PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

satcur
29-01-10, 15:27
η AEG EA 150 Crema έχει 79 στο saturn της Συγγρού και 75 στο απέναντι electroworld.
αξίζει? (απο εξωτερική ποιότητα είναι φανταστική)
σίγουρα έχει αναφερθεί, αλλά δεν το βρίσκω έτσι που έχει γίνει τέρας κ διασπαστεί το thread.
έχει boiler ή thermoblock?

Και γιατί δεν πας για την Gaggia Pure που έχει φανταστική τιμη 99€ από electroworld;

nvel
29-01-10, 17:58
η AEG EA 150 Crema έχει 79 στο saturn της Συγγρού και 75 στο απέναντι electroworld.
αξίζει? (απο εξωτερική ποιότητα είναι φανταστική)
σίγουρα έχει αναφερθεί, αλλά δεν το βρίσκω έτσι που έχει γίνει τέρας κ διασπαστεί το thread.
έχει boiler ή thermoblock?

έχει thermoblock και πιεστικό φίλτρο εξ ου και το crema, εγώ εχω μια ΕΑ130 που είναι παρόμοια και για τα λεφτά της (42ευρω) είναι πολύ καλή, αλλά μέχρι εκεί. Για 99ευρω η gaggia θα είναι καλύτερη.

satcur
29-01-10, 19:52
έχει thermoblock και πιεστικό φίλτρο εξ ου και το crema, εγώ εχω μια ΕΑ130 που είναι παρόμοια και για τα λεφτά της (42ευρω) είναι πολύ καλή, αλλά μέχρι εκεί. Για 99ευρω η gaggia θα είναι καλύτερη.

Απλά να προσθέσω ότι με Gaggia μαλλον ξεχνάς τους κλασικούς καφέδες που βρίσκεις σε super market.

NaGR
29-01-10, 20:15
γιατί τι πρόβλημα υπάρχει με τους καφέδες απο super market κ τη gaggia?
(θέλουμε να πάρουμε μύλο αλλά που δεν βρίσκουμε σε ανεκτή τιμή...)


εντάξει με πείσατε, θα πάρω τη gaggia αλλά το κρίμα στο λαιμό σας.

satcur
29-01-10, 20:32
γιατί τι πρόβλημα υπάρχει με τους καφέδες απο super market κ τη gaggia?
(θέλουμε να πάρουμε μύλο αλλά που δεν βρίσκουμε σε ανεκτή τιμή...)


εντάξει με πείσατε, θα πάρω τη gaggia αλλά το κρίμα στο λαιμό σας.

Οι Gaggia χρειάζονται πολύ ψιλοκομμένο καφέ, όπως και οι ακριβότερες και ποιοτικά καλύτερες από αυτήν (πχ Rancilio). Έχουν δυνατές αντλίες και το νερό περνάει πιο γρήγορα απ' ότι πρέπει. Αύριο θα κάνω κάποια πειραματάκια με Illy.

Για μύλο κάνε οικονομία και μέχρι τότε βρες ένα καφεκοπτείο που έχει πραγματικά ψιλοκομμένο καφέ. Είδες τις φώτο από τον καφέ τον αγοραστό από Αγρίνιο;

Να την σπάσεις την Gaggia Pure σε κομμάτια και να τα πούλας (portafilter επαγγελματικό 58 mm να μην κάνει 40-50 ευρώ; ) πάλι θα τα βγάλεις τα λεφτά σου.

odys2008
29-01-10, 20:34
Όπως έχουμε γράψει, και πιο πριν θέλουν ψιλοκομμένο καφέ και φρέσκο για να κάνουν καιμάκι επειδή έχουν δυνατή αντλία. Δηλαδή καφές που έχει κοπεί μια μέρα πριν χάνει αισθητά στην gaggia evolution μου. Απο τους εμπορικούς ο μόνος που έχω βρει να της ταιριάζει είναι ο illy

