PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

Focus
27-01-11, 17:52
Ο περιστροφικός διακόπτης (fine - coarse) αφού βγει , μπορεί να τοποθετηθεί με τη κουκίδα του να δείχνει σε οποιοδήποτε σημείο της διαβάθμισης. Εγώ απλά βρήκα το σημείο που βρίσκουν μεταξύ τους τα μαχαίρια, τοποθέτησα το διακόπτη σε μια ευδιάκριτη θέση και έκανα μια πρόχειρη βαθμονόμηση.

Σου προτείνω τουλάχιστον να συμμαδέψεις το σημείο που βρίσκουν τα μαχαίρια ώστε να μην το ξεπεράσεις. Το να ακουμπήσουν στιγμιαία κατά την αναζήτηση μη σε ανησυχήσει - ο ήχος δε είναι χαρακτηριστικός και δεν υπάρχει περίπτωση να μη το καταλάβεις.

Επίσης για το συγκεκριμένο μύλο προτείνω συχνό καθάρισμα των μαχαιριών (π.χ κάθε 250γρ) καθώς προσκολάται πολύ ψιλοκομένος καφές (πούδρα) που μειώνει την αποτελεματικότητά τους.:)

koridallos7
27-01-11, 19:47
Κανεισ δεν μου απαντησε ομως..Ο πιο γευστικός και καλή μαρκα καφε για σας ποιά είναι..?:hmm:

mx1001
27-01-11, 20:23
Μεχρι και photos ανεβάσαμε ... γιατί δεν γυρνάς λιγο πιο πίσω ?
Tα πε ολα ο ronaldinio ... φρεσκος κοκκος να ναι και 'ο καλός μύλος όλα τα αλέθει' .
Bασικα μου έλειψε τρομερά αυτός ο Bar Italia του ALDI που είχε 6€ το κιλό ... κλαψψψψψψψψ !.

........Auto merged post: mx1001 πρόσθεσε 19 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επίσης για το συγκεκριμένο μύλο προτείνω συχνό καθάρισμα των μαχαιριών (π.χ κάθε 250γρ) καθώς προσκολλάται πολύ ψιλοκομμένος καφές (πούδρα) που μειώνει την αποτελεσματικότητά τους.:)

+1 , μόλις σήμερα έβγαλα και εγώ το παραπάνω συμπέρασμα , και μιας και είναι τόσο εύκολη η πρόσβαση ... why not ?.

koridallos7
28-01-11, 15:16
Το πλαινο που ρυθμιζει την ροή ατμού....ποσο περιπου να το εχω..να το ανεβαω πολυ η οχι?

mx1001
28-01-11, 15:34
Το πλαινο που ρυθμιζει την ροή ατμού....ποσο περιπου να το εχω..να το ανεβαω πολυ η οχι?

δηλαδή τώρα θα πρεπε να καταλάβω ? ! ?
Τες πα , μετά την σελίδα 6 που σου είπα δεν υπάρχει τίποτα αναλυτικότερο (σου είχα στείλει και link σε περίπτωση που δεν το χεις)

Αν ενοάς πως να φτιάξεις αφρόγαλο και πόσο δυνατά να βάζεις τον ατμό, άβυσος η ψυχή των espressoμηχανών ... αυτό είναι άλλο κεφάλαιο δεν το γνωρίζω ... δεν το κατάφερα με καμία απο τις μηχανές που έχω , το κάνω επώδυνα αλλά αποτελεσματικά (χτυπάω το γάλα στο φραπεδομοτεράκι , και μετά στο καπάκι στον ατμό μόνο και μόνο για να ζεσταθεί οπότε δεν παίζει και πολύ ρόλο η τεχνική αλλά αναλώνεις πολύ χρόνο για άψογο αποτέλεσμα )

Η EM-8196 με τα full ηλεκτρονικά της , δεν επιτρέπει λειτουργία όταν από ατμό την πάς στο καπάκι σε παρασκευή καφέ , άρα θα πρέπει να αφήσεις τον ατμό στο τέλος . Εαν παρατήρησες μετά από ολιγόλεπτη λειτουργία ατμού , αναβοσβήνει ledaκι και ουσιαστικά περιμένει να πέσει η θερμοκρασία !. Το κουμπί της δόσης καφέ δεν δουλεύει .

Αυτό που δεν αναφέρεται είναι οτί είναι ότι εαν δεν θες να περιμένεις τόσα λεπτά , πρέπει να πατήσεις το κουμπί του καφέ αρκετά δευτερόλεπτα για να προσπεράσει την δοσομετρική λειτουργία , να ξεκινήσει να βγάζει νερό σε άδειο ποτηράκι ωστε να ψυχράνει γρήγορα το όλο σύστημα . ΔΕΝ συνίσταται γιατί μπορεί να απορυθμίσεις την ποσότητα δόσης , εκτός εάν δεν σε ενδιαφέρει .

