PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποινικοποίηση της αρνησης του Ολοκαυτωματος



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5

PopManiac
11-02-10, 13:48
Συμφωνώ. Η υπάρχουσα νομοθεσία λοιπόν αρκεί. Δεν είναι ανάγκη να ποινικοποιήσουμε ειδικά την άρνηση του Ολοκαυτώματος. Γιατί εγώ μπορεί να πω "δεν έγινε το Ολοκαύτωμα". Αυτό είναι άρνηση. Προσβολή όμως δεν είναι!!! Αν προσθέσω και προσβολή (π.χ. φορούσαν πέτσινα και το γούσταραν) ισχύει η υπάρχουσα νομοθεσία.

Υ.Γ. Αυτό με τα πέτσινα που το ξέρεις; :oops:

Η συγκεκριμένη νομοθεσία προκύπτει - νομίζω - από 2 υποθέσεις:

Α. Υπάρχει μεν νομοθετικό πλαίσιο περί δυσφημίσεων κλπ αλλά δεδομένης μοναδικότητας του Ολοκαυτώματος σε εύρος και βάθος καθώς και της συστηματικής άρνησης που προκύπτει από ψευδο-ιστορικές μελέτες (προσέξτε πως αναφέρομαι σε "άρνηση" του στυλ 'δεν έγινε' ή 'οι Εβραίοι το έφεραν στα κεφάλια τους μιας και έπρεπε να έχουν φύγει από τη Γερμανία και μην φεύγοντας δεν έδωσαν επιλογή στον Χίτλερ' και όχι σε συζήτηση για τους λόγους κλπ) θεωρείται αναγκαία η συγκεκριμενοποίηση της ποινικής διάστασης του αδικήματος.

Β. Την - πλέον - ιστορικά θεμελιωμένη αντισημιτική προσέγγιση που υφίστατο στην Ευρώπη και την πιθανή διάδοση τέτοιων ιστοριών από ρεύματα αντίρρησης.

Θεωρώ, επαναλαμβάνω, σωστή την ποινικοποίηση της άρνησης του Ολοκαυτώματος στον ορισμό της (δες μια πολύ καλή τοποθέτηση στην Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Holocaust_denial) - τολμώ να πω από τις λίγες φορές που διάβασα κάτι εκεί και συμφωνώ πλήρως με την προσέγγισή της!).

........Auto merged post: PopManiac πρόσθεσε 4 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Nα προσθέσω δε πως (από την παραπάνω παραπομπή μου στην Wikipedia) φαίνεται πως η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προσεγγίζει σφαιρικά το θέμα και όχι μόνο για το Ολοκαύτωμα:


European Union Directive for Combating Racism and Xenophobia (2007)

The text establishes that the following intentional conduct will be punishable in all EU Member States:

- Publicly inciting to violence or hatred , even by dissemination or distribution of tracts, pictures or other material, directed against a group of persons or a member of such a group defined by reference to race, colour, religion, descent or national or ethnic origin.

- Publicly condoning, denying or grossly trivialising

- crimes of genocide, crimes against humanity and war crimes as defined in the Statute of the International Criminal Court (Articles 6, 7 and 8) directed against a group of persons or a member of such a group defined by reference to race, colour, religion, descent or national or ethnic origin, and

- crimes defined by the Tribunal of Nuremberg (Article 6 of the Charter of the International Military Tribunal, London Agreement of 1945) directed against a group of persons or a member of such a group defined by reference to race, colour, religion, descent or national or ethnic origin.

Member States may choose to punish only conduct which is either carried out in a manner likely to disturb public order or which is threatening, abusive or insulting.

The reference to religion is intended to cover, at least, conduct which is a pretext for directing acts against a group of persons or a member of such a group defined by reference to race, colour, descent, or national or ethnic origin.

Member States will ensure that these conducts are punishable by criminal penalties of a maximum of at least between 1 and 3 years of imprisonment.

vasper
11-02-10, 13:50
Οπότε θες να πεις ότι μιλάμε για ειδική ποινή όταν αναφερόμαστε σε άρνηση του Ολοκαυτώματος; Άσε που έχω ακούσει αν δεν κάνω λάθος για περιπτώσεις όπου η άρνηση και μόνο έφτανε για ποινή. Δεν χρειαζόταν η συγγραφή κάποιου βιβλίου η κάτι άλλο σχετικό. Μάλιστα η οδηγία που αναφέρεις στην ουσία αυτό λέει. Αρκεί η δημόσια άρνηση...

Μου φαίνεται ότι έτσι πάμε σε περίεργα μονοπάτια.... Ναι είναι απαράδεκτο να αρνούμαστε το Ολοκαύτωμα, αλλά όχι περισσότερο απαράδεκτο από αυτό που κάνουν τώρα οι Ισραηλινοί στους Παλαιστίνιους...

PopManiac
11-02-10, 13:51
Δες το πρόσθετο ποστ μου....

aroutis
11-02-10, 13:52
Η συγκεκριμένη νομοθεσία προκύπτει - νομίζω - από 2 υποθέσεις:

Α. Υπάρχει μεν νομοθετικό πλαίσιο περί δυσφημίσεων κλπ αλλά δεδομένης μοναδικότητας του Ολοκαυτώματος σε εύρος και βάθος καθώς και της συστηματικής άρνησης που προκύπτει από ψευδο-ιστορικές μελέτες (προσέξτε πως αναφέρομαι σε "άρνηση" του στυλ 'δεν έγινε' ή 'οι Εβραίοι το έφεραν στα κεφάλια τους μιας και έπρεπε να έχουν φύγει από τη Γερμανία και μην φεύγοντας δεν έδωσαν επιλογή στον Χίτλερ' και όχι σε συζήτηση για τους λόγους κλπ) θεωρείται αναγκαία η συγκεκριμενοποίηση της ποινικής διάστασης του αδικήματος.

Β. Την - πλέον - ιστορικά θεμελιωμένη αντισημιτική προσέγγιση που υφίστατο στην Ευρώπη και την πιθανή διάδοση τέτοιων ιστοριών από ρεύματα αντίρρησης.

Θεωρώ, επαναλαμβάνω, σωστή την ποινικοποίηση της άρνησης του Ολοκαυτώματος στον ορισμό της (δες μια πολύ καλή τοποθέτηση στην Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Holocaust_denial) - τολμώ να πω από τις λίγες φορές που διάβασα κάτι εκεί και συμφωνώ πλήρως με την προσέγγισή της!).

........Auto merged post: PopManiac πρόσθεσε 4 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Nα προσθέσω δε πως (από την παραπάνω παραπομπή μου στην Wikipedia) φαίνεται πως η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προσεγγίζει σφαιρικά το θέμα και όχι μόνο για το Ολοκαύτωμα:Δεν συμφωνώ...
Προσωπικά μπαίνουμε σε περίεργα νερά. Οπως υπάρχει το ολοκάυτωμα, υπάρχει η σφαγή των Ποντίων και των Αρμενίων (και δεν μπαίνω καν στο θέμα της Σμύρνης), αλλά εκεί δεν βλέπω παρόμοια θέματα. Ουτε ευαισθησίες, όταν πχ η Τουρκική πλευρά κάνει όλα αυτά που περιγράφεις πιο πάνω (περι προπαγάνδας και άρνησης όπως καλά ξέρουμε).

Οσο δελεαστικό ειναι το να ποινικοποιούμε την άρνηση του ιστορικά αποδεδειγμένου, δεν παύει να ειναι μια φασιστική πράξη.

PopManiac
11-02-10, 13:53
Δες το πρόσθετο ποστ με το απόσπασμα από την Κοινοτική Οδηγία

George978
11-02-10, 14:04
Σε ορισμένες χώρες η κατοχή τους από ΕΣΣΔ ήταν τραυματική εμπειρία χειρότερη από τη δική μας χιτλερική κατοχή. Και σε αντίθεση με τη δική μας, κράτησε δύο γεννιές. Νομίζω ότι έχουν κάθε δικαίωμα να το απαγορέψουν.

Εμένα με τζοχαδιάζει πάντως το ΚΚΕ να έχει για σήμα τη σοβιετική σημαία καθώς και ότι μου θυμίζει τον εμφύλιο. Η πιθανή του απαγόρευση δεν είναι απαγόρευση των κομμουνιστικών ιδεών.

ετσι καλα κανει και σου το θυμιζει , να σου θυμιζει οτι αν δεν ηταν ο κοκκινος στρατος τωρα θα μιλουσες γερμανικα ή δεν θα υπηρχες καν γιατι ο ελληνας δεν ηταν στα σχεδια της "αρειας φυλης" . Οσο για την υποτιθεμενη κατοχη απο την ΕΣΣΔ , τον πολεμο για ιστορικη αποκατασταση της αληθειας τον προκαλεσαν οι ναζιστες και οι φασιστες και τα λοιπα σκυλια τους , αιματοκυλησαν, εκτελεσαν κατα βουληση σε ενα πολεμο χωρις αυριο τον λαο ανατολικα των συνορων τους , η τιμωρια αυτων και των "συνεργατων" τους ηταν αναποφευκτη. Οι συνεργατες τους κυνηγηθηκαν ανελεητα και τιμωρηθηκαν οπως τους αξιζε , σε αντιθεση με την ελλαδιτσα μας που μετα την κατοχη οι ταγματασφιλτες , τσιρακια γερμανων ιταλων και βουλγαρων και με τις πλατες βρετανων και αμερικανων θελησαν να καταλαβουν την αξουσια πραξικοματικα , να κυνηγησουν το ΕΑΜ που εσωσε χιλιαδες απο την πεινα την ωρα που βασιλιας και κυβερνηση επιναν τσαγακι...στο Καιρο με το ετσι θελω και να στειλουν τους ηρωες της αντιστασης στην εξορια.

