PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

Theodore41
13-09-10, 18:50
Ρωτας πρωτα εδω,http://www.oinoxoros.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=187&category_id=55&option=com_virtuemart&Itemid=64&lang=el ,
και αν σε συμφερει,παραγγελνεις ενα Vacuvin Coffee saver.
Αν βρεις καλυτερη τιμη στο eBay,οπως ειχα βρει εγω,το παιρνεις απο κει.

treli@ris
13-09-10, 19:07
Εχει δοκιμασει καποιος γαλλικο καφε σε εσπρεσσιερα; Μου εχει μεινει σε ενα βαζο λιγακι και εχω ξεμεινει απο εσπρεσσο :p

Φανερός Πράκτωρ
13-09-10, 19:11
λογικά δεν έχουν το ίδιο κόψιμο και το αποτέλεσμα θα είναι κακό. Δοκίμασέ το και πες μας αν είναι όντως κακός :p

treli@ris
13-09-10, 19:14
Θα υπαρχει προβλημα με τη μηχανη ή θα περασει κανονικα ο καφες; Μη κανω καμια μλκια και τρεχω !!

Φανερός Πράκτωρ
13-09-10, 19:21
δεν είμαι σίγουρος, ας μιλήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα (νομίζω ότι ο γαλλικός έχει πιο χοντρό κόψιμο οπότε απλά θα βγει ξενέρωτος espresso - μπορεί να λέω βέβαια και χαζομάρες, οπότε άκου και κανέναν άλλο).

Theodore41
13-09-10, 19:37
Ο Γαλλικος,ειναι πολυ χοντρος,οπερ ατοπον.Αλλα γιατι δεν το δοκιμαζεις;10 Ευρω το κιλο κανει ο καφες,κι αν δεν το ξερεις,να σε στειλω εγω να παρεις με τοσα.

treli@ris
13-09-10, 19:44
10€ το κιλο ο εσπρεσσο; Για πες που, ενδιαφερον.

p23os
13-09-10, 20:26
σχετικα με το καφε να το βάλο στην κατάψηξη σε κόκους? εχω ενα τάπερ όπου μπορώ να βγάλω τον αέρα με ενα μηχανησμό που εχει .....

treli@ris
13-09-10, 20:33
Μια χαρα το γαλλικοεσπρεσσο. Προτεινεται :p

Theodore41
13-09-10, 22:13
10€ το κιλο ο εσπρεσσο; Για πες που, ενδιαφερον.
Γρηγορης Αρμενακος,πισω απο τον Αγ. Γεωργιο Καρυτση,στο Κεντρο,ανεβαινοντας τη Σταδιου,δεξια τη Χρηστου Λαδα,και γυρω γυρω απο την εκκλησια,στον κατηφορακο.
Εχει και Ελληνικο,απιθανο.Τον ξανθο ομως να παρεις,ειναι καλυτερος.
Παιρνω χρονια απο κει,ειναι παλιο μαγαζι,μιας και το ειχε πρωτα ο πατερας του.

treli@ris
13-09-10, 22:22
A ωραια, ευχαριστω.

koozoop
13-09-10, 22:42
Καλησπέρα! Ψάχνωντας για τη HOL έπεσα και εδώ! Επειδή η μηχανή espresso που είχα εδώ και 10 έτη τα έφτυσε ψάχνω για καινούρια εως 100 ευρώ. Έψαξα στο θέμα αλλά ψιλο-μπερδεύτηκα. Βλέπετε δεν είμαι φανατικός με τον καφέ, απλά μου αρέσει να πίνω αλεσμένο espresso παρά γαλλικό. Καμμία πρόταση;

Ευχαριστώ!

mx1001
14-09-10, 06:46
Πάλι θα βγεί γαλικός ... απλά ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα !

zourdasgr
14-09-10, 13:14
σχετικα με το καφε να το βάλο στην κατάψηξη σε κόκους? εχω ενα τάπερ όπου μπορώ να βγάλω τον αέρα με ενα μηχανησμό που εχει .....

