PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

doctor_667
23-06-14, 18:06
Δηλαδη δεν εχουν ουσιαστικες διαφορες οι μηχανες των 100 με των 200 ευρω που εχει π.χ. στο skroutz? Μονο το design πληρωνεις παραπανω?

Ναι.

Η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι ότι κάποιες ακριβές έχουν ακροφύσιο.

kostasgr75
23-06-14, 22:33
Δηλαδη δεν εχουν ουσιαστικες διαφορες οι μηχανες των 100 με των 200 ευρω που εχει π.χ. στο skroutz? Μονο το design πληρωνεις παραπανω?
Ναι και κάποιες έχουν ενσωματωμένη την συσκευή για παρασκευή αφρόγαλα που όμως είναι πολύ καλή

Cyberdemon87
24-06-14, 01:17
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Για πειτε μου για τις καψουλες, απο που προμηθευομαστε? Πρεπει να παραγγελνω απο αυτους αν θελω τις original η πωλουνται και σε μαγαζια?

Manolis_karas
25-06-14, 21:02
Οι original μόνο από αυτούς.

trelili
10-08-14, 19:06
Θέλει η αδερφή μου να αγοράσει μια μικρή μηχανή μόνο για εσπρέσο. Δεν την ενδιαφέρει το αφρόγαλο. Θέλει να χρησιμοποιεί μόνο χύμα καφέ. Θέλει να είναι πολύ οικονομική, όσο γίνεται μικρότερη στο μέγεθος και να είναι στην πάνω της πλευρά επίπεδη για να ακουμπάει το φλυτζάνι της καθώς η κουζίνα της είναι πάρα-πάρα πολύ μικρή και δεν έχει σχεδόν καθόλου χώρο για να ακουμπήσει οτιδήποτε.
Έχουμε καμιά πρόταση;
[ΥΓ η αγορά και η χρήση θα γίνει στη Νέα Υόρκη οπότε ψάχνουμε κάτι που να πωλείται κι εκεί. Η λύση "μπρίκι" που χρησιμοποιούσε μέχρι τώρα δεν παίζει πλέον γιατί το δωμάτιο δεν έχει καθόλου εστία (μάτι ή γκάζι) για μαγείρεμα παρά μόνο φούρνο μικροκυμάτων]

cheese
10-08-14, 20:12
@trelili: εγώ μια έχω βολευτεί με αυτή: http://shop.illy.com/online/store/product_iperespresso-coffee-machines_francis-francis-y3-iperespresso-machine_us

παίρνει κάπσουλες, πιάνει λίγο χώρο, μου κοστίζει γύρο 0,47 Ευρώ η κάπσουλα, την έχω μερικούς μήνες και ο καφές είναι πολύ καλός και η μηχανή αρκετά οικονομική στην αγορά!

bravelover
11-08-14, 02:27
μετα της nespresso capsules ποιες αλλες καψουλες συμβατες πλησιαζουν την ποιοτητα

trelili
11-08-14, 19:49
@trelili: εγώ μια έχω βολευτεί με αυτή: http://shop.illy.com/online/store/product_iperespresso-coffee-machines_francis-francis-y3-iperespresso-machine_us

παίρνει κάπσουλες, πιάνει λίγο χώρο, μου κοστίζει γύρο 0,47 Ευρώ η κάπσουλα, την έχω μερικούς μήνες και ο καφές είναι πολύ καλός και η μηχανή αρκετά οικονομική στην αγορά!

Ευχαριστώ, αλλά οι κάψουλες αποκλείονται λόγω κόστους, ζητάμε το πιο οικονομικό στη χρήση καθώς πίνουν γύρω στους 6 καφέδες την ημέρα, οπότε συζητάμε μόνο για μηχανή που παίρνει χύμα καφέ τον οποίο αγοράζουν (και τρίβουν επιτόπου στο μαγαζί) από το Deli ή το σούπερ μάρκετ της γειτονιάς.
Μάλλον θα πάρει αυτήν εδώ από το φυσικό κατάστημα
http://www.zabars.com/on/demandware.store/Sites-Zabars-Site/default/Link-Product?pid=B22E015&cgid=Housewares_Espresso_Makers
για να μιλήσει και με κάποιον πωλητή ώστε να έχει κοννέ αν χρειαστεί συμβουλές ή παρουσιαστεί πρόβλημα.
Την μάρκα δεν την ξέρω αλλά για να την έχει ο Zabar καλή θα 'ναι.
Capresso, έχει κανείς άποψη για αυτήν τη μάρκα;

meletis
11-08-14, 20:58
trelili : Εγω εχω πάρει την Rohnson R967 την είχα πάρει περίπου 80 ευρώ αλλά δεν γνωρίζω εαν είναι διαθέσιμη στην Νέα Υόρκη. Παίρνω καφέ χύμα σε κάβα με ποτά.

