PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 [109] 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

anon
15-07-14, 09:21
Mισή τιμή; Δεν θυμάμαι ποτέ να έχει φτάσει αυτή η μισή τιμή στον καταναλωτή... Είναι μήπως το ίδιο όπως με την αιγυπτιακή πατάτα; Που υποτίθεται είναι πιο φτηνή και πουλιέται συνήθως 80+ λεπτά το κιλό; Αλλά δεν βρίσκεις την ελληνική Νευροκοπίου στα σούπερμάρκετ, παρα μόνο σε λαικές, κάποιες αλυσίδες σούπερ μάρκετ, και πλανόδιους στα 50 λεπτά το κιλό; Ποιός δουλεύει ποιόν;

Εαν λοιπόν ήθελε να γίνει το ντέρτι των μεγάλων πολυεθνικών, σίγουρα θα πρέπει να εξανεμιστεί η ελληνική πατάτα Νευροκοπίου, και να αγοράζουμε την αιγυπτιακή. Που είμαι σίγουρος ότι την αγοράζουν απο την αίγυπτο, πολύ φθηνότερα απο ότι την ελληνική στο Νευροκόπι. Μόνο που ελέγχοντας την διανομή πατάτας, και εφόσον μόνο απο εκεί θα έρχεται, απο το εξωτερικό, στο μέλλον, πλέον θα μπορούν να την χρεώνουν όσο θέλουν, και εσύ μ@λ@κ@ έλληνα πλήρωνε, γιατί πίστεψες ότι ο έλληνας παραγωγός είναι ακριβότερος και πρέπει να φέρνουμε προιόντα απο το εξωτερικό.

Μια απο τα ίδια και με την ζάχαρη..

ΥΓ. Εγώ γιατί θυμάμαι ότι έχει να κάνει με ποσοστώσεις της ΕΕ και δώσανε ποσοστώσεις τις δικές μας στην Σερβία μετά τον πόλεμο;;;;

ermis333
15-07-14, 11:17
Mισή τιμή; Δεν θυμάμαι ποτέ να έχει φτάσει αυτή η μισή τιμή στον καταναλωτή... Είναι μήπως το ίδιο όπως με την αιγυπτιακή πατάτα; Που υποτίθεται είναι πιο φτηνή και πουλιέται συνήθως 80+ λεπτά το κιλό; Αλλά δεν βρίσκεις την ελληνική Νευροκοπίου στα σούπερμάρκετ, παρα μόνο σε λαικές, κάποιες αλυσίδες σούπερ μάρκετ, και πλανόδιους στα 50 λεπτά το κιλό; Ποιός δουλεύει ποιόν;

Εαν λοιπόν ήθελε να γίνει το ντέρτι των μεγάλων πολυεθνικών, σίγουρα θα πρέπει να εξανεμιστεί η ελληνική πατάτα Νευροκοπίου, και να αγοράζουμε την αιγυπτιακή. Που είμαι σίγουρος ότι την αγοράζουν απο την αίγυπτο, πολύ φθηνότερα απο ότι την ελληνική στο Νευροκόπι. Μόνο που ελέγχοντας την διανομή πατάτας, και εφόσον μόνο απο εκεί θα έρχεται, απο το εξωτερικό, στο μέλλον, πλέον θα μπορούν να την χρεώνουν όσο θέλουν, και εσύ μ@λ@κ@ έλληνα πλήρωνε, γιατί πίστεψες ότι ο έλληνας παραγωγός είναι ακριβότερος και πρέπει να φέρνουμε προιόντα απο το εξωτερικό.

Μια απο τα ίδια και με την ζάχαρη..

ΥΓ. Εγώ γιατί θυμάμαι ότι έχει να κάνει με ποσοστώσεις της ΕΕ και δώσανε ποσοστώσεις τις δικές μας στην Σερβία μετά τον πόλεμο;;;;

Παίζουν και ποσοστώσεις καλά θυμάσαι σταματάνε κάπου το 2017 μου φαίνεται, αλλά και σαν εταιρία η ΕΒΖ από management δεν είχε τίποτα σπουδαίο, δεν έκανε κινήσεις που θα την έκαναν πιο ανταγωνιστική. Μια εταιρία πρέπει να προσαρμώζεται στις αλλαγές και να διατηρεί την ανταγωνιστηκότητά της, αν δεν μπορεί να τα κάνει αυτά δυστηχώς κλείνει. Αν και θα μου φανεί περίεργο αν τελικά κλείσει.

anon
15-07-14, 12:04
Παίζουν και ποσοστώσεις καλά θυμάσαι σταματάνε κάπου το 2017 μου φαίνεται, αλλά και σαν εταιρία η ΕΒΖ από management δεν είχε τίποτα σπουδαίο, δεν έκανε κινήσεις που θα την έκαναν πιο ανταγωνιστική. Μια εταιρία πρέπει να προσαρμώζεται στις αλλαγές και να διατηρεί την ανταγωνιστηκότητά της, αν δεν μπορεί να τα κάνει αυτά δυστηχώς κλείνει. Αν και θα μου φανεί περίεργο αν τελικά κλείσει.

Σε αυτό δεν θα διαφωνήσω, μιας και ξέρω προσωπικά κάποια ηγετικά της στελέχη :wink:

xmperop1
15-07-14, 13:43
Mισή τιμή; Δεν θυμάμαι ποτέ να έχει φτάσει αυτή η μισή τιμή στον καταναλωτή... Είναι μήπως το ίδιο όπως με την αιγυπτιακή πατάτα; Που υποτίθεται είναι πιο φτηνή και πουλιέται συνήθως 80+ λεπτά το κιλό; Αλλά δεν βρίσκεις την ελληνική Νευροκοπίου στα σούπερμάρκετ, παρα μόνο σε λαικές, κάποιες αλυσίδες σούπερ μάρκετ, και πλανόδιους στα 50 λεπτά το κιλό; Ποιός δουλεύει ποιόν;

Εαν λοιπόν ήθελε να γίνει το ντέρτι των μεγάλων πολυεθνικών, σίγουρα θα πρέπει να εξανεμιστεί η ελληνική πατάτα Νευροκοπίου, και να αγοράζουμε την αιγυπτιακή. Που είμαι σίγουρος ότι την αγοράζουν απο την αίγυπτο, πολύ φθηνότερα απο ότι την ελληνική στο Νευροκόπι. Μόνο που ελέγχοντας την διανομή πατάτας, και εφόσον μόνο απο εκεί θα έρχεται, απο το εξωτερικό, στο μέλλον, πλέον θα μπορούν να την χρεώνουν όσο θέλουν, και εσύ μ@λ@κ@ έλληνα πλήρωνε, γιατί πίστεψες ότι ο έλληνας παραγωγός είναι ακριβότερος και πρέπει να φέρνουμε προιόντα απο το εξωτερικό.

Μια απο τα ίδια και με την ζάχαρη..

ΥΓ. Εγώ γιατί θυμάμαι ότι έχει να κάνει με ποσοστώσεις της ΕΕ και δώσανε ποσοστώσεις τις δικές μας στην Σερβία μετά τον πόλεμο;;;;

Σωστά θυμάσαι.

http://www.kathimerini.gr/775985/article/oikonomia/epixeirhseis/ena-pikro-provlhma-poy-akoyei-sto-onoma-viomhxania-zaxarhs

agrelaphon
15-07-14, 18:03
Η ΕΒΖ έχει πάψει εδώ και χρόνια να είναι ανταγωνιστική, δε ξέρω τι έγινε με το management στην εταιρία, αλλά όταν έφερνες ζάχαρη από Γαλλία σχεδόν στη μισή τιμή τους το έλεγες και αυτοί απάνταγαν σε μέσες άκρες "αν γουστάρεις" και δεν έριχναν καθόλου τις τιμές τι περίμενες να γίνει.....

Πούντη ρε Γιοσάκη η Γαλική ζάχαρη :lol: με έκανες και γέλασα. Έχεις πάει ποτέ σούπερ? (μάρκετ). Όλες την ίδια τιμή έχουν ;)

ermis333
15-07-14, 18:29
Πούντη ρε Γιοσάκη η Γαλική ζάχαρη :lol: με έκανες και γέλασα. Έχεις πάει ποτέ σούπερ? (μάρκετ). Όλες την ίδια τιμή έχουν ;)

Δε μιλάω για λιανική πώληση, μιλάω για χονδρική.

anon
15-07-14, 19:17
Δε μιλάω για λιανική πώληση, μιλάω για χονδρική.

