PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

jazzu4ia
18-04-10, 02:15
...thnx...
...θα το ψάξω λίγο ακόμα...

nikosnt74
19-04-10, 11:38
καλημερα παιδες!!!

μολις σημερα (στη δουλεια..) ανακάλυψα αυτο το ωραιο νημα και μαλλον εδω θα παρω μια απαντηση σε ενα θεμα που με καιει καιρο...

ποια μηχανη-μυλο αγοραζω??

να πω οτι η προτίμηση μου ειναι οι freddo, χειμωνα - καλοκαιρι...

οποτε οσο και να πετυχεις τον εσπρεσο, οταν τον αραιωνεις με παγακια-γαλα τα πραγματα δυσκολευουν περισσοτερο!!
η πρωτη μου μηχανη ηταν μια nespresso, αλλα μου την "έδινε" που δεν μπορουσα να παιξω με την ποσοτητα με αποτελεσμα να βαζω 2 καψουλες και παλι να μου βγαινει ο φρεντο νερωμενος...
μετα περασα σε μια gaggia pure, να πω την αληθεια περιμενα καλυτερα αποτελεσματα, αλλα τωρα καταλαβαινω οτι μαλλον πρεπει να πληρωσω για να
απολαυσω...

αρα, οποιος εχει καποια προταση, θα του ειμουν ευγνωμων!!

Υ.Γ. bugget γυρω στα 600€...
κατι τετοιο π.χ. πως το βλεπετε???
Rancilio Silvia NEW V3 Edition +Rancilio Rocky Doser Coffee Grinder

Alex_Under
19-04-10, 12:12
Για οικιακή χρήση θα πρότεινα Doser-LESS ναναι ο μύλος.
Δεν υπάρχει λόγος να μένει καφές στο doser και να πίνεις κάθε πρωί τον χτεσινό κομμένο καφέ.
Doserless... Πίνεις ότι κόβεις και κόβεις ότι πίνεις

satcur
19-04-10, 15:41
Πάρε μόνο έναν καλο μύλο. Η pure, όπως και σχεδόν καμία καλή μηχανή, δεν κάνει καλό espresso με καφέ σε σκόνη από supermarket.
Τώρα άμα δεν τίθεται θέμα χρήματος, ο συνδιασμός που προτέινεις (αλλά όπως σου γράφει παραπάνω ο Alex με τον doserless μύλο) είναι από τις πιο σίγουρες επιλογές.

Ασχετο αλλά μόνο για φρέντο εγώ δεν θα έδινα παραπάνω από 50 ευρώ και θα αγόραζα ένα απλό Moka Pot (μπρικάκι).

alzazil
19-04-10, 18:25
καλησπέρα σε όλους,

πρώτα απ' όλα να συστηθώ είμαι ο Γιάννης (41) γεννημένος Πειραιά μένω Ηλιούπολη.

Πίνω αποκλειστικά espresso (σκέτο) 10 χρόνια. Μου τον έμαθαν καλοί μου φίλοι (Ιταλοί) σ' ένα καμπιγκ στη Σάμη Κεγαλλονιάς. Από τότε δεν τον άλλαξα ποτέ.

Στην αρχή με μπρικάκια bialetti μετά με μια kenwood (άντεξε ένα χρόνο) και χρόνια τώρα με 2 krups 4020 (έχω γράψει πλήρες review με photos που θα το παρουσιάσω εδώ) οι οποίες έχουν επισκευαστεί από μια φορά η καθεμία. Το αποτέλεσμα στην παρασκευή καφέ που είχαν, ήταν άψογο οπτικά (τα φίλτρα της ήταν "ειδικά" αυτά που λέμε κρεμοφίλτρα) αλλά από γεύση και θερμοκρασία, απλά ποσπαθούσαν να "πλησιάσουν" σε αυτά των καλών cafe.

Ξέχασα να πώ ότι έχω και μύλο (με λεπίδες) της Krups με 10 διαβαθμίσεις .

Ήθελα ν' αλλάξω μηχανή. Δεν ήθελα να δώσω πολλά λεφτά. Εξ' άλλου κανένας από τους Ιταλούς φίλους μου δεν έχει δώσει πολλά λεφτά για μηχανή.

Είδα την προσφορά της Gaggia Pure με 99 € στο ElectroWorld. Την αγόρασα αδιαφορώντας για κάποιες άσχημες κριτικές και σχόλια (που αφορούν το καιμάκι) που διάβασα εδώ και αλλού. Την έχω μόλις 3 ημέρες. Παρόλο που θα γράψω πλήρες review σε 15 ημέρες περίπου, σας καταθέτω κάποιες πρώτες εντυπώσεις μου.

Στην παρασκευή espresso (μιλάμε πάντα για μονό 8gr καφέ σε 30ml νερό) εντύπωση μου έκανε η άψογη γεύση και θερμοκρασία αλλά η ελλειπέστατη (σε κρέμα) εμφάνιση ακόμα και όταν ψιλοέκοψα τον κόκκο στο μεγιστο.
Όμως υπάρχει μία λεπτομέρεια. Τα φίλτρα της Gaggia Pure είναι standard χωρίς τεχνολογικές παρεμβάσεις. Αυτό σημαίνει ότι καϊμάκι η μηχανή βγάζει μόνο με σωστα ψιλοκομμένο κόκκο (αυτό θα έκανε τις περισσότερες μηχανές με τα κρεμοφίλτρα - και τις παλιές μου Krups - να σκάσουν), κάτι που σε καμμία περίπτωση δεν κατάφερε να κάνει ο μύλος μου. Κάθε καχυποψία και αμφιβολία για το θέμα σωστή εμφάνιση - καϊμάκι, μου έφυγε όταν χρησιμοποίησα καφέ που μου έκοψαν επιτόπου με επαγγελματικό μύλο στην αντιπροσωπεία όταν πήγα να παραγγείλω το κρεμοφίλτρο - σε 15 ημέρες θα το έχω 15 euro- (μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να παραγγείλω τίποτε γιατί το καιμάκι είναι θέμα σωστού κοψίματος). Τελικά αφού είδα το αποτέλεσμα μετάνοιωσα που το παράγγειλα. Οπότε, μιας και δεν έχω σκοπό να αγοράσω, τώρα, άλλον μύλο θα δοκιμάσω κάποια διαφορετικά κοψίματα κόκκων από τα coffeeway για να καταλήξω στο καλύτερο συνδυασμό.

Δοκίμασα και καφέδες τυποποιημένους εμπορίου. Αναφέρω μόνο τα θετικά αποτελέσματα.

ΑΨΟΓΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΕ ΟΛΑ. Ταμπλέτες Illy.

ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Κομμένος καφές Illy.

Αυτά για την ώρα. Θα επανέλθω.
Φιλικα Γιάννης
etraveller@pathfinder.gr

mx1001
19-04-10, 18:27
καλημερα παιδες!!!
...

