PDA

Επιστροφή στο Forum : Digea στην Αθήνα (Υμηττός/Αίγινα)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

treli@ris
26-01-10, 15:02
Ψηφιακή πρεμιέρα της Digea στην Αθήνα, μετά τις γιορτές του Πάσχα…

Συνέντευξη του διευθύνων σύμβουλου της Digea κ. Γ. Μαθιού, στον δημοτικό ραδιοφωνικό σταθμό της Αθήνας "Athina" 98.3 FM: «Σε τρεις μήνες από τώρα, η Digea θα εκπέμψει στην Αθήνα»…

Υπομονη... :)

giwrgosth
26-01-10, 17:53
Πρεμιέρα Μάιο με Ιούνιο, αν δεν αλλάξει κάτι και πάμε μερικά χρόνια αργότερα :whistle:
http://www.google.com/hostednews/epa/article/ALeqM5hphxVz3e3uW980n4eTGivH_gD5Rw

Spanos
26-01-10, 19:18
Θα φωνάζουν οι καταστηματάρχες ηλεκτρικών ειδών...

potis21
30-01-10, 02:40
ναι θα.. "φωναζει ο κλεφτης για να φοβηθει ο νοικοκύρης"!

darax
30-01-10, 23:32
Άντε νά δούμε ,τί θα δούμε ...!! :hmm:

psyxakias
31-01-10, 00:16
Πολύ σαματάς για το τίποτα, προσωπικά δε με απασχολεί ιδιαίτερα. Απλά όταν πάψει να εκπέμπει ψηφιακά (τέλη 2012?), θα πάρω ένα δέκτη. Είμαι περίεργος αν θα παρασυρθώ να τον πάρω νωρίτερα :p

vasiliou
31-01-10, 00:25
Πολύ σαματάς για το τίποτα, προσωπικά δε με απασχολεί ιδιαίτερα. Απλά όταν πάψει να εκπέμπει ψηφιακά (τέλη 2012?), θα πάρω ένα δέκτη. Είμαι περίεργος αν θα παρασυρθώ να τον πάρω νωρίτερα :p

Δεν θα πάψει να εκπέμπει ψηφιακά (τέλη 2012 ή ίσως και 2015) μαλλον αναλογικα θες να πεις!
Σε μερικές περιοχές θα κάνουν Analogue Switch-Off όποτε αν θες να βλέπεις θα είναι μονόδρομος ιδικά σε ενα 10% του πληθυσμού θα γίνει αυτό!

psyxakias
31-01-10, 00:30
Δεν θα πάψει να εκπέμπει ψηφιακά (τέλη 2012 ή ίσως και 2015) σε μερικές περιοχές θα κάνουν Analogue Switch-Off όποτε αν θες να βλέπεις θα είναι μονόδρομος!Συγκεκριμένα Υμηττό (που αναφέρει το thread) να υποθέσω πως δε θα συμβεί αυτό πριν το 2012, οπότε όλα ΟΚ. Στη παρούσα φάση, ακόμα και αν μου χάριζαν τους δέκτες δε ξέρω αν θα ήθελα να διπλασιάσω τα τηλεκοντρόλς των τηλεοράσεων στο σπίτι.

Να ελπίζω ότι κυκλοφορούν δέκτες που αξιοποιούν την λειτουργία της scart εισόδου των τηλεοράσεων να ανάβει και να σβήνει η TV μαζί με το δέκτη, και ότι έχουν και ένταση φωνής (αρκεί να έχεις την TV σου στο μέγιστο) ώστε να μη χρειάζεται 2 τηλεκοντρόλ ή πολλά θέλω;

giwrgosth
31-01-10, 00:32
Συγκεκριμένα Υμηττό (που αναφέρει το thread) να υποθέσω πως δε θα συμβεί αυτό πριν το 2012, οπότε όλα ΟΚ.
Μετά το 2012-15, έχεις χρόνο ακόμη, θα έχουν βγει μέχρι τότε δέκτες...

