PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

trixoptosi
08-05-10, 20:02
παιρνει 220 volt.
Το θεμα ειναι οτι τροφοδοτειται μονο οταν κλεισει το κυκλωμα η γενικα τροφοδοτειται?μαλλον μονο οταν κλεισει κυκλωμα.
Αν τροφοδοτειται μονο αν κλεισει κυκλωμα δηλαδη πατησω διακοπτη παραγωγης καφε,τοτε ναι μεν θα μπορεσω να μετρησω αν τουλαχιστον πηγαινει ρευμα στη βαλβιδα με το πολυμετρο αλλα θα μπει και σε λειτουργια η αντλια για να τραβηξει νερο!
Και αν δεν υπαρχει νερο εχω ακουσει οτι ειναι επικινδυνο για την αντλια να καει!
Τι λες?

satcur
08-05-10, 20:10
Η αντλία πρέπει να έχει νερό.

trixoptosi
08-05-10, 20:21
Λοιπον με βαση το κυκλωμα της silvia πρεπει να πατησω η το κουμπακι του καφε η του νερου αλλιως δεν ενεργοποιειται η σωληνοειδης.
Αρα σωστα δε μου εδειξε ταση το πολυμετρο στις επαφες της σωληνοειδους μολις τωρα που την ανοιξα τη μηχανη απλα με το κουμπι Power.
http://home.surewest.net/frcn/Coffee/Silvia/SilviaWorks.html

Ομως δεν κλεινω αλλο διακοπτη διοτι η αντλια δεν εχει νερο.καλο θα ηταν να περιμενω να ερθει η αντισταση για να ξαναμονταρω τη μηχανη ωστε να δω τι γινεται.Και τοτε αφοβα μπορω να μετρησω τη σωληνοειδη που λετε.Αφου και η κεφαλη και το Boiler θα ειναι πεντακαθαρα και δεν θα τιθεται ζητημα φραγης απο αλατα.

satcur
08-05-10, 20:45
Λοιπον με βαση το κυκλωμα της silvia πρεπει να πατησω η το κουμπακι του καφε η του νερου αλλιως δεν ενεργοποιειται η σωληνοειδης.
Αρα σωστα δε μου εδειξε ταση το πολυμετρο στις επαφες της σωληνοειδους μολις τωρα που την ανοιξα τη μηχανη απλα με το κουμπι Power.
http://home.surewest.net/frcn/Coffee/Silvia/SilviaWorks.html

Ομως δεν κλεινω αλλο διακοπτη διοτι η αντλια δεν εχει νερο.καλο θα ηταν να περιμενω να ερθει η αντισταση για να ξαναμονταρω τη μηχανη ωστε να δω τι γινεται.Και τοτε αφοβα μπορω να μετρησω τη σωληνοειδη που λετε.Αφου και η κεφαλη και το Boiler θα ειναι πεντακαθαρα και δεν θα τιθεται ζητημα φραγης απο αλατα.

Από το link του cubaneros, την σχάρα και αυτό που αναφέρουν σαν "water jet breaker" τα αποσυναρμόλογησες για καθαρισμό; Να σημειώσω ότι αυτά τα σημεία δεν μπλοκάρουν μόνο με άλατα αλλά και με οργανικές ουσίες από τον καφέ και ίσως να χρειάζεται και άλλου τύπου καθαριστικά, πχ cafiza, δεν ξέρω.
Επίσης εγώ θα έψαχνα για οδηγίες καθαρισμού-αποσυναρμολόγησης και των opv και solenoid, και θα τις καθάριζα και αυτές πριν την συναρμολόγηση.

Cubaneros
08-05-10, 20:46
Δες εδω πως θα καθαρισεις την κεφαλη χωρις backflush . Τωρα βεβαια εσυ τα εχεις ξυλωσει ολα. Τη γυρνας αναποδα , βαζεις λιγο νερο στην κεφαλη με cafiza . Το ακροφυσιο του ατμου εχει ξεφρακαρει ? Αυτο δεν μπορω να καταλαβω πως δεν βγαζει νερο .

satcur
08-05-10, 20:53
Δες εδω πως θα καθαρισεις την κεφαλη χωρις backflush . Τωρα βεβαια εσυ τα εχεις ξυλωσει ολα. Τη γυρνας αναποδα , βαζεις λιγο νερο στην κεφαλη με cafiza . Το ακροφυσιο του ατμου εχει ξεφρακαρει ? Αυτο δεν μπορω να καταλαβω πως δεν βγαζει νερο .

Βρε cubaneros στο μυαλό μου είσαι; :):):)

trixoptosi
08-05-10, 20:57
Το θεμα ειναι οτι μια ετρεχε και μια οχι!
Και μαλιστα οταν ετρεχε ειχε και καλη πιεση!
Ευχαριστω φιλος!
Το ειχα βρει χθες αυτο το λινκ και με βαση αυτο δουλευω!!!

