PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηνω αυγα στο Laptop μου.



Σελίδες : [1] 2

dia1995
24-02-10, 15:55
Γεια σας,προσφατα αγορασα ενα Laptop Acer 5738G model.Αποτελειτε απο :
Cpu:Intel Core 2 duo P7350
GPU:ATI Radeon HD4570 512mb up to 1791 "HyperMemory"
RAM:4GB
HD:500GB

Λοιπον το προβλημα ειναι το εξης.Οταν το laptop μενει ανοιχτο για 1-2 ωρες,τοτε αρχιζει να καιει υπερβολικα σε σημειο που το αισθανεσε πολυ οταν το ακουμπας,σε καποιο συγκεκριμενο σημειο.Αν το βαλω πανω στο κρεβατι(που απαγορευεται αλλωστε) ή ανοιξω κανενα game (cod4) δεν το συζηταω,μετα απο λιγο νιωθω οτι θα μου μεινει στα χερια.Τι μπορει να φτεει για αυτο ή τι μπορω να κανω για να μειωσω τις θερμοκρασιες.

Θερμοκρασιες μετα απο ωρα: Cpu 60 GPU:60+ HD:55+

Τα σημεια που δεν μπορεις να το ακουμπησεις σας τα δειχνω παρακατω στην φωτογραφια.
Παρεπιπτοντως το laptop αυτο ειναι το 5740 μοντελο αλλα εχουν ιδιο σχεδιασμο.

kostas007
24-02-10, 16:04
δοκιμασε να το ανυψωσεις λιγο ωστε να εχει κενο κατω απο τους αεραγωγους και να φυσηξεις τη σκονη

johnson
24-02-10, 16:12
60 βαθμοί δεν είναι τίποτα. Να δεις όταν θα έχεις μαζέψεις σκόνες το καλοκαιράκι του 2011...
Μπάρμπεκιου θα κάνεις. Θυμήσου το και ρίξε του ένα καθάρισμα μέχρι τότε.

dia1995
24-02-10, 16:16
60 βαθμοί δεν είναι τίποτα. Να δεις όταν θα έχεις μαζέψεις σκόνες το καλοκαιράκι του 2011...
Μπάρμπεκιου θα κάνεις. Θυμήσου το και ρίξε του ένα καθάρισμα μέχρι τότε.

Οκ,αν και δεν ξερω πως να καθαρισω αυτο το μαραφετι (πως να το ανοιξω).
Και δευτερον,δηλαδη δεν παιζει φαση να μου μεινει στα χερια (να καει κατι) με τοσους βαθμους?

Mouse Potato
24-02-10, 16:18
Καλό είναι να κάνεις ένα undervolting (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=194487). Δεν νομίζω να ελλατωθεί η αίσθηση του "καψίματος" αλλά τουλάχιστον θα έχεις δροσερότερο επεξεργαστή.

johnson
24-02-10, 16:21
Οκ,αν και δεν ξερω πως να καθαρισω αυτο το μαραφετι (πως να το ανοιξω).
Και δευτερον,δηλαδη δεν παιζει φαση να μου μεινει στα χερια (να καει κατι) με τοσους βαθμους?

Όταν θα έρθει η ώρα, δοκίμασε με προσοχή να ανοίξεις τα καπάκια κάτω από το λάπτοπ.
Στις παλαιότερες σειρές τα άνοιγες και καθάριζες τα πάντα όλα, απλές βίδες ήταν σε απλά καπάκια.

Και ναι, σίγουρα υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να σου μείνει κάτι στο χέρι αν καθημερινά το λάπτοπ τσουρουφλίζεται.
Ειδικά αν τυχόν παίζεις συχνά κάτι ηλίθια -τύπου facebook- flash games (φάρμες κλπ.) που χτυπάνε 100% cpu load... :evil:
Μεγάλο cpu/gpu load μπορείς να πετύχεις και με τα σοβαρά παιχνίδια, αλλά τουλάχιστον εκεί κάτι παίζεις.

........Auto merged post: johnson πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλό είναι να κάνεις ένα undervolting (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=194487). Δεν νομίζω να ελλατωθεί η αίσθηση του "καψίματος" αλλά τουλάχιστον θα έχεις δροσερότερο επεξεργαστή.

Ναι εννοείται και αυτό! Το ξέχασα να το αναφέρω. Οπωσδήποτε undervolting!

ownagE_
24-02-10, 16:23
Έχω τον ίδιο επεξεργαστή στο laptop μου και τον τρέχω undervolted στο ελάχιστο voltage που επιτρέπει η Intel (0.925v).
Απόλυτα σταθερός.
Γλίτωσα και καμιά 10αριά και βάλε βαθμούς (σε load) και φυσικά το fan τρέχει σε αρκετά χαμηλότερες στροφές (πάλι σε load).

Mouse Potato
24-02-10, 16:25
Οκ,αν και δεν ξερω πως να καθαρισω αυτο το μαραφετι (πως να το ανοιξω).

Service Manual (http://www.devicemanuals.com/guide/Service%20and%20Repair/Acer/Acer-Aspire-5738G-Notebook-Service-Manual-==TXpBNU16SXk=.html)

Havic
24-02-10, 16:30
Βασικά η θερμοκρασία τής cpu δεν είναι τόσο μεγάλη, έχεις μέχρι τους 90° που είναι το όριο :P προσωπικά πάνω από τους 74° θα ανησυχούσα όμως , ωστόσο η θερμοκρασία του σκληρού σου είναι μεγάλη, πάνω από 50° (αν θυμάμαι καλά ) δεν είναι καλό να ανεβαίνει! πρόσεχε όταν τον χρησιμοποιείς σε ανώμαλες επιφάνειες (κρεβάτι , κουβέρτες ,κτλ) να μην κλείνεις τους αεραγωγούς του στην κάτω πλευρά, ίσως ένα καθάρισμα αν τον έχεις καιρό (μαζεύει και χνούδια από τής κουβέρτες..) ή ένα καλό coolpad να σε βοηθούσε λίγο, είχα αγοράσει ένα πρώτου γίνουν mainstream στην αγορά δεν κάνει θαύματα αλλά έχω μια διαφορά από 3 έως 5 βαθμούς.

