PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

ronaldinio
04-12-10, 01:47
Για πραγματικά καλή υπεραυτόματη κάτω από χιλιάρικο, ξέχνα το...
Γενικά οι υπεραυτόματες είναι εύκολες στη χρήση, δύσκολες στη συντήρηση.
Αν τη θες πάντως για καμιά διετία, τσίμπα την.

Αν θες την απόλυτη ευκολία, πάρε Illy Iperespresso.
Αν θες μηχανή για ροφήματα, πάρε Dolce Gusto.

Αλλιώς, ακολούθησε το δύσκολο και ορθό δρόμο της αρετής και συνδύασε μύλο με μια καλή ημιαυτόματη.

georgebest
04-12-10, 02:58
Για πραγματικά καλή υπεραυτόματη κάτω από χιλιάρικο, ξέχνα το...
Γενικά οι υπεραυτόματες είναι εύκολες στη χρήση, δύσκολες στη συντήρηση.
Αν τη θες πάντως για καμιά διετία, τσίμπα την.

Αν θες την απόλυτη ευκολία, πάρε Illy Iperespresso.
Αν θες μηχανή για ροφήματα, πάρε Dolce Gusto.

Αλλιώς, ακολούθησε το δύσκολο και ορθό δρόμο της αρετής και συνδύασε μύλο με μια καλή ημιαυτόματη.

Γιατί είναι δύσκολες στην συντήρηση ?

ronaldinio
04-12-10, 13:40
Γιατί ενσωματώνουν στοιχεία που κανονικά το καθένα από μόνο του απαιτεί ξεχωριστή συντήρηση.
Ο μύλος ας πούμε δε συντηρείται ποτέ. Μαζεύει όλη τη λαδίλα και τη σκόνη που μένει από τα υπολείμματα του καφέ και πιάνει αμάκα. Μετά από κανά χρόνο θα παραπονιέσαι γιατί ο καφές δεν έχει την ίδια γεύση που είχε στην αρχή, όταν την αγόρασες και δε θα ξέρεις τι θα σου φταίει...
Η συντήρηση που γράφει μέσα το εγχειρίδιο χρήσης & συντήρησης αφορά την αφαλάτωση του boiler και μόνο.

xristoforos24
04-12-10, 14:35
Για πραγματικά καλή υπεραυτόματη κάτω από χιλιάρικο, ξέχνα το...
Γενικά οι υπεραυτόματες είναι εύκολες στη χρήση, δύσκολες στη συντήρηση.
Αν τη θες πάντως για καμιά διετία, τσίμπα την.

Αν θες την απόλυτη ευκολία, πάρε Illy Iperespresso.
Αν θες μηχανή για ροφήματα, πάρε Dolce Gusto.

Αλλιώς, ακολούθησε το δύσκολο και ορθό δρόμο της αρετής και συνδύασε μύλο με μια καλή ημιαυτόματη.

εγω ειμαι αναμεσα στην tassimo και την dolce gusto...δεν ξερω ποια απο τις δυο να επιλεξω..
βλεπω οτι η tassimo λεει εχει 3,3 bar Πιεσης..ενω η dolce gusto 15bar..μου ειπαν οτι στις καφετιερες με καψουλα δεν παιζει τοσο πολυ ρολο..ειλικρινα δεν ξερω ποια να ξεχωρισω!!αλλα αυτο με τα bar οντως με ανησυχει..

ronaldinio
04-12-10, 16:31
Θεωρητικά:
Τα 15 bar χρειάζονται για τον espresso (9 απαιτούνται για την εκχύλιση του espresso, τα 15 ίσως να είναι marketing trick) και προφανώς μειώνοντας αυτόματα την πίεση, μπορεί να φτιάξει κι άλλα ροφήματα (π.χ. τσάι).
Με τα 3.5 bar φτιάχνεις μόνο τσάι, σίγουρα πάντως δε φτιάχνεις espresso :down:

Απ' όσο γνωρίζω, το μόνο σύστημα κάψουλας που φτιάχνει καλό espresso είναι το Iperespresso της Illy.

mx1001
05-12-10, 00:19
Καλησπερα,εχει δοκιμαει καποιος φιλος ειτε εσπρεσσο η καπουτσινο απο το ικεα?καθε τριτη δωρεαν.

Ναι μοιαζει πολυ με το "Italian roast" των starbucks , ειναι η γευση του καβουρδισμενου που προτιμουν οι Ιταλοι , πρέπει να έχει και robusta μέσα στο χαρμάνι .

georgebest
05-12-10, 01:28
Γιατί ενσωματώνουν στοιχεία που κανονικά το καθένα από μόνο του απαιτεί ξεχωριστή συντήρηση.
Ο μύλος ας πούμε δε συντηρείται ποτέ. Μαζεύει όλη τη λαδίλα και τη σκόνη που μένει από τα υπολείμματα του καφέ και πιάνει αμάκα. Μετά από κανά χρόνο θα παραπονιέσαι γιατί ο καφές δεν έχει την ίδια γεύση που είχε στην αρχή, όταν την αγόρασες και δε θα ξέρεις τι θα σου φταίει...
Η συντήρηση που γράφει μέσα το εγχειρίδιο χρήσης & συντήρησης αφορά την αφαλάτωση του boiler και μόνο.

Για ρίξε μια ματιά σε αυτό το Link. http://www.youtube.com/watch?v=uGBg69MhOso&feature=related
Τί είναι αυτό το εξάρτημα που καθαρίζει ? Το boiler?
Δεν μπορείς να ανοίξεις τον μύλο και να τον καθαρίσεις?
Επίσης αν είναι να πάρω καφετιέρα όχι αυτόματη τί μάρκα προτεινεις? Gaggia , saeco ή άλλη ? Γιατί εδώ μέσα διάβασα ότι η gaggia evolution δεν είναι καλή και βγάζει προβλήματα. Και μύλο ποιον ? Gaggia ή άλλο ?

ronaldinio
05-12-10, 20:29
Στο link ο τύπος σου δείχνει πώς αφαιρείς το υποσύστημα παρασκευής του καφέ (brew unit) από το σύστημα για να το καθαρίσεις.
Δε λέει τίποτα για boiler ούτε για μύλο.
Το boiler χρειάζεται αφαλάτωση και θα γράφει το εγχειρίδιο πώς γίνεται.
Ο ενσωματωμένος μύλος σε αυτές τις υπεραυτόματες μηχανές είναι ο αδύναμος κρίκος, γιατί πολύ απλά δεν καθαρίζεται ποτέ (ούτε σωστά κόβουν αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...)

