PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με αέρα γραφείου, ιονιστής ή κάτι άλλο?



Σελίδες : [1] 2

nils
25-02-10, 13:45
Καλησπέρα σε όλους,

Εργάζομαι σε ένα γραφείο το οποίο είναι μικρό, περίπου 20-25 τετραγωνικά. Είμαστε 6 άτομα με 14 υπολογιστές συνολικά!! Δύο μάλιστα εκ των υπολογιστών λειτουργούν επί 24ωρου βάσεως. Βάλτε και 2-3 εκτυπωτές.

Εξ' αιτίας όλων των παραπάνω, ο αέρας στο γραφείο είναι χάλια σε μόνιμη βάση. Μυρίζει κλεισούρα και η ατμόσφαιρα είναι "βαριά", ίσως και υγρή. Να πω ιονισμένη λόγω των υπολογιστών?
Το παράθυρο όσο και να το ανοίξεις η κατάσταση δεν φτιάχνει.
Να σημειώσω ότι υπάρχει μια μικρή συσκευή στο γραφείο η οποία είναι air purifier αλλά δεν βλέπω καμμία απολύτως βελτίωση.

Τι μπορεί να γίνει για να βελτιωθεί η κατάσταση?
Χρειάζεται ιονιστής (και αν ναι με ποιές προδιαγραφές) ή κάποιο άλλο είδος συσκευής?

Οι καπνιστές βγαίνουν σε κανά μπαλκόνι οπότε πρόβλημα λόγω τσιγάρου σχεδόν δεν υφίσταται. Φανταστείτε να υπήρχε και αυτό...

stefp
25-02-10, 15:51
Μία οικολογική προσέγγιση (που με βάση όλες τις έρευνες όμως ισχύει..εγώ δεν ξέρω σίγουρα ακόμη, τώρα το ξεκίνησα κι εγώ, αλλά μετά από αρκετό διάβασμα σε ιντερνετ, δημοσιεύσεις από πανεπιστήμια κτλ) : Βάλτε συγκεκριμένα φυτά εσωτερικού χώρου τα οποία με βάση μετρήσεις καθαρίζουν πολύ την ατμόσφαιρα : π.χ. φυλλόδεντρο, χλωρόφυτο και κισσός.
Άλλη οικολογική λύση : στο www.ecospaints.co.uk έχει ένα προιον "air purifying paint" στις ειδικές βαφές, που λέει ότι απορροφά ακτινοβολία από ηλεκτρικές συσκευές
τελος στα κλασικά : ιονιστής Air cleaners της Blue-air, έχουν πιστοποίηση και θεωρούνται από τους πιο αποτελεσματικούς στην αγορά.

nils
26-02-10, 11:07
Μία οικολογική προσέγγιση (που με βάση όλες τις έρευνες όμως ισχύει..εγώ δεν ξέρω σίγουρα ακόμη, τώρα το ξεκίνησα κι εγώ, αλλά μετά από αρκετό διάβασμα σε ιντερνετ, δημοσιεύσεις από πανεπιστήμια κτλ) : Βάλτε συγκεκριμένα φυτά εσωτερικού χώρου τα οποία με βάση μετρήσεις καθαρίζουν πολύ την ατμόσφαιρα : π.χ. φυλλόδεντρο, χλωρόφυτο και κισσός.
Άλλη οικολογική λύση : στο www.ecospaints.co.uk (http://www.ecospaints.co.uk) έχει ένα προιον "air purifying paint" στις ειδικές βαφές, που λέει ότι απορροφά ακτινοβολία από ηλεκτρικές συσκευές
τελος στα κλασικά : ιονιστής Air cleaners της Blue-air, έχουν πιστοποίηση και θεωρούνται από τους πιο αποτελεσματικούς στην αγορά.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!

3lbereth
26-02-10, 11:57
Στο γραφείο έχω βάλει τοv air revitalizer της Breathe (http://www.breathe-revitalizers.co.uk/). Kαθαρίζει την ατμόσφαιρα σε χρόνο dt. Αποτελείται απο ένα μοτεράκι κι ένα tank με 1 lt νερό. Καταναλώνει ελάχιστο ρεύμα - μόλις 14 watt. Καθώς λειτουργεί, δεσμεύει τους ρύπους της ατμόσφαιρας μέσα στο νερό (είναι φοβερό όταν βλέπεις στο τέλος της ημέρας να έχει γίνει γκρι) ενω παράλληλα, απελευθερώνει ανανεωμένο, ιονισμένο και καθαρό αέρα. Αυτό που λένε όλοι όταν μπαίνουν στο γραφείο, είναι οτι έχει μια αίσθηση φρεσκάδας. Έχω αγοράσει και 3-4 μπουκαλάκια αιθέρια έλαια και προσθέτω λίγες σταγόνες στο νερό και ειλικρινά, η διαφορά είναι τεράστια.

