PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

Mouse Potato
23-11-11, 02:50
Τελικά δεν κατάφερα να φτιάξω αξιοπρεπές αφρόγαλα με την krups μου. Έτσι πήρα χθες ένα τέτοιο (http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=14059) και είπα να το δοκιμάσω. :p

Αξιοπρεπέστατο αφρόγαλα σε όλες τις θερμοκρασίες (κρύο/ζεστό). Με καλύπτει απόλυτα. Γλίτωσα γύρω στα 70€. Μέχρι νεοτέρας βέβαια. ;)

ΥΓ: Πριν ακούσω το κράξιμο έχω αναφέρει πως δεν είμαι και πολύ fan του καφέ γενικότερα.

mx1001
24-11-11, 05:18
Εχω και εγώ ένα τετοιο , το πηρα απο απορία . Τραβαει ζόρι στην ανηφόρα και προτιμώ το κλασσικό καλο φραπεδοχτυπητηρι που δινει δωρο η Nestle με τα Nescafe . Το μονο καλο που εχει αυτο ειναι οτι μπορεί να κανει αφρο με την μιση ποσότητα , αλλα δεν χρειαζομαι τοσο λίγο , και που να ψαχνω για μπαταρίες .

To aeroccino βασιζεται ακριβως στην ιδια τεχνολογία με την διαφορά ότι : α) ζεσταινει και το περιεχόμενο β) τα κανει ολα αυτοματα δεν χρειαζεται να εισαι απο πανω , μπορει να κανεις δηλαδη παραλληλα τα υπολοιπα .

Αυτο που δεν καταφερα ειναι να κανω αφρογαλο με αυτον τον τροπο σε ζεστο γαλα . Δεν ξερω εσυ πως το πετυχες . Αλλα γενικα οπως προανεφερα συνηθως τον καφε τον πινω σκετο .

Σε σχεση με την κλασσικη μεθοδο , ο ατμος οδηγεί το γάλα σε πιο υψηλα θερμοκρασιακα επιπεδα , οποτε απελευθερωνει πιο πολυ άρωμα (γαλατιλας ας πουμε :) ) . Τοσο υψηλα επιπεδα με το φραπεδομοτερακι , ουτε μπουρμπουληθρα δεν καταφερα να κανω ...

Mouse Potato
24-11-11, 16:27
Το ζεστό γάλα γίνεται εύκολα όταν το βάλεις στον φούρνο μικροκυμάτων για ~1,5 λεπτό αφού το βγάλεις από το ψυγείο. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έχεις αφρό όπως ακριβώς τον θέλεις.

Τώρα δεν έχω δοκιμάσει σε μπρίκια κλπ, αλλά υποθέτω πως θα πετύχει.

Όπως και να 'χει, αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις, το μηχανηματάκι έρχεται κουτί!

mx1001
25-11-11, 00:10
Ναι αλλά υπάρχει αυτή η φημολογία οτί σε μικροκύματα είναι απαγορευτικό να βάζεις οτιδήποτε έχει πρωτεΐνες γιατί δημιουργεί μετάλλαξη στο DNA , δηλαδή δεν ξέρεις τι πίνεις ... Βέβαια όσες έρευνες βρίσκεις που το υποστηρίζουν , άλλες τόσες βρίσκεις που το απορρίπτουν .

Και να σκεφτεις οτι τον πήρα και για αυτη τη δουλεια , αλλα μετά λέω άσε ... ουτως η αλλως εκανα στροφη στο καθαρο espressακι .

Πριν απο κανενα 6μηνο , πρέπει να είχα αναρτήσει και μία πατέντα που έκανα , φτιάχνοντας το αφρόγαλο μέσα σε φορμάκι κρέμας καραμελέ , το οποίο ειναι μέσα σε μια κούπα ζεστού νερού (αυτού που βγήκε από την αρχική προθέρμανση που κάναμε στην εσπρεσιέρα) . Ετσι αποφεύγουμε το aeroccino με 1-2 euro (αλλα χανουμε κάτι από την παράλληλη επεξεργασία , κάτι όμως γιατί πάλι κάποιες εργασίες γίνονται παράλληλα)

terry39
27-11-11, 21:33
Καλησπέρα , τι γνώμη έχετε για την προσφορά των ΜediaMarkt
Delonghi με κάψουλες nespresso 69Ε + δώρο 50Ε κουπόνι για καφέ

Mouse Potato
27-11-11, 21:48
Καλησπέρα , τι γνώμη έχετε για την προσφορά των ΜediaMarkt
Delonghi με κάψουλες nespresso 69Ε + δώρο 50Ε κουπόνι για καφέ

Μια ερώτηση επειδή ενδιαφέρεται και ένας συγγενής μου. Το κουπόνι από που το προμηθεύεσαι; Πήγαμε τις προάλλες σε ένα κατάστημα media markt και μας είπε πως δεν τρέχει κάποια προσφορά.