Εαν οντως δεν την θες την Gaggia κανε μου μια προσφορα σε pm να την παρω.
Μεχρι το απογευμα γιατι διαφορετικα θα εχω παραγγειλει
Ευχαριστω.

smoothbore
19-04-10, 20:57
Υ.Γ. bugget γυρω στα 600€...
κατι τετοιο π.χ. πως το βλεπετε???
Rancilio Silvia NEW V3 Edition +Rancilio Rocky Doser Coffee Grinder
Η πρόταση που σκεφτεσε μια μια all round classic .
Παρόλα αυτά θα σου προτείνω μια μικρή παραλαγή .
Θεωρώ ότι την Silvia θα την πάρεις μάλλον απ'εξω , εδώ μπορεί να έχουν μπορεί και να μην έχουν και ακόμα και στην περίπτωση που την έχουν, δύσκολα θα τη βρείς σε ίδια τιμή .
Πιο σίγουρο είναι όμως ότι θα έχουν μύλο (θα εισάγανε πολλούς φαίνετε) και δεν μιλάω για τον Rocky αλλά για τον Anfim best που τον δίνουν αν θυμάμε κάπου που διαβασα γύρω στα 275 -280 ευρώ.
Έχει λίγο μεγαλύτερα μαχαίρια και είναι καλό εργαλείο ,βέβαια δεν ταιριάζει αισθητικά τάλε κουάλε όπως η silvia με τον Rocky αλλά είναι μικρή η διαφορά τιμής απο τον Rocky και πιστεύω ότι ο λόγος τιμής απόδοσης του Anfim είναι μεγαλύτερος του Rocky.

Με 2 λόγια τσιμπας μια Silvia απ'έξω και πας στην TAF και τσιμπάς έναν Anfim Best με δόσεις και δεν ξεπαραδιάζεσε με την μια .
Ανταλακτικά καλώς εχόντων των πραγμάτων δεν θα χρειαστείς ούτε για το ένα ούτε για το άλλο και θα σε συντροφεύουν both για αρκετά χρόνια .
Τώρα το αν φτιάχνεις φρέντο και μόνο φρέντο αυτό είναι δικό σου γούστο και περί ορέξεως πάμκιν πάϊ που λένε και στην UZA ,τα γούστα όμως αλλάζουν εκείνο που δεν αλλάζει είναι ότι βάζεις μια σταθερή αξία στο σπίτι σου που δεν μπορεί να στην δώσει καμμία Γκατζια , ούτε Κρούπς και λοιποί πτωχότεροι συγγενείδες .
Σο ιτς Γιορ μάνευ , your call.

satcur
19-04-10, 23:09
...
Πιο σίγουρο είναι όμως ότι θα έχουν μύλο (θα εισάγανε πολλούς φαίνετε) και δεν μιλάω για τον Rocky αλλά για τον Anfim best που τον δίνουν αν θυμάμε κάπου που διαβασα γύρω στα 275 -280 ευρώ.
Έχει λίγο μεγαλύτερα μαχαίρια και είναι καλό εργαλείο ,βέβαια δεν ταιριάζει αισθητικά τάλε κουάλε όπως η silvia με τον Rocky αλλά είναι μικρή η διαφορά τιμής απο τον Rocky και πιστεύω ότι ο λόγος τιμής απόδοσης του Anfim είναι μεγαλύτερος του Rocky.

Με 2 λόγια τσιμπας μια Silvia απ'έξω και πας στην TAF και τσιμπάς έναν Anfim Best με δόσεις και δεν ξεπαραδιάζεσε με την μια .
Ανταλακτικά καλώς εχόντων των πραγμάτων δεν θα χρειαστείς ούτε για το ένα ούτε για το άλλο και θα σε συντροφεύουν both για αρκετά χρόνια .
...

Κάποιος φούρνος θα γκρέμισε :lol: αλλά +10 στο παραπάνω.

Βέβαια αφού έχει ήδη την μηχανή ας πάρει τον μύλο πρώτα, και εάν δεν είναι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα (που θα είναι) ή η pure τα φτύσει ας πάει μετά για την αγορά της Silvia.

nikosl
20-04-10, 01:28
Εμένα όλα οκ με το κιτρικό οξύ. Πλέον ακόμα και το ακροφύσιο έχει πολύ μεγαλύτερη πίεση και φτιάχνει πολύ πιο εύκολα και γρήγορα αφρόγαλα.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια !!! :oneup:

satcur
20-04-10, 01:35
Εμένα όλα οκ με το κιτρικό οξύ. Πλέον ακόμα και το ακροφύσιο έχει πολύ μεγαλύτερη πίεση και φτιάχνει πολύ πιο εύκολα και γρήγορα αφρόγαλα.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια !!! :oneup:

Να' σαι καλά Νίκο. Σε τι αναλογία τελικά το έκανες;

nikosl
20-04-10, 01:59
Να' σαι καλά Νίκο. Σε τι αναλογία τελικά το έκανες;

1 κουταλιά του γλυκού σε 1,5 λίτρο νερού. έβαλα πρώτα περίπου 1 λίτρο στον κάδο, και μετά έριξα την κουταλιά σε ενα ποτήρι με νερό ανακάτεψα καλά (σαν γνήσιος χημικός το δοκίμασα κιόλας και δν είχε διαφορά από το κανονικό λεμόνι :p ) για να διαλυθεί, το έριξα στον κάδο και συμπλήρωσα μετά με λιγο ακόμα νερό μέχρι το 1,5 λίτρο. Ε μετά κλασσικά το άφησα να το τελειώσει, ανοίγοντας που και που και την βάνα για το ακροφύσιο για να περάσει και από κει.
Απλά μην ξεχαστείτε και τελειώσει το διάλυμα και τραβήξει αέρα το μοτέρ...

Την διαδικασία την έκανα 2 φορές. Αλλά έφυγαν όλα τα άλατα (μιλάμε για λάσπη όχι βλακείες), και πλέον δεν έχει και την παράξενη οσμή που είχε τις τελευταίες μέρες.

jazzu4ia
20-04-10, 13:33
...παιδιά μην προτείνετε ελαφρά τη καρδία στους ανυποψίαστους τη Σίλβια...
...είναι ιδιαίτερη μηχανή με πρόβλημα...(...ξέρει ο smooth...)
...όποιος δεν γουστάρει να μπλέξει με PID + λοιπές μόντες θα τα βρεί σκούρα...

nikosnt74
20-04-10, 13:36
ευχαριστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις τους....

αφου λενε οι ειδικοι για doseless μυλο, αυτον θα χτυπησω....

αλλα παλι, ποιον??? εχει καποιος απο σας προσωπικη εμπειρια απο καποιον να προτεινει,
για να πιασουν τοπο τα λεφτα βρε αδελφε...:respekt:

smoothbore
20-04-10, 17:21
...παιδιά μην προτείνετε ελαφρά τη καρδία στους ανυποψίαστους τη Σίλβια...
...είναι ιδιαίτερη μηχανή με πρόβλημα...(...ξέρει ο smooth...)
...όποιος δεν γουστάρει να μπλέξει με PID + λοιπές μόντες θα τα βρεί σκούρα...


Πάλι μπερδεψα τα πόστ και έγραψα Αλαίν Ντελόν ,εντιτάρω και λέω άμα έχει καλό μύλο να το πάρει το κορίτσι

ΥΓ
ακόμα ντεν έχει καταλάβει ποιό καλό παιντι είσι και που έχουμε ξανασυναντηθεί ,ντεν με λέει τίποτα και το Ζαζού.......

jazzu4ia
20-04-10, 17:26
...λάθος το περίφημο temperature surfing της Σίλβια...
...βγάζει κρύο καφέ...

Απ.ΥΓ:...εμένα αντιθέτως κάτι μου λέει το σμούθμπορ αλλά τί;;;
...καταραμένο αλτσχάϊμερ...

smoothbore
20-04-10, 17:38
Κάποιος φούρνος θα γκρέμισε :lol: αλλά +10 στο παραπάνω.

