PDA

Επιστροφή στο Forum : Όλοι Πάτρα φέτος στο Καρναβάλι!



isihos
08-02-10, 21:52
Το μεγαλυτερο και καλυτερο καρναβαλι της χωρας και ενας απο τους κορυφαιους καρναβαλικους θεσμους στην Ευρωπη μπαινει στην τελικη του ευθεια αυτη την εβδομαδα και περιμενει ολους τους φιλους και φιλες φετος στην Πατρα.Εχει ξεκινησει ηδη ενας σχετικος ψιλοπανικος στην πολη.

Σκοπευει κανεις σας να παει προς Πατρα φετος;

http://www.e-patras.gr/portal/image/image_gallery?img_id=89175&t=1263489041640

http://www.patranews.gr/upload/el/news/Photos/ntoyntoykes.jpg

http://www.holiday.gr/galleryimages/524.jpg

http://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=95882&w=400&h=300&q=80

http://1.bp.blogspot.com/_9McHp3e3xG0/SbN4ExLwvYI/AAAAAAAANuQ/nkIfRfASGpU/s400/2665_1094720402852_1071811942_30323445_4320212_n.jpg

http://img.pathfinder.gr/Media/i/4/4011/7133.jpg

http://lesxianagnosisfyodordostoyevsky.files.wordpress.com/2008/10/18.jpg

http://3.bp.blogspot.com/_HrybkZPTYso/SwEnjRTeKxI/AAAAAAAAB3o/e1i5m45SHho/s1600/patras_carnival2008.jpg

duende
08-02-10, 22:49
εμμ...οχι?

:p

dimkord
09-02-10, 01:04
Ημουν φοιτητης στην πατρα, αλλα στο καρναβαλι δεν πηγα ουτε μια φορα. Προτιμουσα παντα αυτο του χωριου μου. Ολα ηταν πανακριβα εκεινες τις μερες.

chat1978
09-02-10, 01:31
Δεν συμπαθούσα το καρναβάλι.
Μετά τις σπουδές το αντιπαθώ.
Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση στην ζωή μου να πάω στο καρναβάλι στην Πάτρα.

8 χρόνια Πάτρα μπορώ να πω πολλά αλλά θα βγάλω το ποστ εκτός θέματος και ατμόσφαιρας

no_logo
09-02-10, 01:41
Παρά το γεγονός πως η μισή μου καταγωγή είναι από την Πάτρα και έχω περάσει σε νεαρή ηλικία αρκετό χρόνο εκεί, το καρναβάλι δεν μου άρεσε ποτέ

utp
09-02-10, 03:17
Ουτε Ρεθυμνο ουτε Πατρα....Καραγκιοζιλικια.......

manicx
09-02-10, 12:14
Προτιμώ το παραδοσιακό καρναβάλι στο χωρίο μου με το γαϊτανάκι και το πανηγύρι το βράδυ. Τρέντι ψευτοκαρναβάλια δεν είναι του στυλ μου.

3lbereth
09-02-10, 12:49
Μάλλον τείνω να συμφωνήσω με όποιον έγραψε αυτό
http://troktiko.blogspot.com/2010/02/blog-post_5193.html

isihos
09-02-10, 15:03
Μάλλον τείνω να συμφωνήσω με όποιον έγραψε αυτό
http://troktiko.blogspot.com/2010/02/blog-post_5193.html

Eνταξει ,προφανως δεν σας αρεσει αυτο το ειδος διασκεδασης. Σε αλλο κοινο απευθυνεται το καρναβαλι.

ranger
09-02-10, 15:13
Το ότι τα τελευταία χρόνια ο κόσμος όλο και λιγοστεύει, δε σε παραξενεύει καθόλου;

Valhalla
09-02-10, 19:06
Πήγα μια φορά έτσι για την εμπειρία...τί να πώ, απίστευτη ταλαιπωρία...εντάξει αν είσαι ελεύθερος και γουστάρεις να βρείς κανα μεθυσμένο γκομενάκι και να περάσεις καλά λέει...κατα τ'άλλα το συγκεκριμένο είδος διασκέδασης το θεωρώ φοβερή ταλαιπωρία και κούραση. Ασε που έχεις καταστραφεί απο τα πολλά ξύδια...γιατί αυτή είναι η διασκέδαση ουσιαστικά.

hulkmania
09-02-10, 21:00
εδω λεμε να φυγουμε εμεις οι πατρινοι απο την πατρα στο καρναβαλι ρωτας αμα θα ερθουν οι αλλοι?
λοιπον παιδια στο καρναβαλι να μεινει ο καθενας σπιτι του γιατι θελουμε κι εμεις να παμε μια βολτα και δεν βρισκουμε να παρκαρουμε και δεν μπορουμε να κυκλοφορησουμε γενικα λογω της πολυκοσμιας και των μεθυσμενων που οδηγανε σαν τα συγκρουομενα του λουνα παρκ.μακρυα κι αγαπημενοι:p

isihos
09-02-10, 21:48
Kανενας πατρινος βεβαιως δεν θελει να φυγει απο την Πατρα στο καρναβαλι.

Γι αυτους που θα ερθουν Πατρα,να ενημερωσω συνοπτικα για τις σημαντικες εκδηλωσεις που γινονται απο αυριο μεχρι και τη Καθαρα Δευτερα.


ΤΕΤΑΡΤΗ 10/02 :

* Θεατρο Δρομου απο το ΔΗΠΕΘΕ ΠΑΤΡΑΣ "Αλήθειες και Ψέματα.... Μία παράσταση δρόμου"

- Κεντρο πολης απογευμα -


* 3ο Μπουρμπουλι με το Δακη

- Αρσακειο 21:30-



ΠΕΜΠΤΗ 11/02 :

* Θεατρο Δρομου απο το ΔΗΠΕΘΕ ΠΑΤΡΑΣ

- Κεντρο πολης απογευμα -

* Χορος Δημαρχου Πατρεων

- Αχαια Κλαους 21:30 -

* To group Amore Mio διοργανωνει παρτυ στο Disco Room με τη Πωλινα

-Disco Room 22:00 -




ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12/02 :

* Παρελαση των αρματων στο κεντρο της πολης

- Κεντρο πολης 20:30 -

* 4ο Μπουρμπουλι με την Κωνσταντινα

- Αρσακειο 21:30 -




ΣΑΒΒΑΤΟ 13/02 :

* Περιοδεια Συλλογου Σοκολατορικτων- Σοκολατομαχιες-Σοκολατοδρομιες-Σοκολατομανιες-Σοκολατοπαικτες

- Κεντρο πολης 12:30 -

* Βραδυνη Ποδαρατη Παρελαση

- 18:30 -

* 5ο Μπουρμπουλι με την Κωσταντινα

- Αρσακειο 21:30 -




ΚΥΡΙΑΚΗ 14/02 :

* Μεγαλη Παρελαση Πατρινου Καρναβαλιου

- 14:00 -

* Τελετη Ληξης

- Μωλος 21:30 -

* Χορος των Προξενων

- Δημαρχιακο Μεγαρο 22:30 -

* Χορος Καρναβαλικου Κομιτατου

- Αχαια Κλαους 22:30 -



ΔΕΥΤΕΡΑ 15/02 :

* Απονομη Βραβειων Πληρωματων Κρυμμενου Θησαυρου

- Αιθουσα ΑΙΓΛΗ 19:00 -



Εκτος των ανω διεξαγωνται καθημερινα απο το πρωι εως το βραδυ οι κατωθι εκθεσεις:

* Εκθεση στολων των πληρωματων του Κρυμμενου Θησαυρου

- Αρσακειο -

* Εκθεση φωτογραφιας Βασιλη Παπαιωαννου "Πατρα- Μια Πολη Καρναβαλι- O Kυβος Του Καρναβαλουμπικ"

- Πεζοδρομος Γεροκωστοπουλου -

* Εκθεση φωτογραφιας Ευας Τερζη "Βενετια- Μυστικες Συναντησεις"

- Παλαια Δημοτικα Λουτρα -

εκτος αυτων σχεδον τα περισσοτερα γκρουπ διοργανωνουν ξεχωριστα παρτυ στα κλαμπ της πολης

hulkmania
09-02-10, 21:58
Kανενας πατρινος βεβαιως δεν θελει να φυγει απο την Πατρα στο καρναβαλι.