Σε ποιο media markt πήγες;

terry39
27-11-11, 21:56
Μια ερώτηση επειδή ενδιαφέρεται και ένας συγγενής μου. Το κουπόνι από που το προμηθεύεσαι; Πήγαμε τις προάλλες σε ένα κατάστημα media markt και μας είπε πως δεν τρέχει κάποια προσφορά.

Σε ποιο media markt πήγες;

Παίζει σε trailer στη τηλεόραση
το κουπόνι λογικά θα στο δώσουν στο κατάστημα (βασικά πρέπει να είναι ένας κωδικός)
θα μπεις στο www.nespresso.gr και στο τέλος της παραγγελίας θα βάλεις τον κωδικό και θα έχει την έκπτωση
πχ.
93702

(βγαίνουν στους 120-130 περίπου κάψουλες ανάλογα τις προτιμήσεις)

Mouse Potato
27-11-11, 22:07
Εγώ έχω κάνει χρήση μιας παλιότερης αντίστοιχης προσφοράς και μάλιστα χάριζα ένα κουπόνι (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4354003) που μου είχε μείνει. Αλλά αυτό πλέον δεν ισχύει οπότε είχα συστήσει στον συγγενή μου να περιμένει μήπως βγει κάτι άλλο.

Οπότε θα ενημερώσω! :oneup:

Όσο για την καφετιέρα πρέπει να είναι η Delonghi EN90 (http://www.skroutz.gr/s/282133/Delonghi-EN90-Essenza.html). Αυτή έχω κι εγώ και κάνει μια χαρά τη δουλειά της. Το μόνο αρνητικό είναι που δεν βγάζει πολύ ζεστό καφέ και απ' ότι έψαξα δεν έχει επιλογή ρύθμισης της θερμοκρασίας.

mx1001
28-11-11, 08:29
Μια ερώτηση επειδή ενδιαφέρεται και ένας συγγενής μου. Το κουπόνι από που το προμηθεύεσαι; Πήγαμε τις προάλλες σε ένα κατάστημα media markt και μας είπε πως δεν τρέχει κάποια προσφορά.

Σε ποιο media markt πήγες;

Ειναι σαν τα πολυμηχανήματα για PC (scanner / printer) που τα δίνουν 35 ευρω και με +1 μελανακι δώρο , αλλά τελικά όταν σου τελειώνουν όλα τα μελανάκια ανακαλύπτεις οτί ένα καινούργιο μελανάκι έχει άλλα 35 ευρω !!! (οι πρώτοι 100 καφέδες δώρο αλλά οι επόμενοι 100 κάνουν 50-60 ευρόπουλα !!)

Mouse Potato
28-11-11, 11:53
Ειναι σαν τα πολυμηχανήματα για PC (scanner / printer) που τα δίνουν 35 ευρω και με +1 μελανακι δώρο , αλλά τελικά όταν σου τελειώνουν όλα τα μελανάκια ανακαλύπτεις οτί ένα καινούργιο μελανάκι έχει άλλα 35 ευρω !!! (οι πρώτοι 100 καφέδες δώρο αλλά οι επόμενοι 100 κάνουν 50-60 ευρόπουλα !!)

Το θέμα είναι ότι τα μελάνια στην προκειμένη δεν παίρνουν ξανά γέμισμα αλλά πρέπει να πάρεις γνήσια τα οποία, όπως σωστά είπες, κοστίζουν... :p

teodor_ch
28-11-11, 12:11
Το θέμα είναι ότι τα μελάνια στην προκειμένη δεν παίρνουν ξανά γέμισμα αλλά πρέπει να πάρεις γνήσια τα οποία, όπως σωστά είπες, κοστίζουν... :p

κι όμως γεμίζουν
δε ξέρω το αποτέλεσμα, αλλά υπάρχουν πατέντες να γεμίζεις τις κάψουλες :worthy:
στο ebay βρίσκεις και re-usable κάψουλες!

Mouse Potato
28-11-11, 13:04
κι όμως γεμίζουν
δε ξέρω το αποτέλεσμα, αλλά υπάρχουν πατέντες να γεμίζεις τις κάψουλες :worthy:
στο ebay βρίσκεις και re-usable κάψουλες!

Δεν το γνώριζα. :oneup:

Υποτίθεται όμως πως η "μαγκιά" με τις κάψουλες είναι ότι κρατάνε αναλλοίωτο (λέμε τώρα) τον καφέ αφού σφραγίζονται άμεσα. :hmm:

teodor_ch
28-11-11, 13:19
Δεν το γνώριζα. :oneup:

Υποτίθεται όμως πως η "μαγκιά" με τις κάψουλες είναι ότι κρατάνε αναλλοίωτο (λέμε τώρα) τον καφέ αφού σφραγίζονται άμεσα. :hmm:

και αυτό, το οποίο αν έχεις μεγάλη κατανάλωση δε σε ενδιαφέρει γιατί κάθε βδομάδα αγοράζεις καινούργιο
και για την ευκολία που πάλι τη χάνεις αφού πρέπει να ξαναγεμίζεις

Κάποιοι τη βρίσκουν όμως! Γούστα είναι αυτά.
Άλλος πίνει φραπέ του περίπτερου και άλλος δε μπορεί αν δεν τον έχει αλεσμένο με μύλο >2.000 ευρώ :p

(χωρίς παρεξήγηση, πλάκα κάνουμε!)

