PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

Νικαετός
10-08-11, 11:25
Η όλη κατάσταση μου θυμίζει την ιστορία με τους ελέφαντες στο τσίρκο. Όταν είναι μικροί τους δένουν σε ένα πασαλάκι, το οποίο είναι αρκετά ισχυρό ώστε να αντέχει τη δύναμη των μικρών. Συνηθίζοντας τα ελεφαντάκα στην ιδέα ότι δεν μπορούν να λυθούν από το πασαλάκι, εγκαταλείπουν την προσπάθεια. Έτσι βλέπουμε το "αστείο" φαινόμενο, όταν αργότερα ενηλικιωθούν, τεράστια ζώα να παραμένουν δεμμένα στα μικρά πασαλάκια. Ούτε καν σκέφτονται πως δεν είναι στην ουσία δεμμένα.

Θα επανέλθω αργότερα στο πού κολλάει όλο αυτό στο θέμα μας, αν κα νομίζω ότι οι περισσότεροι καταλαβαίνουν. ;)

Jim Slip
10-08-11, 11:31
Η πορεία του εμπορικού ισοζυγίου προκύπτει κυρίως από επιλογές του ιδιωτικού τομέα.

Ο ιδιωτικός τομέας υπερδιπλασίασε το χρέος του απ' την είσοδο στην Ευρωζώνη και μετά.

Ο ιδιωτικός τομέας στη Γερμανία αποφάσισε να καταπιέσει τους εγχώριους μισθούς ωστέ να κερδίσει μερίδιο εξαγωγών.

Ο ιδιωτικός τομέας αποφάσισε νε κάνει outsourcing στην Ασία.

Και ούτω καθεξής.

Τα κράτη, σαν μονοπωλιακοί εκδότες των νομισμάτων τους και επιβλέποντες του τραπεζικού συστήματος, έπρεπε να ανακόψουν αυτή την επικίνδυνη πορεία όσο ήταν καιρός. Το να ρίχνουν τώρα το μπαλάκι στον ιδιωτικό τομέα και να περιμένουν να γίνει προσαρμογή μέσω αποπληθωρισμού και ιδιωτικής πιστωτικής επέκτασης είναι το λιγότερο ανέντιμο.

anon
10-08-11, 11:46
Η πορεία του εμπορικού ισοζυγίου προκύπτει κυρίως από επιλογές του ιδιωτικού τομέα.

Ναι, αλλά οι εκάστοτε κυβερνήσεις μπορούν να δημιουργήσουν τις ανάλογες πολιτικές για να διασφαλίσουν την κοινωνία. Στην περίπτωσή μας, και όχι μόνο για την Ελλάδα αλλά παγκοσμίως, αυτό δεν έγινε, γιατί όλες οι κυβερνήσεις "πουλήθηκαν" στο μεγάλο κεφάλαιο προκειμένου αυτό να κερδίσει χοντρά πχ μέσω της παγκοσμιοποίησης. Κάλιστα τα κράτη μπορούν να εφαρμόσουν προστατευτισμό για να διασφαλίσουν πρώτα απο όλα την εργασία στις χώρες τους... Ομως δεν το κάνουν ενώ είναι τόσο απλό, ή μάλλον καλύτερα, έχουν αρχίσει ήδη δειλά δειλά να γίνονται κάποια βήματα, αλλά όχι σοβαρά. Γιατί; Γιατί το μεγάλο κεφάλαιο δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο, δηλαδή να του εμποδίσουν να έχει την δυνατότητα ελεύθερα να επενδύει σε δουλειές όπου θέλει (βασικά Ασία που είναι σούπερ φθηνά τα μεροκάματα) και να πουλά σε δυτικό κόσμο, ο οποίος μέσω πιστώσεων βασικά ζεί ακόμα μια επίπλαστη ευμάρεια, και η οποία χρησιμοποιείται (οι πιστώσεις, τα δάνεια δηλαδή) προκειμένου να του πάρουν μετά την περιουσία του, αφού δεν θα έχει να πληρώσει, αφού δεν θα έχει δουλειά. Καλό ε;;;;;

ΥΓ. Ηδη οι γερμανοί προτείνουν ότι για το ελληνικό χρέος να μπούμε όλοι οι έλληνες, τα φυσικά πρόσωπα, σε υποθήκη οι προσωπικές μας περιουσίες. Αφού χρωστά το κράτος, και το κράτος είμαστε εμείς, άρα χρωστάμε εμείς, άρα δεν έχουμε περιουσία, είναι των πιστωτών μας... Λογικό...

ΥΓ2. Ορισμένοι περιμένουν ότι μπορούν να γίνουν επενδύσεις στην Ελλάδα, είτε με μείωση φορολογίας είτε με διευκολύνσεις και όχι γραφειοκρατία. Αν όλα αυτά γινόντουσαν, θα βοηθούσε, αλλά απειροελάχιστα. Γιατί το πρόβλημα είναι στο κόστος εργασίας. Ακόμα και στην Ιρλανδία, στον Κελτικό Τίγρη, στην χώρα με την χαμηλή φορολογία επιχειρήσεων και δυτικού τύπου διακυβέρνηση και με διαφάνεια και μπλα μπλα μπλα μπλα, η DELL που είχε μονάδες εκεί και απασχολούσε απο μόνη της και με outsource πάνω απο 30,000 κόσμο και αποτελούσε το 5% του ΑΕΠ, μάλιστα το 5% του ΑΕΠ της χώρας, σηκώθηκε και έφυγε και πήγε Πολωνία... Γιατί, αφού η Ιρλανδία τα είχε όλα αυτά που υποτίθεται ότι πρέπει να κάνουμε και εμείς για να έρθουν επενδύσεις;;; Θέλουν να μας κάνουν Ιρλανδία, και στην ιρλανδία οι επιχειρήσεις φεύγουν και πάνε αλλού που πληρώνουν το 1/5 σε μισθό! Αρα τι περιμένετε;

chat1978
10-08-11, 13:23
Η όλη κατάσταση μου θυμίζει την ιστορία με τους ελέφαντες στο τσίρκο. Όταν είναι μικροί τους δένουν σε ένα πασαλάκι, το οποίο είναι αρκετά ισχυρό ώστε να αντέχει τη δύναμη των μικρών. Συνηθίζοντας τα ελεφαντάκα στην ιδέα ότι δεν μπορούν να λυθούν από το πασαλάκι, εγκαταλείπουν την προσπάθεια. Έτσι βλέπουμε το "αστείο" φαινόμενο, όταν αργότερα ενηλικιωθούν, τεράστια ζώα να παραμένουν δεμμένα στα μικρά πασαλάκια. Ούτε καν σκέφτονται πως δεν είναι στην ουσία δεμμένα.

Εξαιρετική παρομοίωση :respekt:

dante80
10-08-11, 16:44
Η όλη κατάσταση μου θυμίζει την ιστορία με τους ελέφαντες στο τσίρκο. Όταν είναι μικροί τους δένουν σε ένα πασαλάκι, το οποίο είναι αρκετά ισχυρό ώστε να αντέχει τη δύναμη των μικρών. Συνηθίζοντας τα ελεφαντάκα στην ιδέα ότι δεν μπορούν να λυθούν από το πασαλάκι, εγκαταλείπουν την προσπάθεια. Έτσι βλέπουμε το "αστείο" φαινόμενο, όταν αργότερα ενηλικιωθούν, τεράστια ζώα να παραμένουν δεμμένα στα μικρά πασαλάκια. Ούτε καν σκέφτονται πως δεν είναι στην ουσία δεμμένα.

Θα επανέλθω αργότερα στο πού κολλάει όλο αυτό στο θέμα μας, αν κα νομίζω ότι οι περισσότεροι καταλαβαίνουν. ;)

Yep, κάπως έτσι πάει. Μου θύμισε το παραπάνω και αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=HYfW7LJ4nDE). :oneup:

Burning Skies
10-08-11, 17:26
Ας σοβαρευτουμε λιγο επιτελους. Τι φταιει το 17χρονο που επιλεγει μια σχολη;;; Τι γνωσεις εχει το 17χρονο για το τι θα αντιμετωπισει; Υπηρξε ποτε μαθημα επαγγελματικου προσανατολισμου αλλα και ενημερωση για την κατασταση στην αγορα εργασιας;;; Τα παιδια σε αυτη την ηλικια ειναι αποβλακωμενα και πελαγωμενα απο το διαβασμα και τις ιδιαιτεροτητες της εφηβειας και δεν εχουν και κανεναν να τους προσανατολισει (γιατι ακομη και οι γονεις αδυνατουν να προβλεψουν πλεον της τασεις της αγορας).

Στο τελος θα βγαλουμε συνενοχους και τα βρεφη επειδη τολμησαν και γεννηθηκαν.

Ioanna123
10-08-11, 17:58
Ναιι.

Ας σοβαρευτουμε.


Δραματική αύξηση των αστέγων (http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=300548)

• Μιλάνε στην «Ε» άνθρωποι που σε κρίσιμη ηλικία βρέθηκαν στο δρόμο

Της ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΔΑΜΑ


Κατά 25% έχουν αυξηθεί οι άστεγοι από την αρχή του χρόνου, ενώ παράλληλα έχει ήδη κάνει την εμφάνισή της η νεά γενιά αστέγων, αυτή των ανθρώπων που μέχρι πριν από λίγο καιρό είχαν επαρκές βιωτικό επίπεδο.



Τα στοιχεία που διατηρεί η υπεύθυνη της οργάνωσης «Κλίμακα», ανέφεραν ότι μέχρι το τέλος του 2010 οι άστεγοι στην Αθήνα υπολογίζονταν στις 20.000.

Στο κέντρο αστέγων της οργάνωσης φιλοξενούνται δέκα άστεγοι. Δύο φορές την εβδομάδα γίνεται διανομή φαγητού. Η Αντα Αλαμάνου, υπεύθυνη του ξενώνα, εξηγεί ότι είναι εντελώς διαφορετικοί από τους άστεγους που βλέπαμε μέχρι σήμερα στην Αθήνα: Δεν παρουσιάζουν ψυχικές διαταραχές ούτε εξάρτηση από ναρκωτικές ουσίες και αλκοόλ. Οι περισσότεροι μάλιστα είχαν μέχρι χθες ένα επαρκές βιωτικό επίπεδο.

Στην κρίσιμη ηλικία των 40, 50, 55 έμειναν χωρίς δουλειά και χωρίς σπίτι. Ζουν έξω, κοιμούνται στα παγκάκια και σιτίζονται από ιδρύματα. Ζουν τον εφιάλτη της ανεργίας, που επέφερε η οικονομική κρίση, και αντιμετωπίζουν τους κινδύνους που κρύβει η νύχτα. Ντρέπονται για τη νέα τους «θέση» στην κοινωνία, αλλά δεν το βάζουν κάτω. Είναι οι νεοάστεγοι, αν ο όρος δεν προκαλεί, και μιλούν στην «Ε».

«Δεν προσλαμβάνουν πενηντάρη»

«Πέντε μήνες κοιμόμουν στο υπόγειο ενός καφενείου στον Πειραιά, ψάχνοντας καθημερινά για δουλειά στα καράβια. Η προσπάθεια να ορθοποδίσω με γλίτωσε από την αυτοκτονία».

Ο Σωτήρης ήταν ναυτικός. Τώρα που έκλεισε τα πενήντα είναι άνεργος και άστεγος. Τις νύχτες μάζευε απ' τα σκουπίδια και τους δρόμους μπουκάλια και τενεκεδένια κουτάκια. Τα πουλούσε σε μονάδες ανακύκλωσης: «Κοιμόμουν στα παγκάκια κι έτρωγα στο συσσίτιο στο Σαράφειο Κολυμβητήριο. Ολόκληρους μήνες δεν μπορούσα καν να πλυθώ. Ετσι ήταν αδύνατον να βρω δουλειά. Κανείς δεν προσλαμβάνει έναν πενηντάρη. Πόσο μάλλον όταν βρωμάει απ' την απλυσιά. Μετά άρχισα να μαζεύω και χαρτί για ανακύκλωση. Τρία χρόνια προσπαθούσα να συγκεντρώσω έστω ελάχιστα χρήματα. Για να νοικιάσω, έστω, ένα δωμάτιο».

Σήμερα, φιλοξενείται προσωρινά σε ξενώνα αστέγων. Λέει ότι «χρειάζεται πολύ κουράγιο για να μην κάνω καμιά βλακεία εναντίον της ζωής μου. Γιατί έρχεται η στιγμή που σε εγκαταλείπουν οι συγγενείς, όλοι όσους θεωρείς δικούς σου ανθρώπους. Και τότε κινδυνεύεις να τρελαθείς».


«Δεν έχω πια τίποτα να φοβηθώ»

«Παρκάρω το αμάξι σε κατοικημένες γειτονιές. Ξυπνάω το ξημέρωμα, πριν φέξει, για να μη με βλέπουν. Μέχρι να βγει ο ήλιος πάω στην πλατεία Συντάγματος. Ετυχε να συναντήσω φίλους και γνωστούς. Κατανοούν το πρόβλημα. Κερνούν έναν καφέ. Πέρασα δυόμισι μήνες με 12 ευρώ. Τις νύχτες αντιμετώπισα μεγάλους κινδύνους στους δρόμους. Χρήστες ουσιών με απειλούσαν, κρυμμένος στο πίσω κάθισμα κοίταζα ομάδες που έσπαγαν τζάμια αυτοκινήτων κι έκλεβαν. Δεν βαριέσαι, τα έχασα όλα. Δεν έχω πια τίποτα να φοβηθώ. Αλλά το μυαλό μου δεν φτάνει στην αυτοκτονία».

Στα 55 χρόνια του ο Λάμπρος έμεινε άστεγος. Εκλεισε ήδη πέντε μήνες ζωής στο δρόμο. «Δούλευα γυψάς σε οικοδομές. Εφόσον δεν υπήρχε δουλειά η εταιρεία απέλυσε 23 άτομα.

Ο Λάμπρος έχει δύο παιδιά, «μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να βρουν λύση. Οτι κινδυνεύουν κι αυτοί να μην καλύπτουν τις υποχρεώσεις τους. Ετσι μάζεψα ένα σάκο ρούχα, πήρα μια κουβέρτα και βρέθηκα στο αυτοκίνητο. Κοιμόμουν στο πίσω κάθισμα ψάχνοντας ταυτόχρονα για δουλειά».

