PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

smoothbore
27-03-10, 19:53
Καταρχας με έχεις παρεξηγήσει , δεν έχω κάτι με την Gaggia και εγώ για μια classic πήγαινα αλλά όταν είδα ότι σταμάτησε η παραγωγή του πηγα με την μια στην Silvia .
H Pure που αναφέρεις έχει τα στοιχειώδη ,ούτε καν γκρούπ μπρούτζινο δεν έχει ,ούτε σολενοειδή βαλβίδα όπως εχει η δικιά σου π.χ.
Πέρα απ αυτό αγοράζοντας μια gaggia σαν χρήστης που παιρνει καφε απο το σούπερ μάρκετ , θα περάσεις πολλύυυυυυ καιρό για να καταφέρεις να πιείς καφε που τουλάχιστον γουστάρει το μάτι .
Ο κάτοχος μιας κρούπς ή παραμφερούς κατάστασης (μην νομίζουν ότι την διαφημίζω κιόλας ) όμως δεν θα έχει τέτοιο πρόβλημα .


Στη Gaggia και στην κάθε gaggia αν την αφήσεις αναμένη παραπάνω , 30 λεπτά π.χ. το νερό στο μπόιλερ θα έχει ατμοποιηθεί αλλά εσύ δεν θα το ξέρεις ότι έχει αδειάσει και θα πατήσεις να φτιάξεις καφέ που και καλά την έχεις αφήσει και έχει ζεσταθει και γ@μώ αλλά τελικά θα σου έρθει ολόφρεσκο νεράκι αρτιζεσταθεν.

Αν πάρεις μύλο ναι παίζεις σε άλλη κατηγορία και φυσικά εφόσον έχεις πετάξει μερικά κιλα καφέ απο το ταμπάρισμα και έχεις ξοδέψει και κανα δυο ντουζεριες νερό ή μηπως δεν ειναι έτσι ?
Πόσοι μπορουν να το κάνουν αυτό ?


ΥΓ
όταν πρωτοαγορασα εσπρεσιερα μου έλεγαν : τρελος εισαι που έδωσες 175 ευρώ ?
Το ίδιο ισχύει και σήμερα με την διαφορά ότι όταν την πήρα εγώ ο φραπέ μεσουρανούσε ενω τώρα όλοι φρεντιάζοντε και καπουτσινιάζοντε.
Η εδώ αντιπροσωπεία ψάχνοντας τοτε για μ@λάκες πουλαγε την silvia 605 ευρώ κι εγώ μάτωσα 459 αλλά είχα εκτιμήσει ότι γουατ δε φάκ ? αξίζει για ένα καλό καφέ .
Και ο καλός καφες δεν είναι τα εξτράξιον που ικανοποιουν το μάτι ,ούτε τα Naked PF οι τιγρέ ραβδώσεις και τα καιμάκια του θανάτου.
Είναι και τι καφέ βάζεις μέσα και αυτό είναι μια άλλη ιστορία που σε πάει σε άλλο κεφαλαιο και έχει να κάνει και με τις προτιμήσεις του καθενός στον ουρανισκο.
Σχεδόν όλοι η φόλα καφεδες γ@μάνε στα εξτράξιον και απο καϊμάκι ? μαρέγγα:lol::lol:

satcur
27-03-10, 20:24
Καταρχας με έχεις παρεξηγήσει , δεν έχω κάτι με την Gaggia και εγώ για μια classic πήγαινα αλλά όταν είδα ότι σταμάτησε η παραγωγή του πηγα με την μια στην Silvia .
H Pure που αναφέρεις έχει τα στοιχειώδη ,ούτε καν γκρούπ μπρούτζινο δεν έχει ,ούτε σολενοειδή βαλβίδα όπως εχει η δικιά σου π.χ.
Πέρα απ αυτό αγοράζοντας μια gaggia σαν χρήστης που παιρνει καφε απο το σούπερ μάρκετ , θα περάσεις πολλύυυυυυ καιρό για να καταφέρεις να πιείς καφε που τουλάχιστον γουστάρει το μάτι .
Ο κάτοχος μιας κρούπς ή παραμφερούς κατάστασης (μην νομίζουν ότι την διαφημίζω κιόλας ) όμως δεν θα έχει τέτοιο πρόβλημα .


Στη Gaggia και στην κάθε gaggia αν την αφήσεις αναμένη παραπάνω , 30 λεπτά π.χ. το νερό στο μπόιλερ θα έχει ατμοποιηθεί αλλά εσύ δεν θα το ξέρεις ότι έχει αδειάσει και θα πατήσεις να φτιάξεις καφέ που και καλά την έχεις αφήσει και έχει ζεσταθει και γ@μώ αλλά τελικά θα σου έρθει ολόφρεσκο νεράκι αρτιζεσταθεν.

Αν πάρεις μύλο ναι παίζεις σε άλλη κατηγορία και φυσικά εφόσον έχεις πετάξει μερικά κιλα καφέ απο το ταμπάρισμα και έχεις ξοδέψει και κανα δυο ντουζεριες νερό ή μηπως δεν ειναι έτσι ?
Πόσοι μπορουν να το κάνουν αυτό ?


ΥΓ
όταν πρωτοαγορασα εσπρεσιερα μου έλεγαν : τρελος εισαι που έδωσες 175 ευρώ ?
Το ίδιο ισχύει και σήμερα με την διαφορά ότι όταν την πήρα εγώ ο φραπέ μεσουρανούσε ενω τώρα όλοι φρεντιάζοντε και καπουτσινιάζοντε.
Η εδώ αντιπροσωπεία ψάχνοντας τοτε για μ@λάκες πουλαγε την silvia 605 ευρώ κι εγώ μάτωσα 459 αλλά είχα εκτιμήσει ότι γουατ δε φάκ ? αξίζει για ένα καλό καφέ .
Και ο καλός καφες δεν είναι τα εξτράξιον που ικανοποιουν το μάτι ,ούτε τα Naked PF οι τιγρέ ραβδώσεις και τα καιμάκια του θανάτου.
Είναι και τι καφέ βάζεις μέσα και αυτό είναι μια άλλη ιστορία που σε πάει σε άλλο κεφαλαιο και έχει να κάνει και με τις προτιμήσεις του καθενός στον ουρανισκο.
Σχεδόν όλοι η φόλα καφεδες γ@μάνε στα εξτράξιον και απο καϊμάκι ? μαρέγγα:lol::lol:

Φίλε μου αυτό λέω. Κάθε μάστορας πρέπει να ξέρει τα εργαλεία του. Έχω την εντύπωση πάντως ότι μεταφέρεις την εμπειρία άλλων και όχι την δικιά σου.
Όσο για τα naked pf και τις φωτό, δεν θα διαφωνήσω, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ παίρνεις μια ιδέα. Άμα ξέρεις κάποιον καλύτερο τρόπο να μεταδίδεις πληροφορίες over the internet να τον διαβάσω.
Τέλος άμα θεωρείς ότι οι καφέδες του Taf είναι φόλα, δεν αξίζει να το συζητάμε. Πάρε τον μύλο σου και τα ξαναλέμε.

smoothbore
27-03-10, 20:59
Eγώ δεν ψωνίζω απο το Taf και απορώ μάλιστα πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα οτι αναφερόμουν σε αυτούς .
Αναφέρομε στους καφέδες των σουπερμάρκετ λαβάτζα - ίλυ -Ιάκοβους κ.λ.π.
Άλλωστε το 99% των ανθρώπων που θα βάλουν μια εσπρεσιέρα σπίτι τους δεν θα ψωνισουν ούτε στο Ταφ ούτε στο Εψιλον , στο σουπερμάρκετ θα πάνε .Τα υπόλοιπα έρχοντε αργότερα εαν και εφόσον.
by the Way το Taf το έμαθα ψάχνοντας για τον εδώ αντιπρόσωπο της Silvia και η όλη επαφή μαζί τους ήταν μόνο απο τηλεφώνου παλαιόθεν και πριν κανα 3μηνο που είχα ρωτήσει για το pid .
Ο φιλος μου ο Δημήτρης ψώνιζε απο εκεί αλλά κι αυτός το έκοψε νομιζω γιατί μια δεν είχαν καφε μια ειχε τελειώσει και τα λοιπά .
Αλλά αυτά μπορεί να τα πει και ο ιδιος όπως το ότι ακομα περιμενει τηλέφωνο για να του πούνε για το pid.

