PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

George_Prix
27-09-13, 18:49
Πριν απο 3 χρονια πηρα μια Gaggia Evolution και ενα μυλο Rancilio Rocky.
Aπο το μυλο ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος. Απο τη μηχανη οχι και τοσο.
Εκτος απο τις 2 φορες που χαλασε η βαλβιδα τον τελευταιο χρονο, ουτε η ποιοτητα του καφε με τρελανε ποτε...
Με θεωρητικα χειροτερες μηχανες φιλων εχω φτιαξει καλυτερο καφε...
Δοκιμασα τα παντα. ΠΟΛΛΟΥΣ διαφορετικους καφεδες (απο Ελλαδα και εξωτερικο), διαφορετικο παχος κοπης, διαφορετικο πατημα (με δυναμομετρικο tamper) και ελαχιστες φορες ειπα "ΤΕΛΕΙΟΣ".

Οποτε σκεφτομαι να παρω μια νεα μηχανη. Ξερω οτι πολλοι θα προτεινουν Gaggia παλι, αλλα αυτη τη φορα εστω και για ψυχολογικους λογους θα ηθελα να δοκιμασω κατι διαφορετικο.

1) Το budget μου ειναι στα 300€ το πολυ (αν καποια φθηνοτερη εχει καλυτερο value for money φυσικα θα προτιμηθει)...
2) Μπορω να αγορασω και απο το εξωτερικο αν παιζει κατι καλο που δεν κυκλοφορει στην Ελλαδα.
3) Το tamper που εχω ειναι 58mm. Οποτε μια μηχανη με αντιστοιχο group θα προτιμηθει, γιατι πληρωσα 90€ το tamper και ειναι αμαρτια να παει χαμενο !

Εχετε να μου προτεινετε καμια καλη μηχανη ?

SkyNet
29-09-13, 04:14
Καταρχήν τα συγχαρητήρια μου που αποφάσισες να αγοράσεις μύλο - μια πολύ σημαντική κίνηση για να πίνεις καλό καφέ. Ελπίζω να συνδυάζεται με αντίστοιχους καλούς καφέδες :-)
Σχετικά με την Evolution δεν ειναι καθόλου κακή επιλογή. Μήπως δεν έχεις ακόμα εξελίξει σωστά την τεχνική σου;
Αν επιμένεις να πας σε καινούρια μηχανη θα πρότεινα να ανέβεις λίγο στο budget σου και να πας σε μια κλασσική επιλογή καλού σπιτικού καφέ, την Rancilio Silvia (φυσικά 58mm!)
Επίσημος αντιπρόσωπος είναι η Taf (www.cafetaf.gr (http://www.cafetaf.gr))
Στο budget που έθεσες πιο πάνω μονόδρομος είναι η Gaggia Classic πάντως από amazon.co.uk

Sugar
29-09-13, 08:32
Πριν απο 3 χρονια πηρα μια Gaggia Evolution και ενα μυλο Rancilio Rocky.
Aπο το μυλο ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος. Απο τη μηχανη οχι και τοσο.
Εκτος απο τις 2 φορες που χαλασε η βαλβιδα τον τελευταιο χρονο, ουτε η ποιοτητα του καφε με τρελανε ποτε...
Με θεωρητικα χειροτερες μηχανες φιλων εχω φτιαξει καλυτερο καφε...
Δοκιμασα τα παντα. ΠΟΛΛΟΥΣ διαφορετικους καφεδες (απο Ελλαδα και εξωτερικο), διαφορετικο παχος κοπης, διαφορετικο πατημα (με δυναμομετρικο tamper) και ελαχιστες φορες ειπα "ΤΕΛΕΙΟΣ".

Οποτε σκεφτομαι να παρω μια νεα μηχανη. Ξερω οτι πολλοι θα προτεινουν Gaggia παλι, αλλα αυτη τη φορα εστω και για ψυχολογικους λογους θα ηθελα να δοκιμασω κατι διαφορετικο.

1) Το budget μου ειναι στα 300€ το πολυ (αν καποια φθηνοτερη εχει καλυτερο value for money φυσικα θα προτιμηθει)...
2) Μπορω να αγορασω και απο το εξωτερικο αν παιζει κατι καλο που δεν κυκλοφορει στην Ελλαδα.
3) Το tamper που εχω ειναι 58mm. Οποτε μια μηχανη με αντιστοιχο group θα προτιμηθει, γιατι πληρωσα 90€ το tamper και ειναι αμαρτια να παει χαμενο !

Εχετε να μου προτεινετε καμια καλη μηχανη ?

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σ' εμένα. Αν και χαμηλότερο σε ποιότητα μοντέλο, η Gaggia Pure, εντούτοις δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος...Το αποκορύφωμα είναι ότι πρόσφατα φαγώθηκε το λαστιχάκι πάνω στο οποίο πατάει το πορταφίλτερ, κι από την eυrogat μου είπαν ότι έρχεται ως ανταλλακτικό όλο το κάτω μέρος του μπόιλερ, ήτοι 50€! Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω και να χωνέψω ότι για να αλλάξω ένα λαστιχάκι αξίας 1€, πρέπει να πληρώσω 50 για αλλαγή boiler!! Υπ' αυτές τις συνθήκες, αν και πολλοί θεωρούν πολύ καλή αγορά τη Gaggia Classic, είμαι το λιγότερο επιφυλακτικός, ειδικά όταν το μοντέλο δεν εισάγεται και δεν θα υπάρχει εγγύηση...Σκεφτομαι την περίπτωση της ascaso dream, η οποία είναι αρκετά ακριβότερη βέβαια, στα 440€, το καλό όμως είναι ότι η τιμή του αντιπροσώπου στην Ελλάδα είναι πολύ καλή σε σχέση και με τα ιντερνετικά ευρωπαϊκά μαγαζιά. Για τη rancilio silvia, χωρίς να ξέρω γιατί, φοβάμαι ότι ίσως να θέλει πολλή καλή τεχνική για να φτιάξει τον καφέ που σίγουρα μπορεί να φτιάξει (δεν το ξέρω, απλή αίσθηση). Τελευταία έπεσε το μάτι μου και σε αυτήν εδώ, www.lelit.com/web/gamma_scheda_tecnica.asp?id=131, για την οποία, με μια σύντομη ερεύνα στο web, είδα πολύ καλές απόψεις (γύρω στα 300€).
Τέλος, τι θα προτείνατε για μύλο άλεσης;

