PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

Barlong
13-06-11, 15:21
Καλησπέρα σε όλους

Έφτασε η στιγμή να αγοράσω και εγώ μια μηχανή για τον αγαπημένο μου fredo. Διαβάζοντας το forum απέρριψα τις μηχανές με κάψουλα και προσανατολίζομαι σε μηχανή με χύμα καφέ. Όμως έχω μπερδευτεί με τα πολλά μοντέλα. Έχει κάποιος να μου προτείνει μηχανή μέχρι 400 Ε ( είδα μια krups xp 2080)? Τις μηχανές που αλέθουν καφέ τις φοβάμαι λίγο.

Xouzouris
15-06-11, 22:39
Θα με ενδιέφερε κι εμενα, αν και εγώ γλυκοκοιταζα προς Ιταλία μεριά (gaggia, la pavone, saeco κλπ).
Παίζει δυνατα να αγοράσω οσονουπω και εχω μπερδευτεί.

treli@ris
15-06-11, 22:59
Saeco Xsmall Steam με μυλο των 170γρ

odys2008
15-06-11, 23:09
Με 400 ευρώ πάρε έναν μύλο ascaso i2 με 150-180 και μια μηχανή gaggia pure με τα υπόλοιπα και θα έχεις κατά 98% αν τις μάθεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα απο έξω

achillesgk
13-08-11, 18:14
Εγώ έχω πάρει την saeco syntia ..με ενσωματωμένο μύλο..αυτόματη, κομψή και συμμαζεμένη..λίγο τσιμπημένη η τιμή αλλά ο καφές είναι σκέτη απόλαυση (illy κόκκους) με σταθερή ποιότητα πάντα.
http://www.youtube.com/watch?v=F7a-mERdRwE

mx1001
16-08-11, 16:04
Απ οσα μπορω να συμπεράνω απο αυτά που ξέρω μέχρι τώρα ειναι οτί αυτόματη μηχανή = pressurized portafilter .

Ο καφες πρεπει να κοπεί τόσο λεπτά οσο πρέπει για να βγει η παρασκευή στα 25 sec , και αυτο θέλει ανθρώπινη επιδεξιότητα που ούτε εμείς δεν μπορούμε πάντα να καταφέρουμε . Επειδή ειναι φύση αδύνατο να βγει κάτι τέτοιο από μιά full αυτόματη μηχανή (τουλάχιστον χωρίς να "ξέρει" τον κόκκο με τον οποίο έχει να κάνει) προσπερνούν τον σκόπελο είτε με ppf τεχνική είτε με αμπούλες / κάψουλες . Οχι οτι είναι τόοοοοσο κακό αλλά είναι ένα βήμα πίσω από τις κανονικές μηχανές.

Ειμαι υπέρ των αυτόματων γιατι αφήνουν ελάχιστο ως μηδενικό χάλι στην κουζίνα , αρκεί να πειραχτούν και να γίνει bypass το ppf και ο μύλος να ρυθμιστεί για να ξεκινήσει να αλέθει πραγματικά .

mx1001
17-08-11, 07:55
Ξαναφέυγω για διακοπές ... Το Pensofal (http://assets6.skroutz.gr/sku_pictures/0027/3331/pen4.jpg) και την κάνω , ραντεβού πίσω Σεπτέμβρη ! :cool: .

enasdios
18-08-11, 14:00
από ποιο μαγαζί μπορώ να αγοράσω μια μηχανή επσρέσο - μπρίκι (δεν ξέρω αν την λεω καλά) όπως αυτή που δείχνει ο φίλος από πάνω.

Απλά θέλω όχι μέσω skroutz - ηλεκτρονικό μαγαζί, θέλω από κοντά. Ευχαριστώ.

no_logo
18-08-11, 19:07
από ποιο μαγαζί μπορώ να αγοράσω μια μηχανή επσρέσο - μπρίκι (δεν ξέρω αν την λεω καλά) όπως αυτή που δείχνει ο φίλος από πάνω.

Απλά θέλω όχι μέσω skroutz - ηλεκτρονικό μαγαζί, θέλω από κοντά. Ευχαριστώ.

