PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

Theodore41
16-01-10, 11:37
Επειδη εγω και ο Cubaneros,τα γραφουμε,αλλα οι περισοτεροι,δεν τα διαβαζετε,ή δεν θελετε να τα μαθετε,σας ξαναματαλεω,οτι η κανονικη πιεση,σε μια επαγγελματικη μηχανη,ειναι 9bar.Μονο.Αυτα δε τα νουμερα των 15-20bar ,που γραφουν,μερικες μηχανες του...βωλου,ειναι για το...βωλο,και ειναι απλως νουμερα μαρκετιν,σε στυλ,"το δικο μου,ειναι μεγαλυτερο".
Διαβαστε και κανα λινκ,απ αυτα που εβαλα καποτε,για να σας λυθουν οι αποριες,γιατι χωρις διαβασμα,δεν προκειται να μαθετε τιποτα.

satcur
16-01-10, 11:47
Επειδη εγω και ο Cubaneros,τα γραφουμε,αλλα οι περισοτεροι,δεν τα διαβαζετε,ή δεν θελετε να τα μαθετε,σας ξαναματαλεω,οτι η κανονικη πιεση,σε μια επαγγελματικη μηχανη,ειναι 9bar.Μονο.Αυτα δε τα νουμερα των 15-20bar ,που γραφουν,μερικες μηχανες του...βωλου,ειναι για το...βωλο,και ειναι απλως νουμερα μαρκετιν,σε στυλ,"το δικο μου,ειναι μεγαλυτερο".
Διαβαστε και κανα λινκ,απ αυτα που εβαλα καποτε,για να σας λυθουν οι αποριες,γιατι χωρις διαβασμα,δεν προκειται να μαθετε τιποτα.

Φίλε Theodore41 θα διαφωνήσω μαζί σου. Oi περισσότεροι από εμάς κρεμόμαστε (κατά αναλογία με τα χείλη) από το πληκτρολόγιο το δικό σου και του Cubaneros στο θέμα espresso :respekt::respekt::respekt:

Siba
16-01-10, 12:47
Eχω αυτη (http://siteseein.gr/2008/06/%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE-espresso-krups-xp-4020.html) την μηχανη η οποια κατα την λειτουργιας της σταζει νερο απο κατω, οχι παρα πολυ αλλα στο μισαωρο που θα μεινει ανοιχτη για να ζεσταμα/φτιαξιμο καφε/καθαρισμα βγαζει απο κατω μια ποσοτητα περιπου το ενα τριτο ενος μικρου σφηνοποτηρου.
Την εχω λιγους μηνες και το εκανε σχεδον απο τον πρωτο μηνα.

Τι εχω γιατρε?

........Auto merged post: Siba added 3 minutes and 26 seconds later ........

Επισεις διαβασα στο link οτι χαλανε σχετικα γρηγορα τα λαστιχακια της.
Προφανως θα συμβει και στην δικη μου αφου δουλευει καθημερινα. Απο που τα προμηθευομαι ?.

Και κατι για το νερο, πιο προτεινετε ως καταλληλοτερο για τετοια χρηση?

mx1001
16-01-10, 12:48
Επειδη εγω ... ,γιατι χωρις διαβασμα,δεν προκειται να μαθετε τιποτα.

Διαβασα τις προηγούμενες 20 σελίδες πριν . Δεν κατάφερα να βρώ μία πρόταση κάτω από 150e (χωρίς μύλο) που να υπάρχει στην Ελλάδα . Πουθενά καμία τεκμηριωμένη ΠΛΗΡΗ ανάλυση μηχανής ανεξαρτήτως ποσού. Και επίσης δε βρηκα κάποιο σχετικό video - εικονες όπως υπάρχουν σε άλλα ξένα forums .

Τώρα αυτά τα εκκεντρικά 'με xxx ευρώ δε πίνεις καφέ' και άλλα παρόμοια ακόμα και στους Ιταλούς ακούγονται για γέλια . Τετοιες αναφορές θυμίζουν τα '80ς που κάποιοι πυροβολημένοι έλεγαν 'κάτω από 2.000.000 δρχ (τότε) δεν ακούς ήχο' !.

The original espresso machine as we know it today is often considered to be the stovetop espresso maker which can still be found in the majority of homes across Italy, Portugal and Spain.
http://homeespressomachine.blogspot.com/2009/04/types-of-espresso-coffee-maker.html
Δε χρειαζεται βέβαια να το διαβάσουμε απο δώ . Μας το λεν όσοι πανε Ιταλία .

Θα σβησω οτι εχει σχεση με 'bar' για να το κανω πιο αντεικειμενικο ...

Εν πάσει περιπτώσει προσπάθησα να δώσω μια τεκμηριωμένη ανάλυση. Ευκαιρία λοιπόν να δούμε και άλλη από κάποιον άλλον .

Theodore41
16-01-10, 15:30
Φίλε Theodore41 θα διαφωνήσω μαζί σου. Oi περισσότεροι από εμάς κρεμόμαστε (κατά αναλογία με τα χείλη) από το πληκτρολόγιο το δικό σου και του Cubaneros στο θέμα espresso :respekt::respekt::respekt:

Μα εγω δεν ειπα ολοι, φιλε μου.Πως θα μπορουσα να το πω εξ αλλου αυτο;
Σου λεω απλως,οτι εγω προσωπικα,αν εχω μαθει κατι,που μη νομιζεις,ελαχιστο ειναι σε σχεση με αυτα που υπαρχουν στον τομεα εσπρεσσο,το εμαθα διαβαζοντας απο δω κι απο κει.
Κι αυτο,γιατι εχω πολυ χρονο γι αυτη τη δουλεια,ως συνταξιουχος,φευ.
Γι αυτο,σκεπτομενος οτι εσιες δεν εχετε το χρονο που διαθετω εγω,προσπαθω να κοβω δρομο,και να σας γραφω ο,τι νομιζω οτι θα σας ειναι χρησιμο,πραγμα που για να κανατε εσεις μονοι σας,θα θελατε μεγαλη ενασχοληση.
Για ο,τι θελετε λοιπον,γραψτε,και εφοσον γνωριζω,θα σας απαντω.
ΥΓ.Να ξερετε οτι η Illy,εχει καποιο Σχολειο στην Τεργεστη,που το λεει Πανεπιστημιο του καφε,στο οποιο πηγαινουν οσοι θελουν και παρακολουθουν καποια μαθηματα,που δεν ξερω ποσο χρονο κρατανε.
Να και το λινκ .http://www.illy.com/wps/wcm/connect/it/illy/cultura-del-caffe/universita-del-caffe/
Η πλακα ειναι,οτι ψαχνοντας για σενα,βρηκα οτι η Ιλλυ Ελλας,η Εταιρια ΚΑΦΕΑ δηλαδη,εκανε και στην Ελλαδα ενα παραρτημα της παραπανω Σχολης,που κανει αρα ,τα ιδια μαθηματα με εκεινη.
Να και το λινκ. http://www.kafea.gr/displayITM1.asp?ITMID=21&LANG=GR
Καλη μελετη.

kostas_1966
16-01-10, 23:33
http://img132.hotlinkimage.com/thumb/1863487649.jpeg (http://img132.hotlinkimage.com/img.php?id=1863487649&q=)http://img132.hotlinkimage.com/thumb/89360620.jpeg (http://img132.hotlinkimage.com/img.php?id=89360620&q=)http://img133.hotlinkimage.com/thumb/1396150732.jpeg (http://img133.hotlinkimage.com/img.php?id=1396150732&q=)


101MSDCF_001.jpg (φωτο 1)
Ο Illy . Εχει 80% τη γευση που πινουμε έξω σε ΠΟΛΥ καλλά cafe. Το καιμακι εσβησε σε 10-12 λεπτα (σε ποσοτητα νερου 2x lugo) . Οπως βλέπετε το καϊμάκι πλούσιο , στα καλά cafe καταφέρνουν να το βγάζουν 'καραμελί' και να κρατάει παραπάνω ώρα . Για κάποιο λόγο ο Illy αποτύχενε να βγει καλός στην γεύση με ΌΛΕΣ τις προηγούμενες μηχανές . Εβγαζε μια γεύση σταφυλίλας ενώ μετα απο 10-15 λεπτά δε πίνονταν με τίποτα . Με αυτή τη μηχανή ακόμα και μετά από μισή ώρα κρύος πίνεται ευχάρτιστα .




Aυτο με τον illy το επιβεβαιωνω και εγω τωρα.Με την izzy dayline που εχω εδω και 5 μερες.Η μηχανη ειναι ικανοποιητικη & τιμια για τα χρηματα της (69€ με τα κουπονια).
Ο Illy (ο κομμενος) με μια κουταλια ζαχαρη πινεται ευχαριστα και,τελος παντων,υπεριπταται του απλου φραπε.Ωστοσο δυνατοτητα βελτιωσης υπαρχει,την επομενη εβδοαμδα θα δοκιμασω αλλες μαρκες και παλι εδω.
Ακομα δεν θελω να "παιξω" με τις μεριδες ομως θα γινει και αυτο καποια στιγμη
.

Διαβασα τις προηγούμενες 10 σελίδες πριν . Δεν κατάφερα να βρώ μία πρόταση κάτω από 150e (χωρίς μύλο) που να υπάρχει στην Ελλάδα . Πουθενά καμία τεκμηριωμένη ΠΛΗΡΗ ανάλυση μηχανής ανεξαρτήτως ποσού. Και επίσης δε βρηκα κάποιο σχετικό video - εικονες όπως υπάρχουν σε άλλα ξένα forums .

