όπως και ότι σε άπειρες περιπτώσεις υπάρχουν σε εγκαταστάσεις ενισχυτές χωρίς λόγο ύπαρξης.
Προφανώς μιλάς για διακοπές στο σήμα από Ακαρνανικά λόγω δορυφορικής λήψης και όχι πρόβλημα στην εκπομπή. Οι φίλοι πιο πάνω έχουν μόνιμο πρόβλημα, άρα αφού στην εκπομπή δεν αλλάζει κάτι είναι πρόβλημα εγκατάστασης.

Serafeim Karakostas
23-09-14, 15:22
Προφανώς μιλάς για διακοπές στο σήμα από Ακαρνανικά λόγω δορυφορικής λήψης και όχι πρόβλημα στην εκπομπή.
Ναι. Και κάθε φορά μου απαντούσαν άλλα αντί άλλων. Ελπίζω να διορθωθούν τα πράγματα φέτος το χειμώνα...

giwrgosth
23-09-14, 15:28
Ναι. Και κάθε φορά μου απαντούσαν άλλα αντί άλλων. Ελπίζω να διορθωθούν τα πράγματα φέτος το χειμώνα...
Σου απαντούσαν που? Στο πενταψήφιο? Αν ναι τυποποιημένες απαντήσεις έχουν εκεί. Αν το έκαναν τεχνικοί στη Digea είναι φάουλ!
Φέτος πάντως θα μπει οπτική ίνα και δε θα υπάρχει πρόβλημα. Απλά ο ΟΤΕ ήταν να την παραδώσει πέρσι και καθυστέρησε αρκετά και γι΄ αυτό δε λύθηκε το πρόβλημα έγκαιρα.

Serafeim Karakostas
23-09-14, 15:31
Είχα μιλήσει και με τεχνικούς. Ελπίζω να γίνουν όπως τα λες.

rexdimos
23-09-14, 23:01
και σε μενα επεσε η σταθμη του σηματος απο 55 εως 75 φτανει
ειχα 2 κεραιες μια στην παρνηθα και μια στην αιγινα φωναξα τεχνικο και βγαλαμε αυτη στην παρνηθα (ηταν και η ποιο παλια απο τις 2 πανω απο 16 χρονων)
οποτε ειμαι με αυτη στην αιγινα αλλα το προβλημα δεν ειναι οτι χανεται το σημα ουτε εχει και λαθη
αλλα οτι κανει κατι σαν ψιλοπαγωματα και ενα παιξιμο στα χρωματα σαν παραληλη γραμμη στο κατω μερος της οθονης
και ολα αυτα μετα την 1/8 ποτε πριν ουτε μια φορα και με την ιδια κεραια ειχα ισχυ σηματος απο 80 και πανω
το οποιο εξακολουθω να εχω πχ στα κρατικα καναλλια και χωρις το προαναφερθεν προβλημα
και επειδη βλεπω οτι ειναι και σε αλλους σε αλλες περιοχες δεν νομιζω οτι ειναι θεμα κεραιας
με τον ενισχυτη επαιξε λιγο ο τεχνικος που ηρθε αλλα καμμια διαφορα ισα ισα αν τον σηκωσει πολυ μπουκωνει
νομιζω χωρις φυσικα να ειμαι ειδικος οπως αλλοι φιλοι εδω οτι κατι παιζει με την εκμπομπη σηματος και την ποιοτητα του
επισης δεν μπορω να καταργησω και τον ενισχυτη αφου ειναι κεντρικος (πολυκατοικια)
οπως διαβασα παραπανω δεν εχω και τυχη αν παρω την digea αφου δεν εχουν ιδεα
το μονο που μου ερχετε στο μυαλο ειναι μηπως ειναι θεμα τηλεορασης?

