PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

mx1001
15-12-11, 10:34
Ηθελα να εχω και ενα ατσαλινο moka pot (πχ Bialletti Musa / Venus) , οι τιμες τους ομως αγγιζαν τις φθηνες espressoμηχανες οποτε δεν το ψαχνα και πολυ .

Έπεσα πανω σ αυτο
http://www.khgm.cc/msg.php?id=643

παρήγγειλα την 2-cup εκδοση (16 $ <=> 12 euro) και μου ήρθε .

Το πάνω μέρος είναι ακριβές κλώνος της Musa . Το κάτω είναι λίγο φαρδύτερο .

Παμε τα + και - ...

- Ο πατος δεν ειναι flat αρα μαλλον κανει μονο για γκαζακι
- Η περιγραφη αγορας ειναι 2 cup , ενω το δοχείο νερου ειναι οντως διπλασιο+ απο τα 1cup που εχω , το καλαθακι καφε ειναι ακριβως το ίδιο . Για 2 κουπες δηλαδη το αποτελεσμα αραιο (σε σχεση με τα 1cup moka pots που εχω συνηθίσει) . Bαzω περίπου το μισο νερο .
- το παχος ατσαλιού περιγράφεται σαν 0.6mm , εχω την εντυπωση οτι οι bialleti ειναι πιο στιβαρές .

+ Η τιμη .
+ Σε σχεση με τα αλουμινενια ο καφες παρασκευαζεται σε χαμηλοτερη θερμοκρασια και διανύει υψηλότερο σωλήνα (= περισσότερα αρώματα) .
+ Ολα τα καλα που εχουν τα Stainless Steel περί καθαρισμού & συντήρησης (Δεν παρουσιαζουν φαινόμενα διάβρωσης όπως τα αλουμινένια , δεν χρειάζεται τόσο φόβος και προσοχή η μακροχρόνια φύλαξη τους , καθαρίζουν εύκολα) .
+ Δωρο +1 φλάντζα (πολυ μου άρεσε ... ευγε .... πάντα τέτοια !)

chrismasgr
17-12-11, 16:41
Βρήκα σε προσφορά τα παρακάτω

http://www.nespresso.gr/displayBlueMachineDetails.asp?MID=851

http://www.nespresso.gr/displayMainAcc.asp?ITMID=580

Η τιμή από 149 + 70 σε 129και τα δύο . Η ποιότητα του καφέ πολύ καλή . Ήπια capuchino . Τι λέτε για την Nespresso ;

Mouse Potato
17-12-11, 17:07
Που ακριβώς βρήκες την προσφορά. Ενδιαφερόμουν για το aeroccino...

chrismasgr
17-12-11, 17:56
Στο Notos galleries αλλά είναι προσφορά μαζί με την μηχανή .

alekan
17-12-11, 18:07
Που ακριβώς βρήκες την προσφορά. Ενδιαφερόμουν για το aeroccino...

Mπορεί να έχει ξαναναφερθεί, αλλά αυτό
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0044XU2CU
είναι καλύτερο απο το aeroccino.

Mouse Potato
17-12-11, 18:17
Mπορεί να έχει ξαναναφερθεί, αλλά αυτό
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0044XU2CU
είναι καλύτερο απο το aeroccino.

Ναι έχει αναφερθεί ξανά. Ειδικά στις 27,5 λίρες που είχε, ήταν καλή προσφορά. Απλά δεν πολυκαίγομαι γι αυτό ρώτησα μήπως το έβρισκα φθηνότερα.

chrismasgr
17-12-11, 18:57
Εμένα δεν μου είπατε εάν αξίζει η αγορά και εάν είναι αυτόματο σύστημα παραγωγής καφέ.

kriti
17-12-11, 23:10
Με μια απλη και φθηνη εσπρεσιερα απο lidl και καφε κομενο απο καφεκοπτειο εχω ενα πολυ καλο αποτελεσμα γευσης και αρωματος,αλλα η κρεμα μοιαζει περισσοτερο με αφρο παρα "εχει πιο μεγαλες φουσκαλες"καιμακι τι φταιει ο καφες η η μηχανη?

