PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

ipo
06-02-10, 13:33
Δεν είμαι σχετικός αναφορικά με τις μηχανές espresso, αλλά για όποιον ξέρει και ενδιαφέρεται, ενδεχομένως να αποτελεί καλή λύση η σημερινή προσφορά του getitnow (μία μέρα ισχύουν οι προσφορές του).
http://www.getitnow.gr/
Spidem My Coffee Rapid Steam στα 200€. Στο technixx.gr έχει 322€ (http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=1037505&ext=skroutz) (μάλλον η ίδια είναι). Δε νομίζω ότι η κανονική τιμή της είναι τα 600€ που αναφέρει στο site, αλλά όπως πάντα υπολογίζουν τη μέγιστη τιμή της αγοράς.

no_logo
06-02-10, 14:09
Επισης τι γνωμη εχετε για την MORRIS ΠΟΛΥΚΑΦΕΤΙΕΡΑ A1608EM "ALUMINUM COLLECTION"? Σας ευχαριστω

Αυτή την έχω εγώ
Για τα λεφτά της είναι καλή
Κάνει νόστιμο εσπρέσο με μπόλικο καιμάκι

BTW, κατέληξα πως η καλύτερη επιλογή από τα έτοιμα χαρμάνια είναι η παρακάτω

http://a01.cdn.a.pl/Zdjecie-15587/Lavazza-qualita-oro-250g-Full.jpg

ellidiam
06-02-10, 14:15
τωρα μολις ειδα κ αυτην MORRIS S1635EMG δεν ξερω ποια να παρω...:oops:

no_logo
06-02-10, 14:17
τωρα μολις ειδα κ αυτην MORRIS S1635EMG δεν ξερω ποια να παρω...:oops:

άλλο η μία morris, άλλο η άλλη
η πρώτη είναι καφετιέρα γαλλικού / εσπρεσσο, η δεύτερη μόνο για εσπρεσσο αλλά με μύλο

ellidiam
06-02-10, 14:20
βΑΣικα ειμαι αναμεσα στην MORRIS S1635EMG και στην SPIDEM My Coffee RAPID STEAM .... αν εχει κανεις καμια ιδεα ας με φωτισει!Ευχαριστω!!;)
ps:Εγω ειμαι παθουσα με τις καφετιερες..εχω αγορασει στο παρελθον 2 καφετιερες μια κρουπς κ μια ιζζυ οι οποιες ομως δεν ανταποκριθηκαν στις προσδοκιες μου..
απο την krοups δεν ειχα μεινει καθολου ευχαριστημενη κ ειχα δωσει κ ενα σωρο λεφτα πριν 4 χρονια.. Δεν εβγαζε καθολου καιμακι..ισως κ να ειχε τυχει το μοντελο που ειχα επιλεξει να παρω..
Την izzy την πηρα τον νοεμβρη απτον Κωτσοβολο..Μεσα σε 2 μηνες χαλασε(αυτο που εβγαινε ηταν νερο με κοκκους καφε οχι καφες!!)...με τα χιλια ζορια κ μετα απο απειρα τηλεφωνηματα μου την "αντικατεστησαν" στελνοντας μου πισω μια αλλη izzy που χανει νερο απτην βαση@@ ελεος δλδ... και ακομα παλευω να παρω τουλαχιστο τα λεφτα μου πισω..εχοντας χασει απειρες ωρες στο τηλ για να βγαλω μια ακρη και εχοντας κανει ενα σωρο δρομολογια μεχρι το τοπικο καταστημα... Γι αυτο λοιπον τα συμπερασματα για μενα ειναι τα εξης :
1.ποτε ξανα αγορα απτον Κωτσοβολο κ
2.δεν με παιρνει να παρω κι αλλη καφετιερα μουφα!!

kalicatzaros
06-02-10, 14:26
Αν σκεφτόσουν να πάρει την Spidem από το getitnow εξαντλήθηκε άρα κοίτα προς Morris μεριά ;)

ipo
06-02-10, 14:36
3 ώρες κράτησε η προσφορά. Άραγε πόσα κομμάτια να δίνουν σε κάθε προϊόν; 10; 100;

ellidiam
06-02-10, 14:54
δεν προλαβα καν να το επεξεργαστω λιγη ωρα....sold out λεει ... τοσο λιγα κομματια εβγαλαν? :(

George_Prix
06-02-10, 14:55
Επιτελους ηπια καλο καφε απο την Gaggia Evolution μου. :yahoo:

Μου ηρθε το grinder ( Rancilio Rocky Doserless ) και πηρα το δυναμομετρικο tamper που λεγαμε ( concept-art handle technic ).

Τα πραγματα ηταν απλουστατα και το αποτελεσμα με αφησε πολυ ικανοποιημενο.