Εγώ το αγόρασα πέρισυ απο το Αγγλικό site με 40 λίρες συν p+p. Στην τιμή περιλαμβάνεται και μια led φωτιζόμενη βάση, για πιό zen καταστάσεις και το trial essence pack με 4 μπουκαλάκια με αιθέρια έλαια. Προχθές, μου έστειλαν mail οτι το δίνουν προσφορά 30 λίρες μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Μόλις έδωσα παραγγελία για 2 συσκευές (μια για το σπίτι και μία για γειτονικό γραφείο που ζήλεψε :p) και έτσι τα μεταφορικά είναι δωρεάν.
Στην Ελλάδα, το πουλάνε εδώ (http://www.breathe.gr/), με τη διαφορά οτι στον αποκλειστικό έλληνα αντιπρόσωπο πρέπει να σκάσεις:
- 79 ευρώ για τη συσκευή :shock:
- 45 ευρώ για τη βάση :blink:
- 24 ευρώ για το trial pack :stunned:
148 ευρώ για αυτό που αγοράζεις απο το επίσημο αγγλικό site με 35!!!

[Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις σε αγορά, να σου θυμίσω οτι το revitalizer έχει αγγλικό φις, οπότε ή θα αγοράσεις ανταπτοράκι ή θα το κόψεις και θα βάλεις σούκο.]

Sebu
26-02-10, 13:56
Ενδιαφέρον, εχεις διευθυνση για το μαγαζί του εξωτερικού????

Μήπως είναι το Αμαζον??? Έχεις κανένα λινκ???

prodromosfan
26-02-10, 14:01
http://www.breathe-revitalizers.co.uk/app/content_cat/breathe-ezee__air_revitalisers_-__purifier.htm

alexandrozz
27-02-10, 09:28
Φίλε μου έχεις αναρωτηθεί μήπως παίζει ρόλο και η θερμότητα που εκπέμπουν και οι 14 υπολογιστές? Μήπως να τους μειώσετε σε 7, και τους άλλους 7 να τους βάλετε μέσα σε ένα VMWare? Επίσης για ποια περιοχή μιλάμε? Γιατί αν μιλάμε πχ για Αθήνα κέντρο, και να ανοίξεις το παράθυρο δεν πρόκειται να γίνει τίποτα καλό.

nils
01-03-10, 22:42
Φίλε μου έχεις αναρωτηθεί μήπως παίζει ρόλο και η θερμότητα που εκπέμπουν και οι 14 υπολογιστές? Μήπως να τους μειώσετε σε 7, και τους άλλους 7 να τους βάλετε μέσα σε ένα VMWare? Επίσης για ποια περιοχή μιλάμε? Γιατί αν μιλάμε πχ για Αθήνα κέντρο, και να ανοίξεις το παράθυρο δεν πρόκειται να γίνει τίποτα καλό.

Ναι, ασφαλώς οι υπολογιστές ευθύνονται για τη θερμότητα στο δωμάτιο
Δυστυχώς μιλάμε για Αθήνα...

........Auto merged post: nils πρόσθεσε 1 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στο γραφείο έχω βάλει τοv air revitalizer της Breathe (http://www.breathe-revitalizers.co.uk/). Kαθαρίζει την ατμόσφαιρα σε χρόνο dt. Αποτελείται απο ένα μοτεράκι κι ένα tank με 1 lt νερό. Καταναλώνει ελάχιστο ρεύμα - μόλις 14 watt. Καθώς λειτουργεί, δεσμεύει τους ρύπους της ατμόσφαιρας μέσα στο νερό (είναι φοβερό όταν βλέπεις στο τέλος της ημέρας να έχει γίνει γκρι) ενω παράλληλα, απελευθερώνει ανανεωμένο, ιονισμένο και καθαρό αέρα. Αυτό που λένε όλοι όταν μπαίνουν στο γραφείο, είναι οτι έχει μια αίσθηση φρεσκάδας. Έχω αγοράσει και 3-4 μπουκαλάκια αιθέρια έλαια και προσθέτω λίγες σταγόνες στο νερό και ειλικρινά, η διαφορά είναι τεράστια.

Εγώ το αγόρασα πέρισυ απο το Αγγλικό site με 40 λίρες συν p+p. Στην τιμή περιλαμβάνεται και μια led φωτιζόμενη βάση, για πιό zen καταστάσεις και το trial essence pack με 4 μπουκαλάκια με αιθέρια έλαια. Προχθές, μου έστειλαν mail οτι το δίνουν προσφορά 30 λίρες μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Μόλις έδωσα παραγγελία για 2 συσκευές (μια για το σπίτι και μία για γειτονικό γραφείο που ζήλεψε :p) και έτσι τα μεταφορικά είναι δωρεάν.
Στην Ελλάδα, το πουλάνε εδώ (http://www.breathe.gr/), με τη διαφορά οτι στον αποκλειστικό έλληνα αντιπρόσωπο πρέπει να σκάσεις:
- 79 ευρώ για τη συσκευή :shock:
- 45 ευρώ για τη βάση :blink:
- 24 ευρώ για το trial pack :stunned:
148 ευρώ για αυτό που αγοράζεις απο το επίσημο αγγλικό site με 35!!!

[Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις σε αγορά, να σου θυμίσω οτι το revitalizer έχει αγγλικό φις, οπότε ή θα αγοράσεις ανταπτοράκι ή θα το κόψεις και θα βάλεις σούκο.]

