PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47

Theodore41
15-12-14, 22:46
απορία

όταν φτιάχνετε καφέ το γκρουπ [το καλαθάκι που βάζουμε μέσα τον καφέ], πώς το καθαρίζετε πριν το γεμίσετε όταν φτιαχνετε 2-3 διαδοχικούς καφέδες;

εχω δει στις περισσότερες καφετέριες ότι το βαράνε ανάποδα στα ειδικά δοχεία συλλογής χρησιμοποιημένου καφέ που έχουν. Φτάνει αυτό και στο σπίτι ή πρέπει να το καθαρίζουμε εσωτερικά και με πάνινη πετσέτα όπως έχω δει σε διαγωνισμούς barista στο νετ;
Και τι σε πειραζει να το καθαριζεις;Εγω,το πλενω με ζεστο νερο,και μετα το σκουπιζω με στεγνο πανι.Μηπως με κυνηγαει κανενας;:)

teodor_ch
16-12-14, 17:49
Κανονικά δε θέλει πλύσιμο με νερό (για τις καφετέριες) γιατί αλλοιώνει τη γεύση του καφέ.
Για το σπίτι όπως νιώθει ο καθένας καλύτερα.

k_koulos
16-12-14, 18:33
δεν με πειράζει, απλά το συζητάω να δω μπας και το παρακάνω, άσε που οταν φτιάχνω καφε για φίλους και ειμαι με την πετσετα και τρίβω το γκρουπ κάπου κάπως νιώθω.... χα χα χα

Theodore41
16-12-14, 20:04
Κανονικά δε θέλει πλύσιμο με νερό (για τις καφετέριες) γιατί αλλοιώνει τη γεύση του καφέ.
Για το σπίτι όπως νιώθει ο καθένας καλύτερα.
Ειπα,εγω πλενω το μαραφετι αυτο,αλλα το σκουπιζω με στεγνο πανι ή χαρτι κουζινας.Και βεβαια,χρησιμοποιω bottomless portafilters,που δεν κρατανε νερο απο κατω,αφου ειναι κομμενα.
http://www.espressoparts.com/parts/espressomachineparts/browsecommonespressomachineparts/portafiltersbottomlessportafilters

teodor_ch
16-12-14, 21:32
Ειπα,εγω πλενω το μαραφετι αυτο,αλλα το σκουπιζω με στεγνο πανι ή χαρτι κουζινας.Και βεβαια,χρησιμοποιω bottomless portafilters,που δεν κρατανε νερο απο κατω,αφου ειναι κομμενα.
http://www.espressoparts.com/parts/espressomachineparts/browsecommonespressomachineparts/portafiltersbottomlessportafilters

Τα οποία προορίζονται για εκμάθηση και όχι για να μήν κρατάνε νερό.
Εγώ μετέφερα ότι λένε σε σεμινάρια του Illy.

Theodore41
17-12-14, 00:02
Τα οποία προορίζονται για εκμάθηση και όχι για να μήν κρατάνε νερό.
Εγώ μετέφερα ότι λένε σε σεμινάρια του Illy.
Και εγω εχω διαβασει πολλα σαιτ για το θεμα και οι Αμερικανοι επιμενουν στα κουρεμενα portafilters,διοτι μπορουν να ελεγχουν ανα πασαν στιγμην την πορεια μιας extraction.

akismaris
15-02-15, 21:15
Καλησπερα σας, μια ερωτησουλα για να μην ξεφυλιζω και τις 124 σελιδες του νηματος.

Ψαχνω μια οικονομικη μικρη μηχανη να κανει την δουλεια της μιας και η ανεργια πεφτει συννεφο..........και επεσα στην IZZY CM6626A. Την ειχε κανεις σας? Θα ηθελα την γνωμη σας .

Ευχαριστω πολυ!

meletis
17-02-15, 07:18
Καλησπερα σας, μια ερωτησουλα για να μην ξεφυλιζω και τις 124 σελιδες του νηματος.

Ψαχνω μια οικονομικη μικρη μηχανη να κανει την δουλεια της μιας και η ανεργια πεφτει συννεφο..........και επεσα στην IZZY CM6626A. Την ειχε κανεις σας? Θα ηθελα την γνωμη σας .

Ευχαριστω πολυ!

Δεν την εχω την παραπάνω μηχανή αλλά είχα πάρει πρόσφατα την rohnson r967 περίπου στα ίδια χρήματα. Καφέ βάζω χύμα. Γενικά μου είχαν πει να προτιμήσω τις μηχανές καφές με αντλία >10bar γιατί κάνει τον καφέ με πιο πολύ καιμακι. Απο οτι είδα αυτή έχει 15 bar.

enasdios
17-02-15, 15:35
Καλησπερα σας, μια ερωτησουλα για να μην ξεφυλιζω και τις 124 σελιδες του νηματος.