Φίλε μου το παν είναι να ξέρεις εσύ τι θέλεις:
Προτιμάς να θυσιάσεις την ευκολία σου ή την ποιότητα;

Food for thought:
www.home-barista.com
www.coffeegeek.com
www.greekespresso.gr

georgebest
05-12-10, 23:40
Στο link ο τύπος σου δείχνει πώς αφαιρείς το υποσύστημα παρασκευής του καφέ (brew unit) από το σύστημα για να το καθαρίσεις.
Δε λέει τίποτα για boiler ούτε για μύλο.
Το boiler χρειάζεται αφαλάτωση και θα γράφει το εγχειρίδιο πώς γίνεται.
Ο ενσωματωμένος μύλος σε αυτές τις υπεραυτόματες μηχανές είναι ο αδύναμος κρίκος, γιατί πολύ απλά δεν καθαρίζεται ποτέ (ούτε σωστά κόβουν αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...)

Φίλε μου το παν είναι να ξέρεις εσύ τι θέλεις:
Προτιμάς να θυσιάσεις την ευκολία σου ή την ποιότητα;

Food for thought:
www.home-barista.com
www.coffeegeek.com
www.greekespresso.gr

Επίσης αν είναι να πάρω καφετιέρα όχι αυτόματη τί μάρκα προτεινεις? Gaggia , saeco ή άλλη ? Γιατί εδώ μέσα διάβασα ότι η gaggia evolution δεν είναι καλή και βγάζει προβλήματα. Και μύλο ποιον ? Gaggia ή άλλο ? Ευχαριστώ

mx1001
06-12-10, 00:18
Θεωρητικά:
Τα 15 bar χρειάζονται για τον espresso (9 απαιτούνται για την εκχύλιση του espresso, τα 15 ίσως να είναι marketing trick)...

Οχι δεν ειναι τρυκ , 15+ bar βγαζουν οι αντλίες που έχουν μέσα όταν είναι εντελώς μπουκωμένες . 9-10 bar βγαζουν όταν καλούνται να βγαλουν την ροη που θέλουμε στην 'δυσκολότερη' περίπτωση όταν μιλάμε για 2πλο (60ml / 25 sec = 2.4ml / sec ) .

ronaldinio
06-12-10, 01:15
Thanx for the tip. Ομολογώ ότι δεν το γνώριζα αυτό...

mx1001
06-12-10, 03:18
Προσφατα ανοιξε μαγαζί Λουμίδης στην περιοχή μου και το τίμησα .
Στο παρελθόν είχα πάρει από Careffour αλλα δεν είχα μείνει ευχαριστημένος (προφανως ηταν μακρυνη η ημερομηνια παρασκευης)

Πηρα 1 πακετακι 200g κόκο από την οικονομικη σειρά Classico (17e/Kg = 0.12 e η μερίδα) . Απ οτι εμαθα μετα η Classico ειναι χαρμανι robusta / arabica . Στο πακέτο αναγράφεται η ημέρα συσκευασίας οπού συνήθως είναι χθεσινή αλλά δεν αναγράφεται ημερομηνία ψησίματος . Το κόψιμο περίπου το ίδιο με άλλα (πχ Lavazza Espresso , Taf Cachoeira κτλ)

Η γεύση θυμίζει τα ιταλικά καβουρδισμένα χαρμάνια (starbucks) , και η γεύση τόσο ωραία που δεν ξέρω γιατι θα πρέπει να καταδικάζουμε τα χαρμάνια robusta . H κρέμα ήταν το κερασάκι στην τούρτα οπού βγαίνει αβίαστα μέχρι και στην τελευταία εκχύληση 1,5 βδομάδα μετά το άνοιγμα της συσκευασίας .

http://lh3.ggpht.com/_uzKRvkM1LJU/TPwnaPLun9I/AAAAAAAAEf8/wX7uHJHLkWk/s128/DSC01280.JPG ...http://lh4.ggpht.com/_uzKRvkM1LJU/TPwnsICbUAI/AAAAAAAAEhs/SCLufTNnjF4/s128/DSC01313.JPG

Επειδή βαρέθηκα τα ταχυδρομεία και τα Paypal ... θα αράξω λίγο με Classico :)

http://picasaweb.google.com/lh/photo/pw-tKNDMgFaQf6OwmUpm_pHcxLKVqMjIEJQV3vF1TmU?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/lh/photo/TEZ2hhlXq0fwPtbF8v91UZHcxLKVqMjIEJQV3vF1TmU?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/lh/photo/4fqLv8Sok2eJy6Uxus42j5HcxLKVqMjIEJQV3vF1TmU?feat=directlink

xristoforos24
06-12-10, 19:10
Οχι δεν ειναι τρυκ , 15+ bar βγαζουν οι αντλίες που έχουν μέσα όταν είναι εντελώς μπουκωμένες . 9-10 bar βγαζουν όταν καλούνται να βγαλουν την ροη που θέλουμε στην 'δυσκολότερη' περίπτωση όταν μιλάμε για 2πλο (60ml / 25 sec = 2.4ml / sec ) .

αρα να την απορριψω λες την tassimo και να παρω αναμεσα στιςδυο αυτες την dolce gusto ε??
το αλλο που ειδα παιδια ειναι το εξης...
η dolce gusto λεει οτι πχ για cappuccino βγαζει 240ml... ενω η tassimo...160!!!!ελεος...τεραστια διαφορα....

mx1001
06-12-10, 20:05
αρα να την απορριψω λες την tassimo και να παρω αναμεσα στιςδυο αυτες την dolce gusto ε??....

??? !!! ??? που το ειπα αυτο ? ... δεν εξεφρασα καμια αποψη , που φανηκε κατι τετοιο , το μονο που εκανα απεδωσα εξηγηση για πιο λογο οι αντλιες ειναι 15bar ...

Η προτιμηση των περισσοτερων εδω πέρα πάντως (οσο και η δικη μου) ειναι στις κλασικες espresso μηχανες + μύλος (ή έστω καποια που να ειναι 2 σε 1 αλλά να μην ξεφεύγει από την παραδοσιακή διαδικασία της παρασκευης) γιατι αλλοιώς σίγουρα κάτι χάνεις για να κερδίσεις ευκολία .

xristoforos24
18-12-10, 17:05
παιδια...ειχα την τυχη κ δοκιμασα την σοκολατα της tassimo και την αντιστοιχη της dolce gusto...σας πληροφορω οτι η dolce gusto ειναι πολυ καλυτερη της tassimo....
ειναι οντως σοκολατα..με καλη ποιοτητα κ γευση...ενω η tassimo...ειναι νερουλη.σαν αυτη που βγαζουν τα μηχανηματα που ριχνουμε κερματα...
εχει πειρσσοτερες ποικιλιες αλλα ειλικρινα θα κινηθω προς την dolce gusto..

τελος..αν γνωριζει καποιος κυκλοφορει η νεα dolce gusto creativa η οποια ειναι πληρως αυτοματη οπως η tassimo..την εχει ακουστα κανεις??κ αν ναι ξερει που μπορουμε να την βρουμε??

treli@ris
18-12-10, 17:44
παιδια...ειχα την τυχη κ δοκιμασα την σοκολατα της tassimo και την αντιστοιχη της dolce gusto...σας πληροφορω οτι η dolce gusto ειναι πολυ καλυτερη της tassimo....
ειναι οντως σοκολατα..με καλη ποιοτητα κ γευση...ενω η tassimo...ειναι νερουλη.σαν αυτη που βγαζουν τα μηχανηματα που ριχνουμε κερματα...
εχει πειρσσοτερες ποικιλιες αλλα ειλικρινα θα κινηθω προς την dolce gusto..