Mouse Potato
28-11-11, 13:25
Η καφετιέρα εδώ έχει κατανάλωση από 2 μέχρι 3-4 κάψουλες την ημέρα. :hmm:

Θα δω μήπως συμφέρουν τα refills. Τουλάχιστον προσωρινά μέχρι να εγκριθεί το καταναλωτικό για τον μύλο...:p

Φανερός Πράκτωρ
28-11-11, 13:28
Τουλάχιστον προσωρινά μέχρι να εγκριθεί το καταναλωτικό για τον μύλο...:p
http://www.myself.gr/files/Image/Products/Fashion/shoes/sandalia/2011/iounios/resized/300x244_5_300_244.jpg
?
:p

Mouse Potato
28-11-11, 13:29
:oops:

:lol::lol:

Φανερός Πράκτωρ
28-11-11, 14:20
συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες (άλλο που πολλοί δεν το παραδέχονται)! :lol:

Mouse Potato
28-11-11, 14:25
συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες (άλλο που πολλοί δεν το παραδέχονται)! :lol:

Παντόφλα εμείς; Οι κυρίαρχοι του σπιτιού; Οι 100% άντρες; :twisted:

:p

Deathracer2009
28-11-11, 15:13
Παιδια καλησπερα!!! Εχω ενα προβλημα με την εσπρεσιερα United EM8196. http://www.praktiker.gr/myPraktiker.Images/Products/15641/2/1104//RelatedFiles/261507_L.jpg

Στο σημειο εκεινο δεν πρεπει να ξεβιδωθει ωστε να βγαινει απο εκει το νερο;
http://imageshack.us/photo/my-images/685/dsc00443c.jpg

Συμφωνα με τις οδηγιες ο καφες πρεπει να μπαινει στο δεξια που ειναι σαν καπακι αλλα δεν εχει τρυπες ωστε να περναει απο κατω στο χερουλι.... WTF?! Απο που θα βγαινει ο καφες;

http://imageshack.us/photo/my-images/502/dsc00444r.jpg

Mouse Potato
28-11-11, 15:20
Μήπως αυτή η εικόνα (http://img141.imageshack.us/img141/2351/unitedespr.jpg) βοηθήσει;

morrison100
28-11-11, 17:00
Ειναι σαν τα πολυμηχανήματα για PC (scanner / printer) που τα δίνουν 35 ευρω και με +1 μελανακι δώρο , αλλά τελικά όταν σου τελειώνουν όλα τα μελανάκια ανακαλύπτεις οτί ένα καινούργιο μελανάκι έχει άλλα 35 ευρω !!! (οι πρώτοι 100 καφέδες δώρο αλλά οι επόμενοι 100 κάνουν 50-60 ευρόπουλα !!)

Μη γινεσται υπερβολικοι...
Ουτε τα 6 μελανακια μου για το πολυμηχανημα μου canon κοστιζουν οσο η τιμη του μηχανηματος - το πολυ στο 20%...
Ουτε οι 100 καφεδες για την νεσπρεσσο μου κοστιζουν αλλα 100 ευρω...αντε 45 το πολυ...

teodor_ch
28-11-11, 17:27
Μη γινεσται υπερβολικοι...
Ουτε τα 6 μελανακια μου για το πολυμηχανημα μου canon κοστιζουν οσο η τιμη του μηχανηματος - το πολυ στο 20%...
Ουτε οι 100 καφεδες για την νεσπρεσσο μου κοστιζουν αλλα 100 ευρω...αντε 45 το πολυ...

Γινόμαστε υπερβολικοί για να τονίσουμε τρόπους marketing.
Κατα τη γνώμη μου καλώς υπάρχουν και τέτοιες επιλογές, για τα άτομα που εκτυπώνουν 10 σελίδες το χρόνο ή για όσους πίνουν 10-20 καφέδες/χρόνο ή τέλος πάντων έχουν κάποια συγκεκριμένα κριτήρια.

Ότι τα μελάνια και οι κάψουλες είναι ακριβότερα απο το τόνερ και τους κόκους καφέ είναι γνωστό νομίζω :oneup:
Αλλά είπαμε, το τελικό κόστος εξαρτάται και απο άλλους παράγοντες διαφορετικούς για τον καθένα μας.

mx1001
28-11-11, 17:39
Δεν υπάρχει καμία υπερβολή , το color μελανακι μου την τελευταια φορα που ρωτησα εκανε 25 ευρω .
Οι 100 καφέδες έγραψα οτι κανουν 50-60 , δεν εγραψα 100 .