«Σκέφτηκα να τελειώσω τη ζωή μου»

Υγιής, σαραντάρης και διπλωματούχος μάγειρας ο Παναγιώτης, που βρέθηκε κι αυτός στο δρόμο πρόσφατα, αφού έχασε τη δουλειά του: «Είναι δύσκολο, σκέφτηκα να βάλω τέλος στη ζωή μου. Ζεις χωρίς φαγητό, καθαριότητα, συνθήκες υγιεινής; Πλένομαι δύο φορές την εβδομάδα σε σπίτια φίλων. Με το συσσίτιο του δήμου και της Εκκλησίας υποσιτίζεσαι. Το φαγητό δεν τρώγεται. Ψαρόσουπα χωρίς ψάρι, ένα μπολάκι ζουμί κι ένα κομμάτι ψωμί. Αλλά είναι κάτι. Το βράδυ κρύβομαι, παρακολουθείς έναν πόλεμο με κακοποιούς και χρήστες ουσιών. Πολλές φορές βρέθηκα σε κίνδυνο. Σκότωσαν έναν άστεγο μπροστά στο δημαρχείο της Αθήνας. Δεν υπάρχει ασφάλεια».

Ο Παναγιώτης όταν έχασε τη δουλειά του έχασε και το σπίτι του αφού σταμάτησε να πληρώνει ένα εξάμηνο τις δόσεις του δάνείου: «Φέτος η κρίση επηρέασε και το δικό μου κλάδο. Απολύουν το προσωπικό και μαγειρεύουν οι ιδιοκτήτες. Με απέλυσαν και προσέλαβαν μια Αλβανίδα που μαγειρεύει, πλένει τα πιάτα και καθαρίζει το μαγαζί».

Εχει δύο αδέλφια, που «δεν με στήριξαν, γιατί τα βγάζουν δύσκολα πέρα. Η ελληνική οικογένεια δεν αντέχει πλέον το βάρος ενός ανέργου. Εμεινα έξι μήνες σε φίλους και μετά στο δρόμο. Βρήκα ένα ερειπωμένο σπίτι και μπήκα. Δεν θέλω να ενοχλώ και να γίνομαι βάρος σε άλλους.

«Φοβάμαι»

«Το χειμώνα κοιμόμουν σε νοσοκομεία, το καλοκαίρι στην πλατεία Συντάγματος. Καθημερινά παλεύεις με τον κίνδυνο. Φοβάμαι. Τώρα κοιμάμαι στην πλατεία Κεραμεικού. Με άλλους τέσσερις άστεγους. Οι δύο είναι νέες γυναίκες. Μόλις σε πάρει ο ύπνος σού κλέβουν ό,τι έχεις επάνω σου. Κι αυτό είναι το λιγότερο. Γιατί ξέρεις ότι μπορεί και να σε σκοτώσουν».

Στο Δήμο Περιστερίου εργαζόταν ο Παναγιώτης που βρέθηκε κι αυτός στο δρόμο στα πενήντα, τους τελευταίους οχτώ μήνες: «Εμεινα άνεργος όταν αντιμετώπισα πρόβλημα υγείας. Θα είμαι άστεγος μέχρι την επόμενη άνοιξη».

anon
10-08-11, 18:00
Μην πάτε μακριά. Ο νέος των 17 ετών ή οι γονείς του, πρέπει να αποφασίσουν για το εργασιακό του μέλλον, που συνήθως ξεκινά 10 χρόνια περίπου μετά. Σε 10 χρόνια εργασίας, θα έχουν περάσει 20 χρόνια συνολικά απο τοτε που έκανε τις επιλογές του. Οπως και προφητικά ο Τσάκωνας στην ταινία "Μάθε παιδί μου γράμματα" έτσι και εδώ, οι γενεές που τελειώνανε Λύκειο τέλος δεκαετίας 70, αρχές 80, σήμερα σαράντα-πενήντα, δεν θα μπορούσαν με τίποτε να ξέρουν ή να προδικάσουν τι θα συμβεί. Στην δεκαετία του 80 η πληροφορική ήταν κορυφή, οι καλύτεροι πηγενανε εκεί στην μια σχολή, και σήμερα κυριολεκτικά δεν έχει δουλειά ο τομέας και οι περισσότεροι βγάζουν ψίχουλα. Πωλητές που προκόψανε απλά γιατί είχανε επικοινωνιακό ταλέντο, έστω και ακαλλιέργητο, βγάζανε (και βγάζουνε) περισσότερα. Βέβαια πάντα μιλάμε για μισθωτούς.

Το αποτέλεσμα είναι εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων σε κάθε τομέα, ότι δεν μπορείς με χρονικό ορίζοντα 20+ χρόνων να γνωρίζεις τι θα συμβεί. Εαν το ήξερες σίγουρα θα έπαιζες κανα παράγωγο και θα πλούτιζες. Δεν ξέρεις. Σήμερα πχ μπορεί ο καρδιοχειρούργος ναναι εξαιρετικά προσοδοφόρα ειδικότητα, μεθαύριο να βγάλουν κάποιες θεραπείες ΧΨΖ, και τέρμα οι καρδιοχειρούργοι (το αυτο λένε για τους παθολόγους και τον διαβήτη, ότι η θεραπεία υπάρχει ήδη, αλλά φαρμακοβιομηχανίες και γιατροί δεν θέλουν να εκλείψει ο διαβήτης, βέβαια μπορεί ναναι και urban legend, αλλά επίσης καθηγητές γιατροί τα λένε αυτά όχι κάνας Λιακόπουλος). Χιλιάδες επαγγέλματα χρυσοπληρωμένα αλλοτινές εποχές, πλέον έχουν γίνει συνηθισμένα ή χειρότερα και απο συνηθισμένα, άρα δεν μπορείς να ξέρεις με τα σημερινά δεδομένα τι θα γίνει σε 20 και βάλε χρόνια, για να διασφαλίσεις την καλύτερη οικονομική σταδιοδρομία του παιδιού σου, ακόμα χειρότερα, να γνωρίζει το ίδιο το παιδί τι πρέπει να ακολουθήσει.

Burning Skies
10-08-11, 18:03
Σχετικα με το αρθρο ας ειναι καλα οι κυβερνησεις που εχουν αστεια επιδοματα ανεργιας και που εννοειται οτι δεν παρεχουν στεγη στους ανεργους.

MADx2
10-08-11, 18:15
Γιατί το μεγάλο κεφάλαιο δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο, δηλαδή να του εμποδίσουν να έχει την δυνατότητα ελεύθερα να επενδύει σε δουλειές όπου θέλει (βασικά Ασία που είναι σούπερ φθηνά τα μεροκάματα) και να πουλά σε δυτικό κόσμο, ο οποίος μέσω πιστώσεων βασικά ζεί ακόμα μια επίπλαστη ευμάρεια, και η οποία χρησιμοποιείται (οι πιστώσεις, τα δάνεια δηλαδή) προκειμένου να του πάρουν μετά την περιουσία του, αφού δεν θα έχει να πληρώσει, αφού δεν θα έχει δουλειά. Καλό ε;;;;;
;

αυτό δεν στέκει γιατί αν κινεζοποιηθούν όλοι που θα πουλάει μετά τα προιόντα το μεγάλο κεφάλαιο? Πως θα πουλά iphone αξιας κατασκευής 100 δολλάρια για 500?
Αυτή την στιγμή αν καταρρεύσει ο δυτικός κόσμος θα συμπαρασύρει και όλες τις αναπτυσσόμενες χώρες μαζί με την Κίνα η οποία κερδίζει λόγω των χαμηλών εργατικών.
Επίσης αν αυτό γίνει μαζικά νομίζεις δεν θα υπάρξουν εξεργέσεις και αναγκαστικά επιστροφή στον προστατευτισμό?

Ioanna123
10-08-11, 18:29
Συμφωνω με MADx2 και ας μην βγουν καποιοι (παλι) να πουν οτι "θα γινει σιγα-σιγα και με το μαλακο" διοτι υπαρχει μια κοκκινη γραμμη κατω απο την οποια δεν μπορεις πια να ζησεις και εξεγειρεσε.

Οσο γι' αυτους που υποστηριζουν οτι τα σημερινα 17χρονα ειναι ανιδεα?
α) Οχι δεν ειναι ;)
β) OK, δεν μπορεις να προβλεψεις σε οριζοντα 20ετιας αλλα ΣΑΦΩΣ και μπορεις να λαβεις υποψιν σου τι ειναι κορεσμενο και "πεθαμενο" σημερα. Οποτε για παραδειγμα, αφου ως Φιλολογος δεν προκειται να φτασεις πουθενα ή αφου υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες Δικηγοροι, εσυ γιατι πας να σπουδασεις κατι τετοιο? Απλα, δυο παραδειγματα απο τα πολλα κορεσμενα επαγγελματα και απο τις πολλες ανευ ουσιας σχολες που υπαρχουν.

Προσωπικη μου αποψη: ξερετε πως θα επρεπε να επιλεγει με τι θα αχοληθει στη ζωη του ενας νεος ανθρωπος στην Ελλαδα? Θα επρεπε να λεει μεσα του: ποσα χρηματα μου χρειαζονται μηνιαιως για να ζησω? Εστω 1400 ευρω! ΠΟΙΑ εργασια θα μου προσφερει τοσα?? ΑΥΤΗ! Μετα να λεει: ΑΥΤΗ η εργασια που θα κανω ποση παραπανω αξια θα μπορεσει να προσφερει?? Δηλαδη, περα απο αυτα που μου χρειαζονται, θα βγαινει και ενα παραπανω κερδος για το κοινο καλο? Ναι!

Ε, τοτε αυτο θα κανω! ΑΥΤΗ την εργασια θα διαλεξω! Για αυτην θα πολεμησω, θα σπασω, θα πετροβολησω! Και αν χρειαστει θα ρθεις και συ μαζι μου, διοτι θα τρως και συ απο μενα... Δε θα με χεις ουτε για βρωμυλο, ουτε για κηφινα ουτε για λαμογιο! Ουτε και γω! Μαζι θα παλευουμε για τα τιμια λεφτα που παραγουμε! ΟΧΙ για το χαρτζηλικακι που σου αφηνει ο κουμπαρος σου (ή ο μπαρμπα σου ο Κορωνιος) και το οποιο ΔΕΝ σου αξιζει καν! ;)

anon
10-08-11, 18:34
πλέον, και λόγω της ανεργίας που τρέχει με 20%, το μόνο σίγουρο για το μέλλον ειναι να κάνεις μια δική σου φάρμα νασαι τουλάχιστον αυτάρκης, εαν έχεις το κεφάλαιο αρχικά για να το κάνεις. Οποιοδήποτε επάγγελμα είναι κορεσμένο, και εαν δεν είναι και έχει καλά λεφτά, θαναι κορεσμένο πολύ πολύ γρήγορα. Σε ορίζοντα 20ετίας, είναι το μόνο βέβαιο. Διάλεξε επάγγελμα, όποιο θέλεις. Ολα, μα όλα, θα ειναι για έναν βασικό.

Οσο για το ότι που θα πουλάνε οι μεγάλοι κλπ κλπ κλπ.. Η πράξη δείχνει το αντίθετο. Οι μεγάλοι, οι πλούσιοι, είναι τόσο άπληστοι, που δεν βλέπουν μπροστά τους. Τα γεγονότα, οι βιαιότητες, ξεκινάνε απο την τεράστια ανισότητα πλούτου. Και όσο πάει το πράγμα μεγαλώνει. Η εξαθλίωση σε συνδιασμό με τα δάνεια, δίνει την δυνατότητα όλοι οι μικρομεσαίοι να χάσουν τις προσωπικές τους περιουσίες. Ποιός θα τις πάρει; Οι πλούσιοι... Πόσο μακριά θα τραβήξει αυτό; Δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι πολύ ακόμα. Γιαυτό και οι κυβερνήσεις επενδύουν στις δυνάμεις καταστολής. 1200 ειδικούς φρουρούς θα προσλάβει, αυξάνει και η θητεία!

MADx2
10-08-11, 18:55
πλέον, και λόγω της ανεργίας που τρέχει με 20%, το μόνο σίγουρο για το μέλλον ειναι να κάνεις μια δική σου φάρμα νασαι τουλάχιστον αυτάρκης, εαν έχεις το κεφάλαιο αρχικά για να το κάνεις. Οποιοδήποτε επάγγελμα είναι κορεσμένο, και εαν δεν είναι και έχει καλά λεφτά, θαναι κορεσμένο πολύ πολύ γρήγορα. Σε ορίζοντα 20ετίας, είναι το μόνο βέβαιο. Διάλεξε επάγγελμα, όποιο θέλεις. Ολα, μα όλα, θα ειναι για έναν βασικό.

Οσο για το ότι που θα πουλάνε οι μεγάλοι κλπ κλπ κλπ.. Η πράξη δείχνει το αντίθετο. Οι μεγάλοι, οι πλούσιοι, είναι τόσο άπληστοι, που δεν βλέπουν μπροστά τους. Τα γεγονότα, οι βιαιότητες, ξεκινάνε απο την τεράστια ανισότητα πλούτου. Και όσο πάει το πράγμα μεγαλώνει. Η εξαθλίωση σε συνδιασμό με τα δάνεια, δίνει την δυνατότητα όλοι οι μικρομεσαίοι να χάσουν τις προσωπικές τους περιουσίες. Ποιός θα τις πάρει; Οι πλούσιοι... Πόσο μακριά θα τραβήξει αυτό; Δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι πολύ ακόμα. Γιαυτό και οι κυβερνήσεις επενδύουν στις δυνάμεις καταστολής. 1200 ειδικούς φρουρούς θα προσλάβει, αυξάνει και η θητεία!

και φάρμα να κάνεις πάλι δεν είσαι αυτάρκης γιατί κάτι θα χρειαστείς να αγοράσεις αν οι τιμές σε αυτά που πουλάς είναι "χώμα" πως θα αγοράσεις αυτά που χρειάζεσαι?
Πλεον δεν είμαστε μεταπολεμικά που οι παππούδες μας αντάλλαζαν σιτάρι , κότες κτλ για παπούτσια και εκαιγαν το λιχνάρι. Το βιοτικό επίπεδο εχει ανέβει και δεν γίνεται να πέσει χαμηλά χωρίς εξεργέσεις.
Οι πλούσιοι δεν είναι χαζοί απλώς τώρα εφαρμόζουν το λεγόμενο stress test για να διαπιστώσουν τις αντοχές των πολιτών , αν δουν σημαντικές αναταραχές θα "λασκάρουν" τα μέτρα και τα χρέη και όλα. Δες παράδειγμα τι εγίνε στην Κινα με τις απεργίες που εκαναν σε καποια εργοστάσια , τελικά πήραν αύξηση αποδοχών. Επίσης κάπου διάβαζα ότι στην Κινα πάλι αρχίζουν να παρέχουν κάποιες ανέσεις στις αγροτικές περιοχές πχ κλιματιστικά , κουζίνες κτλ για να μειώσουν την διαφορά βιοτικού επιπέδου σε σχέση με τις πόλεις.
Αν αυξάνει η στρατιωτική θητεία αυτό γίνεται γιατί οι στρατευμένοι νέοι δεν μετέχουν στα ποσοστά ανεργίας....

Ioanna123
10-08-11, 18:55
Να γινεις καλλιεργητης ακουγεται ομορφο...

