PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

giwrgosth
18-06-10, 11:19
Το ιδιο και η δικια μου lg ενω η sony που εχω στο σαλονι ακουγεται μονο ηχος!Ειναι συμβατη με την digea!!!
Όπως είπαν και άλλοι οι δέκτες σας είναι MPEG2 και θα πρέπει να αγοράσετε εξωτερικό δέκτη MPEG4 για να δείτε τα κανάλια της Digea.

potis21
18-06-10, 11:32
Όπως είπαν και άλλοι οι δέκτες σας είναι MPEG2 και θα πρέπει να αγοράσετε εξωτερικό δέκτη MPEG4 για να δείτε τα κανάλια της Digea.
ενώ θα μπορούσε απλά η digea...... να παιζει MPEG2.

...αλλά εχει μαλλιάσει η μπούκα μου...:nono:

xriantw
18-06-10, 11:40
απο αιγινα εχει ξεκινησει? εχω τον δεκτη του πλαισιου και ενω τα 4 της ερτ τα πιανει, digea τιποτα δεν βρισκει.
θελουν πιο δυνατο σημα?

gtklocker
18-06-10, 11:42
Έχω έχω μια Panasonic, βρήκε κανάλια μια χαρά, μου γράφει και το πρόγραμμα από κάτω - έχω ήχο, αλλά όχι εικόνα, λέει "Δεν υπάρχει εικόνα".

spartacus
18-06-10, 11:45
Ν.Πεντέλη η εικόνα είναι πολύ καλή χωρίς πιξελιάσματα, καμία σχεση με την αναλογική, ελπίζω κάποια στιγμή στο άμμεσο μέλλον να δούμε και HD

giwrgosth
18-06-10, 11:48
ενώ θα μπορούσε απλά η digea...... να παιζει MPEG2.

...αλλά εχει μαλλιάσει η μπούκα μου...:nono:
Επίσης καλό θα ήταν να είμαστε με PSTN ακόμη, το ADSL μας έχει δημιουργήσει διάφορα προβλήματα, άσε που πήγε για πέταμα ένα USR modem που είχα αγοράσει το 95 με 60.000 δραχμές.
Και φυσικά καλό ήταν και το VHS video, τι θα θέλουν τα DVD, τα BR κλπ? Εικόνα η μία, εικόνα και η άλλη. Με έκαναν και πέταξα ένα video που είχα πάρει το 95 με 205.000 δραχμές.

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 1 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


απο αιγινα εχει ξεκινησει? εχω τον δεκτη του πλαισιου και ενω τα 4 της ερτ τα πιανει, digea τιποτα δεν βρισκει.
θελουν πιο δυνατο σημα?
Όχι, η Digea έχει πιο δυνατό σήμα.
Κάπου αλλού είναι το πρόβλημά σου.
Στα κανάλια 46 και 47 δε σου βγάζει τίποτα? Η κεραία σου κοιτάζει Αίγινα?

jap
18-06-10, 11:49
Επειδή κάθε 3ο ποστ λέει έχω ήχο όχι εικόνα, διαβάστε το αμέσως παραπάνω και την απάντηση...

user9
18-06-10, 11:52
ενώ θα μπορούσε απλά η digea...... να παιζει MPEG2.

...αλλά εχει μαλλιάσει η μπούκα μου...:nono:

Επειδή αποφάσισε η κουλή η ΕΡΤ να εκπέμψει στο πανάρχαιο MPEG2, χωρίς μελέτη, χωρίς έρευνα, και ποίος ξέρει με πόσες μίζες για encoders, έπρεπε να ακολουθήσουν όλοι ε? :down:

Ίσα, ίσα, που η digea θα μπορούσε να το πάει ένα βήμα παραπέρα και να εκπέμψει σε DVB-T2...

xriantw
18-06-10, 11:57
Όχι, η Digea έχει πιο δυνατό σήμα.
Κάπου αλλού είναι το πρόβλημά σου.
Στα κανάλια 46 και 47 δε σου βγάζει τίποτα? Η κεραία σου κοιτάζει Αίγινα?
βαρη μενω, δεν εχω οπτικη επαφη με αιγινα. Εβαλα καινουρια κεραια, την γυρισα αιγινα, το αναλογικο σημα ειναι χαλια(χιονια ειδωλα) αλλα τα 4 της ερτ ειναι μια χαρα χωρις πιχελιασματα,δεν εντοπιζει τιπποτα στα 46 47

giwrgosth
18-06-10, 12:02
Επειδή αποφάσισε η κουλή η ΕΡΤ να εκπέμψει στο πανάρχαιο MPEG2, χωρίς μελέτη, χωρίς έρευνα, και ποίος ξέρει με πόσες μίζες για encoders, έπρεπε να ακολουθήσουν όλοι ε? :down:

Ίσα, ίσα, που η digea θα μπορούσε να το πάει ένα βήμα παραπέρα και να εκπέμψει σε DVB-T2...
Το πρώτο, για τις μίζες κλπ, ισχύει, αλλά συνδιάζετε με το δεύτερο, γιατί η Digea δεν πήγε σε DVB-T2.
Και στις δύο περιπτώσεις ήταν νωρίς για την επόμενη τεχνολογία.
Οπότε καλά έκαναν και οι δύο και επέλεξαν αυτό που έχουν τώρα, απλά η ΕΡΤ έπρεπε να φροντίσει να εγκαταστήσει εξοπλισμό που να αναβαθμίζετε σε MPEG4, αφού αυτή η τεχνολογία ναι μεν δεν ήταν "εμπορική" εκείνη την εποχή, αλλά σαν επαγγελματικός εξοπλισμός υπήρχε και ήταν δεδομένο ότι το MPEG4 θα ήταν το επόμενο πρότυπο ψηφιακής εκπομπής.