Καψουλες ανακύκλωσης υπάρχουν , αλλά 1) ακουσα οτι δεν κάνουν τοσο καλή δουλειά και χαλάνε εύκολα . 2) Τι καφέ θα βάλεις μέσα ; ... δεν πρέπει να τον αλέσεις ψιλά ;;;; :)

........Auto merged post: mx1001 πρόσθεσε 3 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


... Συμφωνα με τις οδηγιες ο καφες πρεπει να μπαινει στο δεξια που ειναι σαν καπακι αλλα δεν εχει τρυπες ωστε να περναει απο κατω στο χερουλι.... WTF?! Απο που θα βγαινει ο καφες;

http://imageshack.us/photo/my-images/502/dsc00444r.jpg

Αμα παρατηρησεις το καλαθακι της dsc00444r.jpg από την κάτω μεριά θα δεις μια μικρηηηηηηη τρυπούλα ... απο κεί βγαινει !!...

Θα μου πεις γιατι ... , ειναι τα λεγόμενα pressurized καλαθακια που σηζηταμε πιο πανω , και εχουμε χυσει τονους μελάνης .

teodor_ch
28-11-11, 17:42
2) Τι καφέ θα βάλεις μέσα ; ... δεν πρέπει να τον αλέσεις ψιλά ;;;; :)

Πετάγεσαι starbucks και με 4.95 σου αλέθουν 0,5kg όποιον καφές θές σε επαγγελματικό μύλο σε όποιο μέγεθος θές. Ο illy του supermarket κοστίζει περίπου 8-9 ευρώ για την ίδια ποσότητα!

(ένα απλό παράδειγμα)

mx1001
28-11-11, 17:47
... Υποτίθεται όμως πως η "μαγκιά" με τις κάψουλες είναι ότι κρατάνε αναλλοίωτο (λέμε τώρα) τον καφέ αφού σφραγίζονται άμεσα. :hmm:

Λεμε τώρα ... Η μαγκιά είναι αυτά που βάζουν extra και δεν τα λένε (ειδικα στα nespresso) . Πουθενά δεν θα δεις "100% Coffee" , μονο "not artificial ingredients" . Φήμες λένε για λίπος ζώου (δεν ειναι artificial αρα μέσα είναι !!)

........Auto merged post: mx1001 πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πετάγεσαι starbucks και με 4.95 σου αλέθουν 0,5kg όποιον καφές θές σε επαγγελματικό μύλο σε όποιο μέγεθος θές. Ο illy του supermarket κοστίζει περίπου 8-9 ευρώ για την ίδια ποσότητα!

(ένα απλό παράδειγμα)

Ναι καπως ετσι ειναι , το αναφερουμε για να το χουμε υπόψην ... Και να παρουμε ανακυκλωμενες καψουλες δε σωζόμαστε από τις σκόνες .

Theodore41
28-11-11, 19:18
και αυτό, το οποίο αν έχεις μεγάλη κατανάλωση δε σε ενδιαφέρει γιατί κάθε βδομάδα αγοράζεις καινούργιο
και για την ευκολία που πάλι τη χάνεις αφού πρέπει να ξαναγεμίζεις

Κάποιοι τη βρίσκουν όμως! Γούστα είναι αυτά.
Άλλος πίνει φραπέ του περίπτερου και άλλος δε μπορεί αν δεν τον έχει αλεσμένο με μύλο >2.000 ευρώ :p

(χωρίς παρεξήγηση, πλάκα κάνουμε!)
Eγω,εγω...:p
Σοβαρα τωρα.Αλλο να παιρνεις απο τον Γρηγορη 14 Ευρω τον καφε το κιλο,και βαζοντας 10g πχ τη δοση,βγαζεις 100 καφεδες,και αλλο τα ετοιμα .
Οσον αφορα δε στο θεμα του σραγισματος και της ετσι,φρεσκοτητας,δεν ειναι ακριβως ετσι.Ο καφες που εχει καβουρδισθει το πολυ 15 μερες πριν,δεν εχει καμια σχεση με την κονσερβα.Ποσο μαλλον,να εχει κοπει κιολας,οποτε και η αλλοιωση,ερχεται με γεωμετρικη προοδο.

trelili
29-11-11, 01:33
Πετάγεσαι starbucks και με 4.95 σου αλέθουν 0,5kg όποιον καφές θές σε επαγγελματικό μύλο σε όποιο μέγεθος θές. Ο illy του supermarket κοστίζει περίπου 8-9 ευρώ για την ίδια ποσότητα!

(ένα απλό παράδειγμα)

Το πακετάκι στα starbucks (και η κονσερβα του Illy) είναι 250 γραμμάρια και όχι μισό κιλό! Άρα ένας κοστίζει σχεδόν 20 ευρώ το κιλό και ό άλλος περίπου 32-36 ευρώ το κιλο.
Αν κατάλαβα τι εννοείς...

mx1001
29-11-11, 06:24
Ο φρεσκοκομένος καφές είναι ΑΛΛΗ διάσταση . Πιστεύω η ολη κουβέντα ειναι για το πως θα ζήσουμε την 'ενδιάμεση' περίοδο που δεν θα έχουμε μύλο . Αλλα δεν χρειάζεται και πολύ σκέψη . Με τα πρώτα 1-2 πακετάκια που θα σας κόψουν θα καταλάβετε οτί ο χθεσινος καφές που μολις φέρατε σπίτι δεν έχει σχέση με τον σημερινό κ.ο.κ. , οπότε , οπότε και 50 γρ να σας κοψουν παλι ημιμετρο ειναι οποτε γρήγορα θα οδηγηθείτε σε αγορά του ...