Αμφισβητηση του ολοκαυτωματος ειναι στην ιδια τροχια με την εξισωση κομουνισμου και φασισμου , σημαδια της αγνοιας των καιρων μας. Ειμαι υπερ της ποινικοποιησης με τα μπουνια , μερικοι ειναι και απο θεσσαλονικη οπου καποιοι ειδαν με τα ματια τους να φορτωνονται σαν τα ζωα σε βαγονια και να εξαφανιζονται. Που ειναι οι εβραιοι της θεσσαλονικης , που ειναι οι εβραιοι απο τα Γιαννενα , τους πηρανε οι Αρειανοι? Οι εβραιοι της ουγγαριας? :down:

vasper
11-02-10, 14:19
Δες το πρόσθετο ποστ μου....

Αν η ερμηνεία της οδηγίας γίνει αυτολεξεί τότε μόνο η δημόσια άρνηση του στυλ ("δεν έγινε το ολοκαύτωμα") αρκεί για ποινή φυλάκισης μέχρι 3 έτη!!!

aroutis
11-02-10, 14:59
@pop,

Η σφαγή της Σαμπρα-Σατίλα αναγνωρίστηκε ποτέ ; Ο Σφαγέας (Αριελ Σαρόν) γιατί δεν τιμωρήθηκε;

Γιατί πρέπει να έχουμε double standards ;

Μη με παρεξηγηστε γιατί έχω φίλους ισραηλινούς, (οχι έναν ή δύο) αλλά από την άλλη ειναι υποκρισία να βλέπει κανείς τόση ευαισθησία στο συγκεκριμένο θέμα αλλά ο λαός που -όντως- θιχτηκε να κάνει τέτοιες απαράδεκτες πράξεις και να μη γίνεται τίποτα...

Οπως τα ίδια γίνονται και με άλλους λαούς όπως πχ τους Τούρκους.

Anasazi
11-02-10, 15:30
Υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία για το Ολοκαύτωμα?

Αν ναι,τότε όποιος το αρνείται μάλλον θα αντιμετωπίζεται ως γελοίος,παρά ως άξιος τιμωρίας.

Αν όχι,τότε η ποινικοποίηση της γνώμης μου θυμίζει λίγο...καταλάβατε,πιστεύω.

psytransas
11-02-10, 15:39
ετσι καλα κανει και σου το θυμιζει , να σου θυμιζει οτι αν δεν ηταν ο κοκκινος στρατος τωρα θα μιλουσες γερμανικα ή δεν θα υπηρχες καν γιατι ο ελληνας δεν ηταν στα σχεδια της "αρειας φυλης" . Οσο για την υποτιθεμενη κατοχη απο την ΕΣΣΔ , τον πολεμο για ιστορικη αποκατασταση της αληθειας τον προκαλεσαν οι ναζιστες και οι φασιστες και τα λοιπα σκυλια τους , αιματοκυλησαν, εκτελεσαν κατα βουληση σε ενα πολεμο χωρις αυριο τον λαο ανατολικα των συνορων τους , η τιμωρια αυτων και των "συνεργατων" τους ηταν αναποφευκτη. Οι συνεργατες τους κυνηγηθηκαν ανελεητα και τιμωρηθηκαν οπως τους αξιζε , σε αντιθεση με την ελλαδιτσα μας που μετα την κατοχη οι ταγματασφιλτες , τσιρακια γερμανων ιταλων και βουλγαρων και με τις πλατες βρετανων και αμερικανων θελησαν να καταλαβουν την αξουσια πραξικοματικα , να κυνηγησουν το ΕΑΜ που εσωσε χιλιαδες απο την πεινα την ωρα που βασιλιας και κυβερνηση επιναν τσαγακι...στο Καιρο με το ετσι θελω και να στειλουν τους ηρωες της αντιστασης στην εξορια.

Αμφισβητηση του ολοκαυτωματος ειναι στην ιδια τροχια με την εξισωση κομουνισμου και φασισμου , σημαδια της αγνοιας των καιρων μας. Ειμαι υπερ της ποινικοποιησης με τα μπουνια , μερικοι ειναι και απο θεσσαλονικη οπου καποιοι ειδαν με τα ματια τους να φορτωνονται σαν τα ζωα σε βαγονια και να εξαφανιζονται. Που ειναι οι εβραιοι της θεσσαλονικης , που ειναι οι εβραιοι απο τα Γιαννενα , τους πηρανε οι Αρειανοι? Οι εβραιοι της ουγγαριας? :down:

Στην περιπτωση του προφανως θα ηταν δοσιλογος, οποτε θα εξαιρουνταν των οσων ειπες...

George978
11-02-10, 15:49
αναλωσιμος θα ηταν , μετα το περας χρησιμοτητας ολων αυτων θα ειχαν την ιδια τυχη με τους "προδοτες"

vasper
11-02-10, 16:15
αναλωσιμος θα ηταν , μετα το περας χρησιμοτητας ολων αυτων θα ειχαν την ιδια τυχη με τους "προδοτες"

Το ξέρεις βέβαια ότι και ο κυριούλης που έχεις στο avatar σου έκανε διωγμούς Εβραίων έτσι; Ενώ η θέση τους στην πρώιμη σοβιετική Ένωση ήταν πολύ καλή... ο κυριούλης αυτός τους κυνήγησε. Μάλιστα προς τα μέσα της Σοβιετικής περιόδου 1948-53 (οπότε και απεβίωσε ο κυριούλης) έγιναν τα χειρότερα πογκρόμ κατά των Εβραίων (μετά το ολοκαύτωμα φυσικά...). Είναι ο ίδιος κύριος που δεν ενημέρωσε τους Έλληνας κομμουνιστάς ότι είχε ήδη δώσει την Ελλάδα στην Δύση.

George978
11-02-10, 16:27
η συκοφαντια των δεξιων δεν εχει ορια , για τους εβραιους http://en.wikipedia.org/wiki/Jewish_Autonomous_Oblast

οσο για το δευτερο σκελος ειναι μεγαλο θεμα , για αρχη τους αγωνιστες στην ελλαδα τους προδωσε ο τιτο για να παρει κανα φραγκο , για αυτο και μετα ψυχραθηκαν οι σχεσεις της γιουγκοσλαβιας με την ΕΣΣΔ και για αλλους λογους φυσικα. Το οτι δεν βοηθησε οσο επρεπε τους αγωνιστες ειναι γεγονος και λανθασμενη κινηση απο τις πολλα που εγιναν (πχ να αφησουμε τους δεξιους να ξεσκισουν την χωρα νομιζοντας οτι θα παμε με δημοκρατικες διαδικασιες ) .

vasper
11-02-10, 16:36
η συκοφαντια των δεξιων δεν εχει ορια , για τους εβραιους http://en.wikipedia.org/wiki/Jewish_Autonomous_Oblast


Δεν κατάλαβα. Κάποιοι δεξιοί συκοφαντούν τους Εβραίους και αυτό το site είναι τι; Η ιστορία λέει αυτά που σου έγραψα. Τώρα αν εσύ πιστεύεις στην προπαγάνδα του Περισσού, δικό σου πρόβλημα.



οσο για το δευτερο σκελος ειναι μεγαλο θεμα , για αρχη τους αγωνιστες στην ελλαδα τους προδωσε ο τιτο για να παρει κανα φραγκο , για αυτο και μετα ψυχραθηκαν οι σχεσεις της γιουγκοσλαβιας με την ΕΣΣΔ και για αλλους λογους φυσικα. Το οτι δεν βοηθησε οσο επρεπε τους αγωνιστες ειναι γεγονος και λανθασμενη κινηση απο τις πολλα που εγιναν (πχ να αφησουμε τους δεξιους να ξεσκισουν την χωρα νομιζοντας οτι θα παμε με δημοκρατικες διαδικασιες ) .

Δεν θα μπω σε αψιμαχία για τον εμφύλιο. Έχει τελειώσει και δεν με ενδιαφέρει. Μάλιστα σε έναν εμφύλιο ποτέ δεν φταίει η μία πλευρά. Από κει και πέρα, εμένα μου φτάνει ότι δεν είμαστε πρώην σοβιετική δημοκρατία...!!! Τώρα αν αυτό έγινε γιατί μας πούλησε ο Στάλιν, ο Τίτο ή μας αγόρασε ο... Τσώρτσιλ... ποσώς με ενδιαφέρει.

George978
11-02-10, 16:43
η ιστορια λεει αυτα που εγραψες , ΕΣΥ? :rofl:

τι με λες , δεν το ηξερα οτι εχω να κανω με ενα μοντερνο θουκυδιδη , διαβασε ΚΑΛΑ αυτο που σου εδωσα να ανοιξουν τα ματακια σου , και που την ειδες την προπαγανδα του περισσου εεεεε :lol: .

Ο εμφυλιος τελειωσε στο τακτικο πεδιο , οι δεξιοι ενοχοι δεν τιμωρηθηκαν ποτε και αυτο σημαινει οτι μεχρι να γινει θα εχουμε θεμα . Αλλωστε μην μου παριστανεις τωρα οτι ειναι ξεκαθαρισμενα τα πραγματα , η μισαλοδοξη δεξια επελεξε να κουκουλωσει κατω απο το χαλι τα εγκληματα της και να ειμαστε εδω μετα απο τοσα χρονια να μιλαμε ΑΚΟΜΑ για τα γεγονοτα εκεινα.

Βλεπω δεν σε χαλασε που δεν γιναμε λαικη δημοκρατια , φανταζομαι οτι δεν σε χαλαει επισης που ειμαστε ακομα και σημερα αποικια των αμερικανων και ευρωπαιων μας χλευαζουν και μας πετανε κανα κοματι ψωμι και εσεις να πανυγηριζετε :rofl:

GZahos
11-02-10, 16:51
Βλεπω δεν σε χαλασε που δεν γιναμε λαικη δημοκρατια , φανταζομαι οτι δεν σε χαλαει επισης που ειμαστε ακομα και σημερα αποικια των αμερικανων και ευρωπαιων μας χλευαζουν και μας πετανε κανα κοματι ψωμι και εσεις να πανυγηριζετε :rofl:

Βορειος Κορεα. Πηγαινε να ζησεις μαζι τους.