Πιστεύω ακράταντα οτί είναι μια απο τις οικονομικές μηχανές που έχει πολύ καλή θερμοκρασιακή σταθερότητα (thermoblock των 1400 watt το οποίο δουλεύει σε 2 σκάλες έντασης δεν έχουν πολλές ...) , αλλά έχει ένα θέμα που παρατηρώ και στα μπρικάκια , αφήνει μια γεύση 'αλουμινίλας' :) εάν δεν κάνεις καλή προετοιμασία . Θα πρέπει οπωσδήποτε να βγάζεις μια δόση τζουφια (60 ml) νερό πριν την κανονική παρασκευή ...

koridallos7
28-01-11, 18:32
Επειδη είμαι λίγο άσχετοσ και από ότι βλέπω εσύ ξέρεισ μερικά πράγματα και ασχολείσαι και εχω μάθει απο σένα αν θες στείλε με μυνημα το msn σου..Έχω πολλές απορίες ακομά...

Ευχαριστώω....

mx1001
29-01-11, 12:29
ΖΕΣΤΟ Αφρόγαλο - Εναλλακτική μέθοδος παρασκευής

Ουσιαστικά κάνουμε πατέντα για "κάτι" από το aeroccino (... κάτι είπα)

Prerequisites ... (αναγκαία εργαλεία)
============================
1. Φραπεδομοτερακι .
2. 1 Φορμακι για κρέμα καραμελέ (αλουμινένιο στρόγγυλο ,κωνικό ).
3. +1 Κούπα χαμηλή - φαρδιά (ωστέ να χωρά άνετα το φορμάκι χωρίς αυτό να 'εξαφανίζεται' μέσα στην κούπα)


Η τεχνική:
=========

1. Ούτως ή άλλως η μέρα ξεκινάει πατώντας το κουμπί της μηχανής και περιμένοντας . Στον χρόνο αυτό βάζουμε ΚΡΥΟ γάλα (υψηλής παστερίωσης) στο αλουμινένιο φορμάκι και με το φραπεδομοτεράκι το κάνουμε αφρόγαλο . Δεν θα κουραστούμε καθόλου γιατί το γάλα είναι κρύο και το σχήμα της φόρμας είναι κωνικό . Θέλει ίσως λίγο τεχνική: αρχικά δουλεύουμε το μοτεράκι 'παλμικά' (παλμικά ενοώ πχ 0,5 sec ON - 1 sec OFF , κ.ο.κ.) μέχρι να σχηματιστεί λίγο κρούστα και μετά στο full . Το κάνουμε όσο πιο πηχτό μπορούμε ακόμα και εάν αυτό μας φαίνεται παράξενο για αφρόγαλο . ΔΕΝ τελειώσαμε με το φραπεδομοτερακι , θα το χρειαστούμε .

2. Η μηχανή είναι έτοιμη . Πατάμε την παρασκευή καφέ και ρίχνουμε στην κούπα 1 μερίδα νερό (30-60 ml) . Το κάνουμε 1 ή 2 φορές αναλόγως τι κάναμε και πριν για την προθέρμανση της μηχανής . Αφήνουμε όμως στο τέλος 1 μερίδα (30-60 ml) . Βάζουμε την κούπα στο πιατάκι της .

3. Τοποθετούμε το φορμάκι (που έχει μέσα το αφρόγαλο) σ' αυτή τη κούπα , και την βάζουμε κάπου στην άκρη . Ο λόγος που μίλησα για πιατάκι παραπάνω ήταν γιατί εάν υπερχειλιστεί νερό , να πέσει στο πιατάκι .

4. Συνεχίζουμε με την υπόλοιπη παρασκευή καφέ . Καταλήγουμε να έχουμε espresso στο ποτηράκι του .

5. Ολο αυτό το χρόνο το κρύο αφρόγαλο ζεσταίνονταν αργά σε χαμηλή θερμοκρασία . Ρίχνουμε μερικές 'παλμικές' στροφές ακόμα με το φραπεδομοτεράκι για να βοηθήσουμε την διασπορά της θερμοκρασίας .

6. Είμαστε έτοιμοι . Ρίχνουμε το αφρόγαλο στο ποτηράκι του espresso . Λιγο κανέλα προαιρετικά .

Έτσι λοιπόν , αξιοποιήσαμε τον χρόνο και το ζεστό νερό της προθέρμανσης , χωρίς να κάνουμε χρήση ατμού , οπότε ο συνολικός χρόνος και τα extra εξαρτήματα μειώθηκαν αισθητά για ένα τέλειο αποτέλεσμα .

Το παρασκήνιο ....

Α. Μερικά από τα πολλά προβλήματα αφρόγαλου στις οικιακές μηχανές είναι:
- Για να πάμε από καφέ σε ατμό πρέπει να περιμένουμε ...
- Για να πάμε από ατμό σε καφέ , υπάρχει κίνδυνος να βγάλουμε καμένο καφέ .
- Για να πάμε από ατμό σε καφέ σε πολλές μηχανές απλά δεν επιτρέπεται ...
- Θέλει προσοχή και τεχνική ώστε να μην κάψουμε το γάλα .
- Οι περισσότερες οικιακές απλά δεν μπορούν να να βγάλουν αφρόγαλα για πολλούς λόγους: α) ο ατμός που βγαίνει βγάζει και πολύ νερό β) το στόμιο δεν έχει την τεχνολογία που χρειάζεται γ) άλλοι λόγοι ...


