PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

GerogT
21-02-11, 13:35
Δε γινεται δυστυχώς, δεν λειτουργεί πολυ καλά η ariete κ οταν το πας στον ατμο ξεκινάει απευθείας το ζέσταμα μαζι με εκροή πρωτα νερού κ σιγα σιγα να αυξάνει η πίεση του ατμου! Γιαυτό την αφήνω λίγη ωρα να σταθεροποιηθεί ψηλά η πιεση! Μονο έτσι! Αλλα το σημείο εχεις δίκιο ειναι ότι πήρε αρχικά αρκετά αερα το γαλα κ τις επόμενες φορές θα το δοκιμάσω πιο χαμηλά!

Παντως εχω την υποψια οτι δεν λειτουργεί σωστά η μηχανή στον ατμο (σε σχέση με την παλια krups)! Με το που την βαζω στον ατμο ξεκιναει για 1-2 δευτερόλεπτα να κάνει τον ηχο που συμπληρώνει νερο στο θερμομπλοκ σταματάει 1-2 δευτερα κ ξαναξεκιναει ολη την ωρα ασταμάτητα! Θα κανει κανένα μπαμ καμια φορα!

koridallos7
21-02-11, 16:39
11-12€ /κιλο

Πήγα και πήρα πριν λίγο..Το κιλό παίζει στα 25-30 αλεσμένο φρέσκο..

treli@ris
21-02-11, 17:04
Πηρες πολυτελειας :p

Στον Αρμενακο, το κιλο εχει 11€, φρεσκος και κομμενος εκεινη τη στιγμη.

koridallos7
21-02-11, 17:39
Πηρες πολυτελειας :p

Στον Αρμενακο, το κιλο εχει 11€, φρεσκος και κομμενος εκεινη τη στιγμη.

Μα ρώτησα και μου λέει ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ 25 δεν πήρα εγω ακριβό..Αλλά πολύ κορυφή η γεύση.. ΟΥΤΕ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ τοση ποιοτητα..:p

........Auto merged post: koridallos7 πρόσθεσε 12 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πηρες πολυτελειας :p

Στον Αρμενακο, το κιλο εχει 11€, φρεσκος και κομμενος εκεινη τη στιγμη.

Για την ακριβεια ο καφες λεγεται espresso special και τον πηρα απο ενα απο τα καταστηματα coffeway.gr:)

manoulamou
21-02-11, 20:10
@GerogT Διορθωσε το συνημμενο γιατι θα βρεις κανα μπελα:rolleyes:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=365252&postcount=2
Πηγαινε στον Επεξεργαστη Κειμένου και καντο attached με τον συνδετηρα
ειτε αποθηκευοντας την εικονα στο pc πρωτα ειτε μεσω τριτου host.... :)

koridallos7
21-02-11, 20:29
ο Αρμενακος που εδρεύει?? Ειναι καλός?? Παίζει κανά σιτε να το δούμε το μαγαζάκι??

treli@ris
21-02-11, 20:34
ο Αρμενακος που εδρεύει?? Ειναι καλός?? Παίζει κανά σιτε να το δούμε το μαγαζάκι??

Πραξιτέλους 4, Πλατεια Καρυτση

Ωραιος καφες, εχει ελαφρυ και δυνατο.

koridallos7
21-02-11, 20:53
Πραξιτέλους 4, Πλατεια Καρυτση

Ωραιος καφες, εχει ελαφρυ και δυνατο.

Που ειναι η πλατεια Καρύτση? :hmm:
Κανα σιτε έχει?:hmm:

mx1001
22-02-11, 07:35
ούτε σαϊτ , ούτε αποστολές (προς το παρών) ...

koridallos7
22-02-11, 16:06
υπαρχει λοιπον χειροκινητος μυλος που να ειναι κ καπως οικονομικος?γιατι ο μονος που ειδα κανονικος ηταν ο gaggia mm κ δεν ακουσα τα καλυτερα,κ οι αλλοι ξεφευγουν οικονομικα(δεν ειμαι κ επαγγελματιας).ευχαριστω εκ των προτερων.

http://www.cookshop.gr/ProductDetail.aspx?nodeSerial=001001001002006003&nodeId=75&productId=719&offers=false Ριξε ένα βλέφαρο.. :oneup:

ronaldinio
22-02-11, 18:45
http://www.cookshop.gr/ProductDetail.aspx?nodeSerial=001001001002006003&nodeId=75&productId=719&offers=false Ριξε ένα βλέφαρο.. :oneup:
Κακή υπόδειξη.
Μακριά από αλεστικά με λεπίδες!

koridallos7
22-02-11, 18:50
Κακή υπόδειξη.
Μακριά από αλεστικά με λεπίδες!

