PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

nvel
30-11-13, 09:19
και για το σώμα που εχει λιγότερο ο arabica

gech
02-12-13, 00:41
Παιδια για καποιο που δεν εχει πολυ χρονο στο να φτιαχνει τον καφε του (το πολυ ενα 10 με το καθαρισμα της μηχανης) τι λετε να παρω μεχρι τα 130 ευρω. Λετε να παρω καμια με καψουλες iperespresso https://www.skroutz.gr/c/437/kafetieres.html?keyphrase=iperespresso&from=autocomplete ή να παρω καμια Delonghi EC155 με τον Porlex Tall(μυλος);
Στην καθε περιπτωση μπορειτε να μου πειτε το χρονο που θα κανω για να εχω ετοιμο τον καφε;
Επισης λεω να παρω καμια φιλτρου (μεχρι 35 ευρω) τι μου προτεινετε (δεν εχω ψαξει για καμια) καθως και τι καφε θεωρειτε οτι ειναι καλος.


Edit: Στο λινκ για τις iperespresso ειναι 3, ποια απο αυτες λετε;

Απαράδεκτος
02-12-13, 13:09
Καλημέρα gech!H iperespresso έχει ακριβές και δεσμευτικές κάψουλες .Ο καφές που βγάζει είναι μέτριος αλλά ικανοποιητικός για τους περισσότερους .Θα πρότεινα κάποια συμβατική μηχανή. Ωστόσο αν έχεις καταλήξει σε iperespresso η τρίτη μηχανή του link είναι καλή μηχανή και αξιόπιστη ,τις δυο πρώτες δεν τις έχω δουλέψει.

gech
02-12-13, 14:37
Καλημέρα gech!H iperespresso έχει ακριβές και δεσμευτικές κάψουλες .Ο καφές που βγάζει είναι μέτριος αλλά ικανοποιητικός για τους περισσότερους .Θα πρότεινα κάποια συμβατική μηχανή. Ωστόσο αν έχεις καταλήξει σε iperespresso η τρίτη μηχανή του link είναι καλή μηχανή και αξιόπιστη ,τις δυο πρώτες δεν τις έχω δουλέψει.

καταρχην να σε ευχαριστησω για την απαντηση. Κατι που ξεχασα να πω ειναι οτι δεν πινω συχνα καφε 1 (τις 3 μερες). Επισης δεν με ενδιαφερει η τιμη για τις καψουλες (νομιζω ειναι πανω απο 0.5 ευρω).Εαν παρω την τρίτη iperespresso θα την παρω με 126 καψουλες δωρο. Οταν λες συμβατικη μηχανη τι εννοεις;
Η επιλογη μου ειναι αναμεσα στην τελευταια iperespresso και την Delonghi Ec155 με τον μυλο Porlex Tall, αλλα τεινω προς το πρωτο λογω οτι δεν εχω πολυ χρονο για να φτιαχνω τον καφε (μαζι με το καθαρισμα). Ποσο χρονος μου θα μου χρειαστει για το καθαρισμα της μηχανης και καθε ποτε (νομιζω για την Delonghi Ec155 θελει αμεσως μετα τον καφε, καθε φορα, μηπως κανω λαθος; )

Edit: Cappuccino για να φτιαχνω μπορω κατευθειαν απο την καφετιερα που θα παρω (εννοω με την λειτουργια του ατμου). Επισης τι γαλα προτεινετε για cappuccino;

2nd Edit: Επειδη πιστευω οτι δεν θα ασχοληθω πολυ με τον καφε λεω να παρω μια με καψουλες πιο παω προς την iperespresso. Απο καφετιερες τυπου nespresso ειναι καλυτερη; Λετε να μπει καμια προσφορα με πιο πολλες καψουλες για την Francis Illy x7.1 οπως παλια που εδινε 250κατι καψουλες


Υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα για καφετιερες φιλτρου, γιατι δεν βρισκω