Β. Επίσης είναι γνωστή η τεχνική να χτυπάμε κρύο γάλα με το φραπεδομοτερακι για να κάνουμε τέλειο αφρογαλο . Όσο αναφορά τον fredo η μέθοδος είναι ΤΕΛΕΙΑ . Για τον ζεστό capuccino , τα προβλήματα που προκύπτουν είναι:
- Το κρύο σώμα του αφρόγαλου κρυώνει τον ζεστό espresso και δεν πίνουμε ποτέ ζεστό capuccino .
- Το κρύο σώμα του αφρόγαλου δυσκολεύεται να αναμιχθεί εύκολα με τον καφέ και ακόμα και όταν γίνεται αυτό , δεν παίρνουμε το γνωστό γευστικό αποτέλεσμα που παίρναμε με την πατροπαράδοτη μέθοδο .

Β2. Επίσης οσο αναφορά το κρύο χτύπημα του αφρόγαλου , τα καλύτερα αποτελέσματα επιτυγχάνονταν όταν το χτύπαγα σε μικρο κωνικό ποτήρι . Συνήθιζα να έχω ένα πλαστικό ποτηρακι 1 χρήσης μικρού και μεσαίου μεγέθους μόνιμα στο ντουλάπι για τον παραπάνω λόγο .

Β3. Ανάλογες δοκιμές με χλιαρό γάλα έδωσαν απογοητευτικό αποτέλεσμα .

Άρα λοιπόν έπρεπε να βρεθεί μέθοδος να ζεσταθεί το αποτέλεσμα του κρύου χτυπήματος . Έκανα και δοκιμές βάζοντας εντελώς βραστό νερό από βραστήρα για ζέσταμα της φόρμας , αλλά τα αποτελέσματα από το ψυχρότερο νερό που βγάζουμε από την προθέρμανση της μηχανής δίνει καλύτερο αποτέλεσμα ευκολότερα .


Βέβαια οι συσκευές τύπου aeroccino ή φούρνος μικροκυμάτων είναι ανώτερες μιας και ζεσταίνουν το γάλα ακόμα καλύτερα με λιγότερη ενασχόλησή μας . Δοκιμάστε όμως και την μέθοδο αυτή μιας και δεν σας στοιχίζει τίποτα (το πολύ πολύ το φορμάκι της καραμελέ :) ) .

koridallos7
30-01-11, 01:39
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΑΦΡΟΓΑΛΑ?ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟ ΠΛΗΡΕΣ..ΙΣΧΥΕΙ?

Focus
30-01-11, 04:27
Ωραίος ο mx, ενδιαφέρουσα παρουσίαση!:oneup:

Κορυδαλέ, δοκίμασε Nουνου family ,με το πλήρες είναι πιο γευστικό. Με το 1,5% αναδυκνύεται καλυτερα το άρωμα του καφέ, αλλά δίνει και μια πιο "νερουλή" αίσθηση.

Αλλά το πιο σημαντικό είναι...... να γράφεις με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες.:cool:

mx1001
30-01-11, 13:15
Και μερικές φωτο:

https://lh4.googleusercontent.com/_uzKRvkM1LJU/TUUwUD-6EdI/AAAAAAAAEys/ns1qXsw0F6Q/s128/DSC01525.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/_uzKRvkM1LJU/TUUwU0gj3lI/AAAAAAAAEyw/umdW4p0g4Gs/s128/DSC01529.JPG

Τα σενάρια που θέλουν την Pure να 'χάνει λάδια' δεν είναι και τόσο αβάσιμα . Έβλεπα τον τελευταίο καιρό τα πρώτα σημάδια αλλά νόμιζα οτι ήταν θέμα καθαρισμού . Ακόμα και μετά από ένα προσεκτικό καθάρισμα με ξυλάκι για τα αυτιά στα λαστιχάκια της στο grouphead βοήθησε αλλά δεν έλυσε το θέμα . Μιας και μένουν μόνο 5 μέρες να λήξει η εγγύηση δεν το ρισκάρω , την ξεκοτσάρω και την στέλνω πακέτο Αθήνα (άλλη 1 διαφορά οπού οι ασιατικές έχουν 2 service points στην Λάρισα ενώ η Gaggia κανένα) .

Θα πρεπε να μουν τσατίλα αλλά έχω πιάσει απο καιρό το νόημα με τις espressoμηχανες : χρειάζεται να εχεις πάντα +1 μηχανή καβάντζα εάν θες να έχεις βρεξει-χιονίσει espresso-καφεδάκι ! ;)

Έτσι λοιπόν έκανα προετοιμασία για να μείνω κάποιον καιρό με την United ... το νέο καλαθάκι της Moris ήρθε όποτε την είχα πάλι εφεδρεία . Έχω modάρει καλαθάκι της United σε non-pressurized , θα δείξω περισσότερα σε επόμενο post

leasedline
30-01-11, 13:35
και ένα σημαντικό θέμα με εμάς που πίνουμε ντεκαφεϊνέ και επειδή υπάρχουν 2-3 μέθοδοι για το σκοπό αυτό, έχει ψάξει να βρει κανείς ποιος καφές είναι ο πιο υγιεινός και από τον προμηθευόμαστε ?

