PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

no_logo
01-01-10, 11:01
Χθες είχα πάει σε μαγαζί αλυσίδας ηλεκτρικών ειδών για τα δώρα της τελευταίας στιγμής.
Σε αυτό μια κοπέλα έκανε παρουσίαση μια μηχανής nespresso που παίρνει κάψουλες, έχει αεροτσίνο και 19 bar πίεση.
Μου έφτιαξε ένα καπουτσίνο, πράγματι το αφρόγαλο που κάνει η μηχανή είναι φανταστικό, πηκτό και ταυτόχρονα εξαιρετικά γευστικό. Δυστυχώς ο καφές όμως δεν με εντυπωσίασε. νοστιμότερο βρίσκω το γευστικό αποτέλεσμα της morris που έχω πάρει παρά της nespresso που κάνει και περίπου 330 €.
Επιπλέον όπως δοκίμαζα τον καφέ, κατάλαβα πως μέσα είχε αδιάλυτα χοντράδια από τον καφέ, αν είναι ποτέ δυνατόν.

kostas_1966
02-01-10, 15:16
Καλη χρονια σε ολους με υγεια & περισσοτερες απολαυσεις.

Η απολαυση που μας δινει μια εσπρεσομηχανη μπορει να φαινεται-και να ειναι-πανακριβη.
Ωστοσο,σε συγκριση με τις καφετεριες,η αποσβεση θα εχει γινει σε λιγοτερο απο ενα χρονο.Χωρια που η ποιοτητα & η γευση δεν συγκρινονται.

Εγω εχω βαλει 2-3 μηχανες στα αγαπημενα στο skroutz και ειμαι σε αναμονη για τις εκπτωσεις που ξεκινουν σε λιγες μερες.
Να δουμε εαν και ποιες θα επηρεαστουν.

Theodore41
02-01-10, 16:30
@ satcur
μετα απο αυτα που ειδα καλα ξεμπερδεματα . Δεν ξερω αν ημουν εγω ο τυχερος η εσυ . Εγω παντως εχω ενα προβλημα με τη μηχανη το οποιο το προκαλεσα σιγουρα εγω . Παντως εγω δυσκολα ξανα απο εκει ειδικα αν και εσενα σε καθυστερησουν .

@ 1966
ειναι αλλο πινω καφε και αλλο εχω χομπυ το καφε και μου αρεσει η διαδικασια . Εσυ θα αποφασισεις . Δυστηχως στεναχωριεμαι αν καποιος παιρνει αυτοματη διοτι χανει τη μαγεια του μπαριστα ή την πιθανοτητα να γινει home barista . Δυσκολα μετα να γυρισεις αν συνηθισεις στο ενα κουμπι .Εγω ηθελα να ξεφυγω απο το φραπε και μου αρεσε το ολο concept της παραγωγης . Τελικα μολις αρχησα να ανακαλυπτω οτι ειναι επιστημη κολλησα .

Και πολυ επιστημη μαλιστα.
Παντως εγω,με χοντρες αγορες απο το EspressoCoffeeShop,απο την Ιταλια,δεν ειχα κανενα προβλημα,και οι τιμες,ηταν πολυ μικροτερες απο ο,τι εδω.
Μου τα εστειλαν δε στο σπιτι με κουριερ.

Seathess
04-01-10, 15:26
Γεια χαρά παιδιά από Θεσσαλονίκη..παρακολουθώ αρκετό καιρό το συγκεκριμένο πόστ αλλά μιας και τώρα είμαι στο χείλος της αγοράς θεώρησα καλύτερο να εγγραφώ.

Διάβασα πολλές και λογικές απόψεις, πράγμα που σημαίνει πως οι άνθρωποι πίσω από τα πληκτρολόγια έχουν ασχοληθεί αρκετά με το θέμα.

Προσωπικά έχω μια καφετιέρα Krups και είμαι στο στάδιο αλλάγής..αντικατάστασης!!!!!
Μετά από αρκετό διάβασμα, μελέτη και ψάξιμο κατέληξα στην Rancilio Silvia..ευελπιστώ να ανταπεξέλθει στις προσδοκίες μου και στην διάθεσή μου!
Όσον αφορά για μύλο αρχικά είχα επιλέξει τον Rocky-doserless αλλά ύστερα από λίγη παραπάνω έρευνα νομίζω θα κατευθυνθώ προς τον Anfim Best.

Η απορία μου η μεγάλη είναι οι τιμές...Ελλάδας και εξωτερικού μιας και η διαφορά που βλέπω είναι της τάξεως των 50 ευρώ...το μόνο κακό είναι πως η Silvia δεν είναι διαθέσιμη πριν το τέλος του Ιανουαρίου λόγω υπερβολικής ζήτησης!

Υπομονή...:)

kostas_1966
04-01-10, 19:08
@ 1966
ειναι αλλο πινω καφε και αλλο εχω χομπυ το καφε και μου αρεσει η διαδικασια . Εσυ θα αποφασισεις . Δυστηχως στεναχωριεμαι αν καποιος παιρνει αυτοματη διοτι χανει τη μαγεια του μπαριστα ή την πιθανοτητα να γινει home barista . Δυσκολα μετα να γυρισεις αν συνηθισεις στο ενα κουμπι .Εγω ηθελα να ξεφυγω απο το φραπε και μου αρεσε το ολο concept της παραγωγης . Τελικα μολις αρχησα να ανακαλυπτω οτι ειναι επιστημη κολλησα .



Και πολυ επιστημη μαλιστα.
Παντως εγω,με χοντρες αγορες απο το EspressoCoffeeShop,απο την Ιταλια,δεν ειχα κανενα προβλημα,και οι τιμες,ηταν πολυ μικροτερες απο ο,τι εδω.
Μου τα εστειλαν δε στο σπιτι με κουριερ.


Ναι,ωραια,ειναι επιστημη.Ολα ειναι επιστημη σημερα,ακομα και το να φτιαξεις ενα καλο στριφτο.
Απο τις πολλες "επιστημες" ζουμε σε μια κοινωνια που η μετριοτητα ειναι αθλος.
Ελεγα ομως μηπως-λεω μηπως- μετα απο μια κουραστικη μερα στη δουλεια με πολυ φασαρια και πονοκεφαλο,με τα μηνιγγια μου να βουιζουν σχεδον απο την ενταση,μηπως θα ηταν καλυτερα να ασχοληθω με αλλες...επιστημες,οπως μια καλη ταινια,λιγη μουσικη,λιγη χαλαρωση και κουβεντουλα με τα αγαπημενα μου προσωπα κτλ...
Και να εχω το φλυτζανι ετοιμο προς πόση χωρις να εχω βασανιστει πρωτα να δωσω εξετασεις και για αυτο.
Ε,δεν πειραζει,οσος ενθουσιασμος θα μεινει (αν μεινει) απο το περας της μερας,μπορει να διοχετευθει σε ενα καλο stategy game,μια παρτιδα σκακι ή μελετη της θεωριας των ανοιγματων και του μεσου κλπ.
Υγεια να υπαρχει και χαρα μπορουμε να παρουμε ακομα και με τη λυση ενος...sudoku.
Δεν ειναι αναγκη να σπαστουμε και να μαθουμε και κατι αλλο προσθετο,περαν της ιδιοσυγκρασιας μας,ετσι δεν ειναι;
Διορθωστε με αν κανω λαθος.(Αν και ως υποκειμενικη θεωρια και αντιληψη,δεν θα παψω να την υιοθετω για παρτυ μου φυσικα)
Διορθωστε με επισης για την αντιληψη οτι ειναι επιεικως ανοητο να χαραμισουμε κατοσταριες ευρω για ενα μυλο αλεσματος.Αν ειναι δυνατον δηλαδη.
Οριστε πχ ενας μυλος
http://www.marksandspencer.com/Marks-and-Spencer-Taranto-Grinder/dp/B002DT31DO?ie=UTF8&qid=1262618302&categoryNodeID=&ref=sr_1_1&page=&node=42966030&sr=1-1&mnSBrand=core&rh=
γυρω στα 20€ (15 λιρες Αγγλιας)

γιατι περισσοτερα χρηματα για μυλο;;;

Και κατι τελευταιο,ανακεφαλαιωνοντας.
Διαβασα τοσο εδω,οσο και σε αλλο σχετικο φορουμ οτι:
"ο καλος καφες
κατα 25% βγαινει απο το καλο χερι του μπαριστα
κατα 25% απο την ποιοτητα του καφε
κατα 25% απο την μηχανη
κατα 25% απο το νερο".

Αρα εαν βαλουμε εμφιαλωμενο νερο σε μια φουλ αυτοματη μηχανη* εχουμε 75% επιτυχια και μας μενει μονο ενα καλο χαρμανι για να πιασουμε το απολυτο
Και οσο για "το καλο χερι του - wannabe - μπαριστα" ας παει για...μπιριμπα.Παρα να του βγει το λαδι στην ορθοστασια προσπαθωντας

Εγινα επιτηδες σκληρος για να γινω οσο το δυνατον ξεκαθαρος.
Οχι μια περιουσια για να σμιξουμε βραστο νερο σε καφε.
Η οικονομικη κριση συνεχιζεται.Εχουνε σφιξει πολυ τα πραγματα.
Η πολυτελεια του φτωχου ας δοθει σε μια υπεραυτοματη απαξ & στο καλο χαρμανι επιλεγμενου καφε στο διηνεκες.

Ταπεινη μου αποψη.
(Χωρις να εκλειπει ο σεβασμος και η εκτιμηση στους γκουρου.Αυτο ειναι αυτονοητο).

*(πχ Gaggia platinum event,Saeco Odea Go ES ) "Η λειτουργία είναι πολύ εύκολη: με την απλή πίεση ενός κουμπιού όλες οι επιθυμίες καφέ εκπληρώνονται" οπως λεει και η προωθηση τους στην περιγραφη.Και ολα αυτα με μολις 300-350€.
Και αναμενονται περαιτερω πτωσεις σε εκπτωσεις-εκθεσεις κλπ.

