PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

satcur
11-02-10, 11:43
Αφού έχεις κάνει και την ρύθμιση στο πιο ψιλό, δεν μου έρχεται κάποια ιδέα. Ο χρόνος σου είναι spot on.
Ξαναδιάβασε το manual μήπως και έχει κανένα τέχνασμα να αλέθεις περισσότερο καφέ.

Τέλος μένει να ξεκαθαριστεί και ο παράγοντας του καφέ που αγορασες. Μπορεί η συγκεκριμένη μάρκα να δίνει καφέ που δεν είναι τόσο δυνατός στην γεύση.

tolis29
11-02-10, 11:46
πριν απο 10' μιλησα με τον αντιπρώσοπο της μηχανής μου (και πολών άλλων )και μου είπε οτι επίτιδες οι αυτόματες μηχανές ΠΡΕΠΕΙ να αλέθουν τον καφέ μια ιδεα πιο χοντρό από τον ήδη αλεσμένο σε σκόνη.μου το τονισε πολλές φορές αυτό και εχει να κάνει καθαρα με τον τρόπο λειτουργίας των αυτόματων μηχανων. μου είπε οτι ειναι απο τις πολύ καλες μηχανες και η λυση στο προβλημα μου ειναι η ποιοτητα του καφε. η αναλογια 80-20% arabica - robusta ειναι ιδανικη για την γευση μου μιας και πριν επινα τον jacobs που ειναι 100% arabica και θεωρειτε απο τους πλουσιους σε γευση καφεδες .το θεμα ειναι οτι στα Χανια δεν έχουμε και πολλά μαγαζιά με καφεδες οπότε με βλέπω να αγοράζω από παντου και να δοκιμαζω..... ε ρε αυπνίες παλι......

satcur
11-02-10, 11:52
...βλέπω να αγοράζω από παντου και να δοκιμαζω..... ε ρε αυπνίες παλι......

Όλοι αυτό κανουμε, δεν είσαι μόνος, καλές αναζητήσεις.

tolis29
11-02-10, 12:08
Ευχαριστώ παρα πολυ για την αμεση ανταποκριση. περιμενετε τα νεα μου αυριο

ellidiam
11-02-10, 14:00
ποια μηχανη εσπρεσσο θα μου προτεινατε να παρω μεχρι 200 ευρω?

NaGR
11-02-10, 14:11
πριν απο 10' μιλησα με τον αντιπρώσοπο της μηχανής μου (και πολών άλλων )και μου είπε οτι επίτιδες οι αυτόματες μηχανές ΠΡΕΠΕΙ να αλέθουν τον καφέ μια ιδεα πιο χοντρό από τον ήδη αλεσμένο σε σκόνη.μου το τονισε πολλές φορές αυτό και εχει να κάνει καθαρα με τον τρόπο λειτουργίας των αυτόματων μηχανων. μου είπε οτι ειναι απο τις πολύ καλες μηχανες και η λυση στο προβλημα μου ειναι η ποιοτητα του καφε. η αναλογια 80-20% arabica - robusta ειναι ιδανικη για την γευση μου μιας και πριν επινα τον jacobs που ειναι 100% arabica και θεωρειτε απο τους πλουσιους σε γευση καφεδες .το θεμα ειναι οτι στα Χανια δεν έχουμε και πολλά μαγαζιά με καφεδες οπότε με βλέπω να αγοράζω από παντου και να δοκιμαζω..... ε ρε αυπνίες παλι......

o Jacobs, αν και 100% arabica, είναι ΙΜΗΟ ένας κακός καφές.
θα σου πρότεινα Lavazza στο μαύρο σακουλάκι (βγαίνει και σε κόκκους κ αλεσμένος) 100% arabica είναι αυτός σε αντίθεση με τον gran crema.
τον βρίσκω στο ΑΒ άρα μάλλον θα μπορείς να βρεις και εσύ.

satcur
11-02-10, 14:16
ποια μηχανη εσπρεσσο θα μου προτεινατε να παρω μεχρι 200 ευρω?

Gaggia evolution θα πρότεινα.
http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=2&p=181#p181

δες και κριτικές
http://coffeegeek.com/reviews/consumer/gaggiaevolution

ΥΓ Γιατί τσιγγουνιές στο δικό μου forum; 180 ευρώ; :):):)

ellidiam
11-02-10, 14:52
Gaggia evolution θα πρότεινα.
http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=2&p=181#p181

δες και κριτικές
http://coffeegeek.com/reviews/consumer/gaggiaevolution

ΥΓ Γιατί τσιγγουνιές στο δικό μου forum; 180 ευρώ; :):):)
:oops: καπου εκει σκοπευω να κινηθω..κατακριβεια κ 200 μου φαινονται πολλα ... αλλα αν ειναι να μου βγει καλη παει στο καλο!! :lol:

trixoptosi
11-02-10, 15:18
Παιδια επεσε στα χερια μου μια σιλβια με καμενη αντισταση του Boiler.
Υπαρχει καποιος που να εχει πληρες διαγραμμα κυκλωματος της silvia?

