PDA

Επιστροφή στο Forum : φυλλάδιο gsis οδηγίες δήλωσης φορολογίας 2010??



Σελίδες : [1] 2

aleex
22-02-10, 15:54
πρέπει να υποβάλω τη φορολογική μου δήλωση τη 1η μαρτίου και δεν μου έχει στείλει ακόμα η εφορία τίποτα. Καλά τόσος ντόρος με τα φορολογικά κ δεν στέλνουν καν τις δηλώσεις στην ώρα τους?!! :down:

Τη δώληση θα τη κάνω κ online, όμως το βιβλιαράκι με τις οδηγίες του 2010 που γράφει απάνω:

"οδηγίες για τη συμπλήρωση της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων οικονομικού έτους 2010"

υπάρχει πουθενά σε pdf να το κατεβάσω άραγε :cry:

Στο site της εφορίας (gsis.gr) πάντως δεν κατάφερα να το βρω

το βρήκα τελικά εδώ (http://www.taxgr.com/for-od-oik-2010/), μόνο που δεν κατεβαίνει. Αλλού υπάρχει για κατέβασμα?

stel67
22-02-10, 16:49
Για να το δεις online σαν κείμενο : http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/10998
Για να το κατεβάσεις σαν pdf : http://www.taxheaven.gr/default/attachments/download/id/479

aleex
23-02-10, 08:41
thx a lot :p

alexandrozz
23-02-10, 12:35
Άσε φίλε κι εγώ είμαι για 2 Μαρτίου αλλά δεν έχω πάρει τίποτα από την εφορία. Πρέπει να πάρω ένα σωρό βεβαιώσεις από εταιρίες και τράπεζες και δεν έχω τίποτα στα χέρια μου! Μάλλον για πρόστιμο με βλέπω.

aleex
24-02-10, 10:08
Άσε φίλε κι εγώ είμαι για 2 Μαρτίου αλλά δεν έχω πάρει τίποτα από την εφορία. Πρέπει να πάρω ένα σωρό βεβαιώσεις από εταιρίες και τράπεζες και δεν έχω τίποτα στα χέρια μου! Μάλλον για πρόστιμο με βλέπω.

Προλαβαίνεις μια χαρά γιατί παρά το ντόρο που έχει γίνει για τα φορολογικά τους τελευταίους μήνες κ παρά το ότι 1 Μαρτίου αρχίζουν επίσημα οι πρώτες προθεσμίες:

1. Απ' όσο ρώτησα γνωστούς, κανένας έλληνας πολίτης :lol::lol::lol: δεν έχει πάρει ακόμα χαρτιά από την εφορία.

2. Προσπάθησα να καταθέσω τη δήλωση ηλεκτρονικά στο gsis.gr, το είχα κάνει πρώτη φορά πέρσι, το σύστημα online υποβολής για το 2010 δεν λειτουργούσε μέχρι κ χθες το μεσημέρι που προσπάθησα.

3. Πήρα τηλ γνωστό μου λογιστή κ μου είπε ότι επειδή κάνουν κάποιες αλλαγές σε κάποιες φορολογικές διατάξεις τις τελευταίας στιγμής ή/και επειδή μετακομίζει το τυπογραφείο της εφορίας όντως κανείς δεν έχει πάρει ακόμα τίποτα κ θα δωθούν μεγάλες παρατάσεις. Πάντως μου είπε επίσης ότι σήμερα, αύριο μπορεί ν' αρχίσει να λειτουργεί το online σύστημα υποβολών από τη σελίδα του gsis.gr

EvilHawk
24-02-10, 10:29
Μην αγχώνεστε, θα δοθούν μεγάλες παρατάσεις.