Επίσης θα βαρεθείτε να μαλώνετε για το κόψιμο (οτι σας τον εκοψαν πολυ λεπτο / χοντρο) , θα βαρεθειτε να ανακλύπτετε οτι καποια στιγμη εγινε καποια συντηρηση και η νεα σκαλα κοψιματος δεν εχει σχεση με την παλια κοκ ...

teodor_ch
29-11-11, 10:34
Το πακετάκι στα starbucks (και η κονσερβα του Illy) είναι 250 γραμμάρια και όχι μισό κιλό! Άρα ένας κοστίζει σχεδόν 20 ευρώ το κιλό και ό άλλος περίπου 32-36 ευρώ το κιλο.
Αν κατάλαβα τι εννοείς...

http://www.kafea.gr/displayITM2.asp?ITMID=93&BID=1&LANG=GR
έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα λόγω όγκου!

Theodore41
29-11-11, 11:08
Επειδη εχω πιει και απο το *$$,σας λεω οτι σας συμφερει να παρετε απο τον Αρμενακο στον Αγ.Γεωργιο Καρυτση.Και φτηνος και καλος.
Εγω,με το μυλο των 2.000 Ευρω,εν πασει περιπτωσει,απο κει παιρνω,αν και τον τελευταιο καιρο,τον παιρνω πρασινο,(6 ποικιλιες,που τις ανακατευω), και τον καβουρδιζω μονος μου στη βεραντα,για να περασει και η ωρα του συνταξιουχου.
Eδω που τα λεμε,μπορω να πω οτι με "συγκινησε" η ποιοτητα του Lavazza που εχει το Φλοκαφε,και προσπαθησα να αγορασω,αλλα η εδω αντιπροσωπεια,δεν μου πουλησε,διοτι,λεει,ο καφες αυτος,προοριζεται αποκλειστικα για τα Φλοκαφε,και επειδη δεν ξερω αν κυκλοφορει αλλου,και τι παλαιοτητος θα ειναι,αν τον φερω απο την Ιταλια πχ:(
Γι'αυτους που αγοραζουν απο το εξωτερικο,μπορειτε να παρετε απο την Αγγλια καφε,με ημερομηνια ψησιματος,άκοπο εννοειται,πολυ καλης ποιοτητος,σε σακκουλακια των 330g με βαλβιδα.
Εγω αγορασα πολλες φορες απο κει,και μαλιστα τα επαιρνα 5 τη φορά,για λογους μεταφορικων.
Εννοειται οτι τον καφε,αφου τον αφησω να βγαλει το CO2 που εχει μετα το ψησιμο,τον βαζω σε δοχεια,απο τα οποια αφαιρω ενα μερος του αερα με αντλια,και τα βαζω στην καταψυξη.
Τελικα ο καθενας κανει το κουμαντο του μεταξυ ποιοτητος-τιμης.

teodor_ch
29-11-11, 11:20
Τελικα ο καθενας κανει το κουμαντο του μεταξυ ποιοτητος-τιμης.

Και του..χρόνου (συνταξιούχος!) :respekt:

Απο Αγγλία απο ποιό κατάστημα? Και αν μπορείς πρότεινε ένα καφέ για δυνατό cappuccino.

(Για τα υπόλοιπα καταστήματα καφεκοπτεία/καφετέριες δυστυχώς είμαι Κρήτη και δε μπορώ να δοκιμάσω)

Theodore41
29-11-11, 11:46
Και του..χρόνου (συνταξιούχος!) :respekt:

Απο Αγγλία απο ποιό κατάστημα?

http://shop.squaremilecoffee.com/ Πολυ καλο μαγαζι,πολυ καλος καφες.
Εγω επαιρνα αυτον που βγαζουν με ονομα απο τις εποχες του χρονου,πχ Winter,κλπ.

MANTHES
29-11-11, 12:58
Ειχα διαβασει καλα σχολια για τον καφε του λουμιδη αλλα πραγματικα απογοητευτηκα απο το αποτελεσμα. Ο καφες απο τα starbucks αξιζει;

mx1001
03-12-11, 00:47
Ειχα διαβασει καλα σχολια για τον καφε του λουμιδη αλλα πραγματικα απογοητευτηκα απο το αποτελεσμα. Ο καφες απο τα starbucks αξιζει;

Πες μας από ποιους καφέδες γοητεύτηκες να δοκιμάσουμε και εμείς !.