Ψαχνω μια οικονομικη μικρη μηχανη να κανει την δουλεια της μιας και η ανεργια πεφτει συννεφο..........και επεσα στην IZZY CM6626A. Την ειχε κανεις σας? Θα ηθελα την γνωμη σας .

Ευχαριστω πολυ!

ψάχνω κι εγώ για φτηνή μηχανή. Η Izzy δεν είναι ελληνική εταιρεία? Ένα χτυπητήρι φραπέ που είχα πάρει δε με είχε αφήσει και τις καλύτερες εντυπώσεις...

nyannaco
17-02-15, 15:59
Η εταιρεία στην οποία ανήκει το brand name είναι όντως ελληνική, αλλά δεν κατασκευάζει τίποτα, είναι καθαρά εμπορική. Ολα από Κίνα έρχονται, αν αυτό ρωτάς.

leros2004
20-02-15, 22:23
Υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω σε καλη τιμή (~60€) μια καφετιέρα μεταξυ των :

SAECO GRAN CREMA DE LUXE: http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?slg=en&scy=us&ctn=718417008 ~60€

KRUPS XP 2070: http://www.krups.gr/All+Products/Espresso+coffee+machines/Products/XP2070/XP2070.htm ~60€

ROHNSON R-959: http://www.getitnow.gr/prod/oikiakes-syskeyes/mikrosyskeyes/kafetieres/kafetieres-espresso/kafetiera-rohnson-mod-r-959/prod1510006pp/ ~35€

KENWOOD ES430 http://www.psyktes.gr/--p-119.html ~35€

Αξίζει κάποια απο αυτές για παρασκευή capuccino ?


Επίσης έχω ήδη παραγγείλει το γιαπωνέζικο χειροκίνητο μύλο PORLEX TALL για το άλεσμα του καφέ.....

jogatore
18-03-15, 10:06
Εχει δοκιμασει κανεις συμβατη καψουλα για μηχανη nespresso? Αν γινετε ας βαλει εντυπωσεις και ποια δοκιμασε.

Manolis_karas
18-03-15, 19:12
Έχω δοκιμάσει ότι κάψουλα μπόρεσα να βρω στην αγορά, 4-5 είδη με έντονο χαρμάνι Νο 10. Η σχέση διαφοράς τιμής με ποιότητα ήταν πολύ μικρή 2-3 λεπτά, ώστε ξαναγύρισα στα original. Τώρα που η ελάχιστη παραγγελία μέσω εφαρμογής από tablet, για δωρεάν μεταφορικά, έγινε 50 δόσεις, ούτε το σκέπτομαι.

Manolis_karas
19-03-15, 21:47
Προσφορά για μηχανή Nespresso στον Κωτσόβολο πολύ καλή, έχει και δώρο κουπόνι για αγορά καφέ ή είδη Nespresso

http://www.kotsovolos.gr/site/collections.jsp?dcolid=15581

Manolis_karas
20-03-15, 19:10
Κοίταξα 1-2 καταστήματα δεν δίνουν το κουπόνι δώρου των 30 ευρώ και την επιπλέον δωροεπιταγή 10 ευρώ για παραλαβή από το κατάστημα.

jap
20-03-15, 20:16
Μανώλη, το κουπόνι είναι εδώ (http://www.kotsovolos.gr/site/datafiles/filladia/nespresso-voucher.pdf). Το τυπώνεις μόνος σου, συμπληρώνεις τα στοιχεία σου και κολλάς το στίκερ με το serial της καφετιέρας αφού την αγοράσεις.

KostasBal
21-03-15, 14:02
Δοκιμάζω τους καφέδες απο Taresso, ξεκίνησα με Tigrato και αύριο θα κόψω Brazil Jardim Das Oliveiras.
Μόλις τελειώσει και αυτός θα δοκιμάσω τον Brazil Santa Maria.

Παίζω με έναν, λιγάκι τροποποιημένο για σπιτική χρήση, Cunill Tauro και μια Gaggia Baby.

Manolis_karas
22-03-15, 21:25
Μανώλη, το κουπόνι είναι εδώ (http://www.kotsovolos.gr/site/datafiles/filladia/nespresso-voucher.pdf). Το τυπώνεις μόνος σου, συμπληρώνεις τα στοιχεία σου και κολλάς το στίκερ με το serial της καφετιέρας αφού την αγοράσεις.
Μετά το μήνυμα σου κοίταξα το κουπόνι και στη θέση κατάστημα συμπληρώνει ο αγοραστής.
Δεν έχω άλλη σχέση με τον Κωτσόβολο, εκτός του πελάτη, δεν μπορώ όμως να βρω το κουπόνι σε κάποιο άλλο κατάστημα. Πιθανόν λάθος δικό μου.