Βέβαια αφού έχει ήδη την μηχανή ας πάρει τον μύλο πρώτα, και εάν δεν είναι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα (που θα είναι) ή η pure τα φτύσει ας πάει μετά για την αγορά της Silvia.

Ααα δεν ξέρω αν εσύ έμεινες χωρίς ψωμί ,εμείς εδώ μόνο τα περίπτερα έχουμε κλόουζντ:lol:

Εγώ σαν μύλο θα πρότεινα τον Macpap Mc 4 και το ξέρεις, αλλά σε περίπτωση που θα πάρει και τα 2 πέφτει πιο ζόρι οικονομικά όπως και να'χει .
Και σίγουρα ο Anfim είναι καλύτερος απο το Rocky για τόσο μικρή διαφορά τιμής και έχει και το καλό ότι αμα ψωνίσει "εντός των συνόρων" πάντα παίζουν οι γνωστές άτοκες καρτοευκολίες .
Βέβαια μικρή είναι και η διαφορά τιμής Μacap με Anfim αλλά πέφτουμε πάλι στο μετρητό και εκεί μετράει το πόσα είναι τα "ζωντανα " που έχεις για θυσία στο βωμό της απόλαυσης .

........Auto merged post: smoothbore πρόσθεσε 8 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


...λάθος το περίφημο temperature surfing της Σίλβια...
...βγάζει κρύο καφέ...

Απ.ΥΓ:...εμένα αντιθέτως κάτι μου λέει το σμούθμπορ αλλά τί;;;
...καταραμένο αλτσχάϊμερ...

Να υποθέσω ότι έχεις και σύ μια παρόμοια "πρόστυχη κόρη" ;:lol::lol::lol:

EnDLess
20-04-10, 18:31
Είδα την προσφορά της Gaggia Pure με 99 € στο ElectroWorld. Την αγόρασα αδιαφορώντας για κάποιες άσχημες κριτικές και σχόλια (που αφορούν το καιμάκι) που διάβασα εδώ και αλλού. Την έχω μόλις 3 ημέρες. Παρόλο που θα γράψω πλήρες review σε 15 ημέρες περίπου, σας καταθέτω κάποιες πρώτες εντυπώσεις μου.

Στην παρασκευή espresso (μιλάμε πάντα για μονό 8gr καφέ σε 30ml νερό) εντύπωση μου έκανε η άψογη γεύση και θερμοκρασία αλλά η ελλειπέστατη (σε κρέμα) εμφάνιση ακόμα και όταν ψιλοέκοψα τον κόκκο στο μεγιστο.
Όμως υπάρχει μία λεπτομέρεια. Τα φίλτρα της Gaggia Pure είναι standard χωρίς τεχνολογικές παρεμβάσεις. Αυτό σημαίνει ότι καϊμάκι η μηχανή βγάζει μόνο με σωστα ψιλοκομμένο κόκκο (αυτό θα έκανε τις περισσότερες μηχανές με τα κρεμοφίλτρα - και τις παλιές μου Krups - να σκάσουν), κάτι που σε καμμία περίπτωση δεν κατάφερε να κάνει ο μύλος μου. Κάθε καχυποψία και αμφιβολία για το θέμα σωστή εμφάνιση - καϊμάκι, μου έφυγε όταν χρησιμοποίησα καφέ που μου έκοψαν επιτόπου με επαγγελματικό μύλο στην αντιπροσωπεία όταν πήγα να παραγγείλω το κρεμοφίλτρο - σε 15 ημέρες θα το έχω 15 euro- (μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να παραγγείλω τίποτε γιατί το καιμάκι είναι θέμα σωστού κοψίματος). Τελικά αφού είδα το αποτέλεσμα μετάνοιωσα που το παράγγειλα. Οπότε, μιας και δεν έχω σκοπό να αγοράσω, τώρα, άλλον μύλο θα δοκιμάσω κάποια διαφορετικά κοψίματα κόκκων από τα coffeeway για να καταλήξω στο καλύτερο συνδυασμό.

Δοκίμασα και καφέδες τυποποιημένους εμπορίου. Αναφέρω μόνο τα θετικά αποτελέσματα.

ΑΨΟΓΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΕ ΟΛΑ. Ταμπλέτες Illy.

ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Κομμένος καφές Illy.


Πες και τα αρνητικά εγώ πχ δοκίμασα από coffeway lavazza blue σε μια καινούρια gaggia color και το καϊμάκι δεν υπήρχε. Παρόλο που της είπα της τύπισας να το κόψει όσο πιο ψιλά γίνεται. :down:

Από γεύση καλός ήταν.

mx1001
20-04-10, 20:40
Καλά κάνατε και βάλατε αρνητικά σχόλια για την Pure , γιατί πρόλαβα να την παραγγείλω .

Επίσης καλά κάνετε (δις) για να συνεχίσει να κρατιέται χαμηλά στα 99 και να υπαρχει απόθεμα !!.

Τωρα αμα μου βρειτε αλλη μηχανη με μισο κιλο portafilter , OPV βαλβίδα , να παίρνει 20τόσα γραμμάρια καφέ , ατσάλινο boiler και ολα αυτα με 99 e , γραψτε μου να το ξερω γιατι το εψαχνα για μηνες ...

Ακομα και τα μισά από τα 4 από τα παραπάνω να βρείτε με 99 e πάλι γράψτε μου ...

Μαλλον αμα τα βρειτε ολα αυτα ακομα και με 150 e (50% απάνω δηλαδή) πάλι γράψτε μου ...

Σ οποια επαγγελματικη μηχανη θελετε με standard καλαθακι (non pressurized) βαλτε κλασικη σκονη καφέ από σ/μ, και αμα σας βγαλει καϊμάκι ανεβάστε και καμια φωτό να το δουμε και εμεις. Αμα ηταν να βγαλει καιμακι και σουπερ αρωμα ... τι τους αγόρασαν οι υπολοιποι τους σουπερ ντουπερ μυλους οεο ? .

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα . Πρέπει να μιλάμε τεχνοκρατικά, τεκμηριωμένα και αντικειμενικα . Μονο που δεν επεσα από την καρέκλα (από τα γέλια) όταν είδα κάποιον εδώ να συγκρίνει την μηχανη Α με σκόνη καφέ και την μηχανη Β με φρεσκο αλεσμενο κοκο ... και να βγαζει συμπέρασμα για τις 2 !!!!!

nikosnt74
20-04-10, 21:15
φιλε mx1001 καλησπερα...

δεν σου απαντησα στην προταση σου, γιατι οπως καταλαβα, παραμενω στην pure και ψαχνω για καλο μυλο.

..και επειδη μαλλον εχω χασει επεισοδια, εσυ ποιον μυλο εχεις/προτείνεις??

smoothbore
20-04-10, 21:33
Κόψε κανα μέτρο απο το ψάρι, γιατί έτσι όπως το στριφογυρνας θα τους σκοτώσεις όλους.
Και αφού τα καταφέρεις με το μισόκιλο πορταφίλτερ, βάλε και κανα στριφώνι στον πάγκο της κουζίνας να την πιάσεις, έτσι όταν το κουμπώνεις να μην φέρνει γύρα .:lol::lol::lol:

Φιλικά ,πάρε και κανένα σετ vetexάκια να σκουπίζεις τα νερά που θ'αρχίσει να στάζει οσονούπω να δεί και η γυναίκα σου ότι την σκέφτεσαι και δενξοδεύεις για την πάρτυ σου μόνο.
Τώρα αυτό με τις επαγγελματικές και τον σουπερμαρκετάδικο καφέ δεν πιστεύω να το εννοείς σαν μέτρο συγκρισης ;
Αν όμως το εννοεις .......άλλαξε προμηθευτή :lol::lol:



ΥΓ
Μήπως να αγοράζαμε και χαρμάνια 100% Ρομπούστα να βγάζαμε και 15 πόντους καϊμάκι και να τα βγάζαμε φωτογραφίες για το ποιος την έχει μεγαλύτερη ;
την κρέμα στο ύψος εννοώ .

mx1001
20-04-10, 22:31
Κόψε κανα μέτρο απο το ψάρι....