Spanos
31-01-10, 01:29
Νομίζω οτι στην Κατερίνη κόπηκε το αναλογικό σήμα μόλις άρχισε η εκπομπή του ψηφιακού, οπότε και να μη θές αγοράζεις αποκωδικοποιητή (νταβατζιλίκη)

Η κρίσιμη ερώτηση τώρα:

Διαθέτω δύο tuners για υπολογιστή, ένα pci του 2000 το οποίο σίγουρα δε θα παίζει γιατι είναι αναλογικό, διαθέτω όμως και ένα σχετικά καινούργιο το Pinnacle 330e USB αυτό θα παίζει τα κανάλια της Digea ή θα παίζει μονο τα ψηφιακά της ΕΡΤ;

Andreekos93
31-01-10, 01:34
καίνουργια τηλεόραση για wide εμπειρίες

Νikosanagn
31-01-10, 01:37
Έλεος να εκπέμπει στο Ξυλόκαστρο και να μην εκπέμεπει εδώ!??:hmm:

Andreekos93
31-01-10, 01:38
άντε να δούμε τήλεοραση με ανάλυση blue ray :b

D_J_V
31-01-10, 02:41
Το 2012 θα κοπούν τα υπόλοιπα ΕΚΤΟΣ Digea... τα τοπικά...
Τα αναλογικά, όπως έγινε στη Θεσσαλονίκη, που είναι στην DIGEA δηλαδή τα ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ θα διακοπούν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ που θα ξεκινήσει η ψηφιακή μετάδοση...

giwrgosth
31-01-10, 10:17
Νομίζω οτι στην Κατερίνη κόπηκε το αναλογικό σήμα μόλις άρχισε η εκπομπή του ψηφιακού, οπότε και να μη θές αγοράζεις αποκωδικοποιητή (νταβατζιλίκη)

Η κρίσιμη ερώτηση τώρα:

Διαθέτω δύο tuners για υπολογιστή, ένα pci του 2000 το οποίο σίγουρα δε θα παίζει γιατι είναι αναλογικό, διαθέτω όμως και ένα σχετικά καινούργιο το Pinnacle 330e USB αυτό θα παίζει τα κανάλια της Digea ή θα παίζει μονο τα ψηφιακά της ΕΡΤ;
Η Κατερίνη βλέπει κανονικά τα αναλογικά από Χορτιάτη. Στη Θεσ/νίκη σταμάτησαν οι αναλογικές εκπομπές μόνο από το Φιλίππειο που καλύπτει τις Δυτικές συνοικίες της Θεσ/νίκης.
Λογικά στον ψηφιακό σου δέκτη με αναβάθμιση του software θα βλέπεις και τα ψηφιακά σε MPEG-4.

Έλεος να εκπέμπει στο Ξυλόκαστρο και να μην εκπέμεπει εδώ!??:hmm:
Γιατί έλεος? Αυτός είναι ο σχεδιασμός που έγινε. Απλά στο Ξυλόκαστρο δεν υπήρχε αναλογική εκπομπή και ήταν η καλύτερη περιοχή για ψηφιακή εκπομπή.

Το 2012 θα κοπούν τα υπόλοιπα ΕΚΤΟΣ Digea... τα τοπικά...
Τα αναλογικά, όπως έγινε στη Θεσσαλονίκη, που είναι στην DIGEA δηλαδή τα ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ θα διακοπούν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ που θα ξεκινήσει η ψηφιακή μετάδοση...
Σε άλες περιοχές θα κοπούν τα πανελλαδικά αναλογικά τη μέρα που θα ξεκινησουν τα ψηφικά και σε άλλες όχι, είναι θέμα διαθέσιμων καναλιών. Στην Αίγινα πχ θα κοπούν, στον Υμηττό όμως όχι.
Το πολύ όμως μέχρι το 2015 θα κοπούν όλα, τοπικά, κρατικά κλπ και όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά σε όλο τον κόσμο.

kostas2005
31-01-10, 21:24
άντε να δούμε τήλεοραση με ανάλυση blue ray :b
Μετακομίζεις Αγγλία Νορβηγία ?
http://www.satleo.gr/forum/viewtopic.php?t=12475
http://www.satleo.gr/forum/viewtopic.php?t=12978

