PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

rexdimos
29-05-10, 16:48
σε ποιες συχνοτητες θα εχουμε τα καναλλια στην αττικη?

nnn
29-05-10, 17:53
Στην 46 αν δεν κάνω λάθος ?

treli@ris
29-05-10, 18:14
46UHF (Alpha, Alter, Ant1, Μακεδονία TV) και 47UHF (Mega, ΣΚΑΪ, Star, Test TV)

tsiouficto
29-05-10, 18:22
Κάτι λίγο άσχετο με το συγκεκριμένο θέμα, αλλά το θεώρησα περιττό να ανοίξω άλλο τόπικ. Τις τελευταίες μέρες η ΝΕΤ δείχνει το τέννις σε Widescreen, ενώ το ίδιο κάνει κάτι βράδυα σε μερικά ντοκυμαντέρ. Λέτε να γίνει κάτι παρόμοιο στο μουντιάλ? Επίσης, μήπως το κάνει δοκιμαστικά για να γίνει επιτέλους η μετάβαση? Έχει καταντήσει λίγο κουραστική πλέον η προβολή σε 4:3. Ας ελπίσουμε με την ψηφιακή μετάβαση να αποφασίσουν να αλλάξουν και format...

Panos.2006
29-05-10, 21:32
Κάτι λίγο άσχετο με το συγκεκριμένο θέμα, αλλά το θεώρησα περιττό να ανοίξω άλλο τόπικ. Τις τελευταίες μέρες η ΝΕΤ δείχνει το τέννις σε Widescreen, ενώ το ίδιο κάνει κάτι βράδυα σε μερικά ντοκυμαντέρ. Λέτε να γίνει κάτι παρόμοιο στο μουντιάλ? Επίσης, μήπως το κάνει δοκιμαστικά για να γίνει επιτέλους η μετάβαση? Έχει καταντήσει λίγο κουραστική πλέον η προβολή σε 4:3. Ας ελπίσουμε με την ψηφιακή μετάβαση να αποφασίσουν να αλλάξουν και format...

Εδώ και αρκετο καιρό τα ψηφιακά της ΕΡΤ (εκτός του ΡΙΚ) δείχνουν σε widescreen. Σίγουρα το σκέφτονται σιγά σιγά.

tsiouficto
29-05-10, 22:14
Ναι, αν δεν κάνω λάθος τα ψηφιακά της ΕΡΤ βγήκαν σε widescreen από την πρώτη μέρα. Το θέμα είναι πότε θα βγουν και τα υπόλοιπα και θα μπορέσουμε να απολαύσουμε αγώνες χωρίς να "κόβονται" οι μισοί παίχτες.

nnn
29-05-10, 22:39
Το Mundial λέγεται πως θα βγει σε HD από Nova, αλλά ποιός έχει ήδη δέκτη HD ?

john84
29-05-10, 23:04
Εγω εχω (Ipbox 9000hd) αλλα δεν εχω NOVA:p Βαζεις modula και καρτα και βαζω τις μπυρες...:rofl::oneup::drunk:

nnn
29-05-10, 23:11
Είσαι μακρυά :p

tsiouficto
30-05-10, 00:55
Το Mundial λέγεται πως θα βγει σε HD από Nova, αλλά ποιός έχει ήδη δέκτη HD ?

Που στηρίζεται αυτό όταν η ίδια η Nova έχει σαν πολιτική να σε υποχρεώνει να πάρεις και τους αποκωδικοποιητές της που δεν υποστηρίζουν HD σήμα? Δηλαδή πες ότι αύριο (10 μέρες πριν το μουντιάλ) σου λένε ότι θα μεταδώσουμε αγώνες σε HD. Ένας νέος συνδρομητής θα πρέπει να αγοράσει όλο το πακέτο + τον δικό του HD αποκωδικοποιητή? Επίσης έως τώρα δεν έχει γίνει καμία επίσημη αναγγελία, άρα χλωμό το βλέπω. Δεν εμειναν πολλές μέρες μέχρι την έναρξη.