ΥΓ. Τουλαχιστον αν και αυτοματες,"επιασα" τις σωστες μαρκες,ετσι δεν ειναι veterans;
:)

trixoptosi
04-01-10, 20:00
Χθες είχα πάει σε μαγαζί αλυσίδας ηλεκτρικών ειδών για τα δώρα της τελευταίας στιγμής.
Σε αυτό μια κοπέλα έκανε παρουσίαση μια μηχανής nespresso που παίρνει κάψουλες, έχει αεροτσίνο και 19 bar πίεση.
Μου έφτιαξε ένα καπουτσίνο, πράγματι το αφρόγαλο που κάνει η μηχανή είναι φανταστικό, πηκτό και ταυτόχρονα εξαιρετικά γευστικό. Δυστυχώς ο καφές όμως δεν με εντυπωσίασε. νοστιμότερο βρίσκω το γευστικό αποτέλεσμα της morris που έχω πάρει παρά της nespresso που κάνει και περίπου 330 €.
Επιπλέον όπως δοκίμαζα τον καφέ, κατάλαβα πως μέσα είχε αδιάλυτα χοντράδια από τον καφέ, αν είναι ποτέ δυνατόν.

Λοιπον.Τα χοντραδια ηταν απλα καφες ο οποιος ειτε επεσε απο περιμετρικα του γκρουπ(αυτο συμβαινει οταν το γκρουπ σφιγγει υπερβολικα πολυ) ειτε πριν φτιαξει τον δικο σου δεν καθαρισε καλα τον προηγουμενο καφε στο γκρουπ με αποτελεσμα παλι περιμετρικα να φυγει.

Δε μπορει αλλιως να φυγει.Με αλλα λογια φταιει αυτος που στο εκανε και οχι η μηχανη ακομα και της πλακας να ειναι.

Cubaneros
04-01-10, 20:50
Λοιπον πουλαω την rancilio silvia μου για να αγορασω την nuova simonelli la musica που βγαινει στο τελος του μηνα. Οποιος ενδιαφερετε να μου στειλει Pm . Δεν προλαβαινω τωρα να απαντησω στα post.

NaGR
06-01-10, 13:18
καλή χρονιά στους συν καφεξαρτημένους.

έχει δει κανείς αυτό το μύλο http://www.krups.com/All+Products/coffee-grinders/Products/GVX2/GVX2.htm
http://www.krups.com/NR/rdonlyres/25B32B40-79CE-41C7-9E3F-2D08FE95A409/0/gvx2_main.jpg
σε κάποιο ελληνικό κατάστημα?

kostas_1966
06-01-10, 16:07
Καλος φαινεται και αυτος ο μυλος (ο krups GVX2).
Δυστυχως δεν μπορεσα να τον βρω σε καποιο ελλ.site.
Αλλά,ψαχνοντας,ειδα πως υπαρχουν πολλοι προσιτοι μυλοι,δεν ειναι αναγκη να ξοδεψουμε μια περιουσια.Οι ενδιαφερομενοι ας ριξουν μια ματια:
http://icecat.gr/index.cgi?language=en;uncatid=52141529;stock=-2;category=coffee%20grinders

Στο μεταξυ-για οσους δεν το γνωριζουν-ισχυει μεχρι το τελος του τρεχοντος μηνος,η προσφορα απο τα champion.
Προκειται για την ΙΖΖΥ CM 4602S Dayline την οποια μπορουμε να αποκτησουμε με 69 ευρω και 5 κουπονια (εκαστο κουπονι προσφερεται με αγορες 10€).
Κανονικη τιμη 139€.
Να πω οτι ηδη βρισκεται σε φιλικο σπιτι και οι κατοχοι ειναι πολυ ευχαριστημενοι.
Οσο για μενα,η γνωμη μου δεν μετραει αφου,αν και μου αρεσε ο εσπρεσο που ηπια εκει(illy),δεν εχω αποκτησει-ακομα-εμπειρια περαν απο τον φραπε.

xarmanhs
06-01-10, 16:10
η krups xp7240 σκίζει!

Cubaneros
07-01-10, 17:59
η krups xp7240 σκίζει!

Πες την εμπειρια σου. Ετσι θα μας πεισεις ?

Sugar
08-01-10, 18:42
Καλή χρονιά από ένα απογοητευμένο κάτοχο μιας Gaggia Pure, την οποία παρέλαβα χθές μόλις. Γνωρίζω ότι ο εσπρέσσο είναι επιστήμη, αλλά με λιγότερο διάβασμα ( μιας και παρακολουθώ καιρό το φόρουμ ), είχα καλύτερα αποτελέσματα στις εξετάσεις για καϊμάκι με μια απλή Κρουπς που είχα παλιότερα! Διάβασα πολλά πόστ με το ίδιο θέμα και από παιδιά που είχαν την ίδια μάρκα, και ήδη έχω κάνει πάνω από 20 καφέδες χωρίς να πιώ κανένα, τη στιγμή που με την Κρουπς δεν το είχα ψάξει τόσο πολυ... Θα έπαιρνα μύλο ούτως η άλλως, αλλά μάλλον θα το επισπεύσω αφού, αν κατάλαβα καλά από άλλα ποστ, μάλλον η μηχανή θέλει ιδιαιτέρως λεπτό κόψιμο του καφέ... ( εκτός αν βέβαια επικρατήσει ο εκνευρισμός μου και δώσω τα λεφτά για να πάρω άλλη μηχανή που δεν θα μου σπάει τα νεύρα ! ).

satcur
08-01-10, 22:35
Μην απογοητεύεσαι. Το τι φταίει το γνωρίζεις. Εγώ στην θέση σου θα δοκίμαζα πιο ψιλοκομμένο καφέ που απ' ότι μου φαίνεται από εμπορικούς είναι ο Illy ή θα πήγαινα σε κάποιο καφεκοπτείο που καβουρδίζει καφέ και θα έπαιρνα μικρές δόσεις με διαφορετικές τιμές αλέσματος. Ο καφές που κάνεις ακολουθεί τον κανόνα των 60ml στα 25-30 sec? Εάν όχι δοκίμασε tamping με διαφορετικά επίπεδα δύναμης. Τέλος υποθέτω ότι αφήνεις την μηχανή κάποιο χρόνο μέχρι να πιάσει την θερμοκρασία και ότι τρέχεις ζεστό νερό από την κεφαλή χωρίς καφέ στο φίλτρο στην κούπα πριν ξεκινήσεις την διαδικασία παρασκευής του espresso.
Δυστυχώς δεν μου έχει έρθει η gaggia μου πίσω ώστε να μπορούσα να μιλάω πιο συγκεκριμένα. Πάντως είμαι ήδη προετοιμασμένος για τους πρώτους αποτυχημένους καφέδες μου.

psycho
08-01-10, 23:26
Παιδια να σας πω κάτι απο την εμπειρία.
Ο μύλος δεν ειναι πολυτέλεια για τις μηχανές με "επαγκελματικό" τύπου portafilter.
Πραγματικά ξεχάστε τα καφεκοπτεία. Έχω πληρώσει ένα μύλο ουσιαστικά αγοράζοντας καφέ που είναι τραγικά κομμένος απο τα καφεκοπτεία.
Παράγγελνα απο τα coffeway κόψιμο στο 1,5 και στο 1. Μία στις πέντε μου το έκοβαν σωστά. Δεν μπορώ να υποθέσω οτι είναι αδαής-απρόσεχτοι οι πωλητές αλλά οι μηχανές άλεσης που έχουν είναι μάλλον ασυντήρητες. (Δεν μηλάω καθόλου για τους pre-grounded καφέδες γιατί είναι μόνο για makineta)
Πραγματικά όποιος θέλει να πάρει μηχανή για espresso σάν τις gaggia, rancilio, elektra, la pavoni etc... πρέπει ΠΡΩΤΑ να αγοράσει ένα "καλό" μύλο.
Δεν είναι πολυτέλεια όπως νόμιζα κι εγώ αλλά το έλαχιστο που μπορείς να κάνεις για να φτιάξεις καφέ που να πίνεται. Τιποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Περισσότερες σχόλια για τα κοψήματα θα δείτε και στο παρόν thread αλλα και στο coffeegeek όπου εκεί προτείνουν σαν μονόδρομο το μύλο mazzer mini των 500+ ευρο.
Πόσο χαζός ένιωσα κατάλαβα τι εννοούσαν και παλαιότερα τους θεωρούσα υπερβολικούς.....
Ασπάζομαι την άποψη του cubaneros για τον gaggia mm είναι οικομικός αλλα θα πρότεινα τουλάχιστον rancilio rocky.

Sorry για το μεγάλο πόστ αλλα θέλω να προλάβω τους soon to be frustrated αγοραστες (σαν κι εμένα)

Sugar
09-01-10, 01:36
Λόγω έλλειψης μύλου δοκίμασα αυτό ακριβώς...Πολύ πάτημα με το ταμπερ και φουλ δόση καφέ ώστε να πιέζεται πολύ στο φίλτρο...για ένα αποτέλεσμα μετριότατο... Καλά που έχω και τη νεσπρέσσο να πίνω κανένα καφεδάκι να ξεχνιέμαι! :p Η πλάκα είναι πως όντως μου αρέσει πάρα πολύ η γεύση του νεσπρέσσο, και πήρα και τη Gaggia Pure για να μπορώ να πίνω οποιονδήποτε άλλο καφέ, όπως ο Julius Meinl που είχα δοκιμάσει σε ένα ταξίδι στη Βιέννη.

George_Prix
09-01-10, 10:00
Σκεφτομαι σιγα σιγα να αγορασω και εγω εναν μυλο.
Αν και ακομα δεν εχω κατασταλαξει, μαλλον παω για τον Rancilio Rocky.

Μπορειτε να μου πειτε μερικα καταστηματα που στελνουν Ελλαδα και θεωρουνται οτι εχουν ανταγωνιστικες τιμες? :hmm:

psycho
09-01-10, 12:17
Και κάτι ακόμα για τα καφεκοπτεία και γι τον espresso:
Σκεφτείτε οτι οι μηχανές τους (cofeeway) κόβουν τον espresso σε 3 διαφορετικές ρυθμίθεις
1, 1.5 και 2 την στιγμή που ο πίο οικονομικός και αξιόλογος μύλος της gaggia mm έχει 6...
Τέλος πάντων, εστοιάζουν στα άλλα ήδη καφέ.
Πέρνοντας ένα καλό μύλο θα σου μείνει, και άν κάποτε αλλάξεις μηχνή (άν) να μην χρειαστέι να μπείς στην διακασία αγορά νέου μύλου.O rancilio rocky έχει 55 grinding steps!! Μάλλον θα πετύχεις το αποτέλεσμα που ζητάς...