Τώρα αυτά τα εκκεντρικά 'με xxx ευρώ δε πίνεις καφέ' και άλλα παρόμοια ακόμα και στους Ιταλούς ακούγονται για γέλια . Τετοιες αναφορές θυμίζουν τα '80ς που κάποιοι πυροβολημένοι έλεγαν 'κάτω 2.000.000 δρχ (τότε) δεν ακούς ήχο' !.

The original espresso machine as we know it today is often considered to be the stovetop espresso maker which can still be found in the majority of homes across Italy, Portugal and Spain.
http://homeespressomachine.blogspot.com/2009/04/types-of-espresso-coffee-maker.html
Δε χρειαζεται βέβαια να το διαβάσουμε απο δώ . Μας το λεν όσοι πανε Ιταλία .

Θα σβησω οτι εχει σχεση με 'bar' για να το κανω πιο αντεικειμενικο ...

Εν πάσει περιπτώσει προσπάθησα να δώσω μια τεκμηριωμένη ανάλυση. Ευκαιρία λοιπόν να δούμε και άλλη από κάποιον άλλον .


Θα συμφωνησω με την αποψη σου,υπαρχουν παντα και οι εκκεντρικοι.
Ομως,οπως λεει και μια παροιμια,"ακουγε τις γνωμες των αλλων και βαστα τη δικη σου".

Εξαρταται το ποσο ανεκτικος ειναι καποιος στα μειονεκτηματα της "φτηνης" μηχανης.
Λογου χαρη εγω εν γνωσει μου εξοικιωθηκα (και συμφιλιωθηκα) με τα κουσουρια της δικης μου "φτηνης" μηχανης:

- Αρκετη φασαρια,σκορπαει αφθονα ντεσιμπελ που βγαινουν και εκτος κουζινας,ευτυχως για λιγα δευτερολεπτα.

- Μικρης ισχυος (καπου 850W) με αποτελεσμα να καθυστερει περι το 1 λεπτο να φερει το νερο στην επιθυμητη θερμοκρασια

- δεν ξερει που να σταματησει να βγαζει τον καφε,ανεξαρτητως μεγεθους δοσης-φλυτζανιου,ετσι πρεπει ο χρηστης να υπολογιζει ακριβως τη σταθμη και να κλεινει το διακοπτη.

Αυτα σε πρωτη εικονα.
Που αντισταθμιζονται με το γεγονος οτι:

+ φτιαχνει ισαξιο καφε με το 75-80% των cafe,ειδικα των εκτος Αθηνων οπου ζω και εργαζομαι τα τελευταια χρονια.Αυτο και μονο αρκει διοτι μου προσφερει μια τρανη αναβαθμιση απο τα σκουπιδια της νεστλε που επινα ως τωρα.Και επεται-ενδεχομενως- βελτιωση με την αλλαγη στα χαρμανια.

+ ειναι "δεμενη" & στεγανη κατασκευη,ετσι δεν γκρεμιζει τα φλυτζανια απο πανω της,δεν πεταει το νερο απο παντου,δεν χρειαζεται να την κραταμε.

+ δουλευει και με χυμα καφε αλλά και με μεριδες,ετσι οι επιλογες ειναι πολλες.

+ Η σχεση τιμης/αποδοσης ειναι απο τις καλυτερες στο ειδος της.

Ετσι αξιζει να ξεκινησει καποιος μαζι της απο τα βασικα.

Τωρα τα υπολοιπα του τυπου,να ζεστανουμε πρωτα τα φλυτζανια,να αφηνουμε να τρεξει σκετο νερο,να παταμε τον καφε καλα και με συγκεκριμενη δυναμη και αλλες ιεροτελεστιες ειναι για μενα κινεζικα,δεν ειδα καμμια διαφορα.
Διαφορά ομως ειδα στο πορτοφολι μου αφου γλυτωσα αρκετες κατοσταριες ευρωπουλα.
:whistle:

mx1001
16-01-10, 23:52
Τωρα τα υπολοιπα του τυπου,να ζεστανουμε πρωτα τα φλυτζανια,να αφηνουμε να τρεξει σκετο νερο,να παταμε τον καφε καλα και με συγκεκριμενη δυναμη και αλλες ιεροτελεστιες ειναι για μενα κινεζικα,δεν ειδα καμμια διαφορα.
Διαφορά ομως ειδα στο πορτοφολι μου αφου γλυτωσα αρκετες κατοσταριες ευρωπουλα.
:whistle:

+1 εκτός από το πάτημα καφέ που όντως χρειάζεται στην United (δίνει όντως καλύτερο καιμακι ειναι αλήθεια).

Τη μηχανή που έχεις δε κατάφερα να την βρώ σε μαγαζί . Εχεις link ? .

O Illy δεν μου αρέσει στις οικιακές μηχανές που έχω . Τον έχω σαν σημειο αναφοράς γιατί αυτόν πίνουμε έξω στα cafe .

Οταν εννοώ καλά cafe ενοώ ΚΑΛΑ cafe . Αυτα που οι espressoμηχανές είναι σαν οβάλ ατμολέβητας . Υπάρχει επώνυμο καφέ που δίνει Illy και μυρίζει παλι αυτή τη σταφυλίλα .

Και στις 3 μηχανές από καφέ αλεσμένο προτιμάω μέχρι στιγμής Lavazza Rosa .

Εχω δοκημασει:
Lavazza (Rossa, Oro, Crema & Custo)
Jacobs (Black Arabica)
Illy (ο κλασικος στο ασημι κουτι με το κοκκινο σήμα)
Λουμίδη Espresso Aroma (ειναι κοκκοι αλλα το κοβεις σε αλεστικο μεσα στο σουπερ μαρκετ)

Φερε και καμια φωτο να οργανωθούμε λίγο !. (χωρίς να βάλεις ζάχαρη, με ζάχαρη κάνει καϊμάκι και το μπρίκι).

Theodore41
17-01-10, 00:06
Aυτο με τον illy το επιβεβαιωνω και εγω τωρα.Με την izzy dayline που εχω εδω και 5 μερες.Η μηχανη ειναι ικανοποιητικη & τιμια για τα χρηματα της (69€ με τα κουπονια).
Ο Illy (ο κομμενος) με μια κουταλια ζαχαρη πινεται ευχαριστα και,τελος παντων,υπεριπταται του απλου φραπε.Ωστοσο δυνατοτητα βελτιωσης υπαρχει,την επομενη εβδοαμδα θα δοκιμασω αλλες μαρκες και παλι εδω.
Ακομα δεν θελω να "παιξω" με τις μεριδες ομως θα γινει και αυτο καποια στιγμη
.



Θα συμφωνησω με την αποψη σου,υπαρχουν παντα και οι εκκεντρικοι.
Ομως,οπως λεει και μια παροιμια,"ακουγε τις γνωμες των αλλων και βαστα τη δικη σου".

Εξαρταται το ποσο ανεκτικος ειναι καποιος στα μειονεκτηματα της "φτηνης" μηχανης.
Λογου χαρη εγω εν γνωσει μου εξοικιωθηκα (και συμφιλιωθηκα) με τα κουσουρια της δικης μου "φτηνης" μηχανης:

- Αρκετη φασαρια,σκορπαει αφθονα ντεσιμπελ που βγαινουν και εκτος κουζινας,ευτυχως για λιγα δευτερολεπτα.

- Μικρης ισχυος (καπου 850W) με αποτελεσμα να καθυστερει περι το 1 λεπτο να φερει το νερο στην επιθυμητη θερμοκρασια

- δεν ξερει που να σταματησει να βγαζει τον καφε,ανεξαρτητως μεγεθους δοσης-φλυτζανιου,ετσι πρεπει ο χρηστης να υπολογιζει ακριβως τη σταθμη και να κλεινει το διακοπτη.

Αυτα σε πρωτη εικονα.
Που αντισταθμιζονται με το γεγονος οτι:

+ φτιαχνει ισαξιο καφε με το 75-80% των cafe,ειδικα των εκτος Αθηνων οπου ζω και εργαζομαι τα τελευταια χρονια.Αυτο και μονο αρκει διοτι μου προσφερει μια τρανη αναβαθμιση απο τα σκουπιδια της νεστλε που επινα ως τωρα.Και επεται-ενδεχομενως- βελτιωση με την αλλαγη στα χαρμανια.

+ ειναι "δεμενη" & στεγανη κατασκευη,ετσι δεν γκρεμιζει τα φλυτζανια απο πανω της,δεν πεταει το νερο απο παντου,δεν χρειαζεται να την κραταμε.

+ δουλευει και με χυμα καφε αλλά και με μεριδες,ετσι οι επιλογες ειναι πολλες.

+ Η σχεση τιμης/αποδοσης ειναι απο τις καλυτερες στο ειδος της.

Ετσι αξιζει να ξεκινησει καποιος μαζι της απο τα βασικα.