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 2 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


βαρη μενω, δεν εχω οπτικη επαφη με αιγινα. Εβαλα καινουρια κεραια, την γυρισα αιγινα, το αναλογικο σημα ειναι χαλια(χιονια ειδωλα) αλλα τα 4 της ερτ ειναι μια χαρα χωρις πιχελιασματα,δεν εντοπιζει τιπποτα στα 46 47
Σε αυτό μόνο με μέτρηση από κάποιο τεχνικό μπορεί να βγει άκρη.
Η λογική λέει πως αφού βλέπεις την ΕΡΤ θα έπρεπε να δεις και την Digea.

anthonykaras
18-06-10, 12:07
Παιδιά να ρωτήσω κατι?
Δεν ξερω καν αν ειμαι στο σωστό topic, αλλά ήθελα να κάνω μια απορία. Αγόρασα μια τηλεόραση πριν 4-5 μήνες την Philips 42PFL3604D/12 την οποία μου την πούλησαν και καλά ότι έχει ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη MPEG4. Και σήμερα πάω να δω τα κανάλια και τίποτα, πιάνω μόνο ήχο.
Και έψαξα το μοντέλο της στο internet και διαπίστωσα ότι όντως ΔΕΝ έχει δέκτη MPEG4, αλλά έχει μόνο DVB-T.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια κάρτα που μπορώ να βάλω επιπρόσθετα στην τηλεόρασή μου για να μη χρειαστεί να πάρω ξεχωριστό εξωτερικό αποκωδικοποιητή?
Ευχαριστώ.

rexdimos
18-06-10, 12:10
προσπαθησα και την λυση της εσωτερικης κεραιας αν και δεν θα παιξει γιατι δεν πηγαινουν ολα τα καναλλια στα ψηφιακα οποτε μετα τα αναλογικα πως θα τα πιασω?
και δεν ειναι οτι δεν πιανει καθολου πιανει τα καναλια αλλα πιξελαρισμενα παρα παρα πολυ
δεν ξερω μου φαινεται χοντρο προβλημα και οχι εξοπλισμου δικου μου δεν ξερω βεβαια αν η κεντρικη κεραια εχει ενισχυτη αν αυτο θα δημιουργουσε προβλημα αλλα και παλι πως να τον καταργησω
τωρα βεβαια μου ηρθε στο μυαλλο οτι εχω συνδεδεμενο ενα dvd εγγραφης να το εβγαζα θα εκανε δουλεια?δεν ξερω

giwrgosth
18-06-10, 12:20
Παιδιά να ρωτήσω κατι?
Δεν ξερω καν αν ειμαι στο σωστό topic, αλλά ήθελα να κάνω μια απορία. Αγόρασα μια τηλεόραση πριν 4-5 μήνες την Philips 42PFL3604D/12 την οποία μου την πούλησαν και καλά ότι έχει ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη MPEG4. Και σήμερα πάω να δω τα κανάλια και τίποτα, πιάνω μόνο ήχο.
Και έψαξα το μοντέλο της στο internet και διαπίστωσα ότι όντως ΔΕΝ έχει δέκτη MPEG4, αλλά έχει μόνο DVB-T.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια κάρτα που μπορώ να βάλω επιπρόσθετα στην τηλεόρασή μου για να μη χρειαστεί να πάρω ξεχωριστό εξωτερικό αποκωδικοποιητή?
Ευχαριστώ.
Δες στο manual αν έχει είσοδο CI να βάλεις κάτι τέτοιο:
http://www.techmarket.gr/eshop/product_info.php?products_id=97

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 2 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


προσπαθησα και την λυση της εσωτερικης κεραιας αν και δεν θα παιξει γιατι δεν πηγαινουν ολα τα καναλλια στα ψηφιακα οποτε μετα τα αναλογικα πως θα τα πιασω?
και δεν ειναι οτι δεν πιανει καθολου πιανει τα καναλια αλλα πιξελαρισμενα παρα παρα πολυ
δεν ξερω μου φαινεται χοντρο προβλημα και οχι εξοπλισμου δικου μου δεν ξερω βεβαια αν η κεντρικη κεραια εχει ενισχυτη αν αυτο θα δημιουργουσε προβλημα αλλα και παλι πως να τον καταργησω
τωρα βεβαια μου ηρθε στο μυαλλο οτι εχω συνδεδεμενο ενα dvd εγγραφης να το εβγαζα θα εκανε δουλεια?δεν ξερω
Λογικά πρόβλημα ενισχυτή, ίσως από υπερβολική ενίσχυση.
Μπορείς να δεις στάθμη σήματος?
Αν η στάθμη είναι καλή, δηλαδή από 60% και πάνω και η ποιότητα είναι χαμηλή ή παίζει σαν τρελή, τότε είναι καθαρά θέμα κεντρικής εγκατάστασης.

anthonykaras
18-06-10, 12:30
Ναι εχει Common Interface. Αυτό σκέφτηκα και εγώ.
Ευχαριστώ πολύ!

