PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποινικοποίηση της αρνησης του Ολοκαυτωματος



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

Νικαετός
12-02-10, 11:42
Το ερώτημα, άσχετα από τις απόψεις μας, είναι αν είναι σωστό η κάθε χώρα να νομοθετεί το τι είναι νόμιμο να σκέφτεται/εκφράζει ο κάθε πολίτης.

Η λογική του "big brother" με βρίσκει αντίθετο σε ότι αφορα ιδέες. Πιστεύω ότι η λογική που κρύβεται πίσω από το νόμο, είναι ότι οι ιδέες συχνά παίρνουν σάρκα και οστά, με καταστροφικά απότελέσματα γιατί γίνονται έργα.

Επί του προκειμένου πάντως διαφωνώ. (Φυσικά κανείς δεν με -μας- ρώτησε και ούτε θα ακούσουν την γνώμη μου).

Γενικότερα η όποια αντίδραση περιορίζεται (όχι μόνο σε αυτό το θέμα) σε αντίθετες απόψεις σε 10-20 φόρα και μπλογκς και μένει εκεί. Το ξέρουν και γιαυτό κάνουν ό,τι θέλουν. ;)

George978
12-02-10, 12:35
Δυστυχώς φίλε μου δεν είναι έτσι. Ο Στάλιν τους ρήμαξε τους Εβραίους. Τους έταξε περιοχή, τους μάζεψε και μετά τους πετσόκοψε. Είχα δει σχετική εκπομπή του BBC και μου σηκώθηκε η τρίχα.

εχεις πολυ σοβαρη ενημερωση, συγχαρητηρια. Τιποτα αλλο εχεις να πεις , ο σταλιν ετρωγε και παιδακια εχω ακουσει , αληθευει?

Βρειτε μου αλλη χωρα παγκοσμιως που εχει δωσει τμημα των εδαφων της 20 χρονια πριν την ιδρυση του εβραικου κρατους με ειρηνικο τροπο πληρης αποκατασταση, ισων δικαιωματων, παιδειας , εργασιας κλπ.

aroutis
12-02-10, 12:48
Μπερδεύεις τον όρο Ολοκαύτωμα, με τη Γενοκτονία και τους Μαζικούς Φόνους.

Στη Παλαιστίνη είναι εισβολή, κατοχή και μαζικοί φόνοι στα όρια της εθνοκάθαρσης.

Αν καθαρίσουν το σύνολο των Αράβων, τότε θα είναι ολοκαύτωμα.

Οι Ναζί αυτό το κάναν! Δεν έμεινε λέπι από Εβραίους στην Ευρώπη.

Οι Εγγλέζοι που είναι πιο πρακτικοί, το έκαναν καλύτερα (αφού τους σφάξαν μία στο Γιόρκ πριν 3-4 αιώνες) τους έστειλαν στα δόντια του λύκου αφού τους χάρισαν μία πατρίδα που πάντα θέλαν.

Μία καμμένη από τον ήλιο έρημο, που ανήκει σε άλλους, οι συγγενείς των οποίων ακονίζουν τα μαχαίρια για να τους λιανίσουν και ετοιμάζονται να κάνουν και πυρηνικές δοκιμές, ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ, να μπουρδελοποιούν τη περιοχή για να ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ.

150 χρόνια μετά την σύλληψη και την εφαρμογή ενός σχεδίου που μόνος ένα εγγλέζος μονάρχης μπορεί να σκεφτεί, οι αμερικάνοι παρόλες τις καουμπόικες ηλιθιώτητες που έχουν κάνει στη περιοχή, δεν το χάλασαν.

Θα έχει ενδιαφέρον, όπως πάντα, η συνέχεια.
Κατσε ωρε Πελασγε,

Τότε (σύμφωνα με τα definitions σου), πρέπει να μιλάμε για τις εθνοκαθάρσεις των Mayas, των ινδιάνων στην Αμερική, αλλά εκει χέστηκε η φοράδα στο αλώνι ε;

Γιατί πχ. στο America ήταν ... αποικισμός (settlers), όπως και εκχριστιανισμός!:worthy:
Οπως είπα ειμαι τελείως ενάντια στο συγκεκριμένο θέμα, απορώ πως υπάρχουν νέοι άνθρωποι που ειναι υπέρ!

George978
12-02-10, 12:52
για τις εθνοκαθαρσεις των βρεττανων σε αφρικη ινδια , δουλεμποριο , εξοντωση των ιθαγενων σε αυστραλια και βορειος αμερικη , για να μην λεμε πολλα οι αγγλοσαξονες εχουν αιματοκυλισει τον πλανητη αυτον απο ακρη σε ακρη αλλα για αυτα δεν λεμε τιποτα , περασμενα ξαχασμενα

GZahos
12-02-10, 12:58
για τις εθνοκαθαρσεις των βρεττανων σε αφρικη ινδια , δουλεμποριο , εξοντωση των ιθαγενων σε αυστραλια και βορειος αμερικη , για να μην λεμε πολλα οι αγγλοσαξονες εχουν αιματοκυλισει τον πλανητη αυτον απο ακρη σε ακρη αλλα για αυτα δεν λεμε τιποτα , περασμενα ξαχασμενα

Ποιος τα ξεχναει? Ειπε κανεις οτι τα ξεχναει? Η βλεπεις μεγαλη αγαπη να εχουμε εδω προς τους Αγγλο/Αμερικανους?

pacu
12-02-10, 12:58
εχεις πολυ σοβαρη ενημερωση, συγχαρητηρια. Τιποτα αλλο εχεις να πεις , ο σταλιν ετρωγε και παιδακια εχω ακουσει , αληθευει?

Βρειτε μου αλλη χωρα παγκοσμιως που εχει δωσει τμημα των εδαφων της 20 χρονια πριν την ιδρυση του εβραικου κρατους με ειρηνικο τροπο πληρης αποκατασταση, ισων δικαιωματων, παιδειας , εργασιας κλπ.

Το ότι έμεινε γνωστός με καλιτεχνικό όνομα δεν σου κάνει εντυπώση πάντως... :p

trisalon
12-02-10, 13:09
Μας τά 'χουνε πρήξει με το ολοκαύτωμα.

Ολοκαύτωμα έγινε.

Αλλά δεν ήταν το μόνο ολοκαύτωμα.

Ολοκαύτωμα γίνεται εδώ και 2000 χρόνια από την εκκλησία.

Ολοκαύτωμα έγινε για αιώνες και από τους Ευρωπαίους στις αποικίες τους.

Ολοκαύτωμα έγινε και από τους ΕΠΑνούς στους εκεί γηγενείς πληθυσμούς.

Και τα τελευταία 30 χρόνια γίνεται συστηματικό ολοκαύτωμα στην Παλαιστίνη και τη Γάζα, από το Ισραήλ, στους Παλαιστίνιους.