Τωρα τα υπολοιπα του τυπου,να ζεστανουμε πρωτα τα φλυτζανια,να αφηνουμε να τρεξει σκετο νερο,να παταμε τον καφε καλα και με συγκεκριμενη δυναμη και αλλες ιεροτελεστιες ειναι για μενα κινεζικα,δεν ειδα καμμια διαφορα.
Διαφορά ομως ειδα στο πορτοφολι μου αφου γλυτωσα αρκετες κατοσταριες ευρωπουλα.
:whistle:

Περι ορεξεως... κολοκυθοπιττα.Παντως,αν θες να δεις,πως θα επρεπε να ειναι ο εσπρεσσο,παρε ενα λινκ,απο εναν εσπρεσσο,φτιαγμενον με μια μηχανη Reneka,με δυο καζανακια του 1.5l το καθενα και 1800W ισχυ.Η τιμη της,ηταν πριν απο 8 χρονια,500.000δρχ.
http://home.planet.nl/~rjeroenv/brewing/espresso/techno_shot.html
Και τωρα,για κεινο τον ηχο των 80s,με τα πολλα λεφτα.Οπως και να το κανουμε,ετσι ηταν,οπως και ετσι ειναι.
Αν κατσεις να κανεις ακροασεις,σαν κι αυτες που εχω κανει εγω με μηχαανηματα πολλων εκατομμυριων,σε σπιτια φιλων,θα εβλεπες,ή μαλλον θα ακουγες οτι διαφορες υπαρχουν και μαλιστα τεραστιες.
Το θεμα ειναι,αν εισαι διατεθειμενος να πληρωσεις γι αυτες,πραγμα που ειναι κατι διαφορετικο.
Οταν καποιος, πχ,αγορασε πικ απ,προ 20ετιας,με τιμη 6 μυριων ,σε δρχ μιλαω,πεσανε να τον φανε,και τοτε αυτος ειπε,οταν εσυ αγορασες τη μερσεντέ σου,σου ειπα εγω τιποτα;
Εκεινο το πικ απ,να εισαι σιγουρος,οτι δεν ειχε καμια σχεση,με ο,τι αλλο εχεις στο μυαλο σου.

and64
17-01-10, 00:09
Οταν καποιος, πχ,αγορασε πικ απ,προ 20ετιας,με τιμη 6 μυριων ,σε δρχ μιλαω,πεσανε να τον φανε,και τοτε αυτος ειπε,οταν εσυ αγορασες τη μερσεντέ σου,σου ειπα εγω τιποτα;
Εκεινο το πικ απ,να εισαι σιγουρος,οτι δεν ειχε καμια σχεση,με ο,τι αλλο εχεις στο μυαλο σου.

Goldmund ή κάτι πιο γήινο; Απλά για την ιστορία ρωταω...:biggrin:

mx1001
17-01-10, 00:31
Το θεμα ειναι,αν εισαι διατεθειμενος να πληρωσεις γι αυτες,πραγμα που ειναι κατι διαφορετικο.

Θέλω να πιώ έναν 'καλο' Espresso που πίνει ο μέσος Ιταλός σπίτι του. Αυτός δηλαδή που έχει ξοδέψει 7 euro για μπρίκι (αντε 24 για Bialetti !!)

Αλλού εχω δει βιντεακια που βγαινει καλό καιμακι απο μπρικι .
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/39/Moka_crema1.JPG/707px-Moka_crema1.JPG

Απειρες συζητησεις για καφε απο μπρίκι και μηχανες ατμου .

OXI δεν ειμαι διατεθιμένος να δώσω ενα τσουβάλι λεφτά. Ειμαι off topic δηλαδη ?. Το θεμα εδώ ειναι ο "Esprreso" ή "πόσο πληρώνεις για τον Espresso" γιατι μέ μπερδέψατε .

satcur
17-01-10, 02:21
Δεν είσαι καθόλου off topic και έκανες πολύ καλή παρουσίαση της μηχανής σου. Μακάρι και άλλοι να κάνουν το ίδιο με εσένα. Τέλος άμα κάποιον τον ικανοποιεί ο καφές από το "μπρίκι" ας χρησιμοποιεί αυτό, εάν πάλι όχι, ας το ψάξει για κάτι ποιοτικότερο και ίσως ακριβότερο. Πως να το κάνουμε; όλοι δεν έχουμε τις ίδιες ανάγκες και απαιτήσεις.

mx1001
17-01-10, 08:41
Πως να το κάνουμε; όλοι δεν έχουμε τις ίδιες ανάγκες και απαιτήσεις.

+1

Και δυστυχώς όταν δεν είσαι εργένης αλλάζουν οι προτεραιότητές σου ... Οταν υπάρχουν ψυχές στο σπίτι σ ενδιαφέρει και άμεσα να μην τους ξυπνας προκειμενου να κανεις τον καφε σου !... Κρυφό αβαντάζ δηλαδή στα μπρίκια και στις μηχανές ατμου (Duomo mini) που είναι εντελώς αθόρυβα . Αντε και σ αυτες τις Pavoni που ειναι piston-drive για τους μερακληδες .

Theodore41
17-01-10, 11:05
Goldmund ή κάτι πιο γήινο; Απλά για την ιστορία ρωταω...:biggrin:

Οχι,ειχε ενα ονομα που τελειωνε σε...line.
Και δεν το ειχα αγορασει εγω,να εξηγουμαστε.Εγω,καταφερα να αγορασω,ενα Linn Sondek,με βραχιονα Kuzma,και κεφαλη Koetsu Rosewood.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 7 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θέλω να πιώ έναν 'καλο' Espresso που πίνει ο μέσος Ιταλός σπίτι του. Αυτός δηλαδή που έχει ξοδέψει 7 euro για μπρίκι (αντε 24 για Bialetti !!)

Αλλού εχω δει βιντεακια που βγαινει καλό καιμακι απο μπρικι .
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/39/Moka_crema1.JPG/707px-Moka_crema1.JPG

Απειρες συζητησεις για καφε απο μπρίκι και μηχανες ατμου .

OXI δεν ειμαι διατεθιμένος να δώσω ενα τσουβάλι λεφτά. Ειμαι off topic δηλαδη ?. Το θεμα εδώ ειναι ο "Esprreso" ή "πόσο πληρώνεις για τον Espresso" γιατι μέ μπερδέψατε .
Εχεις αγιοποιησει το καιμακι,εσυ,αλλα και εκατομμυρια αλλοι,και αυτο το ξερουν οι εταιριες εμποριας,γι αυτο και σας "φουσκωνουν" με καφε Robusta,που κανει ΤΑ καιμακια,αλλα απο γευση,...πατατα.

livadaki
17-01-10, 12:23
Καλημέρα,

εδώ και 2 περίπου εβδομάδες έχω παραλάβει την Saeco Nina Plus από το Pixmania sta 99€ + 24€ έξοδα αποστολής = 123€ . Πλέον την έχουν 119€ + 24€ (αύξηση 20€).
Η μηχανή είναι μια νεότερη έκδοση της Nina και ευτυχώς έχουν αντικαταστήσει το αλουμινένιο Portafilter με ένα μεταλλικό.

Ο καφές που έχω πάρει είναι από ένα τοπικό κατάστημα που λέγεται Queens και έχει πανελλαδικά 4-5 καταστήματα από ότι είδα. Μου τον άλεσε τον καφέ στην πιο ψιλή σκάλα (με ρώτησε τι μηχανή έχω για να τον αλέσει αναλόγως). Νομίζω ότι είναι καλύτερη επιλογή να αγοράζω κάθε λίγο φρεσκοαλεσμένο καφέ από το να αγοράζω από το σούπερ μάρκετ. Για μύλο δεν το συζητάω ακόμα, οπότε με τις επιλογές που έχω νομίζω ότι είναι η καλύτερη αυτή που κάνω. Έχω πάρει και ESE για να κάνω καφέ όταν βιάζομαι και φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με τον φρεσκοαλεσμένο.

Τώρα για τον καφέ που φτιάχνω σε συνεργασία με την μηχανή δεν ξέρω κατά πόσο τον πετυχαίνω... Σίγουρα όμως είναι αρχή ακόμα και θα βελτιωθώ. :rolleyes:

Έχω δοκιμάσει πολλούς τρόπους, με καλό πάτημα στο PF, με μέτριο και με καθόλου πάτημα (απλά ένα ίσιωμα του καφέ μέσα στο PF). Το PF είναι pressurized και αν έχω καταλάβει καλά σε αυτού του τύπου δεν χρειάζεται πάτημα ο καφές; :hmm: παρήγγειλα πάντως απο ebay ένα φθηνό tamper.

Παρακαλώ τους γνώστες να κάνουν υποδείξεις για να βελτιώσω το αποτέλεσμά μου το οποίο φαίνεται στην μία από τις παρακάτω φωτογραφίες (υποθέτω ότι ένα λάθος στον καφέ στην φώτο είναι οι τελευταίες ξανθές σταγόνες και μάλλον πρέπει να σταματάω την μηχανή λίγο νωρίτερα).

Από το αφρόγαλα έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα αλλά και εδώ είμαι σίγουρος ότι παίρνει και άλλη βελτίωση.

mx1001
17-01-10, 15:37
...απο εναν εσπρεσσο,φτιαγμενον με μια μηχανη Reneka,με δυο καζανακια του 1.5l το καθενα και 1800W ισχυ.Η τιμη της,ηταν ...

Κατι λάθος συζητάμε . ΔΕΝ έχω μαγαζί , σπίτι εχω .

Αυτη η μηχανη σήμερα έχει 2.800 euro .

ΞΕΦΥΓΑΜΕ και χάσαμε και το νοημα του σπιτικου χομπυ μου φαίνεται .

ΟΧΙ δε θα παρω .

satcur
17-01-10, 15:56
Κατι λάθος συζητάμε . ΔΕΝ έχω μαγαζί , σπίτι εχω .

Αυτη η μηχανη σήμερα έχει 2.800 euro .

ΞΕΦΥΓΑΜΕ και χάσαμε και το νοημα του σπιτικου χομπυ μου φαίνεται .

