PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

manasta
21-10-10, 14:25
Σχετικά με την KRUPS DOLCE GUSTO:

Εκτός από τα δύο μοντέλα που πουλιώνται στην Ελλάδα, υπάρχει και η krups piccollo. Την αγόρασα πριν από μια εβδομάδα από το γερμανικό amazon μόνο 70 ευρώ, όταν τα δύο μοντέλα που πωλούνται εδώ κάνουν 129 και 159 ευρώ αντίστοιχα. Είναι εξίσου όμορφη και πολύ πιο μικρή. Η μόνη διαφορά στις δυνατότητες είναι ότι έχει μικρότερη δεξαμενή νερού (0,6 λίτρα). Φυσικά στο Ελλάντα δεν την εισάγουν, για να αγοράζουμε τα ακριβότερα μοντέλα.

Ο καφές που φτιάχνει είναι απλά εκπληκτικός. Εφάμιλος με έναν πολύ καλό καφέ καφετέριας. Έχω φτιάξει esspresso, cappuccino, latte machiatto και chocochino.

Το κόστος είναι 30 λεπτά για τον espresso, ενώ για τα ροφήματα που απαιτούν δύο κάψουλες (π.χ. cappuccino, chocochino), το κόστος είναι 60 λεπτά. Δηλαδή το κουτί κάνει 4,80€ και έχει μέσα κάψουλες για 16 ή για 8 ροφήματα. Αυτό για τις 4 ποικιλίες που βρίσκεις στο supermarket. Για όσες παραγγέλνεις από το site, προσθέστε και 4 ευρώ μεταφορικά.

Δύο πράγμα που δεν μου αρέσουν:

Πρώτον, δεν είναι πλήρως αυτόματη όπως η Tassimo της BOSCH. Δηλαδή πρέπει εσύ να την σταματήσεις την κατάλληλη στιγμή, αλλιώς το ρόφημα γίνεται νερουλό.

Και δεύτερον, δεν είναι όλες οι γεύσεις διαθέσιμες στην Ελλάδα, ακόμα και από το ελληνικό site. Δηλαδή, στο supermarket υπάρχουν 4 είδη καφέ, και μέσω του site διατίθενται ακόμα 3. Όμως στα αντίστοιχα sites του εξωτερικού, υπάρχουν καμιά 20ριά είδη καφέ: με λιγότερα λιπαρά, ντεκαφ κλπ. Επιπλέον, το ελληνικό site της tassimo, έχει πολύ περισσότερες ποικιλίες.

Τελικά, αν ήταν να διαλέξω μεταξύ krups dolce gusto (160 ή 130 ευρώ) και BOSCH tassimo (130 ευρώ), θα διάλεγα tassimo (πλήρως αυτόματη και μεγάλη ποικιλία ροφημάτων). Όμως, η KRUPS PICOLLO με μόνο 70 ευρώ είναι πραγματικά ευκαιρία.

vass
22-10-10, 20:56
Σχετικά με την KRUPS DOLCE GUSTO:

Εκτός από τα δύο μοντέλα που πουλιώνται στην Ελλάδα, υπάρχει και η krups piccollo. Την αγόρασα πριν από μια εβδομάδα από το γερμανικό amazon μόνο 70 ευρώ, όταν τα δύο μοντέλα που πωλούνται εδώ κάνουν 129 και 159 ευρώ αντίστοιχα. Είναι εξίσου όμορφη και πολύ πιο μικρή. Η μόνη διαφορά στις δυνατότητες είναι ότι έχει μικρότερη δεξαμενή νερού (0,6 λίτρα). Φυσικά στο Ελλάντα δεν την εισάγουν, για να αγοράζουμε τα ακριβότερα μοντέλα.

Ο καφές που φτιάχνει είναι απλά εκπληκτικός. Εφάμιλος με έναν πολύ καλό καφέ καφετέριας. Έχω φτιάξει esspresso, cappuccino, latte machiatto και chocochino.

Το κόστος είναι 30 λεπτά για τον espresso, ενώ για τα ροφήματα που απαιτούν δύο κάψουλες (π.χ. cappuccino, chocochino), το κόστος είναι 60 λεπτά. Δηλαδή το κουτί κάνει 4,80€ και έχει μέσα κάψουλες για 16 ή για 8 ροφήματα. Αυτό για τις 4 ποικιλίες που βρίσκεις στο supermarket. Για όσες παραγγέλνεις από το site, προσθέστε και 4 ευρώ μεταφορικά.

Δύο πράγμα που δεν μου αρέσουν:

Πρώτον, δεν είναι πλήρως αυτόματη όπως η Tassimo της BOSCH. Δηλαδή πρέπει εσύ να την σταματήσεις την κατάλληλη στιγμή, αλλιώς το ρόφημα γίνεται νερουλό.

Και δεύτερον, δεν είναι όλες οι γεύσεις διαθέσιμες στην Ελλάδα, ακόμα και από το ελληνικό site. Δηλαδή, στο supermarket υπάρχουν 4 είδη καφέ, και μέσω του site διατίθενται ακόμα 3. Όμως στα αντίστοιχα sites του εξωτερικού, υπάρχουν καμιά 20ριά είδη καφέ: με λιγότερα λιπαρά, ντεκαφ κλπ. Επιπλέον, το ελληνικό site της tassimo, έχει πολύ περισσότερες ποικιλίες.