Antonis94
20-08-14, 23:14
Γεια σας, σκέφτομαι να αγοράσω ένα μπρίκι για εσπρέσο. Το ξέρω οτι με +10/15 ευρώ μπορώ να πάω σε μηχανή αλλά προτιμώ το μπρίκι, επειδή είναι πιθανό να βαρεθώ ξαφνικά τον εσπρέσο και να μου μεινει η μηχανή και επίσης είναι δύσκολη στη μεταφορά της.
Οπότε, τί υπάρχει μέχρι 15 ευρώ; Προφανώς και δεν περιμενώ καφέ μηχανής ή καφετέριας. Και εχω τις εξής απορίες: είναι κάποια μπρίκια που λένε για 2 άτομα, μπορώ να βάλω εγώ καφέ για μόνο μια μερίδα; Επίσης, τί καφέ χρησιμοποιούμε για μπρίκι; Τέλος, αναλογικά με τον καφέ της καφετέριας, ο φρέντο εσπρέσο θεωρείται μόνος ή διπλός εσπρέσσο (με βάση την ποσότητα εννοώ);

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

EDIT: Για παράδειγμα, αυτή είναι αρκετά φθηνή -> http://www.getitnow.gr/prod/oikiakes-syskeyes/mikrosyskeyes/kafetieres/kafetieres-heiros/espresso-bocca-pepita-kafetiera/prod1630395pp/ , αλλά λέει πως είναι για 3 φλυτζάνια; Θα μπορώ εγώ να βάζω λιγότερο καφέ ώστε να έχω ένα διπλό εσπρέσο ή θα πρέπει να γεμίζω το χωνί του μπρικιού;

chal_4
22-08-14, 18:03
δοκιμασα προσφατα lavazza σε καψουλες και μου αρεσε πολυ γευστικα. σκεφτομαι να περιμενω την a modo mio (http://m.lavazza.co.uk/uk/at-home/espresso-cappuccino/amodomio/) της lavazza. αυτη θα μπορει να παιρνει ολες τις καψουλες της lavazza?

chal_4
27-08-14, 09:23
Έχει κανείς άποψη για το παραπάνω? Συμφέρει οικονομικά? Αν πάρω μηχανή χωρίς κάψουλες θα είναι πιο οικονομική? Με τις κάψουλες το υπολογίζω στα 35 λεπτά περίπου το κόστος του καφέ

Manolis_karas
31-08-14, 13:20
Είχα αρκετά χρόνια μπρίκι. Έχω χρησιμοποιείσει διάφορα μεγέθη μπρικιών. Γνώμη μου είναι να πάρεις το μικρότερο μέγεθος και να γεμίζεις το χωνί ρίχνοντας τον περίσσιο καφέ με ένα ίσιο μαχαίρι και μετά τον πιέζεις λίγο.
Τα super market έχουν μεγάλη ποικιλία αλεσμένου καφέ, στη συσκευασία τους αναφέρεται γιατί είδους καφετιές κάνουν.

Green Dragon
25-10-14, 23:59
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι εντελώς άσχετος στο θέμα καφετιέρα-καφες.
Μου ζήτησε η σύζυγος να της πάρω μια μηχανή για να φτιάχνει το cappuccino της.
Προφανώς θα παίρνει κάψουλες.
Εγώ δεν πίνω cappuccino...Δεν μπορώ το γάλα καθόλου, αλλά για espresso δεν θα έλεγα όχι.

Τι μου προτείνετε να πάρω, ώστε να φτιάχνουμε ένα συμπαθητικό καφέ;;

meletis
26-10-14, 00:05
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι εντελώς άσχετος στο θέμα καφετιέρα-καφες.
Μου ζήτησε η σύζυγος να της πάρω μια μηχανή για να φτιάχνει το cappuccino της.
Προφανώς θα παίρνει κάψουλες.
Εγώ δεν πίνω cappuccino...Δεν μπορώ το γάλα καθόλου, αλλά για espresso δεν θα έλεγα όχι.