Καφέδες ψωνίζω online , γιατι απο εδώ που είμαι δεν μπορώ να κάνω και αλλοιώς και για να μην έχουμε παρεξηγήσεις νο μορ να πώ σε τι παίζω
Danesi oro , La Braziliana special Marfisa , Lamporghini για φρεντο ,Kimbo oro ,και τελευταία Hausbrandt Gourmet.
Εχω δοκιμάσει και αρκετους άλλους αλλά αυτοί μου κάθοντε καλύτερα.

Τώρα όσο αφορά την εμπειρία που είχα εγώ ήταν ενα ολόκληρο απογευμα με μια Gaggia baby D που αγόρασα για κάτι φίλους και μου έβγαλε την πίστη στο κόψιμο που είχαμε πάρει τον καφέ και που θεωρητικά περνούσε , στην πράξη είχαμε λίγο πρόβλημα στην εφαρμογή ,αλλά δεν έφταιγε η καφετιερα ,ούτε όμως και αυτοί που τους την πρότινα και την αγόρασαν, χωρις να τους έχω αποκαλύψει το πλαν μπι που έπρεπε να μάθουν για να πιουν καφέ .

mx1001
27-03-10, 21:26
...ΚΑΙ ΟΡΕΙΧΑΛΚΙΝΟ ΜΠΟΙΛΕΡ ...

Ευχαριστώ για την απάντηση στο προηγούμενο ερώτημα (περί Krups)

Να ρωτήσω τώρα για ποιο λόγο η προτίμηση στο παραπάνω μέταλο ?.

Ειδα πιο πρίν τα προβλήματα για το αλουμίνένιο boiler , αλλά για το ατσάλινο ? !!.

Ειχα που είχα κάτι φοβίες τώρα έδεσε ... Απο σήμερα 1 καφέ τον πίνω σε moka pot ... έχει το καθαρότερο και καλύτερο boiler !.

satcur
27-03-10, 21:32
Φίλε smoothbore

Συμφωνούμε σε ΟΛΑ εκτός (ας πούμε διαφωνούμε σε ένα), ότι εγώ σε κάποιον που θα επένδυε 300+ ευρώ για καλό espresso θα του φανέρωνα το plan B και ας αποφάσιζε αυτός, όπως επίσης κάποιος που θα αγόραζε καφέ σε σκόνη από τα Super Market θα προσπαθούσα να τον αποτρέψω τελείως από οποιαδήποτε αγορά.
Ή το setup σου μπορεί να παρασκευάσει espresso ή δεν μπορεί. Δεν γίνεται να υπάρχει η περίπτωση του "ολίγον έγγυος" :lol:

smoothbore
27-03-10, 21:55
Κοιτα , οι άνθρωποι θέλανε να πάρουν μια εσπρεσιέρα και την αγοράσαμε ιντερνετικά με εγγύηση Γκριχελαντ απο ιντερνετομάγαζο (μέσω γιουρογκατ ) γύρω στα 90 ευρώ φθηνότερα απο αυτον που θα την έπαιρναν και θα τους έκοβε και τον καφέ .
Η Baby D στα 300 και κάτι ήταν καλή τιμή με πολύ μάπα διακόπτες όμως ( κι αυτό το διαπίστωσα after) . πάνω κάτω τα ιδια που είχα με την silvia τα ιδια είχα και εκεί αν και στο ιντερνετ άλλα διάβαζα όπως πιο φρέντλυ κ.λ.π.
Έτσι λοιπόν μετά απο αυτό και την ιστορία της evo μέσω του Δημήτρη προτίνω ανεπιφυλακτα Κρουπς στον ευκαιριακό χρήστη -όπως είναι και ο γειτονάς του- και αυτό είναι όλο.
Now i know που λένε και οι φίλοι μας οι Ρώσσοι και μιλάω απο αυτό που ξέρω .
Ούτε η κρούπς έγινε εργαλείο ούτε η gaggia ειναι για πέταμα , απλά η μια δεν θέλει τίποτα και πορεύεσε στο κομψι κομψα και οι υπόλοιπες θέλουν και "μάστορα" και "κάστορα" όπου κάστορας είναι ο μύλος .

Τώρα επειδή σε κόβω φίλα προσκείμενο με το Taf (όχι ότι είναι καλό ή κακό) έχω να πω 2 πράγματα.
Θεωρώ τόταλυ απαράδεκτο απο μια αντιπροσωπεία ( πράγμα που πλέον αμφιβάλλω αν είναι και δεν το έχουν ρίξει μονο στο να πουλάνε καφέδες ) να μην έχει μηχανες για πούλημα Χριστουγενιατικα .
Θεωρω απαράδεκτο να μην γνωρίζουν στην Νο1 παγκοσμίως μηχανή του πλανήτη τι είναι το pid και να μου λένε αν το έχει η Rancilio:rofl: βεβαιως να σας το παραγγείλουμε.
Προσωπικά δε, πιστεύω ότι η ταλούμης Α.Ε. που φέρνει τους Danezi και δίνει και επαγγελματικες μηχανες απανταχού την επικράτεια μάλλον δεν έχει καμμία σχέση με το παραπάνω μαγαζί παρα μόνο στο όνομα .
Μπορεί να φτιάχνει και να φέρνει υπέροχους καφέδες αλλά προσωπικά δεν μου έλειψε αυτό γιατί καφέδες βρίσκω και εντος και εκτός χωρας .
Υποστήρηξη στην μηχανή μου ήθελα και δεν μπορούσα να την έχω ,οπότε τι να συζητάω απο εκεί και πέρα ? Το χαρμάνι του Αρμάνι?

Και κάτι ακόμα , θεωρώ απαράδεκτο και ανπιφακελιβαμπολ ότι τα αμερικανάκια των Μακντοναλντς και των Σταρμπακ έχουν ανάγει τον εσπρέσο και τις εσπρεσομηχανες σε επιστημη , έχουν βγάλει τόσες πατέντες και η Ευρώπη να κοιμάτε ακόμα με τα Λαβάντζα τα Ιλυ τα ντελονγκι και τα χημειοθεραπευτικα με τα pod και τα νεσπρέσο.

mx1001
27-03-10, 21:59
οι αντλίες λιγο πολύ ολες ιδιες είναι και μην σου πω ότι μπορεί να φοράνε και δυνατότερες κάποιες απο τις φτηνιάρικες ...

+1

Οταν μια Saeco via Venneto (μια πλαστηκούρα των 100e) προκλητικα φοράει την αντλία της Sylvia , οταν η United (Απω αναολής με full ηλεκτρονικά στα 50e) διαφημίζει 'Italian pump' και οταν αλλες φθηνες φοραν 19-20 Bar pumps προσπαθουν να κερδίσουν τις εντυπώσεις με την πίεση ...

Οι φθηνότερες υστερούν σε άλλα (μέταλα , φινιρίσματα , know how κ.α.)

smoothbore
27-03-10, 22:02
15 ευρώ κάνει μια ulka της silvia στην Τεχνοπνευμάτικ .
συνδετηράκια και λάστιχα υψηλης πίεσης να πάρεις πιο ακριβά θα τα πληρώσεις.

NaGR
27-03-10, 23:06
H Pure που αναφέρεις έχει τα στοιχειώδη ,ούτε καν γκρούπ μπρούτζινο δεν έχει ,ούτε σολενοειδή βαλβίδα όπως εχει η δικιά σου π.χ.


ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα για το καφέ που δεν έχει solenoid? απο όσο ξέρω πιο ξηρό coffee puk δίνει μόνο

το γκρουπ δεν είναι μπρούτζινο? απο τι είναι?