Manolis_karas
24-02-10, 10:53
Μην αγχώνεστε, θα δοθούν μεγάλες παρατάσεις.
Το λες από πείρα; ή έχεις πληροφόρηση;

EvilHawk
24-02-10, 11:01
Κοινή λογική με βάση την ελληνική πραγματικότητα, απέχουμε μόνο 5 ημέρες από την έναρξη υποβολής δηλώσεων, δεν έχουν σταλεί τα απαραίτητα έγγραφα στους φορολογούμενους και στην Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων έχουν ακόμα τις περσινές ημερομηνίες υποβολής ...

aleex
24-02-10, 11:35
οπότε ηρεμία ..... κ για άλλη μια φορά διαπιστώνω ότι κ το μπάχαλο δεν αλλάζει ... κ μακροπρόθεσμα είναι καλύτερα να μετακομοίσω στη ... Γερμανία :lol::lol::lol::lol::lol::lol: που έχω κ κάτι συγγενείς ...

alexandrozz
25-02-10, 02:20
Εντάξει αν είναι να δίνουν παρατάσεις να τις δίνουν από την αρχή και όχι να τρέχουμε αγχωμένοι να μαζέψουμε τη χαρτούρα που χρειάζεται.

WAntilles
25-02-10, 09:02
Αλήτες.

Ακόμα να ξύσουν-πλύνουν το τυρόγαλο των προηγούμενων.

alexandrozz
27-02-10, 09:24
Έτσι για την ιστορία.
Τελικά όπως αναμενόταν δόθηκε παράταση για τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος.

aleex
28-02-10, 21:36
μέχρι πότε ?

minosdam
04-03-10, 20:27
Τελικά δόθηκε παράταση μέχρι 1-4-10

ofoto
04-03-10, 21:23
Εδώ (http://www.ermis.gov.gr/portal/page/portal/ermis/FullStory?id=2501120) υπάρχει και η ανακοίνωση για την παράταση έως 01/04...

alexandrozz
04-03-10, 23:12
Σήμερα ήρθαν τα φυλλάδια...

aleex
05-03-10, 23:02
οκ, thx ofoto, κ το online συστημα υποβολής έχει μια ανακοίνωση με κόκκινα γράμματα που λέει ότι θα ... λειτουργήσει μέσα στο Μάρτιο ... τι καλά!!!! να έρθει η μέρα που να καταφέρω να φύγω επαγγελματικά τουλάχιστον από την Ελλάδα κ τίποτ άλλο!!!!!

aleex
11-03-10, 13:38
καλα που το βλέπετε εσείς το 1/4 δεν έχει σημασία γιατί στη σελίδα της εφορίας λέει 12/4 !!!! (http://www.gsis.gr/cmdocs/6872.pdf)

Και συγκεκριμένα λέει ότι:

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ
1. Η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος για
τους υπόχρεους του άρθρου 62 του ν.2238/1994, που λήγει την 1η Μαρτίου
2010, ορίζεται η 12η Απριλίου 2010. Η υποβολή των δηλώσεων αυτών
ολοκληρώνεται μέσα σε έντεκα (11) εργάσιμες ημέρες ανάλογα με το
τελευταίο ψηφίο του αριθμού φορολογικού μητρώου του φορολογουμένου, με
αρχή, για το ψηφίο 1 την 12η Απριλίου 2010.

Το ερώτημα είναι τώρα, αφού ήρθαν πιά κ οι φάκελοι της εφορίας σε όλους, φαντάζομαι, γιατί στο gsis.gr λέει για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων ακόμα?????:

Η υπηρεσία υποβολής θα ενταχθεί σε παραγωγική λειτουργία εντός του Μαρτίου 2010 (http://www.gsis.gr/new_pages_for_E1/online_submit.html)

Καλά πότε πιά θα ανοίξει αυτό το ρημάδι το σύστημά τους???????

Manolis_karas
15-03-10, 18:54
Υπομονή ακόμη!!!

Whiteyez
15-03-10, 19:36
Αλήτες.

Ακόμα να ξύσουν-πλύνουν το τυρόγαλο των προηγούμενων.

Μάλλον οι προηγούμενοι δεν μπόρεσαν να ξύσουν των προηγούμενων τους.

alexandrozz
18-03-10, 18:41
Το ερώτημα είναι τώρα, αφού ήρθαν πιά κ οι φάκελοι της εφορίας σε όλους, φαντάζομαι, γιατί στο gsis.gr λέει για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων ακόμα?????:

Η υπηρεσία υποβολής θα ενταχθεί σε παραγωγική λειτουργία εντός του Μαρτίου 2010 (http://www.gsis.gr/new_pages_for_E1/online_submit.html)

Καλά πότε πιά θα ανοίξει αυτό το ρημάδι το σύστημά τους???????
Ακόμα περιμένουμε...

aleex
26-03-10, 12:36
Ακόμα περιμένουμε...