George978
11-02-10, 16:54
Μεξικο , τραβα να ζησεις μαζι τους , Νικαραγουα τραβα να ζησεις μαζι τους , Γραναδα τραβα να ζησεις μαζι τους ειλικρινα ξεκινα

GZahos
11-02-10, 16:58
Μεξικο , τραβα να ζησεις μαζι τους , Νικαραγουα τραβα να ζησεις μαζι τους , Γραναδα τραβα να ζησεις μαζι τους ειλικρινα ξεκινα

Μιλας σε καποιον που δεν ειναι οπαδος καμμιας ιδεολογιας, αριστερης η δεξιας, οπως μου τις παρουσιαζουν. Λυπαμαι, αλλα δεν μπορεις να με καταταξεις οσο ευκολα οσο κατατασει ο φονιας χιλιαδων εσενα.

psytransas
11-02-10, 16:59
Μεξικο , τραβα να ζησεις μαζι τους , Νικαραγουα τραβα να ζησεις μαζι τους , Γραναδα τραβα να ζησεις μαζι τους ειλικρινα ξεκινα

Πες και το american dream, που παραμενει dream για το 99% του πληθυσμου.

Και εχουν και το σλογκαν "Ο καθενας μονος του και ο θεος για ολους"

kover
11-02-10, 17:00
ετσι καλα κανει και σου το θυμιζει , να σου θυμιζει οτι αν δεν ηταν ο κοκκινος στρατος τωρα θα μιλουσες γερμανικα ή δεν θα υπηρχες καν γιατι ο ελληνας δεν ηταν στα σχεδια της "αρειας φυλης" . Οσο για την υποτιθεμενη κατοχη απο την ΕΣΣΔ , τον πολεμο για ιστορικη αποκατασταση της αληθειας τον προκαλεσαν οι ναζιστες και οι φασιστες και τα λοιπα σκυλια τους , αιματοκυλησαν, εκτελεσαν κατα βουληση σε ενα πολεμο χωρις αυριο τον λαο ανατολικα των συνορων τους , η τιμωρια αυτων και των "συνεργατων" τους ηταν αναποφευκτη. Οι συνεργατες τους κυνηγηθηκαν ανελεητα και τιμωρηθηκαν οπως τους αξιζε , σε αντιθεση με την ελλαδιτσα μας που μετα την κατοχη οι ταγματασφιλτες , τσιρακια γερμανων ιταλων και βουλγαρων και με τις πλατες βρετανων και αμερικανων θελησαν να καταλαβουν την αξουσια πραξικοματικα , να κυνηγησουν το ΕΑΜ που εσωσε χιλιαδες απο την πεινα την ωρα που βασιλιας και κυβερνηση επιναν τσαγακι...στο Καιρο με το ετσι θελω και να στειλουν τους ηρωες της αντιστασης στην εξορια.

Αμφισβητηση του ολοκαυτωματος ειναι στην ιδια τροχια με την εξισωση κομουνισμου και φασισμου , σημαδια της αγνοιας των καιρων μας. Ειμαι υπερ της ποινικοποιησης με τα μπουνια , μερικοι ειναι και απο θεσσαλονικη οπου καποιοι ειδαν με τα ματια τους να φορτωνονται σαν τα ζωα σε βαγονια και να εξαφανιζονται. Που ειναι οι εβραιοι της θεσσαλονικης , που ειναι οι εβραιοι απο τα Γιαννενα , τους πηρανε οι Αρειανοι? Οι εβραιοι της ουγγαριας? :down:

Ήλπιζα τύποι σαν εσένα να μην ανακαλύπταν αυτό το πόστ αλλα δυστηχώς δεν έκατσε. Πάμε παρακάτω.

George978
11-02-10, 17:02
Πες και το american dream, που παραμενει dream για το 99% του πληθυσμου.

Και εχουν και το σλογκαν "Ο καθενας μονος του και ο θεος για ολους"

τι να τους πω για το αμερικανικο ονειρο , αφου δεν εχουν καταλαβει ακομα γιατι το λενε ονειρο δηλαδη οτι μονο στον υπνο τους θα το δουνε τι αλλο να κανω εγω.

uncharted
11-02-10, 17:11
Το ξέρεις βέβαια ότι και ο κυριούλης που έχεις στο avatar σου έκανε διωγμούς Εβραίων έτσι; Ενώ η θέση τους στην πρώιμη σοβιετική Ένωση ήταν πολύ καλή... ο κυριούλης αυτός τους κυνήγησε. Μάλιστα προς τα μέσα της Σοβιετικής περιόδου 1948-53 (οπότε και απεβίωσε ο κυριούλης) έγιναν τα χειρότερα πογκρόμ κατά των Εβραίων (μετά το ολοκαύτωμα φυσικά...). Είναι ο ίδιος κύριος που δεν ενημέρωσε τους Έλληνας κομμουνιστάς ότι είχε ήδη δώσει την Ελλάδα στην Δύση.
κι εγω που νομιζα οτι το αβαταρ με τον κυριουλη ηταν χιουμοριστικο, αλλα μαλλον λαθος εκανα... τι αλλο θα ακουσουμε, υπερασπιση του κοκκινου στρατου... για μενα το ιδιο φασιστας ηταν και ο σταλιν και ο χιτλερ


η συκοφαντια των δεξιων δεν εχει ορια
να υποθεσω οτι οσοι εχουν αμφιβολιες για τον ακριβη αριθμο εβραιων, ειναι συκοφαντες και δεξιοι... ωραια λογικη

το οτι ειναι βλακας με καλο στον εγκεφαλο ο πλευρης, δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο να ποινικοποιησουμε τον σκεπτικισμο

εκτος και αν 2 λαθη μαζι κανουν 1 σωστο...


Από κει και πέρα, εμένα μου φτάνει ότι δεν είμαστε πρώην σοβιετική δημοκρατία...!!! Τώρα αν αυτό έγινε γιατί μας πούλησε ο Στάλιν, ο Τίτο ή μας αγόρασε ο... Τσώρτσιλ... ποσώς με ενδιαφέρει.
...ή γιατι ο ανδρεας εθρεψε ενα σωρο στοματα, με δανεικα απο το μελλον :p

George978
11-02-10, 17:17
δεν προκειτε να σου απαντησω σε τπτ απολυτως , με τα πμ σου εδειξες οτι εχεις κομπλεξ με το ατομο μου οποτε καθε προσπαθεια διαλογου μαζι σου ειναι ανουσια.

vasper
11-02-10, 17:21
George978, εσύ διάβασες αυτό που μου έδωσες; Το έδωσες υπέρ των δικών σου επιχειρημάτων ή υπέρ των... δικών μου;

Από κει και πέρα, το ότι δεν τιμωρήθηκαν οι δεξιοί υπαίτιοι του εμφυλίου, αλλά μόνο οι αριστεροί, το ξέρουμε. Αφού οι αριστεροί έχασαν!!! Τώρα το να περιμένουμε να τιμωρηθούν... τι να σου πω. Πήγαινε και βρες τους τάφους τους και τιμώρησέ τους!!!

Ξέρει τι με χαλάει σε μια λαϊκή δημοκρατία; Ότι δεν μπορώ να την αλλάξω. Προτιμώ λοιπόν την προβληματική δημοκρατία που έχουμε τώρα, παρά τις ουρές με τα κουπόνια για ένα κομμάτι ψωμί... και τον πατερούλη να φροντίζει για τα πάντα... αρκεί να σκέφτομαι όπως θέλει εκείνος!!!

Συγνώμη, αλλά η γνώμη μου για τις λαϊκές δημοκρατίες είναι η ίδια γνώμη που έχω και για τις εθνικοσοσιαλιστικές δημοκρατίες... Δηλαδή, χίλιες φορές νεκρός, παρά κομμουνιστής ή ναζί. Και πρόσεξε, δεν εννοώ την φιλοσοφία του κομμουνισμού. Αντιθέτως η φιλοσοφία του είναι η καλύτερη. Είναι όμως και ουτοπική, ανεφάρμοστη (από το είδος μας - γιατί τα μυρμήγκια την εφαρμόζουν με επιτυχία εδώ και εκατομμύρια χρόνια) και όποτε έχει γίνει προσπάθεια εφαρμογής έχει καταλήξει σε στιγνές δικτατορίες.

Στο θέμα μας τώρα. Η ποινικοποίηση της απλής δημόσιας άρνησης ενός γεγονότος είναι φασισμός. Όχι του ίδιου είδους με αυτόν που προκάλεσε το ολοκαύτωμα, αλλά φασισμός... Τώρα αν κάποιος προσπαθεί και να αλλάξει την ιστορία με ψεύτικες μελέτες και ψευδή στοιχεία... φυσικά και πρέπει να είναι υπόλογος.

PopManiac
11-02-10, 17:31
Το offtopic σταματά εδώ...

MNP-10
11-02-10, 17:37
Είναι όμως και ουτοπική, ανεφάρμοστη (από το είδος μας - γιατί τα μυρμήγκια την εφαρμόζουν με επιτυχία εδώ και εκατομμύρια χρόνια) και όποτε έχει γίνει προσπάθεια εφαρμογής έχει καταλήξει σε στιγνές δικτατορίες.

Ο ορισμος του ανεφαρμοστου δεν προκυπτει απ'τις αποτυχημενες προσπαθειες (ποσο μαλλον οταν υπηρχαν σημαντικες προϋποθεσεις αποτυχιας).

Με αυτη τη λογικη, αμα πας πχ στο 1900, τοτε μπορει καποιος να πει "η πτηση του ανθρωπου ειναι ανεφαρμοστη...τοσοι δοκιμασαν και κανενας δε πετυχε" (και κατ'επεκταση ειναι ουτοπικο να προσπαθουμε).

Καλως ή κακως, το παρελθον δεν προδιαγραφει το μελλον της ανθρωποτητας. Αντιθετα, το παρελθον αποτελει το contrast πανω στο οποιο το μελλον μπορει να διαφοροποιηθει.

George978
11-02-10, 17:38
^^ ανα γεια σου :oneup:

uncharted
11-02-10, 17:44
Ο ορισμος του ανεφαρμοστου δεν προκυπτει απ'τις αποτυχημενες προσπαθειες (ποσο μαλλον οταν υπηρχαν σημαντικες προϋποθεσεις αποτυχιας).