τέλος, έχεις βρει κάποια πηγή για λαστιχάκια υψηλής πίεσης fοοd grade εντός Ελλάδας?

smoothbore
27-03-10, 23:48
Ξερό puk σου δίνει σίγουρα και απελευθερώνει άμμεσα και με ασφάλεια το PF ,πρέπει όμως να έχει να κάνει και με τον τρόπο λειτουργείας και συνδεσμολογίας στην μηχανή .....αλλά δεν παίρνω όρκο ότι είναι σε όλες έτσι, ούτε τεχνικός είμαι.
Στην Gaggia την non solenoid για να βγεί το νερό πρέπει να απελευθερωθεί μια μικρή βαλβίδα στο κέντρο του γκρούπ όπου θέλει 3-4 bar για να απελευθερωθεί και ν'αρχίσει να τρέχει νερό , αν αυτή ήταν χαλαρή όταν βάλεις την μηχανη να κάνει ατμό θα αρχιζε να βγαίνει έξω απο το γκρούπ στην rancilio π.χ. δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα .
Επίσης δεν ξέρω αν στις άλλες gaggia με solenoid ισχύει πάλι το ίδιο :hmm:

Το μη μπρουτζινο γκρούπ μπορεί να είναι αλουμίνιο η στεινλες στιλ .
Στην κρούπς που είχα προ 4ετιας ηταν αλουμινιο π.χ.

Για αγορές προμηθειες εξαρτημάτων ρωτά τον Δημήτρη ( Woodsman) που έχει γυρίσει την μισή Αττικοβοιωτία προκειμένου να βρεί εξαρτήματα για τις εσπρεσομηχανές .
Λαστιχα πάντος έχει βρεί .

mx1001
28-03-10, 00:11
ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα για το καφέ που δεν έχει solenoid? απο όσο ξέρω πιο ξηρό coffee puk δίνει μόνο

το γκρουπ δεν είναι μπρούτζινο? απο τι είναι?


τέλος, έχεις βρει κάποια πηγή για λαστιχάκια υψηλής πίεσης fοοd grade εντός Ελλάδας?

Ειναι μπρούτζινο ("chromed brass")
http://www.gaggia.com/macchine-da-caffe.asp?macchine-per-espresso-manuali_114_Espresso-Pure

smoothbore
28-03-10, 00:21
όχι δεν είναι, το Filter holder είναι όχι το γκρούπ , δες και τις άλλες να καταλάβεις .

satcur
28-03-10, 00:36
Εγώ περιμένω ακόμα την εξήγηση γιατί η Pure δεν κάνει καλό καφέ σε σχέση με την Baby λόγω ανυπαρξίας σωληνωειδούς βαλβίδας.

@ smoothborn Για κάνε την μετάφραση

The Gaggia Espresso Pure is housed in black impact resistant ABS polycarbonate plastic, making it a safe design choice for any home.

Inside this housing is a stainless steel boiler as well as a pump that produces up to 15 bars of pressure for the perfect, crema-topped shot. The chrome-plated brass group head ensures temperature stability, and the portafilter includes filters for single shots, double shots, or pods.

http://www.seattlecoffeegear.com/Gaggia-Espresso-Pure-Espresso-Machine-Black-p/scg10897.htm#review

........Auto merged post: satcur πρόσθεσε 6 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μήπως χρειάζεσαι και άλλο link;
http://www.anothercoffee.co.uk/products/item100311.aspx

mx1001
28-03-10, 00:36
όχι δεν είναι, το Filter holder είναι όχι το γκρούπ , δες και τις άλλες να καταλάβεις .

!! εχεις δίκιο ... επιβαιώνεται η ανθρώπινη αδυναμία οτί πολλές φορές βλέπουμε ... αυτό που θα θέλαμε να δούμε !.

satcur
28-03-10, 00:41
Να στείλω και άλλο link;
http://www.gaggia-espresso-coffee.co.uk/models1.php

odys2008
28-03-10, 00:45
Παιδιά αυτές τις μέρες κοιτάω πολύ προς PID. Δεδομένου ότι δεν θα αγοράσω kit καθώς έχω τις γνώσεις, και θα μου βγεί κανένα 45άρι ευρώ αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο στην gaggia evolution? Ομολογώ πως μόνο στον ατμό καταλαβαίνω τόσο έντονα το "πάιξιμο" στην θερμοκρασία και μόνο με την πρώτη μπορώ να κάνω σωστό αφρό(microfoam)

mx1001
28-03-10, 01:05
Για το αλουμίνιο το καταλαβαίνω ειναι μπας κλας . Θα μου εξειγήσει κανείς την προτίμηση του μπρούτζου έναντι του ατσαλιού στα boiler και αλλου (pf) ?.

satcur
28-03-10, 01:07
Για το αλουμίνιο το καταλαβαίνω ειναι μπας κλας . Θα μου εξειγήσει κανείς την προτίμηση του μπρούτζου έναντι του ατσαλιού στα boiler και αλλου (pf) ?.

Μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα (για τον ίδιο όγκο υλικού).

woodsman
28-03-10, 02:52
Το PID στην evolution την οποια εχω και εγω εκτος απο σταθερη θερμοκρασια θα σου δωσει την δυνατοτητα να ΒΛΕΠΕΙΣ μεσα στη μηχανη τι γινεται ανα πασα στιγμη.Βλεποντας τη θερμοκρασια στο πανελ θα ξερεις ποτε ειναι ετοιμη,ποτε αναρωσε απο το τραβηγμα ποτε ο ατμος τελειωνει κλπ.Σαν πρωτη κινηση θα σου προτεινα να βαλεις ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο των 9ε με τον αισθητηρα πανω στο μποιλερ στη μεση περιπου κολωντας τον με ενα κοματακι αλουμινοταινια και βαζωντας και λιγη θερμοαγωγιμη παστα.Δεν θα ελεγχεις ηλεκτρονικα την θερμοκρασια ,αλλα θα βλεπεις τι γινεται ,πως συμπεριφερεται η μηχανη σου και ποια στιγμη ειναι η καταλληλη για καφε.Αυτο θα σε βοηθησει πολυ με το PID και με το σεταρισμα του.Το θερμομετρο θα σου χρησιμευσει και μετα για να μετρησεις το νερο στο PF.Εαν εχεις πολυμετρο που μετραει θερμοκρασια ειναι το ιδιο.Οσο για τον ατμο πρεπει να ξεκινας λιγο πριν αναψει το λαμπακι του ατμου και θα εχεις αφθονο ατμο για να κανεις τη δουλεια σου.

odys2008
28-03-10, 11:43
Και εγώ ποιο πολύ για την σωστή ένδειξη της θερμοκρασίας το θέλω πιο πολύ, πέρα του ότι θα την κρατάει σταθερή. Είναι καλή η ιδέα σου με το θερμόμετρο, απλά αν αποφασίσω για PID θα πάρω thermocouple βιδωτό M4 για να αντικαταστήσω ακριβώς τον θερμοστάτη και να πέρνω ένδειξη κατευθείαν από το νερό, χωρίς πατέντες. Στο σετάρισμα όπως λες θα με βοηθήσει.

Τώρα μου έχει καεί το λαμπάκι το πράσινο που δείχνει πότε είναι έτοιμη η μηχανή, πρέπει να την πάω για service μιας και ακόμη έχει εγγύηση. Μιας και έχεις την evolution, η βιδωτή βαλβίδα που ελέγχει τον ατμό πάνω δεξιά, θέλει πολύ δύναμη για να κλείσει τελείως τον ατμό σε μένα, και αρκετές φορές όταν πατάω να βγάλω espresso τρέχει λίγο νερό απο εκεί. Μάλλον στο service θα πρέπει να πω να μου την αλλάξουν και αυτή ε?

