PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

MANTHES
19-05-12, 12:18
To cook shop της γειτονιάς μου δεν τον έχει τον μύλο zassenhaus Brasilia (Αθήνα, Αμπελόκηποι) και η κοπέλα εκεί, πήρε τηλέφωνο κάπου και μου είπε ότι δεν έχει ούτε η εταιρεία και μόνο από στοκ σε καταστήματα θα τον βρω....

Καντον παραγγελια απο το σαιτ τους και ρωτα αν μπορεις να τον παραλαβεις απο το καταστημα αντι να ερθει στο σπιτι για να γλυτωσεις μεταφορικα
http://www.cookshop.gr/ProductDetail.aspx?nodeSerial=001001001002006003&nodeId=75&productId=3256

ή σε αυτο το χρωμα

http://www.cookshop.gr/ProductDetail...productId=3255

MANTHES
19-05-12, 12:19
deleted by me :p

mx1001
19-05-12, 14:25
Υ.Γ. Παντως δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα εχω την αισθηση πως οι πιο φτηνες μηχανες τα πανε καλυτερα με ''φτηνους'' καφεδες. Ισως επειδη δεν μπορουν να ανταποκριθουν στο ψιλοτερο αλεσμα που πρεπει να εχει ο καφες για να τον ευχαριστηθεις πραγματικα

Στο μόνο που σίγουρα δεν υστερούν οι φθηνές μηχανές είναι στην πίεση ... Ολες οι εσπρεσομηχανες έχουν ULKA τρόμπα 15bar και σχεδόν το ίδιο μοντέλο (διαφέρουν εάν ο άξονας είναι μεταλλικός ή πλαστικός !) . Ισα ίσα που οι φθηνές μηχανές δεν έχουν την λεγόμενη OPV βαλβίδα επιστροφής (για να δώσουν maximum 9 bar ) οπότε ο καφές είναι πιο πιθανό να παραχθεί με περισσότερη πίεση παρά με λιγότερη !! (χωρίς αυτό να είναι καλό )

(Άσχετο με την πίεση) Καμιά φορά οι φθηνές κάνουν τρίπλα !. Oι Delonghi Ec145 φοράνε 180ml ατσάλινο boiler την στιγμή που οι πιο πολλές Gaggia έρχονται με 100ml αλουμινένιο boiler !!!. Οι United EM-8196 έρχονται με 1450W θερμομπλοκ που τέτοια ισχύ μόνο σε Krupps μπορεις να βρεις ...

MANTHES
24-05-12, 18:40
εκανα το λαθος να παω σε σταρμπακς να αγορασω τον καφε τους. αφηνω στην ακρη την απατη πως ειχαν στο καλαθακι με τους καφεδες τιμη 4.95 ενω ο συγκεκριμενος εκανε 5.95 και παω στο αποτελεσμα.

πηρα τον medium και οχι τον dark γιατι δεν ηθελα πολυ καβουρδισμενο αλλα οταν τον ανοιξα πρωτη φορα ειδα τοσο μαυρο καφε, πιο μαυρο ακομα και απο τον Καρεμπε. η γευση απλα δεν υπηρχε λογω του υπερβολικου καβουρδισματος.

Αν εκανε 14 ευρω το κιλο θα ελεγα πως ειναι μια τιμια τιμη αλλα 24 ουτε για αστειο. Υπαρχουν στο εμποριο αναλογοι καφεδες για οσους θελουν τοσο καβουρδισμενους σε καλυτερη τιμη. προσωπικα θα προτεινα για οσους εχουν την δυνατοτητα να αγορασουν απο το makro τον rioba με κανα 15αρι που ειναι σιγουρα πιο γευστικος παρα αυτο το πραγμα 'η κατι φτηνους lavazza που υπαρχουν με παρομοιο καβουρδισμα (οχι τοσο μαυρο φυσικα)

Theodore41
24-05-12, 19:11
Εγω εγραψα εδω και καιρο,για ενα μαγαζακι πισω απο τον Αγ.Γιωργη τον Καρυτση,που εχει παντα φρεσκο καφε,λογω μεγαλης καταναλωσης,και τιμη φτηνη.Πηγαινε παρε και δοκιμασε.