GreekStatistic
29-09-13, 15:06
Επειδη προσωπικα δεν ειχα ποτε το χρημα και τη διαθεση να δαπανησω 200+ ευρω που κανει μια σωστη μηχανη εσπρεσσο βολευομαι μια χαρα με το μπρικι εσπρεσσο που κοστιζει 10-20 ευρω και φυσικα το κοστος του καφε ειναι πολυ μικροτερο απο τις αμπουλες που παιρνουν οι νεσπρεσσο κτλ αφου px με να κουτι lavazza κοκκινο απο το σουπερ μαρκετ με 3-4 ευρω φτιαχνω γυρω στοyς 30 φρεντο...
Απο μπρικι παλαιοτερα ειχα ενα bialetti που μου ειχαν φερει απο ιταλια αλλα χαλασε το λαστιχο και πλεον ειμαι με ενα pedrini. ( http://www.liveyourhome.gr/ell/product/%CE%9A%CE%B1%CF%86%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B1_%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%BA%CE%B9_espresso_Pedrini__02CF002 )
Προσωπικα νομιζω οτι ο εσπρεσσο απο το μπρικι δεν εχει να ζηλεψει τπτ απο τις μηχανες.

SkyNet
29-09-13, 20:51
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σ' εμένα. Αν και χαμηλότερο σε ποιότητα μοντέλο, η Gaggia Pure, εντούτοις δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος...Το αποκορύφωμα είναι ότι πρόσφατα φαγώθηκε το λαστιχάκι πάνω στο οποίο πατάει το πορταφίλτερ, κι από την eυrogat μου είπαν ότι έρχεται ως ανταλλακτικό όλο το κάτω μέρος του μπόιλερ, ήτοι 50€! Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω και να χωνέψω ότι για να αλλάξω ένα λαστιχάκι αξίας 1€, πρέπει να πληρώσω 50 για αλλαγή boiler!! Υπ' αυτές τις συνθήκες, αν και πολλοί θεωρούν πολύ καλή αγορά τη Gaggia Classic, είμαι το λιγότερο επιφυλακτικός, ειδικά όταν το μοντέλο δεν εισάγεται και δεν θα υπάρχει εγγύηση...Σκεφτομαι την περίπτωση της ascaso dream, η οποία είναι αρκετά ακριβότερη βέβαια, στα 440€, το καλό όμως είναι ότι η τιμή του αντιπροσώπου στην Ελλάδα είναι πολύ καλή σε σχέση και με τα ιντερνετικά ευρωπαϊκά μαγαζιά. Για τη rancilio silvia, χωρίς να ξέρω γιατί, φοβάμαι ότι ίσως να θέλει πολλή καλή τεχνική για να φτιάξει τον καφέ που σίγουρα μπορεί να φτιάξει (δεν το ξέρω, απλή αίσθηση). Τελευταία έπεσε το μάτι μου και σε αυτήν εδώ, www.lelit.com/web/gamma_scheda_tecnica.asp?id=131, για την οποία, με μια σύντομη ερεύνα στο web, είδα πολύ καλές απόψεις (γύρω στα 300€).
Τέλος, τι θα προτείνατε για μύλο άλεσης;

Πολύ παράξενο αυτό με το λαστιχάκι - κοίταξες καθόλου μήπως βρεις κάτι στο internet? Γενικά στη Eurogat είναι εξυπηρετικοί και με λογικές τιμές - μου κάνει εντύπωση.
Σχετικα με τη Lelit αν θυμάμαι καλά το group head της είναι μικρότερο στα 57mm καθώς και μικρότερο boiler από την Silvia με ότι αυτό συνεπάγεται (κυρίως χειρότερη θερμοκρασιακή σταθερότητα). Επίσης η Silvia έχει σίγουρα πολύ πιο commercially oriented components - ζυγίζει περισσότερο.
Η Silvia δεν θέλει καθόλου παίδεμα και είναι πανεύκολη στη χρήση της. Δεν βλέπω πως διαφοροποιείται η τεχνική σου σε σχεση με την Gaggia Pure την οποία ήδη διαθέτεις.
Κατ'εμε ότι καλύτερο (δεδομένης πάντα της τιμής) μπορεί να αγοράσει κανείς σε single boiler μηχανές και βάζει κάτω πολύ ακριβότερες.
Επίσης αν θυμάμαι καλά η διαφορά Lelit - Silvia δεν είναι τόσο μεγάλη - αξίζει όμως σίγουρα μια έρευνα.