Για να το καταλάβουμε δηλαδη. Στον καταναλωτή ίδια τιμή. Αρα ο έλληνας καταναλωτής δεν θα δεί διαφορά.
Απο την άλλη όμως, με την ελληνική ζάχαρη, έστω και ακριβότερη στην χονδρική, θα έχουμε εργοστάσια να δουλεύουν, αγρότες να δουλεύουν, ενώ με εμπορία εισαγωγή φθηνής ζάχαρης, όλοι οι παραπάνω ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ, αλλά και πάλι κάποιοι θα πλουτίζουν, πολύ πιο εύκολα, εισάγοντας και πουλώντας.... Κάποιος μας ξεπουλάει εδώ νομίζω....

value_
16-07-14, 01:08
Είπαμε ωρέ!!! Η "αγορά" τα "ρυθμίζει" όλα! :p

ermis333
16-07-14, 10:19
Για να το καταλάβουμε δηλαδη. Στον καταναλωτή ίδια τιμή. Αρα ο έλληνας καταναλωτής δεν θα δεί διαφορά.
Απο την άλλη όμως, με την ελληνική ζάχαρη, έστω και ακριβότερη στην χονδρική, θα έχουμε εργοστάσια να δουλεύουν, αγρότες να δουλεύουν, ενώ με εμπορία εισαγωγή φθηνής ζάχαρης, όλοι οι παραπάνω ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ, αλλά και πάλι κάποιοι θα πλουτίζουν, πολύ πιο εύκολα, εισάγοντας και πουλώντας.... Κάποιος μας ξεπουλάει εδώ νομίζω....

Υπάρχουν εταιρίες που έχουν πολύ καλές τιμές και παράγουν είδη διατροφής που χρησημοποιούν σαν Α ύλη τη ζάχαρη, όταν η ΕΒΖ ερχόταν και ζήταγε κάθε τρις και λίγο αύξηση τότε θα αναγκάζονταν να ανεβάσουν τις τιμές, λόγω του ότι εισήγαγαν τη ζάχαρη προχώρησαν και σε μείωση. H ζάχαρη στα ράφια των Super Market δεν πέφτει ίσως γιατί είναι συγκεκριμένος ο προμηθευτής......

cool11
18-07-14, 12:39
Τι γινεται με την cosco,
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231335605
που πηγε η αναπτυξη;

Revolution
18-07-14, 13:01
Το βρήκα και το αφήνω εδώ μιας και σχετίζεται άμεσα με τον τρόπο που επιβάλλεται η ανάπτυξη στην χώρα.

Ο εργασιακός μεσαίωνας της Πλαίσιο Computers (http://pitsirikos.net/2014/07/%CE%BF-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1%CE%AF%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CF%83%CE%B9%CE%BF-computers/)

Είναι πλέον πρόδηλο ότι η εταιρεία Πλαίσιο έχει κηρύξει τον πόλεμο στους εργαζομένους της. Μοναδικός της σύμβουλος είναι η υπεροψία. Μια εταιρεία που έχτισε το όνομα της στα πτώματα των απολυμένων και εξωθούμενων σε παραίτηση υπαλλήλων της, οι οποίοι αριθμούν πάνω από 500 τα τελευταία 3 χρόνια. Διακηρύσσει ότι δίνει εργασία σε 1100 άτομα αλλά αποκρύπτει το γεγονός ότι είναι μια εταιρεία πλυντήριο εργαζομένων.

Η ίδια εταιρεία δηλώνει περήφανη κέρδη πάνω από 75% και την ίδια ώρα αντί να κάνει αυξήσεις στο (όπως είναι πλέον γνωστό) εντελώς πιεσμένο προσωπικό της, στρώνει το χαλί ενός εργασιακού μεσαίωνα.

Πρωτοστάτης στην κατάργηση της Κυριακάτικης αργίας. Με ενοικιαζόμενους εργαζομένους. Έχοντας 4ωρους εργαζομένους των οποίων τα βασικά δικαιώματα καταπατούνται με τον πιο βάναυσο τρόπο.

Ατομικές συμβάσεις, “υποχρεωτικών” 10ωρων που έχουν “κενά σημεία” στη θέση των ωρών παραπάνω δουλειάς.

“Πρωταθλήματα” ανταγωνισμού μεταξύ των υπαλλήλων με έπαθλο την μη απόλυσή τους, μηχανάκια χρονομέτρησης της παραγωγικότητας που μετράνε ακόμα και την ώρα που θα πάνε στην τουαλέτα και ένα σωρό άλλες πρακτικές που καθιστούν την ζωή των εργαζομένων της μαρτύριο.

Τελευταίο επεισόδιο στο μακρύ αυτό σήριαλ του success story είναι η ανήθικη μεθόδευση της, ώστε να αντικαταστήσει τους 8ωρους εργαζόμενους της, με 4ωρους σκλάβους!

Προφασιζόμενη ένα σωρό ανούσιες αφορμές, απολύει παλιούς για να φέρει καινούργιους, κάνοντας από επιλογή και όχι ανάγκη, την 4ωρη εργασία κανόνα και όχι εξαίρεση.

Είναι ξεκάθαρο λοιπόν ότι πίσω από τους στατιστικούς πίνακες, τις βραβεύσεις και τις στημένες συνεντεύξεις, η εταιρεία Πλαίσιο Computers είναι μια εταιρεία, που, πλήρως εναρμονισμένη με τις καθεστωτικές κυβερνήσεις των μνημονίων, τσακίζει το ηθικό του εργαζόμενου, σκοτώνει τον μικρό-επιχειρηματία ανοίγοντας 52 Κυριακές τον χρόνο, και επί της ουσίας σπρώχνει την κοινωνία στην εξαθλίωση, δημιουργώντας σκλαβοπάζαρα για τους νέους εργαζομένους.

PopManiac
18-07-14, 13:08
Θα κάνω λοιπόν μια ρητορική και αφελή ερώτηση: Δεν μπορώ να καταλάβω πού είναι ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ σε όλα αυτά, ειλικρινά! Αν μη τι άλλο, αφήνοντας στην άκρη τα ιδεαλιστικά και ιδεολογικά, έχουν πεδίο δάξης λαμπρό να αναδείξουν το προφίλ τους μαχητικά και να κερδίσουν τον σεβασμό των εργαζόμενων. Το βλέπω αμιγώς ωφελιμιστικά λοιπόν και αναρωτιέμαι πού βρίσκονται και οι δύο οργανώσεις;;;;

Εγώ θα το είχα ξεσίκει σε καμπάνιες και θα ήμουν αυτή τη στιγμή η πρώτη μούρη στα εργατικά - επαναλαμβάνω πως το βλέπω 100% συμφεροντολογικά για να προβάλλω την μουτσούνα μου!!!

Εκτός εάν το ωφελιμιστικό για τους ηγέτες τους είναι αλλού και δεν αφορά τα συμφέροντα των εργαζόμενων :rolleyes:

kennyyy
20-07-14, 03:30
Το βρήκα και το αφήνω εδώ μιας και σχετίζεται άμεσα με τον τρόπο που επιβάλλεται η ανάπτυξη στην χώρα.

Είναι ανοιχτά όλα τα καταστήματα τις κυριακές ή μόνο αυτά που υπάγονται στο νόμο περί τουριστικών περιοχών;

- - - Updated - - -


Θα κάνω λοιπόν μια ρητορική και αφελή ερώτηση: Δεν μπορώ να καταλάβω πού είναι ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ σε όλα αυτά, ειλικρινά! Αν μη τι άλλο, αφήνοντας στην άκρη τα ιδεαλιστικά και ιδεολογικά, έχουν πεδίο δάξης λαμπρό να αναδείξουν το προφίλ τους μαχητικά και να κερδίσουν τον σεβασμό των εργαζόμενων. Το βλέπω αμιγώς ωφελιμιστικά λοιπόν και αναρωτιέμαι πού βρίσκονται και οι δύο οργανώσεις;;;;

Εγώ θα το είχα ξεσίκει σε καμπάνιες και θα ήμουν αυτή τη στιγμή η πρώτη μούρη στα εργατικά - επαναλαμβάνω πως το βλέπω 100% συμφεροντολογικά για να προβάλλω την μουτσούνα μου!!!

Εκτός εάν το ωφελιμιστικό για τους ηγέτες τους είναι αλλού και δεν αφορά τα συμφέροντα των εργαζόμενων :rolleyes:
100% συμφεροντολογικά μάλλον τα κέρδη είναι αλλού παρά στις καμπάνιες...:)

maik
20-07-14, 20:33
Θα κάνω λοιπόν μια ρητορική και αφελή ερώτηση: Δεν μπορώ να καταλάβω πού είναι ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ σε όλα αυτά, ειλικρινά! Αν μη τι άλλο, αφήνοντας στην άκρη τα ιδεαλιστικά και ιδεολογικά, έχουν πεδίο δάξης λαμπρό να αναδείξουν το προφίλ τους μαχητικά και να κερδίσουν τον σεβασμό των εργαζόμενων. Το βλέπω αμιγώς ωφελιμιστικά λοιπόν και αναρωτιέμαι πού βρίσκονται και οι δύο οργανώσεις;;;;

Εγώ θα το είχα ξεσίκει σε καμπάνιες και θα ήμουν αυτή τη στιγμή η πρώτη μούρη στα εργατικά - επαναλαμβάνω πως το βλέπω 100% συμφεροντολογικά για να προβάλλω την μουτσούνα μου!!!

Εκτός εάν το ωφελιμιστικό για τους ηγέτες τους είναι αλλού και δεν αφορά τα συμφέροντα των εργαζόμενων :rolleyes:

Οι ηγεσιες και των δυο αυτων οργανωσεων κατα συντριπτικη πλειοψηφια ειναι μεγαλοστελεχη των δυο κοματων της συγκυβερνησης.Τι δεν καταλαβαινεις λοιπον; εκτελουν εντολες οι ανθρωποι.