Αλλά γι' αυτό όλοι γαργάρα βέβαια.


Πεστα

α) η χειροτερη θεομηνια που επληξε την ανθρωποτητα ηταν η εκκλησια και γενικοτερα η χριστιανικη θρησκεια που κατεστρεψε το αρχαιο πνευμα

β) Ισπανοι αγγλοι γαλλοι συναγωνιζονται για το βραβειο αν και οι ισπανοι μαλλον θα βγουν νικητες

γ) γενοκτονιες ολοκληρων πληθυσμων οπως σοβιετικων , αρμενιων ποντων , σουδανων , ταυλανδων , δεν αναφερονται ειναι τοσες που του ισραηλ φανταζουν λιγες

δ) Ολοκαυτωμα των παλαιστηνιων απο τους ισραηλινους , ειρωνια της τυχης οι εβραιοι μετατραπηκαν σαν ενα ειδος γερμανων του ναζιστικου καθεστωτως , λες και εκδικουνται για οσα περασαν στα στρατοπεδα συγκεντρωσης

Δικαιωμα του καθενος να αμφισβητει τα παντα δημοκρατια εχουμε , στη τελικη με ενα λαο των 5 εκατομμυριων θα ασχολουμαστε συνεχεια που ζει στο ταλιμπανισταν :down: και ειναι μισητος σε πολλες χωρες του κοσμου , ειδικοτερα στο συνολο του αραβικου κοσμου

kover
12-02-10, 13:16
5 εκατομυρια στο φυτευμενο κράτος. 15 ακόμα σε νευραλγικες θέσεις παγκοσμίως. Για αυτό το λόγο ποινικοποιειται το ολοκαύτωμα, για αυτό το λόγο δεν υφίσταται ολοκαύτωμα Παλαιστινίων.

Anasazi
12-02-10, 13:40
Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που αρνούνται να υπακούσουν σε κάτι τέτοιους νόμους.

Γιατί δεν ποινικοποιείται η άρνηση οποιασδήποτε γενοκτονίας?

Ή ακόμα καλύτερα,γιατί δεν ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ όλες οι γενοκτονίες που έχουν συμβεί μέχρι σήμερα?

Κατά ένα περίεργο τρόπο...όλοι σπεύδουν να αγκαλιάσουν ΜΟΝΟ τους Εβραίους. :hmm:

cheese
12-02-10, 13:49
και οι έλληνες κατηγορούνται από τους τσάμιδες για γενοκτονία

ωστόσο οι ίδιοι το λένε μεν αλλά δεν έχω ακούσει καμία προσπάθεια από μέρος τους για την επισημα αναγνώριση των γεγονότων που θεωρούν ως γενοκτονία.

George978
12-02-10, 13:55
Το ότι έμεινε γνωστός με καλιτεχνικό όνομα δεν σου κάνει εντυπώση πάντως... :p

ποιος και ποιο καλλιτεχνικο

aroutis
12-02-10, 13:56
Ολα κρύβονται εδώ :

The text establishes that the following intentional conduct will be punishable in all EU Member States:

- Publicly inciting to violence or hatred , even by dissemination or distribution of tracts, pictures or other material, directed against a group of persons or a member of such a group defined by reference to race, colour, religion, descent or national or ethnic origin.

- Publicly condoning, denying or grossly trivialising

- crimes of genocide, crimes against humanity and war crimes as defined in the Statute of the International Criminal Court (Articles 6, 7 and 8) directed against a group of persons or a member of such a group defined by reference to race, colour, religion, descent or national or ethnic origin, and

- crimes defined by the Tribunal of Nuremberg (Article 6 of the Charter of the International Military Tribunal, London Agreement of 1945) directed against a group of persons or a member of such a group defined by reference to race, colour, religion, descent or national or ethnic origin.Η γενοκτονία των Αρμενίων, των Ποντίων, της Σμύρνης, όλα αυτά είναι αναγνωρισμένα από αυτά που αναφέρονται στο quoted κείμενο;

Αντίστοιχα, όλα αυτά που ρώτησα πιο πάνω (περί mayas, azteks, κλπ) ειναι;

Η σφαγή της Σαμπρα-Σατίλα;

Και πάει λέγοντας..

pacu
12-02-10, 14:05
ποιος και ποιο καλλιτεχνικο

O Ioseb Besarionis dze Jughashvili ή Στάλιν.

GZahos
12-02-10, 16:17
και οι έλληνες κατηγορούνται από τους τσάμιδες για γενοκτονία

ωστόσο οι ίδιοι το λένε μεν αλλά δεν έχω ακούσει καμία προσπάθεια από μέρος τους για την επισημα αναγνώριση των γεγονότων που θεωρούν ως γενοκτονία.

Μαλλον επειδη γνωριζουν οτι οι τσαμηδες, πλην ελαχιστων, διαπραξαν εγκληματα κατα των ελληνων κατοικων σε εκεινες τις περιοχες, και οχι μονο, γιαυτο και δεν το πανε επισημα. Υπαρχουν ακομη και μαρτυριες απο τσαμηδες οι οποιοι δεν πηραν μερος στο ανταρτικο, και δεν σκοτωσαν/καψαν/βιασαν, οι οποιοι και δεν πειραχτηκαν απο τον ΕΔΕΣ που κυνηγουσε τους τσαμηδες, και ζουνε ακομη στις περιοχες που ζουσανε και τοτε. Τελως παντων, μη παμε offtopic...

uncharted
12-02-10, 16:24
Το BBC δείχνει ότι θέλει να δείξει (Π.χ. με τον πόλεμο στην Οσετία)!
Δεν έδειξε όμως και τι τράβηξαν οι Έλληνες στην ΕΣΣΔ!
Δεν αναρωτήθηκες ΠΩΣ βρέθηκαν στο Καζαχστάν; :hmm:

"Ποινικοποίηση της άρνησης του Ολοκαυτώματος" - ΚΑΤΑ!
Λόγοι πολλοί, βασικοί:
- ελευθερία σκέψης, γνώμης
- διπλά στάνταρτ

Υ.Γ. Και γιατί να φυλακιστώ εγώ για κάτι που έκαναν οι φασίστες στους εβραίους;
Υπάρχει περίπτωση να φυλακιστεί Αμερικάνος, Εβραίος, Γερμανός για άρνηση σφαγής αρμενιων, ποντίων; :hmm: :whistle: Ολοκαύτωμα δεν ήταν αυτό;

Εικόνα 1 (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1f/Morgenthau336.jpg)
Εικόνα 2 (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/Armeniangenocide_deadpeople.jpg)
Εικόνα 3 (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/%D0%93%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B4_%D0%B0%D1%80%D0%BC%D1%8F%D0%BD_-_1915_%D0%B3%D0%BE%D0%B4.jpg)
Εικόνα 4 (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ru/8/84/Turk.jpg)
όλες από wikipedia ...
θαυμαστε μια χαρακτηριστικη περιπτωση double standards:
http://www.google.gr/search?q=poll+about+armenian+genocide

καλα λεει ο Wan για γαργαρα...