Γιατί όμως φιλε; :hmm:

yiannis99
22-02-11, 20:15
Γιατί όμως φιλε; :hmm:

Γιατί:
α) γυρίζουν με πάρα πολλές στροφές και ζεσταίνουν τον καφέ αλλιώνοντας την γεύση
β) δεν μπορεί να ρυθμίσης την άλεση και είσαι πάντα στο άγνωστο σαν αποτέλεσμα.

ronaldinio
23-02-11, 17:40
Επιπλέον, ο σωστός μύλος "συνθλίβει" το σπυρί του καφέ, δεν το "τεμαχίζει".

koridallos7
25-02-11, 21:49
Οταν λέμε freddo μέτριο πόσες άραγε κουταλιές ζάχαρη εννοούμε;;; Αν ξερει κανεις ασ πει αντιστοιχα και για γλυκο..

mx1001
26-02-11, 16:01
οπως πας σε λιγο θα μας ρωτησεις και πως θα πρεπει να κρατας το ποτήρι ...

koridallos7
26-02-11, 16:04
tsiou -.-

MANTHES
05-03-11, 01:38
Eπειδη ειμαι αρκετα ασχετος θελω την βοηθεια σας. Οταν λεμε οτι το καλαθακι που μπαινει ο καφες ειναι πχ 58mm εννοουμε καθαρα τον χωρο που μπαινει ο καφες ή μετραμε απο την αρχη του μεταλικου μερους;
Ελπιζω να καταλαβατε τι ρωτησα :p

odys2008
05-03-11, 02:38
Όχι είναι μόνο το εσωτερικό μέρος που μπαίνει ο καφές!

Theodore41
05-03-11, 11:09
Eπειδη ειμαι αρκετα ασχετος θελω την βοηθεια σας. Οταν λεμε οτι το καλαθακι που μπαινει ο καφες ειναι πχ 58mm εννοουμε καθαρα τον χωρο που μπαινει ο καφες ή μετραμε απο την αρχη του μεταλικου μερους;
Ελπιζω να καταλαβατε τι ρωτησα :p

Γιατι το ρωτας;Ετσι κι αλλοιως,δε βγαινουν και σε τοσο διαφορετικα μεγεθη.Συνηθως οι μεγαλες μηχανες,βγαινουν σε 58,αντε και σε 57.5,οπως η δικη μου.
Οι μικρες,συνηθως σε 53.
Αλλλα αμα θες να μαθεις,βαλε το μοντελο της μηχανης στο Γουγλ,και βρες τα specs.

ronaldinio
06-03-11, 10:50
TAMPER GUIDE

mx1001
06-03-11, 15:18
Μιας και 9,9 στις 10 μηχανές φοράνε την βαλβίδα πίεσης E5 της Ulka , σε ιδανικές συνθήκες (χωρίς απώλειες από άλατα και άλλα) , εάν η μηχανή σας ΔΕΝ έχει OPV βαλβίδα , η πίεση που ασκείται στον καφέ είναι :

BAR = 15 - ( 1.4116 * C2 / C3 )

C2 = ml εκχύλισης
C3 = sec εκχύλισης

Theodore41
06-03-11, 16:10
TAMPER GUIDE

Για τη Ρενεκα παντως,εχει λαθος καθως η δικη μου,εχει 57.5.Και ειναι επαγγελματικη κι αυτη.
Νομιζω οτι ολες οι Ρενεκα,τι ιδιο εχουν.