MANTHES
03-12-11, 02:21
απο καφεκοπτεια αγοραζω τις πιο πολλες φορες και με εξαιρεση τον portioli δεν παιρνω κατι αλλο επωνυμο. Απο συσκευασμενους μου αρεζε ο davidof τον οποιο ομως πλεον δεν μπορω να τον βρω. Παντως του λουμιδη σε μεγαλο βαθμο μου εμοιαζε η γευση σαν να πινω ελληνικο καφε απλα αλεσμενο για εσπρεσσιερα

mx1001
03-12-11, 07:28
...Παντως του λουμιδη σε μεγαλο βαθμο μου εμοιαζε η γευση σαν να πίνω ελληνικό καφέ απλα αλεσμένο για εσπρεσσιερα

Αν εννοείς τον Classico ναι είναι κάπως έτσι , ο λόγος είναι το υψηλό ποσοστό robusta (απ οτι μου είπαν 60%arab / 40%rob ) . Ο Λουμίδης όμως έχει και την άλλη ποιότητα (νομίζω Aroma) που είναι 100% arab . Να υποθέσω οτί εννοείς τον Classico (για να μην δίνουμε λανθασμένα συμπεράσματα) . Aroma δεν έχω δοκιμάσει κυριως λόγω τιμής του.

MANTHES
03-12-11, 13:53
Nαι αυτον δοκιμασα και οπως μου ειπε η κοπελα και οι 2 εχουν ρομπουστα οποτε προτιμησα αυτον που λογικα εχει πιο βαρια γευση. Ποσο πιο ακριβος δηλαδη ειναι ο αλλος; Αυτος που πηρα εκανε 26,5 το κιλο

mx1001
03-12-11, 14:15
Εχω 1 χρονο να ψωνισω , θυμαμαι οτι ο Classico εκανε 3,4 - 3,6 το πακετακι των 200 gr ενω ο aroma ηταν πανω απο 5 . Οποτε οι τιμες έπαιζαν 18e / 25+e .

Πάντως κατα την γνώμη μου οι robust-οειδεις καφέδες τα πανε μια χαρα με τα καπουτσινα για 2 λογους .
1. Θέλω μια πιο βαριά γεύση να υπερισχύσει του 'γάλακτος' (ούτως η άλλως πάει πάπαλα του αιθέριο άρωμα του φρέσκου arabica :( )

2. Θέλω περισσότερη καφείνη αφού άλλα 2/3 ξένου σώματος γεμίζουν την κούπα μου :) ...

Theodore41
03-12-11, 15:16
απο καφεκοπτεια αγοραζω τις πιο πολλες φορες και με εξαιρεση τον portioli δεν παιρνω κατι αλλο επωνυμο. Απο συσκευασμενους μου αρεζε ο davidof τον οποιο ομως πλεον δεν μπορω να τον βρω. Παντως του λουμιδη σε μεγαλο βαθμο μου εμοιαζε η γευση σαν να πινω ελληνικο καφε απλα αλεσμενο για εσπρεσσιερα

Ο Λουμιδης,εχει δυο τυπους.Εναν απλο,και εναν αρώμα,οπως τον λεει.Ο αρώμα,πινεται.Οχι σπουδαια πραματα,αλλα πινεται.Ειναι και πιο ακριβος βεβαια.
Εγω ομως,θα σας επαναλαβω,αφου δοκιμαζετε που δοκιμαζετε καφεδες,γιατι δεν παιρνετε και 150g απο το μαγαζακι στην Πλατεια Καρυτση,να δοκιμασετε κι αυτουνου;
Για μενα,για τα λεφτα που χρεωνει,(περιπου τα μισά απο τους αλλους),ειναι εξαιρετικος.Και φρεσκος βεβαια,γιατι το μαγαζι,ειναι κοφτηριο,οπως το λεω εγω.Ειναι γεματο κοσμο συνεχεια,αρα φευγει γρηγορα ο καφες,και αρα ειναι φρεσκος.
Βεβαια,υπαρχουν καφεδες speciality,που καποιοι απ αυτους,ειναι τω οντι εξαιρετικοι,αλλα δεν τους βρισκεις φρεσκους συνηθως,οπότε κάνεις καποιον συμβιβασμο.
Ο καφες που εχει ο Αγγλος,που ειχα βαλει τη δ/νση για καποιο παιδι που τη ζητησε,ειναι και φρεσκος και καλος.Για τους αλλους,δε γνωριζω.
Καποτε πηγα να παρω καφε απο τον ταφ,αλλα ειδα οτι ειχαν καβουρδισθει ενα μηνα πριν,οπότε και την εκανα με ελαφρά.

ronaldinio
04-12-11, 22:48
Καποτε πηγα να παρω καφε απο τον ταφ,αλλα ειδα οτι ειχαν καβουρδισθει ενα μηνα πριν,οπότε και την εκανα με ελαφρά.
Το TAF αξίζει σίγουρα δεύτερη ευκαιρία. Άσε που μπορείς να παραγγείλεις online με αποστολή courier και να γράψεις σημείωση του τύπου "η αποστολή να γίνει στο επόμενο ψήσιμο".