Burning Skies
20-07-14, 23:05
Οι ηγεσιες και των δυο αυτων οργανωσεων κατα συντριπτικη πλειοψηφια ειναι μεγαλοστελεχη των δυο κοματων της συγκυβερνησης.Τι δεν καταλαβαινεις λοιπον; εκτελουν εντολες οι ανθρωποι.

Στην ΑΔΕΔΥ προσφατα αλλαξε αυτο εξ ου και εχει αλλαξει καπως η σταση της.

PopManiac
21-07-14, 01:16
Οι ηγεσιες και των δυο αυτων οργανωσεων κατα συντριπτικη πλειοψηφια ειναι μεγαλοστελεχη των δυο κοματων της συγκυβερνησης.Τι δεν καταλαβαινεις λοιπον; εκτελουν εντολες οι ανθρωποι.


Στην ΑΔΕΔΥ προσφατα αλλαξε αυτο εξ ου και εχει αλλαξει καπως η σταση της.

Το ρητορικό και αφελές μου ερώτημα παραμένει :p

Πέρα από απεργίες, εδώ πλέον έχουμε στην Ελλάδα τον βιασμό των όποιων εργατικών δικαιωμάτων απέμειναν έστω και μετά τα μνημόνια αφού πλέον η αγορά στην Ελλάδα είναι 100% του εργοδότη και κάνει ό,τι γουστάρει.

Εδώ θα μπορούσαμε να έχουμε καθημερινό naming and shaming μια διαρκή εκστρατεία ενημέρωσης του κοινού συνέχεια για όσα γίνονται, να στήνονται αντιπρόσωποι ΓΣΕΕ / ΑΔΕΔΥ μπροστά από τις εισόδους εταιρειών που πηδάνε εργαζόμενους, να, να, να.... Συνοπτικά να παλέψουν για τα δικαιώματα των εργαζόμενων.

Και μάλιστα επιμένω πως αυτό να το κάνουν όχι επειδή καίγονται για τους εργαζόμενους αλλά αν μη τι άλλο για αυτοπροβολή ;)

Ο maik δίνει την πιο σωστή απάντηση ΙΜΗΟ αν και μπορεί και να είναι και η Ελληνική έλλειψη αλτρουϊσμού επίσης :-k

Burning Skies
21-07-14, 01:35
Το ρητορικό και αφελές μου ερώτημα παραμένει :p

Πέρα από απεργίες, εδώ πλέον έχουμε στην Ελλάδα τον βιασμό των όποιων εργατικών δικαιωμάτων απέμειναν έστω και μετά τα μνημόνια αφού πλέον η αγορά στην Ελλάδα είναι 100% του εργοδότη και κάνει ό,τι γουστάρει.

Εδώ θα μπορούσαμε να έχουμε καθημερινό naming and shaming μια διαρκή εκστρατεία ενημέρωσης του κοινού συνέχεια για όσα γίνονται, να στήνονται αντιπρόσωποι ΓΣΕΕ / ΑΔΕΔΥ μπροστά από τις εισόδους εταιρειών που πηδάνε εργαζόμενους, να, να, να.... Συνοπτικά να παλέψουν για τα δικαιώματα των εργαζόμενων.

Και μάλιστα επιμένω πως αυτό να το κάνουν όχι επειδή καίγονται για τους εργαζόμενους αλλά αν μη τι άλλο για αυτοπροβολή ;)

Ο maik δίνει την πιο σωστή απάντηση ΙΜΗΟ αν και μπορεί και να είναι και η Ελληνική έλλειψη αλτρουϊσμού επίσης :-k

Ξαναλεω οτι στην ΑΔΕΔΥ αλλαξαν οι συσχετισμοι. ΠΑΣΚΕ-ΔΑΚΕ εχασαν την πλειοψηφια. Αυτο ομως οδηγησε σε συνεχεις διαμαχες (σε συνδυασμο και με το οτι οι αριστερες παραταξεις ΔΕΝ λενε να συνεργαστουν μετααξυ τους) με αποτελεσμα εδω και ενα χρονο η ΑΔΕΔΥ να μην εχει εκλεξει προεδρειο.

Παρολα αυτα εχει αλλαξει καπως τις πρακτικες τις (προσφατο παραδειγμα η αποχη που ειναι σε ενεργεια - με επιτυχια μεχρι στιγμης - για την δηθεν αξιολογηση με τα προκαθορισμενα ποσοστα ανικανων).

Εσυ ομως ζητας τωρα να αλλαξει 100% πρακτικη στην στηριξη και του ιδιωτικου τομεα την ιδια ωρα που η ΓΣΕΕ εχει πιασει peak αναλγησιας. Η ΓΣΕΕ θα πεταει χαρταετο και θα κανει παραστασεις για τον ΙΤ η ΑΔΕΔΥ; Και ολα αυτα που ο κοσμος παραμενει μη συσπειρωμενος και κατεβαινουν 3 και ο κουκος στις απεργιες.

Lenorman
21-07-14, 08:29
Οι ηγεσιες και των δυο αυτων οργανωσεων κατα συντριπτικη πλειοψηφια ειναι μεγαλοστελεχη των δυο κοματων της συγκυβερνησης.Τι δεν καταλαβαινεις λοιπον; εκτελουν εντολες οι ανθρωποι.

Παλιότερα ήταν με το ΠΑΣΟΚ επειδή υποτίθεται ήταν το κόμμα που βρισκόταν πιο κοντά στα εργατικά δικαιώματα κάτι που αποδείχτηκε στην συνέχεια πέρα για πέρα εσφαλμένο, τώρα που το ΠΑΣΟΚ έγινε το ίδιο κόμμα με την Νέα Δημοκρατία με τον ιδανικότερο πρωθυπουργό δηλώνουν ΣΥΡΙΖΑ αλλά το παρελθόν τους στο ΠΑΣΟΚ τους κάνει αναξιόπιστους.

Burning Skies
21-07-14, 16:37
Παλιότερα ήταν με το ΠΑΣΟΚ επειδή υποτίθεται ήταν το κόμμα που βρισκόταν πιο κοντά στα εργατικά δικαιώματα κάτι που αποδείχτηκε στην συνέχεια πέρα για πέρα εσφαλμένο, τώρα που το ΠΑΣΟΚ έγινε το ίδιο κόμμα με την Νέα Δημοκρατία με τον ιδανικότερο πρωθυπουργό δηλώνουν ΣΥΡΙΖΑ αλλά το παρελθόν τους στο ΠΑΣΟΚ τους κάνει αναξιόπιστους.

Εγω δεν εχω δει τα μεγαλα κεφαλια να δηλωνουν ΣΥΡΙΖΑ.

Jazzer
21-07-14, 18:23
Και που να δείτε στην ΟΤΟΕ τι γίνεται, πρόκειται για το μεγαλύτερο κάστρο της ΠΑΣΚΕ... :whistle:

agrelaphon
23-07-14, 10:31
Ελάτε ρε μάγκες τώρα με ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ, εργοδοτικό συνδικαλισμό είχαμε τόσα χρόνια, δεν το έχετε πάρει χαμπάρι? Παροχές είχαν αυτές οι οργανώσεις, όχι κατακτήσεις. Περίμενε στις συνδικαλιστικές εκλογές έξω από το εκλογείο ο κομματικός συνδικαλιστής - προϊστάμενος να σε δώσει το σημαδεμένο ψηφοδέλτιο. Πάρτο, or else...
O εργαζόμενος ήταν και είναι μόνος και φοβισμένος, απλά με την προηγούμενη κατάσταση βολεύονταν στη μονιμότητα και τον καλό μισθό. Τώρα που τα έχασε αυτά, έμεινε με το απολειφάδι του εργοδοτικού συνδικαλισμού.

cool11
23-07-14, 11:25
Ενα 'περιεργο' πραγμα, πως πεφτουν συνεχεια εξω, εδω ηρθαν να μαθουν;
ΔΝΤ: Οι μειώσεις μισθών δεν βελτίωσαν την ανταγωνιστικότητα στην Ελλάδα
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231336471

Αν δεν βοηθησαν λοιπον, να ξανανεβουν οι μισθοι, να μπορει κι ο κοσμος να ζησει καπως.

anon
23-07-14, 11:35
Ενα 'περιεργο' πραγμα, πως πεφτουν συνεχεια εξω, εδω ηρθαν να μαθουν;
ΔΝΤ: Οι μειώσεις μισθών δεν βελτίωσαν την ανταγωνιστικότητα στην Ελλάδα
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231336471

Αν δεν βοηθησαν λοιπον, να ξανανεβουν οι μισθοι, να μπορει κι ο κοσμος να ζησει καπως.