........Auto merged post: trixoptosi πρόσθεσε 5 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Καλο το λινκ που εστειλες θελει αρκετη μελετη διοτι πιθανον εδω να βρισκεται το προβλημα.Και οντως δε μπορω να βρω κατι ωστε να ανοιξει η κεφαλη.Τουλαχιστον τωρα ειναι και το Boiler και η κεφαλη μεσα στο ξυδι(κιτρικο οξυ) ωστε να φυγει καθε ιχνος αλατος


Για τσεκαρε το διαγραμμα εδω. Μηπως δεν αφηνει η solenoid να περασει νερο ?http://www.home-barista.com/forums/userpix/1144_Sil_Watr_1.jpg


Η κεφαλη μαλλον δεν ανοιγει . Παιζει να ειναι ενιαιο κομματι .


http://www.home-barista.com/espresso-machines/silvia-mechanical-troubles-no-water-flow-through-grouphead-t4941.html#p54087


Ωραία και γιατί δεν έτρεχε από το steam wand; Να είχε μάλλον μπλοκάρει και αυτό από τα άλατα; :hmm:
Αν είχε μπλοκάρει η solenoid πάλι δεν θα έτρεχε από την κεφαλή, οπότε πριν τα διαλύσεις όλα δες το link

http://www.coffeeco.com.au/articles/repair.html


Από το link του cubaneros, την σχάρα και αυτό που αναφέρουν σαν "water jet breaker" τα αποσυναρμόλογησες για καθαρισμό; Να σημειώσω ότι αυτά τα σημεία δεν μπλοκάρουν μόνο με άλατα αλλά και με οργανικές ουσίες από τον καφέ και ίσως να χρειάζεται και άλλου τύπου καθαριστικά, πχ cafiza, δεν ξέρω.
Επίσης εγώ θα έψαχνα για οδηγίες καθαρισμού-αποσυναρμολόγησης και των opv και solenoid, και θα τις καθάριζα και αυτές πριν την συναρμολόγηση.

Αν λες το shower screen φυσικα και το ξηλωσα και μαλιστα θα παραγγειλω καινουριο.
Το opv προσπαθησα να το ξηλωσω ωστε να το καθαρισω.Αλλα δεν ανοιγει με τιποτα πραγματικα.Το δοκιμασα μολις με γερμανικο κλειδι και δεν το προσπαθω αλλο για να μην το χαλασω.Θα το ξαναπροσπαθησω αυριο-μεθαυριο που θα χω και μια καλη δαγκανα να το βαλω πανω και θα το ξαναπροσπαθησω με γερμανικο κλειδι.
Οταν λεμε το solenoid εννοουμε εκεινο το μαρκουτσι απο σιδερο?
Οχι το ηλεκτρονικο εξαρτημα?
Το μαυρο ηλεκτρονικο εξαρτημα σε τι ακριβως χρησιμευει?Εκει πανω κουμπωνει το σωληνοειδες.



Δες εδω πως θα καθαρισεις την κεφαλη χωρις backflush . Τωρα βεβαια εσυ τα εχεις ξυλωσει ολα. Τη γυρνας αναποδα , βαζεις λιγο νερο στην κεφαλη με cafiza . Το ακροφυσιο του ατμου εχει ξεφρακαρει ? Αυτο δεν μπορω να καταλαβω πως δεν βγαζει νερο .

Το ακροφυσιο ατμου δεν ειναι φρακαρισμενο.Και ξερεις γιατι?
Διοτι η μηχανη καποιες φορες δινει ατμο και μαλιστα πολυ δυνατο.Χθες ας πουμε το πρωι εδινε φουλ ατμο!!!!Αρα δεν ειναι φρακαρισμενο.Ασε που το εχω καθαρισει παρα πολυ καλα

satcur
08-05-10, 21:14
Ναι εννοούμε το μεταλλικό κομμάτι όταν λέμε για καθαρισμό και όχι το μαύρο κουτάκι με το ηλεκτρονικό μέρος (μου φαίνεται είναι ηλεκτρομαγνήτης)
http://www.coffeeco.com.au/articles/repair28.jpg

Επίσης δες και από το link του cubaneros σχετικά με το σημείο που βιδώνει η solenoid.
http://memweb.newsguy.com/~jenkins/silvia/

Όταν σε ρώτησα άμα περνάει νερό από το steam wand απάντησες καταφατικά. Τώρα γράφεις για ατμό, τι ισχύει από τα δύο;

Υπάρχει περίπτωση στις παλιές silvia η opv να είναι fixed; κάνε κάποιο ψάξιμο στο internet πρώτα για καλο και για κακό. Είναι η ίδια με εδώ;
http://www.coffeeco.com.au/articles/repair.html

trixoptosi
08-05-10, 21:26
Μα απο το steam wand ατμος δεν περναει?το λεει η λεξη!steam!

satcur
08-05-10, 21:32
Μα απο το steam wand ατμος δεν περναει?το λεει η λεξη!steam!

Γιατί η silvia έχει ξεχωριστό κύκλωμα για το ζεστό νερό; εσύ priming κάνεις με ατμό; Μην παίζουμε με τις λέξεις.

trixoptosi
08-05-10, 21:36
Oχι δεν εχει.Αλλα πες οταν λες steam wand τι εννοεις.Τη μοτα δεν εννοεις για τον ατμο?
Η μηχανη ειναι η ιδια με το λινκ που εστειλες.Ειναι παλια σχετικα δηλαδη

satcur
08-05-10, 21:46
Oχι δεν εχει.Αλλα πες οταν λες steam wand τι εννοεις.Τη μοτα δεν εννοεις για τον ατμο?

Απλά το ακροφύσιο (κοινό είναι). Δηλαδή εάν έτρεξες ζεστό νερό (όχι ατμό) από εκεί. Τέλος πάντων δεν έχει νόημα τώρα.