giwrgosth
24-09-14, 09:14
και σε μενα επεσε η σταθμη του σηματος απο 55 εως 75 φτανει
ειχα 2 κεραιες μια στην παρνηθα και μια στην αιγινα φωναξα τεχνικο και βγαλαμε αυτη στην παρνηθα (ηταν και η ποιο παλια απο τις 2 πανω απο 16 χρονων)
οποτε ειμαι με αυτη στην αιγινα αλλα το προβλημα δεν ειναι οτι χανεται το σημα ουτε εχει και λαθη
αλλα οτι κανει κατι σαν ψιλοπαγωματα και ενα παιξιμο στα χρωματα σαν παραληλη γραμμη στο κατω μερος της οθονης
και ολα αυτα μετα την 1/8 ποτε πριν ουτε μια φορα και με την ιδια κεραια ειχα ισχυ σηματος απο 80 και πανω
το οποιο εξακολουθω να εχω πχ στα κρατικα καναλλια και χωρις το προαναφερθεν προβλημα
και επειδη βλεπω οτι ειναι και σε αλλους σε αλλες περιοχες δεν νομιζω οτι ειναι θεμα κεραιας
με τον ενισχυτη επαιξε λιγο ο τεχνικος που ηρθε αλλα καμμια διαφορα ισα ισα αν τον σηκωσει πολυ μπουκωνει
νομιζω χωρις φυσικα να ειμαι ειδικος οπως αλλοι φιλοι εδω οτι κατι παιζει με την εκμπομπη σηματος και την ποιοτητα του
επισης δεν μπορω να καταργησω και τον ενισχυτη αφου ειναι κεντρικος (πολυκατοικια)
οπως διαβασα παραπανω δεν εχω και τυχη αν παρω την digea αφου δεν εχουν ιδεα
το μονο που μου ερχετε στο μυαλο ειναι μηπως ειναι θεμα τηλεορασης?
Ο τεχνικός που ήρθε τι σου είπε? Μέτρησε σήμα? Είχε όργανο? Ή μόνο κατσαβίδι?
Γιατί αν μετρούσε σωστά με όργανο θα σου έλεγε αν είναι πρόβλημα σήματος στην περιοχή σου, ή απλά πρόβλημα εγκατάστασης.

rexdimos
24-09-14, 10:07
ειχε το πεδιομετρο το σημα το μετρησε αν και δεν χρειαζοταν αφου υπηρχε οπως ειπα και πριν η εγκατασταση δεν την βαλαμε τωρα ουτε και τωρα ενεργοπιηθηκε βλεπαμε απο αιγινα απο την πρωτη στιγμη της digea απλα εβγαλε την δευτερη κεραια
και οπως ειπα και πριν κανει κατι πολυ παραξενο δεν διακοπτει ουτε και παγωνει οπως οταν δεν εχεις σημα η το σημα σου ειναι οριακο
αλλωστε αυτα ψιλοπαγωματα και αυτο το λαθος με το χρωμα το κανει και σε ομαδα καναλιων(mega klp) οπου η σταθμη του σηματος ειναι το 77
οπως και σε αυτα με ασθενεστερο σημα (ant1)
ενω δεν το κανει πχ στα κρατικα
αν εχανε το σημα εντελως θα ηταν ευκολη η λυση
δοκιμαστικα πηγα και εβαλα παλι την κεραια που ηταν στην παρνηθα βγαζωντας αυτην της αιγινας το ιδιο ακριβως
δεν ειμαι ειδικος στις τηλεορασεις μονο στους η/υ αλλα εχω την αισθηση οτι ειναι θεμα μεταδοσης η μπορει και θεμα τηλεορασης
γιατι ,δεν ξερω ασ με διορθωσει καποιος, αλλοι φιλοι που το ειχαν αυτο ειχαν επισης και samsung τηλεοραση
και οπως ειπα ολα αυτα μετα την 1/8 και τον επανασυντονισμο που καναμε
πριν κανενα απολυτως προβλημα

giwrgosth
24-09-14, 10:26
Τι να σου πω, αν ο άνθρωπος μέτρησε θα έπρεπε να βρει και το πρόβλημα.

Και κάτι άσχετο και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω δες αυτό (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%BF_%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BE%CE%B7%CF%82) γιατί τα μηνύματά σου είναι λίγο δυσνόητα όπως τα γράφεις και ίσως καταλαβαίνει κάποιος λάθος αυτά που θες να πεις.

thourios
24-09-14, 10:48
Εγώ πάντως σε ένα προβληματάκι που είχα σε μία συγκεκριμένη γραμμή κεραίας του σπιτιού το έλυσα τοποθετόντας έναν ρυθμιζόμενο ενισχυτή και τέλος. Ολες οί άλλες τηλεοράσεις συνδεδεμένες στην ίδια κεραία σε δυόροφη μονοκατοικία δεν είχαν πρόβλημα πλήν αυτής της μίας.
Αν και πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι κάπου αλλού.
Αλλά επειδή ξέρω ότι οι περισσότεροι δήθεν τεχνικοί το ίδιο θα έκαναν (σου λέει που να ψάχνουμε τώρα) προτίμησα να δοκιμάσω με τον ενισχυτή που είχα στην αποθήκη πρώτα.
Οπότε γλύτωσα τα έξοδα.