wineman
27-03-11, 15:26
Καλησπέρα σε όλους,παιδιά έχω κανά χρόνο την saeco primea touch,super αυτόματη μηχανή αγορασμένη από Γερμανία πριν από κανένα χρόνο,ελάχιστη χρήση,μηχάνημα γύρω στο χιλιάρικο.Ο εφιάλτης μου ξεκίνησε όταν έβαλα γάλα για να φτιάξω αυτοματοποιημένο cappuccino.Μετά το πέρας της διαδικασίας και με την επανεκκίνηση της μηχανής πάει να γίνει αυτόματος καθαρισμός αλλά σταματάει η λειτουργία βγάζοντας μήνυμα ότι πρέπει να βάλω την καράφα του γάλακτος στο μηχάνημα (την καράφα την έχω στο μηχάνημα).Το μηχάνημα λοιπόν μπλοκάρει σε αυτό το σημείο,δεν μπορώ να μπω στο μενού και φυσικά δεν μπορώ να φτιάξω κανέναν καφέ.Καμμιά σκέψη από κανέναν φίλο?Έχει αντιπροσωπεία Ελλάδα η saeco?
Βοήθεια σας παρακαλώ!!!:(

mx1001
27-03-11, 19:11
Συμφορουμίτες συμπολεμιστές σας έχασα ... έχω βρει κάποιες ισορροπίες πια , ότι είχα να γράψω το έγραψα . Πως πάτε εσείς με τις KG79 ?, πρόσφατα την έβαλα να κόψει τον γνωστό Lavazza Espresso (κόκκο στην μαύρη συσκευασία) και τον έκοψε φίνα , ίδια ρύθμιση είναι ακριβώς με τον Classico . Βλέπω στο amazon όμως η τιμή της υπερδιπλασιάστηκε (η Krupps GVX231 παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα και πρέπει να ειναι ολόιδια)

Η αλήθεια είναι οτό ο Classico κάνει μπαμ στην γεύση οτί έχει robusta παρόλα αυτα μου αρέσει . Aroma ακόμα δεν έβαλα . Ειμαι πολύ κοντα σε ΑΒ Σ/Μ και όποτε ξεμεινα τελευταια τσιμπάω τον Lavazza . Φαίνεται οτί δεν ειναι τοοοοσο φρέσκος όσο οι Λουμίδηδες αλλά ειναι ενας εύκολος τρόπος να εχω καλόν 100% arabica . Να πω την μαύρη αλήθεια σκυλο-επιθύμισα τον Bar Italia με τα 3€ / 250 γρ ... !!!

Θυμάμαι πέρσι τέτοιο καιρό πόσες απορίες είχα . Μόλις είχα πάρει την Morris και δούλευα με pressurized και χοντροκομμένη άλεση και προσπαθούσα να καταλάβω τα ακαταλαβίστικα ... Ευχαριστώ όσους βοήθησαν και βοηθούν στην συλλογή αυτών των πολύτιμων πληροφοριών για το ευγενές αυτό άθλημα ...

H Pure επέστρεψε επισκευασμένη μέσα σε 15 ημέρες απο τότε που σας το ανέφερα και δουλεύει και αυτή σερί . Ειναι σε λειτουργία και οι 3 μηχανές μου γιατί κινούμαι ανάμεσα σε σπίτι και 2 γραφεία .

Keep on walking , είναι υπέροχο να πίνεις φρεσκο-κομμένο καφέ !. Αυτό μόνο να χετε στο νού σας , το hardware έρχεται και παρέρχεται ... !

GerogT
28-03-11, 20:09
μια χαρα παει ο lg79 mx!! Βασικά την εχω καταβρει κ εγω με τον κλασσικο αν κ δοκίμασα κ μια δυο φορες τον αρωμα που να σου πω την αλήθεια δεν με συγκίνησε! + Εκανα μια μικρη στάση σε κοκους απο το ικεα (Σάββατο απόγευμα χωρίς καφέ κ ήμουν εκει οποτε λέω απο το τίποτα) που ειχε ωραία μυρωδιά στο άνοιγμα αλλα απο εσπρεσσο ψηλό χάλια!

Σημερα άνοιξα τον κλώνο της ariete να δω τα εσωτερικά της (Thermoblok λογικα):

http://i153.photobucket.com/albums/s238/GeorgTs/001j.jpg

(παράλληλα ηθελα να εξερευνήσω τον τροπο λειτουργίας των μηχανών γενικα)

τελος ψαχνω για κανενα μεγαλύτερο καλαθάκι για το pf αλλα στα 53mm δεν βρίσκω τιποτα κ στην χειρότερη λεω να κόψω τον 2 πάτο απο το pres. που εχω με κανένα dremel

mx1001
29-03-11, 00:45
Του ΙΚΕΑ τον δοκίμασα και εγώ , ειχε όξινη γεύση , δεν τρελάθηκα .
2πλο πάτο ? κόψιμο γρήηηηγορα , το dremel απο σένα το έμαθα !.