Ρυθμισα την πιεση του tamper στα 15kg και εφτιαξα ενα καφεδακι.
Στη δευτερη προσπαθεια αλεσα λιγο ψιλοτερο τον καφε και το αποτελεσμα ηταν ακομα καλυτερο...
Στην τριτη προσπαθεια τον αλεσα ακομα ψιλοτερο και ηπια εναν espresso που ειχα να πιω χρονια. :)

Τωρα βεβαια εχω πολυ δρομο μπροστα μου για να τελειοποιησω τον καφε αναλογα με τα γουστα μου.
-Ψαξιμο της χρυσης τομης παχους αλεσης και πατηματος με το tamper...
-Χρονομετρηση του χρονου παρασκευης του καφε...
-Επιλογη της ποικιλιας καφε που μου αρεσει...

Αλλα με δεδομενο οτι χωρις καμια απο τις παραπανω παραμετρους πετυχε τοσο καλα ο τριτος καφες που εφτιαξα, παιρνω δυναμη για τη συνεχεια. ;)

odys2008
06-02-10, 15:00
Μπορείς να μου πείς απο που πήρες τάμπερ και μύλο? Σκεφτομαι και εγώ τώρα να αγοράσω ;)

George_Prix
06-02-10, 15:15
Μπορείς να μου πείς απο που πήρες τάμπερ και μύλο? Σκεφτομαι και εγώ τώρα να αγοράσω ;)

-To μυλο το βρηκα στην καλυτερη τιμη εδω ( http://www.espressocoffeeshop.it/rancilio_rocky_doserless_coffee_grinder.html ).
Βεβαια με αγχωσανε καμια 10αρια μερες γιατι τον ειχα πληρωσει και δεν υπηρχε διαθεσιμος, αλλα με το που παραλαβανε τον στειλανε με FedEx και σε 3 μερες τον ειχα στα χερια μου. ;)
Nα ξερεις οτι δεν παιζει στο site τους η Visa Electron (το ειπε και αλλο παιδι οτι δεν τη δεχονται) οποτε πληρωσα τελικα με paypal με μια μικρη επιβαρυνση (2.5% αν θυμαμαι καλα).

-Το tamper το πηρα απο εδω. ( http://www.eurogat.eu/default.asp?pid=9665&sid=9595&langid=71 )
Η Gaggia Evolution θελει 58mm tamper. ;)

odys2008
06-02-10, 16:37
Thx! :oneup:
Εντάξει και το 57 κάνει. Η έχει και 58άρι?

satcur
06-02-10, 16:46
βΑΣικα ειμαι αναμεσα στην MORRIS S1635EMG και στην SPIDEM My Coffee RAPID STEAM .... αν εχει κανεις καμια ιδεα ας με φωτισει!Ευχαριστω!!;)
...

Δες εδώ (http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=18) για την Morris. Αρκεί να την βρεις 149€ και όχι 300€


Επιτελους ηπια καλο καφε απο την Gaggia Evolution μου. :yahoo:

Μπράβο George :oneup: και ελπίζω σύντομα να φτάσουμε στο επίπεδο που θα συγκρίνουμε καφέδες και όχι μηχανές καφέ. Άμα δεν μου κάνουν καλή τιμή στον μύλο που θέλω, με βλέπω και εμένα με Rocky αφού είσαι τόσο ευχαριστημένος.

........Auto merged post: satcur πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Thx! :oneup:
Εντάξει και το 57 κάνει. Η έχει και 58άρι?

Έχει τσεκαρισμένα. Από εκεί αγόρασα και εγώ (http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=2&p=126#p126).

George_Prix
06-02-10, 18:48
Thx! :oneup:
Εντάξει και το 57 κάνει. Η έχει και 58άρι?

Μην παρεις με τιποτα το 57αρι.
Εστω και αυτο το χιλιοστο κενο που θα αφηνει ειναι σπαστικο κατα την αποψη μου.

ellidiam
06-02-10, 19:25
Σκεφτομαι να παρω εναν μυλο δωρο σε φιλο μου.Εχετε να μου προτεινετε κατι καλο γυρω στα 100 ευρω?

odys2008
06-02-10, 20:30
Νομίζω σε αυτή την τιμή ο Gaggia MM, ας πούνε όμως και οι πιο γνώστες

trixoptosi
07-02-10, 01:44
Για μυλο δε και αυτον

http://cgi.ebay.com/La-Pavoni-Burr-Grinder-in-Black-Coffee-Spices_W0QQitemZ160400052884QQcmdZViewItemQQptZSmall_Kitchen_Appliances_US?hash=item2558969294#ht_2497wt_939