Συπαθητική η αργκό σου αλλά αν μπορούσες να απαντήσεις στο ερώτημα θα διευκόλυνες πολλους που λιγο πολυ ρωτάνε τα ίδια πράγματα .

Ναι ξέρω ... με 100 ευρω δε πινεις espresso ουτε με 200 ουτε με 400 ουτε με 800 ... κ.ο.κ. και το νουμερο σταματαει εκει που αγορασε ο καθε την μηχανη του :) ...


Τώρα αυτό με τις επαγγελματικές και τον σουπερμαρκετάδικο καφέ δεν πιστεύω να το εννοείς σαν μέτρο συγκρισης ;
Δεν ειμαι εγω αυτος που εκανε τετοια συγκριση ... διαβασε λιγο πιο παραπανω ... κουραστηκα να βλεπω τετοιες δοκιμες !

........Auto merged post: mx1001 πρόσθεσε 11 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


φιλε mx1001 καλησπερα...

δεν σου απαντησα στην προταση σου, γιατι οπως καταλαβα, παραμενω στην pure και ψαχνω για καλο μυλο.

..και επειδη μαλλον εχω χασει επεισοδια, εσυ ποιον μυλο εχεις/προτείνεις??

Και πολυ καλά κάνεις , ηταν προφανεστατη η λογικη να προσπαθησεις πρωτα να παρεις μύλο . Ηθελα να στο γραψω αμέσως αλλα δαγκώθηκα και ηθελα να δω λίγο τις απαντήσεις ... Ακομα και Ariete Hollywood να ειχες αυτη την απαντηση θα σου δεινα (να παρεις πρωτα μυλο πριν δοκημασεις για κατι αλλο) . Μπραβο σε οσους απαντησαν κατι τετοιο .

σου στελνω pm ...

smoothbore
21-04-10, 00:05
φιλε μας Μου Χου χιλια ένα ,ο κάθε αγοραστης δεν είναι το ίδιο και αναλόγως με αυτά που ρωτάει του απαντάς .
Το κάθε τι έχει τον αγοραστή του και όταν ο άλλος ρωτάει τι λέτε για την Σίλβια και μπλα μπλα μπλα εγώ τι θα του πώ; κάνε οικονομία και πάρε ένα μύλο με 300 ευρώ και τσίμπα μια προσφρορά απο τα Aldi με 49 ευρώ;

Με βάση αυτά που ρώτησε απάντησα , τώρα αν εσύ στην ζωή σου αγοράζεις κάτι όχι επειδή το χρειάζεσε και σ'ενδιαφέρει ακριβώς , αλλά επειδή έτυχε και το βρήκες προσφορά ,συγνώμη αλλά δεν θα πάρω .
Ετσι ψωνίζουν τα κορόϊδα γιατί αγοράζουν κάτι μόνο και μόνο επειδή θεωρουν ότι είναι ευκαιρία , τζάμπα πράμα , 500 ίντσες TV ελ σι ντί 399 ευρά και σε 1.5 εκατομύριο άτοκες δόσεις ,πάρε 2 και βάλε και στο εξοχικό.

Στο αντίποδα αν αυτός που ρωτάει ψωνίζει απο μόδα ή επειδή έχει λεφτά αφενός καλά κάνει και αφετέρου δεν θα ασχοληθώ και με την ψυχολογία του καθενός να δώ τι ξέρει τι δεν ξέρει ,τι νομίζει και τι όχι.
Άλλος παίρνει τζιπ και το ξεσκίζει στα κυνήγια και άλλος το βγάζει τα σαβ/κα στο κατακαλόκαιρο να κάνει FM στα βότσαλα της παραλίας ,αλλά όταν ρωτάει τι λέτε γιαυτό το τζιπ δεν θα του πώ πάρε ένα ignis που είναι και ψιλομένο και το έχουν 2000 ευρώ κάτω και δώρο το μουλτι μίντια και είναι σκυλί και φθηνό σέρβις και τοχει όλη η παρέα και τι να σου λέω τώρα , άσε που χωράει και 5 άτομα.......

mx1001
21-04-10, 01:38
Πολυ καλύ η έκθεση ιδεων ... επί του θέματος τώρα ...

Εχω 100 ευρω και θελω να παρω μηχανη

Οχι δε θελω να κανω οικονομια (εχω πολλά λεφτα), αυτα δινω , δεν θελω να δωσω αλλα (θα παιρνω ψιλο-αλεσμενο καφε απο καφεκοπτειο , στο κοψιμο που χρειαζεται - για να μην μπλεξουμε την κουβεντα με μυλους -) .

... εσύ τι προτινεις ? (να υποθέσω να γυρίσω στο γαλικό ...)

mx1001
21-04-10, 11:37
Μήπως να αγοράζαμε και χαρμάνια 100% Ρομπούστα να βγάζαμε και 15 πόντους καϊμάκι και να τα βγάζαμε φωτογραφίες για το ποιος την έχει μεγαλύτερη ;
την κρέμα στο ύψος εννοώ .

Αυτο ειναι μπηχτη για τις φωτος στο http://www.greekespresso.gr ?

Γενικα βλεπω υπάρχουν 2 σφαίρες (σε πολλα χομπυ) .

Η μια σφαίρα είναι 'καθομαι στον καναπε και μιλαω για το μονακριβο εργαλειο μου, χωρις να λεω και πολλα πολλα , μονο ποσο μοναδικο και πανακριβο ειναι' .

Για την αλλη σφαιρα δεν νομιζω οτι χρειαζεται υπερασπιση , η συμμετοχη , ο χαβαλες και οι cult φασεις τα λενε ολα .

dslfan
21-04-10, 12:24
πηρα την gaggia pure απο την προσφορα της electroworld.....


εκ πρωτης οψεως εχω ενα θεμα....
δεν μου κανει καιμακι στον εσπρεσσο.

Μηπως υπαρχει καποια πατεντα και δεν την εχω βρει???
οσοι την αγορασατε, τους εβγαζε καφε χωρις καιμακι?

odys2008
21-04-10, 13:35
Θέλει καφέ όχι απο super market. Εγώ με τον illy μόνο, και με καλό πάτημα βγάζω καϊμάκι από του εμπορίου. Αλλιώς ή παίρνεις μύλο ή αγοράζεις λίγο λίγο φρεσκοκομμένο καφέ από κάποιο καφεκοπτείο

smoothbore
21-04-10, 16:29
Αυτο ειναι μπηχτη για τις φωτος στο http://www.greekespresso.gr ?


Γενικά και ειδικά και επισταμένα καφέ ακόμα και στην απεβιώσαντα Κρουπς που είχα ήταν ,είναι και θα είναι πάντα 100% αράπηδες .
Λιντλ -άλντι και λοιπές πιροσφορές να μου λείπουν ,επίσης κανα δυο φορές που βρέθηκα στο Αθενς και πήγαμε στα coffeeway ,είχαν τα τσουβάλια τουμπα σε διάφανα δοχεία και διάλεγες , φακ ιτ δηλαδή .
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι είναι σφραγισμένο κιλό δικής μου επιλογής και τέλος .