οι μειώσεις μισθων (γενικώς και όχι μεμονωμένα) πουθενά δεν βοήθησαν.
Βλέπεις τα τζιμάνια νοεφιλελέ, θεωρούν ότι το πάν είναι ο επιχειρηματίας. Η επιχείρηση. Αυτή δίνει λεφτά. Αυτή δίνει δουλειά.
ΟΧΙ ΜΑΓΚΕΣ. Η κατανάλωση δίνει δουλειά. Η κατανάλωση δίνει λεφτά. Κανένας επιχειρηματίας (εκτός εαν είναι βλάκας, ή εμπιστεύεται βλάκες συμβούλους, υπάρχουν και τέτοιοι) δεν κάνει μια δουλειά, δεν βγάζει προιόν, εαν δεν είναι ΣΙΓΟΥΡΟΣ (έστω με λίγο ρίσκο) οτι ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ. Αρα ότι κάνει, εξαρτάται απο την κατανάλωση. Μείωσε οριζόντια μισθούς σε όλο το κράτος, μειώνεις την κατανάλωση, οικονομία παπαλα...

konenas
23-07-14, 11:49
Είμαστε σε έκτακτη κατάσταση.
Κοινούς αγώνες χρειαζόμαστε.

Όταν ο καθένας συνεχίζει να κοιτάζει την πάρτη του δεν θα τους διώξουμε.

Κοινοί αγώνες είναι:

Η εβδομαδιαία 30ωρη εργασία με βασικό μισθό 700€.
Άνεργοι και εργαζόμενοι θα πρέπει να απαιτήσουμε την δίκαιη κατανομή του πλούτου.
Η απλή αύξηση του βασικού μισθού δεν φτάνει, γιατί αφορά μόνο εργαζόμενους.

Βασικό εισόδημα στο ύψος της φτώχειας για τον καθένα πολίτη.
Κάθε πολίτης θα έχει πχ 400€ μηνιαίως από το κράτος

Μέγιστο εισόδημα για τους πλούσιους.
Καθιέρωση μέγιστου εισοδήματος ή αναλογικού σε σχέση με τους εργαζόμενους

Μείωση έμμεσων φόρων και αύξηση των άμεσων.
Πχ κατάργηση ΦΠΑ για είδη 1ης ανάγκης, κατάργηση εισφορών ασθένειας

cool11
23-07-14, 12:00
Η εβδομαδιαία 30ωρη εργασία με βασικό μισθό 700€.

Αυτό, μου άρεσε.
Μαλλον δεν πηρατε είδηση τι ανακοίνωσαν χτες! Αύξηση ωρων εργασίας! Στο δημόσιο! Από 8ωρο σε 9ωρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δημόσιο: 5 ώρες επιπλέον δουλειά με τα ίδια λεφτά
http://www.protothema.gr/greece/article/396839/dimosio-5-ores-epipleon-douleia-me-ta-idia-lefta-/
Φανταστειτε τι έρχεται στον ελληνικο ιδιωτικο τομεα, δεν λεω τιποτε αλλο.........
Το 'χάλια', μπορεί να γινει 'ακομη χειροτερο'.
Το βαρελι δεν εχει πατο.
:( :( :(

voithostyrempora2
23-07-14, 12:14
Εγώ ακόμα περιμένω να εφρμοστούν στην πράξη τα νέα (εδω και 3ετία) ωράρια ωρων κοινού στις εφορίες :whistle: και φυσικά το 8ωρο στο Δημόσιο. Για 9ωρο δεν ελπίζω σε πολλά. Κανονικά όλες οι δημόσιες υπηρεσιες θα έπρεπε να είχαν ωρες κοινού 9 με 5 , Δευτερα έως Παρασκευη, είτε αυτό αφορά τις ΔΟΥ είτε τις γραμματειες των Πανεπιστημίων. Αντ'αυτού,το τμήμα Μητρώου στις ΔΟΥ τις Παρασκευες ειναι κλειστό επειδή είναι ... Παρασκευη :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted: (true story, τουλάχιστον το 2012 που το χρειάστηκα).

cool11
23-07-14, 12:15
Βρε εγω λεω να δουλευουν ολοι συνεχεια!
Δημοσιο 9-5, ιδιωτικο 9-9, και Σαββατο ολοι!
Και Κυριακες ολοι!
Ειμαστε ενταξει, ολοι;

Το πλεον αποκαρδιωτικο, ειναι οτι εχουμε γινει 'ολοι'(σχεδον) κανιβαλλοι, νομιζοντας ο 'ιδιωτικος' οτι αν το δημοσιο δουλευει και Σαββατα θα 'αυξηθει' η εξυπηρετηση,
ενω ο 'δημοσιος' θεωρει 'καλο' να ψωνιζει την Κυριακη, που δουλευει ο 'ιδιωτικος'.
Μια χαρα το παμε το γραμμα.
Θα φαμε ο ενας τις σαρκες του αλλου, και οι μεγαλοσχημονες θα κανουν παρτι στη Μυκονο στην υγεια των κορόϊδων.
Αφου μας επεισαν οτι για τα κακα της μοιρας φταινε εκ περιτροπης μια το δημοσιο και μια το ιδιωτικο, 'διαιρουν και βασιλευουν', μια χαρα.

voithostyrempora2
23-07-14, 12:19
Το 9-5 ώρες κοινού με πενθημερο (ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ειναι και εδώ στην Ολλανδία) αρκεί.
Το να είναι κλειστό το Τμήμα Μητρώου στις ΔΟΥ τις Παρασκευες επειδή είναι ... Παρασκευή :rofl: φέρνει σε τριτοκοσμική χώρα.
Να πάρω φορολογική ενημερότητα από ελληνική ΔΟΥ στις 16:30 το απογευμα της Παρασκευης και μετά μπορώ να πεθάνω ησυχος :twisted:.

anon
23-07-14, 12:28
Η εβδομαδιαία 30ωρη εργασία με βασικό μισθό 700€.


Mικτά ή καθαρά;



Βασικό εισόδημα στο ύψος της φτώχειας για τον καθένα πολίτη.
Κάθε πολίτης θα έχει πχ 400€ μηνιαίως από το κράτος

Είμαι κατα της επιδοματικής πολιτικής, τρέφει την τεμπελιά. Αντί να δίνει 400 ευρώ το κράτος για να κάθονται, να τους δίνει 500
αλλά να κάνουν κάτι. Και δοξα τω Θεώ, υπάρχουν άπειρες δουλειές που θα μπορούσαν να γίνουν. Πχ σκεφτείτε το σκανάρισμα όλων των εγγραφων των ασφαλιστικών ταμείων που τώρα σαπίζουν εδώ και εκεί, και καταχώρηση λέξεων κλειδιών, ώστε πλέον παρόλο που δεν είναι μηχανογραφημένα τα ένσημα, να είναι ευκολα αναζητήσιμα. Καθαριότητα δρόμων και πάρκων, φύλακες σε παιδικές χαρές, φύλακες και οδηγοί σε τουριστικά μέρη για αναβάθμιση του τουρισμού. Αξιοποίηση εργατικού δυναμικού δεν σημαίνει σφιγγοκωλάριος ΔΥ σε μια καρέκλα απαραίτητα.



Μέγιστο εισόδημα για τους πλούσιους.
Καθιέρωση μέγιστου εισοδήματος ή αναλογικού σε σχέση με τους εργαζόμενους
Ούτε σε αυτό συμφωνώ όπως το θέτεις. Θεωρώ καλύτερο την αναλογικότητα των φόρων που ειναι και ηθικα δίκαιο. Να θυμόμαστε ότι για δεκαετίες οι ΗΠΑ, το προπύργιο του καπιταλισμού, είχε 91% φόρο για πολύ υψηλά εισοδήματα.... Δυστυχώς η παγκοσμιοποίηση είτε με ελάχιστο είσόδημα είτε με μεγαλύτερους φόρους, πολύ απλά θα κάνει τους πλούσιους να μεταφέρουν με έντεχνα φοροτεχνάσματα την φορολόγηση αλλού (πχ δείτε την ΦΑΓΕ που πήγε Λουξεμβούργο αν δεν κάνω λάθος την έδρα της εταιρίας)



Μείωση έμμεσων φόρων και αύξηση των άμεσων.
Πχ κατάργηση ΦΠΑ για είδη 1ης ανάγκης, κατάργηση εισφορών ασθένειας
συμφωνώ

- - - Updated - - -


Βρε εγω λεω να δουλευουν ολοι συνεχεια!
Δημοσιο 9-5, ιδιωτικο 9-9, και Σαββατο ολοι!
Και Κυριακες ολοι!
Ειμαστε ενταξει, ολοι;

Το πλεον αποκαρδιωτικο, ειναι οτι εχουμε γινει 'ολοι'(σχεδον) κανιβαλλοι, νομιζοντας ο 'ιδιωτικος' οτι αν το δημοσιο δουλευει και Σαββατα θα 'αυξηθει' η εξυπηρετηση,
ενω ο 'δημοσιος' θεωρει 'καλο' να ψωνιζει την Κυριακη, που δουλευει ο 'ιδιωτικος'.
Μια χαρα το παμε το γραμμα.
Θα φαμε ο ενας τις σαρκες του αλλου, και οι μεγαλοσχημονες θα κανουν παρτι στη Μυκονο στην υγεια των κορόϊδων.
Αφου μας επεισαν οτι για τα κακα της μοιρας φταινε εκ περιτροπης μια το δημοσιο και μια το ιδιωτικο, 'διαιρουν και βασιλευουν', μια χαρα.