Andreaslar
31-05-10, 22:16
ΜΑ ούτε και με δικό σου δέκτη μπορείς να δεις! Αφού οι νέες κάρτες της Nova είναι "παντρεμένες" με τον δέκτη που σου έδωσε αρχικά η Nova

tsiouficto
02-06-10, 15:05
Μόλις άκουσα μία απίστευτη διαφήμιση από το Πλαίσιο. Διαφημίζει τις 3D τηλεοράσεις, με πρόσχημα τις 3D μεταδόσεις των αγώνων του Μουντιάλ... Χμμμμμμ... Μήπως θα έπρεπε μαζί με της τηλεοράσεις να πουλάνε και πακέτα για το Sky Sports 3D??? Για να εξηγούμαστε δηλαδή...

vinteakias
02-06-10, 15:12
αφου και η νετ 3d θα τα δειξει, δεν τα εμαθες?

tsiouficto
02-06-10, 15:30
Όχι φίλε μου... εσύ δεν τα έμαθες καλά... η ΝΕΤ θα τα δείξει με τεχνολογία ολογραμμάτων... αύριο θα βγάλει και το Πλαίσιο την αντίστοιχη διαφήμιση...

Για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, και μέσα στο θέμα μας, από το site της ΕΡΤ υπάρχει το εξής απόσπασμα

"Για το 2013 ή το 2014 μπορεί να αναβληθεί η Μετάβαση στην Ψηφιακή Τηλεόραση για τη Γαλλία, από τις 30 Νοέμβρη του 2011, που ισχύει σήμερα, σύμφωνα με τον επικεφαλής ενός αρμοδίου φορέα."

Το κακό είναι ότι εφόσον η Γαλλία ζητάει να καθυστερήσει την μετάβαση, σημαίνει ότι η Ευρωπαική οδηγία έχει παραθυράκι, άρα παίζει να δούμε καθυστερήσεις και στην Ελλάδα. Επίσης βλέπουμε ότι αυτά που γίνονται εδώ, γίνονται και αλλού... θα πει κανείς εδώ μέσα ότι η Γαλλία είναι Ουγκάντα??? Μπαααα, μάλλον εκεί θα έχουν σοβαρούς και μη αναστρέψιμους λόγους που το κάνουν αυτό...

vinteakias
02-06-10, 21:18
εννοειται βεβαια οτι εκανα πλακα και το ειπα ειρωνικα για το 3d της νετ ετσι?

RASTAVIPER
03-06-10, 09:52
Παιδιά οι δοκιμαστικές που γίνονται αυτές τις μέρες, είναι από Υμηττό?
Και συνήθως πότε γίνονται?Πρωί, μεσημέρι ή βράδυ?

vaggelakis
03-06-10, 12:43
Πριν από λιγο έγινε δοκιμαστική εκπομπή από digea από υμηττό στο 46uhf (αφού έκλεισαν για λίγο το cnn που εκπέμπει εκεί) τα αντ1, αλτερ, αλφα, μακεδονία tv. Ποιότητα σήματος 100% με εξωτερική κεραία χωρίς σπασίματα σε εικόνα και ήχο. Για ποιότητας εικόνας δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και η οθόνη του pc είναι 17 αρα, αρκετή μικρή και ήταν μικρό και το χρονικό διάστημα τις δοκιμής. Μέχρι να πάω στο σαλόνι να τα περάσω στην 32' τβ είχαν κλείσει. Την νύχτα περίμενα δοκιμές, την μέρα τις πέτυχα :P

kalex
03-06-10, 13:10
Ποιοτητα εικονας τελεια και ηχος κρυσταλλινος απο οσο προλαβα να δω σε 1 λεπτο εκπομπης.

tsiouficto
03-06-10, 21:37
εννοειται βεβαια οτι εκανα πλακα και το ειπα ειρωνικα για το 3d της νετ ετσι?

:lol:... σου φάνηκε σοβαρό το σχόλιο μου περί ολογραμμάτων??? δεν σε ειρωνευόμουν... απλά συνέχιζα την δική σου ειρωνία :cool:


Πριν από λιγο έγινε δοκιμαστική εκπομπή από digea από υμηττό στο 46uhf (αφού έκλεισαν για λίγο το cnn που εκπέμπει εκεί) τα αντ1, αλτερ, αλφα, μακεδονία tv. Ποιότητα σήματος 100% με εξωτερική κεραία χωρίς σπασίματα σε εικόνα και ήχο. Για ποιότητας εικόνας δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και η οθόνη του pc είναι 17 αρα, αρκετή μικρή και ήταν μικρό και το χρονικό διάστημα τις δοκιμής. Μέχρι να πάω στο σαλόνι να τα περάσω στην 32' τβ είχαν κλείσει. Την νύχτα περίμενα δοκιμές, την μέρα τις πέτυχα :P

Πως ρε παιδιά πετυχαίνετε δοκιμαστικές προβολές? Υπάρχει εσωτερική πληροφόριση ή κάθεστε με τις ώρες κοιτόντας την "κενή" οθόνη,μέχρι να σκάσει κατι?

jimmakosx
03-06-10, 22:10
:lol:... σου φάνηκε σοβαρό το σχόλιο μου περί ολογραμμάτων??? δεν σε ειρωνευόμουν... απλά συνέχιζα την δική σου ειρωνία :cool:



Πως ρε παιδιά πετυχαίνετε δοκιμαστικές προβολές? Υπάρχει εσωτερική πληροφόριση ή κάθεστε με τις ώρες κοιτόντας την "κενή" οθόνη,μέχρι να σκάσει κατι?