Τελικά, αν ήταν να διαλέξω μεταξύ krups dolce gusto (160 ή 130 ευρώ) και BOSCH tassimo (130 ευρώ), θα διάλεγα tassimo (πλήρως αυτόματη και μεγάλη ποικιλία ροφημάτων). Όμως, η KRUPS PICOLLO με μόνο 70 ευρώ είναι πραγματικά ευκαιρία.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Την PICOLLO βλέπω τη φέρνουν και εδώ, αλλά όχι με 70 ευρώ:

http://www.skroutz.gr/s/287320/Krups-Dolce-Gusto-Piccolo-KP1006S.html
http://www.skroutz.gr/s/286663/Krups-KP1009.html

Προσωπικά κλείνω και εγώ προς την TASSIMO λόγω των αυτοματισμών αλλά κυρίως λόγω της μεγάλης ποικιλίας ροφημάτων. Βέβαια από θέμα ποιότητας και γεύσης δε γνωρίζω αφού δεν έχω δοκιμάσει κάποια, αλλά φαντάζομαι για το γραφείο που τη θέλω θα είναι μια χαρά. Να δω μόνο τι θα κάνω με τους τζαμπατζίδες συναδέλφους :p

orotoi
23-10-10, 00:30
Χαιρετώ

είμαι και γω στα πρόθυρα το τελευταίο καιρό για να πάρω μια μηχανή.. εχω κάνει τη δωδώνη πλούσια κάθε μέρα.. θα χα πάρει επαγγελματική μηχανή τόσο καιρό :hmm:

Υπολογίζω γύρω στα 150-200 ευρώ για κόστος.. Αλλα και είμαι λίγο μπερδεμένος στο θέμα κλασσικής μηχανής ή μηχανής με κάψουλες.
Μου έκανε κλίκ αυτή.. http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=4103 που είπε ενας φίλος.

Σε αυτή που λέει οτι παίρνει και μερίδες (ese) τι εννοεί? Αυτές τις κάψουλες http://www.nespresso.gr/displayBlendDetails.asp?ITMID=200 θα τις παίρνει?

Η παραπάνω μηχανή αξίζει ή έχετε κάποια άλλη να προτείνεται σε αυτά τα λεφτά?

Με ενδιαφέρει να βγάζει καλό καφέ, κυρίως espresso. Για καπουτσίνο χτυπάω και σε μιξεράκι αν δεν έχει καλό ακροφύσιο που λένε κάποιοι.

thanx :)

ronaldinio
23-10-10, 15:25
Όποιος θέλει να φτιάξει ένα εσπρεσάκι στα γρήγορα ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!

Λοιπόν, όποιος βλέπει σοβαρά την υπόθεση espresso, είναι μονόδρομος η επιλογή μηχανής χωρίς pressurised portafilter.
Δείτε το video και θα καταλάβετε ποια είναι η διαφορά...
http://www.youtube.com/watch?v=YNlH20NEKng

treli@ris
23-10-10, 15:35
Ωραια, κανει για τη Via Veneto που εχω. Που θα το βρουμε αυτο το μαραφετι που μολις ειδα οτι κανει 50$ !!!

ronaldinio
23-10-10, 16:14
Ωραια, κανει για τη Via Veneto που εχω. Που θα το βρουμε αυτο το μαραφετι που μολις ειδα οτι κανει 50$ !!!

Αντιπρόσωπο ή εδώ:
http://shop.partsguru.com/searchquick-submit.sc?keywords=226550263

Viper
23-10-10, 16:21
Χαιρετώ

είμαι και γω στα πρόθυρα το τελευταίο καιρό για να πάρω μια μηχανή.. εχω κάνει τη δωδώνη πλούσια κάθε μέρα.. θα χα πάρει επαγγελματική μηχανή τόσο καιρό :hmm:

Υπολογίζω γύρω στα 150-200 ευρώ για κόστος.. Αλλα και είμαι λίγο μπερδεμένος στο θέμα κλασσικής μηχανής ή μηχανής με κάψουλες.
Μου έκανε κλίκ αυτή.. http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=4103 που είπε ενας φίλος.

Σε αυτή που λέει οτι παίρνει και μερίδες (ese) τι εννοεί? Αυτές τις κάψουλες http://www.nespresso.gr/displayBlendDetails.asp?ITMID=200 θα τις παίρνει?

Η παραπάνω μηχανή αξίζει ή έχετε κάποια άλλη να προτείνεται σε αυτά τα λεφτά?

Με ενδιαφέρει να βγάζει καλό καφέ, κυρίως espresso. Για καπουτσίνο χτυπάω και σε μιξεράκι αν δεν έχει καλό ακροφύσιο που λένε κάποιοι.

thanx :)

Οχι, οι καψουλες αυτες δεν κανουν για την XP5240. Μπαινουν μονο στις Krups Nespresso οπως η Essenza XN2125 (http://www.krups.gr/All+Products/Nespresso/Products/Essenza+XN2125/Essenza+XN2125.htm) ή Citiz XN7001 (http://www.krups.gr/All+Products/Nespresso/Products/CitiZ+XN7001/CitiZ+XN7001.htm).