Και με κινησεις οπως το Σχέδιο παραχώρησης 3 εκατομμυρίων στρεμμάτων σε αγρότες και κτηνοτρόφους (http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231123275), ακουγεται και εφικτο, ακομα και αν με τους ορους του θυμιζει γελοια αγγελια Ελληνικης εταιριας Πληροφορικης... Ακομα και με αυτους τους ορους ομως δεν ειδα πουθενα να μπει καποια προυποθεση του στυλ: και για να επλεγεις υποχρεουσε στους 10 εργατες σου, οι 8 να ειναι Ελληνες ανεργοι, εγγεγραμμενοι στα μητρωα του ΟΑΕΔ...


Αλλα δεν βαριεσαι.

Ειδες τι γινεται στην Αγγλια? Απο τη μια στιγμη στην αλλη...?

Πατα τον κοσμο κατω και αμα ξυπνησουν τα ελεφαντακια....χε χε....χε...

Burning Skies
10-08-11, 18:59
Δεν ειναι ανιδεο ενα παιδι 17 χρονων αλλα συνενοχο. Ωραια πραγματα διαβαζουμε...

Παρεμπιπτοντως εγω μαλλον ειμαι ανιδεος διοτι παρολο που δεν ειμαι 17 δεν ξερω ποιο ειναι αυτο το επαγγελμα που θα μου προσφερει ΣΗΜΕΡΑ 1500 ευρω και θα βγαζω και επιπλεον κερδος για το κοινο καλο... Και να ηξερα ομως πιθανοτατα αυριο θα αλλαζαν αρδην τα πραγματα...

Ioanna123
10-08-11, 19:21
Δεν ξερω ποτε μιλησες τελευταια φορα με 17χρονο, ακομα και με 15χρονο, Burning Skies...

Επειδη εγω εχω καποια ξαδερφακια που κανουν διακοπες στο χωριο μου αυτη την περιοδο, να σου πω κατι? Με μια προταση ή με δυο-τρεις απλες (προτασεις) σου ξεδιπλωνουν την πραγματικοτητα στο αψε-σβησε! Και μετα ακολουθει η κλασσικη ατακα---> "αλλα και ΤΙ να κανεις???" Αυτα, για οσα δεν εχουν αποφασισει ακομη να μεταναστευσουν. Τα αλλα ξερουν.

Απο κει και περα, ολοι εμεις, ξερουμε την Ελληνικη πτυχιο-λαγνεια και σε τι ψυχικο αλλα και υλικο κοστος μπορει να οδηγησει... Αν οδηγουσε τουλαχιστον και σε ανταξια του κοπου της, Παραγωγη....να πεις ΟΚ! Αλλα ουτε κατα διανοια δεν οδηγει εκει. Σημερα, η πλειοψηφια σπουδαζει ξεροντας εξ αρχης οτι το παιχνιδι ειναι χαμενο, τουλαχιστον στην Ελλαδα. Οποτε, γιατι το κανει?! Για ενα χαρτι?

Την δουλεια (τις δουλειες) που θα σου (μας) αποφερει τοσα και περισσοτερα ψαχνουμε εδω.
Και σε τοσες σελιδες δεν εχει ειπωθει δυστυχως τιποτε το συγκεκριμενο. Αναμενομενο εως ενα βαθμο μιας και χρειαζεται η γνωση ειδικων παραμετρων.

Αλλα ελπιζα...και ελπιζω.

Burning Skies
10-08-11, 19:48
Χθες μιλησα με 17χρονο (αριστουχο). Και δεν ειχε ιδεα τι θα δηλωσει στο μηχανογραφικο, του χρονου ουτε τι θα κανει στη ζωη του.

Η ουσια ειναι οτι παραδεχθηκες οτι ΨΑΧΝΟΥΜΕ ποιες ειναι αυτες οι δουλειες. Ειμαστε ενηλικες με εμπειριες απο τη ζωη και ΤΙΣ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ. Επομενως πως γινεται και αποκαλεις συνενοχο το 17χρονο που δεν ξερει ποια επιλογη θα ειναι σωστη και ποια λαθος για τη ζωη του;

sdikr
10-08-11, 20:01
Χθες μιλησα με 17χρονο (αριστουχο). Και δεν ειχε ιδεα τι θα δηλωσει στο μηχανογραφικο, του χρονου ουτε τι θα κανει στη ζωη του.

Η ουσια ειναι οτι παραδεχθηκες οτι ΨΑΧΝΟΥΜΕ ποιες ειναι αυτες οι δουλειες. Ειμαστε ενηλικες με εμπειριες απο τη ζωη και ΤΙΣ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ. Επομενως πως γινεται και αποκαλεις συνενοχο το 17χρονο που δεν ξερει ποια επιλογη θα ειναι σωστη και ποια λαθος για τη ζωη του;

Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.

Συνήθως αυτό που ακούς, είναι, γιατρός, έμπορος, και δουλειές με καλά γκαφρά, δύσκολα κάποιος θα σου πει αγρότης ή κάτι άλλο
Αλήθεια ποιος δήλωνε πριν μερικά χρόνια Υδραυλικός;

Ioanna123
10-08-11, 21:54
Χθες μιλησα με 17χρονο (αριστουχο). Και δεν ειχε ιδεα τι θα δηλωσει στο μηχανογραφικο, του χρονου ουτε τι θα κανει στη ζωη του.

Η ουσια ειναι οτι παραδεχθηκες οτι ΨΑΧΝΟΥΜΕ ποιες ειναι αυτες οι δουλειες. Ειμαστε ενηλικες με εμπειριες απο τη ζωη και ΤΙΣ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ. Επομενως πως γινεται και αποκαλεις συνενοχο το 17χρονο που δεν ξερει ποια επιλογη θα ειναι σωστη και ποια λαθος για τη ζωη του;

Νομιζω το εξηγησα παραπανω αυτο :)
(Οποτε, σταματα να ψαχνεσαι :) )

Οπως ειπα και παραπανω, η επιλογη ενος λαθεμενου δρομου μας οδηγει σε λαθος διεκδικησεις. Ειπα για παραδειγμα οτι ο υιος του φαρμακοποιου ποτε δεν θα πει ‘‘μα ΤΙ τεραστια μαλακια να εχει η Θεσσαλονικη σχεδον ιδια φαρμακεια με την Αυστρια! ΤΙ κανω εγω εδω????"....Δεν θα το πει αυτο...αλλα θα πεταει πετρες για τα ‘κεκτημενα του’...
Παρομοιως και η αδιοριστη φιλολογουχος της οποιας θα της τυχει μια συμβασουλα...πετρες θα πεταει κι αυτη ευελπιστωντας στην μονιμοποιηση... και παρομοιως αρκετοι αλλοι που θα σου κανουν εσενα (του μεγαλουπολιτη που λεει ο λογος), την ζωη μαυριδερη. Αλλα ακομα και αν απλα τους εχεις διπλα σου να περπατουν, ολοι αυτοι, με το κεφαλι κατω, προδομενοι, καλυτερο ειναι νομιζεις? Μιζερια σκετη ειναι ;)

Γι’ αυτο, μην αρπαζεσαι με αυτα που ειπα για τους 17χρονους.

Αλλα φερε καμμια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ στην συζητηση.

:)

........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 99 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Χθες μιλησα με 17χρονο (αριστουχο). Και δεν ειχε ιδεα τι θα δηλωσει στο μηχανογραφικο, του χρονου ουτε τι θα κανει στη ζωη του.

Η ουσια ειναι οτι παραδεχθηκες οτι ΨΑΧΝΟΥΜΕ ποιες ειναι αυτες οι δουλειες. Ειμαστε ενηλικες με εμπειριες απο τη ζωη και ΤΙΣ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ. Επομενως πως γινεται και αποκαλεις συνενοχο το 17χρονο που δεν ξερει ποια επιλογη θα ειναι σωστη και ποια λαθος για τη ζωη του;

Και για να σε καλυψω εντελως -χωρις καμμια διαθεση αντιπαραθεσης, παντα- να προσθεσω πως ειναι απολυτως φυσιολογικο να μην ξερει ο 17αρης τι θα του ξημερωσει στην Ελλαδα του 2011! Αν ομως επιλεξει να θεσει τον εαυτο του στην μακρα λιστα των ηδη κορεσμενων και αδιεξοδων επαγγελματων, ετσι οπως τα εχει απαξιωσει η Ελληνικη πρακτικη, ε τοτε ειναι που -ασυνειδητα στην αρχη και συνειδητα αργοτερα- γινεται συνενοχος και συμμετοχος στην διαιωνιση της αρρωστιας...

Αντι λοιπον να επιλεξει να γινει αλλο ενα καρκινικο κυτταρο, ας προσπαθησει να γινει ενα υγιες που θα δρα υπερ του Ελληνικου σωματος και οχι υπερ καποιου ξενου σωματος, μακρια καπου αλλου.

jose_ee1985
10-08-11, 22:28
Αν ομως επιλεξει να θεσει τον εαυτο του στην μακρα λιστα των ηδη κορεσμενων και αδιεξοδων επαγγελματων, ετσι οπως τα εχει απαξιωσει η Ελληνικη πρακτικη, ε τοτε ειναι που -ασυνειδητα στην αρχη και συνειδητα αργοτερα- γινεται συνενοχος και συμμετοχος στην διαιωνιση της αρρωστιας...

Αντι λοιπον να επιλεξει να γινει αλλο ενα καρκινικο κυτταρο, ας προσπαθησει να γινει ενα υγιες που θα δρα υπερ του Ελληνικου σωματος και οχι υπερ καποιου ξενου σωματος, μακρια καπου αλλου.

Που να το ξέρει αυτό ένας 17χρονος; Δεν είναι η δουλειά του, είναι των γονέων κ του εκπαιδευτικού συστήματος (στο δεύτερο γελάμε δυνατά). Άρα ούτε συνένοχο μπορείς να τον θεωρήσεις ούτε τπτ ανάλογο.

Ioanna123
10-08-11, 22:46
Που να το ξέρει αυτό ένας 17χρονος; Δεν είναι η δουλειά του, είναι των γονέων κ του εκπαιδευτικού συστήματος (στο δεύτερο γελάμε δυνατά). Άρα ούτε συνένοχο μπορείς να τον θεωρήσεις ούτε τπτ ανάλογο.

Το ξερει.
Τα ξερει.

Μια χαρα τα ξερει, οπως τα ηξερες κι εσυ, κι εγω. Και ολοι οι υπολοιποι που μεγαλωνουν στην Ελλαδα. (Ελπιζω κι εσυ). Ισως...μαλλον συνηθως, δεν ξερει τις ακριβεις λεπτομερειες. Με νουμερα και αιτιολογιες. Παραδειγμα: γιατι η Πληροφορικη στην Ελλαδα ειναι για τον π...τσο? Ε, αυτο δεν το ξερει. Ξερει ομως οτι ειναι. Οποτε ΑΝ επιλεξει να την σπουδασει με την ελπιδα να καταληξει...καθηγητης στα Γυμνασια (ενω ξερει οτι και το καθηγητηλικι ειναι για τον π...εχμ!) ε τοτε...αλλη μια ζωη παει στραφι...

ps1: ας μου συγχωρεθουν οι σκληρες εκφρασεις αλλα καποια στιγμη πρεπει να ξυπνησουμε! Κανεις δεν ειναι "παιδακι" και στο κατω-κατω, παλια διαβαζω ο αλλος ειχε οικογενεια στα 22 του!

ps2: χρησιμοποιω ως παραδειγμα την Πληροφορικη επειδη εδω ειναι tech site και "τα ξερετε". Την Πληροφορικη την εχω σε υψηλοτατη εκτιμηση! Για παραδειγμα ξερω αρκετα για τo PC μου και συνεχως ψαχνομαι! Ενω πχ...δεν ξερω τιποτα για την παροχη Πρωτων Βοηθειων... χμμ...

Burning Skies
11-08-11, 03:09
Που να το ξέρει αυτό ένας 17χρονος; Δεν είναι η δουλειά του, είναι των γονέων κ του εκπαιδευτικού συστήματος (στο δεύτερο γελάμε δυνατά). Άρα ούτε συνένοχο μπορείς να τον θεωρήσεις ούτε τπτ ανάλογο.

Ετσι ακριβως. Στην τελικη μεσα σε ενα τοσο αβεβαιο περιβαλλον δεν μπορει να μεινει με μια τεχνη. Θα προσπαθησει να παρει και ενα πτυχιο (και ας ειναι εδω κορεσμενο) για να εχει καποιο εφοδιο να βγει εξω αν στραβωσουν ολα. Δηλαδη ειναι σωφρον να τζογαρει σε κατι νεο και αν φαει τα μουτρα του μετα να μην εχει εναλλακτικες;

anon
11-08-11, 10:06
Κανείς δεν φταίει ούτε είναι θέμα συνενοχής. Την εποχή που τέλειωνα εγώ Λύκειο (83/84) υπήρχε μόνο μια σχολή πληροφορικής (η Μηχανικών Η/Υ Πάτρας) και ήταν γνωστό ότι όποιος εκείνη ακριβώς την εποχή είχε πτυχίο πληροφορικής, έβγαζε καλά λεφτά. Για παράδειγμα ο sysadmin στο mainframe του πανεπιστημίου έπαιρνε περισσότερα απο τους καθηγητές! Οταν βγήκαμε στην αγορά εργασίας, δεν υπήρχε αυτό, είχε ήδη κορεστεί ο χώρος, όχι απο πτυχιούχους πληροφορικής (ακόμα δεν είχαν βγεί αρκετοί απο τις νεοιδρυθείσες σχολές), αλλά απο τους αυτοδίδακτους ή με σεμινάρια καταρτισμένους ή απο τις ιδιωτικές σχολές τύπου Ξυνή κλπ. Ηδη ήταν πολλοί, πάρα πολλοί, και απλά όσο περνούσε ο καιρός το πράγμα ξεχείλωσε. Ομοια μπορούν να σας αναφέρουν και άλλες περιπτώσεις, πχ γυμναστών που τότε 84/85 βρίσκανε αμέσως δουλειά (ιδιωτικό ή δημόσιο) και σε μένα χρόνια κυνηγούσαν μύγες. Οτι είναι επίκαιρο, νέο, με καλές αμοιβές, το μόνο βέβαιο είναι ότι δεν θα είναι έτσι σε 10+ χρόνια, μιας και ολοι θα τρέξουν να προλάβουν να εκμεταλλευτούν την "ευκαιρία". Πριν 30+ χρόνια η ειδικότητα πχ του ενδοκρινολόγου ήταν σπάνια, και λέγανε ότι αυτοί βγάζουνε λεφτά, κλπ κλπ κλπ... Σήμερα είναι μια απλή ειδικότητα, θαλεγα χειρότερα απο άποψη αποδοχών απο τις κλασσικές ιατρικές καλές ειδικότητες (χειρούργος, πλαστικός, νευροχειρούργος).

opener
11-08-11, 10:25
Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??
Για να εχουμε αναπτυξη, εγω προτεινω οτι και η :clap: Πασοκαρα :clap: =>
Καθε 2-3 μηνες, μειωση μισθων και συνταξεων καθως και αυξηση ΦΠΑ. :oneup:


Τα μηνύματα είναι εξόχως ανησυχητικά: τα ραβασάκια της εφορίας δεν παίρνουν απάντηση, ο ΦΠΑ δεν κατατίθεται, οικοδομική δραστηριότητα δεν υπάρχει, η ανεργία αυξάνεται, το χρηματιστήριο καταρρέει και ξένες επενδύσεις δε φαίνονται στον ορίζοντα ούτε με τηλεσκόπιο. Ο αρμόδιος υπουργός, Ευ. Βενιζέλος, επιμένει να δηλώνει αισιόδοξος, ξέρει, όμως, ότι το εγχείρημά του κρέμεται από μία κλωστή.