- - - Updated - - -


Επειδη προσωπικα δεν ειχα ποτε το χρημα και τη διαθεση να δαπανησω 200+ ευρω που κανει μια σωστη μηχανη εσπρεσσο βολευομαι μια χαρα με το μπρικι εσπρεσσο που κοστιζει 10-20 ευρω και φυσικα το κοστος του καφε ειναι πολυ μικροτερο απο τις αμπουλες που παιρνουν οι νεσπρεσσο κτλ αφου px με να κουτι lavazza κοκκινο απο το σουπερ μαρκετ με 3-4 ευρω φτιαχνω γυρω στοyς 30 φρεντο...
Απο μπρικι παλαιοτερα ειχα ενα bialetti που μου ειχαν φερει απο ιταλια αλλα χαλασε το λαστιχο και πλεον ειμαι με ενα pedrini. ( http://www.liveyourhome.gr/ell/product/%CE%9A%CE%B1%CF%86%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B1_%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%BA%CE%B9_espresso_Pedrini__02CF002 )
Προσωπικα νομιζω οτι ο εσπρεσσο απο το μπρικι δεν εχει να ζηλεψει τπτ απο τις μηχανες.

Θα διαφωνήσω σχετικά με το ότι ο καφές από το μπρίκι δεν έχει να ζηλέψει από τις μηχανές - ειδικά ο συνδυασμός φρέσκος καφές - μύλος - μηχανή νομίζω πως είναι ασυναγώνιστος.
Σίγουρα όμως πίνεις ΠΟΛΥ καλύτερο καφέ από τους φίλους σου με τις καψουλομηχανές ;-)
Αν ποτέ ασχοληθείς κάνε το βήμα ξεκινώντας με έναν καλό μύλο!

Sugar
29-09-13, 22:36
Η lelit βγαίνει γύρω στα 300€, η ascaso στα 440€ και γύρω στα 500€ η silvia. Αναφορικά με το λαστιχάκι, μου έκανε τέτοια εντύπωση που σκέφτηκα να στείλω email στην εταιρεία...Δεν λέω κάτι για την eurogat, πιθανόν πράγματι να είναι πολιτική της εταιρείας, η οποία πάντως είναι ακατανόητη...

MANTHES
30-09-13, 12:09
Με το μπρικι βγαινει και καθολου καιμακι ή σαν εμφανιση ειναι οπως ο νες καφε;

emeliss
30-09-13, 13:35
Θα ταλαιπωρηθείς αλλά γίνεται. Θέλει φρέσκο καφέ, όμορφο μοίρασμα, καλό πάτημα, χαμηλή φωτιά. Πρέπει να βράσει αργά, πχ 1,5 λεπτό, στην ανάγκη να τον κατεβάζεις για λίγο από την φωτιά. Στις πρώτες προσπάθειες το καπάκι να είναι ανοικτό για να βλέπεις. Σκοπός είναι να βγαίνει απότομα από την αρχή κρέμα και όχι σκούρος καφές. Αν συμβαίνει το δεύτερο από κάπου έχει βρει διέξοδο το νερό (κακό μοίρασμα-πάτημα).

lunatic
30-09-13, 23:00
Το να λες ότι το μπρίκι φτιάχνει ισάξιο καφέ με μια μηχανή με μύλο και φρέσκο καφέ με βάζει σε σκέψεις ότι δεν έχεις δοκιμάσει τίποτε άλλο εκτος από αυτό

Sugar
03-10-13, 09:58
Με το μπρικι βγαινει και καθολου καιμακι ή σαν εμφανιση ειναι οπως ο νες καφε;

Υπάρχει η bialetti brikka, με βαλβίδα που παρέχει κάποια κρέμα, καθώς ανεβάζει λίγο την πίεση...Σίγουρα όμως δεν φτάνει στην πίεση μιας μηχανής, και στα 55€ που κοστίζει φτάνει κοντά στην τιμή μιας handpresso, ώστε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει για κάποιον που αναζητεί φορητότητα...

trelili
04-10-13, 01:59
Υπάρχει η bialetti brikka, με βαλβίδα που παρέχει κάποια κρέμα, καθώς ανεβάζει λίγο την πίεση...Σίγουρα όμως δεν φτάνει στην πίεση μιας μηχανής, και στα 55€ που κοστίζει φτάνει κοντά στην τιμή μιας handpresso, ώστε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει για κάποιον που αναζητεί φορητότητα...
Την έχω κι εγώ την Brikka, την είχα πάρει με έκπτωση γύρω στα 40-45€, αλλά ποτέ δεν την κατάφερα να φτιάξει την κρέμα που έχω δει στα βιντεάκια στο YouTube, μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά φαίνεται. Ακόμα κι έτσι, κάτι κάνει αλλά δεν συγκρίνεται πχ με την φτηνή εσπρεσομηχανή delonghi των 50€ (με έκπτωση) που επίσης έχω στο χωριό. Οπότε μόνο η φορητότητα της Brikka (να την παίρνεις μαζί σε ταξίδια σε σπίτι φίλου χωρίς εσπρεσομηχανή) και η χρήση της σε μέρη χωρίς ρεύμα (στο camping) είναι που αξίζει κατά την γνώμη μου. Αν καταφέρεις να φτιάξεις και την κρέμα του YouTube ακόμα καλύτερα!