Τι μου προτείνετε να πάρω, ώστε να φτιάχνουμε ένα συμπαθητικό καφέ;;

Καλησπέρα. Εγω έχω αγοράσει την (Rohnson r967) η οποία δεν παίρνει κάψουλες. Επείδη πίνουμε 3 με 4 καφέδες την ημέρα πήρα αυτήν που με συμφέρει . Καφέ παίρνω χύμα και η τιμή πάει ανάλογα με την ποιότητα του καφέ. Νομίζω οτι με κάψουλες αρχίζουν απο 30 με 40 ευρω. Πόσα χρήματα διαθέτεις για την μηχανή? Εγω την είχα πάρει 80 ευρώ.

Green Dragon
26-10-14, 00:24
Να πω ενδεικτικά 120 ευρώ.
Να είναι με κάψουλες, γιατί πιστεύω πως δεν έχει όρεξη να ασχοληθεί παραπάνω.

Εβλεπα κάποια τέτοια
http://www.electrocrete.gr/ProductDetails.aspx?product=A282CDC7-A305-4E59-BB91-CE95036CB9C8&family=030&group=301&category=30101

Manolis_karas
26-10-14, 21:32
Το σύστημα nespresso κατά τη γνώμη μου φτιάχνει πολύ καλό καφέ. Αν καταλήξεις σε αυτό, κοίταξε να αγοράσεις κάτι σε προσφορά, η έκπτωση μπορεί να φτάσει στο 50%.

Φανερός Πράκτωρ
26-10-14, 21:42
Ναι όντως είναι πολύ καλός ο καφές της. Πρέπει να ασχοληθείς για να φτιάξεις συγκρίσιμο espresso με χύμα καφέ. Οι άλλες δε μηχανές με κάψουλες που έχω δοκιμάσει (π.χ. κάτι philips) είναι έτη φωτός μακρυά. Αλλά βέβαια είναι ακριβός ο καφές της Nespresso.
Για λίγους τη μέρα είναι ΟΚ. Για αυτούς που αγαπάνε τον καφέ είναι ακριβό χόμπυ

Green Dragon
27-10-14, 00:55
Το σύστημα nespresso κατά τη γνώμη μου φτιάχνει πολύ καλό καφέ. Αν καταλήξεις σε αυτό, κοίταξε να αγοράσεις κάτι σε προσφορά, η έκπτωση μπορεί να φτάσει στο 50%.
Όταν λέτε να αγοράσω κάτι σε προσφορά, τι εννοείτε;;;
Που και πότε παίζουν τέτοιες προσφορές;;;

Ακριβό σπορ οι κάψουλες όντως...
Για μας θα είναι 2-3 καφέδες την ημέρα...

hikesl
27-10-14, 10:51
Δες εδώ
http://www.nespresso.com/gr/el/pages/festive

Το μικρό μοντέλο ( χειροκίνητο ) έχει -30Ε άρα στα 69Ε. ( αν η τελική τιμή μετά την έκπτωση είναι τα 99Ε δεν αξίζει για μένα ). Για μεγαλύτερα μοντελα πάει -50Ε , αλλά δε θα το πρότεινα μιας και όλες τον ίδιο καφέ κάνουν. Απλά στα φτηνά πατάς εσύ να σταματήσει η ροή του καφέ.

Ακόμα θα χρειαστείς ένα τέτοιο μηχάνημα

https://www.skroutz.gr/c/438/mixer.html?keyphrase=izzy+%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B1

Το αντίστοιχο aeroccino της nespresso κάνει 70 Ε οπότε και να χαλάσει πάλι κερδισμένος είσαι ( το έχω 2 χρόνια δεν έχει πάθει τίποτα ).

Απλά να ξέρεις ότι το παντρεύεσαι το σύστημα. Αν δε θέλεις να ασχοληθείς με επαναγεμιζόμενα η μόνη λύση είναι οι επίσημες κάψουλες με κόστος από 0.41-0,48 Ε τον καφέ. ( για διπλό Χ 2 κτλ). Ότι άλλο έχει βγει σε συμβατό για μένα από γεύση δεν άξιζε.

odys2008
27-10-14, 19:33
Πανάκριβος!Μιλάμε ότι τα 18-20gr καφέ κάνουν 1 ευρώ, φτάνοντας τα 50 ευρώ το κιλό ο καφές!!! Μιλάμε για τιμές διπλές των speciallity coffee και τετραπλές των νορμάλ

teodor_ch
27-10-14, 20:12
Πανάκριβος!Μιλάμε ότι τα 18-20gr καφέ κάνουν 1 ευρώ, φτάνοντας τα 50 ευρώ το κιλό ο καφές!!! Μιλάμε για τιμές διπλές των speciallity coffee και τετραπλές των νορμάλ

Συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα.
Αν και είμαι του κόκκου+μύλο+μηχανή
το να βάζεις τη κάψουλα και να μή χρειάζεται να ακουμπήσεις καφέ ή νερό είναι ένα τεράστιο θέμα.

odys2008
27-10-14, 20:18
Μα άμα είναι να μου βγαίνει 1 ευρώ να τον κανω στην μηχανή, και να θέλω και έξτρα για αφρόγαλο πάω στον Γρηγόρη με 1,20 κ τον πέρνω.