Sugar
29-01-10, 23:04
Εγώ πάντως έχω δοκιμάσει και με καφέ Gaggia, που λογικά θα πρέπει να είναι κομμένος για να ταιριάζει στις μηχανές της, και με καφέ που έχω κόψει με ένα grinder Gaggia MM που έχω...Οπωσδήποτε, όπως έχει άλλωστε αναφερθεί, έχει μόνο 9 ρυθμίσεις, αλλά στην πιο ψιλή ρύθμιση και με δυνατό πάτημα, δεν μπορούσε να περάσει το νερό από τον καφε...Δεν λέω πως δεν βγάζει καθόλου καϊμάκι, ή πως φταίει η μηχανή...σίγουρα πάντως χρήζει κάποιας ιδιαίτερης μεταχείρησης...

satcur
30-01-10, 00:44
Aκόμα και ο Ιlly τελικά με λίγο παίδεμα μπορεί να δώσει ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Σημείωση: Η φωτογραφία έχει τραβηχθεί 5 min μετά την παρασκευή του καφέ.

Sugar
30-01-10, 01:00
Είπαμε πως είμαι αρχάριος αλλά όχι κι ετσι! Μεγάλη διαφορά! Μήπως τελικά να μην αποδίδει όπως πρέπει η μηχανή?

satcur
30-01-10, 01:12
Είπαμε πως είμαι αρχάριος αλλά όχι κι ετσι! Μεγάλη διαφορά! Μήπως τελικά να μην αποδίδει όπως πρέπει η μηχανή?

Δεν την έχεις πολύ καιρό άρα εξακολουθώ να πιστεύω ότι έχει να κάνει κυρίως με τον καφέ ή και με το τρόπο/ποσότητα που γεμίζεις το portafilter. Περιμένω να μου έρθει μία ζυγαριά, και θα προσπαθήσω να τυποποιήσω λίγο την διαδικασία.
Πάντως και αυτός της φωτογραφίας έχει τρέξει γρήγορα, 60ml στα 18 sec.

Κάτι που ξέχασα. Δοκίμασες άλλες ρύθμισεις στον ΜΜ;

hikesl
30-01-10, 01:38
Πήγα και είδα την Gaggia pure σήμερα στo Electroworld. Πολύ πλαστικό και γενικά η ποιότητα κατασκευής της μπροστά στις Νespresso ήταν η μέρα με τη νύχτα. Τελικά πληρώνεις το ότι έχει Boiler σε σχέση με το thermoblock των άλλων φτηνότερων. Είδα και τα προβλήματα που λέτε ότι έχει με τον καφέ του εμπορίου , οπότε δεν την αγόρασα. Είχαν μείνει 3 κομμάτια μέχρι το μεσσημέρι πάντως για όποιον ενδιαφέρεται

Sugar
30-01-10, 11:39
Έχω δοκιμάσει και στη δεύτερη σκάλα, με πολύ πάτημα. Κάνει καϊμάκι στάνταρ, απλά δεν είναι παχύ. Όσον αφορά το φίλο hikesl, εγώ προσωπικά βρίσκω την ποιότητα της Gaggia πολύ καλή. Μόνο το φίλτρο να πιάσεις θα το καταλάβεις. Επειδή όμως έχω και νεσπρέσσο, γιατί μου αρέσει πολύ η γεύση του, έχω να πω πως αξίζει η αγορά μιας τέτοιας μηχανής αν σου αρέσει η γεύση του, είναι όμως κάτι διαφορετικό σε σχέση με το δίδυμο μηχανής - κόφτη, καθώς εκεί παίζει και η τέχνη...Στη νεσπρέσσο θα πιεις στάνταρ καφέ όπως και να χει.

satcur
30-01-10, 12:03
Άρχισε τις χρονομετρήσεις. Πόσα sec σου χρειάζονται για τα 60 ml; Κράτα το πάτημα σταθερό γύρω στα 15 kg (πάτα το PF πάνω σε μια ζυγαριά μπάνιου).

Σημείωση: Εννοείται ότι προσπαθούμε να κάνουμε διπλό espresso.

Sugar
30-01-10, 12:07
Ωπ! Διπλό εσπρέσσο δεν έχω δοκιμάσει! Πάντα μονό γιατί έτσι τον πίνω!

satcur
30-01-10, 12:23
Ωπ! Διπλό εσπρέσσο δεν έχω δοκιμάσει! Πάντα μονό γιατί έτσι τον πίνω!

