PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

giwrgosth
18-06-10, 21:54
Επειδή όντως έχουμε να κουραστεί να βλέπουμε δήθεν ειδήμονες περί του θέματος θα έλεγα σε όσους εξοργίζονται ότι δίκαια εξοργίζονται γιατί η Digea έκανε ένα μήνα σχεδόν δοκιμαστικά στην Αθήνα και θα μπορούσε να έχει λύσει τις όποιες ατέλειες σήμερα εμφανίζονται.
Ποιες είναι οι ατέλειες θα μας πεις κάποια στιγμή?
Υπόψιν πως η Digea δεν πειράζει ήχο και εικόνα. Ότι πάει από τα κανάλια στο control της βγαίνει αέρα χωρίς να πειραχτεί. Άρα δεν φταίει αυτή.
Για τα πιξελιάσματα έχω κουραστεί να γράφω...
Ελπίζω να μην με κατατάσεις στους δήθεν ειδήμονες...

aris82
18-06-10, 22:04
Ποιες είναι οι ατέλειες θα μας πεις κάποια στιγμή?
Υπόψιν πως η Digea δεν πειράζει ήχο και εικόνα. Ότι πάει από τα κανάλια στο control της βγαίνει αέρα χωρίς να πειραχτεί. Άρα δεν φταίει αυτή.
Για τα πιξελιάσματα έχω κουραστεί να γράφω...
Ελπίζω να μην με κατατάσεις στους δήθεν ειδήμονες...
Πίστεψέ με δεν θα έκανα κάτι που το καταφέρνεις τόσο καλά από μόνος σου.... Κι επειδή με ρωτάς για να μην νομίζεις ότι υπεκφεύγω: α) έχει χαμηλότερο ήχο (κατά πολύ) από την αναλογική, β) σε κάποιους το epg είναι στα αγγλικά (και μην πεις να αλλάξουν γλώσσα στη συσκευή γιατί σε άλλο φόρουμ ανέφεραν άτομα ότι η Digea το παραδέχτηκε και είπε πρώτα ο Θεός θα το διορθώσουν), γ) σε κάποια κανάλια δεν έχει τελετέξτ στην ψηφιακή, δ) έχει σπασίματα και μην πεις να αλλάξει ο κόσμος ενισχυτές γιατί όταν μαζεύονται πολλοί συνήθως δεν πάει στραβά ο γιαλός, ε) έχει στη συχνότητα 47 το κανάλι με τις μπάρες (ας το έχουμε πρόχειρο κι αν κάτσει βάζουμε το 902, αλλιώς όποιος μας δώσει μεγαλύτερη μίζα) και πολλά άλλα που θα σου αναφέρω στο εγγύς μέλλον.

giwrgosth
18-06-10, 22:07
Πίστεψέ με δεν θα έκανα κάτι που το καταφέρνεις τόσο καλά από μόνος σου....
Δεν ξέρω ποιος έιναι πιο ειδήμονας, αυτός που έχει δει HD στο RTL, ή αυτός που δουλεύει στο RTL? :hmm:
Για τα υπόλοιπα έχω απαντήσει πολλές φορες.

aris82
18-06-10, 22:15
Δεν ξέρω ποιος έιναι πιο ειδήμονας, αυτός που έχει δει HD στο RTL, ή αυτός που δουλεύει στο RTL? :hmm:
Για τα υπόλοιπα έχω απαντήσει πολλές φορες.
Φαντάζομαι ότι δεν έχεις την ψευδαίσθηση ότι δουλεύεις μόνο εσύ στο RTL. Μπορεί και άλλοι που είναι στο παρόν φόρουμ να κάνουν το ίδιο με εσένα στο RTL στο ZDF στο ΑRD στο Canal + ή όπου αλλού....

........Auto merged post: aris82 πρόσθεσε 4 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Για τα υπόλοιπα έχω απαντήσει πολλές φορες.
Nαι έχεις δώσει απαντήσεις του στυλ " συμπίεση" , "αποσυμπίεση" "bitrates" "native 16:9" κλπ. Ο απλός κόσμος που έχει απορίες μπαίνει εδώ γιατί χρειάζεται μια συμβουλή και όχι για να πάρει μάστερ στην tech terminology. Αυτό διακρίνει έναν απλό δήθεν ειδήμονα από τους πραγματικούς ειδήμονες που υπάρχουν στα άλλα fora. Kι όταν το καταλάβεις τότε ξαναμιλάμε. Από σεβασμό στους εκατοντάδες απλούς ανθρώπους που μπαίνουν να ενημερωθούν και όχι για να δουν αψιμαχίες στυλ RTL trash show δεν θα σου απαντήσω ξανά και θα σε παρακολουθώ να εκτίθεσαι, όπως ξέρεις να κάνεις.