Μετα το service με βλέπω για mods :twisted:

smoothbore
28-03-10, 12:14
Eπειδή για κάποιο λόγο δεν μπορώ να μπω στο adsl.γενικά θα απαντήσω εν τάχυ.
Ολες οι Gaggia οι φθηνιάρικες χωρις σολενόιντ ειναι ένας κάκος συνδιασμός που καταλήγει στο εξής :
Φτιάχνεις πάντα καφέ με 4.5-5.5 bar στην κεφαλή
Όταν λοιπόν αποκτήσετε μετρητικό πίεσης μπορείτε να το διαπιστώσετε και μόνοι σας τα υπόλοιπα ρωτήστε τον woodwman (όπου μπορεί να σας δανείσει το μετρητικό του) η ανατρέξτε σε mods στις περι ου μηχανες στο Barista.
Τώρα αν τελικά όλες οι gaggia ειναι μπρούτζινες κεφαλες -πορταφιλτερ και εν ολιγοις πληρώνεις μονο για το φινιρισμα 200+ ευρώ παραπάνω δεν το ξέρω αλλά και προσωπικά δεν το πιστεύω ότι ειναι έτσι επειδή το λένε link απο μαγαζια που τις πουλάνε.
Χαβ ε ναϊς ντευ , εγώ ειχα έτσι κι αλλοιως γιατί η Formula 1 ήταν υπέροχη σημερα.

satcur
28-03-10, 12:51
..
Τώρα αν τελικά όλες οι gaggia ειναι μπρούτζινες κεφαλες -πορταφιλτερ και εν ολιγοις πληρώνεις μονο για το φινιρισμα 200+ ευρώ παραπάνω δεν το ξέρω αλλά και προσωπικά δεν το πιστεύω ότι ειναι έτσι επειδή το λένε link απο μαγαζια που τις πουλάνε.
Χαβ ε ναϊς ντευ , εγώ ειχα έτσι κι αλλοιως γιατί η Formula 1 ήταν υπέροχη σημερα.

Ε αφού δεν το ξέρεις μην το γράφεις κιόλας. Σε όλα τα προηγούμενα posts μόνο που δεν το ορκιζόσουν.
Και όσο για το παραπάνω, που λές ότι οι Gaggia βγάζουν 4-5.5 bar στην κεφαλή, άσε τον Δημήτρη να μας το πει. Δεν έχει καμία λογική (δεν θα έτρεχαν νεράκι οι καφέδες από τα σμ) πάρα μόνο στην περίπτωση που η μηχανή ήταν ελλατωματική.

Update
Πάντως για να σου δώσω κάποιο δίκιο, από το διάγραμμα της pure, δεν μπορώ να βρω ότι έχει κάτι από ορείχαλκο στην κεφαλή, και αυτό που δείχνει δεν έχει καμιά σχέση με αυτό της Baby.

smoothbore
28-03-10, 13:25
Φαίνετε ότι τελικά μόνο τα δικά σου link ειναι τα σωστα και η ανθρωπότητα έχει πιαστει κορόϊδο αγοράζοντας τα ακριβα μοντέλα της Gaggia αφου τελικά όλες οι gaggia ειναι ιδιες.

Τώρα για τον Δημητρη δεν ξέρω τι θα σας πει και αν ακόμα γουστάρει να πεί κάτι επ'αυτού ,μιας όμως και γκουγκλάρεις καλά και γρήγορα ρίξε μια γύρα να το διαπιστώσεις και μόνος σου χωρις την δική μου παρέμβαση .




ΥΓ
Απ ότι φαίνετε με παίρνεις μονίμως απο τα μούτρα σαν να σου έθιξα κάποιο βαρύ θέσφατο και δεν έχω καμμία όρεξη να συνεχίσω κάτω απο αυτο το φάσμα αντιμετώπισης .
Το ελληνικό μονοπώλειο έκλεισε years ago για όλα τα προιοντα και ο κόσμος μικρυνε πολύ με το διαδύκτιο

Δεν ξέρω αν εισαι ή έγινες ο Κάπο τούτι ντοι κάπι του εν λόγο φόρουμ επειδή πήρες μια Gaggia ,ενα μυλο και πιθανόν έχεις και ψαγμένες ακρες στα του εσπρέσσο.
Πολύ αμφιβάλω όμως εαν έχεις δει μια μηχανη λυμένη live και αν έχεις πειραματηστει σε κάτι πέραν απο τα κλικ που κανεις στο μύλο σου.
Συγνώμη κιόλας που διατάραξα την εσπρεσονιρβανα του φόρουμ .

satcur
28-03-10, 13:48
Φαίνετε ότι τελικά μόνο τα δικά σου link ειναι τα σωστα και η ανθρωπότητα έχει πιαστει κορόϊδο αγοράζοντας τα ακριβα μοντέλα της Gaggia αφου τελικά όλες οι gaggia ειναι ιδιες.

Τώρα για τον Δημητρη δεν ξέρω τι θα σας πει και αν ακόμα γουστάρει να πεί κάτι επ'αυτού ,μιας όμως και γκουγκλάρεις καλά και γρήγορα ρίξε μια γύρα να το διαπιστώσεις και μόνος σου χωρις την δική μου παρέμβαση .




ΥΓ
Απ ότι φαίνετε με παίρνεις μονίμως απο τα μούτρα σαν να σου έθιξα κάποιο βαρύ θέσφατο και δεν έχω καμμία όρεξη να συνεχίσω κάτω απο αυτο το φάσμα αντιμετώπισης .
Το ελληνικό μονοπώλειο έκλεισε years ago για όλα τα προιοντα και ο κόσμος μικρυνε πολύ με το διαδύκτιο

Δεν ξέρω αν εισαι ή έγινες ο Κάπο τούτι ντοι κάπι του εν λόγο φόρουμ επειδή πήρες μια Gaggia ,ενα μυλο και πιθανόν έχεις και ψαγμένες ακρες στα του εσπρέσσο.
Πολύ αμφιβάλω όμως εαν έχεις δει μια μηχανη λυμένη live και αν έχεις πειραματηστει σε κάτι πέραν απο τα κλικ που κανεις στο μύλο σου.
Συγνώμη κιόλας που διατάραξα την εσπρεσονιρβανα του φόρουμ .

Μην το παίρνεις προσωπικά. Εγώ εάν έχεις διαβάσει τι γράφω, θα δεις ότι είμαι τελείως "νέοπας" στο θέμα epsresso και ναι έχεις δίκιο ΔΕΝ έχω δει λυμμένη μηχανή. Γι αυτό και προσπαθώ να ενημερώνομαι όσο μπορώ και γι αυτό διαβάζω αυτά που γράφεις με ενδιαφέρον.
Αυτό που σου γράφω είναι μην γράφεις κάτι εάν δεν είσαι 100% σίγουρος ή γράψτο και δώσε και κάποια πιθανότητα λάθους. Επίσης καλό είναι να έχεις και κάποια πηγή που να υποστηρίζει αυτό που λές. Εάν έλεγες ότι άνοιξες την μηχανή και έχει το τάδε υλικό πάλι θα το δεχόμουνα γιατί θα ήταν από την προσωπική εμπειρία σου.
Πχ για το θέμα του group head της Pure, γράφεις με βεβαιότητα ότι δεν είναι μπρούτζινο και μετά από μερικά posts γράφεις ότι δεν το ξέρεις, ενώ εγώ επί του ιδίου θέματος απλά δηλώνω ότι δεν το γνωρίζω εξ΄αρχής και απλά παραθέτω κάποια links.
Τέλος πάντων, δεν έχω κάποιο συμφέρον από τις πωλήσεις της Gaggia οπότε δεν με ενδιαφέρει πλέον το θέμα.

woodsman
28-03-10, 15:50
Και εγώ ποιο πολύ για την σωστή ένδειξη της θερμοκρασίας το θέλω πιο πολύ, πέρα του ότι θα την κρατάει σταθερή. Είναι καλή η ιδέα σου με το θερμόμετρο, απλά αν αποφασίσω για PID θα πάρω thermocouple βιδωτό M4 για να αντικαταστήσω ακριβώς τον θερμοστάτη και να πέρνω ένδειξη κατευθείαν από το νερό, χωρίς πατέντες. Στο σετάρισμα όπως λες θα με βοηθήσει.