Τσέκαρε μόνο για την OPV εάν αξίζει τον κόπο να την καθαρίσεις και να την αποσυνδέσεις από το boiler. Εγώ είχα στο μυαλό μου τις ρυθμιζόμενες αλλά μάλλον εσύ δεν έχεις τέτοια. Βέβαια ίσως να ήταν καλή ευκαιρία τώρα να αλλάξεις με την opv που έχουν οι καινούριες εάν αυτό γίνεται (που μαλλον γίνεται).

trixoptosi
08-05-10, 21:49
Βρε γινεται αλλα το θεμα ειναι να λειτουργησει η μηχανη.
Την opv ηδη την εχω ξεσυνδεδεμενη απο το boiler.
Αν λειτουργησει τοτε και opv θα αλλαξω και pid θα βαλω και μανομετρο και ολα.
Προσπαθω τοσην ωρα να ξεφρακαρω τη σωληνοειδη αλλα ματαια.Εχει κολησει και δεν μπορω να την κανω κομματια ωστε να την καθαρισω.

Mια παρατηρηση.Η σωληνοειδης μολις την αποσυνδεσα απο την κεφαλη εχει 2 θεσεις. Η θεση 2 ηταν πληρως καλυμμενη απο σκληρα αλατα,δηλαδη οχι σε σκονη αλλα σαν πετρα.Βρε λετε να ειναι αυτο το προβλημα?

Ωστοσο καλο θα ειναι να την λυσω και αυτην για να εξαντλησω καθε πιθανοτητα να εχει αυτη προβλημα

satcur
08-05-10, 21:54
Καλό κουράγιο, έχει πολύ ενδιαφέρον η όλη υπόθεση. Μια άσχετη ερώτηση. Η μηχανή σου δούλευε όταν την πήρες ή στα χέρια σου το κορίτσι έπαθε όλα αυτά τα μύρια κακά λόγω κακής συντήρησης. :lol:


...
Mια παρατηρηση.Η σωληνοειδης μολις την αποσυνδεσα απο την κεφαλη εχει 2 θεσεις. Η θεση 2 ηταν πληρως καλυμμενη απο σκληρα αλατα,δηλαδη οχι σε σκονη αλλα σαν πετρα.Βρε λετε να ειναι αυτο το προβλημα?

Ωστοσο καλο θα ειναι να την λυσω και αυτην για να εξαντλησω καθε πιθανοτητα να εχει αυτη προβλημα

Μπράβο ήδη βρήκες την πιο σημαντική αιτία για το μπλοκάρισμα της κεφαλής, αλλά καλά θα κάνεις να ελέγξεις και όλα τα υπόλοιπα. Πάντως πριν την έλυνες την μηχανή θα έπρεπε να δοκιμάσεις αρκετές φορές να την αφαλατώσεις και κατά προτίμηση με Dezcal.

trixoptosi
08-05-10, 22:18
Η μηχανη υπολειτουργουσε.Απλα ελειπα και γι αυτο δεν ασχοληθηκα πιο πριν.
κακη συντηρηση οχι απο εμενα παντως...Σκεψου οτι η μηχανη ειναι απο ττις πρωτες...Και μολις εβγαλα το Boiler,πεταχτηκαν κομματια αλατα αλλα και χωμα αλατι,αλλα και η αντισταση(ελατηριο) που ειχε μεσα το θερμαντικο στοιχειο.Μιλαμε για απιστευτα αλατα.Δε μπορεις να φανταστεις.

Οσον αφορα αυτο που λες να την αφαλατωσω,σωστος εισαι.
Απλα να σου πω οτι ετσι κι αλλιως επρεπε να ανοιξω τη μηχανη διοτι το θερμαντικο στοιχειο φαινοταν να μη λειτουργει και αποδειχθηκε οτι εξεραγει!!Αρα υπηρχε κινδυνος για ηλεκτροπληξια.
Και επι τη ευκαιρια τωρα την καθαριζω οσο μπορω.


Λοιπον.Η βαλβιδα ειναι δυσκολο να ανοιχτει.Φυσαω ομως απο την αναποδη και ο αερας βγαινει απο τη θεση 1,ταυτοχρονα στη θεση 1 βαζω ενα μικρο κατσαβιδακι και πιεζω το ελατηριο που υπαρχει μεσα.Μολις το πιεσω και συνεχιζω να φυσαω ο αερας κοβεται και δε βγαινει πλεον απο τη θεση 1.
Αυτο σημαινει οτι λειτουργει η βαλβιδα?σοσ βοηθεια ισως κατι ξερετε παραπανω

satcur
08-05-10, 22:28
Το καλό με τις silvia είναι ότι είναι επιδιορθώσιμες σχετικά εύκολα εάν πιάνει το χέρι σου. Αφού βρήκες και φτηνή λύση για το θερμαντικό στοιχείο η μηχανή θα ξαναλειτουργήσει. Δεν ξέρω πόσο κοστίζουν οι θερμοστάτες αλλά δεν πιστεύω να είναι ακριβοί.
Καλή συνέχεια.

trixoptosi
08-05-10, 22:51
Μολις ελυσα και το σωληνοειδες.Αντε να δουμε.
Thanks

satcur
08-05-10, 22:59
...

Λοιπον.Η βαλβιδα ειναι δυσκολο να ανοιχτει.Φυσαω ομως απο την αναποδη και ο αερας βγαινει απο τη θεση 1,ταυτοχρονα στη θεση 1 βαζω ενα μικρο κατσαβιδακι και πιεζω το ελατηριο που υπαρχει μεσα.Μολις το πιεσω και συνεχιζω να φυσαω ο αερας κοβεται και δε βγαινει πλεον απο τη θεση 1.
Αυτο σημαινει οτι λειτουργει η βαλβιδα?σοσ βοηθεια ισως κατι ξερετε παραπανω