ευχαριστώ.

Theodore41
30-01-11, 14:10
Πόσο δίκιο έχεις :lol:
Πέραν του κόστους που θα' χει ένα τερατάκι, όταν πάνω σ' ένα πάγκο υπάρχει: φούρνος μικροκυμάτων, φραπεδιέρα, μηχανή του espresso, μηχανή του γαλλικού, βραστήρας, τοστιέρα, στίφτης και δοχεία φύλαξης καφέ και ζάχαρης, ε πόσα πια να χωρέσει ο έρμος ο πάγκος; Το ζήτημα που τίθεται πλέον είναι και χωροταξικό :hmm:

Πάντως, τον μύλο η δικιά μου δε θα τον γλιτώσει :mrgreen:

Θα προσπαθησω να βαλω μια φωτο απο τον δικο μου παγκο,και τοτε θα γελασεις.Πλινθοι τε και λιθοι και κεραμοι,ατακτως ερριμενα...
Παντως,κακα ειν τα ψεμματα,επαγγελαμτικες ή οχι,αν δεν υπαρχει σταθερη πιεση,και θερμοκρασια απο τη μια,και μεγαλη διαμετρος κοπτικων και ΧΑΜΗΛΗ ταχυτητα στο μυλο,καλη ποιοτητα δεν εχει.
Η χαμηλη δε ταχυτητα,που εχουν οι κωνικοι,500 στροφες ή και 400,σε αντιθεση με τις 1400,που εχουν οι αλλοι,ειναι αρκετο,να κρατησει τον καφε σε χαμηλη θερμοκρασια κατα την αλεση,ωστε να μη γινει μετά πικρος.
Οσον αφορα στις επαγγελματικες παλαιου τυπου,που δεν εοχυν PID,δεν τον χρειαζονται κυριως οταν εχουν μεγαλη καταναλωση,διοτι η μηχανη εχει σταθεροποιηθει θερμικα,και δεν καταλαβαινει Χριστό,αλλα και γιατι εχουν μεγαλα,εως τεραστια boiler,που δεν αλλαζουν ευκολα θερμοκρασια,αλλα και ακομη,το γκρουπ που μπαινει ο καφες,ειναι υπερβαρο,απο μπρουτζο,και αυτο δεν αλλαζει ευκολα θερμοκρασια,αφου εχει θερμικη αδρανεια λογω μαζας.
Το PID λοιπον,μπαινει οταν ειναι μικρα τα μεγεθη, των boiler και των γκρουπ,αλλα μερικες φορες,και οταν επιδιωκουμε την μεγιστη και υψιστη ακριβεια,οποτε,θα εχουμε συνεπεια,consistency,λενε οι Αμερικανοι,αι απαναληψιμοτητα,μιας και αυτο το τελευταιο,ειναι πολυ δυσκολα επιτευξιμο.
Εγω τον τελευταιο καιρο,και χωρις να ξερω το γιατι,εχω μια πολυ καλη επαναληψιμοτητα,και πινω ενα φοβερο καφε,με πολυ λιγα λεφτα ως προς τον καφε σαν πρωτη υλη,μιας και τον αγοραζω απο το μαγαζι στην Πλατεια Καρυτση.
Βεβαια,τον ψηνω εγω,αρα εχω και ελεγχο,αλλα και φρεσκαδα.
Δυστυχως,σ αυτα τα πραγματα,απο ενα σημειο και μετά,αν θελησεις να παρεις το κατι παραπανω,θα το πληρωσεις,και μαλιστα πολυ ακριβα,και αυτο ισχυει για τα παντα ολα.
ΥΓ.ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙς ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΣΤ ΣΤΟ ΝΗΜΑ ΑΥΤΟ,ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ;

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 3 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


και ένα σημαντικό θέμα με εμάς που πίνουμε ντεκαφεϊνέ και επειδή υπάρχουν 2-3 μέθοδοι για το σκοπό αυτό, έχει ψάξει να βρει κανείς ποιος καφές είναι ο πιο υγιεινός και από τον προμηθευόμαστε ?

ευχαριστώ.

Παντως,οχι αυτος με την εκχυλιση με διαλυτες.
Πρεπει να διαβασεις πρωτα, και να γραψεις στην Εταιρια.Τη μητρικη εννοω,γιατι αν περιμενεις να σου απαντησουν οι εν Ελλαδι,σωθηκες.

leasedline
30-01-11, 15:05
Παντως,οχι αυτος με την εκχυλιση με διαλυτες.
Πρεπει να διαβασεις πρωτα, και να γραψεις στην Εταιρια.Τη μητρικη εννοω,γιατι αν περιμενεις να σου απαντησουν οι εν Ελλαδι,σωθηκες.