apnet
18-06-10, 22:16
Ελπίζω να είμαι στο κατάλληλο topic. Έχω αυτή την τηλεόραση http://www.sharp.eu/cps/rde/xchg/scee/hs.xsl/-/html/lcd_tv.htm , η οποία από ότι είδα έχει αποκωδικοποιητή mpeg-2 μόνο. Υπάρχει άλλος τρόπος να δω τα ψηφιακά της digea εκτός από το να αγοράσω αποκωδικοποιητή; Αυτό με τις 2 συσκευές και τα 2 χειριστήρια δεν το καλοβλέπω...

spartacus
18-06-10, 22:30
Ν.Πεντέλη σήμα 97%

Νικαετός
18-06-10, 22:35
Από όσο είδα (εκτός αν φταίνε οι ρυθμίσεις μου) το κάδρο είναι 4:3, εκτός από του sky. Σωστά?

Αν ναι, μετάβαση στην ψηφιακή μετά το 2012...

ardi21
18-06-10, 22:43
Από όσο είδα (εκτός αν φταίνε οι ρυθμίσεις μου) το κάδρο είναι 4:3, εκτός από του sky. Σωστά?

Αν ναι, μετάβαση στην ψηφιακή μετά το 2012...

Ναι αυτο φαινεται και στο tv tuner.

Παντως ο Ant1 ειναι με διαφορα ο χειροτερος απο εικονα.

giwrgosth
18-06-10, 22:47
Από όσο είδα (εκτός αν φταίνε οι ρυθμίσεις μου) το κάδρο είναι 4:3, εκτός από του sky. Σωστά?

Αν ναι, μετάβαση στην ψηφιακή μετά το 2012...
Ότι και στα αναλογικά, δεν αλλάζει κάτι, το ίδιο σήμα πάει και στην Digea.

gerstavros
18-06-10, 23:15
ένα παράπονο που χω, η εικόνα είναι πολύ σκοτεινή, μπορεί να είναι θέμα του αποκωδικοποιητή? ή έτσι είναι σε όλους?

giwrgosth
18-06-10, 23:18
ένα παράπονο που χω, η εικόνα είναι πολύ σκοτεινή, μπορεί να είναι θέμα του αποκωδικοποιητή? ή έτσι είναι σε όλους?
Η εικόνα είναι μια χαρά, οπότε μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων?
Δες αν ο δέκτης σου έχει κάποια ρύθμιση, ή μήπως το σήμα video στην έξοδό του είναι χαμηλό.
Δοκίμασε και σε άλλη είσοδο της τηλεόρασης.

gerstavros
18-06-10, 23:28
Η εικόνα είναι μια χαρά, οπότε μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων?
Δες αν ο δέκτης σου έχει κάποια ρύθμιση, ή μήπως το σήμα video στην έξοδό του είναι χαμηλό.
Δοκίμασε και σε άλλη είσοδο της τηλεόρασης.
o δέκτης δεν έχει ρυθμίσεις (είναι το sagem tv box της ON). Το σήμα δν είναι γιατί τα κανάλια της iptv είναι μια χαρά. Η τηλεόραση δεν έχει άλλη είσοδο. Άρα μάλλον είναι του αποκωδικοποιητή, εκτός κι αν φταίει το σήμα, που απ' ό,τι λέει είναι ~70% η ισχύς και ~65% η ποιότητα, ίδια επίπεδα με της ΕΡΤ, που όμως είναι φωτεινά.

gtklocker
18-06-10, 23:32
Ρε παιδιά, αυτή η τηλεόραση που έχω και δείχνει να έχει mpeg4 γιατί δεν έχει εικόνα;

http://www.ciao.co.uk/Productinformation/Panasonic_TX_P42U10E__7288145

Update: Τελικά έχει, μέσω της "Εισαγωγής HD καναλιών". Απλά σβήνονται όλα τα αναλογικά/ψηφιακά κανάλια που είναι αποθηκευμένα.

septagram
19-06-10, 01:19
Κανεις απο Πετρουπολη να "βρισκει" τα καναλια της Digea με εσωτερικη κεραια;

Spanos
19-06-10, 01:31
Και που ξέρεις ότι αυτοί που λες στο φορουμ δεν έχουν πρόβλημα? Τεχνικοί είναι? Εγώ μιλάω σαν τεχνικός με μετρήσεις που έχω δει με τα μάτια μου σε όλη την Αθήνα και όχι με βάση το τι γράφει ο καθένας που δεν ξέρει καν που κοιτάζει η κεραία του.