καλα μη βαζεις το χερι σου στη φωτια.παρα πολλοι γνωστοι μου και φιλοι μου θα την κανουν το τριημερο για να αποφυγουν το μπουγιο.

chat1978
09-02-10, 22:24
Kανενας πατρινος βεβαιως δεν θελει να φυγει απο την Πατρα στο καρναβαλι.


καλα μη βαζεις το χερι σου στη φωτια.παρα πολλοι γνωστοι μου και φιλοι μου θα την κανουν το τριημερο για να αποφυγουν το μπουγιο.
Καλα ναι τι λέει το παλικάρι. Εγώ ήξερα λαό που αγανακτούσε!

kostas007
09-02-10, 22:42
Ουτε Ρεθυμνο ουτε Πατρα....Καραγκιοζιλικια.......
της πατρας μου φαινεται ενα ατελειωτο Μπ...
του ρεθυμνου παντα μου αρεσε
ειναι και μικροτερο και ποιοτικοτερο.

chat1978
09-02-10, 22:51
Ο μόνος λόγο που έκανε τις χαρουλες που έκανε η Πάτρα ήταν οτι ειχε πολύ μεγάλο φοιτητο-base για να φιλοξενήσει δωρέαν κόσμο και το γεγονός ότι όλες οι υπόλοιπες πόλεις κοιμόντουσαν παλιά στο θέμα μέχρι που ειδα οτι εχει λεφτά η μπίζνα.

ranger
10-02-10, 11:16
Kανενας πατρινος βεβαιως δεν θελει να φυγει απο την Πατρα στο καρναβαλι.

Πέρσι έμεινα Πάτρα, μετά από 3 χρόνια που έφευγα.
Τα τελευταία 9 χρόνια έχω φύγει 5 χρονιές.:whistle::whistle:

Ίσως επειδή δεν είμαι Πατρινός και δε το έχω στο DNA μου.

Piparas
10-02-10, 12:42
Ούτε πήγα και ούτε πρόκειται να πάω ποτέ.. Στην προκειμένη περίπτωση προτιμώ την εξεταστική! :p

isihos
11-02-10, 18:53
Επαναλαμβανω οτι το Πατρινο Καρναβαλι εννοειτε οτι δεν απευθυνεται σε αυτους που δεν τους αρεσει αυτο το ειδος πολιτιστικης εκδηλωσης.εμεις οι ιδιοι τους το λεμε ,οτι δεν θα περασουν,ας πανε καπου αλλου.

ενημερωνω τωρα για νεωτερες εκδηλωσεις και νεα, γι αυτους που εχουν σκοπο να ερθουν:

* Αυριο και το Σαββατο:

Η ΠΑΣΠ εχει καρναβαλικο παρτυ στο αμφιθεατρο θετικων επιστημων.

* Αυριο:

Ο Μιχαλης Ρακιντζης σε κλαμπ στην αγιου νικολαου

επισης να πουμε οτι οσκηνοθετης της "Κληρονομου" Τοτης Φαφουτης ,ετοιμαζει την επομενη ταινια του που θα εχει θεμα το πατρινο καρναβαλι και γι αυτο το διημερο θα βρισκεται στην Πατρα για γυρισματα κατα τη διαρκεια των παρελασεων.Ετσι οσοι ερθουν θα εχουν την ευκαιρια να παρακολουθησουν επαγγελματικα γυρισματα ταινιας απο κοντα.

Τελος ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ :

Προσοχη:Νεωτερη ενημερωση:

Οσοι πατε Πατρα σημερα η μεχρι και αυριο, και θελετε να συμετασχετε σε γκρουπ ,επισκεφτειτε τα καρναβαλικα στεκια που ειναι διασπαρτα στο κεντρο της πολης και μπορει να ειστε τυχεροι και να γινονται ακομα εγγραφες.Υπαρχουν γκρουπ που κανουν ακομα εγγραφες.

Τιμη στολης απο 45 εως 60-65 ευρω ( οι καλλιτεχνικες στολες)

Sebu
14-02-10, 14:31
Επαναλαμβανω οτι το Πατρινο Καρναβαλι εννοειτε οτι δεν απευθυνεται σε αυτους που δεν τους αρεσει αυτο το ειδος πολιτιστικης εκδηλωσης


Μαλλον κανεις πλακα ετσι????

Πολιτιστικη εκδηλωση αυτο το οργιο???Αυτα που περιγραφονται στο troktiko ειναι απλα η κορυφη του παγοβουνου.

Μου θυμιζεις το μακαριτη το Γιαννοπουλο που ελεγε τα κολαδικα και τα σκυλαδικα "πολιτισμικα" κεντρα.

Αν αυτο ειναι το επιπεδο του πολιτισμου μας δεν απορω που ειμαστε εδω που ειμαστε.

Και επιβεβαιωνω και προσαυξανω, απο παρα πολλους φιλους Πατρινους που εχω οτι στο καρναβαλι παρακαλανε να βρισκονται αλλου.

Η πολη γινεται χαβουζα, μεσα στα σκουπιδια και τους μεθυσμενους και πρακτικα στο καρναβαλι της Πατρας πηγαινουν μονο οσοι και οσες θελουν να "τακτοποιηθουν" για ενα στα γρηγορα και ο νοων νοωειτω. Κατα τα λοιπα δεν προσφερει απολυτως τιποτα, δεν μπορει να θεωρηθει καν μορφη διασκεδασης ποσο μαλλον πολιτισμος και πολιτιστικη εκδηλωση.

chat1978
14-02-10, 16:13
Λοιπον όλη αυτή η ιστορία με εχει εμπνεύσει να γράψω ένα ποστ στο μπλογκ μου σχετικά

........Auto merged post: Demelene πρόσθεσε 74 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το μεταφέρω αυτούσιο από το μπλόγκ μου φυσικά με κάποιες παρεμβάσεις για το θέμα της συμβατότητας με το φόρουμ

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω οτι ποτέ δεν μάρεσεν οι απόκριες. Νομιζω οτι μετά από μια σχετικά μικρή ηλικία είχα ξενερώσει και προτιμούσα να παίξω μπάσκετ από το να ασχοληθώ με το καρναβάλι καθε αυτό.

Μετά τις πρώτες παιδικές εμπειρίες που δεν θυμάμαι αλλά μια ψυχή έχει κάτι βιντεό και με απειλεί με youtube, τις Κυριακές του καρναβαλιού μας πρίζαν με την αναμετάδοση της παρέλασης από την Πάτρα. Ζζζζζζζζ και έλεος αλλά οκ.

Το 97 με φώτησε λοιπον το συστημα των πανελαδικών και πέρασα στην Πάτρα. Τότε η Πάτρα μόλις προσπαθούσε να ορθοποδήσει από το κλείσιμο της βιομηχανικής ζώνης (λόγω μ@λ@κίας τους) στηριζόμενη στο λιμάνι, την νέα εθνική οδό “σκοτωθείται σε 2.5 ώρες αντί για 4” και την επέκταση του Πανεπιστημίου.