Κατ εμέ δεν αξίζει με τπτ

teodor_ch
27-10-14, 20:32
Μα άμα είναι να μου βγαίνει 1 ευρώ να τον κανω στην μηχανή, και να θέλω και έξτρα για αφρόγαλο πάω στον Γρηγόρη με 1,20 κ τον πέρνω.

Κατ εμέ δεν αξίζει με τπτ

Ρε σύ δεν έχουμε όλοι Γρηγόρη δίπλα μας.
Δεν έχουμε την όρεξη με τις μπιτζάμες Κυριακή πρωί να βγούμε για να πιούμε ένα μέτριο espresso.

Δηλαδή δεν έχουμε όλοι σε αυτόν τον πλανήτη τις ίδιες συνήθειες.

Για αυτό γράφω ότι συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα.

Εσύ δε θα έδινες 5 λεπτά εξτρα για παράδειγμα έξτρα, να σου φτιάχνει κάποιος τον καφέ σου ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τον πίνεις?
Ε, άλλος δίνει 0.50/1 ευρώ έξτρα.

MANTHES
27-10-14, 23:03
O nespresso ειναι ο καλυτερος με διαφορα απο bosch-nescafe αλλα καμια σχεση με τον καφε που θα παρεις απο ενα μηχανημα+μυλο και στα ιδια με μια εσπρεσσιερα που εχει καλο pressurized συστημα χωρις μυλο. Και οσο για το συστημα μυλος+εσπρεσιερα ειχα επιλεξει τον delonghi kg97 και την philips hd saeco 8323 με συνολικο κοστος στα 125 ευρω και δεν το αλλαζω με καμια εσπρεσιερα με καψουλες. Αν ομως ειναι αναγκη οπωσδηποτε η καψουλα για ταχυτητα τοτε μονο νεσπρεσο σε σχεση με τις αλλες δυο

Green Dragon
28-10-14, 13:39
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις:)

Νομίζω ότι η Krups Nespresso Umilk (http://www.skroutz.gr/s/3882038/Krups-Nespresso-Umilk-Pure-Cream-XN2601.html) στα 119 ευρώ,
έρχεται σε καλίτερη τιμή από τη προσφορά της Nespresso ( 209 - 50 = 159 ) και
σχεδόν ίδια τιμή με το να πάρεις Krups Nespresso Umat (http://www.skroutz.gr/s/3882031/Krups-Nespresso-Umat-XN2505.html) και την Izzy Aeroccino (http://www.skroutz.gr/c/438/mixer.html?from=autocomplete&keyphrase=izzy+%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B1) από τα σκρουτζομάγαζα.

Συμφωνώ μαζί σας ότι ο καφές βγαίνει ακριβότερα όταν μιλάμε για κάψουλες. Αλλά άντε να εξηγήσεις στη γυναίκα, για μηχανές, μύλους και κόψιμο καφέ!!!
Νομίζω χαμένος κόπος:hmm: Παλιότερα μπορεί και να το έκανα, αλλά τώρα έχω μεγαλώσει και δεν έχω το κουράγιο:lol:

Tiven
28-10-14, 14:00
Πόσο ακριβότερα βγαίνει δηλαδή με κάψουλα; Γιατί βλέπω κάτι 1 ευρώ/καφές και πιστεύω πως είναι λίγο τρελό από την στιγμή που βρίσκω παντού στην Αθήνα με 1.

teodor_ch
28-10-14, 19:03
Πόσο ακριβότερα βγαίνει δηλαδή με κάψουλα; Γιατί βλέπω κάτι 1 ευρώ/καφές και πιστεύω πως είναι λίγο τρελό από την στιγμή που βρίσκω παντού στην Αθήνα με 1.

Αν περιλαμβάνει και delivery πάω πάσο.
Είναι κάτι τελείως διαφορετικό! Μή το συγκρίνετε!!!