τοπιασες...

sdikr
23-07-14, 12:29
Το 9-5 ώρες κοινού με πενθημερο (ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ειναι και εδώ στην Ολλανδία) αρκεί.
Το να είναι κλειστό το Τμήμα Μητρώου στις ΔΟΥ τις Παρασκευες επειδή είναι ... Παρασκευή :rofl: φέρνει σε τριτοκοσμική χώρα.
Να πάρω φορολογική ενημερότητα από ελληνική ΔΟΥ στις 16:30 το απογευμα της Παρασκευης και μετά μπορώ να πεθάνω ησυχος :twisted:.

Πλέον μόνο Online αν δεν κάνω λάθος, οπότε πρόσεχε τι εύχεσαι :p

anon
23-07-14, 12:34
Πλέον μόνο Online αν δεν κάνω λάθος, οπότε πρόσεχε τι εύχεσαι :p

Πλέον όλο και περισσότερες υπηρεσίες είναι online, γιαυτό και οι εφορίες έχουν συρρικνωθεί, και δεν παίρνουν και προσωπικό, άλλοι συνταξιοδοτούνται, οπότε έχουν μείνει τρείς και ο κούκος. Και δυστυχώς συμβαινει ότι και με τις τράπεζες, ένα κάρο κόσμος δεν είναι εξοικειωμένος ή δεν θέλει να χρησιμοποιήσει Ιντερνετ, και στοιβάζονται σε εφορίες σε ουρές.

Επίσης επειδή πολλά πλέον γίνονται μέσω Ιντερνετ, θα χρειαστεί να πας προσωπικά για περίεργες περιπτώσεις, που δεν μπορούν να γίνουν μέσω υπολογιστή. Οπότε εαν σου τύχει τέτοια περίπτωση την πάτησες! μου έτυχε, να πάρω κλειδάριθμο ήθελα, ένας ήταν όλο και όλο στο μητρώο υπάλληλος, και εξυπηρετούσε έναν εκπρόσωπο εταιρίας, με μια περίεργη υπόθεση που είχε κλείσει η εταιρία πριν 15-20 χρόνια, και διάφορα άλλα, και περίμενα πάνω απο ώρα, για μια υπόθεση λεπτών.

voithostyrempora2
23-07-14, 12:38
Πλέον μόνο Online αν δεν κάνω λάθος, οπότε πρόσεχε τι εύχεσαι :p

Θέλω να την παραλάβω από τα χεράκια της εφορου :p.

Πέρα από την πλάκα, όλες οι δημόσιες υπηρεσιες πρέπει να εχουν ώρες κοινού 9 με 5 από Δευτέρα έως Παρασκευή. Αυτό αρκεί: 5μερο και 8ωρο . Και φυσικά όσο το δυνατον περισσότερες δουλειές να γίνονται και ηλεκτρονικά.

Το Τμήμα Μητρώου των ΔΟΥ τελικά ανοιγει και Παρασκευες? :twisted:

Revolution
23-07-14, 12:40
Οι δημόσιες υπηρεσίες και οι τράπεζες έπρεπε να ήταν ανοικτές η/και το Σαββάτο fullstop.

voithostyrempora2
23-07-14, 12:42
Αυτό είναι η αλήθεια ότι θα εξυπηρετούσε ΠΟΛΥ κόσμο. Με την πληρωμη των αναλογων υπερωριων, συμφωνώ 100% :oneup: .

konenas
23-07-14, 13:37
Mικτά ή καθαρά;



Είμαι κατα της επιδοματικής πολιτικής, τρέφει την τεμπελιά. Αντί να δίνει 400 ευρώ το κράτος για να κάθονται, να τους δίνει 500
αλλά να κάνουν κάτι. Και δοξα τω Θεώ, υπάρχουν άπειρες δουλειές που θα μπορούσαν να γίνουν. Πχ σκεφτείτε το σκανάρισμα όλων των εγγραφων των ασφαλιστικών ταμείων που τώρα σαπίζουν εδώ και εκεί, και καταχώρηση λέξεων κλειδιών, ώστε πλέον παρόλο που δεν είναι μηχανογραφημένα τα ένσημα, να είναι ευκολα αναζητήσιμα. Καθαριότητα δρόμων και πάρκων, φύλακες σε παιδικές χαρές, φύλακες και οδηγοί σε τουριστικά μέρη για αναβάθμιση του τουρισμού. Αξιοποίηση εργατικού δυναμικού δεν σημαίνει σφιγγοκωλάριος ΔΥ σε μια καρέκλα απαραίτητα.


Ούτε σε αυτό συμφωνώ όπως το θέτεις. Θεωρώ καλύτερο την αναλογικότητα των φόρων που ειναι και ηθικα δίκαιο. Να θυμόμαστε ότι για δεκαετίες οι ΗΠΑ, το προπύργιο του καπιταλισμού, είχε 91% φόρο για πολύ υψηλά εισοδήματα.... Δυστυχώς η παγκοσμιοποίηση είτε με ελάχιστο είσόδημα είτε με μεγαλύτερους φόρους, πολύ απλά θα κάνει τους πλούσιους να μεταφέρουν με έντεχνα φοροτεχνάσματα την φορολόγηση αλλού (πχ δείτε την ΦΑΓΕ που πήγε Λουξεμβούργο αν δεν κάνω λάθος την έδρα της εταιρίας)

Όπως ήταν προ κρίσης

Το βασικό εισόδημα δίνεται σε όλους επειδή ζουν. Δεν είναι επίδομα. Φορολογείται όπως όλα και απλά ανεβάζει το επίπεδο ζωής των πολιτών μιας χώρας. Οι πολίτες δεν πρέπει να δουλεύουν για να επιζούν. Εξάλλου όπως είπες θα τα χαλάνε και θα δημιουργούν ανάπτυξη. (Αυτό με την τεμπελιά το άκουσες από την Μέρκελ; )


Τα συνδικάτα του 1930 απαίτησαν μέγιστο εισόδημα και πήραν τελικά 94% μετά τα $250000 σημερινά λεφτά.

anon
23-07-14, 13:43
Όπως ήταν προ κρίσης

Το βασικό εισόδημα δίνεται σε όλους επειδή ζουν. Δεν είναι επίδομα. Φορολογείται όπως όλα και απλά ανεβάζει το επίπεδο ζωής των πολιτών μιας χώρας. Οι πολίτες δεν πρέπει να δουλεύουν για να επιζούν. Εξάλλου όπως είπες θα τα χαλάνε και θα δημιουργούν ανάπτυξη. (Αυτό με την τεμπελιά το άκουσες από την Μέρκελ; )


Τα συνδικάτα του 1930 απαίτησαν μέγιστο εισόδημα και πήραν τελικά 94% μετά τα $250000 σημερινά λεφτά.

Αυτή είναι η διαφορά μας. Εσυ εννοείς ότι επειδή ζούν πρέπει να πληρώνονται. Εγώ λέω ότι το κράτος οφείλει να τους βρίσκει απασχόληση. Κατα το παράδειγμα της Ιαπωνίας, που έχει ένα κάρο κόσμο να κάνει χαζα πράγματα, απλά για να δουλεύει. Για μας είναι χαζα, γιαυτούς (αλλά υποσυνείδητα για οποιονδήποτε έχει σωστούς ηθικούς κανόνες) ειναι ατιμωτικό να κάθεσαι και να πληρώνουν άλλοι για να ζείς, παρεκτός εαν συντρέχουν λόγοι υγείας, ή φυσικού γήρατος (σύνταξη).

konenas
23-07-14, 14:02
Αυτή είναι η διαφορά μας. Εσυ εννοείς ότι επειδή ζούν πρέπει να πληρώνονται. Εγώ λέω ότι το κράτος οφείλει να τους βρίσκει απασχόληση. Κατα το παράδειγμα της Ιαπωνίας, που έχει ένα κάρο κόσμο να κάνει χαζα πράγματα, απλά για να δουλεύει. Για μας είναι χαζα, γιαυτούς (αλλά υποσυνείδητα για οποιονδήποτε έχει σωστούς ηθικούς κανόνες) ειναι ατιμωτικό να κάθεσαι και να πληρώνουν άλλοι για να ζείς, παρεκτός εαν συντρέχουν λόγοι υγείας, ή φυσικού γήρατος (σύνταξη).

Εννοείται πως το κράτος θα βρίσκει εργασία σε όλους.
Σημαντική εργασία είναι ο έλεγχος και η συμμετοχή όλων στα κοινά.

Αυτή είναι η διαφορά μας:
Το κράτος πρέπει να πληρώνει για να ζουν οι πολίτες του και οι πολίτες του να εργάζονται για να έχει το κράτος.