Το θεμα ειναι που θα τον βρεις Ελλαδα...
Ειναι καλος και πολυ πολυ οικονομικος

kostas_1966
07-02-10, 14:57
βΑΣικα ειμαι αναμεσα στην MORRIS S1635EMG και στην SPIDEM My Coffee RAPID STEAM .... αν εχει κανεις καμια ιδεα ας με φωτισει!Ευχαριστω!!;)
ps:Εγω ειμαι παθουσα με τις καφετιερες..εχω αγορασει στο παρελθον 2 καφετιερες μια κρουπς κ μια ιζζυ οι οποιες ομως δεν ανταποκριθηκαν στις προσδοκιες μου..
απο την krοups δεν ειχα μεινει καθολου ευχαριστημενη κ ειχα δωσει κ ενα σωρο λεφτα πριν 4 χρονια.. Δεν εβγαζε καθολου καιμακι..ισως κ να ειχε τυχει το μοντελο που ειχα επιλεξει να παρω..
Την izzy την πηρα τον νοεμβρη απτον Κωτσοβολο..Μεσα σε 2 μηνες χαλασε(αυτο που εβγαινε ηταν νερο με κοκκους καφε οχι καφες!!)...με τα χιλια ζορια κ μετα απο απειρα τηλεφωνηματα μου την "αντικατεστησαν" στελνοντας μου πισω μια αλλη izzy που χανει νερο απτην βαση@@ ελεος δλδ... και ακομα παλευω να παρω τουλαχιστο τα λεφτα μου πισω..εχοντας χασει απειρες ωρες στο τηλ για να βγαλω μια ακρη και εχοντας κανει ενα σωρο δρομολογια μεχρι το τοπικο καταστημα... Γι αυτο λοιπον τα συμπερασματα για μενα ειναι τα εξης :
1.ποτε ξανα αγορα απτον Κωτσοβολο κ
2.δεν με παιρνει να παρω κι αλλη καφετιερα μουφα!!


Ωστε ετσι λοιπον ο Κοτσοβολος ε;Τα κανε κι αυτος μουσκεμα.
Και οτι ετοιμαζομουνα να προβω σε αγορα.
Αλλά αφου δεν προσεχει τον πελατη...προσπερνω με ζαπινγκ.
:down:

psycho
07-02-10, 16:28
-To μυλο το βρηκα στην καλυτερη τιμη εδω ( http://www.espressocoffeeshop.it/rancilio_rocky_doserless_coffee_grinder.html ).
Βεβαια με αγχωσανε καμια 10αρια μερες γιατι τον ειχα πληρωσει και δεν υπηρχε διαθεσιμος, αλλα με το που παραλαβανε τον στειλανε με FedEx και σε 3 μερες τον ειχα στα χερια μου. ;)
Nα ξερεις οτι δεν παιζει στο site τους η Visa Electron (το ειπε και αλλο παιδι οτι δεν τη δεχονται) οποτε πληρωσα τελικα με paypal με μια μικρη επιβαρυνση (2.5% αν θυμαμαι καλα).

-Το tamper το πηρα απο εδω. ( http://www.eurogat.eu/default.asp?pid=9665&sid=9595&langid=71 )
Η Gaggia Evolution θελει 58mm tamper. ;)

Συγχαρητήρια φίλε George. Κι εγώ είμαι πλέον ικανοποιημένος απόλυτα με την evolution + grinder! Επιτέλους πίνουμε τρομερό καφέ.
Εγώ όμως έχω κάνει το εξής τραγικό: Αγόρασα tamper 56αρι και πραγματικά όπως λες κι εσύ είναι τουλάχιστον εκνευριστικό. Από την eurogat πώς το παράγγειλες? Μέσω της φόρμας? Τις τιμές πώς μπορούμε να τις μάθουμε? Π.χ. για το απλό το 58mm πόσο κοστίζει? Δεν είναι αναρτημένες στο site...:(

George_Prix
07-02-10, 18:26
Συγχαρητήρια φίλε George. Κι εγώ είμαι πλέον ικανοποιημένος απόλυτα με την evolution + grinder! Επιτέλους πίνουμε τρομερό καφέ.
Εγώ όμως έχω κάνει το εξής τραγικό: Αγόρασα tamper 56αρι και πραγματικά όπως λες κι εσύ είναι τουλάχιστον εκνευριστικό. Από την eurogat πώς το παράγγειλες? Μέσω της φόρμας? Τις τιμές πώς μπορούμε να τις μάθουμε? Π.χ. για το απλό το 58mm πόσο κοστίζει? Δεν είναι αναρτημένες στο site...:(

Φιλε δεν το συζηταμε καν για tamper μικροτερο απο 58αρι οσον αφορα τη Gaggia Evolution. :nono:.
Να φανταστεις εγω θα ηθελα να δοκιμασω και με 59αρι αλλα δεν υπαρχει τουλαχιστον στο μοντελο που με ενδιεφερε.
Ισως το 59αρι να μη χωρουσε βεβαια, αλλα με το 58αρι που πηρα παλι μενει ελαχιστος "αερας" γυρω γυρω, που θα προτιμουσα να μην υπαρχει. :p