Και εγώ κατά της κάψουλας είμαι αλλά τους καταλαβαίνω και τους άλλους κάποια πρωινά που βαριέμαι απίστευτα.

MANTHES
13-11-14, 21:30
Ετσι για να βαλω σε πειρασμο οσους επιμενουν για καψουλες (λογω γυναικας, τεμπελιας κτλ παω πασο)

alabalas
14-11-14, 10:07
παιδια καλημερα...ειναι και το πρωτο μου μηνυμα...οποτε καλως σας βρηκα!
λοιπον αγορα πριν μερικες ημερες αυτη εδω τη μηχανη http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-150bs-p-HAP.105203
(ειναι και η πρωτη μου, δεν ειχα ξανακανει εσπρεσσο), εκανα ενα-δυο καφεδες, αλλα σημερα το πρωι εκανε ενα δυνατο θορυβο-δονηση που δεν σταματουσε και δεν εβγαζε καφε με ροη, αλλα σταγονες ποτε ποτε. Νερο ειχε μεσα, τον ιδιο θορυβο εκανε και κατα την πρωτη χρηση για λιγα δευτερολεπτα, οπως αλλωστε ελεγε και το manual.
Λετε να χαλασε?
Το manual ειναι και στα αγγλικα και με μπερδεψε η λειτουργια/διαδικασια Pre-heating...μηπως πατωντας το κουμπι on/off/on μηπως της κανα ζημια?
Αν εχει καποιος παρομοια μηχανη ας μου δωσει τα φωτα του!!!
ευχαριστω

meletis
15-11-14, 13:37
παιδια καλημερα...ειναι και το πρωτο μου μηνυμα...οποτε καλως σας βρηκα!
λοιπον αγορα πριν μερικες ημερες αυτη εδω τη μηχανη http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-150bs-p-HAP.105203
(ειναι και η πρωτη μου, δεν ειχα ξανακανει εσπρεσσο), εκανα ενα-δυο καφεδες, αλλα σημερα το πρωι εκανε ενα δυνατο θορυβο-δονηση που δεν σταματουσε και δεν εβγαζε καφε με ροη, αλλα σταγονες ποτε ποτε. Νερο ειχε μεσα, τον ιδιο θορυβο εκανε και κατα την πρωτη χρηση για λιγα δευτερολεπτα, οπως αλλωστε ελεγε και το manual.
Λετε να χαλασε?
Το manual ειναι και στα αγγλικα και με μπερδεψε η λειτουργια/διαδικασια Pre-heating...μηπως πατωντας το κουμπι on/off/on μηπως της κανα ζημια?
Αν εχει καποιος παρομοια μηχανη ας μου δωσει τα φωτα του!!!
ευχαριστω

Καλησπέρα. Δοκίμασε να στείλεις ενα e-mail στο E-SHOP μήπως και σου στείλουν τις οδηγίες σε ελληνικά. Μήπως έχει πάρει αέρα το κύκλωμα της μηχανής ? Δοκίμασε να βάλεις νερό κα να ξανακάνεις την διαδικασία.

MANTHES
15-11-14, 14:03
Αν τον αγορασες απο καφεκοπτειο παρε πιο χοντροκομμενο καφε ή παρε συσκευασμενο απο σουπερ μαρκετ (Ο illy ειναι ο πιο ψιλοκομμενος οποτε προσοχη αν ειναι εκει το προβλημα σου)

leasedline
17-11-14, 00:13
εγώ μία παρόμοια και μάλιστα την ακριβότερη την επέστρεψα γιατί ξαφνικά μια μέρα (ίσως μετά από μία νύκτα που την είχα ξεχάσει ανοικτή) έβγαζε σταγόνα σταγόνα το καφέ...

alabalas
17-11-14, 20:30
αγορασα κομμενο απο καφεκοπτειο....με αυτον εκανα τον πρωτο μου καφε.
δεν ξερω τι γινεται....εχθες ξαναδουλεψε, ενω σημερα με τη δευτερη, δηλαδη αφου τον ανοιξα ξεσταθηκε και εγινε πρασινο το λαμπακι αλλα δεν εβγαζε καθολου καφε, μετα πατησα off/on και εβγαλε!
ισως επρεπε να παρω με καψουλες...αλλα φοβηθηκα το κοστος.
και μια ερωτηση...αν θελετε να πιειτε και το απογευμα καφε, τον πρωινο τον πετατε ετσι? σε μια μερα εγω εκανα δυο (πρωι-απογευμα) με τον ιδιο! ειναι τραγικο λαθος? περα απο τη γευση
του καφε...αν ειναι και λαθος για τη λειτουργια της μηχανης ρωτω?