η ονομασία της είναι μόκα
για γούγλισε το αν μπορέσεις να το βρεις σε μαγαζί διαδικτυακά και πήγαινε από εκεί να το πάρεις

Βρήκα στα cook shop
http://www.cookshop.gr/Products.aspx?nodeSerial=001001001002006001&nodeId=73

Σε διάφορες τιμές
Δες που έχει κοντά σου φυσική παρουσία ;)

mx1001
18-08-11, 21:13
από ποιο μαγαζί μπορώ να αγοράσω μια μηχανή επσρέσο - μπρίκι (δεν ξέρω αν την λεω καλά) όπως αυτή που δείχνει ο φίλος από πάνω.

Απλά θέλω όχι μέσω skroutz - ηλεκτρονικό μαγαζί, θέλω από κοντά. Ευχαριστώ.

Συνήθως στα καλά καφεκοπτεία (πχ Λουμίδη) , αλλα την πληρώνεις λίγο έως πολύ παραπάνω ...
Στα Carefour πέτυχα κάτι , όχι στα είδη καφέ , αλλά στα είδη camping (!) ...

Δεν ειναι τυχαιο το μοντελο ... αυτό το τραπεζοειδες design που εχει η pensofal ειναι ολα τα λεφτά ... energy saver ... θες την μιση φωτια για τον ίδιο καφέ . Την συνιστώ . 3 pots εχω σε 1Cup μέγεθος αλλα αυτο μ αρέσει πιο πολύ .

Tο βασικότερο tip για καλο καφε ειναι το μέγεθος . Πρόσεχε τι μέγεθος θέλεις (one size does NOT fits all !!) ... Συνήθως θες το μικρότερο ( 1 cup ούτε καν 2 cup) , αυτό συνήθως δεν το ξέρεις από την αρχή , και καταλήγεις με πολλά pots !!!....

Beren
26-08-11, 14:22
Ποιο καλό παιδί θα με βοηθήσει να επιλέξω μηχανή espresso; :)

Έχω καταλήξει στην λύση της κάψουλας, κυρίως λόγω ευκολίας. Αυτό που δεν μπορώ να αποφασίσω είναι ποια από τις Dolce Gusto, Nespresso και Tassimo πρέπει να προτιμήσω. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να με βοηθήσει να πάρω μια απόφαση; Ποιά είναι τα υπέρ και τα κατά της κάθε μηχανής; Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω στα διάφορα μοντέλα που κυκλοφορούν;

Cubaneros
28-08-11, 14:51
Ποιο καλό παιδί θα με βοηθήσει να επιλέξω μηχανή espresso; :)

Έχω καταλήξει στην λύση της κάψουλας, κυρίως λόγω ευκολίας. Αυτό που δεν μπορώ να αποφασίσω είναι ποια από τις Dolce Gusto, Nespresso και Tassimo πρέπει να προτιμήσω. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να με βοηθήσει να πάρω μια απόφαση; Ποιά είναι τα υπέρ και τα κατά της κάθε μηχανής; Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω στα διάφορα μοντέλα που κυκλοφορούν;