Οσο για το συγκεκριμενο μαγαζι που το αγορασα, εγω πηγα και το πηρα απο εκει, αλλα αν δεν κανω λαθος ο satcur μενει σε αλλη πολη, οποτε του το στειλανε με καποιο τροπο.
Θα μας πει ο ιδιος... ;)

livadaki
07-02-10, 19:56
Συγχαρητήρια φίλε George. Κι εγώ είμαι πλέον ικανοποιημένος απόλυτα με την evolution + grinder! Επιτέλους πίνουμε τρομερό καφέ.
Εγώ όμως έχω κάνει το εξής τραγικό: Αγόρασα tamper 56αρι και πραγματικά όπως λες κι εσύ είναι τουλάχιστον εκνευριστικό. Από την eurogat πώς το παράγγειλες? Μέσω της φόρμας? Τις τιμές πώς μπορούμε να τις μάθουμε? Π.χ. για το απλό το 58mm πόσο κοστίζει? Δεν είναι αναρτημένες στο site...:(

Καλησπέρα,

ποιο μύλο έχεις αγοράσει; ενδιαφέρομαι και εγώ για μύλο για να τον συνδυάσω με την Saeco Nina.

satcur
07-02-10, 20:26
...

Οσο για το συγκεκριμενο μαγαζι που το αγορασα, εγω πηγα και το πηρα απο εκει, αλλα αν δεν κανω λαθος ο satcur μενει σε αλλη πολη, οποτε του το στειλανε με καποιο τροπο.
Θα μας πει ο ιδιος... ;)

Για παραγγελίες ή απλά για να ρωτήσεις τις τιμές προς το παρόν γίνεται μόνο τηλεφωνικά (http://www.eurogat.eu/default.asp?sid=1612&LangId=71).
Εγώ έκανα την παραγγελία μου στο κεντρικό γραφείο τους στην Θεσσαλονίκη.

Το tamper το έστειλαν με courier (με ACS) το οποίο μου ήρθε σε μία μέρα και το πλήρωσα με αντικαταβολή (http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=2&p=134#p85).

@George
To δικό σου tamper έχει χαραγμένο το logo της Concept-Art στην βάση;

George_Prix
07-02-10, 21:12
@George
To δικό σου tamper έχει χαραγμένο το logo της Concept-Art στην βάση;

Nαι το εχει.
Και στη λαβη και στη βαση.

satcur
07-02-10, 21:29
Nαι το εχει.
Και στη λαβη και στη βαση.

Με έριξαν, τα λεφτά μου πίσωωωω :):):)

ellidiam
07-02-10, 22:34
παιδια για την Saeco Nina τι γνωμη εχετε?

livadaki
07-02-10, 22:48
παιδια για την Saeco Nina τι γνωμη εχετε?

Έχω γράψει πιο παλιά στο παρόν θέμα μερικά πράγματα (από τα οποία δεν ισχύουν όλα πλέον :p )

Έχω χρησιμοποιήσει τη μηχανή για ενάμισι μήνα και είμαι ικανοποιημένος. Κάτι αρνητικό δεν μπορώ να βρω δεδομένου του κόστους αγοράς πάντα και της μη προηγούμενης εμπειρίας μου με άλλη μηχανή.

Αυτό που έκανα και με έσωσε ήταν να μετατρέψω με μια επέμβαση το Portafilter από pressurized σε non-pressurized. Πλέον ο καφές είναι αρκετά πιο καλός και το καϊμάκι είναι αληθινό και όχι τεχνητό! Αυτό που έχω στα πλάνα είναι η αγορά ενός μύλου.

psycho
08-02-10, 00:38
Καλησπέρα,

ποιο μύλο έχεις αγοράσει; ενδιαφέρομαι και εγώ για μύλο για να τον συνδυάσω με την Saeco Nina.

Έχω τον τον gaggia mdf. Το βρήκα απο ebay σε αρκετά καλή τιμή αν και νομίζω οτι o rancilio rocky ειναι λίγο καλύτερος.

psycho
08-02-10, 03:00
Για οικονονομικότερη λύση προτείνω gaggia mdf μεταχειρισμένο και stepless Mod.
Είναι τόσο εύκολο που το είχα ανακαλύψει και εγώ πρίν μάθω πώς γίνεται!!
Τον άνοιξα για να τον καθαρίσω κατι που είναι πολύ εύκολο αλλα και απαραίτητο.
Όταν λοιπόν είδα τον υποτυπώδη μηχανσμό επιλογής πάχους άλεσης μου ήρθε κατεύθείαν στο μυαλό το κολπο. Έχω ήδη αρχίσει να πιστεύω οτι η gaggia επέλεξε να μήν είναι stepless για ευκολία χρήσης (Όποιος έχει μύλο θα καταλαβει το γιατι...).
Πάντος δεν είναι απαραίτητο. Μπορείς να βρείς ρύθμιση για την μηχανή σου.

Εγώ για "μονό" καφέ (ristretto) αλέθω στο 2 με 3. Μπορώ να πώ επίσης οτι απο το 2-4 δεν έχει ουσιαστική οτπική διαφορά στη ταχύτητα ροής του καφέ αλλά παρατηρώ μεγάλη γευστική διαφορά!