Με αυτη τη λογικη, αμα πας πχ στο 1900, τοτε μπορει καποιος να πει "η πτηση του ανθρωπου ειναι ανεφαρμοστη...τοσοι δοκιμασαν και κανενας δε πετυχε" (και κατ'επεκταση ειναι ουτοπικο να προσπαθουμε).

Καλως ή κακως, το παρελθον δεν προδιαγραφει το μελλον της ανθρωποτητας. Αντιθετα, το παρελθον αποτελει το contrast πανω στο οποιο το μελλον μπορει να διαφοροποιηθει.
κακα τα ψεματα, ο μονος τροπος για να εφαρμοστει επιτυχημενα, ειναι να αλλαξει το ανθρωπινο DNA (αυτο θα γινει λογικα στο μελλον με γενετικη μηχανικη)... προς το παρον, ειμαστε εγωιστες και παρτακηδες σαν ειδος, δυστυχως

vasper
11-02-10, 17:51
Ο ορισμος του ανεφαρμοστου δεν προκυπτει απ'τις αποτυχημενες προσπαθειες (ποσο μαλλον οταν υπηρχαν σημαντικες προϋποθεσεις αποτυχιας).

Με αυτη τη λογικη, αμα πας πχ στο 1900, τοτε μπορει καποιος να πει "η πτηση του ανθρωπου ειναι ανεφαρμοστη...τοσοι δοκιμασαν και κανενας δε πετυχε" (και κατ'επεκταση ειναι ουτοπικο να προσπαθουμε).

Καλως ή κακως, το παρελθον δεν προδιαγραφει το μελλον της ανθρωποτητας. Αντιθετα, το παρελθον αποτελει το contrast πανω στο οποιο το μελλον μπορει να διαφοροποιηθει.

Εδώ δεν μιλάμε για τεχνικό επίτευγμα (το παράδειγμά σου ήταν λάθος) αλλά για κάτι πολύ ποιο... συμμετοχικό.

Σε γενικές γραμμές όμως δεν διαφωνώ. Μπορεί να εξελιχτούμε ως είδος κάποτε και να μπορέσουμε να εφαρμόσουμε σωστά τον κομμουνισμό. Μέχρι τότε όμως είναι ανεφάρμοστος.

Μπορούμε να επιστρέψουμε στο θέμα μας που είναι : Ποινικοποίηση της αρνησης του Ολοκαυτωματος

MNP-10
11-02-10, 18:01
κακα τα ψεματα, ο μονος τροπος για να εφαρμοστει επιτυχημενα, ειναι να αλλαξει το ανθρωπινο DNA (αυτο θα γινει λογικα στο μελλον με γενετικη μηχανικη)... προς το παρον, ειμαστε εγωιστες και παρτακηδες σαν ειδος, δυστυχως

Αυτο δεν ειναι θεμα DNA.. ειναι θεμα στενης και διευρυμενης αντιληψης η οποια σχηματιζεται απο την επιμορφωση και τις περιβαλλοντικες παραμετρους. Πχ ενα τσιγκανακι μεγαλωνει με πολυ μεγαλυτερη περιβαλλοντικη επιρροη ως προς το "κλεψε τον αλλο για να ζησεις" απο ενα πλουσιοπαιδο αστικης οικογενειας που δεν εχει καμμια τετοια αναγκη.

α) Στενη αντιληψη = "η προωθηση των ατομικων μου συμφεροντων γινεται καλυτερα εφοσον τα προωθησω εις βαρος των συμφεροντων των αλλων".
β) Διευρυμενη αντιληψη = "προωθω καλυτερα τα ατομικα μου συμφεροντα, εφοσον προωθησω την βελτιωση του συνολου του οποιου ειμαι μερος".

Το (β) ειναι το ιδιο μοντελο που εφαρμοζουν τα κυτταρα* και θα αποτελεσει το επομενο μοντελο της ανθρωποτητας. Ολα τα νεα οικονομικα και κοινωνικα συστηματα που θα προκυψουν απ'την καταρρευση των υφισταμενων συστηματων, θα εδραζονται στο (β).



* Στην αρχη οι μονοκυτταροι οργανισμοι ηταν μονοι τους αλλα μετα ειδαν οτι εχουν καλυτερες προοπτικες επιβιωσης εφοσον κανουν team-up. Οντως κανανε team-up και φτιαξανε πολυκυτταρους οργανισμους. Αυτο δε σημαινει οτι σταματησαν να λειτουργουν ως οντοτητες, αλλα οτι ο ευρυτερος οργανισμος που σχηματισαν εξασφαλιζε καλυτερα τα συμφεροντα επιβιωσης τους (και αρα βρεθηκαν σε πλεονεκτικοτερη θεση). Πχ ενα κυτταρο δεν εχει μακροσκοπικο mobility ωστε να εξασφαλισει πχ θρεπτικα συστατικα.. ενας ανθρωπος ομως εχει mobility και το εκμεταλλευεται προκειμενου να αποκτησει τροφη (και κατ'επεκταση να τροφοδοτησει τα κυτταρα).

Ακριβως το ιδιο fractal pattern συγκλισης και εννοποιησης για την προωθηση του ατομικου συμφεροντος μεσα απο το συλλογικο συμφερον, το οποιο εχει ξεκινησει πριν δισεκατομμυρια χρονια, θα επαναληφθει με την ανθρωποτητα η οποια θα σχηματισει μια πολυ-κυτταρικη ενοτητα που θα την αντιπροσωπευει ως ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ. Και στο πολυ απωτερο μελλον, το ιδιο fractal pattern θα συνεχισει οταν η ανθρωποτητα (ως ενα κυτταρο) θα ενωθει με αλλα κυτταρα προκειμενου να φτιαξουν κατι ανωτερο.

Σε πολιτικο/εθνικο επιπεδο η παραπανω fractalοειδης διαδικασια εχει ηδη προχωρησει τους τελευταιους δυο-τρεις αιωνες σε πολυ σημαντικο βαθμο και θα συνεχιστει μεχρι τη πληρη εννοποιηση των κρατων σε μια εννιαια δομη. Φυσικα καθε προσπαθεια εκμεταλλευσης αυτων των εννιαιων δομων, που προκαλει απεχεθεια στα κρατη-μελη, απομακρυνει χρονικα αυτο το ενδεχομενο. Δλδ αμα βγαινει πχ η Ευρωπη και περναει νομους που απαγορευουν τις ελευθεριες στο κρατος-μελος (πχ αρνηση ολοκαυτωματος=εγκλημα) τοτε ο πολιτης στο κρατος-μελος αρχιζει και διερωταται αν τελικα η ενωση ειναι αμοιβαιως επωφελης. Ο κοσμος σωστα αντιδρα στην αρνητικη εκδοχη της παγκοσμιοποιησης** την οποια και πρεπει να διαφοροποιησει απ'την θετικη εκδοχη. Η θετικη παγκοσμιοποιηση (πολυκυτταρικη ενοτητα σε νεα οντοτητα πολλαπλασιων δυνατοτητων) εχει να του προσφερει μονο πλεονεκτηματα.

** Υπαρχουν οργανωσεις οι οποιες γνωριζουν εδω και αιωνες πως εξελισσεται το συγκεκριμενο pattern και προσπαθουν, οπως ενας wind-surfer να δαμασει το κυμα, να δαμασουν το ολο convergence - υπερ τους. Δλδ να αποκτησουν τον ελεγχο της ενωμενης ανθρωποτητας, αντι η ανθρωποτητα να ειναι αυτορυθμιζομενη. Αυτες οι οργανωσεις εχουν καθαρα self-serving agenda, με λιγα λογια διατηρουν "στενη αντιληψη" για το ολο θεμα - χανοντας το δασος της διευρυμενης αντιληψης που θα εξυπηρετουσε καλυτερα τα συμφεροντα τους.

vasper
11-02-10, 18:08
Είναι πολύ ενδιαφέρον.... μήπως θα μπορούσε ένας admin να το κάνει split με τίτλο "Πρόοδος της ανθρωπότητας: Γενετική ή Ψυχολογική;" Σημείωση: Το β είναι αυτό που πιστεύω και εγώ, χωρίς όμως να θεωρώ ότι γίνεται μέσω μίας ισοπεδωτικής οικονομικής θεωρίας. Αυτό γιατί όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι αν ισχύσει αυτό 100% οδεύουμε προς απόλυτη εξειδίκευση (το κάθε κύτταρο κάνει συγκεκριμένα πράγματα και τίποτε άλλο).

MNP-10
11-02-10, 18:15
Είναι πολύ ενδιαφέρον.... μήπως θα μπορούσε ένας admin να το κάνει split με τίτλο "Πρόοδος της ανθρωπότητας: Γενετική ή Ψυχολογική;" Σημείωση: Το β είναι αυτό που πιστεύω και εγώ, χωρίς όμως να θεωρώ ότι γίνεται μέσω μίας ισοπεδωτικής οικονομικής θεωρίας. Αυτό γιατί όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι.