Σε έπιασα. :)
Ο μονός είναι ο διπλός διά δύο. Αυτός που πάς να κάνεις είναι o ristretto και δεν είναι ακόμα για το επίπεδο μας :oops: (δύσκολος στην παρασκευή).

trixoptosi
30-01-10, 13:14
Εμενα προσωπικα μου αρεσει το καιμακι να μην κοβει στον καφε.
Αλλα πιστεψτε με οτι αυτο το καταφερνω ακομη και με τη μηχανη που ειχα πριν μια ariete 800 watt.

satcur
30-01-10, 13:22
Εμενα προσωπικα μου αρεσει το καιμακι να μην κοβει στον καφε.
Αλλα πιστεψτε με οτι αυτο το καταφερνω ακομη και με τη μηχανη που ειχα πριν μια ariete 800 watt.

Για απλά "καιμάκι" με καφέ supermarket πιο πολλές πιθανότητες έχεις με φτηνές και ασθενικές μηχανές.

Αλήθεια τι έγινε με την Silvia σου; Πως συμπεριφέρεται αυτή με τους τυποποιημένους καφέδες;

cheese
30-01-10, 13:49
Σε έπιασα. :)
Ο μονός είναι ο διπλός διά δύο. Αυτός που πάς να κάνεις είναι o ristretto και δεν είναι ακόμα για το επίπεδο μας :oops: (δύσκολος στην παρασκευή).

ένας από τους λόγους που άρχισα να φτιάχνω τον espresso μόνος μου είναι και οτι πολύ μα πάρα πολύ σπάνια να βρώ μέρος να μου φτιάξουν έναν ικανοποιητικό stretto.. όταν πέσει περισσότερο νερό, κατα την γνώμη μου πάντα, ο espresso χανει την γεύση του ο διπλός espresso δεν είναι espresso, άλλο ο espresso άλλο ο διπλός espresso και άλλο ο stretto espresso! από ότι βλέπω στις φωτο που παραθέτεται και εδώ και στο greekespresso γεμίζεται το φλιντζάνη πάνω από την μέση! καλά γούστα είναι αυτά, o stretto είναι εκείνο το μαύρο πυχτό υγρό που βγαίνει στην αρχή αρχή, τώρα πόσο περισσότερο θα το αφήσεις να τρέξει τόσο πιο αραιός γίνεται ο καφές, επιτυχία είναι ο stretto να είναι πυχτός και να έχει και λίγο καϊμάκι για ομορφιά!

Theodore41
30-01-10, 15:09
Mia υποδειξη.Φτιαξτε διπλους καφεδες,και οχι μονους,βαζοντας απο 14-18g καφε στο κυπελλακι,εφοσον εχετε κυπελλακι για διπλο καφε.Η πειρα εχει δειξει,οτι οι διπλοι,φτιαχνονται καλυτερα απο τους μονους.
Και κατι τελευταιο.Χωρις μυλο,δεν εχει εσπρεσσο.Period.

NaGR
30-01-10, 15:16
στο διπλό κρατάμε και διπλό χρόνο ή πάλι 25 sec?

Theodore41
30-01-10, 16:03
στο διπλό κρατάμε και διπλό χρόνο ή πάλι 25 sec?

Παλι 25sec,γιατι το κυπελλακι,δεν ειναι το ιδιο,εχει περισσοτερες τρυπες.
Οσον αφορα στο πυχτο,που λεει ο φιλος,βαλε 50 ml,και οχι 60,αν θελεις πυχτο.
Αν τον κανεις stretto,μπορει να ειναι οπως το λεει,αλλα δεν ειναι ουτε μια γουλια,και δεν εχει γουστο, ρε γαμωτο.Πρεπει να πινεις καθε τρεις και λιγο,απο εναν.

cheese
30-01-10, 17:10
Αν τον κανεις stretto,μπορει να ειναι οπως το λεει,αλλα δεν ειναι ουτε μια γουλια,και δεν εχει γουστο, ρε γαμωτο.Πρεπει να πινεις καθε τρεις και λιγο,απο εναν.