Τώρα μου έχει καεί το λαμπάκι το πράσινο που δείχνει πότε είναι έτοιμη η μηχανή, πρέπει να την πάω για service μιας και ακόμη έχει εγγύηση. Μιας και έχεις την evolution, η βιδωτή βαλβίδα που ελέγχει τον ατμό πάνω δεξιά, θέλει πολύ δύναμη για να κλείσει τελείως τον ατμό σε μένα, και αρκετές φορές όταν πατάω να βγάλω espresso τρέχει λίγο νερό απο εκεί. Μάλλον στο service θα πρέπει να πω να μου την αλλάξουν και αυτή ε?

Μετα το service με βλέπω για mods :twisted:
Εκει που ειναι ο θερμοστατης δεν παιρνεις ενδειξη σε καμμια περιπτωση απο το νερο.Δυστυχως παιρνεις πλασματικη ενδειξη της θερμοκρασιας του μποιλερ και αυτο γιατι διπλα ακριβως απο τον θερμοστατη ειναι η αντισταση.Η τρυπα Μ4 εχει απο μεσα αρκετο παχος αλουμινιου ετσι ωστε να μην μπορεις να δεις πρωτα το νερο.Ο θερμοστατης ειναι των 107 βαθμων +-10 βαθμους οποτε παιζει απο 90 σε 117 περιπου συμπεριλαμβανωντας το overshoot.Και ετσι ομως κανεις δουλεια σεταρωντας στους 105.
Εγω τρυπησα το μποιλερ και εβαλα εσωτερικο αισθητηρα στη μεση και πισω αφου εκανα 2 τρυπες σε διαφορετικα σημεια τις οποιες και βουλωσα.......χα χα χα....Εκλεισα τα ματια και ειπα <η θα την φτιαξω η την πεταω και παιρνω αλλη...>. Τωρα οσο για την βαλβιδα ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω μεσα στην εγγυηση οποτε και τους την πηγα αρων αρων.Δεν εγινε τιποτα.Οπως μου ειπαν δεν υπηρχε καποιο προβλημα.Φυσιολογικη λειτουργεια λεει.ΜΗΝ ΣΦΙΓΓΕΙΣ ΔΥΝΑΤΑ ΤΗΝ ΒΑΛΒΙΔΑ ΘΑ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΕΙΣ.Σορρυ για τα κεφαλαια αλλα την χαλασα μια φορα και θελω να σε προλαβω.Οταν και η καινουργια εκανε τα ιδια τοτε ψιλιαστικα και διαπιστωσα πως το προβλημα δεν ειναι ακριβως προβλημα μιας και εχει να κανει με την υψηλη θερμοκρασια που αναπτυσεται μεσα στο μποιλερ λογω overshoot του θερμοστατη στους 117-120 οπου και ατμοποιειται το νερο αυξανωντας την πιεση μεχρι και 4 BAR οποτε και ο ατμος διαφευγει απο το πρωτο ευκολο σημειο που βρισκει.Εαν ημουν δυσνοητος η ανακριβης σορρυ αλλα και παλι εδω ειμαστε.Εξαλου εδω πιστευω γραφουμε οχι επειδη τα ξερουμε ολα αλλα επειδη θελουμε να μαθουμε περισσοτερα και να δωσουμε και εμεις οτι μπορουμε μιας και καμμια αντιπροσωπεια δεν μπορει να μας δωσει οπως φαινεται αυτο που ψαχνουμε...........http://coffeegeek.com/forums/espresso/machinemods/436367

mx1001
28-03-10, 18:43
Δεν ξέρω αν εισαι ή έγινες ο Κάπο τούτι ντοι κάπι του εν λόγο φόρουμ επειδή πήρες μια Gaggia ,ενα μυλο και πιθανόν έχεις και ψαγμένες ακρες στα του εσπρέσσο.
Πολύ αμφιβάλω όμως εαν έχεις δει μια μηχανη λυμένη live και αν έχεις πειραματηστει σε κάτι πέραν απο τα κλικ που κανεις στο μύλο σου.

Ειναι εμφανές οτί όλα τα παιδιά στο φόρουμ έχουν την διάθεση να μιλήσουν και να επικοινωνήσουν και να ανταλλάξουν τις λίγες γνώσεις τους , σε αντίθεση με ότι βλέπω εδώ .

Τον satcur δεν τον ξέρω αλλα και μόνο αμα έβλεπες την αλληλουχία των συζητήσεων θα καταλάβενες οτί είναι ένα άτομο ανοικτό σε όλα , μαθαίνει από τα λάθη του και τα παραδέχεται , σε αντίθεση με ότι βλέπω εδώ που κυριαρχεί το στυλ "με x.xxx ευρώ δεν πίνεις espresso" (ναι 4 τα ψηφία !) .

Και κυρίως στο φορουμ βλέπω την θετική ενέργεια και διάθεση όλων, που και πάλι λείπει μακράν από δω πέρα , λόγω του παραπάνω στυλ ...

[Offtopic]

Κάπο τούτι ντοι κάπι
Κοιτα να δεις ... 40 χρονια το τραγουδαγαμε λάθος ... "Σινταρελα ντοι λουνα" μαλλον "Σινταρελα λουνα ντοι..."

odys2008
28-03-10, 23:40
ΜΗΝ ΣΦΙΓΓΕΙΣ ΔΥΝΑΤΑ ΤΗΝ ΒΑΛΒΙΔΑ ΘΑ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΕΙΣ.Σορρυ για τα κεφαλαια αλλα την χαλασα μια φορα και θελω να σε προλαβω.Οταν και η καινουργια εκανε τα ιδια τοτε ψιλιαστικα και διαπιστωσα πως το προβλημα δεν ειναι ακριβως προβλημα μιας και εχει να κανει με την υψηλη θερμοκρασια που αναπτυσεται μεσα στο μποιλερ λογω overshoot του θερμοστατη στους 117-120 οπου και ατμοποιειται το νερο αυξανωντας την πιεση μεχρι και 4 BAR οποτε και ο ατμος διαφευγει απο το πρωτο ευκολο σημειο που βρισκει.Εαν ημουν δυσνοητος η ανακριβης σορρυ αλλα και παλι εδω ειμαστε.Εξαλου εδω πιστευω γραφουμε οχι επειδη τα ξερουμε ολα αλλα επειδη θελουμε να μαθουμε περισσοτερα και να δωσουμε και εμεις οτι μπορουμε μιας και καμμια αντιπροσωπεια δεν μπορει να μας δωσει οπως φαινεται αυτο που ψαχνουμε...........http://coffeegeek.com/forums/espresso/machinemods/436367

Ωραία, σε ευχαριστώ. Άρα φυσιολογικό αυτό με την βαλβίδα.
Το λινκ καταπλητικό:oneup:
Τώρα για το mod ίσως πάρω ένα thermocouple ειδικό για επιφάνεια και να το κολλήσω με θερμοαγώγιμη στην απέναντι μεριά. Ίσως και να κάνω και εγώ τρύπα. Με τι υλικό την ξανασφράγισες? Γιατί σηκώνει και 10-15bar. Δεν είναι και πολύ εύκολο να την ξαναβουλώσεις