Δεν είμαι σχετικός, αλλά μου φαίνεται να λειτουργεί κανονικά, να κόβει δηλαδή την θέση 1 όταν το ελατήριο συμπιέζεται (που αυτό συμβαίνει όταν παίρνει ρεύμα). Αρκεί βέβαια αυτό να γίνεται ηλεκτρομαγνητικά.
Χοντρικά είναι: όταν έχεις ρεύμα το ελατήριο συμπιέζεται και έχεις ανοιχτή την γραμμή group head - boiler και κλειστή την γραμμή group head - εξαγωγή της solenoid.
Όταν δεν περναέι ρεύμα η γραμμή group head - boiler κλείνει και ανοίγει πάλι η γραμμή group head - εξαγωγή της solenoid (γι αυτό και έχεις και την εκτόνωση της πίεσης από εκεί μετά την παρασκευή του καφέ.)

trixoptosi
09-05-10, 14:46
[QUOTE=satcur;3477572]Ναι εννοούμε το μεταλλικό κομμάτι όταν λέμε για καθαρισμό και όχι το μαύρο κουτάκι με το ηλεκτρονικό μέρος (μου φαίνεται είναι ηλεκτρομαγνήτης)
http://www.coffeeco.com.au/articles/repair28.jpg

Αυτο το μεταλλικο χρωματος ασημι πανω αριστερα απο το σωληνοειδες τι ειναι?
πασο?που μπαινει?
Αναμεσα στο μαυρο πλαστικο και στην βαλβιδα τη μαυρη του σωληνοειδους για να σφιγγει το τη μαυρη βαλβιδα?

http://www.1st-line.com/images/rancilio/silvia/valve.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2648/3681507241_4651e24143.jpg

http://www.coffeeco.com.au/articles/repair24.jpg

satcur
10-05-10, 01:11
Αφού δεν απάντησε κανείς...
Κοιτώντας τις φωτό πρέπει να είναι έτσι:
Βάζεις την solenoid στην βάση του group, μετά το μαύρο κουτάκι (το ηλεκτρονικό μέρος), μετά αυτό το παξιμάδι που ρωτάς τι είναι, και τέλος το μαύρο πλαστικό ακροφύσιο.

trixoptosi
10-05-10, 11:20
Ρωταω γιατι κατα πασα πιθανοτητα το εχασα!Και ψαχνω με τι να το αντικαταστησω!
Μαλλον θα βαλω ενα απλο παξιμαδι διοτι χρησιμευει μονο για σταθεροποιηση για το μαυρο ηλεκτρονικο κουτακι

εδιτ το βρηκα ολα οκ

alzazil
10-05-10, 13:23
ΑΡΝΗΤΙΚΑ της PURE

Ένας+ μήνας με την PURE και ήρθε η ώρα να γράψω κάποια ΑΡΝΗΤΙΚΑ της (πάντα σύμφωνα μ’ εμένα). Τα ΘΕΤΙΚΑ τα έχουμε αναλύσει (κι εγώ ο ίδιος) πολλές φορές εδώ μέσα.

1) Διακόπτης on off σε απαράδεκτο σημείο με κίνδυνο κάθε φορά να πάθεις ηλεκτροπληξία.
2) Μη στιβαρή κατασκευή. Σε κάθε κούμπωμα του portafilter πρέπει να «κοντράρεις» αισθητά τη μηχανή για να μην εκτοξευθεί.
3) Πολύ Πλαστικό!
4) Για να βγάλεις έναν σωστό σε εμφάνιση espresso με το μονό ή διπλό standard φίλτρο, πρέπει να έχεις κάνει ΔΙΑΤΡΙΒΗ (δοκιμές χαρμάνια, κοψίματα, χρονόμετρα κτλ.) στο θέμα και να το κάνεις ολόκληρη επιστήμη που σου τρώει αρκετό χρόνο, ιδίως τις στιγμές που θέλεις να πιεις απλά έναν espresso στα όρθια. Εμένα από τη στιγμή που την αγόρασα η γυναίκα μου δεν μου έχει φτιάξει ούτε ένα καφέ. Έχει φρικάρει με όλους αυτούς τους κανόνες που πρέπει να τηρήσει για να φτιάξει 2 καφεδάκια. Άσε που το αποτέλεσμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ. Περιμένω πως και πως το κρεμοφίλτρο όπου το έχω παραγγείλει εδώ κι ένα μήνα από την αντιπροσωπεία… (σημ. Σήμερα εξέφρασα για άλλη μια φορά τα παράπονα μου στην αντιπροσωπεία, για την μη υποστήριξη της καφετιέρας όσον αφορά τα optional εξαρτήματα – Ενάμισης μήνας για ένα εξάρτημα είναι πολύ μεγάλος χρόνος).
5) Με τη χρήση του μονού φίλτρου, εάν ξεφύγεις ελάχιστα από τη μεζούρα ο καφές κολλάει στο shower , με αποτέλεσμα η βρωμιά να έχει τη τιμητική της και αυτό που πίνεις να μυρίζει καμένο. Κι αυτά που διαβάζω για την χρήση του διπλού φίλτρου και να πετάμε τον έναν καφέ ή να χρησιμοποιούμε σχεδόν τριπλή δόση, εγώ τουλάχιστον δεν θέλω να τα υιοθετήσω.
6) Με τη χρήση ese pods το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ πιο υποδεέστερο από άλλες μηχανές της κατηγορίας. (Χθες που είχα επισκέψεις φίλων χρησιμοποίησα την μία από τις KRUPS xp4020 που έχω (12 ese pods συνολικά διαφόρων μαρκών) με ΥΠΕΡΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ σε όλες τις περιπτώσεις) .