ΟΧΙ δε θα παρω .

Φίλε mx1001 δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συνεχίζεις να επανέρχεσαι στα ίδια και τα ίδια. Εξέφρασες την άποψη σου ξεκάθαρα αλλά εάν συνεχίσεις στην επανάληψη της, θα σχημάτιζα την εντύπωση ότι τρολάρεις.
Και μια διόρθωση στους υπολογισμούς σου (που τους διέγραψες από το αρχικό σου μήνυμα;))
2800/(3*10*365)=0.26 €
Που αποδεικνύει ότι ακόμα και μια "πανάκριβη" μηχανή μπορεί σε βάθος χρόνου να αποτελεί μια καλή οικιακή επιλογή.

mx1001
17-01-10, 16:38
Οκ δε το συνεχίζω , το σβησα γιατι έπρεπε να υπολογίσω και το κόστος ενός (πανάκριβου) μύλου και το κόστος του καφε :) .

Αλλο θεμα:

Από τους καφέδες που μπορεί να βρεί κάποιος σε ράφι Σούπερ Μάρκετ ,
εσείς τι προτείνετε ? (ειτε αλεσμένοι , είτε κόκκοι) .

no_logo
17-01-10, 16:45
Από τους καφέδες που μπορεί να βρεί κάποιος σε ράφι Σούπερ Μάρκετ ,
εσείς τι προτείνετε ? (ειτε αλεσμένοι , είτε κόκκοι) .

illy και jacobs espresso είναι οι δικές μου επιλογές

mx1001
17-01-10, 16:47
illy και jacobs espresso είναι οι δικές μου επιλογές

Ο Jacobs που λες ειναι ειναι αυτος που γραφει 'Black Arabica' σε μαυρη συσκευασια ?

Γιατι στο site της Jacobs εχει και αλλους .

satcur
17-01-10, 16:53
Εγώ δυστυχώς δεν έχω ακόμα παραλάβει την μηχανή μου, αλλά από μαγαζί που μου αρέσει ο καφές του, θα ξεκίναγα με illy σε κόκκους (εάν υποθέσουμε ότι και του supermarket είναι ο ίδιος καφές).

no_logo
17-01-10, 16:53
αυτόν εδώ
http://www.kraftfoods.gr/kraft/page?siteid=kraft-prd&locale=grel1&PagecRef=2511&Mid=2511

έχει την μισή τιμή από τον illy και για μένα είναι το ίδιο καλός

Theodore41
17-01-10, 16:57
Δοκιμαστε και τον Haussbrandt Gourmet.Πολυ καλος.Οσοι κατεβαινετε στο Κεντρο,δοκιμαστε και τον καφε του Αρμενακου,πισω απο τον Αγ.Γιωργη τον Καρυτση,απεναντι απο τον "Παρνασσο",στο τελος της μικρης κατηφορας.Κι αυτος καλος,και πολυ ΦΤΗΝΟΣ.Πολυ φτηνοτερος απο τους συσκευασμενους.

George_Prix
17-01-10, 16:58
Από τους καφέδες που μπορεί να βρεί κάποιος σε ράφι Σούπερ Μάρκετ ,
εσείς τι προτείνετε ? (ειτε αλεσμένοι , είτε κόκκοι) .

LavAzza Qualita Oro (http://a01.cdn.a.pl/Zdjecie-15587/Lavazza-qualita-oro-250g-Full.jpg). :oneup:

Tον επινα χρονια και δε βρηκα καποιον αλλο στο super market να μου αρεσει τοσο πολυ. ;)

nefilim
17-01-10, 17:13
Εδώ στους καφέδες το μόνο που βλέπω είναι εκφράσεις (καλό , πρώτο , άπαιχτο) . Θελουμε σημεία αναφοράς , σύγκρισης , οπτικο ακουστικό εποπτικό υλικό . Οτιδήποτε άλλο λεκτικό είναι έκθεση ιδεών .

+1000
Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα, εκτός ελάχιστων περιπτώσεων - 2-3 καφέ συνολικά, δεν έχουμε σημεία αναφοράς -τεκμηρίωση- όσον αφορά την "επιστήμη" του καφέ, τα μηχανήματα και τον ίδιο τον καφέ cupping blind testing κτλ. , δηλαδή μέρη όπου άνθρωποι που αγαπούν αυτό το "χόμπυ" να πίνουν καφέ να μοιράζουν γνώση και τεχνογνωσία και να ανταλλάσουν απόψεις (βλέπετε home barista ή μαγαζιά σε αμερική και ευρώπη ).

Καφέ πίνουμε σχεδόν όλοι ΑΛΛΑ δεν είναι το ίδιο σημαντικό για το καθένα μας και το αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά, χωρίς να κρίνω ούτε αυτόν που θέλει ένα καφέ "ότι να ναι" το πρωί για να ξυπνήσει ούτε αυτόν που έχει ξοδέψει το χ ποσό για ένα κάρο μηχανήματα και "ακριβό¨ καφέ και "σπαταλάει" τον χρόνο του για μόλις 25 δευτερόλεπτα για ένα ποτηράκι 25μλ εσπρέσσο godshot. Βέβαια θεωρώ όμως ότι πολλές φορές , επειδή υπάρχει ο ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΣ παράγοντας, ΄ότι τα απλοποιούμε ή τα εξιδανικεύουμε όλα. Δλδ ΟΚ θέλεις απλά να πίνεις ένα "καλό" καφέ και δεν θέλεις να πληρώσεις μια περιουσία και να κάνεις διδακτορικό, σεβαστό, αλλά πώς λες ότι είναι ο καλύτερος καφές, έχεις δοκιμάσει όλες τις ποκιλίες σε μηχανές εκατομμυρίων από επαγγελματία μπαρίστα;Η και η άλλη όψη, έχεις τα λεφτά και έχεις αγοράσει τα καλύτερα μηχανήματα αλλά ξέρεις τι φτιάχνεις, καταλαβαίνεις τι πίνεις ; Προσωπικά πιστεύω για τον καφέ ότι χρειάζονται 3 πράγματα: οι ανάγκες μου για το καφέ, πόσα λέφτα διαθέτω και πόσο χρόνο-όρεξη-μεράκι θα διαθέσω.

Τέλος να σας παραθέσω και προσωπικές εμπειρίες.Πάντα μου άρεσε ο καφές, κυρίως ο ελληνικός και ο εσπρέσσο, πρόπερσι λοιπόν αγόρασα μια πρέσα γαλλικού και δοκίμασα όσους καφέδες του εμπορίου βρήκα.Ήδη ο καφές μου θεωρούσα ότι είναι κορυφαίος.Πέρσι αποφάσισα να πάρω μηχανή εσπρέσσο, στην αρχή έλεγα να πάρω καμμια κρουπς, αλλά επειδή το ψάχνω πάντα, έπεσα σε coffegeek home-barista και αποφάσισα να πάρω την ΛαΠαβόνι για να μάθω τι εστί εσπρέσσο. Επίσης δοκίμασα όλους τους καφέδες από τα ραφιά του σουπερ και ήδη πίστευα ότι ο καφές μου ήταν καλύτερος από το 80-90% των καφετεριών , ΑΛΛΑ πίστευα ότι γίνεται και καλύτερα, έτσι πήρα και μύλο (macap m4) ,τεράστια διαφορά!!!, και ψαχνόμουν και για καλύτερο καφέ κόκκους, εδώ που τα λέμε και μηχανές χιλιάδων ευρώ να χεις αν τους βάλεις ..τά ..τά θα σου βγάλουν, βρήκα το CafeTaf και μερικα μαγαζια από αγγλία που έχουν σπεσιάλιτι καφέδες και πλεον ο καφές μου έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο...ΕΩΣ ΤΩΡΑ, μέχρι να βρω καλύτερους καφέδες , να πάρω καλύτερες μηχανές και να μάθω και εγώ περισσότερα.Σαφώς και υπάρχουν όρια αλλά τα ορίζουμε εμείς, θεωρώ, και ότι και να επίλεξουμε θα είναι το καλύτερο για εμάς, έτσι νομίζουμε τουλάχιστον, αλλά όχι και για τους άλλους, δεν γίνεται να συγκρίνουμε μήλα με αχλάδια πώς να το κάνουμε.

best71
17-01-10, 19:32
Καλησπέρα σας:) να μπω κατευθείαν στο θέμα μου.

Οι μύλοι που έχουν τα Starbucks και τα Cofeeway μεχρι 250 ευρώ αξίζουν τίποτα σε σύγκριση με τον Rancilio Rocky;

Ο κύριος λόγος που το ρωτάω είναι για να γλιτώσω την online αγορά και την υποστήριξη που θα έχω στο σέρβις αν το αγοράσω από εδώ.

Siba
17-01-10, 19:43
LavAzza Qualita Oro (http://a01.cdn.a.pl/Zdjecie-15587/Lavazza-qualita-oro-250g-Full.jpg). :oneup:

Tον επινα χρονια και δε βρηκα καποιον αλλο στο super market να μου αρεσει τοσο πολυ. ;)
Tα ιδια και εδω.:oneup:

kostas_1966
17-01-10, 20:12
+1 εκτός από το πάτημα καφέ που όντως χρειάζεται στην United (δίνει όντως καλύτερο καιμακι ειναι αλήθεια).

Τη μηχανή που έχεις δε κατάφερα να την βρώ σε μαγαζί . Εχεις link ? .

