PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 [110] 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

famous-walker
26-07-14, 17:15
το οικειοθελώς, ναι, ειρωνικά το έγραψα. υπάρχουν όμως εργαζόμενοι, συνήθως wannabe στελέχη, που ναι, οικειοθελώς το κάνουν, και χαρακτηρίζονταν κατ'ευφημισμό, workaholics.

Και ούτε καν. Γνωρίζω περίπτωση γραφείου που απασχολεί αρκετά άτομα όπου έχει καθιερωθεί ατύπως όλοι να κάθονται μετά το πέρας του ωραρίου χωρίς να το απαιτήσει το αφεντικό και χωρίς να έχουν κάτι να κάνουν.

Απλά κάποιος «έξυπνος» το ξεκίνησε για να δείξει καλό πρόσωπο και μετά ανάγκασε τους άλλους να κάνουν το ίδιο. Στο τέλος βρέθηκε και ο ίδιος σε χειρότερη θέση, και όλοι φυσικά, από ότι ήταν πριν. Μάλλον κάποιος πρέπει να του μιλήσει για θεωρία παιγνίων.

cool11
28-07-14, 09:28
Πάμε καλά....

Ασφυξία στον ΟΑΕΕ
http://www.zougla.gr/money/article/asfiksia-ston-oae-1052744

Basilhs23_
28-07-14, 10:57
Πάμε καλά....

Ασφυξία στον ΟΑΕΕ
http://www.zougla.gr/money/article/asfiksia-ston-oae-1052744

Από συνέντευξη κάποιου μέλους της κυβέρνησης που πριν 4-5 μέρες ήταν στον ΣΚΑΪ το πρωϊ. Έλεγε οτι από τα ληξιπρόθεσμα στον ΟΑΕΕ το 25% ἐγινε από το 2010 και μετά και το 75% πρίν το 2010, άρα για την αδυναμία καταβολής συντάξεων και τα ελλείματα δεν φταίει η κρίση αλλά το οτι κάποιοι δεν ήθελαν να πληρώνουν.

eqvus
28-07-14, 11:09
Όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας! Και εγώ έχω μια περίεργη αίσθηση ότι θα έχουμε υπεράριθμους τελωνειακούς στο μέλλον.

cool11
28-07-14, 13:32
Τουρίστες με άδειες τσέπες
http://www.zougla.gr/greece/article/isxnos-tourismos

no_logo
28-07-14, 13:44
Πάμε καλά....

Ασφυξία στον ΟΑΕΕ
http://www.zougla.gr/money/article/asfiksia-ston-oae-1052744

τέλος ιουλίου πληρώνουμε 1 δόση εφορίας και δίμηνο οαεε
πολύ θα γούσταρα να δω στατιστικά του τέβε για αυτό το δίμηνο
Έτσι για να εκτιμήσουμε το 26% από το πρώτο ευρώ

agrelaphon
28-07-14, 16:36
Τουρίστες με άδειες τσέπες
http://www.zougla.gr/greece/article/isxnos-tourismos

EΛΕΟC !!! - Έχω βαρεθεί τη διαχρονική κλάψα των ξενοδόχων, μεγαλύτερη απ'τη δικιά σου είναι (η κλάψα). Σε λίγο θα παραπονεθούν που το ΣΔΟΕ δεν κάνει ελέγχους :rolleyes:

Revolution
29-07-14, 12:58
Ενα ενδιαφέρον άρθρο περί ανάπτυξης και την έννοια αυτής στο σύχρονο καπιταλιστκό παγκόσμιο παράδεισο

Ethiopia Becomes China’s China in Global Search for Cheap Labor (http://www.bloomberg.com/news/2014-07-22/ethiopia-becomes-china-s-china-in-search-for-cheap-labor.html)

Πως η Κίνα κάνει outsourcing στην Αιθιοπία με μισθό 40usd το μήνα ή κοινώς οι σκλαβοι των σκλάβων.

cool11
30-07-14, 23:40
Υπογράφηκε συμφωνία μεταξύ ΕΑΣ και της αμερικανικής ATK για συμπαραγωγή πυρομαχικών
http://news247.gr/eidiseis/amyna/ypografhke_symfwnia_metaksu_eas_kai_ths_amerikanikhs_atk_gia_symparagwgh_pyromaxikwn.2951063.html

Sorry ρε παιδια, καπου τους εχασα....την ΕΑΣ δεν την ειχαν για λουκέτο πριν λιγους μηνες;

nfotis
31-07-14, 23:03
No comment...

http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=2077251&fb_action_ids=10152562731638340&fb_action_types=og.likes&fb_ref=top

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
31-07-14, 23:11
Το απίστευτο είναι που δεν βεβαίωσαν ούτε μία παράβαση

eqvus
31-07-14, 23:30
Ο στόχος δεν είναι να βεβαιώσουν την παράβαση αλλά να δουν το τζίρο του καταστήματος σε συγκεκριμένες ημερομηνίες.
Μετά θα τον συγκρίνουν με τις προηγούμενες μέρες και χρονιές. Αν οι διαφορές είναι μεγάλες, που θα είναι, θα καλέσουν τον ιδιοκτήτη για συμβιβασμό.

Είναι μια αυτονόητη πρακτική που αντιμετωπίζει διαφορετικά τη μεσαία φοροδιαφυγή από τη μεγάλη και τη μικρή.

Το γιατί διαρρέουν αυτά τα στοιχεία χωρίς τελεσίδικες αποφάσεις, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.;)

Μαζί με τον επιχειρηματία θα ξεδιπλώσουν και άλλα κουβάρια, προμηθευτές, τραγουδιστές, ΙΚΑ κτλ κτλ

raspoutiv
31-07-14, 23:48
οι πελάτες του μαγαζιού θα περάσουν από πόθεν έσχες; γιατί καλά τα σκάσανε χτες. τα δηλώσανε;

αυτό θα μπορούσε να γενικευτεί και σε πολλές άλλες μεριές. Μέγαρο, VIP εισιτήρια συναυλιών, παραστάσεων, αγώνων, γεγονότων, εκδρομείς εξωτερικού με τις ομάδες τους ή την εθνική, διακοπές σε χλιδοθέρετρα κτλ

nfotis
01-08-14, 00:02
Δεν χρειάζεται να περάσουν 'πόθεν έσχες' οι πελάτες, ας αποδοθεί ο ΦΠΑ της κατανάλωσής τους και ας πάνε στο καλό.

Για αυτό και είμαι υπέρ των έμμεσων φόρων για την Ελληνική πραγματικότητα (ΦΠΑ κτλ.), καθώς τα τεκμήρια (άλλη πατέντα της διοίκησης για εξεύρεση φορολογητέας ύλης) οδηγούνε σε σοβαρές στρεβλώσες.
Πιο δημοκρατικό και αναλογικό βρίσκω το σύστημα: όσο περισσότερο καταναλώνεις, τόσο περισσότερο πληρώνεις (αλλά με ίδιο ποσοστό για όλους).