φυσικα οποιος θελει να "παιξει" με τις λεξεις, θα προσπαθησει να μας πεισει οτι αλλο το "ενα", αλλο το "αλλο"... whatever! :whistle:

vasper
12-02-10, 16:24
Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που αρνούνται να υπακούσουν σε κάτι τέτοιους νόμους.

Γιατί δεν ποινικοποιείται η άρνηση οποιασδήποτε γενοκτονίας?

Ή ακόμα καλύτερα,γιατί δεν ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ όλες οι γενοκτονίες που έχουν συμβεί μέχρι σήμερα?

Κατά ένα περίεργο τρόπο...όλοι σπεύδουν να αγκαλιάσουν ΜΟΝΟ τους Εβραίους. :hmm:

Έχει να κάνει με την πολιτική ορθότητα και το σύνδρομο ενοχής. Εμείς δεν αισθανόμαστε ενοχή ως Έλληνες γιατί προσπαθήσαμε να βοηθήσουμε Έλληνες που απλά ήταν Εβραίοι στο θρήσκευμα. Αλλά και πάλι ο συναισθηματικός φόρτος που προκαλεί ένα τέτοιο γεγονός είναι αρκετός να προκαλέσει σύνδρομο ενοχής.

spodos
12-02-10, 16:54
Βρίσκω το θέμα άσχετο με τη δημοσκόπηση.
Στην προκειμένη η άρνηση του ολοκαυτώματος δεν απαγορεύεται ως σκέψη αλλά ως προσπάθεια διαστρέβλωσης της ιστορίας.

τότε να ποινικοποιήσουμε και απόψεις του είδους "συνωστιμός στο λιμάνι της Σμύρνης" και να χώσουμε στη στενή την κυρία που της παρουσιάζει. δεν αποτελεί αυτό άποψη αλλά διαστρέβλση της ιστορίας. πως σου φαίνεται;

οι απόψεις άρνησης ακόμα και τεκμηριωμένων ιστορικά γεγονότων δεν είναι τίποτε άλλο παρά απόψεις και δεν μπορούν να ποινικοποιούνται. και νομίζω πως αν κάτι τέτοιο γίνει νόμος θα μας πάει πολύ μακρυά σε σκοτεινούς και αδιέξοδους δρόμους σαν ανθρωπότητα.

άσε που η θίτσα μ η Λιυτιρία όταν της είχα πεί κάμποσα χρόνια πρίν ότι ο άνθρωπος είχε πατήσει στο φεγγάρι μού είχε πεί: "τσόπα πιδάκι μ'! μη λές τέτοια πράματα! μην τα πιστεύεις" και εγώ την κορόιδευα. και σήμερα διαβάζω ότι είναι πολύ πιθανον η θίτσα μ' να είχε δίκιο και ποτέ ο άνθρωπος να μη πάτησε στο φεγγάρι μέχρι σήμερα και εγώ ο "προχωρημένος" και ενημερωμένος να είχα πιαστεί κώτσος της παραπληροφόρησης των μμε.

και αυτό ήταν ένα ιστορικό γεγονός τότε. ο άνθρωπος στο φεγγάρι. και η θίτσα μ' το αμφισβήτησε. να την κλείσουμε φυλακή; τι λές; αμφισβήτησε ιστορικό γεγονός!! μέσα!

aroutis
12-02-10, 17:03
τότε να ποινικοποιήσουμε και απόψεις του είδους "συνωστιμός στο λιμάνι της Σμύρνης" και να χώσουμε στη στενή την κυρία που της παρουσιάζει.Μη τα λες αυτά... δεν ειναι τα ίδια.. (και καλα)...


οι απόψεις άρνησης ακόμα και τεκμηριωμένων ιστορικά γεγονότων δεν είναι τίποτε άλλο παρά απόψεις και δεν μπορούν να ποινικοποιούνται. και νομίζω πως αν κάτι τέτοιο γίνει νόμος θα μας πάει πολύ μακρυά σε σκοτεινούς και αδιέξοδους δρόμους σαν ανθρωπότητα.Ακριβώς.

Anasazi
12-02-10, 21:59
Χαίρομαι που μου θυμήσατε το συμβάν για το λιμάνι της Σμύρνης.

Κρίμα που δεν ζει πλέον η Κωνσταντινουπολίτισσα γιαγιά μου( η οποία αναγκάστηκε μαζί με τη μητέρα μου να εγκαταλείψει το σπίτι της) να της εξηγήσω ότι αυτό που έγινε στη Σμύρνη απλά το παρεξήγησε.

Αλλά,όπως πολύ σωστά είπε ο aroutis , "δεν είναι το ίδιο"....

Σαφώς και υπέφεραν οι Εβραίοι,και μερικές φορές που διαβάζω ή βλέπω ντοκιμαντέρ για αυτά που πέρασαν σοκάρομαι....αλλά δεν έχουν υποφέρει ΜΟΝΟ οι Εβραίοι σε αυτό τον κόσμο!!!

Και αν το να πω ότι δεν πιστεύω ότι σκοτώθηκαν εκατομμύρια,αλλά χιλιάδες ή δεκάδες ή ότι άλλο νομίζω είναι αξιόποινο....να ενημερώσω κι εγώ την μητέρα μου ότι για τα δικά τους περιστατικά γράφονται μέχρι και ανακρίβειες σε ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ και δεν τρέχει τίποτα.

Υ.Γ. Αν γραφόταν σε σχολικό βιβλίο ότι στο Αουσβιτς δεν γίνονταν μαζικές εκτελέσεις,αλλά π.χ. οι Εβραίοι αυτοκτονούσαν λόγω κατάθλιψης ή οτιδήποτε άλλο...τι είδους αντιδράσεις φαντάζεστε ότι θα υπήρχαν?

GZahos
12-02-10, 22:36
Υ.Γ. Αν γραφόταν σε σχολικό βιβλίο ότι στο Αουσβιτς δεν γίνονταν μαζικές εκτελέσεις,αλλά π.χ. οι Εβραίοι αυτοκτονούσαν λόγω κατάθλιψης ή οτιδήποτε άλλο...τι είδους αντιδράσεις φαντάζεστε ότι θα υπήρχαν?

Ετσι μπραβο, αυτη ειναι η αναλογια η σωστη. Και την απαντηση την ξερουμε ηδη.

pelasgian
13-02-10, 01:02
Το ίδιο πράγμα είναι.