Λοιπον εγω τις εχω δοκιμασει εξονυχιστικα και τις 3 . Με μια λεξη Dolce Gusto . Εγω εχω κανονικη μηχανη BEZZERA GIULIA . Να συγκρινω τον καφε τετοιων μηχανων με τις καψουλες ειναι ιεροσυλια . Αλλα θελω να σου πω οτι ενω εχω τετοια πανακριβη μηχανη προτεινω μια μηχανη με καψουλες γιατι ξερω και οτι ειναι συμφερουσα για το πολυ κοσμο και γιατι οι περισσοτεροι απο εσας δεν εχουν ορεξη στις 7 η ωρα να ζυγιζουν εκατοστα του γραμμαριου για να φτιαξουν καφε οπως εγω . Τεσπα τη dolce gusto τη χρησιμοποιουσα σε κυλικειο επαγγελματικα για 6-7 μηνες με 30-35 καφεδες τη μερα . Δεν επαθε τιποτα και δουλευε απροσκοπτα . Αν υποθεσουμε οτι με την tasssimo εχει την ιδια ποικιλια ροφηματων κερδιζει με τα χερια κατω γιατι εχει πιο λιγα ηλεκτρονικα και μηχανικα μερη οποτε διαρκει περισσοτερο(τη να το κανω το barcode αν φτιαχνει κακο καφε ???) και κανει το ιδιο ευκολα για να μην πω πιο ευκολα ροφηματα σε 25 δεπτερολεπτα απο οταν την ανοιξεις . Πιο γρηγορα απο την tassimo . H tassimo δεν εχει καθολου καλο εσπρεσσο , σε συγκριση με την dolce gusto και η λειτουργια και των 2 ειναι για χαζους . Τοσο ευκολες. Η νεσπρεσσο κανει μονο εσπρεσσο και εχει τη μεγαλυτερη ποικιλια εσπρεσσο απ ολες . Αν πινεις μονο εσπρεσσο ουτε που να σκευτεσαι dolce gusto η tassimo . TO ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΟΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ , ΠΑΡΕ ΤΗ ΠΙΟ ΦΤΗΝΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ . ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ DESIGN!!!

PS
Τη νεσπρεσσο την εχει ο αδερφος μου και εχω κανει παρα πολλα ροφηματα και 2 tassimo την αγορασαν 2 φιλοι μου που δεν με ρωτησαν πριν .

trelili
30-08-11, 05:56
Πήρα σήμερα από το Lidl κάψουλες για αφαίρεση αλάτων από καφετιέρες. Τις έχει χρησιμοποιήσει κανείς να μου πει αν είναι αποτελεσματικές και ασφαλείς; Ή να κάνω αφαλάτωση με ξύδι, καλύτερα;
Ξέρω ότι πουλάνε ταμπλέτες ειδικές και στα καφεκοπτεία αλλά τώρα που πήρα αυτές λέω να μην αγοράσω κι άλλες. :oops:

(για μια Guzzini τις θέλω, την έχω 10 μήνες και δεν έχω κάνει ποτέ αφαλάτωση -βαριέμαι)

odys2008
30-08-11, 11:41
Εγώ μόνο αυτό χρησιμοποιώ με άψογα αποτελέσματα:

http://www.eurogat.eu/default.asp?pid=8910&sid=8786&langid=71

Κάνει λίγο λιγότερο από 1 ευρώ το σακουλάκι.

Παλιότερα έβαζα της Dr.Berckman καθαριστικό για καφετιέρες σε υγρή μορφή που είχε κιτρικό οξύ μέσα.

mx1001
01-09-11, 11:39
Το Dezcal συνήσταται για αλουμινένιο boiler / thermoblock ?
To χει χρησιμοποιησει κανεις με αλουμίνιο πάνω από 1-2 χρόνια ;
Γιατι ξέρω οτί δεν διαφέρει και πολύ από το γνωστό 'ξυνό'.
Εγω έχω οδηγία όταν έχουμε αλουμίνιο να προτιμάμε λευκό ξύδι .

odys2008
01-09-11, 11:48
Εγώ για 2 χρόνια το χρησιμοποιώ σε αλουμινένιο boiler της gaggia evolution ανα 2 μήνες. Κανενα πρόβλημα

mx1001
02-09-11, 11:46
Εγώ για 2 χρόνια το χρησιμοποιώ σε αλουμινένιο boiler της gaggia evolution ανα 2 μήνες. Κανενα πρόβλημα

thx ...

teodor_ch
08-09-11, 10:10
ΔΕ το έψαξα καθόλου αλλά απο τη μείωση φαίνεται καλή προσφορά
http://www.illyshop.gr/newsletter/newsletter_1_9_2011.html

lunatic
08-09-11, 10:39
Θέλω να μπω και εγώ στον χώρο του (esspresso στο σπίτι)
Από τα λίγα που έχω ψάξει αποφάσισα να πάρω μια Gaggia Baby Dose ... ώς εκεί! Τι άλλο χρειάζομαι δεν ξέρω θα με βάλει κάποιος μέσα στο θέμα?