... και ακόμα κ είναι ήδη 26 Μαρτίου ....

cool11
26-03-10, 16:37
Ποτε ξεκινα η υποβολη της δηλωσης για τα φυσικα προσωπα? Και μεχρι ποτε μπορει να γινει?

jkoukos
26-03-10, 18:41
http://www.gsis.gr/forologikos_odigos/xrisimes_plirofories/foros_eisodimatos/proth_fp_2010.pdf

alexandrozz
27-03-10, 00:19
Τελικά εγώ πήγα και την έδωσα στην εφορία. Ούτως ή άλλως με φωνάζουν μετά για έλεγχο και από το internet να τη κάνω. Οπότε τα έδωσα όλα και ξεμπέρδεψα.

Manolis_karas
27-03-10, 15:12
Αν είναι απλή και οι πιθανότητες να γίνει λάθος είναι λίγες, τότε γνώμη μου είναι να γίνεται μέσω Internet, επειδή έχει μία μικρή , έστω, έκπτωση.

cool11
27-03-10, 19:54
Αν είναι απλή και οι πιθανότητες να γίνει λάθος είναι λίγες, τότε γνώμη μου είναι να γίνεται μέσω Internet, επειδή έχει μία μικρή , έστω, έκπτωση.

Υπαρχει ακομη αυτη η εκπτωση που λες, ως κινητρο για υποβολη μεσω ιντερνετ?
Παλια την θυμαμαι, ομως περυσι δεν θυμαμαι να ειδα πουθενα κατι τετοιο. Μηπως την κατηργησαν πια? Ετσι κι αλλιως απο του χρονου, θελουν δεν θελουν, υποχρεωτικα μεσω νετ ολοι θα πρεπει να την κανουν. Χωρις αλλη επιλογη. Οποτε, ποια εκπτωση?

Manolis_karas
27-03-10, 20:30
1,5% έως 118 ευρώ. Στη σελίδα 10 του βιβλιαρίου των οδηγιών. Γελοίο μεν αλλά έκπτωση δε.

aleex
28-03-10, 08:07
... κ είναι γελοίοι που ακόμα λένε ότι θα λειτουργήσει το online σύστημα υποβολής εντός του Μαρτίου (http://www.gsis.gr/new_pages_for_E1/online_submit.html)κ έχουμε 28 του μηνός ...

Οι online υποβολές έχουν την έκπτωση που δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητη, όμως πάρα πολύ καλό είναι ότι πριν υποβάλεις οριστικά τη δήλωση βλέπεις το ποσό της εκκαθάρησης κ αν σου βγάζει τίποτε τρελό πας κ τα ξανατσεκάρεις όλα, γενικά ελαχιστοποιείται η πιθανότητα λάθους κ παίρνεις κ την εκκαθάρηση αμέσως, την εκτυπώνεις, την αποθηκεύεις στο σκληρό ως pdf οπότε μπορείς να τη στείλεις κ οπουδήποτε χρειαστεί με email

alexandrozz
30-03-10, 00:59
Μου φαίνεται ότι το εντός του Μαρτίου πάει περίπατο!!

aleex
30-03-10, 08:02
έχουμε ακόμα 12 με 13 μέρες μέχρι τις πρώτες διορίες.

πάντως έλεος δηλαδή ... ούτε στην ουγκάντα δεν έχει τέτοια ανοργανωσιά ...

cool11
11-04-10, 16:24
Μηπως υπαρχει πουθενα το εντυπο ε1 του 2010 να το κατεβασω?

esquellot
11-04-10, 17:06
Μηπως υπαρχει πουθενα το εντυπο ε1 του 2010 να το κατεβασω?