Υπάρχει και ένα θέμα με το συγκεκριμένο μύλο: Κάθε φορά που αλλάζεις ρύθμιση, η πρώτη μερίδα που θα βγεί, θα περιέχει 90% απο την πρωηγούμενη ρύθμηση και 10% απο αυτή που επέλεξες. Οπότε στην αλλλαγή πάχους άλεσης πετάμε την πρώτη μερίδα.

Ένα tip για τη αποφυγή αυτού του φενομένου είναι ενα με δύο σθεναρά χτυπήματα στο πίσω μερος του μύλου ώστε να "πέσουν" τα υπολύματα της προηγούμενης ρυθμισης.

tolis29
08-02-10, 17:25
εγω παντωσ αγορασα την προσφορά του getitnow . και ελπίζω να μην πέταξα τα λεφτά μου. το μονο που με ανυσηχεί είναι η πιοότητα αλέσματοσ του καφέ. εχω διαβάσει οτι πολλοί αυτόνομοι μυλοι κανουν χαλια δουλεια , αυτους τους αλλάζεισ. αυτόν όμωσ που ειναι ενσοματομένος????? αρεγε κανει καλη δουλειά??????

NaGR
08-02-10, 18:41
150+ΦΠΑ βρίσκω τον MDF Αθήνα.
τον έχει βρει κάποιος σε καλύτερη τιμή?

trixoptosi
08-02-10, 20:20
Καλη ειναι η τιμη που βρηκες.
189 τον εχω βρει εγω


Eξακολουθω να πιστευω ομως οτι ειναι παρα πολλα για τον συγκεκριμενο μυλο

psycho
09-02-10, 01:44
Καλη ειναι η τιμη που βρηκες.
189 τον εχω βρει εγω


Eξακολουθω να πιστευω ομως οτι ειναι παρα πολλα για τον συγκεκριμενο μυλο

Μήν σου φαίνεται κακός απο τις photos. Είναι αρκετά στοιβαρός και βαρύς. Εγώ νομίζω οτι είναι αρκετά οικονομικός και μπορείς να κόψεις μεχρι και ελληνικό που λέει.
Αν θές κατι πραγματικά καλό πας σε mazzer αλλά το 500ευρο συνοδευέται με την ταλαιπωρία να την ρυθμίσεις που θα σου πάρει ένα 6αμηνο χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικός. (Δεν το προβάλλω ως μειονέκτημα, αλλα πολύ μπορούν να το θεωρήσουν άσκοπο).

Είναι το που θές να φτάσεις και πόσο υπερβολικός μπορείς να γίνεις.
Μιλώντας πάντα για τον ευτό μου, πρίν λίγο καιρό βρέθηκα στο δίλημα να πάρω το rancilio md50 ή όχι.
Παραθέτω και photo:
http://www.espressotec.com/store/pc/catalog/commercial/RA710_md50_grinder_M.jpg

To πουλούσαν (μτχ) στο ebay γερμανίας με 160euro!!!!! και 30 τα μεταφορικά - 190!
Η τιμή δεν υπήρχε για αυτό το μηχάνημα. Προσπαθούσα λοιπόν να πείσω τον ευτό μου οτι κάπου θα μπορούσα να χωρέσω το λίγο παραπάνω απο μισό μέτρο (~60cm) ύψους τέρας (Παραβλέποντας τα 12 κιλά βάρους...)!
Ευτυχώς λογικεύτικα και στράφηκα αλλού...

NaGR
09-02-10, 02:25
σχετικά με τον MDF όλοι, ακόμα και οι επικριτές του, λένε οτι πρόκειται για έναν μύλο που θα ζήσει για πολύ καιρό.
η κύρια κριτική που διαβάζω είναι οτι το βήμα ίσως είναι πολύ μεγάλο. μάλλον σώνεται με το stepless mod αλλά εγώ θέλω να μπορώ να πηγαίνω απο γαλλικό σε εσπρέσσο καθώς και να έχω ένα πίνακα με τιμές τριψίματος ανά ποικιλία και να μην ψάχνω κάθε φορά που είναι το sweet spot.
θα μπορώ άραγε να το έχω? -ρωτάω εκείνους,βλ psycho, που είναι ήδη κάτοχοι.

psycho
09-02-10, 12:52
σχετικά με τον MDF όλοι, ακόμα και οι επικριτές του, λένε οτι πρόκειται για έναν μύλο που θα ζήσει για πολύ καιρό.
η κύρια κριτική που διαβάζω είναι οτι το βήμα ίσως είναι πολύ μεγάλο. μάλλον σώνεται με το stepless mod αλλά εγώ θέλω να μπορώ να πηγαίνω απο γαλλικό σε εσπρέσσο καθώς και να έχω ένα πίνακα με τιμές τριψίματος ανά ποικιλία και να μην ψάχνω κάθε φορά που είναι το sweet spot.
θα μπορώ άραγε να το έχω? -ρωτάω εκείνους,βλ psycho, που είναι ήδη κάτοχοι.