MANTHES
05-12-11, 00:49
Εχει παραγγειλει κανεις απο αυτο το καταστημα; http://www.coffee-world.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=7&Itemid=58
Εχει 5 ευρω εξοδα αποστολης αλλα εχει και μεγαλη ποικιλια

teodor_ch
10-12-11, 13:16
η παρακάτω μηχανή-κάψουλα συνδυασμός φτιάχνει καλό καφέ?
τη προορίζω για άτομο >50 ετών που δεν υπάρχει καμία περίπτωση να φτιάξει ούτε φίλτρου
ένα nes και αυτός πολύ είναι

δε με ενδιαφέρει το κόστος/καφέ όσο η ευκολία που έχουν όλες οι καψουλιέρες και η ποιότητα

http://www.insomnia.gr/topic/429184-%CE%BA%CE%B1%CF%86%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B1-illy-francis-y1-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BD-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%82/

http://www.illyshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=98&LANG=GR
στη τιμή των 99 ευρώ μαζί με 168 κάψουλες
(δηλαδή η μηχανή δώρο με την αγορά 168 καψουλών(!))

Garry
10-12-11, 19:34
στη τιμή των 99 ευρώ μαζί με 168 κάψουλες
(δηλαδή η μηχανή δώρο με την αγορά 168 καψουλών(!))

Θα κάνω ένα σχόλιο μόνο σ'αυτό και δεν απευθύνομαι στον Τεodor που όντως είναι καλή προσφορά αυτή. Τίποτα δεν είναι δώρο με τις μηχανές. Πχ μια συγκεκριμένη εταιρεία(ας μην πω όνομα), με κάθε μηχανή δίνει 1400 κάψουλες δώρο. Τι κάνουν οι αντιπρόσωποι τώρα. Δείτε απάτη. Δίνουν τις 500 στον πελάτη και τις υπόλοιπες τις κρατάνε και στις πουλάνε πάλι σε σένα που θα τις χρειαστείς μόλις σου τελειώσουν. Δηλαδή θα πληρώσεις τις 900 που κανονικά ήταν ΔΩΡΕΑΝ με τη μηχανή και αναγκαστικά κιόλας γιατί δεν χωράει άλλου είδους κάψουλα (άλλη απάτη και αυτή). Κάνε τώρα τον υπολογισμό 9 κούτες που κάθε μία έχει 100 κάψουλες x 37 € η κούτα και δες πόσα λεφτά σου κλέβουν. Θέλετε μια καλή μηχανή espresso για το σπίτι? Πηγαίντε πάρτε την απο την εταιρεία. Ούτε απο αντιπροσώπους μην ψάχνεστε ούτε απο το δίκτυο ή αλυσίδες καταστημάτων. Αυτά και καλές γιορτές.

trelili
12-12-11, 06:59
Περί ορέξεως ουδείς λόγος αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω:
Δοκίμασα πριν μερικές μέρες πρώτη φορά καπουτσίνο ντεκαφεϊνέ από την Tassimo. Δεν είχε τύχει μέχρι στιγμής να δοκιμάσω κάτι άλλο σε κάψουλα εκτός από εσπρέσσο Nespresso (που μου είχε φανεί πολύ οκ). Μου τον πρόσφεραν σε μια επίσκεψη που είχα πάει -αλλά υποτίθεται πως δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα για να τον φτιάξεις, πατάς το κουμπί και η μηχανή τα κάνει όλα. Αυτό το ρόφημα που ήπια δεν έχει καμία σχέση με οποιοδήποτε καπουτσίνο που έχω πιει από οποιαδήποτε "κανονική" εσπρεσομηχανή, σε καφέ ή σε σπίτι. Δεν θα το έλεγα καν καπουτσίνο, ίσως: "ρόφημα με γεύση καφέ και γάλα συμπυκνωμένο". Προτιμώ τον στιγμιαίο καπουτσίνο σε σκόνη της νεσκαφέ πχ σε σχέση με αυτό!
Και δοκίμασα και τη Lacta, οκ κάπως καλύτερο ήταν αλλά και πάλι, απογοήτευση, ένα απλό κακάο σκόνη με γάλα αν μου έβραζε καλύτερο θα ήταν.
Ευτυχώς που δεν την πήρα χωρίς να την δοκιμάσω από καμία προσφορά όταν έψαχνα καφετιέρα για το εξοχικό, θα έβριζα, τώρα!
Επαναλαμβάνω, βέβαια: περί ορέξεως...

mx1001
13-12-11, 03:09
Ηπια 4-5 αμπουλο εσπρεσακια απο την Lavazza Blue (τις καφέ αμπούλες) .
Μου αρεσε:
- Η στιβαρη κατασκευη , δεν το περιμενα .
- Η αναρόφηση που κανει στο τέλος .