Cubaneros
29-03-10, 00:13
@woodsman

Οταν ξεκινας την εκχυλιση του εσπρεσσο τι θερμοκρασια εχεις στο PID?
Ξερεις τι αποκλιση εχει το PID σου απο την πραγματικη θερμοκρασια?
Εχεις OPV ,και σε τι πιεση το εχεις ρυθμισει ? (Πιεση με τυφλο )
Οταν τελιωνεις την εκχυλιση τι πιεση εχεις στο μανομετρο ?
Παλευεις προς ristretto μερια ή καθαρο διπλο εσπρεσσο ? Εγω παιζω παντα μισο κλικ προς ριστρετο για να εχω λιγο περισσοτερη οξυτητα .
Απο που αγοραζεις καφε ? Το σημαντικοτερο

woodsman
29-03-10, 01:07
Καταρχην για την τρυπα.Μια ευκαιρια θα εχεις και θα πεσεις ακριβως εκει που πρεπει και αυτο γιατι εκανα την μ@κ@κι@ πρωτος εγω οποτε θα σου ανεβασω φωτο και θα πας στα σιγουρα.Οσο για τη ριξια τραβαω μια σκετη στους 105 για ενα δευτερο και μετα κανονικα φτιαχνω το καφεδακι μου.Μην ξεχναμε πως παιρνω ενδειξη του νερου μεσα στο μποιλερ.Μεχρι ομως να βγει εξω το νερο και αφου η τρομπα ριχνει φρεσκο και κρυο νερο ταυτοχρονα μεσα στο μποιλερ βγαινει εξω στους 94 και κρατιεται για 30 δευτερα μεχρι τους 89.Εαν ο αισθητηρας μπει στη θεση του θερμοστατη με Μ4 σπειρωμα τοτε το PID σεταρεται στους 107 με 108.Βεβαιως και εχω OPV απο GAGGIA CLASIC μιας και χρησιμοποιω δυο τρομπες παραλληλα συνδεδεμενες.Η πιεση στις NON SOLENOID VALVE δεν μετριεται ΠΟΤΕ με τυφλο πιατακι.Ο μετρητης πιεσης εχει διακοπτη ελεγχου ροης οπου και αφηνεις να διαρευσει τοσο νερακι οσο ειναι και ο καφες που θα εβγαζες.Με αυτες τις συνθηκες εχω φερει 9-9.5 BAR στο γκρουπ.Με τη μια τρομπα απο τη μαμα της εφταναν τελικως 5.5 BAR στο γκρουπ,οποτε οπως καταλαβαινεις...............:down:http://www.youtube.com/watch?v=SoOaQS62Rmw&feature=related .Για να πετυχω πιο τελεια σταθεροτητα στη θερμοκρασια κατα την παρασκευη του καφε φτιαχνω ενα αλουμινενιο δοχειο νερου 3.5 λιτρων αντι του πλαστικου που εχω τωρα, με αντισταση μεσα για να διοχετευσω ζεστο νερο απευθειας μεσα στις τρομπες σε θερμοκρασια που να μην τις χαλαει οποτε η πτωση θα ειναι πια πολυ μικρη θεωρητικως παντα μιας και πειραμα κανω και ο θεος βοηθος.Και για να απογοητευσω μερικους πινω μονο καπουτσινο.Τα τεστ γευσης στον εσπρεσσο τα κανω με τρεις τροπους.Πρωτα οφθαλμιαζω μετα μυριζω και τελος φωναζω τον γειτονα να μου πει την γνωμη του:lol::lol::lol:.Τον εχω κανει επισημο δοκιμαστη μου:worthy::respekt::lol:.Ποτε θα τον δηλητηριασω ενας θεος ξερει.Ομως και αυριο μερα ειναι παω για υπνο τωρα και εδω ειμαστε παλι.

woodsman
29-03-10, 09:24
[QUOTE=odys2008;3402160]Ωραία, σε ευχαριστώ. Άρα φυσιολογικό αυτό με την βαλβίδα.
Φυσιολογικο δεν ειναι.Απο ολα τα μοντελα της εταιρειας μονο αυτο κανει τετοια νουμερα.Απλως μαλλον δεν μπορει να διορθωθει και γιαυτο στην αντιπροσωπεια κανουν τον κινεζο.Ωστοσο ειμαι της γνωμης πως πρεπει να απαιτησεις να στο διορθωσουν και το πολυ πολυ να εχεις μια καινουργια βαλβιδα,δε σε χαλαει νομιζω:whistle:Ωστοσο παντα θα υπαρχει μια καποια διαφυγη ατμου ειτε απο το παρανελο ειτε απο το γκρουπ.Να ξερεις φιλε μου γιατι και εγω προσφατα το καταλαβα πως μετα απο καποια ωρα η οποια ποικιλει,το μποιλερ αδειαζει απο νερο τελειως απο την ατμοποιηση οποτε και δουλευει κενο εαν δεν την χρησιμοποιησεις καθολου.Γιαυτο λιγο πριν φτιαξεις καφε 5 λεπτα δηλ πατα μια την τρομπα μεχρι να βγει στα σιγουρα αρκετο νερο και μετα τραβα αφου το αφησεις να ζεσταθει εννοειται.

hamilcar
29-03-10, 10:27
Είδα μια προσφορά της Lavazza για την LB800 και την ΕΡ850 στα 133Ε συν 33Ε δώρο σε καφέδες, λέει κάτι αυτή η προσφορά? ή να κοιτάξω κάτι άλλο?

odys2008
29-03-10, 11:25
Φυσιολογικο δεν ειναι.Απο ολα τα μοντελα της εταιρειας μονο αυτο κανει τετοια νουμερα.Απλως μαλλον δεν μπορει να διορθωθει και γιαυτο στην αντιπροσωπεια κανουν τον κινεζο.Ωστοσο ειμαι της γνωμης πως πρεπει να απαιτησεις να στο διορθωσουν και το πολυ πολυ να εχεις μια καινουργια βαλβιδα,δε σε χαλαει νομιζω:whistle:Ωστοσο παντα θα υπαρχει μια καποια διαφυγη ατμου ειτε απο το παρανελο ειτε απο το γκρουπ.Να ξερεις φιλε μου γιατι και εγω προσφατα το καταλαβα πως μετα απο καποια ωρα η οποια ποικιλει,το μποιλερ αδειαζει απο νερο τελειως απο την ατμοποιηση οποτε και δουλευει κενο εαν δεν την χρησιμοποιησεις καθολου.Γιαυτο λιγο πριν φτιαξεις καφε 5 λεπτα δηλ πατα μια την τρομπα μεχρι να βγει στα σιγουρα αρκετο νερο και μετα τραβα αφου το αφησεις να ζεσταθει εννοειται.

Ωραία, θα πάω να μου την φτιάξουν και μετά θα την προσέχω κλείνοντας την απαλά. Όσο για το άλλο που λες το έχω παρατηρήσει και εγώ. Το δεύτερο σωληνάκι στο water tank επιστρέφει τον ατμό που εξατμίζεται στο boiler. Έτσι αν το αφήσεις αρκετή ώρα αυτό μειώνεται αρκετά ή και εξαφανίζεται.

Πάντως η επιστροφή αυτή ζεσταίνει το νερό στην δεξαμενή :whistle:

woodsman
29-03-10, 15:40
Οταν λες μειωνεται η εξαφανιζεται σε τι αναφερεσαι γιατι δεν καταλαβα;

odys2008
29-03-10, 15:55
Στο νερό που είναι μέσα στο boiler. Λέω ότι σιγά σιγά εξατμίζεται μέχρι που τελειώνει τελείως και το boiler μένει άδειο

woodsman
29-03-10, 16:22
Παντως αυτην την εξατμιση του νερου την παθαινει και η SYLVIA του φιλου μου που εχω μοντιφικαρει.Εχω διαβασει καπου ψαχνωντας πως το παθαινουν ολες οσες εχουν μποιλερ απλα εαν ειναι μεγαλο αντεχουν περισσοτερο.Γιαυτο το λογο μονο η IZZO VIVI εχει συστημα αυτοματης πληρωσης του μποιλερ (οχι του ΤΑΝΚ).

odys2008
29-03-10, 16:29
Στο link που μου έδωσες έχει πολύ ωραια mods. Το preheat tubing πρέπει να κάνει δουλίτσα. Ειδικά αν μείνει λίγη ώρα ανοιχτή η μηχανή και ζεσταθεί το νερό και εκεί. Μου άρεσε και το μανόμετρο.

Βρήκα δουλειά μου φαίνεται :whistle:

woodsman
29-03-10, 17:21
Στο link που μου έδωσες έχει πολύ ωραια mods. Το preheat tubing πρέπει να κάνει δουλίτσα. Ειδικά αν μείνει λίγη ώρα ανοιχτή η μηχανή και ζεσταθεί το νερό και εκεί. Μου άρεσε και το μανόμετρο.