Γιατί εδώ το μόνο που θα δούμε είναι ένα ακόμα τηλεκοντρόλ στο τραπεζάκι και μερικά μπινελίκια όταν σκύψουμε να βάλουμε στην πρίζα τον δέκτη και συνειδητοποιήσουμε ότι είναι γεμάτο ΚΑΙ αυτό το πολύπριζο.

arial
31-01-10, 21:28
Εγω ειχα παρει εναν αποκωδικοποιητη πριν 3-4 χρονια για τα ψηφιακα καναλια της ΕΡΤ, και ημουν πολυ ικανοποιημενη απο την εικονα, ασχετα αν δεν το χρησιμοποιησα πολυ...

Ανυπομονω να ερθουν και στην Αθηνα τα ψηφιακα :)

kostas2005
31-01-10, 21:59
Εγω ειχα παρει εναν αποκωδικοποιητη πριν 3-4 χρονια για τα ψηφιακα καναλια της ΕΡΤ, και ημουν πολυ ικανοποιημενη απο την εικονα, ασχετα αν δεν το χρησιμοποιησα πολυ...

Ανυπομονω να ερθουν και στην Αθηνα τα ψηφιακα :)

οπότε πήρες τον mpeg 2
θα πάρεις τον mpeg 4
και πας και για Τ2

arial
31-01-10, 22:12
Ναι ξερω οτι πρεπει να τον αλλαξω , εχω ηδη δει μερικα μοντελα σε πλαισιο και e-shop :)

jap
05-02-10, 11:25
ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ Η ψηφιακή τηλεόραση θα εκπέμψει στην Αττική

Χρήστος Ν.Ε. Ιερείδης

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου 2010

Μετά το Πασχα, το αργότερο, ο ψηφιακός πάροχος Digea των ιδιωτικών καναλιών εθνικής εμβέλειας θα προσφέρει τις υπηρεσίες του και στους κατοίκους του Λεκανοπεδίου.

από τα σημερινά ΝΕΑ (http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=4&artid=4559067)

Το πρώτο post του treli@ris επιβεβαιώνεται.

giwrgosth
05-02-10, 11:58
Εγώ επιμένω πως πριν το Μάιο πολύ δύσκολο, ειδικά για τον Υμηττό.
Για την Αίγινα παίζει να είναι κάπου μετά το Πάσχα.

jap
05-02-10, 12:24
Οκ, αποκωδικοποιητή δεν παίρνω ακόμα, ξέρεις καλύτερα. Εγώ απλά το διάβασα (ξανά) και το μεταφέρω. :)

nnn
05-02-10, 12:28
Επειδή έχω γνωστούς που πιάνουν μόνο από Αίγινα, μόλις μάθεις περισσότερα μας λες.

giwrgosth
05-02-10, 12:36
Θα σας πω ημερομηνία όταν θα είναι σίγουρη για να πάρετε δέκτες, αν και πιστεύω πως η Digea θα ενημερώσει πολύ πριν, γιατί ειδικά με την Αίγινα θα είναι χωρίς σήμα 500.000+ κόσμος, οπότε θα ενημερώσει αρκετά πιο νωρίς σε σχέση με τη Θεσ/νίκη.

treli@ris
10-02-10, 20:36
Μια «πρώτη γνωριμία» με την ψηφιακή τηλεόραση θα κάνουν οι Αθηναίοι πολίτες τον επόμενο ή μεθεπόμενο μήνα όταν η Digea, η εταιρεία που έχουν συστήσει τα 7 κανάλια εθνικής εμβέλειας (Mega, ANT1, Alpha, Alter, Star, ΣΚΑΙ, TV Μακεδονία) αρχίσουν να εκπέμπουν και ψηφιακά (παράλληλα με το αναλογικό σήμα) από την Αίγινα και τον Υμηττό.