Αναφορικά με τα κίνητρα και τη πράξη αυτή καθεαυτή, ναι «γενοκτονία» και «ολοκαύτωμα» είναι το ίδιο.
Αναφορικά με τη κλίμακα, ΟΧΙ.
Η κατά συρροήν φόνοι είναι το εργαλείο επίτευξης και των δύο.

Αν ήταν το ίδιο «πράγμα», δεν θα είχαν διαφορετικά ονόματα, για να αρχίσουμε.


btw, να ένα ωραίο:

Summary:
1.Both genocide and holocaust are the most heinous crimes against humanity that can be perpetrated.
2.They both involved the mass extermination of a group of people because of racial or religious characteristics.
3.Genocide is the general term for this atrocity whereas holocaust specifically refers to Hitler’s extermination of the Jews.

Όπου η ειδοποιός διαφορά είναι στις φράσεις:

The Nazis employed engineers to figure out how they could maximize their hourly body count. This horrific idea progressed from shooting people into open graves they dug themselves to asphyxiating people in moving trucks and finally culminated in the vile gas chambers at Buchenwald, the Nazi’s premiere death camp.

και:

It continued to be used synonymously with genocide until World War II when Hilter’s unprecedented extermination of Jews let the word holocaust to be used as proper noun to describe that specific atrocity.

http://www.differencebetween.net/miscellaneous/difference-between-genocide-and-holocaust/

Οι κατά συρροήν φόνοι δεν οδηγούν αναγκαστικά σε γενοκτονία, ούτε έχουν ενδεχομένως το κίνητρα μίας.
Στους πολέμους εμφανίζονται συνεχώς τέτοια περιστατικά.

Όμως, η γενοκτονία δεν είναι μία πράξη αποτελεσματικής εξολόθρευσης των αντιπάλων στο πεδίο της μάχης.
Είναι μία σειρά προμελετημένων εγκληματικών πράξεων με σκοπό την εξαφάνιση ενός γένους ανθρώπων.
Στη περίπτωση των Ναζί, αυτή έγινε με βιομηχανική οργάνωση, οπότε και αποτέλεσε κατηγορία από μόνη της.

Η άρνησή της, η υποβάθμισής της ή η υποτιμητική αντιμετώπισή της είναι μία πράξη προσβλητική σε πλήρη αντιστοιχία με της συκοφαντία, που είναι ποινικό αδίκημα.

WAntilles
13-02-10, 01:09
Αναφορικά με τα κίνητρα και τη πράξη αυτή καθεαυτή, ναι.
Αναφορικά με τη κλίμακα, ΟΧΙ.

Αν ήταν το ίδιο «πράγμα», δεν θα είχε διαφορετικά ονόματα, για να αρχίσουμε.

Το ίδιο πράμα είναι ΚΑΙ στην κλίμακα.

pelasgian
13-02-10, 01:37
Τότε (σύμφωνα με τα definitions σου), πρέπει να μιλάμε για τις εθνοκαθάρσεις των Mayas, των ινδιάνων στην Αμερική, αλλά εκει χέστηκε η φοράδα στο αλώνι ε;

Γιατί πχ. στο America ήταν ... αποικισμός (settlers), όπως και εκχριστιανισμός!:worthy:
Οπως είπα ειμαι τελείως ενάντια στο συγκεκριμένο θέμα, απορώ πως υπάρχουν νέοι άνθρωποι που ειναι υπέρ!



Δεν μπορώ να καταλάβω τη συνεισφορά αυτού του σχολίου.

Δεν αναφέρθηκα στο θέμα αυτό, αλλά θεωρείς ότι το υποβιβάζω.

Αφενός να σε ρωτήσω αν περνάς το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας σου σκεπτόμενος το τι έκανε ο Κορτέζ, ειδικά αν σκεφτείς, αφετέρου, ότι σύμφωνα με τους ορισμούς μου, ναι είναι γενοκτονία και πως πουθενά δεν είπα ότι δεν είναι.

Γιατί το αναφέρεις; Θα πρέπει να συζητήσουμε για πολλά εφαπτωμενικά θέματα πριν πας στο σημείο όπου προσπαθείς, ανεπιτυχώς φυσικά, να με πατρονάρεις;

Και γιατί να με πατρονάρεις; Θα σε βοηθήσει να απαλλαγείς από τους ενοχλητικούς συλλογισμούς μου και τη λογική παρουσίαση των δεδομένων; Αφού ξέρεις ότι δεν έχεις καμία ελπίδα για κάτι τέτοιο! :lol:

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 2 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το ίδιο πράμα είναι ΚΑΙ στην κλίμακα.

Οι μαζικοί φόνοι είναι το εργαλείο για διάφορες «δουλειές», μεταξύ των οποίων και η γενοκτονία. Διαφωνείς με αυτό;

spodos
13-02-10, 13:03
Το ίδιο πράμα είναι ΚΑΙ στην κλίμακα.

εγώ νομίζω πως η γενοκτονία είναι ακόμα μεγαλύτερο έγκλημα απ το ολοκαύτωμα. δεν ξέρω γιατί βέβαια αλλά αν κάποιος γνωρίζει γιατί το ολοκαύτωμα είναι μεγαλύτερο έγκλημα απ την γενοκτονία ας μου το αποδείξει.

δεν ξέρω κάν αν υπάρχει κάποια κλίμακα που να ορίζει που τελειώνει το ολοκαύτωμα και αρχίζει η γενοκτονία ή που τελειώνει η γενοκτονία και αρχίζει το ολοκαύτωμα. στο ένα εκατομμύριο νεκρούς και μετά είναι ολοκαύτωμα και μέχρι εκεί γενοκτονία ή το αντίθετο;
και άμα ένα ολόκληρο έθνος είναι 800.000 και τους αφανίσει κάποιος από προσώπου γής τότε επειδή δεν πιάνει την κλίμακα του ενός εκατομμυρίου θα το προσδιορίσουμε σαν γενοκτονία και όχι σαν ολοκαύτωμα αν δεχτούμε πως το ολοκαύτωμα είναι ο υπερθετικός βαθμός του εγκλήματος ή θα το ορίσουμε σαν ολοκαύτωμα μιάς και η γενοκτονία αρχίζει απ το εάν εκατομμύριο και πάνω και μέχρι εκεί ολοκαύτωμα;

μπορεί κάποιος να το διευκρινίσει αν γνωρίζει;

EvilHawk
13-02-10, 13:13
Ο νομικός ορισμός της Γενοκτονίας εμφανίστηκε νομικά για πρώτη φορά το 1948 στο άρθρο 2 του United Nations Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide του ΟΗΕ. Στις δίκες της Νυρεμβέργης οι κατηγορούμενοι για το ολοκαύτωμα βρέθηκαν ένοχοι για "εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας".