jap
22-03-15, 22:44
Γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηλέφωνο (τον Κωτσόβολο) αν σε ενδιαφέρει; Προφανώς δεν ενδιαφέρει αυτούς, θα το είχαν διαφημίσει δεόντως. Πάντως να ξέρεις αυτές οι προσφορές είναι ασανσέρ, τη μία έχει πακέτο πολύ φτηνή μηχανή με δώρο κάψουλες, την άλλη εντελώς τσάμπα αν αγοράσεις ένα βουνό κάψουλες, του Αγίου Βαλεντίνου είχαν και ένα γενναίο ποσοστό έκπτωσης αν έπαιρνες κόκκινο χρώμα. Σημαντικό για σένα να έχεις δοκιμάσει τους καφέδες να είναι της αρεσκείας σου. Επειδή μιλάς για Nespresso θα βρεις και μεγάλη ποικιλία από καλές συμβατές κάψουλες.

ch2
23-03-15, 12:22
Γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηλέφωνο (τον Κωτσόβολο) αν σε ενδιαφέρει; Προφανώς δεν ενδιαφέρει αυτούς, θα το είχαν διαφημίσει δεόντως. Πάντως να ξέρεις αυτές οι προσφορές είναι ασανσέρ, τη μία έχει πακέτο πολύ φτηνή μηχανή με δώρο κάψουλες, την άλλη εντελώς τσάμπα αν αγοράσεις ένα βουνό κάψουλες, του Αγίου Βαλεντίνου είχαν και ένα γενναίο ποσοστό έκπτωσης αν έπαιρνες κόκκινο χρώμα. Σημαντικό για σένα να έχεις δοκιμάσει τους καφέδες να είναι της αρεσκείας σου. Επειδή μιλάς για Nespresso θα βρεις και μεγάλη ποικιλία από καλές συμβατές κάψουλες.
Οι κάψουλες εσπρέσο μπορεί να είναι ευκολία αλλά πρέπει οπωσδήποτε να ληφθεί υπόψη και το κόστος, πχ 0.5€ επί 2 καφέδες τη μέρα=30€ το μήνα:shock: όταν με συσκευασμένο κομμένο δίνεις 5€.
Ξέρω κόσμο που έχει αγοράσει επαναγεμιζόμενες κινέζικες κάψουλες με αμφίβολες επιπτώσεις στην υγεία για να μειώσει το κόστος...

ckoul
23-03-15, 12:33
Οι κάψουλες εσπρέσο μπορεί να είναι ευκολία αλλά πρέπει οπωσδήποτε να ληφθεί υπόψη και το κόστος, πχ 0.5€ επί 2 καφέδες τη μέρα=30€ το μήνα:shock: όταν με συσκευασμένο κομμένο δίνεις 5€.
Ξέρω κόσμο που έχει αγοράσει επαναγεμιζόμενες κινέζικες κάψουλες με αμφίβολες επιπτώσεις στην υγεία για να μειώσει το κόστος...

Ε όχι και εξαπλάσια τιμή η κάψουλα από τον χύμα! Το είχα υπολογίσει περίπου στην διπλάσια, αν εξαιρέσεις ειδικές περιπτώσεις στην τιμή και της μεν και του δε.

ch2
23-03-15, 12:42
Ε όχι και εξαπλάσια τιμή η κάψουλα από τον χύμα! Το είχα υπολογίσει περίπου στην διπλάσια, αν εξαιρέσεις ειδικές περιπτώσεις στην τιμή και της μεν και του δε.
Η γενική ιδέα του παραπάνω κόστους ισχύει, τώρα αν δεν είναι εξαπλάσια και είναι τετραπλάσια δεν έχει τόση σημασία (πάντως σίγουρα όχι διπλάσια)

minas
23-03-15, 12:50
Οι κάψουλες έχουν αυξημένη ευκολία, αλλά το κόστος είναι σημαντικό μεγαλύτερο (και τα μη βιοδιασπώμενα απορρίματα εάν σας απασχολεί). Για τις επικρατέστερες επιλογές (Nespresso, Illy) η κάθε κάψουλα κοστίζει περίπου 0.50. Η Lavazza blue βγαίνει περίπου στα 0.30, αλλά το κόστος της καφετιέρας είναι συγκριτικά μεγάλο. Κάτι Tassimo και Dolce gusto δεν αξίζουν τον κόπο, εάν σας ενδιαφέρει η γεύση του καφέ :).

Μια καλή ενδιάμεση λύση είναι κανονική καφετιέρα σε συνδυασμό με προσυσκευασμένες μερίδες καφέ σε χάρτινο φίλτρο.

ckoul
23-03-15, 16:17
Η γενική ιδέα του παραπάνω κόστους ισχύει, τώρα αν δεν είναι εξαπλάσια και είναι τετραπλάσια δεν έχει τόση σημασία (πάντως σίγουρα όχι διπλάσια)
Ένα παράδειγμα και κλείνω λόγω offtopic:

O Jacobs των 200γρ/€5 δίνει 28 μερίδες των 7 γραμμαρίων, άρα περίπου €0,18 την μερίδα.
Η κάψουλα nespresso έχει €0,41 επομένως: 0,41/0,18 = 2,3.