Mouse Potato
03-12-13, 00:43
Ανάμεσα σε dolce gusto, nespresso και tassimo τι προτείνετε; Θέλω να κάνω δώρο καφετιέρα με κάψουλες αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω. Στο σπίτι και στη δουλειά έχουμε nespresso και είναι απείρως γευστικοί. Καλά λόγια έχω ακούσει και για τους dolce gusto. Οι tassimo από την άλλη λένε πως είναι νεροζούμι. Θα έπαιρνα σύστημα μηχανής nespresso αλλά αν υπάρχει κάτι καλό και σε κάποιο από τα άλλα δύο συστήματα που κάνουν και διάφορα ροφήματα γιατί όχι. Ποια είναι η γνώμη σας;

MANTHES
03-12-13, 02:08
Εχω δοκιμασει dolce gusto & nespresso. Θεωρω πως ο καφες της nespresso ειναι απειρως καλυτερος. Απο την αλλη αν δεν κανω λαθος δεν εχει επιλογες ροφηματων ουσιαστικα αλλα ειναι καθαρα για εσπρεσο-καπουτσινο.

Για το θεμα του καφε φιλτρου η καλυτερη λυση οπως ξαναεγραψα απο θεμα γευσης ειναι η γαλλικη πρεσα (καφετιερα με εμβολο)

Mouse Potato
03-12-13, 15:10
Εχω δοκιμασει dolce gusto & nespresso. Θεωρω πως ο καφες της nespresso ειναι απειρως καλυτερος. Απο την αλλη αν δεν κανω λαθος δεν εχει επιλογες ροφηματων ουσιαστικα αλλα ειναι καθαρα για εσπρεσο-καπουτσινο.

Ναι σε αυτά τα ροφήματα αναφέρομαι. Απλά η dolce gusto είναι πιο "παιχνιδιάρα". :p

Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τελικά να την αγοράσεις για τα ροφήματα.

Στις tassimo βλέπω κάτι πιέσεις της τάξεως των 3bar και γελάω. Μάλλον έχει ήδη απορριφθεί.

gech
03-12-13, 16:14
καταρχην να σε ευχαριστησω για την απαντηση. Κατι που ξεχασα να πω ειναι οτι δεν πινω συχνα καφε 1 (τις 3 μερες). Επισης δεν με ενδιαφερει η τιμη για τις καψουλες (νομιζω ειναι πανω απο 0.5 ευρω).Εαν παρω την τρίτη iperespresso θα την παρω με 126 καψουλες δωρο. Οταν λες συμβατικη μηχανη τι εννοεις;
Η επιλογη μου ειναι αναμεσα στην τελευταια iperespresso και την Delonghi Ec155 με τον μυλο Porlex Tall, αλλα τεινω προς το πρωτο λογω οτι δεν εχω πολυ χρονο για να φτιαχνω τον καφε (μαζι με το καθαρισμα). Ποσο χρονος μου θα μου χρειαστει για το καθαρισμα της μηχανης και καθε ποτε (νομιζω για την Delonghi Ec155 θελει αμεσως μετα τον καφε, καθε φορα, μηπως κανω λαθος; )

Edit: Cappuccino για να φτιαχνω μπορω κατευθειαν απο την καφετιερα που θα παρω (εννοω με την λειτουργια του ατμου). Επισης τι γαλα προτεινετε για cappuccino;

2nd Edit: Επειδη πιστευω οτι δεν θα ασχοληθω πολυ με τον καφε λεω να παρω μια με καψουλες πιο παω προς την iperespresso. Απο καφετιερες τυπου nespresso ειναι καλυτερη; Λετε να μπει καμια προσφορα με πιο πολλες καψουλες για την Francis Illy x7.1 οπως παλια που εδινε 250κατι καψουλες


Υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα για καφετιερες φιλτρου, γιατι δεν βρισκω



Κανεις;
Επισης ποση ωρα συνολικα (μαζι με προετημασια μεχρι το καθαρισμα της μηχανης) θα ειναι στην Delonghi ec155

gech
08-12-13, 23:46
Μαλλον καταληξα στην Francis Illy X7.1 iperEspresso για τον cappuccino θα μπορω να τον κανω με αυτην ή θα χρειαστω να αγορασω τιποτα αλλο; Επισης τι γαλα προτεινετε για τον cappuccino;