Seathess
09-01-10, 14:00
Παίδες θα ήθελα κάποιος να μου πει αν γνωρίζει πώς μπορώ να προμηθευτώ καφετιέρα της Expobar!Συγκεκριμένα ψάχνω για την Brewtus III-V.
ευχαριστώ

Cubaneros
09-01-10, 15:39
Παίδες θα ήθελα κάποιος να μου πει αν γνωρίζει πώς μπορώ να προμηθευτώ καφετιέρα της Expobar!Συγκεκριμένα ψάχνω για την Brewtus III-V.
ευχαριστώ

Για την expobar brewtus κοιτα σε αυτα. Την ψαχνω και εγω τωρα τελευταια .
Καταρχη περιμενω τιμη απο espressoshop.gr που φερνει τα προιοντα της crem international .Ρωτα τους και εσυ γιατι εγω δεν ξερω τελικα αν θα παρω την brewtus 3 ή την nuova simonelli la musica . Μετα κοιτα εδω με την σειρα που στα δινω. Βεβαια εγω δεν εχω δοκιμασει κανενα μαγαζι εκτος απο το πρωτο που εχω βρει αρκετα καλα σχολια στο ιντερνετ αλλα εχει την αναβαθμισμενη brewtus 2 .

http://www.bellabarista.co.uk/coffeemachines/expobar-leva-dual-boiler.asp
http://www.casabarista.nl/espresso-apparatuur/professionele-kwaliteit-espressomachines/expobar-brewtus-iii-2-boilers-e61-koffie-zetgroep-topklasse/
http://www.koffiewarenhuis.nl/product/9/15/876/Espressomachines/Expobar/Expobar_Brewtus_III/
http://www.vanpommeren.nl/espressomachines/expobar-brewtus-iii-3-pid-rotatiepomp.html

........Auto merged post: Cubaneros πρόσθεσε 15 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι,ωραια,ειναι επιστημη.Ολα ειναι επιστημη σημερα,ακομα και το να φτιαξεις ενα καλο στριφτο.
Απο τις πολλες "επιστημες" ζουμε σε μια κοινωνια που η μετριοτητα ειναι αθλος.
Ελεγα ομως μηπως-λεω μηπως- μετα απο μια κουραστικη μερα στη δουλεια με πολυ φασαρια και πονοκεφαλο,με τα μηνιγγια μου να βουιζουν σχεδον απο την ενταση,μηπως θα ηταν καλυτερα να ασχοληθω με αλλες...επιστημες,οπως μια καλη ταινια,λιγη μουσικη,λιγη χαλαρωση και κουβεντουλα με τα αγαπημενα μου προσωπα κτλ...
Και να εχω το φλυτζανι ετοιμο προς πόση χωρις να εχω βασανιστει πρωτα να δωσω εξετασεις και για αυτο.
Ε,δεν πειραζει,οσος ενθουσιασμος θα μεινει (αν μεινει) απο το περας της μερας,μπορει να διοχετευθει σε ενα καλο stategy game,μια παρτιδα σκακι ή μελετη της θεωριας των ανοιγματων και του μεσου κλπ.
Υγεια να υπαρχει και χαρα μπορουμε να παρουμε ακομα και με τη λυση ενος...sudoku.
Δεν ειναι αναγκη να σπαστουμε και να μαθουμε και κατι αλλο προσθετο,περαν της ιδιοσυγκρασιας μας,ετσι δεν ειναι;
Διορθωστε με αν κανω λαθος.(Αν και ως υποκειμενικη θεωρια και αντιληψη,δεν θα παψω να την υιοθετω για παρτυ μου φυσικα)
Διορθωστε με επισης για την αντιληψη οτι ειναι επιεικως ανοητο να χαραμισουμε κατοσταριες ευρω για ενα μυλο αλεσματος.Αν ειναι δυνατον δηλαδη.
Οριστε πχ ενας μυλος
http://www.marksandspencer.com/Marks-and-Spencer-Taranto-Grinder/dp/B002DT31DO?ie=UTF8&qid=1262618302&categoryNodeID=&ref=sr_1_1&page=&node=42966030&sr=1-1&mnSBrand=core&rh=
γυρω στα 20€ (15 λιρες Αγγλιας)

γιατι περισσοτερα χρηματα για μυλο;;;

Και κατι τελευταιο,ανακεφαλαιωνοντας.
Διαβασα τοσο εδω,οσο και σε αλλο σχετικο φορουμ οτι:
"ο καλος καφες
κατα 25% βγαινει απο το καλο χερι του μπαριστα
κατα 25% απο την ποιοτητα του καφε
κατα 25% απο την μηχανη
κατα 25% απο το νερο".

Αρα εαν βαλουμε εμφιαλωμενο νερο σε μια φουλ αυτοματη μηχανη* εχουμε 75% επιτυχια και μας μενει μονο ενα καλο χαρμανι για να πιασουμε το απολυτο
Και οσο για "το καλο χερι του - wannabe - μπαριστα" ας παει για...μπιριμπα.Παρα να του βγει το λαδι στην ορθοστασια προσπαθωντας

Εγινα επιτηδες σκληρος για να γινω οσο το δυνατον ξεκαθαρος.
Οχι μια περιουσια για να σμιξουμε βραστο νερο σε καφε.
Η οικονομικη κριση συνεχιζεται.Εχουνε σφιξει πολυ τα πραγματα.
Η πολυτελεια του φτωχου ας δοθει σε μια υπεραυτοματη απαξ & στο καλο χαρμανι επιλεγμενου καφε στο διηνεκες.

Ταπεινη μου αποψη.
(Χωρις να εκλειπει ο σεβασμος και η εκτιμηση στους γκουρου.Αυτο ειναι αυτονοητο).

*(πχ Gaggia platinum event,Saeco Odea Go ES ) "Η λειτουργία είναι πολύ εύκολη: με την απλή πίεση ενός κουμπιού όλες οι επιθυμίες καφέ εκπληρώνονται" οπως λεει και η προωθηση τους στην περιγραφη.Και ολα αυτα με μολις 300-350€.
Και αναμενονται περαιτερω πτωσεις σε εκπτωσεις-εκθεσεις κλπ.

ΥΓ. Τουλαχιστον αν και αυτοματες,"επιασα" τις σωστες μαρκες,ετσι δεν ειναι veterans;
:)

Εδω ειναι θεμα προτεραιοτητων και υπομονης.Αν παρεις φτηνο μυλο δεν προκειται να κανεις τιποτα . Μονο τα λευτα σου. Συγκεκριμενα οι μυλοι με λεπιδες ειναι για γαλικο και δεν διαφερουν σε τιποτα απο το blender της γιαγιας για τοματες . Ο μυλος αξιζει περισσοτερο απο τη μηχανη και αυτο σημαινει οτι πρεπει να κοστειζει κατα κανονα περισσοτερο απο τη μηχανη.Οι αυτοματες μηχανες δεν κανουν καλο εσπρεσσο. Βασικα κανουν εσπρεσσο οπως μια krups ή ολες τις φτηνες. Κανουν και ενα σωρο λευτα. Στη διαδικασια του εσπρεσσο οσο περισσοτερο ελεγχεις μεταβλητες τοσο καλυτερα πας.Απλα χρειαζεται υπομονη για να μαθεις τα κουσουρια της καθε μηχανης. Η Silvia για παραδειγμα ειναι καλη μηχανη διοτι για τα λευτα της φτιαχνει καφε ανταξιο μηχανων και 1500 € . Το αντιτιμο ειναι οτι πρεπει να κανεις πολλες ωρες δοκιμων και να καταλαβεις τι ακριβως θελει ενω μια μηχανη 1500€ σε συγχωρει πολυ πιο ευκολα. Αν παρεις μια μηχανη στην κατηγορια της silvia δεν θα μπορεις να πετυχεις τετοια αποτελεσματα αλλα θα σε συγχωρει καλυτερα και μεσα σε ενα μηνα θα πινεις ενα στανταρ καφε . Αυτο με την Silvia δεν ισχυει. Πας απο την κορυφη στον πατο απο καφε σε καφε στην αρχη. Γενικα ισχυει αυτο στον καλο εσπρεσσο. Αν θες δηλαδη να μην πιεις καφε που ξεπερναει το 95 % των cafe και να μην εχεις αλλες σκοτουρες οπως το βλεπεις εσυ , παρε μια αυτοματη ή μια krups. Πρεπει να σε ενθουσιαζει το ολο concept αλλιως μην παρεις silvia. Με αυτη τη μηχανη πρεπει να γινεις ενα. Δεν μπορεις να κοψεις δρομο γιατι το καταλαβαινει κατευθειαν και σου προσφερει ενα ωραιο καφε αξιο για να αναποδογυριστει στο νεροχυτη . Το προβλημα ειναι οτι δεν εχεις δοκιμασει ακομα τετοιο καφε και δεν το βλεπεις σαν χομπυ. Evergreen kai taf εχεις παει?

George_Prix
10-01-10, 09:47
Τελικα κατεληξα σε ΑΥΤΟ (http://www.espressocoffeeshop.it/rancilio_rocky_doserless_coffee_grinder.html) το μυλο.
Αναμεσα στα μαγαζια που ειπε ο Cubaneros οτι θεωρει ασφαλη, αυτο ειχε την καλυτερη τιμη. ;)

Στο ιδιο μαγαζι βρηκα και ΑΥΤΟ (http://www.espressocoffeeshop.it/aboutespresso_wood_fire_roasted_coffee_beans_1_kg_bag.html) τον καφε.
Τον εχει δοκιμασει κανενας?

Κατα καιρους εχουν γραφτει πολλα links με συγκεκριμενες ποικιλιες καφε και συγκεκριμενα καταστηματα με φρεσκους κοκκους.
Επειδη θελει πολυ ψαξιμο το topic για να τα ξετρυπωσω ολα αυτα, οποιος δε βαριεται ας μου πει καμια προταση. :whistle:

satcur
10-01-10, 11:43
Τελικα κατεληξα σε ΑΥΤΟ (http://www.espressocoffeeshop.it/rancilio_rocky_doserless_coffee_grinder.html) το μυλο.
Αναμεσα στα μαγαζια που ειπε ο Cubaneros οτι θεωρει ασφαλη, αυτο ειχε την καλυτερη τιμη. ;)

Στο ιδιο μαγαζι βρηκα και ΑΥΤΟ (http://www.espressocoffeeshop.it/aboutespresso_wood_fire_roasted_coffee_beans_1_kg_bag.html) τον καφε.
Τον εχει δοκιμασει κανενας?