Εχω την Citiz και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

treli@ris
23-10-10, 16:22
Με τοσο που κανει απο Αμερικη παιρνω καινουρια μηχανη :p

Theodore41
23-10-10, 18:52
Αντιπρόσωπο ή εδώ:
http://shop.partsguru.com/searchquick-submit.sc?keywords=226550263
Ρωτα κι εδω.Ιταλος μεν,εγγυημενος δε.Απο δω εχω παρει το μυλο μου,(Elektra Nino),που δεν ειναι ο,τι φτηνοτερο.
http://www.espressocoffeeshop.com/store/rancilio_silvia.html

zois199
29-10-10, 11:14
γνωριζει καποιος φιλος εαν η gaggia sychrony logic sta 330 ευρω αξιζει?

ronaldinio
30-10-10, 10:24
Σίγουρα είναι η φτηνότερη τιμή στην Ελλάδα, πολύ πιθανόν και στην Ευρώπη ;)

xks
31-10-10, 10:19
Σχετικά με την Dolce Gusto Piccolo ενδιαφέρομαι κι εγώ να την αγοράσω.Γνωρίζει κανείς τί ισχύει σχετικά με την εγγύηση επειδή το προϊόν δεν το φέρνει ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδά?:)

georgebest
03-11-10, 09:47
Ενδιαφέρομαι να πάρω μια μηχανή με ενσωματωμένο μύλο όσο το δυνατόν φτηνότερη (λόγω κρίσης δεν μου φτάνουν για πολλά έξοδα) . Να έχει καλή τιμή - απόδοση. Ποια μου προτείνετε ?? Ή καλύτερα είναι να πάρω ξεχωριστά μύλο και μηχανή ??

mx1001
10-11-10, 12:02
Ενδιαφέρομαι να πάρω μια μηχανή με ενσωματωμένο μύλο όσο το δυνατόν φτηνότερη (λόγω κρίσης δεν μου φτάνουν για πολλά έξοδα) . Να έχει καλή τιμή - απόδοση. Ποια μου προτείνετε ?? Ή καλύτερα είναι να πάρω ξεχωριστά μύλο και μηχανή ??

ουπς ... ειχα κανα 20ημερο να μπω ...

Morris , εαν εισαι διατεθιμένος να κανεις μια ολιγόλεπτη επεμβασούλα να βγάλεις μια βιδούλα - stop . Σε καποιες εποχες πέφτει στα 160 e.

Για περισσότερα δες πίσω ή στείλε pm.

Φυσικα και ειναι καλύτερα να πάρεις ξεχωριστά μύλο , αλλα οπως τα ειπες εκτινάσεται το κονδύλι στο 2πλάσιο .

treli@ris
10-11-10, 14:30
Με ποιον τροπο καθαριζετε εσωτερικα τη μηχανη; με υγρο; κι αν ναι, ποιο;

farmer328
11-11-10, 13:22
καλησπερα και καλως σας βρηκα

πιστευω ειμαι στο καταλληλο μερος για να με βοηθησετε στην αγορα μιας καφετιερας

εχω μια rowenta es320 η οποια αρχιζει και μου δινει στα νευρα και ο βασικος λογος ειναι οτι αν πεσει κανας δυσκολος καφες θελει δυο λεπτα να βγαλει μιση κουπα και σαν μην εφτανε αυτο μερικες φορες πεταει και το λαστιχο το οποιο εχω κανει του κοσμου τις πατεντες (δαχτυλιδια στον τορνο κατω απο την θηκη και αλλα)για να σφιξει.
η οποια να πω οτι εχει 15 μπαρ και 1250 wat στα χαρτια τουλαχιστον.....

εχω διαβασει καμια διακοσαρια σελιδες απο το θεμα και παλι ακρη ακρη δεν εβγαλα

εγω ζηταω δυο απλα πραγματα πρωτον μια καφετιερα να εχει δυναμη ωστε να μπορει να περασει και απο τους ψιλοκομενους καφεδες και καλο κουμπωμα το οποιο και να σφιγγει καλα αλλα και να μην εχει καποι πλαστικο που φθειρεται με τον καιρο

αλλα εξτρα δεν με ενδιαφερουν οπως μυλοι χρονοδιακοπτες και καλο ακροφυσιο

τα χρηματα ειναι μεχρι 200 ευρο, ας βοηθησει καποιος χριστιανος γιατι ειμαι με το σφυρι στο χερι!

Theodore41
11-11-10, 14:46
Δεν τα διαβασες ολα οσα επρεπε.
Κατ αρχας,η πιεση στις μηχανες,δεν πρεπει να ειναι 15,αλλα μονον 9 bar.
Metά,σε καμια μηχανη δε γινεται,να μπορει να περασει ο καφες,οσο ψιλος και αν ειναι,για το συγκεκριμενο χαρμανι.Πρεπει να γινεται τεστ,και να βρεις ποσο ψιλο πρεπει να ειναι,για να περναει μεσα σε 25 sec περιπου,για 30ml για μονό,και 60ml,για διπλό.
Οσο για το οτι πεταγεται ο καφες απο τις παντες,δυστυχως,ο,τι πληρωσεις,παιρνεις.
Γιατι στις επαγγελματικες,ή ημιεπαγγελματικες μηχανες,δε γινεται αυτο;
Αλλα εκεινες,κανουν πολυ περισσοτερα απο τα 100,150,200,Ευρω που συζητας τωρα.
Και μονον το χερουλι τους,να πιασεις στα χερια σου,καταλαβαινεις οτι ζυγιζει,οσο ολοκληρη η δικη σου μηχανη.Και ειναι απο μπρουτζο,που κανει ενα σωρο λεφτα,οχι απο αλουμινιο,που ειναι αυτες που πουλανε στα Σουπερ Μαρκετ.
Γι αυτο,θα συμβιβαστεις αναγκαστικα,με ο,τι μπορει να σου δωσει η μηχανη σου,και αν αργοτερα,πανε καλα τα πραγματα,παρε μια αλλη,πιο ακριβη,με αλλες προδιαγραφες.
Δυστυχως,ετσι ειναι αυτα τα πραγματα.
Σου ευχομαι να τα καταφερεις.