Και όσο για τις φωτό που λες μάλλον σουζάρει λίγο το πράϊντ part inside you για να το τοποθετείς με αυτόν τον τρόπο .
Tι θες να πείς δηλαδή ότι σε κατασκοπεύουμε απο το Χελένικ εσπρέσσο Gaggia city;
Απλά το ανέφερα γιατί το καϊμάκι στον εσπρέσσο και το πάχος της κρέμας λειτουργεί σαν υποκατάστατο του who has it biger και κατά ενα παράξενο τρόπο η μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε Ρομπούστα γίνετε του εσπρεσο μάνιακ μπεστ φρεντ .

Τώρα το πόσο Καλτ και χαβαλές είστε, αφήσε να το κρίνω μόνος μου .
άλλωστε σε μια τόσο προκεχωρημένη παρέα εγώ δεν μπορώ να έχω θέση γιατί ανέκαθεν με γοήτευε ο ρόλος του μ@λάκα .
Χώρια ότι παίζω μπάλα σε άλλη κατηγορία http://www.msfree.gr/forum/index.php

........Auto merged post: smoothbore πρόσθεσε 10 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


πηρα την gaggia pure απο την προσφορα της electroworld.....


εκ πρωτης οψεως εχω ενα θεμα....

ένα μόνο καλά είναι γιατί αυτό και σύνηθες είναι, αλλά και λύνετε επίσης , ας μιλήσει καλύτερα όμως ο Εμ Εξ δεκα μηδεν ενα που είναι Gaggia pure εξπερτί.
το πολύ πολύ να ανακαλύψεις ότι με την σούπερ προσφορά θα χρειαστει να εκταμιεύσεις καμμια 200ρια ευρω ακόμα (για μύλο)

mx1001
21-04-10, 17:34
Εχεις γραψει πανω απο 12 παραγρφους , χωρις να απαντησεις κανενα ερωτημα , κι ουτε πιστευω οτι θα το κανεις.

Αυτο που κανεις λεγεται troll κοινως ξεκατινιασμα .

Δεν εχω ακομα Pure , και σου γραψα τους λογους που την προτιμησα .
Τωρα εσυ κανε scroll προς τα πανω να απολαυσεις τις απαντησεις σου ...

........Auto merged post: mx1001 πρόσθεσε 7 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


πηρα την gaggia pure απο την προσφορα της electroworld.....
εκ πρωτης οψεως εχω ενα θεμα....
δεν μου κανει καιμακι στον εσπρεσσο.

Μηπως υπαρχει καποια πατεντα και δεν την εχω βρει???
οσοι την αγορασατε, τους εβγαζε καφε χωρις καιμακι?

Ειναι τελειως φυσιολογικο για ολες τις μηχανες που δεν εχουν πειραγμενο (pressurized) καλαθακι ...

http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=2&p=1585#p1585

Το καλύτερο που θα μπορούσε να συμβεί σε μια μηχανή απο αποψη γευσης και απόδοσης ειναι να βαλεις καφε κομενο στα μετρα της σε standard καλαθάκι ... (περίπτωση 1) .

Το χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί σε μια μηχανή απο αποψη γευσης και απόδοσης ειναι να βαλεις καφε σκονη σε standard καλαθάκι ... (περίπτωση 4) .

ΑΡΑ:
Το standard καλαθακι δινει το καλυτερο αλλα και το χεροτερο αποτελεσμα ... ειρωνια ε ?

smoothbore
21-04-10, 18:14
:lol::lol::lol:
Σε τι ακριβώς θα έπρεπε να απαντήσω δεν κατάλαβα .
Στο αν διαθέτεις 100 ευρώ και μόνο τόσα τι μηχανή του καφέ να πάρεις ;
Αν είναι αυτό και κατα πως το έγραψες θα σου προτινα ...... να περιμένεις τα Χριστούγεννα και λέγοντας τα κάλαντα να μαζέψεις 50 ευρω ακόμα να πας να πάρεις μια Κρουπς .......να την βάλεις στη λίστα γάμου .......να την ζητήσεις σαν δώρο στη γιορτή σου ......να την ζητήσεις σαν δώρο γενικώς .
Θες να βάλω και φωτογραφία η θα την βρείς μόνος σου;



ΥΓ
έχω και μια free αντβάις οφ τόπικ μεν αλλά χαλάλι.
Αν θες κάποια στιγμή να πάρεις καινούγιο αυτοκίνητο με 3-4 χιλιάρικα μόνο ,διάλεξε κάτι μεταξύ Lifan ή Chan gan και για να ενδυναμώσεις την παθητική ασφάλεια κάρφωσε τίποτα γκαζοντενεκέδες απο μέσα με πριτσιναδόρο.
Απλά θα λες στους φίλους σου να μην κλείνουν δυνατά την πόρτα και να μην στηρίζοντε επάνω του.

Φανερός Πράκτωρ
21-04-10, 19:20
κουραστικό έχει καταντήσει το thread. :down:
κρίμα γιατί ήταν ωραίο

George_Prix
21-04-10, 19:41
κουραστικό έχει καταντήσει το thread. :down:
κρίμα γιατί ήταν ωραίο

Συμφωνω απολυτα. ;)

Ηταν το μονο thread που δεν περιμενα να εξελιχθει ετσι. :down:

dslfan
21-04-10, 23:18
ρε παιδες,
αμα πλακωνεστε ετσι για τον καφε,
για τα υπολοιπα τι γινεται???

:whistle:

jasone
22-04-10, 06:06
Φίλε μου αν εννοείς εμένα για τις δύο μηχανές που συνέκρινα Gaggia Baby και Ariete roma αναφέρω σαφώς οτι και στις δύο δοκίμασα καφέ σλεσμένο σε διάφορα επίπεδα.Στη μεν gaggia τον άλεσα σε όλα τα δυνατά επίπεδα στα coffeeway ,στη δε Ariete στο μύλο της.Πάντως σίγουρα δε συνέκρινα τον καφέ απο το Σούπερ μάρκετ με τον αλεσμένο στο σωστό επίπεδο απο μύλο.Θα ήταν πράγματι ατυχής η σύγκριση τότε.

mx1001
22-04-10, 07:33
Φίλε μου αν εννοείς εμένα...

Sorry για το λαθος συμπερασμα . Ειχα κανει την ερωτηση στις 16/4 και δεν πηρα απαντηση μεχρι και σημερα (22/4) οποτε συμπερανα λαθος πραγματα . Με ενδειαφερουν παντως αυτου του τύπου οι 2-σε-1 μηχανές (Roma) .



Ααα...

14 troll κομπλεξικές παράγραφοι για να πεις 'Δεν ξέρω / Δεν απαντώ' , οποτε ειναι και αποριας αξιο γατι απαντησες .
(Στο ερώτημα αμα υπαρχει καποια καλύτερη από την Pure μεχρι το όριο των 100e)

Theodore41
22-04-10, 09:36
ρε παιδες,
αμα πλακωνεστε ετσι για τον καφε,
για τα υπολοιπα τι γινεται???