Ναι είναι πιο ευαίσθητοι οι δέκτες και αν ο ενισχυτής είναι κακορυθμισμένος και μπουκώνει θα πιξελιάσει η εικόνα, αφού χάνει ο δέκτης τη ροή των δεδομένων.
Φυσικά αν δεν θες δε βλέπεις, δεν υπάρχει προεδρικό διάταγμα που να διατάζει τους έλληνες να δουν τηλεόραση. Απλά πράγματα!


Μας έλεγαν οτι με την ψηφιακή θα πιάνεις με μικρότερη κεραία και δε θα χρειάζονται ολοι αυτοί οι αντιαισθητικοί ιστοί που υπάρχουν σε όλες τις ταράτσες, θα γίνουμε όπως στο εξωτερικό που δε βλέπεις κεραίες. Τελικά τι ισχύει; Στην Κύθνο έπιανα τα ψηφιακά της ΕΡΤ με το κεραιάκι που δίνουν με τα usb stick και εδω μιλάμε για ενισχυτές και τεχνικούς.

potis21
19-06-10, 01:59
@potis21 διάβασα τώρα τα μηνύματα που παραθέτεις.
Μας κάνεις πλάκα, έτσι?
Ο άνθρωπος λέει τα αντίθετα από αυτά που υποστηρίζεις!
Πως έχει στην ΕΡΤ 40% σήμα και στην Digea 70%!
Άρα που είναι πιο καλό το σήμα της ΕΡΤ?
Επίσης λέει πως το σήμα έπεσε ξαφνικά από το 40 στο 8%!
Λες να φταίνε τα κανάλια γι΄ αυτό?

Ασε ρε φιλε σου προσβάλλαμε το συστημα και χώθηκες.

μονο αυτά τα 2 διάβασες?

Ο μεγάλος του θέματος καυγάς ειναι οτι ακόμα και οπως ξεκινήσατε, παράνομα ξεκινήσατε, υπάρχουν περιοχές που πλέον δεν βλέπουν αναλογικά (ανάβυσσος) αλλά εσυ διαβάζεις μονο 2 ποστ και βγάζεις συμπέρασμα. Εγω ειμαι υποχρεωμένος, όμως, να πώ τα δυσάρεστα στους χρήστες - οτι απο κει που βλέπαν κακήν - κακώς με χιόνια και ειδωλα, πάλι θα πρέπει να χωσουν βαθιά το χέρι στην τσέπη, με αμφίβολα αποτελέσματα, καθως αν τελικά παρεμβάλλει κοινοτικός αναμεταδότης στην περιοχή και εβλεπαν τα κανάλια μεν, με γραμμές δε, οχι digea αλλά ουτε χιόνι δεν θα μπορουνε να δουν.

κακώς εκλεισαν τα αναλογικά χωρις να ξέρει ο άλλος αν μπορει να πιάσει ψηφιακά ή όχι. Ουτως ή άλλως, πληρωμένα τα εχει κι αυτός (απο τα αυτοκολλητάκια και τις διαφημίσεις).

........Auto merged post: potis21 πρόσθεσε 6 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μας έλεγαν οτι με την ψηφιακή θα πιάνεις με μικρότερη κεραία και δε θα χρειάζονται ολοι αυτοί οι αντιαισθητικοί ιστοί που υπάρχουν σε όλες τις ταράτσες, θα γίνουμε όπως στο εξωτερικό που δε βλέπεις κεραίες. Τελικά τι ισχύει; Στην Κύθνο έπιανα τα ψηφιακά της ΕΡΤ με το κεραιάκι που δίνουν με τα usb stick και εδω μιλάμε για ενισχυτές και τεχνικούς.

εγω τα λέω πάλι Γιώργο? ο άνθρωπος ειναι σαφής.

εδω το τηλεορασάκι μου στην Κρήτη βλέπει την μια στιγμή να κατεβαίνει η ΕΡΤ και να εξαφανίζει τον αντεννα στο 48 ενω στο 46 που η συχνότητα εδω ειναι ελέυθερη, η digea ειναι 8 - 10 db κάτω και φυσικά δεν κλειδώνει. και πρόσεξε σε ποιόν θα πεις για λοβους ακτινοβολίας - το τροποσφαιρικό δεν κοιτάζει κλίση λοβού, και στα διαγράμματα εχει ΡΗΤΑ μεχρι κοντά και την Μήλο προβλεπόμενη κάλυψη.

και ειναι ψηφιακό, δεν υπάρχει δικαιολογία ουτε του SFN (επρεπε να βελτιώνει την κατάσταση) ουτε του fading.