Θα την βρεις-αν υπαρχει αποθεμα-στα champion με 5 κουπονια.Ισχυει μεχρι τελος του μηνα.Με αγορες 10 ευρω σου δινουν 1 κουπονι.Κανονικη τιμη 140€,τιμη με 5 κουπονια 70€.
O Illy δεν μου αρέσει στις οικιακές μηχανές που έχω . Τον έχω σαν σημειο αναφοράς γιατί αυτόν πίνουμε έξω στα cafe .

Αν και υποκειμενικο,θα συμφωνησω εν μερει.Τον βρισκω καλυτερο απο τον νεσκαφε αλλά θαρρω οτι υπαρχει και καλυτερος εκει εξω."Κοντος ψαλμος..." σε λιγες μερες θα εμπλουτισω τις γνωσεις & τον ουρανισκο μου.

Οταν εννοώ καλά cafe ενοώ ΚΑΛΑ cafe . Αυτα που οι espressoμηχανές είναι σαν οβάλ ατμολέβητας . Υπάρχει επώνυμο καφέ που δίνει Illy και μυρίζει παλι αυτή τη σταφυλίλα .

Σταφυλιλα δεν εχω γευτει πουθενα ως ωρας,θα πρεπει να ηταν μαγαζια χειριστου ειδους που βρωμοκοπανε για να σερβιρουν τετοιο καφε.ο Illy παντως δε φταιει σε τιποτα.
Και στις 3 μηχανές από καφέ αλεσμένο προτιμάω μέχρι στιγμής Lavazza Rosa .

Εχω δοκημασει:
Lavazza (Rossa, Oro, Crema & Custo)
Jacobs (Black Arabica)
Illy (ο κλασικος στο ασημι κουτι με το κοκκινο σήμα)
Λουμίδη Espresso Aroma (ειναι κοκκοι αλλα το κοβεις σε αλεστικο μεσα στο σουπερ μαρκετ)

Φερε και καμια φωτο να οργανωθούμε λίγο !. (χωρίς να βάλεις ζάχαρη, με ζάχαρη κάνει καϊμάκι και το μπρίκι).

Εχω υποψη μου τη φωτο,εν καιρω...


Περι ορεξεως... κολοκυθοπιττα.Παντως,αν θες να δεις,πως θα επρεπε να ειναι ο εσπρεσσο,παρε ενα λινκ,απο εναν εσπρεσσο,φτιαγμενον με μια μηχανη Reneka,με δυο καζανακια του 1.5l το καθενα και 1800W ισχυ.Η τιμη της,ηταν πριν απο 8 χρονια,500.000δρχ.
http://home.planet.nl/~rjeroenv/brewing/espresso/techno_shot.html
Και τωρα,για κεινο τον ηχο των 80s,με τα πολλα λεφτα.Οπως και να το κανουμε,ετσι ηταν,οπως και ετσι ειναι.
Αν κατσεις να κανεις ακροασεις,σαν κι αυτες που εχω κανει εγω με μηχαανηματα πολλων εκατομμυριων,σε σπιτια φιλων,θα εβλεπες,ή μαλλον θα ακουγες οτι διαφορες υπαρχουν και μαλιστα τεραστιες.
Το θεμα ειναι,αν εισαι διατεθειμενος να πληρωσεις γι αυτες,πραγμα που ειναι κατι διαφορετικο.
Οταν καποιος, πχ,αγορασε πικ απ,προ 20ετιας,με τιμη 6 μυριων ,σε δρχ μιλαω,πεσανε να τον φανε,και τοτε αυτος ειπε,οταν εσυ αγορασες τη μερσεντέ σου,σου ειπα εγω τιποτα;
Εκεινο το πικ απ,να εισαι σιγουρος,οτι δεν ειχε καμια σχεση,με ο,τι αλλο εχεις στο μυαλο σου.

Αυτη ειναι αλλη κουβεντα που μας βγαζει και εκτος θεματος.Εν ταχει να πω οτι η τεχνολογια εχει προχωρησει τοσο πολυ που εχει βγαλει μουφες τις τρανες,πανακριβες συσκευες του παρελθοντος.
Δεν θα αναφερθω σε μαρκες,αρκει να συλλογιστουμε τι εκανε το ψηφιακο φορμά στο αναλογικο,σε ηχο και εικονα.Συσκευες και μεσα αποθηκευσης του σημερα,αποδιδουν περισσοτερο,κοστιζουν λιγοτερο.
Αρα εκεινο το πικαπ σημερα ειναι "κοπρια σε χωραφι" ενω στην εποχη του απλα υπερεκτιμημενο.
Οπως μου απαντησαν καποτε απο το Hitech(περιοδικο ηχου-εικονας-τεχνολογιας) πληρωνουμε δυσαναλογα ποσα για μια αμελητεα εως ελαχιστη βελτιωση στα ειδη που βαθμολογουνται απο 9 και πανω (με αριστα το 10).Δεν αξιζει παρα μονο για τους ακρως ενθουσιωδεις χομπιστες (τους βαρεμενους οπως τους αποκαλει η κοινη γνωμη).
Εκτος αυτου υπαρχουν και εναλλακτικοι δρομοι που μας πανε στον ιδιο προορισμο πχ με καποια πολυ καλα ακουστικα αγγιζουμε-ή τουλαχιστον προσεγγιζουμε-τα σουπερ ηχεια με μολις 1/10 της τιμης.
Και πολλα ακομα αλλά εκτος θεματος.


Θέλω να πιώ έναν 'καλο' Espresso που πίνει ο μέσος Ιταλός σπίτι του. Αυτός δηλαδή που έχει ξοδέψει 7 euro για μπρίκι (αντε 24 για Bialetti !!)

Αλλού εχω δει βιντεακια που βγαινει καλό καιμακι απο μπρικι .


Απειρες συζητησεις για καφε απο μπρίκι και μηχανες ατμου .

OXI δεν ειμαι διατεθιμένος να δώσω ενα τσουβάλι λεφτά. Ειμαι off topic δηλαδη ?. Το θεμα εδώ ειναι ο Esprreso ή πόσο πληρώνεις για τον Espresso γιατι μέ μπερδέψατε .

Πέστα χρυσόστομε!




Κατι λάθος συζητάμε . ΔΕΝ έχω μαγαζί , σπίτι εχω .

Αυτη η μηχανη σήμερα έχει 2.800 euro .

ΞΕΦΥΓΑΜΕ και χάσαμε και το νοημα του σπιτικου χομπυ μου φαίνεται .

ΟΧΙ δε θα παρω .

"Καλά τα φαρδομάνικα μα τα 'χουν δεσποτάδες"
"Καβαλαω γάϊδαρο ωσπου να παρω αλογο".





+1000
Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα, εκτός ελάχιστων περιπτώσεων - 2-3 καφέ συνολικά, δεν έχουμε σημεία αναφοράς -τεκμηρίωση- όσον αφορά την "επιστήμη" του καφέ, τα μηχανήματα και τον ίδιο τον καφέ cupping blind testing κτλ. , δηλαδή μέρη όπου άνθρωποι που αγαπούν αυτό το "χόμπυ" να πίνουν καφέ να μοιράζουν γνώση και τεχνογνωσία και να ανταλλάσουν απόψεις (βλέπετε home barista ή μαγαζιά σε αμερική και ευρώπη ).

Καφέ πίνουμε σχεδόν όλοι ΑΛΛΑ δεν είναι το ίδιο σημαντικό για το καθένα μας και το αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά, χωρίς να κρίνω ούτε αυτόν που θέλει ένα καφέ "ότι να ναι" το πρωί για να ξυπνήσει ούτε αυτόν που έχει ξοδέψει το χ ποσό για ένα κάρο μηχανήματα και "ακριβό¨ καφέ και "σπαταλάει" τον χρόνο του για μόλις 25 δευτερόλεπτα για ένα ποτηράκι 25μλ εσπρέσσο godshot. Βέβαια θεωρώ όμως ότι πολλές φορές , επειδή υπάρχει ο ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΣ παράγοντας, ΄ότι τα απλοποιούμε ή τα εξιδανικεύουμε όλα. Δλδ ΟΚ θέλεις απλά να πίνεις ένα "καλό" καφέ και δεν θέλεις να πληρώσεις μια περιουσία και να κάνεις διδακτορικό, σεβαστό, αλλά πώς λες ότι είναι ο καλύτερος καφές, έχεις δοκιμάσει όλες τις ποκιλίες σε μηχανές εκατομμυρίων από επαγγελματία μπαρίστα;Η και η άλλη όψη, έχεις τα λεφτά και έχεις αγοράσει τα καλύτερα μηχανήματα αλλά ξέρεις τι φτιάχνεις, καταλαβαίνεις τι πίνεις ; Προσωπικά πιστεύω για τον καφέ ότι χρειάζονται 3 πράγματα: οι ανάγκες μου για το καφέ, πόσα λέφτα διαθέτω και πόσο χρόνο-όρεξη-μεράκι θα διαθέσω.