Βρήκα δουλειά μου φαίνεται :whistle:

Αντε και καλες κατασκευες.Παντως στο παρον μοντιφικαρισμα το δικο μου εννοω η EVO μεταλλαγμενη πηγε καλυτερα απο τη SYLVIA του φιλου μου.Οποτε υπαρχει ψωμι .......:twisted:

nikosl
01-04-10, 00:28
Εχω μια παλιά μηχανή esspresso black n decker (10ετία και βαλε), την οποία όμως την χρησιμοποιώ ουσιαστικά τα 2 τελευταία χρόνια και βγάζει πολυ καλό εσπρέσσο (κυρίως με illy και lavazza). Νομίζω όμως ότι τώρα τελευταία πρέπει να έχει πιάσει άλατα και δεν βγαίνει με πίεση το νερό, με αποτέλεσμα να βγαίνει αργά αργά ο καφές. Τι προιόν να χρησιμοποιήσω και που θα το βρω?

woodsman
01-04-10, 17:11
Εχω μια παλιά μηχανή esspresso black n decker (10ετία και βαλε), την οποία όμως την χρησιμοποιώ ουσιαστικά τα 2 τελευταία χρόνια και βγάζει πολυ καλό εσπρέσσο (κυρίως με illy και lavazza). Νομίζω όμως ότι τώρα τελευταία πρέπει να έχει πιάσει άλατα και δεν βγαίνει με πίεση το νερό, με αποτέλεσμα να βγαίνει αργά αργά ο καφές. Τι προιόν να χρησιμοποιήσω και που θα το βρω?
Τελικα δεν εχουν φυγει ολοι για διακοπες......Το πιο συνηθισμενο και μαλλον το πιο δυνατο καθαριστικο το οποιο το προτεινουν και οι αντιπροσωπειες ειναι το dezcal.Καποιο αλλο μελος εδω ομως ειπε μια διαφορετικη αποψη και δεν εχω λογους να την αμφισβητησω.Στην παραθετω:Πχ το Dezcal μαλλον είναι ακαταλληλο. http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=15&t=119
Επειδη η μηχανη ειναι σε ασχημη κατασταση οπως λες εγω στη θεση σου θα εβαζα το εν λογω καθαριστικο και στη συνεχεια ξυδι.Εαν δεν διορθωθει το προβλημα σου αυτο σημαινει πως ειναι αλλο το θεμα και τοτε πας σε αλλες λυσεις.Δοκιμασε οσα προτεινω αν θες και μετα βλεπουμε.Θα το παρεις απο EUROGAT σουλιου αγ.δημητριος η απο TAF εμ.μπενακη παντα αθηνα.Για επαρχια δυστυχως δεν γνωριζω αλλα πιστευω πως θα το βρεις ευκολα.Ελπιζω να βοηθησα. ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε απαντες τους χομπιστες .

satcur
01-04-10, 19:55
Τελικα δεν εχουν φυγει ολοι για διακοπες......Το πιο συνηθισμενο και μαλλον το πιο δυνατο καθαριστικο το οποιο το προτεινουν και οι αντιπροσωπειες ειναι το dezcal.Καποιο αλλο μελος εδω ομως ειπε μια διαφορετικη αποψη και δεν εχω λογους να την αμφισβητησω.Στην παραθετω:Πχ το Dezcal μαλλον είναι ακαταλληλο. http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=15&t=119
Επειδη η μηχανη ειναι σε ασχημη κατασταση οπως λες εγω στη θεση σου θα εβαζα το εν λογω καθαριστικο και στη συνεχεια ξυδι.Εαν δεν διορθωθει το προβλημα σου αυτο σημαινει πως ειναι αλλο το θεμα και τοτε πας σε αλλες λυσεις.Δοκιμασε οσα προτεινω αν θες και μετα βλεπουμε.Θα το παρεις απο EUROGAT σουλιου αγ.δημητριος η απο TAF εμ.μπενακη παντα αθηνα.Για επαρχια δυστυχως δεν γνωριζω αλλα πιστευω πως θα το βρεις ευκολα.Ελπιζω να βοηθησα. ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε απαντες τους χομπιστες .

Θα συμφωνήσω με τον woodsman παραπάνω. Χρησιμοποίησε dezcal. Ακόμα και εάν υπάρχουν αναφορές για ασυμβατότητα με αλουμινένια boiler και thermoblocks, αυτές είναι για συχνή και μακροχρόνια χρήση. Με μια φορά δεν παθαίνεις τίποτα. Προσοχή βέβαια για γυαλιστερές-χρωμιωμένες επιφάνειες. Εάν δεν βρεις dezcal το οποίο ουσιαστικά είναι κιτρικό οξύ, μπορείς να αγοράσεις από supermarket στο τμήμα των μπαχαρικών κιτρικό οξύ. Το προϊόν έρχεται με την ονομασία "ξυνό".
http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=15&t=129&start=0
Τέλος εγώ προσωπικά δεν θα συνιστούσα την χρήση ξυδιού.
Καλή Ανάσταση σε όλους.

woodsman
01-04-10, 20:38
Ωπα.Παιζει τιποτα με το ξυδι και δεν το ξερω.Για πες να μαθαινουμε γιατι πιστευα πως ειναι φυσικο προοιον.Αν ειναι κατι να μην το ξαναβαλω.Το ξυνο που λες το χρησιμοποιουμε οπως και το DEZCAL;Η σοδα τι λεει, παιζει;

satcur
01-04-10, 21:08
Ωπα.Παιζει τιποτα με το ξυδι και δεν το ξερω.Για πες να μαθαινουμε γιατι πιστευα πως ειναι φυσικο προοιον.Αν ειναι κατι να μην το ξαναβαλω.Το ξινο που λες το χρησιμοποιουμε οπως και το DEZCAL;

Υπάρχουν αναφορές στο Internet ότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα κυρίως μυρωδιάς που δεν φεύγει. Κάποιοι αναφέρουν και πρόβλημα σε ο-rings.

Το χρησιμοποιείς όπως το dezcal αλλά οι αναλογίες μπορεί να ποικίλουν. Άλλοι λένε ένα κουταλάκι του γλυκού (5ml) στο λίτρο, άλλοι μια κουταλιά στα 1,5 l, και πάει λέγοντας. Για την δικιά σου αφού χρησιμοποιείς dezcal, θα πρότεινα την δεύτερη αναλογία.

Το Dezcal πόσο συχνά το χρησιμοποιείς;

woodsman
01-04-10, 21:28
Μου ειχαν πει στη EUROGAT μια φορα το μηνα οπωσδηποτε.Το εκανα για κανα δυο μηνες αλλα μετα το εκανα μονο οταν εβλεπα αλατα στην σιλικονουχα ταπιτσα της βαλβιδας του καφε.Το εβαλε και ο γειτονας στην KRUPS και μετα παραλιγο να την πεταξει γιατι βουλωσαν τα παντα.Το τι μου εσουρε αστα καλυτερα.Τωρα αν θελει αφαλατωση την λυνω ολη στο τραπεζι,πιανω το ντρεμελ και την κανω γυαλι.Ασε που ο καφες μετα την αφαλατωση ηταν για δηλητηριαση του βασιλια,ενα και ενα.Με το ντεζκαλ ενοοω.Για τη σοδα ξερεις τιποτα? Υ.Γ. Ενα φακελακι σε ενα λιτρο νερο συμφωνα με τις οδηγιες της αντιπροσωπειας εβαζα.Μολις ειδα το φακελακι.28 γραμμαρια ειναι.

satcur
01-04-10, 21:54
Μου ειχαν πει στη EUROGAT μια φορα το μηνα οπωσδηποτε.Το εκανα για κανα δυο μηνες αλλα μετα το εκανα μονο οταν εβλεπα αλατα στην σιλικονουχα ταπιτσα της βαλβιδας του καφε.Το εβαλε και ο γειτονας στην KRUPS και μετα παραλιγο να την πεταξει γιατι βουλωσαν τα παντα.Το τι μου εσουρε αστα καλυτερα.Τωρα αν θελει αφαλατωση την λυνω ολη στο τραπεζι,πιανω το ντρεμελ και την κανω γυαλι.Ασε που ο καφες μετα την αφαλατωση ηταν για δηλητηριαση του βασιλια,ενα και ενα.Με το ντεζκαλ ενοοω.Για τη σοδα ξερεις τιποτα? Υ.Γ. Ενα φακελακι σε ενα λιτρο νερο συμφωνα με τις οδηγιες της αντιπροσωπειας εβαζα.

