PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

anon
08-07-11, 18:43
Το ότι υπάρχει προσφορά δεν σημαίνει ότι υπάρχει και η ανάλογη ζήτηση. Δηλαδή εαν γραφτούνε άλλοι 40,000 έλληνες εκεί, σημαίνει ότι θα δουλεύουν; Το ότι γράφονται σε ένα κάρο Bulletin boards, του ΟΑΕΔ και αλλού οι διάφοροι άνεργοι, σημαίνει ότι βρίσκουν και δουλειά.. Ελεος...

Και το πόσα χρήματα βγάζουν εξαρτάται απο τους ίδιους;;; Ας καγχάσω γοερά... Δηλαδή εαν γραφτώ εκεί, το πόσα χρήματα βγάζω εξαρτάται απο μένα, αποκλειστικά απο μένα; Δηλαδή οι "πελάτες" κρέμονται απο μένα (μην πω κάτι άλλο και πάω για μπάνιο), και τους ψαρώνω, και λέω θέλω τόσα! Η' μου τα δίνετε ή πεθένετε... Διπλά έλεος... Ενα παζάρι είναι αυτό, και όλοι οι εγγεγραμένοι είναι που σε μορφή δημοπρασίας χτυπάνε ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ τις τιμές για το ποιός θα πάρει την δουλειά. Αρα δεν βγάζεις όσα θα ήθελες, αλλά για να βγάλεις, θα πάς όλο και πιο κάτω. Και όσο αυξάνει η ανεργία, θα πάς όλο και πιο κάτω όλο και πιο κάτω, πολύ πιο κάτω και απο συλλογικές συμβάσεις εργασίας κλπ, μιας και είσαι ενας ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι, και χτυπάς τις τιμές, για να πάρεις δουλειά. Οσο μεγαλώνει η ανεργία, το μόνο βέβαιο είναι ότι θα πέφτουν οι τιμές. Ακόμα και εαν κατέχεις κάποια ειδική γνώση περιζήτητη προς το παρόν, το γεγονός ότι έχει καλές απολαβές θα κάνει όλους τους ικανούς να κυνηγήσουν την ειδική γνώση που κατέχεις και εσύ, για να κερδίσουν και αυτοί. Μοιραία σύντομα, θα είσαι και πάλι στον πάτο.

xmperop1
08-07-11, 18:49
Γιατί ο επιπλέον πλούτος που παράγεται καταλήγει στις τσέπες της άρχουσας τάξης, εκτοξεύοντας τις ανισότητες στα ύψη.


http://img141.imageshack.us/img141/6641/19056471.gif
Ποιος άραγε τσεπώνει τον επιπλέον πλούτο από την άνοδο της παραγωγικότητας; Όχι πάντως οι εργάτες...

Ο Martin Wolf, σε άρθρο (http://www.ft.com/cms/s/0/39c67712-8eb1-11df-8a67-00144feab49a.html) του στους Financial Times παρατηρεί πχ ότι:

Ειλικρινά επειδή έψαξα και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη σε ποιόν τέλος πάντως χρωστάει όλη η υφήλιος?

Οβελίξ
08-07-11, 19:02
Το ότι υπάρχει προσφορά....μοιραία σύντομα, θα είσαι και πάλι στον πάτο.
Ετσι λειτουργεί το ελεύθερο εμπόριο εδώ και εκατοντάδες χρόνια. Σωστή τιμή είναι αυτή στην οποία εγώ είμαι διατεθειμενος να πουλήσω και εσύ να αγοράσεις. Το ότι η λογικη του ελεύθερου εμπορίου αρχίζει να εφαρμόζεται σε κάποιους στην εργασία τους, εγώ εκτιμώ ότι είναι μια ένδειξη ότι προς τα εκεί πάμε όλο και περισσότερο. Με άλλα λόγια, στο μέλλον οι επόμενοι εργοδότες μας θα είμαστε εμείς οι ίδιοι.

Προτού καγχάσεις γοερά, δες τα οικονομικά στατιστικά του site και, αν μπορείς, διέβλεψε την τάση. Η μισθωτή εξαρτημένη εργασία αφορά σε όλο και λιγότερα άτομα. Οσο το κέντρο του εργασιακού αντικειμένου γίνεται όλο και πιο θεωρητικό, τοσο λιγότερο θα έχει σημασία η έδρα σου ή τα χέρια σου. Δεν λέω ότι θα γίνει αύριο το πρωί, λέω ότι αυτή είναι η τάση. Και καλά θα κάνουμε όσοι είμαστε σε σχετικά μικρή ηλικία να προσαρμοστούμε όσο γίνεται νωρίτερα.

pelasgian
08-07-11, 19:05
Γιατί ο επιπλέον πλούτος που παράγεται καταλήγει στις τσέπες της άρχουσας τάξης, εκτοξεύοντας τις ανισότητες στα ύψη.


από ποιον παράγεται ο επιπλέον πλούτος;

aroutis
08-07-11, 19:12
Αν όντως έχουμε τόσο μεγάλη παραγωγική ικανότητα, που συμφωνώ οτι έχουμε πλέον λόγω τεχνολογίας, γιατί δε δουλευουμε λιγότερο, γιατί δεν παίρνουμε σύνταξη νωρίτερα, γιατί πλέον πρέπει στις περισσότερες περιπτώσεις να δουλευει και η γυναίκα για να βγαίνει ο προυπολογισμός της οικογένειας;

Και μη μου πεις οτι έχουν ανέβει οι απαιτήσεις μας. Σε πρώτη ανάγνωση θα έχεις δίκιο, αλλά πόσο ανάγκη έχουμε νεο κινητό καθε 6 μήνες, νεο αυτοκίνητο καθε 3-5 χρόνια (ενώ θα μπορούσαμε με ΣΩΣΤΑ ΜΜΜ να κινούμαστε πιο άνετα) κλπ; Μήπως όλες αυτές οι ανάγκες καλλιεργούνται για να "κινείται η αγορά" και να κρατάνε την προμήθεια τους (=κέρδη/υπεραξία) αυτοί που έχουν το πάνω χέρι;
Eγώ θα σταθώ σε αυτά τα ερωτηματα που κάνεις για να σου πω την άποψή μου.

Πρώτον και κύριον, μας αρέσει ή μή , ναι, υπάρχει του κερατά υπερκαταναλωτισμος. Σε σημείο μεγάλης ηλιθιότητας, σε βαθμό προσβολής, του ίδιου μας του εαυτου. Εαν θες να επεκταθώ επι τούτου, θα μπορούσα να πω ότι υπάρχει προσπάθεια εκπαίδευσης του κόσμου μεσω διαφήμησης, και προσφοράς τραπεζικών προϊόντων, αλλά αυτά ειναι βλακείες, στη τελική ειναι στο χέρι του καθένα να χρησιμοποιήσει το πραγματάκι που ονομάζεται εγκέφαλος.

Ας πούμε, ρωτάς πόσο ανάγκη έχουμε ένα κινητό κάθε 6 μήνες. Σωστή ερώτηση. Εγώ άλλαξα το SE P1i μετά 3 1/2 χρόνια, για να πάρω ένα XPeria x10i πέρισυ και σκοπεύω να το κρατήσω για 1 ακόμα χρόνο τουλάχιστο. Γιατί όμως βλέπω αρκετό , και εννοω ΠΟΛΥ κόσμο, που κατά τα άλλα διαμαρτύρεται για τους μισθους, κλπ να κάνει ΚΡΑΑΑΑ να πάρει το επόμενο του iPhone , με 36 δόσεις σε visa για παράδειγμα (δεν θες iphone , βάλε το επόμενο dual core Android phone). Γιατί οταν γινεται χαμός με τα οικονομικά, κάποιοι -και δεν λέω για διευθυντές- κάθονται και συζητάν για ταξίδια σε εξωτικούς τόπους; Και μετά βεβαιως ... κλαίνε γιατί δεν έχουν λεφτά;

Προσπαθώ να πω ότι τελικά, κανένας δεν σου βάζει ουτε σενα, ουτε μένα το πιστολι στο κρόταφο να ξεσκίσεις, κάρτα ή δάνειο να υπερκαταναλώσεις. Δικη σου επιλογή ειναι. Οσο και αν δεν μας αρέσει, ειναι η αλήθεια.

Και ναι.. τελικά φτάνουμε στο σημείο να χρεωνόμαστε, να χρεώνουμε visa γιατί δεν θυμόμαστε τι σημαίνει να ζούμε με τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αλλά με τα ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ, και ε, οκ.. τρεχάτε ποδαράκια μου εν τέλει.

dhatz
08-07-11, 19:19
www.peopleperhour.com

Πάνω από 500 Ελληνες freelancers εγγεγραμμένοι. Το πόσα χρήματα βγάζουν εξαρτάται αποκλειστικά από τους ιδιους, όπως σε κάθε freelancer άλλωστε.