Ν.Φ.

anon
01-08-14, 00:11
Δεν χρειάζεται να περάσουν 'πόθεν έσχες' οι πελάτες, ας αποδοθεί ο ΦΠΑ της κατανάλωσής τους και ας πάνε στο καλό.

Για αυτό και είμαι υπέρ των έμμεσων φόρων για την Ελληνική πραγματικότητα (ΦΠΑ κτλ.), καθώς τα τεκμήρια (άλλη πατέντα της διοίκησης για εξεύρεση φορολογητέας ύλης) οδηγούνε σε σοβαρές στρεβλώσες.
Πιο δημοκρατικό και αναλογικό βρίσκω το σύστημα: όσο περισσότερο καταναλώνεις, τόσο περισσότερο πληρώνεις (αλλά με ίδιο ποσοστό για όλους).

Ν.Φ.

Λαθος. Μπορεί να υπάρχει ΦΠΑ, αλλα επισης είναι ένδειξη φοροδιαφυγης. Δηλαδή εαν κάποιος κάνει κατανάλωση 50.000 ευρώ αλλά έχει δηλώσει εισόδημα 5.000, όλα καλά; Μ@λ@κ@ς ειναι ο μισθωτός δηλαδή, επειδή οι Ελ.Επαγ. ειναι αυτοί που μπορούν να δηλώσουν όσα θέλουν, και για αυτό βλέπουμε να δηλώνουν σχεδόν ΠΑΝΤΑ στο όριο του αφορολόγητου, μέχρι πέρυσι.... Δηλώνει ο άλλος 5 χιλιάρικα, και ξοδεύει 50. Εαν είχε όμως 50, θα έπρεπε να πληρώσει φόρο καμμιά 30αριά χιλιάρικα. Αρα δηλαδή κλέβει το κράτος 30 χιλιάρικα, και επειδή αυτός κλέβει, πρέπει να τα πληρώσει ο συνήθης μ@λ@κ@ς, ο μισθωτός και ο συνταξιούχος....

Γιαυτο υπάρχει τόσο πόλεμος για το ηλεκτρονικό χρήμα (όλες οι συναλλαγές μπορούν να διασταυρωθούν εύκολα), αλλά επίσης και γιαυτό έχουμε πολλές δραστηριότητες που δουλεύουν αποκλειστικά με μαύρο χρήμα. Οπως επίσης και κυνήγι πολλές φορές αποδείξεων και τιμολογίων. Ομως οι διασταυρώσεις πλέον πάνε σε ακόμη ανώτερο επίπεδο, και σφίγγει ο κλοιός, πλέον εαν έχεις χρήμα μαύρο, θα μπορείς να το φάς μόνο σε μπουζούκια και καζίνο και πουτ..νες που λένε, τα εργαλεία τα έχει το ΥΠΟΙΚ, είναι θέμα πολιτικής απόφασης να τα χρησιμοποιήσουν προκειμένου να πατάξουν την φοροδιαφυγή. Απλά δεν θέλουν (την τσέπη τους πρώτα απο όλα θα χτυπήσουν)

nfotis
01-08-14, 00:22
Για να δούμε...

Η αίσθηση που αποκομίζω είναι πως στο ΥπΟικ έχουν αρχίσει να βλέπουν το εύκολο χρήμα (φορολογικές δηλώσεις) να στερεύει, και άρχισαν να κάνουν ελέγχους σε όλα αυτά τα μαγαζιά (που έπρεπε να είναι συνεχείς εδώ και χρόνια, όχι τώρα που σφίγγουν τα γάλατα).

Το ηλεκτρονικό χρήμα και οι διασταυρώσεις είναι το επόμενο βήμα (ελπίζω). Ας εισπράττουν απο παντού τον ΦΠΑ (και τα νυχτομάγαζα είναι διαβόητη πληγή - θυμάστε τα περιβόητα 'νυχτοκάματα' τραγουδιστών; καιρός να αρχίσουν και αυτοί να πληρώνουνε, όχι μόνο οι μισθωτοί).

Ελπίζω να έχει σύντομα θετικά αποτελέσματα αυτή η στρατηγική.

Ν.Φ.

eqvus
01-08-14, 00:23
Ωραία λοιπόν, όλα ηλεκτρονικά. Τι θα γίνει όμως με τις περιπτώσεις που είναι μαύρες από μόνες τους; Εμπορείο όπλων, ναρκωτικά, πορνεία.

tiffany
01-08-14, 00:52
Ωραία λοιπόν, όλα ηλεκτρονικά. Τι θα γίνει όμως με τις περιπτώσεις που είναι μαύρες από μόνες τους; Εμπορείο όπλων, ναρκωτικά, πορνεία.

Το τερμάτισες. Αυτά είναι παράνομα ούτως οι άλλως. Και κυριολεκτικά μαύρα. Και δεν έχουν να κάνουν με εμάς. Δεν είναι άμεσα συνδεδεμένα με τη ζωή μας.

Το θέμα είναι να πιάσεις τους νόμιμους παράνομους. Δηλαδή τον ΧΨΩ επαγγελματία που θα έπρεπε να είναι νόμιμος αλλά δεν το κάνει. Αυτός σε ζημιώνει. Που έχει Βίλα 500 m2 και τη δηλώνει σαν αποθήκη.

eqvus
01-08-14, 00:57
Από περιέργεια ρώτησα, πως θα διακινείται το παράνομο χρήμα σε περίπτωση που όλα γίνουν ηλεκτρονικά; Γιατί αν δεν βρεθεί διέξοδος δεν νομίζω να εφαρμοστεί ποτέ.

Basilhs23_
01-08-14, 01:04
Με την κατάργηση των μετρητών και την χρήση μονάχα ηλεκτρονικών συναλλαγών μέσω κάρτας δεν θα υπάρχει πουθενά ρευστό χρήμα και θα καταγράφονται όλα. Εκτός αν ο κολλητός σου ή ο συγγενής σου είναι διευθυντής ή ανώτατο στέλεχος σε τράπεζα. Βέβαια δεν ξέρω αν εφαρμόζεται αλλού αυτό και τι κάνουνε εκεί.

raspoutiv
01-08-14, 01:10
υπάρχει και το όριο των 500€ σε χαρτί
θεωρητικά, αν ίσχυε το πόθεν έσχες στις συναλλαγές δλδ, δε θα μπορούσε και τώρα να διαφύγει κανείς. δε χρειάζεται να καταργηθούν τα μετρητά. ας αρχίσουμε πάντως απ τις τρανταχές περιπτώσεις που προανέφερα και μετά πάμε και στα λιανολόγια

επίσης η φορολογία μόνο ως ΦΠΑ που λες Φώτη, δεν είναι καθόλου δημοκρατική και δίκαιη. κι ο Βαρδινογιάννης κι ο Τσουκαλάς 1 πιάτο φαΐ τρώνε. ο ένας αστακό ο άλλος φακή. η διαφορά του φόρου τους πρέπει να ναι αυτή του ΦΠΑ αστακού απ της φακής;

tiffany
01-08-14, 01:10
Από περιέργεια ρώτησα, πως θα διακινείται το παράνομο χρήμα σε περίπτωση που όλα γίνουν ηλεκτρονικά; Γιατί αν δεν βρεθεί διέξοδος δεν νομίζω να εφαρμοστεί ποτέ.