iant
02-03-10, 11:09
Την 1η Μαρτίου αποφυλακίζεται ο αρνητής του «ολοκαυτώματος» συγγραφέας Ernst Zundel (http://xryshaygh.wordpress.com/2010/02/19/%CF%84%CE%B7%CE%BD-1%CE%B7-%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%B1%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AE/)

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΤΑΝΟΙΑΣ! Όπως έγινε γνωστό από τα ΜΜΕ της Γερμανίας, την 1η Μαρτίου αναμένεται ν’ αποφυλακιστεί ο Γερμανός Εθνικιστής, εκδότης και συγγραφέας Ernst Zundel μετά από 5χρονη παραμονή στις φυλακές του Mannheim. Ο Zundel είχε καταδικαστεί το 2005 για άρνηση του “ολοκαυτώματος”, υποκίνηση φυλετικού μίσους και προσβολή μνήμης νεκρών. Αφορμή για την καταδίκη του από το «δημοκρατικό καθεστώς» ήταν το ότι εξέφραζε την άποψη ότι η επινόηση της ιστορίας του “ολοκαυτώματος” χρησιμοποιήθηκε από το λόμπι των εβραίων καθαρά για την εξυπηρέτηση των πολιτικών και οικονομικών τους συμφερόντων. Αξίζει να σημειωθεί πως για τον ίδιο ακριβώς λόγο, δηλαδή για άρνηση του “ολοκαυτώματος”, καταδικάστηκε το 2008 σε 3,5 χρόνια φυλάκιση και η συνήγορος υπεράσπισης του Zundel, Sylvia Stolz!

de.news.yahoo.com (http://de.news.yahoo.com/17/20100301/tde-holocaust-leugner-zuendel-aus-dem-ge-4477c36.html)

no_logo
02-03-10, 11:14
ωραία μπήκε και το link από τους μαχαιροβγάλτες της Χρυσής Αυγής.
Έτσι για να ξέρουμε με ποιους έχουμε να κάνουμε

kover
02-03-10, 11:31
ωραία μπήκε και το link από τους μαχαιροβγάλτες της Χρυσής Αυγής.
Έτσι για να ξέρουμε με ποιους έχουμε να κάνουμε

Μ'αρέσει που πιάνεις το νόημα της όλης συζήτησης και συμετέχεις ενεργά με πολύ εύστοχα σχόλια.

iant
02-03-10, 11:31
ωραία μπήκε και το link από τους μαχαιροβγάλτες της Χρυσής Αυγής.
Έτσι για να ξέρουμε με ποιους έχουμε να κάνουμε

Την είδηση διάβασα πρώτα στα ρώσικα και μετά ο γούγλης μου έδωσε το ελληνικό λινκ! Την πόσταρα σαν ΕΙΔΗΣΗ !!!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ "Χρυσή Αυγή"!!!! Και τους θεωρώ απαράδεκτους!

Και από κάτω έχω και το λινκ (de.news.yahoo.com) στα γερμανικά!

Πάντως, πόσο εύκολο είναι να σε κάνουν χρυσοαυγήτης!!!!

no_logo
02-03-10, 11:35
Την είδηση διάβασα πρώτα στα ρώσικα και μετά ο γούγλης μου έδωσε το ελληνικό λινκ! Την πόσταρα σαν ΕΙΔΗΣΗ !!!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ "Χρυσή Αυγή"!!!! Και τους θεωρώ απαράδεκτους!

Και από κάτω έχω και το λινκ (de.news.yahoo.com) στα γερμανικά!

Πάντως, πόσο εύκολο είναι να σε κάνουν χρυσοαυγήτης!!!!


δεν έγραψα για σένα
αλλά για ποιους βρίσκονται πίσω από αυτές τις θεωρίες

spodos
02-03-10, 11:40
άσχετα απ την προέλευση της είδησης το να φυλακίζεται κάποιος για πέντε χρόνια και, αν είναι δυνατόν!, η συνήγορός του σε τριάμιση επειδή δεν δέχονται ως πραγματικό γεγονός το ολοκαύτωμα είναι φασισμός ίδιος με του Χίτλερ και ακόμα χειρότερος επειδή περιλαμβάνει και υποκρισία. στο όνομα ποιάς δημοκρατίας μπορείς να φυλακίζεις κάποιον για τις όποιες ιδέες του ή απόψεις του; και από πότε ποινικοποιείται η γνώμη, η άποψη, η παραδοχή ή η μή παραδοχή ιστορικών γεγονότων υπαρκτών ή ανύπαρκτών;
ζούμε σε φασιστικό καθεστώς με δημοκρατικό προσωπείο. δυστυχώς.
και αυτό μπορεί να μας οδηγήσει σε πολύ χειρότερες και πιο φασιστικές μέρες.
αύριο μπορεί να βγεί ένας νόμος που να ποινικοποιεί την δήλωση κάποιου ότι είναι κομμουνιστής ή ότι είναι αντιευρωπαϊστής ή ότι είναι εθνικιστής. θα το δεχτούμε;

οι σιωνιστές επιβάλλουν τον δικό τους φασσιμό και δυστυχώς όχι μόνον στο Ισραήλ αλλά και στην Ευρώπη :down:

και ακριβώς αυτή η ποινικοποίηση της άρνησης του ολοκαύτωματος κάνει κάποιον να αρχίσει να αμφισβητεί αν πραγματικά υπήρξε το ολοκαύτωμα.
αν το ολοκαύτωμα είναι μια τόσο αδιαμφησβήτητη ιστορική αλήθεια ποιά η ανάγκη ποινικοποίησης της άρνησής του;
αυτό είναι αν μή τι άλλο περίεργο

κάτι που είναι ιστορικά αδιαμφησβήτητο κανένας δεν το αμφισβητεί και όποιος το αμφισβητήσει θα θεωρηθεί γελοίος.
αν κάποιος για παράδειγμα αρνηθεί το γεγονός ότι έγινε ο Β' Π.Π. σαν γεγονός ιστορικό αυτός ο άνθρωπος θα νομιστεί ή αμόρφωτος και εντελώς αστοιχείωτος ή σαλταρισμένος. δεν νομίζω όμως πως κάποιος θα τον βάλει φυλακή.
και δεν νομίζω πως πέρασε ποτέ απ τον νού κάποιου βουλευτή ή νομικού ή επιστήμονα ή δεν ξέρω γώ ποιού να ποινικοποιήσει την άρνηση της ύπαρξης του Β' Π.Π. ως ιστορικό γεγονός. γιατί ένα τόσο αδιαμφησβήτητο γεγονός απλά δεν αμφισβητείται από κανέναν σώφρονα άνθρωπο που έχει τα λογικά του στην θέσης του και ζεί στον πλανήτη γή.