Το 98 λοιπον στο πρώττο Καρναβάλι, εννοείται ότι κατεβήκαν κάποιοι φίλοι από Αθήνα στο οποίο και δεν πέρασα και τόσο καλά αλλά αυτά που εζησα σηματοδοτούν το όλο τροπάρι που ειχει αποκτήσει το παρηκμασμένο πολιτισμικά Πατρινό καρναβάλι.

Το 98 λοιπον δεν ειχε τόσο λαό ακόμα, όμως φιλός με μαυρο να καπνιζει και να το μοιράζεται με άλλους στην κεντρική πλατεία βλέπει αστυνομικούς με σειριακό αριθμό στην στολή και το πετάει κάτω. Ο φίλος αυτός χρόνια προπονημένος να τρέχει μακρυά από τους αστυνομικούς στο Καραϊσκάκι. Ερχονται λοιπον οι αστυνομικοί του το δίνουν στο χέρι λέγοντας του ΞΕΚΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΝΑΒΑΛΛΙ. Αυτό μπροστά μου και φυσικά ο φιλος παρόλη την προπόνηση έχει μείνει ΑΝΑΥΔΟΣ. Δεν συζητάμε για το τι γινόταν στα σκαλία της Πατρέως αλλά και ενα στενό δίπλα από το τμήμα. Οι μπόμπα μαυροδάφνη σύννεφο στο δρόμο, αλλά ακόμα τότε ο κόσμος διασκέδαζε έξω και αν ήθελες μπορούσες να περάσεις καλά έξω κάτι σαν ένα πανηγύρι. Για την παρέλαση ουτε συζήτηση καθώς μόνο πιωμένος, και εγώ δεν επινα με τίποτα τοτε. Όπως και να έχει ομως επειδή υπήρχε κάποιο μέτρο, πέρασα καλά για να φανταστείτε ποσο καλύτερο ήταν τότε.

Την επόμενη χρονιά αν θυμάμαι καλά ειχα ενα άλλο παλικάρι σπίτι. Εκείνη την χρονιά το 99 το πράγμα ειχε ξεφύγει ήδη πάρα πολύ σε κόσμο συνεπώς μετά από ένα επεισόδιο του τυπου 25 λεπτά χιλιο στριμογμένος για 30 μέτρα παράτησα τους συμφοιτητές μου και πήγα σπίτι. Πάρε λοιπον το κλειδάκι το εφεδρικό και κάνε οτι θες στον φιλο.

Το 00 δύο φιλες από Άμφισα αποφασήζουν να έρθουν. Βέβαια χωρίς να έχουν πει τίποτα σκάνε μύτη και άλλοι 8 φίλοι τους απο Αθήνα που ηρθαν χωρίς ακριβώς μέρος να μείνουν. Τι να κάνω τους λέω να μείνουν σπίτι. Κλειδάκι στην μια φίλη και μην με ενοχλείσετε για παρελάσεις και άλλες μ@λ@κίες. Την χρονιά εκείνη έχω γνωρίσει Πατρινούς που μισούν το καρναβάλλι όπως έχει γίνει και η μοναδική σχέση που έχουν ειναι το γινόμαστε πιώμα και πάμε στο μαγαζί μου πάμε πάντα ετσι και αλλιως. Μέχρι την ώρα εκείνη συνομωτικές συγκεντρώσεις για καμια ταινια και υπολογιστή. Οι φιλοξενία 10+ ατόμων σπίτι μου, και τέτρις καταστάσεις στο κρεβάτι ήταν πατέντα σε γκαρσονιέρες των 25 τμ.

Την χρονιά εκείνη η Πάτρα πρέπει να ειχε 1.5 εκαττομύριο κόσμο οταν νορμάλ έχει 250.000 κατοίκους εκ των οποίων μονο οι 50.000 ειναι σε αυτό που ηταν τότε Πάτρα μαζί με άλλους 40000 φοιτητές. Φανταστείτε τι γινόταν οταν το κτελ για Αθηνα έφευγε κάθε λεπτό.

Μετά το τρίτο έτος ειχα χωθεί στα της Πάτρας καθώς δεν γουσταρα την Αθηνα, και προσδοκούσα να μεινω εκει. Το καρναβαλι ηταν μια πατάτα και μιση, όπου από τους Πατρινούς πια μάθαινα οτι ηταν μια φάση στην οποια ισχυε το ελάτε ΑΘΗΝΑΙΑΟΙ να σας πιάσουμε τον κώλο. Η Πάτρα τότε διαφήμιζε το προιόν της ως ελάτε να ξεσαλώσετε ανεξέλεκτα και φθηνά. Το κόλημα πολλών Πατρινων για το πόσο κορυφή ειναι η χαζομάρα τους που ειχε να αλλάξει μουσική κάτι αιώνες και υπήρχε μονο και μονο για την φθηνή ανεξέλεκτη μλκ, ήταν και αιτία χωρισμου από μια τότε Πατρινή. Τα περιστατικά βέβαια κωμματόδης μεταφοράς σε νοσοκομεία από ποτό και βιασμών ακόμα και στην τριών Ναυάρχων καμια σημασία δεν ειχαν.

Το 03 νομίζω και μετά από χρονια κλειστής Πλατείας Γεωργίου που έκοβε το έξω από την διασκέδαση, εγώ έλειψα και δυστυχώς έχασα τα επεισόδια. Εκεινη την χρονια λοιπον ειχε ένα ντέρμπυ, ειχε έλειψη μαύρου-χασίσι και ειχε πέσει τρελό χαπάκι/χημεία και πότισμα στα μαγαζιά. Εγινε λοιπον το αναπόφευκτο που έπρεπε να ειχε γινει αιώνες πριν, να τα σπάσουν στην κεντρική πλατεία. Η αστυνομία που καλέστηκε να επιβάλει την τάξη ηταν μαθητευόμενοι, καθώς οι κανονικοί αστυνομικοί με εκπεύδευση λεμε τώρα σε καταστολή επεισοδίων ηταν σε άδειες εξού και το ανεξέλεκτο της προώθησης του προιόντος. Προσωπικά χάρηκα απίστευτα καθώς τα ήθελε ο κώλος τους ακόμα και των καταστημαρχών. Τα επεισόδια σταμάτησαν οταν ηρθαν μονάδες καταστολής από άλλες πόλεις, καθώς τα noobia έφαγαν ξύλο από τους προπονημένους της Αθηνας και δικαιολογημένα. Τελικά δεν έσπασαν και τόσα πολλά, απλά τα μίντια το έκαναν θέμα. Το 03 ηταν και ο θανατος του Πατρινού Καρναβαλιού αλλα για μένα και επάνοδός του.

Το 04 λοιπον πρώτη φορά πέρασα καλά. Ειχε νορμάλ κόσμο, είχε αστυνομία και ειχε ανοιχτούς χώρους έξω. Μετά δεν ξέρω καθώς το 05 έφυγα τρέχοντας από την πόλη, λόγω απαράδεκτης συμπεριφοράς των Πατρινών που ειναι άλλο θέμα.

Εχοντας μιλήσει με Πατρινους σχετικά με το θέμα θα σας πω το πως εγώ έχω αντιληφθεί την ιστορία του και την αξία του.