rexdimos
18-06-10, 12:38
<<Λογικά πρόβλημα ενισχυτή, ίσως από υπερβολική ενίσχυση.
Μπορείς να δεις στάθμη σήματος?
Αν η στάθμη είναι καλή, δηλαδή από 60% και πάνω και η ποιότητα είναι χαμηλή ή παίζει σαν τρελή, τότε είναι καθαρά θέμα κεντρικής εγκατάστασης.>>
δεν ξερω πως το βλεπουμε αυτο την σταθμη ενοουσα με την τηλεοραση μου
η ποιοτητα πρακτικα ειναι σαν να μην υπαρχει αφου απο 47 δεν κατεβαζει κανενα καναλι και απο το 46 δεν μπορεις να δεις κατι αποτα πικσελιασματα που εχει οποτε απο τις φτωχες μου γνωσεις αυτο σημαινει πολυ χαμηλο σημα
το dvd εγγραφης παιζει ρολλο να το καταργησω και να βαλω την κεραια απευθειας στην τηλεοραση?
βεβαια αν το προβλημα ειναι ο ενισχυτης εκει δεν μπορω να κανω κατι αφου θα επηρεασω και την υπολοιπη πολυκατοικια κλεινοντας τον

vaggospat13
18-06-10, 12:41
εγω απο θεμα εικονας προσπαθω να καταλαβω διαφορα αλλα τιποτα, ο ηχος σαφως καλυτερος. Ουτε καν ευρεια οθονη; στην αλλη τιβι που δεν εχει αποκωδικοποιητη mpeg4 δεν σκεφτομαι καν να παρω ας εκπεμπουν σε ευρεια οθονη τουλαχιστον και βλεπουμε

pinwouza
18-06-10, 12:59
εγω απο θεμα εικονας προσπαθω να καταλαβω διαφορα αλλα τιποτα, ο ηχος σαφως καλυτερος. Ουτε καν ευρεια οθονη; στην αλλη τιβι που δεν εχει αποκωδικοποιητη mpeg4 δεν σκεφτομαι καν να παρω ας εκπεμπουν σε ευρεια οθονη τουλαχιστον και βλεπουμε

Όταν έχεις τον Υμηττό στο «πιάτο», το αναλογικό σήμα είναι πάρα πολύ καλό και για αυτό δεν βλέπεις διαφορές… Εγώ όμως που μένω Τερψιθέα Γλυφάδας, σήμερα το πρωί είδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Τολμώ να πω ότι η ποιότητα είναι καλύτερη και από αυτή της NOVA...

PEPES
18-06-10, 13:03
Aν και off topic.....γνωριζει κανεις ποτε θα γινει <<ψηφιακη>> η πελλοπονησος?

George16672
18-06-10, 13:11
Πιάνω μια χαρά την 47...αλλά η 46 δεν έχει τίποτα (ποιότητα σήματος 0)...καμια ιδέα?

athina_livadi
18-06-10, 14:28
Εγώ Ανω Γλυφάδα, τα έπιασα τα ψηφιακά αλλά όλο με πιξελαρίσματα είναι και διακοπές!
Να χαίρονται τη μετάβαση στη "νέα" εποχή!
Τουλάχιστον με τα αναλογικά βλέπαμε κουτσά στραβά, τώρα δεν βλέπουμε καθόλου!

nnn
18-06-10, 14:30
Για έλεγξε για κακορυθμισμένο ενισχυτή.

tsiouficto
18-06-10, 14:32
Έλεος ρε παιδιά με την γκρίνια. Άμα ο εξοπλισμός μας δεν μπορεί και πριν να πιάσει κανάλια, τι περιμένουμε τώρα? Το ψηφιακό δεν σημαίνει ότι αυτός που δεν έπιανε πριν θα πιάσει τώρα. Δηλαδή τι θέλουμε, να έρθουν να μας βάλουν και από μία κεραία στον καθένα? Πριν αρχίζουμε να κατηγορούμε θεούς και δαίμονες, καλό είναι να κοιτάμε πρώτα αν εμείς είμαστε σωστοί.

rexdimos
18-06-10, 15:12
<<Έλεος ρε παιδιά με την γκρίνια. Άμα ο εξοπλισμός μας δεν μπορεί και πριν να πιάσει κανάλια, τι περιμένουμε τώρα? Το ψηφιακό δεν σημαίνει ότι αυτός που δεν έπιανε πριν θα πιάσει τώρα. Δηλαδή τι θέλουμε, να έρθουν να μας βάλουν και από μία κεραία στον καθένα? Πριν αρχίζουμε να κατηγορούμε θεούς και δαίμονες, καλό είναι να κοιτάμε πρώτα αν εμείς είμαστε σωστοί.>>

θα ειχες απολυτο δικιο αν δεν εταζαν λαγους με πετραχιλια
και εξηγουμαι οταν σου λενε οτι το κανουμε αυτο για να μπορεσουν να δουν καλα προβληματικες περιοχες?
τοτε δεν πρεπει να υπαρχουν απαιτησεις
σε εμας πχ μια χαρα πιανουμε τα καναλλια αλλα οταν σου λένε με την ψηφιακη εποχη το σημα θα ειναι καλλυτερο και αντι για αυτο δεν εχεις καθολου σημα στα ψηφιακα τοτε?να μην φωναξεις?
και σε καποιες περιοχες εκλεισαν και την αναλογικη εκμπομπη επιαναν δηλαδη εστω λιγο τωρα σε καποιες περιοχες καθολου και εχουν την απαιτηση να ξερουμε να κλεισουμε ενισχυτες να ξερουμε να δουμε αν επηρεαζονται κεραιες κλπ κλπ και παιρνεις και τεχνικο και σου λεει ρε παιδια ακομα δεν ξερουμε τιποτα

Vikentios
18-06-10, 15:20
εγώ τελικά κατάφερα να τα πιάσω κανονικότα ;) αλλά όχι με την avermedia αλλά με ένα tuner
σε usb της kworld :p άμα δείχνει καλό σήμα(full γραμμές) δεν κολλάει καθόλου,άμα είναι χαμηλό το σήμα(εώς 2 γραμμές) κολλάει λιγάκι :whistle: και το blazeHDTV δουλεύει μια χάρα με αυτήν την κάρτα ;) :) προς το παρόν 6/10 θα βάλω αρκετά ικανοποήτικη ποιότητα και πολύ καλός ήχος ;)

fotisz
18-06-10, 15:31
Απο Ανω Γλυφαδα ολα καλα με την 'ψηφιακη εποχη' με τον XORO HRT 7600.