γιατί το ολοκαύτωμα έχει ανάγκη ποινικοποίησης της άρνησής του για να επιβεβαιωθεί σαν ιστορικό γεγονός;
εάν ήταν ένα τόσο αδιαμφισβήτητο γεγονός όπως ο Β' Π.Π. τότε κανένας δεν θα το αμφισβητούσε
μήπως τελικά δεν είναι τόσο αδιαμφησβήτητο γεγονός ή τουλάχιστον δεν είναι ένα γεγονός αυτών των διαστάσεων όπως μας το παρουσιάζουν;

μετά απ την ποινικοποίηση της άρνησής του αρχίζω πραγματικά να αμφιβάλω για πολλά.

iant
02-03-10, 11:40
Μπορεί να κατάλαβα εγώ λάθος, άλλα :

ωραία μπήκε και το link από τους μαχαιροβγάλτες της Χρυσής Αυγής.
Έτσι για να ξέρουμε με ποιους έχουμε να κάνουμε

δεν μπήκε δια μαγιάς, αλλά εγώ το έβαλα ... Και κάτω-κάτω είναι μια είδηση και δεν βλέπεις ποιος το δημοσίευσε αλλά τι λέει η είδηση!

no_logo
02-03-10, 11:48
εάν ήταν ένα τόσο αδιαμφισβήτητο γεγονός όπως ο Β' Π.Π. τότε κανένας δεν θα το αμφισβητούσε
μήπως τελικά δεν είναι τόσο αδιαμφησβήτητο γεγονός ή τουλάχιστον δεν είναι ένα γεγονός αυτών των διαστάσεων όπως μας το παρουσιάζουν;


έχεις δίκιο
δεν υπήρξε κανένας νεκρός από το ολοκαύτωμα
ούτε εβραίοι, ούτε τσιγγάνοι, ούτε ομοφυλόφιλοι, ούτε ΑΜΕΑ
Κανένας
Οι 45.000 εβραίοι της Θεσσαλονίκης εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας

Αυτοί που πρώτοι ξεκίνησαν την αμφισβήτηση του ολοκαυτώματος είναι οι θαυμαστές του ναζισμού όπως οι εν ελλάδι νεοναζί της Χρυσής Αυγής. Έχουν κάθε λόγο να επιθυμούν την παραποίηση της ιστορίας για να αποτινάξουν από πάνω τους αυτές τις ιστορικές μνήμες.
Το ερώτημα δεν είναι αυτοί, έχουν τους λόγους τους. Το ερώτημα είναι οι χρήσιμοι ηλίθιοι που από αγνοία, βλακεία τους σιγοντάρουν

spodos
02-03-10, 11:52
.. είναι μια είδηση και δεν βλέπεις ποιος το δημοσίευσε αλλά τι λέει η είδηση!

συμφωνώ μαζί σου.
η είδηση είναι ένα γεγονός που το αμφισβητείς ή το αποδέχεσαι
η πηγή της είδησης δεν σημαίνει απαραίτητα πως η είδηση είναι σωστή ή είναι λάθος.
μπορεί να είναι σωστή μπορεί να είναι και λάθος από οποιαδήποτε πηγή και αν προέρχεται
εξετάζεις την είδηση, την άποψη, την θέση και όχι το ποιός την έγραψε ή την είπε
αυτό σημαίνει να διαβάζω / ερμηνεύω / αναλύω αντικειμενικά και όχι μέσα απ τα όποιου χρώματος γυαλιά μου και μάτια μου

........Auto merged post: spodos πρόσθεσε 2 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


έχεις δίκιο
δεν υπήρξε κανένας νεκρός από το ολοκαύτωμα
ούτε εβραίοι, ούτε τσιγγάνοι, ούτε ομοφυλόφιλοι, ούτε ΑΜΕΑ
Κανένας
Οι 45.000 εβραίοι της Θεσσαλονίκης εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας

δεν έγραψα αυτό! αυτά είναι δικά σου λόγια και για να τα λές κάτι θα ξέρεις:whistle:
απομόνωσες μια φράση μου και άλλαξες όλο το νόημα της τοποθέτησής μου
μάθε να συζητάς!
και μάθε να διαβάζεις σωστά αυτά που γράφει ο συνομιλητής σου χωρίς να τα παραποιείς και να τα παρουσιάζεις όπως εσύ θέλεις

kover
02-03-10, 11:56
συμφωνώ μαζί σου.
η είδηση είναι ένα γεγονός που το αμφισβητείς ή το αποδέχεσαι
η πηγή της είδησης δεν σημαίνει απαραίτητα πως η είδηση είναι σωστή ή είναι λάθος.
μπορεί να είναι σωστή μπορεί να είναι και λάθος από οποιαδήποτε πηγή και αν προέρχεται
εξετάζεις την είδηση, την άποψη, την θέση και όχι το ποιός την έγραψε ή την είπε
αυτό σημαίνει να διαβάζω / ερμηνεύω / αναλύω αντικειμενικά και όχι μέσα απ τα όποιου χρώματος γυαλιά μου και μάτια μου

........Auto merged post: spodos πρόσθεσε 2 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........



δεν έγραψα αυτό! αυτά είναι δικά σου λόγια και για να τα λές κάτι θα ξέρεις:whistle:
απομόνωσες μια φράση μου και άλλαξες όλο το νόημα της τοποθέτησής μου
μάθε να συζητάς!
και μάθε να διαβάζεις σωστά αυτά που γράφει ο συνομιλητής σου χωρίς να τα παραποιείς και να τα παρουσιάζεις όπως εσύ θέλεις

Τώρα περιμένεις να βγάλεις άκρη με ένα άνθρωπο, ο οποίος δεν είδε καν την είδηση, που το μόνο σχόλιο που έκανε για τη φυλάκιση ήταν η πηγή της είδησης και η χρυσαυγήτικη προέλευσή της? Τι συζήτηση μπορεί να γίνει επι τούτου?

iant
02-03-10, 11:58
έχεις δίκιο
δεν υπήρξε κανένας νεκρός από το ολοκαύτωμα
ούτε εβραίοι, ούτε τσιγγάνοι, ούτε ομοφυλόφιλοι, ούτε ΑΜΕΑ
Κανένας
Οι 45.000 εβραίοι της Θεσσαλονίκης εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας

Δεν λέμε αυτό!!! Αλλά

ή τουλάχιστον δεν είναι ένα γεγονός αυτών των διαστάσεων όπως μας το παρουσιάζουν;

και δεν σκοτώθηκαν μόνο Εβραίοι!
Πόσα εκατομμύρια ΡΩΣΟΥΣ, ΟΥΚΡΑΝΟΥΣ, ΛΕΥΚΟΡΩΣΟΥΣ και λοιπούς υπηκόους της ΕΣΣΔ σκότωσαν σε στρατόπεδα; :hmm:

no_logo
02-03-10, 12:01
Τώρα περιμένεις να βγάλεις άκρη με ένα άνθρωπο, ο οποίος δεν είδε καν την είδηση, που το μόνο σχόλιο που έκανε για τη φυλάκιση ήταν η πηγή της είδησης και η χρυσαυγήτικη προέλευσή της? Τι συζήτηση μπορεί να γίνει επι τούτου?