τελος..αν γνωριζει καποιος κυκλοφορει η νεα dolce gusto creativa η οποια ειναι πληρως αυτοματη οπως η tassimo..την εχει ακουστα κανεις??κ αν ναι ξερει που μπορουμε να την βρουμε??

Ουτε μηνα δεν εχει που κυκλοφορησε. Στην Ελλαδα δε νομιζω οτι θα ερθει ακομα. Παντως υπαρχει διαθεσιμη στο γερμανικο Amazon (http://www.amazon.de/exec/obidos/ASIN/b003xn43bi/geizhalspre03-21/ref=nosim?m=A3JWKAKR8XB7XF). Βεβαια, δε γνωριζω αν θα εχει και ρυθμισεις στα αγγλικα, μπορεις να ρωτησεις.

athtsa
20-12-10, 02:14
Παιδιά επειδή διάβασα αρκέτα το θέμα αλλά είμαι μπερδεμένος με την όλη ιστορία, θέλω να ρωτήσω και όποιος μπορεί ας δώσει τα φώτα του , ειμαι διατεθιμένος να δώσω εώς ~ 150 Ευρο για να αγοράσω μηχανή χωρίς να έχει απαραίτητα τον μύλο. Έχετε καμία ιδέα και αν αξίζει να δώσω τα λεφτά η όχι ?

Ευχαριστώ

mx1001
20-12-10, 11:37
Ειναι κρίμα μετά από πολλές πολές δοκιμές να καταλάβεις οτί τελικά ο μύλος (που δεν έχεις) είναι μονόδρομος !.

Χωρίς καν να συζητάμε για espresso , ζήτα από κάποιο καφεκοπτείο να σου κόψει μπροστά σου καφέ για φίλτρου και πιές το αμέσως μόλις το πάρεις ... Αστο 2-3 μέρες όσο καλά φυλαγμένο μπορείς και ξαναπιές .

Εν πάσει περιπτώσει 150 ευρώ δεν είναι άπιαστος στόχος για μυλος + μηχανή αλλά θέλει πολύ ψάξιμο (ο μύλος πρέπει να έρθει απ έξω) . Δεν μπορώ να πω περισσότερα γιατί περιμένω κάποιον πολύ οικονομικό (μύλο) να τον κάνω τεστ . Αν βγουν θετικά μάλλον κερδίσαμε την μάχη του κόστους ...

ronaldinio
20-12-10, 18:49
Εν πάσει περιπτώσει 150 ευρώ δεν είναι άπιαστος στόχος για μυλος + μηχανή αλλά θέλει πολύ ψάξιμο (ο μύλος πρέπει να έρθει απ έξω) . Δεν μπορώ να πω περισσότερα γιατί περιμένω κάποιον πολύ οικονομικό (μύλο) να τον κάνω τεστ . Αν βγουν θετικά μάλλον κερδίσαμε την μάχη του κόστους ...

Να υποθέσω μιλάς για μεταχειρισμένη μηχανή;
Δώσε info για τον μύλο...

mx1001
20-12-10, 19:39
Να υποθέσω μιλάς για μεταχειρισμένη μηχανή;
Δώσε info για τον μύλο...

Οχι τιποτα μεταχειρισμενο , όλα brand new

για τον μύλο περιμένω να κάνω crash test σ αυτόν:
http://www.ciao.co.uk/Delonghi_KG79__7796713

Μου στοιχησε 37,7 euro , άρα θες άλλα 112 e για να φθάσεις τα 150 (piece of cake !... καποια delonghi espressoμηχανή ή Gaggia Pure)

ΥΓ και μιλάμε για την 2η εναλλακτική των 150 e ... Το αποτέλεσμα παραπάνω με τον Λουμίδη Classico βγήκε από Morris των 150 e (οταν την πετύχεις σε προσφορά γιατι εντο στο Ελλαντα οι εσπρεσσομηχανες ειναι σαν χρηματηστήριο ...!) . Δεν το προτεινω γιατι θελει ένα ελφαρό πειραγματακι , οπότε δεν ειναι out-of-the-box λύση .

ronaldinio
21-12-10, 13:08
Ο μύλος, διαβάζω στα σχόλια των αγοραστών, δεν κάνει για μηχανές με non pressurised portafilter!
Να υποθέσω λοιπόν ότι το μόνο που θα προσφέρει ο μύλος αυτός είναι η φρεσκάδα του καφέ γιατί το κεφάλαιο εκχύλιση πάει περίπατο...

H gaggia pure είναι λαχείο για να τη βρεις στα 100 ευρώ, προσφορά από Κωτσόβολο και αυτό συνέβη 2 φορές όλο κι όλο σε διάστημα έτους. H Delonghi βγάζει όλες τις μηχανές της με pressurised portafilter...

Theodore41
21-12-10, 13:26
Και ποιος τα γραφει αυτα τα φοβερα,αγαπητε;
Δηλαδη,ολες οι επαγγελματικες μηχανες,που δεν εχουν τετοιο χαζοεξαρτημα,δεν χρειαζονται μυλο;
Και τοτε τι θα κανουν,θα αγοραζουν ετοιμο,να χαλαει πριν τον πιουν οι πελατες;
Τα πραγματα,ειναι πολυ απλα,χωρις μυλο,καφε της προκοπης,δεν πινεις.Τελος.
Αλλα βλεπεις,οι πιο πολλοι,που πινουν καφε,ειναι ταυτοχρονα και καπνιζοντες,οποτε εχει καταστραφει η γευση τους,απο τα διαφορα επωφελη και υγιεινα που κουβαλανε,αρα,ο,τι και να τους δωσεις,δεν προκειται να καταλαβουν τη διαφορα.
Για τους μη καπνιζοντες ομως,μια δοκιμη με καφε,κομμενο εκεινη τη στιγμη,και πολυκαιρινο,θα τους κανει να καταλαβουν τη διαφορά,απαξ δια παντος.

mx1001
21-12-10, 13:51
Ο μύλος, διαβάζω στα σχόλια των αγοραστών, δεν κάνει για μηχανές...
...

Ειπα οτι "θα τον κανω crash test", δεν ειπα να πατε να τον παρετε . Μπορει το πειραγμα να ειναι ευκολο , και διαβασα και αλλα τοσα σχολια που λενε οτι κοβει λεπτα , θα δουμε ... προς τι το μίσος ? ...