tsiouficto
18-06-10, 15:44
Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν κατανοούμε τις αλλαγές. Καλώς ή κακώς η αλλαγή αυτή έπρεπε να γίνει. Δεν μπορείς να διαμαρτύρεσαι για την αλλαγή, διότι αυτό δεν αφορά μόνο την ποιότητα της εικόνας και του ήχου. Είναι πολλά τα ζητήματα, τα οποία πιο πολύ αφορούν τις διευκολύνσεις αλλά και τις προοπτικές που ανοίγονται για τα ίδια τα κανάλια, όταν αυτά εκπέμπουν ψηφιακά. Είναι σαν να διαμαρτύρεσαι πριν από 15 χρόνια που ο ΟΤΕ έγινε ψηφιακός, και αναγκάστηκες να αλλάξεις τηλέφωνο (όχι φίλε rexdimo προσωπικά, το δεύτερο ενικό είναι γενικό). Και εκείνη η μετάβαση δεν έγινε για να ακούς καλύτερα τον άλλον, αλλά γιατί η ψηφιακή τηλεπικοινωνία είναι σήμερα το Α και το Ω του πολιτισμού μας. Αλλά πριν 15 χρόνια όλοι μας νομίζαν ότι αυτό γινόταν για να ακούμε καλύτερα και για να παίρνουμε πιο γρήγορα τηλέφωνα. Σκέψου κάπως αντίστοιχα και για την TV. Κανείς δεν ξέρει σε 5 χρόνια τι θα μπορέσουν να εκμεταλευτούν μέσα από το ψηφιακό σήμα. Άλλωστε αυτή η τεχνολογία δεν είναι κάτι που χρησιμοποιείται και 50 χρόνια παγκοσμίος. Τώρα αρχίζουν (ή τελειώνουν) όι περισσότεροι με την μετάβαση.

Από κει και πέρα, προβλήματα θα υπάρξουν. Λογικό το βρίσκω. Και λογικό βρίσκω ακόμα μερικοί να χρειαστούν να πάρουν και κάποια πρόσθετα μέτρα, εκτός από ένα κουτί. Απο κει και περα,η λογική λέει ότι σε ένα ασθενές σήμα, η ψηφιακή πίανει καλύτερα από την αναλογική. Αν βέβαια μιλάμε για αναλογική με χιόνια, τότε η ψηφιακή θα πιξελιάζει και θα κολλάει. Δεν είπε κανείς ότι άμα πριν δεν έπιανες τίποτα, τώρα θα έχεις σήμα καμπάνα. Δεν ξεφύτρωσαν ξαφνικά αναμεταδότες. Τα ίδια σημεία δουλεύουν. Και άλλωστε, στο πως πιάνεις τα κανάλια είναι δική σου ευθύνη, όχι της Digea ή της ΕΡΤ. Εγώ είμαι ικανοποιημένος διότι μέχρι τώρα όλα τα γράμματα μου έβγαιναν διπλά. Και για αυτό το πρόβλημα παίζει να εφταιγε ακόμα και το καλώδιο από την ταράτσα. Δεν μου έφταιγαν τα κανάλια. Εγώ έφταιγα που δεν είχα ασχοληθεί με την ποιότητα της εγκατάστασης. Πλέον το σήμα μου είναι τζάμι.

Σχετικά με την ποιότητα της μετάδοσης (εικόνας), θεωρώ ότι το φταίξιμο είναι των καναλιών. Άλλωστε μια σύγκριση μεταξύ Αλφα ή Σκαι με το Μακεδονία, δείχνει αυτό που λέω. Επίσης δεν μπορεί να βλέπεις τις Τρεις Χάριτες που γυρίστηκε με μπομπίνες, και να λες ότι έχει άσχημη εικόνα. Λογικό δεν είναι? Άλλωστε, αμφιβάλλω κατά πόσο τα κανάλια έχουν εξοπλιστεί με τα κατάλληλα μηχανήματα ώστε να παράγουν καλή εικόνα. Μία σύγκριση μεταξύ ψηφιακής ΕΡΤ και ιδιωτικών το δείχνει. Δεν το γνωρίζω απόλυτα, αλλά πιστεύω ότι η ΕΡΤ έχει ανώτερα μηχανήματα από τα ιδιωτικά, όπως μπορώ να διακρίνω από τις εκπομπές των ψηφιακών. Μην ξεχνάμε δηλαδή ότι η Digea απλά κάνει ψηφιακή εκπομπή του σήματος των καναλιών. Το τι σήμα δίνει όμως το κανάλι προς την Digea, είναι αποκλειστικά δική του ευθύνη. Μην δαιμονοποιούμε το ψηφιακό σήμα, αλλά τα κανάλια.

Και τέλος μην ξεχνάμε τις τηλεοράσεις που έχουμε στο σπίτι μας. Πλέον ακόμα και DVD να δούμε, η εικόνα μας φαίνεται χάλια, διότι από την μία κάπου έχει πάρει το μάτι μας ενα HD σήμα, κάπου έχουμε δει ένα παιχνίδι σε μία κονσόλα, και το DVD έχει καταντήσει να μας φαίνεται βιντεοκασσέτα. Συν το γεγονός ότι οι καλές τηλεοράσεις αναδεικνύουν τις αδυναμίες της εικόνας. Βλέπω ψηφιακά σε LCD και σε CRT, και όντως στην δεύτερη μου φαίνεται καλύτερο το σήμα, αλλά αυτό γίνεται γιατί οι ατέλειες κρύβονται λόγο της μικρής ανάλυσης, αλλά και γιατί η τηλεόραση είναι SD και βλέπεις ένα SD σήμα.