meletis
17-11-14, 21:51
αγορασα κομμενο απο καφεκοπτειο....με αυτον εκανα τον πρωτο μου καφε.
δεν ξερω τι γινεται....εχθες ξαναδουλεψε, ενω σημερα με τη δευτερη, δηλαδη αφου τον ανοιξα ξεσταθηκε και εγινε πρασινο το λαμπακι αλλα δεν εβγαζε καθολου καφε, μετα πατησα off/on και εβγαλε!
ισως επρεπε να παρω με καψουλες...αλλα φοβηθηκα το κοστος.
και μια ερωτηση...αν θελετε να πιειτε και το απογευμα καφε, τον πρωινο τον πετατε ετσι? σε μια μερα εγω εκανα δυο (πρωι-απογευμα) με τον ιδιο! ειναι τραγικο λαθος? περα απο τη γευση
του καφε...αν ειναι και λαθος για τη λειτουργια της μηχανης ρωτω?

Καλησπέρα. Προσωπικά εγω αλλάζω τον καφέ όταν είναι να πιω ξανά το απόγευμα. Απο οτι είδα έχεις Εγγύηση: 2 χρόνια. DOA 7 ημερών γιατί δεν την επιστρέφεις και να τους αναφέρεις το πρόβλημα.

terry39
29-11-14, 12:38
αγορασα κομμενο απο καφεκοπτειο....με αυτον εκανα τον πρωτο μου καφε.
δεν ξερω τι γινεται....εχθες ξαναδουλεψε, ενω σημερα με τη δευτερη, δηλαδη αφου τον ανοιξα ξεσταθηκε και εγινε πρασινο το λαμπακι αλλα δεν εβγαζε καθολου καφε, μετα πατησα off/on και εβγαλε!
ισως επρεπε να παρω με καψουλες...αλλα φοβηθηκα το κοστος.
και μια ερωτηση...αν θελετε να πιειτε και το απογευμα καφε, τον πρωινο τον πετατε ετσι? σε μια μερα εγω εκανα δυο (πρωι-απογευμα) με τον ιδιο! ειναι τραγικο λαθος? περα απο τη γευση
του καφε...αν ειναι και λαθος για τη λειτουργια της μηχανης ρωτω?

Μήπως πατάς πολύ τον καφέ ; ανάλογα το κόψιμο(άλεσμα) θέλει την ανάλογη προσοχή στην πίεση , τώρα που πήρα πιο ψιλοκομμένο τον πιέζω ελαφρώς, πρίν που είχα το καφέ ένα σκαλί πιο χοντρό τον πίεζα κανονικά
Κάθε φορά που κάνω καφέ πετάω τον προηγούμενο :)

Μέχρι στιγμής παίρνω χύμα από καφεκοπτείο και εγώ αλλά σκέφτομαι να πάρω "μάρκας"
Έχετε αγοράσει από εξωτερικό ή εσωτερικό συσκευασμένο καφέ ; προτιμήσεις ;

Theodore41
29-11-14, 14:41
Αναλογα με την ποσοτητα που βαζεις,θελει και το αναλογο κοψιμο.Γι αυτο,αναγκαστικα θα κανεις πειραματα,μεχρι να πετυχεις ωστε να βαζεις 30ml σε χρονο γυρω στα 25sec.
Παρε μερικα δειγματα καφε,απο 100g το ενα,και βαζε να δεις ποση ποσοτητα σε ποσο χρονο.Αν δεν το κανεις αυτο,θα βγαζει νεροζουμι.

Cutthroat
29-11-14, 15:49
Δηλαδή; Επειδή και εμένα δεν έχει πολύ καιρό που μου ήρθε ένας porlex μπορείς να με βοηθήσεις να καταλάβω τι παίζει;

Βάζεις μια ποσότητα που δεν ξέρεις πόση είναι αλλά αντιστοιχεί σε ανάλογο κόψιμο και εγώ που θέλω διπλό θα πρέπει να βγάλω 60 ml σε 50 δευτερόλεπτα; Ας πούμε εγώ πήρα τον lavazza black και βάζω περίπου 14-15gr κόκκους και έχω τον porlex στο 2 σκάλα από το τέλος

Theodore41
29-11-14, 16:47
Δηλαδή; Επειδή και εμένα δεν έχει πολύ καιρό που μου ήρθε ένας porlex μπορείς να με βοηθήσεις να καταλάβω τι παίζει;