Mr_Wizard
24-02-10, 16:36
τα λαπτοπ γενικα δεν τα πανε καλα με cooling...
βάζεις και εσυ το cod4

Αν βάλεις το bioshock 2 θα ψήνεις μπρίζολες

Υ.Γ
έψαξες στο google να δεις τι λένε περι θερμοκρασίας για αυτό το λαπτοπ?
ολο και κάποιος θα το έχει δοκιμάσει...

panatas
24-02-10, 16:50
τι το θες το ριμαδι παρε επιτραπεζιο τα laptop γενικος ανεβαζουν θεμοκρασιες εκανα φορματ πριν λιγο καιρο σε ενα και απο τη θερμοκρασια τα παιζε φοβηθηκα τοσο πολυ που ειπα δεν ξαναπιανω στα χερια μου laptop ο χορος τους ειναι τοσο μικρος που για να δουλεψουν ολα τα hardware σε τοσο μερος τυρανιουνται

Siba
24-02-10, 16:56
Στο δικο μου Packard Bell Limited Edition τα ιδια πανω κατω με merom 2,16Ghz η νορμαλ θερμοκρασια σε idle ειναι 50-53C και καμια 60αρια+ σε φουλ φορτο.
Η GPU (8400M) σταθερα στους 70C με μικρες διακυμανσεις +/- ;(

dia1995
24-02-10, 17:05
τι το θες το ριμαδι παρε επιτραπεζιο τα laptop γενικος ανεβαζουν θεμοκρασιες εκανα φορματ πριν λιγο καιρο σε ενα και απο τη θερμοκρασια τα παιζε φοβηθηκα τοσο πολυ που ειπα δεν ξαναπιανω στα χερια μου laptop ο χορος τους ειναι τοσο μικρος που για να δουλεψουν ολα τα hardware σε τοσο μερος τυρανιουνται

Εχω και επιτραπεζιο εννοειτε,και πολυ αξιολογο...
Το laptop το πειρε ο πατερας μου,για να το περνει μαζι του στο μαγαζι να surfαρει στο internet και να παιζει στοιχημα :p αλλα ουσιαστικα ειναι δικο μου...Και εγω οταν το πιανω στα χερια μου το ζοριζω λιγο περισσοτερ (poker on facebook,cod4,xfire,msn κτλ κτλ)
Και για αυτο θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο,δεν θελω να μου καει στους πρωτους 3-4 μηνες που το εχω.

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 0 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στο δικο μου Packard Bell Limited Edition τα ιδια πανω κατω με merom 2,16Ghz η νορμαλ θερμοκρασια σε idle ειναι 50-53C και καμια 60αρια+ σε φουλ φορτο.
Η GPU (8400M) σταθερα στους 70C με μικρες διακυμανσεις +/- ;(

Εσυ εισαι χειροτερος απο εμενα.:down:
Ποσο καιρο το εχεις?Εχεις κανει ποτε καθαρισμο?Σου καηκε τιποτα?

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 2 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


τα λαπτοπ γενικα δεν τα πανε καλα με cooling...
βάζεις και εσυ το cod4

Αν βάλεις το bioshock 2 θα ψήνεις μπρίζολες

Υ.Γ
έψαξες στο google να δεις τι λένε περι θερμοκρασίας για αυτό το λαπτοπ?
ολο και κάποιος θα το έχει δοκιμάσει...

Εψαξα παλαιοτερα στο γοογλη πανω στο θεμα,αλλα η μονη αξιολογη λυση που βρηκα(10-25 οC κατω) ητανε πολυ πολυπλοκη.Το παλικαρι ειχε ανοιξει ολο το λαπτοπ και ειχε προσθεσει δικα του πραγματα μεσα για να παταει καλα το cpu πανω σε κατι,δεν θυμαμαι τι,ειχε βαλει θερμοαγωγιμη καινουργια...Ειχε κανει παρα πολλα που δεν επροκειτο να επιχειρησω ποτε.

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 1 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Service Manual (http://www.devicemanuals.com/guide/Service%20and%20Repair/Acer/Acer-Aspire-5738G-Notebook-Service-Manual-==TXpBNU16SXk=.html)

αν μπορεις να γινεις λιγο πιο αναλυτικος.Εννοω οτι αυτο που μου εστειλες με παραπεμπει καπου που δεν ξερω τι να πρωτοκατεβασω.Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 1 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλό είναι να κάνεις ένα undervolting (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=194487). Δεν νομίζω να ελλατωθεί η αίσθηση του "καψίματος" αλλά τουλάχιστον θα έχεις δροσερότερο επεξεργαστή.