Ποτέ μα Ποτέ ο κόκκος καφέ στο ψυγείο ! Με όσα τάπερ και να τον κλείσεις θα τραβήξει υγρασία . Και φυσικά για όσους φίλους έχουν μηχανή με μύλο άλλα και σκέτο μυλαράκι άλεσης θα σας βγάλει την υγρασία στα μαχαίρια δηλαδή σκουριά .

George_Prix
14-09-10, 13:32
Ποτέ μα Ποτέ ο κόκκος καφέ στο ψυγείο ! Με όσα τάπερ και να τον κλείσεις θα τραβήξει υγρασία . Και φυσικά για όσους φίλους έχουν μηχανή με μύλο άλλα και σκέτο μυλαράκι άλεσης θα σας βγάλει την υγρασία στα μαχαίρια δηλαδή σκουριά .

Ενδιαφερον !!!
Τελικα εχουμε συμφωνησει σε πολλα πραγματα εδω μεσα, εκτος απο τον ιδανικο τροπο αποθηκευσης του καφε.

Αλλοι λενε για καταψυξη και αλλοι λενε σε καμια περιπτωση κατι τετοιο...

Τι απο τα δυο να ισχυει αραγε? :hmm:

Theodore41
14-09-10, 14:20
Εγω ειχα διαβασει ολοκληρη μελετη για το θεμα αυτο,και μαλιστα για το κατα οσον αλλιωνεται η γευση με την αποθυκευση στην καταψυξη.
Το αποτελεσμα ηταν οτι η γευση,δεν αλλοιωνεται.
Τωρα μιλαμε για δοχεια στα οποια εχουμε τραβηξει τον αερα με αντλια,και οταν πας να ανοιξεις το καπακι,ακουγεται το σφυριγμα,που διχνει οτι αερας μπαινει μεσα.
Αυτο σημαινει,οτι μαλλον δεν μπορει να μπει υγρασια.
Υποτιθεται βεβαια,οτι μιλαμε για καθημερινο ανοιγμα -σφραγισμα,οποτε το κενο διατηρειται.

p23os
14-09-10, 15:37
Ποτέ μα Ποτέ ο κόκκος καφέ στο ψυγείο ! Με όσα τάπερ και να τον κλείσεις θα τραβήξει υγρασία . Και φυσικά για όσους φίλους έχουν μηχανή με μύλο άλλα και σκέτο μυλαράκι άλεσης θα σας βγάλει την υγρασία στα μαχαίρια δηλαδή σκουριά .

Τον αλεσμενο μπορουμε να τον βάλουμε στο ψυγειο ?

zourdasgr
14-09-10, 16:40
Λυπών για να ξεκαθαρίσουμε το όλο θέμα περί αποθηκεύσεις , αυτή είναι η δική μου γνώμη ως τεχνικός από το 2000 .Και να επισημάνω κάτι . Ο καφές μπορεί να αποθηκευτεί στο ψυγείο (κατάψυξη) ΑΛΛΑ θα τραβήξει υγρασία . Μιλάω εκ πείρας . Έχω πολλούς πελάτες που πετάξανε τα μαχαίρια από σκουριά.

Υ.Γ. Συγνώμη αν ο τρόπος μου είναι κάπως δεν θέλω να θίξω κανέναν .

........Auto merged post: zourdasgr πρόσθεσε 6 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγω ειχα διαβασει ολοκληρη μελετη για το θεμα αυτο,και μαλιστα για το κατα οσον αλλιωνεται η γευση με την αποθυκευση στην καταψυξη.
Το αποτελεσμα ηταν οτι η γευση,δεν αλλοιωνεται.
Τωρα μιλαμε για δοχεια στα οποια εχουμε τραβηξει τον αερα με αντλια,και οταν πας να ανοιξεις το καπακι,ακουγεται το σφυριγμα,που διχνει οτι αερας μπαινει μεσα.
Αυτο σημαινει,οτι μαλλον δεν μπορει να μπει υγρασια.
Υποτιθεται βεβαια,οτι μιλαμε για καθημερινο ανοιγμα -σφραγισμα,οποτε το κενο διατηρειται.