Και δεν είναι η άρνηση των δημοσίων υπαλλήλων να εισπράξουν φόρους αυτή που δημιουργεί το πρόβλημα. Είναι η πραγματικότητα. Πως οι πολίτες δεν έχουν λεφτά. Γιατί οι φόροι αυξήθηκαν και τα εισοδήματα μειώθηκαν. Τόσο απλό, που όμως δεν το έλαβαν υπόψιν ούτε στην κυβέρνηση, ούτε στις Βρυξέλλες.

Αν σε αυτό το δεδομένο συνυπολογιστεί και η επακόλουθη κοινωνική ένταση, τότε το μίγμα γίνεται εκρηκτικό. Οι φοιτητές έχουν δηλώσει πως τον Σεπτέμβριο θα είναι στους δρόμους, οι αγανακτισμένοι έχουν ανανεώσει το ραντεβού τους για τη ΔΕΘ, ενώ οι ιδιοκτήτες ταξί δεν έχουν καταθέσει οριστικά τα όπλα. Σε αυτούς θα προστεθούν και οι εργαζόμενοι από όποια δημόσια επιχείρηση οδηγηθεί σε ιδιωτικοποίηση. Ειδικά το συνδικάτο της ΔΕΗ απειλεί με… Κιούγκι.

Σε αυτό το πλαίσιο μόνη λύση είναι το ξένο χρήμα. Από το ΕΣΠΑ και άμεσες επενδύσεις. Η αγορά χρειάζεται ενέσεις ρευστότητας, αλλιώς δε θα μπορέσει να εφαρμοστεί το δημοσιονομικό πρόγραμμα της κυβέρνησης. Για αυτό ο Μ. Χρυσοχοΐδης τρέχει να αλλάξει τους όρους χορήγησης των ευρωπαϊκών κονδυλίων. Γιατί, όσο και να κόψουν πλέον στην υγεία ο Α. Λοβέρδος και στην ασφάλιση ο Γ. Κουτρουμάνης δε θα έχει κανένα αντίκρισμα.

Ξένες επενδύσεις θα έρθουν αν τρέξει το πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων και ολοκληρωθεί το φορολογικό πλαίσιο. Γιατί, οι ξένοι θέλουν να ξέρουν τι πωλείται, αν υπάρχει κοινωνική συναίνεση και τι θα πληρώσουν. Για να μπουν και να μείνουν.

http://www.newpost.gr/post/66907/K%CF%81%CE%B1%CF%87-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CF%86%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%AD%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7/

Μαύρη τρύπα 4,5 δισ. κάτω από το... χαλί

Σαν από... θαύμα έκλεισε η τρύπα του Προϋπολογισμού στα στοιχεία που ανακοίνωσε χθες το υπουργείο Οικονομικών, καθώς «μετέφεραν» για το τελευταίο 5μηνο ό,τι... περίσσευε.

Τα στοιχεία δείχνουν ότι κρύβεται πίσω από τις... κουρτίνες μία «τρύπα» 4,5 δισ. ευρώ που προοιωνίζεται νέο μεγάλο μαχαίρι στις δαπάνες (μισθοί, επενδύσεις και επιδοτήσεις) από Σεπτέμβριο για να μην ξεφύγει το έλλειμμα του κρατικού προϋπολογισμού, που ήδη φτάνει στα 15,5 δισ. ευρώ, έναντι ετήσιου στόχου 19,8 δισ. ευρώ.
....
http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=300824

Ioanna123
11-08-11, 11:36
Ετσι ακριβως. Στην τελικη μεσα σε ενα τοσο αβεβαιο περιβαλλον δεν μπορει να μεινει με μια τεχνη. Θα προσπαθησει να παρει και ενα πτυχιο (και ας ειναι εδω κορεσμενο) για να εχει καποιο εφοδιο να βγει εξω αν στραβωσουν ολα. Δηλαδη ειναι σωφρον να τζογαρει σε κατι νεο και αν φαει τα μουτρα του μετα να μην εχει εναλλακτικες;

Η δυστυχια (μιλαμε για πραγματικη δυστυχια ομως!) ειναι οτι το "Θα προσπαθησει να παρει και ενα πτυχιο" δεν ειναι το ιδιο με το "ας αγορασω και ενα δευτερο πουκαμισο" ή "ακομα μια φουστιτσα, να υπαρχει!"... Απαιτει κοπους χρονων και πολυ χρημα (τελικα). Βαρη πολλες φορες ασηκωτα, τα οποια θα αποφευγονταν ΑΝ υπηρχε η πραγματικη κνισαρα κατα τη διαρκεια του γυμνασιου/λυκειου -οι εξετασεις στις οποιες εχει αναφερθει ο Anon- ή ΑΝ υπηρχε τουλαχιστον στοιχειωδης επαγγελματικος προσανατολισμος = "ελα παιδακι μου να σου πω τι παιζεται..."

Επισης, ας μην ξεχναμε οτι πολλες "τεχνες" σημερα (απο το "μαθε μια τεχνη και αστηνε") προυποθετουν σοβαρη σπουδη.

Τελος, για οποιον σκεφτεται σοβαρα να δουλεψει στο εξωτερικο δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το να σπουδασει στην χωρα που ενδιαφερεται να μεταναστευσει! Σου αρεσει κοριτσι μου η Αυστραλια? Πηγαινε κατευθειαν εκει για σπουδες! Μια χαρα θα τακτοποιηθεις! :oneup:

........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 7 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κανείς δεν φταίει ούτε είναι θέμα συνενοχής. Την εποχή που τέλειωνα εγώ Λύκειο (83/84)....

Αν τωρα ειχαμε 1993/94, να παραδεχτω αυτο που λες! Αλλα αν εν ετη 2011 δεν εχει καταλαβει ακομα ο νεος οτι Πληροφορικη στην Ελλαδα = Mπαφος :1000ballo ... ε...ουτε τοτε δεν φταιει "κανεις"?! :what:

........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 14 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για να εχουμε αναπτυξη, εγω προτεινω οτι και η :clap: Πασοκαρα :clap: =>
Καθε 2-3 μηνες, μειωση μισθων και συνταξεων καθως και αυξηση ΦΠΑ. :oneup:

Ελα να δουμε απο που θα κουρεψουμε το αυγο:

-- Η "Πασοκαρα" ή ο οποιοσδηποτε αλλος, απο που να τους πληρωσει οταν δεν παραγουν σχεδον τιποτα? Απο που να δανειστει πια?

Μακαρι να ηταν το προβλημα η "Πασοκαρα" ή το οποιοδηποτε πολιτικο κομμα! Τους αλλαζαμε και τελειωναμε! Η κοινωνια μας ειναι το προβλημα (δυστυχως)...

opener
11-08-11, 11:52
οποια θα αποφευγονταν ΑΝ υπηρχε η πραγματικη κνισαρα κατα τη διαρκεια του γυμνασιου/λυκειου
κνι η κρη;
http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%BA%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%AC%CF%81%CE%B1&dq=
http://www.komvos.edu.gr/dictonlineplsql/simple_search.display_all_lemmas?the_lemma_id_TR=23648&the_lemma_id_KR=&the_lemma_id_GEO=
---------------
http://www.komvos.edu.gr/dictonlineplsql/simple_search.display_all_lemmas?the_lemma_id_TR=&the_lemma_id_KR=13385&the_lemma_id_GEO=


........Auto merged post: opener πρόσθεσε 13 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ελα να δουμε απο που θα κουρεψουμε το αυγο:

-- Η "Πασοκαρα" ή ο οποιοσδηποτε αλλος, απο που να τους πληρωσει οταν δεν παραγουν σχεδον τιποτα? Απο που να δανειστει πια?
Ποιος τους εκαμε να μην παραγουν τιποτα; Ποιος σταματησε την αγροτικη παραγωγη και οχι μονο;
Ποιος δημιουργησε τις στρατιες των κηφηνων;
Εγω η μηπως η Πασοκαρα (βλεπε ΕΟΚικες επιδοτησεις ;) και οχι μονο.....)


Μακαρι να ηταν το προβλημα η "Πασοκαρα" ή το οποιοδηποτε πολιτικο κομμα! Τους αλλαζαμε και τελειωναμε! Η κοινωνια μας ειναι το προβλημα (δυστυχως)...
Αυτονοητο.
Η Πασοκαρα δεν βγηκε απο μονη της, η κοινωνια την ψηφισε......

Πλερω (ολοι μας, δικαια και αδικα) λοιπον τωρα τον λογαριασμο.....

Ioanna123
11-08-11, 11:52
κνι η κρη;
http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%BA%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%AC%CF%81%CE%B1&dq=
http://www.komvos.edu.gr/dictonlineplsql/simple_search.display_all_lemmas?the_lemma_id_TR=23648&the_lemma_id_KR=&the_lemma_id_GEO=
---------------
http://www.komvos.edu.gr/dictonlineplsql/simple_search.display_all_lemmas?the_lemma_id_TR=&the_lemma_id_KR=13385&the_lemma_id_GEO=

..............

opener
11-08-11, 12:08
@ Ioanna123,
Μιας και κανεις παραθεση δικο μου μηνυμα μαζι με την φωτο,
το δακτυλο να το βαλει (αυτος, καθως και οι υποστηρικτες του ;) ) στους green guards που ξερει (και που αναφερα προηγουμενως) κι οχι σε μενα.

anon
11-08-11, 13:00
Nα απομυθοποιήσουμε μερικές "παραδοχές"

1. Ο Επαγγελματικός Προσανατολισμός είναι να σου δώσει τις γνωσεις τι είναι το κάθε επάγγελμα, τι απαιτήσεις έχει, και ίσως σε τι κατάσταση βρίσκεται σήμερα, προκειμένου με τις περισσότερες αυτές πληροφορίες, να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή για το τι σου αρέσει ή θέλεις να κάνεις τελικα. Ο ΣΕΠ δεν μπορεί ούτε πρόκειται (και σε κανένα κράτος δεν γίνεται αυτό) να διασφαλίσει την επαγγελματική σταδιοδρομία κάποιου, ειδικά μετα απο 10-20 χρόνια ή περισσότερο! Οπότε ας είμαστε σοβαροί, ναι μεν χρειάζεται καλύτερο ΣΕΠ, αλλά αυτό έχει σκοπό να βρεί τον δρόμο του ο νέος και όχι να τον διασφαλίσει επαγγελματικά. Επαγγελματική διασφάλιση δια βίου είναι κάτι που δεν νομίζω να σας αρέσει, μιας και ήταν μέτρο κομμουνιστικών καθεστώτων... Και δεν θέλουμε κομμουνισμό, έτσι δεν είναι;;;;;

2. Σπουδές έξω και μένεις έξω... Ναι, αλλά για να πετύχεις έξω, πρέπει να το αξίζεις. Ακούμε για χιλιάδες έλληνες που διαπρέπουν στο εξωτερικό, και μπράβο τους. Δεν ακούγεται όμως για τους πολύ περισσότερους που πάνε με όνειρα και φιλοδοξίες έξω, αλλά δυστυχώς τα μόνα εφόδια και ταλέντα που έχουν είναι τα όνειρα και οι φιλοδοξίες. Δεν πετυχαίνουν όλοι, για την ακρίβεια ούτε καν οι μισοί. Επίσης πολλοί αναγκάζονται να γυρίσουν πίσω για οικογενειακούς / προσωπικούς λόγους. Ακόμα και νέοι χωρίς υποχρεώσεις βρίσκονται σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση όταν είναι αναγκασμένοι να βρίσκονται μακριά και οι δικοί τους να υποφέρουν συνήθως απο λόγους υγείας και να μην μπορούν να συνδράμουν ή να βοηθήσουν ψυχολογικά. Χώρια που απώλεια ενός δικού σου ανθρώπου πχ του γονιού σου, ενώ είσαι στα ξένα, χωρις να είσαι δίπλα του στις τελευταίες στιγμές, πολλές φορές ούτε καν στην κηδεία, είναι φορτίο μεγάλο και δυσβάσταχτο (έχω φίλους που το τραβάνε το ζόρι αυτό και πραγματικά ώρες ώρες είναι έτοιμοι να τα βροντήξουν όλα). Για πολλούς λοιπόν αυτά τα προβλήματα είναι τέτοια που δεν μπορούν να ρίξουν μαύρη πέτρα πίσω τους, και παραμένουν εγκλωβισμένοι στην Ελλαδίτσα μας, παρόλο που θα μπορούσαν να διαπρέψουν στο εξωτερικό. Εν κατακλείδι, δεν πετυχαίνουν όλοι, αλλά ένα μικρό ποσοστό, και πολλοί δεν μπορούν για προσωπικούς λόγους να παραμείνουν έξω, και παρόλο που ίσως θέλαν να μείνουν και να διαπρέψουν στα ξένα, τελικά ξαναγυρίζουν στον τόπο τους.

3. Σήμερα δεν καταλαβαίνει ο νέος ότι Πληροφορική (ή όπου πληροφορική βάλε ότι θές) είναι μπάφος; Ας το πάρουμε ανάποδα. Τι δεν είναι; Ποιά σχολή, έστω και με τα σημερινά κριτήρια (και όχι των μετά 20 έτη) σου προσφέρει επαγγελματική σταδιοδρομία και καταξίωση; Για να σκεφτώ.... Προσωπικά μόνο την Ιατρική βλέπω, και σε αυτή όχι όλους επιτυχημένους, αλλά πολύ λίγους που με το έργο τους, την δουλειά τους, τις διασυνδέσεις τους, ίσως και λίγη (ή πολύ) τύχη θα γίνουν μεγαλογιατροί και θα βγάλουν πολύ χρήμα, βέβαια μετά τα 40 τους συνήθως. Και βέβαια δεν μπορούν να γίνουν όλοι οι γιατροί.