Σε μια εφ' όλης της ύλης παρουσίαση της ψηφιακής περιπέτειας ο πρόεδρος της «Ψηφιακός Πάροχος Α.Ε.- Digea» Κ. Κιμπουρόπουλος μαζί με τον διευθύνοντα σύμβουλο της Digea, Γ. Μαθιό, επιχείρησαν χθες στα γραφεία της εταιρείας να λύσουν τη μεγάλη παρεξήγηση για τις σχέσεις των καναλαρχών με το κράτος και τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, παρουσίασαν τις διεκδικήσεις τους, διατύπωσαν τις ενστάσεις τους αναφορικά με τη νομιμότητα εκπομπής της ψηφιακής ΕΡΤ, ενώ ανακοίνωσαν ότι στο ψηφιακό παιχνίδι εισέρχεται και ο σταθμός του ΚΚΕ (902) μέσω της Digea.

Ο Κ. Κιμπουρόπουλος ξεκαθάρισε ότι «η Digea δεν έχει τίποτα να χωρίσει με τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους» για να προσθέσει ότι «η υπόθεση διανομής του ψηφιακού φάσματος αφορά αποκλειστικά τους παρόχους περιεχομένου και το broadcasting. Οι επικεφαλής της Digea:

Ανακοίνωσαν ότι επίκειται λανσάρισμα της ψηφιακής τηλεόρασης στην Αθήνα από Υμηττό και Αίγινα.

Θεωρούν αναγκαία την αδειοδότηση και κατάρτιση νέου χάρτη συχνοτήτων μετά από διαβούλευση, ώστε να αποσαφηνιστούν οι τρόποι χρήσης του ψηφιακού φάσματος και μερίσματος.

Ζητούν ενίσχυση από την Πολιτεία αρχικά με τη συμμετοχή της στην ενημέρωση για τη μετάβαση.

Δηλώνουν ότι το σχήμα είναι ανοικτό σε νέους παίκτες, Ελληνες και ξένους.

Πηγή (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=15460&subid=2&pubid=25343245)

nnn
10-02-10, 21:06
Ζητούν ενίσχυση από την Πολιτεία αρχικά με τη συμμετοχή της στην ενημέρωση για τη μετάβαση.
ας μην γράψω καλύτερα, που θέλουν και ενίσχυση :evil:

giwrgosth
10-02-10, 21:09
ας μην γράψω καλύτερα, που θέλουν και ενίσχυση :evil:
Η ενίσχυση που ζήτησαν αφορά την ενημέρωση του κόσμου, όπως διανομή φυλλαδίων, που φυσικά θα εκτυπώσει και θα πληρώσει η Digea, μέσω ΔΕΗ κλπ, που είναι το κακό? :hmm:

Spanos
10-02-10, 21:15
Ζητούν ενίσχυση από την Πολιτεία αρχικά με τη συμμετοχή της στην ενημέρωση για τη μετάβαση.



Εμένα να δω ποιός θα ενισχύσει που έχω δυο τηλεοράσεις και δύο κάρτες τηλεόρασης που θα πάνε στον κουβά εν μέσω οικονομική κρίσης :down:

Άσε που στο πρώτο πόστ μας λένε για μετά το Πάσχα γιατι δεν έχουν δημιουργηθεί χώροι για κεραίες, εκρεμούν προσφυγές και διάφορα άλλα. Τέλος πάντων οσο πιο αργά τόσο πιο καλά για μένα.

nnn
10-02-10, 21:21
Η ενίσχυση που ζήτησαν αφορά την ενημέρωση του κόσμου, όπως διανομή φυλλαδίων, που φυσικά θα εκτυπώσει και θα πληρώσει η Digea, μέσω ΔΕΗ κλπ, που είναι το κακό? :hmm:
Για αρχή, στο βάθος άλλα θέλουν...

giwrgosth
10-02-10, 21:28
Για αρχή, στο βάθος άλλα θέλουν...
Ξέρεις κάτι που δε μας λες?

Σπανός ο Υμηττός πάει για Μάιο, Ιούνιο, το έχω γράψει δεκάδες φορές.
Οι φυλλάδες γράφουν ότι νομίσουν.
Δεν έχει ανακοινώσει κάτι η Digea.