GerogT
29-03-11, 11:02
Οχι απο μενα ρε απο τον focus λογικά, αυτος την ειχε κάνει αυτην την πατέντα κ με τριγυρνάει απο τότε η ιδεα στο μυαλό!

παντως για καφεδες σύντομα θα δοκιμάσω κ μια παραγγελία απο το taf που εχουν τρελαθεί όλοι! Λογικα θα παρω τον margarita!

Theodore41
29-03-11, 11:12
Αληθεια,οταν παιρνετε καποιον καφέ,ρωτατε ποτε εχει καβουρντιστει;Γιατι εγω,οταν καμια φορά,παιρνω καποιον καφε απο την Αγγλια,γραφει πανω ημερομηνια καβουρντισματος,και αυτη δεν ειναι πανω απο μια βδομαδα.

GerogT
29-03-11, 11:16
Ο Λουμιδης στα καταστήματα που ειναι στην Αθηνα το γράφουν (σε αυτο εδω Σαλονικη δεν το αναφέρει δυστυχώς) ελεγε ο mx! Κ το taf το αναφέρει την ημερομηνία!

Αλλα για την περίπτωση του Ikea p.χ εννο κ ειτε πως δεν το αναφέρει γιατι θα εχει καβουρδιστεί λογικά πριν αρκετούς μήνες!

mx1001
29-03-11, 13:22
Taf επαιρνα αλλα ειναι βαριά τα μεταφορικα και μεγάλη η περίοδος αναμονης και με τρελαίνει ...
Δεν μπορω να δινω 25-30 ευρω για 4 πακέτα καφε (για να βγει χαμηλο το κόστος της μεταφορας - τα μεταφορικα και μονο στοιχιζουν σχεδον 1 πακέτο ...) και να περιμενω 7-10 μέρες τα ΕΛΤΑ . Αμα ειχα και καναν γειτονα να μοιραστουμε το φορτίο θα έπαιρνα . Οσο φρέσκος και να ειναι , το 4ο πακέτο οταν θα ανοιχτει ειναι ηττα ...
Προτιμω να παιρνω εδω και τωρα καφέ απο τις άλλες εναλλακτικές (Λουμιδης - Lavazza κόκκο ).

Ο Λουμιδης αναφερει ημερομηνια συσκευασιας οχι ψησιματος . Δεν με νοιαζει ομως γιατι ειχα παντα εγγυημενο αποτελεσμα . Ανακυκλωνει πολυ γρηγορα το εμπορευμα του και δεν τιθεται θεμα . Καμία σχέση με τα σακουλάκια Λουμίδη που πούλαγαν στα Careffour , αυτα ηταν πανωλεθρία .

haniotis
29-03-11, 22:00
Mx1001 μιας και εισαι Χανιώτης και ξέρεις απο πού μπορώ να βρω το λουμίδη εκτός απο
Careffour ?

Στο Amazon στα reviews καποιος εκανε ενα διαφορετικο mod στη kg79 απο εμάς.Πρόσθεσε στα μαχαίρια που αφαιρούνται ροδέλες εκεί που βιδώνονται στο πλαστικό και τα έφερε πιο κοντα !

mx1001
30-03-11, 03:33
Καμία σχέση , Λαρ(ι)σα είμαι . Λουμιδη ΜΗΝ πάρεις από Carefour , καμιά σχέση . Αμα δεν βρεις καφεκοπτείο Λουμιδη πάρε κάτι άλλο . Χλωμό να υπάρχει αλλά παρε στο 210 3214426 και ρωτα .

Για την mod πατέντα, αν εννοας τον 'A Good Coffee Grinder, 19 Mar 2011' , είναι πιο έξυπνη γιατί δεν χρειάστηκε να ξεμοντάρει το σύστημα , αλλά πιο μπακάλικη γιατί το πρόσθετο που βάζει έχει ανοχές και σε λίγο χρόνο θα ξερυθμιστει εύκολα . Οσο εύκολο και να φαϊνεται είναι αρκετά βαθιά μέσα οι 3 βίδες οπότε πάλι το παιδεματάκι του το έχει . Αν του δούλεψε πάντως του μάστορα , τα εύσημά μου .