:oneup:

rexdimos
24-09-14, 13:14
ούτε εγώ ξέρω και μου κάνει εντύπωση μεγάλη τόσο που λέω να πάρω την samsung για να ξεκινήσω να το ψάχνω γιατί έχω
την εντύπωση πως αν ήταν θεμα κεραίας θα το έκανε και πριν και οχι μετά την μετάβαση σε πλήρη(1/8) ψηφιακή εποχή για την Αττική
αλλα και απο οτι είδα και σε διαφορετικές περιοχές
με την ένοια οκ εγω έχω πρόβλημα αλλα και σε αλλη περιοχή και αλλος φίλος με το ίδιο πρόβλημα?
και δεν νομίζω οτι με το να βάλω ενισχυτή θα λύσω κατι ισως δημιουργήσω προβλημα αφου η κεραία μου δεν ειναι ατομική αλλα πολυκατοικίας και ήδη πάνω υπάρχει ενισχυτής

NikosGR7
23-10-14, 15:20
Μετά από τις χθεσινές αλλά και τις σημερινές βροχές, το σήμα από την Αίγινα είναι αρκετά χαμηλό.
Υπάρχει κάποιο θέμα με τις κεραίες στην Αίγινα?
Ρωτάω διότι τις μέρες τις οποίες βρέχει σχεδόν όλες οι συχνότητες έχουν χαμηλό σήμα.

nnn
27-11-14, 00:57
Για πείτε μια γνώμη τι μπορεί να φταίει.

Σε τηλεόραση με ενσωματωμένο δέκτη, όταν παίζει η ΝΕΡΙΤ ποδόσφαιρο, χάνονται τα κανάλια του μπουκέτου των κρατικών, Quality 0%, ενώ σε άλλη τηλεόραση από την ίδια κεραία με εξωτερικό δέκτη παίζουν οκ.

Αυτό μόνο όταν έχει ποδόσφαιρο στο ΝΕΡΙΤ HD :what:

- - - Updated - - -

Μόλις τελείωσε το ματς 90% η ποιότητα
:crazy:

giwrgosth
27-11-14, 10:11
Δοκίμασες να βάλεις την τηλεόραση που δεν παίζει στην άλλη θέση που έχεις τον εξωτερικό δέκτη?
Ή το ανάποδο?
Είναι λίγο κουφό πρόβλημα, αλλά μπορεί να είναι και από κακή λήψη.

nnn
27-11-14, 19:09
Δοκίμασες να βάλεις την τηλεόραση που δεν παίζει στην άλλη θέση που έχεις τον εξωτερικό δέκτη?
Ή το ανάποδο?
Είναι λίγο κουφό πρόβλημα, αλλά μπορεί να είναι και από κακή λήψη.

Δεν το δοκίμασα, το τελείως κουφό είναι πως μόνο στην διάρκεια του αγώνα γίνεται, μετά full σήμα+ποιότητα.

giwrgosth
28-11-14, 10:01
Δεν το δοκίμασα, το τελείως κουφό είναι πως μόνο στην διάρκεια του αγώνα γίνεται, μετά full σήμα+ποιότητα.
Για κάνε μια δοκιμή την επόμενη φορά.

Zer0c00L
12-12-14, 20:54
οι εντός αττικής πήρατε χαμπάρι μια αλλαγή θέσεων στα κανάλια της DIGEA? γιατί μόλις τώρα παρατήρησα αλλαγή θέσεων στα κανάλια της DIGEA.

Tom_K
12-12-14, 21:14
οι εντός αττικής πήρατε χαμπάρι μια αλλαγή θέσεων στα κανάλια της DIGEA? γιατί μόλις τώρα παρατήρησα αλλαγή θέσεων στα κανάλια της DIGEA.