Αυτό το μαύρο χρήμα είναι μαύρο και άραχνο. Πάντα θα διακινείται σε μετρητά. Ή σε διάφορες μορφές εικονικών αγορών που εμείς οι κοινοί θνητοί δεν μπορούμε να κατανοήσουμε αν δεν έχουμε 3 διδακτορικά στα οικονομικά του Χάρβαρντ.

Η ουσία είναι να πιάσεις τον κυρ Μήτσο. Που ναι μεν είναι κυρ Μήτσος με 1000€ φοροδιαφυγή αλλά αν βάλεις πόσοι τέτοιοι είναι στην χώρα θα δεις πόσα μαζεύονται. Ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη λέει μια παροιμία. Αν όμως έρθει σμήνος τότε έχεις σίγουρα άνοιξη μη σου πω και καλοκαίρι.

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω για το ξενυχτάδικο στη Μύκονο. Αν έπιαναν ΌΧΙ τον μαγαζάτορα αλλά τους πελάτες τότε το κράτος θα έβγαζε λαβράκι. Αλλά το μαγαζί είναι ο εύκολος στόχος. Ο άλλος με την Cayenne που την έχει με leasing από τη Βουλγαρία και δηλώνει εισόδημα 850€ το μήνα δεν μας πειράζει.

voithostyrempora2
01-08-14, 01:15
Το λινκ λέει για 2 μυρια εσοδα και ~500.000 ευρω ΦΠΑ. Πώτς γκένειν αυτο?

Ακόμα και αν και τα 2.000.000 ευρω είναι με τον υψηλο συντελεστη ΦΠΑ (16% για το νομό Κυκλάδων), ο ΦΠΑ είναι (16/116)*2.000.000 = ~275.000 ευρω. Τις 500.000 πού στο καλό τις βρηκαν ??????????????????????????

tiffany
01-08-14, 01:24
υπάρχει και το όριο των 500€ σε χαρτί
θεωρητικά, αν ίσχυε το πόθεν έσχες στις συναλλαγές δλδ, δε θα μπορούσε και τώρα να διαφύγει κανείς. δε χρειάζεται να καταργηθούν τα μετρητά

επίσης η φορολογία μόνο ως ΦΠΑ που λες Φώτη, δεν είναι καθόλου δημοκρατική και δίκαιη. κι ο Βαρδινογιάννης κι ο Τσουκαλάς 1 πιάτο φαΐ τρώνε. ο ένας αστακό ο άλλος φακή. η διαφορά του φόρου τους πρέπει να ναι αυτή του ΦΠΑ αστακού απ της φακής;

Το θέμα είναι να φορολογήσεις και τους 2 δίκαια. Όχι να πιεις το αίμα του Βαρδινογιάννη και να τον τιμωρήσεις γιατί έγινε πλούσιος. Και να φορολογήσεις και το φτωχό. Εγώ είμαι υπέρ της δίκαιης φορολόγησης. Δηλαδή ΟΛΟΙ μας να πληρώνουμε φόρο. 5-10% αλλά να τον πληρώνεις. Ακόμη και αν είσαι χαμηλόμισθος. Αλλά να ξέρεις πως αυτό θα είναι και δεν θα έχεις 450 χαράτσια στο κεφάλι σου ή αν κάνεις λαμογιά θα φορέσεις βραχιολάκια.

Επίσης ο πλούσιος να πληρώσει μεν αλλά όχι υπερβολικά. Να μη του δίνεις κίνητρο να σε κλέβει και να βγάζει έξω το χρήμα. Γιατί τιμωρείς κάποιον που πήρε ρίσκα ή είναι πιο έξυπνος και πρόκοψε. Επίσης σε περιπτώσεις βιομηχάνων που απασχολούν πολύ κόσμο να υπάρχει και κίνητρο "χαμηλής" φορολογίας λόγω απασχόλησης. Δεν μπορεί τον Χ που έχει την Ψ εταιρία με 2000 εργαζόμενους να τον "πηδάς". Λογικό είναι να φύγει για το εξωτερικό στην πρώτη ευκαιρία. Είναι ζεστό χρήμα που θα το πάρει η γείτονα χώρα και θα χάσεις και τους φόρους από τους απολυμένους.

- - - Updated - - -


Το λινκ λέει για 2 μυρια εσοδα και ~500.000 ευρω ΦΠΑ. Πώτς γκένειν αυτο?

Ακόμα και αν και τα 2.000.000 ευρω είναι με τον υψηλο συντελεστη ΦΠΑ (16% για το νομό Κυκλάδων), ο ΦΠΑ είναι (16/116)*2.000.000 = ~275.000 ευρω. Τις 500.000 πού στο καλό τις βρηκαν ??????????????????????????

Μάλλον το υπολόγισαν με το 23%.

voithostyrempora2
01-08-14, 01:31
Μάλλον το υπολόγισαν με το 23%.

Ε και πάλι,με 23% ΦΠΑ : (23/123)*2.000.000= ~ 374.000 ευρώ

Πού στο καλό το ειδαν το μισο εκατομμυριο?

Ό,τι του φανεί του Λωλοστεφανή. Αλλα'ντ'άλλα,της Παρασκευής το γαλα, το ρεπορταζ.

eqvus
01-08-14, 01:32
Αυτό το μαύρο χρήμα είναι μαύρο και άραχνο. Πάντα θα διακινείται σε μετρητά. Ή σε διάφορες μορφές εικονικών αγορών που εμείς οι κοινοί θνητοί δεν μπορούμε να κατανοήσουμε αν δεν έχουμε 3 διδακτορικά στα οικονομικά του Χάρβαρντ.

Η ουσία είναι να πιάσεις τον κυρ Μήτσο. Που ναι μεν είναι κυρ Μήτσος με 1000€ φοροδιαφυγή αλλά αν βάλεις πόσοι τέτοιοι είναι στην χώρα θα δεις πόσα μαζεύονται. Ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη λέει μια παροιμία. Αν όμως έρθει σμήνος τότε έχεις σίγουρα άνοιξη μη σου πω και καλοκαίρι.

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω για το ξενυχτάδικο στη Μύκονο. Αν έπιαναν ΌΧΙ τον μαγαζάτορα αλλά τους πελάτες τότε το κράτος θα έβγαζε λαβράκι. Αλλά το μαγαζί είναι ο εύκολος στόχος. Ο άλλος με την Cayenne που την έχει με leasing από τη Βουλγαρία και δηλώνει εισόδημα 850€ το μήνα δεν μας πειράζει.

Να αυτό ακριβώς συζητάμε, αν δεν καταργηθεί το χρήμα αποκλείεται να ρίξεις την παραοικονομία κάτω από το 20% καθώς απ ότι θυμάμαι, στην προηγμένη Γερμανία υπολογίζεται στο 15% του ΑΕΠ.

Έτσι καθαρά από περιέργεια για το πως θα δουλέψει το μοντέλο με μόνο πλαστικό χρήμα.