Η «είδηση» είναι αντιγραφή από σελίδα νεοναζιστικής οργάνωσης

........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 2 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν λέμε αυτό!!! Αλλά


και δεν σκοτώθηκαν μόνο Εβραίοι!
Πόσα εκατομμύρια ΡΩΣΟΥΣ, ΟΥΚΡΑΝΟΥΣ, ΛΕΥΚΟΡΩΣΟΥΣ και λοιπούς υπηκόους της ΕΣΣΔ σκότωσαν σε στρατόπεδα; :hmm:

Τα νούμερα είναι γνωστά
παραπίσω έχει δωθεί και link με τα θύματα ανά στρατόπεδο συγκέντρωσης
Κάνε μια επανάληψη να τα βρεις

kover
02-03-10, 12:03
Η «είδηση» είναι αντιγραφή από σελίδα νεοναζιστικής οργάνωσης

Συνεχίζεις να λες τα δικά σου αγνοώντας εντελώς την ουσία που είναι η ίδια η είδηση.


Τα νούμερα είναι γνωστά
παραπίσω έχει δωθεί και link με τα θύματα ανά στρατόπεδο συγκέντρωσης
Κάνε μια επανάληψη να τα βρεις

Και φυσικά τα νούμερα αφμισβητούνται από τους πάντες, ακόμα και σε αυτό το thread, γιατί είναι φουσκωμένα στο ως το θεό.

spodos
02-03-10, 12:06
Η «είδηση» είναι αντιγραφή από σελίδα νεοναζιστικής οργάνωσης

απο περιέργεια δηλαδή ρωτάω το τι γράφει η είδηση δεν σε ενδιαφέρει;
μόνο το από που προέρχεται;
το ερώτημα είναι ένα: η είδηση είναι αληθινή ή ψεύτικη;
αποφυλακίζεται ο τάδε μετά από πέντε χρόνια φυλάκισης επειδή αρνήθηκε το ολοκαύτωμα ναί ή όχι;
έφαγε δλδ πέντε χρόνια στην φυλακή ένας άνθρωπος με μόνη κατηγορία την άρνηση του ολοκαύτωματος!
αυτό είναι το γεγονός η είδηση και είναι σωστή είδηση
αν κανένα άλλο έντυπο δεν την έγραψε ή έτυχε να την πάρει κάποιος από εκεί που γράφεις τι αλλάζει;
αλλάζει το γεγονός; όχι!

αν θέλεις να γράψεις κάτι πάρε θέση ως προς το γεγονός και όχι ως προς την πηγή μιας μή αμφισβητούμενης είδησης.
τι με νοιάζει εμένα ποια είναι η πηγή της είδησης εφόσον η είδηση περιγράφει ένα πραγματικό και όχι κατασκευασμένο γεγονός;

no_logo
02-03-10, 12:16
απο περιέργεια δηλαδή ρωτάω το τι γράφει η είδηση δεν σε ενδιαφέρει;

για να δούμε



αποφυλακίζεται ο τάδε μετά από πέντε χρόνια φυλάκισης επειδή αρνήθηκε το ολοκαύτωμα ναί ή όχι;
έφαγε δλδ πέντε χρόνια στην φυλακή ένας άνθρωπος με μόνη κατηγορία την άρνηση του ολοκαύτωματος!

Ακόμα και την είδηση από την σελίδα των φασιστών την διαβάζεις πλάγια
ξέχασες τα : υποκίνηση φυλετικού μίσους και προσβολή μνήμης νεκρών
Την τελευταία φορά που κοίταξα δεν είχε κανείς το δικαίωμα σε καμία χώρα να χέζει πάνω στην μνήμη νεκρών

........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 4 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Και φυσικά τα νούμερα αφμισβητούνται από τους πάντες, ακόμα και σε αυτό το thread, γιατί είναι φουσκωμένα στο ως το θεό.

από τους πάντες όχι
μόνο από τους φασίστες υμνητές του ναζισμού, τους φίλους τους και από τους χρήσιμους ηλίθιους

kover
02-03-10, 12:49
live your myth in greece είσαι ρε μεγάλε. Τακτοποίησε τα στο κεφάλι σου και τα ξανα λέμε

MNP-10
02-03-10, 15:32
από τους πάντες όχι
μόνο από τους φασίστες υμνητές του ναζισμού, τους φίλους τους και από τους χρήσιμους ηλίθιους

Δλδ οποιος αρνειται τα νουμερα (μεταξυ των οποιων και εγω) ειναι φασιστας υμνηστης του ναζισμου? :rofl:

Να φανταστω οτι και οι επιστημονες που δε βρηκαν dna στα σαπουνια ηταν επειδη τους τυφλωνε η ναζιστικη τους ιδεολογια.. ή οι παρατηρητες του ερυθρου σταυρου που συνετασαν τις αναφορες τους απ' τα στρατοπεδα του χιτλερ ηταν και αυτοι ναζιστρονια... ε ρε τι αλλο θα διαβασουμε.

Xthon
02-03-10, 17:18
Ακόμα και την είδηση από την σελίδα των φασιστών την διαβάζεις πλάγια
ξέχασες τα : υποκίνηση φυλετικού μίσους και προσβολή μνήμης νεκρών
Την τελευταία φορά που κοίταξα δεν είχε κανείς το δικαίωμα σε καμία χώρα να χέζει πάνω στην μνήμη νεκρών

στην Αμερική το "first amendment" απαγορεύει τον οποιονδήποτε περιορισμό στην ελευθερία του λόγου ακόμα και στην περίπτωση που είναι ρατσιστικός.
το έχει πει και το FBI άλλωστε:
"The federal police have asked permission from the FBI to crack down these sites, but the FBI denied, stating that the First Amendment guarantees the right to any speech, even if it involves racism." http://en.wikipedia.org/wiki/Hate_speech

προφανώς υποστηρίζω την ελευθερία του λόγου όπως ακριβώς ισχύει στο αμερικανικό σύνταγμα επομένως είμαι ενάντια στην ποινικοποίηση της άρνησης του ολοκαυτώματος (που τυπικά δεν είναι καν ρατσιστικό. άλλο αν όλοι ξέρουμε οτι πίσω απο την άρνηση κρύβεται ρατσισμός).