Spanos
10-02-10, 21:31
Η ενίσχυση που ζήτησαν αφορά την ενημέρωση του κόσμου, όπως διανομή φυλλαδίων, που φυσικά θα εκτυπώσει και θα πληρώσει η Digea, μέσω ΔΕΗ κλπ, που είναι το κακό? :hmm:

Που είναι το κακό; Ιδιωτική πρωτοβουλία με λαική ενίσχυση που ακούστηκε, θα ενισχύσει ο κόσμος Κυριακού, Αλαφούζο, Μαρινάκη, Λαυρεντιάδη, Μπόμπολα, Βαρδινογιάννη;

giwrgosth
10-02-10, 21:41
Που είναι το κακό; Ιδιωτική πρωτοβουλία με λαική ενίσχυση που ακούστηκε, θα ενισχύσει ο κόσμος Κυριακού, Αλαφούζο, Μαρινάκη, Λαυρεντιάδη, Μπόμπολα, Βαρδινογιάννη;
Το να έχει ο λογαριασμός ΔΕΗ μέσα ένα έντυπο είναι κακό? Κοστίζει κάτι?
Αν δεν το κάνουν μετά οι μίζεροι θα λέν ότι "δεν μας ενημέρωσαν!"

vlad
10-02-10, 21:42
Kαλησπερα δηλαδη κατι καναλια οπωσ extra,tele city,sport tv,06,κλπ παπαλα:cry:

giwrgosth
10-02-10, 21:43
Kαλησπερα δηλαδη κατι καναλια οπωσ extra,tele city,sport tv,06,κλπ παπαλα:cry:
Εδώ είσαι http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=363899

vlad
10-02-10, 21:48
:oneup:

Spanos
10-02-10, 21:56
Το να έχει ο λογαριασμός ΔΕΗ μέσα ένα έντυπο είναι κακό? Κοστίζει κάτι?
Αν δεν το κάνουν μετά οι μίζεροι θα λέν ότι "δεν μας ενημέρωσαν!"

Τσάμπα διαφήμιση θα κάνει η ΔΕΗ για λογαριασμό τους; Λεφτά έχουν, μπορούν να πληρώσουν στη ΔΕΗ το κόστος της διαφήμισης. Η γκρίνια όπως βλέπεις υπάρχει και απο αυτούς που είναι ενημερωμένοι, ποιός θα μου πληρώσει εμένα τα έξοδα για 2 αποκωδικοποιητές και 2 κάρτες τηλεόρασης, τι θα γίνει με τα χιλιάδες νοικοκυριά που θα κοπεί το σήμα μαχαίρι και γιατι να κοπεί το σήμα μαχαίρι;

giwrgosth
10-02-10, 22:06
Τσάμπα διαφήμιση θα κάνει η ΔΕΗ για λογαριασμό τους;
Μα δεν κοστίζει κάτι, αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις.

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 2 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και αν θες να το πάω πιο πέρα, δεν αποφάσισαν οι καναλάρχες για την ψηφιακή, αλλά άλλοι.
Οπότε μήπως αυτό που ζητά τώρα η Digea θα έπρεπε να το κάνει το κράτος, όπως σε όλο τον κόσμο άλλωστε, πολύ πριν και χωρίς να το ζητήσει η Digea? Έτσι ώστε να μην αγοράσεις κάτι που δε θα δουλεύει?

Spanos
10-02-10, 22:58
Μα δεν κοστίζει κάτι, αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις.


Η ΔΕΗ έχει πληρώσει τα ΕΛΤΑ για να ταχυδρομεί τους λογαριασμούς της, αυτό δε σημαίνει οτι πρέπει να ταχυδρομεί μαζί με το λογαριασμό της τα διαφημιστικά οποιουδήποτε όπως εσύ επειδή έχεις αμάξι και πάς προς Καλαμάτα δε σημαίνει οτι πρέπει να πάρεις μαζί σου όποιον πάει προς Καλαμάτα.