Μάλλον το δεύετρο!
Μιλάμε για πολύ κάψιμο:crazy:

vaggelakis
04-06-10, 20:38
Καθόλου κάψιμο, η αναλογική λήψη μου μιας και είμαι φάτσα με τον Υμηττό και χωρίς κανένα εμπόδιο είναι άριστη( και άρα δεν "καίγομαι" για την εικόνα της digea). Τελειως τυχαία ανα 15-20 μέρες κάνω scan και στα επίγεια αλλά και στα δορυφορικά κανάλια που λαμβάνω. Έτυχε την συγκεκριμένη μέρα να είμαι σπίτι λόγω απογευματινής βάρδιας στη δουλειά μου και το πέτυχα ;)

jimmakosx
05-06-10, 00:21
Έτυχε την συγκεκριμένη μέρα να είμαι σπίτι λόγω απογευματινής βάρδιας στη δουλειά μου και το πέτυχα ;)

Με τέτοια τύχη που έχεις εγώ θα έπαιζα κανα τζόκερ:p

skoupas
06-06-10, 10:16
Η Αίγινα θα κοπεί για όλα τα κανάλια από 18 Ιούνη? Η ΕΡΤ θα παραμείνει? Θα μείνουν και τα κανάλια που είναι εκτός Digea? Βασικά με ενδιαφέρει να κοπεί η Αίγινα μήπως δούμε και κανένα κανάλι καθαρά. Εδώ που μένω, Νίκαια, παρεμβάλει η Αίγινα στον Υμηττό που έχω στραμμένη την κεραία και μερικά κανάλια όπως Mad, Ετ3, Μακεδονία κλπ τα βλέπω χάλια.

NikosGR7
06-06-10, 13:22
Παιδιά μια ερώτηση. Εγώ που έχω στον υπολογιστή μου την κάρτα τηλεόρασης Hauppauge Win-Tv HVR-3000 θα μπορώ να δώ τα ψηφιακά κανάλια της Digea?

vaggelakis
06-06-10, 16:12
Η Αίγινα θα κοπεί για όλα τα κανάλια από 18 Ιούνη? Η ΕΡΤ θα παραμείνει? Θα μείνουν και τα κανάλια που είναι εκτός Digea? Βασικά με ενδιαφέρει να κοπεί η Αίγινα μήπως δούμε και κανένα κανάλι καθαρά. Εδώ που μένω, Νίκαια, παρεμβάλει η Αίγινα στον Υμηττό που έχω στραμμένη την κεραία και μερικά κανάλια όπως Mad, Ετ3, Μακεδονία κλπ τα βλέπω χάλια.

Απ΄όσο γνωρίζω θα κοπούν τελείως από Αίγινα μόνο όσα θα εκπέμπψουν ψηφιακά, τα υπόλοιπα (κρατικά και τα μικρότερα ιδιωτικά θα παραμείνουν)


Παιδιά μια ερώτηση. Εγώ που έχω στον υπολογιστή μου την κάρτα τηλεόρασης Hauppauge Win-Tv HVR-3000 θα μπορώ να δώ τα ψηφιακά κανάλια της Digea?

Αν με τη συγκεκριμένη κάρτα λαμβάνεις τα ψηφιακά της ερτ, θα λαμβάνεις και της digea αρκεί να υπάρχει το κατάλληλο λογισμικό και codecs εγκατεστημένα στο pc σου.

NikosGR7
06-06-10, 16:17
Ναι τα ψηφιακά της ΕΡΤ τα λαμβάνω. Μπορείς να μου πεις που θα βρώ τους codecs για να βλέπω τα κανάλια της Digea?

rexdimos
08-06-10, 00:01
46UHF (Alpha, Alter, Ant1, Μακεδονία TV) και 47UHF (Mega, ΣΚΑΪ, Star, Test TV) αυτο ισιχει για οποιαδηποτε εκμπομπη δηλαδη ειτε απο υμμητο ειτε απο αιγινα η αλλαζει?