για τους πιό ευαισθητους δέκτες, ας πουμε οτι ειναι πιό μυγιάγγιχτοι παρά πιό ευαισθητοι. Γιατι ευαισθησια στην Ραδιοτεχνική σχολη΄διδασκεται η δυνατότητα του δέκτη να λαμβάνει ασθενή σήματα, ενω IP3 σημείο ειναι η ανοχή του στο να μπορει να αποδιαμορφώνει ισχυρά σήματα. αν εχουν ευαισθησία και χαμηλό IP3 ειναι λογικό να τρελαινεται. Τωρα, σε τι κ....μηχανήματα δώσανε το αυτοκολλητάκι, ο θεός και η ψυχή τους ξέρουν.

pelasgian
19-06-10, 02:23
άσε που τη πάτησα και η Full HD μου θέλει mpg4 minipci για να παίξει...
Παίζει της ΕΡΤ, αλλά όχι digea, βγάζει μόνο ήχο.

Νikosanagn
19-06-10, 02:45
Παιδιά εγώ με αυτήν την καρτούλα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702182 που την έχω κανένα δίμηνο η διαφορά είναι απλά εκπληκτική στην αρχή είχα μετανιώσει για την αγορά μου και απλά περίμενα τα ψηφιακά κανάλια και τελικά αποδείχθηκε καλή ειδικά το σκάι είναι φοβερό...

giwrgosth
19-06-10, 15:04
Μας έλεγαν οτι με την ψηφιακή θα πιάνεις με μικρότερη κεραία και δε θα χρειάζονται ολοι αυτοί οι αντιαισθητικοί ιστοί που υπάρχουν σε όλες τις ταράτσες, θα γίνουμε όπως στο εξωτερικό που δε βλέπεις κεραίες. Τελικά τι ισχύει; Στην Κύθνο έπιανα τα ψηφιακά της ΕΡΤ με το κεραιάκι που δίνουν με τα usb stick και εδω μιλάμε για ενισχυτές και τεχνικούς.
Ισχύει το ότι όπου υπάρχει ικανό σήμα, χαμηλότερο του αναλογικού, θα πιάνει μια χαρά!
Δε νομίζω κανείς να είπε ότι θα φύγουν οι κεραίες, ειδικά στην Αθήνα.
Όπως είναι η πόλη μας οι κεραίες στις ταράτσες είναι απαραίτητες.

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 2 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ασε ρε φιλε σου προσβάλλαμε το συστημα και χώθηκες.

Το σύστημα μας πρόσβαλες?
Ποιο σύστημα? Η ψηφιακή τηλεόραση που θα με πάει στο ταμείο ανεργίας στα 45 μου?
Μακάρι να μην υπήρχε, αλλά υπάρχει, είναι εδώ και άσχετα αν εμένα μου κάνει ζημιά θα πρέπει να ενημερώσω τον κόσμο που διαβάζει το forum σωστά και να μην βγάλω τη χολή μου.

xriantw
19-06-10, 15:54
Όχι, η Digea έχει πιο δυνατό σήμα.
Κάπου αλλού είναι το πρόβλημά σου.
Στα κανάλια 46 και 47 δε σου βγάζει τίποτα? Η κεραία σου κοιτάζει Αίγινα?

Τελικα με ενα πλεγμα κασταφερα να δω το 47 χωρις σπασιματα. Δεν εχω οπτικη επαφη με αιγινα και στο 46 σε γωνια 90 μοιρων εχω απο αναμεταδοτη την ετ3(που δεν με νοιαζει αν βλεπω), ξερεις τη κεραια πρεπει να παρω για να βλεπω το 46 της αιγινας?

potis21
19-06-10, 17:41
Το σύστημα μας πρόσβαλες?
Ποιο σύστημα? Η ψηφιακή τηλεόραση που θα με πάει στο ταμείο ανεργίας στα 45 μου?
Μακάρι να μην υπήρχε, αλλά υπάρχει, είναι εδώ και άσχετα αν εμένα μου κάνει ζημιά θα πρέπει να ενημερώσω τον κόσμο που διαβάζει το forum σωστά και να μην βγάλω τη χολή μου.

OK φίλε Γιώργο, Σόρυ.

Εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. :sorry:

κάποιος ζήτησε screenshot, της Digea δεν μπόρεσα να βγάλω, αλλά επιασα αυτό (Γιώργο αν σε παρηγορεί σε αντίθεση με την digea ερχεσαι καμπάνα.... :whistle:)

giwrgosth
19-06-10, 19:09
Τελικα με ενα πλεγμα κασταφερα να δω το 47 χωρις σπασιματα. Δεν εχω οπτικη επαφη με αιγινα και στο 46 σε γωνια 90 μοιρων εχω απο αναμεταδοτη την ετ3(που δεν με νοιαζει αν βλεπω), ξερεις τη κεραια πρεπει να παρω για να βλεπω το 46 της αιγινας?
Με κάποια καλή κατευθυνόμενη θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα και λογικά θα τα πιάσεις κανονικά, αφού έχει μεγαλύτερο κέρδος από το πλέγμα.