MANTHES
24-05-12, 19:28
φτηνη τιμη εχουν πολλοι αλλα το θεμα ειναι η αναλογια ποιοτητας και τιμης. ετσι και αλλιως ειμαι στην θεσσαλονικη.
παντως αν και οι υπαλληλοι δεν ειχαν ιδεα για ημερομηνια καβουρδισματος πανω στην συσκευασια γραφει την ημερομηνια παραγωγης που σε αυτον που πηρα ειναι 23/1

teodor_ch
24-05-12, 20:02
εκανα το λαθος να παω σε σταρμπακς να αγορασω τον καφε τους. αφηνω στην ακρη την απατη πως ειχαν στο καλαθακι με τους καφεδες τιμη 4.95 ενω ο συγκεκριμενος εκανε 5.95 και παω στο αποτελεσμα.

πηρα τον medium και οχι τον dark γιατι δεν ηθελα πολυ καβουρδισμενο αλλα οταν τον ανοιξα πρωτη φορα ειδα τοσο μαυρο καφε, πιο μαυρο ακομα και απο τον Καρεμπε. η γευση απλα δεν υπηρχε λογω του υπερβολικου καβουρδισματος.

Αν εκανε 14 ευρω το κιλο θα ελεγα πως ειναι μια τιμια τιμη αλλα 24 ουτε για αστειο. Υπαρχουν στο εμποριο αναλογοι καφεδες για οσους θελουν τοσο καβουρδισμενους σε καλυτερη τιμη. προσωπικα θα προτεινα για οσους εχουν την δυνατοτητα να αγορασουν απο το makro τον rioba με κανα 15αρι που ειναι σιγουρα πιο γευστικος παρα αυτο το πραγμα 'η κατι φτηνους lavazza που υπαρχουν με παρομοιο καβουρδισμα (οχι τοσο μαυρο φυσικα)


μπορούσες να δοκιμάσεις ένα espresso πρώτα πριν τον αγοράσεις
τον ίδιο καφέ χρησιμοποιούν στις καφετέριές τους...

αν αγοράσεις 25 ευρώ προ-πληρωμένη κάρτα σου κάνουν ένα καφέ δώρο οπότε βγαίνει φθηνότερα αν αγοράζεις συνέχεια απο εκεί

mx1001
26-05-12, 13:52
Απ οτι βλεπω ο MANTHES ειναι Θεσ/κη και με κάποιες φορές που μίλησα με Αρμενακο δεν προθυμοποιήθηκε να στείλει αποστολή εκτός Αθήνας.

nikosl
08-08-12, 21:31
Παίδες μου χάλασε η μηχανή μου (δεν ζεσταίνει καθόλου το νερό), αλλά επειδή είναι παλιά δεν παίζει να βρω ανταλλακτικά.

Θέλω λοιπόν μια μηχανή με το πολύ 100€ (δύσκολοι καιροί για ξανοίγματα), να παίρνει αλεσμένο και ese αν γίνεται και να φτιάχνει καλό αφρόγαλα.
Κοίταξα τα προηγούμενα posts και κατέληξα στις εξής 2 :

Delonghi EC220CD (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10105133) - γύρω στα 90€ την βρίσκω

Delonghi EC 155 (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10101707) - την βρίσκω από 70€ περίπου.

Έλεγα να πάρω την ΕC155 και να έπαιρνα έναν μύλο της Delonghi τους έχουν κάτω από 40€. Το κόστος αν είναι να πάρω και μύλο δεν θέλω να ξεφύγει από τα 120.

Με δεδομένους αυτούς τους περιορισμούς, τι προτείνετε? Μήπως απλά να πάρω τώρα μια μηχανή και αργότερα βλέπω για μύλο?

trelili
11-08-12, 10:11
Αγόρασα χτες την zassenhaus (cookshop 61,20€ στις εκπτώσεις) και τώρα θα πάω να πάρω καφέ για να αρχίσω να αλέθω!
Απορία:
Πώς θα βρω σε ποιο σημείο πρέπει να βάλω τη αυτήν τη βίδα που ρυθμίζει το χοντρό/ψιλό άλεσμα; Θα φτιάξω δεκάδες καφέδες μέχρι να βρω σε ποιο σημείο αλέσματος η δική μου μηχανή φτιάχνει τον καλύτερο καφέ; :( [f*ck, αυτό θα πάρει μέρες ή πολλούς πεταμένους καφέδες...]
Και δεν είναι καν "βαθμονομημένο" το άλεσμα, που σημαίνει ότι αν κάποιος γυρίσει τη βίδα κατά λάθος, φτου κι απ' την αρχή η ρύθμιση μετά.
Πάντως είναι όμορφη! Και το επόμενο βήμα είναι άμεσα να την κάνω και ηλεκτρική -με την πατέντα με το επαναφορτιζόμενο κατσαβίδι!
happy!
:)


...
Delonghi EC 155 (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10101707) - την βρίσκω από 70€ περίπου.

