PDA

Επιστροφή στο Forum : φυλλάδιο gsis οδηγίες δήλωσης φορολογίας 2010??



Σελίδες : 1 [2]

alexandrozz
01-05-10, 08:27
Στη σελ 42 (κωδικός 049) αναφέρει: "...καθώς και αυτές που καταβάλλονται σε κάθε είδους χώρους εστίασης και ψυχαγωγίας και ειδικότερα σε κέντρα διασκέδασης (κοσμικές ταβέρνες, καμπαρέ, νάιτ κλάμπ, μπουάτ, χορευτικά κέντρα), σε εστιατόρια, ταβέρνες και ψαροταβέρνες με ή χωρίς ζωντανή μουσική, οινομαγειρεία ή οινεστιατόρια, καθώς και σε πιτσαρίες, ψητοπωλεία, οβελιστήρια (σουβλατζίδικα), μεζεδοπωλεία, ουζερί, τσιπουράδικα, ζυθοπωλεία και σνακ μπαρ και μόνο με την προϋπόθεση ότι παρέχονται σ' αυτά γεύματα με παροχή σερβιρίσματος...."

Αναφέρεται μόνο σε γεύματα
Ναι για εστιατόρια και τέτοια είναι. Καλό είναι να έχετε μαζέψει από τις διακοπές τίποτα :wink:

Manolis_karas
01-05-10, 11:25
Αναφέρεται μόνο σε γεύματα
Πρώτα πρέπει να ορίσεις τι είναι γεύμα. Εκτός το Ελληνικό Χλαπάκιασμα είναι και ένας καφές με ένα τοστ. Κατά τη γνώμη μου εννοεί ότι καταναλώνεται-σερβίρεται επί τόπου και όχι σε ότι παίρνουμε σε πακέτο.


Στο Ε9, στον πινακα για τα αγροτεμαχια, δεν βρισκω να υπαρχει καποιο κουτι-στηλη για τα τετραγωνικά. Ξερει κανεις, αν και που δηλωνονται?

Τα αγροτεμάχια δηλώνονται στο πίνακα 2 στις στήλες 10-16, το γράφει ο πίνακας πάνω-πάνω.

alexandrozz
01-05-10, 23:13
Πρώτα πρέπει να ορίσεις τι είναι γεύμα. Εκτός το Ελληνικό Χλαπάκιασμα είναι και ένας καφές με ένα τοστ. Κατά τη γνώμη μου εννοεί ότι καταναλώνεται-σερβίρεται επί τόπου και όχι σε ότι παίρνουμε σε πακέτο.
Ναι αυτό εννοούν. Έχω ρωτήσει λογιστή σχετικά.

cool11
02-05-10, 00:04
Ε9:

Τα αγροτεμάχια δηλώνονται στο πίνακα 2 στις στήλες 10-16, το γράφει ο πίνακας πάνω-πάνω.

Εκει υπαρχει κουτι για να δηλωθουν τα τετραγωνικα του αγροτεμαχιου?

ntoremi
02-05-10, 01:46
Πρώτα πρέπει να ορίσεις τι είναι γεύμα. Εκτός το Ελληνικό Χλαπάκιασμα είναι και ένας καφές με ένα τοστ. Κατά τη γνώμη μου εννοεί ότι καταναλώνεται-σερβίρεται επί τόπου και όχι σε ότι παίρνουμε σε πακέτο.


και πού ξερει ο εφορος οτι την αποδειξη απο πιτσα, σαλατα κλπ τα πηρα πακετο και δεν εκατσα να τα φαω στην πιτσαρια της γειτονιας;;; Δεν το ξερει, αρα και τα σε πακετο μετρανε, αρκει το μαγαζι να μην ειναι μονο για ντελιβερι, αρκει να εχει και τραπεζια.

Επισης εχετε την αυταπατη οτι θα καθησουν να ελεγξουν μια-μια τις απειρες αποδειξεις απο εστιατορια-καφε που θα προσκομισει τοσος κοσμος;;; Ειδικα οσοι κανουν ηλεκτρονικη δηλωση δεν καταθετουν τιποτε, θα τα καταθεσουν ολα ΑΝ τους ζητηθει καποτε...

x_user
02-05-10, 02:46
...Ειδικα οσοι κανουν ηλεκτρονικη δηλωση δεν καταθετουν τιποτε, θα τα καταθεσουν ολα ΑΝ τους ζητηθει καποτε...

εάν έχεις επιστροφή θα σε καλέσουν για έλεγχο!

Manolis_karas
02-05-10, 20:03
Τα κουτάκια των στηλών αυτών είναι για να γράφονται τα m2 των αγροτεμαχίων, κάτω από την καλλιέργεια που έχει κάθε ένα αγροτεμάχιο. Αν θέλεις να συζητήσουμε πάνω στο Ε9, συνεννόηση με ΠΜ για τηλεφωνική επαφή.