Το συγκεκριμένο site δεν το έχω εξετάσει, αλλά έχω υπόψη μου αρκετά άλλα για freelance εργασία, και τα έχω χρησιμοποιήσει λίγες φορές στο παρελθόν.

Απ'ότι είχα διαπιστώσει οι προσφερόμενες δουλειές κατά 90% αφορούσαν μικρά αυτοτελή projects Ιντερνετικού αντικειμένου π.χ. να στηθεί & παραμετροποιηθεί ένα Joomla ή Drupal, PHP scripts & MySQL, ή ένα e-commerce site ή κάποιο ενδιάμεσο software για να μιλήσει μια εφαρμογή με μια άλλη. Και τις δουλειές "χτυπούσαν" κυρίως freelancers από χώρες χαμηλού κόστους (Ουγγαρία, Ουκρανία, Πακιστάν, Ινδία, Ινδονησία κλπ).

Πάντως θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε κάποια στατιστικά των 500 εγγεγραμμένων Ελλήνων, πόσα έργα έχουν πάρει και με τι αμοιβές ...

Οβελίξ
08-07-11, 19:22
Πάντως θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε κάποια στατιστικά των 500 εγγεγραμμένων Ελλήνων, πόσα έργα έχουν πάρει και με τι αμοιβές ...
Nαι, θα είχε, αλλά δεν είναι δυνατόν.

Πάντως, σύμφωνα με τα στοιχεία του site (http://www.peopleperhour.com/pph_economy.php), η μέση ωραία αμοιβή (ελεύθερα διαπραγματευόμενη πάντα) για τις δουλειές που κλείνονται είναι 27 δολάρια την ώρα, δηλαδή 19 ευρώ, δηλαδή 150 ευρώ το 8ωρο (αφορολόγητο), μείον η προμήθεια του site. Δεν το λες και αμοιβή πείνας, έτσι?

Επιπλέον, για πολλούς λόγους, ένας Ευρωπαίος θα προτιμήσει να συνεργαστεί με έναν Ελληνα παρά με έναν Μαλαισιανό. Από άποψη αμοιβής, ο Ελληνας είναι φθηνότερος από τον Γερμανό ή τον Αγγλο επαγγελματία και μπορεί να «χτυπήσει» δουλειές καλύτερα.

Ξαναλέω, δεν είναι η λύση στα προβλήματα όλων, λέω ότι είναι άλλη μία διέξοδος στον κόσμο που αλλάζει συνεχώς. Και, σίγουρα, πολύ καλύτερο από την ανεργία και τα παρακάλια στον τοπικό πολιτευτή.

MNP-10
08-07-11, 19:32
Το συγκεκριμένο site δεν το έχω εξετάσει, αλλά έχω υπόψη μου αρκετά άλλα για freelance εργασία, και τα έχω χρησιμοποιήσει λίγες φορές στο παρελθόν.


Να προσθεσω οτι δεν υπαρχει μονο η μισθωτη εργασια μεσω εξωτερικου ή το freelancing, αλλα και η αυτονομη. Πχ εχεις ενα διεθνες site για ufo, οκ? Αυτο, αν παει καλα, εχει ad income. Αν γραψεις ενα βιβλιο στα αγγλικα και το πουλησεις, εχεις διεθνες income. Αν παρεχεις καποιες υπηρεσιες μεσω internet, οπου σε επιλεγουν διεθνεις πελατες, παλι εισαι αυτονομος και καρπωνεσαι ξενα rates ενω ζεις εδω.

Το ποσοι το κανουν δε μ'ενδιαφερει (γενικα λιγοι σκεφτονται outside the box / παραμενουν εγκλωβισμενοι στα ψευτοδιλημματα) - απλα λεω οτι το μοντελο υπαρχει.

pelasgian
08-07-11, 19:35
ακριβώς, γιαυτό ή πασσαρτε του καμιά γκόμενα του πολιτευτή ή βρείτε από πού τα πήρε για να του πουλήσετε εξυπηρέτηση μείωσης τουη πολιτικού κόστους. Τα παρακάλια δεν λειτουργούν αν δεν σου πάει η κοντή η φούστα.

dhatz
08-07-11, 19:44
Ξαναλέω, δεν είναι η λύση στα προβλήματα όλων, λέω ότι είναι άλλη μία διέξοδος στον κόσμο που αλλάζει συνεχώς. Και, σίγουρα, πολύ καλύτερο από την ανεργία και τα παρακάλια στον τοπικό πολιτευτή.

Έριξα μια ματιά στους Έλληνες του site όσο μιλάμε για διάφορες κατηγορίες (php, mysql κλπ), κι απ'ότι διαπίστωσα λίγοι έχουν earnings, και απ'όσους έχουν δημοσιευμένα έσοδα οι περισσότεροι είναι στα επίπδα των £100-150 λιρών, με 2-3 εξαιρέσεις που είναι στα £1000. Λογικό είναι, αφού αφορούν αυτοτελή mini-projects χωρίς ουσιαστική ευθύνη, χωρίς εγγύηση, χωρίς υποστήριξη.

Παρεμπιπτόντως, τα έσοδα από τέτοια freelance εργασία ΔΕΝ είναι αφορολόγητα (εκτός αν άλλαξε κάτι πρόσφατα και δεν το ξέρω).

Πάντως κοιτούσα χτες από περιέργεια προσφορές εργασίες για IT professionals στην Αυστραλία, που κυμαίνονταν στα $60-90K/χρόνο, για δουλειές που στην Ελλάδα θεωρούνται jounior positions, και $100-130K για πιο υπεύθυνες θέσεις.

Οβελίξ
08-07-11, 20:07
Δείτε εδώ (http://www.growing.gr/index.php/articles/entrepreneur/) (μην βαρεθείτε, κάντε scroll και δείτε) κάμποσους νέους (κάτω των 30) νέους επιχειρηματίες που δεν κάθησαν να κλαίγονται «πω πωω κρίση, έχω στείλει παντού βιογραφικά, δεν γίνεται τίποτα» και ξεκίνησαν κάτι δικό τους. Κάποιοι από αυτούς κάνουν πραγματικά πρωτοποριακά πράγματα, κάποιοι άλλοι απλώς προσάρμοσαν ξένες ιδέες στο ελληνικό περιβάλλον.

Δεν έχω ιδέα ποιος απ αυτούς θα πετύχει. Ξέρω όμως ότι αποκτούν πολυτιμότατη εμπειρία που θα χρησιμοποιήσουν στο οτιδήποτε γίνει ο κόσμος μας τα επόμενα χρόνια.

Το πιο ενθαρρυντικό είναι πως ο νέος έχει πια πολλές επιλογές. Το πιο αποθαρρυντικό είναι ότι η πλειονότητα δεν ανοίγει τα μάτια της να τις δει και δεν τολμάει να κάνει ένα ξεκίνημα.

Ξαναλέω, δεν είναι η επιχειρηματικότητα η λύση για όλους ή για όλα. Είναι όμως μια επιλογή από τις πολλές που δεν πρέπει να αποκλείουμε. Η εποχή μας προσφέρει άπειρες ευκαιρίες. Συμφέρον μας είναι να αξιοποιήσουμε ή να δημιουργήσουμε εκείνη την ευκαιρία που ταιριάζει στα γούστα μας, στα όνειρά μας, στα ταλέντα μας, στην ελληνική αγορά κλπ κλπ. Η επιτυχία είναι και θέμα συγκυρίας, αλλά γιατί να μην τη δημιουργήσουμε εμείς?

Α, και τα παιδιά που ίδρυσαν το www.peopleperhour.com είναι Ελληνες, 30 ετών σήμερα...

dhatz
08-07-11, 20:11
Πχ εχεις ενα διεθνες site για ufo, οκ? Αυτο, αν παει καλα, εχει ad income. Αν γραψεις ενα βιβλιο στα αγγλικα και το πουλησεις, εχεις διεθνες income. Αν παρεχεις καποιες υπηρεσιες μεσω internet, οπου σε επιλεγουν διεθνεις πελατες, παλι εισαι αυτονομος και καρπωνεσαι ξενα rates ενω ζεις εδω.

Το ποσοι το κανουν δε μ'ενδιαφερει (γενικα λιγοι σκεφτονται outside the box / παραμενουν εγκλωβισμενοι στα ψευτοδιλημματα) - απλα λεω οτι το μοντελο υπαρχει.

Στην πράξη τα πράγματα δεν είναι εύκολα.