είναι δύο με τρις γουλιές! Πίνω συνήθως δύο το πολύ, δεν θέλω παραπάνω! Δύο το πρωί και δύο το μεσημέρι άν βέβαια έχω την δυνατότητα να τους φτιάξω μόνος μου! Εάν είμαι εκτός, παραγγέλνω stretto προκειμένου να πιώ espresso!

puntix
30-01-10, 17:35
καλησπερα και απο μενα μετα απο αρκετα χρονια νεσκαφε και γαλικου καταλαβα οτι ο γαλλικος με πειραζει ειναι πολυ βαρυς και αποφασισα να αγορασω μια εσπρεσιερα της krups μοντελο 4200 αν δε κανω λαθος το πρωτο μου εσπρεσακι δεν πετυχε καθολου αλλα μαλλων θα εφτεγαι το φλυτζανι του ελληνικου μετα εβαλα ενα μεγαλυτερο και πραγματικα εγινε τελειο και το καιμακι απιστευτο ακομα και στον πατο του φλυτζανιου ουτε ενα κατακαθι , φυσικα δεν εχω εμπηρεια στον εσπρεσσο και θελω να ρωτησο θα ηταν καλο να βαζω στο δοχειο νερου μονο την ποσοτητα που θελω για τον καφε? πχ να μετραω με το φλυτζανι η απλα να παταω το στοπ εκει που θελω?

Καψε πηρα τον ιλλυ αλλα μου εδωσε η μανα μου ενα μηχανημα που αλεθει καφε και μπαχαρικα και απο οτι παρατηρισα ο ιλλη σπυρι ειναι αρκετα ποιο φθηνος :p
τον αλεσμενο καφε τον βαζουμε ψυγειο ?

Sugar
30-01-10, 23:31
Σε έπιασα. :)
Ο μονός είναι ο διπλός διά δύο. Αυτός που πάς να κάνεις είναι o ristretto και δεν είναι ακόμα για το επίπεδο μας :oops: (δύσκολος στην παρασκευή).

Εδώ είμαστε! Δηλαδή, βάζω διπλό εσπρέσσο και πίνω το ένα φλυτζάνι? :) . Ή κάνω 60 χλγ ( τον πίνω κι έτσι πολλές φορές ).

QUOTE = Για απλά "καιμάκι" με καφέ supermarket πιο πολλές πιθανότητες έχεις με φτηνές και ασθενικές μηχανές. QUOTE



Πραγματικά, μου φαίνεται ότι στον τομέα αυτο είχα καλύτερα αποτελέσματα με μια φτηνή Κρουπς που είχα!

satcur
31-01-10, 00:12
Εδώ είμαστε! Δηλαδή, βάζω διπλό εσπρέσσο και πίνω το ένα φλυτζάνι? :) . Ή κάνω 60 χλγ ( τον πίνω κι έτσι πολλές φορές ).

QUOTE = Για απλά "καιμάκι" με καφέ supermarket πιο πολλές πιθανότητες έχεις με φτηνές και ασθενικές μηχανές. QUOTE



Πραγματικά, μου φαίνεται ότι στον τομέα αυτο είχα καλύτερα αποτελέσματα με μια φτηνή Κρουπς που είχα!

Εσύ παρασκευάζεις διπλό (60 ml), χρησιμοποιώντας 14-18 g καφέ στο κυπελλάκι για διπλό, και πίνεις όσο θές. Μόλις αποκτήσεις καλύτερη αίσθηση και έλεγχο της παρασκευαστικής διαδικασίας (60 ml σε χρόνο από 22-32 sec από το πάτημα της αντλίας), πας και στον ristretto.

Sugar
31-01-10, 00:39
Αν δεν κόντευε μεσάνυχτα θα το είχα δοκιμάσει! Πιστεύω κι εγώ πως αυτό θα είναι το πρόβλημα...Όχι τίποτα άλλο, αλλά πλέον έχω δεθεί με το δίδυμο μου Gaggia Pure - Gaggia MM, μέχρι τα οικονομικά και οι γνώσεις μου να μου επιτρέψουν να πάω στο αντίστοιχο δίδυμο της Rancilio. Να πω τέλος πως πολύ καλές τιμές έχει το Saturn... ( Gaggia MM 62 euro)

satcur
31-01-10, 01:10
Καλή επιτυχία. Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις στο τέλος.