αυτό είναι το πρόβλημα αν δε τους γράψεις δε σου μαρτυράνε κάπου διάβασα στο νετ κάποιον που έστειλε μαιλ στην ιλλυ και του είπανε methylene chloride (http://en.wikipedia.org/wiki/Methylene_chloride)

βέβαια στο wiki αναφέρει και το ethyl acetate (http://en.wikipedia.org/wiki/Ethyl_acetate)που είναι καλύτερο...

(http://en.wikipedia.org/wiki/Illy)

Theodore41
30-01-11, 15:57
Ασχετο,αλλα γιατι πινεις ντεκαφ;Αν δεν εχεις προβλημα με τιποτα παλμους και αρρυθμιες,τι το θες το μαυροζουμι;Ενα μονό εσπρεσο,και εισαι μια χρα.
Μην κοιτας εμενα,που πινω "δυο" καφεδας,με 18g καφε στον καθενα,ενω στα μαγαζια,βαζουν μονον 7!(Εχω πιει,και με 21g καφε μεσα,τριπλο δηλαδη).Η ποσοτητα του υγρου,παραμενει παντα η ιδια,δηλαδη 60ml.Εβαζα και 45,αλλα τελικα,ηθελα και να το βλεπω και λιγο το ροφημα,και να βγαινουν και τρεις γουλιες,οχι να βλεπω τον πατο του φλυτζανιου,και να το πινω μια και κατω.
Αλλα βεβαια,καφες απο καφε,εχει διαφορά.Ο δικος μου,ειναι πηχτος και πινεις και καταλαβαινεις οτι πινεις καφε,οχι ζουμί.

mx1001
30-01-11, 17:35
UM-8139 mods ...

- Αρχικά παρήγγειλα ακόμα ενα 2πλο καλαθάκι ,

- Με την βοήθεια φίλου μου που ειχε τα απαραίτητα εργαλεία (dremel) κόπηκε και λειάνθηκε ένα 2πλο καλαθάκι για να γίνει non-pressurized .

- To pf με την βοήθεια αλουμινόχαρτου και ναύλον έγινε single spout .

https://lh3.googleusercontent.com/_uzKRvkM1LJU/TUUwVREE4DI/AAAAAAAAEy0/r4Z8Ee8hFy0/s640/DSC01531.JPG

Το λεπτότερο κόψιμο της KG-79 (μετά το καθάρισμα που της έκανα) ήταν αρκετό για να μπουκώσει εντελώς την ροή . Η εκχύλιση δεν ήταν το ότι καλύτερο παρόλα αυτά δεν ήταν και απογοήτευση ... Θα επανέλθω μόλις σταθεροποιήσω κάποια πράγματα ...

https://lh4.googleusercontent.com/_uzKRvkM1LJU/TUUwXYvJfHI/AAAAAAAAEy8/Om5gd5XKQ8g/s128/DSC01533.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/_uzKRvkM1LJU/TUUwY2NrpUI/AAAAAAAAEzE/6w_koL_P7GU/s128/DSC01536.JPG

leasedline
30-01-11, 17:37
καμία σχέση είμαι στα ομοιοπαθητικά και γιαυτό !:worthy:

ίσως όμως να είμαι σε λάθος thread.:hmm:


Ασχετο,αλλα γιατι πινεις ντεκαφ;Αν δεν εχεις προβλημα με τιποτα παλμους και αρρυθμιες,τι το θες το μαυροζουμι;Ενα μονό εσπρεσο,και εισαι μια χρα.
Μην κοιτας εμενα,που πινω "δυο" καφεδας,με 18g καφε στον καθενα,ενω στα μαγαζια,βαζουν μονον 7!(Εχω πιει,και με 21g καφε μεσα,τριπλο δηλαδη).Η ποσοτητα του υγρου,παραμενει παντα η ιδια,δηλαδη 60ml.Εβαζα και 45,αλλα τελικα,ηθελα και να το βλεπω και λιγο το ροφημα,και να βγαινουν και τρεις γουλιες,οχι να βλεπω τον πατο του φλυτζανιου,και να το πινω μια και κατω.
Αλλα βεβαια,καφες απο καφε,εχει διαφορά.Ο δικος μου,ειναι πηχτος και πινεις και καταλαβαινεις οτι πινεις καφε,οχι ζουμί.

mx1001
30-01-11, 18:05
1. Οσον αφορα στις επαγγελματικες παλαιου τυπου,που δεν εοχυν PID,δεν τον χρειαζονται κυριως οταν εχουν μεγαλη καταναλωση,διοτι η μηχανη εχει σταθεροποιηθει θερμικα,και δεν καταλαβαινει Χριστό,αλλα και γιατι εχουν μεγαλα,εως τεραστια boiler,που δεν αλλαζουν ευκολα θερμοκρασια,αλλα και ακομη,το γκρουπ που μπαινει ο καφες,ειναι υπερβαρο,απο μπρουτζο,και αυτο δεν αλλαζει ευκολα θερμοκρασια,αφου εχει θερμικη αδρανεια λογω μαζας.