RiDeLub
18-06-10, 16:03
Όλα κομπλέ και εδώ από τα ξημερώματα.
"Κατσικώθηκε" στο 47 και το μελλοντικό 902 και βλέπω γραμμούλες αλλά δεν το βγάζω γιατί βαριέμαι να το ξανά ψάξω στο μέλλον :p

Είχα πρόβλημα απ όταν πήρα την TV σε ΑΝΤ1, Alpha, Alter αλλά τώρα όλα εντάξει.
Γενικά από ψηφιακά με χάλασε στην εικόνα το Mega και λόγω έντονων χρωμάτων ο Alpha, αλλά αυτά διορθώνονται.

Σε καλό να μας μπει :up: Άντε και 16:9 αν δεήσουν τα κεφάλια των καναλιών....

ghbgr
18-06-10, 16:11
Λογικά έχεις δέκτη MPEG2.

edit
ουτε της ΕΡΤ δε βλέπεις? Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα τότε, αφού λήψη έχεις.

ο δέκτης πρέπει να ειναι mpeg4. το tv box της on telecoms εχω.
η κεραία πρέπει να φταίει . πρόκειται για μία πολύ μικρή .. που ακόμα και τα αναλογικά τα πιάνει με πολλά χιόνια. μάλλον θα χρειαστώ καινούργια κεραία.

ούτε της ερτ βλέπω. τα βρίσκει τα κανάλια. τα τοποθετεί στα νούμερα της on κ όταν πάω να δω μου εμφανίζει πρόβλημα στο καλώδιο DTT.
αρα κεραία λογικά... έτσι?

aris82
18-06-10, 16:47
Και αφού κόπασε ο πρώτος κουρνιαχτός των παρατηρήσεων των σχολίων ας τοποθετηθώ κι εγώ... Σήμερα λόγω αποχής μας από τη διόρθωση των Πανελληνίων έμεινα μέσα και πήρα σβάρνα τα πρωινάδικα που έχουν καλό χρώμα και ήχο για να κάνω τις παρατηρήσεις. Αίσχος!! Αυτό περιμέναμε να δούμε; Διακοπές στην ψηφιακή κάθε 3 λεπτά για δέκα δεύτερα και μετά πάλι οκ. Ο ήχος εξαιρετικά πιο χαμηλός από τα αναλογικά. Ο Σκαι με ήχο που ψιθυρίζει-μικροφωνίζει. Το Μακεδονία τραγικότατο, όπως στις δοκιμές. Ο ΣΚΑΙ φάνταζε σε σύγκριση με τα άλλα RTL-HD!! Πού και πού πιξελάρισμα για ποικιλία. Και φυσικά όλα 4:3 πλην του ΣΚΑΙ. Στις δοκιμαστικές ο Αλφα (κυρίως στη φόρμουλα) έδειχνε 16:9 αλλά είπε να μην το τολμήσει... Από δω και πέρα μόνο Αναλογική μέχρι να σοβαρευτούν!! Ντροπή!!

gerstavros
18-06-10, 17:34
ο δέκτης πρέπει να ειναι mpeg4. το tv box της on telecoms εχω.
η κεραία πρέπει να φταίει . πρόκειται για μία πολύ μικρή .. που ακόμα και τα αναλογικά τα πιάνει με πολλά χιόνια. μάλλον θα χρειαστώ καινούργια κεραία.

ούτε της ερτ βλέπω. τα βρίσκει τα κανάλια. τα τοποθετεί στα νούμερα της on κ όταν πάω να δω μου εμφανίζει πρόβλημα στο καλώδιο DTT.
αρα κεραία λογικά... έτσι?
έχεις συνδέσει το tv box στο internet να αναβαθμίστεί το firmware? επίσης προς το παρόν δεν δείχνει τα ψηφιακά της ερτ σε κανέναν

antreas9
18-06-10, 17:45
εμένα πάντως, μεταμόρφωση, που είχα καμπάνα εικόνα στο αναλογικό (και συνεχίζω και εχω δηλαδή), το ψηφιακό μου δίνει λίγο καλύτερη εικόνα, και πιο εντονα χρώματα!

nikos93
18-06-10, 17:49
ο δέκτης πρέπει να ειναι mpeg4. το tv box της on telecoms εχω.
η κεραία πρέπει να φταίει . πρόκειται για μία πολύ μικρή .. που ακόμα και τα αναλογικά τα πιάνει με πολλά χιόνια. μάλλον θα χρειαστώ καινούργια κεραία.

ούτε της ερτ βλέπω. τα βρίσκει τα κανάλια. τα τοποθετεί στα νούμερα της on κ όταν πάω να δω μου εμφανίζει πρόβλημα στο καλώδιο DTT.
αρα κεραία λογικά... έτσι?



έχεις συνδέσει το tv box στο internet να αναβαθμίστεί το firmware?...

εχω κανει δοκιμη σε tv box μη αναβαθμισμενο και παιζει κανονικα
οποτε ποιο πολυ θεμα κεραιας παιζει

psyxakias
18-06-10, 18:14
Αν εξαιρέσω όσους επηρεάζονται από τα κέντρα εκπομπής που σταματούν την αναλογική εκπομπή, που και αυτοί θα πρέπει απλά να ψάξουν να δουν αν είναι ΟΚ ο εξοπλισμός τους (κεραία, ενισχυτής κτλ), θεωρώ υπερβολικούς τους υπόλοιπους που κλαίγονται και φωνάζουν ότι δε βλέπουν τρομερή διαφορά, δεν έχουν 16:9, προβλήματα με pixelιάσματα κτλ και "αγανακτούν".