... Να πω τέλος πως πολύ καλές τιμές έχει το Saturn... ( Gaggia MM 62 euro)

Δυστυχώς στην επαρχία ...

Sugar
31-01-10, 01:24
Πράγματι σε τέτοια θέματα, δεν μπορείς να επωφεληθείς, αν και με το ίντερνετ είναι πλέον πολύ πιο εύκολο. Να αναφέρω τέλος κάτι που δεν είναι ακριβώς στο θέμα, αφού από όι κατάλαβα αφορά υβρίδιο μηχανής εσπρέσσο και φίλτρου, το οποίο έίναι η Philips Senseo...Δεν υπάρχει στην Ελλάδα, αλλά αν κατάλαβα καλά, πρόκειται για μηχανή που με πίεση 1,5 μπαρ, παράγει καφέ φίλτρου σε 30 δεύτερα με καϊμάκι και συνεργάζεται αποκλειστικά με pods Douwe Egberts.

satcur
31-01-10, 01:47
Πράγματι σε τέτοια θέματα, δεν μπορείς να επωφεληθείς, αν και με το ίντερνετ είναι πλέον πολύ πιο εύκολο. Να αναφέρω τέλος κάτι που δεν είναι ακριβώς στο θέμα, αφού από όι κατάλαβα αφορά υβρίδιο μηχανής εσπρέσσο και φίλτρου, το οποίο έίναι η Philips Senseo...Δεν υπάρχει στην Ελλάδα, αλλά αν κατάλαβα καλά, πρόκειται για μηχανή που με πίεση 1,5 μπαρ, παράγει καφέ φίλτρου σε 30 δεύτερα με καϊμάκι και συνεργάζεται αποκλειστικά με pods Douwe Egberts.

Εμ τι να κάνουν οι άνθωποι. Θα είδαν και απόειδαν ότι όλο για καϊμάκια και κρέμα μιλάμε και αποφάσισαν να φτιάξουν μια εσπρεσοφιλτιέρα. :)
Για μένα πάντως καφές φίλτρου σημαίνει α) κάποιος κάνει την βρωμοδουλειά της παρασκευής και β) μια κανάτα με καφέ συνεχώς διαθέσιμη για κανένα γρήγορο break.

Sugar
31-01-10, 02:06
Εμ τι να κάνουν οι άνθωποι. Θα είδαν και απόειδαν ότι όλο για καϊμάκια και κρέμα μιλάμε και αποφάσισαν να φτιάξουν μια εσπρεσοφιλτιέρα. :)
Για μένα πάντως καφές φίλτρου σημαίνει α) κάποιος κάνει την βρωμοδουλειά της παρασκευής και β) μια κανάτα με καφέ συνεχώς διαθέσιμη για κανένα γρήγορο break.

Η πλάκα είναι πως ως σύστημα πρέπει να είναι παλιότερο της νεσπρέσσο. Το βρήκα πολύ έξυπνο, καθώς αναιρεί τα δύο σωστά που παρατήρησες. Ο καθένας κάνει τη δουλειά μόνος του, είναι πάντα διαθέσιμο χωρίς να περιμένεις πότε θα στάξει στάλα στάλα ο καφές, κάνει καϊμάκι, και έχεις 180 χλγ να πίνεις, ιδίως το πρωί που ο εσπρέσσο φαίνεται απελπιστικά λιγος...

NaGR
31-01-10, 06:29
γράψε λάθος

nvel
31-01-10, 09:22
Πράγματι σε τέτοια θέματα, δεν μπορείς να επωφεληθείς, αν και με το ίντερνετ είναι πλέον πολύ πιο εύκολο. Να αναφέρω τέλος κάτι που δεν είναι ακριβώς στο θέμα, αφού από όι κατάλαβα αφορά υβρίδιο μηχανής εσπρέσσο και φίλτρου, το οποίο έίναι η Philips Senseo...Δεν υπάρχει στην Ελλάδα, αλλά αν κατάλαβα καλά, πρόκειται για μηχανή που με πίεση 1,5 μπαρ, παράγει καφέ φίλτρου σε 30 δεύτερα με καϊμάκι και συνεργάζεται αποκλειστικά με pods Douwe Egberts.