To "βήμα" δεν είναι πολύ μεγάλο. Έχει 39 βήματα (απο το 1 ως 40).
Για να σου δώσω να καταλάβεις για την gaggia, που είναι ιδιότροπη αρκετά, έχω βρεί 5-6 διαφοερτικά σημεία/βήματα που μπορώ να κόψω τον espresso. (Τα coffeway έχουν 3 βήματα για όλες τις μηχανές και o λουμίδης 4 - espresso εννοώ).
Μπορείς να πάρεις την rancilio που έχει 55 βήματα.

Στο coffegeek να βλέπει και τα reviewsκαι όχι μόνω το forum γιατι στο τελευταίο απαξιώνουν οτιδήποτε κάτω των 600$. Δεν έχουν άδικο, αλλά υπάρχει και άλλο αγοραστικό κοινό που δεν σκοπεύει να βάλει grinder σε μέγεθος Πλυντηρίου πιάτων στην κουζίνα του.

Για να φτιάξεις αφτήν την λίστα που θές θα χρειαστείς πολύ καιρό.
Αν κάνεις και το mod, μιλάμε για πργαματικά μεγάλο χρονικό διάστημα...

Theodore41
09-02-10, 13:35
Δεν έχουν άδικο, αλλά υπάρχει και άλλο αγοραστικό κοινό που δεν σκοπεύει να βάλει grinder σε μέγεθος Πλυντηρίου πιάτων στην κουζίνα του.



Ε,οχι και τοσο πια!Το ζητημα,ειναι πιο πολυ θεμα υψους και βαρους,παρα πλατους και βαθους.
Το ζητημα του υψους,λυνεται με απομακρυνση του "χωνιου",που υπαρχει επανω,και αντικατασταση του,με πατεντα,που να κανει τη δουλεια.
Εγω,πχ στο τερας των 26 Κιλων που εχω για μυλο,εχω βγαλει το πλαστικο χωνι,που ειχε και εχω βαλει,ενα σωληνα απο αλουμινιο,που τον βρηκα απο μια σοδα στο Σουπερ Μαρκετ.
Κοβεις το κουτι,πανω και κατω,αφου χυσεις τη σοδα,και το βαζεις στο ανοιγμα του μυλου,επανω,και αφου το γεμισεις καφε,του βαζεις και ενα μεταλλικο ταμπερ για βαριδι.
Χωραει λιγο πανω απο 100 g καφε,και μια χαρα την κανει τη δουλεια,ετσι.

NaGR
09-02-10, 19:06
To "βήμα" δεν είναι πολύ μεγάλο. Έχει 39 βήματα (απο το 1 ως 40).
Για να σου δώσω να καταλάβεις για την gaggia, που είναι ιδιότροπη αρκετά, έχω βρεί 5-6 διαφοερτικά σημεία/βήματα που μπορώ να κόψω τον espresso. (Τα coffeway έχουν 3 βήματα για όλες τις μηχανές και o λουμίδης 4 - espresso εννοώ).
Μπορείς να πάρεις την rancilio που έχει 55 βήματα.
άρα λες οτι με καλύπτει χωρίς stepless? την gaggia pure έχω.
ο rancilio είναι +70-80 ευρώ στη τιμή...




Για να φτιάξεις αφτήν την λίστα που θές θα χρειαστείς πολύ καιρό.
Αν κάνεις και το mod, μιλάμε για πργαματικά μεγάλο χρονικό διάστημα...

εννοείται οτι δεν θέλω να φτιάξω την coffeepedia σε 24ώρες. απλά κάθε ποικιλία που δοκιμάζω να έχω αρχείο ώστε να μην κάθομαι να ψάχνω απο την αρχή αλλά και να μπορώ να αλλάζω γεύσεις μέσα σε μια εβδομάδα πχ.
με τα βήματα αυτό είναι εφικτό, αλλά stepless,όπως διαπιστώνεις και ο ίδιος μάλλον όχι και τόσο.

psycho
09-02-10, 19:55
άρα λες οτι με καλύπτει χωρίς stepless? την gaggia pure έχω.
ο rancilio είναι +70-80 ευρώ στη τιμή...
εννοείται ότι δεν θέλω να φτιάξω την coffeepedia σε 24ώρες. απλά κάθε ποικιλία που δοκιμάζω να έχω αρχείο ώστε να μην κάθομαι να ψάχνω από την αρχή αλλά και να μπορώ να αλλάζω γεύσεις μέσα σε μια εβδομάδα πχ.
με τα βήματα αυτό είναι εφικτό, αλλά stepless,όπως διαπιστώνεις και ο ίδιος μάλλον όχι και τόσο.
Δεν κατάλαβα ακριβώς ποια είναι η ερώτησή σου.