Δώστε μου και links να διαβάσω δεν υπάρχει θέμα !
ΥΓ. Τίποτε δεν είναι στανταρ αρκεί να υπάρχει και μια αιτιολόγηση .. (για αλλαγή μηχανής..πρόταση κτλ εννοώ !)

eniac
15-09-11, 04:53
ΔΕ το έψαξα καθόλου αλλά απο τη μείωση φαίνεται καλή προσφορά
http://www.illyshop.gr/newsletter/ne..._1_9_2011.html

Είχα αποφασίσει να πάρω την Tassimo Bosch 6515.
Σύμφωνα με την παραπάνω προσφορά για την Francis Χ7, ποια λέτε να προτιμήσω...?

Mouse Potato
06-10-11, 16:11
Αν κάποιος έχει αγοράσει καφετιέρα Nespresso ή έχει σκοπό, ας δει και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4354003).

Lacrymosa
10-10-11, 08:53
Είχα αποφασίσει να πάρω την Tassimo Bosch 6515.
Σύμφωνα με την παραπάνω προσφορά για την Francis Χ7, ποια λέτε να προτιμήσω...?

Aνάλογα με το γιατί τη θέλεις... Αν πχ τη θέλεις για espresso, και είσαι "Coffee freak", δε νομίζω ότι σου κάνει η Tassimo... Αρκετά μέτριος ο espresso της, και ο jacobs και ο carte noire. Aν όμως τη θέλεις για πιο "οικογενειακή" χρήση, να κάνεις σοκολάτες πολύ νόστιμες, παραλλαγές καφέ όπως tiramisu, creme brulee, latte machiato caramel κλπ, είναι ότι πρέπει. Εγώ την πήρα για τέτοια χρήση και την έχω καταευχαριστηθεί!

Για την άλλη δεν έχω άποψη να εκφέρω... Απλά σου λέω τα + και τα - της Tassimo :)

achillesgk
09-11-11, 01:54
για όποιον έχει πρόβλημα με το αφρόγαλα...
http://www.amazon.co.uk/Hostess-HM250MA-Milk-Frother-Silver/dp/B0044XU2CU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1320792668&sr=8-1
33 ευρώ με τα έξοδα αποστολής!
στο media markt έχει διπλάσια τιμή, κάνει ζεστό - κρύο αφρόγαλα. σοκολάτα...θα χρειαστεί μόνο έναν αντάπτορα για το ρεύμα 1-2 ευρώ, αν το πάρει κανένας pm (ένα κουταλάκι ζάχαρη και δυο σταγόνες ρούμι μεσα στο γάλα και είναι απόλαυση)

and64
09-11-11, 03:27
για όποιον έχει πρόβλημα με το αφρόγαλα...
http://www.amazon.co.uk/Hostess-HM250MA-Milk-Frother-Silver/dp/B0044XU2CU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1320792668&sr=8-1
33 ευρώ με τα έξοδα αποστολής!
στο media markt έχει διπλάσια τιμή, κάνει ζεστό - κρύο αφρόγαλα. σοκολάτα...θα χρειαστεί μόνο έναν αντάπτορα για το ρεύμα 1-2 ευρώ, αν το πάρει κανένας pm (ένα κουταλάκι ζάχαρη και δυο σταγόνες ρούμι μεσα στο γάλα και είναι απόλαυση)

Δεν γίνεται χάλια μέσα απο τη ζάχαρη με τη ζέστη και το χτύπημα; Εγω στο aeroccino μια φορά δοκίμασα να βαλω ελάχιστη και μετά κόλλαγε 2 μέρες!

achillesgk
09-11-11, 03:49
Δεν γίνεται χάλια μέσα απο τη ζάχαρη με τη ζέστη και το χτύπημα; Εγω στο aeroccino μια φορά δοκίμασα να βαλω ελάχιστη και μετά κόλλαγε 2 μέρες!