ευτυχώς (http://www.zougla.gr/news.php?id=34365) αυτές τις γλυτώσαμε

t300
31-01-10, 13:37
Έχω την Izzy 1415B Cafe Stretto και κάποιες φορές ενώ βάζω να φτιάξω espresso το νερό μέσα από το φίλτρο ρέει απελπιστικά αργά. Σχεδόν στάζει.
Δοκιμάζω ανοίγοντας την παροχή από την έξοδο αέρα αλλά τρέχει κανονικά νερό οπότε δεν είναι θέμα εξαέρωσης.
Επίσης οι τρυπούλες από εκεί που στάζει το νερό στο φίλτρο είναι καθαρές.
Μπορεί να φταίει το ότι συμπυκνώνω πολύ καλά τον καφέ στο φίλτρο; Μπορεί να μη χρειάζεται τόσο πολύ?

Theodore41
31-01-10, 15:11
Έχω την Izzy 1415B Cafe Stretto και κάποιες φορές ενώ βάζω να φτιάξω espresso το νερό μέσα από το φίλτρο ρέει απελπιστικά αργά. Σχεδόν στάζει.
Δοκιμάζω ανοίγοντας την παροχή από την έξοδο αέρα αλλά τρέχει κανονικά νερό οπότε δεν είναι θέμα εξαέρωσης.
Επίσης οι τρυπούλες από εκεί που στάζει το νερό στο φίλτρο είναι καθαρές.
Μπορεί να φταίει το ότι συμπυκνώνω πολύ καλά τον καφέ στο φίλτρο; Μπορεί να μη χρειάζεται τόσο πολύ?

Tωρα εγω δεν ξερω περι τινος προκειται απο τη μηχανη,αλλα αν ο καφες τρεχει πολυ αργα,αυτο σημαινει,ή οτι βαζεις πολυ καφε,ή οτι ειναι πολυ ψιλα κομμενος,ή και τα δυο.
Για μονό καφε,η ποσοτητα πρεπει να ειναι απο 7-9g,και για διπλο,απο 14-18g.
Αν ειχες ζυγαρια,με ακριβεια 0.1g,θα μπορουσες να σταθεροποιησεις το ενα απ τα δυο,και να πειραματιστεις με το αλλο,κοβοντας καφε σε διαφορετικα μεγεθη.
Ιδου η Ροδος...

trixoptosi
31-01-10, 18:29
Για απλά "καιμάκι" με καφέ supermarket πιο πολλές πιθανότητες έχεις με φτηνές και ασθενικές μηχανές.

Αλήθεια τι έγινε με την Silvia σου; Πως συμπεριφέρεται αυτή με τους τυποποιημένους καφέδες;

Φιλε η μηχανη τα σπαει.Ειναι η απολυτη συσκευη.Εχει τρελη δυναμη και με τυποποιημενους καφεδες(μαλλον εννοεις κομενους σε σκονη διοτι δεν εχω αλεστηρι) ειναι μια χαρα.
Τη μαθαινω ακομη ομως.

Το προβλημα ομως ειναι ενα μελος απο εδω μεσα με πριζωσε τωρα για μια αλλη μηχανη...
Ακριβη αλλα πολυ καλη...Θα δουμε...

satcur
31-01-10, 19:13
Φιλε η μηχανη τα σπαει.Ειναι η απολυτη συσκευη.Εχει τρελη δυναμη και με τυποποιημενους καφεδες(μαλλον εννοεις κομενους σε σκονη διοτι δεν εχω αλεστηρι) ειναι μια χαρα.
Τη μαθαινω ακομη ομως.

Μόλις την μάθεις ανέβασε καμιά φώτο να δούμε και να συγκρίνουμε.


Το προβλημα ομως ειναι ενα μελος απο εδω μεσα με πριζωσε τωρα για μια αλλη μηχανη...
Ακριβη αλλα πολυ καλη...Θα δουμε...

Τα ταχυδρομικά από Πτολεμαΐδα προς Πτολεμαΐδα είναι δωρεάν. :whistle:

trixoptosi
31-01-10, 20:52
χαχχχαχα

Theodore41
31-01-10, 21:57
Φιλε η μηχανη τα σπαει.Ειναι η απολυτη συσκευη.Εχει τρελη δυναμη και με τυποποιημενους καφεδες(μαλλον εννοεις κομενους σε σκονη διοτι δεν εχω αλεστηρι) ειναι μια χαρα.
Τη μαθαινω ακομη ομως.