Θελω να τη φτιαξω μονος μου.Κατα 99% εχει καει η αντισταση του boiler.
Ποια ειναι ομως?

Αν εχει καποιος το μονογραμμικο η το πολυγραμμικο η οτιδηποτε ας το στειλει.΄

tolis29
11-02-10, 16:24
o Jacobs, αν και 100% arabica, είναι ΙΜΗΟ ένας κακός καφές.
θα σου πρότεινα Lavazza στο μαύρο σακουλάκι (βγαίνει και σε κόκκους κ αλεσμένος) 100% arabica είναι αυτός σε αντίθεση με τον gran crema.
τον βρίσκω στο ΑΒ άρα μάλλον θα μπορείς να βρεις και εσύ.

δεν βρήκα στα ΑΒ τον μαυρο Lavazza . Θα παω το βράδυ σε ένα άλλο χονδρεμπορικό και ίσως βρω εκεί. Πάντως πριν από λίγο που δοκίμασα με ILLY το αποτελεσμα ειναι η μέρα με την νυχτα οπότε προφανώς το πρόβλημα μου είναι στην ποιότητα του καφέ και όχι στην μηχανή.

Alex_Under
11-02-10, 17:40
Παιδια επεσε στα χερια μου μια σιλβια με καμενη αντισταση του Boiler.
Υπαρχει καποιος που να εχει πληρες διαγραμμα κυκλωματος της silvia?

Θελω να τη φτιαξω μονος μου.Κατα 99% εχει καει η αντισταση του boiler.
Ποια ειναι ομως?

Αν εχει καποιος το μονογραμμικο η το πολυγραμμικο η οτιδηποτε ας το στειλει.΄

Νομίζω σε κάποιο από αυτά θα βρεις αυτό που θες:

http://www.rancilio.it/rancilio/download.jsp?file=%2Fimg%2Francilio%2Fundefined%2Fdownload%2F1204230940484_SilviaDiagrams.pdf

http://www.rancilio.it/rancilio/download.jsp?file=%2Fimg%2Francilio%2Fundefined%2Fdownload%2F1204231006372_SilviaParts.pdf

http://www.rancilio.it/rancilio/download.jsp?file=%2Fimg%2Francilio%2Fundefined%2Fdownload%2F1209031692419_ISTR_SILVIA_rev_AB.pdf

http://www.rancilio.it/rancilio/download.jsp?file=%2Fimg%2Francilio%2Fundefined%2Fdownload%2F1172736470366_SILVIA_USO_MANUTENZIONE_rev_AB.pdf

trixoptosi
11-02-10, 18:38
Το πρωτο βοηθησε αρκετα αλλα δυστυχως δεν εχω στοιχεια για το ποση ειναι η αντισταση Rs σε τιμη (Ω) ωστε να την αλλαξω.
Αυτα μαλλον μονο αυτοι που εχουν το σερβις τα χουν

Theodore41
11-02-10, 19:25
Πες του Cubaneros,που εχει μια,να μετρησει την αντισταση,αν ειναι ευκολο,,αλλα νομιζω οτι αν ψαξεις καλυτερα σε καποια site,Αγγλικα ομως,η Γερμανικα,και οχι Αμερικανικα,λογω διαφορας τασεως,(110,αντι 220V),θα βρεθουν ατομα που θα ξερουν.

mx1001
11-02-10, 20:12
...και μου είπε οτι επίτιδες οι αυτόματες μηχανές ΠΡΕΠΕΙ να αλέθουν τον καφέ μια ιδεα πιο χοντρό από τον ήδη αλεσμένο σε σκόνη.μου το τονισε πολλές φορές αυτό και εχει να κάνει καθαρα με τον τρόπο λειτουργίας των αυτόματων μηχανων

Ενα μυλωνακι που κοβει χοντρα κανει καπου στα 85 euro . Ενα που μπορει να κοψει πολυ ψιλα κανει πανω απο 200 . Απο κει και μονο μπορεις να καταλαβεις οτι 'οποιος δε φτανει τα ψηλα τα κανει κρεμασταρια'

Ειμαι και εγω κατοχος της Morris και εχει το ιδιο φαινομενο , τα πραγματα ειναι απλα , δε γινεται με αυτο το κοστος να αγορασουμε πολυτελεια !.

Το δεδομενο ειναι οτι εκοψαν κοστος και εχουν μυλο που κοβει χοντρα. Τωρα αν προσπαθουν να το εξισοροπησουν με λιγα bar (!!) η κατι αλλο αυτο ειναι αλλο θεμα (το βάπτισαν δηλαδη "τρόπο λειτουργίας των αυτόματων μηχανων").

Τα πράγματα δε δεν είναι τόσο τραγικά , γιατί έχουμε μεν ένα φθηνό μύλο , αλλά από την άλλη έχουμε άλεση on demand (8-10 gr) εντελώς πρακτικά και με ελάχιστα βήματα . Αυτός είναι και ο λόγος που προτίμησα την αγορά , ξέροντας οτί ο μύλος που φορά ενα τέτοιο σύστημα δεν είναι και ο καλύτερος της αγοράς . Και φυσικά να μην μπούμε στον κόπο να αναφέρουμε τον κόστος απο καλά δοσομετρικά μυλωνάκια ...