Τέλος να σας παραθέσω και προσωπικές εμπειρίες.Πάντα μου άρεσε ο καφές, κυρίως ο ελληνικός και ο εσπρέσσο, πρόπερσι λοιπόν αγόρασα μια πρέσα γαλλικού και δοκίμασα όσους καφέδες του εμπορίου βρήκα.Ήδη ο καφές μου θεωρούσα ότι είναι κορυφαίος.Πέρσι αποφάσισα να πάρω μηχανή εσπρέσσο, στην αρχή έλεγα να πάρω καμμια κρουπς, αλλά επειδή το ψάχνω πάντα, έπεσα σε coffegeek home-barista και αποφάσισα να πάρω την ΛαΠαβόνι για να μάθω τι εστί εσπρέσσο. Επίσης δοκίμασα όλους τους καφέδες από τα ραφιά του σουπερ και ήδη πίστευα ότι ο καφές μου ήταν καλύτερος από το 80-90% των καφετεριών , ΑΛΛΑ πίστευα ότι γίνεται και καλύτερα, έτσι πήρα και μύλο (macap m4) ,τεράστια διαφορά!!!, και ψαχνόμουν και για καλύτερο καφέ κόκκους, εδώ που τα λέμε και μηχανές χιλιάδων ευρώ να χεις αν τους βάλεις ..τά ..τά θα σου βγάλουν, βρήκα το CafeTaf και μερικα μαγαζια από αγγλία που έχουν σπεσιάλιτι καφέδες και πλεον ο καφές μου έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο...ΕΩΣ ΤΩΡΑ, μέχρι να βρω καλύτερους καφέδες , να πάρω καλύτερες μηχανές και να μάθω και εγώ περισσότερα.Σαφώς και υπάρχουν όρια αλλά τα ορίζουμε εμείς, θεωρώ, και ότι και να επίλεξουμε θα είναι το καλύτερο για εμάς, έτσι νομίζουμε τουλάχιστον, αλλά όχι και για τους άλλους, δεν γίνεται να συγκρίνουμε μήλα με αχλάδια πώς να το κάνουμε.


Ακριβως!
Θα συμφωνησω και μαζι σου.
Ο καφες ειναι γευση,αρα υποκειμενικο θεμα.
Ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη του καθενος πια μαρκα καφε θα χρησιμοποιησει και,γνωμη μου,ειναι λαθος να προτεινουμε-απορριπτουμε χαρμανια.
Φυσικα το ακριβοτερο δεν ειναι παντα το καλυτερο γιατι οι τιμες ειναι υπερεκτιμημενες τις περισσοτερες φορες.

Συμπερασματικα επικροτω τις γενικες-βασικες αρχες που δινουν μια στοιχειωδη εικονα στον αρχαριο και εχω ηδη ξαναγραψει οτι εκτιμω παντα τους γνωστες του (όποιου) αντικειμενου.
Απο κει και περα οταν οι γνωσεις ξεπερνουν το αρχικο σταδιο και προχωρανε σε...εκκεντρικοτητες,σπαταλες σε χρονο και χρημα και παραφουσκωματα,τοτε ο διακοπτης κλεινει.

Και θαθελα να συμφωνησετε-οι περισσοτεροι- οτι για καποιον νεο οπαδο του εσπρεσσο ειναι υπεραρκετη μια φτηνη μηχανη με τον καφε της αρεσκειας του.


Οι πανακριβες εσπρεσσομηχανες θελουν καταστηματα.
Τα πανακριβα σπορ αμαξια θελουν δρομους εκτος Ελλαδας.
Τα ηχεια των εκατονταδων βατ θελουν επαγγελματικους μεγαλους χωρους.
Τα μεταξωτα βρακια θελουν επιδεξιους κ@#@^!

drpal
17-01-10, 20:35
Eχω αυτη (http://siteseein.gr/2008/06/%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE-espresso-krups-xp-4020.html) την μηχανη η οποια κατα την λειτουργιας της σταζει νερο απο κατω, οχι παρα πολυ αλλα στο μισαωρο που θα μεινει ανοιχτη για να ζεσταμα/φτιαξιμο καφε/καθαρισμα βγαζει απο κατω μια ποσοτητα περιπου το ενα τριτο ενος μικρου σφηνοποτηρου.
Την εχω λιγους μηνες και το εκανε σχεδον απο τον πρωτο μηνα.

Τι εχω γιατρε?

........Auto merged post: Siba added 3 minutes and 26 seconds later ........

Επισεις διαβασα στο link οτι χαλανε σχετικα γρηγορα τα λαστιχακια της.
Προφανως θα συμβει και στην δικη μου αφου δουλευει καθημερινα. Απο που τα προμηθευομαι ?.

Και κατι για το νερο, πιο προτεινετε ως καταλληλοτερο για τετοια χρηση?

Καλησπέρα και από εμένα.

Η Krups 4020 ήταν η 2η μηχανή που αγόρασα. Από την πρώτη ημέρα μου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα. Μετά από 9 μήνες απλά σταμάτησε να λειτουργεί. Την πήγα στο service και μετά από 4 εβδομάδες αναμονής !!! (γιατί περίμενε 1 σωληνάκι..έτσι ισχυριζόταν), μου είπε πως το boiler ήταν σπασμένο και μου επιστράφηκαν τα χρήματα. Μετά πήρα μια Gaggia και ηρέμησα...

Πάντως το πρόβλημα ήταν όντως σπασμένο boiler και το νερό πέφτει πάνω στο pcb (εεε..την πλακέτα ελέγχου) και την καίει....

Απογοητεύτηκα από την 4020........

Γενικά τώρα το thread αυτό το παρακολουθώ πολύ καιρό και έχω μόνο ένα να πώ :respekt::respekt::respekt::respekt::respekt::respekt:

no_logo
17-01-10, 21:43
LavAzza Qualita Oro (http://a01.cdn.a.pl/Zdjecie-15587/Lavazza-qualita-oro-250g-Full.jpg). :oneup:

Tον επινα χρονια και δε βρηκα καποιον αλλο στο super market να μου αρεσει τοσο πολυ. ;)

Αυτόν τον έπινα πολύ παλιά όταν είχα μόνο ένα απλό μπρίκι
Θα τον ξαναδοκιμάσω τώρα. Αύριο θα τον πάρω, μόλις τελειώσει ο illy θα τον τσεκάρω ξανά

Siba
17-01-10, 22:24
Καλησπέρα και από εμένα.

Η Krups 4020 ήταν η 2η μηχανή που αγόρασα. Από την πρώτη ημέρα μου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα. Μετά από 9 μήνες απλά σταμάτησε να λειτουργεί. Την πήγα στο service και μετά από 4 εβδομάδες αναμονής !!! (γιατί περίμενε 1 σωληνάκι..έτσι ισχυριζόταν), μου είπε πως το boiler ήταν σπασμένο και μου επιστράφηκαν τα χρήματα. Μετά πήρα μια Gaggia και ηρέμησα...

Πάντως το πρόβλημα ήταν όντως σπασμένο boiler και το νερό πέφτει πάνω στο pcb (εεε..την πλακέτα ελέγχου) και την καίει....

:shock::shock::shock::blink::blink::stunned::stunned::scared::scared::scared:

Πλακα με κανεις. 9 μηνες ε? με καθημερινη χρηση?
Ωραια, μου εκανες την καρδια περιβολι.
Που ειναι το service? (να ξερω να ετοιμαζομαι)

nefilim
17-01-10, 22:39
Καλησπέρα σας:) να μπω κατευθείαν στο θέμα μου.

Οι μύλοι που έχουν τα Starbucks και τα Cofeeway μεχρι 250 ευρώ αξίζουν τίποτα σε σύγκριση με τον Rancilio Rocky;

Ο κύριος λόγος που το ρωτάω είναι για να γλιτώσω την online αγορά και την υποστήριξη που θα έχω στο σέρβις αν το αγοράσω από εδώ.

Στο cafetaf εκτός από Rancilio Rocky έχω δει και τον Anfim Best http://coffeegeek.com/reviews/grinders/anfimbest που έχει πάρα πολύ καλές κριτικές, (είναι αντιπρόσωποι της Anfim) και τον quickmill replica http://www.espressocoffeeshop.com/store/product516.html στο budget που ψάχνεις.