Νομίζω ο Jacobs του supermarket είναι από τους φθηνότερους επώνυμους.

anon
24-03-15, 09:37
Yπάρχει και μια άλλη όμως διαφορα. Ο καφές έχει το πλούσιο άρωμα όταν τον ανοίγεις. Εαν πάρεις λοιπόν μια οικονομική συσκευασία, δηλαδή μεγάλη, και δεν τον καταναλώνεις σχετικά γρήγορα (τον έχεις έστω στο ψυγείο ένα μήνα), χάνεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απο την γευστική και αρωματική απόλαυση ενός καφέ, και απλά πίνεις νεροζούμι. Οπότε εαν καταναλώνεις ΠΟΛΥ καφέ, πάρε μεγάλη χύμα συσκευασία. Αλλιώς είναι καλύτερα με τις κάψουλες.

dimitri_ns
24-03-15, 11:07
Yπάρχει και μια άλλη όμως διαφορα. Ο καφές έχει το πλούσιο άρωμα όταν τον ανοίγεις. Εαν πάρεις λοιπόν μια οικονομική συσκευασία, δηλαδή μεγάλη, και δεν τον καταναλώνεις σχετικά γρήγορα (τον έχεις έστω στο ψυγείο ένα μήνα), χάνεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απο την γευστική και αρωματική απόλαυση ενός καφέ, και απλά πίνεις νεροζούμι. Οπότε εαν καταναλώνεις ΠΟΛΥ καφέ, πάρε μεγάλη χύμα συσκευασία. Αλλιώς είναι καλύτερα με τις κάψουλες.

Ποτέ δεν μου άρεσε να έχω ένα και μοναδικό προμηθευτή και να πρέπει να καταναλώσω ότι ποιότητα μου πουλάει, σε ότι τιμή μου πουλάει.
Γι αυτό δεν μ'αρέσει το φυσικό αέριο :p , γι αυτό δεν μου αρέσει ο καφές σε κάψουλες.
Υπάρχουν κι οι συσκευασίες των 125 γρ (πόσο λίγο πίνεις ?)
Υπάρχουν και τα καφεκοπτεία για να φτιάξεις ότι χαρμάνι θέλεις, σε ότι ποσότητα θέλεις. Το προτιμάω

Από την άλλη, πες μου τι άρωμα θέλεις (μελιτζανοκολουιθάκι) κι αν μαζευτείτε πολλοί στο φτιάχνω
Και dior και givenchy

Gordito
24-03-15, 12:00
Εγω εχω κανει ενα ψευτοσεμιναριο για να φτιαχνω 'καλο' Φρεντο Εσπρεσσο.

Μας ελεγε λοιπον ο τυπας, οτι ο καφες αν εκτεθει (αερας) δεν θελει και πολυ για να χαλασει τις ιδιοτητες του και να μην αποδιδει το αρωμα του.

Για τον μυλο που κοβει τον καφε.
Μας ελεγε οτι πρεπει ανα τακτα χρονικα διαστηματα (ανα 8ωρο, το πολυ ανα 24 ωρες) να ρυθμιζουμε ποσο ψιλο ή χοντρο τον κοβει, γιατι το περιβαλλον εππηρεαζει.
Μαλιστα, κανονικα πρεπει να μετρας τις δοσεις με φρεσκοκομενο καφε, και οχι αυτον που εχει μεινει στο δοχειο πχ μια ωρα γιατι εχει επηρεαστει απο το περιβαλλον.

Καλα τα λεει ο anon δηλαδη, αν ανοιξεις τη μεγαλη συσκευασια ο καφες οσο περναν οι ωρες/μερες αρχιζει να χαλαει.

tsavman
24-03-15, 12:37
Γιαυτό βάζουμε τον καφέ σε αεροστεγές βαζάκι. :p

dimitri_ns
24-03-15, 12:52
Εγω εχω κανει ενα ψευτοσεμιναριο για να φτιαχνω 'καλο' Φρεντο Εσπρεσσο.

Μας ελεγε λοιπον ο τυπας, οτι ο καφες αν εκτεθει (αερας) δεν θελει και πολυ για να χαλασει τις ιδιοτητες του και να μην αποδιδει το αρωμα του.

Για τον μυλο που κοβει τον καφε.
Μας ελεγε οτι πρεπει ανα τακτα χρονικα διαστηματα (ανα 8ωρο, το πολυ ανα 24 ωρες) να ρυθμιζουμε ποσο ψιλο ή χοντρο τον κοβει, γιατι το περιβαλλον εππηρεαζει.
Μαλιστα, κανονικα πρεπει να μετρας τις δοσεις με φρεσκοκομενο καφε, και οχι αυτον που εχει μεινει στο δοχειο πχ μια ωρα γιατι εχει επηρεαστει απο το περιβαλλον.