farmer328
11-11-10, 19:40
ευχαριστω για την απαντηση
ψιλος εννοω απο αυτους που αγοραζω κομενους οχι να τον κοψω εγω ψιλο

για παραδειγμα ο jacobs περναει μια χαρα ο illy με τιποτα,για αυτο αναρωτιεμαι μπας και φταιει η μηχανη και οτι δεν εχει τα μπαρ που λεει μιας και οι επαγγελματικες τον βγαζουν μια χαρα με 9 μπαρ

Theodore41
11-11-10, 20:18
ευχαριστω για την απαντηση
ψιλος εννοω απο αυτους που αγοραζω κομενους οχι να τον κοψω εγω ψιλο

για παραδειγμα ο jacobs περναει μια χαρα ο illy με τιποτα,για αυτο αναρωτιεμαι μπας και φταιει η μηχανη και οτι δεν εχει τα μπαρ που λεει μιας και οι επαγγελματικες τον βγαζουν μια χαρα με 9 μπαρ
Πηγαινε στον Αρμενακο,στην Χρηστου Λαδα,μετα τον Αγ.Γιωργη τον Καρυτση,στον κατηφορακο,και πες του,να σου κοψει διαφορα δειγματα καφε,σε διαφορα κοψιματα ψιλο-χοντρυτερο,ξερω γω,μερικα 50άρια,2,3 τον αριθμον,(50 ψιλο,50 πιο χοντρο),και δοκιμασε να δεις τη διαφορα.
Ετσι,θα το δεις και μονος σου.
Αν το ενα πεσει ψιλο,και το αλλο πολυ χοντρο,ανακατεψε τα,να βγαλεις ενα μεσο ορο.
Κρατα τα νουμερα απο το μυλο που σου κοβει,ωστε να πας την αλλη φορα,και να ζητησεις το ιδιο κοψιμο.

farmer328
11-11-10, 21:59
Πηγαινε στον Αρμενακο,στην Χρηστου Λαδα,μετα τον Αγ.Γιωργη τον Καρυτση,στον κατηφορακο,και πες του,να σου κοψει διαφορα δειγματα καφε,σε διαφορα κοψιματα ψιλο-χοντρυτερο,ξερω γω,μερικα 50άρια,2,3 τον αριθμον,(50 ψιλο,50 πιο χοντρο),και δοκιμασε να δεις τη διαφορα.
Ετσι,θα το δεις και μονος σου.
Αν το ενα πεσει ψιλο,και το αλλο πολυ χοντρο,ανακατεψε τα,να βγαλεις ενα μεσο ορο.
Κρατα τα νουμερα απο το μυλο που σου κοβει,ωστε να πας την αλλη φορα,και να ζητησεις το ιδιο κοψιμο.

ετσι οπως το ειπα σε μπερδεψα,δεν αγοραζω καφε απο καφεκοπτειο γιατι ειναι αδυνατον μιας και μενω σε ενα χωριο στη θεσσαλια...αλλα αγοραζω απο σουπερμαρκετ διαφορες μαρκες και τις μισες δεν μπορει να τις περασει ζοριζεται πολυ η μηχανη,για αυτο απογοητευομαι τοσο πολυ,δεν μπορει τοσο γνωστες μαρκες να μην μπορει να τις περασει,ιδιως ο illy δεν περναει με τιποτα

odys2008
11-11-10, 23:09
Ο illy είναι ο πιο ψιλοκομμένος απο όλους και με πολύ δυνατό πάτημα δεν τρέχει σαν νερό από την gaggia evolution που έχω. Ο jacobs τρέχει σαν νερό, όπως και όλοι οι υπόλοιποι. Πρόσεξε μην τον πατάς τόσο πολύ τον καφέ, και τι ποσότητα βάζεις, μπορεί να την μπουκώνεις από τον πολύ καφέ

mosaic
11-11-10, 23:35
Με ποιον τροπο καθαριζετε εσωτερικα τη μηχανη; με υγρο; κι αν ναι, ποιο;
τη δικιά μου KRUPS εσωτερικά την καθαρίζω με νεράκι και ξύδι!!

τη βάζω να βράσει. να βγει κανονικά το νερό όπως φτιάχνουμε γαλλικο ή εσπρεσσο

το ξυδι περνάει από όλο το σύστημα και έτσι καθαρίζει και απολυμαίνει


Ξύδι! ότι πιο αγνό!

mx1001
12-11-10, 01:15
αχχχ βαλσαμο, στην υγεια σας ! .

http://lh4.ggpht.com/_uzKRvkM1LJU/TNxsiKU3jwI/AAAAAAAAD-8/yMHDfiz0u6c/s720/DSC00125.JPG

Φανερός Πράκτωρ
12-11-10, 01:44
καλά, τι αφρός είναι αυτός; ούτε φραπέ να έφτιαχνες...

mx1001
12-11-10, 02:36
καλά, τι αφρός είναι αυτός; ούτε φραπέ να έφτιαχνες...