Για την δική μου εμπειρία, τώρα:
έχω κλείσει ένα χρόνο με τον μύλο Zassenhaus και έχω ευχαριστηθεί άρωμα φρεσκοκομμένου καφέ κάθε μέρα! -παρόλο που έχω ψιλομάπα εσπρεσομηχανή. Ένα πράγμα που μου έχει κάνει εντύπωση είναι η διαφορά στη σκληρότητα των κόκκων του καφέ: των starbucks πχ είναι εντελώς μαλακοί και αλέθονται πανεύκολα, υποθέτω γιατί είναι κάπως παραψημένοι εώς καμμένοι, ενώ οι κόκκοι από καφεκοπτείο (τελευταία παίρνω από τα coffee island που έχουν ανοίξει κοντά στο σπίτι μου) είναι πολύ πιο σκληροί και... κάνω "μπράτσα" για να τους αλέσω.
Επίσης, αναρωτιέμαι, πόσο καιρό κρατάει αυτός ο μύλος; Χαλάει ή σταματάει να αλέθει σωστά μετά από κάποια χρήση; Θέλει κάποια συντήρηση ή καθάρισμα; Την έχω ένα χρόνο με περίπου 2-3 καφέδες την ημέρα και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τις... ανάγκες τις :p.

Manolis_karas
05-10-13, 21:23
.........................
Απο μπρικι παλαιοτερα ειχα ενα bialetti που μου ειχαν φερει απο ιταλια αλλα χαλασε το λαστιχο και πλεον ειμαι με ενα pedrini. .......................................
Υπάρχουν ανταλλακτικά λάστιχα στην αγορά.

mobile_32
06-10-13, 02:28
Μετά από έρευνα αγοράς (και περιορισμένου budget) κατέληξα στην αγορά της Delonghi ec155 (απο το tsampas.gr). Μετά από 2-3 εβδομάδες χρήση μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος, ειδικότερα διαβάζοντας και αυτά που λέγονται εδώ μέσα για πολύ ακριβότερες μηχανές που δεν είχαν και το αναμενόμενά αποτέλεσμα). Πήρα αλεσμένο καλό καφέ από καφεκοπτείο, κάνει καϊμάκι όπως αυτά που βλέπουμε στα βιντεάκια στο youtube. Αφρόγαλα αρκετά καλό για τα δεδομένα της μηχανής (δεν είναι και τέλειο, αλλά θα έλεγα για οικονομική οικιακή esspreso-μηχανή αρκετά καλό, και γενικά γρήγορη μέχρι να ζεσταθεί.

emeliss
06-10-13, 10:10
Με το crema system της delonghi είναι πολύ εύκολο να κάνεις καϊμάκι. Είμαι και εγώ καταευχαριστημένος από την ECO310.

mobile_32
06-10-13, 14:26
Ελπίζω να μην είμαι off topic, αλλά έχει πάρει κανείς το μηχάνημα της izzy για το αφρόγαλα? Αναφέρομαι στο MILK FROTHER LATTE MMF-009 IZZYhttp://www.benrubi.gr/en/products.html?page=shop.product_details&product_id=520&category_id=.. ??
Αξίζει? Στα σκρουτζομάγαζα ξεκινάει γύρω στα 40 ευρώ

alexgrc
11-10-13, 12:48
Γιατι να δώσεις λεφτα σε κάτι τέτοιο; Σιγουρα δεν θα κανει ποιοτικο αφρόγαλο. Είναι ενα χτυπητήρι με βραστήρα μαζί, δηλαδή χτυπαει το γαλα σαν παγωμένο και μετα το ζεσταίνει. Πιστεύω οτι ακόμα και η πιο απλη παραδοσιακη καφετιέρα θα σου κάνει καλύτερο αφρόγαλο εαν αφιερώσεις χρόνο να εξασκηθείς.

Μπορεί να γίνει εξάσκηση και με απορυπαντικό πιάτων.

http://www.youtube.com/watch?v=KxAvYoymUbM

Φανερός Πράκτωρ
13-10-13, 20:32
Έχετε να προτείνετε κανέναν καλο μύλο με κόστος κάτω από 50 ευρώ; Τον θέλω κυρίως για να κόβει καφέ για τον γαλλικό μου

- - - Updated - - -

Κατα προτίμηση απο γαλλικό amazon

- - - Updated - - -

Αυτο τι σας λέει;

http://www.amazon.fr/Kyocera-CM-50-CF-Moulin-Universel-Graines/dp/B003S9XF7K/ref=sr_1_1?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1381685217&sr=1-1&keywords=Kyocera+CM-50-CF+Moulin+Universel+Café

Απο όσο ξέρω πρέπει να αποφύγω τους μύλους με λεπίδες επειδη ζεσταίνονται πολυ και "καίνε" τον καφέ

SkyNet
14-10-13, 04:09
Καλή επιλογή αλλά νομίζω λίγο ακριβή για μύλο χειρός.
Δοκίμασε και τους Hario είναι αρκετά ποιοτικοί, πιο φτηνοί και για French Press είναι ότι πρέπει.

http://www.amazon.fr/Hario-Coffee-Grinder-Skerton-japan/dp/B001802PIQ/ref=pd_sim_sbs_k_2/278-0065344-1912276
http://www.amazon.fr/Hario-MSS-1B-Mini-Coffee-Grinder/dp/B001804CLY/ref=pd_sim_sbs_k_3/278-0065344-1912276

MANTHES
14-10-13, 12:47
Για αυτο τον μυλο εχω διαβασει πολλες αποψεις αλλα προφανως η γνωμη του καθενος εξαρταται απο το τι αποτελεσμα θελει να πετυχει. Υπαρχει ομως κανεις απο εδω μεσα που να τον εχει αγορασει ωστε να παρω ακομα μια αποψη; Απο οτι καταλαβα εχει θεμα στο οτι δεν κοβει ομοιομορφα αλλα ποσο ψιλο μπορει να κοψει τον καφε;
http://www.delonghi.com/el-GR/proionta/kafes/kafetieres/mili-alesis-kokon-kafe/kg79-0177111025/