και αν θες να το πάω πιο πέρα, δεν αποφάσισαν οι καναλάρχες για την ψηφιακή, αλλά άλλοι.
Οπότε μήπως αυτό που ζητά τώρα η Digea θα έπρεπε να το κάνει το κράτος, όπως σε όλο τον κόσμο άλλωστε, πολύ πριν και χωρίς να το ζητήσει η Digea? Έτσι ώστε να μην αγοράσεις κάτι που δε θα δουλεύει?

Το αντίθετο έγινε, στο εξωτερικό οι καναλάρχες κάνανε την αλλαγή χωρίς να τους πιέσει κανείς και εδω πέρα περίμεναν την τελευταία στιγμή και την εξάντληση κάθε χρονικού περιθωρίου. Τώρα πιέζουν για χρήματα με κάθε τρόπο έτσι ώστε να πληρώσει πάλι ο έλληνας/δημόσιο και αν δε τους κάνουν το χατήρι θα αρχίσουν να βγάζουν σκάνδαλα και να πολεμάνε τον καθένα που δε τους κάνει τη χάρη όπως γίνεται πάντα. Οι γνωστοί εκβιασμοί των καναλαρχών<=>μεγαλοεκδοτών<=>κατασκευαστών που αν δε τους κάνεις τη χάρη σε ξεσκίζουν και άντε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας.

Η προθεσμία λήγει το 2012 αν δε κάνω λάθος, υπάρχει χρόνος για ενημέρωση, υπάρχει χρόνος να αντικαταστήσει ο κόσμος τον εξοπλισμό του σιγά-σιγά και οχι με εκβιασμούς όπως γίνεται τώρα, το "αγοράζεις γιατι στο κόβω μαχαίρι σε ένα μήνα" είναι καθαρά εκβιασμός.

giwrgosth
11-02-10, 11:35
Το αντίθετο έγινε, στο εξωτερικό οι καναλάρχες κάνανε την αλλαγή χωρίς να τους πιέσει κανείς και εδω πέρα περίμεναν την τελευταία στιγμή και την εξάντληση κάθε χρονικού περιθωρίου.
Δεν το γνωρίζεις το θέμα, είναι καθαρά θέμα κράτους και όχι ιδιωτών το πότε και που θα εκπέμψουν.
Το κράτος θα πρέπει να νομοθετήσει και να δώσει άδειες.
Η ΚΥΑ που αφορά την ψηφιακή βγήκε πριν κάτι μήνες και άδειες δεν έχουν δωθεί ακόμη και στην ουσία η Digea εκπέμπει "πειρατικά" αυτή τη στιγμή.
Στο εξωτερικό νομοθέτησαν όταν έπρεπε, έδωσαν τις άδειες όταν έπρεπε και θα προλάβουν άνετα τις ημερομηνίες. Εδώ το πάμε λιγάκι ανάποδα.

IPL
11-02-10, 16:11
Δηλαδή εγώ που πήρα τηλεόραση με 'ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη' πριν 2 χρόνια πρέπει τώρα να αγοράσω κ μηχανάκι; Γιατί θέλω τον αποδικοποιητή της Digea;

cranky
11-02-10, 16:16
Δηλαδή εγώ που πήρα τηλεόραση με 'ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη' πριν 2 χρόνια πρέπει τώρα να αγοράσω κ μηχανάκι; Γιατί θέλω τον αποδικοποιητή της Digea;
Γιατί οι εκπομπές της Digea είναι κωδικοποιημένες σε mpeg4, ενω οι ενσωματωμένοι ψηφιακοί δέκτες διετίας αποκωδικοποιούν μόνο το mpeg2.
Αν ο ψηφιακός δέκτης σου είναι mpeg4, δεν χρειάζεσαι τίποτα.

IPL
11-02-10, 16:19
Γιατί οι εκπομπές της Digea είναι κωδικοποιημένες σε mpeg4, ενω οι ενσωματωμένοι ψηφιακοί δέκτες διετίας αποκωδικοποιούν μόνο το mpeg2.
Αν ο ψηφιακός δέκτης σου είναι mpeg4, δεν χρειάζεσαι τίποτα.