Χωρις δόση πικρίας αυτές είναι entry-level μηχανες , μπορει και η Kenwood να ηταν καλυτερη . Μια χαρά τις βρίσκω πάντως δε θα πάρω περισσότερα για αρκετό διάστημα .

Στην δικια σου εχεις την δυνατοτητα να βαλεις σκονη ?
Εχεις την δυνατοτητα να παρεις αλεση απο την Spiderm και να την βαλεις στην Kenwood ?.
Για να κανεις συγκριση .

Alex_Under
11-02-10, 22:11
Ξέρει κανείς το εν λόγω μαγαζί;
http://www.isimerinos.gr/index.php?p=10
Με δελέασε να το επισκεφτώ...


Y.Γ. Ή ετούτο;
http://www.caffevero.gr/index.php/products/productsprofessionals/44.html

George_Prix
11-02-10, 22:16
Ξέρει κανείς το εν λόγω μαγαζί;
http://www.isimerinos.gr/index.php?p=10
Με δελέασε να το επισκεφτώ...


Για κανενα κρασακι καλο το κοβω...:p

Με μια πρωτη ματια παντως, δεν το βλεπω να εχει εξειδικευση στους καφεδες.

Μονο μια μαρκα Izzo βλεπω να εχουνε. :hmm:

Αν πας, περιμενουμε εντυπωσεις.

Alex_Under
11-02-10, 22:51
Καμιά άλλη πρόταση στην Θεσσαλονίκη? Κάποιο γνωστό όνομα που μου διαφεύγει?

........Auto merged post: Alex_Under πρόσθεσε 31 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........



θα σου πρότεινα Lavazza στο μαύρο σακουλάκι (βγαίνει και σε κόκκους κ αλεσμένος) 100% arabica είναι αυτός σε αντίθεση με τον gran crema.
τον βρίσκω στο ΑΒ άρα μάλλον θα μπορείς να βρεις και εσύ.

Ο πρώτος Lavazza που αντιπάθησα. Δεν ξέρω αν ήταν μπαγιάτικος, μπορεί κιόλας (τελευταίο σακουλάκι στο ράφι). Αλλά όχι απλά ΔΕΝ ήταν εύοσμος αλλά μπορώ να πω ότι ήταν και κάπως δυσάρεστος...

Cubaneros
12-02-10, 01:31
Εμπορικος καφες καλος δεν υπαρχει . Με εξαιρεση τον hausbrandt gourmet αν σου τυχει φρεσκος σχετικα ,izzo 100% arabica , αντε και ο Mr Rose . Καλος καφες στην ιδια τιμη εχει στο καφε taf (δουλευουν οι δυο πρωταθλητες barista 2010 για την Ελλαδα και πανε στο παγκοσμιο ,Γιωργος Λουκας και Στεφανος Δοματιοτης) και στο evergreen . Υπαρχουν και αλλοι που δεν εχω δοκιμασει ομως. Για κανενα λογο ομως εμπορικοι . Ειδικα απο supermarket. Ειναι πιο ακριβοι απο του specialty καφεδες . Οι specialty καφεδες ειναι απο καθε χρονο επιλεγμενοι απο τους 10 % των καλυτερων καφεδων του κοσμου. Οσοι ασχολουνται με αγορες στο ιντερνετ να δουν εδω.
squaremile roasters
hasbean.co.uk

Καλο εσπρεσσο στη Θεσαλλονικη κανει στο box - αριστοτελους (hausbrandt )
στα Χανια κανει στη Σταση καφε - xαλιδων ( Mr Rose ) και
Μοντερνο - τζανακακη ( Mr Rose )
Στα χανια δεν πουλαει πουθενα καλο εσπρεσσο(κοκκο ) . Αν ομως διαλεγα θα επερνα απο τα coffeeway espresso premium και απο το καφεπολις Mr rose .

@trixoptosi
Η silvia 2009 εχει ενιαιο boiler - element . H 2008 και πριν εχει ξεχωριστη αντισταση . Στο ιντερνετ δεν εχω βρει αντισταση . Αρα απο Ελλαδα (cafetaf ) 53 euro . Αν στο βαλουν αυτοι θα σου παει συνολο 100 euro.

Μολις παρελαβα την καινουρια μου μηχανη Expobar Brewtus 3 .

trixoptosi
12-02-10, 02:20
@trixoptosi
Η silvia 2009 εχει ενιαιο boiler - element . H 2008 και πριν εχει ξεχωριστη αντισταση . Στο ιντερνετ δεν εχω βρει αντισταση . Αρα απο Ελλαδα (cafetaf ) 53 euro . Αν στο βαλουν αυτοι θα σου παει συνολο 100 euro.

Μολις παρελαβα την καινουρια μου μηχανη Expobar Brewtus 3 .