Όσον αφορά το ξενυχτάδικο, αν και εφόσον ισχύει το σενάριο που φαντάζομαι, είναι αρκετά πιεστικό ώστε να αναγκαστούν πολλοί να μικραίνουν από μόνοι τους, με τον φόβο ενός παρομοίου ελέγχου, την ψαλίδα. Αν έχεις απόκλιση 80% θα αναγκαστείς να την πας στο 30%

voithostyrempora2
01-08-14, 01:36
Το έθεσα και εδώ (http://www.capital.gr/tax/gmessages/showTopic.asp?id=4502757&pg=3&pid=4503173&orderdir=asc#post_4503173) :cool:.

tiffany
01-08-14, 01:36
Ε και πάλι,με 23% ΦΠΑ : (23/123)*2.000.000= ~ 374.000 ευρώ

Πού στο καλό το ειδαν το μισο εκατομμυριο?

Ό,τι του φανεί του Λωλοστεφανή. Αλλα'ντ'άλλα,της Παρασκευής το γαλα, το ρεπορταζ.

Στην Ολλανδία δεν τα μαθαίνετε καλά τα μαθηματικά.

23% ΦΠΑ = 1/4 της τιμής. Άρα 2,000,000 / 4 = 500,000. Τι μας πέρασες εδώ στην Ελλάδα; Μπρίκια κολλάμε; :p

voithostyrempora2
01-08-14, 01:45
Εκανες το κλασικό λάθος που κάνουν αναριθμητοι συμπολίτες μας. Οι συντελεστες ΦΠΑ δεν είναι επί της τελικής τιμής του προϊοντας,αλλά επί της ΚΑΘΑΡΗΣ τιμής του προϊοντος :) .

Ετσι,αν ένα προϊον έχει τελική τιμη 123 ευρώ, με ΦΠΑ 23%, σημαίνει ότι κοστίζει 100 ευρώ + ΦΠΑ :) . Οπότε ο ΦΠΑ δεν ειναι το 23% της τελικής τιμής,αλλά τα 23/123 αυτης, δηλαδή περιπου το 18,699% της τελικής τιμής.

:)

(σχεδον δεν εχω βρει άνθρωπο που να μην κανει αυτό το λάθος που μόλις έκανες :p)

tiffany
01-08-14, 01:53
Να αυτό ακριβώς συζητάμε, αν δεν καταργηθεί το χρήμα αποκλείεται να ρίξεις την παραοικονομία κάτω από το 20% καθώς απ ότι θυμάμαι, στην προηγμένη Γερμανία υπολογίζεται στο 15% του ΑΕΠ.

Έτσι καθαρά από περιέργεια για το πως θα δουλέψει το μοντέλο με μόνο πλαστικό χρήμα.

Όσον αφορά το ξενυχτάδικο, αν και εφόσον ισχύει το σενάριο που φαντάζομαι, είναι αρκετά πιεστικό ώστε να αναγκαστούν πολλοί να μικραίνουν από μόνοι τους, με τον φόβο ενός παρομοίου ελέγχου, την ψαλίδα. Αν έχεις απόκλιση 80% θα αναγκαστείς να την πας στο 30%

Το θέμα είναι να αποφασίσει το κράτος να δουλέψει. Το πλαστικό χρήμα είναι ένας τρόπος. Τι να το κάνω αν δεν υπάρχει πλήρη διασταύρωση στοιχείων. Δεν ξέρω πως δουλεύει το TAXIS. Αλλά εγώ που είμαι μισθωτός και έχω το ΑΦΜ 012345 θα πρέπει αυτόματα να διασταυρώνομαι με το αφεντικό μου με ΑΦΜ 567890. ΤΕΛΟΣ. ΆΜΕΣΑ. Με ένα κλικ θα πρέπει το εισόδημά μου να είναι ίσο με τα έξοδα του αφεντικού μου. Ούτε λεπτό παραπάνω. Αλλιώς να χτυπάει καμπανάκι.

Επειδή δουλεύω σε ΣΟΒΑΡΗ εταιρία. Εμείς έχουμε CRM. Όλοι μας οι πελάτες είναι φακελωμένοι. Δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει πελάτης και να μας αρχίσει τα μα και μου. Σε 3 δευτερόλεπτα του έχω εκτυπώσει πλήρη ανάλυση των κινήσεών του και τον έχω στείλει για βρούβες. Εμείς γιατί μπορούμε να το κάνουμε και δεν μπορεί ολόκληρο κράτος με πολλαπλάσιο προϋπολογισμό;

- - - Updated - - -


Εκανες το κλασικό λάθος που κάνουν αναριθμητοι συμπολίτες μας. Οι συντελεστες ΦΠΑ δεν είναι επί της τελικής τιμής του προϊοντας,αλλά επί της ΚΑΘΑΡΗΣ τιμής του προϊοντος :) .

Ετσι,αν ένα προϊον έχει τελική τιμη 123 ευρώ, με ΦΠΑ 23%, σημαίνει ότι κοστίζει 100 ευρώ + ΦΠΑ :) . Οπότε ο ΦΠΑ δεν ειναι το 23% της τελικής τιμής,αλλά τα 23/123 αυτης, δηλαδή περιπου το 18,699% της τελικής τιμής.

:)

(σχεδον δεν εχω βρει άνθρωπο που να μην κανει αυτό το λάθος που μόλις έκανες :p)

Λεπτή ειρωνεία. Δεν κατάλαβες το humor μου. Πάνω στα μεγάλα νούμερα και για εντυπωσιασμό έκαναν το δια τέσσερα ενώ είναι προφανές λάθος. Στη δουλειά μου πάντα έχω κομπιουτεράκι δίπλα. Πολλοί συνάδελφοι υπολογίζουν τα ποσοστά σαν 10%+10%+10%=30% και δίνουν στον πελάτη τιμή άλλα 'ντ άλλων ενώ φυσικά δεν είναι σωστό.

voithostyrempora2
01-08-14, 01:54
Πάσο τότε :p.Βάλε κανένα emoticon παραπάνω σε τέτοιες περιπτώσεις :p . Σε έχω στους σόβαρους και σεβασμιους χρήστες και μου έκανε εντύπωση ένα τέτοιο παιδαριώδες λάθος :cool: .

Καλά,αυτό που αν ένα μεγεθος αυξηθει 10% τρεις φορές, συνολικά θα αυξηθει 30% το λένε κατά καιρούς διάφοροι (με άλλα νουμερα) και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.Pure απελπισια .

anon
01-08-14, 08:36
Από περιέργεια ρώτησα, πως θα διακινείται το παράνομο χρήμα σε περίπτωση που όλα γίνουν ηλεκτρονικά; Γιατί αν δεν βρεθεί διέξοδος δεν νομίζω να εφαρμοστεί ποτέ.

Yπάρχουν τρόποι. πολλοί μάλιστα :wink: Αλλά δεν θα είναι εύκολο για τον καθένα. Επίσης όλοι αυτοί, οι παράνομοι, για την ακρίβεια ημινόμιμοι τρόποι που υπάρχουν ήδη, και πάλι θα μπορούν να ελεγθούν. Ακόμα και τα bitcoin τελικά υποκεινται σε κάποιο έλεγχο...