Ειναι μαγεία οι στιγμές της εκχύλισης ...

http://lh5.ggpht.com/_uzKRvkM1LJU/TNxshCVIUNI/AAAAAAAAD-0/MntGFIeYRnU/s720/DSC00123.JPG

Focus
13-11-10, 05:03
Καλησπέρα σε όλους ,

Ψάχνω για τον Illy Dark Roast σε κόκκους ή καποιο χαρμάνι που να είναι κοντά σε αυτό .
http://coffee-ireland.com/Uploads/Products/2/d9f317bc-86ff-4871-8fcb-d5c5a97c1338.jpg

Έχουμε κάποιο eshop σε Ελλάδα/εξωτερικό που να τον έχει και να στέλνει ελλάδα σε λογικές τιμές? :hmm:



Thanks!

ronaldinio
13-11-10, 20:12
Βρήκα εδώ αλλά είναι ασύμφορο:
http://cgi.ebay.co.uk/ILLY-ESPRESSO-CAFFE-MACINATO-DARK-ROAST-COFFEE-250g-TIN-/220541020800?pt=UK_Home_Garden_Food_SM&hash=item335944ea80

Theodore41
13-11-10, 20:30
Η αντιπροσωπεια της Ιλλυ,ειναι η Καφεα, http://www.kafea.gr/displayITM1.asp?ITMID=12&LANG=EN ,παρτε κανα τηλεφωνο,και ρωτηστε αν το φερνει.

farmer328
13-11-10, 20:45
μετα απο 8 μηνες τελικα η rowenta παρεδωσε το πνευμα της να την φτιαξω ουτε καν το σκεφτομαι οποτε ειμαστε για καινουργια

στις προηγουμενες σελιδες ειδα αρκετα καλα σχολια για την gaggia evolution οποτε ειναι μια καλη υποψηφια

αλλα και η delonghi ec270 μου κινησε το ενδιαφερων,αυτο το συστημα καπουτσινο που λεει ξερει κανεις τι ειναι?

αν εχει κανεις καποια απο τις δυο θα ηθελα την γνωμη του,οπως και αν γνωριζει καποιος τι μποιλερ εχουν δηλαδη αν ειναι απο υλικο που δεν θα διαβρωθει και θα τα τιναξουμε πριν την ωρα μας

Focus
14-11-10, 05:05
Δεν έχω καμία από τις 2 μηχανές που σε ενδιαφέρουν αλλά αν καταλήξεις στη Delonghi, λογικά το Amazon (http://www.amazon.co.uk/DeLonghi-EC270-Pump-Espresso-Machine/dp/B000RE4Z7I/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=kitchen&qid=1289700075&sr=8-1) έχει τη καλυτερη τιμή σήμερα (Δωρεάν μεταφορικά για 25+ λίρες). :)

Georgios1974
14-11-10, 20:01
Πήρα μία TASSIMO πριν μία εβδομάδα.Εντυπώσεις μέχρι τώρα - Η μηχανή γενικά δουλεύει άψογα, απίστευτα γρήγορη και χωρίς μπελάδες, σε μισό λεπτό έχεις ότι καφέ θες και χωρίς να τα κάνεις μ$#% στη κουζίνα. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία και στο σαιτ της tassimo και στο ebay (ειδικά στο Αγγλικό, όπου υπάρχει και starbucks καφές και πιο ψαγμένες ποικιλίες) .

τώρα όσο αφορά τους καφέδες που πήρα - Απέφυγα να παρω σκέτο espresso επειδή είδα ότι γενικά οι απόψεις παίζουν και υπάρχουν πολλές ποικιλίες - στο ebay πουλάνε κάποια πακέτα δοκιμής με 8 διαφορετικούς εσπρέσσο για να μπορείς να δοκιμάσεις ποιος σου αρέσει αλλά στο επίσημο site όχι. Ο καπουτσίνο πολύ καλός, πολύ καλός ακόμα ο Crema XL της Jacobs. O γαλλικός όμως της Jacobs που δοκίμασα απογοήτευση - πέρα ότι ήταν πολύ μέτριος ήταν και ελάχιστος. Η κανατα που αγόρασα από το σαιτ είναι μικρή (δύο κούπες με το ζόρι) και δεν γεμίζει πέρα από τα 2/3!! Παρόλο που το δισκάκι ήταν king-size (έχει δύο μεγέθη, το μεγάλο μπορεί να μπει μόνο σε καινούργιες μηχανές όπως η δικιά μου) η ποσότητα ήταν ψιλοκλαίν, άντε να πεις με το ζόρι ότι ήταν 3 φορές το καπουτσίνο. Έχει περιθώριο πάντως να αραιωθεί λίγο κατά τη διαδικασία της ετοιμασίας (είναι αρκετά δυνατός), για να δούμε. Θα δοκιμάσω και τους άλλους 2 γαλλικούς, αυτός και σαν γεύση δεν λέει κάτι ιδιαίτερο
Ο Crema XL ήταν ευχάριστη έκπληξη, βγαίνει ένας ωραίος καφές στυλ νες αλλά ανώτερος και χτυπάω στο καπάκι ένα αφρόγαλα και έχω king-size καπουτσίνο (γεμίζει μία κούπα). Σημείωσε ότι με την ίδια διαδικασία μπορείς να κάνεις οποιοδήποτε εσπρέσο καπουτσίνο (παραγγέλεις τον εσπρέσο χώρια και χτυπάς ένα δίσκο και μετά ένα δίσκο αφρόγαλα.) Ο Latte Machiato ήταν επίσης καλός και μεγάλος (φουλ ποτήρι). Μένει να δοκιμάσω λοιπόν τη σοκολάτα και τους 2 άλλους γαλλικούς. Η επόμενη αγορά μου θα είναι λογικά από ebay.