:whistle:

Δεν καταλαβες.
Και που να δεις τι γινοταν καποτε σε καποιο σιτε για ρολογια,που εγραψα τη γνωμη μου,και μου την επεσε καποιος με τετοιο μισος,που τα χρειαστηκα.
Για ενα ρολοι!
Φαινεται οτι γενικα,υπαρχει πολλη ψυχοπαθολογια στην Ελλαδα,και αυτο δεν ειναι ασχετο με την κατασταση στην οποια βρισκομαστε τωρα.

kapkat13
22-04-10, 10:38
καλημέρα σε όλους, βρήκα το φορουμ στην προσπάθειά μου να βρω λύση για τη "φοβερή" gaggia pure που αγόρασα στις 16/4 και εγώ από το electroworld. Δυστυχώς δεν κάνει καθόλου κρέμα. Ξεκίνησα τις προσπαθειες με τον lavazza που χρησιμοποιησούσα στην διπλή μηχανή krups που είχα και τίποτα. Πηγα στα "εξειδικευμενα" καταστηματα-cofeeway αγόρασα και illy και lavazza με την ειδική άλεση για gaggia, τίποτα. πίεσα λίγο, πίεσα πολύ τον καφέ, της έκανα εξαέρωση, την χρησιμοποίησα κρύα, ζεστή, τίποτα.Έκανα και δοκιμές με έναν μύλο braun που έχω, τίποτα. Εν ολίγοις εχω χαλάσει περίπου 400 gr καφέ μέσα στο περασμένο ΣΚ αλλά τίποτα. Με την krups είχα καϊμάκι πάχους 5mm, αναγκάστηκα να την αποσύρω γιατί έτρεχε από κάτω νερά. Τι με νοιάζει και αν έχει ανοξοίδωτο δοχείο η gaggia? καφέ της προκοπής κάνει? οχι. φίλε alzazil τελικά τί έκανες; Γιατί είμαι τόσο παρμένη που σκέφτομαι να την γυρίσω πίσω (υπόψιν η αντιπροσωπεία δεν καλύπτει τυχόν προβλήματα γιατί η electroworld κάνει απ'ευθείας την εισαγωγή από ιταλία, καλό?)sorry για το μεγάλο μήνυμα αλλά αναζητώ λύση... Υ.Γ.ευτυχώς που δεν είχα δώσει 170€ πέρυσι...

mx1001
22-04-10, 12:55
Γιατί τόσο αναστάτωση ... με 15 ευρωπουλα συν καποια μεταφορικά πέρνετε το πειραγμένο καλαθάκι που κάνει κρεμα παντώς καιρού και απο καφε σε σκονες . Το καλαθακι αυτο ομως χαλαει το αποτελεσμα (και όψη , και γεύση) οταν ο καφες ειναι σωστα κομμενος . Θα το παρω και εγω απο περιέργεια .

Για το αμα κανει η δε κανει η Pure καιμακι ετσι οπως ερχεται , θα σας το αναφερω μολις την παρω . Τωρα που τα διαβαζω ολα αυτα τα μηνυματα καταλαβαινω γιατι οι entry-level μηχανες (πρεπει να) έρχονται με pressurized καλαθακι .

NaGR
22-04-10, 13:29
(υπόψιν η αντιπροσωπεία δεν καλύπτει τυχόν προβλήματα γιατί η electroworld κάνει απ'ευθείας την εισαγωγή από ιταλία, καλό?)
ωπ? τι παίζει εδώ?
δηλαδή με ποιο δικαίωμα δεν καλύπτει τυχόν πρόβλημα για μηχανή αγορασμένη απο φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα?
που να ξέρω, και τι με νοιάζει εμένα απο που την εισάγει ο καθένας?
άμα δεν υπήρχε το electroworld και η συγκεκριμένη προσφορά ούτε το 1/5 των κατόχων της Pure δεν θα την είχαν.

ellidiam
22-04-10, 13:34
για αγορα μυλου ποιον θα μου προτεινατε?

smoothbore
22-04-10, 15:48
Ωφείλω μια εξπλανέϊσιον και πιθανών μια ασυγνώμη σε όσους τα'πρηξα με το στυλάκι μου.
Θα τα πω όπως εγώ τα νομίζω μέσα απο την 5χρονη εμπειρία μου με τον εσπρέσσο.
Λοιπόν .....
Θες να πάρεις μια μηχανή να φτιάχνεις ένα καφεδάκι σπίτι σου αγοράζοντας απλα καφε απο το σουπερ μαρκετ αλλά δεν ξέρεις τι να πάρεις ,ακούς εδώ έτσι , ακούς εκεί αλλοιώς ,βλέπεις για μύλους και την μυλωνού και πελαγώνεις.
Τα πράγματα είναι απλά μια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΠΤΕ μηχανή που έχει την παπαριά που ονομάζετε πρεσουράιζντ καλάθάκι ( αυτο που βάζουν τον καφε) θα σου βγάλει 99 φορες στις 100 καλύτερα τον καφέ - οπτικα τουλάχιστον- απο οποιαδήποτε μηχανή η οποία δεν το διαθέτει ,είτε αυτη λέγετε Γκάτζια είτε Συλβια είτε Σουλα ελα ξανά είτε κάνει 500 είτε 1500 ευρώ .
Οι κρούπς όλες το έχουν και στις Γκατζια το παίρνεις έξτρα .
Πιθανων να το έχουν κι άλλες αλλα αυτό είναι κάτι που δεν το γνωρίζω.
Αν λοιπόν είτε γιατί την πήρατε προσφορά είτε γιατί σας την χάρισαν είτε γιατί έτσι γουστάρατε και την πήρατε βρεθείτε με μια μηχανή χωρίς το παραπάνω καλαθάκι θα έχετε συνεχώς το ίδιο πρόβλημα ,δηλαδή εσπρέσσο με όψη γαλικού καφέ.
Πως λύνετε τώρα αυτό ;
Η φθηνή εδοχή είναι
είτε αγοράζετε καλαθακι, είτε βρίσκετε κάποιο καφεκοπτείο (by -by σουπερμάρκετ) και καταλήγετε σε κάποιον καφε και μετα απο πειράματα βρίσκετε το κόψιμο που θέλει για να σας δώσει το καλύτερο αποτέλσμα .
Η ακριβή εκδοχή
αγοράζετε ένα μύλο ο οποίος για να είναι αξιόπιστος και να αξίζει τον κόπο θα σας ζητήσε 200+ ευρώ τουλάχιστον και πλέον τα πειράματα θα τα κάνετε εδώ και τώρα σπίτι σας και αν είναι δυνατόν με την απουσία της συζήγου :lol::lol:
Και θα μου πείς πήρα ενα μυλο και θα κάνω τον καφε που βλέπω στα γιουτιουμπια και σε φωτό και επιτέλους θα τριψω την μούρη του γείτονα που μου τα έχει πρήξει με μια κωλοκρούπς ; ΟΧΙ , απλά θα έχετε τις βάσεις για να το πετύχετε
Αυτο έρχετε σιγά σιγά με την εμπειρία, θα βρείτε που πρέπει να το κόψετε ,ποσο πρέπει να το πατάτε, θα διαπιτώσετε ότι άλλου κόβετε ο καθε καφες όταν αλλάζετε την μάρκα και την ποιότητα κ.λ.π. και αυτό θα σας δώσει κάποια στιγμή το προσδωκόμενο αποτέλεσμα .
Εννοείτε ότι η εμπειρία δεν αγοράζετε ουτε με ολα τα λεφτα του κόσμου, ούτε την αποκτάς μέσω ιντερνετ και αλληλογραφίας και ακόμα και σου δείχνει κάποιος δίπλα σου και πάλι δεν θα το καταφέρεις όπως αυτός που ξέρει.
Αν όλα αυτά σας φαίνοντε βαρειά και δύσκολα και καλά κάνετε όσοι αισθάνεσται έτσι , π.χ. ένα καφεδάκι θέλουμε να πιούμε να βάζουμε τον Λαβάτζα μας η το Ιλυ μας και όχι να μας βγάλει την Παναγία .........τοτε ξέρετε ΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ .
αν θέλετε να προχωρήσετε το θέμα εσπρέσσο -καπουτσίνο παραπέρα γιατί σας αρέσει η φάση, τοτε πάλι ξέρετε ότι δεν φτάνουν μόνο τα λεφτα ή πόσο ακριβό είναι το εργαλείο που πήρατε , πρέπει να ξέρετε να το δουλευετε κιόλας