Ο λόγος που δεν λειτουργεί ΗΔΗ το πληρως ηλεκτρονικό χρήμα, είναι γιατί μεγάλοι, πολύ μεγάλοι, με τεράστια επιρροή, δεν το θέλουν. Πχ Εκκλησία. Σκέψου ότι το στο πανέρι δίνεις ηλεκτρονικά τον οβολό σου, ηλεκτρονικά επίσης παίρνεις κερί, ή ρίχνεις ηλεκτρονικα χρήματα για βοήθεια. Ολα αυτά ειναι ελεγχόμενα σαν διαδικασίες. Θα πάθει μεγάλο στραπάτσο η Εκκλησία εαν όλα αυτά που τώρα ειναι ανεξέλεγκτα, γίνουν ελεγχόμενα. Οπως επίσης που νοικιάζει αμέτρητα ακίνητα που της ανήκουν έναντι - υποτίθεται - πινακίου φακής. Πλέον δεν θα είναι κρυφό τα πόσα βγάζει.... Το ίδιο και μεγαλοεπιχειρηματίες, η νυχτερινή ζωή, όλα όσα γίνονται στο περιθώριο κλπ.

- - - Updated - - -


Πάσο τότε :p.Βάλε κανένα emoticon παραπάνω σε τέτοιες περιπτώσεις :p . Σε έχω στους σόβαρους και σεβασμιους χρήστες και μου έκανε εντύπωση ένα τέτοιο παιδαριώδες λάθος :cool: .

Καλά,αυτό που αν ένα μεγεθος αυξηθει 10% τρεις φορές, συνολικά θα αυξηθει 30% το λένε κατά καιρούς διάφοροι (με άλλα νουμερα) και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.Pure απελπισια .

Καλός ο ΦΠΑ αλλα είναι ο πιο άδικος όσον αφορά την αρχή της αναλογικότητας.

Και να δώσω ένα παράδειγμα. Ενας μισθωτός (οικογενειάρχης) βγάζει 20.000 ευρώ τον χρόνο οικογενειακό εισοδημα. Χάριν απλότητας θα υποθέσουμε για όλα ΦΠΑ 23%. Επειδή τα 20.000 για οικογένεια δεν είναι και πολλά λεφτά, εννοείται ότι ξοδεύονται όλα. Αρα έχει καταναλώσει προιόντα και υπηρεσίες που συνολικά τα πλήρωσε 20.000 ευρώ, και αυτό αντιστοιχεί σε 3.740 ευρώ σε ΦΠΑ, ήτοι 18,7% του εισοδήματος του έχει πάει σε φόρο (ΦΠΑ).
Πάμε τώρα σε έναν εύπορο, που βγάζει συνολικά 2.000.000 ευρώ ετησίως (Χ100 σε σχέση με τον φτωχο μας πιο πάνω). Επειδή είναι πλούσιος, ξοδεύει και πολλά, σπίτια, κότερα, αυτοκίνητα, πούρα Αβάνας, διακοπές σε εξωτικά μέρη, ότι θές. Πόσα να πούμε ότι ξοδεύει; ας το πάμε σε τρελλό νούμερο, και ας πούμε ότι είναι νεόπλουτος, και ξοδεύει 1.000.000 τον χρόνο (υπόψιν, μιλάμε αυτά και στις δύο περιπτώσεις, ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ). Σε αυτά τα 1.000.000 που ξόδεψε αναλογεί με τον ίδιο τρόπο ΦΠΑ 186.991 ευρώ. Σε απόλυτα μεγέθη, ειναι πραγματικά τεράστιο νούμερο. Ομως δεν πρέπει να το βλέπεις με απόλυτες, αλλά σε σχέση με το τι βγάζει. Πόσο είναι ο φόρος που πληρώνει σε σχέση με το εισόδημα του; Μολις 9,35%!!!!! Και αυτο παίρνοντας υπόψιν ότι ξοδεύει ΣΠΑΤΑΛΑ, ένα εκατομύριο ευρώ τον χρόνο.

Πρόσεξε τώρα. Ο φτωχός δίνει το 18,7% του εισοδήματος του σε ΦΠΑ, και ψωμολυσσάει, ίσα που τα βγάζει περα.
Ο πλούσιος δίνει μόλις το 9,35% και ζεί βασιλικά....

Υπάρχει κάτι δίκαιο και ηθικό σε αυτό;;;;;

cool11
01-08-14, 09:25
Καλός ο ΦΠΑ αλλα είναι ο πιο άδικος όσον αφορά την αρχή της αναλογικότητας.

Και να δώσω ένα παράδειγμα. Ενας μισθωτός (οικογενειάρχης) βγάζει 20.000 ευρώ τον χρόνο οικογενειακό εισοδημα. Χάριν απλότητας θα υποθέσουμε για όλα ΦΠΑ 23%. Επειδή τα 20.000 για οικογένεια δεν είναι και πολλά λεφτά, εννοείται ότι ξοδεύονται όλα. Αρα έχει καταναλώσει προιόντα και υπηρεσίες που συνολικά τα πλήρωσε 20.000 ευρώ, και αυτό αντιστοιχεί σε 3.740 ευρώ σε ΦΠΑ, ήτοι 18,7% του εισοδήματος του έχει πάει σε φόρο (ΦΠΑ).
Πάμε τώρα σε έναν εύπορο, που βγάζει συνολικά 2.000.000 ευρώ ετησίως (Χ100 σε σχέση με τον φτωχο μας πιο πάνω). Επειδή είναι πλούσιος, ξοδεύει και πολλά, σπίτια, κότερα, αυτοκίνητα, πούρα Αβάνας, διακοπές σε εξωτικά μέρη, ότι θές. Πόσα να πούμε ότι ξοδεύει; ας το πάμε σε τρελλό νούμερο, και ας πούμε ότι είναι νεόπλουτος, και ξοδεύει 1.000.000 τον χρόνο (υπόψιν, μιλάμε αυτά και στις δύο περιπτώσεις, ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ). Σε αυτά τα 1.000.000 που ξόδεψε αναλογεί με τον ίδιο τρόπο ΦΠΑ 186.991 ευρώ. Σε απόλυτα μεγέθη, ειναι πραγματικά τεράστιο νούμερο. Ομως δεν πρέπει να το βλέπεις με απόλυτες, αλλά σε σχέση με το τι βγάζει. Πόσο είναι ο φόρος που πληρώνει σε σχέση με το εισόδημα του; Μολις 9,35%!!!!! Και αυτο παίρνοντας υπόψιν ότι ξοδεύει ΣΠΑΤΑΛΑ, ένα εκατομύριο ευρώ τον χρόνο.

Πρόσεξε τώρα. Ο φτωχός δίνει το 18,7% του εισοδήματος του σε ΦΠΑ, και ψωμολυσσάει, ίσα που τα βγάζει περα.
Ο πλούσιος δίνει μόλις το 9,35% και ζεί βασιλικά....