Έλεγα να πάρω την ΕC155 και να έπαιρνα έναν μύλο της Delonghi τους έχουν κάτω από 40€. Το κόστος αν είναι να πάρω και μύλο δεν θέλω να ξεφύγει από τα 120.
...

Εγώ έχω στο εξοχικό την EC145 και είναι αξιοπρεπέστατη (απλώς δεν ξέρω αν κάνει για συνεχή χρήση καθώς την χρησιμοποιώ αραιά).
Συν ο παραπάνω μύλος (χειροκίνητος, που όπως γράφω ακόμα δεν τον έχω δοκιμάσει) 61,20€. Σύνολο ~135€.
Μάλλον οι εξπέρ λείπουν διακοπές :p και εγώ δεν ξέρω να σου πω περισσότερα...

psymind
17-08-12, 01:11
Καλησπέρα!
'Εφτασε η ώρα να πιώ και εγώ ένα καφεδάκι σάν άνθρωπος!Η μηχανή που βλέπω είναι η κλασσική Gaggia Baby.
-Επειδή ωστόσο μύλο θα πάρω μετά από κάποιους μήνες και θα αγοράσω καφέ από μαγαζιά πρέπει να ζητάω συγκεκριμένο άλεσμα?
-Σε κανένα coffee way θα βρώ τίποτα της προκοπής?
-Για τον Ascaso I Mini I-2 τι γνώμη έχετε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

mx1001
19-08-12, 16:49
Απορία:
Πώς θα βρω σε ποιο σημείο πρέπει να βάλω τη αυτήν τη βίδα που ρυθμίζει το χοντρό/ψιλό άλεσμα;

Απλούστατα θα κανεις με εναν χοντρό μαρκαδόρο μια μαύρη γραμμή όταν θα βρεις το σωστό σημειο :) . Με 4-5 παρασκευές θα το βρεις .

To 'σωστο΄ σημειο (για τον συγκεκριμένο καφέ που κανεις χρηση στην συγκεκριμενη ποσοτητα που βαζεις) ειναι αυτο που κάνει την μηχανή σου να δουλεύει 25-27 sec για να παρασκευασει την ποσότητα που θες (30 - 60 ml) .

Ειχα ξαναγραψει (καπου στις 28/02) οτι ενα εξαγωνικο καρυδακι 13mm μαζι με ενα ηλεκτρικο κατσαβιδι των 11 e σας κανει τον Zass ηλεκτρικο !!
https://lh5.googleusercontent.com/-_NQ4bfpNmho/T00FXdusRRI/AAAAAAAAGc8/z9j6JPgPoZg/s703/DSC00441.JPG

MANTHES
20-08-12, 11:41
η πατεντα που υπαρχει διαθεσιμη να παρουμε καμια ιδεα πως γινεται ηλεκτρικος;

mx1001
20-08-12, 15:57
η πατεντα που υπαρχει διαθεσιμη να παρουμε καμια ιδεα πως γινεται ηλεκτρικος;

!!! δεν υπάρχει πατέντα ....

https://lh4.googleusercontent.com/-UWIF75eTexA/T00FU7twscI/AAAAAAAAGdA/z_DKtj7v6dI/s489/DSC00439.JPG

button
20-08-12, 21:34
μπορούσες να δοκιμάσεις ένα espresso πρώτα πριν τον αγοράσεις
τον ίδιο καφέ χρησιμοποιούν στις καφετέριές τους...

αν αγοράσεις 25 ευρώ προ-πληρωμένη κάρτα σου κάνουν ένα καφέ δώρο οπότε βγαίνει φθηνότερα αν αγοράζεις συνέχεια απο εκεί

τι καρτα ειναι αυτη ???


!!! δεν υπάρχει πατέντα ....

https://lh4.googleusercontent.com/-UWIF75eTexA/T00FU7twscI/AAAAAAAAGdA/z_DKtj7v6dI/s489/DSC00439.JPG

χαχαχαχα!!! καλή πατέντα

teodor_ch
21-08-12, 09:26
τι καρτα ειναι αυτη ???


προ-πληρωμένη starbucks
ρώτα στο ταμείο!

trelili
08-09-12, 04:32
Απλούστατα θα κανεις με εναν χοντρό μαρκαδόρο μια μαύρη γραμμή όταν θα βρεις το σωστό σημειο :) . Με 4-5 παρασκευές θα το βρεις .

To 'σωστο΄ σημειο (για τον συγκεκριμένο καφέ που κανεις χρηση στην συγκεκριμενη ποσοτητα που βαζεις) ειναι αυτο που κάνει την μηχανή σου να δουλεύει 25-27 sec για να παρασκευασει την ποσότητα που θες (30 - 60 ml) .