εάν έχεις επιστροφή θα σε καλέσουν για έλεγχο!
εμένα με φώναξαν για έλεγχο, όταν πιθανότατα λόγω σοβαρής εγχείρησης ..... είχα μείωση φόρου.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
03-05-10, 13:46
εμένα με φώναξαν για έλεγχο, όταν πιθανότατα λόγω σοβαρής εγχείρησης ..... είχα μείωση φόρου.

Μέγα λάθος :p:p:p
Ακριβώς επειδή έχω κρατήσεις και παίρνω πάντα επιστροφή φόρου, για να μην με καλούνε στην εφορία (και να βλέπω τις φάτσες τους) τους τα στέλνω με το ταχυδρομείο (4 η 5 ευρώ δεν θυμαμαι :cool: ) και είμαι ήσυχος!!

Manolis_karas
04-05-10, 09:17
τα στέλνω με το ταχυδρομείο
Είναι μία άποψη και εγώ φέτος μάλλον θα έχω επιστροφή φόρου και το σκέπτομαι! Όχι όμως με ΕΛΤΑ, με φυσική παρουσία.

cool11
06-05-10, 22:59
Για το Ε9 δεν εχουν δωσει καμια πληροφορια ποτε θα ανοιξει το ηλεκτρονικο συστημα για την υποβολη του? Φτασαμε αισιως στις 7 Μαίου.

Manolis_karas
07-05-10, 19:49
Πριν 2 χρόνια έκανα ηλεκτρονική δήλωση του Ε9, τώρα προτιμώ την φυσική, γιατί αν πέσεις σε φιλότιμο εφοριακό, σου διορθώνει τα λάθη.

Valhalla
11-05-10, 01:50
Εγώ την έστειλα ταχυδρομικά...αν την κάνω και ηλεκτρονικά θα βγεί γρηγορότερα η εκκαθάριση; Η θα μπερδέψουν τα μπούτια τους;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-05-10, 07:12
Αν τους κάνεις 2 δηλώσεις δεν θα είναι λογικό να μπερδέψουν τα μπούτια τους;; :lol:

Manolis_karas
11-05-10, 09:19
Εκκαθάριση στο Ε9;

Valhalla
11-05-10, 11:53
Εκκαθάριση στο Ε9;

Όχι το Ε1 :p

aleex
13-05-10, 07:48
Εγώ την έστειλα ταχυδρομικά...αν την κάνω και ηλεκτρονικά θα βγεί γρηγορότερα η εκκαθάριση; Η θα μπερδέψουν τα μπούτια τους;

η εκκαθάριση φίλε Vlhalla βγαίνει μόλις πατήσεις το κουμπί οριστικής υποβολής. Επίσης πριν την οριστική υποβολή μπορείς κ βλέπεις αν βγαίνεις πιστωτικός ή χρεωστικός κ ελέγχεις το αποτέλεσμα για τυχόν λάθη ... :p

........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 4 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

να ρωτήσω τώρα κ γω κάτι


εδώ (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/11185) λέει για υπεύθυνη δήλωση, αρκεί απλή ιδιόγραφη ή πρέπει να είναι του νόμου 105 κ με γνήσιο υπογραφής?

Πρόκειται για το διαχωρισμό των ιατρικών αποδείξεων σε αυτές που κόβουν γιατροί φυσικά πρόσωπα όπου αφαιρείται από φέτος το ποσό από το φορολογητέο εισόδημα 100% στο κωδικό 51, και τις υπόλοιπες από νοσοκομεία κλπ που μπαίνουν στο κωδικό 47 κ αφαιρούνται κατά 20% από το φόρο

Στο κωδικό 49 που μπαίνουν αποδείξεις από παροχές υπηρεσιών το φυλλάδιο λέει κ για συντήρηση κοινόχρηστων χώρων πολυκατοικιών κλπ. που επιμερίζονται στους ιδιοκτήτες. Μπαίνουν άραγε οι αποδείξεις των κηπουρών?