όχι! δεν κολλάει! και μετά το ξεπλένεις με χλιαρό νεράκι και είναι τέλειο! μπορείς κ να το βάλεις στο πλυντήριο πιάτων. η επιφάνεια του είναι σαν αντικολλητικό μπρίκι.

odys2008
09-11-11, 05:39
Ε σιγά στα 30 αφρόγαλα θα έχει γίνει καλός, στα 100 θα κάνεις micro-foam που οι συσκευές αυτές δεν πλησιάζουν καν

achillesgk
09-11-11, 12:05
καταρχήν τα 30 με 100 είναι μεγάλη διαφορά....κα τα δευτερον είναι ο πιο απλός τρόπος να κάνεις αφρόγαλα, για κάποιον που δεν έχει την υπομονή είναι άριστο..έχω δοκιμάσει πολλά, κάνω συνήθως στον ατμό της μηχανής (saeco syntia) αλλά είναι μεγάλη ευκολια... κ γι αυτό κ το πρότεινα.

odys2008
09-11-11, 12:26
Συμφωνώ ότι για την μάνα μου και τον πατέρα μου θα ήταν άριστο γιατί δεν έχουν υπομονή και βγάζουν κάτι σαν μπουγαδόνερο :lol:

and64
09-11-11, 14:02
όχι! δεν κολλάει! και μετά το ξεπλένεις με χλιαρό νεράκι και είναι τέλειο! μπορείς κ να το βάλεις στο πλυντήριο πιάτων. η επιφάνεια του είναι σαν αντικολλητικό μπρίκι.

Οκ! Η nespresso πάντως λέει κατηγορηματικά στις οδηγίες οτι δεν μπαίνει στο πλυντήριο το aeroccino, μάλλον επειδή είναι ενα σώμα ολα και οι επαφές δεν νομίζω να ξαναδουλέψουν μετα απο μια 2ωρη πλύση:lol::lol:

Το frother βολεύει όντως για καθημερινή γρήγορη χρήση ή για οποιον έχει μηχανή της πλάκας η οποία δεν βγάζει αφρόγαλα...σαν τη δικιά μου ας πούμε:innocent::p

achillesgk
09-11-11, 22:49
το nespresso έχει το κουμπί λειτουργίας στο ποτήρι..το hostess έχει πιο απλή λειτουργία, ανοίγει από τη βάση και όλα τα άλλα τα κάνει η θερμότητα!

and64
09-11-11, 23:13
το nespresso έχει το κουμπί λειτουργείας στο ποτήρι..το hostess έχει πιο απλή λειτουργία, ανοίγει από τη βάση και όλα τα άλλα τα κάνει η θερμότητα!

Nαι είναι εντελως fix το aeroccino...

achillesgk
10-11-11, 19:47
Nαι είναι εντελως fix το aeroccino...

ποιο γάλα χρησιμοποιείς στο aeroccino?

DSLaManiaC
10-11-11, 22:37
Έκατσα και διάβασα λίγο απ αυτό το θέμα το οποίο δεν έτυχε παλιότερα να ξεφυλλίσω και OMG όμως, έχετε πάει το θέμα καφές σε άλλο επίπεδο.

:worthy:

and64
11-11-11, 01:13
ποιο γάλα χρησιμοποιείς στο aeroccino?

Διάφορα! Απο nounou family μεχρι διάφορα βορειοελλαδίτικα (λέμε τώρα) που παίρνω απο τα διάφορα sm. Πάντως ακόμα και με πράσινο γάλα αν δεν το παρακάνεις σε ποσότητα βγάζει αφρόγαλα αλλά σαφώς καλύτερα με μπλέ...

Mouse Potato
11-11-11, 01:35
Έχω την Krups XP4020 (http://www.skroutz.gr/s/33341/Krups-XP4020.html). Σήμερα δοκίμασα για πρώτη φορά να φτιάξω cappuccino. Πλήρης αποτυχία. :(

Δεν κατάφερα με τίποτα να φτιάξω αφρόγαλα. Άρχισε να κοχλάζει πριν γίνει όπως πρέπει να γίνει. Το γάλα είχε 3% λιπαρά και το είχα μία ημέρα στο ψυγείο. Υποψιάζομαι πως δεν είχε την κατάλληλη θερμοκρασία. Ας βοηθήσει κάποιος... :p

achillesgk
11-11-11, 02:17
Έχω την Krups XP4020 (http://www.skroutz.gr/s/33341/Krups-XP4020.html). Σήμερα δοκίμασα για πρώτη φορά να φτιάξω cappuccino. Πλήρης αποτυχία. :(