Αν μπορείς να μας τεκμηριώσεις με ποιον τρόπο μπορείς να ξανά τραβήξεις τον αέρα από μέσα . Θα σου πω ένα μεγάλο ΜΠΡΆΒΟ και να ξέρεις ότι θα είμαι μαζί σου .:respekt:

odys2008
14-09-10, 17:23
Τα παιδιά μιλάνε για το αν μπορούν το Vacuvin Coffee saver (http://www.amazon.com/Vacu-Vin-Coffee-Saver-Starter/dp/B000XR2GMK) να το βάζουν στο ψυγείο

Είναι ένα τάπερ με αντλία προκειμένου να μπορείς να βγάζεις τον αέρα όταν το σφραγίζεις

p23os
14-09-10, 19:05
Τα παιδιά μιλάνε για το αν μπορούν το Vacuvin Coffee saver (http://www.amazon.com/Vacu-Vin-Coffee-Saver-Starter/dp/B000XR2GMK) να το βάζουν στο ψυγείο

Είναι ένα τάπερ με αντλία προκειμένου να μπορείς να βγάζεις τον αέρα όταν το σφραγίζεις

ακριβώς αυτο απλα εγώ εχω ενα δικό μου ..το βάζω φωτο να το δείτε .

zourdasgr
14-09-10, 19:26
Μάλιστα !! Πολύ καλό νομίζω . Τώρα το θέμα είναι αν με την διαφορά θερμοκρασίας δεν παίρνει ο καφές υγρασία. Είναι ένα καλό ερώτημα στο οποίο φίλοι μου αφήστε με να έχω κάποιους ενδοιασμούς . Θα πρέπει κάποιος που το έχει αρκετό καιρό να μας πει την γνώμη του . Και φυσικά δεν μιλάμε για προ αλεσμένο καφέ (Δεν πιστεύω πως θα έχει πρόβλημα ) άλλα για κόκκους καφέ . Γιατί αν βγάλει υγρασία στα μαχαίρια π.χ μιας Jura τις οποίες και κατέχω , μιλάμε για μια ζημιά γύρω στα 220 € . Και φυσικά καμιά εταιρία δεν στο περνάει εγγύηση .
Πάντως ένα μεγάλο ΜΠΡΆΒΟ στον Theodore41 διότι δεν είχα ακούσει καθόλου για τέτοιο σκεύος . :respekt:

p23os
14-09-10, 20:52
Μάλιστα !! Πολύ καλό νομίζω . Τώρα το θέμα είναι αν με την διαφορά θερμοκρασίας δεν παίρνει ο καφές υγρασία. Είναι ένα καλό ερώτημα στο οποίο φίλοι μου αφήστε με να έχω κάποιους ενδοιασμούς . Θα πρέπει κάποιος που το έχει αρκετό καιρό να μας πει την γνώμη του . Και φυσικά δεν μιλάμε για προ αλεσμένο καφέ (Δεν πιστεύω πως θα έχει πρόβλημα ) άλλα για κόκκους καφέ . Γιατί αν βγάλει υγρασία στα μαχαίρια π.χ μιας Jura τις οποίες και κατέχω , μιλάμε για μια ζημιά γύρω στα 220 € . Και φυσικά καμιά εταιρία δεν στο περνάει εγγύηση .
Πάντως ένα μεγάλο ΜΠΡΆΒΟ στον Theodore41 διότι δεν είχα ακούσει καθόλου για τέτοιο σκεύος . :respekt:

έχω και εγώ JURA f50 .εισαι ευχαριστημενος ?

Theodore41
17-09-10, 10:41
Για οσους ενδιαφερονται σοβαρα,να η ευκαιρια.
http://www.home-barista.com/tips/freezing-espresso-coffee-part-two-t10301-20.html
Υπ οψιν,οτι το περι ου site,ειναι ενα απο τα πλεον σοβαρα διεθνως,και πολλοι απ αυτους που γραφουν μεσα,ειναι πιο εξπερ απ τους εξπερ.
Υπαρχει πολυ υλικο να διαβασετε,μιας και υπαρχει και πρωτο μερος και πρωτη σελιδα,και...καλο διαβασμα.