Κατα καιρους εχουν γραφτει πολλα links με συγκεκριμενες ποικιλιες καφε και συγκεκριμενα καταστηματα με φρεσκους κοκκους.
Επειδη θελει πολυ ψαξιμο το topic για να τα ξετρυπωσω ολα αυτα, οποιος δε βαριεται ας μου πει καμια προταση. :whistle:

Η τιμή του μύλου στην Ελλάδα ποιά είναι για να την συγκρίνουμε με το link που παραθέτεις (€ 244,00);

George_Prix
10-01-10, 14:05
Η τιμή του μύλου στην Ελλάδα ποιά είναι για να την συγκρίνουμε με το link που παραθέτεις (€ 244,00);

Εγω τουλαχιστον δεν καταφερα να τη βρω απο Ελλαδα.

satcur
10-01-10, 14:21
Εγω τουλαχιστον δεν καταφερα να τη βρω απο Ελλαδα.

Η Taf δεν είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος;
http://www.tafcafe.gr/site.php?page=machines&lang=gr

Ενδεικτικά πάντως και από google βρήκα αυτό το μαγαζί (δεν το γνωρίζω προσωπικά)

http://www.coffee-world.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=99&Itemid=55

Εάν έκανε σκόντο τα ταχυδρομικά (εκπτώσεις γαρ) στα 279 δεν θα ήταν άσχημη η τιμή.

George_Prix
10-01-10, 14:56
Η Taf δεν είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος;
http://www.tafcafe.gr/site.php?page=machines&lang=gr

Ενδεικτικά πάντως και από google βρήκα αυτό το μαγαζί (δεν το γνωρίζω προσωπικά)

http://www.coffee-world.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=99&Itemid=55

Εάν έκανε σκόντο τα ταχυδρομικά (εκπτώσεις γαρ) στα 279 δεν θα ήταν άσχημη η τιμή.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον. :)

Οσον αφορα την Taf, δεν εχει τιμες στο site τους. Αν και δε νομιζω να ειναι ανταγωνιστικες, απο Δευτερα θα παρω ενα τηλεφωνο για να τσεκαρω τις τιμες...

Οσον αφορα το site που την βρηκα, ( http://www.espressocoffeeshop.it/rancilio_rocky_doserless_coffee_grinder.html ) την εχει στα 229€ + 15€ τα μεταφορικα, οποτε παμε στα 244€ ΣΥΝΟΛΟ.
Με μια προχειρη ματια, δε βρηκα καμια καλυτερη τιμη... ;)

Theodore41
10-01-10, 15:56
Ναι,ωραια,ειναι επιστημη.Ολα ειναι επιστημη σημερα,ακομα και το να φτιαξεις ενα καλο στριφτο.
Απο τις πολλες "επιστημες" ζουμε σε μια κοινωνια που η μετριοτητα ειναι αθλος.
Ελεγα ομως μηπως-λεω μηπως- μετα απο μια κουραστικη μερα στη δουλεια με πολυ φασαρια και πονοκεφαλο,με τα μηνιγγια μου να βουιζουν σχεδον απο την ενταση,μηπως θα ηταν καλυτερα να ασχοληθω με αλλες...επιστημες,οπως μια καλη ταινια,λιγη μουσικη,λιγη χαλαρωση και κουβεντουλα με τα αγαπημενα μου προσωπα κτλ...
Και να εχω το φλυτζανι ετοιμο προς πόση χωρις να εχω βασανιστει πρωτα να δωσω εξετασεις και για αυτο.
Ε,δεν πειραζει,οσος ενθουσιασμος θα μεινει (αν μεινει) απο το περας της μερας,μπορει να διοχετευθει σε ενα καλο stategy game,μια παρτιδα σκακι ή μελετη της θεωριας των ανοιγματων και του μεσου κλπ.
Υγεια να υπαρχει και χαρα μπορουμε να παρουμε ακομα και με τη λυση ενος...sudoku.
Δεν ειναι αναγκη να σπαστουμε και να μαθουμε και κατι αλλο προσθετο,περαν της ιδιοσυγκρασιας μας,ετσι δεν ειναι;
Διορθωστε με αν κανω λαθος.(Αν και ως υποκειμενικη θεωρια και αντιληψη,δεν θα παψω να την υιοθετω για παρτυ μου φυσικα)
Διορθωστε με επισης για την αντιληψη οτι ειναι επιεικως ανοητο να χαραμισουμε κατοσταριες ευρω για ενα μυλο αλεσματος.Αν ειναι δυνατον δηλαδη.
Οριστε πχ ενας μυλος
http://www.marksandspencer.com/Marks-and-Spencer-Taranto-Grinder/dp/B002DT31DO?ie=UTF8&qid=1262618302&categoryNodeID=&ref=sr_1_1&page=&node=42966030&sr=1-1&mnSBrand=core&rh=
γυρω στα 20€ (15 λιρες Αγγλιας)

γιατι περισσοτερα χρηματα για μυλο;;;

Και κατι τελευταιο,ανακεφαλαιωνοντας.
Διαβασα τοσο εδω,οσο και σε αλλο σχετικο φορουμ οτι:
"ο καλος καφες
κατα 25% βγαινει απο το καλο χερι του μπαριστα
κατα 25% απο την ποιοτητα του καφε
κατα 25% απο την μηχανη
κατα 25% απο το νερο".

Αρα εαν βαλουμε εμφιαλωμενο νερο σε μια φουλ αυτοματη μηχανη* εχουμε 75% επιτυχια και μας μενει μονο ενα καλο χαρμανι για να πιασουμε το απολυτο
Και οσο για "το καλο χερι του - wannabe - μπαριστα" ας παει για...μπιριμπα.Παρα να του βγει το λαδι στην ορθοστασια προσπαθωντας

Εγινα επιτηδες σκληρος για να γινω οσο το δυνατον ξεκαθαρος.
Οχι μια περιουσια για να σμιξουμε βραστο νερο σε καφε.
Η οικονομικη κριση συνεχιζεται.Εχουνε σφιξει πολυ τα πραγματα.
Η πολυτελεια του φτωχου ας δοθει σε μια υπεραυτοματη απαξ & στο καλο χαρμανι επιλεγμενου καφε στο διηνεκες.

Ταπεινη μου αποψη.
(Χωρις να εκλειπει ο σεβασμος και η εκτιμηση στους γκουρου.Αυτο ειναι αυτονοητο).

*(πχ Gaggia platinum event,Saeco Odea Go ES ) "Η λειτουργία είναι πολύ εύκολη: με την απλή πίεση ενός κουμπιού όλες οι επιθυμίες καφέ εκπληρώνονται" οπως λεει και η προωθηση τους στην περιγραφη.Και ολα αυτα με μολις 300-350€.
Και αναμενονται περαιτερω πτωσεις σε εκπτωσεις-εκθεσεις κλπ.

ΥΓ. Τουλαχιστον αν και αυτοματες,"επιασα" τις σωστες μαρκες,ετσι δεν ειναι veterans;
:)

Δυστυχως φιλε μου,εχασες.
Αν θελεις πραγματικα,να πιεις εναν καφε,που να αξιζει,τοτε μονον μετα απο μελετη και σωστη επιλογη μηχανων και καφε,θα μπορεσεις να πιεις.
Θα μου πεις,και θα σκοτωθω εγω,για να τα κανω αυτα;
Να σου πω,αν εχεις καποια λεφτα,οχι απαραιτητα.Δεν ειναι αναγκη να ανακαλυψεις τον τροχο παλι.
Ακολουθεις τι εχουν κανει αλλοι,και δε χανεις.
Αν εχεις λιγοτερα,παλι κατι μπορεις να κανεις.
Αν ομως θελεις να πατας ενα κουμπι,και να σου βγαινει ο καφες ετοιμος,τοτε θα πινεις κατι μετριο,που αν εσενα σε καλυπτει,εμενα μου περισσευει.
Περι ορεξεως εξ αλλου...

satcur
10-01-10, 16:00
Ευχαριστω για το ενδιαφερον. :)
...

Είμαι και εγώ στην έρευνα αγοράς για μύλο οπότε είναι για το κοινό καλό.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3189200&postcount=704

Εάν γνωρίζαμε την τιμή από Taf θα ηταν καλό.

Απλά πρέπει να κοιτάμε και τις τιμές στην Ελλάδα γιατί αρκετές φορές δεν αξίζει ν΄ αγοράζουμε από έξω. Πχ για εμένα προσωπικά μια τιμή €280 (τιμή ενδεικτική) και με εγγύηση είναι καλύτερη από €244 και χωρίς.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3182155&postcount=688

Theodore41
10-01-10, 16:08
Τελικα κατεληξα σε ΑΥΤΟ (http://www.espressocoffeeshop.it/rancilio_rocky_doserless_coffee_grinder.html) το μυλο.
Αναμεσα στα μαγαζια που ειπε ο Cubaneros οτι θεωρει ασφαλη, αυτο ειχε την καλυτερη τιμη. ;)

Στο ιδιο μαγαζι βρηκα και ΑΥΤΟ (http://www.espressocoffeeshop.it/aboutespresso_wood_fire_roasted_coffee_beans_1_kg_bag.html) τον καφε.
Τον εχει δοκιμασει κανενας?

Κατα καιρους εχουν γραφτει πολλα links με συγκεκριμενες ποικιλιες καφε και συγκεκριμενα καταστηματα με φρεσκους κοκκους.
Επειδη θελει πολυ ψαξιμο το topic για να τα ξετρυπωσω ολα αυτα, οποιος δε βαριεται ας μου πει καμια προταση. :whistle:

Εγω εχω αγορασει ειδη αξιας πολλων Ευρω απ αυτους,(ενα μυλο Elektra Nino, και μια πρεσσα Macap CPS),και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Το μυλο,τον πηρα πολλα Ευρω λιγοτερο,απο ο,τι μου τον εδιναν εδω.
Τα στελνει στο σπιτι με μεταφορικη εταιρια.

George_Prix
10-01-10, 16:14
Εγω εχω αγορασει ειδη αξιας πολλων Ευρω απ αυτους,(ενα μυλο Elektra Nino, και μια πρεσσα Macap CPS),και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Το μυλο,τον πηρα πολλα Ευρω λιγοτερο,απο ο,τι μου τον εδιναν εδω.
Τα στελνει στο σπιτι με μεταφορικη εταιρια.