Οοο yes. Πριν μία ώρα περίπου άλλαξαν θέση τα κανάλια και στις 2 τηλεοράσεις. Έψαξα μήπως ήταν κάποια προγραμματισμένη αλλαγή συχνοτήτων αλλά δεν βρήκα κάτι. Η κεραία μου κοιτάει Αίγινα.

nyannaco
12-12-14, 21:15
Ναι, έχασε τα ονόματα από μια τετράδα, και άλλαξε η σειρά. Εγώ από Υμηττό.

Edit: έγινε μόνο στη συσκευή που ήταν σε λειτουργία. Η δεύτερη και ενας αποκωδικοποιητης που ήταν σε stand-by, δεν το έπαθαν.
Αυτό που είδα στν ανοιχτή ήταν οτι χάθηκαν και τα ονόματα των σταθμών σε ένα μπουκέτο, ίσως αυτό ήταν το συμβάν και οδήγησε στην αλλαγή των θέσεων.

jap
12-12-14, 21:41
Χα, χα, εγώ κατηγορούσα την τηλεόρασή μου... Μια επίσκεψη στους ηλικιωμένους συγγενείς επιβάλλεται.

nyannaco
12-12-14, 21:45
Χα, χα, εγώ κατηγορούσα την τηλεόρασή μου... Μια επίσκεψη στους ηλικιωμένους συγγενείς επιβάλλεται.
Πάρε τηλέφωνο πρώτα, αν τυχόν ήταν κλειστή μάλλον τη γλυτωσε

iliteo
12-12-14, 21:49
Μάλλον θα τα ΄χουμε αυτά με την DIGEA.
Ήμουν επαρχία για 3 μήνες, και κάθε 15 μέρες, αλλάζανε το σκαι και το σταρ μεταξύ τους χωρίς εμφανή λόγο.
Μόλις τα ταξινομούσα, (γιατί βαριόμουνα κιόλας..!) μετά από 3-4 μέρες, τσούπ.. τα ξανα-αλλάζανε!

Zer0c00L
12-12-14, 22:09
από υμηττό επιβεβαιώνω και εγώ την αλλαγή σειράς στα κανάλια

phantom77
12-12-14, 22:17
Σε τι δέκτες έγινε αυτή η αλλαγή;

iliteo
12-12-14, 22:21
σε LG και Samsung..

- - - Updated - - -

:p:p:p

phantom77
12-12-14, 22:31
ΟΚ, τότε φταίει η Digea :p

Nikiforos
12-12-14, 22:36
Η αλλαγη έγινε μονο απο Υμηττο και Αιγινα? πχ στο εξοχικο που πιανω απο Στυρα Ευβοιας θα αλλαξε κατι λετε? γιατι αμα πανε εκει οι δικοι μου θα χασουν τα αυγα και τα πασχαλια, ποιος θα την πληρωσει παλι αραγες? :hmm::whistle:
επειδη δεν βλεπω τηλεοραση και οι αλλοι εχουν nova δεν ξερω τι εκανε εδω στην Αθηνα....βαριεμαι τωρα να συνδεω καλωδια....

phantom77
12-12-14, 22:48
Είμαι στην επαρχία και δεν είδα κάποια αλλαγή. Μάλλον είναι τοπικό τηλεοπτικό φαινόμενο :p

Zer0c00L
12-12-14, 23:59
Υμηττό βλέπω εγώ και μιλάω για τηλεοράσεις - οθόνες της LG με ενσωματωμένο δέκτη MPEG 4

Tom_K
13-12-14, 00:58
Και εγώ σε 2 LG με ενσωματωμένο δέκτη το έπαθα. Η μία ήταν ανοιχτή σε κάποιο κανάλι ενώ η δεύτερη ήταν σε λειτουργία ως monitor υπολογιστή εκείνη τη στιγμή. Τα κανάλια μπερδεύτηκαν και στις δύο.

Nikiforos
13-12-14, 09:45
καλημέρα! εγω εχω εξωτερικους δεκτες αλλα τι σχεση εχει με την μαρκα? δεν μπορει να αλλαξαν μονο σε LG και σε ολα τα αλλα να ειναι οκ!

phantom77
13-12-14, 10:35
καλημέρα! εγω εχω εξωτερικους δεκτες αλλα τι σχεση εχει με την μαρκα? δεν μπορει να αλλαξαν μονο σε LG και σε ολα τα αλλα να ειναι οκ!