MANTHES
04-01-14, 20:01
Ερωτηση για οποιον ξερει. Υπαρχει καποιο νουμερο που να μπορουμε να πουμε οτι η ποσοτητα στο καιμακι ειναι οπως πρεπει;
Βγαζω μισο εκατοστο και νομιζω πως ειναι πολυ καλα αλλα αν υπαρχει καποιος οδηγος τι θεωρειται οκ δεν θα ηταν ασχημα να το ξερω

bravelover
04-01-14, 21:31
στο aeroccino θα μπορεις να φτιαξεις ζεστη σοκολατα ? οπως κανεις στις επαγγελματικες καφετιερες

hikesl
06-01-14, 14:17
Θα ζεστάνεις το γάλα και μετά θα το ανακατέψεις με τη σκόνη στο ποτήρι. Δεν ξέρω αν ενδείκνυται να ρίξεις τη σκόνη μέσα στο aeroccino

alekan
06-01-14, 15:18
Έχω μια συσκευή στυλ aeroccino κι έχει κουμπάκι για "πρόγραμμα" ζεστής σοκολάτας.

bravelover
07-01-14, 00:19
Θα ζεστάνεις το γάλα και μετά θα το ανακατέψεις με τη σκόνη στο ποτήρι. Δεν ξέρω αν ενδείκνυται να ρίξεις τη σκόνη μέσα στο aeroccino

θελω να το κανω οπως στις καφετεριες

SkyNet
07-01-14, 01:07
Μαλλον καταληξα στην Francis Illy X7.1 iperEspresso για τον cappuccino θα μπορω να τον κανω με αυτην ή θα χρειαστω να αγορασω τιποτα αλλο; Επισης τι γαλα προτεινετε για τον cappuccino;

Μακράς διαρκείας πράσινο θεωρώ είναι το καλύτερο. Κανένα πρόβλημα να κάνεις cappuccino με την 7.1

- - - Updated - - -


Ερωτηση για οποιον ξερει. Υπαρχει καποιο νουμερο που να μπορουμε να πουμε οτι η ποσοτητα στο καιμακι ειναι οπως πρεπει;
Βγαζω μισο εκατοστο και νομιζω πως ειναι πολυ καλα αλλα αν υπαρχει καποιος οδηγος τι θεωρειται οκ δεν θα ηταν ασχημα να το ξερω

Μείνε στα 25-30 δευτερόλεπτα και 50-60ml καφέ για έναν διπλό espresso και μην ανησυχείς για το καϊμάκι. Επίσης ποικίλει ανάλογα με τον καφέ.

- - - Updated - - -


θελω να το κανω οπως στις καφετεριες

http://www.youtube.com/watch?v=fSQpmDo9JlY
Δες μετά το 04:40

Θα χρειαστείς λογικά διαφορετικό εξοπλισμό

t300
18-01-14, 17:00
Πήρα την Iperesspresso x7.1 και παρατήρησα ότι όταν φτιάχνει εσπρέσσο στάζει (δακρύζει ελάχιστα) το ακροφύσιο του ατμού. Είναι φυσιολογικό;

Φανερός Πράκτωρ
18-01-14, 17:53
Πήρα την Iperesspresso x7.1 και παρατήρησα ότι όταν φτιάχνει εσπρέσσο στάζει (δακρύζει ελάχιστα) το ακροφύσιο του ατμού. Είναι φυσιολογικό;

το έχω δει να συμβαίνει και σε άλλες αν είναι τόσο λίγο όσο λες. Τώρα αν είναι φυσιολογικό δεν ξέρω...

t300
20-01-14, 23:29
Καλησπέρα! Ξέρετε που μπορώ να βρω ποτηράκια espresso γυάλινα (διάφανα) ;

Theodore41
20-01-14, 23:47
Καλησπέρα! Ξέρετε που μπορώ να βρω ποτηράκια espresso γυάλινα (διάφανα) ;
Eγω τα πηρα απο την Αμερικη.Το μονο που τα μεταφορικα που βαζουν,ειναι καπως αλμυρα.