BELIS
19-06-10, 22:24
Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια ερώτηση να κάνω! Έχω 2 samsung τηλεοράσεις στο σπίτι. Η κεραία στραμμένη προς Υμηττό. Έκανα την αναζήτηση των ψηφιακών καναλιών σήμερα, τα βρήκε κανονικά όλα, αλλά συμβαίνει το εξής κουλό! Έχω ήχο αλλά όχι εικόνα!! Που μπορεί να οφείλεται αυτό??? Η μία μάλιστα που είναι και πιο καινούρια μου βγάζει και την ένδειξη "δεν υποστηρίζετε σήμα HD"!! Τί κουλά είναι αυτά? Εψαξα τα manuals,΄είδα λίγο τις ρυθμίσεις μέσα από το menu των τηλεοράσεων, αλλά άκρη δεν έβγαλα! Καμιά ιδέα??

nnn
19-06-10, 22:27
Δεν έχουν δέκτη συμβατό με mpeg-4 παρά μόνο mpeg-2.

BELIS
19-06-10, 22:43
Δεν έχουν δέκτη συμβατό με mpeg-4 παρά μόνο mpeg-2.
Μου κάνεις πλάκα τώρα!!!!!!!Σκέψου ότι πάνω και στις 2 είναι κολλημένα ακόμα τα αυτοκόλλητα που λένε DVB Mpeg-4!!!!!!!!!!!Θα τα πάρω τελείως στο κρανίο!!!!!Και μου πέρασε από το μυαλό!!!Ω ρε τι έχει να γίνει από Δευτέρα στο μαγαζί που τις πήρα!!!!!!!!

leros2004
19-06-10, 22:43
Μου κάνεις πλάκα τώρα!!!!!!!Σκέψου ότι πάνω και στις 2 είναι κολλημένα ακόμα τα αυτοκόλλητα που λένε DVB Mpeg-4!!!!!!!!!!!Θα τα πάρω τελείως στο κρανίο!!!!!Και μου πέρασε από το μυαλό!!!Ω ρε τι έχει να γίνει από Δευτέρα στο μαγαζί που τις πήρα!!!!!!!!

Ποιο μοντέλο είναι ??

BELIS
19-06-10, 22:50
Η μία που έχω μπροστά μου τώρα στο γραφείο είναι η 2333HD. Η άλλη είναι μια 27άρα που την έχω πάνω στο δωμάτιο, δεν θυμάμαι το μοντέλο. Μπήκα στο site της Samsung και είναι γεγονός ότι λέει απλά DVB χωρίς να δίνει διευκρίνηση για Mpeg-2 ή Mpeg-4!!!!!! Καλά ε νομίζω ΄γινεται αντιληπτός ο εκνευρισμός που έχω αυτή τη στιγμή!!!!!!!! Με αυτά τα CI-modules, γίνεται αξιοπρεπής δουλειά ή τελικά θα αναγκαστώ αργά ή γρήγορα να πάρω αποκωδικοποιητή??

nnn
19-06-10, 23:00
Παίζει θέμα συμβατότητας με τα modules, κοίτα μήπως υπάρχει διαθέσιμο firmware update που ενεργοποιεί την mpeg-4 δυνατότητα.
Αν έχουν αυτοκόλλητο mpeg-4 και δεν έχουν αυτή την δυνατότητα τράβα τους καταγγελία.

leros2004
19-06-10, 23:14
Η μία που έχω μπροστά μου τώρα στο γραφείο είναι η 2333HD. Η άλλη είναι μια 27άρα που την έχω πάνω στο δωμάτιο, δεν θυμάμαι το μοντέλο. Μπήκα στο site της Samsung και είναι γεγονός ότι λέει απλά DVB χωρίς να δίνει διευκρίνηση για Mpeg-2 ή Mpeg-4!!!!!! Καλά ε νομίζω ΄γινεται αντιληπτός ο εκνευρισμός που έχω αυτή τη στιγμή!!!!!!!! Με αυτά τα CI-modules, γίνεται αξιοπρεπής δουλειά ή τελικά θα αναγκαστώ αργά ή γρήγορα να πάρω αποκωδικοποιητή??