Δεν κατάφερα με τίποτα να φτιάξω αφρόγαλα. Άρχισε να κοχλάζει πριν γίνει όπως πρέπει να γίνει. Το γάλα είχε 3% λιπαρά και το είχα μία ημέρα στο ψυγείο. Υποψιάζομαι πως δεν είχε την κατάλληλη θερμοκρασία. Ας βοηθήσει κάποιος... :p
για να κάνεις σωστό αφρόγαλα και εύκολα χρειάζεσαι περοσσότερα watt σε μηχανή, άρα μη περιμένεις και πολλά πράγματα.
για να μη σε απογοητεύσω η διαδικασία παραγωγής θέλει τέχνη και εξοικείωση, την επόμενη φορά, βάλε το γάλα μαζί με το σκεύος για 2-3 λεπτά στην κατάψυξη και για καλό και για κακό ρίξε κ ενα παγάκι. ανοίγεις τον ατμό μέχρι να φύγει το πρώτο νερο...τον κλείνεις....πιάνεις το σκεύος με το χέρι (μεταλλικό) βυθίζεις το στόμιο μεχρι κάτω και ξανανοίγεις τον ατμό...σιγά σιγά ανεβάζεις μέχρι το στόμιο να είναι 1 εκατοστό περίπου κάτω από την επιφάνεια του γάλατος. Όταν τον χέρι σου δεν αντέχει άλλο τη θερμοκρασία η διαδικασία έλαβε τέλος... κ εδώ αφού έχεις ζεστάνει το γάλα (γιατί αφρόγαλα με την πρώτη δεν μπορείς να κάνεις)...παίρνεις ένα μιξεράκι και το χτυπάς:lol::lol::lol:

Για αρχή δοκίμασε γάλα με πολλά λιπαρά...αν κ εγώ προτιμώ το nounou family το πράσινο 1.5%
Και επειδή θα βαρεθείς...αγόρασε ένα ποτηράκι που το φτιάχνει έτοιμο!

and64
11-11-11, 03:16
Κάνε ολα αυτα που σου λέει ο achillesgk για αρχή αλλά με μπλέ family (περισσότερα λιπαρά=πιο εύκολο αφρόγαλα σε γενικές γραμμες) μην περιμένεις όμως απο αυτή τη μηχανή να βγάλεις σοβαρό αφρόγαλα!
Την ίδια έχω και γω, είχα δοκιμάσει άπειρες φορές πριν πάρω το aeroccino αλλά θέλει παγωμένο και στενό σχετικά μπρίκι, αρκετή ώρα ενασχόλησης και πάλι παίζει να μην σου βγει και να το βράσει...

Αν δεν βοηθάει η μηχανή δεν μπορείς να κάνεις και πολλά! Σε μια lavazza καψουλάτη φίλου, βγάζω αφρόγαλα με οτι γάλα θες, με οτι μπρίκι θες και σε οτι θερμοκρασία να ναι, αλλά εχει σωστή ροή ατμού δεν το βράζει μεσα σε 30"!

Mouse Potato
11-11-11, 04:05
Δηλώνω απογοητευμένος... :p

Βλέπω να παίρνω κάποιο έτοιμο μηχανάκι από το amazon που πρότεινε ο φίλος achillesgk παραπάνω. Το aeroccino κοστίζει σχεδόν τόσα €€ όσα μου κόστισε η 2η καφετιέρα nespresso που πήρα η οποία δυστυχώς δεν έχει ματζαφλάρι για αφρόγαλα. Μου έχουν τιναχτεί τα μυαλά στον αέρα με τον (n)espresso, γι αυτό είπα να φτιάξω κάτι πιο ήπιο.