Κι επειδή ότι Πληρώνεις Παίρνεις….Καταλήγω ΝΑΙ στην αγορά της αν τη βρείτε ΠΡΟΣΦΟΡΑ με 99 euro ΑΛΛΑ με πάρα πολλές επιφυλάξεις και όχι από κάποιον που δεν έχει διάθεση να το «ψάξει».

trixoptosi
11-05-10, 18:26
Για να πουμε και κατι μεχρι να ρθει το θερμαντικο που περιμενω και να σας πρηξω παλι με τις ερωτησεις μου,ξερετε τι διαφορα εχει ενα ΜΑΝΟΜΕΤΡΟ γλυκερινης με ενα απλο?
Ποια ειναι η καλυτερη θεση για να τοποθετηθει στη σιλβια?
Αν και φανταζομαι οτι αφου δεν υπαρχουν απωλειες μπορει σε 2-3 θεσεις να τοποθετηθει ανετα.

http://www.flickr.com/photos/robives/3341232853/in/set-72157612560672607/

nefilim
13-05-10, 01:07
Για να πουμε και κατι μεχρι να ρθει το θερμαντικο που περιμενω και να σας πρηξω παλι με τις ερωτησεις μου,ξερετε τι διαφορα εχει ενα ΜΑΝΟΜΕΤΡΟ γλυκερινης με ενα απλο?
Ποια ειναι η καλυτερη θεση για να τοποθετηθει στη σιλβια?
Αν και φανταζομαι οτι αφου δεν υπαρχουν απωλειες μπορει σε 2-3 θεσεις να τοποθετηθει ανετα.

http://www.flickr.com/photos/robives/3341232853/in/set-72157612560672607/

Η γλυκερίνη στο μανόμετρο έχει σκοπό στο να μη τρεμοπαίζει η βελόνα (αυτό συμβαίνει στις παλμικές αντλίες) .

Όπως τα λες, θεωρητικά μπορείς να το τοποθετήσεις όπου θέλεις...

Πάρε και 3 λινκ να δεις
http://www.home-barista.com/espresso-machines/testing-brew-pressure-t153.html
http://www.flickr.com/photos/71244771@N00/3296216472/in/photostream/
http://www.toomuchcoffee.com/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=2572 :shock::shock:

trixoptosi
13-05-10, 11:40
Ευχαριστω.
Απο μαγαζι που επικοινωνησα και πουλαει μονο μανομετρα,με προετρεψαν στο να μη βαλω με γλυκερινη.
Και μου ειπαν αυτα που μου ειπες και εσυ.
Με προετρεψαν να βαλω απλα μανομετρα 40mm.Μαλιστα ενα μαρκας wika ειχε 3.5 ευρω και ενα αλλο κινεζικο 2 ευρω.

satcur
13-05-10, 11:51
Ευχαριστω.
Απο μαγαζι που επικοινωνησα και πουλαει μονο μανομετρα,με προετρεψαν στο να μη βαλω με γλυκερινη.
Και μου ειπαν αυτα που μου ειπες και εσυ.
Με προετρεψαν να βαλω απλα μανομετρα 40mm.Μαλιστα ενα μαρκας wika ειχε 3.5 ευρω και ενα αλλο κινεζικο 2 ευρω.

Απ΄ότι έχω δει άμα δεν είναι γλυκερίνης η βελόνα θα πηγαίνει σαν τρελή και δεν θα μπορείς να πάρεις σωστά την ένδειξη.
Σου είπαν γιατί δεν κάνει το γλυκερίνης;

trixoptosi
13-05-10, 14:17
Το εχεις δει εσυ να συμβαινει αυτο σε σιλβια?
Δε μου ειπαν οτι δεν κανει το γλυκερινης απλα μου ειπαν οτι η διαφορα ειναι οτι ειναι πιο ακριβες.
Αλλα και με το αλλο μια χαρα θα κανω τη δουλεια μου.Και αυτο μου το ειπε καταστημα που πουλαει ΜΟΝΟ μανομετρα.

Στις μεγαλες μηχανες δηλαδη που δεν εχουν γλυκερινης,για ποιο λογο η βελονα δεν πηγαινει σαν τρελη?

satcur
13-05-10, 14:29
Στο γράφει παραπάνω ο φίλος nefilim. Οι επαγγελματικές μηχανές δεν έχουν vibrational αλλά περιστροφικές.
Δεν διαβάζεις πολύ μου φαίνεται στο internet πατρίδα:lol:

http://www.espresso-machines-and-coffee-makers.com/pump-espresso-machine.html

trixoptosi
13-05-10, 16:18
Το πιασα.Αρα μονοδρομος η αγορα μανομετρου γλυκερινης

Cubaneros
14-05-10, 08:53
Ηρθε χθες επιτελους η καινουρια μου μηχανη . Η brewtus ειχε προβλημα και μου γυρισαν τα λευτα . Με λιγο καθυστερηση αλλα τελικα ολα οκ . Την ειχα παρει απο casabarista.nl και την καινουρια bezzera giulia την πηρα απο imprezza.de .http://www.bezzera.it/prodotti.php?lang=de&page=gamma&id=10&prodid=44
http://img251.imageshack.us/img251/217/giuliafrontelight33.jpg

Theodore41
14-05-10, 10:34
Ρε Βασιλη,τι ειν' τουτο;:clap:
Απο εμφανιση,σκοτωνει.Κριμα που εισαι μακρυα,ναρχομουν απο κει καμια βολτα.

trixoptosi
14-05-10, 12:25
Καλα η μηχανη τα σπαει δε χρειζεται να λεμε και πολλα για bezzera.