giwrgosth
08-06-10, 10:24
46UHF (Alpha, Alter, Ant1, Μακεδονία TV) και 47UHF (Mega, ΣΚΑΪ, Star, Test TV) αυτο ισιχει για οποιαδηποτε εκμπομπη δηλαδη ειτε απο υμμητο ειτε απο αιγινα η αλλαζει?
Το ίδιο από Υμηττό και από Αίγινα.

rexdimos
08-06-10, 11:21
ok ευχαριστω πολυ

kalex
10-06-10, 03:46
εδω και μιση ωρα γινεται δοκιμι απο αιγινα

skoupas
12-06-10, 19:27
Αυτή τη στιγμή στη συχνότητα 46 πιάνω Mega, Star, Σκάι και δοκιμαστική κάρτα. Εικόνα άψογη.

nikos93
12-06-10, 19:59
και εγω τα πιανω απο το μεσημερι

........Auto merged post: nikos93 πρόσθεσε 12 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τωρα παιζουν ο αλφα ο ant1 το αλτερ και το μακεδονια

skoupas
12-06-10, 20:15
Συγνώμη αλλά τώρα έδειξε εικόνα η lcd τηλεόραση. Καμμία σχέση με τα αναλογικά. Εικόνα κρύσταλλο μου φαίνεται.

jimmakosx
12-06-10, 20:27
Γαμώτο δε τα πρόλαβα:mad:

Andreaslar
12-06-10, 20:58
Σε MHz, τι συχνότητα είναι ?

Έχω ένα USB tuner που σκάνάρει σε MHz

nikos93
12-06-10, 21:22
http://www.csgnetwork.com/tvfreqtable.html

Andreaslar
12-06-10, 21:37
Ευχαριστώ

moutsa
12-06-10, 21:41
Και εγώ σημερα το απόγευμα από ΝΔ Λέσβο καταφερα να πιάσω 46UHF (Alpha, Alter, Ant1, Μακεδονία TV) με οριακό σήμα βέβαια. Εικόνα και ήχος άψογα.

aris82
13-06-10, 00:44
Πώς πετυχαίνετε τις δοκιμαστικές προβολές στο 46 και 47 UHF όλοι κι εγώ προσπαθώ τόσες μέρες συνεχώς και συνεχώς μου το προσπερνάει η τηλεόραση και πηγαίνει κατευθείαν στο 48 (το ... διαβόητο ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ)...; Ξέρετε τα υπόλοιπα ήσσονος σημασίας κανάλια π.χ. Extra, BlueSky κλπ αν θα ψηφιοποιηθούν κάποια στιγμή ή σε κάμποσα χρόνια που θα σταματήσει η αναλογική εκπομπή θα πάψουν να υφίστανται; Ακουσα ότι κάποια μικρά έχουν μπει στην πλατφόρμα της Digital Union αλλά η εκπομπή από εκεί είναι χειρότερη της αναλογικής...

kalex
13-06-10, 02:06
και τωρα ειναι ανοικτα στην 46

skoupas
13-06-10, 09:46
Σε MHz, τι συχνότητα είναι ?

Έχω ένα USB tuner που σκάνάρει σε MHz

Το 46 μου το έβγαλε στα 674 ΜHz.

giwrgosth
13-06-10, 11:39
Το 46 μου το έβγαλε στα 674 ΜHz.
Το 46 ήταν πάντα στους 671,25 μεγάκυκλους.

vaggelakis
13-06-10, 12:16
Ναι τα ψηφιακά της ΕΡΤ τα λαμβάνω. Μπορείς να μου πεις που θα βρώ τους codecs για να βλέπω τα κανάλια της Digea?

Σε windows 7 μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους ενσωματωμένους, θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου, σε vista και xp δες για ffdshow ή core avc

tsiouficto
13-06-10, 15:03
Έπεσα και γω χθες το βράδυ σε δοκιμαστικά, στην 46 συχνότητα. Όση ώρα το έψαξα, η 47 δεν έδειχνε τίποτα. Πάντως με απογοήτευσε λίγο η εικόνα. Περίμενα περισσότερα. Η ψηφιακή ΕΡΤ έχει πολυυυυυυ καλύτερη εικόνα. Από την στιγμή που και η ΕΡΤ, και η Digea έχουν χώσει από 4 κανάλια σε μία συχνότητα, το σήμα των ιδιωτικών δεν χάνει λόγο συμπίεσης, αλλά λόγο της εκπομπής του πρωτότυπου σήματος από τα κανάλια. Μήπως λοιπόν δεν έχουν κάνει κάτι ώστε να βελτιώσουν την εικόνα τους? Όταν βλέπω ΕΡΤ είναι σαν να βλέπεις DVD, ενώ από τα ιδιωτικά φαινόταν σαν κατεβασμένη DIVX ταινία. Φταίει ότι μιλάμε για "δοκιμαστικές" εκπομπές σήματος ή θα πρέπει να περιμένουμε να ξυπνήσουν και στα κανάλια?