Μια και φέρνεις το παράδειγμα του UFO site να αναφέρω ότι το http://ufoevidence.org/ (που τα προηγούμενα χρόνια ήταν #1 στο Google) το έχει ένας Ινδός και το 2007 είχα δει τα web stats του (έμπαινε σε δική μου σελίδα από κάποιο εσωτερικό link στο δικό του admin interface κι έκανα από περιέργεια μια βόλτα στο δικό του ;-) ) Παρά τα ενοχλητικά pop-under ads κέρδιζε λίγες εκατοντάδες δολλάριο το χρόνο.

Το adsense income από κάποιες δικές μου ιστοσελίδες με το ζόρι καλυπτει το κόστος του domain (λίγες δεκάδες δολλάρια το χρόνο), ούτε λόγος για έξοδα web-hosting, παρότι έχουν περίπου 500.000 επισκέπτες το χρόνο.

Αυτοί που ασχολούνται "επαγγελματικά" με Adsense είναι σχεδόν όλοι από Ασία, έχουν portfolio εκατοντάδων websites τα οποία γεμίζουν είτε με scraped content (κλεμμένο δηλαδή) είτε στην καλύτερη περίπτωση τα αγοράζουν από freelance sites όπου writers που ξέρουν ελάχιστα για το αντικείμενο γράφουν κατα παραγγελία ότι τους ζητηθεί.

Αυτά τα made-for-Adsense sites ήταν η πληγή του Ιντερνετ μέχρι πριν μερικά χρόνια, αλλά κι αυτοί πλέον έχουν πρόβλημα, αφού το Google που έχει γίνει πιο "έξυπνο" στο να τα φιλτράρει, σε συνδυασμό με τη δημοφιλία ad-blocking plugins όπως το AdBlockPlus, τους έχουν ρίξει τα έσοδα πολύ πιο κάτω απ'ότι πριν 6-7 χρόνια.

Οβελίξ
08-07-11, 20:23
Α, και κάτι που εννοείται μεν, δεν τονίζεται δε:

Οταν ένας 25χρονος ιδρύσει μια εταιρεία, σχεδόν πάντα θα έχει σχέση με το Ιντερνετ. Θα θελήσει να συνεργαστεί με συνομήλικούς του, ικανούς, ευέλικτους, γνώστες και «σπίρτα». Η νεανική επιχειρηματικότητα είναι ένας υπέροχος τρόπος να μειωθεί η ανεργία των νέων όχι τόσο επειδή κάποιοι θα γίνουν επιχειρηματίες όσο επειδή θα χρειαστεί συνεργάτες, συνεταίρους ή και υπαλλήλους. Δεν θα προσλάβει τον 45άρη, έναν πιτσιρικά θα προσλάβει για να συνεννοούνται σαν άνθρωποι. Συνεπώς, και υπάλληλος να θες να γίνεις, η νεανική επιχειρηματικότητα είναι υπέρ σου.

Λέγοντας «επιχειρηματίας» εννοώ ακόμα και αυτόν με ατομική επιχείρηση και έδρα το δωμάτιό του στο πατρικό του. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς...

dhatz
08-07-11, 20:48
Οβελίξ, διαβάζω με ενδιαφέρον το site που πρότεινες, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάποια περίπτωση νεανικής (ή και όχι νεανικής) επιχειρηματικότητας που να δημιουργεί κάτι με υψηλή εγχώρια προστιθέμενη αξία, κάτι π.χ. που να έχει αναπτύξει ειδική τεχνογνωσία, μια ευρεσιτεχνία κλπ. Συγκεκριμένα συγκρίνω με αυτά που βλέπουμε να γίνονται σε χώρες όπως το Ισραήλ.

Αυτά που είδα ως τώρα είναι στην πλειοψηφία τους e-commerce sites, που μπορεί μεν να καλύπτουν κάποια ειδικά ενδιαφέροντα (ή ανάγκη), αλλα δεν βλέπω να έχουν κάποιο σαφές πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού, ούτε και προοπτικές για scaling σε μεγάλη κλίμακα.

Θα'λεγα ότι βλέπω τα συγκεκριμένα ventures περισσότερο σαν τη συγχρονη -δηλ. Ιντερνετική- εκδοχή των μικρομάγαζων που λειτουργούσαν στην πόλη μου (Θεσσαλονίκη) κατά χιλιάδες τις τελευταίες δεκαετίες, για αυτοαπασχολούμενους μικροεπιχειρηματίες.

Μήπως μου διέφυγε κάτι?

MNP-10
08-07-11, 21:06
Στην πράξη τα πράγματα δεν είναι εύκολα.

Μια και φέρνεις το παράδειγμα του UFO site να αναφέρω ότι το http://ufoevidence.org/ (που τα προηγούμενα χρόνια ήταν #1 στο Google) το έχει ένας Ινδός και το 2007 είχα δει τα web stats του (έμπαινε σε δική μου σελίδα από κάποιο εσωτερικό link στο δικό του admin interface κι έκανα από περιέργεια μια βόλτα στο δικό του ;-) ) Παρά τα ενοχλητικά pop-under ads κέρδιζε λίγες εκατοντάδες δολλάριο το χρόνο.


Τοτε κατι κανει εξαιρετικα λαθος στο τροπο που πληρωνεται για τις διαφημισεις του ή οσον αφορα τις εμπορικες συμφωνιες που κανει. Γενικα το adsense δεν ειναι το μοναδικο πραγμα που υπαρχει. Αλλα και το monetization της κινησης δεν ειναι απαραιτητο οτι πρεπει να γινεται μεσω ads. Μπορεις πχ να πουλας σχετικο υλικο (βιβλια/ντοκυμαντερ) / προίοντα κτλ.

dhatz
08-07-11, 21:21
Τα pop-under είχαν (δεν ξέρω αν εξακολουθεί να ισχύει) το υψηλότερο PPV (CPV) απ'όλες τις εναλλακτικές, γιαυτό και τις πρόκρινε παρά το ότι είναι πολύ ενοχλητικές για τους επισκέπτες.

Αναφορικά με το δεύτερο, μόλις έλεγξα από περιέργεια το Amazon earning report total για το τελευταίο τρίμηνο, 1-Απρ μέχρι 30-Ιουν του 2011, σύνολο $3.13, δηλ. €2.18 (για τους 3 μήνες). Σύνολο 1120 κλικς, conversion rate 0.45%.

Οβελίξ
08-07-11, 21:31
Οβελίξ, διαβάζω με ενδιαφέρον το site που πρότεινες, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάποια περίπτωση νεανικής (ή και όχι νεανικής) επιχειρηματικότητας που να δημιουργεί κάτι με υψηλή εγχώρια προστιθέμενη αξία...
Οχι, δεν σου διέφυγε. Ουσιαστικά χρησιμοποιούν νέα εργαλεία σε μια παλιά αγορά και νοοτροπία. Δεν μπορούν να είναι τοοοσο πρωτοποριακοι. Αλλωστε στην Ελλάδα δεν ήμασταν ποτέ δυνατοί στην έρευνα και την τεχνολογία, πιο πολύ στο εμπόριο και τις υπηρεσίες. Δεν είναι κακό, και οι Ολλανδοί δεν παράγουν τίποτα αλλά είναι οι καλύτεροι έμποροι στον κόσμο, τις τουλίπες τις έκαναν χρηματιστηριακό προϊόν και τα φράγματα που έχουν για να μην τους πνίξει η θάλασσα είναι τουριστικά αξιοθέατα. Είναι μια απόλυτα θεμιτή οδός. Η σύγκριση με το Ισραήλ (που διαθέτει ασύλληπτα ποσά για έρευνα) είναι μάλλον άδικη.

Αυτό εννοούσα όταν έλεγα πριν ότι πρέπει να ταιριάζει στα ταλέντα μας και την ελληνική αγορά.

........Auto merged post: Οβελίξ πρόσθεσε 7 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


...που να δημιουργεί κάτι με υψηλή εγχώρια προστιθέμενη αξία, κάτι π.χ. που να έχει αναπτύξει ειδική τεχνογνωσία, μια ευρεσιτεχνία κλπ...
Για τέτοιους (και υπάρχουν πολλοί) δες τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις με το www.corallia.org (απολύτως ελληνικό) και τις διακριθείσες εταιρείες/προτάσεις στον διαγωνισμό «Η Ελλάδα καινοτομεί» www.kainotomeis.gr
Μερικά projects είναι να σου πέφτουν τα σαγόνια.