Zass μυλωνακι δεν λεει (γενικα χειροκινητο) . Οσο καλα και να κόβει ειναι πραγματικά μαζοχισμός ... MM μυλωνάκι όσοι ειναι οι ευχαριστοιμένοι είναι και οι πικραμένοι , Krupps GVxxx μυλωνακι εχω περισσοτερες αρνητικες κριτικες απο τις θετικες και έτσι ειπα να δοκιμασω αυτην . Delongi espressoμηχανες σε καποια μοντελα το pressurized ευκολα απενεργοποιειται και ξανα ενεργοποιηται . Και ειπα "με λίγο ψάξιμο" , δεν είπα να το κανεις "Add to Basket" !!.. Ποιάσε την και την 1η εναλλακτική ... :)

gee ....

........Auto merged post: mx1001 πρόσθεσε 6 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τα πραγματα,ειναι πολυ απλα,χωρις μυλο,καφε της προκοπης,δεν πινεις.Τελος.
+1000 :)

Το πολύ πολύ αγοράστε μόνο μυλo και πιείτε φίλτρου ... !

ronaldinio
21-12-10, 14:29
Βρε παλικάρι μου mx1001, που το είδες το μίσος;
Τελικά χωρίς smilies δεν παλεύεται η κατάσταση στα forum... :) :oneup: :respekt:

Δε σε πήρα από τα μούτρα.
Ίσα ίσα που δίνω πολλή σημασία σε ό,τι λες γιατί ψάχνεις το best value και μ' αρέσει!
Θα περιμένω νέα σου από το crash-test στο θέμα του αν μπορεί να κόψει ικανοποιητικά για non pressurised μηχανή :oneup:

Όσο για σένα Theodore41:
1) Δεν κατάλαβα ποια είναι η διαφωνία μας αφού κι εγώ αυτού του δόγματος είμαι
2) Τι σχέση έχουν οι επαγγελματικές μηχανές στην κουβέντα μας;
3) Ποιο είναι το χαζοεξάρτημα;
4) Ό,τι και να νόμισες, έχεις πολύ ειρωνικό τρόπο γραφής (κι όχι μόνο μαζί μου). Αν συνεχίσεις να μου μιλάς έτσι, θα αναγκαστώ να σε αγνοώ...

Theodore41
21-12-10, 14:47
Το χαζοεξαρτημα,ειναι το pressurized filter.Δε σου κανει εντυπωση,που οι επαγγελματικες,δεν εχουν;
Οσο για το αλλο,μα αυτο πηγαινε στους γραφοντες κατι τετοια,οχι σε σενα,που στο κατω κατω,αν δεν εχεις κατσει να διαβασεις ΤΙΣ σελιδες,δεν εισαι υποχρεωμενος να ξερεις μερικα πραγματα.Και εγω,που εχω διαβασει επι 9 χρονια αρκετα,θεωρω οτι oυτε στην αρχη δεν ειmαι,σε σχεση με τους Αμερικανους του ΗΒ.com .
Παντα,θα κοιτας πως ειναι οι επαγγελματικες,και απο κει,θα βγαζεις συμπερασμα.

ronaldinio
21-12-10, 15:59
Τώρα μάλιστα! :oneup:
Λες και συνομιλώ με άλλον άνθρωπο!

Συμφωνώ με όλα όσα λες αλλά σε καμιά περίπτωση δεν έδειξα προτίμηση για το pressurised filter. Ίσα ίσα που το απεχθάνομαι...

Focus
22-12-10, 00:54
Καλησπέρα στη παρέα,:COOL:

Έχω εδώ και 2 μήνες το μύλο της Delonghi (KG79) αγορασμένο από amazon προς 38 λίρες τότε.Χρησιμοποιώ μια Ariete Prestige Inox (1379) με pressurized αλλά και (πλέον) non-pressurized φίλτρο. Γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος και δεν έχει πορουσιάσει κανένα πρόβλημα με ό,τι κόκκους έχει αντιμετωπίσει : Illy , Rioba (από Makro) και κυρίως τους καφέδες από το εξαιρετικό hasbean (http://www.hasbean.co.uk) που είναι ό,τι καλύτερο έχω πιει.(αγαπημένος καφές αυτός (http://www.hasbean.co.uk/products/Colombia-Finca-Santuario-Mirador-Tipica-2010%252d2011-crop.html) από τη Κολομβία). Να είναι καλά το παλικάρι που έγραψε το λινκ στο φόρουμ και μπόρεσα να μάθω για αυτό το καφεκοπτείο.

Συνοπτικά μερικά στοιχεία για το μύλο:

-Θετικά:
Όντως κόβει αρκετά λεπτά τον κόκκο , σχεδόν όσο είναι ο Illy. Λέω σχεδόν γιατι σημαντικό ρόλο παίζει το roast του καφέ. Όσο πιο Dark είναι , τόσο πιο λεπτά κόβεται. Συγκεκριμένα, ό,τι έχω αγοράσει από Starbucks (Dark-city roast & παρεπιπτόντως πολύ μέτριο σε γεύση) χρειάζεται 3-4 σκάλες πιο χοντρό από την μέγιστη ένδειξη Fine. Γενικά κόβω παντα στην πιο ψιλή ρύθμιση με πολύ καλά αποτελέσματα( ακόμα και με το non- pressurized basket) με εξαίρεση ένα κόκκο από hasbean που ήταν πολύ ελαφριά καβουρδισμένος και μάλλον είχε αυξημένη υγρασία.
-Ευκολία στη χρήση , το πλαστικό κύπελο που πέφτει ο καφές δεν πάσχει ιδιαίτερα από στατικό ηλεκτρισμό και με ένα ελαφρύ χτύπημα έχεις όλο το καφέ στο πάτο του.

Αρνητικά:
- Για να έχετε ομοιογονές κόψιμο σε όλη τη ποσότητα (π.χ 18 γρ για έναν διπλό) πρέπει να τοποθετήσετε αρκετά παραπάνω κόκκους μέσα στο μύλο , ώστε να υπάρχει αντίστοιχα ομαλή & σταθερή πίεση και ροή προς τα "μαχάιρια" του μύλου. Αν π.χ βάλετε μόνο τα 18 γρ. προς το τέλος της άλεσης θα έχετε μερκώς πιο χοντροκομένο καφέ που χαλάει συνολικά την προσπάθεια.
- Τον δουλέυω πάντοτε στο πιο λεπτό κόψιμο ώστε να έχω σωστά αποτελέσματα , αλλά θα ήθελα να δώ πως συμπεριφέρεται ο καφές σε ακόμα πιο ψιλό κόψιμο, κάτι που δε γίνεται.


Γενικά νομίζω αξίζει απόλυτα τα χρήματά του μιας και σε αυτή τη τιμή δεν υπάρχει άλλος burr grinder. Αν ποτέ βέβαια πάρω τη Rancilio Silvia θα τον αποχωριστώ προς κάτι πιο αξιόλογο.:oneup:

mx1001
22-12-10, 09:49
Ευχαριστώ για την αναλυτικότατη περιγραφή . Τον περιμένω και εγώ .