Αυτο με ηρεμει πολυ. :)

Οποτε θα τον παρω απο το συγκεκριμενο καταστημα, εκτος και αν τον εχει σε ανταγωνιστικη τιμη η Ελληνικη αντιπροσωπεια, που το θεωρω απιθανο. :whistle:

btw Theodore41 βρηκα κατι δικα σου μηνυματα που προτεινεις ΑΥΤΟ (http://shop.squaremilecoffee.com/) το site για φρεσκο καφε. ;)
Εχεις ξεχωρισει καμια συγκεκριμενη ποικιλια απο εκει, ή γενικα κανενα αλλο παρομοιο site που θεωρεις αξιοπιστο? :hmm:

Theodore41
10-01-10, 17:16
Αυτο με ηρεμει πολυ. :)

Οποτε θα τον παρω απο το συγκεκριμενο καταστημα, εκτος και αν τον εχει σε ανταγωνιστικη τιμη η Ελληνικη αντιπροσωπεια, που το θεωρω απιθανο. :whistle:

btw Theodore41 βρηκα κατι δικα σου μηνυματα που προτεινεις ΑΥΤΟ (http://shop.squaremilecoffee.com/) το site για φρεσκο καφε. ;)
Εχεις ξεχωρισει καμια συγκεκριμενη ποικιλια απο εκει, ή γενικα κανενα αλλο παρομοιο site που θεωρεις αξιοπιστο? :hmm:
Για τον καφε απο το square mile,ειναι πολυ καλο,τι να λεμε τωρα;
Τον στελνει με ημερομηνια ΚΑΒΟΥΡΔΙΣΜΑΤΟς,και οχι ληξεως,οποτε ειναι 6-7 ημερων συνολικα.Μετα,τον βαζω στην καταψυξη εγω.
Ειναι σε σακουλακια των 350g με βαλβιδα,και ειναι σε κοκκους βεβαια,οχι τριμμενος.
Πηρα τον winter blend αυτη τη φορα.Πολυ καλος.Αυτον πινω τωρα.
Καφε,εχει και ο αλλος Εγγλεζος,ο http://www.hasbean.co.uk/ ,απο τον οποιο αγορασα και το καβουρδιστηρι.(Ενα Gene Cafe roaster),kai θεωρειται καλος.
Δοκιμαζεις και κρινεις.
Μπορεις ομως,να δικιμασεις,πραγμα που σου το συνιστω πολυ,να παρεις απο το Γρηγορη τον Αρμενακο,ενα παραδοσιακο καφεκοπτειο,με παρα πολυ δουλεια,οποτε και ο καφες του ειναι πολυ φρεσκος, που βρισκεται πισω απο τον Αγ.Γιωργη τον Καρυτση,κανοντας το γυρω της πλατειας,απεναντι απο τον Παρνασσο, στον κατηφορακο, τηλ. 210-3225716, ,το χαρμανι που δινει για εσπρεσσο,με 4 ποικιλιες μεσα.
Εμενα μου αρεσε.
Οταν φτιαχνω τη δικη μου πατεντα,κανω χαρμανι 7 ποικιλιες που παιρνω απ αυτον ,σε πρασινο κοκκο,αψητο δηλαδη,και τον ψηνω μονος μου,με το καβουρδιστηρι που εχω.
Μπορω να πω με υπερηφανεια,οτι εχω πιει καφε,πολυ καλυτερο απο οποιοδηποτε μαγαζι που εχω δοκιμασει.Αρωματα και σοκολατα διαχυτα,και το σπιτι να γεμιζει ευωδιες που ξετρελαινουν.
Χλιδη σου λεω.
Μπορει να μην εχουμε τα πολλα λεφτα,αλλα ενας καλος καφες,ειναι μια απολαυση.
Μια ζωη την εχουμε εξ αλλου.

dimogrec
10-01-10, 18:35
Τελικα κατεληξα σε ΑΥΤΟ (http://www.espressocoffeeshop.it/rancilio_rocky_doserless_coffee_grinder.html) το μυλο.
Αναμεσα στα μαγαζια που ειπε ο Cubaneros οτι θεωρει ασφαλη, αυτο ειχε την καλυτερη τιμη. ;)

Στο ιδιο μαγαζι βρηκα και ΑΥΤΟ (http://www.espressocoffeeshop.it/aboutespresso_wood_fire_roasted_coffee_beans_1_kg_bag.html) τον καφε.
Τον εχει δοκιμασει κανενας?



Απο εκει (που στην ουσια ειναι το ιδιο καταστημα με αυτο (http://www.aboutespresso.com/) ) πηρα κ εγω λιγο πριν τα Χριστουγεννα το μυλο μου. Ταχυτατο με καλες τιμες.. Ομως ο μυλος μου ηρθε με ενα πλαστικο σπασμενο. Ενα μικρο πλαστικο αξιας 3 ευρω που δεν επηρεαζει τη λειτουργια του (ευτυχως ο μυλος δουλευει αψογα), αλλα ειναι μονο αισθητικο. Εστειλα mail με φωτο στο καταστημα περασαν καποιες μερες, ηταν κ γιορτες δε μου απαντησαν... ετσι μια μερα μιλησα με chat (αυτο που εχουν πανω δεξια). Πριν προλαβω να μιλησω με διαβεβαιωσε η κοπελα οτι εχει ετοιμο το πλαστικο να μου το στειλει κ θα το εστελνε εντος των ημερων χωρις βεβαια καμια χρεωση. Ακομα δε μου εχει ερθει, θα ενημερωσω οταν ερθει. Το πλαστικο ηρθε σπασμενο απο κακο πακεταρισμα. Δεν μπορεσα να καταλαβω αν ευθυνεται το καταστημα για το πακεταρισμα η' η ιδια η εταιρεια του μυλου (Μacap). Ειναι παντα ρισκο οι αγορες απο εξωτερικο κ γενικως τις αποφευγω κ ας κερδιζεις καποια λεφτα. Στο θεμα ομως του καφε εκτος του οτι σε πολλες περιπτωσεις κερδιζεις αρκετα λεφτα, βρισκεις κ ποριοντα που εδω δεν υπαρχουν.
Για καφε τωρα δοκιμασε Αρμενακο που λεει κ ο Τheodore κ Taf που εχουν παντα φρεσκο και καλο καφε.

George_Prix
10-01-10, 19:36
@Theodore41, δυο ερωτησουλες σε παρακαλω...
1) Στο http://shop.squaremilecoffee.com/ εχει αυτες τις 5 ποικιλιες που φαινονται και ειναι ολες καβουρδισμενος καφες ετοιμος για αλεση?
Ρωταω γιατι απο οτι ειδα εσυ καβουρδιζεις μονος σου και φοβαμαι μην παρω ακαβουρδιστο και παει στραφι :p (στην ουσια πως λεγεται ο ακαβουρδιστος? :hmm:)
2) Τα μεταφορικα (http://shop.squaremilecoffee.com/pages/shipping-costs) που λεει ( 1 item=£2.99, 2 items=£5.08 κτλ) σαν item εννοει ενα πακετο εως 2 κιλα ή το καθε πακετακι καφε των 350g ? :hmm:

@dimogrec, μου εκανες την καρδια περιβολι. :lol:
Αν και αυτα συμβαινουν στις μεταφορικες και τα ταχυδρομεια, αλλο μου εκανε εντυπωση.
Ο μυλος δε σου ηλθε στην original σφραγισμενη συσκευασια του? :hmm:
Το να τυχει μια στο τοσο να πεσει ενα πακετο και να σπασει κατι, μπορω να παρω το ρισκο γιατι το θεωρω σπανιοτατο.
Αλλα το να βγαζουν μια συσκευη απο το γνησιο κουτι της και να την επανασυσκευαζουν μονοι τους, δεν ειναι κατι που μπορω να ανεχτω. :nono:

Theodore41
10-01-10, 20:20
@Theodore41, δυο ερωτησουλες σε παρακαλω...
1) Στο http://shop.squaremilecoffee.com/ εχει αυτες τις 5 ποικιλιες που φαινονται και ειναι ολες καβουρδισμενος καφες ετοιμος για αλεση?
Ρωταω γιατι απο οτι ειδα εσυ καβουρδιζεις μονος σου και φοβαμαι μην παρω ακαβουρδιστο και παει στραφι :p (στην ουσια πως λεγεται ο ακαβουρδιστος? :hmm:)
2) Τα μεταφορικα (http://shop.squaremilecoffee.com/pages/shipping-costs) που λεει ( 1 item=£2.99, 2 items=£5.08 κτλ) σαν item εννοει ενα πακετο εως 2 κιλα ή το καθε πακετακι καφε των 350g ? :hmm:

@dimogrec, μου εκανες την καρδια περιβολι. :lol:
Αν και αυτα συμβαινουν στις μεταφορικες και τα ταχυδρομεια, αλλο μου εκανε εντυπωση.
Ο μυλος δε σου ηλθε στην original σφραγισμενη συσκευασια του? :hmm:
Το να τυχει μια στο τοσο να πεσει ενα πακετο και να σπασει κατι, μπορω να παρω το ρισκο γιατι το θεωρω σπανιοτατο.
Αλλα το να βγαζουν μια συσκευη απο το γνησιο κουτι της και να την επανασυσκευαζουν μονοι τους, δεν ειναι κατι που μπορω να ανεχτω. :nono:
Ειναι ετοιμος καβουρδισμενος,αλλα σε κοκκους βεβαια.
Τωρα για τα μεταφορικα πληρωσα,12.68 λιρες για 5 σακκουλακια των 350g εκαστο.

George_Prix
10-01-10, 21:16
Ειναι ετοιμος καβουρδισμενος,αλλα σε κοκκους βεβαια.
Τωρα για τα μεταφορικα πληρωσα,12.68 λιρες για 5 σακκουλακια των 350g εκαστο.