YiannisM
09-07-11, 10:58
Δεν θα λεω συνεχεια τα ιδια. Συνοπτικα η απαντηση σε αυτα που λες και επιμενεις ειναι αυτη:

ΠΡΟΝΟΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Γι' αυτο λεω τι πρεπει να γινει για να υπαρξει. Σε μια δυσκολη δηλαδη οικονομικη κατασταση πρεπει να επιβαρυνθουν αυτοι ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ και ΟΧΙ να οδηγησεις ενα καρο ανθρωπων στην εξαθλιωση. Αν θεωρεις οτι κανουν κακο εκει που βρισκονται και πρεπει να απολυθουν ΠΑΡΤΑ πρωτα απο αυτους που εχουν για να τους παρεχεις ΠΡΟΝΟΙΑ. Και δεν θα αναλυσω καν οτι για μενα προϋποθεση ειναι και να αναδιαρθρωσεις γενναια το χρεος που ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ βραχνας που οσο τον υπομενεις σε υποδουλωνει.

Οσο για το δημοσιο ΔΕΝ συμφωνω με την οπτικη σου. Συνειδητα ή και υποσυνειδητα ΟΛΟΙ θελουν να μπουν εκει ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη ΔΕΝ υπαρχει προνοια στον ιδιωτικο τομεα οσο εισαι ανεργος. Και σε συνδυασμο με το οτι εισαι συχνα ανεργος τα πραγματα ειναι εξαιρετικα δυσκολα. Επισης στον ιδιωτικο τομεα ΔΕΝ τηρουνται ουτε ανθρωπινοι οροι εργασιας και συχνα δουλευεις 12+ ωρες για εναν μισθο που ΔΕΝ σου φτανει για να ζησεις.

Οταν λοιπον ισχυουν ολα αυτα δεν μπορεις να επιμενεις οτι το βασικο κινητρο για να θελει καποιος δημοσιο ειναι το να γινει ξυστης (που δεν ειναι και δεδομενο οτι θα γινει ή οτι θα επιδιωξει να γινει αν μπει). Το βασικο κινητρο ειναι το οτι θελει να ζει ως ανθρωπος, ειναι θεμα επιβιωσης.
Το να βγαλει εκατομμυρια ΔΕΝ ειναι επιλογη για τον απλο θνητο, δεν ειναι καν ορατο στον οριζοντα. Αυτο που κυνηγαει ειναι το να μπορει να επιβιωσει. Αν του εξασφαλισεις αυτο (ως οφειλεις) θα μπορει να στοχευσει ψηλοτερα και να επιδιωξει το καλυτερο για τον εαυτο του.

Φτιαξε λοιπον ως κρατος προνοια (το πως ειναι δικο σου θεμα, εγω τις προτασεις μου τις εκανα) και μετα κανε οτι γουσταρεις. ΔΕΝ μπορεις ομως να μιλας οτι πας να φτιαξεις προνοια εξαθλιωνοντας κοσμο. Αυτο ΔΕΝ ειναι επιλογη ποσο μαλλον απο τη στιγμη που ουτε που εχεις ασχοληθει με εναλλακτικες επιλογες.

Ποιός θα σου φτιάξει κράτος και γιατί; Από τη στιγμή που δεν το ζήτησες/αμε από τους πολιτικούς και ούτε αυτοί το έφτιαξαν από μόνοι τους (δηλ σε πολλές περιπτώσεις ενάντια στη θέληση των πολλών) τον καιρό των παχιών αγελάδων, ο μόνος τρόπος για να φτιαχτεί πια είναι αυτός της ανάγκης που μας απέμεινε.

Όσο για τα υπόλοιπα που λες συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.
Εάν έτρεχαν όλοι να μπουν στο δημόσιο δεν ήταν επειδή δεν υπήρχε πρόνοια αλλά επειδή εκεί δεν υπήρχε κανένας με κίνητρο να φυλάξει μεγαλύτερο από το κίνητρό τους να βολευτούν ή (για κάποιους) και να ρημάξουν. Κι εάν η αιτία ήταν η έλλειψη πρόνοιας και οι συνθήκες του ιδιωτικού τομέα όπως λες τότε οι κοινωνικοί αγώνες της 30ετίας θα ήταν για πρόνοια και για τις συνθήκες του ιδιωτικού τομέα, και όχι για διορισμούς, μονιμοποιήσεις, επιδόματα, ή ακόμη και για έλλειψη αξιολόγησης/αξιοκρατίας (με διάφορες δικαιολογίες) σε κάποιες περιπτώσεις.
Άρα λοιπόν το βασικό κίνητρο ήταν η διασφάλιση συνθηκών εργασίας ανεξαρτήτως επίδοσης (δηλ ακόμη και χωρίς πραγματική εργασία), το οποίο δεν έχει να κάνει με ... επιβίωση όπως το παρουσιάζεις αλλά ισοδυναμεί - ή νομοτελιακά καταλήγει - σε ξύσιμο. Οι εξαιρέσεις απλά επιβεβαίωναν τον κανόνα, και συνήθως δε διαρκούσαν πολύ διότι χάλαγαν και την πιάτσα...

........Auto merged post: YiannisM πρόσθεσε 2 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ο λαός έχει αισθητήριο και τιμωρεί. Απλά έχει δυο συστεμικά προβλήματα. Αργεί να καταλάβει (και ειναι λογικό), και επίσης είναι εγκλωβισμένος απο την πλυση εγκεφάλου στις δυο μόνες δυνατές λύσεις.
Δες εδω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4069823&postcount=13630)
Όσο η αυτοπροβαλόμενη τρίτη (δήθεν) λύση παραμένει πολύ χειρώτερη και πιο επικίνδυνη κι από τις δυο άθλιες πρώτες, ο εγκλωβισμός παραμένει.
Υπάρχουν βέβαια κάποιες αξιόλογες προτάσεις στον εξωκοινοβουλευτικό χώρο, αλλά παραμένουν σχετικά άγνωστες (ακόμη).


Εκτός του ότι θα πανε στο πάτο οι μισθοί και στα ύψη η ανεργια, έχεις σκεφτεί τις υπόλοιπες παραμέτρους; Οικονομικές και κοινωνικές;
Μα ακριβώς επειδή τις σκέφτομαι πιστεύω ότι αξίζουν το πρόσκαιρο κόστος των διαθρωτικών αλλαγών και λοιπών διορθωτικών κινήσεων (π.χ. της συρρίκνωσης του δ.τ.), προκειμένου να αποφευχθεί ή τουλάχιστον μετριαστεί το κόστος της κρίσης και να συντομευθεί όσο το δυνατόν η διάρκειά της.
Αυτοί που επιλέγουν την επιδείνωση της κατάστασης προκειμένου να αποφεχθεί η κατάργηση στρεβλωτήτων που είναι ούτως ή άλλως προβληματικές, δεν τις σκέφτονται;

maik
09-07-11, 11:29
Όσο για το αν πεινάμε ή θα πεινάσουμε στην κυριολεξία ή όχι, έχω ήδη απαντήσει πιο πριν: ΑΠΑΙΤΩ με την σημερινη πρόοδο της τεχνολογίας και της παραγωγής να δουλευεω ανθρώπινα, να έχω ελευθερο χρόνο, να βγαίνω χωρίς να μετράω τα μονόευρα για να πληρώσω μια μπύρα, να μπορώ να πάω 2-3 εβδομάδες διακοπές σας άνθρωπος.
ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΑΡΑΛΟΓΟ;

ΝΑΙ ΡΕ......να μαθεις να εχεις ιδεες για να τα κανεις αυτα. Πως τα απαιτεις ολα αυτα κατωτερε ανθρωπε;
Ακους εκει ελευθερο χρονο και μπυρες:evil:
Μονο οι εκλεκτοι τα δικαιουνται αυτα.

Burning Skies
09-07-11, 11:48
Ποιός θα σου φτιάξει κράτος και γιατί; Από τη στιγμή που δεν το ζήτησες/αμε από τους πολιτικούς και ούτε αυτοί το έφτιαξαν από μόνοι τους (δηλ σε πολλές περιπτώσεις ενάντια στη θέληση των πολλών) τον καιρό των παχιών αγελάδων, ο μόνος τρόπος για να φτιαχτεί πια είναι αυτός της ανάγκης που μας απέμεινε.

Όσο για τα υπόλοιπα που λες συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.
Εάν έτρεχαν όλοι να μπουν στο δημόσιο δεν ήταν επειδή δεν υπήρχε πρόνοια αλλά επειδή εκεί δεν υπήρχε κανένας με κίνητρο να φυλάξει μεγαλύτερο από το κίνητρό τους να βολευτούν ή (για κάποιους) και να ρημάξουν. Κι εάν η αιτία ήταν η έλλειψη πρόνοιας και οι συνθήκες του ιδιωτικού τομέα όπως λες τότε οι κοινωνικοί αγώνες της 30ετίας θα ήταν για πρόνοια και για τις συνθήκες του ιδιωτικού τομέα, και όχι για διορισμούς, μονιμοποιήσεις, επιδόματα, ή ακόμη και για έλλειψη αξιολόγησης/αξιοκρατίας (με διάφορες δικαιολογίες) σε κάποιες περιπτώσεις.
Άρα λοιπόν το βασικό κίνητρο ήταν η διασφάλιση συνθηκών εργασίας ανεξαρτήτως επίδοσης (δηλ ακόμη και χωρίς πραγματική εργασία), το οποίο δεν έχει να κάνει με ... επιβίωση όπως το παρουσιάζεις αλλά ισοδυναμεί - ή νομοτελιακά καταλήγει - σε ξύσιμο. Οι εξαιρέσεις απλά επιβεβαίωναν τον κανόνα, και συνήθως δε διαρκούσαν πολύ διότι χάλαγαν και την πιάτσα...