Στην Ariete πως κατάφερες να απενεργοποιησεις το pressurized ?
Υπάρχει ανταλακτικό καλθάκι non-presurized ή το έκανες μόνος σου ?

Focus
22-12-10, 15:26
Παρακαλώ mx1001...:)

Η αλήθεια είναι ότι έκανα non-pressurized μόνος μου με ένα μικρό τροχό και αρκετό κόπο. Είναι αρκετά δύσκολο θα έλεγα και πολλές φορές έφτασα κοντά στο να κάνω διαμπερή τρύπα και να καταστρέψω οριστικά το basket.:down:

Μετά από αυτό το mod η κατάσταση στην παρασκευή ενός σωστού espresso άλλαξε σημαντικά : Τα περιθώρια λάθους (σε μέγεθος άλεσης , tamping ,θερμοκρασία κ.ά) στένεψαν εμφανώς. Το (αφρώδες έστω) καϊμάκι σε κάθε παρασκευή δεν είναι δεδομένο. Από την άλλη έχω την εντύπωση για αλαφρά πιο πλούσιο άρωμα και καλύτερο σώμα στο καφέ. Με το pressurized συχνά ο espresso είχε μια καμένη αίσθηση και μια μονότονη πικρίλα.

Νομίζω ότι αξίζει να πειραματιστεί κάποιος με non-pressurized αρκεί να έχει παρέα και ένα αξιόλογο μύλο.
Με το καλό να παραλάβεις και τον δικό σου !:oneup:

odys2008
22-12-10, 19:16
Παιδιά προχθές παρήγγειλα έναν διπλό espresso και μου τον φέρανε με αφρό λές και ήταν ελληνικός. Είχε δλδ μπουρμπουλήθρες.Καμία σχέση με το καϊμάκι που γίνεται στην δικιά μου μηχανή και σε άλλα βίνεο που έχω δει. Όντας υποψιασμένος ότι είναι από pressurised pf πήγα και είδα μερικά βίντεο στο youtube. Όντως είναι έτσι ή είναι ιδέα μου?

nik16v
22-12-10, 20:15
Για όποιον ενδιαφέρεται η τιμή του μύλου (Delonghi KG79) άλλαξε σήμερα και έπεσε στις 29,99 λίρες. Τώρα πλέον περιμένω και εγώ.
http://www.amazon.co.uk/Delonghi-KG79-Professional-Burr-Grinder/dp/B002OHDBQC/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1293037519&sr=8-1

mx1001
22-12-10, 20:20
Παιδιά προχθές παρήγγειλα έναν διπλό espresso και μου τον φέρανε με αφρό λές και ήταν ελληνικός. Είχε δλδ μπουρμπουλήθρες.Καμία σχέση με το καϊμάκι που γίνεται στην δικιά μου μηχανή και σε άλλα βίνεο που έχω δει. Όντας υποψιασμένος ότι είναι από pressurised pf πήγα και είδα μερικά βίντεο στο youtube. Όντως είναι έτσι ή είναι ιδέα μου?

Οντως ειναι έτσι , όταν υπάρχουν 'μπουρπουλήθρες' που παρατηρώντας τις , τις βλέπεις να 'σκάνε' , σημαίνει pressurized . Αλλα σημαδια είναι εντελως ομοιογενες καιμάκι , πιο ξανθό από το κανονικό , και λίγο υποτονικός (ελαφρύς) καφές

........Auto merged post: mx1001 πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για όποιον ενδιαφέρεται η τιμή του μύλου (Delonghi KG79) άλλαξε σήμερα και έπεσε στις 29,99 λίρες....

εεε οχι και απο σήμερα ... ! η τιμη που είπα εγώ ειναι αυτή με τα μεταφορικά και σε μετατροπη σε ευρω (οτι τελως πάντων έπεσε μέσα στην χρέωση του τραπεζικού λογαριασμού) .

Focus
22-12-10, 20:56
Η τιμή είναι σκότωμα ... όποιος το σκέφτεται ας πάρει τον μύλο και δε θα το μετανιώσει. Να παρατηρήσω ότι έρχεται με αγγλικό φις πρίζας οπότε ετοιμαστείτε για τη μετατροπή ή τον σχετικό αντάπτορα.

Είχα ξεμείνει από καφέ και χτες αναγκαστικά πήρα με βαριά καρδιά ένα Lavazza Qualita Oro (100% Arabica). Ε λοιπόν δε μπορούσα να βγάλω ένα καφέ της προκοπής με τίποτα γιατί είναι πολύ χοντροκομένος : Πάντα πολύ γρήγορη εκχύλιση με ελάχιστο ανοιχρόχρωμο καϊμάκι. Πήρα το καφέ και τον πέρασα από τον μύλο στην πιο ψιλή ρύθμιση κουνώντας τον συχνά γιατί μπούκωνε. Και επιτέλους βγήκε ένας αξιοπρεπής espresso!:oneup: Όχι τίποτα ιδιάιτερο απλά πίνεται.

Περιμένω εδώ και 10 μέρες τον φίλτατο hasbean. Συνήθως έρχονται σε μια εβδομάδα από UK. Έχει κανείς άλλος ...καθυστέρηση?:lol:

nik16v
22-12-10, 21:03
εεε οχι και απο σήμερα ... ! η τιμη που είπα εγώ ειναι αυτή με τα μεταφορικά και σε μετατροπη σε ευρω (οτι τελως πάντων έπεσε μέσα στην χρέωση του τραπεζικού λογαριασμού).



Έχω εδώ και 2 μήνες το μύλο της Delonghi (KG79) αγορασμένο από amazon προς 38 λίρες τότε.

Συγνώμη, πήγαινε στην τιμή που ανέφερε ο FOCUS πιο πάνω.

trelili
23-12-10, 04:15
Σας διαβάζω τόσον καιρό που συζητάτε για τους μύλους και αναρωτιέμαι:
εγώ που πίνω τον καφέ μου με 4 κουταλάκια (τα μικρά του εσπρέσο) ζάχαρη mascobado (εχεί κάπως καραμελένια γεύση) και μπόλικο γάλα, υπάρχει περίπτωση να καταλάβω διαφορά αν πάρω μύλο και αλέθω καφέ;
Τώρα παίρνω διάφορους αλεσμένους, είτε από το Altromercato Fair Trade, είτε Starbucks, είτε Lavazza. Δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω τον καφέ να μπαγιατεύει [άλλωστε έχω και ντεκαφεϊνέ στο ψυγείο που μου κρατάει κανένα μήνα η κάθε συσκευασία και μου φαίνεται πάντα μια χαρά] αλλά ανάμεσα στα διάφορα χαρμάνια καταλαβαίνω διαφορά, αυτά που είναι πιο καβουρδισμένα πχ το italian roast starbucks θέλουν περισσότερη ακόμα ζάχαρη για να τα πιω -5 κουταλάκια λολ- ενώ κάποια άλλα πίνονται και με 3. Ακόμα και με την ίδια καφετιέρα, την Guzzini που έχω, ο καφές δεν είναι πάντα ίδιος, υποθέτω ότι φταίει η καφετιέρα ή το "στρώσιμο" που κάνω στον καφέ που καμιά φορά κάπως συμπιέζεται ο καφέ στο φίλτρο.
Να πω κιόλας ότι με την Guzzini μου, για τις δικές μου προσδοκίες είμαι πολύ ευχαριστημένη με την αγορά μου. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν το πορταφίλτερ δεν είναι κουμπωμένο στη θέση του, δεν υπαρχει σημείο στην καφετιέρα για να το ακουμπήσεις (να χ@σω το ντιζάιν σας), ακόμα και ανάποδα πάνω στη καφετιέρα δεν στέκεται καλά λόγω καμπύλων και πέφτει με το παραμικρό σκούντημα, και έτσι έχω πάντα ως συνοδευτικό αξεσουάρ δίπλα στην καφετιέρα ένα φλυτζανάκι για να "παρκάρω" εκεί το πορταφίλτερ...