Ειχα ξαναγραψει (καπου στις 28/02) οτι ενα εξαγωνικο καρυδακι 13mm μαζι με ενα ηλεκτρικο κατσαβιδι των 11 e σας κανει τον Zass ηλεκτρικο !!
https://lh5.googleusercontent.com/-_NQ4bfpNmho/T00FXdusRRI/AAAAAAAAGc8/z9j6JPgPoZg/s703/DSC00441.JPG

Τον δούλεψα λίγο τον μύλο zassenhaus και έχω να πω τα εξής:
Έχουμε ευχαριστηθεί άρωμα καφέ στο σπίτι! Ο φρεσκοκομμένος καφές μυρίζει πιο έντονα και ευχάριστα στην όλη διαδικασία της παρασκευής του. Για τη γεύση, στην Αθήνα που έχω pressurised φίλτρο υπάρχει μεν βελτίωση αλλά στο γλυκό καφελάτε που πίνω εγώ δεν έχω να πω και πολλά. Στο εξοχικό, έχω δοκιμάσει μόνο το χαρμάνι του IKEA (arabica με robusta, νομίζω) και ήταν σούπερ (για μένα) ακόμα και χωρίς γάλα -αλλά με πολλή ζάχαρη πάντα. Όντως έχω βρει το σημείο αλέσματος που στην delonghi 145 μου παίρνει 25 δευτερόλεπτα για να βγει το εσπρεσάκι μου, το οποίο είναι ολίγον "στούκας", βεβαίως, πολύ συμπυκνωμένη και δυνατή γεύση (ο υδραυλικός που δοκίμασε έπαθε λίγο σοκ, "πολύ δυνατός ο καφές σας!" είπε :lol:).
Τον "βαθμονόμησα" λοιπόν, τον μύλο αλλά το πρόβλημα τώρα είναι ότι κατά τη διάρκεια του αλέσματος της ποσότητας για έναν καφέ η βίδα της ρύθμισης περιστρέφεται από μόνη της κατά 90 μοίρες προς την κατεύθυνση του χοντρότερου αλέσματος (κατά τη φορά των δεικτών του ρολογιού). Είναι φυσιολογικό αυτό; Ή είναι χαλασμένος ο δικός μου ο μύλος; Αυτό με αναγκάζει κατά τη διάρκεια του αλέσματος να διορθώνω τη θέση της βίδας κάθε μερικές περιστροφές, αλλιώς όταν αλέθω πχ για 2 καφέδες, το άλεσμα είναι άλλα αντί άλλων στο τέλος. Και γενικά το άλεσμα δεν είναι απόλυτα ομοιόμορφο, όπως από τα starbucks, ας πούμε! Κάποιο σχόλιο σχετικά με αυτά;
[Σχετικά με την ηλεκτροκίνηση, πήρα ηλεκτρικό κατσαβίδι από το ikea αλλά δεν έχω πάρει ακόμα το καρυδάκι. Σε μαγαζί τύπου γειτονιάς πού μπορώ να το βρω -γιατί δεν με βλέπω να πηγαίνω σύντομα στο Praktiker...]

thnx για όλα guys! Το coffee & hobby συνεχίζεται! :)

Manolis_karas
08-09-12, 11:00
[...αλλά δεν έχω πάρει ακόμα το καρυδάκι. Σε μαγαζί τύπου γειτονιάς πού μπορώ να το βρω -γιατί δεν με βλέπω να πηγαίνω σύντομα στο Praktiker...]
Πάρε τη βίδα για μέτρο και ρώτα σε κάποιο μαγαζί στη γειτονιά σου που μπορείς να αγοράσεις καρυδάκι, αγόρασε και αντάπτορα για το κατσαβίδι, αν δεν έχει. Είναι πολύ φτηνά.

mx1001
08-09-12, 12:33
... το πρόβλημα τώρα είναι ότι κατά τη διάρκεια του αλέσματος της ποσότητας για έναν καφέ η βίδα της ρύθμισης περιστρέφεται από μόνη της κατά 90 μοίρες προς την κατεύθυνση του χοντρότερου αλέσματος (κατά τη φορά των δεικτών του ρολογιού).

Εμένα μου εμφανίζει κάτι παρόμοιο , κατά την παρασκευή προχωράει ανάστροφα της φοράς του ρολογιού (πιο λεπτοκομμένο δηλαδή) πράγμα πολύ παράδοξο γιατί όσο ζορίζονται τα τροχάκια έπρεπε να προσπαθούν να λασκάρουν και όχι να σφίξουν , τες πα πάντως και εγώ ναι μετά από 10-20 περιστροφές το διορθώνω λιγάκι .