Loipon.Κι εγω αυτο ειδα.Δε δινεται ξεχωριστα και μαλλον σε αυτη τη μηχανη παω για αλλγη Boiler kai βλεπουμε.Διοτι ειναι ενα σωμα.
Εισαι σιγουρος οτι ενα νεο boiler εχει 53 ευρω?
Το να το περασω φυσικα μονος μου ειναι απλο.


Ομως η μηχανη ειναι πολυ πριν το 2008.Δε μπορω να ξερω χρονολογια αλλα υποθετω 2002-2004.
Αρα?

Για πες πληροφοριες.Να παρω τηλεφωνο να το παραγγειλω?
Το μετρησα και ειναι εντελως αχρηστο,εχει καει και ριχνει το κυκλωμα.Μολις το αποσυνδεω ολα οκ.

psycho
12-02-10, 03:17
Με εξαιρεση τον hausbrandt gourmet αν σου τυχει φρεσκος σχετικα ,izzo 100% arabica , αντε και ο Mr Rose . Καλος καφες στην ιδια τιμη εχει στο καφε taf (δουλευουν οι δυο πρωταθλητες barista 2010 για την Ελλαδα και πανε στο παγκοσμιο ,Γιωργος Λουκας και Στεφανος Δοματιοτης) και στο evergreen .

Μήπως και ξέρεις τι κόκο έχουν στο taf και τιμή (πουλάνε χύμα ή κάνω λάθος)??

Κάτι όσο αφορά το grinder gaggia mdf. Εντόπισα οτι στο βήμα 2,5 (δηλ μεταξύ του 2 και 3) φτάνω στα 25 με 27 sec extraction. Οπότε μίας και συζητούσαμε για το mod, μια απο αυτές τις μέρες θα προσπαθήσω να ανεβάσω αναλυτικές οδηγίες με photo και ίσως και ένα video για το πώς υλοποιείται...
Μαλλον στο site του sactur γιατί κρίνεται καταλληλότερο για αυτό το σκοπό

Cubaneros
12-02-10, 03:48
@trixoptosi
53 euro κανει το μποiλερ της 2009 . Μπες cafetaf.gr να βρεις το τηλ να ρωτησεις για το παλιο . Δεν νομιζω και να βρεις απ εξω να ειναι φτηνοτερο. Πες και το προβλημα για να μην δωσεις αχρειαστα λευτα και ειναι αλλου το προβλημα .

@
psycho
τον μυλο τον ρυθμιζεις ετσι . Καλα πας . Κρατας σταθερο το πατημα σου ομως σε καθε καφε και αλλαζεις το κοψιμο . Οι ιταλοι παιζουν πιο πολυ με το πατημα και υποψιαζομαι για να μην αλλαζουν ρυθμισεις οταν τους ζητουν ristretto . Πινουν πολυ ristretto οι γειτονες . Για το taf και καθε taf . Δεν εχει εμπορικους καφεδες . Εχει καφεδες απο επιλεγμενες φαρμες που ειναι στις 10-15% καλυτερες του κοσμου . Αυτη η επιλογη αλλαζει καθε χρονο . Καμια φαρμα στο κοσμο δεν βγαζει ιδια ποιτητα δυο συνεχομενες χρονιες . Ειναι το ιδιο με τα κρασια ακριβως . Δεν υπαρχει κρασι που να βγαινει στην ιδια ποιτητα δυο χρονιες , παντα κυμαινεται . Απο τιμες ; Εχει και απο 3-3,5 ευρω μεχρι 7-8 € τα 250 g δεν ειναι αμαρτια να παρεις illy με 8€ τα 250 . ο καφες ειναι πιο σημαντικος και απο τη μηχανη και απο τη τεχνικη στο τελικο αποτελεσμα

tolis29
12-02-10, 09:30
Ενα μυλωνακι που κοβει χοντρα κανει καπου στα 85 euro . Ενα που μπορει να κοψει πολυ ψιλα κανει πανω απο 200 . Απο κει και μονο μπορεις να καταλαβεις οτι 'οποιος δε φτανει τα ψηλα τα κανει κρεμασταρια'

Ειμαι και εγω κατοχος της Morris και εχει το ιδιο φαινομενο , τα πραγματα ειναι απλα , δε γινεται με αυτο το κοστος να αγορασουμε πολυτελεια !.

Το δεδομενο ειναι οτι εκοψαν κοστος και εχουν μυλο που κοβει χοντρα. Τωρα αν προσπαθουν να το εξισοροπησουν με λιγα bar (!!) η κατι αλλο αυτο ειναι αλλο θεμα (το βάπτισαν δηλαδη "τρόπο λειτουργίας των αυτόματων μηχανων").

Τα πράγματα δε δεν είναι τόσο τραγικά , γιατί έχουμε μεν ένα φθηνό μύλο , αλλά από την άλλη έχουμε άλεση on demand (8-10 gr) εντελώς πρακτικά και με ελάχιστα βήματα . Αυτός είναι και ο λόγος που προτίμησα την αγορά , ξέροντας οτί ο μύλος που φορά ενα τέτοιο σύστημα δεν είναι και ο καλύτερος της αγοράς . Και φυσικά να μην μπούμε στον κόπο να αναφέρουμε τον κόστος απο καλά δοσομετρικά μυλωνάκια ...