ΥΓ απο οτι διαβασα στο θεμα δεν εχω τοσο μεγαλες απαιτησεις στον καφε εγω, πριν λιγο καιρο επινα μονο φιλτρου.

Theodore41
17-12-11, 23:41
Με μια απλη και φθηνη εσπρεσιερα απο lidl και καφε κομενο απο καφεκοπτειο εχω ενα πολυ καλο αποτελεσμα γευσης και αρωματος,αλλα η κρεμα μοιαζει περισσοτερο με αφρο παρα "εχει πιο μεγαλες φουσκαλες"καιμακι τι φταιει ο καφες η η μηχανη?

ΥΓ απο οτι διαβασα στο θεμα δεν εχω τοσο μεγαλες απαιτησεις στον καφε εγω, πριν λιγο καιρο επινα μονο φιλτρου.
Tωρα,και εδω που τα λεμε,δεν μποει να εχεις απαιτησεις απο μια μηχανη για να σου φτιαξει καλο καφε εσπρεσσο,αν δεν εχεις δωσει καποια αρκετα λεφτα.Δυστυχως,αλλα αυτη ειναι η αληθεια,και αμα δεν το εχεις παντα στο μυαλο σου αυτο,θα στενοχωριεσαι ανευ λογου.
Οι μηχανες για σπιτι,με ενα γκρουπ,εχουν απο κατω απο 100 Ευρω,μεχρι 6.000 Ευρω!!!
Καθως καταλαβαινεις,προκειται για τη μερα με τη νυχτα.
Απο κει και μετά,κανονιζεις την πορεια σου,και μπαινεις καπου μεσα σ αυτο το χαος.Για μενα,μαζεψε μερικα λεφτα αν μπορεις,και παρε καμια Σιλβια,που ειναι μια σχετικα καλη και οχι ακριβη μηχανη,για να ξεκινησεις την πορεια στον εσπρεσσο,γιατι για πορεια προκειται,και οχι για καταληξη,μιας και το θεμα,ειναι φοβερά πολυπλοκο.
Εδω υπαρχουν επιστημονες που ασχολουνται με το θεμα εσπρεσσο,και δεν εχουν καταληξει ακομα,πως θα βγαινει παντα η ιδια ποιοτητα καφε απο μια μηχανη,αμα της βαζουμε καποιο συγκεκριμενο καφε.
Οσον αφορα στον καφε φιλτρου,μιας και προκειται για νεροπλυμα,σου συνιστω καλυτερα,να πινεις νεσκαφε,αλλα οχι την ξεφτιλα των μεταλλικων κουτιων,που εχουν μεσα "χωμα",αλλα καποιο απο τα γυαλινα βαζα,ιδιως Cup Colombie,ή Alta Rica,που εχουν βεβαια τριπλασια τιμη απο τα πρωτα,αλλα η γευση τους δεν εχει καμια σχεση με τη "χωματιλα" των πρωτων.
Αμα δε,βαλεις μεσα,αντι για ζαχαρι,μελι,και μαλιστα το Θυμανθη απο το Βασιλοπουλο,θα παθεις την πλακα σου, απο αρωμα και γευση.
Καλες δοκιμες .

kriti
18-12-11, 15:51
Δεν μου περισευουν 300€ για μηχανη και 300€ για μυλο,και δεν εχω τοσες απαιτησεις οπως πολλοι εδω στο θεμα απλα θελω να δω τι φταιει για το καιμακι μιας και η γευση και το αρωμα ειναι μια χαρα.
Εψαξα για Συλβια αλλα βρηκα με πανω απο 350€ , ισως στο μελλον παρω μια gaggia που βρηκα απο 160-180€ δεν διαθετω παραπανω,και με ετοιμο κομμενο καφε απο καφεκοπτειο με 16€το κιλο.

leasedline
18-12-11, 16:41
Δεν μου περισευουν 300€ για μηχανη και 300€ για μυλο,και δεν εχω τοσες απαιτησεις οπως πολλοι εδω στο θεμα απλα θελω να δω τι φταιει για το καιμακι μιας και η γευση και το αρωμα ειναι μια χαρα.
Εψαξα για Συλβια αλλα βρηκα με πανω απο 350€ , ισως στο μελλον παρω μια gaggia που βρηκα απο 160-180€ δεν διαθετω παραπανω,και με ετοιμο κομμενο καφε απο καφεκοπτειο με 16€το κιλο.