Η Πάτρα ηταν η πολη που την εποχή που το συνοικιακό έξω χαβαλες ηταν τρόπος διασκέδασης, ειχε το καρναβαλι οργανωμένο.Τότε τα άρματα και οι στολές ηταν συλλογική προσπάθεια και όχι απλά φέρνουμε το περσυνο άρμα και ενα πραγματάκι σε ρουχο για να καλύπτει βυζί και κώλο. Υπήρχε πραγματικά κάτι συλλογικό ανά γκρουπ και περνάγαν καλά με διάφορα events που σχετιζόντουσαν με αποκορύφωση την Κυριακάτικη παρέλαση και το κάψιμο του καρνάβαλου. Τότε πρέπει να ηταν πολύ καλά, όπως οταν τα παιδιά διασκεδάζαν έξω στις γειτονιές και φυσικά ουτε λόγος για καφέδες και μαλακίες.

Αργότερα η Πάτρα έκανε μια επένδυση για να κάνει επιχειρηματικά πιο καλό το καρναβάλι. Εβγαλε τραγούδια με στίχους για αυτό και άλλες τέτοιες εξυπνάδες. Δεν ξέρω αν καθιερωσε τότε το κυρησω την έναρξη του επόμενου καρναβαλιού ακριβώς μετά την λήξη του τρέχοντος ετσι για να θυμούνται και οι Πατρινοί ότι ένα ολοκληρό χρόνο ειναι "τρελοί" και άλλες υπερηφανες χαζομάρες.

Την χρονια που πήγα εγώ πολιτισμικά ειχε πεθάνει σαν θεσμός και με την έλευση άπειρων επισκεπτών που δεν αφήναν και κανένα σοβαρό φράγκο επιχειρηματικό από πολιτισμικός θεσμός μετατράπηκε σε ανεξέλεκτο υπό την ανοχή της κοινωνίας πανελλαδικό ξεσάλωμα. Κάπου εκει οι Πατρινοί άρχισαν να στραβώνουν καθώς το πράγμα έχασε την παραδοσιακή του μορφή και φυσικά σταμάτησε να ειναι τοπική υπόθεση. Βέβαια επειδή δεν παραδέχεσαι ευκολα την χαζομάρα του τόπου σου, συνέχιζαν να το αντιμετωπίζουν σαν κάτι καλό, παρόλα τα ουσιώδη παράπωνα τους. Οι μονοι που χαιρόντουσαν ήταν οι κολημένοι με το καρναβάλι και οι επιχειρηματίες των γκρουπ που κατέβαζαν 1500 άτομα γκρουπ με συμμετοχή τότε 25000 δραχμές και πρακτικά μηδενικό κόστος καθώς οι στολές ήταν όλες ιδιες και ελάχιστες σε υφασμα και από ποιότητα το κινέζικο να σου φαίνεται το καλύτερο του κόσμου. Κάπου εκει έπεσε και διαφημιση από την σειρά Λόγω Τιμής ενώ το ιδιωτικά κανάλια ειχαν σιδερώσει τον κόσμο στην λογική του πίνω αλκοολ για να περάσω καλα.

Για την επιτροπή του καρναβαλιού ουτε συζήτηση και για τα λεφτά που έβαζε ο δήμος. Χαρακτηριστικά στο τέλος της παρέλασης πέρναγε ένα φορτηγό και μοιραζε σοκολάτες στους θεατές, το οποίο στο τέλος δεν έφτανε καν στην πλατεία καθώς δεν έπεφτε το παραδάκι για απαραίτητα εφόδια. Ο καρνάβαλος δεν καιγόταν και άλλα έτσι ωραία. Η επιτροπη έκανε κάτι μικρο παρεμβάσεις απογορεύοντας την μαυροδάφνη στην παρέλαση και τα γκρουπ των 300 ατόμων και πάνω αλλά οκ στο Ελλάντα ειμαστε όλοι ξέρουμε τι τηρήθηκε.

Ουσιαστικά η Πάτρα εκμεταλεύτικε τότε την ανυπαρξία εναλλακτικής επιλογής καθώς όλες οι άλλες πόλεις κοιμόντουσαν στο θέμα και ειχε χεστεί στα φράγκα αλλά και την και καλά προβολή. Όμως οι προχειρες επιχειρηματικές κινήσεις, η αυρα του θα εκμεταλευτουμε τους Αθηναίους και γενικά το ανεξέλκτο κάποια φάση θα το πληρώσεις. Άλλες πόλεις εξελίχτηκαν και πάτησαν στην πολιτισμική ποιότητα και επιπλέον κάποια φάση θα σου έρθουν στην φθηνια και οι πραγματικά ρεμπεσκέδες που τα σπάγαν στην Αθήνα.

Ετσι και έγινε, τον ηπιαν μια και καλή, εγώ χάρηκα και μετά προσπάθησαν να επανέλθουν αλλά δεν νομιζω οτι βάλαν μυαλό εξω από τους αστυνομικούς που ειδα εγώ το 04.Το 05 ειχα πάει θητεία και πραγματικά σκασίλα μου αν επανήλθαν. Αν κρινω από τους φίλους Πατρινους οσον αφορά το πόσο πήγαν Πάτρα, μια από τα ίδια χάλια πρέπει να ειναι.

Όποιος πιστεύει στο καρναβάλι της Πάτρας πρέπει σίγουρα να το ερευνήσει πριν το 95 καθώς μετά έγινε απλά μια οικονομική ληστεία και πλουτισμός μιας μερίδας ανθρώπων που ισως να μην ηταν και Πατρινοί. Οι Έλληνες ειμαστε τόσο ζώα, που όπως και σε επιπεδο κράτους αντί να καταλάβουμε το ολοφάνερο προτιμούμε την ευκολη πορεία του ας περάσω καλά τώρα και βλέπουμε.

Προσωπικά θεωρώ οτι το 03 ηταν σημείο καμπής και ευκαρία για αφύπνηση. Ειναι όμως τόσο χαζοί που σίγουρα δεν θα το εκμεταλεύτηκαν, όπως ακριβώς του έλεγε η Pirelli ξέρω δεν θα βγάλετε την ιδια ποσότητα ελαστικών, αλλά σας παρακαλώ δουλέψτε γιατί θα το κλείσω το εργοστάσιο και οι Πατρινοί φυσικά απάντησαν με απεργίες και οταν εγώ πήγα κάτω το 97 δεν ειχαν μια γιατι οικονομικά έιχαν πιάσει πάτω.

Αναφέρομαι στην πολιστιμική αξία του γεγονότος σαν κριτήριο αξιολόγησης, γιατι αν κρίνω με βάση το ποτό και το λιώμα, εννοείται οτι ηταν σουπερ αλλά αυτο δεν ειναι καρναβάλι.

George978
14-02-10, 16:48
κιτς , μπαναλ , νεροβραστα αρματα , μεθυσμενοι , κρυοκωλα συνθηματα ειναι τα καρναβαλια πατρας ξανθης ρεθυμνου. Ναουσα ειχα περασει ωραια και φυσικα στο χωριο μου παραδοσιακα.

imr
14-02-10, 16:52
@ Demelene Τρομερο το ποστ σου :)

Εχοντας ζησει καρναβαλια στην Πατρα απο το 02 και μετα θα συμφωνησω απολυτα
Τα τελευταια 2 χρονια δεν εχω βγει καν απο το σπιτι το ΣΚ του καρναβαλιου


Παντως για να ειμαστε δικαιοι οι εβδομαδες πριν το ΣΚ του καρναβαλιου ηταν πραγματικα κορυφαιεες για μενα ,ειδικα το 2ο-4ο ετος που ημουν στην πατρα, λογω φοιτιτικης ζωης (Πολλα γαματα παρτυ σε σπιτια κτλ, ως φοιτητης ειχα επιλογες, πχ παρτυ απο γειτονες που γνωρισες πριν 2λεπτα κτλ)


Γενικα ειναι η νοοτροπια πινω γινομαι λιωμα και περναω καλα (οκ τα πρωτα 2 χρονια επινα γινομουν λιωμα και περναγα καλα, αλλα εχει και καποιο οριο αυτο)
Aλλα αν γινεις λιωμα παντου καλα περνας, δεν χρειαζετε να ειναι απο τις μπομπες μαυροδαφνες

kostas007
14-02-10, 20:24
αμα εχεις ενα βασικο αυτοσεβασμο και λογικη περνας καλα και χωρις να πιεις μπομπες και ναρκες.