Το προβλημα ομως ειναι ενα μελος απο εδω μεσα με πριζωσε τωρα για μια αλλη μηχανη...
Ακριβη αλλα πολυ καλη...Θα δουμε...

Πως σε καταλαβαινω για το πριζωμα...Εχω χωσει φραγκα εγω απ αυτο...

NaGR
02-02-10, 12:16
Οταν φτιαχνω τη δικη μου πατεντα,κανω χαρμανι 7 ποικιλιες που παιρνω απ αυτον ,σε πρασινο κοκκο,αψητο δηλαδη,και τον ψηνω μονος μου,με το καβουρδιστηρι που εχω.
Μπορω να πω με υπερηφανεια,οτι εχω πιει καφε,πολυ καλυτερο απο οποιοδηποτε μαγαζι που εχω δοκιμασει.Αρωματα και σοκολατα διαχυτα,και το σπιτι να γεμιζει ευωδιες που ξετρελαινουν.
Χλιδη σου λεω.
Μπορει να μην εχουμε τα πολλα λεφτα,αλλα ενας καλος καφες,ειναι μια απολαυση.
Μια ζωη την εχουμε εξ αλλου.
διαβάζοντας δεξιά και αριστερά έχω βρει πολλές εκδοχές για κατασκευή σπιτικού καβουρδιστηριού.
λέω πειραματικά να κάνω μια πρώτη προσπάθεια.
πράσινο κόκκο πάλι απο τον Αρμενάκο παίρνεις?
πόσο στοιχίζει περίπου?

Cubaneros
02-02-10, 13:20
Εγω χρησιμοποιω για καβουρδιστηρι ,μηχανη για ποπ κορν . Την πηρα απο ebay 10 € .Πρασινους κοκκους περνω απο hasbean.co.uk .Η μηχανη πρεπει να ειναι 1200 Watt για να μπορει να καβουρδισει . Ειναι παρα πολυ ευκολο . Μπορεις να χρησιμοποιησεις ακομα και το τηγανι η την κατσαρολα . Ολα αυτα καβουρδιζουν οσο θες τον καφε αλλα ειναι διαφορετικο καβουρδισμα απο τα καβουρδιστηρια του εμποριου . Διαφορετικο οχι ομως χειροτερο .Ειναι θεμα γουστου και ευκολιας . Οχι ποιοτητας .

NaGR
02-02-10, 13:52
έχω βρει πολλές τρελές σπιτικές υλοποιήσεις απο πιστόλια θερμού αέρα τηγάνια κ μηχανές ποπκορν μέχρι μπάρμπεκιου με ανοξείδωτες μολυβοθήκες.

πολλά απο αυτά τα έχω ήδη ή ξέρω που να βρω (νομίζω οτι έχω δει και μηχανή ποπκορν στο Mediamarkt τώρα που το λες) αλλά δεν ξέρω κάποιοα πηγή για άψητους κόκκους Ελλάδα.
να δοκιμάσω τις ικανότητες και την τύχη μου πριν μπλέξω με ιντερνετικές αγορές

Theodore41
02-02-10, 16:31
διαβάζοντας δεξιά και αριστερά έχω βρει πολλές εκδοχές για κατασκευή σπιτικού καβουρδιστηριού.
λέω πειραματικά να κάνω μια πρώτη προσπάθεια.
πράσινο κόκκο πάλι απο τον Αρμενάκο παίρνεις?
πόσο στοιχίζει περίπου?

Ναι,απο Αρμενακο.Αναθεμα κι αν θυμαμαι.Παντως,τον ψημενο,τον χρεωνει καπου 10Ευρω/κιλο.Καμια σχεση με τα 28,που εχουν οι περισσοτεροι απο τους επωνυμους.

Alex_Under
02-02-10, 17:10
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ στην ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ επώνυμο καφέ σε κόκκους;
πχ Lavazza Qualita Oro

puntix
02-02-10, 18:44
ποσα γραμμαρια νερο πρεπει να τρεξει στο φλυτζανι για μονο και για διπλο espresso και επισεις με πρεπει να παιζει ρολο και το πατημα του καφε πως μπορουμε να το ελενξουμε αυτο ?