Ευχαριστω για την απαντηση. :)

Δηλαδη πανω-κατω, κανει το λιγοτερο £25 - £30 το 1 κιλο καφε που πινω εγω καθε μηνα. :whistle:

Ακριβουτσικος βγαινει, αλλα ειμαι σιγουρος οτι δε θα υπαρχει καμια σχεση με οτι πινουμε εδω. :hmm:
Και οπως ειπαν και τα υπολοιπα παιδια, ο καθενας ευχαριστιεται με διαφορετικα πραγματα.
Εγω περασα ενα μικρο σοκ οσον αφορα τον καφε μετα το σταματημα του τσιγαρου, αλλα πλεον τον ευχαριστιεμαι οπως παλια, χωρις να σκεφτομαι το τσιγαρο την ωρα που πινω το εσπρεσακι μου. :yahoo:

dimogrec
11-01-10, 11:56
@dimogrec, μου εκανες την καρδια περιβολι. :lol:
Αν και αυτα συμβαινουν στις μεταφορικες και τα ταχυδρομεια, αλλο μου εκανε εντυπωση.
Ο μυλος δε σου ηλθε στην original σφραγισμενη συσκευασια του? :hmm:
Το να τυχει μια στο τοσο να πεσει ενα πακετο και να σπασει κατι, μπορω να παρω το ρισκο γιατι το θεωρω σπανιοτατο.
Αλλα το να βγαζουν μια συσκευη απο το γνησιο κουτι της και να την επανασυσκευαζουν μονοι τους, δεν ειναι κατι που μπορω να ανεχτω. :nono:

Οχι ο μυλος ηρθε κανονικα στην original συσκευασια τoυ με τα χαρτια του, manual-εγγυηση, απλως υποθετω οτι μπορει να τον ανοιξαν στο καταστημα να δουν οτι ειναι οκ, κ να τον εβαλαν παλι στη συσκευασια του, και μαλλον εκει εγινε καποια λαθος τοποθετηση.
Αντι να ερθει ξαπλωμενος στο κουτι του, μου ηρθε ορθιος με αποτελεσμα να ειναι εκτεθειμενος πλευρικα. (δες τα σκισιματα στα πλαγια του κουτιου). Ναι ειναι κατι που συμβαινει σπανια αλλα λογικα με μεγαλυτερη προσοχη θα μπορουσε να αποφευχθει. Χιλιαδες κοσμος ψωνιζει απο εξωτερικο, κ εγω οσες φορες εχω ψωνισει απο εξωτερικο δεν ειχα προβλημα. Ουτε το συγκεκριμενο ευτυχως δεν αποτελει ουσιαστικο προβλημα. Τωρα αν μου στειλουν το πλαστικο απο το καταστημα ακομα καλυτερα... αν οχι δε με βλεπω να ξαναψωνιζω απο εκει.
Προς Θεου δεν κατηγορω το μαγαζι, περιγραφω απλως τι μου ετυχε.
Δες τις φωτο.

dimogrec
11-01-10, 16:26
Τωρα αν μου στειλουν το πλαστικο απο το καταστημα ακομα καλυτερα...

:oneup: Ηρθε σημερα τελικα το πλαστικο :oneup:

George_Prix
11-01-10, 16:36
Ειμαι ετοιμος να την παρω απο ΕΔΩ (http://www.espressocoffeeshop.it/rancilio_rocky_doserless_coffee_grinder.html) τελικα.

Πηρα σημερα τηλεφωνο στην taf και μου ειπε οτι εχουμε δυο μοντελα μυλου Rocky, το ενα στα 290 και το αλλο γυρω στα 310. Λογικα εννοουσε με ή χωρις δοσομετρητη.
Οι παραπανω τιμες χωρις τα μεταφορικα. :down:

Στο www.espressocoffeeshop.it κατα την παραγγελια, μου βγαζει ενα κουτακι που λεει να βαλω το VAT μου (λογικα ΑΦΜ) και θα γλυτωσω το ΦΠΑ.
Εγω που ειμαι ιδιωτης ειναι περιτο να βαλω το ΑΦΜ μου σωστα? :hmm:
Αν και ειμαι κατα 99% σιγουρος πως αυτο ισχυει ΜΟΝΟ για εταιριες, ρωταω γιατι η ελπιδα να γλυτωσουμε κανενα € πεθαινει παντα τελευταια. :lol:

........Auto merged post: George_Prix πρόσθεσε 0 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


:oneup: Ηρθε σημερα τελικα το πλαστικο :oneup:

Αντε πανω στην ωρα !!!
Για να σιγουρευτω πως ειναι σοβαρη εταιρια και να μην εχω αγχος. :)

dimogrec
11-01-10, 17:38
Στο www.espressocoffeeshop.it κατα την παραγγελια, μου βγαζει ενα κουτακι που λεει να βαλω το VAT μου (λογικα ΑΦΜ) και θα γλυτωσω το ΦΠΑ.
Εγω που ειμαι ιδιωτης ειναι περιτο να βαλω το ΑΦΜ μου σωστα? :hmm:
Αν και ειμαι κατα 99% σιγουρος πως αυτο ισχυει ΜΟΝΟ για εταιριες, ρωταω γιατι η ελπιδα να γλυτωσουμε κανενα € πεθαινει παντα τελευταια. :lol



Αντε πανω στην ωρα !!!
Για να σιγουρευτω πως ειναι σοβαρη εταιρια και να μην εχω αγχος. :)

Ποτε δεν τεθηκε θεμα μης σοβαρης εταιριας ;)
Αν δε θες να πληρωσεις ΦΠΑ θα βαλεις το ΑΦΜ σου. Δε νομιζω οτι ειναι μονο για εταιριες & ελευθερους επαγγελματιες... Ρωτα καποιον λογιστη για λεπτομερειες
Βαζεις το ΑΦΜ σου ως εξης: αν το αφμ σου ειναι 9999999 βαζεις ΕL-9999999

George_Prix
11-01-10, 17:47
Ποτε δεν τεθηκε θεμα μης σοβαρης εταιριας ;)
Αν δε θες να πληρωσεις ΦΠΑ θα βαλεις το ΑΦΜ σου. Δε νομιζω οτι ειναι μονο για εταιριες & ελευθερους επαγγελματιες... Ρωτα καποιον λογιστη για λεπτομερειες
Βαζεις το ΑΦΜ σου ως εξης: αν το αφμ σου ειναι 9999999 βαζεις ΕL-9999999

Βασικα τωρα που το εψαξα λιγακι ειδα αυτο το link ( http://www.espressocoffeeshop.it/page.php?page=vat ) που μιλαει για εταιρικο ΑΦΜ.

Επισης βρηκα ΑΥΤΟ (http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do?fromWhichPage=vieshome&selectedLanguage=EL) το site που αν καταλαβα καλα ειναι αυτο που ψαχνουμε.
Εβαλα το δικο μου AΦΜ και μου λεει οτι δεν ειναι καταχωρημενο και στη συνεχεια εβαλα ενα εταιρικο ΑΦΜ απο μια εταιρια που εργαζομουν παλιοτερα και μου λεει οτι ειναι καταχωρημενο κανονικα. ;)

Ξερει καποιος στα σιγουρα τι γινεται? :hmm:

George_Prix
11-01-10, 22:10
Επισης κατι αλλο που εντοπισα ειναι μια επιλογη που εχει στο site, "Request a
DISCOUNT COUPON". ;)

Παλιοτερα που το ειχα πετυχει σε ενα αλλο site, μου ειχαν στειλει εναν κωδικο που ειχα βαλει στη φορμα της αγορας και μου ειχε κανει αυτοματα μια εκπτωση 10% αν θυμαμαι καλα...

Εδω βεβαια απο το μεσημερι που περιμενω δεν εχω λαβει απαντηση ακομα. :whistle:

Εχει χρησιμοποιησει κανενας αυτη την επιλογη στο συγκεκριμενο site? :hmm:

Hik
11-01-10, 23:04
Βασικα τωρα που το εψαξα λιγακι ειδα αυτο το link ( http://www.espressocoffeeshop.it/page.php?page=vat ) που μιλαει για εταιρικο ΑΦΜ.

Επισης βρηκα ΑΥΤΟ (http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do?fromWhichPage=vieshome&selectedLanguage=EL) το site που αν καταλαβα καλα ειναι αυτο που ψαχνουμε.
Εβαλα το δικο μου AΦΜ και μου λεει οτι δεν ειναι καταχωρημενο και στη συνεχεια εβαλα ενα εταιρικο ΑΦΜ απο μια εταιρια που εργαζομουν παλιοτερα και μου λεει οτι ειναι καταχωρημενο κανονικα. ;)

Ξερει καποιος στα σιγουρα τι γινεται? :hmm:

Σίγουρα δεν γίνεται. Πρέπει να έχεις εταιρικό ΑΦΜ για να μην πληρώσεις Φ.Π.Α. και επίσης να δηλωθεί και στο INTRASTAT σαν ενδοκοινοτική συναλλαγή από το λογιστή σου.

dimogrec
12-01-10, 11:35
Φιλε George_Prix εχω κ ενα αλλο περιεργο να σου αναφερω που το εμαθα μολις σημερα το πρωι. Με πηραν τηλεφωνο απο την τραπεζα για να μου ανεφερουν οτι εχω κανει υποπτες-περιεργες αγορες απο το internet με την πιστωτικη μου καρτα :hmm:
Αυτες οι περιεργες αγορες 5-6 κ διαφορων ποσων απο 18 μεχρι κ 560Ευρω εγιναν λιγες μερες μετα την παραγγελια του μυλου απο το συγκεκριμενο site. Ασφαλως δεν εκανα εγω καμια απο αυτες παρα μονο αυτη του μυλου κ η τραπεζα πηρε απλως να το επιβεβαιωσει. Οχι δε με υποχρεωνει η τραπεζα να πληρωσω καμια απο αυτες, αλλα δε μπορω να καταλαβω πως διερευσε ο αριθμος της πιστωτικης μου..... απο το καταστημα, απο καποια τραπεζα, απο τη μεταφορικη...ποιος ξερει?? Αν δε βιαζεσαι να παραγγειλεις κατσε λιγο να το ψαξω, να ενημερωσω το καταστημα να μιλησω παλι με τραπεζα να δω τι εγινε. Η' αν παραγγειλεις δοκιμασε με χαμηλου οριου καρτα κ τσεκαρε τη τις επομενες μερες
Εχει τυχει σε καποιον κατι παρομοιο??
Σημειωση: Παντα ψωνιζω απο ιντερνετ με μια Visa electron, ξερετε αυτες μονο για αγορες online με χαμηλο οριο, στο συγκεκριμενο site μου ειπαν οτι δεν δεχονται την Electron (πρωτη φορα τυχαινει να μη τη δεχονται), & ετσι χρησιμοποιησα μια κανονικη Visa.

and64
12-01-10, 12:18
Βγάλε μια prepaid! Μπορεί να πληρωνεις κάτι παραπάνω για φορτίσεις κλπ αλλά εχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Εγω δεν αφήνω ποτέ πάνω από 50 ευρώ υπόλοιπο, οπότε αν γίνει στραβή το πολύ να χάσω ενα 50αρικο...