Με λίγα λόγια δεν έχουμε καμιά πρακτική διαφορά, απλά διαφωνούμε στην θεωρία

Basilhs23_
23-07-14, 15:32
Αυτό, μου άρεσε.
Μαλλον δεν πηρατε είδηση τι ανακοίνωσαν χτες! Αύξηση ωρων εργασίας! Στο δημόσιο! Από 8ωρο σε 9ωρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δημόσιο: 5 ώρες επιπλέον δουλειά με τα ίδια λεφτά
http://www.protothema.gr/greece/article/396839/dimosio-5-ores-epipleon-douleia-me-ta-idia-lefta-/
Φανταστειτε τι έρχεται στον ελληνικο ιδιωτικο τομεα, δεν λεω τιποτε αλλο.........
Το 'χάλια', μπορεί να γινει 'ακομη χειροτερο'.
Το βαρελι δεν εχει πατο.
:( :( :(

Εχτές το ανακοίνωσαν; Για αυτό είχε στάση εργασίας η ΑΔΕΔΥ από τις 11 μάλλον.

anon
23-07-14, 16:12
Εχτές το ανακοίνωσαν; Για αυτό είχε στάση εργασίας η ΑΔΕΔΥ από τις 11 μάλλον.

Ισχυε ατύπως εδώ και καιρό υπο την δαμόκλειο σπάθη της αξιολόγησης.

Burning Skies
23-07-14, 17:58
Εγώ ακόμα περιμένω να εφρμοστούν στην πράξη τα νέα (εδω και 3ετία) ωράρια ωρων κοινού στις εφορίες :whistle: και φυσικά το 8ωρο στο Δημόσιο. Για 9ωρο δεν ελπίζω σε πολλά. Κανονικά όλες οι δημόσιες υπηρεσιες θα έπρεπε να είχαν ωρες κοινού 9 με 5 , Δευτερα έως Παρασκευη, είτε αυτό αφορά τις ΔΟΥ είτε τις γραμματειες των Πανεπιστημίων. Αντ'αυτού,το τμήμα Μητρώου στις ΔΟΥ τις Παρασκευες ειναι κλειστό επειδή είναι ... Παρασκευη :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted: (true story, τουλάχιστον το 2012 που το χρειάστηκα).

Καταρχην το 8ωρο εφαρμοζεται σε ολες τις υπηρεσιες αιχμης. Το στανταρ ωραριο ειναι 7.30-15.30 (χτυπας καρτα). Μπερδευεις ομως το ωραριο των υπαλληλων με το ωραριο εξυπηρετησης κοινου. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο. Γιατι ειναι δεδομενο οτι απ τη στιγμη που δεν υπαρχει προσωπικο (για να λειτουργει επικαλυπτομενα) και πρεπει να γινει και εσωτερικη εργασια δεν ειναι δυνατον να εξυπηρετεις 8 ωρες τον πολιτη.

Το ωραιο ειναι ομως οτι το ωραριο των υπαλληλων στις τραπεζες ειναι 7μιση ωρες τις καθημερινες και 7 ωρες την παρασκευη.

- - - Updated - - -


Το 9-5 ώρες κοινού με πενθημερο (ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ειναι και εδώ στην Ολλανδία) αρκεί.
Το να είναι κλειστό το Τμήμα Μητρώου στις ΔΟΥ τις Παρασκευες επειδή είναι ... Παρασκευή :rofl: φέρνει σε τριτοκοσμική χώρα.
Να πάρω φορολογική ενημερότητα από ελληνική ΔΟΥ στις 16:30 το απογευμα της Παρασκευης και μετά μπορώ να πεθάνω ησυχος :twisted:.

Στη Ολλανδια προφανως ειτε δεν εξυπηρετει ο ιδιος υπαλληλος 9-5, ειτε υπαρχουν αλλοι υπαλληλοι για την εσωτερικη εργασια. Επισης σου διαφευγει οτι αλλο το κλιμα της Ολλανδιας και αλλο της Ελλαδας (που και αυτο μετραει στο ποτε εξυπηρετει να ειναι ανοιχτες οι υπηρεσιες).

- - - Updated - - -


Εχτές το ανακοίνωσαν; Για αυτό είχε στάση εργασίας η ΑΔΕΔΥ από τις 11 μάλλον.

Ασχετο τελειως. καταρχην στασεις εργασιας επι δημοσιευματων δεν γινονται. η σταση εγινε γιατι ηταν να εκδικαστει στο εφετειο η προσφυγη της ΑΔΕΔΥ επι της νομιμοτητας της απεργιας/αποχης για την αξιολογηση (η οποια τελικα αναβληθηκε).

MNP-10
24-07-14, 18:26
http://www.efsyn.gr/?p=219966

"Αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης είναι ότι, ενώ ο τουρίστας πληρώνει για ένα ταξίδι στην Ελλάδα ένα άλφα ποσόν, η είσπραξη της χώρας μας καταλήγει να απομένει μόνο το 40% έως 50% αυτού του ποσού."
...
"Ωστόσο, αν στα μεγάλα ξενοδοχεία η πληρότητα αυξάνεται, αν οι αφίξεις αυξάνονται, το τουριστικό εισόδημα διανέμεται όλο και πιο άνισα, οι τουριστικές περιοχές γίνονται όλο και πιο κορεσμένες, η τουριστική κατανάλωση αποφέρει όλο και λιγότερα κέρδη στην πραγματική οικονομία και οι εργαζόμενοι συνθλίβονται όλο και πιο πολύ από την εργοδοτική ασυδοσία.

Ελαστικές σχέσεις εργασίας, όργιο μαύρης εργασίας, περικοπές μισθών και επιδομάτων, καταστρατήγηση θεμελιωδών εργασιακών και πολιτικών δικαιωμάτων, υποβάθμιση της αξίας της εργασίας και κυρίως μια κυβέρνηση που ούτε θέλει ούτε μπορεί να καταπολεμήσει την εργοδοτική αυθαιρεσία – αυτή είναι η πραγματικότητα στις επιχειρήσεις τουρισμού και εστίασης.

Την ίδια ώρα μικρές «Μανωλάδες» εντοπίζουν στους αστραφτερούς τουριστικούς προορισμούς οι εκπρόσωποι της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργατών Επισιτισμού και Υπαλλήλων Τουριστικών Επαγγελμάτων, συνοδεύοντας τους ελεγκτές του ΣΕΠΕ και του ΙΚΑ που διενεργούν ελέγχους. Στην κορυφαία θέση της εργασιακής… ζούγκλας βρίσκονται η Μύκονος και η Σαντορίνη, ενώ κατά πόδας ακολουθούν η Εύβοια, η Αχαΐα, η Ηπειρος και η Θεσσαλονίκη.

Ταυτόχρονα, απαράδεκτες είναι οι αξιώσεις της εργοδοσίας σε διάφορες μεγάλες ξενοδοχειακές επιχειρήσεις, γεγονός που φανερώνει τη θέση που έχουν στο «success story» του τουρισμού οι εργαζόμενοι. Στις παραπάνω επιχειρήσεις οι εργαζόμενοι εκβιάζονται να υπογράψουν ατομικές συμβάσεις εργασίας αλλά και ότι δεν συμμετέχουν σε κάποιο εργατικό σωματείο!"

anon
25-07-14, 09:31
Οτι και να λέμε, ακόμα και με νόμους, η ζούγκλα της αγοράς εργασίας θα συνεχίσει να υφίσταται με τον ένα ή άλλο τρόπο, καταπατώντας κάθε ανθρώπινη αξιοπρέπεια και ευτελίζοντας την δυνατότητα αξιοπρεπούς διαβίωσης. Και αυτό στηρίζεται στον πολύ απλό κανόνα προσφοράς - ζήτησης. Η μεγάλη ανεργία φτάνει να οδηγούμαστε ακομα και σε περιπτώσεις να προσφέρονται θέσεις εργασίας με μοναδικό αντίτιμο μια θέση να μπορείς να κοιμηθείς και ένα πιάτο φαί, και μια ελπίδα ότι μπορεί, ίσως, αν είσαι "καλό" παιδί, να πάρεις και κάνα μισθό στο μέλλον. Στο απώτερο μέλλον. Που πάντα θα πηγαίνει μετά, όπως η έξοδος απο την κρίση.

Δεν υπάρχει άλλη λύση, και το ξαναλέω, ακόμα και εαν ξαναυπάρξουν όλοι αυτοί οι καταπατημένοι θεσμοί προστασίας του εργαζομένου, των δικαιωμάτων του και των παροχών του, αυτοί θα καταπατούνται στην πράξη, όπως γινόταν χρόνια τώρα, με πολύ μικρότερη ανεργία. Πόσο μάλλον σήμερα.

Η μόνη λύση ειναι η πάταξη της ανεργίας. Η ιστορία μας το έχει δείξει αυτό πολλάκις. Απο την περίπτωση της μαύρης πανώλης στον μεσαίωνα, ως τα σήμερα, απο προσωπική μου εμπειρία απο την οργιώδη ανάπτυξη που βιώνε το Βουκουρέστι πριν περίπου 10 χρόνια, παντού το πράγμα είναι ίδιο. Οπου η ανεργία είναι σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα, οι αμοιβές κατα κανόνα είναι πάρα πολύ καλές, και οι προύχοντες του κεφαλαίου ειναι "αναγκασμένοι" σε πιο δίκαιη μοιρασιά του πλούτου, μιας και δεν μπορεί να γίνει αλλιώς.