Ενδιαφέρουσα η πρότασή σου. Θα την κοιτάξω.

Sebu
02-03-10, 00:35
Εγω την κοιταξα ηδη :p

Αν ολα πανε καλα ελπιζω να το εχω καποια στιγμη. Η παραγγελια εχει παει και ενημερωθηκα οτι την ελαβαν και την κανουν process. Μολις γινει dispatch θα λαβω νεο email.

Θα επανελθω με νεοτερα.

nils
08-03-10, 20:19
Εγω την κοιταξα ηδη :p

Αν ολα πανε καλα ελπιζω να το εχω καποια στιγμη. Η παραγγελια εχει παει και ενημερωθηκα οτι την ελαβαν και την κανουν process. Μολις γινει dispatch θα λαβω νεο email.

Θα επανελθω με νεοτερα.

Τελικώς το παρήγγηλα και εγώ και είναι στο...δρόμο.
Για να δούμε;)

no_logo
08-03-10, 20:36
εμένα ήρθε
Αύριο πάω να το πάρω από το ταχυδρομείο
Αν μείνω ικανοποιημένος θα πάρω και δεύτερο μηχανάκι

3lbereth
08-03-10, 21:16
Kι εγώ τα περιμένω αύριο.
Tην Παρασκευή που μας πέρασε, έδωσα άλλη μια παραγγελία για το παρα-πλαϊνό γραφείο.
Πολυ σουξέ το μηχανηματάκι! Θα βλέπουν οι Άγγλοι σωρηδόν τις παραγγελίες απο Ελλάδα και θα αναρωτιούνται τί μας έπιασε...! :p

Σήμερα 1:45 πήρα mail για επιβεβαίωση παραγγελίας.
2:15 η Εμπορική μου έστειλε μήνυμα οτι χρεώθηκε η κάρτα μου.
4:30 mail απο Βreath οτι το πακετάκι μου στάλθηκε με Royal Mail 1st class (please allow 1-3 days for delivery).
:oneup:

Sebu
08-03-10, 22:17
4:30 mail απο Βreath οτι το πακετάκι μου στάλθηκε με Royal Mail 1st class (please allow 1-3 days for delivery).
:oneup:

Εμενα αυτο το mail μου ηρθε την Πεμπτη. Δευτερα σημερα αλλα τιποτα απο ταχυδρομειο ακομα.

Μα καλα σε ολους στελνουν email γυρω στις 4.15-4.30 το απογευμα????? :p

BELIS
09-03-10, 14:35
Εμενα αυτο το mail μου ηρθε την Πεμπτη. Δευτερα σημερα αλλα τιποτα απο ταχυδρομειο ακομα.

Μα καλα σε ολους στελνουν email γυρω στις 4.15-4.30 το απογευμα????? :p


Εμένα πάλι που αυτό το mail μου ηρθε την προηγούμενη Δευτέρα 1/3/2010 και ακόμα καμία ειδοποίηση????Νομίζω πως σήμερα θα πρέπει να τους στείλω ένα mail να ρωτήσω τί ακριβώς έχει γίνει!!!

3lbereth
09-03-10, 14:50
Χμμ, πολύ αργεί... εκτός κι αν έπεσε θύμα των απεργιών.
Δες αν μπορούν να σου δώσουν tracking number. Πέρισυ τέτοια εποχή που είχα κάνει την 1η παραγγελία, το κουτί απ'έξω έγραφε Parcelforce.
Μετά δοκίμασε εδώ (http://track.royalmail.com/portal/rm/track?catId=500185&mediaId=22700601&keyname=track_home) ή εδώ (http://www.parcelforce.com/portal/pw/track?catId=7500082).

nils
11-03-10, 14:16
Χμμ, πολύ αργεί... εκτός κι αν έπεσε θύμα των απεργιών.
Δες αν μπορούν να σου δώσουν tracking number. Πέρισυ τέτοια εποχή που είχα κάνει την 1η παραγγελία, το κουτί απ'έξω έγραφε Parcelforce.
Μετά δοκίμασε εδώ (http://track.royalmail.com/portal/rm/track?catId=500185&mediaId=22700601&keyname=track_home) ή εδώ (http://www.parcelforce.com/portal/pw/track?catId=7500082).

Όντως κάτι πρέπει να γίνεται με την παράδοση. Το μήνυμα ότι το δέμα έχει φύγει το έλαβα 4 Μαρτίου την ίδια ώρα περίπου με εσάς.Ακόμα δεν έχω λάβει καμμία ειδοποίηση.

karakou
11-03-10, 15:23
Καταρχάς να πω οτι έχω παραγγείλει κ εγώ.
Η απορία μου είναι: Royal Mail 1st Class
σημαίνει συστημένο ή απλό δέμα γιατί στο απλό ο ταχυδρόμος δε παραδίδει χαρτάκι οπότε πρέπει να πάει ο καθένας μόνος του στα Ελ.τα της περιοχής του κ να αναζητήσει το πακέτο του.