Αν θυμάμαι καλά υπήρχε 1 φουρνιά απο αυτές που είχαν mpeg2 αλλά ερχόντουσαν επίσημα ως 4. Λογικά πρέπει να την πάς πίσω.
Ps: Μήπως την αγόρασες απο το μαγαζί με τα πορτοκαλιά χρώματα??

ardi21
20-06-10, 00:25
Eχουν αυτοκολλητο mpeg4 πανω και δεν παιζουν?!

Ψαξε μηπως παιζει τιποτε με firmware -οπως ειπε και ο nnn- και αν οχι τις παιρνεις παραμασχαλα, τις πας στην αντιπροσωπεια της Samsung και ΑΠΑΙΤΕΙΣ αμεση αλλαγη. Μετα τους κανεις και μια καταγγελια.

Το καταστημα εχω την εντυπωση οτι δεν φταιει αν γραφουν επανω mpeg4 και δεν ειναι... Εκτος και αν εβαλε το καταστημα το αυτοκολλητο οποτε μιλαμε για τρελη απατη η οποια θελει παλι καταγγελια ΠΑΝΤΟΥ.

Παντως για να εκανε τετοια απατεωνια η Samsung μου φαινεται παρα πολυ δυσκολο οποτε σε πρωτη φαση πας στο μαγαζι...

NikosGR7
20-06-10, 09:40
Ρε παιδιά έχω μια απορία και θέλω να με βοηθήσετε. Λοιπόν, τα ψηφιακά μου παίζουν κανονικά και τα 12. Το πρόβλημα είναι ότι δεν παίζουν όλα σε ένα πρόγραμμα, δηλαδή τα κανάλια της συχνότητας 47 παίζουν στο WMC των 7, ενώ της 46 μόνο στο Blaze HDTV.Μπορώ να κάνω κάτι για να παίζουν όλα μαζί σε ένα πρόγραμμα?

john84
20-06-10, 12:18
Ρε παιδιά έχω μια απορία και θέλω να με βοηθήσετε. Λοιπόν, τα ψηφιακά μου παίζουν κανονικά και τα 12. Το πρόβλημα είναι ότι δεν παίζουν όλα σε ένα πρόγραμμα, δηλαδή τα κανάλια της συχνότητας 47 παίζουν στο WMC των 7, ενώ της 46 μόνο στο Blaze HDTV.Μπορώ να κάνω κάτι για να παίζουν όλα μαζί σε ένα πρόγραμμα?

Να ρωτησω κατι????:oops:
Εγω πια νω τα 7 της Digea (Alter,Alpha,Star, Skai,Ante1,Mega,m.tv) τα τις ΕΡΤ (Prisma,Sport,Cine+) και ενα "..." που δειχνει κατι το κλασσικο σημα των δοκιμων (χρωματιστες ρηγες).Αυτα ειναι λοιπον τα 12 που λες? το "..." τι ειναι? Thx:p

NikosGR7
20-06-10, 12:54
Να ρωτησω κατι????:oops:
Εγω πια νω τα 7 της Digea (Alter,Alpha,Star, Skai,Ante1,Mega,m.tv) τα τις ΕΡΤ (Prisma,Sport,Cine+) και ενα "..." που δειχνει κατι το κλασσικο σημα των δοκιμων (χρωματιστες ρηγες).Αυτα ειναι λοιπον τα 12 που λες? το "..." τι ειναι? Thx:p

Ναι αυτά είναι!:p Το "..." είναι το δοκιμαστικό κανάλι που σε λίγο καιρό σε αυτή τη θέση θα μπεί το 902.

nicolakos
20-06-10, 14:14
Εχω την Philips 32pfl5604h/12 προσπαθω να περασω τα ψηφιακα καναλια αλλα δεν γινεται τιποτα εχω κοιταξει σε καποια foroum που λενε οτι πρεπει να εχω επιλεξει σαν χωρα την ελλαδα το εχω κανει αλλα δεν βγαζει τιποτα και η αλλη τηλεοραση που εχω στο σαλονι τα βρηκε κατευθειαν.. Ξερεις καποιος τιποτα που θα μπορουσε να με βοηθησει??

antonis556
20-06-10, 14:20
Μαλλον δεν θα εχει ενσωματομενο ψηφιακο δεκτη MPEG-4 ...

antonis556
20-06-10, 16:19
Τι να σου πω . Εκανες αναζητηση νεων καναλιων ?

Μην γραφεις Greeklish ...

Umbra
20-06-10, 16:46
Εχω την Philips 32pfl5604h/12 προσπαθω να περασω τα ψηφιακα καναλια αλλα δεν γινεται τιποτα εχω κοιταξει σε καποια foroum που λενε οτι πρεπει να εχω επιλεξει σαν χωρα την ελλαδα το εχω κανει αλλα δεν βγαζει τιποτα και η αλλη τηλεοραση που εχω στο σαλονι τα βρηκε κατευθειαν.. Ξερεις καποιος τιποτα που θα μπορουσε να με βοηθησει??