Cubaneros
12-01-10, 13:23
Δε χρειαζεται ουτε visa electron ουτε καμια πιστωτικη . Οι πιστωτικες ειναι η μεγαλυτερη απατη. Εγω εχω μια κανονικη καρτα αναληψης . Συγκεκριμενα απο πειραιως διοτι εχει καλο e-banking και pgone-banking . Αυτη λοιπον η καρτα ειναι και βιζα . Για να μην εχω απολυτω κανενα προβλημα στο ιντερνετ η υπαληλος στη πειραιως μου προτεινε να ανοιξω δευτερο καταθετικο λογαριασμο . Στην καρτα μπαινουν και οι δυο λογαριασμοι με εναν να μπαινει πρωτος . Αυτο σημαινει οτι ενω στα atm της πειραιως διαλεγω απο το λογαριασμο που θελω να κανω αναληψη στα αλλα atm , στο ιντερνετ και για αγορες πχ supearket , τραβαει λευτα μονο απο τον πρωτο λογαριασμο . Κανω λοιπον το εξης απλο . Ο πρωτος λογαριασμος δεν εχει ποτε λευτα . Παρα μονο δυο λεπτα πριν τη συναλλαγη που τα μεταφερω μεσω ebanking η phonebanking . Ετσι τη δικια μου πιστωτικη και ενα εκατομυριο να την εχουν ποιος θα ειναι τσο τυχερος να βαλει ενα ποσο μικροτερο απο αυτο που εχει η πιστωτικη και να πεσει μεσα στο ενα δυλεπτο που θα υπαρχουν διαθεσιμα καθε 1-2 φορες το μηνα ; Πραγμα αδυνατο φυσικα . Βαλτε και οτι αλλαζω καρτα απο φθορα καθε 6-7 μηνες . Οι πιθανοτητες μηδεμιζονται .

dimogrec
12-01-10, 14:21
Καπως ετσι δουλευω κ εγω τη δικια μου electron, με διπλο λογαριασμο & e-banking οπου παντα ελεγχω τι γινεται αλλα ελα που δε τη δεχοταν στη συγκεκριμενη παραγγελια... ισως να ειχα περασει το οριο απο προηγουμενη συναλλαγη, κ ετσι χρησιμοποιησα μια αλλη πιστωτικη την οποια μαλιστα χρησιμοποιησα για πρωτη φορα.
Εστειλα mail κ στο καταστημα περιγραφοντας την περιπετεια μου.
Υπαρχει γενικως τροπος να μη διαρρεει ο αριθμος της καρτας μας μεσω web? Μπορουμε να προσεχουμε κατι (πχ order μεσω Linux, η' αν βοηθαει το ενεργοποιημενο firewall?) Η' δεν εξαρταται τοσο απο εμας αλλα απο την ασφαλεια του server του ηλεκτρονικου καταστηματος?

George_Prix
12-01-10, 14:55
Δε χρειαζεται ουτε visa electron ουτε καμια πιστωτικη . Οι πιστωτικες ειναι η μεγαλυτερη απατη. Εγω εχω μια κανονικη καρτα αναληψης . Συγκεκριμενα απο πειραιως διοτι εχει καλο e-banking και pgone-banking . Αυτη λοιπον η καρτα ειναι και βιζα . Για να μην εχω απολυτω κανενα προβλημα στο ιντερνετ η υπαληλος στη πειραιως μου προτεινε να ανοιξω δευτερο καταθετικο λογαριασμο . Στην καρτα μπαινουν και οι δυο λογαριασμοι με εναν να μπαινει πρωτος . Αυτο σημαινει οτι ενω στα atm της πειραιως διαλεγω απο το λογαριασμο που θελω να κανω αναληψη στα αλλα atm , στο ιντερνετ και για αγορες πχ supearket , τραβαει λευτα μονο απο τον πρωτο λογαριασμο . Κανω λοιπον το εξης απλο . Ο πρωτος λογαριασμος δεν εχει ποτε λευτα . Παρα μονο δυο λεπτα πριν τη συναλλαγη που τα μεταφερω μεσω ebanking η phonebanking . Ετσι τη δικια μου πιστωτικη και ενα εκατομυριο να την εχουν ποιος θα ειναι τσο τυχερος να βαλει ενα ποσο μικροτερο απο αυτο που εχει η πιστωτικη και να πεσει μεσα στο ενα δυλεπτο που θα υπαρχουν διαθεσιμα καθε 1-2 φορες το μηνα ; Πραγμα αδυνατο φυσικα . Βαλτε και οτι αλλαζω καρτα απο φθορα καθε 6-7 μηνες . Οι πιθανοτητες μηδεμιζονται .

Ακριβως το ιδιο κανω και εγω εδω και χρονια και το ρισκο ειναι μηδενικο. ;)

Και η αλλη λυση, ειναι φυσικα το paypal που ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ safe. :oneup:

Theodore41
12-01-10, 15:52
Καπως ετσι δουλευω κ εγω τη δικια μου electron, με διπλο λογαριασμο & e-banking οπου παντα ελεγχω τι γινεται αλλα ελα που δε τη δεχοταν στη συγκεκριμενη παραγγελια... ισως να ειχα περασει το οριο απο προηγουμενη συναλλαγη, κ ετσι χρησιμοποιησα μια αλλη πιστωτικη την οποια μαλιστα χρησιμοποιησα για πρωτη φορα.
Εστειλα mail κ στο καταστημα περιγραφοντας την περιπετεια μου.
Υπαρχει γενικως τροπος να μη διαρρεει ο αριθμος της καρτας μας μεσω web? Μπορουμε να προσεχουμε κατι (πχ order μεσω Linux, η' αν βοηθαει το ενεργοποιημενο firewall?) Η' δεν εξαρταται τοσο απο εμας αλλα απο την ασφαλεια του server του ηλεκτρονικου καταστηματος?

Εμενα μια φορα μου φορτωσαν δυο ποσά της ταξεως των 35 Ευρω το καθενα,που ειχαν να κανουν με καοπια αροπορικη εταιρια της ΙΝΔΙΑΣ,με την οποια βεβαια εγω,καμια συναλλαγη δεν ειχα ποτέ.
Μετα απο κανα 2μηνο,τελικα με εσβυσαν απο τα κιταπια των χρεωστων,στη Σιτυ Μπανκ.
Εγω,αρχοντας,εχω μια χρυση Βιζα,και εχει μεγαλο οριο,καπου 11 χιλιαρικα,αλλα μεχρι στιγμης,δεν εχω παθει καμια λαχταρα,παρ ο,τι εχω αγορασει και τους καταρρακτες του Νιαγαρα,απο ολο τον κοσμο.
Εκεινο που θα πρεπει να προσεχετε,ειναι οταν δινετε την καρτα να την περασουν σε μηχανημα ασυρματο,γιατι υπαρχουν κατι μαμουνια Πακιστανοι,που δουλευεουν μερικες φορες εκει,που μπορουν και υποκλεπτουν τα στοιχεια,καθως μεταδιδονται απο το ενα τμημα της συσκευης,στο αλλο, ασυρματα,αν και δεν εχουν καμια επαφη με την ιδια τη μηχανη.
Και τελος,υπαρχει τωρα τελευταια,ενα συστημα που δινει η Σιτυ,που καθε φορα που γινεται μια συναλλαγη με την καρτα σου,παιρνεις ενα μηνυμα στο κινητο σου τηλεφωνο με τα στοιχεια της συναλλαγης αυτης,ωστε να μπορεις να την ακυρωσεις αμεσως.
Και κατι που το θυμηθηκα τωρα,με τη Βιζα,υπαρχει και ενα προσθετο συστημα ασφαλειας,που σε βαζει να δωσεις μια ερωτηση,την οποια ξερεις βεβαια μονον εσυ,εκτος απο τον αριθμο της καρτας.

gogos_p
12-01-10, 17:27
Γειά σας παιδιά....
Διαβάζω εδώ και αρκετές μέρες τα post σας και είναι όντως πολύ ενδιαφέροντα... ειδικά για κάποιον σαν και μένα που τώρα αρχίζει και ασχολείται με τον espresso.

Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας, σχετικά με μια μηχανή που έχουν τα MediaMarkt, (Izzy CM 6626 E Palermo , 15 bar, 1100 Watt) και κόστος 89 ευρώ.

http://www.mediamarkt.gr/categories/catalog_detail.php?shop=1&radnja=film_1

Τι λέτε? Είναι καλή για τα λεφτά της ? Είναι καλά να ξεκινήσω με αυτήν?

dimogrec
13-01-10, 16:46
Εστειλα mail κ στο καταστημα περιγραφοντας την περιπετεια μου.


Ελαβα πριν λιγο απαντηση απο το καταστημα αφου τους ξαναεστειλα το ιδιο mail πριν λιγη ωρα μιας και στο χθεσινο δεν απαντησαν.
Μου ειπαν οτι δεν τους εχει ξανατυχει κατι παρομοιο μιας κ χρησιμοποιουν πρωτοκολλο SSL το οποιο ειναι ασφαλεστατο.
Ok δεν περιμενα να μου πουν κι ολας "ξερεις μας εχει ριμαξει ενας hacker & δεν ξερουμε απο που να φυγουμε, μας συγχωρειτε για την ταλαιπωρια :) "
Δεν ξερω εχω ξενερωσει καπως δε μου εκατσε καλα με το συγκεκριμενο καταστημα, fifty fifty...
Απο τη μια αναπαντητα mails, ραγιζμενο καπακι απο κακο πακεταρισματα, μου ετυχε κ αυτο με την πιστ καρτα την οποια μαλιστα χρησιμοποιησα για πρωτη φορα στη συναλλαγη με το μαγαζι, δεν εχει κ paypal
και απο την αλλη εξυπηρετικο, καλες τιμες, με καλες κριτικες κ χωρις παραπονα, γρηγορο, αποστολη/αντικατασταση του ραγισμενου καπακιου...

George_Prix
13-01-10, 17:01
Ελαβα πριν λιγο απαντηση απο το καταστημα αφου τους ξαναεστειλα το ιδιο mail πριν λιγη ωρα μιας και στο χθεσινο δεν απαντησαν.
Μου ειπαν οτι δεν τους εχει ξανατυχει κατι παρομοιο μιας κ χρησιμοποιουν πρωτοκολλο SSL το οποιο ειναι ασφαλεστατο.
Ok δεν περιμενα να μου πουν κι ολας "ξερεις μας εχει ριμαξει ενας hacker & δεν ξερουμε απο που να φυγουμε, μας συγχωρειτε για την ταλαιπωρια :) "
Δεν ξερω εχω ξενερωσει καπως δε μου εκατσε καλα με το συγκεκριμενο καταστημα, fifty fifty...
Απο τη μια αναπαντητα mails, ραγιζμενο καπακι απο κακο πακεταρισματα, μου ετυχε κ αυτο με την πιστ καρτα την οποια μαλιστα χρησιμοποιησα για πρωτη φορα στη συναλλαγη με το μαγαζι, δεν εχει κ paypal
και απο την αλλη εξυπηρετικο, καλες τιμες, με καλες κριτικες κ χωρις παραπονα, γρηγορο, αποστολη/αντικατασταση του ραγισμενου καπακιου...