2. Εγω τον τελευταιο καιρο,και χωρις να ξερω το γιατι,εχω μια πολυ καλη επαναληψιμοτητα,και πινω ενα φοβερο καφε,με πολυ λιγα λεφτα ως προς τον καφε σαν πρωτη υλη,μιας και τον αγοραζω απο το μαγαζι στην Πλατεια Καρυτση.


1. Σωστή η λογική αλλά λίιιιίγο υπερβολή κάτι τέτοιο για οικιακή χρήση (boiler 2lt για να κάνουμε 60ml το πρωϊ και 60 το βράδυ και άμα) , και επίσης να μην ρωτήσω ούτε τι καίει , ούτε πόσο χρόνο προθέρμανση μπορεί να θέλει ένα τέτοιο 'θηρίο' . Βέβαια να μην ισοπεδώσω τα πάντα , ότι πληρώνεις παίρνεις , κάθε πρόσθετη τεχνολογία (solenoid , 3way valve) ή ποιότητα πάνω στην μηχανή (pf, boiler κτλ) βοηθά πάντα προς το καλύτερο .

2. Δυστυχώς ΔΕΝ φέρνει σε επαρχία .

ronaldinio
31-01-11, 00:50
Εγω τον τελευταιο καιρο,και χωρις να ξερω το γιατι,εχω μια πολυ καλη επαναληψιμοτητα,και πινω ενα φοβερο καφε,με πολυ λιγα λεφτα ως προς τον καφε σαν πρωτη υλη,μιας και τον αγοραζω απο το μαγαζι στην Πλατεια Καρυτση.
Βεβαια,τον ψηνω εγω,αρα εχω και ελεγχο,αλλα και φρεσκαδα.

Επειδή με ενδιαφέρει πολύ το θέμα του home roasting (προς το παρόν μόνο ενημερωτικά), μπορείς να αναφέρεις τι εξοπλισμό χρησιμοποιείς, σε τι χώρο ψήνεις και γενικά την εμπειρία σου;

yiannis99
31-01-11, 12:39
Να σας κεράσω και εγώ ένα Sweet Blue, δυστυχώς το φόρουμ δεν επιτρέπει ακόμη την μεταφορά της μυρωδιάς...

Καλημέρα σε όλους !


83261

mx1001
31-01-11, 13:35
United EM-8196 - Delonghi KG79 - 11,5 gr Classico
(50 € + 37€ + 6€ (2ο καλαθακι) = ένα σετάκι των 93 € )

https://lh4.googleusercontent.com/_uzKRvkM1LJU/TUUwXYvJfHI/AAAAAAAAEy8/Om5gd5XKQ8g/s128/DSC01533.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/_uzKRvkM1LJU/TUaNg19kC5I/AAAAAAAAE0w/aoMRU0pFRaI/s128/DSC00035.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/_uzKRvkM1LJU/TUaNsTCkq0I/AAAAAAAAE0Y/Ldy4YfpgVnE/s128/DSC00038.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/_uzKRvkM1LJU/TUaNyEMVtBI/AAAAAAAAE0g/ogAV-WOn1TI/s128/DSC00041.JPG

https://picasaweb.google.com/x100gr/20110131#

Εντάξει δεν ειναι οτι τέλειο ... αλλά δεν το λες και άσχημο !!.

yiannis99 : Keep on Modding ?? !!

yiannis99
31-01-11, 13:56
@ mx1001, καλά το αποτέλεσμα σου είναι τέλειο για τα λεφτά του! έχω και εγώ μια united από το lidl και την έκανα non presurized αλλά ήθελε πολύ ψηλό κόψιμο και βαρύ tamping για να βγάλει κρέμα. Ε, μετά πήγα στο μωρό.

Γ.


modding στα πάντα, λόγω παιδικής ψυχής.. :p

GerogT
31-01-11, 14:07
Ωραιος ο mx1001 οπως παντα στα Low budget (ευτυχώς για εμας δηλαδή) συστήματα!! Πλέων κ εγώ μπορώ να πω μετα απο αρκετές δοκιμές με τον classico εχω τα πρώτα καλα κρεμωδης αποτελέσματα!

Καλα απο γευση με τον έτοιμο δεν το συζητάω!

Τωρα έστειλα να μου πάρουνε καφε απο ενα τοπικο καφεκοπτείο εδω τς γειτονιάς να δω γεύση!

manoulamou
01-02-11, 15:06
Επειδη φαινεται πως το εχετε μελετησει το θεμα.
Ξερετε τι καφε κανουν δωρο στα Starbucks στιγμιαιο ή φιλτρου;
Πηγε ο γιος μου και του δωσαν ενα πακετακι 250g (παρομοιο με της εικονας)
αλλα δεν αναφερει κατι συγκεκριμενο περαν της Λατινικης Αμερικης και Arabica απ εξω!
Υποθετω πως ειναι φιλτρου...:hmm:
83308

Focus
01-02-11, 17:35
Στιγμιαίος δεν είναι σίγουρα! Απαιτεί επεξεργασία (http://en.wikipedia.org/wiki/Instant_coffee) του κόκκου για να παράγεις στιγμιαίο καφέ.