Τι να σπουδάσεις; Πολυτεχνείο; Πολιτικός μηχανικός, ηλεκτρολόγος μηχανικός, χημικός μηχανικός, αρχιτέκτονας; Φυσικός, χημικός, μαθηματικός, βιολόγος (WTF???), γεωλόγος (WTF????????) Εαν απορίψουμε τις περιπτώσεις διορισμού ως εκπαιδευτικού, οι πιθανότητες να βρεί κάποιος δουλειά ως μισθωτός στην ειδικότητά του τείνει προς το μηδέν... Πληροφορικάριος; Συ είπας, δεν έχει μέλλον (το ίδιο λέω και εγώ). Νοσοκόμος; Μόνο με διορισμό σε δημόσιο, και το δημόσιο έχει κόψει τους διορισμούς.. Το ίδιο Δάσκαλος, γυμναστής (ελάχιστα ιδιωτικά γυμναστήρια έχουν μείνει, και συνήθως γυμνάστριες σε αερομπικ αρκεί ναναι καλίγραμμες κοπέλες με εμπειρία και όχι γυμνάστριες γυμναστικής ακαδημίας που θέλουν και περισσότερα), μόνο στο δημόσιο και διορισμοί τέλος! Βρεφονηπιοκόμος κλπ μια απο τα ίδια. Μην πιάσω Φιλοσοφική, Θεολογική, Ξένες Γλώσσες κλπ. Οσο δε για τις σπουδές οικονομικών, με την αυτοματοποίηση και μηχανογράφηση και απλοποίηση όσο πάει χρειάζεται λιγότερος κόσμος. Νομική; Εχουμε τους περισσότερους δικηγόρους ανα κάτοικο σε όλη την Ευρώπη. Κάποιοι πολύ λιγοι θα πετυχουν ως μεγαλοδικηγόροι, συνήθως οι γόνοι μεγαλοδικηγόρων, οι άλλοι θα φυτοζωούν. Ιατρική; Τα είπα παραπάνω...

Αρα; Οσον αφορά με σπουδές, δεν υπάρχει ούτε μια σχολή που να σε διασφαλίζει επαγγελματικά. Απο την μια ο μεγάλος αριθμός αποφοίτων, έχει κάνει το πτυχίο κουρέλι, και αυτό είναι συνειδητή επιλογή, και τη επαγγελματική σταδιοδρομία όνειρο απατηλό, στην πληθώρα ανέργων πτυχιούχων. Νάσαι σίγουρη, ότι εαν οι πληροφορικάριοι (ή οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα) ήταν απειροελάχιστοι, θα είχαν και όλοι δουλειά και μάλιστα πολύ καλά αμοιβόμενη. Η υπερπαραγωγή πτυχιούχων οδηγεί σε φθηνό εργατικό δυναμικό στον τομέα των πτυχιούχων.

Ioanna123
11-08-11, 15:04
Anon, κατ' αρχην να σε ευχαριστησω που συμμετεχεις στο θεμα! Οι υπολοιποι οπως φαινεται εχουν παει για τα μπανια τους. Ελπιζω και ευχομαι, μεταξυ των μακροβουτιων, να ακουσαν για την Εκτίναξη της ανεργίας στο 16,6% (και το) νέο ιστορικό υψηλό (που) σημειώθηκε τον Μάιο (http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231123618).

Ας απομυθοποιήσουμε τωρα μερικές "παραδοχές"



1. Ο Επαγγελματικός Προσανατολισμός είναι να σου δώσει τις γνωσεις τι είναι το κάθε επάγγελμα, τι απαιτήσεις έχει, και ίσως σε τι κατάσταση βρίσκεται σήμερα, προκειμένου με τις περισσότερες αυτές πληροφορίες, να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή για το τι σου αρέσει ή θέλεις να κάνεις τελικα. Ο ΣΕΠ δεν μπορεί ούτε πρόκειται (και σε κανένα κράτος δεν γίνεται αυτό) να διασφαλίσει την επαγγελματική σταδιοδρομία κάποιου, ειδικά μετα απο 10-20 χρόνια ή περισσότερο! Οπότε ας είμαστε σοβαροί, ναι μεν χρειάζεται καλύτερο ΣΕΠ, αλλά αυτό έχει σκοπό να βρεί τον δρόμο του ο νέος και όχι να τον διασφαλίσει επαγγελματικά. Επαγγελματική διασφάλιση δια βίου είναι κάτι που δεν νομίζω να σας αρέσει, μιας και ήταν μέτρο κομμουνιστικών καθεστώτων... Και δεν θέλουμε κομμουνισμό, έτσι δεν είναι;;;;;


Μα, ΑΝ εστω εκανε αυτα που αναφερεις ο ΣΕΠ, αν σου εκανε εστω μια νυξη του σε τι κατασταση βρισκεται σημερα ο εκαστοτε κλαδος, τοτε εκατομμυρια παιδακια -και οι γονεις τους- θα γλιτωναν απο ενα σωρο οικονομικα, ψυχολογικα και κοινωνικα προβληματα! Και δεν ειπε κανεις (και κυριως εγω) οτι πρεπει οι ΣΕΠ-αδες να γινουν mediums και να προβλεπουν το μελλον! Ας πουν αυτοι την ΑΛΗΘΕΙΑ για το τι παιζεται σημερα στα "hot" επαγγελματα (:rofl:) και μετα ας...νιψουν τας χειρας τους! Στο κατω-κατω και οι γονεις μυαλο εχουν, οπως και τα παιδια τους (και μαλιστα πολυ περισσοτερο απ' οτι φανταζονται καποιοι!) Αλλιως...γουσταρεις να εισαι και εσυ νεαρε - νεαρα μου ο ενας απο τους 2 ανεργους νεους κατω των 25, σημερα?!?! AN γουσταρεις, τραβα 'κει και φυτευε! ;)




2. Σπουδές έξω και μένεις έξω... Ναι, αλλά για να πετύχεις έξω, πρέπει να το αξίζεις. Ακούμε για χιλιάδες έλληνες που διαπρέπουν στο εξωτερικό, και μπράβο τους. Δεν ακούγεται όμως για τους πολύ περισσότερους που πάνε με όνειρα και φιλοδοξίες έξω, αλλά δυστυχώς τα μόνα εφόδια και ταλέντα που έχουν είναι τα όνειρα και οι φιλοδοξίες. Δεν πετυχαίνουν όλοι, για την ακρίβεια ούτε καν οι μισοί. Επίσης πολλοί αναγκάζονται να γυρίσουν πίσω για οικογενειακούς / προσωπικούς λόγους. Ακόμα και νέοι χωρίς υποχρεώσεις βρίσκονται σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση όταν είναι αναγκασμένοι να βρίσκονται μακριά και οι δικοί τους να υποφέρουν συνήθως απο λόγους υγείας και να μην μπορούν να συνδράμουν ή να βοηθήσουν ψυχολογικά. Χώρια που απώλεια ενός δικού σου ανθρώπου πχ του γονιού σου, ενώ είσαι στα ξένα, χωρις να είσαι δίπλα του στις τελευταίες στιγμές, πολλές φορές ούτε καν στην κηδεία, είναι φορτίο μεγάλο και δυσβάσταχτο (έχω φίλους που το τραβάνε το ζόρι αυτό και πραγματικά ώρες ώρες είναι έτοιμοι να τα βροντήξουν όλα). Για πολλούς λοιπόν αυτά τα προβλήματα είναι τέτοια που δεν μπορούν να ρίξουν μαύρη πέτρα πίσω τους, και παραμένουν εγκλωβισμένοι στην Ελλαδίτσα μας, παρόλο που θα μπορούσαν να διαπρέψουν στο εξωτερικό. Εν κατακλείδι, δεν πετυχαίνουν όλοι, αλλά ένα μικρό ποσοστό, και πολλοί δεν μπορούν για προσωπικούς λόγους να παραμείνουν έξω, και παρόλο που ίσως θέλαν να μείνουν και να διαπρέψουν στα ξένα, τελικά ξαναγυρίζουν στον τόπο τους.


Παντως εγω προσωπικα δεν ξερω κανενα που να πηγε εξω και να γυρισε, νικημενος. Βεβαια να παραδεχτω οτι τα ατομα του περιβαλλοντος μου σπουδασαν εξω και μενουν εκει, ηδη απο καποιες αλλες εποχες... Νομιζω ομως οτι τα βλεπουμε πολυ "ελιτιστικα" τα πραγματα οταν λεμε "για να πετύχεις έξω, πρέπει να το αξίζεις". Σαφεστατα, στο εξωτερικο δεν θα ισχυει για σενα ο μπαρμπας απο την Κορωνη (για τους locals θα ισχυει), αλλα και παλι: θα εχεις μηπως ποτε σου στην Ελλαδα τις ευκαιριες που θα σου δινονταν στο εξωτερικο(*)?! Επισης, επαναλαμβανω!! ΔΕΝ θα πρεπει να σκεφτομαστε αποκλειστικα και μονο οτι επιτυχια στο εξωτερικο σημαινει "γινομαι καποιος μεγαλος και τρανος και τα τρελο-κονομω!" Διοτι ετσι ειναι αγαπητοι μου--> Η Ελλαδα σημερα ΔΕΝ σου επιτρεπει ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ!! Και αν το επιτρεπει ακομη σε καποιους, περιμενετε λιγουλακι να κοπουν οι μαϊμουδο-αναπηρικες και ΣΙΑ, και μετα θα δειτε!
Στο εξωτερικο(*) μπορεις τουλαχιστον ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ!
Και επιβιωνοντας ΙΣΩΣ καταφερεις να βοηθησεις χειροπιαστα και την αρρωστη μητερα σου ή να "τραβηξεις" καπως σε μια δουλιτσα και τον ανεργο αδερφο σου! Δεν τα αισθανεστε ακομα αυτα?! ΑΝ σας φαινονται μακρινα, περιμενετε λιγο...Ερχονται!




3. Σήμερα δεν καταλαβαίνει ο νέος ότι Πληροφορική (ή όπου πληροφορική βάλε ότι θές) είναι μπάφος; Ας το πάρουμε ανάποδα. Τι δεν είναι; Ποιά σχολή, έστω και με τα σημερινά κριτήρια (και όχι των μετά 20 έτη) σου προσφέρει επαγγελματική σταδιοδρομία και καταξίωση; Για να σκεφτώ.... Προσωπικά μόνο την Ιατρική βλέπω, και σε αυτή όχι όλους επιτυχημένους, αλλά πολύ λίγους που με το έργο τους, την δουλειά τους, τις διασυνδέσεις τους, ίσως και λίγη (ή πολύ) τύχη θα γίνουν μεγαλογιατροί και θα βγάλουν πολύ χρήμα, βέβαια μετά τα 40 τους συνήθως. Και βέβαια δεν μπορούν να γίνουν όλοι οι γιατροί.

Τι να σπουδάσεις; Πολυτεχνείο; Πολιτικός μηχανικός, ηλεκτρολόγος μηχανικός, χημικός μηχανικός, αρχιτέκτονας; Φυσικός, χημικός, μαθηματικός, βιολόγος (WTF???), γεωλόγος (WTF????????) Εαν απορίψουμε τις περιπτώσεις διορισμού ως εκπαιδευτικού, οι πιθανότητες να βρεί κάποιος δουλειά ως μισθωτός στην ειδικότητά του τείνει προς το μηδέν... Πληροφορικάριος; Συ είπας, δεν έχει μέλλον (το ίδιο λέω και εγώ). Νοσοκόμος; Μόνο με διορισμό σε δημόσιο, και το δημόσιο έχει κόψει τους διορισμούς.. Το ίδιο Δάσκαλος, γυμναστής (ελάχιστα ιδιωτικά γυμναστήρια έχουν μείνει, και συνήθως γυμνάστριες σε αερομπικ αρκεί ναναι καλίγραμμες κοπέλες με εμπειρία και όχι γυμνάστριες γυμναστικής ακαδημίας που θέλουν και περισσότερα), μόνο στο δημόσιο και διορισμοί τέλος! Βρεφονηπιοκόμος κλπ μια απο τα ίδια. Μην πιάσω Φιλοσοφική, Θεολογική, Ξένες Γλώσσες κλπ. Οσο δε για τις σπουδές οικονομικών, με την αυτοματοποίηση και μηχανογράφηση και απλοποίηση όσο πάει χρειάζεται λιγότερος κόσμος. Νομική; Εχουμε τους περισσότερους δικηγόρους ανα κάτοικο σε όλη την Ευρώπη. Κάποιοι πολύ λιγοι θα πετυχουν ως μεγαλοδικηγόροι, συνήθως οι γόνοι μεγαλοδικηγόρων, οι άλλοι θα φυτοζωούν. Ιατρική; Τα είπα παραπάνω...

Αρα; Οσον αφορά με σπουδές, δεν υπάρχει ούτε μια σχολή που να σε διασφαλίζει επαγγελματικά. Απο την μια ο μεγάλος αριθμός αποφοίτων, έχει κάνει το πτυχίο κουρέλι, και αυτό είναι συνειδητή επιλογή, και τη επαγγελματική σταδιοδρομία όνειρο απατηλό, στην πληθώρα ανέργων πτυχιούχων. Νάσαι σίγουρη, ότι εαν οι πληροφορικάριοι (ή οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα) ήταν απειροελάχιστοι, θα είχαν και όλοι δουλειά και μάλιστα πολύ καλά αμοιβόμενη. Η υπερπαραγωγή πτυχιούχων οδηγεί σε φθηνό εργατικό δυναμικό στον τομέα των πτυχιούχων.

Μα αυτο λεω και εγω! Οτι η υπερπροσφορα πτυχιουχων στην Ελλαδα που δεν εχει τιποτα(= καμμια σοβαρη παραγωγικη βαση) ειναι παντελως περιττη και μοιαζει με κατι ΠΟΛΥ αρρωστημενο! Οποτε ας σταματησει! Ας γινουν κατι αλλο ολα αυτα τα παιδια! Ετσι κι αλλιως, ΟΥΤΕ εξυπνοτερα ΟΥΤΕ "καλυτεροι ανθρωποι" δεν γινονται μεσω της συγχρονης παρεχομενης Ελληνικης παιδειας...