Μπορεί να ειναι σπαστικό αλλά αυτή ειναι και η μαγκια στα μυλωνακια που έχουν την βιδα διόρθωσης απάνω και οχι μεσα στο κουτί άλεσης . Φαντάζεστε να ηθελε διορθωση και η βίδα να ήταν εσωτερική (πχ Porlex κα.) ?

Οσο αφορα καρυδακια και κατσαβιδια , παρτε απ οπου βρειτε , δεν κανω διαφημιση κανεναν . Αναφερω οσο πιο πολλα δεδομενα μπορω για να βοηθησω . Ακομα μια άλλη μαγκια του Zass που δεν εχουν αλλα μυλωνακια ειναι αυτη η τεραστια 13mm βιδα , σα να σου φωνάζει: "Τι με κοιτάς ; κότσάρισέ μου ενα ηλετρικο κατσαβίδι και άσε την χαμαλίκα ..."

Επίσης για άλλη μια φορά τελείωσα back-to-back test με το Delonghi KG79 ( = Krups GVX231 ) οπου φαινεται καθαρα η ανωτερωτητα του Zass εναντι άλλων φθηνων μύλων , αρα αξίζει τον κόπο αλλοιως πατε σε μυλους > 180 e.

button
08-09-12, 19:38
προ-πληρωμένη starbucks
ρώτα στο ταμείο!

Ναι πήρα μια έχει και 10% έκπτωση και δεν είναι λίγα τα 0,40€ που γλύτωσα :p

Έχει δουλέψει κάνεις εσπρεσιερα φορητή η όπως λέγονται

teodor_ch
08-09-12, 22:17
Ναι πήρα μια έχει και 10% έκπτωση και δεν είναι λίγα τα 0,40€ που γλύτωσα :p

Έχει δουλέψει κάνεις εσπρεσιερα φορητή η όπως λέγονται

πιο παλιά έδινε στους 5 τον 1 δώρο οπότε ήταν καλύτερη προσφορά
εκεί έχω μείνει εγώ!

button
08-09-12, 23:42
πιο παλιά έδινε στους 5 τον 1 δώρο οπότε ήταν καλύτερη προσφορά
εκεί έχω μείνει εγώ!

Α...... Τότε είναι χάλια ..

mx1001
11-09-12, 00:08
...Έχει δουλέψει κάνεις εσπρεσιερα φορητή η όπως λέγονται

Εννοείς τα moka pots ?
http://en.wikipedia.org/wiki/Moka_pot

button
11-09-12, 00:58
οχι οχι έχει ποιο προχωρημένα

Εγω λέω κάτι σαν αυτό http://www.digitallife.gr/handspresso-live-demo-ifa-2012

mx1001
11-09-12, 01:32
149 ευρω (+μεταφορικα) για να κανεις καφε στο αμαξι απο ESE pods ?
Ασε ... παιρνω το θερμός ...

kosmaspt
21-09-12, 19:15
Καλησπέρα!Νέος στο φόρουμ αλλά και στις επρεσιέρες.!θα ηθελα να ρωτήσω κάτι μιας και είμαι λίγο άσχετος...Αγόρασα πολύ πρόσφατα την delonghi EC220CD...ευχαριστημένος είμαι απο το καφέ που κάνει αλλά έχει κάποια διαρροή στο κατω πίσω μέρος...ειδικά οταν τη γέρνω προς τα πίσω...πολύ νερό!Είναι φυσιολογικό η έφυγα για αλλαγή;

MANTHES
25-09-12, 00:41
Χαλασε η ροβεντα που ειχα, μακρια οποιος το σκεφτεται να παρει, οποτε ψαχνω για νεα φτηνη και αξιοπρεπη μηχανη. Η delonghi 155 απο θεμα αξιοπιστιας τι λεει; Ειμαι αναμεσα σε αυτην και στην aeg ea110 αλλα για την δευτερη δεν βρισκω γενικα σχολια και βιντεο οποτε δεν ειναι πρωτη μου επιλογη.
Την delonghi την ειδα σε βιντεο και το αποτελεσμα της ειναι πραγματικα πολυ καλο αλλα πλεον με νοιαζει και η ποιοτητα των υλικων γιατι αυτο που εζησα με την rowenta την μια να σπαει στα δυο η χειρολαβη και την αλλη να σπαει ο διακοπτης για καφε, αφρογαλο ειναι γελοιο.

nik16v
25-09-12, 07:32
Ένας φίλος έχει εδώ και ένα μήνα την Philips-Saeco HD8323 (85,00 €) και μέχρι στιγμής είναι πολύ ευχαριστημένος.