ESP1982
17-09-10, 19:29
Εχει δοκιμασει καποιος γαλλικο καφε σε εσπρεσσιερα; Μου εχει μεινει σε ενα βαζο λιγακι και εχω ξεμεινει απο εσπρεσσο :p

Έκανα ανάμειξη κάποια στιγμή με τον εξής τρόπο: πήγα σε coffeeshop και ζήτησα καφέ φίλτρου κομμένο για espresso. Έχει πιο λεπτό κόψιμο σε αντίθεση με τον άλλον που είναι πιο χοντρό για να κρατιέται από το φίλτρο.

Espresso + caramel φίλτρου = :worthy:

:p

mx1001
19-09-10, 10:18
Ξερει κανεις εαν ο Αρμενάκος κάνει αποστολές (καφε) ?

mx1001
28-09-10, 09:43
Ξερει κανεις εαν ο Αρμενάκος κάνει αποστολές (καφε) ?

... κάνει !.

Theodore41
28-09-10, 10:03
... κάνει !.
Παρτον Τηλ. 2103225716

treli@ris
04-10-10, 12:55
Εχει δοκιμασει καποιος τις νεες μηχανες Tassimo της Bosch και Dolce Gusto της Nescafe/Krups;

Theodore41
06-10-10, 10:55
Για οποιον εχει μυλο,και θελει να εχει και ζυγαρια,για διαφορυς λογους,υπαρχει μια ζυγαρια,που πουλιεται στο eBay,σε τιμη χωμα,που ζυγιζει μεχρι 1Κιλό,με ακριβεια ενος δεκατου του γραμμαριου.
Εγω την αγορασα,γιατι η αλλη που ειχα,μια Τανιτα,εξαιρετικη βεβαια ζυγαρια,μου χαλασε,γιατι εσπασε το καπακι που μπαινουν οι μπαταριες,και δεν κλεινει για να κανουν επαφη.
Αν καποιος ενδιαφερεται,να βαλω λινκ.

vass
06-10-10, 16:29
Εχει δοκιμασει καποιος τις νεες μηχανες Tassimo της Bosch και Dolce Gusto της Nescafe/Krups;

Αν ξέρει κάποιος παιδιά, γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτές για το γραφείο.

odys2008
06-10-10, 19:55
Για οποιον εχει μυλο,και θελει να εχει και ζυγαρια,για διαφορυς λογους,υπαρχει μια ζυγαρια,που πουλιεται στο eBay,σε τιμη χωμα,που ζυγιζει μεχρι 1Κιλό,με ακριβεια ενος δεκατου του γραμμαριου.
Εγω την αγορασα,γιατι η αλλη που ειχα,μια Τανιτα,εξαιρετικη βεβαια ζυγαρια,μου χαλασε,γιατι εσπασε το καπακι που μπαινουν οι μπαταριες,και δεν κλεινει για να κανουν επαφη.
Αν καποιος ενδιαφερεται,να βαλω λινκ.

Την έχω και εγώ, και είναι εξαιρετική. Κάπου στα 7 ευρώ την είχα πάρει. Αυτήν με το καπάκι digital scale δεν λες?

Theodore41
07-10-10, 09:42
Την έχω και εγώ, και είναι εξαιρετική. Κάπου στα 7 ευρώ την είχα πάρει. Αυτήν με το καπάκι digital scale δεν λες?
http://cgi.ebay.com/Mini-Pocket-Digital-Scale-0-1g-x-1000g-Weight-Jewelry-/130429093754?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e5e2e077a

odys2008
07-10-10, 10:56
Ακριβώς αυτη έχω ;)

aleka_gates
13-10-10, 00:24
Είμαι σε δίλημμα και χρειάζομαι βοήθεια!Επειδή από το πολύ ψάξιμο για μηχανές έχω μπερδευτεί έχω καταλήξει στις εξής :http://www.gaggia.com/macchine-da-caffe.asp?macchine-per-espresso-manuali_113_Espresso-Color και http://www.tassimo.gr/tassimo/page?siteid=tassimo-prd&locale=grel1&PagecRef=845.Η μια που δουλεύει με οποιονδήποτε καφέ και η άλλη που δουλεύει μόνο με κάψουλες.Ποια αξίζει να πάρω?