Giorgos S.
20-11-10, 23:00
Καλησπερα σε ολους!
Ειμαι κ γω ενας απο αυτους που ψαχνουν για να παρουν μια μηχανη εσπρεσσο το θεμα ειναι οτι εδω κ αρκετο καιρο διαβαζω τεστ....φορουμ....κ αλλα διαφορα αλλα δεν εχω βγαλει ακομα καποια ακρη.Θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας.Απο το ψαξιμο που εχω κανει αυτον τον καιρο εχω κατασταλαξει σε δυο,Rancilio Silvia κ Ascaso dream up,μου αρεσει σαν εμφανισει η Ascaso αλλα ακουω οτι η silvia ισως ειναι καλυτερη,ιδου λοιπον το διλημα μου πια απο τις δυο...Θα ηθελα να πω επισης οτι μου αρεσουν οι κρυοι καφες,πινω δηλαδη σχεδον παντα freddo espresso,δεν ξερω αν αυτο εχει σημασια για το πια μηχανη ειναι πιο καταλληλη.
Ευχαριστω!

ronaldinio
22-11-10, 23:25
Βάζω στοίχημα ότι δεν έχεις βρει αυτή την τιμή για τη silvia:
http://www.coffeeitalia.de/rancilio_silvia.htm

Πάντως για freddo κάνεις τη δουλειά σου και με σαφώς οικονομικότερες επιλογές από gaggia...

Giorgos S.
23-11-10, 00:21
Να σου πω την αληθεια.....οχι.......πολυ καλη τιμη:oneup::oneup:.....να σου πω ομως κατι,εχω ξαναμπει σε αυτο το site κ την ειχε 490,ειναι προσφορα λογο οτι εβαλε τα χριστουγενιατικα?Να σε ρωτησω κ κατι αλλο,οταν ειχα μπει ειχα προχωρισει την παραγγελια για να δω ποσο θα ειναι τα μεταφορικα,αν συμφερει,κ μου εστειλαν ενα link για επιβεβαιωση το οποιο εγραφε italiankitchenaid,εχουν αυτα τα site καμια σχεση μεταξυ τους,σε ρωταω γιατι το αλλο την εχει 499,αρκετα μεγαλη διαφορα στην τιμη.
Την ειδα κ την gaggia απλα σκεφτομουν να παω σε αυτη την τιμη για να παρω ισως κατι ποιο αξιοπιστο κ με καλυτερα αποτελεσματα,δεν εχει τυχη να πιω καφε απο καμια απο αυτες οποτε δεν μπορω να κρινω,μονο οτι εχω δει....

........Auto merged post: Giorgos S. πρόσθεσε 15 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Γραψε λαθος.....εγω μπηκα στο ιδιο site αλλα αλλης χωρας μαλλον....εδω δεν εχει χριστουγενιατικα.....καλο κ αυτο......ιδιο site αλλη τιμη...οκ!!!ευχαριστω!!!

EcoG
23-11-10, 15:51
μετα απο 8 μηνες τελικα η rowenta παρεδωσε το πνευμα της να την φτιαξω ουτε καν το σκεφτομαι οποτε ειμαστε για καινουργια

στις προηγουμενες σελιδες ειδα αρκετα καλα σχολια για την gaggia evolution οποτε ειναι μια καλη υποψηφια

αλλα και η delonghi ec270 μου κινησε το ενδιαφερων,αυτο το συστημα καπουτσινο που λεει ξερει κανεις τι ειναι?

αν εχει κανεις καποια απο τις δυο θα ηθελα την γνωμη του,οπως και αν γνωριζει καποιος τι μποιλερ εχουν δηλαδη αν ειναι απο υλικο που δεν θα διαβρωθει και θα τα τιναξουμε πριν την ωρα μας

Μακρυά από Gaggia :nono:. Αγόρασα την Evolution από το Saturn πριν ενάμισυ χρόνο, ήταν ελατωμματική, την έστειλα 3 φορές για service, το service της Gaggia είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, όπως την έστελνα, έτσι μου την επιστρέφανε αφού την κρατάγανε για ένα μήνα χωρίς να κάνουν τίποτα. Τελικά και μετά από καυγά, μου δώσανε τα χρήματα μου πίσω, (σε δωροεπιταγή) και αγόρασα πάλι από το Saturn την Achille της Gaggia. Και αυτή αποδείχτηκε προβληματική, αυτή τη στιγμή βρίσκεται για τρίτη φορά στο service και είμαι σίγουρος ότι πάλι δεν θα έχουν κάνει τίποτα. Οι τύποι είναι απίθανοι. Πονάει δόντι βγάζει μάτι. Δεν δουλεύει η αντλία νερού τους λέω, μου αλλάζουν τον θερμοστάτη, (ή τουλάχιστο έτσι είπαν) ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα. Καφενείο. Μου υποσχέθηκαν από το Saturn, (δεν έχω παράπονο από αυτούς, κάνουν ότι μπορούν για να βοηθήσουν), ότι εάν δεν μου την φτιάξουν και πάλι, θα μου δώσουν τα χρήματα μου πίσω. Μακρυά από Gaggia, επειδή τέτοια προβλήματα δεν είχα μόνο εγώ, υποπτεύομαι ότι έχουν ρίξει στην Ελλάδα ελατωματική παρτίδα και το service σφυρίζει κλέφτικα :whistle:, μέχρι να βαρεθείς να στέλνεις και να ξαναστέλνεις το %^$^%& μηχάνημα και να το πετάξεις να ησυχάσεις. :mad: Καταντήσαμε το σκουπιδαριό της ευρώπης. :(

treli@ris
23-11-10, 17:20
Κοιτα και τις Saeco!