Τελικά δεν τον ξανακαθαρισα και δουλεύει αρκετά σταθερά (απο τοτε που μιλαγαμε πρέπει να χω βαλει 5-6 πακέτα x 250gr)
Μάλιστα σηκώνει και ενα κλικ ακόμα , ακούγονται ελάχιστα οι τροχοί , και αλέθει σαν ελληνικό , μπουκωνει τα παντα και στις 3 μηχανές .

........Auto merged post: mx1001 πρόσθεσε 20 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλησπέρα σε όλους,παιδιά έχω κανά χρόνο την saeco primea touch,super αυτόματη ...Έχει αντιπροσωπεία Ελλάδα η saeco?
Βοήθεια σας παρακαλώ!!!:(

Εφοσον δεν απαντησε κανεις , για ρώτα εδώ:

SIBA ΤΕΧΝΙΚΗ Α.Ε.
Διεύθυνση: ΛΕΩΦ. ΚΗΦΙΣΣΟΥ 6
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - Πόλη: ΑΘΗΝΑ
ΤΚ: 12242
Τηλέφωνο: 2105913793
Φαξ: 2105317755

Arcadas
30-03-11, 18:17
συμφορουμιστες καλησπερα ειμαι newbie εδω και θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου πει τη γνωμη του για τη πιο κατω μηχανη:http://www.skroutz.gr/s/249017/Gaggia-Espresso-Pure.html

επισης για οποια εναλακτικη υποψην οτι εχω ταβανι τα 200 ευρω
ευχαριστω

konn
30-03-11, 21:07
συμφορουμιστες καλησπερα ειμαι newbie εδω και θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου πει τη γνωμη του για τη πιο κατω μηχανη:http://www.skroutz.gr/s/249017/Gaggia-Espresso-Pure.html

επισης για οποια εναλακτικη υποψην οτι εχω ταβανι τα 200 ευρω
ευχαριστω

Για τη συγκεκριμενη κοιτα και στον κωτσοβολο εχει σε 2-3 μαγαζια εκθεσιακα κομματια στα 113ε

mx1001
31-03-11, 10:06
Ειχε γινει ενας σαλος με αυτη τη μηχανη , πιο πολύ κέρδισε δημοτικότητα από τον σάλο παρά τα reviews .
Τα συν γνωστα (βαρυ γεγαλο pf , OPV , μπορεις να βρεις οτι καλαθακι η οτι αλλο ανταλλακτικο θες)

Στα πλην ειναι οτι οι τσιμουχα που κρατα το pf ισως (λεω ισως) να φθειρεται πιο γρήγορα απο αλλα μοντελα και να αλλαζει πιο δυσκολα . Μου τυχε πανω στον χρονο , αλλα εδω που τα λεμε 3 στις 3 μηχανες μου τυχαν κατι πανω στον χρονο αλλα ευτυχως ολες ειχαν ικανοτατο service εδω Ελλαδα .

Στην ιδια τιμη ειναι η evolution , δεν μου αρεσει καθολου ουτε η σχεδιαση ουτε καποια αλλα , παρολα αυτα την δουλεψα σε καποιο γραφειο για κανα μηνα , σε συγκριση με την Pure ειδα οτι ερχεται πολυ πολυ πιο γρήγορα σε ετοιμότητα απο την Pure . Οταν δηλαδη σβηνει το λαμπακι , ξανα αναβει πολυ γρηγορα . βεβαια δεν εκατσα να μετρησω θερμοκρασιες ισως και ολα αυτα να ειναι μαρκετινγ , μιας και η Pure εχει μια χαρα θερμοκρασια και με το λαμπακι σβηστο .

Αν ειναι να συζητηστε πατντως για 170φευγα και πανω , πάτε σε άλλο μοντελο .

Arcadas
31-03-11, 10:36
Αν ειναι να συζητηστε πατντως για 170φευγα και πανω , πάτε σε άλλο μοντελο .

οπως?:)

MANTHES
31-03-11, 13:09
Eιχα την ατυχια να αποκτησω μια rowenta που εσπασε η λαβη της (η λαβη ειναι πλαστικη και ενωνεται με το καλαθακι). Πηρα τηλεφωνο σε ενα απο τα σερβις και μου ειπαν πως δεν καλυπτεται απο την εγγυση οποτε αν ξερει καποιος κανενα site με ανταλλακτικα θα ηταν ευπροσδεκτο

trelili
31-03-11, 18:05
Πρσοφορά της groupon
"
http://www.groupon.gr/deals/special-deal?nlp=&CID=GR_CRM_149_0_0_0&utm_source=Deal_general_newsletter&utm_medium=All_Cities&utm_content=Initial_Version&utm_campaign=Varies

Πρoσφoρά Hμέρας:
€10 για Ένα Εκπτωτικό Κουπόνι Αξίας €100 για την Αγορά Μιας Αυτόματης Μηχανής EspressoCap 20Bar Virgola Platinum.