Δηλαδή τι περιμένατε; Την απόλυτη τελειότητα από τη 1η μέρα, επειδή δούλεψε λίγο marketing η εν λόγω εταιρεία με την "οικογένεια κλικλίκου" (googlisa για να βρω το όνομα); Τίποτα δεν ξεκινάει τέλειο από την αρχή, κάντε λίγο υπομονή. Εγώ δεν έχω μπει καν στο κόπο αγοράς ψηφιακού δέκτη, διότι προτιμώ να "κάτσει η σκόνη" λίγο στην αγορά.

Τέλος, έχω την εντύπωση ότι η Digea και η κάθε Digea εξαρτάται η ποιότητα και από το σήμα που δίνει ο σταθμός. Άμα εγώ τους δώσω 320x240 video πως θα το κάνουν 1080p; :p

ghbgr
18-06-10, 18:54
έχεις συνδέσει το tv box στο internet να αναβαθμίστεί το firmware? επίσης προς το παρόν δεν δείχνει τα ψηφιακά της ερτ σε κανέναν


εχω κανει δοκιμη σε tv box μη αναβαθμισμενο και παιζει κανονικα
οποτε ποιο πολυ θεμα κεραιας παιζει

το tv box είναι στο internet το χρησιμοποιώ κανονικά. ενημερωμένο.
οπότε το θέμα κεραίας είναι λογικά όπως λέει και ο nikos93.
όταν θα είμαι σπιτι θα το δοκιμάσω στο σαλόνι που παίζει η κεραία η κεντρική .
λογικά εκεί δν θα έχει πρόβλημα. απλά το θέλω στο δωμάτιο. πρέπει να βρω εσωτερική κεραία που να πιάνει σωστά digea και να μην έχω προβλήματα. έχει κανείς καμιά πρόταση?

δεν θέλω να πάω να πάρω ένα κέρατο .. και το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο .. :hmm:

Labrokratis
18-06-10, 19:18
Με το ψηφιακό σήμα θα δει βελτίωση ο μέσος όρος. Εξαφανίζονται είδωλα, "χιόνια" και γραμμές από τα ταπώματα συχνοτήτων.

Χοντρικά, όπου πρώτα είχε λήψη με χιόνια ή είδωλα τώρα θα έχει λήψη καθαρή. Όπου είχε σήμα δυνατό αλλά με ισχυρές ανακλάσεις που το έκανε πρακτικά αδύνατο να το παρακολουθήσεις (πχ: Σαλαμίνα) θα έχει σήμα πεντακάθαρο.

Όσοι έβλεπαν ιδανικά από Υμηττό αναλογικά, το ψηφιακό σήμα μπορεί να μην τους αρέσει. Αλλά μόνο στα κανάλια που μεταδίδονταν Raw analogue. Ο Antenna πχ, αναμεταδίδει Syned, σιγά μην έχει καλύτερη εικόνα από Digea (που παίρνει σήμα ανεξάρτητα από Syned).

uncharted
18-06-10, 19:22
η μεταβαση απο το αναλογικο (PAL) στο ψηφιακο (DVB-T), ειναι οπως η μεταβαση απο το dial-up στο DSL

παλια δεν ψαχνοταν ο κοσμος, γιατι δεν ειχε αποσυνδεσεις, μπορει να εκανε χρουτς-χρουτς το τηλεφωνο, αλλα κουτσα-στραβα δουλευε

τωρα με το DSL σχεδον ολοι ψαχνονται γιατι τρωνε αποσυνδεσεις κλπ.

ps: τι ειναι το "syned"? :hmm:

skoupas
18-06-10, 19:42
Τα αναλογικά σταμάτησαν απο Αίγινα? Στο 68 τι παίζει πάλι και παρεμβάλει το MAD από Υμηττό? Περίμενα να σταματήσει η Αίγινα μπας και δω λίγο καθαρά MAD.
Καθένας με τον πόνο του αλλά το χω απορία :)

giwrgosth
18-06-10, 20:34
Να ξαναγράψω μερικά πραγματάκια, αν και έχω κουραστεί να τα επαναλαμβάνω:

1) Διαφορά στην ποιότητα εικόνας δεν θα δει κανείς προς το καλύτερο, από τη στιγμή που έχει σωστή λήψη στα αναλογικά.
Το ψηφιακό σήμα δεν βελτιώνει την ποιότητα της εικόνας σε καμία περίπτωση.

2) Τα κανάλια δεν θα αλλάξουν από τη μία μέρα στην άλλη σε 16/9 ή δεν ξέρω τι άλλο λόγω της ψηφιακής.
Ότι έπαιζαν μέχρι χθες θα παίζουν για πολύ ακόμη.

3) Όσοι έχετε πρόβλημα με την ποιότητα του σήματος, με πιξελιάσματα κλπ μη χτυπάτε την Digea, αλλά να φωνάξετε έναν τεχνικό να κοιτάξει την εγκατάστασή σας.
Τόσα χρόνια είχατε κακορυθμισμένουν ενισχυτές και οι ευαίσθητοι, από πλευράς λήψης, ψηφιακοί δέκτες (που κατά κανόνα είναι της πλάκας χωρίς φίλτρα κλπ) "μπουκώνουν" και πιξελιάζει η εικόνα.

4) Όσοι έχετε ήχο και δεν έχετε εικόνα απλά έχετε δέκτη με MPEG2 που δεν μπορεί να "διαβάσει" την εικόνα της Digea.

5) Επόμενες εγκαταστάσεις της Digea ανά την Ελλάδα στο ...μέλλον!

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 4 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ps: τι ειναι το "syned"? :hmm:
Εταιρεία της νοβα που έχει το τεχνικό κομμάτι και αναμεταδίδει τα κανάλια στο δορυφόρο.

ardi21
18-06-10, 20:54
Δηλαδή τι περιμένατε; Την απόλυτη τελειότητα από τη 1η μέρα, επειδή δούλεψε λίγο marketing η εν λόγω εταιρεία με την "οικογένεια κλικλίκου" (googlisa για να βρω το όνομα); Τίποτα δεν ξεκινάει τέλειο από την αρχή, κάντε λίγο υπομονή. Εγώ δεν έχω μπει καν στο κόπο αγοράς ψηφιακού δέκτη, διότι προτιμώ να "κάτσει η σκόνη" λίγο στην αγορά.