3lbereth
11-03-10, 19:17
Xθες παρέδωσαν στο γραφείο μου έναν μικρό φάκελο (χωρίς tracking number) που περιείχε τα δύο έξτρα essences που είχα δώσει στην αρχική παραγγελία μου. Το συνοδευτικό παραστατικό όμως, είχε τιμολογημένες και τις δύο συσκευές.
Σήμερα λόγω απεργίας, δεν πήγα γραφείο και δεν ξέρω αν ήρθαν και τα υπόλοιπα. Θα τσεκάρω αύριο και διαφορετικά θα τους στείλω e-mail.

Sebu
11-03-10, 22:45
Και εδω δεν εχει ερθει τιποτα, με dispatch date 04.03.2010. Τους εστειλα πριν λιγο email.

Η διαφορα στο δεμα ειναι οτι στο μη συστημενο ο ταχυδρομος θα σου αφησει χαρτακι. Στο συστημενο θα σου φερει το δεμα στην πορτα σου και αν λειπεις θα αφησει ειδοποιηση.

BELIS
12-03-10, 01:04
Καλησπέρα, τελικά σήμερα το παρέλαβα!!Η ειδοποίηση του συστημένου είχε έρθει χθες αλλά δεν την πήρα χαμπάρι!!Μια χαρά δουλεύει το μηχανάκι και πολύ ωραία ατμόσφαιρα με τα αρωματικά μπουκαλάκια που το συνοδεύουν!!Αλλά έχετε το νου σας για να μην την πατήσετε σαν και μένα αν πήρατε όλο το πακετάκι που ήταν σε προσφορά!!Χρειάζονται 2 αντάπτορες ρεύματος και όχι ένας!!Είναι 2 διαφορετικές συσκευές!!Μία ο "ιονιστής" και μία η βάση με τα ledakia!!Αύριο θα παω να πάρω και δεύτερο αντάπτορα!!Πάντως για τα λεφτά του μια χαρά είναι!!Και είναι όντως εντυπωσιακό πως αλλάζει χρώμα το νερό μετά από κανά δίωρο λειτουργίας!!!Τί αναπνέουμε Θεέ μου!!!!!!!!!

Φανερός Πράκτωρ
12-03-10, 02:18
μήπως χρωματίζει από μόνο του, επίτηδες, το νερό :p

nils
12-03-10, 09:44
μήπως χρωματίζει από μόνο του, επίτηδες, το νερό :p


Μακάρι να ήταν έτσι... Δεν θα υπήρχε και λόγος να το πάρουμε να προστατεύσουμε κάπως τα πνευμόνια μας.:(

3lbereth
12-03-10, 15:29
Παρέλαβα κι εγώ την 1η παραγγελία.
Περιμένω και τη 2η.
Προβλέπω έλλειψη σε ανταπτοράκια UK--> EU!!!

:idea: Tip of the day@all:
* Αν χρησιμοποιήσετε τα essences, χρειάζονται μόνο μερικές σταγόνες. Στο manual γράφει να βάζετε 8-10 ml. Αγνοήστε το! Είναι συμπυκνωμένα κι έχουν δυνατό άρωμα, οπότε, αν δεν έχετε ανοιχτά παράθυρα η μυρωδιά μπορεί να σας ενοχλήσει.
* Το revitalizer λειτουργεί και ως υγραντήρας. Συνεπώς, μετά απο ένα οκτάωρο χρήσης, η στάθμη του νερού κατεβαίνει αρκετά. Ρίχνετε ένα ποτηράκι φρέσκο νερό.
* Το νερό είναι σκόπιμο να αλλάζει τακτικά γιατι συγκεντρώνει όλους τους ρύπους της ατμόσφαιρας. Προσωπικά, κάθε δύο ημέρες ξεπλένω το μπωλ, το γεμίζω με φρέσκο νεράκι και λίγο άρωμα.
* Τα μπουκαλάκια των trial packs είναι πολύ μικρά. Είναι λοιπόν θέμα χρόνου να δώσετε την πρώτη σας παραγγελία για να έχετε μόνιμα αρωματισμένο το χώρο σας.
Ο κλεφτράγκουρας ο έλληνας (http://www.breathe.gr/gallery/index.php?action=showgal&cat=3), έχει τα μπουκάλια των 250ml προς 20,50 ευρώ.
Το γνωστό site (http://www.breathe-revitalizers.co.uk/app/content_cat/breathe-ezee_premium_100ml_essence.htm) απο το οποίο κάναμε τις παραγγελίες μας, έχει τα 100ml προς 8 λίρες (9 ευρώ).
Εγώ όμως, παρήγγειλα ανταλλακτικά απο το Healing Store (http://www.thehealingstore.co.uk/store/content_cat/154), που έχει τα ίδια 250άρια με του έλληνα αντιπροσώπου με 10 λίρες (11,5 ευρώ). Είναι affiliate site της Breath. Παραγγέλνετε άφοβα. Τα ταχυδρομικά του είναι πολύ λογικά και η εξυπηρέτηση άψογη. Πονηρά σκεπτόμενη, κοίταξα να "στριμώξω" όσο πιό πολλά μπουκαλάκια γινόταν με τα ίδια ταχυδρομικά.:p Αν πχ συγκεντρώσετε παραγγελία βάρους μέχρι 1 κιλό, θα πληρώσετε 6,5 λίρες p+p.΄Υπάρχει και η δυνατότητα για recorded delivery με 1 λίρα έξτρα - δεν ξέρω όμως αν ισχύει για διανομή στο εξωτερικό

:sorry: Sorry για την παράλειψη να αναφέρω οτι χρειάζονται 2 ανταπτοράκια αν χρησιμοποιήσετε και τη βάση.

nils
15-03-10, 14:53
Την Παρασκευή μου ήρθε και εμένα η ειδοποίηση από το ταχυδρομείο και σήμερα πήγα και το πήρα.
Ήταν δύο κουτιά ένα μεγαλύτερο και ένα μικρότερο. Συνολικά μου φάνηκε μικρό. Αλλά δεν το έχω ανοίξει ακόμα. Κάτι που θα κάνω σήμερα το απόγευμα.