(*)εχω πει και αλλου τι εννοω με τον ορο "εξωτερικο"
Δηλαδη, ΛΟΓΩ ΤΙΜΗΣ ρε ανθρωπε!!! Χιλιες φορες καλυτερα να δωσεις τα λεφτα των σπουδων σου να γυριζεις τον κοσμο απο το να τα χαραμισεις σε ενα Ελληνικο ΑΕΙ! Ταξιδευοντας θα μαζεψεις και καμμια ιδεα που θα την εφαρμοσεις μετα εδω! (εχω παραδειγμα)

anon
11-08-11, 15:52
Μα, ΑΝ εστω εκανε αυτα που αναφερεις ο ΣΕΠ, αν σου εκανε εστω μια νυξη του σε τι κατασταση βρισκεται σημερα ο εκαστοτε κλαδος, τοτε εκατομμυρια παιδακια -και οι γονεις τους- θα γλιτωναν απο ενα σωρο οικονομικα, ψυχολογικα και κοινωνικα προβληματα! Και δεν ειπε κανεις (και κυριως εγω) οτι πρεπει οι ΣΕΠ-αδες να γινουν mediums και να προβλεπουν το μελλον! Ας πουν αυτοι την ΑΛΗΘΕΙΑ για το τι παιζεται σημερα στα "hot" επαγγελματα (:rofl:) και μετα ας...νιψουν τας χειρας τους! Στο κατω-κατω και οι γονεις μυαλο εχουν, οπως και τα παιδια τους (και μαλιστα πολυ περισσοτερο απ' οτι φανταζονται καποιοι!) Αλλιως...γουσταρεις να εισαι και εσυ νεαρε - νεαρα μου ο ενας απο τους 2 ανεργους νεους κατω των 25, σημερα?!?! AN γουσταρεις, τραβα 'κει και φυτευε! ;)


Η προσωπική μου άποψη είναι δεν χρειάζονται το ΣΕΠ, παιδιά και γονείς, για να ξέρουν τι συμβαίνει. Απλά, η διεκδίκηση ενός πτυχίου έχει να κάνει συνήθως

1. Εαν μπορεί να μπεί και σε ποιά σχολή, συνήθως ασχέτως προτιμήσεων. Απο την εποχή μου ακόμα, πάνω απο τα 2/3 των φοιτητών πήγεναν σε μια σχολή, γιατί απλά εκεί πέρασαν, όχι εκεί που ήθελαν. Εαν όμως τους περιόριζαν τις επιλογές σε 2-3 το πολύ σχολές θα διαμαρτύρονταν γιατί δεν έχουν δικαιώματα επιλογής :wink: Οι λόγοι επιλογής σχολών συνήθως έχουν να κάνουν με το τι νομίζουν ότι θαναι καλό, trendy, εύκολο, σε ποιά σχολή μπορώ να περάσω (πχ όλοι, μα όλοι στην Φαρμακευτική απο την εποχή μου είναι αυτοί που δεν περάσανε Ιατρική, κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις, απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα)
2. Οπως είπαμε το τι είναι σήμερα trendy δεν σημαίνει ότι θαναι καλό μετά απο χρόνια, αλλά και το ανάποδο (αν και πιο δύσκολα). Γεγονός είναι ένα. Το πτυχίο τέλος ως επαγγελματική καταξίωση. Πας γιατί γουστάρεις, και ίσως, λέμε ίσως, σε βοηθήσει και επαγγελματικά.
3. Οι περισσότεροι νέοι, σε συντριπτικό βαθμό, είναι οι ουσιαστικοί ένοχοι. Ναι, αυτοί ειναι οι ένοχοι. Μην γελιέσται, τα παιδιά χαζά δεν είναι. Γνωρίζουν πολύ καλά σε ποιό επίπεδο δυνατοτήτων είναι. Οπως επίσης του τι συμβαίνει με επαγγέλματα. Αλλά προτιμούν μια παρατεταμένη εφηβεία χωρίς το εργασιακό άγχος, ένα πτυχίο, ένα μεταπτυχιακό, και στα 26-29 βλέπουμε. Μέχρι τότε ταίζει ο μπαμπάς.
4. Οι γονείς επίσης θέλουν να διασφαλίσουν όσο περισσότερο γίνεται τα παιδιά τους. Δυστυχώς ακόμη και σήμερα στους περισσότερους γονιούς (και εννοώ νεότερους γονιούς) υπάρχει το κόμπλεξ του πτυχίου και της κοινωνικής καταξίωσης που φέρει αυτό. Αλλά απο την άλλη εαν ένας γονιός δεν έχει επιχείρηση, χωράφια κλπ, και δουλεύει ήδη σαν μισθωτός, δεν μπορεί να δώσει τίποτε στο παιδί του για του εξασφαλίσει το μέλλον του, παρα μόνο εκπαίδευση.



Παντως εγω προσωπικα δεν ξερω κανενα που να πηγε εξω και να γυρισε, νικημενος. Βεβαια να παραδεχτω οτι τα ατομα του περιβαλλοντος μου σπουδασαν εξω και μενουν εκει, ηδη απο καποιες αλλες εποχες... Νομιζω ομως οτι τα βλεπουμε πολυ "ελιτιστικα" τα πραγματα οταν λεμε "για να πετύχεις έξω, πρέπει να το αξίζεις". Σαφεστατα, στο εξωτερικο δεν θα ισχυει για σενα ο μπαρμπας απο την Κορωνη (για τους locals θα ισχυει), αλλα και παλι: θα εχεις μηπως ποτε σου στην Ελλαδα τις ευκαιριες που θα σου δινονταν στο εξωτερικο(*)?! Επισης, επαναλαμβανω!! ΔΕΝ θα πρεπει να σκεφτομαστε αποκλειστικα και μονο οτι επιτυχια στο εξωτερικο σημαινει "γινομαι καποιος μεγαλος και τρανος και τα τρελο-κονομω!" Διοτι ετσι ειναι αγαπητοι μου--> Η Ελλαδα σημερα ΔΕΝ σου επιτρεπει ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ!! Και αν το επιτρεπει ακομη σε καποιους, περιμενετε λιγουλακι να κοπουν οι μαϊμουδο-αναπηρικες και ΣΙΑ, και μετα θα δειτε!
Στο εξωτερικο(*) μπορεις τουλαχιστον ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ!
Και επιβιωνοντας ΙΣΩΣ καταφερεις να βοηθησεις χειροπιαστα και την αρρωστη μητερα σου ή να "τραβηξεις" καπως σε μια δουλιτσα και τον ανεργο αδερφο σου! Δεν τα αισθανεστε ακομα αυτα?! ΑΝ σας φαινονται μακρινα, περιμενετε λιγο...Ερχονται!

Δεν ακούς, γιατί πολύ απλά δεν διαφημίζονται οι αποτυχίες, μόνο οι επιτυχίες. Εξάλλου οι περισσότεροι, το 99% των σπουδαγμένων έξω, που δεν θα τα κατάφερναν έξω, απλά γυρίζουν στην ελλάδα. Και μοστράρουν τα πτυχία της αλλοδαπής. Δεν λέω ότι όλοι όσοι γυρνάνε απο έξω είναι σκράπες, αλλά δυστυχώς μεγάλο ποσοστό εξ αυτών απο κάτι πανεπιστήμια του κ@λου, είναι. Ακόμα χειρότερα, έχουμε επαγγελματίες υγείας (γιατρούς, οδοντίατρους) που έχουν έρθει απο εξωτερικό με σπουδές και πτυχία αγορασμένα απο πιεστήρια. Γιατί σπουδές δεν είναι μόνο στο Cambridge και στην Οξφόρδη, όπου τελικά θα δείς ελάχιστους έλληνες, αλλά και σε κάτι πανεπιστήμια της Αγγλίας ή άλλων πρωην ανατολικών χωρών που δεν τα ξέρουν παρα μόνο οι ντόπιοι χωρικοί.

Συμφωνώ ότι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι τρισχειρότερη, και καλό είναι όποιος μπορεί να δοκιμάσει την τύχη του έξω. Απλα να μην νομίζουμε ότι όλοι είμαστε σούπερ ντούπερ, ακόμα και κάποιοι αν έχουν πάρει και κάποιο πτυχίο ή μεταπτυχιακό απο πανεπιστημιο πιεστήριο. Ισως για λαντζέρης να βρείς δουλεια. Οσο ειναι νωρίς, γιατί κλείνουνε τα σύνορα σιγά σιγά και για τους ευρωπαίους ακόμη οι φίλοι μας οι ευρωπαίοι, όχι εδώ που έχουμε γίνει ξέφραγο αμπέλι.



Μα αυτο λεω και εγω! Οτι η υπερπροσφορα πτυχιουχων στην Ελλαδα που δεν εχει τιποτα(= καμμια σοβαρη παραγωγικη βαση) ειναι παντελως περιττη και μοιαζει με κατι ΠΟΛΥ αρρωστημενο! Οποτε ας σταματησει! Ας γινουν κατι αλλο ολα αυτα τα παιδια! Ετσι κι αλλιως, ΟΥΤΕ εξυπνοτερα ΟΥΤΕ "καλυτεροι ανθρωποι" δεν γινονται μεσω της συγχρονης παρεχομενης Ελληνικης παιδειας...

Μα αυτό ειναι πολιτική απόφαση. Ξέρεις πόσες πόλεις ζούν απο φοιτητές; Πόσος κόσμος ζεί απο τον πόθο να πάρει κάποιος πτυχίο; (παραπαιδεία). Πόσα πανεπιστήμια και σχολές εδώ και εκεί ταιζουν κόσμο και τοπικές κοινωνίες; Πόσο θα αυξηθεί η ανεργία εαν αύριο αντί για 300 πχ φοιτητές μια σχολή πάρει μόνο 100; Εδώ τόσους παίρνουν και κλαίγονται για σφαγή! Αν κοβόντουσαν πολύ νωρίτερα, πολύ νωρίτερα, δεν θα φτάνανε τόσοι ακριβώς προ το πυλών, για να "σφαχτούν" εκεί, θα υπήρχε και μικρότερη ανάγκη στην εκπαίδευση... Αλλά θα είχαμε τεράστια ανεργία νέων... Εαν έχουμε 100,000 κάθε χρόνο στις πανελλαδικές, και κόψουμε τους μισούς απο το Γυμνάσιο (τουλάχιστον λέω εγώ), αυτο σημαίνει ότι στα 16-17 θα πρέπει να δίνεις δουλειά σε 50,000 νέους. Κάθε χρόνο. Που τώρα το τραβάς για τουλάχιστον 4-5 χρόνια μετά.



(*)εχω πει και αλλου τι εννοω με τον ορο "εξωτερικο"
Δηλαδη, ΛΟΓΩ ΤΙΜΗΣ ρε ανθρωπε!!! Χιλιες φορες καλυτερα να δωσεις τα λεφτα των σπουδων σου να γυριζεις τον κοσμο απο το να τα χαραμισεις σε ενα Ελληνικο ΑΕΙ! Ταξιδευοντας θα μαζεψεις και καμμια ιδεα που θα την εφαρμοσεις μετα εδω! (εχω παραδειγμα)

Προσωπικά διαφωνώ. Ακόμα και το χειρότερο ΑΕΙ στην Ελλάδα μπορει να σου δώσει εφόδια, εαν έχεις πρώτα απο όλα τις ικανότητες αλλά και την διάθεση να μάθεις. Απο κεί και πέρα τα ταξίδια, πέρα απο εμπειρίες άλλων πολιτισμών, δεν νομίζω απο μόνα τους ότι δίνουν εφόδια επαγγελματικής σταδιοδρομίας. Και σίγουρα τα 4 χρόνια σπουδών σε άλλη πόλη, δεν ισοδυναμούν με 4 χρόνια ταξιδιών, εκτός εαν ταξιδεύεις στην Ινδία ως Ινδός (στις απαιτήσεις) και σου φτάνουν μια χαρά. Οσο για την ιδέα που θα μαζέψεις, είναι μια εικασία. Και ποιός σου λέει ότι θα μαζέψεις καμμιά καλή ιδέα σίγουρα; Εαν ήταν τόσο σίγουρο, νάσαι βέβαιη, όλοι αυτό θα κάνανε.

aroutis
11-08-11, 15:56
Πραγματικά, τι νομίζετε τελικά ότι σημαίνει "επιτυχία" ;

Ολα ειναι θέματα στόχων. Για μένα πχ επιτυχία ειναι το να έχω μια δουλειά που να μου παρέχει τη δυνατότητα να μη χρωστώ χρήματα, να μπορώ να έχω ενα αξιοπρεπές επίπεδο ζωής και να μπορώ να αποταμιεύω, εστω και λίγα από τα χρήματα που βγάζω. (μιλάμε πάντα για επαγγελματική επιτυχία).
Η επιτυχία μεγαλώνει, αν κάνεις αυτό που γουστάρεις.

Απο κει και πέρα, ΑΝ τυχει να μείνω από δουλειά, χωρίς συζήτηση θα κοιτάξω για εξωτερικό, στην Ελλάδα που ζούμε, το να χάνεις καιρό (αρα και χρήμα) να ψάχνεις για μια νέα δουλειά η οποία απλά δεν θα σου δώσει ούτε ασφάλεια (εκτός αν όντως ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ που πας) ούτε χρήματα ικανοποιητικά (σε αυτο το οικονομικό περιβάλλον ειναι πολύ δύσκολο), ειναι καλύτερο να πάς σε κάποια χώρα που θα μπορείς να διεκδικήσεις κάτι καλύτερο.

Φυσικα, αυτο ειναι πιο εύκολο για κάποιον που δεν έχει υποχρεώσεις.. παρά για κάποιον με παιδιά..

Nozomi
11-08-11, 16:52
Σήμερα πχ μπορεί ο καρδιοχειρούργος ναναι εξαιρετικά προσοδοφόρα ειδικότητα, μεθαύριο να βγάλουν κάποιες θεραπείες ΧΨΖ, και τέρμα οι καρδιοχειρούργοι
Μα αυτό συμβαίνει ήδη, λέγεται επεμβατική καρδιολογία και έχουν πάρει πολύ ψωμάκι απ΄τους καρδιοχειρουργούς καθώς τις περισσότερες επεμβάσεις τις κάνουν αυτοί (stent, μπαλονάκια κτλ.)
Στους καρδιοχειρουργούς απέμειναν οι εγχειρήσεις ανοικτής καρδιάς, μεταμοσχεύσεις (πόσες πια γίνονται στην Ελλάδα) κτλ.

Ioanna123
11-08-11, 17:25
Η προσωπική μου άποψη είναι δεν χρειάζονται το ΣΕΠ, παιδιά και γονείς, για να ξέρουν τι συμβαίνει. Απλά, η διεκδίκηση ενός πτυχίου έχει να κάνει συνήθως

1. Εαν μπορεί να μπεί και σε ποιά σχολή, συνήθως ασχέτως προτιμήσεων. Απο την εποχή μου ακόμα, πάνω απο τα 2/3 των φοιτητών πήγεναν σε μια σχολή, γιατί απλά εκεί πέρασαν, όχι εκεί που ήθελαν. Εαν όμως τους περιόριζαν τις επιλογές σε 2-3 το πολύ σχολές θα διαμαρτύρονταν γιατί δεν έχουν δικαιώματα επιλογής :wink: Οι λόγοι επιλογής σχολών συνήθως έχουν να κάνουν με το τι νομίζουν ότι θαναι καλό, trendy, εύκολο, σε ποιά σχολή μπορώ να περάσω (πχ όλοι, μα όλοι στην Φαρμακευτική απο την εποχή μου είναι αυτοί που δεν περάσανε Ιατρική, κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις, απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα)

2. Οπως είπαμε το τι είναι σήμερα trendy δεν σημαίνει ότι θαναι καλό μετά απο χρόνια, αλλά και το ανάποδο (αν και πιο δύσκολα). Γεγονός είναι ένα. Το πτυχίο τέλος ως επαγγελματική καταξίωση. Πας γιατί γουστάρεις, και ίσως, λέμε ίσως, σε βοηθήσει και επαγγελματικά.