και γω με μηχανη απο LIDL ειμαι, πρεπει να κρατας το ακροφυσιο ακριβως κατω απο την επιφανεια και ισως να πεταξεις και τον αφρο με τις μεγαλες φουσκαλες που καθεται απο πανω, βεβαια στο θεμα του καφε δε μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα οτι βγαζει η μηχανη βγαζει αλλα και παλι ο καφες αυτος μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο πολλες καφετεριες.

kriti
18-12-11, 17:12
Δεν ενοω το αφρογαλα αλλα το καιμακι στον εσπρεσσο εκει εχω παχυ αφρο με μεγαλες φουσκαλες!

leasedline
18-12-11, 19:24
Δεν ενοω το αφρογαλα αλλα το καιμακι στον εσπρεσσο εκει εχω παχυ αφρο με μεγαλες φουσκαλες!

ωχ ναι sorry, μη παραπονιεσαι λοιπον γιατι εμενα δεν εχει σχεδον καθολου αφρο πλεον, αλλα φταιει αρκετα ο καφες που χρησιμοποιω καθως και τα αλατα, οταν την καθαριζω παει καλυτερα...

no_logo
18-12-11, 19:36
Δεν ενοω το αφρογαλα αλλα το καιμακι στον εσπρεσσο εκει εχω παχυ αφρο με μεγαλες φουσκαλες!

Για αυτό φταίει το pressurized portafilter που έχει η μηχανή σου

Theodore41
18-12-11, 20:12
Αμα συγκρινεις ενα φιατακι με μια Φερραρι,θα πεις γιατι το πρωτο,δεν τρεχει οσο το δευτερο,ή γιατι δεν στριβει τοσο καλα;Μαλλον οχι,ετσι δεν ειναι;Αρα,απο τη στιγμη που προς το παρον,δεν γινεται να παρεις κατι αλλο,βολευεσαι μ αυτο που εχεις,κανεις το Σταυρό σου,που εχουμε ακομα καφέ,πραγμα που δεν ειναι καθολου σιγουρο,μιας και μας πηγαινουν με χιλια για να φυγουμε απο το Ευρω,οποτε νιξ συναλλαγμα,νιξ καφε,και αρα νιξ καφετιερες.Φτηνες ή ακριβες.
Ξερεις,επειδη εγω ειμαι πολυ παλιος,οι Ελληνες,για πολλα χρονια,κριθαρι καβουρντισμενο πινανε αντι για καφε.Οι περισσοτεροι Ελληνες.Και η Ιστορια,κυκλους κανει...

kriti
18-12-11, 20:36
Δεν εκανα συγκριση απλα ρωτησα τι φταιει, και η μηχανη ειναι του πατερα μου,οταν παρω δικη μου θα το ψαξω λιγο περισσοτερο

teodor_ch
18-12-11, 20:40
Για αυτό φταίει το pressurized portafilter που έχει η μηχανή σου

και εμένα που έχει γιατί βγάζει τέλειο αφρό που κρατάει για ώρα?
κάτι άλλο θα φταίει στη περίπτωσή του,
ο καφές, μέγεθος καφέ, η πίεση που ασκεί, η θερμοκρασία του νερού κλπ κλπ

MANTHES
18-12-11, 20:50
να υποθεσω πως θελει πιο πολυ πατημα ο καφες και βγαινει με πιεση το νερο;

mx1001
22-12-11, 04:11
...και δεν εχω τοσες απαιτησεις οπως πολλοι εδω στο θεμα απλα θελω να δω τι φταιει για το καιμακι μιας και η γευση και το αρωμα ειναι μια χαρα.