Ουτε και τα κυτταρα ειναι ιδια.. αλλα η διαφορετικοτητα τους ειναι που επιτρεπει στον ανθρωπο την υπαρξη διαφορων συστηματων στο σωμα του, που επιτρεπουν και πολλαπλες λειτουργιες τις οποιες ενα μονο ειδος κυτταρου θα ηταν αδυνατο να τις επιτυχει. Ομως, τα κυτταρα, δε σκεφτονται στη λογικη "εγω θα φαω πιο πολυ απο σενα γιατι προσφερω περισσοτερο". Σε μια τετοια περιπτωση το ανθρωπινο σωμα θα αποκτησει προβληματα. Ολα "τρωνε" οτι και οσο χρειαζονται προκειμενου να αποδωσουν αυτα που πρεπει να αποδοσουν. Σε διαφορετικη περιπτωση το συστημα παρουσιαζει δυσλειτουργιες, οχι αναντιστοιχες με αυτες που παρουσιαζουν οι κοινωνικες ανισοτητες μεταξυ ΗΠΑ και Αϊτης πχ.

uncharted
11-02-10, 18:21
Αυτο δεν ειναι θεμα DNA.. ειναι θεμα στενης και διευρυμενης αντιληψης η οποια σχηματιζεται απο την επιμορφωση και τις περιβαλλοντικες παραμετρους. Πχ ενα τσιγκανακι μεγαλωνει με πολυ μεγαλυτερη περιβαλλοντικη επιρροη ως προς το "κλεψε τον αλλο για να ζησεις" απο ενα πλουσιοπαιδο αστικης οικογενειας που δεν εχει καμμια τετοια αναγκη.
κι ομως, και το πλουσιοπαιδο την ιδια επιμορφωση εχει (απλα με αλλα κινητρα)
ο φτωχοδιαβολος κλεβει για να επιβιωσει
ο πλουσιος εχει εξασφαλισμενη την επιβιωση του και κλεβει για να πλουτισει κι αλλο

προφανως ο πλουσιος δεν θα ασχοληθει με μικροκλοπες, δες για παραδειγμα τον ψωμιαδη και την ασπις ;)


α) Στενη αντιληψη = "η προωθηση των ατομικων μου συμφεροντων γινεται καλυτερα εφοσον τα προωθησω εις βαρος των συμφεροντων των αλλων".
β) Διευρυμενη αντιληψη = "προωθω καλυτερα τα ατομικα μου συμφεροντα, εφοσον προωθησω την βελτιωση του συνολου του οποιου ειμαι μερος".

Το (β) ειναι το ιδιο μοντελο που εφαρμοζουν τα κυτταρα* και θα αποτελεσει το επομενο μοντελο της ανθρωποτητας. Ολα τα νεα οικονομικα και κοινωνικα συστηματα που θα προκυψουν απ'την καταρρευση των υφισταμενων συστηματων, θα εδραζονται στο (β).



* Στην αρχη οι μονοκυτταροι οργανισμοι ηταν μονοι τους αλλα μετα ειδαν οτι εχουν καλυτερες προοπτικες επιβιωσης εφοσον κανουν team-up. Οντως κανανε team-up και φτιαξανε πολυκυτταρους οργανισμους. Αυτο δε σημαινει οτι σταματησαν να λειτουργουν ως οντοτητες, αλλα οτι ο ευρυτερος οργανισμος που σχηματισαν εξασφαλιζε καλυτερα τα συμφεροντα επιβιωσης τους (και αρα βρεθηκαν σε πλεονεκτικοτερη θεση). Πχ ενα κυτταρο δεν εχει μακροσκοπικο mobility ωστε να εξασφαλισει πχ θρεπτικα συστατικα.. ενας ανθρωπος ομως εχει mobility και το εκμεταλλευται προκειμενου να αποκτησει τροφη (και κατ'επεκταση να τροφοδοτησει τα κυτταρα).

Ακριβως το ιδιο fractal pattern συγκλισης και εννοποιησης για την προωθηση του ατομικου συμφεροντος μεσα απο το συλλογικο συμφερον, το οποιο εχει ξεκινησει πριν δισεκατομμυρια χρονια, θα επαναληφθει με την ανθρωποτητα η οποια θα σχηματισει μια πολυ-κυτταρικη ενοτητα που θα την αντιπροσωπευει ως ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ. Και στο πολυ απωτερο μελλον, το ιδιο fractal pattern θα συνεχισει οταν η ανθρωποτητα (ως ενα κυτταρο) θα ενωθει με αλλα κυτταρα προκειμενου να φτιαξουν κατι ανωτερο.
δεν ειναι η πρωτη φορα που το ακουω αυτο, κι εγω το πιστευω, αλλα θελει δραστικες αλλαγες για να γινει

πρεπει να ισοπεδωθει η προσωπικοτητα του ατομου και ο εγωισμος -> παρα πολυ δυσκολο (μονο με γενετικη μηχανικη οπως ειπα, αλλα τοτε δεν θα μιλαμε για homo sapiens, αλλα για ενα εξελιγμενο ειδος homo κατι)

χωρια το "διαιρει και βασιλευε" που υπαρχει σε ολες τις εκφανσεις της ζωης μας (απο ποδοσφαιρο, μεχρι ο,τι μπορεις να φανταστεις)

τα κυτταρα δεν εχουν προσωπικοτητα και ανταγωνιστικες τασεις... ηταν πιο ευκολος ο συνασπισμος τους


Σε πολιτικο/εθνικο επιπεδο η παραπανω fractalοειδης διαδικασια εχει ηδη προχωρησει τους τελευταιους δυο-τρεις αιωνες σε πολυ σημαντικο βαθμο και θα συνεχιστει μεχρι τη πληρη εννοποιηση των κρατων σε μια εννιαια δομη. Φυσικα καθε προσπαθεια εκμεταλλευσης αυτων των εννιαιων δομων, που προκαλει απεχεθεια στα κρατη-μελη, απομακρυνει χρονικα αυτο το ενδεχομενο. Δλδ αμα βγαινει πχ η Ευρωπη και περναει νομους που απαγορευουν τις ελευθεριες στο κρατος-μελος (πχ αρνηση ολοκαυτωματος=εγκλημα) τοτε ο πολιτης στο κρατος-μελος αρχιζει και διερωταται αν τελικα η ενωση ειναι αμοιβαιως επωφελης. Ο κοσμος σωστα αντιδρα στην αρνητικη εκδοχη της παγκοσμιοποιησης την οποια και πρεπει να διαφοροποιησει απ'την θετικη εκδοχη. Η θετικη παγκοσμιοποιηση (πολυκυτταρικη ενοτητα σε νεα οντοτητα πολλαπλασιων δυνατοτητων) εχει να του προσφερει μονο πλεονεκτηματα.
συμφωνω, αλλα οπως ειπα, χρειαζεται τεχνολογικη προοδος (οπως και με το αεροπλανο, απετυχε τοτε, γιατι δεν υπηρχε το καταλληλο τεχνολογικο υποβαθρο)

χωρις δραστικη επεμβαση στο γενετικο υλικο, το καλυτερο που μπορουμε να πετυχουμε σαν ανθρωποτητα, ειναι ενα ισορροπημενο κραμα καπιταλισμου + σοσιαλισμου (σκανδιναβικες χωρες)... κομμουνισμο δεν...

vasper
11-02-10, 18:31
Ουτε και τα κυτταρα ειναι ιδια.. αλλα η διαφορετικοτητα τους ειναι που επιτρεπει στον ανθρωπο την υπαρξη διαφορων συστηματων στο σωμα του, που επιτρεπουν και πολλαπλες λειτουργιες τις οποιες ενα μονο ειδος κυτταρου θα ηταν αδυνατο να τις επιτυχει. Ομως, τα κυτταρα, δε σκεφτονται στη λογικη "εγω θα φαω πιο πολυ απο σενα γιατι προσφερω περισσοτερο". Σε μια τετοια περιπτωση το ανθρωπινο σωμα θα αποκτησει προβληματα. Ολα "τρωνε" οτι και οσο χρειαζονται προκειμενου να αποδωσουν αυτα που πρεπει να αποδοσουν. Σε διαφορετικη περιπτωση το συστημα παρουσιαζει δυσλειτουργιες, οχι αναντιστοιχες με αυτες που παρουσιαζουν οι κοινωνικες ανισοτητες μεταξυ ΗΠΑ και Αϊτης πχ.

Εδώ κάνεις σοβαρά λάθη στην σκέψη σου. Υπάρχουν μεν διαφορετικά κύτταρα, αλλά ένα κύτταρο της καρδιάς δεν εκτελεί τις ίδιες λειτουργίες με ένα κύτταρο δέρματος ούτε και μπορεί. Υπάρχουν 200 διαφορετικά είδη κυττάρων στον άνθρωπο. Όμως κύτταρα υπάρχουν τρισεκατομμύρια (περίπου 100 τρις σε έναν ενήλικα). Αυτό σημαίνει ότι είναι πλήρως εξειδικευμένα. Για παράδειγμα υπάρχουν 30 τρις ερυθρά αιμοσφαίρια.

Στην ανθρώπινη κοινωνία όμως πως το εφαρμόζεις αυτό; Απλά δεν μπορείς. Που ξέρεις εσύ πόσο και τι χρειάζομαι εγώ; Αν π.χ. μπορώ να γράψω μουσική σαν τον Μότσαρτ αλλά και να σκάψω το έδαφος για κάρβουνο επειδή έχω μπράτσα... και δεν σου φτάνουν αυτοί που σκάβουν...θα αποφασίσεις να σκάψω για κάρβουνο και εγώ θα πρέπει να το κάνω για το καλό του συνόλου; Πως αυτό βοηθάει το δικό μου συμφέρον; Γιατί θα έχω να φάω; Μα το θέμα δεν είναι να έχω να φάω, αλλά να δημιουργήσω.

Η τέλεια ανθρώπινη κοινωνία έχει περιγραφεί και δεν είναι ο κομμουνισμός. Είναι όμως δημιούργημα ενός ανθρώπου που βγήκε από τον καπιταλισμό και μέσα από την βαρβαρότητα του ανθρώπινου είδους ανακάλυψε το μεγαλείο που μπορεί να κρύψει μέσα του. Η τέλεια αυτή ανθρώπινη κοινωνία είναι εξελιγμένη τεχνολογικά και ψυχολογικά και όσο και να φαίνεται αστείο είναι το Star Trek (αν το φανταστούμε χωρίς το ταξίδι στα άστρα βέβαια).

MNP-10
11-02-10, 18:32
Ολες οι αποριες θα λυθουν - και ολα θα γινουν.. την καταλληλη ωρα ;)

vasper
11-02-10, 18:40
Ολες οι αποριες θα λυθουν - και ολα θα γινουν.. την καταλληλη ωρα ;)

Αυτός είναι και ο λόγος αποτυχίας του κομμουνισμού. Δεν υπάρχει ΘΑ. Η θα λυθούν τώρα... ή ευχαριστούμε αλλά δεν θα πάρουμε!!! :p

spodos
11-02-10, 18:54
Αυτο δεν ειναι θεμα DNA.. ειναι θεμα στενης και διευρυμενης αντιληψης η οποια σχηματιζεται απο την επιμορφωση και τις περιβαλλοντικες παραμετρους. Πχ ενα τσιγκανακι μεγαλωνει με πολυ μεγαλυτερη περιβαλλοντικη επιρροη ως προς το "κλεψε τον αλλο για να ζησεις" απο ενα πλουσιοπαιδο αστικης οικογενειας που δεν εχει καμμια τετοια αναγκη.