Δεν τον γνωρίζω το συγκεκριμένο καφέ. Πιθανότατα είναι κατάλληλος και για εσπρέσσο/φίλτρου όπως η πλιεοψηφία των καφέδων.

Αυτό που τους διαφοροποιεί και τους χρίζει καταλληλότερους για κάθε παρασκευή είναι ότι κάποιες ποικιλίες είναι πιο "γευστικές" για συγκεκριμένη μέθοδο και το γεγονός ότι υπάρχει μια μικρή απόκλιση στο βαθμό καβουρδίσματός τους.:rolleyes:

manoulamou
01-02-11, 18:56
:oneup:Ευχαριστω! Επειδη δεν διαθετω μηχανη ουτε καν καφετιερα φιλτρου
(την χαρισε η κορη στη θεατρικη ομαδα της ΑΣΟΕΕ το παλαι ποτε:p)
θα το δωσω σε καμια φιλη γιατι λεει πως
εαν ανοιχτει η συσκευασια, πρεπει να αναλωθει σε μια βδομαδα... :)

koridallos7
02-02-11, 21:04
Μια ερωτηση παιδια..Οι μηχανες απαιτούν καθαρισμα? και αν ναι πως "καθαριζεισ μια μηχανη espresso..Εχω την united em 8196..Αν μπορει ας μου πει κάποιος.,

manoulamou
02-02-11, 21:30
http://www.ehow.com/how_5909184_clean-espresso-coffee-machine.html
http://www.madcoffeemaker.com/learn/clean-maintain-espresso-coffee-machine.html

koridallos7
02-02-11, 21:32
http://www.ehow.com/how_5909184_clean-espresso-coffee-machine.html

τπτ σε ελληνικο παιζει? :p

manoulamou
02-02-11, 21:41
http://www.epithimies.gr/article/to-spiti-mas/ka8aro-spiti/atarizontas-mikres-hlektrikes-suskeues.aspx
http://whatcanidoathome.blogspot.com/2009/03/blog-post_981.html
http://minutetips.blogspot.com/2009/03/blog-post_7254.html


http://www.adviseme.gr/stin-kouzina/381-pos-na-katharisete-tin-kafetiera-sas-Bonus-o-katharismos-tou-brastira
http://e-how.gr/pos-na-katharisete-tin-kafetiera-tou-espresso

Νομιζω κατι θα βρεθει...:p

koridallos7
02-02-11, 22:00
ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΑΦΡΟΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΤΜΟ ΣΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ?ΤΙ ΠΡΠΕΙ Ν ΚΑΝΩ?

no_logo
02-02-11, 22:19
ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΑΦΡΟΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΤΜΟ ΣΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ?ΤΙ ΠΡΠΕΙ Ν ΚΑΝΩ?

πλήρες (κατα προτίμηση) κρύο γάλα σε κρύο δοχείο.
το βάζεις στο ακροφύσιο και έτοιμο

koridallos7
02-02-11, 22:29
oταν λες το βαζεισ δλδ? εγω αυτο το πραγματακι μονο να βγαζει καυτο νερο το εχω δει..

manoulamou
03-02-11, 00:49
Κατι σελιδες πριν υπηρχε πληρης αναλυση με φωτογραφιες,
τι ακριβως δεν καταλαβες;:what:

GerogT
03-02-11, 00:55
ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΑΦΡΟΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΤΜΟ ΣΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ?ΤΙ ΠΡΠΕΙ Ν ΚΑΝΩ?

http://www.youtube.com/watch?v=hJviUS6pcV4&feature=related

mx1001
03-02-11, 23:10
Μια ερωτηση παιδια..Οι μηχανες απαιτούν καθαρισμα? και αν ναι πως "καθαριζεισ μια μηχανη espresso..Εχω την united em 8196..Αν μπορει ας μου πει κάποιος.,

Σελίδα 7 του manual (https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=explorer&chrome=true&srcid=0B43dEyOQF9eXNTRjMTU0YTEtZGQ1MC00NjJkLTliZDQtOTRlMzU4MmNkMGFi&authkey=CImxmeUJ&hl=el)

........Auto merged post: mx1001 πρόσθεσε 6 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


http://www.youtube.com/watch?v=hJviUS6pcV4&feature=related

Εντύπωσή μου είναι οτί ΔΕΝ μπορείς να φτιάξεις αφρόφαλα ... διάβασε πιο πίσω αναλυτικότερα γιατί , και πως το λύνεις το πρόβλημα εάν δεν έχεις μικροκύματα .

GerogT
03-02-11, 23:12
Προσωπικά κ με τις δυο που εχω κανω αφρογαλο σε αξιοπρεπές επίπεδο (για τα δικα μου γουστα)!