Το θέμα λοιπόν μεταφέρεται στην επίλυση του προβλήματος της ανεργιας. Τόσο σε επίπεδο εθνικό, στην Ελλάδα, αλλα και παγκόσμιο, μιας και παρόμοιο θέμα ύφεσης φαίνεται να ξεδιπλώνεται παντού, σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες. Δυστυχώς εδώ τα πράγματα δεν πάνε καλά, μιας και η ανάγκη εργατικού δυναμικού συνεχώς μειώνεται, με την ανάπτυξη της τεχνολογίας και των αυτοματισμών, ακόμα και στον τομέα των υπηρεσιών (σύντομα ιατρικές γνωματευσεις απο υπολογιστές, επεμβάσεις απο απόσταση, δηλαδή θα σε χειρουργεί ένας πολύ καλός Ινδός χειρούργος, με ρομποτική και άλλα τέτοια). Χρειάζεται μείωση του ανθρώπινου πληθυσμού σε μεγάλο βαθμό, κάτι που δεν γίνεται, είμαστε ήδη στα 7 δις, εαν είμασταν 1 δις κόσμος τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Χρειάζεται ίσως επιστροφή σε πρωτογενή αγροτοκτηνοτροφική παραγωγή. Οπως και νάχει, χρειάζεται να υπάρχει κόσμος σε απασχόληση, ώστε να μην υπάρχει ανεργία. Εαν σήμερα είχαμε ανεργία κάτω απο 4%, δεν θα χρειαζόμασταν καμμιά επιθεώρηση εργασίας, νόμους κλπ. Εαν ο εργοδότης δεν σου πρόσφερε καλό μισθό και συνθήκες εργασίας, πολύ απλά θα έφευγες. Με ανεργία κάτω απο 4% (που είναι περίπου η ανεργία όχι άπο έλλειψη θέσεων εργασίας, αλλά λόγω αλλαγών εργασίας κλπ) σημαίνει ότι βρίσκεις δουλειά όποια στιγμή θέλεις. Και όσο για τους μισθούς; Εαν πραγματικά μπορείς να βρείς αλλού δουλειά, με τα ίδια λεφτά, ή ελάχιστα περισσότερα, τότε οι εργοδότες αμέσως θα αλλάξουν τακτική αυξάνοντας μισθούς προκειμένου να κρατήσουν όσους θεωρούν καλύτερους, και αυτό θα πάει αλυσιδωτά μέχρι του σημείου να δίνουν όσο μπορούν περισσότερα. πολύ απλά γιατί διαφορετικά θα μείνουν χωρίς εργαζόμενους. (εκτός εαν επιτραπεί η "εισαγωγή" εργαζομένων απο χώρες φθηνού εργατικού δυναμικού ή outsourcing)

MNP-10
25-07-14, 09:37
Εαν πραγματικά μπορείς να βρείς αλλού δουλειά, με τα ίδια λεφτά, ή ελάχιστα περισσότερα, τότε οι εργοδότες αμέσως θα αλλάξουν τακτική αυξάνοντας μισθούς προκειμένου να κρατήσουν όσους θεωρούν καλύτερους, και αυτό θα πάει αλυσιδωτά μέχρι του σημείου να δίνουν όσο μπορούν περισσότερα. πολύ απλά γιατί διαφορετικά θα μείνουν χωρίς εργαζόμενους. (εκτός εαν επιτραπεί η "εισαγωγή" εργαζομένων απο χώρες φθηνού εργατικού δυναμικού ή outsourcing)


...η εκτος αν απο-ποινικοποιηθει η αυτοαπασχοληση. Οταν ο εργαζομενος δει οτι μπορει να βγαζει περισσοτερα ως αυτοαπασχολουμενος, και δεν εχει αναγκη τον εργοδοτη, τοτε αυτοματως μειωνεται και η ανεργια και η εξαρτηση εργαζομενου απο τον εργοδοτη οσον αφορα τις συνθηκες απασχολησης.

Για να γινει αυτο βεβαια, απαιτειται φορολογια και εισφορες σε ρεαλιστικα ποσοστα επι του συνολου του εισοδηματος.

agrelaphon
25-07-14, 17:09
... πολύ απλά γιατί διαφορετικά θα μείνουν χωρίς εργαζόμενους. (εκτός εαν επιτραπεί η "εισαγωγή" εργαζομένων απο χώρες φθηνού εργατικού δυναμικού ή outsourcing)
lol, τελικά όντως οι καθηγητές περνάνε κρίση :p
Ρε ανον, πόσα χρόνια έχεις να πας Χαλκιδική? τα 2/3 των εργαζομένων (υπαλλήλων, όχι ιδιοκτητών) σε τουριστικά επαγγέλματα, από άλλες χώρες είναι, και οι υπόλοιποι φαντάζομαι είναι γιοί/θυγατέρες σε οικογενιακή επιχείρηση :cool:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
25-07-14, 18:23
Νομίζω ότι οι αλλοδαποί προτιμώνται κυρίως λόγω γλώσσας. Π.χ. στη Χαλκιδική η συντριπτική πλειοψηφία των τουριστών αποτελείται από Ρώσους.
1ον: Ελάχιστοι Έλληνες γνωρίζουν Ρώσικα στην παρούσα φάση, εκτός αν πρόλαβαν να προετοιμαστούν
2ον: Οι Ρώσοι είναι σκράπες στα Αγγλικά :p

konenas
26-07-14, 11:44
Οτι και να λέμε, ακόμα και με νόμους, η ζούγκλα της αγοράς εργασίας θα συνεχίσει να υφίσταται με τον ένα ή άλλο τρόπο, καταπατώντας κάθε ανθρώπινη αξιοπρέπεια και ευτελίζοντας την δυνατότητα αξιοπρεπούς διαβίωσης. Και αυτό στηρίζεται στον πολύ απλό κανόνα προσφοράς - ζήτησης. Η μεγάλη ανεργία φτάνει να οδηγούμαστε ακομα και σε περιπτώσεις να προσφέρονται θέσεις εργασίας με μοναδικό αντίτιμο μια θέση να μπορείς να κοιμηθείς και ένα πιάτο φαί, και μια ελπίδα ότι μπορεί, ίσως, αν είσαι "καλό" παιδί, να πάρεις και κάνα μισθό στο μέλλον. Στο απώτερο μέλλον. Που πάντα θα πηγαίνει μετά, όπως η έξοδος απο την κρίση.

Δεν υπάρχει άλλη λύση, και το ξαναλέω, ακόμα και εαν ξαναυπάρξουν όλοι αυτοί οι καταπατημένοι θεσμοί προστασίας του εργαζομένου, των δικαιωμάτων του και των παροχών του, αυτοί θα καταπατούνται στην πράξη, όπως γινόταν χρόνια τώρα, με πολύ μικρότερη ανεργία. Πόσο μάλλον σήμερα.

Η μόνη λύση ειναι η πάταξη της ανεργίας. Η ιστορία μας το έχει δείξει αυτό πολλάκις. Απο την περίπτωση της μαύρης πανώλης στον μεσαίωνα, ως τα σήμερα, απο προσωπική μου εμπειρία απο την οργιώδη ανάπτυξη που βιώνε το Βουκουρέστι πριν περίπου 10 χρόνια, παντού το πράγμα είναι ίδιο. Οπου η ανεργία είναι σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα, οι αμοιβές κατα κανόνα είναι πάρα πολύ καλές, και οι προύχοντες του κεφαλαίου ειναι "αναγκασμένοι" σε πιο δίκαιη μοιρασιά του πλούτου, μιας και δεν μπορεί να γίνει αλλιώς.

Το θέμα λοιπόν μεταφέρεται στην επίλυση του προβλήματος της ανεργιας. Τόσο σε επίπεδο εθνικό, στην Ελλάδα, αλλα και παγκόσμιο, μιας και παρόμοιο θέμα ύφεσης φαίνεται να ξεδιπλώνεται παντού, σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες. Δυστυχώς εδώ τα πράγματα δεν πάνε καλά, μιας και η ανάγκη εργατικού δυναμικού συνεχώς μειώνεται, με την ανάπτυξη της τεχνολογίας και των αυτοματισμών, ακόμα και στον τομέα των υπηρεσιών (σύντομα ιατρικές γνωματευσεις απο υπολογιστές, επεμβάσεις απο απόσταση, δηλαδή θα σε χειρουργεί ένας πολύ καλός Ινδός χειρούργος, με ρομποτική και άλλα τέτοια). Χρειάζεται μείωση του ανθρώπινου πληθυσμού σε μεγάλο βαθμό, κάτι που δεν γίνεται, είμαστε ήδη στα 7 δις, εαν είμασταν 1 δις κόσμος τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Χρειάζεται ίσως επιστροφή σε πρωτογενή αγροτοκτηνοτροφική παραγωγή. Οπως και νάχει, χρειάζεται να υπάρχει κόσμος σε απασχόληση, ώστε να μην υπάρχει ανεργία. Εαν σήμερα είχαμε ανεργία κάτω απο 4%, δεν θα χρειαζόμασταν καμμιά επιθεώρηση εργασίας, νόμους κλπ. Εαν ο εργοδότης δεν σου πρόσφερε καλό μισθό και συνθήκες εργασίας, πολύ απλά θα έφευγες. Με ανεργία κάτω απο 4% (που είναι περίπου η ανεργία όχι άπο έλλειψη θέσεων εργασίας, αλλά λόγω αλλαγών εργασίας κλπ) σημαίνει ότι βρίσκεις δουλειά όποια στιγμή θέλεις. Και όσο για τους μισθούς; Εαν πραγματικά μπορείς να βρείς αλλού δουλειά, με τα ίδια λεφτά, ή ελάχιστα περισσότερα, τότε οι εργοδότες αμέσως θα αλλάξουν τακτική αυξάνοντας μισθούς προκειμένου να κρατήσουν όσους θεωρούν καλύτερους, και αυτό θα πάει αλυσιδωτά μέχρι του σημείου να δίνουν όσο μπορούν περισσότερα. πολύ απλά γιατί διαφορετικά θα μείνουν χωρίς εργαζόμενους. (εκτός εαν επιτραπεί η "εισαγωγή" εργαζομένων απο χώρες φθηνού εργατικού δυναμικού ή outsourcing)

Στην αρχή τα πας καλά, μετά το χαλάς.