Δες αν θες τα παρακάτω:

http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=2103

http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=1632 (http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=1632&hilit=hd8323)

http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=1239

http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=16&t=1765

MANTHES
25-09-12, 10:41
Δυστυχως δεν την βρισκω εδω στην θεσσαλονικη και αν την παρω απο αλλου με τα μεταφορικα, συν οτι καποιοι χρεωνουν την αντικαταβολη, θα φτασει η τιμη κοντα στα 95 και δυστυχως τα λεφτα ειναι πολυ περιορισμενα

nik16v
25-09-12, 11:29
Έχεις ρωτήσει στα παρακάτω; Είναι Θεσσαλονίκη και το πρώτο την έχει 76,00€. Αν δεν υπάρχει στο πρώτο διαθέσιμη πάρε στο δεύτερο και πες στο τάδε την έχουν 76,00€ την δίνετε τόσο εσείς;
http://www.5050.gr/ProductDetails.aspx?product=72abc28e-c945-4c1f-8fb3-5b8fe4cb52bd
Δωδεκανήσου 9, 7ος όροφος, 54626, Θεσσαλονίκη Τηλ: 2310532122

http://www.e-theodoulidis.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1778&category_id=21&option=com_virtuemart&Itemid=2
Παπαζώλη 16 Θεσσαλονίκη Κέντρο 2310 535715

Αν πάλι ξεφεύγει οικονομικά, εσύ το ξέρεις, μην σε επιρρεάζω.

MANTHES
25-09-12, 11:35
Kαι εγω αυτην ειχα στο μυαλο μου αλλα οπως ειπα την ειχα απορριψει λογω μεταφορικων. Το πρωτο καταστημα το ειδα χθες αλλα δεν προσεξα πως ειναι στην θεσσαλονικη. Με το δευτερο δεν ασχολουμαι γιατι δεν εχει τιμες και γενικα αποφευγω τετοιες περιπτωσεις.
Ευχαριστω πολυ και προχωρω στην παραγγελια

MANTHES
26-09-12, 15:01
να πω και μια προχειρη εντυπωση απο την συσκευη. ο αφρος τοσο σε σουπερ μαρκετ οσο και του καφεκοπτειου βγαινει σαν σαπουναδα σε αντιθεση με την προηγουμενη που ηταν κρεμα αλλα αν το καταλαβαινω καλα αυτο συμβαινει, περα του pressurized που ετσι και αλλιως εχουν και οι δυο, γιατι η συγκεκριμενη μηχανη σηκωνει ανετα πολυ πιο λεπτο κοψιμο και επισης χρειαζεται και ενα καλο ταμπερ καθως ο καφες που μενει δεν ειναι συμπαγης αλλα σαν λασπη

mx1001
26-09-12, 21:57
1) Μέτρα τον χρόνο ...( τα 'πιάνεις' τα 25 secs ?)
2) Ξεφορτώσου το pressurize οσο ειναι ετσι δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα για τιποτα
3) Μαθε την μηχανη - Κράτα τις διαδικασίες (προθερμανση - dump shots κτλ - tamping)
4) Keep on walking ... ώρα για μυλο ... κι ας ειναι και Zass ... με τον καφεκόπτη δεν θα βγάλεις άκρη ... ούτε αυτός βγάζει !.

MANTHES
27-09-12, 01:37
λεφτα για μυλο δεν υπαρχουν ουτε για αστειο και επισης μαζι θα χρειαστει και ταμπερ της προκοπης και αν ειναι να το κανω non pressurized τα χρειαζομαι οπωσδηποτε και τα δυο.
22 δευτερολεπτα εκανε για διπλη δοση καφε (δεν τα ζυγισα τα γραμμαρια αλλα συμφωνα με το κουταλακι)

mx1001
27-09-12, 05:48
Εφοσον εποιασες τα 22 sec δεν χρειαζεται πιο ψιλοκομενο ετσι οπως εισαι . Δεν δικαιολογειται το κακο αποτεσμα . Ξεφορτοσου το pressurized απο κατι link θυμαμαι ξεκουμπωνει ευκολα . No problem για τον μυλο αλλα θα σαι σε συχνες βολτες στον καφεκοπτη . Αν και στο non prsurized πανε ασχημα τα πραγματα τοτε κατι αλλο συμβαινει (κακη θερομοκρασια , καφες , κα) .