Μίας κι έκανα το post δείτε και μία εκπληκτική φώτο απο το steeples mod
ή mod του ενός δολαρίου όπως ονομάζουν...
http://i14.photobucket.com/albums/a320/dsc2/coffee/P1010136.jpg

........Auto merged post: psycho πρόσθεσε 9 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κάτι άσχετο...
Άκουσα την πρόταση του φίλου theodore και σήμερα πήγα στο μαγαζί του Αρμενάκου. Ξέρετε πως το βρήκα??
Πήγα καρύτση και μετά ακολούθησα την μυρωδιά! Μπορείς να τη μυρίσεις απο δύο τετράγωνα μακριά.
Λοιπόν αγόρασα το πιο βαρύς από τους δύο...
Αν δείτε την κρέμα που κάνει ο φρεσκοψημένος espresso θα εντυπωσιαστείτε.
Ο καφές είναι αρκετά καλός και για τα λεφτά του τέλειος.
Δεν το συγκαταλέγω στους καλύτερους αλλά η τιμή του είναι φοβερή γι αυτό που προσφέρει. Αξίζει να τον δοκιμάσετε.

NaGR
09-02-10, 23:14
αν μπορείς δώσε ένα link που περιγράφει αυτό το mod

satcur
09-02-10, 23:26
αν μπορείς δώσε ένα link που περιγράφει αυτό το mod

Μέχρι να στο στείλει δες από google
http://www.home-barista.com/grinders/gaggia-mdf-stepless-mod-with-pictures-t10163.html

Sugar
10-02-10, 00:58
Μια ερώτηση για όσους έχουν αγοράσει online από το espressocoffeeshop...Κάπου λέει για αφαίρεση ΦΠΑ, αν κατάλαβα καλά, για όσους έχουν επαγγελματικό ΑΦΜ? Μπορώ να παραγγείλω μηχανή με επαγγελματικό ΑΦΜ φίλου? Θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση? Τι εννοούν με το εκπτωτικό κουπόνι? Και τέλος, τι λέει το σαιτ από αξιοπιστία? Συγγνώμη που σας κούρασα, νομίζω όμως πως αν ισχύουν συγκεντρωτικά τα παραπάνω, τότε μάλλον έχει καλές προσφορές...

satcur
10-02-10, 01:47
Μια ερώτηση για όσους έχουν αγοράσει online από το espressocoffeeshop...Κάπου λέει για αφαίρεση ΦΠΑ, αν κατάλαβα καλά, για όσους έχουν επαγγελματικό ΑΦΜ? Μπορώ να παραγγείλω μηχανή με επαγγελματικό ΑΦΜ φίλου?

Χιλιοαπαντημένο (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3256801&postcount=40)


Θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση?

Ναι. Οι περισσότερες ελληνικές αντιπροσωπείες δεν την αναγνωρίζουν. Ρώτα τον εδώ αντιπρόσωπο.


Τι εννοούν με το εκπτωτικό κουπόνι?

Δεν ξέρω


Και τέλος, τι λέει το σαιτ από αξιοπιστία?

Είναι. Δύο τουλάχιστον μέλη, Theodore41 και George_Prix αγόρασαν από εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα.


Συγγνώμη που σας κούρασα, νομίζω όμως πως αν ισχύουν συγκεντρωτικά τα παραπάνω, τότε μάλλον έχει καλές προσφορές...

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Πρέπει να κάνεις και έρευνα της ελληνικής αγοράς για το συγκεκριμένο προϊόν που θέλεις να αγοράσεις.

George_Prix
10-02-10, 05:39
Σου απαντησε σωστα ο satcur, απλα να προσθεσω τα εξης...


Τι εννοούν με το εκπτωτικό κουπόνι?

Εγω παντως τους εστειλα 2 emails για το εκπτωτικο κουπονι και δε μου απαντησαν καν. :down:


...αν ισχύουν συγκεντρωτικά τα παραπάνω, τότε μάλλον έχει καλές προσφορές...

Ακομα και να μην ισχυει το κουπονι και η επιστροφη του ΦΠΑ, οι τιμες τους ειναι καταπληκτικες στα περισσοτερα ειδη. :oneup:

Sugar
10-02-10, 08:57
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Η πλάκα είναι πως λένε ότι η απάντηση για το εκπτωτικό κουπόνι έρχεται αμέσως! Η τιμή της Rancilio όμως νομίζω πως είναι πολύ καλή-και νομίζω πως έχει και δωρεάν αποστολή...

Volcom
10-02-10, 21:11
Παιδια καλησπερα, θα συμφωνησω και εγω με τον psycho για τον Αρμενακο (και εγω ακριβος με τον ιδιο τροπο το βρηκα μυριζει απο χλμ.). Εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ η γευση του. Μια ερωτηση για τις grinder πια η διαφορα του stepless και χωρις ? Ευχαριστω.