Φανερός Πράκτωρ
14-10-13, 14:51
Καλή επιλογή αλλά νομίζω λίγο ακριβή για μύλο χειρός.
Δοκίμασε και τους Hario είναι αρκετά ποιοτικοί, πιο φτηνοί και για French Press είναι ότι πρέπει.

http://www.amazon.fr/Hario-Coffee-Grinder-Skerton-japan/dp/B001802PIQ/ref=pd_sim_sbs_k_2/278-0065344-1912276
http://www.amazon.fr/Hario-MSS-1B-Mini-Coffee-Grinder/dp/B001804CLY/ref=pd_sim_sbs_k_3/278-0065344-1912276

Ναι τους είδα και αυτούς και έχουν καλές κριτικές. Έχετε να προτείνετε όμως κανέναν ηλεκτρικό σε αυτά τα λεφτά; Ίσως κακώς κοίταξα και εγώ χειρός. Βασικά καφέ πίνω για να ανοίξει το μάτι μου. Αν πρέπει να γυρίζω τον μύλο για 5-10 λεπτά πριν πιω καφέ τότε το πιο πιθανό είναι να τον βάλω στο συρτάρι και να μην τον ξαναβγάλω.

alekan
14-10-13, 15:02
Ναι τους είδα και αυτούς και έχουν καλές κριτικές. Έχετε να προτείνετε όμως κανέναν ηλεκτρικό σε αυτά τα λεφτά; Ίσως κακώς κοίταξα και εγώ χειρός. Βασικά καφέ πίνω για να ανοίξει το μάτι μου. Αν πρέπει να γυρίζω τον μύλο για 5-10 λεπτά πριν πιω καφέ τότε το πιο πιθανό είναι να τον βάλω στο συρτάρι και να μην τον ξαναβγάλω.

Τεμπελήτιδα;; :whistle:
Ανοίγει καλύτερα το μάτι με την πρωινή γυμναστική.




:p

Φανερός Πράκτωρ
14-10-13, 15:05
Τεμπελήτιδα;; :whistle:
στάνταρ :p

Ανοίγει καλύτερα το μάτι με την πρωινή γυμναστική.
:p
ναι, βασικά ίσως μετά να μη χρειάζεται και ο καφές :p
βέβαια εγώ έχω κάνει τις επιλογές μου για το πρωί (καφές>>>>γυμναστική) :p

SkyNet
15-10-13, 04:05
Ναι τους είδα και αυτούς και έχουν καλές κριτικές. Έχετε να προτείνετε όμως κανέναν ηλεκτρικό σε αυτά τα λεφτά; Ίσως κακώς κοίταξα και εγώ χειρός. Βασικά καφέ πίνω για να ανοίξει το μάτι μου. Αν πρέπει να γυρίζω τον μύλο για 5-10 λεπτά πριν πιω καφέ τότε το πιο πιθανό είναι να τον βάλω στο συρτάρι και να μην τον ξαναβγάλω.

Σε αυτά τα χρήματα και ηλεκτρικό μύλο θα πρέπει να κάνεις πολλούς συμβιβασμούς.
Προσωπικά η πρώτη επιλογή για ηλεκτρικό μύλο θεωρώ ότι θα πρέπει να είναι ο Ascaso i-mini i2 (http://www.barista-shop.gr/Ascaso-i-mini-i2-Conic-Black-No-Timer) σε μεγαλύτερο δυστυχώς budget.
Ο μύλος είναι για μένα η πιο σημαντική επιλογή για καλό καφέ.

- - - Updated - - -


Για αυτο τον μυλο εχω διαβασει πολλες αποψεις αλλα προφανως η γνωμη του καθενος εξαρταται απο το τι αποτελεσμα θελει να πετυχει. Υπαρχει ομως κανεις απο εδω μεσα που να τον εχει αγορασει ωστε να παρω ακομα μια αποψη; Απο οτι καταλαβα εχει θεμα στο οτι δεν κοβει ομοιομορφα αλλα ποσο ψιλο μπορει να κοψει τον καφε;
http://www.delonghi.com/el-GR/proionta/kafes/kafetieres/mili-alesis-kokon-kafe/kg79-0177111025/

Δεν έχω τον μύλο αλλά έχω διαβάσει κακά σχετικά λόγια για τον μύλο αυτό.
Ένα καλό mod είναι αυτό: http://geekandgrind.tumblr.com/post/17171106555/hacking-a-dehlonghi-coffee-grinder

satcur
15-10-13, 05:09
...
Δεν έχω τον μύλο αλλά έχω διαβάσει κακά σχετικά λόγια για τον μύλο αυτό.
Ένα καλό mod είναι αυτό: http://geekandgrind.tumblr.com/post/17171106555/hacking-a-dehlonghi-coffee-grinder

Αγαπητέ φίλε, δεν είναι ντροπή να γράφετε που και που και τις πηγές σας. Δεν κάνετε διαφήμιση, αναφορά ή παραπομπή λέγεται.
http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=6&t=2135#p35150

SkyNet
15-10-13, 05:21
Αγαπητέ φίλε, δεν είναι ντροπή να γράφετε που και που και τις πηγές σας. Δεν κάνετε διαφήμιση, αναφορά ή παραπομπή λέγεται.
http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=6&t=2135#p35150

Η πηγή μου δεν είναι το greekespresso.gr αλλά το coffeegeek.com το οποίο και παρακολουθώ επισταμένως.
Συγκεκριμένα το link είναι το παρακάτω: http://coffeegeek.com/forums/espresso/grinders/564846