Sebu
16-03-10, 00:48
Την Παρασκευή μου ήρθε και εμένα η ειδοποίηση από το ταχυδρομείο και σήμερα πήγα και το πήρα.
Ήταν δύο κουτιά ένα μεγαλύτερο και ένα μικρότερο. Συνολικά μου φάνηκε μικρό. Αλλά δεν το έχω ανοίξει ακόμα. Κάτι που θα κάνω σήμερα το απόγευμα.

Μια απο τα ιδια (ουτε να τα χαμε κανονισει :p)

Εγω ομως το ανοιξα. Παιδια δεν ειναι καθολου μικρο. Το κουτι σε γελαει. Μπορω να πω οτι περιμενα το μισο απο αυτο.

Τεσπα επειδη γυρισα αργα σπιτι (πριν καμια ωρα) κλεινουν τα ματια μου. Θα το δοκιμασω αυριο (αφου αγορασω ανταπτορακια) και θα ποσταρω εντυπωσεις.

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 0 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παρέλαβα κι εγώ την 1η παραγγελία.
Περιμένω και τη 2η.
Προβλέπω έλλειψη σε ανταπτοράκια UK--> EU!!!

:idea: Tip of the day@all:
* Αν χρησιμοποιήσετε τα essences, χρειάζονται μόνο μερικές σταγόνες. Στο manual γράφει να βάζετε 8-10 ml. Αγνοήστε το! Είναι συμπυκνωμένα κι έχουν δυνατό άρωμα, οπότε, αν δεν έχετε ανοιχτά παράθυρα η μυρωδιά μπορεί να σας ενοχλήσει.
* Το revitalizer λειτουργεί και ως υγραντήρας. Συνεπώς, μετά απο ένα οκτάωρο χρήσης, η στάθμη του νερού κατεβαίνει αρκετά. Ρίχνετε ένα ποτηράκι φρέσκο νερό.
* Το νερό είναι σκόπιμο να αλλάζει τακτικά γιατι συγκεντρώνει όλους τους ρύπους της ατμόσφαιρας. Προσωπικά, κάθε δύο ημέρες ξεπλένω το μπωλ, το γεμίζω με φρέσκο νεράκι και λίγο άρωμα.
* Τα μπουκαλάκια των trial packs είναι πολύ μικρά. Είναι λοιπόν θέμα χρόνου να δώσετε την πρώτη σας παραγγελία για να έχετε μόνιμα αρωματισμένο το χώρο σας.
Ο κλεφτράγκουρας ο έλληνας (http://www.breathe.gr/gallery/index.php?action=showgal&cat=3), έχει τα μπουκάλια των 250ml προς 20,50 ευρώ.
Το γνωστό site (http://www.breathe-revitalizers.co.uk/app/content_cat/breathe-ezee_premium_100ml_essence.htm) απο το οποίο κάναμε τις παραγγελίες μας, έχει τα 100ml προς 8 λίρες (9 ευρώ).
Εγώ όμως, παρήγγειλα ανταλλακτικά απο το Healing Store (http://www.thehealingstore.co.uk/store/content_cat/154), που έχει τα ίδια 250άρια με του έλληνα αντιπροσώπου με 10 λίρες (11,5 ευρώ). Είναι affiliate site της Breath. Παραγγέλνετε άφοβα. Τα ταχυδρομικά του είναι πολύ λογικά και η εξυπηρέτηση άψογη. Πονηρά σκεπτόμενη, κοίταξα να "στριμώξω" όσο πιό πολλά μπουκαλάκια γινόταν με τα ίδια ταχυδρομικά.:p Αν πχ συγκεντρώσετε παραγγελία βάρους μέχρι 1 κιλό, θα πληρώσετε 6,5 λίρες p+p.΄Υπάρχει και η δυνατότητα για recorded delivery με 1 λίρα έξτρα - δεν ξέρω όμως αν ισχύει για διανομή στο εξωτερικό

:sorry: Sorry για την παράλειψη να αναφέρω οτι χρειάζονται 2 ανταπτοράκια αν χρησιμοποιήσετε και τη βάση.

Ευχαριστουμε για τις πληροφορίες :respekt:

cool11
16-03-10, 13:12
Ευχαριστως θα αγοραζα ενα ιονιστη, αλλα δεν γουσταρω να βαλω στη ζωη μου κι αλλο παγιο εξοδο πληρωνοντας για αναλωσιμα καθε λιγους μηνες.