Αλλα γενικα δεν το χρειάζομαι κ πολυ!

mx1001
03-02-11, 23:45
βασικά είμαι και πολύ νέοπας στα αφρογαλα ... μπορεί να είναι και θέμα δεξιότητας ...

odys2008
04-02-11, 00:50
Θέλει κάποιο καιρό για να μην βγάζεις μπουγαδόνερο. Γενικά πρέπει στις οικιακές σε συγκεκριμένες στιγμές να ανοιγεις την βάνα του ατμού ώστε να μην σβήνει η αντίσταση καθόλη την διάρκεια που κάνεις αφρόγαλο ώστε να έχεις αρκετή πίεση. Η πιο μεγάλη διαφορά τώρα που ελέγχω και θερμοκρασία ατμού με τον PID είναι ότι πλέον 95/100 φορές κάνω σχεδόν τέλειο αφρόγαλο. Παλιά λόγω του ότι είναι μικρά τα boiller έμενα από πίεση πολλές φορές. Παίζει ρόλο και το γάλα, με ΚΟΥΚΑΚΗ (http://www.koukfarm.gr/etaireia.asp) κάνω φοβερό (4% λιπαρά, γάλα από φάρμα στο κιλκίς)

mx1001
04-02-11, 01:02
Εχω ακούσει δεκάδες πικρές ιστορίες με τονους χαμένο γάλα και δεν το επιχειρώ άλλο πλέον .
Σπίτι έχω μικροκύματα (ένα φουρνάκι έφτασε να ξεκινά από 40€) , και στο γραφείο κάνω την πατέντα που περιέγραψα .
Εξάλλου η μετάβαση σε ατμό είναι τουλάχιστον χρονικά επώδυνη για μένα , και τα ακροφύσια θέλουν σχολαστικό ξέπλυμα .

thunderbill84
04-02-11, 03:14
Γεια σας παιδια,
Εκανα αφαλάτωση τη μηχανη μου και παρα το ότι πέρασε πανω από μια εβδομάδα συνεχίζει να αφήνει κάποια υπολείμματα τοσο στο συρταράκι, οσο και στη κάνουλα καθώς περνάει το νερό. Για ποιο λόγο γίνεται αυτό? Να την ξανακαθαρίσω?

mx1001
04-02-11, 11:51
Αυτό δε σημαίνει οτι δεν την καθάρισες καλά αλλά το νερό σου είναι τίγκα στα άλλατα .
Εαν η μηχανή έχει πρόβλημα λόγω αλάτων , χάνει την πίεση της .

την καλημέρα μου ...

ap73
04-02-11, 13:45
Καλησπέρα στο forum,

Είμαι και εγώ λάτρης του καφέ, και ιδίως του espresso. Γράφω πρώτη φορά γιατί θα ήθελα την συμβουλή σας σχετικά με ένα πρόβλημα. Αν δηλαδή αξίζει το service ή πάω για αλλαγή. Έχω μία nemox sprint και την τελευταία φορά άρχισε να βγάζει νερό περιμετρικά του group. Μου είπαν ότι ίσως φταίει η φθορά σε ένα λαστιχάκι στο group. Ποια είναι η γνώμη σας; Αν παώ για αλλαγή τι μου προτείνεται;

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

treli@ris
04-02-11, 13:55
@mx1001, γνωριζεις καποιο καταστημα για ποτηρια σαν αυτο της φωτογραφιας σου; ειτε online ειτε φυσικο καπου στο κεντρο

παρεπιμπτοντος, εγω τη saeco δεν την εχω καθαρισει ποτε, ο καφες εβγαινε και βγαινει οπως πριν!

mx1001
04-02-11, 14:30
Εγω τα πήρα 6δα από Jumbo τιμή δε θυμάμαι , κάτι κέρματα ήταν πάντως ...
Και μαζι μ αυτα τσακο και χάρτινα για espresso με 0.5 € .

treli@ris
04-02-11, 14:31
ωραια, θα τα επισκεφτω :oneup:

mx1001
04-02-11, 16:13
υποψην τα ποτηρακια ειναι μικρά , 30 ml μέχρι το χείλος .

manoulamou
04-02-11, 16:35
Για espresso ειναι ή μονο για... αφρογαλα;:what:

thunderbill84
04-02-11, 21:01
Αυτό δε σημαίνει οτι δεν την καθάρισες καλά αλλά το νερό σου είναι τίγκα στα άλλατα .
Εαν η μηχανή έχει πρόβλημα λόγω αλάτων , χάνει την πίεση της .

την καλημέρα μου ...

Πως γίνεται αυτό αφου χρησιμοποιω μόνο εμφιαλωμένο νερό?

mx1001
05-02-11, 01:38
χα , εμφιαλωμένο δεν σημαίνει χωρίς άλατα πάντα , για δες τι 'σκληρότητα' και τι 'αγωγιμότητα' λέει και θα καταλάβεις οτι δεν έχει λιγότερη από της βρύσης .

mx1001
05-02-11, 11:10
Εμφιαλωμένο νερό με εντελώς χαμηλά άλατα είναι το ΣΑΜΑΡΙΝΑ . Το 'βαζα στην αρχή , τώρα όμως βλέπω οτί και αυτό είναι κόστος (μιας και δεν θα ξοδέψεις μόνο τα 60 ml αλλά και την προθέρμανση) .

Τώρα έχω κανατάκι Brita , δεν είναι το ίδιο , είναι όμως κάτι καλύτερο από το απευθείας της βρύσης .

@ ADSLgr.com All rights reserved.