Με το undervolting εχουμε καμια επιπτωση?Π.χ χαμηλοτερη επιδοση κτλ?Επισης το thread που μου εδωσες να διαβασω ειναι λιγο μεγαλο,αξιζει τουλαχιστον να επιχειρησω ολα αυτα?Παιζει να χαλασω τιποτα?

georgis4
24-02-10, 17:06
Το πανω δεξια σημειο που δειχνεις λογικα ειναι απο κατω η ψυκτρα και το ανεμιστηρακι του συστηματος.....στο κατω μερος που δειχνεις πρεπει να υπαρχουν ο σκληρος/οι....
Εχω το 7520G εδω και 2 χρονακια και το περασμενο καλοκαιρι ειχε αρχισει να ζεστενεται τοσο ωστε με εβαλε σε υποψιες.....ανοιξα απο κατω το καπακι της ψυκτρας και του ανεμιστηρα και μαντεψε....οι θυριδες της ψυκτρας απο οπου βγαινει ο αερας και μαζι και η θερμοκρασια ειχαν πιασει αναμεσα ενα πραμα αν σφουγγαρι απο τη σκονη και ειχαν ΚΛΕΙΣΕΙ!
Με προσεκτικο καθαρισμα δεν ξανακουσα να δουλευει γρηγορα το ανεμιστηρακι....! :oneup:

Mr_Wizard
24-02-10, 17:09
Γράψε στην εταιρία για αυτό, μήπως σου προτείνουνε κάτι, εαν είσαι κατά το Μοντιφικεϊσιον.

Εκεί που ζεματά, λογικά θα είναι η κάρτα γραφικών και το άλλο σημείο ο σκληρός δίσκος
(τον επεξεργαστή τον έχουνε συνήθως στην μέση με μια τρύπα αερόψυξης).

Τι σκληρό και τι κάρτα γραφικών έχει το λαπτοπ?

dia1995
24-02-10, 17:09
Το πανω δεξια σημειο που δειχνεις λογικα ειναι απο κατω η ψυκτρα και το ανεμιστηρακι του συστηματος.....στο κατω μερος που δειχνεις πρεπει να υπαρχουν ο σκληρος/οι....
Εχω το 7520G εδω και 2 χρονακια και το περασμενο καλοκαιρι ειχε αρχισει να ζεστενεται τοσο ωστε με εβαλε σε υποψιες.....ανοιξα απο κατω το καπακι της ψυκτρας και του ανεμιστηρα και μαντεψε....οι θυριδες της ψυκτρας απο οπου βγαινει ο αερας και μαζι και η θερμοκρασια ειχαν πιασει αναμεσα ενα πραμα αν σφουγγαρι απο τη σκονη και ειχαν ΚΛΕΙΣΕΙ!
Με προσεκτικο καθαρισμα δεν ξανακουσα να δουλευει γρηγορα το ανεμιστηρακι....! :oneup:

Προσπαθησα και εγω φιλε μου να το ανοιξω,αλλα πρωτα απο ολα εχει 100 βιδες απο κατω,δευτερον,ητανε πολυ δυσκολο να βγουνε τα καπακια(αφου τα ειχα ξεβιδωσει) σε σημειο να νομιζω οτι λιγο ακομα και τα εσπασα...Τελικα καταφερα να ανοιξω μονο το κομματι που με αφηνει να δω τις RAM.Τα υπολοιπα δεν επιχειρησα και τα εκλεισα αμεσως,φοβηθηκα μην το σπασω και με κυνηγαει ο πατερας μου!:rofl::p

manosdoc
24-02-10, 17:10
Έχω το Acer 5735z ( παρόμοια σειρά με την δική σου, μοιάζουνε ).
Review εδώ στο φόρουμ με αναζήτηση...
Σκληρός WD Black Scorpio 7200rpm 39 βαθμούς min, max 43
CPU T3200 38 βαθμούς min, max 46

~ ACPI 43 βαθμούς μέσο όρο.

Windows Server 2008 R2
VGA Intel 4500
RAM 4GB DDR2 800

Δεν παίζω βέβαια παιχνίδια....

kostantis
24-02-10, 17:14
Φυσα το καλα με ενα blowerακι.
Αγορασε μια βαση λαπτοπ με fanακι ενσωματωμενο..Ολο και καποια διαφορα θα δεις...

Mouse Potato
24-02-10, 17:16
αν μπορεις να γινεις λιγο πιο αναλυτικος.Εννοω οτι αυτο που μου εστειλες με παραπεμπει καπου που δεν ξερω τι να πρωτοκατεβασω.Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.

Θα βάλεις έναν κωδικό που σου λέει λίγο παρακάτω και θα σε κάνει redirect στο link για το service manual

Edit: Για να μην παιδεύεσαι είναι αυτό (http://www.devicemanuals.com/downloadlink.php?support=YUhSMGNEb3ZMM1JwYlM1cFpDNWhkUzlzWVhCMGIzQnpMMkZqWlhJdllYTndhWEpsSURVM016aG5JRFUzTXpoNlp5QTFOek0 0ZWlBMU56TTRJRFV6TXpnZ05UVXpOaUExTlRNMlp5QTFNak0yTG5Ca1pnPT09)




Με το undervolting εχουμε καμια επιπτωση?Π.χ χαμηλοτερη επιδοση κτλ?Επισης το thread που μου εδωσες να διαβασω ειναι λιγο μεγαλο,αξιζει τουλαχιστον να επιχειρησω ολα αυτα?Παιζει να χαλασω τιποτα?

Καμία επίπτωση. Στην περίπτωση του laptop επιβάλλεται

dia1995
24-02-10, 17:35
Έχω το Acer 5735z ( παρόμοια σειρά με την δική σου, μοιάζουνε ).
Review εδώ στο φόρουμ με αναζήτηση...
Σκληρός WD Black Scorpio 7200rpm 39 βαθμούς min, max 43
CPU T3200 38 βαθμούς min, max 46

~ ACPI 43 βαθμούς μέσο όρο.

Windows Server 2008 R2
VGA Intel 4500
RAM 4GB DDR2 800

Δεν παίζω βέβαια παιχνίδια....

Ναι φιλε,πως να το πετυχουμε και εμεις αυτο ομως μου λες?