3lbereth
16-03-10, 13:42
Σεβαστό!

Παρόλα αυτά, η συσκευή αποδίδει εξίσου καλά και χωρίς να χρησιμοποιήσεις αρωματικά. Δεν χρειάζεται κανένα άλλο αναλώσιμο. Δεν έχει φίλτρα ενεργού άνθρακα και τα συναφή. Το μόνο που χρειάζεται είναι να καθαρίζεις τακτικά το container και να βάζεις φρέσκο νερό.

[Σήμερα παρέλαβα και τη δεύτερη παραγγελία μου]

elina_77
16-03-10, 15:17
Ρε παιδιά πού είναι η παραγγελιά μου? Ημερομηνία επιβεβαιωτικού mail στις 8/3/2010 και ακόμα τίποτα! Λέτε να μου πέταξαν το χαρτί του ταχυδρομείου οι ευγενικοί γείτονες της πολυκατοικίας? :evil:

nils
16-03-10, 15:27
Ρε παιδιά πού είναι η παραγγελιά μου? Ημερομηνία επιβεβαιωτικού mail στις 8/3/2010 και ακόμα τίποτα! Λέτε να μου πέταξαν το χαρτί του ταχυδρομείου οι ευγενικοί γείτονες της πολυκατοικίας? :evil:


Είσαι πάνω στο όριο. Εγώ παρήγγηλα 4/3 και ήρθε η ειδοποίηση 12/3 (8 μέρες και κάτι).
Άσε καμμιά μέρα ακόμα.

Εγώ το παρέλαβα χτές αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Θα επανέλθω τότε.

elina_77
16-03-10, 16:30
Είσαι πάνω στο όριο. Εγώ παρήγγηλα 4/3 και ήρθε η ειδοποίηση 12/3 (8 μέρες και κάτι).
Άσε καμμιά μέρα ακόμα.

Εγώ το παρέλαβα χτές αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Θα επανέλθω τότε.

Ήρθε το χαρτί του ταχυδρομείου!:worthy:
Αύριο πάω για παραλαβή-δοκιμή-postάρισμα εντυπώσεων!:oneup:

Sebu
17-03-10, 00:44
Και εγω παλι αργα γυρισα σημερα

Με βλεπω να το δοκιμαζω ΣΚ

Sebu
18-03-10, 21:30
Λοιπον το εβαλα σε λειτουργια, φαση εχει, αλλα κανει πολυ φασαρια για τα γουστα μου.

Ο ανεμιστηρας γυριζει καπου στις 2500 με 3000 στροφες και σε συνδυασμο με το νερο που το κανει αναρρόφηση για να καθαρίσει τον αερα, ειναι καπως εκνευριστικο.

Σιγουρα δεν ειναι για να το εχεις διπλα σου στο δωματιο και σιγουρα οχι οταν κοιμασαι (οπως λεει η διαφημιση της Telemarketing).

Sebu
18-03-10, 22:06
Οριστε και ενα ηχητικο ντοκουμεντο, τραβηγμενο απο αποσταση 1 μετρου περιπου

Ακουγεται αρκετα, πολυ περισσοτερο απο οτι στην ηχογραφηση απλα για να παρετε μια ιδεα.

3lbereth
18-03-10, 23:37
Kι εγώ το κλείνω πριν πέσω για ύπνο. Στο γραφείο το φσσσσς (:p) του νερού καλύπτεται απο τους θορύβους και δεν του δίνω σημασία, αλλά στην ησυχία του υπνοδωματίου με ενοχλεί.

Sebu
19-03-10, 00:22
Θα ψαξω πατεντα να ριξω τις στροφες του ανεμιστηρα :p

Δεν ξερω αν με αυτους τους ρυθμιστες/dimmer που ειναι για τα φωτα, κανει δουλεια. Να παρεμβαλεις δλδ ενα μεταξυ πριζας και ρευματος και να καθοριζεις το ρευμα που θα περναει. Δεν ξερω μονο μην του κανει ζημια αν δουλευει με λιγοτερο ρευμα :hmm:

3lbereth
19-03-10, 00:32
Underclocking στον ιονιστή!!!!!
:worthy:

jkoukos
19-03-10, 00:34
Μάλλον τον ρυθμιστή πρέπει να τον παρεμβάλλεις μόνο στο καλώδιο του ανεμιστήρα. Διαφορετικά θα δημιουργηθεί πρόβλημα στη λειτουργία της αντλίας νερού.

KLG
19-03-10, 03:11
Λοιπον το εβαλα σε λειτουργια, φαση εχει, αλλα κανει πολυ φασαρια για τα γουστα μου.

Ο ανεμιστηρας γυριζει καπου στις 2500 με 3000 στροφες και σε συνδυασμο με το νερο που το κανει αναρρόφηση για να καθαρίσει τον αερα, ειναι καπως εκνευριστικο.

Σιγουρα δεν ειναι για να το εχεις διπλα σου στο δωματιο και σιγουρα οχι οταν κοιμασαι (οπως λεει η διαφημιση της Telemarketing).