Υπάρχει κάτι δίκαιο και ηθικό σε αυτό;;;;;

Ειναι ετσι οπως τα λες. Εντελως αδικος φορος για τα φτωχα στρωματα.

konenas
01-08-14, 11:52
Yπάρχουν τρόποι. πολλοί μάλιστα :wink: Αλλά δεν θα είναι εύκολο για τον καθένα. Επίσης όλοι αυτοί, οι παράνομοι, για την ακρίβεια ημινόμιμοι τρόποι που υπάρχουν ήδη, και πάλι θα μπορούν να ελεγθούν. Ακόμα και τα bitcoin τελικά υποκεινται σε κάποιο έλεγχο...

Ο λόγος που δεν λειτουργεί ΗΔΗ το πληρως ηλεκτρονικό χρήμα, είναι γιατί μεγάλοι, πολύ μεγάλοι, με τεράστια επιρροή, δεν το θέλουν. Πχ Εκκλησία. Σκέψου ότι το στο πανέρι δίνεις ηλεκτρονικά τον οβολό σου, ηλεκτρονικά επίσης παίρνεις κερί, ή ρίχνεις ηλεκτρονικα χρήματα για βοήθεια. Ολα αυτά ειναι ελεγχόμενα σαν διαδικασίες. Θα πάθει μεγάλο στραπάτσο η Εκκλησία εαν όλα αυτά που τώρα ειναι ανεξέλεγκτα, γίνουν ελεγχόμενα. Οπως επίσης που νοικιάζει αμέτρητα ακίνητα που της ανήκουν έναντι - υποτίθεται - πινακίου φακής. Πλέον δεν θα είναι κρυφό τα πόσα βγάζει.... Το ίδιο και μεγαλοεπιχειρηματίες, η νυχτερινή ζωή, όλα όσα γίνονται στο περιθώριο κλπ.

- - - Updated - - -



Καλός ο ΦΠΑ αλλα είναι ο πιο άδικος όσον αφορά την αρχή της αναλογικότητας.

Και να δώσω ένα παράδειγμα. Ενας μισθωτός (οικογενειάρχης) βγάζει 20.000 ευρώ τον χρόνο οικογενειακό εισοδημα. Χάριν απλότητας θα υποθέσουμε για όλα ΦΠΑ 23%. Επειδή τα 20.000 για οικογένεια δεν είναι και πολλά λεφτά, εννοείται ότι ξοδεύονται όλα. Αρα έχει καταναλώσει προιόντα και υπηρεσίες που συνολικά τα πλήρωσε 20.000 ευρώ, και αυτό αντιστοιχεί σε 3.740 ευρώ σε ΦΠΑ, ήτοι 18,7% του εισοδήματος του έχει πάει σε φόρο (ΦΠΑ).
Πάμε τώρα σε έναν εύπορο, που βγάζει συνολικά 2.000.000 ευρώ ετησίως (Χ100 σε σχέση με τον φτωχο μας πιο πάνω). Επειδή είναι πλούσιος, ξοδεύει και πολλά, σπίτια, κότερα, αυτοκίνητα, πούρα Αβάνας, διακοπές σε εξωτικά μέρη, ότι θές. Πόσα να πούμε ότι ξοδεύει; ας το πάμε σε τρελλό νούμερο, και ας πούμε ότι είναι νεόπλουτος, και ξοδεύει 1.000.000 τον χρόνο (υπόψιν, μιλάμε αυτά και στις δύο περιπτώσεις, ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ). Σε αυτά τα 1.000.000 που ξόδεψε αναλογεί με τον ίδιο τρόπο ΦΠΑ 186.991 ευρώ. Σε απόλυτα μεγέθη, ειναι πραγματικά τεράστιο νούμερο. Ομως δεν πρέπει να το βλέπεις με απόλυτες, αλλά σε σχέση με το τι βγάζει. Πόσο είναι ο φόρος που πληρώνει σε σχέση με το εισόδημα του; Μολις 9,35%!!!!! Και αυτο παίρνοντας υπόψιν ότι ξοδεύει ΣΠΑΤΑΛΑ, ένα εκατομύριο ευρώ τον χρόνο.

Πρόσεξε τώρα. Ο φτωχός δίνει το 18,7% του εισοδήματος του σε ΦΠΑ, και ψωμολυσσάει, ίσα που τα βγάζει περα.
Ο πλούσιος δίνει μόλις το 9,35% και ζεί βασιλικά....

Υπάρχει κάτι δίκαιο και ηθικό σε αυτό;;;;;

Το δίκαιο και το ηθικό του πλούσιου που μερικοί ηλίθιοι/εγκάθετοι το ενστερνίζονται.

Να υπενθυμίσω άλλους έμμεσους φόρους, όλους ΑΔΙΚΟΥΣ βέβαια.

Εισφορές ΙΚΑ ασθενείας, ΟΑΕΔ κα κρατήσεων
Φόροι πολυτελείας σε κοινά αγαθά πχ καπνός, ποτά κλπ
Φόρος θεαμάτων
Χαράτσι ΔΕΗ
Διόδια
κλπ



@voithostyrempora2

Ο φόρος στα εισιτήρια είναι ΦΠΑ 13% + 12% φόρος δημοσίων θεαμάτων

Στις Κυκλάδες όμως ΦΠΑ = 6.5%

Άρα Τελικός φόρος = 323274 €
Όμως ο Ζάννης δεν πληρώνει πια εδώ και χρόνια. Έχει ασυλία λένε ...

maik
01-08-14, 11:55
Υπάρχει κάτι δίκαιο και ηθικό σε αυτό;;;;;

Μα πως;;αφου ο αλλος ειναι εξυπνος και ρισκαρε. Σιγα μην πληρωνει αναλογικα με τους τεμπεληδες μισθωτους. Παει χαλασε η κοινωνια.:rofl:

konenas
01-08-14, 12:06
Το Σύνταγμα αναφέρει ότι ο κάθε πολίτης συνεισφέρει χωρίς διακρίσεις στα δηµόσια βάρη, ανάλογα µε τις δυνάµεις του.

Ακούτε;

Ο πλούσιος πρέπει να πληρώνει παραπάνω φόρο από το φτωχό ακόμα και για διόδια, γιατί αυτόν ωφελούν περισσότερο απ' τον φτωχό οι οδικές αρτηρίες, οι φυλακές, η αστυνομία, οι τράπεζες και γενικά ωφελείται περισσότερο, άρα πρέπει να πληρώνει περισσότερα για τις υποδομές.

Ξυπνάτε. Το λέει το Σύνταγμα.

cool11
01-08-14, 12:07
Και ομως. Ο φτωχος πληρωνει αναλογικα περισσοτερο.

tiffany
01-08-14, 12:12
Ειναι ετσι οπως τα λες. Εντελως αδικος φορος για τα φτωχα στρωματα.

Ο φόρος μία χαρά είναι. Ο άλλος τόσα ξόδεψε τόσα θα πληρώσει. Είναι ανήθικο να του πάρεις περισσότερα.

Εμένα με ενοχλεί που δεν διαμαρτύρεται κανένας για τα πάγια έξοδα. Πχ ρεύμα, τηλέφωνο, νερό, κοινόχρηστα, ενοίκια κτλ θα πρέπει να εκπίπτουν σε ένα βαθμό. Και να φορολογούνται τα υπόλοιπα. Έτσι θα έχει και νόημα η πιο πάνω τοποθέτηση.