Piparas
14-02-10, 21:23
Μαλλον κανεις πλακα ετσι????

Πολιτιστικη εκδηλωση αυτο το οργιο???Αυτα που περιγραφονται στο troktiko ειναι απλα η κορυφη του παγοβουνου.

Μου θυμιζεις το μακαριτη το Γιαννοπουλο που ελεγε τα κολαδικα και τα σκυλαδικα "πολιτισμικα" κεντρα.

Αν αυτο ειναι το επιπεδο του πολιτισμου μας δεν απορω που ειμαστε εδω που ειμαστε.

Και επιβεβαιωνω και προσαυξανω, απο παρα πολλους φιλους Πατρινους που εχω οτι στο καρναβαλι παρακαλανε να βρισκονται αλλου.

Η πολη γινεται χαβουζα, μεσα στα σκουπιδια και τους μεθυσμενους και πρακτικα στο καρναβαλι της Πατρας πηγαινουν μονο οσοι και οσες θελουν να "τακτοποιηθουν" για ενα στα γρηγορα και ο νοων νοωειτω. Κατα τα λοιπα δεν προσφερει απολυτως τιποτα, δεν μπορει να θεωρηθει καν μορφη διασκεδασης ποσο μαλλον πολιτισμος και πολιτιστικη εκδηλωση.

:oneup:

Sebu
14-02-10, 22:37
Λοιπον όλη αυτή η ιστορία με εχει εμπνεύσει να γράψω ένα ποστ στο μπλογκ μου σχετικά

........Auto merged post: Demelene πρόσθεσε 74 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το μεταφέρω αυτούσιο από το μπλόγκ μου φυσικά με κάποιες παρεμβάσεις για το θέμα της συμβατότητας με το φόρουμ

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω οτι ποτέ δεν μάρεσεν οι απόκριες. Νομιζω οτι μετά από μια σχετικά μικρή ηλικία είχα ξενερώσει και προτιμούσα να παίξω μπάσκετ από το να ασχοληθώ με το καρναβάλι καθε αυτό.

Μετά τις πρώτες παιδικές εμπειρίες που δεν θυμάμαι αλλά μια ψυχή έχει κάτι βιντεό και με απειλεί με youtube, τις Κυριακές του καρναβαλιού μας πρίζαν με την αναμετάδοση της παρέλασης από την Πάτρα. Ζζζζζζζζ και έλεος αλλά οκ.

Το 97 με φώτησε λοιπον το συστημα των πανελαδικών και πέρασα στην Πάτρα. Τότε η Πάτρα μόλις προσπαθούσε να ορθοποδήσει από το κλείσιμο της βιομηχανικής ζώνης (λόγω μ@λ@κίας τους) στηριζόμενη στο λιμάνι, την νέα εθνική οδό “σκοτωθείται σε 2.5 ώρες αντί για 4” και την επέκταση του Πανεπιστημίου.

Το 98 λοιπον στο πρώττο Καρναβάλι, εννοείται ότι κατεβήκαν κάποιοι φίλοι από Αθήνα στο οποίο και δεν πέρασα και τόσο καλά αλλά αυτά που εζησα σηματοδοτούν το όλο τροπάρι που ειχει αποκτήσει το παρηκμασμένο πολιτισμικά Πατρινό καρναβάλι.

Το 98 λοιπον δεν ειχε τόσο λαό ακόμα, όμως φιλός με μαυρο να καπνιζει και να το μοιράζεται με άλλους στην κεντρική πλατεία βλέπει αστυνομικούς με σειριακό αριθμό στην στολή και το πετάει κάτω. Ο φίλος αυτός χρόνια προπονημένος να τρέχει μακρυά από τους αστυνομικούς στο Καραϊσκάκι. Ερχονται λοιπον οι αστυνομικοί του το δίνουν στο χέρι λέγοντας του ΞΕΚΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΝΑΒΑΛΛΙ. Αυτό μπροστά μου και φυσικά ο φιλος παρόλη την προπόνηση έχει μείνει ΑΝΑΥΔΟΣ. Δεν συζητάμε για το τι γινόταν στα σκαλία της Πατρέως αλλά και ενα στενό δίπλα από το τμήμα. Οι μπόμπα μαυροδάφνη σύννεφο στο δρόμο, αλλά ακόμα τότε ο κόσμος διασκέδαζε έξω και αν ήθελες μπορούσες να περάσεις καλά έξω κάτι σαν ένα πανηγύρι. Για την παρέλαση ουτε συζήτηση καθώς μόνο πιωμένος, και εγώ δεν επινα με τίποτα τοτε. Όπως και να έχει ομως επειδή υπήρχε κάποιο μέτρο, πέρασα καλά για να φανταστείτε ποσο καλύτερο ήταν τότε.

Την επόμενη χρονιά αν θυμάμαι καλά ειχα ενα άλλο παλικάρι σπίτι. Εκείνη την χρονιά το 99 το πράγμα ειχε ξεφύγει ήδη πάρα πολύ σε κόσμο συνεπώς μετά από ένα επεισόδιο του τυπου 25 λεπτά χιλιο στριμογμένος για 30 μέτρα παράτησα τους συμφοιτητές μου και πήγα σπίτι. Πάρε λοιπον το κλειδάκι το εφεδρικό και κάνε οτι θες στον φιλο.

Το 00 δύο φιλες από Άμφισα αποφασήζουν να έρθουν. Βέβαια χωρίς να έχουν πει τίποτα σκάνε μύτη και άλλοι 8 φίλοι τους απο Αθήνα που ηρθαν χωρίς ακριβώς μέρος να μείνουν. Τι να κάνω τους λέω να μείνουν σπίτι. Κλειδάκι στην μια φίλη και μην με ενοχλείσετε για παρελάσεις και άλλες μ@λ@κίες. Την χρονιά εκείνη έχω γνωρίσει Πατρινούς που μισούν το καρναβάλλι όπως έχει γίνει και η μοναδική σχέση που έχουν ειναι το γινόμαστε πιώμα και πάμε στο μαγαζί μου πάμε πάντα ετσι και αλλιως. Μέχρι την ώρα εκείνη συνομωτικές συγκεντρώσεις για καμια ταινια και υπολογιστή. Οι φιλοξενία 10+ ατόμων σπίτι μου, και τέτρις καταστάσεις στο κρεβάτι ήταν πατέντα σε γκαρσονιέρες των 25 τμ.

Την χρονιά εκείνη η Πάτρα πρέπει να ειχε 1.5 εκαττομύριο κόσμο οταν νορμάλ έχει 250.000 κατοίκους εκ των οποίων μονο οι 50.000 ειναι σε αυτό που ηταν τότε Πάτρα μαζί με άλλους 40000 φοιτητές. Φανταστείτε τι γινόταν οταν το κτελ για Αθηνα έφευγε κάθε λεπτό.