Δεν μου άρεσε:
- Ο απίστευτος χρόνος 3-4 λεπτών που χρειάζεται από τον ένα εσπρεσάκι στο επόμενο (δεν μιλάμε για τον αρχικό χρόνο)
- Η γρήγορη εκχύληση <10 sec .
- Ολα αυτα που φέρνει το παραπάνω: Σχετικά αραιή γεύση , ο καφές θα μπορούσε να δώσει περισσότερο άρωμα (εχει γεύση καφέ προς φίλτρου παρά προς espresso) . Απορώ με το καϊμάκι που έφτιαξε (μεσα σε <10 sec) μιας και το καλαθακι δεν ειναι pressurized .

Πάντως ο καφές πίνεται ευχάριστα .

teodor_ch
13-12-11, 10:01
η παρακάτω μηχανή-κάψουλα συνδυασμός φτιάχνει καλό καφέ?
τη προορίζω για άτομο >50 ετών που δεν υπάρχει καμία περίπτωση να φτιάξει ούτε φίλτρου
ένα nes και αυτός πολύ είναι

δε με ενδιαφέρει το κόστος/καφέ όσο η ευκολία που έχουν όλες οι καψουλιέρες και η ποιότητα

http://www.insomnia.gr/topic/429184-%CE%BA%CE%B1%CF%86%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B1-illy-francis-y1-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BD-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%82/

http://www.illyshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=98&LANG=GR
στη τιμή των 99 ευρώ μαζί με 168 κάψουλες
(δηλαδή η μηχανή δώρο με την αγορά 168 καψουλών(!))

ορίστε και ένα βιντεάκι που βρήκα
http://www.youtube.com/watch?v=3-l0RTH8QZI&feature=BFa&list=HL1323759586&lf=mh_lolz
στο περίπου που μέτρησα το χρόνο είναι γύρω στα ~20 δευτερόλεπτα για τη κλασσική ποσότητα καφέ
απο μακριά καλό φαίνεται να φτιάχνει πάντως, αν αληθεύει για τη δουλειά θα είναι ότι πρέπει

Theodore41
13-12-11, 10:22
Ηπια 4-5 αμπουλο εσπρεσακια απο την Lavazza Blue (τις καφέ αμπούλες) .
Μου αρεσε:
- Η στιβαρη κατασκευη , δεν το περιμενα .
- Η αναρόφηση που κανει στο τέλος .

Δεν μου άρεσε:
- Ο απίστευτος χρόνος 3-4 λεπτών που χρειάζεται από τον ένα εσπρεσάκι στο επόμενο (δεν μιλάμε για τον αρχικό χρόνο)
- Η γρήγορη εκχύληση <10 sec .
- Ολα αυτα που φέρνει το παραπάνω: Σχετικά αραιή γεύση , ο καφές θα μπορούσε να δώσει περισσότερο άρωμα (εχει γεύση καφέ προς φίλτρου παρά προς espresso) . Απορώ με το καϊμάκι που έφτιαξε (μεσα σε <10 sec) μιας και το καλαθακι δεν ειναι pressurized .

Πάντως ο καφές πίνεται ευχάριστα .
Και γιατι δεν τον κοβεις πιο ψιλό;

teodor_ch
13-12-11, 10:29
Και γιατι δεν τον κοβεις πιο ψιλό;

μα μιλάει για αμπούλες :hmm:

mx1001
14-12-11, 12:10
Και γιατι δεν τον κοβεις πιο ψιλό;

Να κοψω πιο ψιλή την αμπούλα ;;; !!

Σε πελατη ημουν ...

........Auto merged post: mx1001 πρόσθεσε 3 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Προχθές μου δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσω και την Brikka , αυτο το Moka Pot της Bialetti με την βαλβίδα .

Δεν ξέρω τι δεν έκανα καλα , (αλλά μάλλον όλα καλα τα έκανα) , πάντως ο καφές είχε πολύ περισσότερο την αίσθηση του καμένου , από ότι στα άλλα moka pots .

Και αυτό έχει την λογική εξήγησή του: Η βαλβίδα προκειμένου να εξασφαλίσει υψηλότερη πίεση , αναγκάζει το νερό να βράσει περισσότερη ώρα και σε υψηλότερες θερμοκρασίες . Μου θύμησε τον φλιβερό espresso που έφτιαχναν οι espressιέρες τύπου '3,5 bar' (που δούλευαν μόνο με boiler) .

Προσωπική μου άποψη αλλά σε σχέση με τα πατροπαράδοτα moka pots δεν θα το προτιμήσω .

Theodore41
14-12-11, 18:34
μα μιλάει για αμπούλες :hmm:

Δεν το ειδα.Εγω δεν τα πλησιαζω αυτα ουτε απο μακρυα.Μπορει σε γραφεια να ειναι αναγκαιοτητα λογω λιγοτερης φασαριας,αλλα ειναι αναγκαστικα.Αμα εχεις τη δυνατοτητα,μακρυα κι αλαργα.
Καποτε μου εστειλε η Ρενεκα,φιλτρακια,που παιρνουν "παστιλιες",και δοκιμασα καποιες.Δεν το ξανακανα.Μουμειναν τα φιλτρακια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.