Μπορεί, αν η LG χρησιμοποιεί ένα συγκεκριμένο τύπο δέκτη.

Zer0c00L
13-12-14, 10:37
καλημέρα δεν ξέρω αν επηρεάστηκε ο παλιός εξωτερικός δέκτης που έχω σε μια 32 LG καθώς δεν την χρησιμοποιώ για τηλεόραση πλέον αλλά εκεί έχω συνδέσει την κονσόλα.

αυτό που διαπίστωσα χτες και το ανάφερα εδώ ήταν ότι σε δύο ξεχωριστά μοντέλα της LG τηλεόραση + οθόνη υπολογιστή (ένα 22αρι και ένα 24αρι) ξαφνικά άλλαξαν σειρά τα κανάλια (δεν άλλαξαν συχνότητες παρέμειναν εκεί που ήταν μετά τον περιβόητο επανα συντονισμό που κάναμε στην αττική.

δηλαδή

Αττική
[SFN-1]
Υμηττός
21 (474.000 KHz) Δημόσια Τηλεόραση
22 (482.000 KHz) DIGEA
27 (522.000 KHz) DIGEA
28 (530.000 KHz) Δημόσια Τηλεόραση
45 (666.000 KHz) DIGEA
52 (722.000 KHz) DIGEA
54 (738.000 KHz) DIGEA

nyannaco
13-12-14, 10:44
Κι εμένα σε LG το έκανε.

Hetfield
13-12-14, 11:28
Καποια αλλαγη θα κανανε στα services και θα χαθηκε η ταξινομηση των καναλιων, αναλογα με το πως ταξινομει ο καθε δεκτης τα καναλια.
Ειχατε ταξινομησει χειροκινητα τα καναλια;

nyannaco
13-12-14, 11:39
Εγώ ναι, είχα χειροκίνητη ταξινόμηση.
Προσωπικά πάντως δεν πιστεύω οτι κάνανε εσκεμμένη αλλαγή, κάτι τέτοιο θα το κάνανε νύχτα. Όπως είπα και παραπάνω, πιστεύω οτι υπήρξε κάποια διακοπή ή από συγχρονισμός στο κανάλι data ενός bundle, η οποία είχε σαν αποτέλεσμα το μερικό ανακάτεμα.

Zer0c00L
13-12-14, 11:48
Καποια αλλαγη θα κανανε στα services και θα χαθηκε η ταξινομηση των καναλιων, αναλογα με το πως ταξινομει ο καθε δεκτης τα καναλια.
Ειχατε ταξινομησει χειροκινητα τα καναλια;

ναι με την δική μου σειρά και στις δύο τηλεοράσεις.

Nikiforos
13-12-14, 12:28
γιαυτο σας χαλασε μαλλον, δεν μπορει αυτο να συμβαινει μονο σε LG! εγω παντου εβαζα αυτοματο....

gcf
13-12-14, 12:36
Και μένα το έκανε σε μια παλιά LG με αποκωδικοποιητή Neotion σε κάρτα.

stamka
13-12-14, 21:13
Μολις τωρα ο ΑΝΤ1 μου πηγε στον ALPHA και ο ALPHA στον ANT1 !!!!
Αθηνα ειμαι κεραια βλεπει Υμμητο, tv LG

jkoukos
13-12-14, 21:19
Στη δικιά μου Samsung πάντως δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή των καναλιών από Υμηττό.

nyannaco
13-12-14, 21:20
Ούτε στην LG από Υμηττό άλλαξε αυτή τη φορα

stamka
13-12-14, 21:28
Το κουλο ειναι οτι αλλαξε στην μια LG και στην αλλη LG του σπιτιου δεν αλλαξε και φυσικα παιρνουν σημα απ την ιδια κεραια !!!!!!!!!!

nyannaco
13-12-14, 21:34
Ηταν ανοιχτές και οι δύο;

stamka
13-12-14, 21:37
Ηταν ανοιχτές και οι δύο;

ναι και οι δυο

@ ADSLgr.com All rights reserved.