MANTHES
28-09-12, 10:44
Τον χρονο τον μετραμε απο την στιγμη που θα βγει η πρωτη σταγονα;
Καμια ιδεα γιατι μπορει ο καφες να μενει λασπωμενος στο καλαθακι αντι να ειναι μια συμπαγης μαζα; Πιστευω λογω κοψιματος, το πατημα στο pressurized απο οτι διαβασα παιζει ελαχιστο ρολο και ετσι και αλλιως τον παταω, αλλα καθε ιδεα ειναι καλοδεχουμενη.
Σκεφτομαι να παρω illy που ειναι αρκετα ψιλοκομμενος (η παλια μηχανη μπουκωνε και δεν μπορουσε καν να τρεξει ο καφες) απλα και μονο για το κοψιμο γιατι σαν γευση δεν μου αρεσει

lunatic
28-09-12, 11:40
ο χρόνος μετράει από τι στιγμή που θα πατήσεις τον διακόπτη...
Λασπωμένος βγαίνει ίσως γιατί έχεις λίγα γραμμάρια καφέ μέσα.... πόσα βάζεις και σε τί καλαθάκι?

MANTHES
28-09-12, 11:58
στο διπλο καλαθακι βαζω δυο δοσεις συμφωνα με το κουταλακι τα οποια απο περιεργεια τα ζυγισα τωρα και ειναι 14γρ.

nik16v
30-09-12, 07:57
Pressurized to Non-Pressurized Portafilter (Αναστρέψιμη ενέργεια)
http://www.youtube.com/watch?v=kV31qWRlBD4

MANTHES
30-09-12, 12:18
Το δοκιμασα χθες και εβγαλε κρεμα αλλα ηταν λεπτη και επισης μετα απο καποια δευτερολεπτα μπουκωσε η μηχανη ενω στην αρχη ετρεχε κανονικα.
Ισως πατησα παραπανω τον καφε. Παντως ειναι δεδομενο πως χρειαζεται μυλος για να πειραματιστω γιατι πιστευω πως το θεμα ειναι να βρω την χρυση τομη αναμεσα σε κοψιμο και πατημα.
Ευχαριστω αλλα ας μην το κουραζουμε αδικα το θεμα εκτος και αν εχει κανεις αποψη απο την συγκεκριμενη μηχανη

MANTHES
10-10-12, 20:33
Τελικα με το pressurized το θεμα ηταν πως θελει παραπανω καφε απο τις δυο δοσεις που βγαινουν με το κουταλακι που εχει μεσα για το διπλο καλαθακι. Στο μονο δεν κανω ετσι και αλλιως γιατι θελω δυνατο τον καφε.
Αν δεν βγαλει προβληματα δειχνει πολυ καλη λυση για τα λεφτα της

fonzi
23-10-12, 12:34
Η SAECO πόσο χρόνο χρειάζεται να προθερμανθεί; Διάβασα στη delonghi 330 ότι θέλει περίπου 30 λεπτά και τρόμαξα...
Το ίδιο ισχύει για τη SAECO;
Ψάχνω μια που να ζεσταίνεται γρήγορα διότι το πρωί είμαι στο τρέξιμο!

Theodore41
23-10-12, 13:12
Η SAECO πόσο χρόνο χρειάζεται να προθερμανθεί; Διάβασα στη delonghi 330 ότι θέλει περίπου 30 λεπτά και τρόμαξα...
Το ίδιο ισχύει για τη SAECO;
Ψάχνω μια που να ζεσταίνεται γρήγορα διότι το πρωί είμαι στο τρέξιμο!
Αλλο ζεσταινεται,και αλλο ειναι ετοιμη για τον καλυτερο καφε, που αυτη,μπορει να φτιαξει.
Ο δευτερος χρονος,ειναι σαφως μεγαλυτερος.
Αρα,καφε μπορεις να πιεις και σε 10 λεπτα,μη σου πω και σε 5,αλλα δεν θα ειναι τοοσο καλος,οσο θα μπορουσε να τον φτιαξει.

fonzi
23-10-12, 14:05
Αλλο ζεσταινεται,και αλλο ειναι ετοιμη για τον καλυτερο καφε, που αυτη,μπορει να φτιαξει.
Ο δευτερος χρονος,ειναι σαφως μεγαλυτερος.
Αρα,καφε μπορεις να πιεις και σε 10 λεπτα,μη σου πω και σε 5,αλλα δεν θα ειναι τοοσο καλος,οσο θα μπορουσε να τον φτιαξει.