Βασικα μέτρα τα δευτερόλεπτα ...
Αν ειναι λίγα (10-18) σημαίνει οτί βγήκε πολύ γρήγορα .
Σίγουρα ούτε η γεύση ειναι η καλύτερη (και λογω χρόνου και λόγω σκόνης)

Αν βγήκε στον χρόνο του (25) και δεν έχει καιμακι , αν αυτό είναι πολύ παράξενο για σκόνη αλλα το πιθανότερο σημαίνει οτι ο καφές είναι μπαγιάτικος .

Δεν χρειάζεται να κολλάμε στις τυπολατρίες (= καιμάκι) , 2 πραγματάκια χρειάζονται: α) τα 25 δεύτερα με non-pressurized β) φρεσκος - φρεσκοκομενος καφεδάκοςςς ς ς ς ς ς ςς.

Theodore41
22-12-11, 12:05
Βασικα μέτρα τα δευτερόλεπτα ...
Αν ειναι λίγα (10-18) σημαίνει οτί βγήκε πολύ γρήγορα .
Σίγουρα ούτε η γεύση ειναι η καλύτερη (και λογω χρόνου και λόγω σκόνης)

Αν βγήκε στον χρόνο του (25) και δεν έχει καιμακι , αν αυτό είναι πολύ παράξενο για σκόνη αλλα το πιθανότερο σημαίνει οτι ο καφές είναι μπαγιάτικος .

Δεν χρειάζεται να κολλάμε στις τυπολατρίες (= καιμάκι) , 2 πραγματάκια χρειάζονται: α) τα 25 δεύτερα με non-pressurized β) φρεσκος - φρεσκοκομενος καφεδάκοςςς ς ς ς ς ς ςς.

Χωρις μυλο για κοπη επι τοπου,χλωμο το να εχεις καλο καφε,μιας και οπως ειναι γνωστο,αυτος χαλαει σε ωρες απο το κοψιμο,ενω κραταει περιπου 13 ημερες,καβουρδισμενος,αλλα σε κοκκους.

teodor_ch
22-12-11, 15:17
Χωρις μυλο για κοπη επι τοπου,χλωμο το να εχεις καλο καφε,μιας και οπως ειναι γνωστο,αυτος χαλαει σε ωρες απο το κοψιμο,ενω κραταει περιπου 13 ημερες,καβουρδισμενος,αλλα σε κοκκους.

Είναι στα όρια να γίνει ενοχλητικό που δεν εξηγείς λίγο παραπάνω αυτά που γράφεις.

Άλλο ο καλύτερος καφές και άλλο ο καλός καφές. Επίσης είναι και πολύ αντικειμενικό κριτήριο το καλός.

Θα πρέπει να προσθέτεις στο τέλος του ποστ σου, ότι κυνηγάς τον καλύτερο δυνατό καφέ και ότι ο εξοπλισμός σου κοστίζει >200 ευρώ (και πολλά λέω για το >95% του κόσμου!).

Μπερδεύεις όσους δε σε γνωρίζουν ότι χωρίς μύλο καλό (το οποίο το ορίζω ως καλύτερο απο το μέσο όρο των Ελληνικών καφετεριών) καφέ δε μπορείς να πιείς!

Επίσης, τί εννοείς χαλάει μετά το κόψιμο? Και τα φάρμακα όσο περνάει ο καιρός αλλοιώνονται αλλά έχουν ημερομηνία λήξης στα 2-3 χρόνια απο την ημερομηνία παραγωγής! Αλλοιώνεται η γεύση ναί, πέφτει η ποιότητα ναί, αλλά όχι ένα ξερό χαλάει!

kriti
22-12-11, 16:02
Σημερα δοκιμασα lavazza oro 100% arabica και ειναι καλυτερο το αποτελεσμα στο καιμακι