MANTHES
21-01-14, 13:58
Εχει το τζαμπο με 50 λεπτα. Μπορει να μην ειναι κορυφαια αλλα τα βλεπεις και κρινεις.
Το κακο βασικα ειναι πως δεν κρατανε την θερμοτητα αλλα το αισθητικο αποτελεσμα να βλεπεις τον καφε με ολο του το καιμακι μου αρεσει παρα πολυ.

alexgrc
13-02-14, 15:34
Καφεδάκι κανείς;


https://www.youtube.com/watch?v=zqXyzoug5p0

MANTHES
13-02-14, 15:49
Ωραιο θεαμα αλλα οσο και αν ηταν σε αργη κινηση νομιζω πως η εκχυλιση ηταν πολυ αργη

alexgrc
13-02-14, 23:49
H εκχύλιση μου ήταν στα 30" με το χρονόμετρο 55-60ml ογκος, με δόση 18γρ μετρημένα με ζυγαριά ακριβείας. Ο όγκος δε, τον οποίο μετράω με δοσομετρικό ποτηράκι ειναι 55-60ml
Μη σε ξεγελάει το slow motion!

MANTHES
14-02-14, 00:27
H εκχύλιση μου ήταν στα 30" με το χρονόμετρο 55-60ml ογκος, με δόση 18γρ μετρημένα με ζυγαριά ακριβείας. Ο όγκος δε, τον οποίο μετράω με δοσομετρικό ποτηράκι ειναι 55-60ml
Μη σε ξεγελάει το slow motion!

Oποτε τελειο.
Ας κανω και μια μικρη διαφημιση σε ενα καταστημα καφε στην Θεσσαλονικη για να μην μπλεκει ο κοσμος με παλιους καφεδες και μεταφορικα επειδη εμεις εδω πανω εχουμε μεγαλο προβλημα αλλα νομιζω πως το καφεκοπτειο που εχει ανοιξει ο Κυφωνιδης στην Σοφουλη με Ανθεων εχει εξαιρετικο καφε (5 ποικιλιες εσπρεσσο) και ειναι απιστευτα φρεσκος (πριν απο λιγες μερες αγορασα καφε ψημενο 2 ημερες πριν) με τρομερο καιμακι

Theodore41
14-02-14, 09:41
Χαιρετω.
Μετα ααπο κατι μηνες,που ημουν πληρους και αποκλειστικης απασχολησεως νοσοκομος με τη μητερα μου,οπότε και επινα αναγκαστικα Νεσκαφέ Green,αρχισα να ασχολουμαι και παλι με τον espresso.
Eτσι,κανονισα να ελθει καποιος τεχνικος να παρει για φτιαξιμο το μυλο μου,φωναξα αλλον και ξεβουλωσε τη μηχανη,που ειχε πιασει αλατα στην κεφαλη της αντλιας,και πινω καποιο καφε που ειχα στην καταψυξη σε αεροστεγες δοχειο.
Εχθες μαλιστα,πηγα στου Zonar's και ηπια εναν καφε,χωρις να με καπνιζουν οι διαφοροι αμετανοητοι,μιας και απαγορευεται το καπνισμα,και επαθα πλακα απο την ποιοτητα του καφε.
Ρωτησα λοιπον το παιδι που ειναι στο μηχανη του καφε,και μου ειπε οτι ο καφες ειναι δικος τους,η δοση που βαζει 16-18g,αναλογα με την υγρασια του αερα,και απο ο,τι ειδα εγω,ο ογκος θα πρεπει να ειναι μεταξυ 30 και 40 ml.
Η ποιοτητα ηταν παρα πολυ καλη,και το χρωμα καφεκοκκινο,κατι που δυστυχως,δεν μπορω να το πετυχω με το δικο μου σετ,αν και εχω δωσει πολλα λεφτα για να το φτιαξω.
Εμαθα ακομη,οτι πουλανε καφε στο επομενο μαγαζι,της ιδιας επιχειρησης κι αυτο, επι της Βουκουρεστιου,και μου εδωσαν δοκιμαστικα λιγο, χωρις πληρωμη,διοτι δεν ηξερα ποσο πολυ να κοψει τον καφε.Ευτυχως,τον πετυχε με την πρωτη στο 1.8 και εβγαλα 40ml σε 25sec.Kαλος,αλλα οχι σαν του μαγαζιου.
Θα ρωτησω και τη θερμοκρασια γιατι δεν τη ρωτησα και θα ξαναδοκιμασω.