Τελικά τα πολλά λεφτά που έχουν χαλάσει τα τελευταία χρόνια στην ΕΡΤ (εκτός από αυτά που τρώνε... :whistle:) φαίνονται στην εικόνα. Τα ψηφιακά έχουν πολύ καλή ποιότητα εικόνας, ενώ και τα επίγεια αναλογικά είναι με διαφορά ανώτερα από τα ιδιωτικά.

skoupas
13-06-10, 15:46
Εγώ λίγο που είδα και συγκεκριμένα το δελτίο ειδήσεων του άλτερ μου φάνηκε κρύσταλλο η εικόνα. Με διαφορά καλύτερη από το αναλογικό. Τώρα στον Αντ1 δεν έχει και καμμία διαφορά. Χάλια εικόνα και στο ένα και στο άλλο. Θέλω να δω και στο σκάι την ποιότητα που θεωρητικά έχει τα πιο τελευταία μηχανήματα σε τεχνολογία για να κρίνω.
Εμένα πάντως σε 2 δέκτες ψηφιακούς τα MHz είναι για τη 46 συχνότητα στα 674 ενώ στον αναλογικό όντως είναι στα 671,25.

RASTAVIPER
13-06-10, 16:50
Όταν λέτε 46 συχνότητα, εννοείται την 674000 - 46 ή την 466000 - S41?
Έτσι μου τα βγάζει στο usb tv tuner.

tiatrou
13-06-10, 19:09
Όταν λέτε 46 συχνότητα, εννοείται την 674000 - 46 ή την 466000 - S41?
Έτσι μου τα βγάζει στο usb tv tuner.

Το πρώτο, το οποίο είναι στα UHF. Για την ακρίβεια το κανάλι 46 εκπέμπει στη ζώνη 671.25 έως 677.75, με κέντρο τα 674MHz. Δες και εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=253158.

aris82
13-06-10, 20:44
Τελικά έπεσα για πρώτη φορά κι εγώ στη συχνότητα 46 χθες ξημερώματα. Δεν ήταν άσχημη η εικόνα. Το ΑΛΤΕΡ και ο ΑΛΦΑ ήταν πολύ καλύτερα από την αναλογική. Ο ΑΝΤ1 όντως ήταν το ίδιο. Δεν ήταν χάλια αλλά περίμενα κάτι καλύτερο... Το Μακεδονία χάλια...πιο χάλια δεν γίνεται... Έβλεπα μια δημοπρασία και νόμιζα ότι έβλεπα ασπρόμαυρη ταινία με τη Βουγιουκλάκη. Χρώματα πεθαμένα... Όντως τα ψηφιακά της ΕΡΤ ήταν πολύ καλά. Αλλά υπεράνω όλων η ΝΟΒΑ. Είναι έτη φωτός μπροστά τα κανάλια της ΝΟΒΑ. Στη συχνότητα 22 από Υμηττό ξέρει κανείς πια κανάλια θα εκπέμψουν από 18.6;

jimmakosx
14-06-10, 10:55
Εχθές τα ξημερώματα 01:00 - 03:00 έκαναν πάλι δοκιμή.
alpha, alter, star = άψογη εικόνα:up:
mega = πολύ καλή:oneup:
ant1 που έβλεπα ταινία ήταν μέτρια. μου θύμησε dvd με scart
o skai με απογοήτευσε, το περίμενα πολύ καλύτερο, είναι σαν την αναλογική
και τέλος το makedonia που ήταν άθλιο!

aris82
14-06-10, 11:58
Θα διαφωνήσω... Μετά τις 3 χθες άνοιξαν τα κανάλια της 47 και είδα Μέγκα, Σταρ και Σκάι. Ο Σκαι ήταν απλά εκπληκτικό. Είχα σε Pip τον αναλογικό και τον ψηφιακό Σκάι και ο ψηφιακός ΣΚΑΙ ήταν χιλιάδες σκαλιά καλύτερος. Το Μέγκα με απογοήτευσε που το περίμενα καλύτερο. Μήπως Μέγκα και Αντεννα να πάρουν κανά μηχάνημα της προκοπής να εκπέμπουν; Το Μακεδονία δεν έχει λόγο ύπαρξης ως ψηφιακό. Εκπέμπει χειρότερα από κανάλι της Ζιμπάμπουε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.