Χωρις δόση πικρίας αυτές είναι entry-level μηχανες , μπορει και η Kenwood να ηταν καλυτερη . Μια χαρά τις βρίσκω πάντως δε θα πάρω περισσότερα για αρκετό διάστημα .

Στην δικια σου εχεις την δυνατοτητα να βαλεις σκονη ?
Εχεις την δυνατοτητα να παρεις αλεση απο την Spiderm και να την βαλεις στην Kenwood ?.
Για να κανεις συγκριση .

Συμφωνω απόλυτα. ίσως η Κenwood να έβγαζε καλύτερο καφέ αλλά με αριστα αλεσμένο καφέ οπότε το αποτελεσμα ήταν πανω κάτω αναμενομενο. χτεσ βραδυ κατεβηκα στην πόλη και πήρα 3 δειγματα , ILLY (100% arabika), κεφέπολις(100%arabika) και απο του ΑΓΚΟΠ (χαρμανι).κατα τις 9 βρεθηκε η κουζινα με πανω από 10 καφεδες φτιαγμένους και εγω σαν ...Μαμαλακης να δοκιμάζω καθε εναν ξεχωριστά . Τελικά με μια δικία μου μειξη πέτυχα το καλυτερο αποτελεσμα και ο καφές βγαινει ΣΟΥΠΕΡ , ισως καλυτερος και απο την KENWOOD. Πλούσιο σώμα , δυνατή γεματη γευση και γενικά καφές απόλυτα στα γουστα μου.τι άλλο να θέλω????????. .... ισως να συνεχισω το ανακατεμα......:whistle::whistle::whistle::whistle:

satcur
12-02-10, 09:34
...
Μολις παρελαβα την καινουρια μου μηχανη Expobar Brewtus 3 .

Καλορίζικη φίλε cubaneros, με υγεία, να απολαμβάνεις πολλά - πολλά καφεδάκια. Την είδα στο internet, αυτό το λεβιεδάκι που έχει είναι αριστούργημα.


...φτάνω στα 25 με 27 sec extraction. Οπότε μίας και συζητούσαμε για το mod, μια απο αυτές τις μέρες θα προσπαθήσω να ανεβάσω αναλυτικές οδηγίες με photo και ίσως και ένα video για το πώς υλοποιείται...
Μαλλον στο site του sactur γιατί κρίνεται καταλληλότερο για αυτό το σκοπό

Φίλε psycho, θα ήταν τιμή να έχω έναν βήμα προς βήμα οδηγό από εσένα για ενα μύλο που φαίνεται να είναι μια από τις πιό συμφέρουσες και τίμιες αγορές.


... ο καφες ειναι πιο σημαντικος και απο τη μηχανη και απο τη τεχνικη στο τελικο αποτελεσμα

Συμφωνώ απόλυτα, και με αφορμή το σχόλιο σου, θα ήθελα την βοήθεια σου και φυσικά όλων όσων γνωρίζουν καλά, να εμβαθύνουμε σε αυτό το θέμα. Αφορμή στάθηκε το γεγονός της αδυναμίας μου στην περιγραφή της γεύσης του καφέ. Δυνατός, υποτονικός, καλός, κακός είναι υπεραπλουστευμένες εκφράσεις που στην ουσία δεν περιγράφουν τίποτα. Πολύ θα ήθελα να μάθω πως φτίαχνονται διαγράμματα γεύσης και να φτιάξω αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ μου.

Καλημέρα σε όλους.

Alex_Under
12-02-10, 14:21
Αν και φαίνεται ότι ποτέ δεν πήρα μια ολοκληρωμένη απάντηση σε ότι κι αν ρώτησα εδώ (μάλλον άτυχος) ας κάνω ακόμα μία.

Ελληνικό site ή/και μαγαζί που να πουλάει ελληνικούς ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ κόκκους? Μπήκα hasbean.co.uk και για κόκκους αξίας 17 λιρών μου λέει 25 λίρες μεταφορικά. Δεν λέει...
Κανένας για μαζική παραγγελία (?!?!? λέεεεεμε τώρα)

George_Prix
12-02-10, 14:56
Μολις παρελαβα την καινουρια μου μηχανη Expobar Brewtus 3 .

Αντε καλοριζικη... :)

Περιμενουμε εντυπωσεις. ;)

Theodore41
12-02-10, 16:36
Aρμενακος.Απο κει,παιρνω πρασινους εγω και τους ψηνω.

Alex_Under
12-02-10, 16:46
Έχει site? Γιατί αλλιώς είναι δύσκολο να κάνω 501 χλμ Αθήνα-Θεσσαλονίκη...