Δημήτρη εσύ είσαι ο μοναδικός που πραγματικά μπορεί να δει τις επιπτώσεις του Dezcal, κιτρικού, ταρταρικού (το προτεινόμενο από Gaggia) και άλλων αφού μπορείς και λύνεις την μηχανή και βλέπεις το Boiler. H συχνότητα καθορίζεται από την σκληρότητα του νερού που βάζουμε, οπότε δεν υπάρχει κάποιος χρυσός κανόνας. Εγώ που περνάω το νερό από φίλτρο μάλλον θα πάω για κανονική χρήση του Dezcal αλλά ανά τρεις μήνες. Φυσικά άμα δεν παρατηρήσω τίποτα το περίεργο στην απόδοση της μηχανής ή το βασικότερο στην γέυση του καφέ.
Για την σόδα που ρωτάς θα το κοιτάξω.

YΓ Την είχες ζηλέψει τόσο πολύ την Krups του γείτονα;:lol:

woodsman
01-04-10, 22:30
Εβλεπα την κρεμα να βγαινει πηχτη με ιλλυ σκονη απο το σουπερ μαρκετ και στην δικια μου να βγαινει νερουλος και τρελαινομουν.Και οσο εγω εσκαγα τοσο αυτος γελαγε και μου κοπαναγε την ατακα, ΤΡΑΒΑ ΠΑΡΕ ΚΑΜΜΙΑ KRUPS ΡΕ ΝΑ ΥΣΥΧΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΒΟΥΡΕΣ ΠΟΥ ΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.Καταλαβαινεις πως ενοιωθα ξεροντας ποσο ανωτερη σε ποιοτητα ηταν η GAGGIA EVOLUTION σε σχεση ειδικα με την δικια του.Αποψε ομως που ηρθε επισκεψη με την γυναικα του και του εφτιαξα ενα καπουτσινο και με σχεδιακι πανω ,πολυ απλα του εφυγε το σκ......το.Χλωμιασε και αρχισε τις δικαιολογιες του τυπου,εσυ εχεις μυλο καλο γιαυτο και βγαζεις τετοιο καφε,το ακροφυσιο ειναι ορειχαλκινο γιαυτο κανει τετοιο αφρογαλο,την εχεις φτιαξει και δεν ειναι μαμισια οπως η δικια μου κλπ.Οταν του εδωσα ομως λιγο καφε αλεσμενο οπως τον βαζω και στη δικια μου η KRUPS κοντεψε να καψει ολα της τα σωθικα στην προσπαθεια να τον περασει.Και φυσικα δεν εσταξε ουτε σταγονα.Το τελικο χτυπημα ηρθε οταν του πως ο καφες που ηπιε και που νομιζε οτι ηταν ιλλυ,ηταν απο το LIDL με 3.79 το μισοκιλο.Κανονικο ματς ολυμπιακος -παναθηναικος δηλ.ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ..... ΥΓ.Η κρεμωδης υφη στην KRUPS, την δικια του τουλαχιστον, οφειλεται στο διπλο πατο που εχει το καλαθακι.Μολις του βαλαμε απλο μονο απο παλιοτερο μοντελο που ταιριαζε η κρεμα εγινε σαπουναδα.Και το χρωμα του καφε δεν βγηκε ποτε σκουρο.Παντα ξανθο εβγαινε μεταξυ σασα μπαστα και τζουλια ενα πραμα.Ετοιμαζω βιντεακι με τη δικια μου σε δραση και θα το ανεβασω σε λιγες μερες .Παρεπιπτοντως ο συνδυασμος της ΒΑΒΥ με ενα καλο μυλο ειναι αχτυπητος νομιζω στα λεφτα ειδικα που παιζει και οχι μονο.:oneup:

satcur
01-04-10, 22:51
Πήρες το αίμα μας πίσω :oneup: Μόλις γυρίσω από τις διακοπές θα κάνω και εγώ ένα συγκριτικό μεταξύ της Gaggia και μιας Krups Vivo (έχει boiler και non-pressurised pf) που έχω στην διάθεση μου. Είμαι και εγώ σίγουρος ότι στο κόψιμο που είμαι τώρα θα χρειαστεί εντατική για την vivo. Αλλά θα δοκιμάσω να αλέσω και σε κατάλληλο κόψιμο και γι αυτήν.
Καλή η Baby αλλά θα την ήθελα με μπρoύτζινο boiler. O συνδιασμός του αλουμινίου με τον χαλκό που έκαναν είναι σχεδόν καταστροφικός εάν της βάζεις πολύ μαλακό νερό !!!

woodsman
01-04-10, 23:42
Το μποιλερ της δικιας σου ειναι απολυτως ιδιο με της δικιας μου.Προχτες το χαζευα στην βιτρινα της αντιπροσωπειας και σε διαβεβαιωνω για αυτο.Μεχρι και ο κωδικος ανταλλακτικου ειναι ο ιδιος.Οι διαφορα μας ειναι στη σολενοιντ βαλβιδα που εσυ τυχερακια ΕΧΕΙΣ. Οποτε το μονο χαλκινο που εχω βρει ειναι ενα σωληνακι απο το οποιο βγαινει εξω στο γκρουπ το νερο.[.Εκει το μονο που ειδα ηταν αλατα.http://farm4.static.flickr.com/3467/3814207662_7bf9c3fe4f.jpg . Οταν ειπα στον τεχνικο της αντιπροσωπειας πως βαζω εμφιαλωμενο εφαγα μεγαλο κραξιμο.Πραγματι, απο τη στιγμη που βαζω νερο βρυσης τα αλατα μειωθηκαν πανω απο 50%.Τελος παντων δε νομιζω να ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα απο το συνδυασμο των υλικων.Πιο πολυ με ενοχλει το αλουμινιο σαν ιδεα οπως εχω πει και πριν.Αυτος ειναι και μονος λογος για αγορα συλβια.Ειμαι σιγουρος πως εαν βαλεις ενα ψηφιακο θερμομετρο στο μποιλερ να ξερεις ακριβως τι γινεται θα ανοιξουν αλλοι οριζοντες.Πιστεψε με μιλαω απο πειρα.http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19348&cat=557&page=1

satcur
01-04-10, 23:54
1)Για το αλουμίνιο σαν υλικό για boiler δεν βρίσκω κάτι αρνητικό.
2)Η σωληνωειδής βαλβίδα καλή είναι αλλά η ύπαρξη της η μη δεν βρίσκω να παίζει ρόλο στον τελικό καφέ, οπότε δεν την θεωρώ και κάτι ιδιαίτερα σημαντικό.
3) Για το ψηφιακό θερμόμετρο, έχω ένα πράγμα να πω: Πίσω μου σ΄έχω σατανά :)
4) Για την σόδα που ρώτησες. Δεν κάνει τίποτα σχετικά με την αφαλάτωση.
και
5) την ρυθμιζόμενη OPV από που και πόσο την πήρες;

woodsman
02-04-10, 00:26
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19348&cat=557&page=1 ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ......Τρια τεσσερα βιδακια λυνεις ενα κοληματακι και εισαι ετοιμος. Ολοι απο καπου αρχιζουμε χα χα χα .Φιλε μου παω για υπνο τωρα για να μην εχουμε διαζυγια και τα ξαναλεμε.Καλο βραδυ και καλη ανασταση.:twisted:

satcur
02-04-10, 00:30
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19348&cat=557&page=1 ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ......Τρια τεσσερα βιδακια λυνεις ενα κοληματακι και εισαι ετοιμος. Ολοι απο καπου αρχιζουμε χα χα χα .Φιλε μου παω για υπνο τωρα για να μην εχουμε διαζυγια και τα ξαναλεμε.Καλο βραδυ και καλη ανασταση.:twisted:

Καλό βράδυ και σε 'σένα. Την έχεις κάνει και βαριά την άτιμη την ΕVO, μην σου έρθει και στο κεφάλι από την σύζυγο. Πάνε τα καλά χρόνια που πέταγαν μόνο παντόφλα :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.