Φανερός Πράκτωρ
15-05-10, 11:39
τσάμπα πράγμα. μόνο 1200 εύρω

mx1001
15-05-10, 14:57
Κατά καιρούς βρίσκονται τέτοιες (Bezzera) σε εταιρίες εξοπλισμού , είτε 'κατασχεμένες' (από μαγαζιά που κλείνουν) είτε επιστραμένες . Ενας φίλος μου χτύπησε μια μεταχειρισμένη (BZ07) κάπου στο 500ρικο μου είπε από τοπικό μαγαζί εξοπλισμών. Βεβαια απο τα σχεδιαγραμματα βλεπω πολλες διαφορες απο μοντελο σε μοντελο .

Cubaneros
17-05-10, 02:02
Η bz07 εχει 7 εκδοσεις και απο μονη της ειναι ικανη για κορυφαιο εσπρεσσο και υπεραρκετο ατμο . Χωρια απο ομορφια γιατι εδω μιλαμε για αποδοση και η bz07 και η giulia-galatea domus ειναι αταλαντευτες μηχανες σε κορυφαιες επιδοσεις . Η δικια μου κανει πχ σε 750αρα μοτα κανει το γαλα σε λιγοτερο απο 10 δευτερολεπτα . Για 4-5 capuccino δηλαδη τουλαχιστον . Απο σταθεροτητα σε θερμοκρασια δεν μπορω να αποδειξω κατι αλλα εχει κεφαλή ε61 και 2λιτρο βραστηρα με 1400 watt . Γενικα 3 μερες εχω στανταρ αποδοση χωρις μεγαλα σκαμπανεβασματα και αυτο μετραει παρα πολυ ιδιαιτερα αν ειχες σιλβια . Αρχικα με το αφρογαλα εχω λιγο προβλημα γιατι ειναι υπερβολικα δυνατη . Δεν εχει ενδειξη για την αντισταση , ποτε ειναι ανοικτη . Αυτο ειναι για μενα το μονο ελλατωμα . Μετα χωρις να εχω παραπονο θα ηθελα μεγαλυτερο drip tray αλλα τωρα παιρνει τις μεγαλες κουπες μου ( δεν τις επαιρναν σιλβια-brewtus) . Η κατασκευη , ειναι μια κλαση πανω απο τη brewtus . Δηλαδη χαλαλι το pid για την ποιοτητα της ειλικρινα . Αυτο φαινεται απο το φινιρισμα , τη διαταξη-υλικα στο εσωτερικο , τα μια επαφης χειριστηρια μεχρι τα pvc ποδαρακια στο καπακι του ρεζερβουαρ . Επισης χωρις να ξερω πως αλλα ειναι πολυ πιο αθορυβη απο την brewtus και δεν νομιζω παλμικη αντλια να ειναι πιο αθορυβη σε αλλη μηχανη . Τελος εχει φωτεινη ενδειξη για το νερο οταν τελειωνει και το ρεζερβουαρ εχει χωνευτή βαλβιδα για να τραβαει το νερο απο κατω ( δεν τραβαει απο σωληνακι ) . Συντομα ελπιζω να ανεβασω βιντεακι να την δειτε κ να δειτε κ την τεχνικη μου .

Theodore41
17-05-10, 09:02
Για την ταχυτητα-παροχη, του ατμου,μπορεις να κανεις κανα πατεντο στο ακροφυσιο,με καμια οδοντογλυφιδα,για κλεισιμο καμιας τρυπας;Για ψαξτο σε κανα σιτε μηπως τοχει αντιμετωπισει κανας αλλος.
Για το PID,,δε γινεται αργοτερα,να βαλεις και σ αυτην ενα;
Για την εμφανιση,τι χρειαν εχομεν λεξεων,η φωτο δεν τα λεει ολα;(Τι να σου πω,παρ ολο του οτι ειμαι ευχαριστημενος με τη Γαλλικη Ρενεκα μου,δε μπορω να μην το πω,οτι εντυπωσιαστηκα με την εμφανιση.Ατιμοι Ιταλοι designers!).

scarface5323
18-05-10, 18:15
Όταν λέμε διπλό espresso εννούμε διπλή δώση νερού με διπλή δώση καφέ, ή διπλή δώση καφέ με το ίδιο νερό?έχω μια krups που είναι και για καφέ φίλτρου και για καφέ espresso , και μου έχει 2 φίλτρα, το ένα για κανονική δώση και το άλλο για διπλή δώση, αλλά το νερό πάντα βγαίνει στάνταρ..

Cubaneros
18-05-10, 20:11
Ο διπλος ειναι 60 ml με διπλη δοση και ο μονος 30 ml με μονη δοση . Αυτα τωρα παιζουν και λιγο δηλαδη αλλη κανουν το διπλο 50 ml ή 55 ml. ο χρονος ομως ειναι παντα 25 sec. Ο χρονος επισης μπορει να ειναι απο 20 εως 30 . Εχω δει καλο αποτελεσμα και με 50 sec . Αυτος ειναι ο κανονας να κυνηγας και οταν φτασεις σε επιπεδο να το καταφερεις, παιζεις μετα και το φτιαχνεις στα γουστα σου. Μαλλον εχεις πολυ χοντροκομμενο καφε απο σουπερμαρκετ και δεν εχεις και μυλο να υποθεσω ? Αν δεν εχεις δεν γινεται να κανεις αυτες τις διορθωσεις . Για να μην πω για την μηχανη που δεν εχει τα προσοντα. Εγω απλα στα λεω αυτα για να ξερεις οχι για να σε απογοητευσω. Την μηχανη που εχεις την εχω δουλεψει και ειδα καλα αποτελεσματα για τα προσοντα της. Το εξαρτημα πανω στο ακροφυσιο ατμου να το βγαλεις .