Καλα τα λεει ο anon δηλαδη, αν ανοιξεις τη μεγαλη συσκευασια ο καφες οσο περναν οι ωρες/μερες αρχιζει να χαλαει.

Αν είναι να σε παιδεύει τόσο, γύρνα το σε τσάι ή cognac

Σεμινάριο για να φτιάχνεις καφέ? :p O tempora! o mores! που θάλεγε κι ο asterix

152789

ΥΓ Σκέφτομαι να ξεκινήσω σεμινάριο για το πως θ'αναπνέω σωστά

qwertyuiop
24-03-15, 13:17
Μόνο εμένα δε μου αρέσει αυτή η προβατίστικη φάση με τις κάψουλες;
Πολύ μεγάλα ποσά, εντελώς βιομηχανοποιημένος τρόπος παραγωγής, περιορισμένη παρεμβατικότητα καταναλωτή. Θα έλεγα ότι είναι ένα αρμεκτικό - μονοπωλιακό κόλπο.

Gordito
24-03-15, 13:26
Γιαυτό βάζουμε τον καφέ σε αεροστεγές βαζάκι. :p

H ζημια γινεται, γιατι καθε φορα που θα φτιαχνεις καφε, θα ανοιγεις το βαζακι, αρα αερας.


Αν είναι να σε παιδεύει τόσο, γύρνα το σε τσάι ή cognac

Σεμινάριο για να φτιάχνεις καφέ? :p O tempora! o mores! που θάλεγε κι ο asterix

152789

ΥΓ Σκέφτομαι να ξεκινήσω σεμινάριο για το πως θ'αναπνέω σωστά

Προφανως δεν φτιαχνω καφε στο σπιτι αγαπητε.

dimitris.taxideytis
24-03-15, 13:48
Εγω εχω κανει ενα ψευτοσεμιναριο για να φτιαχνω 'καλο' Φρεντο Εσπρεσσο.

Μας ελεγε λοιπον ο τυπας, οτι ο καφες αν εκτεθει (αερας) δεν θελει και πολυ για να χαλασει τις ιδιοτητες του και να μην αποδιδει το αρωμα του.

Για τον μυλο που κοβει τον καφε.
Μας ελεγε οτι πρεπει ανα τακτα χρονικα διαστηματα (ανα 8ωρο, το πολυ ανα 24 ωρες) να ρυθμιζουμε ποσο ψιλο ή χοντρο τον κοβει, γιατι το περιβαλλον εππηρεαζει.
Μαλιστα, κανονικα πρεπει να μετρας τις δοσεις με φρεσκοκομενο καφε, και οχι αυτον που εχει μεινει στο δοχειο πχ μια ωρα γιατι εχει επηρεαστει απο το περιβαλλον.

Καλα τα λεει ο anon δηλαδη, αν ανοιξεις τη μεγαλη συσκευασια ο καφες οσο περναν οι ωρες/μερες αρχιζει να χαλαει.

ΑΠΟΡΙΑ
Στα μαγαζια δηλαδη ο καφες ειναι παντα φρεσκοκομμενος και δεν χανει το αρωμα του;
Δεν νομιζω να ψιλοκοβουν τον καφε για καθε πελατη ξεχωριστα ειδικα στα ''μοδατα'' μαγαζια που πρεπει να εξυπηρετησουν πολλους πελατες με διαφορετικες απαιτησεις...
Οσο για τις ρυθμισεις του μυλου,
σιγουρα δεν μιλαει για ενα μυλο που τριβει 4-5 δοσεις καφε την μερα αλλα για επαγγελματικους που τριβουν ποσοτητα και ειναι πιο λογικο να χασουν τις ρυθμισεις τους...
Αυτο που ουσιαστικα θελει ο μυλος ειναι καθαρισμα 1 φορα την ημερα για να αποφυγεις τα σβωλιασματα του καφε λογω υγρασιας...
Αλλα ετσι κι αλλιως παιρνεις το μυλο για να κανεις 1-2 δοσεις για αμεση χρηση,δεν κοβεις τον καφε για να στεκεται...

Gordito
24-03-15, 13:54
ΑΠΟΡΙΑ
Στα μαγαζια δηλαδη ο καφες ειναι παντα φρεσκοκομμενος και δεν χανει το αρωμα του;

Nαι. Ο μυλος κοβει τους κοκκους συνεχεια.