nik16v
23-12-10, 10:38
Καλημέρα,
μετά την αγορά του μύλου θέλω να αγοράσω ένα "μπρίκι" Bialetti 2 φλ. Να πάρω το απλό Μoka ή την Brikka; Σκέφτομαι κατά πόσο θα είναι αξιόπιστη η βαλβίδα της, προβλήματα κλπ.
Επίσης εκτός από το HasBean που αναφέρθηκε παραπάνω, κάποιος τύπος/μάρκα καφέ που προτείνετε σε σπόρους πάντα.

Focus
23-12-10, 11:01
@trelini
Μήπως η τόση ζάχαρη οφείλεται (εν μέρει) στη ποιότητα του καφέ που χρησιμοποιείς ? :oops: Δες ένα τεστ για (http://www.youtube.com/watch?v=8dHzkDo_wPk&playnext=1&list=QL) το πως επηρρεάζεται η εύση του καφέ με τη πάροδο του χρόνου.

@nik16v
Παιδευόμουν για χρόνια με μια machinetta και ποτε δεν έβγαλα σωστό καφέ. Μου άσε βέβαια η διαδικασία και το retro της όλης υπόθεσης. Απλά μήπως να έπερνες και μια μηχανή?
Από σπόρους, όσο πιο φρεσκοκαβουρδισένοι (<3 εβδομαδες) τόσο καλύτερα. Οπότε μόνο σε καλό καφεκοπτείο (π.χ cafetaf (http://www.cafetaf.gr/)).Αρκετά επίπεδα πιο κάτω Illy σε κόκκους.:)

mx1001
23-12-10, 13:05
@nik16v
Παιδευόμουν για χρόνια με μια machinetta και ποτε δεν έβγαλα σωστό καφέ. Μου άσε βέβαια η διαδικασία και το retro της όλης υπόθεσης. Απλά μήπως να έπερνες και μια μηχανή?

+100

1a) Τα pots δουλεύουν με την διαδικασία του βρασμού , που σημαίνει οτί το νερό έχει 100++ βαθμούς για να μπορέσει να κάνει την εκχύλιση , που σημαίνει οτι το αποτέλεσμα βγαίνει 'καμμένο' . Για να καταλάβετε 'κάπως' πώς βγαίνει δοκιμάστε να βγάλετε espresso με το κουμπί του ατμού αναμένο !.

1b) Ta moka pots προσπαθουν να φτιαξουν πίεση με τον βρασμο που σημαινει οτι στην καλύτερη περίπτωση το Brikka που εχει βαλβίδα δεν θα δώσει παραπάνω από 3 bar . Αρα παει πάπαλα ολο το σενάριο να δώσει ο καφές τα καλύτερά του επειδή του ασκείται πίεση ...

2) Ο καφές πρέπει να είναι πολύ χοντροκομμένος , που σημαίνει πρέπει να μπει περισσότερη ποσότητα για καταλάβαουμε την ίδια ένταση .

3) Η εκχύλιση είιναι πιο αφιλτράριστη απο την espressoμηχανη και από τον καφέ φίλτρου . Ουσιαστικά δεν υπάρχει σχάρα κατακράτησης του καφέ (όπως πχ στου φίλτρου / espresso) και το όλο σύστημα επαφίεται στο γεγονός οτί τα βαριά σωματίδια δεν θα καταφέρουν να κάνουν την ανοδική διαδρομή ... αρκετά όμως το καταφερνουν !!.

4) Δεν κάνουν όλες οι ποικιλίες . Ποικιλία που βγαζει θεικό αποτέλεσμα σε espressoμηχανη , μπορεί να μυρίζει χωματίλα στα moka . Γενικα προτιμούνται καβουρδισμένα χαρμάνια με robusta (για να μπορεί να βγαλει περισσοτερη καφεινη με το χοντρο κοψιμο που θα χει ) γι αυτο μαλλον και η προτιμηση τους απο τους Ιταλους ...

5) Στα moka pots πρεπει παντα να γεμιζεις το καλαθακι και δεν υπαρχουν καλαθακια διαφορων δοσεων . Αυτο σημαινει οτι αμα παρεις μεγαλο pot πρεπει παντα να βαζεις πολύ και αμα παρεις πολυ μικρο , δεν θα κανει για παρέα . Γι αυτο και οι Ιταλοι εχουν σετ (με pots πχ των 2,4,8 δοσεων)

Γενικά το αποτέλεσμα δεν εχει καμία σχέση με espresso (ούτε και νομίζω οτί το λενε espresso αυτο οι Ιταλοί) . Πάντως είναι μια καλή εμπειρία όπου δεν υπάρχει ρεύμα :) ... Κάπου κάπου βάζω και εγώ , κυρίως όταν υπάρχει μεγάλη παρέα .

Προτιμήστε κάποια οικονομική espressoμηχανη , ίδια λεφτα θα κάνει με το Brikka ισως και φθηνότερη !! ...

Ελπιζω να βοηθησα .

trelili
24-12-10, 05:54
@trelini
Μήπως η τόση ζάχαρη οφείλεται (εν μέρει) στη ποιότητα του καφέ που χρησιμοποιείς ? :oops: Δες ένα τεστ για (http://www.youtube.com/watch?v=8dHzkDo_wPk&playnext=1&list=QL) το πως επηρρεάζεται η εύση του καφέ με τη πάροδο του χρόνου.