Googlis
24-02-14, 02:34
Τι μηχανή, μύλο έχεις;

MANTHES
24-02-14, 13:21
Εχω την αισθηση πως για το χρωμα ευθυνεται κυριως το κατα ποσο εχει ζεσταθει η μηχανη

Googlis
24-02-14, 14:38
Σωστά για το χρώμα της κρέμας ρόλο παίζει, η θερμοκρασία, η σταθερότητα της θερμοκρασίας, η ποσότητα του νερού που θα περάσει μέσα από το "κέικ" του καφέ, και το roast profile του καβουρδισμένου καφέ.

bossoq
22-03-14, 23:48
Από εμπορικούς καφέδες , τι προτείνουν οι γευσιγνώστες του φόρουμ;

MANTHES
23-03-14, 15:13
Εμενα μου αρεζε πολυ ο davidoff. Τον εφερνε παλια ο Μασουτης αλλα δεν ξερω πλεον αν τον φερνει γενικοτερα καποιο σουπερ μαρκετ. Προφανως μιλας για αλεσμενο.

bravelover
23-03-14, 17:24
Η DE που διαφημίζει στην τηλεοραση ειναι συμβατές με της nespreso και πηρα της καψουλες supermor βαθμό 10 ωραίες και όχι πολυ δυνατές

bossoq
26-03-14, 03:22
Εμενα μου αρεζε πολυ ο davidoff. Τον εφερνε παλια ο Μασουτης αλλα δεν ξερω πλεον αν τον φερνει γενικοτερα καποιο σουπερ μαρκετ. Προφανως μιλας για αλεσμενο.

Nαι για αλεσμένο καφέ ψάχνω.Davidoff δεν έχω δει πουθενά.Έπαιρνα Lavazza αλλά μου φαίνεται πια σαν χώμα η γεύση που μου αφήνει,ενώ τον illy που βρίσκω στα supermarket τον βρίσκω αρκετά τσιμπημένο.

bravelover
26-03-14, 13:54
ωραιος καφες και χρησιμο οτι το βρισκω σε σουπερ μαρκετ της γειτονιας μου οταν ξεμενω απο nespresso 137151

Φανερός Πράκτωρ
29-03-14, 18:39
από τιμές τι λέει; Επειδή ο nespresso καλός είναι και οι μηχανές του σχετικά φθηνές αλλά είναι ακριβές οι κάψουλες συγκρινόμενες με τον χύμα καφέ espresso

PAVLOS 1980
07-04-14, 12:38
Χαιρετώ είμαι καινούργιο μέλος και μεγαλος φαν του εσπρέσο. Αποφάσισα να αγοράσω δική μου μηχανή για το σπίτι. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει με την επιλογή της μηχανής καθότι προσανατολίζομαι στη GAGGIA DELUXE. Το θέμα όμως ειναι ότι με τις απαιτήσεις αυτού του τύπου μηχανών χρειάζεται μύλο εξειδικευμένο για σωστό αλεσμα του καφέ. Τι μου προτείνεται?

Sugar
13-04-14, 14:34
Χαιρετώ είμαι καινούργιο μέλος και μεγαλος φαν του εσπρέσο. Αποφάσισα να αγοράσω δική μου μηχανή για το σπίτι. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει με την επιλογή της μηχανής καθότι προσανατολίζομαι στη GAGGIA DELUXE. Το θέμα όμως ειναι ότι με τις απαιτήσεις αυτού του τύπου μηχανών χρειάζεται μύλο εξειδικευμένο για σωστό αλεσμα του καφέ. Τι μου προτείνεται?

Νομίζω ότι η πιο αξιοπρεπής λύση είναι η Gaggia Classic, συνοδευόμενη από ένα μύλο ascaso mini...

trelili
26-04-14, 05:59
Δεν ξέρω αν βγαίνω εκτός θέματος, αλλά το επόμενο θέμα που αρχίζει να με απασχολεί για τον εσπρέσσο είναι το νερό. Χρησιμοποιώ βρύσης, το οποίο έχει χλώριο, πράγμα που δεν είναι καλό για τον καφέ από όσα έχω καταλάβει. Αλλά εμφιαλωμένο δεν θέλω να παίρνω γιατί τα πλαστικά μπουκάλια δεν είναι επαρκώς "οικολογικά" για την δική μου συνείδηση, ενώ φίλτρο νερού δεν έχω -είχαμε παλιότερα αλλά δεν μας βόλευε η χρήση του και το καταργήσαμε, άρα δεν σκοπέυω να ξαναβάλω. Τι άλλο μένει; Να πάρω ίσως μια κανάτα τύπου Brita; Έσεις τι λέτε;