Theodore41
22-12-11, 16:17
Ξερεις,Φυσικος ειμαι,οχι Φιλολογος.Προφανως,πεφτει η ποιοτητα του,σε σχεση μ αυτο που ηταν οταν κοπηκε.Ολα σχετικα ειναι στη ζωη.Το ειπε και ο Αινσταιν...
Τωρα σχετικα με τους μυλους,προφανως,εδω μπαινει θεμα χρηματων,οπως ολα στη ζωη αλλωστε.Υπαρχουν οι μυλοι με επιπεδα μαχαιρια,που δουλευουν στις 1400 περιπου στροφες ανα λεπτο,και αυτοι με τα κωνικά,που δουλευουν γυρω στις 500.Οι δυτεροι,ειναι καλυτεροι,γιατι δεν θερμαινουν τον καφε,πραγμα που αποτελει μια ακομα αιτια υποβαθμισης της ποιοτητος του.
Διαβαζοντας-ψαχνοντας στα διαφορα φόρα,κυριως Αμερικανικα,μπορει να βρει κανεις ενα μυλο,που να χωραει στο πορτοφολι του,και να φτιαχνει καλυτερο καφε,απ'αυτον που θα πινει,αγοραζοντας ετοιμο-κομμενο καφε,εκτος και αν το μαγαζι,ειναι απεναντι απο το σπιτι του,οποτε αγοραζει μονο 50 γρ.,ωστε να μην προλαβαινει να υποβαθμιστει πολυ.Και να φτιαχνει βεβαια διπλούς με 16-18 γρ. την καθε φορά,ωστε να τελειωσει γρηγορα.
Και ακομα,το μαγαζι αυτο,να εχει πολυ δουλεια,ωστε το καβουρδισμα να εχει γινει πριν απο 10 μερες το πολυ,ωστε να μην εχει υποβαθμιστει πολυ απο τη μανα του,οπως λεω εγω.
Εν γενει,το θεμα εσπρεσσο,ειναι πολυπλοκο,πολυ περισσοτερο απο ο,τι φαινεται, και αρα,θελει σοβαρη αντιμετωπιση,σαν κι αυτη που κανουν,πολλοι ανθρωποι ,επαγγελματιες,ή ερασιτεχνες σε ολο τον κοσμο.
Αμα πας στο Αμερικανικο σαιτ Home-Barista.com,θα καταλαβεις για ποιο πραγμα μιλαω.

teodor_ch
22-12-11, 21:11
Δε διαφωνώ καθόλου με όσα λές, αλλά με το τρόπο που τα λές γιατί κάποιος μπορεί να παραπληροφορηθεί!

Απλά στο adslgr σπάνια κάποιον θα ενδιαφέρουν τόσες λεπτομέρειες! Υπάρχει και το home-barista.com για τους υπόλοιπους :p

vasilis_val
23-12-11, 13:49
παιδια ενδιαφερομαι να αγορασω μια μηχανη espresso με καφε συστημα ESE. λεφτα περιπου 150 ευρω. εχετ καμια να μου προτεινετε που να ειναι καλη?

Antonis94
26-12-11, 12:38
Καλημέρα, χρόνια καλά και καλές γιορτές.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως φτιάχνεται εσπρέσο με τέτοιο μπρίκιhttp://img.ehowcdn.com/article-page-main/ehow/images/a05/7c/cl/pezzetti-coffee-maker-instructions-800x800.jpg καθώς διαθέτω ένα αλλά δεν καταλαβαίνω όσες ιντερνετικές πληροφορίες έχω πετύχει ψάχνοντας.

Καλούς καφέδες.

no_logo
26-12-11, 13:01
οδηγίες με κείμενο
http://fantes.com/espresso-stovetop.html

και με βίντεο

http://www.youtube.com/watch?v=v33jLqCnOR0

Antonis94
26-12-11, 13:36
οδηγίες με κείμενο
http://fantes.com/espresso-stovetop.html

και με βίντεο

http://www.youtube.com/watch?v=v33jLqCnOR0


Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Θα το επιχειρήσω λίαν συντόμως.

Antonis94
27-12-11, 16:20
Αυτός ο καφές μπορεί να χρησιμοποιηθεί με την παραπάνω μέθοδο ή χρειάζεται καφές για μηχανή;

http://www.nescafe.gr/html/products-espresso-gr.htm

best71
27-12-11, 17:10
Δεν κανει ο νες καφε γιατι ειναι στιγμιαιος δηλαδη μαιμου:down:
θελει καφε για μηχανη με χοντρο αλεσμα τυπου μακινετα η μπρικι μπιαλετι, καπως ετσι θα το ζητησεις

alekan
27-12-11, 18:17
Κι επισης μην περιμένεις καϊμάκι με το μπρίκι.

teodor_ch
27-12-11, 18:27
Κι επισης μην περιμένεις καϊμάκι με το μπρίκι.