Διαβαστε και ξανα-διαβαστε ολοι εσεις τις παραπανω παραγραφους!! Περιγραφουν την νοσηροτητα και την αρρωστια, σε ολο της το μεγαλειο!! Αντι να προσπαθει ο νεος ανθρωπος με νυχια και με δοντια να δει πως θα ξεκινησει την ανεξαρτητη ζωη του, το συντομοτερο δυνατον, αντι να πασχιζει να ξεκινησει να ζει, συμβιβαζεται με ημιμετρα που οδηγουν σε κατι λιγοτερο απο ημιζωες!



3. Οι περισσότεροι νέοι, σε συντριπτικό βαθμό, είναι οι ουσιαστικοί ένοχοι. Ναι, αυτοί ειναι οι ένοχοι. Μην γελιέσται, τα παιδιά χαζά δεν είναι. Γνωρίζουν πολύ καλά σε ποιό επίπεδο δυνατοτήτων είναι. Οπως επίσης του τι συμβαίνει με επαγγέλματα. Αλλά προτιμούν μια παρατεταμένη εφηβεία χωρίς το εργασιακό άγχος, ένα πτυχίο, ένα μεταπτυχιακό, και στα 26-29 βλέπουμε. Μέχρι τότε ταίζει ο μπαμπάς.


Ελα μπραβο!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το παραδεχτηκες και συ!! Οταν εγω το απεκαλεσα συνενοχη, καποιοι νευριασαν και μου μιλαγαν για "αγνα παιδακια που παιζουν στην παιδικη χαρα"... Ωραια πραγματα λοιπον! Να παραμενουμε παιδακια μεχρι τα 30 μας και κατοπιν να συνεχιζει να μας ταϊζει ο μπαμπας ως αδικημενη γενια (και σαρανταρηδες πια)...Nice...:rofl:



4. Οι γονείς επίσης θέλουν να διασφαλίσουν όσο περισσότερο γίνεται τα παιδιά τους. Δυστυχώς ακόμη και σήμερα στους περισσότερους γονιούς (και εννοώ νεότερους γονιούς) υπάρχει το κόμπλεξ του πτυχίου και της κοινωνικής καταξίωσης που φέρει αυτό. Αλλά απο την άλλη εαν ένας γονιός δεν έχει επιχείρηση, χωράφια κλπ, και δουλεύει ήδη σαν μισθωτός, δεν μπορεί να δώσει τίποτε στο παιδί του για του εξασφαλίσει το μέλλον του, παρα μόνο εκπαίδευση.

Αυτο το κομπλεξ ειναι το χειροτερο και κριμα να υπαρχει ακομη! Αλλα και παλι--> αυτοι θα το πληρωσουν το κομπλεξ τους με καποιες δεκαδες χιλιαδες πεταμενων ευρω (τα οποια μπροστα στο κοστος των συναισθηματων Ηττας και Ακυρωσης που θα βιωσουν, μοιαζουν ψιλα για τσιχλες...)

Ομως ειναι λαθος οτι ο μη-εχων γονιος το μονο που μπορει να προσφερει στο παιδι του ειναι η Ελληνικη εκπαιδευση. Μπορει να προσφερει ΠΟΛΥ καλυτερα και χρησιμοτερα πραγματα! Ενα απο αυτα ειναι η πραγματικοτητα ;)
Πρωτα μαθαινεις τι παιζεται και μετα βρισκεται και η λυση! Το σιγουρο ειναι οτι αν πραγματικα ξερεις τι παιζεται ΔΕΝ αποφασιζεις να ακολουθησεις την νοσηροτητα που ανεφερες παραπανω! Εκτος και αν εισαι βλαμμενος οποτε sure--> τραβα σπουδασε για το χομπυ σου, μη σε εχουμε και στην κοινωνια και μας βλαπτεις. Βλαμμενε.




Δεν ακούς, γιατί πολύ απλά δεν διαφημίζονται οι αποτυχίες, μόνο οι επιτυχίες. Εξάλλου οι περισσότεροι, το 99% των σπουδαγμένων έξω, που δεν θα τα κατάφερναν έξω, απλά γυρίζουν στην ελλάδα. Και μοστράρουν τα πτυχία της αλλοδαπής. Δεν λέω ότι όλοι όσοι γυρνάνε απο έξω είναι σκράπες, αλλά δυστυχώς μεγάλο ποσοστό εξ αυτών απο κάτι πανεπιστήμια του κ@λου, είναι. Ακόμα χειρότερα, έχουμε επαγγελματίες υγείας (γιατρούς, οδοντίατρους) που έχουν έρθει απο εξωτερικό με σπουδές και πτυχία αγορασμένα απο πιεστήρια. Γιατί σπουδές δεν είναι μόνο στο Cambridge και στην Οξφόρδη, όπου τελικά θα δείς ελάχιστους έλληνες, αλλά και σε κάτι πανεπιστήμια της Αγγλίας ή άλλων πρωην ανατολικών χωρών που δεν τα ξέρουν παρα μόνο οι ντόπιοι χωρικοί.

Καλα μην νομιζεις...Εχω μεγαλο κυκλο και ακομα μεγαλυτερο αυτι, εγω ;)
Και αν και ξερω (ειδικες) περιπτωσεις ανθρωπων (οικογενειων) που εφυγαν-δεν τα καταφεραν-επεστρεψαν, οι μονοι που δεν τα καταφεραν και γυρισαν απο οσους σπουδασαν σε Δυτικο-Ευρωπαϊκη χωρα, ειναι οσοι απο την αρχη δεν το προσπαθησαν καθολου: τους βρωμαγε ο καιρος, το φαϊ, ξενερωτα τα εβρισκαν ολα, δεν εβλεπαν την ωρα και τη στιγμη να γυρισουν. Και γυρισαν. Σε ετοιμη δουλεια ;) Αλλιως θα εστρωναν κωλο εκει... (οικογενειες εφυγαν και γυρισαν, επισης...ανθρωποι καποιας ηλικιας, οχι 20-25 χρονων...ειδικες περιπτωσεις...). Αυτα ειναι που ξερω εγω. Φυσικα, δεν τα ξερω ολα. Ειναι γενικα αληθινο και λογικο ομως οτι εκει που υπαρχει δουλεια θα βρεις και εσυ δουλεια. Αν δεν υπαρχει δουλεια δεν θα βρεις. Οπως και στην Ελλαδα μας. :)



Συμφωνώ ότι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι τρισχειρότερη, και καλό είναι όποιος μπορεί να δοκιμάσει την τύχη του έξω. Απλα να μην νομίζουμε ότι όλοι είμαστε σούπερ ντούπερ, ακόμα και κάποιοι αν έχουν πάρει και κάποιο πτυχίο ή μεταπτυχιακό απο πανεπιστημιο πιεστήριο. Ισως για λαντζέρης να βρείς δουλεια. Οσο ειναι νωρίς, γιατί κλείνουνε τα σύνορα σιγά σιγά και για τους ευρωπαίους ακόμη οι φίλοι μας οι ευρωπαίοι, όχι εδώ που έχουμε γίνει ξέφραγο αμπέλι.


Χι χι χι... Πως τα λες...Λαντζερης ε? Και οσο ειναι νωρις ακομα ε? :rofl:
Ξερεις πολλα πραγματα οποτε να λες ολη την αληθεια :)
Που μπορεις να ανοιξεις ευκολοτερα μια επιχειρηση? :)
Στην Ελλαδα της μαλακυνσης ή αλλου?
Βαρεθηκα να γραφω οποτε το αλλου σκεψου το εσυ :)




Μα αυτό ειναι πολιτική απόφαση. Ξέρεις πόσες πόλεις ζούν απο φοιτητές; Πόσος κόσμος ζεί απο τον πόθο να πάρει κάποιος πτυχίο; (παραπαιδεία). Πόσα πανεπιστήμια και σχολές εδώ και εκεί ταιζουν κόσμο και τοπικές κοινωνίες; Πόσο θα αυξηθεί η ανεργία εαν αύριο αντί για 300 πχ φοιτητές μια σχολή πάρει μόνο 100; Εδώ τόσους παίρνουν και κλαίγονται για σφαγή! Αν κοβόντουσαν πολύ νωρίτερα, πολύ νωρίτερα, δεν θα φτάνανε τόσοι ακριβώς προ το πυλών, για να "σφαχτούν" εκεί, θα υπήρχε και μικρότερη ανάγκη στην εκπαίδευση... Αλλά θα είχαμε τεράστια ανεργία νέων... Εαν έχουμε 100,000 κάθε χρόνο στις πανελλαδικές, και κόψουμε τους μισούς απο το Γυμνάσιο (τουλάχιστον λέω εγώ), αυτο σημαίνει ότι στα 16-17 θα πρέπει να δίνεις δουλειά σε 50,000 νέους. Κάθε χρόνο. Που τώρα το τραβάς για τουλάχιστον 4-5 χρόνια μετά.


Μωρε γνωστα ειναι ολα αυτα!! (καλα κανεις και τα ξαναγραφεις ομως, προς εμπεδωσιν!)
Το θεμα ειναι--> ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ Ή ΕΣΥ Ή ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ?! Δεν παει να ανοιγει οτι Σχόλη γουσταρει σε οποιο κατσικοχωρι και να την λειτουργει ακομα και τις Κυριακες?!?! Γιατι να το πληρωσεις εσυ?? (καλα, αμα θες πληρωνε, lol...)



Προσωπικά διαφωνώ. Ακόμα και το χειρότερο ΑΕΙ στην Ελλάδα μπορει να σου δώσει εφόδια, εαν έχεις πρώτα απο όλα τις ικανότητες αλλά και την διάθεση να μάθεις. Απο κεί και πέρα τα ταξίδια, πέρα απο εμπειρίες άλλων πολιτισμών, δεν νομίζω απο μόνα τους ότι δίνουν εφόδια επαγγελματικής σταδιοδρομίας. Και σίγουρα τα 4 χρόνια σπουδών σε άλλη πόλη, δεν ισοδυναμούν με 4 χρόνια ταξιδιών, εκτός εαν ταξιδεύεις στην Ινδία ως Ινδός (στις απαιτήσεις) και σου φτάνουν μια χαρά. Οσο για την ιδέα που θα μαζέψεις, είναι μια εικασία. Και ποιός σου λέει ότι θα μαζέψεις καμμιά καλή ιδέα σίγουρα; Εαν ήταν τόσο σίγουρο, νάσαι βέβαιη, όλοι αυτό θα κάνανε.
Διαφωνα :)
Πολλα μαθαινεις αν πας εξω και δουλεψεις και ζησεις ;)
Παλευεις πολλα. ;) Και αν θελει ο Θεος, σμιλευεσε Νικητης ;)

Τολμη θελει...

edit: απορω παντως που διαφωνεις! Οταν στην Ελλαδα το 90% οσων συμβαινουν ειναι αντιγραφες (πολλες φορες κακεκτυπες) συμβαντων/δρωμενων του εξωτερικου... Οταν και τα κινηματα τους τα βιωσαμε μπασταρδεμενα... Εχει μωρε ο Ελληνας ταυτοτητα, ωστε να κατεβασει και καμμια original ιδεα?!
Βρε μηπως διαφωνεις για να διαφωνεις?


Και τωρα που καναμε το ρεκαπιτουλε μας, αϊντε να πουμε και τιποτα ON Topic :)

MADx2
11-08-11, 18:24
Λυπάμαι που θα στενοχωρήσω κάποιους αλλά εστω ότι κάποιος δεν πάει για πτυχίο και δεν εχει χωράφια τι δουλειά θα κάνει?
Υδραυλικός , Ηλεκτρολογός ,μπογιατζης, αλουμινάς -σιδερας, Εργάτης σε οικοδομή - εργοστάσιο κτλ? Όλα αυτά έχουν πεθάνει εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια λόγω εξαφάνισης της οικοδομής και ειδικά με την αρθροα εισαγωγή φτηνών - ανασφαλιστων - παράνομων μεταναστών.
Επίσης οτιδήποτε σχετικά με το αυτοκινητο πάλι δεν εχει δουλειά , απο μηχανικός - φανοποιός μεχρι λαστιχάς , οπότε τι ακριβώς δουλειά θα κάνει κάποιος που δεν συνεχίζει τις σπουδές του?

Καλά τα λόγια , αλλά δυστυχώς δεν ισχύουν πλέον κάποια πράγματα .
Και κατι που ξεχνάτε κάποιος με ενα πτυχίο έχει πιθανότητες να βρει δουλειά στο εξωτερικό , κάποιος χωρίς οχι

Se7ev
11-08-11, 18:46
Κανένα ΑΕΙ δε σου δίνει εφόδια στην Ελλάδα. Μερικά σου δίνουν δικαιώματα π.χ. υπογραφή μηχανικών κτλ βάση νόμων και μόνο...

Ioanna123
11-08-11, 19:07
Λυπάμαι που θα στενοχωρήσω κάποιους αλλά εστω ότι κάποιος δεν πάει για πτυχίο και δεν εχει χωράφια τι δουλειά θα κάνει?
Υδραυλικός , Ηλεκτρολογός ,μπογιατζης, αλουμινάς -σιδερας, Εργάτης σε οικοδομή - εργοστάσιο κτλ? Όλα αυτά έχουν πεθάνει εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια λόγω εξαφάνισης της οικοδομής και ειδικά με την αρθροα εισαγωγή φτηνών - ανασφαλιστων - παράνομων μεταναστών.
Επίσης οτιδήποτε σχετικά με το αυτοκινητο πάλι δεν εχει δουλειά , απο μηχανικός - φανοποιός μεχρι λαστιχάς , οπότε τι ακριβώς δουλειά θα κάνει κάποιος που δεν συνεχίζει τις σπουδές του?

Καλά τα λόγια , αλλά δυστυχώς δεν ισχύουν πλέον κάποια πράγματα .
Και κατι που ξεχνάτε κάποιος με ενα πτυχίο έχει πιθανότητες να βρει δουλειά στο εξωτερικό , κάποιος χωρίς οχι

Και ειναι καλυτερα να παει για ενα πτυχιο και μετα να ψαχνει για ολα οσα ανεφερες, να μην βρισκει τιποτα, και τελικα να παει διανομεας ή πωλητρια σε ζαχαροπλαστειο?

Επισης:

1) Εδω μιλαμε (ή τουλαχιστον προσπαθουμε...) για πραγματα "περαν της πεπατημενης"

2) Οποιος θελει να δουλεψει στο εξωτερικο ειναι καλυτερα να σπουδασει εκει, παρα να παει εκει σε μια Α ηλικια (27? 28? 29?) χωρις να ξερει ουτε καν την γλωσσα καλα.