Δεν έχει νόημα στα πλαίσια μια συζήτησης η παραπομπή σε ένα άλλο forum για ευνόητους λόγους

MANTHES
15-10-13, 11:58
Eχω διαβασει και εγω καποιες ασχημες κριτικες αλλα απο τυπους που προτεινουν μυλους πανω απο 150 ευρω (αν ειχα τοσα λεφτα δεν θα με ενοιαζε καν να ρωταω σε φορουμ αλλα θα τα εδινα αμεσως να παρω οτι ακριβοτερο υπαρχει) για αυτο κοιταω τον delonghi που κανει 41 ευρω.
Ουσιαστικα το κριτηριο μου ειναι αν θα μπορω να εχω ενα πολυ καλυτερο εσπρεσσο απο αυτον που μου δινει η μηχανη αν παρω φρεσκοκομμενο καφε απο καφεκοπτειο. Εως τωρα τον καλυτερο καφε τον ηπια απο το coffee island κυριως επειδη εχουν μαγαζι στην θεσσαλονικη και μπορω να παιρνω μικρες ποσοτητες.

SkyNet
15-10-13, 19:37
Eχω διαβασει και εγω καποιες ασχημες κριτικες αλλα απο τυπους που προτεινουν μυλους πανω απο 150 ευρω (αν ειχα τοσα λεφτα δεν θα με ενοιαζε καν να ρωταω σε φορουμ αλλα θα τα εδινα αμεσως να παρω οτι ακριβοτερο υπαρχει) για αυτο κοιταω τον delonghi που κανει 41 ευρω.
Ουσιαστικα το κριτηριο μου ειναι αν θα μπορω να εχω ενα πολυ καλυτερο εσπρεσσο απο αυτον που μου δινει η μηχανη αν παρω φρεσκοκομμενο καφε απο καφεκοπτειο. Εως τωρα τον καλυτερο καφε τον ηπια απο το coffee island κυριως επειδη εχουν μαγαζι στην θεσσαλονικη και μπορω να παιρνω μικρες ποσοτητες.

Βασικά τα 150 Euros θα έλεγα ότι είναι το starting point - με περίπου 300-350 Euros κάποιος μπορεί να πάρει μεταχειρισμένο κορυφαίο μύλο (Mazzer SJ) και φυσικά το πράγμα μετά αρχίζει να ξεφεύγει.
Back to reality λοιπόν για τα 41 Euros θεωρώ ότι είναι μια αρκετά τίμια επιλογή - ειδικά αν κάποιος μπορεί να κάνει το mod - προκειμένου να πίνετε πραγματικά ΦΡΕΣΚΟ καφέ.
Σημαντική παράμετρος εδώ και το roast date του καφέ φυσικά.

MANTHES
15-10-13, 20:02
Αυτο με τον φρεσκο καφε εδω στην Θεσσαλονικη δυστυχως ειναι μεγαλο προβλημα. Εχω βρει 4 μαγαζια που καβουρδιζουν οι ιδιοι τον καφε αλλα η ποιοτητα του καφε εχει πεσει απελπιστηκα τον τελευταιο χρονο. Το να παραγγειλεις απο Αθηνα παλι δεν ξερω κατα ποσο λεει αφου θα πληρωσεις ακριβα τον καφε σε τετοιου ειδους μαγαζια και φυσικα εχεις και το καπελο των μεταφορικων (αλλη ιστορια αυτη. παραγγελνεις απο Κινα με δωρεαν μεταφορικα και απο την ελλαδα πληρωνεις τουλαχιστον 3,5 ευρω).
Οποτε για την ωρα η πιο αξιοπρεπη και οικονομικη λυση για μενα ειναι ο καφες που φερνει το Mokka σε σπυρι σε μερικα σουπερ μαρκετ.

MANTHES
24-10-13, 15:48
Tελικα αγορασα τον μυλο και μπορω να πω οτι η διαφορα στον καφε, οπως ευχομουν και μαλιστα σε φτηνιαρικο καφε, ειναι τεραστια και οχι απλα μεγαλη. Σιγουρα οποιος μπορει να παρει ακριβοτερο μυλο εννοειται να το κανει. Ο συγκεκριμενος παντως κανοντας την μετατροπη, απαραιτητο αυτο, δινει εξαιρετικο αποτελεσμα για οποιον δεν εχει δυνατοτητα να παρει ακριβο εξοπλισμο.
Πλεον νομιζω οτι αξιζει να αγορασω και καλυτερης ποιοτητας καφε γιατι εως τωρα λυπομουν τα λεφτα

teodor_ch
24-10-13, 16:14
Κάποιο μέρος στην Αθήνα που φτιάχνουν καλό espresso και πουλάνε κιόλας να δοκιμάσω?

SkyNet
25-10-13, 12:17
Tελικα αγορασα τον μυλο και μπορω να πω οτι η διαφορα στον καφε, οπως ευχομουν και μαλιστα σε φτηνιαρικο καφε, ειναι τεραστια και οχι απλα μεγαλη. Σιγουρα οποιος μπορει να παρει ακριβοτερο μυλο εννοειται να το κανει. Ο συγκεκριμενος παντως κανοντας την μετατροπη, απαραιτητο αυτο, δινει εξαιρετικο αποτελεσμα για οποιον δεν εχει δυνατοτητα να παρει ακριβο εξοπλισμο.
Πλεον νομιζω οτι αξιζει να αγορασω και καλυτερης ποιοτητας καφε γιατι εως τωρα λυπομουν τα λεφτα

Μπράβο έκανες την πιο σωστή κίνηση!
Δεν φωνάζουμε άδικα εμείς για μύλο ούτε θέλουμε να πετάξετε τα χρήματά σας. Απλά όπως είδες και εσύ η διαφορά είναι τεράστια.