Δηλαδή αν από τα 20 χιλιάρικα του μένουν 8000 για να περάσει το χρόνο μετά την αφαίρεση όλων των παγίων εξόδων να φορολογηθεί γι αυτά. Αντίστοιχα ο άλλος να φορολογηθεί για το εκατομμύριο που του έμεινε στην άκρη.

Επίσης το παράδοξο στην Ελλάδα είναι τα τεκμήρια και η απαγόρευση της ελεύθερης αγοράς. Ζούμε σε ένα καθαρό κομμουνιστικό κράτος. Το Κράτος σου απαγορεύει να αγοράζεις πολυτέλεια. θα μπορούσε να κερδίζει από τους φόρους στα σκάφη ή στις πισίνες και στα κάνει απαγορευτική πολυτέλεια. Ενώ είναι ακριβά ούτος ή άλλως και δεν είναι για τον καθένα θα μπορούσε να στα δώσει "ελευθερα" και να πληρώνεις τη χρήση. Πχ στα καύσιμα που βάζεις στο σκάφος ή στο νερό της πισίνας. Ενώ τώρα δεν τα έχει καν σαν έσοδα.

Πχ εγώ με το γαμπρό μου. Θέλουμε να αγοράσουμε ένα αξιοπρεπές σκάφος. Τα μικρά δεν κάνουν για τίποτε άλλο εκτός για ψάρεμα στα ανοιχτά. Έχουν χαμηλή φορολόγηση και καίνε πολύ. Άρα δεν μας κάνει. Ενώ τα λίγο μεγαλύτερα που είναι για μικρά ταξίδια είναι ακριβά σαν αγορά, καίνε τα άντερα τους και απλησιαστη φορολογία. Το Κράτος χάνει από εμάς. Θα μπορούσαμε να το έχουμε μισό μισό, να φορολογούμαστε λογικά και να ξοδεύουμε σε καύσιμα. Δηλαδή στη μία έχουμε μηδέν εισόδημα για το κράτος και στην άλλη ένα μικρό. Και το κράτος προτιμά το μηδέν.

cool11
01-08-14, 12:24
Εμένα με ενοχλεί που δεν διαμαρτύρεται κανένας για τα πάγια έξοδα. Πχ ρεύμα, τηλέφωνο, νερό, κοινόχρηστα, ενοίκια κτλ θα πρέπει να εκπίπτουν σε ένα βαθμό. Και να φορολογούνται τα υπόλοιπα. Έτσι θα έχει και νόημα η πιο πάνω τοποθέτηση.

Δηλαδή αν από τα 20 χιλιάρικα του μένουν 8000 για να περάσει το χρόνο μετά την αφαίρεση όλων των παγίων εξόδων να φορολογηθεί γι αυτά. Αντίστοιχα ο άλλος να φορολογηθεί για το εκατομμύριο που του έμεινε στην άκρη.

Υπηρχε το 'αφορολογητο' οριο, που προστατευε καπως και τον φτωχο.
Πάει κι αυτό, μας άφησε χρόνους.

raspoutiv
01-08-14, 12:27
@tiffany μην επιμένεις. οι έμμεσοι φόροι είναι άδικοι. το να μη φορολογείς τον πλούτο αλλά την κατανάλωση απλά ρίχνει την κατανάλωση, κι όχι από αυτούς που έχουν. έτσι κάνεις ζημιά στην αγορά και στην εργασία
επίσης ποιος σου πε πως ο πλούσιος ξοδεύει εντός των συνόρων; στο Παρίσι δεν έκανε το γάμο της η Σταμάτη; φορολόγησέ την

anon
01-08-14, 12:33
Ξυπνάτε. Το λέει το Σύνταγμα.

Ποιό Σύνταγμα; Αυτό που έκαναν κουρελόχαρτο εδώ και 5 χρόνια; Και που τα πρόβατα δικαίωσαν αυτούς που το καναν κουρελόχαρτο, ξαναψηφίζοντάς τους;

- - - Updated - - -


@tiffany μην επιμένεις. οι έμμεσοι φόροι είναι άδικοι. το να μη φορολογείς τον πλούτο αλλά την κατανάλωση απλά ρίχνει την κατανάλωση, κι όχι από αυτούς που έχουν. έτσι κάνεις ζημιά στην αγορά και στην εργασία
επίσης ποιος σου πε πως ο πλούσιος ξοδεύει εντός των συνόρων; στο Παρίσι δεν έκανε το γάμο της η Σταμάτη; φορολόγησέ την

Αυτο που είπε η Τιφανυ δεν είναι κακό. Να μην φορολογείται στις δαπάνες, στα έξοδα, ΟΠΟΙΑ και εαν είναι αυτά, επειδή έχουν ΦΠΑ, και να φορολογείται σε αυτό που μένει. Ο φτωχός ή τέλος πάντων όποιος καταναλώνει, δεν πληρώνει φόρο. Ειναι πολύ καλύτερο απο το υπάρχον σύστημα, μιας και σε σπρώχνει στην κατανάλωση, και η κατανάλωση είναι που κάνει την οικονομία και γυρίζει. Και να φορολογεί κλιμακωτά απο 10% έως πχ 50% λέω γώ, το ακατανάλωτο εισόδημα. Βασικό όμως είναι ότι δεν αποκρύπτονται εισοδήματα. Φαίνεται ένα σύστημα τέτοιο να ευννοεί τους πλούσιους, και εν μέρει το κάνει, αλλά αντί να μαζεύει χρήμα σε θυρίδες και σε hedge funds τον εξωθεί στην κατανάλωση, και έτσι μέρος των χρημάτων του ξαναφορολογείται (ΦΠΑ) και δίνει δουλειές.

Και σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να μην φορολογείται ο πλούτος σαν ακίνητη περιουσία. Μπορει να μειωθεί, αλλά και αυτό πρέπει να μπεί στον κουρβανά. Ο άλλος μπορεί να δηλώνει άνεργος και να έχει 60 διαμερίσματα, και έτσι για βίτσιο είτε απο λαμογιά, τα εμφανιζει ανοίκιαστα. Πρέπει να φορολογηθεί λιγότερο απο έναν μισθωτό που έχει ένα σπίτι, και έστω ότι βγάζει σου λέω ένα μεγάλο οικογενειακό εισόδημα, 40.000 ευρώ τον χρόνο; Μπορεί ο μισθωτός αυτός ποτέ να αποκτήσει 60 διαμερίσματα; Ακόμα και εαν ΟΛΟ το εισόδημα του το χρησιμοποιεί για αγορά ακινήτων; ΠΟΤΕ.

xhaos
01-08-14, 12:33
Το Σύνταγμα αναφέρει ότι ο κάθε πολίτης συνεισφέρει χωρίς διακρίσεις στα δηµόσια βάρη, ανάλογα µε τις δυνάµεις του.
......