α) Στενη αντιληψη = "η προωθηση των ατομικων μου συμφεροντων γινεται καλυτερα εφοσον τα προωθησω εις βαρος των συμφεροντων των αλλων".
β) Διευρυμενη αντιληψη = "προωθω καλυτερα τα ατομικα μου συμφεροντα, εφοσον προωθησω την βελτιωση του συνολου του οποιου ειμαι μερος".


με βρίσκουν σύμφωνο οι απόψεις σου και με εκφράζουν
δεν είναι θέμα εξωτερικής παρέμβασης με διάφορα μέσα είναι θέμα διευρυμένης αντίληψης του ατομικού συμφέροντός "μου". και απ αυτό το δεύτερο εμείς που μοιράσαμε τα φώτα στον κόσμο (φαίνεται πως τα μοιράσαμε όλα και δεν μας έμεινε καθόλου φως για αυτό και δεν βλέπουμε μακρύτερα απ τη μύτη μας) οι σύγχρονοι Έλληνες πάσχουμε βαριά. αθεράπευτα βαριά.

GZahos
11-02-10, 18:56
Ο ορισμος του ανεφαρμοστου δεν προκυπτει απ'τις αποτυχημενες προσπαθειες (ποσο μαλλον οταν υπηρχαν σημαντικες προϋποθεσεις αποτυχιας).

Με αυτη τη λογικη, αμα πας πχ στο 1900, τοτε μπορει καποιος να πει "η πτηση του ανθρωπου ειναι ανεφαρμοστη...τοσοι δοκιμασαν και κανενας δε πετυχε" (και κατ'επεκταση ειναι ουτοπικο να προσπαθουμε).

Καλως ή κακως, το παρελθον δεν προδιαγραφει το μελλον της ανθρωποτητας. Αντιθετα, το παρελθον αποτελει το contrast πανω στο οποιο το μελλον μπορει να διαφοροποιηθει.

Λουλουδια. Η πτηση δοκιμαζοταν απο τους εραστες της, και οι μονοι που ρισκαραν την τσεπη τους και την ασφαλεια τους ηταν αυτοι που την δοκιμασαν. Ηταν προιον εθελοντισμου, στην infancy της και δεν επιβληθηκε σε κανεναν. Το αξιαγαπητο αυτο συστημα του οποιου υπεραμυνονται καποιοι, οπου εφαρμοστηκε εκανε μαυρες τις ζωες των ανθρωπων πριν προλαβεις να πεις chiktika fastpaws.

Δεν προκειται να τσακισουμε ξανα και ξανα το μελλον των ανθρωπων(αρκετα το τσακιζουμε και τωρα οπως ειναι...) μονο και μονο επειδη καποιοι ισχυριζονται οτι το αγαπητο τους "συστημα" απλα "δεν εφαρμοστηκε σωστα" απο ολες τις χωρεις στις οποιες δοκιμαστηκε, και θα εφαρμοστει σωστα, που, εδω στην Ελλαδα. Στην παρτακισταν land, οπου το μονο που θα καταφερει θα ειναι κα δημιουργησει μια καινουργια γενια πλουσιων, risen from the workers and stealing from us all, χωρις ουσιαστικα να υπαρχει καμμια απολυτως διαφορα με πριν, σε αυτο το θεμα. Οσοι το δοκιαμασαν, καταφεραν και καναν τις ζωες των ανθρωπων σαν τα μουτρα τους. Ευχαριστουμε αλλα δεν θα παρουμε.

MNP-10
11-02-10, 19:30
Αυτός είναι και ο λόγος αποτυχίας του κομμουνισμού. Δεν υπάρχει ΘΑ. Η θα λυθούν τώρα... ή
ευχαριστούμε αλλά δεν θα πάρουμε!!!


Δεν υπαρχει καμμια βιασυνη... Επισης το fractal pattern ισχυει πολυεπιπεδα. Δλδ οταν βλεπεις οτι ακομα σε πολιτικο (ή ακομα και θρησκευτικο) επιπεδο η ανθρωποτητα απεχει απ'την εννοποιηση, απεχει παραλληλα και στο ατομικο επιπεδο.

Η Αμερικη χρειαστηκε παρα πολλα χρονια για να ενωθει στην σημερινη μορφη των ΗΠΑ. Ετσι και η Ευρωπη το "παλευει" 50+ χρονια και ακομα δεν εχει φθασει στην τελικη μορφη. Και ακομα συζηταμε για "μερη", οχι για πληρη εννοποιηση (!).

Τα θεματα των οικονομικων μοντελων που θα προκυψουν θα γινουν εμφανη οταν ερθει η ωρα τους, οχι επειδη υπαρχει καποια αναβλητικοτητα για το ολο θεμα, αλλα επειδη οταν εχεις συνηθισει στη καπιταλιστικη σκεψη μοιραια θα επεξεργαστεις το νεο μοντελο με βαση αυτα που ηδη θεωρεις "λογικα" - οπως αντικατοπτριζεται και απο τις αποριες που εκφραζεις. Ομως οι βασικες παραδοχες στα προηγουμενα οικονομικα συστηματα ειναι ακυρες στο νεο οικονομικο συστημα.

Θα δωσω μια αναλογια για να καταλαβεις καλυτερα τι εννοω:

Το σωμα λειτουργει με minimum effort / maximum efficiency. Δλδ αμα θες να σηκωσεις ενα βαρος ή να τρεξεις θα καψεις τις θερμιδες που χρειαζεσαι. Επισης το σωμα σου εχει καποιους συγκεκριμενους μυς για να το κανει.. δεν ασκει 100 Newton απ'τη μια 150 Newton απ'την αλλη και στο τελος παιρνει τα 50 Newton της διαφορας (με τα 100 Newton να ειναι φυρα εξοντωσης των δυναμεων).

Ο καπιταλισμος ξεκιναει με μια παραδοχη οτι αναπτυξη = μεγαλυτερος τζιρος = μεγαλυτερη οικονομικη δραστηριοτητα. Αρα οσο το δυνατον περισσοτερη οικονομικη δραστηριοτητα (ειτε αυτο λεγεται εργασια, ειτε λεγεται καταναλωση και εμποριο), "τοσο το καλυτερο". Και ετσι μπαινεις σε ενα trip να καταναλωνεις ολο και περισσοτερο, να "φτιαχνεις δουλειες" (γιατι ανεργια = κακο) κτλ. Φανταζεσαι ομως τα κυτταρα ή τους μυς του σωματος να καταναλωνουν ανεξελεγκτα ή να κανουν παραλληλισμο εργασιων "γιατι πρεπει να δουλευουν" και να πηγαινει κοντρα το ενα συστημα στο αλλο (market competition & parallelism)?

Το σωμα, σε αντιθεση με τον καπιταλισμο, οταν δεν εχει δουλεια, δεν "φτιαχνει δουλεια" για να καταπολεμησει την ανεργια - ουτε συντηρει τεχνητα επιπεδα εργασιας (οπως ο κομμουνισμος που αντι να κατεβασει το workload στα απαραιτητα 3ωρα τα κρατησε 8ωρα με τους δημ. υπαλληλους να καθονται ολη μερα). Επισης ενω στον καπιταλισμο 2 ή 10 εταιρειες μπορει να κανουν το ιδιο εργο και να ξοδευουν τεραστιους πορους στον αγωνα του "ανταγωνισμου", αυτο, στο σωμα, θα δημιουργουσε αρρωστια.

Υπαρχουν πολλες παραδοχες του καπιταλισμου (και λιγο λιγοτερες του κομμουνισμου) που απλα δεν ισχυουν οταν προσπαθεις να επεξεργαστεις το νεο συστημα - του οποιου η ωρα δεν εχει ερθει ακομα. Το οικονομικο συστημα της εννοποιημενης ανθρωποτητας χρειαζεται προετοιμασια και χρονο και υβριδοποιει τα καλα των δυο οικονομικων συστηματων, αφαιροντας ταυτοχρονα τα αρνητικα τους. Ειναι πραγματικα ενα "best of both worlds" μοντελο - το οποιο συναδει και με τους τροπους της φυσης.

pelasgian
12-02-10, 02:38
η συκοφαντια των δεξιων δεν εχει ορια , για τους εβραιους http://en.wikipedia.org/wiki/Jewish_Autonomous_Oblast


Δυστυχώς φίλε μου δεν είναι έτσι. Ο Στάλιν τους ρήμαξε τους Εβραίους. Τους έταξε περιοχή, τους μάζεψε και μετά τους πετσόκοψε. Είχα δει σχετική εκπομπή του BBC και μου σηκώθηκε η τρίχα. Δεν ήταν οι μόνοι, εδώ γκρέμισε λαμπρή εκκλησία στη Μόσχα και έβαλε τα υλικά της για το μετρό της μόσχας και μετά έκτισε κολυμβητήριο από πάνω. Αυτή την εκκλησία πήγα την είδα όταν την ξαναέφτιαξαν και ήταν κόσμημα. Κάτι σα να γκρεμίζεις την ακρόπολη και να τη κάνεις ποδοσφαιρικό γήπεδο.

Ο άνθρωπος ήταν ανισόρροπος, στα ίδια περίπου κυβικά με τον άλλο μεγάλο σοσιαλιστή, το Χίτλερ. Και ο Μουσολίνη πριν το γυρίσει σε φασίστας, και αυτός σοσιαλιστής ήταν.

Έχω μία θεωρία για αυτό, αυτοί οι άνθρωποι ήταν πεπεισμένοι άνευ επιφυλάξεων για την ορθότητα της ιδεολογίας τους, και έριξαν το φταίξιμο για το ότι είχε δυσκολίες στην εφαρμογή της στη κακότητα των μεμονωμένων ανθρώπων, οπότε όλους αυτούς του κακούς τους κόντυναν με συνοπτικές διαδικασίες.