Ναι, η ανεργία φταίει, αλλά πόσες ώρες εργάζεται ο μέσος εργαζόμενος;

Εκείνο που φταίει είναι πως μετά από την καθιέρωση του 8ώρου πριν από 200 χρόνια, οι υποχρεωτικές ώρες εργασίας παραμένουν τουλάχιστον ίδιες.
4ωρη εργασία σημαίνει 0 ανεργία.

anon
26-07-14, 13:54
Στην αρχή τα πας καλά, μετά το χαλάς.

Ναι, η ανεργία φταίει, αλλά πόσες ώρες εργάζεται ο μέσος εργαζόμενος;

Εκείνο που φταίει είναι πως μετά από την καθιέρωση του 8ώρου πριν από 200 χρόνια, οι υποχρεωτικές ώρες εργασίας παραμένουν τουλάχιστον ίδιες.
4ωρη εργασία σημαίνει 0 ανεργία.

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις μάλλον είναι ότι τον καπιταλισμό τον οδηγεί η απληστία. Η απληστία των κεφαλαιούχων κάνει τους περισσότερους να αδυνατούν να δούν ότι ουσιαστικά η κατανάλωση είναι που τους στηρίζει. Θεωρούν ότι όσο πιο ανταγωνιστικοί -ατομικα- γίνουν τόσο περισσότερο θα κερδίσουν έτσι λοιπόν κανείς τους δεν πρόκειται να δεχτεί πχ 30 ή λιγότερες ώρες εργασίας την εβδομάδα, παρόλο που αυτό ειναι εφικτό και ίσως θεμιτό. Ετσι λοιπόν θέλουν να "ξεζουμίσουν" όσο περισσότερη υπεραξία απο κάθε εργαζόμενο, και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με όσο το δυνατόν (κατα αυτούς) περισσότερες ώρες εργασίας. Εδώ, και σε αυτό που έγραψα πιο πριν δεν κάνω πρόταση, κάνω διαπίστωση. Αρα δεν μπορούμε να περιμένουν ότι οι κεφαλαιούχοι απο μόνοι τους θα προχωρήσουν σε μείωση των ωρών εργασίας. Αντιθέτως, ακόμα και εαν θεσμικά οριστεί η 30ωρη εργασία την εβδομάδα, αυτό που γινόταν πάντα, με καρότο την καριέρα και τις αποδοχές ή με βούρδουλα την απόλυση την κακή αξιολόγηση, όλοι σχεδόν θα κάθονται παραπάνω απο όσο λέει ο νόμος, "ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ"....

Manvol
26-07-14, 15:37
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις μάλλον είναι ότι τον καπιταλισμό τον οδηγεί η απληστία. Η απληστία των κεφαλαιούχων κάνει τους περισσότερους να αδυνατούν να δούν ότι ουσιαστικά η κατανάλωση είναι που τους στηρίζει. Θεωρούν ότι όσο πιο ανταγωνιστικοί -ατομικα- γίνουν τόσο περισσότερο θα κερδίσουν έτσι λοιπόν κανείς τους δεν πρόκειται να δεχτεί πχ 30 ή λιγότερες ώρες εργασίας την εβδομάδα, παρόλο που αυτό ειναι εφικτό και ίσως θεμιτό. Ετσι λοιπόν θέλουν να "ξεζουμίσουν" όσο περισσότερη υπεραξία απο κάθε εργαζόμενο, και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με όσο το δυνατόν (κατα αυτούς) περισσότερες ώρες εργασίας. Εδώ, και σε αυτό που έγραψα πιο πριν δεν κάνω πρόταση, κάνω διαπίστωση. Αρα δεν μπορούμε να περιμένουν ότι οι κεφαλαιούχοι απο μόνοι τους θα προχωρήσουν σε μείωση των ωρών εργασίας. Αντιθέτως, ακόμα και εαν θεσμικά οριστεί η 30ωρη εργασία την εβδομάδα, αυτό που γινόταν πάντα, με καρότο την καριέρα και τις αποδοχές ή με βούρδουλα την απόλυση την κακή αξιολόγηση, όλοι σχεδόν θα κάθονται παραπάνω απο όσο λέει ο νόμος, "ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ"....

Βρίσκω ορθές τις παρατηρήσεις που έκανες. Θα ρωτήσω παρόλα αυτά, αν είμαστε διατεθειμένοι να αλλάξουμε κάτι στην κατανάλωση έτσι όπως την εννοείς. Θα την μειώσουμε; Σε τι βαθμό; Εχουμε κάποιο πρότυπο για την ιδανική κατανάλωση καθώς και για τη μορφή που πρέπει να έχει αυτή σε σχέση πάντα με την παραγωγή, την καινοτομία και την τεχνολογική ανάπτυξη;

konenas
26-07-14, 16:11
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις μάλλον είναι ότι τον καπιταλισμό τον οδηγεί η απληστία. Η απληστία των κεφαλαιούχων κάνει τους περισσότερους να αδυνατούν να δούν ότι ουσιαστικά η κατανάλωση είναι που τους στηρίζει. Θεωρούν ότι όσο πιο ανταγωνιστικοί -ατομικα- γίνουν τόσο περισσότερο θα κερδίσουν έτσι λοιπόν κανείς τους δεν πρόκειται να δεχτεί πχ 30 ή λιγότερες ώρες εργασίας την εβδομάδα, παρόλο που αυτό ειναι εφικτό και ίσως θεμιτό. Ετσι λοιπόν θέλουν να "ξεζουμίσουν" όσο περισσότερη υπεραξία απο κάθε εργαζόμενο, και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με όσο το δυνατόν (κατα αυτούς) περισσότερες ώρες εργασίας. Εδώ, και σε αυτό που έγραψα πιο πριν δεν κάνω πρόταση, κάνω διαπίστωση. Αρα δεν μπορούμε να περιμένουν ότι οι κεφαλαιούχοι απο μόνοι τους θα προχωρήσουν σε μείωση των ωρών εργασίας. Αντιθέτως, ακόμα και εαν θεσμικά οριστεί η 30ωρη εργασία την εβδομάδα, αυτό που γινόταν πάντα, με καρότο την καριέρα και τις αποδοχές ή με βούρδουλα την απόλυση την κακή αξιολόγηση, όλοι σχεδόν θα κάθονται παραπάνω απο όσο λέει ο νόμος, "ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ"....

Από καταβολής κόσμου οι αδύναμοι εναντιώνονταν στους δυνατούς είτε ενωμένοι, είτε φεύγοντας.
Είπα εγώ να περιμένουμε αυτούς να ορίσουν 30ωρη εργασία; Να την απαιτήσουμε είπα. Να αγωνιστούμε.

Γιατί αν δεν το κάνουμε θα εξαφανιστούμε. Εκεί πάει.

Συνεχιζόμενοι πόλεμοι ενάντια στους "άχρηστους" φτωχούς, χωρίς άλλη αιτία, απλά την μείωση του πληθυσμού μας περιμένουν.

Δείτε τι συμβαίνει στην Αφρική, στη Νότια και κεντρική Αμερική κι αλλού. Δείτε τι γίνεται στις ίδιες τις ΗΠΑ.
Συμβαίνει ήδη δεν είναι φαντασία.

Η ανεργία φέρνει κι άλλη ανεργία και ανέχεια.

ΥΓ. Το "οικειοθελώς" προφανώς το γράφεις ειρωνικά μιας και όταν υπάρχουν άνεργοι απ' έξω ο εργαζόμενος θα δουλέψει "οικειοθελώς" ακόμα και 24ωρο.

anon
26-07-14, 16:27
το οικειοθελώς, ναι, ειρωνικά το έγραψα. υπάρχουν όμως εργαζόμενοι, συνήθως wannabe στελέχη, που ναι, οικειοθελώς το κάνουν, και χαρακτηρίζονταν κατ'ευφημισμό, workaholics.

@ ADSLgr.com All rights reserved.