Και αυτα που σου εγραψα λυσεις αναγκης ειναι. Απλα εχουν κεντρο τους αδυναμους και οχι τους βολεμενους. :whistle:

Οσο για τους αγωνες που λες ΔΥΣΤΥΧΩΣ αγωνιζοταν (και καλα εκανε που αγωνιζοταν αλλα δυστυχως το εκανε για την παρτη του) μονο αυτος που ενιωθε ασφαλης να το κανει (ακριβως επειδη δεν υπηρχε προνοια).
Ευθυνη λοιπον εχουν ολοι γι'αυτο αλλα κυριως αυτοι που δεν ζητουσαν για τον εαυτο τους ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

Τα υπολοιπα που γραφεις δεν τα σχολιαζω για να μην σε προσβαλλω.;)

YiannisM
09-07-11, 13:01
Πρόσβαλε όσο θες.
Όμως αυτά που γράφεις έχουν κέντρο τους βολεμένους, όχι τους αδυναμους. Διότι οι αδύναμοι είναι αυτοί που πραγματικά δε μπορούν (π.χ. ανάπηροι, προσωρινά αποτυχημένοι, κλπ) και όχι όσοι παρασιτούν σε βάρος των υπολοίπων από επιλογή και στήνοντας κ' υποστηρίζοντας στρεβλώτητες του συστήματος που να τους το επιτρέπουν.

Burning Skies
09-07-11, 13:11
Πρόσβαλε όσο θες.
Όμως αυτά που γράφεις έχουν κέντρο τους βολεμένους, όχι τους αδυναμους. Διότι οι αδύναμοι είναι αυτοί που πραγματικά δε μπορούν (π.χ. ανάπηροι, προσωρινά αποτυχημένοι, κλπ) και όχι όσοι παρασιτούν σε βάρος των υπολοίπων από επιλογή και στήνοντας κ' υποστηρίζοντας στρεβλώτητες του συστήματος που να τους το επιτρέπουν.

Εγω πιστευω παλι οτι αυτα που γραφεις εσυ ειναι που εχουν κεντρο τους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και εσαει βολεμενους.

Εκει ακριβως εξυπηρετει και το συνεχες τσουβαλιασμα που εφαρμοζεις.

Αποψη δεν προκειται να σου αλλαξω (οχι οτι θα ειχε σημασια) και δυστυχως το δικο σου θα εφαρμοστει ουτως ή αλλως (αυτο παλι εχει σημασια) οποτε θα νιωσουμε για τα καλα ολοι το ποσο δικιο ειχες. ;)
Θα το νιωσουν και αυτοι που θεωρεις εσυ βολεμενους (τσουβαλιαζοντας αδιακριτως) και οι αδυναμοι συμφωνα με τα δικα σου κριτηρια και η πλειοψηφια του ελληνικου λαου.

Οι μονοι που ΔΕΝ προκειται να το νιωσουν ειναι αυτοι που θεωρω εγω βολεμενους εναντι ολων των υπολοιπων και τους οποιους (ακουσια ή εκουσια) εξυπηρετουν οι ρητορικες σαν την δικη σου.

pelasgian
09-07-11, 13:53
ΝΑΙ ΡΕ......να μαθεις να εχεις ιδεες για να τα κανεις αυτα. Πως τα απαιτεις ολα αυτα κατωτερε ανθρωπε;
Ακους εκει ελευθερο χρονο και μπυρες:evil:
Μονο οι εκλεκτοι τα δικαιουνται αυτα.

εκλεκτός, από το εκλέγω. Σε συνδικαλιστές αναφέρεσαι;

maik
09-07-11, 14:46
εκλεκτός, από το εκλέγω. Σε συνδικαλιστές αναφέρεσαι;

Σε αυτους http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%82

pelasgian
09-07-11, 15:32
Δεν είναι όλες οι υπερμεγέθεις φιάλες άδειες πάντως. Μην κρίνεις από τον συνδικαλιστικό χώρο!

morpheus
09-07-11, 17:23
Δεν είναι όλες οι υπερμεγέθεις φιάλες άδειες πάντως. Μην κρίνεις από τον συνδικαλιστικό χώρο!


Πολύ επικοιδομητικά τα τελευταία 2 posts σου.
Τουλάχιστον ο Οβελίξ έχει μια στοιχειώδη γραμμή σκέψης, εσύ απλά τρολάρεις.

MNP-10
09-07-11, 19:05
Βρέθηκε "θησαυροφυλάκειο" φυσικού αερίου νότια της Κρήτης!
09-07-2011 14:08:11

Σε μείζονος σημασίας αποκαλύψεις αναφορικά με την επιβεβαιωμένη ύπαρξη 1,5 τρισεκατομμυρίου κυβικών μέτρων φυσικού αερίου - αποκαλύψεις που δημιουργούν αυτόματα τεράστιο θέμα ασφάλειας - σε κοιτάσματα που υπάρχουν στη θαλάσσια περιοχή μεταξύ Πλακιά και Φραγκοκάστελου, νότια της Κρήτης προχώρησε πριν λίγο ο καθηγητής Γεωλογίας του Πανεπιστημίου της Κρήτης Αντώνης Φώσκολος.

"Μεταξύ Πλακιά και Φραγκοκάστελου είναι το ένα κομμάτι, ένα άλλο κομμάτι μεγάλο κομμάτι , είναι το κομμάτι νοτιοδυτικά της Γαύδου. Αυτό το κομμάτι νοτιοδυτικά της Γαύδου δίνει ενδείξεις ύπαρξης, αλλά δεν είναι επιβεβαιωμένο το απόθεμα. Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι το κομμάτι μεταξύ Πλακιά και Φραγκοκάστελου είναι επιβεβαιωμένο και υπολογίζεται σε 1,5 τρισεκατομμύριο κυβικά μέτρα φυσικού αεριού. Αν όπως λένε η Δυτική Ελλάδα έχει 20 Πρίνους η Κρήτη έχει….2000 Πρίνους".
...
http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=21696&Itemid=139


Πρωτα χρεοκοπουμε, μετα τα "βρισκουμε" και τα βγαζουμε... ;)

pelasgian
09-07-11, 19:14
Πολύ επικοιδομητικά τα τελευταία 2 posts σου.
Τουλάχιστον ο Οβελίξ έχει μια στοιχειώδη γραμμή σκέψης, εσύ απλά τρολάρεις.

Είμαι γνωστό τρολλ εδώ, τώρα το ανακάλυψες; Ο Οβελίξ έχει «μία στοιχειώδη γραμμή σκέψης»; Αυτό είναι το understatement της χρονιάς. Όταν μιλάει, να κρατάτε σημειώσεις διότι είναι από τους λίγους που ξέρουν τι γράφουν εδώ και που έχει μία αυτοσυγκράτηση την οποία με τα χρόνια έχω χάσει όταν ξέρω τι λέγεται από ποιον και τι είναι το ποιόν του καθενός που τα λέει. Εξάλλου ξέρω ότι ένας ΔΥ και ένας συνδικαλιστής έχουν υποστεί γενετική μετάλλαξη ώστε η έννοια προσβολή να τους είναι άγνωστη πλέον. Δεν μπορείς να προσβάλεις κάποιον που έχει χάσει την αυτοεκτίμησή του ώστε να κάνει αυτό που κάνει και να μετά να το διαλαλεί και ως ... κοσμοσωτήριο. Δεν βρίσκω και εκείνη την εικόνα με τα λαγουδάκια που έχουν τον εργαζόμενο, τον διευθυντή, τον ιδιοκτήτη και τον συνδικαλιστή για να εξηγήσω ακριβώς τι έννοώ.