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 5 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα βάλεις έναν κωδικό που σου λέει λίγο παρακάτω και θα σε κάνει redirect στο link για το service manual

Edit: Για να μην παιδεύεσαι είναι αυτό (http://www.devicemanuals.com/downloadlink.php?support=YUhSMGNEb3ZMM1JwYlM1cFpDNWhkUzlzWVhCMGIzQnpMMkZqWlhJdllYTndhWEpsSURVM016aG5JRFUzTXpoNlp5QTFOek0 0ZWlBMU56TTRJRFV6TXpnZ05UVXpOaUExTlRNMlp5QTFNak0yTG5Ca1pnPT09)





Καμία επίπτωση. Στην περίπτωση του laptop επιβάλλεται

1.Για να ειμαι ειλικρινης,παλι δεν μπορω να βγαλω ακρη,οταν παταω πανω στο link που μου δινεις μου βγαζει μια ιστοσελιδα που λεει τα παρακατωAspire 5738G/5738ZG/5738Z/5738/5338 Series
Aspire 5536/5536G/5236 Series
Service Guide
PRINTED IN TAIWAN
Service guide files and updates are available
on the ACER/CSD web; for more information,
please refer to http://csd.acer.com.tw και οταν παταω στο link που δινει εκει με παραπεμπει σε μια ιστοσελιδα της Acer,στην οποια μπορω να επιλεξω μια απο τις τρεις εικονες,ποια να πατησω? και μετα μου βγαζει password και username (το ειδα οταν πατησα σε μια τυχαια)

2.Αν δεν υπαρχει περιπτωση απο λαθος μου να το καταστρεψω,τοτε ας το προσπαθησω...Υπαρχει ομως?

manosdoc
24-02-10, 17:36
Ναι φιλε,πως να το πετυχουμε και εμεις αυτο ομως μου λες?

Πολύ γενικά μέτρα.

Α. Καλό καθάρισμα στο λάπτοπ.
Β. Clean install Windows 7 / Windows Server 2008 R2 ( λόγω core parking )
Γ. Powersave Scheme στην διαχείριση ενέργειας

dia1995
24-02-10, 17:36
Φυσα το καλα με ενα blowerακι.
Αγορασε μια βαση λαπτοπ με fanακι ενσωματωμενο..Ολο και καποια διαφορα θα δεις...

....με ενα blowerακι..δηλαδη?Εγω με την ηλεκτρικη σκουπα ελεγα...

morrison100
24-02-10, 17:42
γενικα μετρα και από μενα...
1. καλο καθασρισμα - με ηλεκτρικη σκουπα αν γινεται...ακομα και αν το ανοιξεις...
2. undervolting...
3.μακρια από κουβερτες, παπλωματα και μερη με πολλή σκονη...
4. μην ξαναπαρεις acer...lol:p:p

dia1995
24-02-10, 17:50
Εχω το laptop ανοιχτο πανω σε τραπεζι εδω και 4 ωρες ανοιχτο σε κατασταση αναμονης (εννοω οτι το εχω κανονικα ανοιχτο,αλλα απλως κουνησα το ποντικι δυο τρεις φορες,ουτε το internet δεν ανοιξα,απλα ειναι στην επιφανεια εργασιας)

Θερμοκρασιες Αverage και Max ολο αυτο το διαστημα
GPU: 44max 43 avg
CPU:60 max(μαλλον επηδει πριν λιγο ανοιξα καποια προγραμματα και κατεβαζα και απο firefox και ζοριστηκε) 50 avg
HD:44 max 43 avg

Και επισης προσεξα οτι τελικα καιει και στην μεση,και αρκετα,εκει οπου καποιος ανεφερε προηγουμενως οτι ειναι ο CPU (υποψιν μετα απο τοσες ωρες δεν ζεματαει κατι,περισσοτερο καει στην μεση τελικα)

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 1 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


γενικα μετρα και από μενα...
1. καλο καθασρισμα - με ηλεκτρικη σκουπα αν γινεται...ακομα και αν το ανοιξεις...
2. undervolting...
3.μακρια από κουβερτες, παπλωματα και μερη με πολλή σκονη...
4. μην ξαναπαρεις acer...lol:p:p

1.Το καλο καθαρισμα θα γινει,μετα απο λιγο καιρο ομως.
2.Το Undervolting θα γινει επισης.
3.Το εχω καταλαβει αυτο.
4.Αυτο ομως ρε φιλε δεν το καταλαβα,εχεις κατι με τα Acer?Εγω τα θεωρω κορυφη...

Mr.Anderson
24-02-10, 18:46
Ο,τι πληρωσεις παιρνεις ειναι. Βρειτε ενα ακριβο λαπτοπ πχ Vaio και δειτε αν "υπερθεμαινεται". Καντε μια βολτα στα μαγαζια που εχουν τα λαπτοπ αραδιασμενα στη σειρα να δουλευουν ολη μερα και πιαστε τα... και βαλτε το χερι στην "εξατμιση"... Εκει θα καταλαβετε αλλον ενα λογο που ειναι ακριβα καποια απο αυτα...

heloo
24-02-10, 19:02
acer ειναι το λαπτοπ ε?Ιδια περιπτωση με μενα με μονη διαφορα οτι εμενα βαραγε 100 βαθμους ο επεξεργαστης και εκλεινε,μεχρι και το ανεμηστιρακι απο την πολυ λειτουργια ηθελε λαδομα γιατι ετριζε :blink: .Αν ειναι εκτος εγγυησης μπορεις να κανεις κατι ποιο αποτελεσματκο ως τελευταια λυση αν δεν λειτουργισουν οσα σου ειπαν τα παιδια..Η acer βαζει λιγη και αθλια θερμοαγωγιμη παστα στα σημεια που επικοινωνουν cpu-gpu-southbridge με το συστημα ψυξης.Μπορεις να το ανοιξεις και να εντικαταστησεις την παλια παστα με καινουρια.Εγω κανοντας το ειδα μειωση 10 βαθμους.Ειναι πανευκολο να το κανεις και πανω κατω αλλα τα λαπτοπ ιδια ειναι ,εδω ενας οδηγος βημα-βημα: http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=77860.Ενοητε οτι αυτο το κανεις ως τελευταια λυση ομως...