Όπως και να 'χει ευχαριστώ για τα tips. Θα προσπαθήσω να τα εφαρμόσω. Αν και απ' ότι βλέπω, παίρνει περισσότερο χρόνο να φτιάξεις αφρόγαλα με ανεπαρκή εξοπλισμό από το να κάνεις αρνάκι στον φούρνο. :p

odys2008
11-11-11, 11:24
Δες μερικά βίντεο στο youtube

Όλο το θέμα είναι πόσο βαθιά βάζεις το ακροφυσιο και πόσο αέρα αφήνεις να περάσει. Στην δικιά μου giaggia evo με τον pid σου κάνω αφρογαλο και με εβαπορε :p

Σαφώς βοηθάει μια καλύτερη μηχανή, απλά για να σου βγάσει χωρίς να γίνει αφρόγαλο το είχες πολύ βαθιά το ακροφύσιο. Καθώς το γάλα φουσκώνει το κατεβάζουμε το μπρίκι για να έχει σταθερή απόσταση με την επιφάνεια. Παίξε λίγο θα το βρεις. Έχει ωραία βιντεο στο youtube

ΥΓ αυτό με το παγάκι πρώτη φορά το ακούω για ζεστό αφρόγαλο. Εγώ το βάζω σε ένα σχετικά στενό μπρίκι με λεπτά τοιχώματα

teodor_ch
11-11-11, 11:29
κρύο γάλα (παχύρευστο - με λιπαρά) μέχρι τη μέση σε μικρό μπρίκι
τέρμα τον ατμό και βάζουμε το στόμιο λίγο κάτω απο την επιφάνεια στο γάλα ώστε να ακούγεται ο ψιλός ήχος φσσσσ :p
ΟΧΙ μπουρμπουλήθρες (πολύ ψηλά)
και
ΟΧΙ να ακούγεται ο ήχος όπως όταν έχουμε το ακροφύσιο στον πάτο του μπρικιού (πολύ χαμηλά)

όσο πιο χάλια μηχανή έχετε τόσο πιο μικρό είναι το σωστό εύρος που πρέπει να είναι το ακροφύσιο
δεν είναι δύσκολο, απλά θέλει εμπειρία και λεπτές κινήσεις σε φτηνές μηχανές

Προσοχή να έχει ανεβάσει τη μέγιστη θερμοκρασία ο ατμός (συνήθως να σβήσει το λαμπάκι του).

Είτε έχετε τριφασική επαγγελματική καφετέρια, είτε izzy των 60-80 ευρώ τα ίδια ισχύουν. Εκ πείρας :cool:

odys2008
11-11-11, 11:50
τέρμα τον ατμό και βάζουμε το στόμιο λίγο κάτω απο την επιφάνεια στο γάλα ώστε να ακούγεται ο ψιλός ήχος φσσσσ
ΟΧΙ μπουρμπουλήθρες (πολύ ψηλά)
και
ΟΧΙ να ακούγεται ο ήχος όπως όταν έχουμε το ακροφύσιο στον πάτο του μπρικιού (πολύ χαμηλά)

Έτσι πρέπει να μπουν νομίζω :worthy:

otinane
11-11-11, 12:06
Θέλει προσπάθεια, μην τα παρατάς. Τις πρώτες φορές θα κάνεις ζεστό γάλα, μετά θα κάνεις σαπουνάδα και στο τέλος θα αρχίσεις να κάνεις αφρόγαλα. Εγώ αυτό που έχω διαπιστώσει μετά απο περίπου 6 μήνες είναι ότι γάλα με γάλα διαφέρει πάρα πολύ. Πλέον επειδή βαρέθηκα να αγοράζω διαφορετικά γάλατα, αγοράζω μόνο Νουνου family.

achillesgk
11-11-11, 13:08
ΥΓ αυτό με το παγάκι πρώτη φορά το ακούω για ζεστό αφρόγαλο. [/U]

είναι για να μπορέσεις να κρατήσεις λίγο παραπάνω το γάλα στον ατμό χωρίς να το κάψεις .

teodor_ch
11-11-11, 14:57
Θέλει προσπάθεια, μην τα παρατάς. Τις πρώτες φορές θα κάνεις ζεστό γάλα, μετά θα κάνεις σαπουνάδα και στο τέλος θα αρχίσεις να κάνεις αφρόγαλα. Εγώ αυτό που έχω διαπιστώσει μετά απο περίπου 6 μήνες είναι ότι γάλα με γάλα διαφέρει πάρα πολύ. Πλέον επειδή βαρέθηκα να αγοράζω διαφορετικά γάλατα, αγοράζω μόνο Νουνου family.