Θα το σκεφτόμουν, αν δεν είχαν κλείσει και τα Τέμπη :P

pk33
12-02-10, 17:11
τα μάθατε, οι καφετιέρες espresso πλέον θα είναι τεκμήριο γιατί όποιος έχει είναι καπιτάλας:p

tolis29
12-02-10, 17:35
τα μάθατε, οι καφετιέρες espresso πλέον θα είναι τεκμήριο γιατί όποιος έχει είναι καπιτάλας:p

:oneup::oneup::oneup::oneup::respekt:

Theodore41
12-02-10, 17:41
τα μάθατε, οι καφετιέρες espresso πλέον θα είναι τεκμήριο γιατί όποιος έχει είναι καπιτάλας:p

Eγω,κινδυνευω σιγουρα με τη Reneka.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 0 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχει site? Γιατί αλλιώς είναι δύσκολο να κάνω 501 χλμ Αθήνα-Θεσσαλονίκη...

Θα το σκεφτόμουν, αν δεν είχαν κλείσει και τα Τέμπη :P

Χλωμο.

trixoptosi
13-02-10, 00:07
@trixoptosi
53 euro κανει το μποiλερ της 2009 . Μπες cafetaf.gr να βρεις το τηλ να ρωτησεις για το παλιο . Δεν νομιζω και να βρεις απ εξω να ειναι φτηνοτερο. Πες και το προβλημα για να μην δωσεις αχρειαστα λευτα και ειναι αλλου το προβλημα .
[/B]


Κατα 99% ειναι εκει.Ωστοσο το ψαχνω μηπως και εχιε προβλημα το θερμικο των 165

Δε μου λες.Οταν λες οτι μετα το 2008 εχει αλλο Boiler εννοεις?
Δηλαδη το boiler της πριν το 2008 εκδοσης ειναι διαφορετικο με της μετα το 2008?

Για δειξε μου φωτογραφιες διοτι εγω ιδια τα βλεπω.

Cubaneros
13-02-10, 00:33
Τα τελευταια μοντελα πριν τη 2009 εχουν παρομοιο boiler και μαλλον ταιριαζει . Πριν απο αυτα ομως τα boiler δεν ειχαν ρυθμιζομενη βαλβιδα υπερπιεσης και η εξοδος του ατμου ειναι ενιαιο κομματι . Επισης ο θερμοστατης ηταν πιο ψηλα αλλα στο λεω χωρις σιγουρια και δεν εχει και σημασια. Εκτος βεβαια απο αυτα πρεπει να καθιζει στην κεφαλή ο βραστηρας αλλα και να εφαπτεται και το ακροφυσιο του ατμου. Επισης εισαι σιγουρος οτι τα ηλεκτρικα ειναι τα ιδια και δεν θα θες επιπλεον καλωδια κλπ Αν το φτιαξεις ανεβασε τα βηματα στο greekespresso , ετσι για να γινουμε homebarista αλα ελληνικα.
παλιο boiler
http://www.users.on.net/~sqrl/silvia/25-11-05_1725.jpg
Νεο προ 2009
http://farm4.static.flickr.com/3518/3311898040_78912ec401.jpg

NaGR
13-02-10, 22:41
μπορώ να βάλω εξτρά μια βαλβίδα υπερπίεσης?
έχω την gaggia pure

Cubaneros
14-02-10, 10:09
Αν βρεις να ταιριαζει ναι . Αποψη μου ομως ειναι καλυτερα κρατα τα λευτα και οταν εχεις αρκετα παρε μια καλυτερη και ας ειναι σε δυο χρονια .

makrymalli
15-02-10, 12:23
Θα ήθελα γνώμη για την αγορα καφετιερας εσπρεσσο. Θα διαθεσω 200 το πολύ 220 ευρώ και θα ήθελα τις προτάσεις σας. Μέχρι τώρα είμαι ανάμεσα στην KRUPS XP 5280 και την
Gaggia Evolution Silver χωρίς να ξέρω και πολλά πράγματα για τις μηχανές γενικά.

tolis29
16-02-10, 09:52
καλημερα παιδιά και χρονια πολλά . χτες το βράδυ έκανα το λάθος να παω στην πόλη για καφέ. περα από τον κόσμο...(χαμός) ήπια και τον χειρότερο espresso που έχω πει ποτε στην ζωή μου. δεν πινόταν ούτε με ζαχαρη ........ παιδιά πήραμε 2 καφεδες ΔΕΝ υπήρχε ιχνοσ καιμακι παρα μόνο 2 δαχτυλίδια με .... μια ιδεα καιμακίου . μυρωδια καμενου , πετρελαιου , παρα πολύ δυσαρεστη. Δεν καταφερα να τον πιω. Τελικά έιμαι πολύ χαρουμενοσ - ευτυχισμένοσ θα έλεγα - με την SPIDEM μου . Πρέπει να ντρεπονται.

Cubaneros
17-02-10, 14:54
Θα ήθελα γνώμη για την αγορα καφετιερας εσπρεσσο. Θα διαθεσω 200 το πολύ 220 ευρώ και θα ήθελα τις προτάσεις σας. Μέχρι τώρα είμαι ανάμεσα στην KRUPS XP 5280 και την
Gaggia Evolution Silver χωρίς να ξέρω και πολλά πράγματα για τις μηχανές γενικά.