Havic
24-02-10, 19:15
acer ειναι το λαπτοπ ε?Ιδια περιπτωση με μενα με μονη διαφορα οτι εμενα βαραγε 100 βαθμους ο επεξεργαστης και εκλεινε,μεχρι και το ανεμηστιρακι απο την πολυ λειτουργια ηθελε λαδομα γιατι ετριζε :blink: .Αν ειναι εκτος εγγυησης μπορεις να κανεις κατι ποιο αποτελεσματκο ως τελευταια λυση αν δεν λειτουργισουν οσα σου ειπαν τα παιδια..Η acer βαζει λιγη και αθλια θερμοαγωγιμη παστα στα σημεια που επικοινωνουν cpu-gpu-southbridge με το συστημα ψυξης.Μπορεις να το ανοιξεις και να εντικαταστησεις την παλια παστα με καινουρια.Εγω κανοντας το ειδα μειωση 10 βαθμους.Ειναι πανευκολο να το κανεις και πανω κατω αλλα τα λαπτοπ ιδια ειναι ,εδω ενας οδηγος βημα-βημα: http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=77860.Ενοητε οτι αυτο το κανεις ως τελευταια λυση ομως...

Το έχω ξανακούσει ότι βοηθάει εδώ (http://sinakstories.blogspot.com/2008/01/disassembling-acer-aspire-5024wlmi.html), ωστόσο εξαιτίας κάποιον δυσκολιών δεν μπορώ να το κάνω, την τελευταία φορά χάλασα τα πάσα μια βίδας :P me smash me kill, αλλά 10° είναι μεγάλη μείωση για κάτι τόσο απλό!

Ο,τι πληρωσεις παιρνεις ειναι. Βρειτε ενα ακριβο λαπτοπ πχ Vaio και δειτε αν "υπερθεμαινεται". Καντε μια βολτα στα μαγαζια που εχουν τα λαπτοπ αραδιασμενα στη σειρα να δουλευουν ολη μερα και πιαστε τα... και βαλτε το χερι στην "εξατμιση"... Εκει θα καταλαβετε αλλον ενα λογο που ειναι ακριβα καποια απο αυτα... Λογικό αφού σε άλλες μάρκες δίνεις 100€ έως 300€ παραπάνω για αυτά που σου προσφέρει η acer (είναι να μην πέσεις σε @ μοντέλο όμως),"στα μαγαζια που εχουν τα λαπτοπ" δεν νομίζω ότι ισχύει σε Low load τα ghz πέφτουν και στα 800 τι θερμοκρασία να ανεβάσει..., επίσης όποιο laptop και να είναι άμα παίζεις cod4 κάνα 3ωρο ε το βρίσκω λογικό, επίσης όλα τα laptop μαζεύουν σκόνη ανεξαρτήτως μάρκας...

goldeneye215
24-02-10, 20:33
φιλε μαλλον την πατησες δες εδω ειναι γνωστο προβλημα με το συγκεκριμενο...
ζητα να σου δωσουν αμεσα η λεφτα η αλλο μοντελο διαφορετικα προχωρα σε καταγγελια γιατι ειναι δικο τους προβλημα.

https://customercare.acer-euro.com/customercare/AcerUpdate.aspx?CID=GR&LID=GRE&IType=JV50

Η Acer έχει εντοπίσει ένα πιθανό θέμα με ορισμένες μονάδες από τα παρακάτω μοντέλα φορητών υπολογιστών:
1. Aspire 5738 (AS5738G)
2. Aspire 5738Z (AS5838ZG)

Κάτω από ορισμένες συνθήκες, ο φορτιστής, στις συγκεκριμένες μονάδες, μπορεί να υπερθερμανθεί με κίνδυνο τη δημιουργία εγκαυμάτων στον χρήστη Η αιτία του προβλήματος οφείλεται στην εγκατάσταση εσφαλμένης έκδοσής BIOS firmware. Ευτυχώς, οι ιδιοκτήτες των συγκεκριμένων μονάδων που αντιμετωπίζουν το παραπάνω πρόβλημα, μπορούν εύκολα να το επιλύσουν κατεβάζοντας και εγκαθιστώντας την ενημερωμένη έκδοση BIOS.

Οι μοναδικές επηρεασμένες μονάδες είναι τα μοντέλα που αναγράφονται στην παραπάνω λίστα και έχουν κατασκευαστεί την περίοδο, Απρίλιος 2009 έως Ιούνιος 2009.

και εδω

http://www.notebookforums.com/post3072996.html

sdikr
24-02-10, 20:47
φιλε μαλλον την πατησες δες εδω ειναι γνωστο προβλημα με το συγκεκριμενο...
ζητα να σου δωσουν αμεσα η λεφτα η αλλο μοντελο διαφορετικα προχωρα σε καταγγελια γιατι ειναι δικο τους προβλημα.

https://customercare.acer-euro.com/customercare/AcerUpdate.aspx?CID=GR&LID=GRE&IType=JV50

Η Acer έχει εντοπίσει ένα πιθανό θέμα με ορισμένες μονάδες από τα παρακάτω μοντέλα φορητών υπολογιστών:
1. Aspire 5738 (AS5738G)
2. Aspire 5738Z (AS5838ZG)

Κάτω από ορισμένες συνθήκες, ο φορτιστής, στις συγκεκριμένες μονάδες, μπορεί να υπερθερμανθεί με κίνδυνο τη δημιουργία εγκαυμάτων στον χρήστη Η αιτία του προβλήματος οφείλεται στην εγκατάσταση εσφαλμένης έκδοσής BIOS firmware. Ευτυχώς, οι ιδιοκτήτες των συγκεκριμένων μονάδων που αντιμετωπίζουν το παραπάνω πρόβλημα, μπορούν εύκολα να το επιλύσουν κατεβάζοντας και εγκαθιστώντας την ενημερωμένη έκδοση BIOS.