Μετά το τρίτο έτος ειχα χωθεί στα της Πάτρας καθώς δεν γουσταρα την Αθηνα, και προσδοκούσα να μεινω εκει. Το καρναβαλι ηταν μια πατάτα και μιση, όπου από τους Πατρινούς πια μάθαινα οτι ηταν μια φάση στην οποια ισχυε το ελάτε ΑΘΗΝΑΙΑΟΙ να σας πιάσουμε τον κώλο. Η Πάτρα τότε διαφήμιζε το προιόν της ως ελάτε να ξεσαλώσετε ανεξέλεκτα και φθηνά. Το κόλημα πολλών Πατρινων για το πόσο κορυφή ειναι η χαζομάρα τους που ειχε να αλλάξει μουσική κάτι αιώνες και υπήρχε μονο και μονο για την φθηνή ανεξέλεκτη μλκ, ήταν και αιτία χωρισμου από μια τότε Πατρινή. Τα περιστατικά βέβαια κωμματόδης μεταφοράς σε νοσοκομεία από ποτό και βιασμών ακόμα και στην τριών Ναυάρχων καμια σημασία δεν ειχαν.

Το 03 νομίζω και μετά από χρονια κλειστής Πλατείας Γεωργίου που έκοβε το έξω από την διασκέδαση, εγώ έλειψα και δυστυχώς έχασα τα επεισόδια. Εκεινη την χρονια λοιπον ειχε ένα ντέρμπυ, ειχε έλειψη μαύρου-χασίσι και ειχε πέσει τρελό χαπάκι/χημεία και πότισμα στα μαγαζιά. Εγινε λοιπον το αναπόφευκτο που έπρεπε να ειχε γινει αιώνες πριν, να τα σπάσουν στην κεντρική πλατεία. Η αστυνομία που καλέστηκε να επιβάλει την τάξη ηταν μαθητευόμενοι, καθώς οι κανονικοί αστυνομικοί με εκπεύδευση λεμε τώρα σε καταστολή επεισοδίων ηταν σε άδειες εξού και το ανεξέλεκτο της προώθησης του προιόντος. Προσωπικά χάρηκα απίστευτα καθώς τα ήθελε ο κώλος τους ακόμα και των καταστημαρχών. Τα επεισόδια σταμάτησαν οταν ηρθαν μονάδες καταστολής από άλλες πόλεις, καθώς τα noobia έφαγαν ξύλο από τους προπονημένους της Αθηνας και δικαιολογημένα. Τελικά δεν έσπασαν και τόσα πολλά, απλά τα μίντια το έκαναν θέμα. Το 03 ηταν και ο θανατος του Πατρινού Καρναβαλιού αλλα για μένα και επάνοδός του.

Το 04 λοιπον πρώτη φορά πέρασα καλά. Ειχε νορμάλ κόσμο, είχε αστυνομία και ειχε ανοιχτούς χώρους έξω. Μετά δεν ξέρω καθώς το 05 έφυγα τρέχοντας από την πόλη, λόγω απαράδεκτης συμπεριφοράς των Πατρινών που ειναι άλλο θέμα.

Εχοντας μιλήσει με Πατρινους σχετικά με το θέμα θα σας πω το πως εγώ έχω αντιληφθεί την ιστορία του και την αξία του.

Η Πάτρα ηταν η πολη που την εποχή που το συνοικιακό έξω χαβαλες ηταν τρόπος διασκέδασης, ειχε το καρναβαλι οργανωμένο.Τότε τα άρματα και οι στολές ηταν συλλογική προσπάθεια και όχι απλά φέρνουμε το περσυνο άρμα και ενα πραγματάκι σε ρουχο για να καλύπτει βυζί και κώλο. Υπήρχε πραγματικά κάτι συλλογικό ανά γκρουπ και περνάγαν καλά με διάφορα events που σχετιζόντουσαν με αποκορύφωση την Κυριακάτικη παρέλαση και το κάψιμο του καρνάβαλου. Τότε πρέπει να ηταν πολύ καλά, όπως οταν τα παιδιά διασκεδάζαν έξω στις γειτονιές και φυσικά ουτε λόγος για καφέδες και μαλακίες.

Αργότερα η Πάτρα έκανε μια επένδυση για να κάνει επιχειρηματικά πιο καλό το καρναβάλι. Εβγαλε τραγούδια με στίχους για αυτό και άλλες τέτοιες εξυπνάδες. Δεν ξέρω αν καθιερωσε τότε το κυρησω την έναρξη του επόμενου καρναβαλιού ακριβώς μετά την λήξη του τρέχοντος ετσι για να θυμούνται και οι Πατρινοί ότι ένα ολοκληρό χρόνο ειναι "τρελοί" και άλλες υπερηφανες χαζομάρες.

Την χρονια που πήγα εγώ πολιτισμικά ειχε πεθάνει σαν θεσμός και με την έλευση άπειρων επισκεπτών που δεν αφήναν και κανένα σοβαρό φράγκο επιχειρηματικό από πολιτισμικός θεσμός μετατράπηκε σε ανεξέλεκτο υπό την ανοχή της κοινωνίας πανελλαδικό ξεσάλωμα. Κάπου εκει οι Πατρινοί άρχισαν να στραβώνουν καθώς το πράγμα έχασε την παραδοσιακή του μορφή και φυσικά σταμάτησε να ειναι τοπική υπόθεση. Βέβαια επειδή δεν παραδέχεσαι ευκολα την χαζομάρα του τόπου σου, συνέχιζαν να το αντιμετωπίζουν σαν κάτι καλό, παρόλα τα ουσιώδη παράπωνα τους. Οι μονοι που χαιρόντουσαν ήταν οι κολημένοι με το καρναβάλι και οι επιχειρηματίες των γκρουπ που κατέβαζαν 1500 άτομα γκρουπ με συμμετοχή τότε 25000 δραχμές και πρακτικά μηδενικό κόστος καθώς οι στολές ήταν όλες ιδιες και ελάχιστες σε υφασμα και από ποιότητα το κινέζικο να σου φαίνεται το καλύτερο του κόσμου. Κάπου εκει έπεσε και διαφημιση από την σειρά Λόγω Τιμής ενώ το ιδιωτικά κανάλια ειχαν σιδερώσει τον κόσμο στην λογική του πίνω αλκοολ για να περάσω καλα.

Για την επιτροπή του καρναβαλιού ουτε συζήτηση και για τα λεφτά που έβαζε ο δήμος. Χαρακτηριστικά στο τέλος της παρέλασης πέρναγε ένα φορτηγό και μοιραζε σοκολάτες στους θεατές, το οποίο στο τέλος δεν έφτανε καν στην πλατεία καθώς δεν έπεφτε το παραδάκι για απαραίτητα εφόδια. Ο καρνάβαλος δεν καιγόταν και άλλα έτσι ωραία. Η επιτροπη έκανε κάτι μικρο παρεμβάσεις απογορεύοντας την μαυροδάφνη στην παρέλαση και τα γκρουπ των 300 ατόμων και πάνω αλλά οκ στο Ελλάντα ειμαστε όλοι ξέρουμε τι τηρήθηκε.

Ουσιαστικά η Πάτρα εκμεταλεύτικε τότε την ανυπαρξία εναλλακτικής επιλογής καθώς όλες οι άλλες πόλεις κοιμόντουσαν στο θέμα και ειχε χεστεί στα φράγκα αλλά και την και καλά προβολή. Όμως οι προχειρες επιχειρηματικές κινήσεις, η αυρα του θα εκμεταλευτουμε τους Αθηναίους και γενικά το ανεξέλκτο κάποια φάση θα το πληρώσεις. Άλλες πόλεις εξελίχτηκαν και πάτησαν στην πολιτισμική ποιότητα και επιπλέον κάποια φάση θα σου έρθουν στην φθηνια και οι πραγματικά ρεμπεσκέδες που τα σπάγαν στην Αθήνα.