αυτό συμβαίνει με όλες τις μηχανές που δεν λειτουργούν με κάψουλα;
Ολες θέλουν τόσο χρόνο;

Ψάχνω κάτι με λιγότερο από 200 ευρώ που να εξυπηρετεί σε θέμα χρόνου το πρωί αλλά να πίνεται όμως!

Από την άλλη βέβαια μου την δίνει ο εγκλωβισμός σε μια μόνο εταιρεία που έχουν οι μηχανές κάψουλας καθώς και η ακριβή τιμή του καφέ τους.

Ετσι έχω μπλέξει...

Theodore41
23-10-12, 15:09
αυτό συμβαίνει με όλες τις μηχανές που δεν λειτουργούν με κάψουλα;
Ολες θέλουν τόσο χρόνο;

Ψάχνω κάτι με λιγότερο από 200 ευρώ που να εξυπηρετεί σε θέμα χρόνου το πρωί αλλά να πίνεται όμως!

Από την άλλη βέβαια μου την δίνει ο εγκλωβισμός σε μια μόνο εταιρεία που έχουν οι μηχανές κάψουλας καθώς και η ακριβή τιμή του καφέ τους.

Ετσι έχω μπλέξει...
Κοιτα,για ολα υπαρχει λυση.
Μπορεις να βαλεις ενα χρονοδιακοπτη,μαζι με ενα ρελε,ικανο να σηκωσει το αμπεραζ της μηχανης,και να το ρυθμιζεις να αναβει μιση ωρα πριν σηκωθεις.
Θα εχεις και το portafilter,οπως το λενε οι Ιταλοι,στη θεση του,και μονο καφε θα βαζεις το πρωι,και θα εισαι ΟΚ αμεσως.

fonzi
23-10-12, 15:14
ΟΚ
κατάλαβα.

Σαν μηχανή η saeco είναι καλή ή να πάρω καλύτερα μια delonghi 155;

Θέλω να βάζω χάρτινες συσκευασίες ή προαλεσμένο από σουπερ.

Theodore41
23-10-12, 15:31
ΟΚ
κατάλαβα.

Σαν μηχανή η saeco είναι καλή ή να πάρω καλύτερα μια delonghi 155;

Θέλω να βάζω χάρτινες συσκευασίες ή προαλεσμένο από σουπερ.
Για τις μηχανες,αδυνατω να σου πω κατι χρησιμο.Για τους καφεδες ομως,να ξερεις οτι ο τριμμενος καφες,χαλαει πολυ γρηγορα,ακομα και στο ψυγειο να τον βαλεις.Χανει δηλαδη το αρωμα του.
Αμα ειναι σε καψουλες η σε ταμπλετες,μαλλον ειναι καλυτερος,γιατι ανοιγει εκεινη τη στιγμη κατα καποιον τροπο,χωρις να φτανει βεβαια εκεινον που εχουμε οταν τον τριψουμε εκεινη ακριβως τη στιγμη,και τον εχουμε καβουρντισει το πολυ,πριν απο 15 μερες,εχοντας τον στην καταψυξη και σε κοκκους.
C'est la vie,που λενε και οι Γαλλοι.:)

mx1001
25-10-12, 01:23
Κοιτα,για ολα υπαρχει λυση....
Τα Dump Shots δεν βοηθάνε ; Αντι να περιμενω με τις ωρες να ζεσταθει ρίχνω στο ποτηράκι 2-3 παρασκευες μονο νερό . 1) Η μηχανη εχει ζεσταθει 2) Το ποτηρακι εχει ζεσταθει 3) Το νερο που ηταν μεσα στο boiler / thermoblock ολο το βραδυ εχει φύγει .

Theodore41
25-10-12, 08:47
Τα Dump Shots δεν βοηθάνε ; Αντι να περιμενω με τις ωρες να ζεσταθει ρίχνω στο ποτηράκι 2-3 παρασκευες μονο νερό . 1) Η μηχανη εχει ζεσταθει 2) Το ποτηρακι εχει ζεσταθει 3) Το νερο που ηταν μεσα στο boiler / thermoblock ολο το βραδυ εχει φύγει .
Επειδη δεν το καταλαβα το νοημα,μηπως μπορεις να ξαναγραψεις ;

mx1001
25-10-12, 11:46
Εαν αντί να περιμένω με τις ώρες να ζεσταθει η μηχανη , κανω 2-3 εκχυλίσεις (μονο νερο) , δε θα πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα συν τα παραπανω που γράφω ; Βεβαια αφορά μικρες μηχανες με μικρα boiler .

@ ADSLgr.com All rights reserved.