Eλα μου ντε.

Προσωπικα την ποιοτητα της εικονας την βλεπω μια χαρα. Και στο pc και στην κανονικη tv (εκει η διαφορα ειναι πιο μεγαλη λογω των πιο πολλων ιντσων). Μονο ο ηχος ειναι χαμηλοτερος σε σχεση με τα αναλογικα αλλα....κλαιν μαιν. Θα διορθωθει λογικα

Καντε λιγο υπομονη και μην γκρινιαζετε απο την πρωτη μερα...

aeonas
18-06-10, 21:02
Tην επόμενη φωτό την αφιερώνω στον εκλεκτό μου φίλο μου nm96027 που γνωρίζει ότι κάνω την εμφάνισή μου στο φόρουμ συνήθως έπειτα από κοσμοϊστορικά γεγονότα (βλ. σεισμοί, λιμοί, καταποντισμοί, αλλαγή προέδρου στον Ολυμπιακό, νίκη της Ελλάδος στο Μουντιάλ, μετατροπή του τηλεοπτικού σήματος σε ψηφιακό).

Ιδού λοιπόν ένα screenshot του ψηφιακού Mega από το USB tunerάκι μου (ΑverMedia Hybrid TV) με signal strength 100% από Υμηττό:

http://www.voyagers.gr/sample.jpg

Μια πρώτη αποτίμηση: Όλα τα κανάλια τζάμι από εδώ - No problems reported. Σε όσους βιάζονται για 720p+ ή για 16:9 παντού, να τους υπενθυμίσω ότι τα περισσότερα κανάλια διαθέτουν ακόμη αναλογικές ή SD κάμερες. Η συνολική αλλαγή εξοπλισμού είναι τσουχτερή, θα γίνει σταδιακά και θα πάρει χρόνο. Η φουκαριάρα η Digea απλά παρέχει την κάλυψη και δεν φταίει αν τα ιδιωτικά κανάλια (πλην ΣΚΑΪ) αναβαθμίζονται με ρυθμούς χελώνας. Αν είμαστε τυχεροί ίσως αρχίσουμε να απολαμβάνουμε τις πρώτες High Definition εκπομπές γύρω στο 2015.

potis21
18-06-10, 21:14
αλλά να φωνάξετε έναν τεχνικό να κοιτάξει την εγκατάστασή σας.


...και να στείλετε το τιμολόγιο στην Digea....

Οχι γιατι ειμαι εναντια της ψηφιακής, γιατι με τις 1ες μετρήσεις μου και ειδικά σε περιοχές προς τα νότια, η digea ειναι 8db κάτω απο την ΕΡΤ. δεν ξέρω πως το πετύχανε...

ΚΑΙ αναφορές στο satleo λένε οτι υπάρχει κάλυψη της ΕΡΤ αλλά όχι της DIGEA. Τι εγινε ρε παιδιά, εβαλε η ΕΡΤ τα γυαλιά στους ιδιωτικους?!?


...τι να πώ... μάλλον η Πάρνηθα θα φταίει...

john84
18-06-10, 21:16
Παιδια Εγω μενω Κ.Πατησια και βλεπω για χαρα απο Digea. Ολα πολυ καλα. Γυρισα απο μαθημα, προσπαθησα να βαλω χειροκινητα την συχνοτητα 46 αλλα εβλεπα μαυρο οποτε εκανα full scan και τα βρηκε ολα!!!:oneup:

giwrgosth
18-06-10, 21:19
...και να στείλετε το τιμολόγιο στην Digea....
Ο λόγος? Μήπως επειδή ο προηγούμενος "τεχνικός" που έκανε την εγκατάσταση ήταν ο κυρ-Μήτσος ο ηλεκτρολόγος ή ο γιός της κυρά-Μαρίας που "ξέρει απ΄ αυτά"?
Αν η εγκατάσταση είχε γίνει από τεχνικό θα ήταν σωστή και αν είχε πρόβλημα θα μπορούσες να του πεις να την διορθώσει.
Αλλά έχετε μάθει στο τσάμπα, που είναι πιο ακριβό τελικά, οπότε καλά να πάθετε!

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 1 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οχι γιατι ειμαι εναντια της ψηφιακής, γιατι με τις 1ες μετρήσεις μου και ειδικά σε περιοχές προς τα νότια, η digea ειναι 8db κάτω απο την ΕΡΤ. δεν ξέρω πως το πετύχανε...
Τις μετρήσεις με πιεσόμετρο τις έκανες? :hmm:Και από απόσταση?
Γιατί η Digea είναι 5-6 και μερικές φορές και 10 dB πάνω από την ΕΡΤ παντού.

ardi21
18-06-10, 21:19
...και να στείλετε το τιμολόγιο στην Digea....

Aν υπαρχει προβλημα στην εγκατασταση καποιου και τωρα φαινεται -διοτι η ψηφιακη ειναι πιο ευαισθητη- δεν φταιει καμια digea.

Σε λιγο θα πουμε να μην γινοταν η μεταβαση διοτι ο κυρ Μητσος δεν εχει σωστη εγκατασταση.

Αυτα που τα εχετε ακουσει και τα λετε???

easyrider77
18-06-10, 21:24
Αντε, ανεβαστε κανα screen να δουμε τι βλεπετε βρε.. :) (ακομα καλυτερα κανα sample)

Μηπως ψηθω για καμια καρτα pc..

potis21
18-06-10, 21:30
"Εγω ξέρω οτι εβλεπα και δεν βλέπω (http://www.satleo.gr/forum/viewtopic.php?p=119271#119271)"


"γιατι το σκαλίσανε αφου δουλευε?" (http://www.satleo.gr/forum/viewtopic.php?p=119277#119277)



απο τα μηνυματα που εχω λάβει ως τώρα στο Satleo forum.