Cubaneros
10-02-10, 22:00
Το stepped grinder εχει συγκεκριμενες ρυθμισεις για το κοψιμο . Πχ o rancilio rocky εχει 55 .
http://farm4.static.flickr.com/3079/2569466431_441940e21a.jpg


Το stepless grinder εχει ενα κολλαρο ρυθμισης αλλα χωρις βηματα (οπως λεει και η λεξη ) και ρυθμιζει φαντασου οπως ανοιγεις τον ηχο στο walkman .πχ mazzer mini http://farm3.static.flickr.com/2023/2525800640_f54e028db4.jpg

tolis29
11-02-10, 09:08
Καλημέρα παιδιά. Θέλω τα φώτα σας μιας και είστε γνώστες του όλου θέματος. Όπως και σε προηγούμενο ποστ μου αγόρασα την SPIDEM mycofee rapid steam sta 199€ ενω πριν ειχα (και εχω ακόμα ) την KENWOOD ES 430 EON . ΜΕ την παλιά η οποία ηταν απλή πετυχαινα καλό espresso για τα δικά μου δεδομενα με καλο καιμακι και επερνα τον jacobs (4€ / 250gr) . Με την νεα όμως εχω τις εξης απορίες.
1) Πήρα για καφέ τον Lavazza grancrema σε μια κόκκινη σακούλα από το careffur(16€/ 1kgr). Καλός σαν ποιότητα καφέ????(δεν τον βρίσκω στο σιτε της Lavazza)
2) εχω ρυθμίσει τον μύλο στο πιο ψιλό που έχει αλλά και πάλι στα υπολήματα που βγαίνουν φαινετε οτι είναι πιο χοντρά απο τη σκόνη που έπερνα. ειναι λογικό αυτό???
3) έχω ρυθμίσει την ποσότητα του καφέ για τον μεν single στα 30ml , double στα 60ml όμως έχω την εντύπωση ότι αλέθει την ίδια ποσότητα καφε και για τους 2 οπότε λογικα ο δευτερος βγαίνει απλά ένας μονός αραιωμένος.
4) παρόλο το πάχος του αλεσμένου καφέ, βγαίνει πολύ καλός καφές σαν άρωμα και καιμάκι απλά δεν είναι τόσο μεστό , παχυ το σώμα και η γευση του καφέ. φταιει ο καφές ή η διαδικασία της μηχανής ??????
Συγνώμη αν σας κούρασα με τις απορίες μου αλλά θελω πολύ να χαρω εναν καλό espresso (καλυτερο από της Kenwood ίσως) και θέλω την βήθεια σας.

satcur
11-02-10, 10:28
Δεν την ξέρω την μηχανή σου, αλλά μου θυμίζει αρκετά σε συμπεριφορα την Morris (http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=18&start=10#p154) ενός φίλου μου.

Σαν γρήγορη διάγνωση, θα έλεγα ότι:
1) δεν μπορεί να αλεσει και να δοσομετρήσει 14 g καφέ, οπότε ξέχνα τον διπλό
2) Ο μύλος της δεν μπορεί να κόψει αρκετά ψιλοκομμένο τον καφέ, άρα το νερό περνάει πιο γρήγορα και έχεις υποεκχύλιση (οπότε αδύναμη γεύση).

Σαν τεστάκια
α) χρονομέτρα σε πόσο χρόνο βγαίνουν τα 30 ml
β) άμα μπορείς ζύγισε την μέγιστη ποσότητα που παράγει/δοσομετρεί ο μύλος σου.

tolis29
11-02-10, 11:10
συμφωνω για το πρωτο . η λυση ειναι οτι μπορεις να κάνεις με διπλό πατημα του μονού 2 καφεδες μαζι σε σειρά οπότε λυνεται αυτό εν μέρει.
για το δευτερο δεν ξερω πως γινεται μια μηχανη των 400 € (αρχική ) και επώνυμη (SAECO) να μην εχει προβλέψει το πάχος για εναν σωστό καφε.....????
κανει περιπου 20 '' για τα 30ml

satcur
11-02-10, 11:20
συμφωνω για το πρωτο . η λυση ειναι οτι μπορεις να κάνεις με διπλό πατημα του μονού 2 καφεδες μαζι σε σειρά οπότε λυνεται αυτό εν μέρει.
για το δευτερο δεν ξερω πως γινεται μια μηχανη των 400 € (αρχική ) και επώνυμη (SAECO) να μην εχει προβλέψει το πάχος για εναν σωστό καφε.....????
κανει περιπου 20 '' για τα 30ml

Εάν τα 20'' είναι από την στιγμή που ξεκινάει η αντλία είσαι καλά, μια ιδέα πιο γρήγορα από το επιθυμητό.
Τι ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις στον μύλο; Μπορείς να αυξήσεις την δόση;

tolis29
11-02-10, 11:25
εννοεις απο την στιγμή που αρχιζει να δουλευει η αντλια και οχι απο την στιγμή που αρχιζει να τρέχει ετσι???κανει σιγουρα 20 -23 '' και τα 30 ML ΖΥΓΙΣΜΈΝΑ ΣΕ ΖΥΓΑΡΙΑ κουζινας ψηφιακή
oxi mono το παχος σε 3 σταδια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.