Οσο για τις ρυθμισεις του μυλου,
σιγουρα δεν μιλαει για ενα μυλο που τριβει 4-5 δοσεις καφε την μερα αλλα για επαγγελματικους που τριβουν ποσοτητα και ειναι πιο λογικο να χασουν τις ρυθμισεις τους...
Αυτο που ουσιαστικα θελει ο μυλος ειναι καθαρισμα 1 φορα την ημερα για να αποφυγεις τα σβωλιασματα του καφε λογω υγρασιας...
Αλλα ετσι κι αλλιως παιρνεις το μυλο για να κανεις 1-2 δοσεις για αμεση χρηση,δεν κοβεις τον καφε για να στεκεται...

Αυτο που ηθελα να τονισω περιγραφοντας την διαδικασια ειναι οτι ο καφες αμεσως μολις κοπει αρχιζει και μετραει αναποδα, χανει το αρωμα.
Και μαλιστα τοσο πολυ, που για να ρυθμισεις τον μυλο καθε 8 ωρες, πρεπει να κοψεις επιτοπου καφε, και να μην χρησιμοποιησεις αυτον που εχει μεινει μεσα 1-2 ωρες.

29gk
24-03-15, 15:51
Μόνο εμένα δε μου αρέσει αυτή η προβατίστικη φάση με τις κάψουλες;
Πολύ μεγάλα ποσά, εντελώς βιομηχανοποιημένος τρόπος παραγωγής, περιορισμένη παρεμβατικότητα καταναλωτή. Θα έλεγα ότι είναι ένα αρμεκτικό - μονοπωλιακό κόλπο.

Το αυτό :oneup:

anon
24-03-15, 22:50
Γιαυτό, για ελληνικό, επειδή δεν πίνουμε συχνά, μονο για καλεσμένους, παίρνω κάτι ατομικές συσκευασίες, που είναι για μια δυο δόσεις μόνο. Και όλοι λένε ότι τι φρέσκο καφέ που έχω. Υπάρχει διαφορά. Ακόμα και στον νές. Μόλις ανοίγεις πρώτη φορά την αεροστεγή συσκευασία, έχει ένα άρωμα, μετά απο μια δυο μέρες, τέλος.

29gk
24-03-15, 23:53
Γιαυτό, για ελληνικό, επειδή δεν πίνουμε συχνά, μονο για καλεσμένους, παίρνω κάτι ατομικές συσκευασίες, που είναι για μια δυο δόσεις μόνο. Και όλοι λένε ότι τι φρέσκο καφέ που έχω. Υπάρχει διαφορά. Ακόμα και στον νές. Μόλις ανοίγεις πρώτη φορά την αεροστεγή συσκευασία, έχει ένα άρωμα, μετά απο μια δυο μέρες, τέλος.

Εγω παντως που κρατω τον γαλλικο καφε σε μεταλικο κουτι και στο ψυγειο χειμωνα-καλοκαιρι, εχω διαπιστωσει οτι το αρωμα διαρκει μεχρις και μετα την μεση του κουτιου. Καθημερινο ανοιγμα εως και 2 φορες την ημερα, εχω χρησιμοποιησει 2 μαρκες καφε μεχρι στιγμης, jacombs και meloise με τον δευτερο να αποδεικνυεται καλυτερος και σε γευση και σε αρωμα, ενω η χωρητικοτητα του κουτιου που χρησιμοποιω ειναι περιπου των 600gr.

villasg
08-04-15, 10:57
Καλημερα .
Κατοχος πλεον της μηχανης Illy FRAN Y3 (http://www.coffees.gr/index.php?target=products&product_id=34580) αλλα ασχετος μα αυτο το ειδος καφατιερας .
Μου την εφεραν δωρο και ειναι το πακετο με τις 126 καψουλες .
Οι καψουλες που χρησημοποιει ειναι οι Iperespresso .
Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η "σωστη" ποσοτητα στο φλιντζανι για εναν εσπρεσο - καπουτσινο .
Η μηχανη εχει δυνατοτητα ρυθμισης για το ποσο ροφημα θα βγαζει απο καθε καψουλα ( ποσο νερο θα στελνει βασικα ) .
Εαν καποιος μπορει να βοηθειση ή εχει καποια Tips ....

minas
08-04-15, 22:24
Καλημερα .
Κατοχος πλεον της μηχανης Illy FRAN Y3 (http://www.coffees.gr/index.php?target=products&product_id=34580) αλλα ασχετος μα αυτο το ειδος καφατιερας .
Μου την εφεραν δωρο και ειναι το πακετο με τις 126 καψουλες .
Οι καψουλες που χρησημοποιει ειναι οι Iperespresso .
Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η "σωστη" ποσοτητα στο φλιντζανι για εναν εσπρεσο - καπουτσινο .
Η μηχανη εχει δυνατοτητα ρυθμισης για το ποσο ροφημα θα βγαζει απο καθε καψουλα ( ποσο νερο θα στελνει βασικα ) .
Εαν καποιος μπορει να βοηθειση ή εχει καποια Tips ....