Εγώ μόνο Όλυμπος βιολογικό πλήρες και κάνει ωραίο αφρόγαλα πάντως.

and64
11-11-11, 15:41
Είτε έχετε τριφασική επαγγελματική καφετέρια, είτε izzy των 60-80 ευρώ τα ίδια ισχύουν. Εκ πείρας :cool:

Στις καλές οικιακές και τις επαγγελματικές μπορείς ομως να ρυθμίσεις τη ροή του ατμού!! Δεν είναι καθόλου το ίδιο, τουλάχιστον για μενα...

odys2008
11-11-11, 16:01
είναι για να μπορέσεις να κρατήσεις λίγο παραπάνω το γάλα στον ατμό χωρίς να το κάψεις .

Ωραία θα το δοκιμάσω :respekt:

Xouzouris
11-11-11, 16:01
Μου εκαναν προσφατα δωρο μια Krups XP5240, και μπορω να πω απο την μεχρι τωρα εμπειρια οτι η ποιοτητα του αφρογαλ(-ου? -ακτος? :hmm: :p) επηρεαζεται περισσοτερο απο το γαλα (καλυτερο το πληρες με διαφορα) και λιγοτερο απο την τεχνικη, εχω βγαλει απο σχεδον σαντιγυ μεχρι απλα βραστο γαλα.

Βεβαια τωρα που διαβαζω αυτα θα κοιταξω να τα εφαρμοσω για να βρω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα, πχ δεν χρησιμοποιω μπρικι αλλα κατ'ευθειαν το φλιτζανι (ξερω-ξερω, θεμελιωδη-παιδαριωδη λαθη του αρχαριου :p).

odys2008
11-11-11, 16:12
Πάντως η μηχανή παίζει ρόλο, γιατί όταν έκανα ένα mod στο ακροφύσιο και έβαλα τον pid να ελέγχει τον ατμό (ξέρω πότε ακριβώς να ξεκινήσω να κάνω το αφρόγαλο) το αποτέλεσμα ανέβηκε πολλά επίπεδα. Πλέον μπορώ να πώ ότι τις περισσότερες φορές κάνω microfoam με φυσαλίδες που δεν φαίνονται και δεν έχει την υφή την μονοκόματη σαν ένα κομμάτι αφρού που επιπλέει πάνω στον καφέ.

achillesgk
11-11-11, 16:30
Πάντως η μηχανή παίζει ρόλο, γιατί όταν έκανα ένα mod στο ακροφύσιο και έβαλα τον pid να ελέγχει τον ατμό (ξέρω πότε ακριβώς να ξεκινήσω να κάνω το αφρόγαλο) το αποτέλεσμα ανέβηκε πολλά επίπεδα. Πλέον μπορώ να πώ ότι τις περισσότερες φορές κάνω microfoam με φυσαλίδες που δεν φαίνονται και δεν έχει την υφή την μονοκόματη σαν ένα κομμάτι αφρού που επιπλέει πάνω στον καφέ.
αν όταν τελειώσεις με τον ατμό και χτυπήσεις το μπρίκι με το αφρόγαλα δυο- τρεις φορές στο πάγκο πάνω σε μία πετσέτα και στο ενδιάμεσο κουνάς απαλά το μπρίκι κυκλικά οι φυσαλίδες καλύπτονται από το γάλα που μένει κάτω.
και μη ξεχνάμε, ένα κουταλάκι ζάχαρη και δυο σταγόνες ρούμι. (κρεμώδης λαμπερή μορφή με τη βοήθεια της ζάχαρης...το ρούμι αφαιρεί τη γεύση της " γαλατίλας ".

and64
11-11-11, 16:57
Ωραία θα το δοκιμάσω :respekt:

Μην βαλεις τέρας παγακι ομως γιατί θα στο νερώσει...:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.