Νικαετός
18-06-14, 11:39
Κούκλοι (και κούκλες). Πολύ πολύ σύντομα:
Μου έφεραν μια παλιά (αλλά αμεταχείριστη) μηχανή espresso. Δεν σκόπευα να ασχοληθώ μιας και δεν μου αρέσει ο εσπρέσο/καπουτσίνο κλπ, αλλά λέω να δώσω μια ευκαιρία στη μηχανή. (Η σύζυγος θέλει να την πετάξει από την πρώτη στιγμή).

Διάβασα τις πρώτες 20 σελίδες του νήματος, αλλά δεν είδα πουθενά οδηγίες για το πως φτιάχνουμε... καφέ.

(Πριν ξεκινήσω σκέφτομαι να την καθαρίσω εσωτερικά... αυτό γίνεται με ξύδι? Και πώς?)...

Δεύτερον θα ήθελα αν είναι εύκολο κάποιο λινκ ή οδηγίες για το πως φτιάχνουμε τον καφέ... (δεν είχε το εργαλείο οδηγίες χρήσεως).

Σημειωτέον είμαι εντελώς άσχετος οπότε θα πρέπει όποιος θέλει και μπορεί να είναι ....έξτρα αναλυτικός/υπομονετικός. π.χ. πάμε στο ΣΜ και αγοράζουμε καφέ εσπρέσο (όχι νεσκαφέ ή ελληνικό κλπ κλπ, σε κόκκους ή σε σκόνη ή σε κυβάκια whatever). Στόχος μου αρχικά είναι να μάθω πως λειτουργεί το μηχανάκι (black & decker, croma classic ή κάπως έτσι).

Ας ξεκινήσουμε όμως από το καθάρισμα. (Δεν έχει ξαναδουλέψει η μηχανή, αλλά έχει...μπίχλα από την αποθήκευσή της πάνω από τα ντουλάπια της κουζίνας από ότι μου είπαν).

Ή κάπως περισσότερο τολμηρός, μπορεί να μου πει να την πετάξω... (μαζί με τη σύζυγο).

Ευχαριστώ.

alekan
18-06-14, 11:48
Μη βάλεις ξύδι, θα τρομάξεις να την ξεβρωμίσεις.
Πάρε ένα σακουλάκι ξυνό από το S/M , διάλυσέ το σε 600-700ml νερό, και κάνε αφαλάτωση με αυτό.


Αν δεν την θες, να σου δώσω τα στοιχεία μου να μου τη στείλεις :p

teodor_ch
18-06-14, 12:02
Μη βάλεις ξύδι, θα τρομάξεις να την ξεβρωμίσεις.
Πάρε ένα σακουλάκι ξυνό από το S/M , διάλυσέ το σε 600-700ml νερό, και κάνε αφαλάτωση με αυτό.


Αν δεν την θες, να σου δώσω τα στοιχεία μου να μου τη στείλεις :p


Εγώ με ξύδι (το φθηνότερο απο SM) την καθάριζα.
Πέρναγα και ένα λίτρο καθαρό νερό μετά και όλα καλά.

Νικαετός
18-06-14, 13:12
Μη βάλεις ξύδι, θα τρομάξεις να την ξεβρωμίσεις.
Πάρε ένα σακουλάκι ξυνό από το S/M , διάλυσέ το σε 600-700ml νερό, και κάνε αφαλάτωση με αυτό.


Αν δεν την θες, να σου δώσω τα στοιχεία μου να μου τη στείλεις :p

Tη σύζυγο??? Ευχαρίστως !!!

Όταν λες αφαλάτωση, εννοείς να γεμίσω με αυτό το διάλυμα τη μηχανή και να τη βάλω να δουλέψει χωρίς καφέ??

alekan
18-06-14, 13:13
Ναι, αυτό κάνεις.

Η μηχανή σου είναι με ταμπλέτες ή παίρνει αλεσμένο καφέ;

Νικαετός
18-06-14, 19:47
οκ, είδα και ένα βίντεο στο youtube...