Εγκυκλοπαιδικά και πολύ χοντρικά.
2 πράγματα παίζουν το μεγαλύτερο ρόλο στην μηχανή , η θερμοκρασιακή σταθερότητα ( 92 βαθμους νερο πάνω -κάτω ) και 9 Bar στην κεφαλή , τα έχεις αυτά ; θα πάρεις απο τον καφε το καλύτερο δυνατόν .
Την θερμοκρασία μπορείτε να την μερήσετε με μικρό σχετικά κόστος με ένα ψηφιακό θερμόμετρο και εναν αισθητήρα ,το αλλο με την πίεση είναι κάτι που το 999% των χρηστών δεν το δεί ποτέ και ουτε θα μπορεί να το μετρήσει, εφόσον απαιτείται ειδική κατασκευή τροποποιήση στο πορταφίλτερ πράγμα που όχι μονο κοστίζει αλλα πολλες φορές ξεπερνα το κόστος της ίδιας της μηχανής όταν αυτή κάνει 100 ευρώ.
άρα εδώ πάμε στα τυφλά και αρκούμαστε μονο στο οπτικό και γευστικό αποτέλεσμα ελπίζοντας ότι όλα δουλεύουν καλά .
Αυτά για να μην αναφερθώ τώρα και στα των καφέδων ποιοτικά κ.λ.π.
Εν ολίγοις θες μόνο να πατάς το κουμπί και να βγαίνει μια χοντρή ; υπάρχει λύση .
Θες κάτι παραπάνω ; έχει όσο τράμπολ μπορείς να αντέξεις .

........Auto merged post: smoothbore πρόσθεσε 19 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


για αγορα μυλου ποιον θα μου προτεινατε?

με σειρά κόστους
Rancilio rocky : φθηνός-αξιόπιστος και βολεύτετε σχεδόν σε κάθε κουζινα παίρνοντας άριστα στο συζηγική γκρίνια factor .
Anfim Best : χάνει στο γκρινια φακτορ αλλά έχει μεγαλύτερα μαχαίρια με μικρή διαφορά τιμής .
Macap M4 Ακόμα μεγαλύτερα μαχαίρια και πολλοι τα θεωρους τα GTI των φτωχών .
Mini Mazzer ο μύλος που συγκρίνοντε οι υπόλοιποι , αυτο νομίζω αρκει ......εδώ βέβαια πάει η πεντακοσαρού και βάλε .
Και απο κει και πάνω ......δεν περιγράφω άλλο.


ΥΓ
σιγουρα στις κατώτερες τιμολογιακά επιλογές υπάρχουν και κάποια αλλα μοντέλα που μπορεί να εξυπηρετουν αρκετά καλά, αλλά δεν μπορώ να γράψω κάτι γιατί δεν το ξέρω ,επίσης άφησα εκτός τον Gaggia ΜDF που επίσης είναι ευρέως διαδεδομένος σαν μια πρώτη και επώνυμη επαφή με την υπόθεση μύλος ....... αλλα το εργαλείο γίνετε "τσόλι" σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα να καταντάει πεταμενα λεφτα αφου θα χρειαστει να τον αντικαταστήσεις .

jasone
22-04-10, 16:05
H ariete roma deluxe υπάρχει στο ebay μόνο.Δες επίσης τη gaggia synchrony logic που μπορεί να χάνει απο εμφάνιση αλλα αξίζει σε απόδοση.Έχω δοκιμάσει και ήταν πολύ καλή.Όποια κι απ τις δύο αν πάρεις θα μείνεις ικανοποιημένος.Αν μένεις Αθήνα και έχεις χρόνο μπορείς να πάς απο το The Mall που έχει για δοκιμή πολλές μηχανές.Βέβαια θα μου πείς πόσους εσπρέσσο να πιεί κανείς μέχρι να διαλέξει τη σωστή μηχανή :) ???

smoothbore
22-04-10, 16:36
Ασχετο.
Όπως υπάρχουν βασικοί παράγοντες που κάνουν την ειδοποιο διαφορά στην παρασκευή ενός καλοβγαλμένου ποτηριού καφέ , έτσι αντίστοιχα υπάρχουν και στην αγορά του καφέ και της γεύσης που θα πάρεις ανάλογα με το χαρμάνι την ποιότητα κ.λ.π.
Την κάνω γυριστή όμως και δεν θα σταθώ σε κανένα απο τα 2 :lol::lol:,θα σταθώ μόνο στον παράγοντα αίσθηση .
Το καφέ τον αντιλαμβανόμαστε με το άρωμα , το μάτι και την γεύση .
Σε κάποιον που καπνίζει τουέντυ και χρόνια σαν κι εμένα οι πρώτη και η τρίτη πάνε περίπατο .
Η οσφρηση διεγείρετε σε σοβαρές περιπτώσεις ,πχ. όταν κάποιος κλάσει ,πάρει φωτιά , μυρίσει ένα άρωμα κ.λ.π.
Η Γευση εκτός του ότι αλλοιωνετε ηλικιακά ( μάνα σταμάτα ,αρκετό αλάτι έβαλες) με το τσιγάρο γίνετε ......άστα να πάνε.
διακρίνει μεγάλες αποκλίσεις και αυτό το διαπίστωσα ( όχι μόνον εγώ ) οταν έκοψα για κάτι μηνες το τσιγάρο όπου όλα πλέον είχαν άλλη γευση και ο καφές φυσικά το ίδιο .
Τι θέλω να πώ μ'αυτό;
Αμα καπνίζεις - και μάλιστα καιρό- μην ψάχνεσε και πολύ με τα γευσιγνωστικά με λεπτομέρειες τα έτσι τα αλλοιώς τ'αλλοιώτικα γιατί είναι σχεδόν μάταιο .
Σαν να θέλει η γιαγια που έχει καταράκτη ( δεν μιλάω για κάτι μεγάλο σαν τον Νιαγάρα ,εναν απλό σαν την Εδεσσα ) να περάσει κλωστή στην ρατομηχανή να κεντήσει πούλιες .

George_Prix
22-04-10, 16:44
@smoothbore πιο πολλα εχεις να δωσεις στο forum με το cool υφος των τελευταιων δυο μηνυματων σου, παρα με το επιθετικο σου στυλ των τελευταιων ημερων. :)

Το θεμα το κατεχεις και ειναι κριμα να αναλωνεσαι σε κοντρες για ασημαντα θεματα. ;)

Καλη συνεχεια να εχουμε.

smoothbore
22-04-10, 17:23
Εεε αφου φτάσαμε να βάλουμε και τον συνήγορο του Πολίτη στο θέμα
λέω να κάνω κάτι καλύτερο.