kostasgr75
13-10-10, 15:38
Μήπως κάποιος γνωρίζει την Krups XP5240 (http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=4103) να μου πει την γνώμη του, επειδή σκέφτομαι να την αγοράσω; Αν υπάρχει και άλλη πρόταση γύρω στα 150-160 ευρώ καλοδεχούμενη...

michalispap
13-10-10, 16:38
@kostasgr την εχω.....πολύ καλη

kostasgr75
13-10-10, 17:22
@kostasgr την εχω.....πολύ καλη

Ενδιαφέρον επειδή δεν έχω βρει και πολλά πράγματα γι' αυτό το μοντέλο και έτσι δεν είμαι σίγουρος εάν πρέπει να την αγοράσω ή όχι...

boltsis
14-10-10, 15:36
Καλως σας βρήκα.Πήρα την απόφαση να κόψω το nes frappe και να ξεκινήσω να πίνω freddo espreeso.Έχω διαβάσει κάποια θέματα εδω μέσα και είπα να σας ρωτήσω αυτοπροσώπως.Καταρχή διαθέτω μέχρι 120-130 ευρώ και προορίζεται για προσωπική χρήση, 1-2 καφέδες την ημέρα.Έχω βρεί αυτές προς το παρόν
1.http://www.web-electric.gr/ecom/product.php?productid=17904
2.http://www.web-electric.gr/ecom/product.php?productid=17905

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γι αυτές.Επίσης βλέπω ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον γύρω απο τις giaggia evolution και pure.Aν τύχει καμία προσφορά ίσως τη χτυπήσω και εγώ.Επίσης θα ήθελα να μάθω αν αυτές οι μηχανές που προτείνω η τις giaggia ,παίρνουν ειδικές κάψουλες η πρέπει να βάζω αλεσμένο καφέ?Αν πρόκειται για αλεσμένο καφέ πρέπει να αγοράσω κάποιο μύλο ή μπορώ να τον προμηθευτώ έτοιμο και κομμένο?Αν πρέπει να πάρω μύλο πόσο θα μου στιχοίσει ένας αξιοπρεπής?
Επίσης αν έχετε να μου προτείνετε κάτι σε αυτά τα χρήματα, είμαι έτοιμος να σας ακούσω.

odys2008
14-10-10, 20:22
Ενημερωτικά ο κοτσόβολος προχθές είχε την gaggia evolution 139

mx1001
16-10-10, 23:49
Παρακάτω θα βρείτε ζυγαριές με *0,01* gr ανάλυση , παραδοτέα sto ellada απο 5 euro ($6,5) :

http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=Digital+Scale+0.01&_sacat=0&_stpos=&LH_BIN=1&_sop=15&gbr=1&_odkw=Digital+Scale+0.1&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

ronaldinio
17-10-10, 09:18
και με το τελωνείο, τι πληρώνουμε;

Theodore41
17-10-10, 10:39
και με το τελωνείο, τι πληρώνουμε;
Συνηθως με το Τελωνειο,δεν πληρωνουμε τιποτα,αν η τιμη,ειναι κατω απο 100 δολλαρια,αρκει να MHN ειναι η μεταφορα με FEDEX και UPS.
Προσεξε,με USPS,ειναι μια χαρα.(Αυτη,ειναι η κρατικη Αμερικανικη εταιρια,τα ΕΛΤΑ τα δικα μας δηλαδη,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μαζι τους).
Αντιθετα,με τις δυο προηγουμενες,πληρωνεις και ενα δολλαριο να ειναι το τιμολογιο.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 28 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παρακάτω θα βρείτε ζυγαριές με *0,01* gr ανάλυση , παραδοτέα sto ellada απο 5 euro ($6,5) :