- - - Updated - - -


Κάποιο μέρος στην Αθήνα που φτιάχνουν καλό espresso και πουλάνε κιόλας να δοκιμάσω?

Τα καλύτερα κατ'εμέ καφέ καθώς και εισαγωγείς / roasters είναι το taf στην Εμμανουήλ Μπενάκη (www.cafetaf) και το Tailor Made (www.tailormade.gr) στην πλατεία Αγίας Ειρήνης.

KostasBal
27-10-13, 21:02
Παιδιά ψάχνω μια μηχανή (χωρίς κάψουλες) μέχρι 100€ γιατί η Silvercrest που είχαμε χάλασε.
Έχετε να προτείνετε κάποια;

Sugar
31-10-13, 09:34
Παιδιά ψάχνω μια μηχανή (χωρίς κάψουλες) μέχρι 100€ γιατί η Silvercrest που είχαμε χάλασε.
Έχετε να προτείνετε κάποια;

Εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος από μια Delonghi EC155 που έχω...

Φανερός Πράκτωρ
31-10-13, 10:10
Tελικα αγορασα τον μυλο και μπορω να πω οτι η διαφορα στον καφε, οπως ευχομουν και μαλιστα σε φτηνιαρικο καφε, ειναι τεραστια και οχι απλα μεγαλη. Σιγουρα οποιος μπορει να παρει ακριβοτερο μυλο εννοειται να το κανει. Ο συγκεκριμενος παντως κανοντας την μετατροπη, απαραιτητο αυτο, δινει εξαιρετικο αποτελεσμα για οποιον δεν εχει δυνατοτητα να παρει ακριβο εξοπλισμο.
Πλεον νομιζω οτι αξιζει να αγορασω και καλυτερης ποιοτητας καφε γιατι εως τωρα λυπομουν τα λεφτα

μετά τα μήνυμά σου τον αγόρασα και εγώ. Βέβαια θα είναι για τον γαλλικό μου αλλά από όσο έχω ακούσει θα δω και εκεί σημαντική διαφορά.
Σε εμένα δεν έχει πολύ νόημα η τόσο λεπτή κοπή (αν και χρησιμοποιώ καφέ espresso για τον γαλλικό επειδή μου αρέσει το άρωμά ενός συγκεκριμένου) αλλά ίσως να την κάνω την αλλαγή. Δεν έχω καταλάβει όμως τι γίνεται στο τελευταίο βήμα. Το βγάζεις τελείως το άσπρο γραναζάκι που δείχνει στον οδηγό ή το κόβεις;

http://geekandgrind.tumblr.com/post/17171106555/hacking-a-dehlonghi-coffee-grinder

MANTHES
31-10-13, 12:26
Αν ειναι μονο για γαλλικο ή και για εσπρεσσιερα με pressurized μη το κανεις και χασεις αδικα την εγγυηση.
Αυτο που κανεις παντως ειναι να κοψεις το μικρο ασπρο κομματακι οπως φαινεται σε αυτη την φωτο http://media.tumblr.com/tumblr_lyzpj5Mvtp1r75mhj.jpg και μετα ξανατοποθετεις το γραναζακι.

Φανερός Πράκτωρ
17-11-13, 11:29
έχετε να προτείνετε κανένα ευρωπαϊκό μαγαζί (γαλλικό κατά προτίμηση) από όπου μπορώ να παραγγείλω φρεσκοψημένο καφέ σε κόκκους;

Theodore41
17-11-13, 11:45
έχετε να προτείνετε κανένα ευρωπαϊκό μαγαζί (γαλλικό κατά προτίμηση) από όπου μπορώ να παραγγείλω φρεσκοψημένο καφέ σε κόκκους;

Αμα θες Αγγλικο,εχω ενα.Και ειναι καλο.

Φανερός Πράκτωρ
17-11-13, 11:49
Αμα θες Αγγλικο,εχω ενα.Και ειναι καλο.

αν φτάνει φρέσκος στην Ελλάδα από Αγγλία τότε σίγουρα θα φτάσει φρέσκος και Γαλλία.
Ναι, για πες.

Theodore41
17-11-13, 16:15
αν φτάνει φρέσκος στην Ελλάδα από Αγγλία τότε σίγουρα θα φτάσει φρέσκος και Γαλλία.
Ναι, για πες.
http://shop.squaremilecoffee.com/
Δοκιμασε και γραψε να δουμε πως σου φανηκε.Εμενα μου αρεσε παντως.

Φανερός Πράκτωρ
17-11-13, 16:49
http://shop.squaremilecoffee.com/
Δοκιμασε και γραψε να δουμε πως σου φανηκε.Εμενα μου αρεσε παντως.

Τον standard παίρνεις; Τον red brick;

Theodore41
17-11-13, 17:08
Τον standard παίρνεις; Τον red brick;
Kοιτα,εχω καιρο να παρω,γιατι μου χαλασε ο μυλος,και πινω ή ετοιμο,κομμενο, απο τον Αρμενακο,ή πινω τον ακριβο στιγμιαιο της Νεστλε,αυτον με το πρασινο καπακι στο γυαλινο βαζο.
Ετσι,δεν ξερω τι εχουν βγαλει τωρα.Παλια που επαιρνα συχνα,επινα αυτους που βγαζανε αναλογα με τις Εποχες του χρονου,και του δινανε το ονομα της καθε Εποχης Summer,κλπ.
Τωρα,τι να σου πω.Το πολυ πολυ,κοιτα αν κανει καμια περιγραφη του καφε,ή αλλοιως,γραψτους ενα mail να σου πουν.