Burning Skies
09-07-11, 19:16
Το σκοτωσες Πελασγε (ενω ηταν ηδη ψοφιο)...

morpheus
09-07-11, 19:45
Εξάλλου ξέρω ότι ένας ΔΥ και ένας συνδικαλιστής έχουν υποστεί γενετική μετάλλαξη ώστε η έννοια προσβολή να τους είναι άγνωστη πλέον. Δεν μπορείς να προσβάλεις κάποιον που έχει χάσει την αυτοεκτίμησή του ώστε να κάνει αυτό που κάνει και να μετά να το διαλαλεί και ως ... κοσμοσωτήριο. Δεν βρίσκω και εκείνη την εικόνα με τα λαγουδάκια που έχουν τον εργαζόμενο, τον διευθυντή, τον ιδιοκτήτη και τον συνδικαλιστή για να εξηγήσω ακριβώς τι έννοώ.

Ρωτάω σοβάρά γιατί δεν ξέρω αν σε πιάνω: Υποννοείς οτι είμαι συνδικαλιστής ή ΔΥ;

Lord Basil
10-07-11, 13:45
Οι Γερμανοι μας κοροιδευουν καταμουτρα και κανεις δεν συγκινείται .ακομα και οι αναπηροι γερμανοι πολιτικοι ειναι 100 φορες καλυτεροι απο τους καλυτερους ελληνες πολιτικους (http://www.madata.gr/epikairotita/economy/113419.html)

απολαυστε τι ειπε ο Σοιμπλε:

"Δώστε μας τον ήλιο σας, να σάς δώσουμε δάνειο"

υ.ς. σκεφτομουν να το βαλω στο section που ειναι για γελιο ,αλλα τελικα διαπιστωσα οτι ειναι κωμικο-τραγικη (με μεγαλυτερο ειδικο βαρος στην τραγικοτητα) η ειδηση αυτη !!!

Οβελίξ
10-07-11, 17:03
Η πρωτότυπη φράση (http://www.focus.de/politik/weitere-meldungen/griechenland-mit-sonne-zum-wachstum-_aid_638870.html) του Σόιμπλε στην (παλιά) είδηση που παραθέτεις είναι
„Griechenland hat eine viel höhere Anzahl von Sonnenstunden im Jahr als wir in Deutschland und könnte Strom zu uns exportieren“, sagte der CDU-Politiker der Wochenzeitung „Die Zeit“. „Die griechische Wirtschaft hätte damit ein wettbewerbsfähiges Exportgut, und ein begehrtes dazu.“

Το πρόβλημά σου ποιό είναι δλδ? Οτι το είπε αυτός ή ότι δεν το κάνουμε εμείς?

Υ.Γ.
Κόψτε την «πληροφόρηση» από τα ανώνυμα δήθεν ειδησεογραφικά sites με τους απλήρωτους αγράμματους copy-pasters.

MNP-10
10-07-11, 17:30
Υ.Γ.
Κόψτε την «πληροφόρηση» από τα ανώνυμα δήθεν ειδησεογραφικά sites με τους απλήρωτους αγράμματους copy-pasters.

Εδω ακομα και στα "καλοπληρωμενα" τηλεοπτικα καναλια η αγραμματοσυνη και η μη-εγκυροτητα παει συννεφο... ποια ειναι λοιπον τα εγκυρα ειδησεογραφικα sites?

aroutis
10-07-11, 17:39
Η πρωτότυπη φράση (http://www.focus.de/politik/weitere-meldungen/griechenland-mit-sonne-zum-wachstum-_aid_638870.html) του Σόιμπλε στην (παλιά) είδηση που παραθέτεις είναι
„Griechenland hat eine viel höhere Anzahl von Sonnenstunden im Jahr als wir in Deutschland und könnte Strom zu uns exportieren“, sagte der CDU-Politiker der Wochenzeitung „Die Zeit“. „Die griechische Wirtschaft hätte damit ein wettbewerbsfähiges Exportgut, und ein begehrtes dazu.“

Το πρόβλημά σου ποιό είναι δλδ? Οτι το είπε αυτός ή ότι δεν το κάνουμε εμείς?

Υ.Γ.
Κόψτε την «πληροφόρηση» από τα ανώνυμα δήθεν ειδησεογραφικά sites με τους απλήρωτους αγράμματους copy-pasters.
Aυτό λοιπόν που λέει ειναι ότι η Ελλάδα έχει ένα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα λόγω του ηλιου και της εκθεσής της σε αυτόν, το ότι θα μπορούσε να παράγει ρεύμα με τη χρηση κατάλληλης τεχνολογίας και θα μπορούσε να εξάγει το ρεύμα αυτό στη Γερμανία.

ΟΚ, το ερώτημα που προκύπτει είναι, εμείς να εκμεταλλευτούμε (που πρέπει) τον ήλιο, αλλά, πρώτα από όλα δεν πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την ενέργεια αυτή ΚΑΙ για δικες μας ανάγκες (κάτι θυμάμαι για το ότι πρέπει το 20% μπορεί και παραπάνω της ενέργειας που παράγει μια χώρα να ειναι από ΑΠΕ) και δεύτερον, με τί όρους θα εξάγουμε στη Γερμανία, τσάμπα ως αντάλλαγμα για λεφτά , που θα πληρώνουμε , ή φυσικά (όπως θα έπρεπε) με κάποια συμφωνία;

MNP-10
10-07-11, 17:41
Με δεδομενο οτι ολες οι εκτιμησεις αναφερουν δραματικη πτωση του κοστους στην παραγωγη ηλιακης ενεργειας σε 10 χρονια (με καινοτομες λυσεις), δεν εχει νοημα να προβουμε σε μαζικες επενδυσεις στο συγκεκριμενο τομεα καθως ετσι το κοστος παραγωγης ενεργειας εκτοξευεται σε δυσθεωρητα επιπεδα.

Η λυση ειναι: Καιμε παμφθηνο λιγνιτη για 10 χρονια και μετα βλεπουμε. Δεν εχουμε οικονομικα περιθωρια για "πρασινες" μπουρδες. Ουτε οι πιο ανεπτυγμενοι δεν εχουν αντικαταστησει την ενεργειακη τους παραγωγη με πρασινη ενεργεια - θα το κανει η πτωχευμενη ελλαδα?

sdikr
10-07-11, 17:58
Με δεδομενο οτι ολες οι εκτιμησεις αναφερουν δραματικη πτωση του κοστους στην παραγωγη ηλιακης ενεργειας σε 10 χρονια (με καινοτομες λυσεις), δεν εχει νοημα να προβουμε σε μαζικες επενδυσεις στο συγκεκριμενο τομεα καθως ετσι το κοστος παραγωγης ενεργειας εκτοξευεται σε δυσθεωρητα επιπεδα.

Η λυση ειναι: Καιμε παμφθηνο λιγνιτη για 10 χρονια και μετα βλεπουμε. Δεν εχουμε οικονομικα περιθωρια για "πρασινες" μπουρδες. Ουτε οι πιο ανεπτυγμενοι δεν εχουν αντικαταστησει την ενεργειακη τους παραγωγη με πρασινη ενεργεια - θα το κανει η πτωχευμενη ελλαδα?

Ναι αλλά υπάρχει ενα πρόβλημα, το κάρβουνο, δεν είναι ΑΠΕ, κάποια στιγμή θα τελειώσει.
Μετά τι κάνουμε;

αυτό είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα, κοιτάμε το σήμερα και το αυρίο κάποια στιγμή θα έρθει

anon
10-07-11, 18:10
σου είπε, για τα επόμενα 10 χρόνια. Και έχουμε για περισσότερο απο 10 χρόνια. Εως ότου γίνει πολύ πιο οικονομική η ηλιακή... Τα πάνελς ήδη έχουν φθηνήνει αρκετά, αλλά στην γωνία είναι τεχνολογίας, άλλες ήδη μπήκαν στην παραγωγή (και δεν προλαβαίνουν την ζήτηση) με κόστος λιγότερο απο 1 δολλάρια ανα βατ ισχύος.

Burning Skies
10-07-11, 18:11
Δεν νομιζω οτι θα τελειωσει πολυ συντομα το καρβουνο. Αλλιως δεν θα ειχαν τετοια λυσσα στο μεσοπροθεσμο να το απελευθερωσουν προς τους ιδιωτες.

anon
10-07-11, 18:15
Ακριβώς,... Για τα παπαΓΑΠάκια όμως πρέπει πάραυτα να πουληθούν τα αποθέματα έναντι πινακίου φακής.

sdikr
10-07-11, 18:17
σου είπε, για τα επόμενα 10 χρόνια. Και έχουμε για περισσότερο απο 10 χρόνια. Εως ότου γίνει πολύ πιο οικονομική η ηλιακή... Τα πάνελς ήδη έχουν φθηνήνει αρκετά, αλλά στην γωνία είναι τεχνολογίας, άλλες ήδη μπήκαν στην παραγωγή (και δεν προλαβαίνουν την ζήτηση) με κόστος λιγότερο απο 1 δολλάρια ανα βατ ισχύος.