Ετσι και έγινε, τον ηπιαν μια και καλή, εγώ χάρηκα και μετά προσπάθησαν να επανέλθουν αλλά δεν νομιζω οτι βάλαν μυαλό εξω από τους αστυνομικούς που ειδα εγώ το 04.Το 05 ειχα πάει θητεία και πραγματικά σκασίλα μου αν επανήλθαν. Αν κρινω από τους φίλους Πατρινους οσον αφορά το πόσο πήγαν Πάτρα, μια από τα ίδια χάλια πρέπει να ειναι.

Όποιος πιστεύει στο καρναβάλι της Πάτρας πρέπει σίγουρα να το ερευνήσει πριν το 95 καθώς μετά έγινε απλά μια οικονομική ληστεία και πλουτισμός μιας μερίδας ανθρώπων που ισως να μην ηταν και Πατρινοί. Οι Έλληνες ειμαστε τόσο ζώα, που όπως και σε επιπεδο κράτους αντί να καταλάβουμε το ολοφάνερο προτιμούμε την ευκολη πορεία του ας περάσω καλά τώρα και βλέπουμε.

Προσωπικά θεωρώ οτι το 03 ηταν σημείο καμπής και ευκαρία για αφύπνηση. Ειναι όμως τόσο χαζοί που σίγουρα δεν θα το εκμεταλεύτηκαν, όπως ακριβώς του έλεγε η Pirelli ξέρω δεν θα βγάλετε την ιδια ποσότητα ελαστικών, αλλά σας παρακαλώ δουλέψτε γιατί θα το κλείσω το εργοστάσιο και οι Πατρινοί φυσικά απάντησαν με απεργίες και οταν εγώ πήγα κάτω το 97 δεν ειχαν μια γιατι οικονομικά έιχαν πιάσει πάτω.

Αναφέρομαι στην πολιστιμική αξία του γεγονότος σαν κριτήριο αξιολόγησης, γιατι αν κρίνω με βάση το ποτό και το λιώμα, εννοείται οτι ηταν σουπερ αλλά αυτο δεν ειναι καρναβάλι.

Με κάλυψες απόλυτα. Αν δεν φοβομουν την λογοκρισια και τα infractions εγω θα τα ειχα χωσει πιο χοντρα :oneup:

kage
15-02-10, 18:49
οποιος περιμενει απο το καρναβαλι για να περασει καλα και οχι απο τον ιδιο ειναι χαμενος απο χερι..
οποιος κατεβαινει στην πατρα για να γα***ει ειναι χαμενος απο χερι..
οποιος ειναι στην Αθηνα δεν εχει δει /ζησει καρναβαλι.μακαρι να γινοντουσαν παρτυ σε σπιτια αλλα η αστυνομια θα το κλεισει το αργοτερο 3 οπου και αν μενει.κανενα μεγαλο club δεν βαζει μουσικη καρναβαλιου και μεσα ολους ντυμενους..
στην πατρα εχει κοσμο χυμα στους δρομους με μουσικη +30χιλ.καρναβαλιστες κτλ .Μπορει να σκασει το 50ε για στολη και συμμετεχει με την παρεα του στην παρελαση.Ενα αλλο καλο που εχει η συμμετοχη με γκρουπ ειναι οτι εχεις προσφορες για κλαμπς ,φαγητα, σημειο συναντησης το στεκι κτλ. .Τελος,εχεις μια στολη που σου μενει και εισαι 2 μερες (μερα-νυχτα) ντυμμενος.
οσο να ναι οι μικρες ηλικιες περνανε καλυτερα φανταστειτε
1)να σαι λυκειο και να βγεις καρναβαλι με το σχολειο ή πανεπιστημια-τει κτλ.
2)να μαζευτουν 10 ατομα για υπνο σε 2αρια κτλ.
3)εχει φαση η κατασταση και κυριως αν εχεις παρεα-μεικτη-.ΑΛΛΑ
μην νομιζει κανεις οτι θα κατεβει κατω και θα πηδηξει οτι κυκλοφορει..
υπαρχει καποιος που πιστευει οτι σε οποιοδηποτε καρναβαλι υπαρχει δεν ισχυουν τα ιδια?απλα ο κοσμος ειναι λιγοτερος και δεν κανει κρα .
οσο για την καθαριοτητα εγω θυμαμαι οτι καθε πρωι καθαριζουν ολους τους δρομους-πεζοδρομια..

οι πατρινοι που μιλατε καθε χρονο βαζουν +1 χρονο ηλικιας...
υ.γ. τωρα που μειωθηκε ο κοσμος,οι τιμες και βρισκεις να παρκαρεις και κεντρο γιατι συνεχιζετε και παραπονιεστε?μηπως φταιει το +1 ετος ηλικιας καθε χρονο?

ranger
16-02-10, 12:51
υ.γ. τωρα που μειωθηκε ο κοσμος,οι τιμες και βρισκεις να παρκαρεις και κεντρο γιατι συνεχιζετε και παραπονιεστε?μηπως φταιει το +1 ετος ηλικιας καθε χρονο?

O κόσμος μειώθηκε, τις τιμές που τις είδες να μειώνονται;

Φέτος πάντως είχε τον λιγότερο κόσμο από όσα έχω δει

Runner25
16-02-10, 13:29
εγω πηγα φετος ξανθη και παρατηρησα το ιδιο με αυτα που λετε για πατρα. Ενταξει δεν εισαι υποχρεωμενος να γινεις σουργελο εμεις περασαμε καλα αλλα κυρηλε.Αυτο που με χαλασε ηταν τα latin οι στολες δεν ηταν παραδοσιακα που πιστευω ειναι πολυ πιο ενδιαφεροντα,μιλαω φαση καστορια, κοζανη. Αλλα παντως ειναι ωραιο ρε παιδια το πανυγηρι
να χωνεσαι μεσα στο κοσμο να ειναι γεματοι ολοι οι δρομοι μη τα θαβουμε ολα εξαλου αυτα γινονται λιγες μερες το χρονο



α χοντρη μαμακια οι τιμες στη ξανθη το καρναβαλι χωρις ιδιαιτερο λογο ανεβαινουν βαρανε τα ποτα διπλα και τριδιπλα

kage
17-02-10, 18:19
O κόσμος μειώθηκε, τις τιμές που τις είδες να μειώνονται;

Φέτος πάντως είχε τον λιγότερο κόσμο από όσα έχω δει
καποτε ειχε 15000 δραχμες εισητηριο στα μεγαλα event(στα γηπεδα,στο παλιο αρενα κτλ) .
η εισοδος πλεον ειναι 20-25ε στα μεγαλα κλαμπ και τα μπουκαλια 120ε για καρναβαλι μονο.-ε οκ αρκετα μαγαζια στην αθηνα σε event εχουν ιδιες τιμες εκτος καρναβαλιου-
τα ξενοδοχεια ζηταγαν πολυ περισσοτερα απ οτι τωρα..
πλεον εχει ελλατωθει το θεμα μαυροδαφνες-μπυρες οπου να ναι και ψησιμο σουβλακια-καλαμακια στο δρομο σε εξωφρενικες τιμες..

isihos
18-02-10, 20:34
Ανεπαναληπτες στιγμες εζησε η Πατρα το τελευταιο τριημερο του Πατρινου Καρναβαλιου!