dimogrec
17-01-10, 23:28
Κατα τη διαρκεια των σπουδων μου στη Ναπολη κολλησα, εκτος απο την Pizza & τη mozzarella, με τον καφε οπου λεγοντας καφε στην Ιταλια εννοουν τον εσπρεσο . Στην αρχη που εβλεπα τους Ιταλους να χτυπανε την ημερα μεχρι κ 4-5 epsresso το θεωρησα υπερβολικο. Με τον καιρο συνηθισα κ εγω κ παρατησα τον φραπε κ το νες κ επινα μονο εσπρεσσο κ αντε κανα cappuccino. Οποτε γυρναγα Ελλαδα για διακοπες κ εκανα το λαθος να παραγγειλω εσπρεσσο σε καποια καφετερια της Αθηνας τοτε καταλαβαινα τη μεγαλη διαφορα αναμεσα στις 2 χωρες. Ακομα κ σημερα δεν εχω πιει στην Αθηνα καλυτερο καφε απο εκεινον στην Ναπολη. Αυτο ειναι για αρκει για σημειο αναφορας κ μετρο συγκρισης. Απο εκει κ περα ειναι θεμα γουστου και πως την βρισκει ο καθενας. Στο σπιτι μου εκει ειχα μια macchinetta di caffe' σαν αυτη που εχει σε φωτο στην προηγουμενη σελιδα ο mx1001. Οντως σε ολα τα σπιτια τουλαχιστον στη Ναπολη υπαρχει μια τετοια κ με αυτη φτιαχνουν το καφεδακι τους. Ακομα κ σημερα πινω συχνα καφε απο τη μακινετα κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Δεν ειδα σε κανενα σπιτι αυτοματη μηχανη ή με μοχλο.Αν θελαν τετοιου ειδους καφε πηγαιναν σε ενα απο τα απειρα bar (oπου bar εκει σημαινει μερος που πινεις καφε συνηθως στα ορθια στον παγκο, τρως κανα κρουασανακι, αντε καποτε εκανες κ ενα τσιγαρακι γιατι απο το 2004 απογορευτηκε και εκει κ μετα δρομο) & των πληρωνουν στις μερες μας 0,80Ε. Στα bar παλι κυριαρχιυσαν μηχανες επαγγελματικες με μοχλο (Lever maschine ή αλλιως Macchina a Leva). Δεν υπαρχει εκει γαλλικος καφες ουτε φραπε ουτε φρεντο (οπως το κανουμε εδω), ουτε νες...ολοι πινουν εσπρεσσο κ καποιοι καπουτσινο. Το καλοκαιρι παιζει φρεντο καπουτσινο κ εσπρεσσο αλλα καμια σχεση με τα δικα μας, Σε αυτο το θεμα ειμαστε πιο πλεονεκτικοι εμεις εχοντας περισσοτερες επιλογες...
Αυτα ετσι για την ιστορια κ για να εχουμε μια αποψη για το τι γινεται στη γειτονικη Ιταλια. Καποιο απο εδω μας ενημερωνουν για το σωστο εσπρεσσο κ μας προσφερουν τις γνωσεις τους. Εγω προσωπικα παιρνω πολλα απο αυτα που λενε γιατι γουσταρω το θεμα του καφε. Σε καποιον αλλο φαινονται υπερβολικα. Ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει. Να παρει οποια μηχανη του αρεσει, ακομα κλυτερα αν δοκιμασετε πρωτα καφε απο αυτη (επ ευκαιριας νομιζω στην Πατριαρχου Ιωακιμ εχει ανοιξει σχετικα προσφατα μαγαζι nespresso κ δοκιμαζεις καφε απο μηχανη που σε ενδιαφερει. Το ιδιο γινεται κ στο Mall στο Coffee Way...)
Τελος για καφεδες συμφωνω με πολλους απο εδω. Αν θελετε κατι διαφορετικο απο Illy, Lavazza δοκιμαστε κ χυμα καφε απο Αρμενακο πλ Καρυτση & Cafe Taf Εμ Μπενακη (στο 2ο θα πιειτε κ πολυ καλο καφε) σε κόκους ή πειτε να σας κοψουν εκει οσο θελετε. Ετσι θα εχετε μετρο συγκρισης κ απο εκει κ περα οτι σας αρεσει.
Ασχετα με τη μηχανη που θα παρετε-εχετε μια "φτηνη" συμβουλη ειναι η χρηση φιλτραρισμενου νερου. Δοκιμαστε κ εμφυαλομενο το οποιο εχει διαφορα απο αυτο της βρυσης. Μου το'παν απο εδω μεσα κ οντως εχει μεγαλη διαφορα! ;)

NaGR
18-01-10, 03:31
Καλησπέρα σας:) να μπω κατευθείαν στο θέμα μου.

Οι μύλοι που έχουν τα Starbucks και τα Cofeeway μεχρι 250 ευρώ αξίζουν τίποτα σε σύγκριση με τον Rancilio Rocky;

Ο κύριος λόγος που το ρωτάω είναι για να γλιτώσω την online αγορά και την υποστήριξη που θα έχω στο σέρβις αν το αγοράσω από εδώ.

ποιον μύλο δίνουν τα starbucks?
στο US site τους βλέπω οτι δίνουν και τον baratza που τον ψάχνουμε και δεν το βρίσκουμε.http://www.starbucksstore.com/products/shprodli.asp?DeptNo=8100&ClassNo=0036&SubClassNo=0970
εδώ λοιπόν ποιον δίνουν?

mx1001
18-01-10, 08:16
Ακομα κ σημερα δεν εχω πιει στην Αθηνα καλυτερο καφε απο εκεινον στην Ναπολη.

Γιατί χρησιμοποιείς αόριστο ; Δεν μπορείς να πετύχεις εκείνον τον καφέ και στην Ελλάδα ; Το μπρίκι το χουμε, νερό με χαμηλα αλατα εχουμε , καφε μάλλον ήδη το ανέφερες ... τι άλλο χρειάζεται να 'γευτούμε' και εμείς εκείνον τον Ναπολιτάνικο καφέ ; Cofeeway εχω κοντά , τι θα ζητήσω ; Δως μας φώς δάσκαλε ....

best71
18-01-10, 13:17
ποιον μύλο δίνουν τα starbucks?
στο US site τους βλέπω οτι δίνουν και τον baratza που τον ψάχνουμε και δεν το βρίσκουμε.http://www.starbucksstore.com/products/shprodli.asp?DeptNo=8100&ClassNo=0036&SubClassNo=0970
εδώ λοιπόν ποιον δίνουν?

Μα για τον baratza λέω και εγώ γιατί είχε αναφερθεί εδώ μέσα σε παλιότερα μηνύματα...

Προσωπικά δεν πηγαίνω στα starbucks για να έχω άμεση ενημέρωση απλά ρώτησα.

Hik
18-01-10, 20:40
:shock::shock::shock::blink::blink::stunned::stunned::scared::scared::scared:

Πλακα με κανεις. 9 μηνες ε? με καθημερινη χρηση?
Ωραια, μου εκανες την καρδια περιβολι.
Που ειναι το service? (να ξερω να ετοιμαζομαι)

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την 4020, αλλά δουλεύει κανονικά εδώ και τουλάχιστον 12 μήνες. Οπότε μπορεί να είναι φυσιολογικό :p

dimogrec
18-01-10, 23:03
Γιατί χρησιμοποιείς αόριστο ; Δεν μπορείς να πετύχεις εκείνον τον καφέ και στην Ελλάδα ; Το μπρίκι το χουμε, νερό με χαμηλα αλατα εχουμε , καφε μάλλον ήδη το ανέφερες ... τι άλλο χρειάζεται να 'γευτούμε' και εμείς εκείνον τον Ναπολιτάνικο καφέ ; Cofeeway εχω κοντά , τι θα ζητήσω ; Δως μας φώς δάσκαλε ....

Εννοω δεν εχω πιει εδω τοσο καλο καφε οσο σε καφετερια της Ναπολη.
Για το μπρικι που λες μια χαρα βγαινει κ εδω κ ακομα καλυτερα με φιλτραρισμενο νερο η' και εμφυαλομενο.
Το coffeeway (αυτο στο Mall) απλως το ανεφερα σαν μαγαζι που εχει καποιες μηχανες demo κ καποιος που ενδιαφερεται να παρει μηχανη μπορει να δοκιμασει τον καφε που φτιαχνει αυτη η μηχανη...


Μα για τον baratza λέω και εγώ γιατί είχε αναφερθεί εδώ μέσα σε παλιότερα μηνύματα...

Προσωπικά δεν πηγαίνω στα starbucks για να έχω άμεση ενημέρωση απλά ρώτησα.

Baratza στην Ευρωπη δυσκολο. Αν δεν κανω λαθος τον μυλο Baratza Vario στην Ευρωπη τους βρισκεις ως Mahlkoenig Vario. Για αυτον του Starbucks δε γνωριζω.

Theodore41
18-01-10, 23:57
@ Kostas.
Να ξερεις οτι ΠΑΝΤΑ, η καμπυλη ποιοτητος-τιμης,ειναι εκθετικη,που πα να πει,οτι μετα απο ωρισμενη τιμη,η καμπυλη ανεβαινει πολυ αποτομα,αρα και η τιμη,σε σχεση με την ποιοτητα.
Πραγματι λοιπον,πρεπει να ξερει καποιος να σταματαει στο λογικο σημειο.
Θυμαμαι καποτε που ακουγαμε τα περιβοητα wadia,εκεινα τα πανακριβα δηλαδη CD players,και τα συγκριναμε με φτηνοτερα.
Και πραγματι,παιζανε καλυτερα,αλλα η τιμη τους,ηταν 10 φορες μεγαλυτερη,οπότε διαλεγες μια μεση κατασταση,και σταματαγες εκει.
Ταχω περασει,και τα ξερω.
Παντως,δεν ειχα παρει Wadia,ουτε καν CD player,και οσοι ειχαν παρει,ειδαν με τρομο,καποια DVD plαyers αργοτερα,να παιζουν το ιδιο ή και καλυτερα,απο τα πανακριβα τερατα τους.

Cubaneros
19-01-10, 01:14
Mahlkoenig ειναι στην ευρωπη. Τα εισαγει αυτη η εταιρια και εισαγει και το tamper που ειχα βγαλει καλυτερο το coffeegeek .
http://www.eurogat.eu/default.asp?sid=1604&LangId=71

Βρηκα απο εδω ,που ειναι το γερμανικο home-barista διαφορα sites
http://www.kaffee-netz.de/m-hlen/26678-mahlk-nig-vario-wo-kaufen.html

αυτα εδω
http://www.reichart.de/product_info.php/info/p306_Mahlkoenig-Vario--Espresso--und-Kaffeemuehle.html
http://www.cappco.de/wbc.php?sid=779846e8557&tpl=produktliste.html&rid=22
http://www.listino-prezzi.com/shop/product_info.php?info=p262_Mahlk-nig-VARIO.html

mx1001
19-01-10, 07:17
αυτόν εδώ
http://www.kraftfoods.gr/kraft/page?siteid=kraft-prd&locale=grel1&PagecRef=2511&Mid=2511

έχει την μισή τιμή από τον illy και για μένα είναι το ίδιο καλός

Τόσους μήνες τον δούλευα με τυπικές μεθόδους και είχε την κλασική πρικρή γεύση ενός δυνατού εσπρεσσο .