οικονομική θα γίνει με μόνο εναν τρόπο, με το να γίνει ακριβότερη η KW

anon
10-07-11, 18:30
οικονομική θα γίνει με μόνο εναν τρόπο, με το να γίνει ακριβότερη η KW

τρολλάρεις ασύστολα. Να το κοιτάξεις...
Ηδη το βάτ ισχύος ανα πάνελ έχει πέσει τα τελευταία χρόνια. Πριν 4-5 χρόνια ήταν πάνω απο 5 δολλάρια το βάτ. Σήμερα βρίσκεις με 2-2,5 δολλάρια το βάτ. Και της νανοσόλαρ (μόνο μαζικές μεγάλες παραγγελίες) είναι κάτω απο 1 δολλάριο το βατ. Εαν ίσχυαν αυτά που λές, σήμερα θα πληρώναμε έναν υπολογιστή 10,000 ευρώ (και λίγα λέω). Οτιδήποτε έχει σχέση με μικροηλεκτρονικά κλπ, πέφτει σε κοστος συνεχώς...

Φυσικά θα γίνει και ακριβότερη η κιλοβατώρα επίσης. Μην χαλάσουμε τις φάμπρικες του νεοφιλευθερισμού. Ετσι δεν είναι;

sdikr
10-07-11, 18:34
τρολλάρεις ασύστολα. Να το κοιτάξεις...
Ηδη το βάτ ισχύος ανα πάνελ έχει πέσει τα τελευταία χρόνια. Πριν 4-5 χρόνια ήταν πάνω απο 5 δολλάρια το βάτ. Σήμερα βρίσκεις με 2-2,5 δολλάρια το βάτ. Και της νανοσόλαρ (μόνο μαζικές μεγάλες παραγγελίες) είναι κάτω απο 1 δολλάριο το βατ. Εαν ίσχυαν αυτά που λές, σήμερα θα πληρώναμε έναν υπολογιστή 10,000 ευρώ (και λίγα λέω). Οτιδήποτε έχει σχέση με μικροηλεκτρονικά κλπ, πέφτει σε κοστος συνεχώς...

Φυσικά θα γίνει και ακριβότερη η κιλοβατώρα επίσης. Μην χαλάσουμε τις φάμπρικες του νεοφιλευθερισμού. Ετσι δεν είναι;

Κοιτά αφού δεν έχεις σχέση με τις ΑΠΕ, καλύτερα θα ήταν να μην λές πράγματα που δεν στέκουν.

Τόσο απλό.
Μήπως τρόλλαρεις εσύ;

MNP-10
10-07-11, 18:52
Ναι αλλά υπάρχει ενα πρόβλημα, το κάρβουνο, δεν είναι ΑΠΕ, κάποια στιγμή θα τελειώσει.
Μετά τι κάνουμε;

αυτό είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα, κοιτάμε το σήμερα και το αυρίο κάποια στιγμή θα έρθει

H Ελλαδα εχει πανω απο 5 δις τονους λιγνιτη που της εξασφαλιζουν ανετα περι τα ...150 χρονια :p

anon
10-07-11, 21:30
Κοιτά αφού δεν έχεις σχέση με τις ΑΠΕ, καλύτερα θα ήταν να μην λές πράγματα που δεν στέκουν.

Τόσο απλό.
Μήπως τρόλλαρεις εσύ;

Α, μάλιστα. Τώρα το επιχείρημα είναι ότι δεν έχω σχέση με τις ΑΠΕ. Βλέπω βρίθεις επιχειρημάτων. Η συνεισφορά σου στον διάλογο είναι άκρως εποικοδομητική, και με πλούσιο υλικό. Η΄ μήπως επειδή δεν είμαι πτυχιούχος σε τεχνολογίες ΑΠΕ δεν έχω δικαίωμα να ομιλώ; Μήπως όμως και τότε δεν έχεις δικαίωμα να ομιλείς και εσύ; Α, το ξέχασα... Ισως δεν πρέπει να ομιλείς και εσύ, και όλοι μας, επι παντός επιστητού, παρα μόνο εαν έχουμε σχετικό πτυχίο...

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


H Ελλαδα εχει πανω απο 5 δις τονους λιγνιτη που της εξασφαλιζουν ανετα περι τα ...150 χρονια :p

Εχεις πτυχίο σε ΑΠΕ; Ε;;;; Πως λές τέτοια πράγματα; Εχεις στοιχεία; Φέρτα! Ο sdikr μου λέει ότι λέμε μπούρδες. Βέβαια τα λέει μόνο σε εμένα γιατί εμένα με έχει άχτι και φαίνεται.

sdikr
11-07-11, 00:44
H Ελλαδα εχει πανω απο 5 δις τονους λιγνιτη που της εξασφαλιζουν ανετα περι τα ...150 χρονια :p

Το κακό με τον λιγνίτη είναι ότι πρέπει να πληρώσεις και τέλη co, κάτι που ανεβάζει την τιμή.


@anon συγνώμη, παραφέρθηκα

MNP-10
11-07-11, 02:23
Το κακό με τον λιγνίτη είναι ότι πρέπει να πληρώσεις και τέλη co, κάτι που ανεβάζει την τιμή.

Το κακο ειναι οτι υπογραψαμε τετοιες μπαρουφες, την ωρα που το global warming ειναι απατη κολοσσιαιου μεγεθους που στοχο εχει να καταστησει τεχνηεντως μη-ανταγωνιστικες συγκεκριμενες οικονομιες και ενεργειακες τεχνολογιες.

Πλεον η γη απειλειται με ice age λογω του ηλιακου κυκλου, ενω το CO2 που ελκυει ενα ηφαιστειο στυλ πινατουμπο μπορει να υπερκαλυψει το συνολο της ανθρωπινης δραστηριοτητας για δεκαετιες ολοκληρες. Μηπως να βαλουμε και τα ηφαιστεια να πληρωνουν carbon tax? :whistle:



Εχεις πτυχίο σε ΑΠΕ; Ε;;;; Πως λές τέτοια πράγματα; Εχεις στοιχεία; Φέρτα! Ο sdikr μου λέει ότι λέμε μπούρδες. Βέβαια τα λέει μόνο σε εμένα γιατί εμένα με έχει άχτι και φαίνεται.


λολ... παντως για το νημα: http://www.dei.gr/Default.aspx?id=898&nt=18&lang=1



Αποθέματα και Ποιότητα
Αποθέματα - Ποιότητα λιγνίτη

Τα συνολικά βεβαιωμένα γεωλογικά αποθέματα λιγνίτη στη χώρα ανέρχονται σε περίπου 5 δις. τόνους. Τα κοιτάσματα αυτά παρουσιάζουν αξιοσημείωτη γεωγραφική εξάπλωση στον ελληνικό χώρο.

Με τα σημερινά τεχνικο-οικονομικά δεδομένα τα κοιτάσματα που είναι κατάλληλα για ενεργειακή εκμετάλλευση, ανέρχονται σε περίπου 3,2 δις τόνους και ισοδυναμούν με 450 εκ. τόνους πετρελαίου.

Τα κυριότερα εκμεταλλεύσιμα κοιτάσματα λιγνίτη βρίσκονται στις περιοχές Πτολεμαϊδας, Αμυνταίου και Φλώρινας με υπολογισμένο απόθεμα 1,8 δις τόνους, στην περιοχή της Δράμας με απόθεμα 900 εκ. τόνους και στην περιοχή Ελασσόνας με 169 εκ. τόνους. Επίσης στην Πελοπόννησο, περιοχή Μεγαλόπολης, υπάρχει λιγνιτικό κοίτασμα με απόθεμα περίπου 223 εκ. τόνους.

Με βάση τα συνολικά εκμεταλλεύσιμα αποθέματα λιγνίτη της χώρας και τον προγραμματιζόμενο ρυθμό κατανάλωσης στο μέλλον, υπολογίζεται ότι τα αποθέματα αυτά επαρκούν για περισσότερο από 45 χρόνια. Μέχρι σήμερα οι εξορυχθείσες ποσότητες λιγνίτη φτάνουν περίπου στο 29% των συνολικών αποθεμάτων. Εκτός από λιγνίτη η Ελλάδα διαθέτει και ένα μεγάλο κοίτασμα Τύρφης στην περιοχή των Φιλίππων (Ανατολική Μακεδονία). Τα εκμεταλλεύσιμα αποθέματα στο κοίτασμα αυτό εκτιμώνται σε 4 δις κυβικά μέτρα και ισοδυναμούν περίπου με 125 εκατ. τόνους πετρελαίου.