Βάζεις μια ποσότητα που δεν ξέρεις πόση είναι αλλά αντιστοιχεί σε ανάλογο κόψιμο και εγώ που θέλω διπλό θα πρέπει να βγάλω 60 ml σε 50 δευτερόλεπτα; Ας πούμε εγώ πήρα τον lavazza black και βάζω περίπου 14-15gr κόκκους και έχω τον porlex στο 2 σκάλα από το τέλος

Κοιτα,σημασια εχει,τι ακριβως θελεις.Αν θελεις να πινεις απλως καφε,και ο,τι βγαλει το καζανι,βαλε εκει,ο,τι να ναναι,και ολο και κατι θα βγαλει.
Αμα ομως θελεις να πιεις τον καλυτερο καφε που μπορει να σου βγαλει η μηχανη σου,τοτε πρεπει να κανεις "θυσιες".
Η μικροτερη θυσια,ειναι να βρεις καμια ζυγαριτσα με λιγα λεφτα,εγω πηρα μια απο το eBay,(εκτος απο την Tanita που ειχα),που να ζυγιζει μεχρι και δεκατα του γραμμαριου.Εγω,την Κινεζικη,την ειχα παρει 10€.Ζυγιζει μεχρι 1 κιλό.
Αμα παρεις τη ζυγαρια,θα ξερεις οτι ο μονος καφες,ειναι γυρω στα 7g,και ο διπλος,απο 14g και πανω.Εγω πχ,βαζω τωρα 16g,λογω αγχους,αλλα παλιοτερα,εβαζα 18.Τουρμπο δηλαδη.
Τωρα,ο καφες,ειτε μονος ειναι ,ειτε διπλος σε 25sec πρεπει να βγαινει.Αντε 30-32.Οση ποσοτητα καφε εχεις βαλει.Εννοειται οτι θα δουλευεις και το ρολοι σου κοιτωντας το δευτεροδεικτη.
Για ο,τι αλλο,γραψε.
Edit.
Εψαξα και βρηκα ζυγαριτσες.
http://www.ebay.com/sch/Pocket-Digital-Scales-/163827/i.html και απ'αυτες,εμενα μου αρεσε αυτη:
http://www.ebay.com/itm/Mini-0-01-100g-0-1-500g-Digital-Jewelry-Scale-Dual-Weight-Electronic-Pocket-LCD-/190690018151?pt=US_Pocket_Digital_Scales&hash=item2c6602c367 ή αυτη:
http://www.ebay.com/itm/200g-0-01g-Compact-Mini-Jewelry-Electronic-Scale-Black-/251736826798?pt=US_Pocket_Digital_Scales&hash=item3a9caf23ae
Διαλεξε και πάρε.Απο ο,τι βλεπεις,οι τιμες εχουν πεσει πολυ.

Cutthroat
29-11-14, 16:53
Ε βασικά αυτά δεν τα ανέφερα.. Έχεις δίκιο.. Έχω ζυγαριά ακριβείας μάλλον αυτήν που έχεις και εσύ και ζυγίζω πριν τους κόκκους και μετά και την εκχύλιση. Εγώ βάζω 14-15 στον διπλό και μου βγαίνει γύρω στα 20 δευτερόλεπτα... Πως μπορώ να τον αυξήσω τον χρόνο σύμφωνα με τα δεδομένα μου;

Theodore41
29-11-14, 17:18
Ε βασικά αυτά δεν τα ανέφερα.. Έχεις δίκιο.. Έχω ζυγαριά ακριβείας μάλλον αυτήν που έχεις και εσύ και ζυγίζω πριν τους κόκκους και μετά και την εκχύλιση. Εγώ βάζω 14-15 στον διπλό και μου βγαίνει γύρω στα 20 δευτερόλεπτα... Πως μπορώ να τον αυξήσω τον χρόνο σύμφωνα με τα δεδομένα μου;
Βαλε αλλο μισο γραμμαριο,και ξαναμετρα.Και μετά,αν δεν το φτασεις,αλλο μισο.Πιστευω οτι εκει εισαι.
Καλα...πειραματα.