scarface5323
18-05-10, 20:22
Ο διπλος ειναι 60 ml με διπλη δοση και ο μονος 30 ml με μονη δοση . Αυτα τωρα παιζουν και λιγο δηλαδη αλλη κανουν το διπλο 50 ml ή 55 ml. ο χρονος ομως ειναι παντα 25 sec. Ο χρονος επισης μπορει να ειναι απο 20 εως 30 . Εχω δει καλο αποτελεσμα και με 50 sec . Αυτος ειναι ο κανονας να κυνηγας και οταν φτασεις σε επιπεδο να το καταφερεις, παιζεις μετα και το φτιαχνεις στα γουστα σου. Μαλλον εχεις πολυ χοντροκομμενο καφε απο σουπερμαρκετ και δεν εχεις και μυλο να υποθεσω ? Αν δεν εχεις δεν γινεται να κανεις αυτες τις διορθωσεις . Για να μην πω για την μηχανη που δεν εχει τα προσοντα. Εγω απλα στα λεω αυτα για να ξερεις οχι για να σε απογοητευσω. Την μηχανη που εχεις την εχω δουλεψει και ειδα καλα αποτελεσματα για τα προσοντα της. Το εξαρτημα πανω στο ακροφυσιο ατμου να το βγαλεις .
αυτό για το ακροφύσιο έχεις δίκαιο..,το διάβασα και στο βιβλιαράκι...,
ναι όντος μύλο δεν έχω αλλά ο καφές δεν είναι και τόσο χοντροκομένος.., έχω τον illy espresso, όσο για την δόση πέταξα 2 καφέδες :P.., πρώτα έκανα δοκιμή και έβαλα δυο κοφτές μεζούρες της καφετιέρας και έριξα 2 φορες νερό, δηλαδή βγήκε η πρώτη, την σταμάτησα να ξαναζεσταθεί και το ξαναάρχισα...και η δεύτερη έβαλα πάλι δυο μεζούρες κοφτές και έριξα μια φορά νερό πάλι πέταμα :P....μαλλον βάζω υπερβολική ποσότητα..:whistle:

Cubaneros
18-05-10, 21:29
Δοκιμασε να βαλεις το κλειστρο και ξαναβγαλτο να δεις αν διαταραχτηκε το puck . Μην τρελενεσαι με τη ποσοτητα βαζε λιγοτεο και σιγα-σιγα ανεβαζε δοση . Παρε ζυγαρια ακριβειας 0.1 g . Αλλιως με το ματι μια full γεματη δοση με το κουταλακι της μηχανης και αλλη μιση για παραδειγμα . Τελος παρε μυλο και φρεσκοκαβουρδισμενο καφε ! Τη μηχανη να την κανω σουπα χωρις αυτα.

scarface5323
18-05-10, 22:01
Δοκιμασε να βαλεις το κλειστρο και ξαναβγαλτο να δεις αν διαταραχτηκε το puck . Μην τρελενεσαι με τη ποσοτητα βαζε λιγοτεο και σιγα-σιγα ανεβαζε δοση . Παρε ζυγαρια ακριβειας 0.1 g . Αλλιως με το ματι μια full γεματη δοση με το κουταλακι της μηχανης και αλλη μιση για παραδειγμα . Τελος παρε μυλο και φρεσκοκαβουρδισμενο καφε ! Τη μηχανη να την κανω σουπα χωρις αυτα.
αν κλείστρο λες ολο το εξάρτημα που κλειδώνει στην καφετιέρα, και puck το "φίλτρο" το σιδερένιο με τον καφέ μέσα, ναι διαταράσετε αφήνει μια τρύπα κάπως, στην μέση επειδή η βίδα (απο όπου βγαίνει το νερό )μπαίνει μέσα

Cubaneros
18-05-10, 23:22
Κλειστρο ειναι αυτο που λες και puck μονο ο συμπιεσμενος καφες . Κοιτα αν διαταρασεστε λιγο, δηλαδη ισα που να το διακρινεις οκ , αλλα αν σπαει τη συνοχη και τη λεια επιφανεια εισαι εκτος . Επισης τρεξε λιγο νερο πριν βαλεις το κλειστρο . Δεν εχει σχεση βεβαια με την ροη αυτο αλλα με τη γευση . Να φυγεις δηλαδη απο την θερμοκρασια βρασμου . Οταν λοιπον δεν ακουμπας τη ντουζιερα πιεσε με ολη τη δυναμη το tamper . Εχεις ταμ-περ κουταλακι ;

scarface5323
19-05-10, 01:07
Κλειστρο ειναι αυτο που λες και puck μονο ο συμπιεσμενος καφες . Κοιτα αν διαταρασεστε λιγο, δηλαδη ισα που να το διακρινεις οκ , αλλα αν σπαει τη συνοχη και τη λεια επιφανεια εισαι εκτος . Επισης τρεξε λιγο νερο πριν βαλεις το κλειστρο . Δεν εχει σχεση βεβαια με την ροη αυτο αλλα με τη γευση . Να φυγεις δηλαδη απο την θερμοκρασια βρασμου . Οταν λοιπον δεν ακουμπας τη ντουζιερα πιεσε με ολη τη δυναμη το tamper . Εχεις ταμ-περ κουταλακι ;
Είχε μέσα η καφετιέρα...η μεζούρα είναι και "πατητήρι"..όσο για το άλλο που μου είπες δεν πολυκατάλαβα..πώς να τρέξω νερό? δεν το πετάει με πίεση?? δεν θα καώ? :P sorry για τις άσχετες ερωτήσεις αλλά και εγώ τώρα μαθένω..(απο espresso).., ευχαριστώ

trixoptosi
19-05-10, 01:33
Kala κανεις φιλε και ρωτας.
Αλλωστε να θεωρεις σιγουρο οτι στο πρωτο κουτακι απο εσπρεσσο θα το πεταξεις απο τις πολλες φορες που θα προσπαθησεις να κανεις καφε...
Ομως μετα θα μαθεις και θα προσαρμοστεις στη μηχανη σου