καϊμάκι βγάζει, απλά καταστρέφεται τα τελευταία δευτερόλεπτα
πρέπει να τον βγάλεις λίγο πριν τελειώσει το νερό

Antonis94
27-12-11, 18:52
Δηλαδή αν βάλω αυτό τον καφέ στο μπρίκι σαν τί θα γίνει;

Ο "χοντρο αλεσμα τυπου μακινετα η μπρικι μπιαλετι" πόσο περίπου κάνει;

alekan
27-12-11, 20:49
καϊμάκι βγάζει, απλά καταστρέφεται τα τελευταία δευτερόλεπτα
πρέπει να τον βγάλεις λίγο πριν τελειώσει το νερό

Oπότε, ΔΕΝ κάνει.Αναφέρομαι στο να έχεις καϊμάκι στο φλιτζάνι σου, κι όχι τι γίνεται σε κάποια στιγμή της έγχυσης.Έχω δοκιμάσει 2-3 κατά καιρούς.
Από εκει και πέρα, το μόνο μπρίκι που βγάζει κάποιο καϊμάκι, είναι η Brikka.
Kι αυτό λόγω του ότι έχει βαλβίδα, με την οποία ανεβάζει μερικά bar πίεσης.
http://www.amazon.co.uk/Bialetti-Brikka-Espresso-Maker-cup/dp/B0000AN3QN/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1325007975&sr=8-1

teodor_ch
27-12-11, 20:56
Oπότε, ΔΕΝ κάνει.Αναφέρομαι στο να έχεις καϊμάκι στο φλιτζάνι σου, κι όχι τι γίνεται σε κάποια στιγμή της έγχυσης.Έχω δοκιμάσει 2-3 κατά καιρούς.
Από εκει και πέρα, το μόνο μπρίκι που βγάζει κάποιο καϊμάκι, είναι η Brikka.
Kι αυτό λόγω του ότι έχει βαλβίδα, με την οποία ανεβάζει μερικά bar πίεσης.
http://www.amazon.co.uk/Bialetti-Brikka-Espresso-Maker-cup/dp/B0000AN3QN/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1325007975&sr=8-1

ε αν βγάλεις τον καφέ σου λέω ΠΡΙΝ τελειώσει το νερό, ή κλείσεις το γκαζάκι ακόμα πιο πρίν τότε έχεις καϊμάκι ΚΑΙ στο φλιτζάνι!

όποτε δε βαριέμαι προσέχω να το πετύχω αλλά συνήθως τον αφήνω και περιμένω να ακούσω το θόρυβο με τις μπουρμπουλήθρες

Antonis94
29-12-11, 12:49
Καλημέρα, έχω δοκιμάσει να φτάιξω καφέ τρεις φορές με τη μέθοδο του παραπάνω μπρικιού, αλλά και τις τρεις φορές έχει μείνει κολλημένος καμμένος, νομίζω, καφές εκεί που τον βάζεις για να περάσει ο ατμός και στο φίλτρο από πάνω του και κάνω κάμποσα ώρα να τον βγάλω κατά το πλύσιμο. Είναι κάτι τέτοιο φυσιολογικό;

teodor_ch
29-12-11, 12:53
να είναι στεγνός κολλημένος όχι,

αλλά γενικά έχει πιεστεί και είναι νωπός ακόμα, οπότε με λίγο νερό διαλύεται και φεύγει
(ο καφές κάνει καλό στα φυτά, οπότε μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε στις γλάστρες σας/κήπο)

τα κάνεις όλα σωστά?
http://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ie=UTF-8&ion=1#hl=en&cp=18&gs_id=i&xhr=t&q=how+to+espresso+pot&pf=p&sclient=psy-ab&safe=off&site=webhp&source=hp&pbx=1&oq=how+to+espresso+po&aq=0&aqi=g1g-v2g-b1&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.,cf.osb&fp=e31d7b9b2d541da4&ion=1&biw=1280&bih=909&bs=1

Antonis94
29-12-11, 15:23
Δεν είναι ακριβώς στεγνός αλλά με σκέτο νερό δεν φεύγει. Θα ξανακοιτάξω τις οδηγίες. Ευχαριστώ.