Cutthroat
29-11-14, 17:33
Κάτι τελευταίο το πάτημα δεν θα παίξει ρόλο άμα αλλάξει στην περίπτωση μου έτσι; και κάτι τελευταίο το μέγεθος κοπής στη σκάλα που το έχω ρυθμίσει καλά είναι;

Theodore41
29-11-14, 17:52
Κάτι τελευταίο το πάτημα δεν θα παίξει ρόλο άμα αλλάξει στην περίπτωση μου έτσι; και κάτι τελευταίο το μέγεθος κοπής στη σκάλα που το έχω ρυθμίσει καλά είναι;
Ξαναγραψτα ,γιατι δεν τα καταλαβα.

Cutthroat
29-11-14, 19:58
Λέω το πόσο θα το πατήσω με το tamper παίζει πολύ ρόλο στην περίπτωση μου; Η καλά το κάνω απλά να αυξήσω την ποσότητα; Το μέγεθος κοπής του καφές που έχω τον Porlex 2 κλικ από το τέλος, 2 σκάλες αριστερά ξέρω γω, είναι σωστό ή να το αλλάξω; Επίσης μετά τη χρήση του porlex και της espressieras πως να τα καθαρίζω; Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις συμβουλές μέχρι τώρα

Theodore41
29-11-14, 20:18
Λέω το πόσο θα το πατήσω με το tamper παίζει πολύ ρόλο στην περίπτωση μου; Η καλά το κάνω απλά να αυξήσω την ποσότητα; Το μέγεθος κοπής του καφές που έχω τον Porlex 2 κλικ από το τέλος, 2 σκάλες αριστερά ξέρω γω, είναι σωστό ή να το αλλάξω; Επίσης μετά τη χρήση του porlex και της espressieras πως να τα καθαρίζω; Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις συμβουλές μέχρι τώρα
Kοιτα,εσυ θα το δεις.Αν το φιλτρακι,χωραει κι αλλο,βαλε,αλλοιως πιεσε το πιο πολυ.
Αν και καλυτερα να προσπαθησεις να πιεζεις με την ιδια δυναμη,ωστε να μπορεις να ρυθμιζει τα υπολοιπα.
Αμα τα αλλαζεις ολα ,δε βρισκεις ακρη.
Tωρα κοιταξα στο Αμαζον,και ειδα τι ειναι το Porlex.
Kοιτα,ο μυλος,να μην εχει μεσα υπολειμματα καφε γιατι θα ταγγισουν.Αρα,να βαζεις παντα την ποσοτητα που θα πιεις.
Αμα θες να τον καθαρισεις αμια φορά,πρεπει να μπορεις να εχεις προσβαση στα μαχαιρια.Εχεις;Αν ναι,κοιτα και στο μανιουαλ,μπας και θελει τιποτα τρελό.
Για τη μηχανη,θα κοιταξεις τι λεει το μανιουαλ,γιατι η καθε μηχανη,θελει τα δικα της.
Παρακαλω.Ο,τι θες,γραψε, και αμα ξερω θα σε βοηθησω.

Cutthroat
29-11-14, 20:23
Χαχαχαχα thx. Ωραία κάτι last. Πως υποτίθεται θα καταλάβω ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος κοπής του καφέ; Άμα αυξηθεί η εκχύλιση και πλησιάσει τα 25sec;

Theodore41
29-11-14, 20:55
Χαχαχαχα thx. Ωραία κάτι last. Πως υποτίθεται θα καταλάβω ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος κοπής του καφέ; Άμα αυξηθεί η εκχύλιση και πλησιάσει τα 25sec;
Πάντα,αυτο ειναι το κριτηριο.

Green Dragon
13-12-14, 09:46
Για όποιον ενδιαφέρεται για καφετιέρα Krups Nespresso Inissia (http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/appliances/kitchen/coffe-mach/krups-nespresso-inissia-xn1001.php) στην Ηλεκτρονική στα 49e

Manolis_karas
13-12-14, 20:44
Τόσο πουλιέται παντού. 30 ευρώ είναι η επιδότηση από τη Nespresso

k_koulos
15-12-14, 20:58
απορία

όταν φτιάχνετε καφέ το γκρουπ [το καλαθάκι που βάζουμε μέσα τον καφέ], πώς το καθαρίζετε πριν το γεμίσετε όταν φτιαχνετε 2-3 διαδοχικούς καφέδες;

εχω δει στις περισσότερες καφετέριες ότι το βαράνε ανάποδα στα ειδικά δοχεία συλλογής χρησιμοποιημένου καφέ που έχουν. Φτάνει αυτό και στο σπίτι ή πρέπει να το καθαρίζουμε εσωτερικά και με πάνινη πετσέτα όπως έχω δει σε διαγωνισμούς barista στο νετ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.