@nik16v
Παιδευόμουν για χρόνια με μια machinetta και ποτε δεν έβγαλα σωστό καφέ. Μου άσε βέβαια η διαδικασία και το retro της όλης υπόθεσης. Απλά μήπως να έπερνες και μια μηχανή?
Από σπόρους, όσο πιο φρεσκοκαβουρδισένοι (<3 εβδομαδες) τόσο καλύτερα. Οπότε μόνο σε καλό καφεκοπτείο (π.χ cafetaf (http://www.cafetaf.gr/)).Αρκετά επίπεδα πιο κάτω Illy σε κόκκους.:)

Να προσθέσω, γιατί παρέλειψα να το αναφέρω, ότι η καφέ-μαύρη ζάχαρη γενικά δεν γλυκαίνει όσο η λευκή, και ειδικά η mascobadο που χρησιμοποιώ εγώ θέλω περίπου την διπλή ποσότητα από ότι με την λευκή για να μου γλυκάνει εξίσου τον καφέ. 1,5 με 2 κουταλάκια λευκή = 3-4 κουταλάκια mascobado -για τον δικό μου ουρανίσκο.
Δεν αποκλείω να φταίει η ποιότητα του καφέ μου. Αλλά και στην Ιταλία όταν ήμουν, και στο Da Capo που πηγαίνω και στο καφεκοπτείο Λουμίδη που έχω δοκιμάσει εσπρέσο από "καλό" φρεσκοκομμένο καφέ, μου είναι αηδιαστικό να πιω τον καφέ με κάτω από 2 κουταλάκια μαύρη ζάχαρη. Θέλω 2μιση με 3 κουταλάκια, να γίνει σαν "πάστα" αλλιώς δεν πάει κάτω με τίποτα παρα μόνο μπαμ και κάτω σαν φάρμακο και μετά καπάκι πολύ νερό...
Είδα και το βιντεάκι, οι τύπισσες λένε ότι ο καφές γίνεται ξινός, όχι πικρός. Εμένα η πικράδα με ενοχλεί περισσότερο, την ξινίλα την παλεύω.

Και να προσθέσω ότι όσο ήμουν στη Ιταλία, για ένα 3μηνο περίπου, επειδή ξέρω ότι έχω θέμα με την ζάχαρη στον καφέ, και υποτίθεται ότι οι Ιταλοί πίνουν τον εσπρέσο σκέτο, πάντα όταν πήγαινα στο "μπαρ" (που λένε και οι Ιταλοί) για καφέ, παρατηρούσα τους άλλους πελάτες. Η μεγάλη πλειοψηφία έβαζε έστω μία κουταλιά ζάχαρη στον εσπρέσο! Σκέτο εντελώς τον έπιναν λίγοι, ίσως 2-3 στους 10, και αυτοί μεγαλύτερης ηλικίας άνθρωποι. Οι συμφοιτητές μου, νεαροί, όσοι έτυχε να γνωρίσω τέλος πάντων, έβαζαν 1 ή 2 κουταλιές ζάχαρη, οπωσδήποτε. Οπότε από την δική μου εμπειρία, μύθος το χωρίς ζάχαρη...

Όσο για την μακινέτα, κι εμένα μου αρέσει για την διαδικασία, αλλά ακόμα και με την brikka το αποτέλεσμα δεν έχει σχέση ακόμα και με την χειρότερη εσπρεσομηχανή (με τρόμπα) που έχει τύχει να δοκιμάσω. Είναι άλλο είδος καφέ, θα έλεγα. Αν δεχτείς ότι θα πιείς κάτι άλλο, οκ brikka ή και απλό μακινέτα και βουρ. Αλλά εσπρέσο, δεν θα το έλεγα. Αυτό το καμμένο (=πικρό!!!) για να το πιω, θέλω πχ για μια brikka (2 εσπρέσσο μικρά) 2μιση με 3 κουταλάκια ΤΟΥ ΚΑΦΕ μαύρη ζάχαρη!!! :oops:

mx1001
25-12-10, 10:04
Παρελήφθη η KG79 .

Η πρώτη εντύπωση είναι οτί επιβεβαιώνονται οι κασάνδρες που θέλουν την μηχανη να κόβει χοντρά.

Εβαλα Λουμιδη Classico καφέ που τον κόβω σε άλλον μύλο στην πιο χοντρή (coarse) σκάλα σε σχέση με όποιον άλλον καφέ , τον έκοψα στην KG79 στο πιο fine επίπεδο και παρόλα αυτά δεν κατάφερε να συγκρατήσει την ροή στα επιθυμητά επίπεδα .

Απο τα + που εχει η μηχανη ειναι η designάτη εμφάνιση , τα αρρωστημένα επίπεδα ασφαλείας , παρόλα αυτά εχουμε τραγικά εύκολα πρόσβαση στα τροχακια για καθαρισμό κ.α. , και γενικα βαριά στιβαρή κατασκευή .

Απο τα - ειναι μεχρι στιγμής το κόψιμο . Το πρόβλημα ειναι οτι σαν κατασκευη φαίνεται πολύ πακτωμένη και δεν κατάφερα να βρώ ούτε μια βιδα ... δε γίνεται λόγος βέβαια να βρεθεί pdf ή άλλο .

Αρα (μέχρι να βρεθεί φως στην KG79) η γνωμη μου για οικονομικο espressaκι με φρεσκοκομένο καφέ παραμένει στην ημιαυτόματη της Morris .

ronaldinio
25-12-10, 10:13
Σε περίμενα πώς και πώς να βγάλεις πόρισμα :thumbsup1
Τώρα, τι γίνεται; Θα προχωρήσεις σε mod;
Χρόνια πολλά με υγεία!

mx1001
25-12-10, 11:21
Σε περίμενα πώς και πώς να βγάλεις πόρισμα :thumbsup1
Τώρα, τι γίνεται; Θα προχωρήσεις σε mod;
Χρόνια πολλά με υγεία!

Δεν εχω ιδεα , δεν ξερω πως μπορω να ανοιξω αυτο το πακτομενο πράγμα .
Δεν καίγομαι , το πήρα από περιέργεια και μόνο .
Θα πάω σε κάποιον γνωστό που έχει service να τον ρωτησω εαν εχει ιδέα πως μπορώ να το ανοίξω .

no_logo
25-12-10, 11:26
που μπορώ να βρω πληροφορίες για τον όγκο αυτού του μύλου;
Βλέπετε υπάρχει ζήτημα χώρου :cry:
Θα μπορώ να κόψω και άλλα είδη καφέ εκτός από εσπρέσο; πχ γαλλικό ή ακόμα και τούρκικο;
Θα μου άρεσε σαν ιδέα το παραπάνω.
Φρεσκοκομμένος καφές παντού!

στο amazon έχει εξαντληθεί :cry:

mx1001
25-12-10, 11:35
Θα μπορώ να κόψω και άλλα είδη καφέ εκτός από εσπρέσο; πχ γαλλικό ή ακόμα και τούρκικο;
Θα μου άρεσε σαν ιδέα το παραπάνω.
Φρεσκοκομμένος καφές παντού!


Γαλικος ναι άνετα , τούρκικος οχι , espresso μονο με pressurized αλλα (δεν συνίσταται) ή σε καποιες ποικιλίες που κοβονται πολυ χοντρα αλλα δεν έπεσαν ακόμα στα χέρια μου ...

Γενικα αμα δεν μοντιφικαριστει δεν συνισταται .