Φαντάζομαι ότι εσύ έστειλες το μήνυμα και στο troktiko;

Με λίγο googling βρήκα αυτό :74031

Στην σελίδα 3 εκεί που αναφέρει τον δέκτη MPEG-4 έχει αστερίσκο ο οποίος λέει ότι ο δέκτης δουλεύει μονο σε συγκεκριμένες χώρες και με συγκεκριμένους παρόχους.

Δεν ξέρω αν παίζει κατι τέτοιο, καλώ θα ήταν να επικοινωνήσεις με την επίσημη αντιπροσωπεία.

ghbgr
21-06-10, 00:08
το tv box είναι στο internet το χρησιμοποιώ κανονικά. ενημερωμένο.
οπότε το θέμα κεραίας είναι λογικά όπως λέει και ο nikos93.
όταν θα είμαι σπιτι θα το δοκιμάσω στο σαλόνι που παίζει η κεραία η κεντρική .
λογικά εκεί δν θα έχει πρόβλημα. απλά το θέλω στο δωμάτιο. πρέπει να βρω εσωτερική κεραία που να πιάνει σωστά digea και να μην έχω προβλήματα. έχει κανείς καμιά πρόταση?

δεν θέλω να πάω να πάρω ένα κέρατο .. και το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο .. :hmm:

:D
τελικά ήταν θέμα κεραίας.
1η κίνηση, δοκιμή στην κεντρική κεραία του σπιτιού στο σαλόνι. όλα οκ.
2η κίνηση μπακ του δε ρουμ. 2 προεκτάσεις που καταλήγουν στην άχρηστη κεραιούλα και όλα μια χαρά . καμιά φορά μόνο πιξελιάζει. οπότε η αγορά μιας καλύτερης κεραίας εσωτερικού χώρου λογικά αξίζει.
:cool:

thouthou
21-06-10, 00:47
Εγώ πάντως με δέκτη Mpeg2 δεν πρόκειται να ασχοληθώ με digea μέχρι να χρειαστεί, λόγω καμπανοσήματος.. (Περιστέρι)

Απλά για επιστημονικούς λόγους, να ρωτήσω αν έχει κανένας χρησιμοποιήσει αυτούς τους μίνι scart δέκτες σαν αυτόν; Δουλεύουν;
http://www.pc1.gr/images/200/BIG/200004800.jpg

Gordito
21-06-10, 00:48
Με module παντως σε μια Samsung Α656 πολλα καναλια φαινονται αρκετα θολα.

potis21
21-06-10, 00:54
Εγώ πάντως με δέκτη Mpeg2 δεν πρόκειται να ασχοληθώ με digea μέχρι να χρειαστεί, λόγω καμπανοσήματος.. (Περιστέρι)

Απλά για επιστημονικούς λόγους, να ρωτήσω αν έχει κανένας χρησιμοποιήσει αυτούς τους μίνι scart δέκτες σαν αυτόν; Δουλεύουν;
http://www.pc1.gr/images/200/BIG/200004800.jpg

Αυτά τα πιπιρόλια θα ηταν ιδανικά για πολλους.... αλλά δυστυχώς.... βγαίνουν μόνο σε mpeg2... οπως και η τεράστια φουρνιά εξοπλισμου που εχει παραχθεί απο το 2000 μεχρι και το 2009 και ακόμη παράγεται, οπως usb sticks με 5 ευρώ(!!!!!) για λάπτοπ, που σιγά μην κάτσουν να ξαναγράψουν το λογισμικό και να ξαναπληρώσουν πατέντες για H.264...

ναι, παραμένουμε εξαιρεση, αν αυτό σας λύνει την απορία.

sdikr
21-06-10, 00:57
Αυτά τα πιπιρόλια θα ηταν ιδανικά για πολλους.... αλλά δυστυχώς.... βγαίνουν μόνο σε mpeg2... οπως και η τεράστια φουρνιά εξοπλισμου που εχει παραχθεί απο το 2000 μεχρι και το 2009 και ακόμη παράγεται, οπως usb sticks με 5 ευρώ(!!!!!) για λάπτοπ, που σιγά μην κάτσουν να ξαναγράψουν το λογισμικό και να ξαναπληρώσουν πατέντες για H.264...

ναι, παραμένουμε εξαιρεση, αν αυτό σας λύνει την απορία.