Σχετικά με τον εμφύλιο, ο κόσμος μοιράστηκε στη Γιάλτα. Η εδώ ηγεσία των ενόπλων τμημάτων του ΚΚΕ και των άλλων ομάδων ή το γνώριζαν και ήταν πολύ βλάκες, ή ήταν πολύ βλάκες και δεν το γνώριζαν. Οι αστικές ομάδες των αριστερών ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΝ και ήταν ΘΥΜΑΤΑ ΥΠΕΡΖΗΛΩΤΩΝ «εθνικοφρόνων».

Ανεξαρτήτως όμως του ήξεραν ή δεν ήξεραν ότι έχουν υποστήριξη του εξωτερικού, όποιος γυρίσει όπλο σε άλλο έλληνα και σκοτώνει, βιάζει, καταστρέφει είναι ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ του. Αξιολογότατες μορφές της αριστεράς, έχουν τοποθετηθεί ότι αυτό ήταν λάθος.

Ηλίθιοι μόνο υποστηρίζουν ποδοσφαιρικά τη μία ή την άλλη πλευρά του μακελιού, ακόμα και αν νομικά και στη συνείδηση της ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ, η μία πλευρά ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ. Τράβα πέστο αυτό στους αδικοσκοτωμένους, ή τους εκτοπισμένους, ή τους ατιμασμένους, ή αυτούς που έθαψαν τα παιδιά τους.

Λέμε για την ποινικοποίηση της άρνησης του ολοκαυτώματος. Θα έπρεπε να ποινικοποιήσουμε την υποστήριξη των αντιπάλων του εμφυλίου και το δηλητηριασμό της νέας γενιάς με τους κομπλεξισμούς των χαμένων.

Η συμφωνία που είχε δοθεί, ήταν χάρη. Προτιμήσαν κάποιοι το αίμα και πήραν στο λαιμό τους φίλους και αντιπάλους. Έχασαν. Τελείωσε.

Όπως τελείωσε και η Σοβιετική Ένωση.

Όπως και η Κίνα.

Και εις άλλα με υγείαν.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 12 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Υπαρχουν πολλες παραδοχες του καπιταλισμου (και λιγο λιγοτερες του κομμουνισμου) που απλα δεν ισχυουν οταν προσπαθεις να επεξεργαστεις το νεο συστημα - του οποιου η ωρα δεν εχει ερθει ακομα. Το οικονομικο συστημα της εννοποιημενης ανθρωποτητας χρειαζεται προετοιμασια και χρονο και υβριδοποιει τα καλα των δυο οικονομικων συστηματων, αφαιροντας ταυτοχρονα τα αρνητικα τους. Ειναι πραγματικα ενα "best of both worlds" μοντελο - το οποιο συναδει και με τους τροπους της φυσης.

Τα καλύτερα μεταξύ του καπιταλισμού και του κομμουνισμού;
Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Αν το προσπαθήσετε, θα σας πολεμήσω.
Το οποίο συνάδει και με τους τρόπους της φύσης.
«Σου σπάσω κεφάλι, σου κόψω λαρύγγι, πάρει γυναίκα, φάει φαϊ, κλάσει και φύγει, ΟΥΓΚ!». :crazy:

ΑΥΤΟ ΣΥΝΑΔΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ. :lol:
(Αν σε ενδιαφέρει δηλαδή να είσαι πολύ .... φυσικός.) :p

GZahos
12-02-10, 02:41
Τα καλύτερα μεταξύ του καπιταλισμού και του κομμουνισμού;
Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Αν το προσπαθήσετε, θα σας πολεμήσω.
Το οποίο συνάδει και με τους τρόπους της φύσης.
«Σου σπάσω κεφάλι, σου κόψω λαρύγγι, πάρει γυναίκα, φάει φαϊ, κλάσει και φύγει, ΟΥΓΚ!». :crazy:Α

GZahos approves this message.

MNP-10
12-02-10, 03:20
Τα καλύτερα μεταξύ του καπιταλισμού και του κομμουνισμού;


Νομιζω εχεις βαλει στο μυαλο σου περιεργα πραγματα - αλλα υπαρχουν απλα παραδειγματα: Εξαλειψη παραλληλισμου (κομμουνισμος) + efficiency (καπιταλισμος) = best.

Ειναι τυχαιο οτι οι επιχειρησεις ελκονται σε mergers και καταληγουν σε μονοπωλια? Και τι συμβαινει μετα? Το ιδεατο της αυτορυθμισης της καπιταλιστικης αγορας, γινεται κατι απιαστο και ουτοπικο. Τα κρατη, αναγνωριζοντας το ως fundamental flaw του καπιταλισμου φτιαχνουν επιτροπες ανταγωνισμου για να διατηρουν τον ανταγωνισμο - εστω και τεχνητα (πχ σπαζοντας εταιρειες). Ομως αυτο δε θα επρεπε να συμβαινει στον καπιταλισμο (οπως και οι δικτατορες δε θα επρεπε να υφιστανται στον κομμουνισμο - αφου η εξουσια ειναι απ'το λαο και για το λαο, οχι εναντιον του).

Σε καθε περιπτωση οι επιχειρησεις βλεπουν οτι οι οικονομιες κλιμακας επι τεραστιου marketshare ειναι ασυναγωνιστα αποδοτικοτερες και ελκονται προς την εξαλειψη του παραλληλισμου και την ολοκληρωτικη εννοποιηση (εφοσον δεν υπαρχει τεχνητη παρεμβαση). Αρα ο καπιταλισμος ελκεται στην πραξη απ'το αποδοτικοτερο και κομμουνιστικοτερο μοντελο διαχειρισης: αυτο της εξαλειψης των πολλαπλων αλληλοσυγκρουωμενων παραγωγικων οντοτητων και την επικεντρωση ολων των προσπαθειων για μεγιστη αποτελεσματικοτητα προς μια εννιαια κατευθυνση.

Επισης, ακομα και τα πιο καπιταλιστικα κρατη, δε θα δεις να φτιαχνουν 10 παραλληλους δρομους ή γεφυρες "για να υπαρχει επιλογη". Φανταζεσαι 10 γεφυρες στο Ριο-Αντιρριο ωστε "να εχεις επιλογη" απο ποια θα περασεις? Μαθηματικα δε βγαινει.. γιατι αν κανει 1 δις ευρω η μια, μετα θες 10 δις για τις 10.. και το εισιτηριο για τη καθε μια θα πρεπει να ειναι 10Χ για να γινει αποσβεση το κοστος του 1 δις στο εν δεκατο του market share.

Ο τροπος της φυσης, εν προκειμενω, ειναι οτι το σωμα σου, αν το προσεξεις, εχει τα απολυτως απαραιτητα. Δεν εχεις 5 εγκεφαλους, 3 καρδιες, 5 συκωτια "για να επιλεξεις", ουτε αυτα ανταγωνιζονται αναμεταξυ τους.

Βλεπεις πως μπορεις ευκολα να παρεις τα καλα απ'τα 2 μοντελα και να τα υβριδοποιησεις με τον πλεον φυσικο τροπο? Οσο το intellect της ανθρωποτητας αυξανεται και απεγκλωβιζεται απο ψυχολογικες και κοινωνικες προκαταληψεις, τοσο πιο ξεκαθαρα θα αναγνωριζονται και εφαρμοζονται οι μαθηματικα ανωτερες λυσεις που θα μας εννοποιησουν.

Πριν 2500 χρονια επικρατουσε η λογικη της πολης-κρατους. Αν ελεγες σε καποιον για εννοποιηση ως "Ελλαδα" θα σε κοιταγε λιγο περιεργα. Και ομως, εδω ειμαστε πλεον, ως Ελληνες. Οχι ως Αθηναιοι, Σπαρτιατες, Θηβαιοι και Μακεδονες.

Το fractal pattern δε τελειωσε ομως στο

Διασπαρτοι ανθρωποι -> πυρηνικες οικογενειες -> φυλες -> χωρια -> πολεις-κρατη -> συνοσμπονδιες πολεων (κρατη στις μερες μας) -> αυτοκρατοριες / (συνομοσπονδιες κρατων στις μερες μας). Υπολειπονται δυο εξελικτικα βηματα ακομα. Και στο πρωτο εκ των δυο, ειναι η "ασπιδα" της ανθρωποτητας εναντια στα αυτοκαταστροφικα φαινομενα που εκδηλωνει (ειτε λεγεται ρατσισμος, ειτε λεγεται πολεμος και αλληλοσπαραγμος). Καμμια τεχνητη μεθοδος, σαν αυτη που επιχειρειται απ'τους Ευρωπαιους, δεν προκειται να επιταχυνει κατι τετοιο.



We need to pass on this memory to our young generations. From an early age, future European citizens must be made aware that no country will tolerate these insane actions, and that vigilance is an absolute necessity when faced with provocations and extremism. We need to continuously fight against everything that divides and damages humanity, such as those who reject people or show hatred towards those who are different. This is how we will strengthen, without fail, the model for society where mutual respectand tolerance guides our actions.


No tolerance.. fight.. respect.. δλδ ενας "to do & not to do guide". Λες και οι χιλιετιες απαγορευσης αντικοινωνικης συμπεριφορας (πχ ληστειες, φονοι) εξαλειψαν αυτα τα φαινομενα. Και ουτε προκειται να εξαλειφθουν εφοσον η "καταπολεμηση τους" γινεται σε λαθος βαση. Δεν ειναι μεσω απαγορευσεων που θα λυθει το οτιδηποτε. Ειναι μεσω της συλλογικης εξασκησης σε διευρυμενη λογικη για την επιδιωξη του κοινου συμφεροντος. Ενα θετικο κινητρο αυταποδεικτης αξιας για τον καθενα που εφαρμοζει την ανωτερη λογικη.

pelasgian
12-02-10, 03:59
Ως συμβουλή marketing, ό,τι φτιάξετε, μην το ονομάσετε: «τα καλύτερα από το καπιταλισμό και το κομμουνισμό». Θα σας πυροβολήσουν πριν προφτάσετε να εξηγήσετε.