συγνώμη που θα σου χαλάσω το αυγόκομα, αλλά το ανάλογα με τις δυνάμεις του που λες, εσύ το ερμηνεύεις ως: ανάλογα με την φοροδοτική του ικανότητα και ανάλογα με το ύψος των εσόδων του.
εγώ το ερμηνεύω αντιστρόφως ανάλογα με την ικανότητα του να φοροδιαφεύγει, να μετακινεί στο εξωτερικό τα χρήματα του κλπ. δηλαδή, όποιος δεν έχει τη δύναμη να κρύβει τα λεφτά του, θα πληρώνει.


το σύνταγμα έχει καταντήσει ένα κουρελόχαρτο.

anon
01-08-14, 12:37
συγνώμη που θα σου χαλάσω το αυγόκομα, αλλά το ανάλογα με τις δυνάμεις του που λες, εσύ το ερμηνεύεις ως: ανάλογα με την φοροδοτική του ικανότητα και ανάλογα με το ύψος των εσόδων του.
εγώ το ερμηνεύω αντιστρόφως ανάλογα με την ικανότητα του να φοροδιαφεύγει, να μετακινεί στο εξωτερικό τα χρήματα του κλπ. δηλαδή, όποιος δεν έχει τη δύναμη να κρύβει τα λεφτά του, θα πληρώνει.


Αυγολέμονο.... :p

Αυτό που λές είναι η πραγματικότητα, αλλά όχι το πνεύμα του Συντάγματος. Οντως είναι κουρελόχαρτο.

xhaos
01-08-14, 12:41
Αυγολέμονο.... :p

Αυτό που λές είναι η πραγματικότητα, αλλά όχι το πνεύμα του Συντάγματος. Οντως είναι κουρελόχαρτο.


όταν το φτιάχνει η γυναίκα σου, τι λέει; αυγολεμονίαζω ;;;; δεν νομίζω! αυγοκόβω λέει. :p


άντε τώρα μην ξεκινήσω πάλι με τα κασέρια και τα καλαμάκια

mattens
01-08-14, 12:57
Ειναι ετσι οπως τα λες. Εντελως αδικος φορος για τα φτωχα στρωματα.

να δούμε πότε θα αλλάξει η κατάσταση

antipages
01-08-14, 13:25
Τελευταία διαβαζω ολο και ποιο συχνα την παρακατω αποψη:

"1ον: το τραπεζικό και οικονομικό επιτελείο που μας κυβερνά, θεωρούν ότι η ελληνική μικρομεσαία επιχειρηματικότητα έχει σβήσει.Ότι καλύτερο υπήρχε ξεχώρισε ,στάθηκε και επιβιώνει.Θεωρούν πως όσοι δεινοπαθούν ,καλώς το έπαθαν γιατι λειτούργησαν σε καθεστώς υπερμετρης στήριξης φροντίδας και ευνοικής χρηματοδότησης που ήταν υπέρμετρα προστατευτική σε σχέση με την σκληρότερη αλήθεια των αγορών.
2ον: όλοι ξένοι κολοσσοί "απορούν"' εκ των προτέρων για τον μεγάλο αριθμό μαγαζιών γενικότερα στην Ελλάδα και δηλώνουν ξεκάθαρα ότι αυτό ειναι περίεργο !!
3ον: επιχειρηματία θεωρούν όποιον παράγει κάτι ιδιαίτερο"

Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι δεν θα υπάρχει ανάπτυξη για τον πολίτη. Έχει απέναντι του όλη την "αφρόκρεμα" των διαπλεκόμενων.
Δε μου αρέσει η καταστροφολογία άλλα δε βλέπω φως. Ανάπτυξη υπάρχει μόνο για τους τραπεζίτες, τους μεγαλοεργολαβους, τους μεγαλοκαναλαρχες και φυσικά αρκετές χάρες στις πολυεθνικές γιατί έτσι βολεύει.

Δυστυχώς θα είναι πολύ αργά, όταν ξυπνήσουμε και δε θα έχει μείνει κανένας για να αντισταθεί.

tiffany
01-08-14, 13:41
Επίσης με το τρελό σύστημα της φορολογίας χάνονται και φόροι με τις λαμογιές. Πχ βίλες με εκκλησίες που δηλώνονται σαν εξωκλήσια η "αναψυκτήρια". Σίγουρα ο απατεώνας θα σε κλέψει αλλά είναι και αρκετοί που θα γίνουν νόμιμοι.

Όπως και μια ιδέα που είχε ακούσει τον πρώτο καιρό της κρίσης. Κάποιος είχε πει να πέσει στις κατασκευές μαύρο χρήμα χωρίς πόθεν έσχες. Μόνο και μόνο να έρθει ανάπτυξη. Και έπεσαν να τον φάνε. Και το κράτος χάνει και αυτός έχει χρήμα ακίνητο.

xhaos
01-08-14, 14:19
Ο Καρατζαφέρης τα έλεγε αυτά.

το θέμα είναι απλό. η ΕΕ θέλει να έχει μια περιοχή η οποία να μπορεί να ανταγωνιστεί την Κίνα. ε η περιοχή αυτή είναι ΝΑ Ευρώπη.
όλα τα άλλα.....

nfotis
01-08-14, 17:36
Για να εξηγήσω με ένα παράδειγμα τι εννοώ όταν λέω ότι οι έμμεσοι φόροι είναι ένα αναλογικό σύστημα, και σαφώς αναλογικότερο απο τη πατέντα με τα τεκμήρια που οδηγούνε σε καταστάσεις 'μου άφησε ο πατέρας μου ένα διαμέρισμα στη Κηφισιά, αλλά είμαι άνεργος, και παρ'όλα αυτά μου χρεώνει υψηλό φόρο λόγω περιοχής'.

Αν ο μεγαλοεισοδηματίας αγοράσει ένα SUV των 40.000 τελική τιμή για τον γιό του, το κράτος θα πάρει περίπου 7.300 στον ΦΠΑ (συν κάτι άλλα για πινακίδες, μεταβίβαση, κτλ.).
Αν ο μικροκαταναλωτής αγοράσει ένα αμάξι των 10.000 Ευρώ, το κράτος θα εισπράξει 1.800κάτι, συν πινακίδες, κτλ.
Αν ένας πλούσιος πει 'αγοράζω σπίτι' με 200.000, εκεί ας πληρώσει τον ανάλογο ΦΠΑ.

Το λέω επειδή τόσο τα τεκμήρια όσο και οι φόροι εισοδήματος έχουν οδηγήσει σε μια σειρά στρεβλώσεων. Αν ο έμμεσος φόρος τελικά είναι μεγαλύτερο τμήμα του δημόσιου κορβανά, αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ελάφρυνση στις άλλες κατηγορίες φόρων, οι οποίες πολλές φορές οδηγουν σε άδικες καταστάσεις.

Ν.Φ.

antipages
01-08-14, 18:01
Καλα ολα αυτα, αλλα μπειτε στο taxis να δειτε το κουστουμι του ΕΝΦΙΑ και τα ξαναλέμε. Α! και πρωτη δόση 29/8, μη ξεχνιόμαστε. Μου θέλατε και διακοπες. Μας εφτιαξε ο Σαμαρο-Βενιζελος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.