George_Prix
02-02-10, 19:32
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ στην ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ επώνυμο καφέ σε κόκκους;
πχ Lavazza Qualita Oro

Aν δεν κανω λαθος, Lavazza Qualita Oro σε κοκκους εχει στο Coffee Way στο Carrefour. ;)

Eπισης εχει και τον Portioli που ειχε πει πριν απο λιγες μερες ο Θοδωρης, που ειναι πολυ καλος αλλα πανακριβος. :p

........Auto merged post: George_Prix πρόσθεσε 2 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ποσα γραμμαρια νερο πρεπει να τρεξει στο φλυτζανι για μονο και για διπλο espresso και επισεις με πρεπει να παιζει ρολο και το πατημα του καφε πως μπορουμε να το ελενξουμε αυτο ?

60ml για τον διπλο σε χρονο γυρω στα 25''

H πιεση αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι γυρω στα 15kg.

Για τον ελεγχο της πιεσης με το tamper, μπορεις να χρησιμοποιησεις μια μικρη ζυγαρια, ή δυναμομετρικο tamper.

Alex_Under
02-02-10, 19:42
Aν δεν κανω λαθος, Lavazza Qualita Oro σε κοκκους εχει στο Coffee Way στο Carrefour. ;)

Eπισης εχει και τον Portioli που ειχε πει πριν απο λιγες μερες ο Θοδωρης, που ειναι πολυ καλος αλλα πανακριβος. :p



Έχει χύμα Lavazza αλλά δεν ξέρω αν είναι ή όχι Qualita Oro. Επίσης τον έχει πανάκριβα. Γύρω στα 8€ τα 250gr αν θυμάμαι καλά, που σημαίνει 32€ στο κιλό. Δεν συμφέρει καθόλου.

Είχα δοκιμάσει και τον portioli κάποτε με μεγάλες προσδοκίες αλλά, δεν ξέρω, κάτι δεν μου έκατσε καλά. Ψιλοαπογοητεύτηκα.

mx1001
03-02-10, 18:13
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ στην ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ επώνυμο καφέ σε κόκκους;
πχ Lavazza Qualita Oro

Πηγαινε στα στα ALDI να πάρεις "Bar Italia" , να μου πεις την γνώμη σου .

3.00 euro / 500 gr !.

Κόψιμο μεσαίο προς χοντρό .

Alex_Under
03-02-10, 18:27
Έπρεπε δηλαδή να κάνω bold και το "επώνυμο" ?!?!?

Alex_Under
05-02-10, 00:52
Πέρασα μια βόλτα από Cofeeway. Τελικά ο Lavazza που έχουν είναι φθηνότερος απότινόμιζα. 24,κάτι στο κιλό. Το θέμα είναι ότι πάρα πολύ αμφιβάλω ότι είναι qualita oro. Εντωμεταξύ διάβασα πολύ καλά λόγια για τον Lavazza Pienaroma αλλά με ανησυχεί το ότι τον προτείνουν για super-automatic μηχανές.

Όπως και ναχει, καφέ μάλλον από ebay θα πάρω.
Να τροποποιήσω την ερώτησή μου.
Υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη που να έχει tamper?
Μπαίνω στο coffeeway και λέω
-"Έχετε μεταλλικό τάμπερ"?
-"Δεν έχουμε τάπερ"
-"ΤΑΜΠΕΡ"
-"Τι είναι αυτό?"
...
-"Αυτό..." και της δείχνω ένα πλαστικό που πουλούσαν...

-"αααα, όχι"

ellidiam
06-02-10, 12:51
Καλη σας μερα!Εχει κανενας σας γνωμη για την καφετιερα Spidem My Coffee rapid steam?Την βρηκα σε προσφορα σημερα κ σκεφτομαι να την παρω.Αξιζει πιστευετε?Επισης τι γνωμη εχετε για την MORRIS ΠΟΛΥΚΑΦΕΤΙΕΡΑ A1608EM "ALUMINUM COLLECTION"? Σας ευχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.