Aν σε ενοχλεί στο υπνοδωμάτιο, κόψε το κάπνισμα :p :p :p

Sebu
19-03-10, 09:37
Μα δεν καπνιζω :p

KLG
19-03-10, 19:45
Μα δεν καπνιζω :p

Ε τότε σταμάτα να ιδρώνεις στην κρεβατοκάμαρα... ψάξε εναλλακτικά μέρη :whistle::p

Sebu
19-03-10, 21:33
Ουτε αυτο ειναι το προβλημα :p

nils
23-03-10, 23:28
Οριστε και ενα ηχητικο ντοκουμεντο, τραβηγμενο απο αποσταση 1 μετρου περιπου

Ακουγεται αρκετα, πολυ περισσοτερο απο οτι στην ηχογραφηση απλα για να παρετε μια ιδεα.

Σήμερα το έβαλα και εγώ να δω πως δουλεύει. Έχεις δίκιο. Κάνει έντονο θόρυβο ο ανεμιστήρας. Σε ένα γραφείο με ησυχία (καθώς ο καθένας δουλεύει μόνος του) θα είναι εκνευριστικό. Είπαμε να βελτιώσουμε την ατμόσφαιρα αλλά μη μας πάρει και τα αυτιά. Γιατί μετά από κάποιες ώρες έτσι θα νιώθουμε.:worthy:
Πρέπει να βρω μια λύση να κάνει θόρυβο σε πιο ανεκτά επίπεδα.
Ηχομόνωση ή μείωση στροφών ανεμιστήρα θα είναι αυτό? Καμμιά ιδέα?:hmm:

Sebu
24-03-10, 00:51
Ηχομονωση δεν παιζει το σκεφτηκα

Το μονο που θα μπορουσες να μονωσεις ειναι εσωτερικα το ασπρο πλαστικο με τον ανεμιστηρα (ωστε να μην φαινεται ασχημο εξωτερικα), αλλα επειδη οπως διαπιστωσα εσωτερικα πιτσιλαει παντου, η οποιαδηποτε τυπικη/συνηθισμενη ηχομονωση, θα βρεχεται και μπορει να χαλασει/σαπίσει κτλ αναλογα με το υλικο της.

Επιπροσθετα το ασπρο καπακι εχεις τις σχισμες για να μπαινει/βγαινει ο αερας αρα δεν παιζει να τις κλεισεις συνεπως να μονωσεις και παλι το καπακι.

Η μονη εφικτη λυση που σκεφτομαι ειναι ο μειωτηρας στροφων αλλα οπως σωστα ειπε καποιος φιλος παραπανω, αν οντως εχεις αντλια νερου, μειωνοντας το ρευμα που παιρνει μπορει να δημιουργηθει προβλημα.

Παντως σε σχετικη ερωτηση μου με email οι Αγγλαρες τωρα κανουν τους Κινεζους. Πουλησαν το προιον και τωρα γαργαρα.

nils
26-03-10, 10:36
Ηχομονωση δεν παιζει το σκεφτηκα

Το μονο που θα μπορουσες να μονωσεις ειναι εσωτερικα το ασπρο πλαστικο με τον ανεμιστηρα (ωστε να μην φαινεται ασχημο εξωτερικα), αλλα επειδη οπως διαπιστωσα εσωτερικα πιτσιλαει παντου, η οποιαδηποτε τυπικη/συνηθισμενη ηχομονωση, θα βρεχεται και μπορει να χαλασει/σαπίσει κτλ αναλογα με το υλικο της.

Επιπροσθετα το ασπρο καπακι εχεις τις σχισμες για να μπαινει/βγαινει ο αερας αρα δεν παιζει να τις κλεισεις συνεπως να μονωσεις και παλι το καπακι.

Η μονη εφικτη λυση που σκεφτομαι ειναι ο μειωτηρας στροφων αλλα οπως σωστα ειπε καποιος φιλος παραπανω, αν οντως εχεις αντλια νερου, μειωνοντας το ρευμα που παιρνει μπορει να δημιουργηθει προβλημα.

Παντως σε σχετικη ερωτηση μου με email οι Αγγλαρες τωρα κανουν τους Κινεζους. Πουλησαν το προιον και τωρα γαργαρα.


Σιγά μην απαντάγανε. Μπάς και υπάρχει καμμιά πατέντα στο ίντερνετ να μειώσουμε το θόρυβο?

Sebu
26-03-10, 13:13
Πρεπει να βρω χρονο απο τη δουλεια και να δοκιμασω καποια πραγματακια που εχω στο μυαλο μου

Οποτε ή μεσα στο Πασχα ή πιο μετα.

JERY
26-03-10, 15:18
Αυτοι οι ιονιστες κανουν δουλεια?
Γιατι οι κανονικοι εχουν φιλτρα ανθρακα κτλ και ειναι πιο ακριβα μηχανηματα

nils
26-03-10, 15:42
Αυτοι οι ιονιστες κανουν δουλεια?
Γιατι οι κανονικοι εχουν φιλτρα ανθρακα κτλ και ειναι πιο ακριβα μηχανηματα

Δεν θα έλεγα ότι είναι ιονιστές. Ίσως εφυγραντές είναι η πιο σωστή λέξη.
Κάτι κάνουν...μάλλον:)

........Auto merged post: nils πρόσθεσε 5 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πρεπει να βρω χρονο απο τη δουλεια και να δοκιμασω καποια πραγματακια που εχω στο μυαλο μου

Οποτε ή μεσα στο Πασχα ή πιο μετα.