Ίσως ευθύνεται ο στιγμιαίος καφές που χρησιμοποιώ.

kriti
29-12-11, 18:02
Δεν είναι ακριβώς στεγνός αλλά με σκέτο νερό δεν φεύγει. Θα ξανακοιτάξω τις οδηγίες. Ευχαριστώ.

Ίσως ευθύνεται ο στιγμιαίος καφές που χρησιμοποιώ.

Nομιζω οτι δεν πρεπει να βαζεις στιγμιαιο μονο φιλτρου

teodor_ch
29-12-11, 18:10
Δεν είναι ακριβώς στεγνός αλλά με σκέτο νερό δεν φεύγει. Θα ξανακοιτάξω τις οδηγίες. Ευχαριστώ.

Ίσως ευθύνεται ο στιγμιαίος καφές που χρησιμοποιώ.

στιγμιαίο?
1ον δεν ΚΑΝΕΙ!!
2ον ο στιγμιαίος είναι υδατοδιαλυτός, οπότε δε θα έπρεπε να μένει στο μπρίκι, πόσο μάλλον να κολλάει!

drspiros
30-12-11, 20:58
Παιδια, ξερει κανεις που πουλανε στην Αθηνα μεριδες espresso (ese pods) σε συσκευασιες των 50-100 (και σε τιμη 20-30 λεπτα ανα μεριδα);
Καλη χρονια!

tolis29
02-01-12, 17:36
Παιδια, ξερει κανεις που πουλανε στην Αθηνα μεριδες espresso (ese pods) σε συσκευασιες των 50-100 (και σε τιμη 20-30 λεπτα ανα μεριδα);
Καλη χρονια!

εχεις μνμ

leasedline
05-01-12, 12:45
καλή χρονιά,

είχα κάποιες μέρες να κάνω καφέ και τώρα που πάω να λειτουργήσω τη μηχανή δε βγάζει ατμό το ακροφύσιο (σα να έχει μπλοκάρει...) τι κάνω τη πετάω ??

no_logo
05-01-12, 12:58
καλή χρονιά,

είχα κάποιες μέρες να κάνω καφέ και τώρα που πάω να λειτουργήσω τη μηχανή δε βγάζει ατμό το ακροφύσιο (σα να έχει μπλοκάρει...) τι κάνω τη πετάω ??

θα έχει πιάσει γάλα ξεραμένο μέσα στην τρύπα
βάλε μία καρφίτσα, κάτι λεπτό να προσπαθήσεις να την ξεβουλώσεις

Μετά από κάθε χρήση να απελευθερώνεις σκέτο ατμό για να κρατά ανοικτό το στόμιο και να το καθαρίζεις εξωτερικά από ξεραμένα γάλατα

leasedline
05-01-12, 13:22
μπα δεν είναι αυτό το στόμιο είναι οκ, τουλαχιστον όσο μπορεί να πάει μέσα η βελόνα !

κάτι άλλο είναι και το νερό βγαίνει από κάτω από τη μηχανή...

κατι μπούκωσε και ίσως πρέπει να την ανοίξω, έβαλα και υγρό για άλατα αλλά δεν...



θα έχει πιάσει γάλα ξεραμένο μέσα στην τρύπα
βάλε μία καρφίτσα, κάτι λεπτό να προσπαθήσεις να την ξεβουλώσεις

Μετά από κάθε χρήση να απελευθερώνεις σκέτο ατμό για να κρατά ανοικτό το στόμιο και να το καθαρίζεις εξωτερικά από ξεραμένα γάλατα

jim_papa
06-01-12, 20:51
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά,
Θέλω την βοήθειά σας.
Εχω εδω και ένα χρόνο την UNITED ΕΜ8196. Πριν μερικές μέρες ένω πήγα να βγάλω νερό από το ακροφύσιο άκουσα ένα (πουφ). Από εκεί κι ύστερα ούτε νερό ξαναβγήκε ούτε ατμός. Και έχω παρατηρήσει να τρέχει αρκετό νερό από εκεί που βάζουμε το croup. Αλλά espresso συνεχίζω να φτιάχνω κανονικά. O θόρυβος που άκουσα ήταν σαν να βγήκε από την θέση του κάποιο σωληνάκι. (λόγο πίεσης).