Να σου πω την αληθεια και εμενα με εχει χαλασει ελαφρως το συγκεκριμενο μαγαζι...

Εδω και 2 μερες του εστειλα την αιτηση για εκπτωτικο κουπονι που λεει οτι μπορει να δωσει και δεν απαντησε...
Επειδη ουτως η αλλως η τιμη του και χωρις να κανει εκπτωση ειναι πολυ καλυτερη απο την αμεσως επομενη που βρηκα, ειπα να το αγορασω γιατι βαρεθηκα την αναμονη. :p

Tελικα αγορασα το μυλο, μου στειλανε email (το αυτοματοποιημενο που ερχεται) με την επιβεβαιωση της παραγγελιας, αλλα ακομα δεν πηραν τα χρηματα απο την καρτα εδω και 2-3 ωρες που εχουνε περασει. :hmm:

Δεν ξερω αν παιρνουν το ποσο την ωρα που αποστελουν το αντικειμενο ή αν ειναι τοσο αστειο το site τους και το service τους και γινονται ολα σε slow motion. :(

mx1001
16-01-10, 07:47
Για το σπιτι πηρα τωρα κατι καινουριο μια μηχανη Morris
MORRIS ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ESPRESSO - CAPPUCHINO S1635EMG

• ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ESPRESSO, CAPPUCHINO, ΑΤΜΟΥ ΜΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΛΕΣΜΑΤΟΣ ΚΑΦΕ•
ΙΣΧΥΡΗ ΑΝΤΛΙΑ 20 ΒAR •
ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ 1.2 ΛΙΤΡΑ •
ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΛΕΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΑΛΕΣΜΕΝΟΥ ΚΑΦΕ •
ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΜΕ ΚΟΚΚΟΥΣ ΚΑΦΕ, ΑΛΕΣΜΕΝΟ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΔΕΣ ΤΩΝ 45 εκ. • ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ LED
• ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ, ΑΛΕΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΤΜΟΥ
• ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΛΕΠΤΑ
• 220-240V ~ 50/60HZ , 1100W





MORRIS S1635EMG

Την πήρα χθες μιας και κατέβηκε σε τιμή.

Η σύγκριση είναι βάση φτωχής εμπειρίας μου από αλλες 3 συσκευες που εχω:
- Μπρίκι (Stovetop) EsspresoMaker (7 e από τα Lidl / ΑΒ Βασιλ / ΙΚΕΑ)
- Moulinex Duomo mini (μονο με boiler χωρίς αντλία) (αγοράστηκε το 2001 δε θυμάμαι πόσο)
- United EM-8196 με αντλία ( 50 e - MediaMarkt) .

Ο θόρυβος καρά την παραγωγή καφέ μικροτερος στο 1/3 από αυτόν της United , δεν μπορεις να το πεις όμως θορυβος βρυσης , λιγο κατι παραπανω . Ειναι σε λογικα πάντως πλαίσια ... Δεν ξυπνάς τους διπλανούς , ούτε κουνιοούνται τα ποτηράκια οπως σε άλλες επώνυμες !!.

Ο θόρυβος κατά την άλεση είναι φυσικά αρκετός . Μπορείς όμως σε ώρες που δεν θέλεις να κάνεις φασαρία να βάλεις προ-αλεσμένο .

http://img132.hotlinkimage.com/thumb/1863487649.jpeg (http://img132.hotlinkimage.com/img.php?id=1863487649&q=)http://img132.hotlinkimage.com/thumb/89360620.jpeg (http://img132.hotlinkimage.com/img.php?id=89360620&q=)http://img133.hotlinkimage.com/thumb/1396150732.jpeg (http://img133.hotlinkimage.com/img.php?id=1396150732&q=)


101MSDCF_001.jpg (φωτο 1)
Ο Illy . Εχει 80% τη γευση που πινουμε έξω σε ΠΟΛΥ καλά cafe. Το καιμακι εσβησε σε 10-12 λεπτα (σε ποσοτητα νερου 2x lugo) . Οπως βλέπετε το καϊμάκι πλούσιο , στα καλά cafe καταφέρνουν να το βγάζουν 'καραμελί' και να κρατάει παραπάνω ώρα . Για κάποιο λόγο ο Illy αποτύχενε να βγει καλός στην γεύση με ΌΛΕΣ τις προηγούμενες μηχανές . Εβγαζε μια γεύση σταφυλίλας ενώ μετα απο 10-15 λεπτά δε πίνονταν με τίποτα . Με αυτή τη μηχανή ακόμα και μετά από μισή ώρα κρύος πίνεται ευχάριστα .


101MSDCF_002.jpg (φωτο 2)
Δοκιμή άλεσης κόκων . Η ελαχιστη ποσοτητα καφε που μπορει να αλεσει . Είναι 1 κουταλια γλυκου και κατι . Υπάρχει και διακόπτης παχους αλέσματος . Αυτό που δε κατάφερα να κάνω είναι να πάρω άμεσα το αποτελεσμα του αλεσματος σε δοχειο . Πρεπει να είναι αναγκαστικα το φιλτρο μεσα . Εάν το φίλτρο είναι ολόστεγνο και εχεις ωρες να κανεις καφε τοτε μπορεις να ριξεις το αποτελεσμα στο φιλτρο και το φίλτρο σε δοχειο 4-5 φορες .


101MSDCF_003.jpg (φωτο 3)
Καφες και καιμακι από Bar Italia κοκκους (απο τα ALDI) . Λεει πολλά και αυτός . Ομαλοτερη γευση (λιγοτερο πικρη) σε σχεση με την United . Το καιμακι εσβησε σε 8-10 λεπτα .

Καποιες δοκιμές εκ των υστέρων , καιμάκι με Jacobs Arabica δεν έσβησε (παρέμεινε πάνω από ώρα) .

+ Η συσκευη ξεκιναει σε λιγοτερο απο 1 λεπτό .

- Είναι 'ημιαυτόματη' . Δεν εχει ρυθμιση ποσο μεγαλη / μικρη δοση νερου (ενώ η United έχει) . ΔΕΝ σταματάει αυτοματα. Για να πάρεις καφέ δε θές πάνω από 1,5 λεπτό από τότε που θα πατήσεις το ON (και με τον χρόνο άλεσης μέσα) παρόλα αυτά πρέπει να είσαι από πάνω.

- Οπως και στην United το νερο κρυωνει ευκολα σε σχέση με την Mulinex (δεν ρυθμιζει) . Τον καφε μπορεις να τον πιεις αμεσως μολις βγει (ενω συνηθως στα cafe δεν μπορεις) . Το σύστημα ατμου πάντως δουλευει ΟΚ (για ξαναζεσταμα) και χωρις να θελει χρόνο αποσυμπίεσης οπως θελει η United . Βεβαια ο espresso ειναι για να τον πιεις και να φυγεις ή οτι για να βγει η γευση χρειαζεται 85-93 βαθμους (ΟΧΙ βρασμο). Δεν ξερω τι κανουν οι αλλες . Ειχα συνηθισει απο την Moulinex που οτι κανει το κανει με boiler και το νερο ηταν κατα-ζεματιστο .

Ατμο σε αφρογαλα δεν έχω δουλέψει ούτε ξέρω καν πώς γίνεται , δεν μου αρέσει , μή σας πάρω στον λαιμό μου ...

+ Δεν θελει tamper . Ο λεβιες αριστερα ειναι και κατι σαν tamper .

- Ολη η εξωτερικη κατασκευή είναι πλαστικό φθηνό . Και η Moulinex πλαστικο ηταν αλλα αυτο καμια σχεση. Παρόλα αυτα το μεσα πρεπει ναι ειναι ΟΚ . Δεν υπάρχουν διαροές νερου ή άλλα μετά απο συνεχή χρήση ή λειτουργία ατμου .

+/- Παρά το ωραίο Βρετανικό όνομα , η εταιρεία είναι της Άπω Ανατολής . Πάντως ο Έλληνας εισαγωγέας φερεγγυότατος με όνομα σε υποστήριξη , service , manuals κτλ . 3 χρόνια εγγύηση , service points σε όλη την Ελλάδα (που δεν τα χουν επώνυμες πανάκριβές Ιταλικές) .

+ Στο φίλτρο υπάρχει κανονικό έλασμα - βαλβίδα που κρατά την εξαγωγή εντελώς κλειστή μέχρι να βρεθεί η ικανή πίεση να την ανοίξει .


ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Σε σχέση ότι είχα πριν, όλοι οι καφέδες που δοκίμασα (Jacobs Arabica, Lavazza Rossa, Illy) έχουν ηπιότερη γεύση (λιγότερο πικρή , πιο εύγευστη) από τα προηγούμενα συστήματα . Οι κοκκοι Bar Italia ειναι ΟΚ (θελει 1,5 φορά παραπάνω ποσότητα από τους Lavazza / Jacobs για να καταλάβεις την διαφορά του φρεσκο-αλεσμένου ) .

Γευση βγαζει , καιμακι βγαζει ικανοποιητικό, η αλεση δουλευει οπως την ηθελα (1 μεριδα), αλεση πηρα σε δοχειο (το δουλεψα σαν μυλωνακι), εχεις το αβανταζ της επιλογης σκονης / κοκκων ( / και pods αλλα δεν το συζηταμε αυτες ειναι στην black list) .

Για 150 euro ειναι κελεπουρι , αν σκεφτεί κανείς οτί το πιό μάπα μυλωνάκι με τις χειρότερες κριτικές έχει 95 e !.
Για 300 με τιποτα (υπάρχουν Saeco / AEG με 330) .

Όποιος θελει παραπάνω το πληρωνει !!.

Ελπίζω να βοηθησα

Λοιπά TIPS: Βάζοντας νερό με χαμηλή αγωγιμότητα (αλατα) και τον καφέ τον πίνετε πιό ευχάριστα και δεν θα τρέχετε μετά για ξεβουλώματα ... το 'Σαμαρίνα' έχει αγωγιμότητα 176 , η χαμηλότερη με διαφορά (το Ζαγόρι πρέπει να εχει κάπου στο 570) .

@ ADSLgr.com All rights reserved.