Thanks. τώρα πρέπει να θυμηθώ τι μοντέλο πήρα....

cranky
11-02-10, 16:21
Το μοντέλο το γράφει πάνω της η τηλεόραση.
Το τί είδους ψηφιακό δέκτη έχει ενσωματωμένο, πρέπει να το γράφει στο manual.

IPL
11-02-10, 16:35
Το μοντέλο το γράφει πάνω της η τηλεόραση.
Το τί είδους ψηφιακό δέκτη έχει ενσωματωμένο, πρέπει να το γράφει στο manual.

Το θέμα είναι πως το manual είναι κοινό και στο εξώφυλλο έχει 3-4 μοντέλα. Ίσως ο ψηφιακός αποκωδικοποιητής να είναι κοινός. Θα το ψάξω σπίτι όταν πάω.... Μια Panasonic plasma 42'' FULL HD είναι....

........Auto merged post: IPL πρόσθεσε 9 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτό γράφει στα χαρακτηριστικά μια νέα τηλεόραση που πήρα για τον πατέρα μου:

DVB-T/C,MPEG4

Οπότε υποθέτω πως όταν η Digea αρχίσει να εκπέμπει στην περιοχή θα μπορώ να πιάσω ότι εκπέμπει χωρίς καμία αγορά σωστά;

euri
11-02-10, 16:41
Αυτό γράφει στα χαρακτηριστικά μια νέα τηλεόραση που πήρα για τον πατέρα μου:

DVB-T/C,MPEG4

Οπότε υποθέτω πως όταν η Digea αρχίσει να εκπέμπει στην περιοχή θα μπορώ να πιάσω ότι εκπέμπει χωρίς καμία αγορά σωστά;

Ναι :)

IPL
11-02-10, 16:43
Ναι :)

Thanks για την επιβεβαίωση... ελπίζω και στα δικά μου...

zaxosm
16-02-10, 01:29
παιδες θα μπορω να πιανω τα ψηφιακα καναλια με κεραια εσωτερικου χωρου που την εχω απο μια καρτα τηλεορασης?

jimmakosx
16-02-10, 15:15
παιδες θα μπορω να πιανω τα ψηφιακα καναλια με κεραια εσωτερικου χωρου που την εχω απο μια καρτα τηλεορασης?

Φυσικά! Εγώ έτσι πιάνω!;)

euri
16-02-10, 15:20
παιδες θα μπορω να πιανω τα ψηφιακα καναλια με κεραια εσωτερικου χωρου που την εχω απο μια καρτα τηλεορασης?

Και ναι, και όχι.

Εξηγούμαι:

Ναι, διότι τεχνικά η κλασική κεραία μπορεί να (κατα)λάβει το σήμα.

Όχι, διότι μπορεί η θέση στην οποία βρίσκεται η κεραία να μην είναι ιδανική για σωστή λήψη.

Με άλλα λόγια, αν είσαι για παράδειγμα σε ψηλό όροφο και σε περιοχή με καλή λήψη, θα λαμβάνεις και τα ψηφιακά.

Αν είσαι σε χαμηλό όροφο, περιστοιχισμένος από υψηλά κτίρια ή σε περιοχή με κακή λήψη, δε θα λαμβάνεις.

Βάλε και όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, και θα δεις ότι μόνο με δοκιμή θα μάθεις αν "πιάνεις" ή όχι τα ψηφιακά με αυτήν την κεραία.

zaxosm
16-02-10, 20:45
Aπλα στη κουζινα δεν υπαρχει συνδεση με εξωτερικη κεραια. Ετσι θα ανγκαστω να εχω εσωτερικη. Μενω πρωτο οροφο και εχω αρκετα δεντρα γυρω γυρω. Δοκιμασα της ερτ και τα πιανει καλα εκτος του σπορ + που κανει σπασιματα. Ισως αν την εβαζα κοντα στη μπαλκονοπορτα με μια προεκταση να ειχα καλυτερο σημα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.