Γενικά η ποιότητα των ελληνικών λιγνιτών είναι χαμηλή. Η θερμογόνος δύναμη κυμαίνεται από 975 - 1380 kcal/kg στις περιοχές Μεγαλόπολης, Αμυνταίου και Δράμας, από 1261 - 1615 kcal/kg στην περιοχή Πτολεμαϊδας και 1927 -2257 στις περιοχές Φλώρινας και Ελασσόνας. Σημαντικό συγκριτικό πλεονέκτημα των λιγνιτών της χώρας μας είναι η χαμηλή περιεκτικότητα σε καύσιμο θείο.

450 εκ τονοι πετρελαιου ειναι περιπου 3.4 δις βαρελια πετρελαιου. Σε τιμη πετρελαιου αυτο ειναι 264 δις ευρω σημερινες τιμες (βαρελι στα 110$ / ευρω στο 1.42)

Lord Basil
11-07-11, 17:11
Η πρωτότυπη φράση (http://www.focus.de/politik/weitere-meldungen/griechenland-mit-sonne-zum-wachstum-_aid_638870.html) του Σόιμπλε στην (παλιά) είδηση που παραθέτεις είναι
„Griechenland hat eine viel höhere Anzahl von Sonnenstunden im Jahr als wir in Deutschland und könnte Strom zu uns exportieren“, sagte der CDU-Politiker der Wochenzeitung „Die Zeit“. „Die griechische Wirtschaft hätte damit ein wettbewerbsfähiges Exportgut, und ein begehrtes dazu.“

Το πρόβλημά σου ποιό είναι δλδ? Οτι το είπε αυτός ή ότι δεν το κάνουμε εμείς?

Υ.Γ.
Κόψτε την «πληροφόρηση» από τα ανώνυμα δήθεν ειδησεογραφικά sites με τους απλήρωτους αγράμματους copy-pasters.

φιλτατε 2 ωριτες μονο περασαν και την απαντηση σου την πηρες απο τον προεδρο της γερμανιας.


"Η Ελλάδα θα χρειαστεί 15 χρόνια για να βγει από την κρίση στην καλύτερη περίπτωση. Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Θα χρειαστεί πολύ περισσότερο χρόνο για να επιλύσει τα προβλήματα χρέους απ’ ό, τι ορισμένοι στην Ευρώπη παραδέχονται. Δεν είναι κάτι που θα επιλυθεί σε περίοδο τριών μηνών αλλά μέσα στα επόμενα δέκα με δεκαπέντε χρόνια"

πηγη ? ολοι .

θα μου πεις εσυ τωρα τι ρολο εχει ως απαντηση σε αυτο που συζηταμε.

θα στο πω γιατι δεν προκειται να στο πει κανενας .ΟΤΙ και να κανουμε (αναπτυξη ? χαχαχ ,οπως λεμε, το αλλο με τον τοτο το ξερεις ?) , ΜΑ ΟΤΙ και να κανουμε δεν προκειται να βγουμε απο την κριση σε λιγοτερο απο 15 χρονια γιατι ειναι τετοια η δυναμικη του χρεους και σε αντιδιαστολη με τετοια την μακακια που μας δερνει που δεν προκειται να γινει τιποτα που θα μπορουσε ΑΜΕΣΑ να δωσει λυση.

επισης οτι και να κανουμε τον σεπτεμβρη θα μας σφιξουν πιο πολυ το ζωναρι και εχει ο θεος ..... ο ελληνας θα σταματησει να εχει.


15 χρονια ειναι το αισιοδοξο σεναριο .... το απαισιοδοξο ειναι 30 χρονια . ειναι ακριβς 3 φορες το διαστημα που δημιουργησε το προβλημα = παραμονη μας εντος του ευρω χωρις δημοσιονομικο ελεγχο .

οσο αφορα τωρα το τι διαβαζω , το λιγοτερο που θα σου ελεγα (να απευθυνθεις στον νικαετο για την εξτρα πληροφορηση) ειναι οτι ΔΕΝ σου πεφτει ΚΑΝΕΝΑΣ μα κανενας λογος.γιαυτο υποδειξεις αλλου.

υ.γ για να καταλαβεις ποιος στα λεει , ειμαι αυτος που ειχε γραψει αυτα τον ιανουαριο του 2010 http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=361607 και αυτο τον οκτωβριο του 2009 http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3086021&postcount=221 οταν ολοι μα ολοι ελεγαν "λεφτα υπαρχουν και μας ερχονται" .

οπως καταλαβαινεις οχι μονο εχω ποικιλια ενημερωσης αλλα και το στοιχειωδη νιονιο να καταλαβαινω τι λενε αλλα και τι κρυβουν οι ειδησεις

yiapap
11-07-11, 19:04
υ.γ για να καταλαβεις ποιος στα λεει , ειμαι αυτος που ειχε γραψει αυτα τον ιανουαριο του 2010 http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=361607 και αυτο τον οκτωβριο του 2009 http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3086021&postcount=221 οταν ολοι μα ολοι ελεγαν "λεφτα υπαρχουν και μας ερχονται""Όλοι μα όλοι" εννοείς τον ΓΑΠ; Ως σωστή πρόβλεψη εννοείς το σημείο που λες "ξερω οτι ο παπανδρεου εχει πολλα να κανει . θα ελεγα πρεπει πολλα να διορθωσει και ευτυχως ξεκινησε πριν τις εκλογες." :lol:
Κατά τα λοιπά το ύψος των χρεολυσίων ήταν (και είναι γνωστό) ο "άγνωστος Χ" ήταν ότι σταμάτησε η δυνατότητά μας να δανειζόμαστε από την αγορά. Αν πράγματι μπορούσες να το προβλέψεις αυτό τώρα θα είχες βγάλει κάτι εκατομμυριάκια και δεν θα το συζητούσαμε.

Επί του θέματος 15 χρόνια ύφεση ΔΕΝ παίζει. Δεν μπορεί να παίζει εκτός αν η ΕΕ δεν έχει πρόβλημα να έχει στους κόλπους της μια τριτοκοσμική χώρα με φαβέλες και μπάριος. Μια χώρα η οποία θα κοιτάει τη Ρουμανία και τη Λετονία με ζήλεια και φθόνο.

Τέλος και στα δύο post αναφέρεσαι σε μένα! Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα που σου είπα τι και θεώρησες σκόπιμο να με αναφέρεις. Αν μπορείς να μου υπενθυμίσεις πού/πώς είχαμε διαφωνήσει τότε...

dhatz
11-07-11, 20:03
φιλτατε 2 ωριτες μονο περασαν και την απαντηση σου την πηρες απο τον προεδρο της γερμανιας.


"Η Ελλάδα θα χρειαστεί 15 χρόνια για να βγει από την κρίση στην καλύτερη περίπτωση. Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Θα χρειαστεί πολύ περισσότερο χρόνο για να επιλύσει τα προβλήματα χρέους απ’ ό, τι ορισμένοι στην Ευρώπη παραδέχονται. Δεν είναι κάτι που θα επιλυθεί σε περίοδο τριών μηνών αλλά μέσα στα επόμενα δέκα με δεκαπέντε χρόνια"

Δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις με το παραπάνω.

Σημ: ο Πρόεδρος της Γερμανίας είναι περισσότερο "διακοσμητικό" πρόσωπο, δηλ. δεν έχει ουσιαστικές εξουσίες, είναι κάτι σαν τον δικό μας Κάρολο Παπούλια, παρά σαν π.χ. τον Μπαράκ Ομπάμα.

Κάτι άλλο που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι κρίση από κρίση έχει διαφορά. Άλλη κρίση είχε το 1950 κι άλλη το 1980. Αλλιώς είναι να έχει μείωση ΑΕΠ -5% το χρόνο όπως τον τελευταίο χρόνο στην Ελλάδα, κι αλλιώς να έχει -20% όπως πρόσφατα στη Λεττονία, κι αλλιώς να πέσει στο μισό όπως στην Αργεντινή πριν 10 χρόνια. Αλλιώς είναι να μπορεί το κράτος να πληρώνει -έστω μειωμένες- συντάξεις, ένα επίδομα ανεργίας και κάποιες υπηρεσίες Υγείας, κι αλλιώς είναι αν ένα κράτος σαν την Ελλάδα με μεγάλα διπλά ελλείμματα (δημοσιονομικό και ισοζυγίου τρεχ. συναλλαγών) αναγκαστεί να ισοσκελίσει τα έξοδα με έσοδα και τις εισαγωγές με τις εξαγωγές εν μια νυκτί.

Οβελίξ
13-07-11, 11:02
Ο Τόμας Φρίντμαν στους ΝΥΤ εξηγεί γιατί η αγορά εργασίας και το χτίσιμο καριέρας δεν έχει πια καμία σχέση με αυτό που ξέραμε.
The Start-Up of You (http://www.nytimes.com/2011/07/13/opinion/13friedman.html?_r=1&smid=tw-NYTimesFriedman&seid=auto)

@ ADSLgr.com All rights reserved.