Προσοχή στις εκρήξεις!!!
Θα περιμένουμε νέα.

Καλό Πάσχα!!

Sebu
26-03-10, 22:51
Αυτοι οι ιονιστες κανουν δουλεια?
Γιατι οι κανονικοι εχουν φιλτρα ανθρακα κτλ και ειναι πιο ακριβα μηχανηματα

Δεν ειναι ο παραδοσιακος ιονιστης σου, με τα φιλτρα. Πιο πολυ δουλευει σαν τη "μητερα" φυση.

Δλδ ο ανεμιστηρας τραβαει μεσα τον αερα (με οτι αιωρειται εκει, σκονη, οσμες κτλ), τον περναει μεσα απο το νερο (η σκονη και τα λοιπα αιωρουμενα σωματιδια μολις μπουν στο νερο χανουν την "πτητικη" τους ικανοτητα και παγιδευονται εκει) και ο αερας επιστρεφει στο δωματιο.

Αν προσθεσεις δε και μερικες σταγονες αρωματος/αιθεριων ελαιων κανει και για αρωματοθεραπεια.

Τελος ακριβως επειδη ειναι μια δεξαμενη με νερο, λειτουργει εμμεσα και ως αφυγραντηρας.

nils
10-04-10, 15:02
Έχοντας βάλει τη συσκευή πάνω από μία εβδομάδα στο γραφείο έχω να πω τα εξής:
α) Μάλλον δεν επαρκεί για να ανανεώνει τον αέρα σε ένα χώρο γύρω στα 24 τετραγωνικά που είναι το γραφείο μου. Νιώθεις το "φρέσκο αέρα" σε μια ακτίνα το πολύ 2 μέτρα από τη συσκευή.
β) Βάζεις μέχρι 3-4 κάθε φορά σταγόνες από τα αρωματικά έλαια. Αν βάλεις παραπάνω θα πέσει "βαριά" η μυρωδιά για το κεφάλι σου.
γ) Ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα είναι ενοχλητικός. Κάποια πατέντα πρέπει να βρεθεί.
δ) Δεν μπορώ να αφήσω τη συσκευή να δουλέψει και το σαββατοκύριακο που λείπω από το γραφείο (υπενθυμίζω ότι υπάρχουν υπολογιστές που δουλεύουν 24 ώρες το 24ωρο) προκειμένου να είναι "ισορροπημένη" κάπως η ατμόσφαιρα όταν πάω τη Δευτέρα. Και αυτό γιατί η στάθμη του νερού στη μία μέρα κατεβαίνει αρκετά χαμηλά, τόσο που δεν μπορώ να αφήσω τη συσκευή να λειτουργήσει το ΣΚ από φόβο μην πάρουμε και καμμιά φωτιά.;)

3lbereth
10-04-10, 16:10
Στο γραφείο, το έχω βάλει πάνω σε μία ψηλή ντουλάπα περίπου στο μέσο του χώρου γιατί είναι ασυνήθιστα μακρόστενος και γύρω στα 30m2. Έτσι, δεν πιάνει χώρο, δεν ακούγεται τόσο πολύ και -ίσως- είναι πιό αποτελεσματικό. Εργαζόμαστε 3 άτομα, το ένα φουλ καπνιστής κι υπάρχει και ο κλασικός εξοπλισμός γραφείου με πισιά/εκτυπωτές/τηλέφωνα κλπ. Εγώ κάθομαι πιό κοντά απ'όλους. Με τους συνηθισμένους ήχους του γραφείου, του εξωτερικού χώρου και το απαλό βουητό του κεντρικού συστήματος εξαερισμού, το μηχανάκι δε μ'ενοχλεί. Δυό λεπτά μετά που το έχω βάλει μπρος, το ξεχνάω.

Η αλήθεια είναι οτι πριν το αγοράσω, το γραφείο εξακολουθούσε να μυρίζει τσιγαρίλα πολλή ώρα αφ'οτου ο συνάδελφος είχε σβήσει το ρημαδιασμένο το τσιγάρο κι ας ήταν το παράθυρο ανοιχτό. Τώρα, η κατάσταση έχει βελτιωθεί σημαντικά.

Η συσκευή έχει μηχανισμό ασφαλείας που το προστατεύει απο την υπερθέρμανση. Μην ξεχνάς όμως, οτι πρόκειται για μια απλή, φτηνή, οικιακή λύση. Με τις συνθήκες που επικρατούν στο δικό σου το γραφείο, μάλλον μπουρί χρειάζεσαι! :p
Σοβαρά τώρα, αν πράγματι η ατμόσφαιρα στο χώρο είναι τόσο επιβαρυμένη, δε σου αρκεί ούτε ένας απλός ιονιστής των 150 ευρώ (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=9439) (εκεί να δεις φασαρία αν το βάλεις στο turbo!). Πρέπει να καταφύγεις σε επαγγελματικές λύσεις και το κονδύλι ανεβαίνει αρκετά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.