EcoG
23-11-10, 17:55
Κοιτα και τις Saeco!
thanx. Έχω και μια Saeco της πλάκας, (Via Veneto), στο εξοχικό. Τρεις ή τέσσερεις είχα αλλάξει μέχρι να πετύχω κάποια να δουλεύει. Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος, με μόνη ένσταση ότι αν την αφήσω για ώρα αναμένη, π.χ. φτιάχνοντας 3-4 καφέδες, ζεσταίνεται υπερβολικά. Αν δεν το γνωρίζετε, εδώ και πολύ καιρό η Saeco έχει εξαγοράσει την Gaggia και πριν λίγους μήνες η Philips εξαγόρασε την Saeco (άρα και την Gaggia).
:-)

treli@ris
23-11-10, 19:12
Εχω κι εγω τη Via Veneto πανω απο 1,5 χρονο. Με 2 καφεδες την ημερα μινιμουμ ειναι ακομη σαν καινουρια!

k_koulos
23-11-10, 20:16
πως την καθαρίζετε την saeco ρε καπετάνιοι;

εγώ μόνο σχολαστικό καθαρισμα και λύσιμο με κατσαβίδι όλων των κοματιων του portafiller και μετά σε ζεστό νερό κάνω, αλλα μου φαίνεται οτι κάτι μου διαφεύγει.

εχει δοκιμασει κανείς νερό με ξύδι και περασμα του απο το μηχανισμό ή θα κανω καμια πατάτα;

mosaic
23-11-10, 20:47
. . . εχει δοκιμασει κανείς νερό με ξύδι και περασμα του απο το μηχανισμό ή θα κανω καμια πατάτα;
εγωωωωω! :lol: :D
Δε μπορείς να φανταστείς. . το τι έβγαζε από μέσα!

και έχω αυτή τη μηχανή 80233

mosaic
23-11-10, 21:00
Μετά από πολλά χρόνια χρήσης και μετακομίσεις εδώ και εκεί και σκόνες επίσης και για ένα χρονικό διάστημα δεν τη χρησιμοποιούσαμε,
έτσι λοιπόν ήθελα να της κάνω ένα δυναμικό καθαρισμό! το χρειαζόταν ααααχχ με το ξυδάκι απολυμάνθηκε!
τρεις τέσσερις φορές το έκανα απανωτά.

treli@ris
24-11-10, 00:42
πως την καθαρίζετε την saeco ρε καπετάνιοι;

εγώ μόνο σχολαστικό καθαρισμα και λύσιμο με κατσαβίδι όλων των κοματιων του portafiller και μετά σε ζεστό νερό κάνω, αλλα μου φαίνεται οτι κάτι μου διαφεύγει.

εχει δοκιμασει κανείς νερό με ξύδι και περασμα του απο το μηχανισμό ή θα κανω καμια πατάτα;

Εσυ φασινα κανεις, οχι απλο καθαρισμα :p

Εγω μολις βγει ο καφες απλα παιρνω με λιγο χαρτι οτι απομενει και δεν κανω κατι αλλο. Το ματσουκι για τον αφρο εχω κανα 3μηνο να το καθαρισω, δεν πολυφτιαχνω βεβαια αφρογαλο. Το πορταφιλτερ με νερακι κι ειναι ετοιμο.

xristoforos24
02-12-10, 03:20
γεια χαρα σε ολους...
ενδιαφερομαι να αγορασω μια καφετιέρα.
το πρωτο μου δίλημμα είναι να παρω κάποια με καψουλες ή καποια κλασσικη με τον παραδοσιακο τροπο.
ο λογος που ανησυχω ειναι:
1 αν οι καφετιερες με τις καψουλες κανουν καλο καφε και οχι νεροζουμι..
2 σε τι ποσοτητα αντιστοιχεί η κάθε καψουλα??

έχω καταληξει στις εξης:
krups 5220 που ειναι κλασσικη καφετιέρα
krups dolce gusto
bosch tassimo

σε περιπτωση που παρω με καψουλα ειδα η krups πχ φτιαχνει σοκολατα 210 ml..και η tassimo εγραφε τουλαχιστον 250ml...
τα ml αυτα αντιστοιχουν πιστευω σε ενα ποτηρι νερου απο τα πλαστικα που αγοραζουμε...κ ερωτω..μπορω να φτιαξω περισσοτερα ml??κ αν ναι πως??
με την ιδια καψουλα ή θελει κ δευτερη??κ αν ειναι με την ιδια μηπως γινεται νερουλο μετα???
συγνωμη για το μεγαλο post ..αλλα οπως καταλαβαινετε εχω μπερδευτει..ελπιζω να μπορει καποιος να με βοηθηθει..ευχαριστω...!!

mx1001
02-12-10, 09:49
γεια χαρα σε ολους...

1. Τα σχολια ποικιλουν , πρέπει να δοκιμάσεις .
2. 7 gr

Επίσης για την 1η μηχανη ξεχνάς τον "αφανή ήρωα" της υπόθεσης: τον μύλο .