διοτι η ψηφιακη ειναι πιο ευαισθητη

ε αφου ειναι πιό ευαισθητη, ΤΙ να την κάνουμε τότε?

μονο να την πληρώνουμε κι αυτήν με τους δέκτες της?

εγω βλέπω αναλογικά τα πάντα οπως τα screenshot πιό πάνω. αν μου τα κλεισεις, δεν θα βλέπω! απλά.

τα εχουμε κάνει μπάλα στην Ελλάδα με τα ψηφιακά. Οπως και σε όλα τα άλλα. μια σωστή δουλειά δεν μπορουμε να κάνουμε....

οχι mpeg-2.

mpeg-4 γιατί εχει καλύτερη εικόνα. (κι ας βάζει η RAI με το mpeg-2 της τα γυαλιά ακόμα και στον ΣΚΑΙ και με 7 κανάλια και ανα συχνότητα.)

Οχι ταυτόχρονη λειτουργία,

ας μεινει ο κόσμος χωρις τηλεόραση.

giwrgosth
18-06-10, 21:35
"Εγω ξέρω οτι εβλεπα και δεν βλέπω (http://www.satleo.gr/forum/viewtopic.php?p=119271#119271)"





απο τα μηνυματα που εχω λάβει ως τώρα στο Satleo forum.

........Auto merged post: potis21 πρόσθεσε 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........



ε αφου ειναι πιό ευαισθητη, ΤΙ να την κάνουμε τότε?

μονο να την πληρώνουμε κι αυτήν με τους δέκτες της?

εγω βλέπω αναλογικά τα πάντα οπως τα screenshot πιό πάνω. αν μου τα κλεισεις, δεν θα βλέπω! απλά.

τα εχουμε κάνει μπάλα στην Ελλάδα με τα ψηφιακά. Οπως και σε όλα τα άλλα. μια σωστή δουλειά δεν μπορουμε να κάνουμε....
Και που ξέρεις ότι αυτοί που λες στο φορουμ δεν έχουν πρόβλημα? Τεχνικοί είναι? Εγώ μιλάω σαν τεχνικός με μετρήσεις που έχω δει με τα μάτια μου σε όλη την Αθήνα και όχι με βάση το τι γράφει ο καθένας που δεν ξέρει καν που κοιτάζει η κεραία του.

Ναι είναι πιο ευαίσθητοι οι δέκτες και αν ο ενισχυτής είναι κακορυθμισμένος και μπουκώνει θα πιξελιάσει η εικόνα, αφού χάνει ο δέκτης τη ροή των δεδομένων.
Φυσικά αν δεν θες δε βλέπεις, δεν υπάρχει προεδρικό διάταγμα που να διατάζει τους έλληνες να δουν τηλεόραση. Απλά πράγματα!

ardi21
18-06-10, 21:37
Αντε, ανεβαστε κανα screen να δουμε τι βλεπετε βρε.. :) (ακομα καλυτερα κανα sample)

Μηπως ψηθω για καμια καρτα pc..

Με tv tuner Avermedia Hybrid Volar HD, 100% σημα και αναλυση screenshot 1600x1200
73998

To ss παντως εχω την εντυπωση οτι το αδικει (εβαλα και μεγαλη αναλυση...). Σε live η εικονα ειναι καλυτερη, και λιγο πιο καλη στην κανονικη tv απ'οτι στο tv tuner

giwrgosth
18-06-10, 21:42
@potis21 διάβασα τώρα τα μηνύματα που παραθέτεις.
Μας κάνεις πλάκα, έτσι?
Ο άνθρωπος λέει τα αντίθετα από αυτά που υποστηρίζεις!
Πως έχει στην ΕΡΤ 40% σήμα και στην Digea 70%!
Άρα που είναι πιο καλό το σήμα της ΕΡΤ?
Επίσης λέει πως το σήμα έπεσε ξαφνικά από το 40 στο 8%!
Λες να φταίνε τα κανάλια γι΄ αυτό?

aris82
18-06-10, 21:47
Επειδή όντως έχουμε να κουραστεί να βλέπουμε δήθεν ειδήμονες περί του θέματος θα έλεγα σε όσους εξοργίζονται ότι δίκαια εξοργίζονται γιατί η Digea έκανε ένα μήνα σχεδόν δοκιμαστικά στην Αθήνα και θα μπορούσε να έχει λύσει τις όποιες ατέλειες σήμερα εμφανίζονται. Συμφωνώ ότι η Digea είναι ιδανική για όσους δεν έπιαναν καλά τα αναλογικά αλλά μια μετάβαση απλά στην ψηφιακή πρέπει να συνοδεύεται τουλάχιστον από μια αρτιότητα και όχι τέτοιες προχειρότητες. Ο ήχος πολύ χαμηλός, κάποιοι είχαν πρόβλημα στο "περίφημο" epg, άλλοι πιξελαρίσματα κλπ. Επειδή όμως θέλω να λέω τα καλά να πω συγχαρητήρια στον ΣΚΑΙ που όντως μαζί με το Spor+ θυμίζουν έστω και σε εμβρυακή μορφή HD. Kαι μην πουν οι ειδήμονες ότι δεν έχουμε δει ποτέ HD και τα λέμε αυτά γιατί όταν κάποιοι έβλεπαν RTL-HD στη Γερμανία εδώ δεν ξέραν αν το HD είναι κλαμπάκι στην παραλιακή...

@ ADSLgr.com All rights reserved.