* Η συνολική αξία της EspressoCap 20Bar Virgola Platinum είναι €169 (με Φ.Π.Α).
"

20 μπαρ;

wineman
01-04-11, 00:48
Ευχαριστώ φίλε μου!

mx1001
01-04-11, 13:58
οπως?:)

H Baby εχει 260φεύγα αλλά έχει κανα δυο τεχνολογίες παραπάνω . Πρέπει βέβαια να μάθεις να κανεις backflush καθε τοσο , που δεν το χρειαζόσουνα στις πιο κάτω κατηγορίες .

Δεν εχω ιδία πειρα δεν εχω αμεση επαφη με την κυρία , ότι άκουσα .

anepro
05-04-11, 12:28
Για δείτε κι εδώ για τη Gaggia Baby http://www.barista-shop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=26&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=195

Eimai
05-04-11, 14:01
ρε παιδια να ρωτησω κατι...εχω μια μηχανη espresso της krups,την οποια την εχω αρκετο καιρο,περιπου 2 χρονια!
το προβλημα μου ειναι οτι τον αλεσμενο καφε της Douwe Egberts τον τρεχει κανονικα αλλα τον αλεσμενο καφε της illy ο οποιος ειναι πιο ψιλοκομενος δεν τον τρεχει και κολλαει η μηχανη.

Δοκιμασα να βαλω και τον καφε χωρις να τον πατισω καθολου μα καθολου μηπως και βοηθησω αλλα τιποτα...τον καφε τον illy δεν τον τρεχει!
Ξερετε τι μπορει να φταιει?

GerogT
05-04-11, 15:16
μείωσε τη ποσότητα!

θεωρητικά παντα μόνος: 7-10gr και διπλός 14-19gr

MANTHES
05-04-11, 15:33
Αν δεν εχεις και παλι αποτελεσμα για να μην πεταξεις τον καφε βαζε μια μικρη δοση απο τον πιο χοντροκομμενο στη βαση του φιλτρου και απο πανω τον πιο ψιλοκομμενο ωστε να μην μπουκωνει

treli@ris
05-04-11, 15:34
Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ pressurized και non-pressurized portafilter; Αξιζει η αγορα του 2ου;

Theodore41
05-04-11, 15:51
Taf επαιρνα αλλα ειναι βαριά τα μεταφορικα και μεγάλη η περίοδος αναμονης και με τρελαίνει ...
Δεν μπορω να δινω 25-30 ευρω για 4 πακέτα καφε (για να βγει χαμηλο το κόστος της μεταφορας - τα μεταφορικα και μονο στοιχιζουν σχεδον 1 πακέτο ...) και να περιμενω 7-10 μέρες τα ΕΛΤΑ . Αμα ειχα και καναν γειτονα να μοιραστουμε το φορτίο θα έπαιρνα . Οσο φρέσκος και να ειναι , το 4ο πακέτο οταν θα ανοιχτει ειναι ηττα ...
Προτιμω να παιρνω εδω και τωρα καφέ απο τις άλλες εναλλακτικές (Λουμιδης - Lavazza κόκκο ).

Ο Λουμιδης αναφερει ημερομηνια συσκευασιας οχι ψησιματος . Δεν με νοιαζει ομως γιατι ειχα παντα εγγυημενο αποτελεσμα . Ανακυκλωνει πολυ γρηγορα το εμπορευμα του και δεν τιθεται θεμα . Καμία σχέση με τα σακουλάκια Λουμίδη που πούλαγαν στα Careffour , αυτα ηταν πανωλεθρία .
Πηρες ποτέ απο την Αγγλια;Σε 4 μερες περιπου,το στελνουν.
http://shop.squaremilecoffee.com/
Πολυ καλος καφες.Γραφει πανω και την ημερομηνια καβουρδισματος,που δεν ειναι παραπανω απο μια βδομαδα.
Και κατι αλο.Τα σακουλακια,(εγω παιρνω 5 καθε φορά),τα βαζω στην καταψυξη,οπως ειναι,και μολις ανοιξω καποοιο,αφου βαλω λιγο στο μυλο,το υπολοιπο,το βαζω σε δοχεια που εχουν ελαστικο πωμα,μεσω του οποιου αφαιρω τον αερα με μια χειροκινητη τρομπα Vacuvin,και το ξαναβαζω στην καταψυξη κι αυτο.(Δες τη λεξη απο το Google).