spodos
02-03-10, 17:53
Ακόμα και την είδηση από την σελίδα των φασιστών την διαβάζεις πλάγια ξέχασες τα : υποκίνηση φυλετικού μίσους

και έτσι να είναι από πότε η υποκίνηση φυλετικού μίσους με λόγια ή κείμενα αποτελεί αδίκημα που τιμωρείται με πέντε χρόνια φυλάκιση;

και όσοι Ισραηλινοί σταύρωναν βάζοντάς τους ένα Χ στην πλάτη τους Παλαιστίνιους δεν έπρεπε να πάνε πέντε χρόνια φυλακή;

κανένας όμως δεν πήγε.
μόνο όσοι αρνήθηκαν το ολοκαύτωμα


και προσβολή μνήμης νεκρών. Την τελευταία φορά που κοίταξα δεν είχε κανείς το δικαίωμα σε καμία χώρα να χέζει πάνω στην μνήμη νεκρών

έχω διαβάσει εδώ έτσι τυχαία κάποιους που έβριζαν τον πρώην αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο με τα χυδαιότερα λόγια ακριβώς τη μέρα της κοιμησής του. :whistle:
δεν τους βλέπω όμως στην φυλακή αλλά έξω να κατηγορούν όσους αμφισβητούν τον αριθμό των νεκρών Εβραίων.

υποκρισία το λέμε αυτό; :hmm:
δύο μέτρα και δύο σταθμά;
ή ερμηνεύω τον κόσμο και τα γεγονότα ανάλογα με το πως με συμφέρει;

uncharted
02-03-10, 18:01
έχω διαβάσει εδώ έτσι τυχαία κάποιους που έβριζαν τον πρώην αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο με τα χυδαιότερα λόγια ακριβώς τη μέρα της κοιμησής του. :whistle:
που το διαβασες αυτο και ποτε? :hmm: link?

MNP-10
02-03-10, 18:18
Αν εχει γινει καλο moderation απ'τη Σ.Ο. τοτε τετοια λινκς θα ειναι απο μηδενικα ως ελαχιστα... και αν βρειτε κατι προσβλητικο, καντε το report. Ειναι ατυχες αλλα συμβαινει οταν πεθαινει καποιος τον οποιο μια μεριδα δεν τον "παει" για Χ, Ψ λογους, να γραφονται προσβλητικα μηνυματα - στην οποια περιπτωση ειθισται να διαγραφονται. Το οτι διαγραφονται βεβαια (= δεν υπαρχει καποιο λινκ), δε σημαινει οτι δεν γραφτηκαν.

spodos
02-03-10, 18:31
Αν εχει γινει καλο moderation απ'τη Σ.Ο. τοτε τετοια λινκς θα ειναι απο μηδενικα ως ελαχιστα... και αν βρειτε κατι προσβλητικο, καντε το report. Ειναι ατυχες αλλα συμβαινει οταν πεθαινει καποιος τον οποιο μια μεριδα δεν τον "παει" για Χ, Ψ λογους, να γραφονται προσβλητικα μηνυματα - στην οποια περιπτωση ειθισται να διαγραφονται. Το οτι διαγραφονται βεβαια (= δεν υπαρχει καποιο λινκ), δε σημαινει οτι δεν γραφτηκαν.


με καλύψατε απόλυτα κύριε mod :oneup:
έχω διαβάσει κατά καιρούς ύβρεις κατά νεκρών και λογικό είναι μετά να διαγράφονται τα προσβλητικά μηνύματα απ τους mods.
το παράλογο είναι να επικαλούνται την ύβρη κατά των νεκρών Εβραίων ως αιτία φυλάκισης του συγκεκριμένου γερμανού αυτοί που έχουν εκφραστεί προσβλητικά κατά νεκρών και δεν βρίσκονται στην φυλακή αλλά στα διάφορα φόρα υπερασπιζόμενοι .. μνήμες νεκρών! :whistle:

Οβελίξ
02-03-10, 19:08
Αν και θεωρώ τον ναζισμό ένα από τα εγκληματικότερα καθεστώτα που έδρασαν ποτέ στον πλανήτη, δεν μπορώ να πω ότι μου κάθεται καλά η ποινικοποίηση της άρνησης του ολοκαυτώματος.

Κατανοώ το συλλογισμό πίσω από την επιβολή του σχετικού νόμου αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι εδώ η ελευθερία της έκφρασης είναι σημαντικότερη αξία από την υπεράσπιση της μνήμης μιας (ή περισσότερων) κατηγορίας ανθρώπων. Σε αυτό συμφωνούν οι νόμοι των ΗΠΑ και του Ηνωμ. Βασ. (βλ. άρθρο Laws against Holocaust denial (http://en.wikipedia.org/wiki/Laws_against_Holocaust_denial)) αλλά διαφωνούν μια σειρά από άλλες χώρες, ακόμα και το Συμβούλιο της Ευρώπης και το Ευρ. Δικ. Ανθρ. Δικ. που θεωρούν ότι οι νόμοι ενάντια στην άρνηση δεν πλήττουν την ελευθερία του λόγου.

Βέβαια, θα ήταν ωραίος ένας νόμος που θα περιόριζε τις μπούρδες που εκτοξεύουν ο Καρατζαφύρερ και ο Μπουμπούκος. Αλλά προτιμώ τον Καρατζαφύρερ να λέει παπαριές και να γελάμε παρά να τις λέει και να τον φυλακίζουμε. Οσο κι αν αυτός θα μας ήθελε φυλακή.

no_logo
02-03-10, 19:08
και έτσι να είναι από πότε η υποκίνηση φυλετικού μίσους με λόγια ή κείμενα αποτελεί αδίκημα που τιμωρείται με πέντε χρόνια φυλάκιση;


τι λες καημένε;
και βέβαια η υποκίνηση φυλετικού μίσους είναι ποινικά κολάσιμο αδίκημα

Αν είναι δυνατόν να βγαίνει ο κάθε ανόητος και να προτρέπει άλλους ανόητους να σφάξουν την ΧΨΖ ομάδα και αυτό να είναι λογικό

Νόμος 927/1979 (http://www.synigoros.gr/diakriseis/docs/Nomos927.pdf)

George978
02-03-10, 19:10
Δεν λέμε αυτό!!! Αλλά


και δεν σκοτώθηκαν μόνο Εβραίοι!
Πόσα εκατομμύρια ΡΩΣΟΥΣ, ΟΥΚΡΑΝΟΥΣ, ΛΕΥΚΟΡΩΣΟΥΣ και λοιπούς υπηκόους της ΕΣΣΔ σκότωσαν σε στρατόπεδα; :hmm:

μονο οι αιχμαλωτοι σοβιετικοι στρατιωτες πρεπει να ειναι ενα εκατομμυριο , εκτελεσθεντες

@ ADSLgr.com All rights reserved.