http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=Digital+Scale+0.01&_sacat=0&_stpos=&LH_BIN=1&_sop=15&gbr=1&_odkw=Digital+Scale+0.1&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313
Απο τη δικη μου πειρα,του εντελως τρελου με τις ζυγαριες,μιας και εχω ουτε κι εγω δεν ξερω ποσες,αυτη με το 1Kg,0,1g,ειναι πιο πρακτικη.Για τον καφε παντως,ειναι αυτη που χρειζεσαι.
Η ακριβεια 0,01,ειναι too much,για τις περισσοτερες εφαρμογες.
Εγω πχ,εχω μια Ταnita,με ακριβεια 0,001g,και μεγιστο βαρος 20g,που την πηρα για να κοβω τα χαπια της μανας μου στα 8,πραγμα που δεν ηταν δυνατον με το ματι,αφου διαλυοντουσαν.
Βεβαια,η Ταnita,ειναι αριστη ζυγαρια,αλλα και πολυ ακριβη.
Τωρα ομως με τους Κινεζους,πιστευω οτι θα φτιαξουν και τετιοας ακριβειας ζυγαριες,με μικρη τιμη.

George_Prix
17-10-10, 10:59
Προσωπικα θεωρω υπερβολη το θεμα με το ζυγισμα.
Μια φορα πηρα την ηλεκτρονικη της γειτονισας απο περιεργεια και ζυγισα την ποσοτητα του καφε που βαζω συνεχεια με το ματι.

Ηταν γυρω στα 18gr οποτε για τον διπλο που φτιαχνω καθημερινα νομιζω πως ηταν καλα.

Εκτοτε ζυγισα καμποσες φορες την ποσοτητα και ΠΑΝΤΑ ηταν στο ιδιο βαρος (με αποκλιση μισο γραμμαριο πανω κατω) ασχετα αν την υπολογιζα με το ματι και οχι με τη ζυγαρια.

Το βασικο κατα την αποψη μου ειναι με ποσο καφε ειμαστε ευχαριστημενοι απο το αποτελεσμα που πινουμε.
Εγω εφοσον κατασταλαξα οτι με το ταδε γεμισμα του group πινω τον καφε που μου αρεσει, λιγο θα με απασχολουσε αν η ποσοτητα θα ηταν 12 γραμμαρια ή 20 γραμμαρια.
Τα θεωρητικα "τοσα γραμμαρια για το μονο καφε και τοσα για το διπλο καφε", "τοσα δευτερολεπτα εκχυλησης για τον τελειο καφε", ειναι μια βαση για να ξεκινησουμε τις προσπαθειες, αλλα κατα την αποψη μου η τελειοποιηση της διαδικασιας εξαρταται απο το τι αρεσει στον καθενα μας. :)

Theodore41
17-10-10, 11:23
Η ζυγαρια χρειαζεται ορισμενες φορες,και ιδιως στην αρχη.Ειδικα σε ορισμενους μυλους,οπως στο δικο μου πχ,που ειναι ρυθμιζομενης ποσοτητας,ηλεκτρονικα,η δοση που βγαινει,δεν ειναι παντα ιδια,για διαφορους λογους,οποτε εκει χρειαζεται περισσοτερο.

ronaldinio
17-10-10, 12:30
Συνηθως με το Τελωνειο,δεν πληρωνουμε τιποτα,αν η τιμη,ειναι κατω απο 100 δολλαρια,αρκει να MHN ειναι η μεταφορα με FEDEX και UPS.
Προσεξε,με USPS,ειναι μια χαρα.(Αυτη,ειναι η κρατικη Αμερικανικη εταιρια,τα ΕΛΤΑ τα δικα μας δηλαδη,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μαζι τους).
Αντιθετα,με τις δυο προηγουμενες,πληρωνεις και ενα δολλαριο να ειναι το τιμολογιο

Από τον έμπορο που αναφέρεις στο link θα πληρώσω τελωνείο;
Επίσης, πιο γενικά, οι τελωνειακοί δασμοί μπαίνουν αναλογικά στο ποσό, στο βάρος ή είναι σταθερές τιμές;

Theodore41
17-10-10, 13:45
Οχι βρε ανθρωπε του Θεου,οχιιι.Για 7 Ευρω,θα πληρωσεις Τελωνειο;
Προφανως με την αξια παει το Τελωνειο.