Οι έτοιμες ρυθμίσεις της μηχανής με τα δύο πλήκτρα είναι για μονό εσπρέσο και λούνγκο. Κάθε κάψουλα της Illy όμως είναι φτιαγμένη με διαφορετικό τρόπο, οπότε αφήνει διαφορετική ποσότητα νερού να περάσει (πχ οι μπλε-λούνγκο δίνουν περίπου διπλάσιο καφέ από τις συνήθεις κόκκινες-μέτριες για την ίδια ρύθμιση). Στην πραγματικότητα επιλέγεις πόσο πυκνό/πλούσιο καφέ θέλεις, ενώ βεβαίως μπορείς να τροποποιήσεις το κάθε πλήκτρο να βγάζει την ποσότητα που εσύ προτιμάς.
Προσωπικά θεωρώ ότι η μεγάλη ποσότητα μου ταιριάζει για τα περισσότερα είδη καφέ.

MANTHES
09-04-15, 13:01
Εχει κανεις εμπειρια απο εσπρεσιερες Izzy; Θελω να παρω μια δευτερη φτηνη μηχανη για εξοχικο και απο επωνυμες ειναι οτι πιο φτηνο. Νεσπρεσσο κτλ ουτε για αστειο ως προτασεις ενω η delonghi ξεφευγει κανα 30αρι προς τα πανω

KostasBal
10-04-15, 01:52
Στη θέση σου θα πήγαινα για μια μεταχειρισμένη Delonghi, παίζουν γύρω στο 50αρι, γιατί με 6-7€ παίρνεις και non-presurized basket.
Αλλιώς και οι Arielli μια χαρά αξιοπρεπείς είναι.

MANTHES
10-04-15, 13:10
Επειδη μιλαμε για εξοχικο δεν υπαρχει περιπτωση αγορας μυλου οποτε το non pressurized δεν με αφορα. Μεταχειρισμενη δεν προκειται να παρω ποτε και να φοβαμαι την αλλη μερα πως μπορει να κλαιω τα λεφτα μου.
Οποτε το ερωτημα παραμενει αν εχει κανεις αποψη απο την izzy γιατι δεν εχω δει βιντεακια της στο youtube. Ειχα παλιοτερα μια Ariette που εκανε πολυ ωραια κρεμα αλλα οι πιο πολλες μηχανες στα βιντεο θυμιζουν πιο πολυ αφρο φραπε παρα εσπρεσο

villasg
10-04-15, 15:43
Εγω εχω στο εξοχικο εδω και αρκετα χρονια μια IZZY K1819 SAN REMO .
Αν και δεν ειμαι σχετικος με τα κολπακια του καφε , μια χαρα δουλευει απροβληματιστα και με καλο καιμακι βγαινει ο καφες ( παιρνω χυμα απο καφεκοπτειο ή κουτι Illy )
Το μονο που δεν καταφερα ποτε να κανω εινα σωστο αφρογαλα για τον καπουτσινο , με το μαρκουτσι που εχει στα πλαιγια , μα με τιποτα λεμε ............
Εχει 2 θηκες καφε ( Basket ) για το Portafilter , για μονο και διπλο , και μεγαλο δοχειο νερου πισω .

MANTHES
10-04-15, 20:14
Ισως λαθος μου που δεν εγινα πιο συγκεκριμενος. Κοιτουσα για αυτην την Izzy CM6626A στα 51 ευρω http://www.skroutz.gr/s/3953813/Izzy-CM6626A.html και με δεδομενο οτι δεν υπαρχει θεμα αγορας μυλου αλλιως τοτε σιγουρα θα κατεληγα σε saeco.
Αν ειναι να παω στα 80 τοτε η σιγουρη επιλογη θα ειναι η delonghi

OxAp0d0
20-04-15, 14:09
Ισως λαθος μου που δεν εγινα πιο συγκεκριμενος. Κοιτουσα για αυτην την Izzy CM6626A στα 51 ευρω http://www.skroutz.gr/s/3953813/Izzy-CM6626A.html και με δεδομενο οτι δεν υπαρχει θεμα αγορας μυλου αλλιως τοτε σιγουρα θα κατεληγα σε saeco.
Αν ειναι να παω στα 80 τοτε η σιγουρη επιλογη θα ειναι η delonghi

Πω... 10 μέρες μετά, αλλά ελπίζω να σε προλαβαίνω. Μείνε ΜΑΚΡΥΑ! Έχω ακριβώς την ίδια μηχανή, είναι φτηνοκατασκευή που δε πρόκειται να κρατήσει με τίποτα. Σε εμένα δε τη βλέπω να βγάζει χρόνο.

Η ποιότητα του καφέ είναι μια χαρά, δεν έχω κανένα παράπονο εκεί. Αλλά:

- Το πλαστικό της είναι φτηνιάρικο, ήδη ένα κομμάτι από το πλαινό διακόπτη για τον ατμό μου έχει μείνει στο χέρι.