Στις χειροτερες καιρικες συνθηκες των τελευταιων 30 ετων, 30.000 παιδια,νεοι,φοιτητες ,ανθρωποι μεχρι 70 ετων , απεδειξαν το γιατι το Πατρινο Καρναβαλι ειναι ενα απο τα κορυφαια πολιτιστικα γεγονοτα της χωρας!Με φοβερη βροχη την Κυριακη παρελασαν με ακομα περισσοτερο κεφι και τρελα.

Το εκπληκτικο αρμα του Βασιλια Καρναβαλου του προισταμενου του Καρναβαλικου Εργαστηριου Πετρου Βρυωνη και της ομαδας του, που αφησε αφωνο τον κοσμο

http://www.carnivalpatras.gr/thumbnails/592/750x800/img1967-275.jpg

Πανεμορφο το καλλιτεχνικο αρμα Big Bang

http://www.carnivalpatras.gr/thumbnails/727/780x700/img1092.jpg

Sygklonisan 30.000 καρναβαλιστες που μεσα σε τοσο δυσκολες οικονομικες συνθηκες ,εδωσαν απο 45 εως 70 ευρω για να συμετασχουν σε γκρουπ,υπο καταρρακτωδη βροχη

http://www.carnivalpatras.gr/thumbnails/727/780x700/img1095.jpg

Το ανθινο αρμα της Βασιλισσας, με 200.000 πολυχρωμα γαρυφαλλα

http://www.carnivalpatras.gr/thumbnails/727/780x700/img1098.jpg

ranger
18-02-10, 22:27
καποτε ειχε 15000 δραχμες εισητηριο στα μεγαλα event(στα γηπεδα,στο παλιο αρενα κτλ) .
η εισοδος πλεον ειναι 20-25ε στα μεγαλα κλαμπ και τα μπουκαλια 120ε για καρναβαλι μονο.-ε οκ αρκετα μαγαζια στην αθηνα σε event εχουν ιδιες τιμες εκτος καρναβαλιου-
τα ξενοδοχεια ζηταγαν πολυ περισσοτερα απ οτι τωρα..
πλεον εχει ελλατωθει το θεμα μαυροδαφνες-μπυρες οπου να ναι και ψησιμο σουβλακια-καλαμακια στο δρομο σε εξωφρενικες τιμες..


Α, ντάξει...
Εσύ μιλάς για εποχές arena που έχει κλείσει 8 χρόνια. Εγώ μιλάω για τα τελευταία χρόνια. Οι τιμές δεν έχουν πέσει. Ενδεικτικά, παρασκευή το W (που στο κάτω κάτω καφετέρια είναι ρε γμτ, όχι κάνα club) είχε 20 € είσοδο.
Το μέγαρο το Σάββατο είχε 30 €.
Οι στολές έπαιζαν από 45-70, όταν το κόστος τους σε πολλές περιπτώσεις δε ξεπερνά τα 5 €.
Οι μαυροδάφνες είχαν 2 € το Σάββατο και την Κυριακή οι ίδιοι την πουλούσαν 3.
Για ξενοδοχεία δε ξέρω, δε έχω μείνει ποτέ.


isihos, αν δεν είσαι ο Φούρας, πρέπει να βγάζεις πολλά στο καρναβάλι για να έχεις τέτοια πώρωση!:p

kage
20-02-10, 18:02
νομιζω οτι ξερεις πολυ καλα τις τιμες στα κλαμπ αυτα που λες πριν καν πας.
υπηρχαν ενα σωρο μπαρακια χωρις εισοδο αλλα γεματα.ο καθενας οπως την βρισκει...

δεν πληρωνεις το υφασμα αλλα ολα τα αλλα..ενοικιο,κοστος αξεσουαρ-υφασματος,ραψιμο στολης.
ειναι κλασσικη αποψη οπως με τον καφε.ο καφες κοστιζει 50λεπτα γιατι δεινουμε 4ε...βαλε ολα τα εξοδα(ενοικια,ικα,φπα,ανανεωση καθε χ χρονια,αμοιβες υπαλληλων,προστασια,δημοτικα τελη) που πληρωνει ο καταστηματαρχης και θα δεις γιατι βγαινει 4ε.

chat1978
20-02-10, 18:37
υπηρχαν ενα σωρο μπαρακια χωρις εισοδο αλλα γεματα.ο καθενας οπως την βρισκει...

Βέβαια τώρα που δεν πατάει κανείς σε σχέση με το παρελθόν.


δεν πληρωνεις το υφασμα αλλα ολα τα αλλα..ενοικιο,κοστος αξεσουαρ-υφασματος,ραψιμο στολης.

Καλό και αυτό. Βέβαια κάποια σοβαρά γκρουπάκια υπάρχουν και προφανώς τώρα που δεν έχει συμμετοχή η Πάτρα μάλλον αυτά έχουν επιβιώσει καλύτερα.
Μιλάμε οτι ειχε να παρκάρεις μέρα παρελάσεως στην Πάτρα. Πάρκινγκ δεν βρίσκεις καθημερινές και έβρισκες σε μέρα παρελάσεως?????


και θα δεις γιατι βγαινει 4ε.
Εχει γνει συζήτηση ξανά για αυτό και δεν έπεισε κανένα το 4ευρω όπως δεν υπάρχει να πείσεις κανένα για τα λεφτά που ζητάγα μια εποχή τα γκρουπ.

Εγώ, ξέρω και φανεται να συμφωνούν και άλλοι, ότι μια εποχή έπεσε η απιστευτη κλεψιά και εκμετάλευση και τώρα αυτά πληρώνονται. Ειναι τρομερό το πως μπορουν και επιβιώνουν τα γκρουπ μετά από τόσες αυξήσεις και τόσο καιρό με τα μισά λεφτά από αυτά που ζητάγαν σε δραχμές.

Και για να έχουμε ένα σημειο ααφορά εγώ το 98-99 ηθελα το πολύ 100.000 δραχμές το μηνα στενά για να επιζήσω και αυτοί ζητάγαν γενικώς 20000 και μέχρι και 25000 δρχ για την συμμετοχή. Και τώρα που με 200000 δυσκολα βγαινεις ζητάνε πάι 20000 δραχμές σε αντιστοιχία?

ranger
20-02-10, 21:49
νομιζω οτι ξερεις πολυ καλα τις τιμες στα κλαμπ αυτα που λες πριν καν πας.

δεν είπα ότι δε ξέρεις. Απάντησα στο ότι έχουν πέσει οι τιμές.


υπηρχαν ενα σωρο μπαρακια χωρις εισοδο αλλα γεματα.ο καθενας οπως την βρισκει...

Ότι μπορείς να τη βγάλεις φτηνά μπορείς. Δεν είπε κανείς το αντίθετο. Απλά δεν έχουν πέσει οι τιμές και ο κόσμος απέχει.


δεν πληρωνεις το υφασμα αλλα ολα τα αλλα..ενοικιο,κοστος αξεσουαρ-υφασματος,ραψιμο στολης.
ειναι κλασσικη αποψη οπως με τον καφε.ο καφες κοστιζει 50λεπτα γιατι δεινουμε 4ε...βαλε ολα τα εξοδα(ενοικια,ικα,φπα,ανανεωση καθε χ χρονια,αμοιβες υπαλληλων,προστασια,δημοτικα τελη) που πληρωνει ο καταστηματαρχης και θα δεις γιατι βγαινει 4ε.

Στα 4 ευρώ σου βάζω και τα ραφτικά. Όσον αφορά τα νοίκια, είδες να έχουν χαμηλότερες τιμές τα γκρουπ που δεν πληρώνουν νοίκι για στέκι; Τα άλλα έσοδα του γκρουπ από εκδηλώσεις κτλ, δε τα λαμβάνουμε υπ' όψιν; Μη πούμε ότι μπαίνουν και μέσα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.