Σχετικά με τη «κακή φύση του ανθρώπου». Δεν πιστεύω σε αυτήν. Ούτε στο «καλό» και το «κακό», ούτε στο yin and yang.

Μπορεί στο πολιτισμό μου να φτιάχνουμε δωρικές κολώνες και οι ιάπωνες να φτιάχνουν παγώδες. Και στους δύο μας αρέσει το ωραίο του άλλου. Επίσης, αν κάτι είναι λογικό στα ελληνικά, είναι λογικό και στα γιαπωνέζικα.

Αν είμαι 2 μέτρα, 120Kg και μου ζητήσουν οι δικοί μου να παραδώσω τη θέση μου, αλλά δεν το κάνω και κερδίσω παρανομώντας ως προς τις διαταγές μου, μπορεί να είμαι ανήθικος επειδή δεν υπάκουσα, αλλά θα είμαι «ωραίος» επειδή δεν υπάκουσα. Και αυτό θα είναι «ωραίο» για πολλούς λαούς, αλλά μπορεί να είναι ηθικό ή ανήθικο για πολλούς άλλους.

Αν ο 1.60μ και 45 κιλά φίλος μου τη κάνει αλά γαλλικά και ΓΛΥΤΩΣΕΙ από τα «ζώα», τότε και αυτός θα είναι «ωραίος» και «μάγκας» που τα κατάφερε και δεν τον έκαναν κιμά.

Αν η 100 χρονών γιαγιά μου και η 18χρονη φίλη μου βάλει ένα μίνι και βγει να πιει ένα ποτό, θα είναι και οι δύο ανήθικες, αναλόγως του τι πιστεύει ο καθένας, αλλά το δεύτερο θα είναι ωραίο για όλους, το παραδεχθούν ή όχι :)

Εγώ πιστεύω ότι οι πολιτισμοί θα πρέπει να συνεννοηθούν μόνο στη βάση του «ωραίου» και το «άσχημου», του «λογικού» και το «παραλόγου», του «αληθούς» και του «ψευδούς». Η ηθική δεν είναι πανανθρώπινη.

Πράγματι, οι ίδιες πράξεις, που αναλόγως της ηθικής του καθενός είναι «καλές» ή «κακές» ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, μπορούν σε διαφορετικές συνθήκες να είναι «ωραίες» και «άσχημες».

Η καλαισθησία και η λογική είναι οι πανανθρώπινες αξίες. Ακόμα και με διαφορετική νοοτροπία πολιτισμοί, το λογικό το βλέπουν ως λογικό και το καλαίσθητο ως καλαίσθητο.

Για το τι είναι ηθικό και το «τι πρέπει», μπορεί και να σφαχτούν μεταξύ τους. Για αυτό και οι ηθικοί διαμορφωτές, πάνε παρέα με τους πολιτικούς διαμορφωτές, ειδικά αυτούς που έχουν στα χέρια τους τις κρατικές μηχανές του κιμά, τους στρατούς.

pacu
12-02-10, 04:07
Νομιζω εχεις βαλει στο μυαλο σου περιεργα πραγματα - αλλα υπαρχουν απλα παραδειγματα: Εξαλειψη παραλληλισμου (κομμουνισμος) + efficiency (καπιταλισμος) = best.


Ο παραλληλισμός οδηγεί την εξέλιξη, τα ανταγωνιστικότερα μοντελά κερδίζουν (προιόντα, υπηρεσίες)... και τα άλλα τα τρώει η μαρμάγκα αργά ή γρήγορα και έχεις έτσι καλύτερη απόδωση από ότι εάν δούλευαν δημόσιοι υπάλληλοι που βαριούνται την ζωή τους.


Ειναι μεσω της συλλογικης εξασκησης σε διευρυμενη λογικη για την επιδιωξη του κοινου συμφεροντος. Ενα θετικο κινητρο αυταποδεικτης αξιας για τον καθενα που εφαρμοζει την ανωτερη λογικη.



Και κάτι άλλο σημαντικό, στον υπαρκτό σοσιαλισμό δεν είχαν πολιτικούς κρατούμενους... μόνο «ψυχασθενείς». ;)

WAntilles
12-02-10, 04:14
Μας τά 'χουνε πρήξει με το ολοκαύτωμα.

Ολοκαύτωμα έγινε.

Αλλά δεν ήταν το μόνο ολοκαύτωμα.

Ολοκαύτωμα γίνεται εδώ και 2000 χρόνια από την εκκλησία.

Ολοκαύτωμα έγινε για αιώνες και από τους Ευρωπαίους στις αποικίες τους.

Ολοκαύτωμα έγινε και από τους ΕΠΑνούς στους εκεί γηγενείς πληθυσμούς.

Και τα τελευταία 30 χρόνια γίνεται συστηματικό ολοκαύτωμα στην Παλαιστίνη και τη Γάζα, από το Ισραήλ, στους Παλαιστίνιους.

Αλλά γι' αυτό όλοι γαργάρα βέβαια.

pelasgian
12-02-10, 04:21
Μπερδεύεις τον όρο Ολοκαύτωμα, με τη Γενοκτονία και τους Μαζικούς Φόνους.

Στη Παλαιστίνη είναι εισβολή, κατοχή και μαζικοί φόνοι στα όρια της εθνοκάθαρσης.

Αν καθαρίσουν το σύνολο των Αράβων, τότε θα είναι ολοκαύτωμα.

Οι Ναζί αυτό το κάναν! Δεν έμεινε λέπι από Εβραίους στην Ευρώπη.

Οι Εγγλέζοι που είναι πιο πρακτικοί, το έκαναν καλύτερα (αφού τους σφάξαν μία στο Γιόρκ πριν 3-4 αιώνες) τους έστειλαν στα δόντια του λύκου αφού τους χάρισαν μία πατρίδα που πάντα θέλαν.

Μία καμμένη από τον ήλιο έρημο, που ανήκει σε άλλους, οι συγγενείς των οποίων ακονίζουν τα μαχαίρια για να τους λιανίσουν και ετοιμάζονται να κάνουν και πυρηνικές δοκιμές, ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ, να μπουρδελοποιούν τη περιοχή για να ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ.

150 χρόνια μετά την σύλληψη και την εφαρμογή ενός σχεδίου που μόνος ένα εγγλέζος μονάρχης μπορεί να σκεφτεί, οι αμερικάνοι παρόλες τις καουμπόικες ηλιθιώτητες που έχουν κάνει στη περιοχή, δεν το χάλασαν.

Θα έχει ενδιαφέρον, όπως πάντα, η συνέχεια.

pacu
12-02-10, 04:24
Μάστορα WAntilles ξέχασες ένα σωρό εθνοκαθάρσεις στην Αφρική, την Ευρώπη, τον Καύκασο και την Ασία. Ονόματα πάω στοίχημα ότι ξέρετε αλλά όλοι οι ανθρωποί δεν αξίζουν το ίδιο. Που ακούστηκε να έχει την ίδια αξία ένας Παλαιστίνιος και ένας κάτοικος της Δυτικής Σαχάρας. :p

WAntilles
12-02-10, 04:45
Μπερδεύεις τον όρο Ολοκαύτωμα, με τη Γενοκτονία και τους Μαζικούς Φόνους.

Το ίδιο πράγμα είναι.

kover
12-02-10, 10:36
Φυσικά είναι το ίδιο αλλά το ατελείωτο μάρκετινγκ που πουλάει εδώ και χρόνια η εβραϊκή θρησκεία, με σκοπό φυσικά να επωφεληθεί από αυτό, προσπαθούν να πείσουν όλο το κόσμο πως είναι κάτι διαφορετικό.

Και συμφωνώ. Μας τα έχουν πριξει με το ολοκαύτωμα.

Και ξαναλέω google: holocaust expoilt

iant
12-02-10, 11:41
Δυστυχώς φίλε μου δεν είναι έτσι. Ο Στάλιν τους ρήμαξε τους Εβραίους. Τους έταξε περιοχή, τους μάζεψε και μετά τους πετσόκοψε. Είχα δει σχετική εκπομπή του BBC και μου σηκώθηκε η τρίχα. Δεν ήταν οι μόνοι, εδώ γκρέμισε λαμπρή εκκλησία στη Μόσχα και έβαλε τα υλικά της για το μετρό της μόσχας και μετά έκτισε κολυμβητήριο από πάνω. Αυτή την εκκλησία πήγα την είδα όταν την ξαναέφτιαξαν και ήταν κόσμημα. Κάτι σα να γκρεμίζεις την ακρόπολη και να τη κάνεις ποδοσφαιρικό γήπεδο.
....

Το BBC δείχνει ότι θέλει να δείξει (Π.χ. με τον πόλεμο στην Οσετία)!
Δεν έδειξε όμως και τι τράβηξαν οι Έλληνες στην ΕΣΣΔ!
Δεν αναρωτήθηκες ΠΩΣ βρέθηκαν στο Καζαχστάν; :hmm:

"Ποινικοποίηση της άρνησης του Ολοκαυτώματος" - ΚΑΤΑ!
Λόγοι πολλοί, βασικοί:
- ελευθερία σκέψης, γνώμης
- διπλά στάνταρτ

Υ.Γ. Και γιατί να φυλακιστώ εγώ για κάτι που έκαναν οι φασίστες στους εβραίους;
Υπάρχει περίπτωση να φυλακιστεί Αμερικάνος, Εβραίος, Γερμανός για άρνηση σφαγής αρμενιων, ποντίων; :hmm: :whistle: Ολοκαύτωμα δεν ήταν αυτό;

Εικόνα 1 (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1f/Morgenthau336.jpg)
Εικόνα 2 (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/Armeniangenocide_deadpeople.jpg)
Εικόνα 3 (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/%D0%93%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B4_%D0%B0%D1%80%D0%BC%D1%8F%D0%BD_-_1915_%D0%B3%D0%BE%D0%B4.jpg)
Εικόνα 4 (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ru/8/84/Turk.jpg)
όλες από wikipedia ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.