Οι μοναδικές επηρεασμένες μονάδες είναι τα μοντέλα που αναγράφονται στην παραπάνω λίστα και έχουν κατασκευαστεί την περίοδο, Απρίλιος 2009 έως Ιούνιος 2009.

και εδω

http://www.notebookforums.com/post3072996.html


τώρα τι σχέση έχει ο φορτιστής, με το φορητό, ενας βούδας ξέρει :p

goldeneye215
24-02-10, 21:24
αν δεν παει κατι καλα με το τροφοδοτικο τοτε 99% δεν παει σωστο ρευμα στο λαπτοπ με αποτελεσμα την υπερθερμανση. επισης καλο ειναι να ξερει ο φιλος αν ανηκει σε παρτιδα με ελαττωματικο τροφοδοτικο (το οποιο εχει θεμα με το bios;περιεργα πραματα)
γνωστος μου με το ιδιο λαπτοπ τους κυνηγησε και πηρε καινουργιο που κοιτα να δεις κατι περιεργα πραγματα δεν ειχε κανενα προβλημα με θερμοκρασιες.

sdikr
24-02-10, 21:25
αν δεν παει κατι καλα με το τροφοδοτικο τοτε 99% δεν παει σωστο ρευμα στο λαπτοπ με αποτελεσμα την υπερθερμανση.
γνωστος μου με το ιδιο λαπτοπ τους κυνηγησε και πηρε καινουργιο που κοιτα να δεις κατι περιεργα πραγματα δεν ειχε κανενα προβλημα με θερμοκρασιες.

Δύσκολο έως αδύνατο

goldeneye215
24-02-10, 21:33
ναι αλλα εγινε με το ιδιο λαπτοπ που λεει ο φιλος και γινεται γενικοτερα λογω αυξημενης τασης και ρευματος να υπερθερμαινονται διαφορα εξαρτηματα καθως λειτουργουν εκτος προδιαγραφων. αυτο το αδυνατο που λες μπορεις να το εξηγησεις;

gtklocker
24-02-10, 21:51
Με ATi την έχεις πατήσει... απλά.

sdikr
24-02-10, 22:11
ναι αλλα εγινε με το ιδιο λαπτοπ που λεει ο φιλος και γινεται γενικοτερα λογω αυξημενης τασης και ρευματος να υπερθερμαινονται διαφορα εξαρτηματα καθως λειτουργουν εκτος προδιαγραφων. αυτο το αδυνατο που λες μπορεις να το εξηγησεις;


Υπάρχει και η μπαταριά,

dia1995
24-02-10, 22:20
τώρα τι σχέση έχει ο φορτιστής, με το φορητό, ενας βούδας ξέρει :p

Χαχαχαχαχα,ελειωσα...Βασικα αρχικα τα κολοπεξα λιγο γιατι στην αρχη νομιζα οτι ειναι για ολο το Laptop,και μετα ειδα το δικο σου post και ενιωσα μια ανακουφιση...:p

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 3 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ναι αλλα εγινε με το ιδιο λαπτοπ που λεει ο φιλος και γινεται γενικοτερα λογω αυξημενης τασης και ρευματος να υπερθερμαινονται διαφορα εξαρτηματα καθως λειτουργουν εκτος προδιαγραφων. αυτο το αδυνατο που λες μπορεις να το εξηγησεις;

Δηλαδη αν το εχω απλα με την μπαταρια λογικα δεν θα επρεπε να υπαρχει το προβλημα σωστα???
(Ασε που το εκανες πολυ τραγικο το θεμα γιατι κοιτα παραπανω τι θερμοκρασιες δινω,δεν νομιζω οτι ειναι και τραγικες για το Laptop 4-5 ωρες ανοιχτο)...Σε λιγες ωρες θα σας δωσω και θερμοκρασιες εν ωρα παιχνιδιου (cod4)

Havic
24-02-10, 22:41
Δηλαδη αν το εχω απλα με την μπαταρια λογικα δεν θα επρεπε να υπαρχει το προβλημα σωστα???
(Ασε που το εκανες πολυ τραγικο το θεμα γιατι κοιτα παραπανω τι θερμοκρασιες δινω,δεν νομιζω οτι ειναι και τραγικες για το Laptop 4-5 ωρες ανοιχτο)...Σε λιγες ωρες θα σας δωσω και θερμοκρασιες εν ωρα παιχνιδιου (cod4)

Να παίξεις με μπαταρία πολύ χλομό! άσε που θα τελειώσει μέσα σε καμιά ώρα, η θερμοκρασία τις cpu που αναφέρεις στο αρχικό post δεν είναι μεγάλη ειδικά αν έπαιζες, εμένα η θερμοκρασία του σκληρού θα με ανησυχούσε...πάντως αν το laptop έχει οποιοδήποτε ελαττωματικό ή λάθος ρυθμισμένο κομμάτι να πας να το αλλάζουν, εξάλλου το πλήρωσες για να λειτουργεί άψογα! και όχι με σκέψεις του τύπου "θα παίζω με το laptop έξω στην αυλή που έχει -10 βαθμούς”.

dia1995
24-02-10, 22:45
Να παίξεις με μπαταρία πολύ χλομό! άσε που θα τελειώσει μέσα σε καμιά ώρα, η θερμοκρασία τις cpu που αναφέρεις στο αρχικό post δεν είναι μεγάλη ειδικά αν έπαιζες, εμένα η θερμοκρασία του σκληρού θα με ανησυχούσε...πάντως αν το laptop έχει οποιοδήποτε ελαττωματικό ή λάθος ρυθμισμένο κομμάτι να πας να το αλλάζουν, εξάλλου το πλήρωσες για να λειτουργεί άψογα! και όχι με σκέψεις του τύπου "θα παίζω με το laptop έξω στην αυλή που έχει -10 βαθμούς”.