Manolis_karas
13-05-10, 08:35
Η υπεύθυνη δήλωση του ν 105 έχει καταργηθεί, στη θέση της υπάρχει η υπεύθυνη δήλωση του ν 1599, την οποία έχουν υποχρέωση να χορηγούν και να δέχονται ατελώς όλες οι Δημόσιες υπηρεσίες, λίγες το κάνουν οι περισσότερες σε στέλνουν στο καφενείο - κυλικείο. Αν όμως την απαιτήσεις τότε στη δίδουν. Υπάρχει στο Internet.
Εφ΄ όσον ο πολίτης υπογράψει εμπρός στον οποιοδήποτε μόνιμο δημόσιο υπάλληλο, αυτός ο υπάλληλος μπορεί και είναι υποχρεωμένος να επικυρώσει το γνήσιο της υπογραφής του πολίτη, μόνο όμως για ενδοϋπηρεσιακή χρήση.

aleex
13-05-10, 08:48
Η υπεύθυνη δήλωση του ν 105 έχει καταργηθεί, στη θέση της υπάρχει η υπεύθυνη δήλωση του ν 1599, την οποία έχουν υποχρέωση να χορηγούν και να δέχονται ατελώς όλες οι Δημόσιες υπηρεσίες, λίγες το κάνουν οι περισσότερες σε στέλνουν στο καφενείο - κυλικείο. Αν όμως την απαιτήσεις τότε στη δίδουν. Υπάρχει στο Internet.
Εφ΄ όσον ο πολίτης υπογράψει εμπρός στον οποιοδήποτε μόνιμο δημόσιο υπάλληλο, αυτός ο υπάλληλος μπορεί και είναι υποχρεωμένος να επικυρώσει το γνήσιο της υπογραφής του πολίτη, μόνο όμως για ενδοϋπηρεσιακή χρήση.

thx, το κοιτάω ήδη

ntoremi
15-05-10, 02:57
Εφ΄ όσον ο πολίτης υπογράψει εμπρός στον οποιοδήποτε μόνιμο δημόσιο υπάλληλο, αυτός ο υπάλληλος μπορεί και είναι υποχρεωμένος να επικυρώσει το γνήσιο της υπογραφής του πολίτη, μόνο όμως για ενδοϋπηρεσιακή χρήση.

Καθε δημοσια υπηρεσια μπορει να επικυρωνει γνησιο υπογραφης. Πας στο πρωτοκολλο, στην γραμματεια, στον διοικητικο διευθυντη, σε οποιον τετοιο βρεις τελος παντων, και σου παταει την σφραγιδα "γνησιο υπογραφης" και μετα την σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας. Απαξ και μπει η σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας, το εγγραφο ειναι επισημοτατο και ισχυει παντου.
Επισης, ως εντυπο, αρκει ενα απλο χαρτι που γραφει πανω "υπευθυνη δηλωση" και εχει την υπογραφη σου.

aleex
15-05-10, 09:47
Καθε δημοσια υπηρεσια μπορει να επικυρωνει γνησιο υπογραφης. Πας στο πρωτοκολλο, στην γραμματεια, στον διοικητικο διευθυντη, σε οποιον τετοιο βρεις τελος παντων, και σου παταει την σφραγιδα "γνησιο υπογραφης" και μετα την σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας. Απαξ και μπει η σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας, το εγγραφο ειναι επισημοτατο και ισχυει παντου.
Επισης, ως εντυπο, αρκει ενα απλο χαρτι που γραφει πανω "υπευθυνη δηλωση" και εχει την υπογραφη σου.

thx, κατέβασα υπεύθυνη δήλωση από το site της εφορίας τελικά κ πήγα σε κεπ για το γνήσιο της υπογραφής.

Manolis_karas
15-05-10, 21:29
Καθε δημοσια υπηρεσια μπορει να επικυρωνει γνησιο υπογραφης. Πας στο πρωτοκολλο, στην γραμματεια, στον διοικητικο διευθυντη, σε οποιον τετοιο βρεις τελος παντων, και σου παταει την σφραγιδα "γνησιο υπογραφης" και μετα την σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας. Απαξ και μπει η σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας, το εγγραφο ειναι επισημοτατο και ισχυει παντου.
Για εξωυπηρεσιακή χρήση και οπουδήποτε, μόνο ο προϊστάμενος και σε απουσία του ο νόμιμος αντικαταστάτης, της κάθε υπηρεσίας έχει το νόμιμο δικαίωμα να θεωρεί για το ακριβές αντίγραφο και το γνήσιο της υπογραφής

ntoremi
18-05-10, 05:01
Για εξωυπηρεσιακή χρήση και οπουδήποτε, μόνο ο προϊστάμενος και σε απουσία του ο νόμιμος αντικαταστάτης, της κάθε υπηρεσίας έχει το νόμιμο δικαίωμα να θεωρεί για το ακριβές αντίγραφο και το γνήσιο της υπογραφής

E καλα, για τον προϊσταμενο μιλουσα κι εγω. Οχι για τον καθε υπαλληλο. Αλοιμονο. Αλλωστε σφραγιδα της ελληνικης δημοκρατιας δεν εχει ο καθε υπαλληλος.

Manolis_karas
18-05-10, 09:04
:lol::lol::lol::lol::lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.