Eimai
05-04-11, 16:46
Αν δεν εχεις και παλι αποτελεσμα για να μην πεταξεις τον καφε βαζε μια μικρη δοση απο τον πιο χοντροκομμενο στη βαση του φιλτρου και απο πανω τον πιο ψιλοκομμενο ωστε να μην μπουκωνει

αυτο θα δοκιμασω αν και ειναι λιγακι μπασταρδεμα μιας και θα αναγκαστω να βαλω 2 διαφορετικα χαρμανια:P
Αυτο ρε παιδια γιατι το κανει? μηπως ειναι αυτη η διαφορα των μηχανων pressurized και non-pressurized portafilter?
η δεν εχει καμια σχεση?

Theodore41
05-04-11, 19:16
Η συμβουλη του παλιου,λεει οτι αν θελετε να εχετε καλο καφε,πρεπει να δωσετε και πολλα λεφτα.Ενταξει,το πολλα,ειναι σχημα λογου,αλλα οπως και να το κανουμε,αν δεν πατε απο Silvia με PID και πανω,δεν προκειται να το φχαριστηθειτε.
Αυτη ειναι δυστυχως,η αληθεια.

mx1001
06-04-11, 12:35
...Τα σακουλάκια,(εγω παιρνω 5 καθε φορά),τα βαζω στην κατάψυξη,οπως ειναι,και μολις ανοιξω καποοιο,αφου βαλω λιγο στο μυλο,το υπόλοιπο,το βαζω σε δοχεια που εχουν ελαστικό πωμα,μεσω του οποιου αφαιρω τον αερα με μια χειροκίνητη τρομπα Vacuvin,και το ξαναβάζω στην κατάψυξη κι αυτο.(Δες τη λεξη απο το Google).

Εχω πάρει από Lidl κατι κιτακια που εχουν 2 πώματα για μπουκάλι και τρόμπα αφαίρεσης αέρα.
Βάζω τον καφέ σε κλασικό μπουκάλι κρασιού μικρο , οπότε το 'χω λύσει το θέμα της καλής φύλαξης .

Αυτό με την κατάψυξη το κανα παλια , αλλά διίστανται και τα δικα μου πορίσματα και οι συζητήσεις στα fora για το θέμα αυτο . Αν δεν γινει η απόψυξη οταν πρεπει οπως πρεπει ισως να έχει χειρότερα αποτελέσματα από την απλή φύλαξη . Αν βεβαια ξέρεις οτι θα ανοίξεις το σακουλάκι μετά από 2μηνο και βάλε τοτε ναι .

Thanks πάντως για το link , θα το μελετήσω .

Η κουβεντα με το ποσα λεφτα πρεπει να δωσεις δεν εχει τελος και οδηγει σε διαμαχες ... και να χεις μια μηχανη + μύλο των 10.000 € θα σου ρθει αυτος με αυτές των 50.000 € και θα σου πει οτι δεν πινεις καφε !!. Οτι εχει ο καθενας δινει . Οτι και να δωσει θα βγει καλύτερος από τον γαλλικό . Το σημειο αναφοράς είναι ο γαλλικός . Οτι μπορείς καλύτερο κάνεις ...

........Auto merged post: mx1001 πρόσθεσε 27 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


...Δοκιμασα να βαλω και τον καφε χωρις να τον πατισω καθολου μα καθολου μηπως και βοηθησω αλλα τιποτα...τον καφε τον illy δεν τον τρεχει!
Ξερετε τι μπορει να φταιει?

Αλατα !. Κατι μπουκώνει την ροή . Πας για αφαλάτωση . O Illy είπαμε ειναι λεπτοκομμενος , αλλα μη τρελαθούμε ακόμα και 21 gr δεν μπορουν να μπουκώσουν με τιποτα την μηχανη .

@ ADSLgr.com All rights reserved.