Μια χαρά δουλεύουν* όπως φυσικά και οι dvbt καρτούλες για τα φορητά,

Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις θα είναι αν οι θύρες σκαρτ είναι κοντά η μία με την άλλη και έχεις άλλες συσκευές

potis21
21-06-10, 00:58
εχεις δει scart tuner adaptor με τσιπάκι mpeg-4?

usb και minipci & σχετικά σε hardware επίπεδο δουλέυουν, ναι, με... custom graphs με hardware επιτάχυνση απο τα γραφικά.

ο πρωτάρης θα δει εικόνα απο τα στικάκια οταν στήσει το πρόγραμμα με τον mpeg-2 της Cyberlink του 2002?

sdikr
21-06-10, 01:00
εχεις δει scart tuner adaptor με τσιπάκι mpeg-4?

Ναι έχω δει κυκλοφορούν στην αγορά

potis21
21-06-10, 01:03
Δωσε παιδί μου και κανα λινκ...

ξέρεις βέβαια για που ειναι ιδανικά αυτά, ε? για τις "επιτοιχιες" τηλεοράσεις που δεν εχουν πουθενά τριγύρω χώρο.

sdikr
21-06-10, 01:07
Crypto redi (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.603547)

potis21
21-06-10, 01:10
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

βρε γμ την τύχη μου....

ενα βρήκαμε κι αυτό ειναι φαλτσοκοψιά και δεν μπαίνει πισω απο την TV...

κάνα άλλο?:hmm:

........Auto merged post: potis21 πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ακυρο - ουπς, gamma problem - δεν καλοφαίνεται οτι εχει άρθρωση.... εγω συνήθως βουτάω την οθόνη πίσω στο λαπιτοπ οταν βλέπω κειμενα για βουτηγμένο gamma και εκεί την πάτησα....:oops:

sdikr
21-06-10, 01:12
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

βρε γμ την τύχη μου....

ενα βρήκαμε κι αυτό ειναι φαλτσοκοψιά και δεν μπαίνει πισω απο την TV...

κάνα άλλο?:hmm:

........Auto merged post: potis21 πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ακυρο - ουπς, gamma problem - δεν καλοφαίνεται οτι εχει άρθρωση....

Υπάρχουν και άλλα, απλά αυτή την στιγμή δεν έχω λινκ

dragonfighter
21-06-10, 01:43
Υπάρχει κανείς εδώ που να έχει την Samsung LE40B750 (http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/lcd-tv/LE40B750U1WXXH/index.idx?pagetype=prd_detail) και να έχει καταφέρει να πιάσει τα ψηφιακά κανάλια της digea; Η τηλεόραση έχει dvb-t mpeg4 αλλά δεν τα βρίσκει! Στα πόσα khz εκπέμπουν; (ξέρω ότι εκπέμπουν στα 46 και 47uhf)

edit: βρήκα ότι οι κεντρικές συχνότητες εκπομπής είναι: για την 46UHF τα 674MHz και για την 47UHF τα 682MHz.

potis21
21-06-10, 01:49
Υπάρχει κανείς εδώ που να έχει την Samsung LE40B750 (http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/lcd-tv/LE40B750U1WXXH/index.idx?pagetype=prd_detail) και να έχει καταφέρει να πιάσει τα ψηφιακά κανάλια της digea; Η τηλεόραση έχει dvb-t mpeg4 αλλά δεν τα βρίσκει! Στα πόσα khz εκπέμπουν;

Αν η τηλεόρασή σας δείχνει MHz αντί κανάλια. (http://editthis.info/greektv/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%AF%CE%B5%CF%82_%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%8 D_-_%CF%83%CF%85%CF%87%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82)

Στην ψηφιακή η διαφορά σε Mhz είναι 2,25 για τα VHF 5-12 & 2,75 για τα UHF 21-69.

Για τις ψηφιακές συχνότητες, προσθέστε 2,75 MHz.

Αρα η digea κάθεται στις

671,25 + 2,75 = 674 ΜΗζ

και

679,25 + 2,75 = 682 ΜΗζ

δοκίμασε την χειροκίνητη αναζήτηση.

και να μην ειχε mpeg-4 θα έπρεπε να τα εβρισκε και να μην ειχες εικόνα αλλά μαυρο ή κάποιο μηνυμα σφάλματος ("HD δεν υποστηρίζεται" ή κάτι τέτοιο.

Απο που εβλεπες τον Αντέννα αναλογικά? απο Αιγινα ή Υμηττό? ΠΩΣ τον έπιανες? Γιατι μάλλον αυτή ειναι η φράση - κλειδί για την λήψη της Digea σε όλο το λεκανοπέδιο......

@ ADSLgr.com All rights reserved.