Επειδή έχω χάσει την απόδειξη για την εγγύηση πώς μπορώ να την φτιάξω μόνος μου? Από κάτω που την άνοιξα δεν είδα να υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μάλλον πρέπει να ανοίξω το πάνω κομμάτι. (εκεί που έιναι τα κουμπιά).
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει?

leasedline
06-01-12, 21:53
ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και γω, θα δεις ότι αν ανοίξεις τη κάτω βάση μετά έχει και βιδούλες για το πάνω κομμάτι της καφετιέρας απλώς είναι κάπως άβολα και δε ξέρω πωα θα τις ξαναβιδώσεις...εγώ εκεί σταμάτησα και πλέον κάνω το αφρόγαλα με το χτυπητήρι του ΙΚΕΑ...


Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά,
Θέλω την βοήθειά σας.
Εχω εδω και ένα χρόνο την UNITED ΕΜ8196. Πριν μερικές μέρες ένω πήγα να βγάλω νερό από το ακροφύσιο άκουσα ένα (πουφ). Από εκεί κι ύστερα ούτε νερό ξαναβγήκε ούτε ατμός. Και έχω παρατηρήσει να τρέχει αρκετό νερό από εκεί που βάζουμε το croup. Αλλά espresso συνεχίζω να φτιάχνω κανονικά. O θόρυβος που άκουσα ήταν σαν να βγήκε από την θέση του κάποιο σωληνάκι. (λόγο πίεσης).

Επειδή έχω χάσει την απόδειξη για την εγγύηση πώς μπορώ να την φτιάξω μόνος μου? Από κάτω που την άνοιξα δεν είδα να υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μάλλον πρέπει να ανοίξω το πάνω κομμάτι. (εκεί που έιναι τα κουμπιά).
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει?

jim_papa
08-01-12, 21:22
ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και γω, θα δεις ότι αν ανοίξεις τη κάτω βάση μετά έχει και βιδούλες για το πάνω κομμάτι της καφετιέρας απλώς είναι κάπως άβολα και δε ξέρω πωα θα τις ξαναβιδώσεις...εγώ εκεί σταμάτησα και πλέον κάνω το αφρόγαλα με το χτυπητήρι του ΙΚΕΑ...

Φίλε μου, το κατάφερα.
Βρές κατσαβίδι με μαγνητική και μακριά μύτη για να μπορέσεις να φτάσεις εκεί και να μπορέσεις να τις ξαναβιδώσεις. Τελικά ήταν ένα λαστιχάκι που είχε βγεί από την θέση του. Τέλος καλό όλα καλά

leasedline
08-01-12, 23:06
Φίλε μου, το κατάφερα.
Βρές κατσαβίδι με μαγνητική και μακριά μύτη για να μπορέσεις να φτάσεις εκεί και να μπορέσεις να τις ξαναβιδώσεις. Τελικά ήταν ένα λαστιχάκι που είχε βγεί από την θέση του. Τέλος καλό όλα καλά

ευχαριστώ, περίμενα την απάντησή σου για να δω αν τελικά θα κάνω την επέμβαση !!:oneup:

LL.

MANTHES
09-01-12, 16:34
καλή χρονιά,

είχα κάποιες μέρες να κάνω καφέ και τώρα που πάω να λειτουργήσω τη μηχανή δε βγάζει ατμό το ακροφύσιο (σα να έχει μπλοκάρει...) τι κάνω τη πετάω ??
αναλογο προβλημα εχω και εγω και μαλιστα βγαζει αρκετο νερο απο το στομιο. με καθαριστικο δεν ειδα κανενα αποτελεσμα οποτε την βγαζω με την φραπεδιερα και τον φουρνο μικροκυμματων :sorry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.