Cubaneros
20-05-10, 15:11
Είχε μέσα η καφετιέρα...η μεζούρα είναι και "πατητήρι"..όσο για το άλλο που μου είπες δεν πολυκατάλαβα..πώς να τρέξω νερό? δεν το πετάει με πίεση?? δεν θα καώ? :P sorry για τις άσχετες ερωτήσεις αλλά και εγώ τώρα μαθένω..(απο espresso).., ευχαριστώ

Πατα το κουμπι του καφε χωρις το κλειστρο πανω .

scarface5323
20-05-10, 17:04
Πατα το κουμπι του καφε χωρις το κλειστρο πανω .
να το πατήσω να τρέξει και ενώ τρέχει να βάλω το κλείστρο, ή να το πατήσω να τρέξει, να τρέξει λίγο, να το σταματήσω να βάλω το κλείστρο και να το ξανα αρχίσω?
(τόσο καιρό νόμιζα ότι το νερό το πετάει με δύναμη :P...κάπου είχα διαβάσει ότι βγάζει 15 bars πίεση αλλά μάλλον θα ήταν για το ακροφυσιο ατμου)
Υ.Γ., επίσης δεν έχω καταφέρει να φτιάξω αφρόγαλα ποτέ..:P

alzazil
20-05-10, 18:16
ένα μόνο καλά είναι γιατί αυτό και σύνηθες είναι, αλλά και λύνετε επίσης , ας μιλήσει καλύτερα όμως ο Εμ Εξ δεκα μηδεν ενα που είναι Gaggia pure εξπερτί.
το πολύ πολύ να ανακαλύψεις ότι με την σούπερ προσφορά θα χρειαστει να εκταμιεύσεις καμμια 200ρια ευρω ακόμα (για μύλο)

και πάλι πίστεψε με ... πατάτα αποτέλεσμα θα βγάλεις με χρήση 7 γρ. αλεσμένο κόκκο και 30 ml καφέ όπως είναι ο πραγματικός espresso.

σου μιλάει ενας καμμένος της προσφορας κάτοχος της πατατοPure ενάμιση μήνα τώρα!

εδώ γράφω κάποια αρνητικά της...

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3480109&postcount=722

Τουλάχιστον να τα διαβάσει κάποιος άνθρωπος πριν την χρυση αγορά :twisted: :lol: :lol: :lol:

trixoptosi
20-05-10, 19:01
Παλι προβλημα...το ιδιο προβλημα....
Παρελαβα τη νεα αντισταση,την κουμπωσα και ενω δειχνει να δουλευει το συστημα,σε καποια φαση παλι ο διακοπτης power αριστερα της μηχανης δεν κλεινει ποτέ.Μενει συνεχως On.

Και ανοιγω ξανα το boiler Και τι να δω:

Εχει τιναξει παλι την αντισταση που μολις ειχα αλλαξει....
Τι να πω...Τι να πω...

Δε μπορω να καταλαβω τι γινεται πραγματικα

odys2008
20-05-10, 19:02
Εκτός και αν πάρει pressurised basket για τον καφέ που έχουν όλες οι άλλες τις ίδιας κατηγορίας που νομίζεις ότι βγάζεις "καιμάκι". Τότε και η pure μια χαρά θα είναι. Αλλιώς ας πάρει μύλο.

alzazil σώσε τον ευατό σου και πάρε με 15 ευρώ ένα basket με διπλό πάτο(pressurized) αφού χρησιμοποιείς καφέ απο το super market.

ΥΓ
Εγώ μαζεύω χρήματα για τον Gaggia MDF


Παλι προβλημα...το ιδιο προβλημα....
Παρελαβα τη νεα αντισταση,την κουμπωσα και ενω δειχνει να δουλευει το συστημα,σε καποια φαση παλι ο διακοπτης power αριστερα της μηχανης δεν κλεινει ποτέ.Μενει συνεχως On.

Και ανοιγω ξανα το boiler Και τι να δω:

Εχει τιναξει παλι την αντισταση που μολις ειχα αλλαξει....
Τι να πω...Τι να πω...

Δε μπορω να καταλαβω τι γινεται πραγματικα

Σίγουρα έχεις κάνει σωστά την συνδεσμολογία? Μήπως δεν είχε νερό το boiler, o θερμοστάτης δεν μπορούσε να διαβάσει θερμοκρασία και η αντίσταση έμενε στον αέρα συνέχεια στο On και κάηκε?

alzazil
20-05-10, 19:09
Εκτός και αν πάρει pressurised basket για τον καφέ που έχουν όλες οι άλλες τις ίδιας κατηγορίας που νομίζεις ότι βγάζεις "καιμάκι". Τότε και η pure μια χαρά θα είναι. Αλλιώς ας πάρει μύλο.

alzazil σώσε τον ευατό σου και πάρε με 15 ευρώ ένα basket με διπλό πάτο(pressurized) αφού χρησιμοποιείς καφέ απο το super market.

ΥΓ
Εγώ μαζεύω χρήματα για τον Gaggia MDF



...μα μύλο έχω...

και το καλαθάκι το περιμένω απο ebay.it γιατί η αντιπροσωπεία κάθε εβδομάδα μου λέει: "τηλεφωνήστε την επόμενη εβδομάδα"

@ ADSLgr.com All rights reserved.