Έχει σημασία πόση ώρα θα ζεστάνεις τη μηχανή πριν ξεκινήσεις? Διάβασα για θερμόμετρα κλπ, αλλά μιλάμε για μια απλή δοκιμή εδώ...

- - - Updated - - -


Ναι, αυτό κάνεις.

Η μηχανή σου είναι με ταμπλέτες ή παίρνει αλεσμένο καφέ;

Υποθέτω αλεσμένο. (Έχει αυτό το πράγμα από κάτω που βάζεις τον καφέ, τον πατάς και μετά το βιδώνεις).

no_logo
18-06-14, 21:55
μάρκα νικαετέ δες

- - - Updated - - -


Εγώ με ξύδι (το φθηνότερο απο SM) την καθάριζα.
Πέρναγα και ένα λίτρο καθαρό νερό μετά και όλα καλά.

το ίδιο κι εδώ
ο alekan απλά ιδιοτροπιάζει :closed:

Νικαετός
19-06-14, 00:54
Τελικά την καθάρισα με ξινό. Στην αρχή έβγαινε με μια γαλάζια απόχρωση... υποθέτω από το ξινό. Μετά έβαλα και ένα λίτρο εμφιαλωμένο και οκ.

Αύριο θα πάω να πάρω καφέ σε έτοιμες δόσεις και θα δοκιμάσω. (Ή μπορεί και χύμα) Εξαρτάται τι θα βρω στο SM. ;)

@no logo, Έγραψα και πριν: Black & Decker Classic Crema λέγεται το εργαλείο.

alekan
19-06-14, 08:51
μάρκα νικαετέ δες

- - - Updated - - -



το ίδιο κι εδώ
ο alekan απλά ιδιοτροπιάζει :closed:

Βγαλ' τη σκούφια σου και χτύπα με.

Το ξινό είναι και φθηνότερο από το ξύδι (μιας κι αναφέρθηκε κόστος), και κάνει καλύτερη δουλειά.

Cyberdemon87
23-06-14, 13:33
Γεια χαρα παιδια. Λεω να παρω μια nespresso. Ποια απο ολες θα προτεινατε γιατι βλεπω αρκετες στο skroutz και ειμαι ασχετος. Επισης καψουλες απο που αγοραζουμε, υπαρχουν και στα μαρκετ πλεον?

doctor_667
23-06-14, 15:31
Την πιο φτηνή που μπορείς να βρεις πάρε, ο καφές είναι ακριβώς το ίδιο.
Κάψουλες παίρνεις από τις μπουτίκ τους (νομίζω έχει στην Αθήνα) ή ονλάιν.
Πλέον πουλάνε κι άλλες εταιρίες και μπορείς να βρεις στα μάρκετ (στα Ολλανδικά τουλάχιστον, δεν ξέρω τι γίνεται στην Ελλάδα).

meletis
23-06-14, 16:09
Καλησπέρα. Εχω στην κατοχή μου την μηχανή espresso rohnson r967. Kαφέ παίρνω χύμα γιατί τα επώνυμα δεν συμφέρουν. Θα ήθελα να ρωτήσω με τι πρέπει να την καθαρίσω απο τα άλατα ? Στο manual λέει νομίζω με κάψουλες.Διάβασα οτι γίνεται και με ξύδι αλλά μετά δεν θα υπάρχει η οσμή του ξυδιού? Περιμένω τις απόψεις σας ευχαριστώ

Cyberdemon87
23-06-14, 16:52
Την πιο φτηνή που μπορείς να βρεις πάρε, ο καφές είναι ακριβώς το ίδιο.
Κάψουλες παίρνεις από τις μπουτίκ τους (νομίζω έχει στην Αθήνα) ή ονλάιν.
Πλέον πουλάνε κι άλλες εταιρίες και μπορείς να βρεις στα μάρκετ (στα Ολλανδικά τουλάχιστον, δεν ξέρω τι γίνεται στην Ελλάδα).

Δηλαδη δεν εχουν ουσιαστικες διαφορες οι μηχανες των 100 με των 200 ευρω που εχει π.χ. στο skroutz? Μονο το design πληρωνεις παραπανω?

@ ADSLgr.com All rights reserved.