Θα το βρεις εδώ (http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=downloads&showfile=1075)

yyy
17-04-10, 21:13
Θα το βρεις εδώ (http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=downloads&showfile=1075)

Να 'σαι καλά! Το έψαχνα ;)
Και σε μένα δεν έχει έρθει ακόμα η δήλωση!

chal_4
26-04-10, 12:10
Λογικά οι περισσότεροι πλέον έχουμε λάβει τις δηλώσεις. ..
3 ερωτησούλες:
1) Οι αποδείξεις από ταβέρνες καφετέριες bar κλπ θα δηλώνονται όπως είχαν πει ότι θα γίνεται? Ή τζάμπα τις μάζευα (μιλάω πάντα για το 2009)
2) Γι αυτούς που έχουν εισόδημα κάτω από 12000 ευρώ και ανήκουν στο αφορολόγητο, έχει νόημα να παρουσιάσουν αποδείξεις, ιατρικά έξοδα κλπ?
3) Στη σελίδα 48 του οδηγού μιλάει για τους τόκους των δανείων... Πως δηλώνονται αυτοί? Χρειάζεται βεβαίωση από την τράπεζα? (έχω δάνειο αυτοκινήτου). Έχει νόημα να ασχοληθώ αν είμαι κάτω από το όριο του αφορολόγητου?

karavagos
26-04-10, 12:58
Λογικά οι περισσότεροι πλέον έχουμε λάβει τις δηλώσεις. ..
3 ερωτησούλες:

Εγώ ακόμα δεν έχω λάβει κάτι. Το ίδιο και 2 γνωστοί μου. :down:
Προσωπικά δεν έχω θέμα (αφού την κάνω μέσω internet), αλλά οι άλλοι έχουν αγχωθεί.

sdikr
26-04-10, 14:05
Την περασμένη βδομάδα ήρθαν μερικές στην οικοδομή, και σήμερα ήρθε και η δικιά μου,
Πάντως την έκανα πριν 2 βδομάδες online

chal_4
26-04-10, 17:17
Τελικά με τις αποδείξεις του 2009 τι κάνουμε?
Στον οδηγό (σελ.42 Κωδικός 049) αναφέρει: Γράψτε το συνολικό ποσό των δαπανών στις οποίες έχετε υποβληθεί μέσα στο 2009.
α)Για τη διενέργεια δεξιώσεων ... καθώς και αυτές που καταβάλλονται σε κάθε είδους χώρους εστίασης και ψυχαγωγίας και ειδικότερα σε κέντρα διασκέδασης (ταβέρνες, καμπαρέ :P, κλαμπ, μπουάτ, εστιατόρια ταβέρνες πιτσαρίες, ψητοπωλεία...)...

cool11
26-04-10, 19:09
Μηπως ξερει καποιος να μου πει, αν για το Ε9 απαιτειται υποβολη του μονο στην ΔΟΥ ή μπορει να γινει ηλεκτρονικα διχως παρε-δωσε με την ΔΟΥ?
Σημειωτεον οτι για το Ε9 επηλθε μεταβολη απο περυσι, δεν θα ειναι το ίδιο. Τα απαιτουμενα εγγραφα τα εχω στα χερια μου, αλλα δεν ξερω αν αρκει μια ηλεκτρονικη υποβολη για το Ε9 ή αν θα πρεπει να στειλω/προσκομισω καπου και τα χαρτια. (πχ για το Ε1 κρατας τις αποδειξεις, μην τυχον και σε καλεσουν για ελεγχο. το ιδιο συμβαινει και με το Ε9?)

jkoukos
26-04-10, 19:30
Τελικά με τις αποδείξεις του 2009 τι κάνουμε?
Ισχύει ότι δήλωνες και πέρυσι, δεν άλλαξε κάτι σε αυτό, μπαίνουν κανονικά (όχι παραγγελίες στο σπίτι).


Μηπως ξερει καποιος να μου πει, αν για το Ε9 απαιτειται υποβολη του μονο στην ΔΟΥ ή μπορει να γινει ηλεκτρονικα διχως παρε-δωσε με την ΔΟΥ?

Μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά. 4 φορές την έχω δηλώσει έτσι τα τελευταία 5 χρόνια.
Κατεβάζεις ένα πρόγραμμα της ΓΓΠΣ, στο οποίο γίνεται η δήλωση και στη συνέχεια υποβάλλεται το δημιουργηθέντα αρχείο (πληροφορίες εδώ (https://www.gsis.gr/E9/afmroot/enter.gsis)).
Ακόμα όμως δεν έχουν δώσει για φέτος αυτή τη δυνατότητα.