Φανερός Πράκτωρ
17-11-13, 17:14
ΟΚ σ'ευχαριστώ για τα σχόλιά σου! Πήρα τον red brick που είναι ο top-seller τους και βλέπουμε.

Theodore41
17-11-13, 17:23
ΟΚ σ'ευχαριστώ για τα σχόλιά σου! Πήρα τον red brick που είναι ο top-seller τους και βλέπουμε.
Παρακαλω.:p

leasedline
23-11-13, 11:36
καλημέρα,

μου χάλασε στα ξαφνικά η μηχανή και χρειάζομαι επειγόντος να μου πείτε μια πρόταση για μηχανή για χρήση παρασκευής καπουτσίνο-εσπρέσο ντεκαφεϊνέ (ILLY).

να πάρω μια φτηνή όποια νάναι?

Φανερός Πράκτωρ
23-11-13, 12:04
Kοιτα,εχω καιρο να παρω,γιατι μου χαλασε ο μυλος,και πινω ή ετοιμο,κομμενο, απο τον Αρμενακο,ή πινω τον ακριβο στιγμιαιο της Νεστλε,αυτον με το πρασινο καπακι στο γυαλινο βαζο.
Ετσι,δεν ξερω τι εχουν βγαλει τωρα.Παλια που επαιρνα συχνα,επινα αυτους που βγαζανε αναλογα με τις Εποχες του χρονου,και του δινανε το ονομα της καθε Εποχης Summer,κλπ.
Τωρα,τι να σου πω.Το πολυ πολυ,κοιτα αν κανει καμια περιγραφη του καφε,ή αλλοιως,γραψτους ενα mail να σου πουν.

Τον έλαβα χθες (red brick) ενώ ψήθηκε και στάλθηκε την Δευτέρα. Φρεσκότατος δηλαδή!
Ενώ μύριζε φρέσκος και μετά το κόψιμο μύριζε ακόμα καλύτερα, δεν ενθουσιάστηκα με το αποτέλεσμα (γαλλικό φτιάχνω και όχι espresso).
Ο καφές espresso της Lavazza μου άρεσε περισσότερο για την ίδια χρήση. Ίσως να πρέπει να αλλάξω το κόψιμο/δοσολογίες.

alekan
23-11-13, 15:56
Παίρνεις δηλαδή χαρμάνι εσπρέσο και το φτιάχνεις φίλτρου;

Φανερός Πράκτωρ
23-11-13, 16:03
Παίρνεις δηλαδή χαρμάνι εσπρέσο και το φτιάχνεις φίλτρου;

για να σε αντιγράψω: "είναι τραγικά ασόβαρο"; :p :)
Ναι αυτό κάνω. Απλά θεωρώ/θεωρούσα ότι ο καλός καφές θα έχει ωραία γεύση και σε espresso αλλά και σε φίλτρου.
Επιπλέον από όσο ξέρω (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) ο καφές για φίλτρου από epsresso διαφέρουν στο κόψιμο. Δλδ μπορείς να πάρεις καφέ για espresso και να το κόψεις πιο χοντρά (ή το ίδιο) και να φτιάξεις φίλτρου. Το ανάποδο έχει πρόβλημα. Με βάση τα παραπάνω δεν βλέπω κάτι παράλογο σε αυτά που κάνω. Ίσως να έπαιρνα καλύτερα αρώματα σε espresso αλλά δεν υπάρχει ο χώρος αλλά και ούτε αξίζει τα λεφτά για την χρήση που θα του κάνω.

MANTHES
23-11-13, 16:30
Ο καθενας μας βεβαια εχει τα δικα του κριτηρια γευσης αλλα επειδη το εκανα και εγω το να παιρνω εσπρεσσο και να τον χρησιμοποιω σαν καφε φιλτρου θεωρω πως επειδη ο φιλτρου ειναι πιο νερουλος οτι ειναι καλυτερα ο καφες να ειναι πιο καβουρδισμενος ωστε να εχει πιο εντονη γευση. Σε αυτο συμβαλει λογικα και το ποσοστο ρομπουστα που εχει πχ ο lavazza που αναφερθηκε.
Εννοειται πως το καλυτερο αποτελεσμα σε φιλτρου το δινει η καφετιερα με εμβολο

MANTHES
28-11-13, 19:54
Kαι μια διαπιστωση μετα απο την μικρη μου ενασχοληση με τον μυλο. Για να πετυχεις καλο αποτελεσμα σε 100%arabica πρεπει να ειναι πραγματικα φρεσκος ο καφες αλλιως ειναι απογοητευση σε αντιθεση με οσους εχουν και robusta.
Η δοκιμη εγινε αναμεσα σε καφε απο το mokka (αγορα απο σουπερ μαρκετ) παραγωγης πριν απο 2 μηνες και απο τον φτηνο rioba με αναλογια 20% robusta & 80% arabica 3 μηνων και εναν αλλο προηγουμενως που δεν θυμαμαι ποιος ηταν. Το αποτελεσμα συντριπτικα καλυτερο για τον rioba σε οτι αφορα το καιμακι (η γευση ειναι αλλη ιστορια)

Manolis_karas
29-11-13, 19:54
Ο robusta μπαίνει στα μίγματα καφέ για το καϊμάκι του. Γεύση και άρωμα δεν έχει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.