Σημερα τον δούλεψα με παραπάνω θερμοκρασία και κατάλαβα το post σου . Εβγαλε αυτό το καραμελί-κανελί άρωμα που βγάζει ο Illy όπως τον πίνουμε και έξω και το καιμάκι του έγινε καφέ-καραμελί . Θέλει να τον δουλεύεις λίγο ψηλότερα και κάνει θαύματα .


Thanks :oneup:.

........Auto merged post: mx1001 πρόσθεσε 7 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για το μπρικι που λες μια χαρα βγαινει κ εδω κ ακομα καλυτερα με φιλτραρισμενο νερο η' και εμφυαλομενο.

Σήμερα έκανα εκτενείς δοκιμές βάζοντας δίπλα δίπλα μπρικι vs μηχανή .

Η αλήθεια για το μπρίκι ειναι η εξής: Το μπρίκι δεν έχει κανένα 'σοβαρό' φίλτράρισμα καφέ . Εαν κοιτάξεις τις διατομές που έχουν οι τρύπες του φίλτρου του (ουσιαστικά είναι το φίλτρο του ΠΑΝΩ μέρος) , θα δείς οτί περνάει άνετα και ο πιό χοντροκομένος καφές . Εαν το κρατήσεις το πάνω μέρος ανάποδα και ρίξεις νερό , θα δείς οτί άπλετα θα περάσει χωρίς εμπόδιο , ενώ στα portafilter δε βγαίνει σταγόνα . Το μπρίκι βέβαια επαφίεται στο γεγονός οτί η πορεία του νερού είναι ανοδική και θα εμποδίσει την άνοδο των κόκων αλλά όπως φένεται παρακάτω τα πράγματα δεν είναι έτσι .

Μετά το τέλος της παρασκευής καφέ κάνε το εξής: αστον τον καφέ μεσα στο μπρίκι και μην τον πιεις καθόλου . Μετά από 15 λεπτά άδειασέ τον αργά αργά κάπου αλλού . Θα δεις πολύ μεγάλη ποσότητα υπολειμάτων καφέ στο πάνω μέρος μπρικιού , ποσότητα δηλαδή που θα έπεφτε στο ποτήρι . Αυτός είναι και ο λόγος που όταν πίνω καφέ από μπρίκι νιώθω περίπου σαν να πίνω ελληνικό (ειναι κάπως πιο αφιλτράριστος από τον κανονικό) .

Η γεύση ειναι τελίως διαφορετική (ειτε ειναι καλό ειτε τις περισσότερες περιπτώσεις που δοκήμασα κακό) , επειδή αυτοί οι κόκκοι καταλήγουν στην γλώσα ενώ θα πρεπε να μείνουν στο φίλτρο . Ειναι σαν να βάλω καφέ με κόψιμο 0.5 (!!) σε ένα portafilter .

Βαζοντας δίπλα δίπλα τα 2 ποτηράκια από το αποτέλσμα της κάθε μηχανής , το μπρίκι βγάζει πιό καφετί χρώμα γεγονός που ενισχύει τα παραπάνω .

Εαν θα ξαναπροσπαθήσω να πιώ από μπρίκι θα κόψω τον καφέ όσο πιό χοντρό γίνεται (4 και βάλε) .

Επίσης ο χρόνος προετοιμασίας / βρασμού / ξεπλησίματος το καθιστά μη πρακτικό . Θα μου πείς οτί ειναι το πιό 'λαικό' μέσο να πιείς espresso (οτι λέγαμε) , αλλά σήμερα ενα Bialetti απέχει πολύ λίγο (οικονομικά) από την πιό φτηνή μηχανή πίεσης .

NaGR
19-01-10, 09:04
Baratza στην Ευρωπη δυσκολο. Αν δεν κανω λαθος τον μυλο Baratza Vario στην Ευρωπη τους βρισκεις ως Mahlkoenig Vario. Για αυτον του Starbucks δε γνωριζω.
λέμε για τον Baratza Maestro ή Maestro plus
στην ευρώπη τον βρίσκω ως Solis Maestro plus http://www.solis.com/contents/products/coffee/prod_coffee_e.htm αλλά δεν ξέρω αν και που πωλείται λιανική.

Φανερός Πράκτωρ
19-01-10, 09:11
Επίσης ο χρόνος προετοιμασίας / βρασμού / ξεπλησίματος το καθιστά μη πρακτικό . Θα μου πείς οτί ειναι το πιό 'λαικό' μέσο να πιείς espresso (οτι λέγαμε) , αλλά σήμερα ενα Bialetti απέχει πολύ λίγο (οικονομικά) από την πιό φτηνή μηχανή πίεσης .

Πόσο όμως απέχει ποιοτικά; Και αν δεν απέχει πολύ ή είναι ακόμα και χειρότερο τότε γιατί χρησιμοποιείται στην Ιταλία κατά κόρον (όπως είπε ένας φίλος);

mx1001
19-01-10, 09:37
Πόσο όμως απέχει ποιοτικά; Και αν δεν απέχει πολύ ή είναι ακόμα και χειρότερο τότε γιατί χρησιμοποιείται στην Ιταλία κατά κόρον (όπως είπε ένας φίλος);

Ελα μου ντέ ... Αυτό θέλω να μαθω και εγώ ... εκτός εάν ... πειράζουν τα μπρίκια τους :p :rofl:

Προφανώς γιατί οι μηχανες πίεσης έπεσαν εξεφτελιστικά μόνο το τελευταίο εξάμηνο (και μίκρυνε η ψαλίδα ανάμεσα στις 2 τεχνολογίες). Μέχρι πέρσυ δεν έβρισκες κάτω από 100 euro και σήμερα υπάρχει πληθώρα στα 50 .

Theodore41
19-01-10, 11:43
Ελα μου ντέ ... Αυτό θέλω να μαθω και εγώ ... εκτός εάν ... πειράζουν τα μπρίκια τους :p :rofl:

Προφανώς γιατί οι μηχανες πίεσης έπεσαν εξεφτελιστικά μόνο το τελευταίο εξάμηνο (και μίκρυνε η ψαλίδα ανάμεσα στις 2 τεχνολογίες). Μέχρι πέρσυ δεν έβρισκες κάτω από 100 euro και σήμερα υπάρχει πληθώρα στα 50 .

Ζητω η Κινα λοιπον.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 2 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τόσους μήνες τον δούλευα με τυπικές μεθόδους και είχε την κλασική πρικρή γεύση ενός δυνατού εσπρεσσο .

.
Αμα ο εσπρεσσο,ειναι πικρος,αυτο σημαινει συνηθως,γιατι ειναι ποικιλιας Robusta και οχι Arabica.
H,γιατι εχεις κανει τετοιες ρυθμισεις,που κανει να περασει,πανω απο 40 sec.

satcur
19-01-10, 12:15
Διαβάζοντας τα παραπάνω μπερδεύτηκα. Είναι δυνατόν με το μπρίκι να αποφύγεις την υπερ-εκχύλιση του καφέ (και άρα πικρή γεύση) με δεδομένο ότι το νερό έχει 100 C θερμοκρασία;

no_logo
19-01-10, 12:21
Αμα ο εσπρεσσο,ειναι πικρος,αυτο σημαινει συνηθως,γιατι ειναι ποικιλιας Robusta και οχι Arabica.


η συγκεκριμένη μάρκα είναι arabica

mx1001
19-01-10, 12:31
[QUOTE=satcur;3271920]Διαβάζοντας τα παραπάνω μπερδεύτηκα. Είναι δυνατόν με το μπρίκι να αποφύγεις την υπερ-εκχύλιση του καφέ (και άρα πικρή γεύση) με δεδομένο ότι το νερό έ%

no_logo
19-01-10, 12:37
ο jacobs κάνει και υπέροχο πυκνό καϊμάκι ;)
ποια morris έχεις mx1001;
εγώ έχω αυτή
http://www.funai.gr/index.php?pid=1415&hl=el

για τα λεφτά της είμαι ικανοποιημένος

είδα παραπίσω ποια έχεις
έχει και μύλο
ζηλεύω

satcur
19-01-10, 12:39
Η απάντηση για τον Jacobs ηταν άσχετη με το θέμα για τα μπρίκια (εάν αυτό ενοείς) . Το forum εκανε auto-join η πως αλλιώς το λέει .

Τον Jacobs στην Morris τον πίνω . (αν καταλαβα καλά το ερώτημα) . Οχι ο χρόνος είναι ο ίδιος , η μηχανή είναι η ίδια . Δεν είναι θέμα Robusta / Arabica . 40 sec ? σιγά μην αντέχει τόσο η μηχανή !. Απλά παίζω με τα κουμπιά . Πατάω αρχικά τον ατμο (χωρίς να βαλω) και όταν αρχιζει και μουγκρίζει το αλλάζω και πατάω τον καφέ και μου βγαίνει αυτό το καραμελί τςςςς barista ο κινέζος ... :worthy: :worthy: :worthy:

Όχι αναφέρομαι στην ερώτηση του zoup (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3271728&postcount=923) που διερωτάται για την διαφορά ποιότητας μπρικιού-μηχανών και την ευρεία χρήση των πρώτων στην Ιταλία.

mx1001
19-01-10, 13:10
...ζηλεύω [/EDIT]

οπως βλέπω (149-144=) 5 euro διαφορά έχουμε τι ζηλεύεις :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.