Ναι αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν υπαρχει κατι λαθος...Θα σου ξαναδωσω θερμοκρασιες που ειχε σημερα μετα απο 4 ωρες ανοιχτο,χωρις να παιζω...IDLE...

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 1 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Να παίξεις με μπαταρία πολύ χλομό! άσε που θα τελειώσει μέσα σε καμιά ώρα, η θερμοκρασία τις cpu που αναφέρεις στο αρχικό post δεν είναι μεγάλη ειδικά αν έπαιζες, εμένα η θερμοκρασία του σκληρού θα με ανησυχούσε...πάντως αν το laptop έχει οποιοδήποτε ελαττωματικό ή λάθος ρυθμισμένο κομμάτι να πας να το αλλάζουν, εξάλλου το πλήρωσες για να λειτουργεί άψογα! και όχι με σκέψεις του τύπου "θα παίζω με το laptop έξω στην αυλή που έχει -10 βαθμούς”.

Θερμοκρασιες Αverage και Max ολο αυτο το διαστημα
GPU: 44max 43 avg
CPU:60 max(μαλλον επηδει πριν λιγο ανοιξα καποια προγραμματα και κατεβαζα και απο firefox και ζοριστηκε) 50 avg
HD:44 max 43 avg

goldeneye215
24-02-10, 23:01
μια χαρα ειναι αυτες οι θερμοκρασιες.

δοκιμασε να το αφησεις ανοικτο μερικες ωρες δες θερμοκρασιες και βγαλε την μπαταρια να δεις πως τα παει μονο με φορτιστη. και μετα μονο με την μπαταρια πανω. και τελος δες αν το λαπτοπ σου ανηκει στην ελαττωματικη παρτιδα για να σου αλλαξουν φορτιστη.

........Auto merged post: goldeneye215 πρόσθεσε 1 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Υπάρχει και η μπαταριά,

μπορει να ειναι και η μπαταρια αλλα αφου υπαρχει ανακοινωση της εταιριας για τους φορτιστες και το BIOS καλο ειναι να αποκλειστουν αυτα τα ενδεχομενα.

Havic
24-02-10, 23:16
Θερμοκρασιες Αverage και Max ολο αυτο το διαστημα
GPU: 44max 43 avg
CPU:60 max(μαλλον επηδει πριν λιγο ανοιξα καποια προγραμματα και κατεβαζα και απο firefox και ζοριστηκε) 50 avg
HD:44 max 43 avg
Μια χαρά μου φαίνονται, παίξε κάνα 30λεπτό κάνα game όποτε έχεις χρόνο και Postare τής max temp (επιφάνεια γραφείου Plz).

dia1995
24-02-10, 23:52
μια χαρα ειναι αυτες οι θερμοκρασιες.

δοκιμασε να το αφησεις ανοικτο μερικες ωρες δες θερμοκρασιες και βγαλε την μπαταρια να δεις πως τα παει μονο με φορτιστη. και μετα μονο με την μπαταρια πανω. και τελος δες αν το λαπτοπ σου ανηκει στην ελαττωματικη παρτιδα για να σου αλλαξουν φορτιστη.


Τι εννοεις με τον φορτιστη ρε φιλε,δεν καταλαβα ακριβως,τι προβλημα μπορει να υπαρξει με τον φορτιστη και τι με την μπαταρια? (αυτα που συζητουσατε πριν με τον Sdkr) Δεν εχω καταλαβει,και πως θα βεβαιωθω οτι δεν φτεει κατι απο τα δυο?

Valhalla
25-02-10, 00:34
Και εγώ έχω το ίδιο λαπτοπ και αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Εγώ δε θέλω να παίξω και κανα παιχνιδάκι...και μπορώ να το παίξω μόνο σε Power Save mode...αλλιώς ζεσταίνεται τόσο πολύ που κλείνει!!! Κυριολεκτικά δεν μπορείς ούτε να ακουμπήσεις τα σημεία που ζεσταίνονται για πάνω απο μερικά δευτερόλεπτα.

Άσχετο...το undervolting γίνεται απο το Bios...ή θέλει πείραγμα μέσα;

Mouse Potato
25-02-10, 00:36
Άσχετο...το undervolting γίνεται απο το Bios...ή θέλει πείραγμα μέσα;

Πήγαινε στο link που παραθέτω πάνω. Είναι απλή διαδικασία και γίνεται με software

Valhalla
25-02-10, 01:23
Να σαι καλά Mouse Potato...κέρδισα κανα 10άρι βαθμούς διαφορά σίγουρα...τουλάχιστον τώρα δεν σβήνει!!!

Mouse Potato
25-02-10, 01:50
Πότε πρόλαβες και το κανες! :oneup:

Καλό κουράγιο (Acer έχεις, θα το χρειαστείς :rolleyes:)

Havic
25-02-10, 02:29
Και εγώ έχω το ίδιο λαπτοπ και αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Εγώ δε θέλω να παίξω και κανα παιχνιδάκι...και μπορώ να το παίξω μόνο σε Power Save mode...αλλιώς ζεσταίνεται τόσο πολύ που κλείνει!!! Κυριολεκτικά δεν μπορείς ούτε να ακουμπήσεις τα σημεία που ζεσταίνονται για πάνω απο μερικά δευτερόλεπτα.