- Το tank της έχει διαρροές, αν αφήσω νερό μέσα θα το βρω την άλλη μέρα στον πάγκο.

- Ο βραστήρας δε χωράει αρκετό ζεστό νερό, μπορεί να χρειαστεί να την κλείσω κατά τη διάρκεια παρασκευής καφέ μέχρι να ανάψει ξανά η ένδειξη.

Τα προηγούμενα προβλήματα είναι διαχειρίσιμα, αλλά το μεγαλύτερο θέμα μου είναι πως σα συσκευή αρχίζει να τα φτύνει. Για παράδειγμα έχει διαρροές όταν την έχω στο stand by περιμένοντας να ζεσταθεί το νερό. Επίσης τώρα τελευταία όταν πατάω το κουμπί παραγωγής καφέ έχει διαρροές από το στόμιο ατμού. Το 1/3 του νερού βγαίνει από εκεί.

Τη δική μου την έχω από τα Χριστούγεννα και κάνω καθημερινή χρήση (όπως είπα, με την ποιότητα του καφέ δεν έχω κανένα θέμα), αλλά θεωρώ πως η κατάστασή της 4 μήνες μετά είναι απαράδεκτη.

MANTHES
21-04-15, 12:09
Εχω ακομα καιρο. Θελω να αγορασω εως τα τελη Ιουνιου αλλα παιρνω απο τωρα αποψεις να δω τι καλο παιζει εως 55 ευρω.
Οι πολλες διαρροες μηπως ειναι θεμα αλατων; Αν εισαι σε περιοχη με σκληρο νερο και δεν κανεις συχνα αφαλατωση μπορει να ειναι ο λογος. Τωρα παντως λογικα θελει σερβις

dimitri_ns
21-04-15, 17:13
Οταν ήθελα μηχανή εσπρέσο, πήγα στο mediamarkt. Τις κοιτάω, κοιτάω και την υπάλληλο και την ρωτάω "ποιά να πάρω ?". Την thermozetta. Γιατί ? Δεν μας 'εχουνε φέρει καμμία επιστροφή. Τρία- τεσσερα χρόνια μετά με ελαφριά καθημερινή χρήση, κανένα πρόβλημα. Μέχρι που πήρα και δεύτερη για το εξοχικό.

meletis
22-04-15, 15:39
Εχω ακομα καιρο. Θελω να αγορασω εως τα τελη Ιουνιου αλλα παιρνω απο τωρα αποψεις να δω τι καλο παιζει εως 55 ευρω.
Οι πολλες διαρροες μηπως ειναι θεμα αλατων; Αν εισαι σε περιοχη με σκληρο νερο και δεν κανεις συχνα αφαλατωση μπορει να ειναι ο λογος. Τωρα παντως λογικα θελει σερβις
Καλησπέρα. Εγω έχω να σου προτείνω όποια και να πάρεις να έχει πίεση πάνω απο 10 bar. Εγω πήρα την Ronshon r967 περίπου στα 60 με 70 ευρώ και είμαι ευχαριστημένος. Φτιάχνει καλό καφέ,δεν παίρνω απο το super λόγω κόστους αλλά χύμα. Τήν δουλεύω 2 φορές κάθε μέρα.

MANTHES
22-04-15, 18:05
Αν ειναι ευκολο καποια στιγμη να ανεβασεις φωτο απο το καιμακι της θα βοηθουσε πολυ. Δυστυχως δεν θα εχω μυλο εκει οποτε το αν φτιαχνει καλη κρεμα το pressurized που εχει ειναι σημαντικο

meletis
22-04-15, 21:07
Αν ειναι ευκολο καποια στιγμη να ανεβασεις φωτο απο το καιμακι της θα βοηθουσε πολυ. Δυστυχως δεν θα εχω μυλο εκει οποτε το αν φτιαχνει καλη κρεμα το pressurized που εχει ειναι σημαντικο
Φωτογραφία είναι δύσκολο να σου βγάλω λόγω οτι δεν έχω φωτογραφική μηχανή ούτε απο κινητό. Δεν χρειάζεται να πάρεις μύλο.Σε καφεκοπτείο που ψωνίζω μου κόβουν το καφέ και το διατηρώ μέχρι και 2 μήνες στο ψυγείο.Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες κοψίματος ανάλογα τον τύπο μηχανής.

meletis
24-04-15, 22:31
Προσφορά απο τα Media Markt :http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/SINGER-ES-110-2-WAY%2c99452%2c551149%2c1820071.html?langId=-18&et_cid=686&et_lid=2064&utm_source=Newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=National-LateNight-Newsletter-24-4-2015&et_sub=mixani-espresso

@ ADSLgr.com All rights reserved.