Manolis_karas
27-04-10, 08:22
Ούτε σε μένα δεν έχει έρθει ακόμη το Ε1 ούτε βεβαιώσεις από ασφαλιστικές εταιρείες κλπ, σε μία εβδομάδα πρέπει να καταθέσω τη δήλωση.

chal_4
27-04-10, 10:28
Όσοι είναι στο αφορολόγητο δεν έχει νόημα να παρουσιάσουν αποδείξεις, έτσι?

mezger
27-04-10, 11:12
Όσοι είναι στο αφορολόγητο δεν έχει νόημα να παρουσιάσουν αποδείξεις, έτσι?

Όχι δεν έχει νόημα, καλύτερα να τις δώσεις σε κάποιον που πληρώνει. Σιγουρέψου όμως πρώτα ότι δεν προκύπτει φόρος, λόγω τεκμηρίων π.χ. (όχι αυτά που θα βάλουν του χρόνου, αυτά που ισχύουν και σήμερα, μεγάλο σπίτι, σκάφος, πισίνες :lol: , αγορά ακινήτου κλπ κλπ)

chal_4
27-04-10, 14:56
xaxa... Φαντάζεσαι να είμαι στο αφορολόγητο και να έχω σκάφος αναψυχής ή πισίνα??? lol
(Υπάρχει βέβαια μια περίπτωση. Η περίπτωση της φοροδιαφυγής...)

jkoukos
27-04-10, 16:58
Υπάρχουν αρκετές τέτοιες νομιμότατες περιπτώσεις που οι γονείς μεταβιβάζουν περιουσιακά στοιχεία στα παιδιά/εγγόνια τους, οι αποδοχές των οποίων είναι μικρότερες ή του αφορολόγητου ορίου.

Manolis_karas
28-04-10, 14:08
xaxa... Φαντάζεσαι να είμαι στο αφορολόγητο και να έχω σκάφος αναψυχής ή πισίνα??? lol
Γιατί όλοι που τα έχουν δηλώνουν εισόδημα;

........Auto merged post: Manolis_karas πρόσθεσε 5 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν είμαι λογιστής.
Οι τόκοι δανείων δηλώνονται μόνο από δάνεια κατοικίας και μάλιστα 1ης.

chal_4
30-04-10, 20:29
Σχερικά με τις αποδείξεις, ο οδηγος μιλάει μόνο για γεύματα. Όχι για ποτά καφέδες κλπ... Σωστά?

Manolis_karas
30-04-10, 21:00
Τα δάνεια δηλώνονται και οι τόκοι στους κωδικούς 727-728 σελ. 35 του φυλ. οδηγιών.
Το φυλ. οδηγ. μιλάει από ποια καταστήματα χρησιμοποιούμε τις αποδείξεις, όχι για το τι έχουμε καταναλώσει-αγοράσει.

chal_4
30-04-10, 21:27
Στη σελ 42 (κωδικός 049) αναφέρει: "...καθώς και αυτές που καταβάλλονται σε κάθε είδους χώρους εστίασης και ψυχαγωγίας και ειδικότερα σε κέντρα διασκέδασης (κοσμικές ταβέρνες, καμπαρέ, νάιτ κλάμπ, μπουάτ, χορευτικά κέντρα), σε εστιατόρια, ταβέρνες και ψαροταβέρνες με ή χωρίς ζωντανή μουσική, οινομαγειρεία ή οινεστιατόρια, καθώς και σε πιτσαρίες, ψητοπωλεία, οβελιστήρια (σουβλατζίδικα), μεζεδοπωλεία, ουζερί, τσιπουράδικα, ζυθοπωλεία και σνακ μπαρ και μόνο με την προϋπόθεση ότι παρέχονται σ' αυτά γεύματα με παροχή σερβιρίσματος...."

Αναφέρεται μόνο σε γεύματα

cool11
30-04-10, 21:48
Στο Ε9, στον πινακα για τα αγροτεμαχια, δεν βρισκω να υπαρχει καποιο κουτι-στηλη για τα τετραγωνικά. Ξερει κανεις, αν και που δηλωνονται?

@ ADSLgr.com All rights reserved.