Gaggia evolution , ψαξε τα προηγουμενα δικα μου post να δεις το λογο .

kostas_1966
18-02-10, 18:30
Σε μια προσπαθεια να δοκιμασω κι αλλες γευσεις,ψαχνοντας τη μοκα,πηρα σημερα απο τα champion ενα προιον απο τη σειρα break του caffe molinari.
Προκειται για μιγμα εσπρεσο+σοκολατας ονομαζομενο sweet.
Στις οδηγιες δειχνει ως προτεινομενη για την παρασκευη του μια macchinetta.
Τωρα αντι αυτου του προπολεμικου σκευους που βλεπω στην εικονα πισω που μοιαζει με
bialetti του 1933 (http://en.wikipedia.org/wiki/Moka_%28coffee_pot%29#Moka_coffee_vs._espresso_coffee) τι αλλες επιλογες εχω;

Αρχικα το δοκιμασα με την μηχανη του εσπρεσο που εχω.Στην ιδια δοσολογια με το διπλο εσπρεσο.Στην ιδια ποσοτητα.Στον ιδιο χρονο τρεξιματος.
Μου βγηκε νερομπόλα (μπλιαχχ :down: )

Τι μου μενει;Να το ριξω κατευθειαν στο φλυτζανι και να το ανακατεψω με ζεστο νερο;
Το προϊόν ετουτο φανταζει ιδιο με τα ροφηματα σοκολατας σε σκονη(Γιωτη,cardbury κλπ).Αμφιβαλλω αν η περιεκτικοτητα του σε εσπρεσο ξεπερναει ενα 10-20%.
Η συσκευασια δε γραφει τιποτα.

Υπαρχει βεβαια και η επιλογη να αδειασω ολη τη συσκευασια (250γρ) στο νεροχυτη.
Απορριπτεται.
Οχι για τα 8 € που κοστιζει.
Αλλά για αυτη την ξεμυαλιστρα τη μυρωδια του.Υπεροχο αρωμα.
Οκ,λοιπον.Η οσφρηση αιχμαλωτιστηκε.Με τη γευση τι γινεται;
:hmm:

Cubaneros
18-02-10, 19:42
Οταν το εβαλες στην εσπρεσσιερα τι υπολειματα σου αφησε στο κλειστρο?

kostas_1966
19-02-10, 18:15
Παραδοξως περισσοτερα απο τους εσπρεσο!

Ετσι,απο οτι διαπιστωσα μετα απο συνεχη πειραματα,χρειαζεται περισσοτερο μιγμα για λιγοτερο ωφελιμο αποτελεσμα.
Με αλλα λογια θελει δοσολογια διπλου εσπρεσο για να βγαλει μονό και κατι παραπανω.
Θα συνεχισω την ερευνα για λιγο ακομα μηπως βρω τη χρυση τομη.

Εαν δεν αλλαξει,παντως,κατι δραματικα...θα πω οτι δεν το συνιστω γιατι ειναι ασυμφορο.
Το μιγμα βγαινει πολυ πιο φτωχο και σε ποσοτητα και σε γευση,σε πληρη αντιθεση απο την υφη του και το αρωμα του.
Ισως να φταιει,βεβαια,και η καφετιερα,δεν ξερω.
Το προϊόν ειναι νεο στην αγορα,ετσι δεν υπαρχει η σχετικη γνωση/πληροφορια παρα το επιμονο googlisma.
Κριμα -οπως ξανάπα - γιατι "σπαει" μυτες,όντας τοσο ξεμυαλιστικο στην οσφρηση.


ΥΓ. Οσοι το προμηθευτουν ας μην το δοκιμασουν κατευθειαν στο φλυτζανι ανακατευοντας με καυτο νερο.Αυτο το πειραμα εχει αποτυχει παταγωδως.
Οχι μονο καιγεται το μιγμα αλλά και αφηνει υπολειμματα παντου στο φλιτζανι (επιφανεια ως πατο).

satcur
19-02-10, 23:21
Φίλε Cubaneros, με είχες ρωτήσει παλιά (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3197167&postcount=717) για τον Anfim Best. Τελικά τον αγόρασα στα € 276.68 (http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=6&t=60)

Cubaneros
20-02-10, 13:17
@kostas 1966
Εγω υποψιαζομαι οτι ειναι στιγμιαιος καφες αλλα δεν μπορω να βοηθησω.

@satcur
Καλοριζικος και ελπιζω να ικανοποιησει τις προσδοκιες σου .

heloo
20-02-10, 18:27
Καλησπερα coffe-lovers,ειμαι προ αγορας μιας μηχανης για χρηση κυριως εσπρεσο φρεντο(ειμαι addicted πλεον).Εχω καποιες ερωτησουλες ομως γιατι δεν κατεχω τπτ .Ποιες ειναι η διαφορες στην ποιοτητα του καφε μιας μηχανης των 50 με μια μηχανη με 200+ ευρω?Ενοω πχ εχω μυλο και περνω ενα καλο χαρμανι καφε, αν τον βαλω και στις 2 μηχανες δεν θα μου βγαλουν τον ιδιο καφε?Επισης βλεπω αυτοματες-χειροκινητες-ημιαυτοματες και πονοκεφαλιαζω.Τι ειναι καλυτερο απο αποψη γευσης, οι καψουλες η το αλεσμα κοκκων?Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια απαντηση :)

tolis29
21-02-10, 09:34
οι αυτόματες εχουν ενσωματομένο μύλο οπότε τα κάνουν όλα και γρήγορα , οι χειροκίνητες βάζεις εσυ την σκόνη , ΔΕΝ θα σου βγάλουν τον ίδιο καφέ για πολλούς λόγους ( πίεση , θερμοκρασία νερού κλπ, κλπ) .