υ: 26 cm (με το καπακι απανω και τις πατουρες κατω)
π: 11,5 cm (+1cm ενα κουμπι αριστερα)
β:15cm περιπου (μαζι με το αυτακι και το κουμπι μπροστα )

no_logo
25-12-10, 11:54
αν εναλλάσσονται τύποι καφέδων (από γαλλικό σε εσπρέσο και τούμπαλιν) χρειάζεται καθαρισμός των λεπίδων από υπολοίματα του προηγούμενου; είναι εφικτό κάτι τέτοιο;
για το τούρκικο υποθέτω πως δεν γίνεται γιατί πρέπει να κονιορτοποιηθεί σαν πούδρα, κάτι που υποθέτω δεν είναι εφικτό.

Η καφετιέρα μου είναι αυτή
http://www.skroutz.gr/s/31940/Morris-A-1608EM.html
που έχει pressurized καλαθάκι.
Αν τον πάρω θα δω διαφορά;

mx1001
25-12-10, 12:44
1. Οπως εγραψα ο καθαρισμός των τροχων ειναι πανευκολος . Προσωπικα δεν ειμαι τοοοσο σχολαστικός
2. Για τον τουρκικο ναι , ο λόγος ειναι οτι πρεπει να γινει λεπτότερος και από τον espresso
3. Ναι φυσικα θα δεις διαφορα σε σχεση με οποιαδηποτε σκονη δεν το συζητάμε , το καλο ομως θα ταν να μπορούσες να τον δουλέψεις χωρις pressurized . Εσυ βεβαια μπορεις να τον δουλεψεις και για τον γαλικό .

Focus
25-12-10, 15:35
mX, δοκίμασε σε παρακαλώ να κάνεις τα παρακάτω:

- Σφίξε πολύ καλά την αποσπώμενη κεφαλή στο σώμα του μύλου, βάζοντας το περιστροφικό διακόπτη στο coarse,κρατωντας τον με το ένα χέρι και σφίξε αριστερόστροφα.
- Έπειτα βάλε τον διακόπτη στο fine και στρίψε το εσωτερικό αποσκπώμενο ελαφρά δεξιόστροφα. Θα δεις ότι είναι σαν να υπάρχεια ακόμα μια πιο λεπτη σκάλα.

Επίσης καλό θα είναι να δοκιμάσεις να κόψεις αρκετά περισσότερο καφέ (π.χ 50 γρ.) καθώς σε μερικούς καφέδες στα 1-2 πρώτα δευτερόλεπτα της άλεσης βγαίνουν μερικά πιο χοντρά κομματάκια, που καταλήγουν βεβαίως στο πάτο του πλαστικού container. Αν μπορείς λοιπόν απόφυγέ τα.

Περιμένω εναγωνίως τα (καλά) αποτελέσματά σου :oneup:

Χρόνια πολλά και καλές εκχυλίσεις!

Υ.Γ. Στη δικιά μου σύντομα θα κάνω mod ώστε ο ο καφές να πέφτει απευθείας στο posrtafilter, μακάρι να πετύχει!:)

mx1001
25-12-10, 23:01
Thanks , το tip βοήθησε αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα .

Μετά το tip ο Classico κανει κρεμα και ο χρόνος πλησιάζει τον επιθυμητό , αλλά ειναι και αυτο που εγραψες πιο πίσω οτί θα θέλαμε μια - δυο σκάλες ακόμα .

Πάντως μετά από αυτό βγαίνει καφές που να πίνεται άνετα και όπτικα και γευστικά , με ποικιλίες που δεν θέλουν τόσο ψιλό κόψιμο (πχ Λουμίδη Classico , Lavazza Espresso (μαυρο) , Taf Cachoeira κ.α.) . Δεν πετυχαίνει το καιμάκι άλλων που κόβουν ακόμα πιο λεπτά , πάντως γίνεται δουλειά .

Ισως σε κάποιες μηχανές να βγαίνει οκ (πχ εαν το καλαθακι ειναι πιο σφιχτό στην έξοδο , ή εάν μπορείς να βάλεις πολυ καφέ όπως στην Pure) . Μολις το δοκιμάσω και με την Pure θα σας πω .

Πάντως αμα κατεφέρεις να τον ανοίξεις , περιμένω τον τρόπο .

Thanks !.

chrismasgr
26-12-10, 12:28
Τελικά όσοι επιλέξατε να αγοράσετε τις μηχανές με τα πολλά ροφήματα tassimo και dolce gusto ποιές από τις δύο προτιμήσατε ; Δοκίμασα cappuchino και από τις δύο μηχανές αλλά δεν είδα διαφορα . Ίσως λίγο καλλίτερη η tassimo .

thunderbill84
30-12-10, 02:20
Ενα νέο μέλος σας χαιρετά;)
Εδω και λίγες μέρες ανκάλυψα αυτο το αρθρο και πραγματικά έχω κολλήσει. Τελικά ο εσπρέσσο δεν είναι απλά ένας καφές, αλλά τρόπος ζωής. Και εγώ που νόμιζα ότι ήξερα από καλό καφέ...Τερπα όσο ζεις μαθαίνεις!
Εχω μια μηχανή krups XP4020 και θέλω να κάνω αφαλάτωση. Δεν έχω κάνει καμιά φορά μέχρι στιγμής. Οχι ότι τώρα αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα (ίσως επειδή κατά 99% χρησιμοποιώ εμφιαλωμένο), αλλα επειδή την έχω πάνω από 6 μήνες και γενικά την χρησιμοποιώ αρκετα σε καθημερινή βάση θέλω να την κάνω. Στο βιβλιαράκι διάβασα ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω το αξεσουάρ αφαίρεσης αλάτων Krups τύπου F054 (το οποίο το βρήκα εδώ: http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=153&pcatid=157&m=&partid=36137&cpi=&s=&l=1). Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει επειδή μαζί με το courier θα μου βγεί στα διπλάσια χρήματα θέλω να ξέρω αν αξίζει. Και επίσης το φακελάκι αυτό είναι για μία φορά? Επειδη το εγχειρίδιο δεν αναφέρεται σε κάποια συγκεκριμένη ποσότητα που πρέπει να χρησιμοποιήσω. Επισης μου προτείνανε και κάποιο καθαριστικό για καφετιέρα σε υγρή μορφή σε ένα σουπερ μάρκετ που ρώτησα, καθως και ξύδι και διάφορα τέτοια, πιο φθηνή λύση μεν, αλλά δεν ξέρω αν κάνει. Διάβασα τις μισές από τις σελίδες, αλλά πάλι δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα. Εχει και κάτι παστήλιες στο ίδιο σαιτ (http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=153&pcatid=157&m=&partid=42694&cpi=&s=&l=1) αυτές κάνουν δουλειά. Πραγματικά οι απορίες μου είναι πολλές και θα τις λέω σιγά σιγά στη συνέχεια. Ελπίζω να μην σας κούρασα απο το πρώτο μου κιόλας μήνυμα:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.