GAGGIA PURE
δε μπεστ εσσπρεσσομηχανή μάνευ καν Buy

alzazil
22-04-10, 18:04
Πες και τα αρνητικά εγώ πχ δοκίμασα από coffeway lavazza blue σε μια καινούρια gaggia color και το καϊμάκι δεν υπήρχε. Παρόλο που της είπα της τύπισας να το κόψει όσο πιο ψιλά γίνεται. :down:

Από γεύση καλός ήταν.

Πρώτα απ' όλα μην αγχώνεσαι!

Δεύτερον διάβασε όλα τα μηνύματα που αφορούν την Pure σε αυτό και σε άλλα forum και μετά αυτά που αφορούν την παρασκευή espresso, βάλε τον προσωπικό σου χαρακτήρα και θα δεις αποτέλεσμα!

Όπως είπα σε προηγούμενο μου μήνυμα εγώ που έχω και Krups σε καϊμάκι τα σπάει (κρεμοφίλτρο) αλλά απο γεύση ολα flat και κάτω από χλιαρά.

Λοιπόν σήμερα πήγα Taf πήρα Santa Teresa Estate (κοψιμο 3.3 δοκιμαστικά)

Όσον αφορά τη δικιά μου γνώμη έχουμε και λέμε λοιπόν:

Πάντα πίνω μονό και εώς 3 την ημέρα λόγω αρτηριακής υπέρτασης.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ μονό φιλτράκι με ελαφρό overdosing 7+ gr (full η μεζούρα - "βουναλάκι")

Χρησιμοποιώ και ταμπλέτες ιδίως όταν βιάζομαι ή όταν έχω 5 φίλους που περιμένουν να σερβιριστούν http://www.greekespresso.gr/forum/images/smilies/icon_e_smile.gif

Αυτές τις λίγες ημέρες που έχω την Pure....

ότι κόκκο έκοψα με τον παληο μου μύλο (krups - λεπίδες) στο πιο ψιλό, τον έχω πετάξει.

έχω δοκιμάσει και πετάξει σχεδον όλες τις μάρκες super market (lavazza club μαυρο κουτι δεν έχω δοκιμάσει)

Από αυτές έμεινα μόνο στον Illy όπου με προσεκτικό tamping δίνει κάποιο καϊμάκι που σκεπάζει απόλυτα το σώμα του καφέ αλλά εχει ανοιχτό καφέ χρώμα και δεν είναι παχύ. Γεύση πολύ όμορφη και "δυνατή" για τα δικά μου γουστα. Το ξέρω πικρίζει, αλλά εγώ αυτή την πικρίλα αναζητώ στον εσπρέσσο (μιας και τον πίνω σκέτο) http://www.greekespresso.gr/forum/images/smilies/icon_e_smile.gif Η γεύση είναι κάτι το πολύ υποκειμενικό. http://www.greekespresso.gr/forum/images/smilies/icon_e_smile.gif

έχω δοκιμάσει και πετάξει σχεδον όλες τις μάρκες ESE PODS super market (και ESE pod Lavazza Black 100% arabika).

Από αυτές έμεινα μόνο στα ESE pods Illy που σε προθερμασμένο φλυτζάνι βγάζουν ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Κρέμα με σωστό καφέ χρώμα, δεμένη αλλά όχι παχιά. Γεύση και πικρίλα ανώτερη από τον κομμένο.

Θα δοκιμάσω και ταμπλέτες από PODHEAD.com ιδίως τις φημισμένες Bristot. (Τις έχει δοκιμάσει κανείς;)

Taf - Santa Teresa Estate 100% Bourbon

όπως είπα κομμένος στο 3.3. Θέλει λίγο πιο ψιλό κόψιμο. Κρέμα όμορφη, δεμένη (όχι παχιά) με πιο σκούρο καφέ χρώμα από τις προηγούμενες. Γεύση γεμάτη, μυρωδάτη αλλά πολύ mild για τα δικά μου δεδομένα και χωρίς έντονη πικρίλα.

Αυτά για την ώρα... Σύντομα ...photos (φορτίζω την μπαταρία της d60 μου http://www.greekespresso.gr/forum/images/smilies/icon_e_smile.gif )

keep testing... http://www.greekespresso.gr/forum/images/smilies/icon_e_smile.gif

Φιλικά Γιάννης

skiabox
22-04-10, 19:13
Για αυτη εδω τη μηχανη τι λετε παιδια?
http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10034001
Με ενδιαφερουν γενικα οι μηχανες που περνουν καψουλες.

xristosan
22-04-10, 21:05
Απο που συμφερει να αγορασει κανεις τον RANCILIO ROCKY NON-DOSER? (εξωτερικο-ελλαδα?)

George_Prix
22-04-10, 21:23
Απο που συμφερει να αγορασει κανεις τον RANCILIO ROCKY NON-DOSER? (εξωτερικο-ελλαδα?)

Εγω παντως πριν 4-5 μηνες που τον ειχα παρει, την καλυτερη τιμη την ειχα βρει ΕΔΩ (http://www.espressocoffeeshop.com/store/rancilio_rocky_ND.html)

Cubaneros
22-04-10, 21:30
@ xristosan

Απο εδω καλυτερα http://www.espressocoffeeshop.com/store/rancilio_rocky_ND.html
. Ειναι και φτηνο και αξιοπιστο .

@skiabox

Εγω την εχω λιωσει τη μηχανη αυτη παλια. Δεν ειναι κακη για 70 € που την πηρε καινουρια ο αδερφος μου. Οχι 150 που βλεπω εδω ! Απλα δεν ειναι φτηνες οι καψουλες και θα εχεις μια ζωη το ιδιο αποτελεσμα . Σε ενα forum που παλευουμε χρονια να πιουμε ενα ανθρωπινο εσπρεσσο τι να σου πουμε για αυτη τη μηχανη ? Εγω ξαναγεμιζα με lavazza τις καψουλες :p τσεκαρε youtube

satcur
22-04-10, 21:34
Για αυτη εδω τη μηχανη τι λετε παιδια?
http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10034001
Με ενδιαφερουν γενικα οι μηχανες που περνουν καψουλες.

Δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά σου παραθέτω ένα λινκ από τους πιο γνώστες στο θέμα espresso εδώ στο topic που ίσως να σου φανεί χρήσιμο.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3182370&postcount=690

Άσχετο.
Εμένα (θεωρητικά μιλώντας) θα μου άρεσε και κάτι τέτοιο αν έψαχνα για την ευκολία παρασκευής του καφέ.
http://www.wholelattelove.com/Francis/x6_trio.cfm
ESE (pods) για την ευκολία αλλά και την ποικιλία (από internet) καθώς επίσης και για τα πολλά "χάλκινα" χαρακτηριστικά της.


Απο που συμφερει να αγορασει κανεις τον RANCILIO ROCKY NON-DOSER? (εξωτερικο-ελλαδα?)

http://www.espressocoffeeshop.com/store/rancilio_rocky_ND.html
+15 ευρώ μεταφορικά (δεν είμαι σίγουρος αλλά από το άλλο site τους τόσο χρεώνουν)

Στην Ελλάδα πάρε τηλέφωνο το Taf Coffee για τιμή και διαθεσιμότητα
http://www.tafcafe.gr/site.php?page=shop&l2=shop&lang=gr

@ ADSLgr.com All rights reserved.