George_Prix
17-10-10, 14:28
Οχι βρε ανθρωπε του Θεου,οχιιι.Για 7 Ευρω,θα πληρωσεις Τελωνειο;
Προφανως με την αξια παει το Τελωνειο.

Εχω την αισθηση οτι ειναι εντελως τυχαιο το αν θα πληρωσει καποιος τελωνειο...
Ειχα παρει ενα σκληρο δισκο 2.5" (σχεδον στις ιδιες διαστασεις με τη ζυγαρια δηλαδη) και το δεμα δεν εγραφε τιποτα. Ουτε τιμη ουτε τι ειδος περιεχει.

Παρολα αυτα ο ταχυδρομος μου ειπε οτι αν το θελω πρεπει να πληρωσω και το τελωνειο (Αν θυμαμαι καλα καμια 10αρια €). :(

Theodore41
17-10-10, 15:04
Εχω αγορασει απ εξω,πανω απο 200 διαφορετικα πραγματα,τα περισσοτερα απο τα οποια απο την Αμερικη.
Ποτέ δεν πληρωσα Τελωνειο,αφου,και η τιμη ηταν κατω απο τα $100.00,αλλα και ηλθαν με τη USPS,προσοχη,εχει και ενα S ενδιαμεσα,που κανει τη διαφορα.
Ακομα και απο την Ιαπωνια,μια χαρα ηλθαν.
Μια φορα,ηλθε κατι απο το Hong Kong,και πληρωσα ενα σωρο λεφτα,αλλα ηλθαν με την Fedex.
Καποιες φορες,και ανεξαρτητα απο αξια,πληρωνω 3 Ευρω και τελος.

George_Prix
17-10-10, 15:15
Εχω αγορασει απ εξω,πανω απο 200 διαφορετικα πραγματα,τα περισσοτερα απο τα οποια απο την Αμερικη.
Ποτέ δεν πληρωσα Τελωνειο,αφου,και η τιμη ηταν κατω απο τα $100.00,αλλα και ηλθαν με τη USPS,προσοχη,εχει και ενα S ενδιαμεσα,που κανει τη διαφορα.
Ακομα και απο την Ιαπωνια,μια χαρα ηλθαν.
Μια φορα,ηλθε κατι απο το Hong Kong,και πληρωσα ενα σωρο λεφτα,αλλα ηλθαν με την Fedex.
Καποιες φορες,και ανεξαρτητα απο αξια,πληρωνω 3 Ευρω και τελος.

Και εγω πανω απο 200 αντικειμενα εχω αγορασει απο ολοκληρο τον κοσμο.
Τη φορα που πληρωσα τελωνειο το δεμα ηταν απο Αμερικη και εκανε γυρω στα 70€ αν θυμαμαι καλα.
Επισης με Fedex μου εχουν ερθει 4-5 δεματα και ποτε δεν πληρωσα τελωνειο.

Για αυτο μιλησα για τυχαια φορολογηση. Γιατι μετα απο τοσες αγορες που εκανα ο ιδιος και πολλες περιπτωσεις που εχω ακουσει απο αλλους, δεν εχω εντοπισει ενα συγκεκριμενο κανονα.
Ουτε οσον αφορα τη χωρα προελευσης, ουτε οσον αφορα την τιμη, ουτε οσον αφορα τον τροπο αποστολης. :hmm:

MTB
19-10-10, 20:12
Καλησπέρα! Ψάχνω κι εγώ μια σχετικά οικονομική μηχανή espresso κι έχω μπερδευτεί πάρα πάρα πάρα πολυ..!
Ποια η άποψή σας για τις παρακάτω?

Kenwood ES 430 -> 110e
Rowenta ES 4400 Perfecto -> 140
Krups XP 5220 -> 150e
Saeco Nina Bar -> 160e

http://www.skroutz.gr/s/2145/Kenwood-ES430.html
http://www.skroutz.gr/s/243368/Rowenta-ES-4400-Perfecto.html
http://www.skroutz.gr/s/91880/Krups-XP-5220.html
http://www.skroutz.gr/s/53962/Saeco-Nina-Bar.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.