Άσχετο...το undervolting γίνεται απο το Bios...ή θέλει πείραγμα μέσα;

Βασικά για να κλείνει φτάνει καμιά 90 βαθμούς το οποίο δεν είναι σε καμία περίπτωση φυσιολογικό δεν τσεκάρεις το link που πόσταρε ο χρυσοματις215 , νομίζω ότι 8α το βρεις χρήσιμο....

Απόσπασμα από το Link
ΚΡΙΣΙΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ
Αξιότιμε Πελάτη,
Η Acer έχει εντοπίσει ένα πιθανό θέμα με ορισμένες μονάδες από τα παρακάτω μοντέλα φορητών υπολογιστών:

1. Aspire 5738 (AS5738G)
2. Aspire 5738Z (AS5838ZG)
Κάτω από ορισμένες συνθήκες, ο φορτιστής, στις συγκεκριμένες μονάδες, μπορεί να υπερθερμανθεί με κίνδυνο τη δημιουργία εγκαυμάτων στον χρήστη Η αιτία του προβλήματος οφείλεται στην εγκατάσταση εσφαλμένης έκδοσής BIOS firmware. Ευτυχώς, οι ιδιοκτήτες των συγκεκριμένων μονάδων που αντιμετωπίζουν το παραπάνω πρόβλημα, μπορούν εύκολα να το επιλύσουν κατεβάζοντας και εγκαθιστώντας την ενημερωμένη έκδοση BIOS.


φιλε μαλλον την πατησες δες εδω ειναι γνωστο προβλημα με το συγκεκριμενο...
ζητα να σου δωσουν αμεσα η λεφτα η αλλο μοντελο διαφορετικα προχωρα σε καταγγελια γιατι ειναι δικο τους προβλημα.

https://customercare.acer-euro.com/customercare/AcerUpdate.aspx?CID=GR&LID=GRE&IType=JV50

Η Acer έχει εντοπίσει ένα πιθανό θέμα με ορισμένες μονάδες από τα παρακάτω μοντέλα φορητών υπολογιστών:
1. Aspire 5738 (AS5738G)
2. Aspire 5738Z (AS5838ZG)

dacourt
25-02-10, 02:50
Καλησπέρα είχα το ίδιο πρόβλημα σε παρόμοιο acer μηχάνημα μου!
Αυτό που έκανα και απαλλάχτηκα και πλέον ενώ παίζω AION , COD και διάφορα άλλα βλέπω θερμοκρασίες μέχρι 60 βαθμούς ήταν το undervolting που είπαν παραπάνω τα παιδιά (έχει οδηγό στο site τον οποίο ακολούθησα κι εγώ) και αγόρασα και αυτή τη βάση http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806609 και πλέον ακόμα και σε full load δεν βλέπω πάνω από 65αρι στη χειρότερη...

goldeneye215
25-02-10, 09:26
Τι εννοεις με τον φορτιστη ρε φιλε,δεν καταλαβα ακριβως,τι προβλημα μπορει να υπαρξει με τον φορτιστη και τι με την μπαταρια? (αυτα που συζητουσατε πριν με τον Sdkr) Δεν εχω καταλαβει,και πως θα βεβαιωθω οτι δεν φτεει κατι απο τα δυο?

τι δεν καταλαβες ακριβως; εννοω οτι πρεπει να δοκιμασεις αν φταιει η μπαταρια λειτουργωντας το λαπτοπ μονο με την μπαταρια και μετα μονο με το τροφοδοτικο (το κουτακι με τα δυο καλωδια στις ακρες που φορτιζει το λαπτοπ) χωρις την μπαταρια πανω. και τελος να τσεκαρεις το serial number του λαπτοπ στο site της ανυπαρκτης acer για να δεις αν εχεις θεμα και να το αλλαξεις αμα πρεπει.
βεβαια μην περιμενεις και πολλα. ενα timeline που εχω το ειχα στειλει για ανακληση για καλωδιο μικροφωνου και δες τι τραβηξα... http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3205116&postcount=71

επισης αν οσοι κατοχοι του λαπτοπ εχετε προβλημα τωρα το καλοκαιρι τι θα γινει; επισης δεν θεωρω την βαση ως λυση μονο αν το λαπτοπ δεν κουνιεται (επιπλεον βαρος και χωρος κατα την μεταφορα) αλλα σ αυτη την περιπτωση γιατι να δωσεις τοσα λεφτα αμα ειναι να το κανεις σταθερο. επισης αμα τροφοδοτειται απο το λαπτοπ ριχνει πολυ την αυτονομια.

dia1995
25-02-10, 17:10
Αν και εγω τοσους βαθμους εχω οταν παιζω,65αρια cpu και gpu,θα κανω και το undervolting ετσι ωστε να πεσει και αλλο...Βασικα εγω μαλλον δεν εχω προβλημα με τις θερμοκρασιες τελικα,αλλα στην αρχη νομιζα οτι ειναι πολυ μεγαλες γιατι το συγκρινα με του σταθερου μου...
Ευχαριστω για ολες σας τις απαντησεις παιδια.Τελος καλο,ολα καλα!Με την πρωτη ευκαιρια θα σας δωσω και μετα απο παιχνιδι θερμοκρασιες,αν και νομιζω οτι ητανε γυρω στους 65 οπως αναφερω παραπανω!

ownagE_
25-02-10, 17:15
Να σαι καλά Mouse Potato...κέρδισα κανα 10άρι βαθμούς διαφορά σίγουρα...τουλάχιστον τώρα δεν σβήνει!!!

Με το RMClock το έκανες?
Αν ναι, ελπίζω να το fix-αρες για τους μισούς πολλαπλασιαστές (με registry tweaks :p), αλλιώς θα χάνεις μερικά MHz (166 μάλλον).

johnson
25-02-10, 17:23
Με το RMClock το έκανες?.

Υπάρχει και άλλο tool για win που κάνει undervolting;

@ ADSLgr.com All rights reserved.