Η απορία σου είναι πως θα φτιάξεις espresso ή ... σοκολάτα ; γιατί μπερδεύτηκα λιγάκι :)
Παντως ο 2πλος espresso με συστημα καψουλας , ναι βαζεις 2 καψουλες , αλλα φυσικα δεν ειναι το ίδιο (η 2η μερίδα 'καπακωνει' την κρεμα της 1ης) .

xristoforos24
02-12-10, 16:24
1. Τα σχολια ποικιλουν , πρέπει να δοκιμάσεις .
2. 7 gr

Επίσης για την 1η μηχανη ξεχνάς τον "αφανή ήρωα" της υπόθεσης: τον μύλο .

Η απορία σου είναι πως θα φτιάξεις espresso ή ... σοκολάτα ; γιατί μπερδεύτηκα λιγάκι :)
Παντως ο 2πλος espresso με συστημα καψουλας , ναι βαζεις 2 καψουλες , αλλα φυσικα δεν ειναι το ίδιο (η 2η μερίδα 'καπακωνει' την κρεμα της 1ης) .

για την σοκολατα απλα εδωσα παραδειγμα..οταν ανεφερα την ποσοτητα εννοω..ποσο αντιστοιχει σε ml η καθε καψουλα..
espresso δεν πινω πολυ..αλλα πίνω ολα τα αλλα...

το μονο που με κραταει να μην παρω με καψουλα ειναι αυτο με τα ml..δηλαδη..αν θελω να φτιαξω μια σοκολατα κ σε ποσοτητα ειναι οσο ενα ποτηρι πλαστικο του σουπερμαρκετ.. δεν συμφερει..κ να τις ακριβοπληρωνεις αλλα κ η ποσοτητα να ειναι μικρη.
τωρα dolce gusto ή tassimo..ειναι αλλο θεμα..

Sugar
02-12-10, 19:43
για την σοκολατα απλα εδωσα παραδειγμα..οταν ανεφερα την ποσοτητα εννοω..ποσο αντιστοιχει σε ml η καθε καψουλα..
espresso δεν πινω πολυ..αλλα πίνω ολα τα αλλα...

το μονο που με κραταει να μην παρω με καψουλα ειναι αυτο με τα ml..δηλαδη..αν θελω να φτιαξω μια σοκολατα κ σε ποσοτητα ειναι οσο ενα ποτηρι πλαστικο του σουπερμαρκετ.. δεν συμφερει..κ να τις ακριβοπληρωνεις αλλα κ η ποσοτητα να ειναι μικρη.
τωρα dolce gusto ή tassimo..ειναι αλλο θεμα..

Από τη στιγμή που κλίνεις προς dolce gusto - tassimo, εχω την εντύπωση πως η πρώτη είναι χειροκίνητη και όχι αυτόματη, όπως η δεύτερη...Οπότε μπορείς να έχεις τα ml που θέλεις σε κάθε ρόφημα..Η άλλη είναι νομίζω αυτόματη και λειτουργεί με barcode, ανάλογα το ρόφημα, και η ποσότητα είναι αυτή που ο κατασκευαστής θεωρεί ιδανική...

bilirius
03-12-10, 02:05
Καλησπερα,εχει δοκιμαει καποιος φιλος ειτε εσπρεσσο η καπουτσινο απο το ικεα?καθε τριτη δωρεαν.

xristoforos24
03-12-10, 04:40
Από τη στιγμή που κλίνεις προς dolce gusto - tassimo, εχω την εντύπωση πως η πρώτη είναι χειροκίνητη και όχι αυτόματη, όπως η δεύτερη...Οπότε μπορείς να έχεις τα ml που θέλεις σε κάθε ρόφημα..Η άλλη είναι νομίζω αυτόματη και λειτουργεί με barcode, ανάλογα το ρόφημα, και η ποσότητα είναι αυτή που ο κατασκευαστής θεωρεί ιδανική...

ευχαριστω αρχικα για την αποψη σου,
σημερα ημουν τυχερος πηγα σε ενα καταστημα και μπορουσα να δοκιμασω tassimo..κανει πολυ ωραιο καφε ειλικρινα...μου αρεσε που ηταν πιο αυτοματοποιημενη απο την dolce gusto..με χαλαει λιγο το bar code..
επισης εχει πιο μεγαλη ποικιλια σε γευσεις αλλα κ μερικες εχουν περισσοτερες καψουλες ανα συσκευασια..
μου ειπαν εκει οτι εχω δυνατοτητα να ρυθμισω ποσο βαρυ ή ελαφρυ θελω τον καφε και αμα θελω περισσοτερη ποσοτητα...
αν και παω προς tassimo πλευρα....θα ηθελα να μπορουσα να δοκιμασω κ απο την dolce gusto να εχω μια γενικη αποψη..

Viper
03-12-10, 13:14
Στην Media στο Μαρουσι που πηγα πριν κανα μηνα, ειχε περιπτερο με Dolce Gusto και μπορουσες να δοκιμασεις. Ισως υπαρχει ακομα. Για κανε ενα τηλεφωνο στο καταστημα να ρωτησεις.

georgebest
03-12-10, 16:54
Παιδιά θέλω βοήθεια. Θέλω να πάρω την saeco xsmall. Την βρήκα σε καλή τιμή αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τα λεφτά της. Ο μύλος της είναι καλός , κάνει καλό καφέ ή να πάρω καμιά άλλη ? Δίνω και 1 link με τα χαρακτηριστικά της.
http://www.skroutz.gr/s/289226/Philips-SAECO-HD-8745-01-Xsmall.html
Αν μπορείτε σας παρακαλώ άμεση απάντηση για να μην χάσω την προσφορά. Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.