mx1001
21-02-10, 10:43
Τωρα αντι αυτου του προπολεμικου σκευους που βλεπω στην εικονα πισω που μοιαζει με
bialetti του 1933 (http://en.wikipedia.org/wiki/Moka_%28coffee_pot%29#Moka_coffee_vs._espresso_coffee) τι αλλες επιλογες εχω;


Μαλλον δεν εχεις επιλογές . Τα Moka Pots εχουν πολυ χοντρες οπες για φιλτρα και μαλλον το μιγμα που εχει το σακουλακι ειναι πολυ χοντροκομενο .

Δοκιμασε να παρεις ενα moka pot , το επωνυμο θα το βρεις 22-24 e και αμα εισαι τυχερος θα βρεις και πολυ φθηνοτερα . Δεν χρειζονται ηλεκτρικο ρευμα !, δε παθαινουν τιποτα .

http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=34

moumou79
21-02-10, 17:06
Καλησπέρα σε όλους!
Καινούργιο μέλος στο φόρουμ και σε επίπεδο ''κοκοψοψαρα και ψιψιψινια'' ως πρός την τέχνη του εσπρέσσο άλλα με πολύ όρεξη για καλό καφέ.
Πρίν απο λίγες μέρες μου ήρθε μια πρόταση απο γερμανό φίλο για τη μηχανή Quickmill Pegaso
(6 μηνες μεταχειρισμένη)
Θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν άποψη...

Sugar
21-02-10, 19:58
Μία ερωτησούλα ακόμη προς τους συμφορουμίτες...Είμαι κάτοχος μιας Gaggia Pure και από την αρχή έχω παρατηρήσει μια ακανόνιστη ροή του καφέ...Πιο συγκεκριμένα, εκτός των δύο οπών του portafilter, καφές τρέχει και από τη μέση που υπάρχει ένα, ας πούμε, καρουμπαλάκι...Η πλάκα είναι πως αυτό συμβαίνει όταν κατά τα άλλα η ροή είναι αυτή που πρέπει να είναι για να βγεί ένας σωστός καφές! Μήπως να αλλάξω πορταφίλτερ? Είναι 58 χιλ? Νομίζω πως σε άλλα μοντέλα της Gaggia είναι όλο μεταλλικό, και δεν καταλήγει σε πλαστικές οπές όπως το δικό μου... Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

mx1001
21-02-10, 20:23
Μία ερωτησούλα ακόμη προς τους συμφορουμίτες...

Οχι , είχα Gaggia Pure και δεν ειχα τετοιο πρόβλημα . Μαλλον πρόκειται για ελλατωμα .

NaGR
21-02-10, 20:45
Μία ερωτησούλα ακόμη προς τους συμφορουμίτες...Είμαι κάτοχος μιας Gaggia Pure και από την αρχή έχω παρατηρήσει μια ακανόνιστη ροή του καφέ...Πιο συγκεκριμένα, εκτός των δύο οπών του portafilter, καφές τρέχει και από τη μέση που υπάρχει ένα, ας πούμε, καρουμπαλάκι...Η πλάκα είναι πως αυτό συμβαίνει όταν κατά τα άλλα η ροή είναι αυτή που πρέπει να είναι για να βγεί ένας σωστός καφές! Μήπως να αλλάξω πορταφίλτερ? Είναι 58 χιλ? Νομίζω πως σε άλλα μοντέλα της Gaggia είναι όλο μεταλλικό, και δεν καταλήγει σε πλαστικές οπές όπως το δικό μου... Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

αυτό το πλαστικό που λες είναι βιδωτό πάνω στο μεταλλικό κομμάτι του portafilter
οπότε αν κάτι τρέχει δεν χρειάζεται να αλλάξεις όοολο το portafilter.
παράξενο μου φαίνεται όμως. μήπως ο καφές "γλύφει" όταν βγαίνει απο τα 2 άκρα και πέφτει και απο το κέντρο?
για κοίταξε το λίγο καλύτερα με φως και πες μας.

Sugar
21-02-10, 22:38
Έχεις δίκιο νομίζω... Κάπως πρέπει να γλύφει και να στάζει κι από εκεί... Αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό, πέρα από ότι γίνεται σε συνθήκες που ο καφές βγαίνει πολύ καλος! Ίσως όταν πετυχαίνω τη σωστή πίεση, με τη σωστή ποσότητα καφέ. Αν τελικά είναι 58 χιλ. , η λύση είναι να πάρω porrtafilter από άλλο μοντέλο που να είναι όλο μεταλλικό, όπως νομίζω πως έχει η evoluzione? Ή ίσως υπάρχει άλλη λύση? Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.