3) Μην ξεχνατε κατι: καλα τα πτυχια! ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ολες οι κοινωνιες οπως η Ελληνικη = δεν υπαρχει παντου η Ελληνικη (αρρωστημενη) πτυχιο-λαγνεια, αυτη η αρρωστια που μας εχουν κολλησει οτι ταχα μου χωρις πτυχιο εισαι ενα μηδενικο! Αλλου υπαρχουν και άλλες δουλειες οι οποιες ειναι αξιοπρεπεστατες! Ειναι ολες εκεινες οι δουλειες οι καθημερινες που εδω θεωρουνται του πεταμου! Αλλα βεβαια, εδω στην Ελλαδα και τον γιατρο (και αλλους επιστημονες) του πεταμου τον εχουν, οποτε τους αλλους θα υπολογισουν?

4) Σημαντικο--> αν οι νεοι, αντι να χαριεντιζονται 5-6 χρονια στην "ανωτατη εκπαιδευση" πιστευοντας εσφαλμενα οτι ειναι κατι ή κανουν κατι, αντιμετωπισουν την αληθινη Ελλαδα απο νωρις, κατι θετικο θα συμβει σιγουρα! Καποια αλλαγη ;)

ps: ολα οσα υποστηριζω τα εννοω για την πλειοψηφια: εκεινων που σπουδαζουν κατα τυχη κατι κορεσμενο... Οσοι εχουν μυαλο, στοχους και προγραμμα, οσοι εχουν ενα σιγουρο σκοπο και τα μεσα, φυσικα ας τον ακολουθησουν!

Νικαετός
11-08-11, 19:54
Όλο το μυστικό εκεί είναι Ιωάννα. Πρέπει να σπουδάζουν ακριβώς μόνο όσοι έχουν στόχους και όνειρα και (θα συμπλήρωνα εγώ) το αξίζουν. Εδώ λοιπόν πάμε σε αυτά που έλεγε ο anon, ότι θα πρέπει τα παιδιά μέσα από ένα ορθολογικότερο σύστημα εκπαίδευσης να "κατανέμονται" από νωρίτερα σε άλλα κανάλια και επαγγέλματα. Αυτό δεν μπορεί να γίνει "από τα πάνω" όμως γιατί και άδικο φαίνεται και (ίσως) είναι.

Θα πρέπει να αλλάξει το σύστημα της πρόσβασης στα ΑΕΙ/ΤΕΙ, με μείωση του αριθμού των εισακτέων (31 χρόνια ακριβώς το φωνάζω), ώστε να γίνει αντιληπτό ότι δεν είναι δυνατόν το 99,9% των αποφοίτων των λυκείων να έχει πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. (Ούτως ή άλλως αυτό θα γίνει αργά ή γρήγορα, διαφορετικά δεν υπάρχει σωτηρία).

Όταν δημιουργήσεις ειδικευμένους τεχνίτες/επαγγελματίες και τους ρίξεις στην παραγωγή από τα 18-19 τους, αντί να έχεις ανέργους "πολυτελείας" πτυχιούχους που μέχρι τα 29-30 τους τρώνε από το πορτοφόλι των γονιών (γιατί το παιδί "σπούδασε γιατρός στην Σλοβενία/Ιταλία/whatever σε πανεπιστήμια που δεν τα ξέρει η μάνα τους κα φυσικά το παιδί δεν μπορεί να ξεχωρίσει την ιλαρά από το ... λουμπάγκο - όχι γιατί φταίνε απαραίτητα τα πανεπιστήμια ή οι χώρες και πού να δουλεύει τώρα σερβιτόρος), τότε όλα θα είναι διαφορετικά.

Η Ελλάδα ακριβώς από αυτό πάσχει, από νέους σωστά εκπαιδευμένους/ειδικευμένους και με όρεξη.
(Εννοείται ότι και το κράτος θα πρέπει να παρεμβαίνει όσο το δυνατόν...καθόλου, γιατί μόνο τρικλοποδιές βάζει στη σημερινή του μορφή).

Αν δεν αλλάξει όλη αυτή η "αρρωστημένη" δομή πτυχιολαγνείας της ελληνικής κοινωνίας δεν πρόκειται να δούμε άσπρη μέρα στον τόπο μας. (Κάποτε τα δανεικά θα τελειώσουν).

Αυτά και πάω να συνεχίσω τα μπάνια μου Ιωάννα. ;)

30+ χρόνια βαρέθηκα να λέω τα ίδια και τα ίδια (σε χιλιάδες) 17χρονα, που παρόλα όσα λες ΔΕΝ ξέρουν την τύφλα τους και το μόνο τους όνειρο είναι "οι στρατιωτικές σχολές" και τίποτε άλλο... Και ναι... δεν φταίνε αυτά αλλά οι γονείς και το περιβάλλον τους γενικότερα. ;)

MADx2
11-08-11, 19:57
Και ειναι καλυτερα να παει για ενα πτυχιο και μετα να ψαχνει για ολα οσα ανεφερες, να μην βρισκει τιποτα, και τελικα να παει διανομεας ή πωλητρια σε ζαχαροπλαστειο?

Επισης:

1) Εδω μιλαμε (ή τουλαχιστον προσπαθουμε...) για πραγματα "περαν της πεπατημενης"

2) Οποιος θελει να δουλεψει στο εξωτερικο ειναι καλυτερα να σπουδασει εκει, παρα να παει εκει σε μια Α ηλικια (27? 28? 29?) χωρις να ξερει ουτε καν την γλωσσα καλα.

3) Μην ξεχνατε κατι: καλα τα πτυχια! ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ολες οι κοινωνιες οπως η Ελληνικη = δεν υπαρχει παντου η Ελληνικη (αρρωστημενη) πτυχιο-λαγνεια, αυτη η αρρωστια που μας εχουν κολλησει οτι ταχα μου χωρις πτυχιο εισαι ενα μηδενικο! Αλλου υπαρχουν και άλλες δουλειες οι οποιες ειναι αξιοπρεπεστατες! Ειναι ολες εκεινες οι δουλειες οι καθημερινες που εδω θεωρουνται του πεταμου! Αλλα βεβαια, εδω στην Ελλαδα και τον γιατρο (και αλλους επιστημονες) του πεταμου τον εχουν, οποτε τους αλλους θα υπολογισουν?

4) Σημαντικο--> αν οι νεοι, αντι να χαριεντιζονται 5-6 χρονια στην "ανωτατη εκπαιδευση" πιστευοντας εσφαλμενα οτι ειναι κατι ή κανουν κατι, αντιμετωπισουν την αληθινη Ελλαδα απο νωρις, κατι θετικο θα συμβει σιγουρα! Καποια αλλαγη ;)

ps: ολα οσα υποστηριζω τα εννοω για την πλειοψηφια: εκεινων που σπουδαζουν κατα τυχη κατι κορεσμενο... Οσοι εχουν μυαλο, στοχους και προγραμμα, οσοι εχουν ενα σιγουρο σκοπο και τα μεσα, φυσικα ας τον ακολουθησουν!

1. Για πράγματε περα της πεπατημένης πλέον αμφιβάλλω αν μπορείς να τα κάνεις χωρίς κάποιο πτυχιο - επιμόρφωση πανω στον τομέα. με ενα απολυτηριο λυκειου τι μπορει να κάνεις?

2. Για να σπουδάσει κάποιος στο εξωτερικό χρειάζεται λεφτά + καλή γνωση της γλώσσας. αν καποιος εχει ενα πτυχιο απο την Ελλαδα και δεν βρει δουλειά μπορεί να δοκιμάσει την τυχη του στο εξωτερικό.

3.Εξηγησα γιατί στην Ελλαδα αναγκαστικά στράφηκαν στα πτυχία , οταν τα μεροκάματα πέφτουν λόγω των παρανομων -ανασφαλιστων μεταναστων δεν εχεις επιλογή . Από το 2000 και μετά ειδικά στην οικοδομή οι Ελληνες ηταν μειοψηφια. Πλέον και στο εξωτερικό οι δουλειές αρχίζουν να δυσκολεύουν και ειδικά οι χαμηλού κόστους.

4. Τι εννοεις να αντιμετωπίσουν?

Ioanna123
11-08-11, 20:30
1. Για πράγματε περα της πεπατημένης πλέον αμφιβάλλω αν μπορείς να τα κάνεις χωρίς κάποιο πτυχιο - επιμόρφωση πανω στον τομέα. με ενα απολυτηριο λυκειου τι μπορει να κάνεις?


Χωρις επ' ουδενι να αμφισβητω την αξια της εξειδικευμενης γνωσης (call me Πτυχιο), να σου πω οτι υπαρχουν πραγματα που δεν μαθαινονται (εκτος και αν μιλαμε για 2-3 Ιδρυματα στον Πλανητη...). Ενα ειναι το Επιχειρειν. Καποιο αλλο ειναι το να πουλας. Κλπ. κλπ. (μην μου μιλησεις για κεφαλαια μονο. Αυτα βρισκονται. Οι ιδεες σπανιζουν ;))




2. Για να σπουδάσει κάποιος στο εξωτερικό χρειάζεται λεφτά + καλή γνωση της γλώσσας. αν καποιος εχει ενα πτυχιο απο την Ελλαδα και δεν βρει δουλειά μπορεί να δοκιμάσει την τυχη του στο εξωτερικό.


Μα νομιζα οτι θεωρουμε κορεσμενη και παγερα αδιαφορη την Ελληνικη αγορα (το τσαντιρι του Καραγκιοζη, δηλαδη), απεναντι σε πολλες κατηγοριες επαγγελματων. Λεφτα για το εξωτερικο θες ετσι κι αλλιως. Που θα τα βρεις οταν εχεις δωσει καποιες δεκαδες χιλιαδες για να σπουδασεις εδω? Επισης: εξω υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να δουλεψεις και τα καλοκαιρια σαν trainee. Εδω θα γινει ποτε αυτο, αν ο πατερας σου (αντε και ο θειος) δεν εχει την επιχειρηση δικια του?



3.Εξηγησα γιατί στην Ελλαδα αναγκαστικά στράφηκαν στα πτυχία , οταν τα μεροκάματα πέφτουν λόγω των παρανομων -ανασφαλιστων μεταναστων δεν εχεις επιλογή . Από το 2000 και μετά ειδικά στην οικοδομή οι Ελληνες ηταν μειοψηφια. Πλέον και στο εξωτερικό οι δουλειές αρχίζουν να δυσκολεύουν και ειδικά οι χαμηλού κόστους.


Και εγω σου ειπα: γιατι να στραφεις σε κατι που θα παει στραφι?
Ας δυσκολεψουν οι δουλειες γενικως! Παντου! Εγω το χαιρομαι...Θα καταλαβουν καποιοι και επιτελους θα γινει κατι!



4. Τι εννοεις να αντιμετωπίσουν?


Ειπα: " αν οι νεοι, αντι να χαριεντιζονται, αντιμετωπισουν την αληθινη Ελλαδα απο νωρις, κατι θα γινει, δεν μπορει!" Εννοω οτι οσα χρονια ειναι ο αλλος φοιτητης ζει στον κοσμο του και δεν ενδιαφερεται για το αυριο. Αυτα τα χρονια μπορει να ειναι και 7 ή 8! Τεσσερα - πεντε να τελειωσει ΣΥΝ τα υπολοιπα για να "το παρει χαμπαρι"...

Το ιδιο ειναι με το να νιωσει (στο πετσι του) την αληθεια για τη χωρα του απο τα 20-21?
Στα 22 θα τον εχεις στο δρομο να διεκδικει τα νομιμα και ηθικοτατα δικαιωματα του! ;)
Αυτο ειναι ενα πολυ καλο πραγμα. Αλλιως θα τον εχεις στα 27-28 να διεκδικει τα "κεκτημενα" του επαγγελματος που σπουδασε...:down:

MADx2
11-08-11, 20:59
Χωρις επ' ουδενι να αμφισβητω την αξια της εξειδικευμενης γνωσης (call me Πτυχιο), να σου πω οτι υπαρχουν πραγματα που δεν μαθαινονται (εκτος και αν μιλαμε για 2-3 Ιδρυματα στον Πλανητη...). Ενα ειναι το Επιχειρειν. Καποιο αλλο ειναι το να πουλας. Κλπ. κλπ. (μην μου μιλησεις για κεφαλαια μονο. Αυτα βρισκονται. Οι ιδεες σπανιζουν ;))

εξαρτάτε για πιο επιχειρείν αναφέρεσε σε αυτό του πλάνοδιου πωλητή μαναβικής ή αυτό του δημιουργού του google? Στην δεύτερη περίπτωση χρειάζεσαι και γνώση , κεφάλαια δυστυχώς βρίσκονται μόνο για εφαρμογές σχεδόν ετοιμες για παραγωγή πράγμα που πάλι απαιτει γνώση. Λες το να γίνεις πωλητής , θεωρείς ότι αυτή την χρονική στιγμή υπάρχουν θέσεις? Και τι θα πουλάς?



Μα νομιζα οτι θεωρουμε κορεσμενη και παγερα αδιαφορη την Ελληνικη αγορα (το τσαντιρι του Καραγκιοζη, δηλαδη), απεναντι σε πολλες κατηγοριες επαγγελματων. Λεφτα για το εξωτερικο θες ετσι κι αλλιως. Που θα τα βρεις οταν εχεις δωσει καποιες δεκαδες χιλιαδες για να σπουδασεις εδω? Επισης: εξω υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να δουλεψεις και τα καλοκαιρια σαν trainee. Εδω θα γινει ποτε αυτο, αν ο πατερας σου (αντε και ο θειος) δεν εχει την επιχειρηση δικια του?


Η Ελληνική αγορά μπορεί να είναι κορεσμένη όμως αν σπουδάζεις στον τοπο κατοικιας σου τα εξοδα είναι στο 1/4 σε σχεση με αυτα του εξωτερικού , πόσοι αλλωστε εχουν την οικονομική δυνατότητα πλέον?




Και εγω σου ειπα: γιατι να στραφεις σε κατι που θα παει στραφι?
Ας δυσκολεψουν οι δουλειες γενικως! Παντου! Εγω το χαιρομαι...Θα καταλαβουν καποιοι και επιτελους θα γινει κατι!


να μην χαίρεσαι καθόλου....



Ειπα: " αν οι νεοι, αντι να χαριεντιζονται, αντιμετωπισουν την αληθινη Ελλαδα απο νωρις, κατι θα γινει, δεν μπορει!" Εννοω οτι οσα χρονια ειναι ο αλλος φοιτητης ζει στον κοσμο του και δεν ενδιαφερεται για το αυριο. Αυτα τα χρονια μπορει να ειναι και 7 ή 8! Τεσσερα - πεντε να τελειωσει ΣΥΝ τα υπολοιπα για να "το παρει χαμπαρι"...

Το ιδιο ειναι με το να νιωσει (στο πετσι του) την αληθεια για τη χωρα του απο τα 20-21?
Στα 22 θα τον εχεις στο δρομο να διεκδικει τα νομιμα και ηθικοτατα δικαιωματα του! ;)
Αυτο ειναι ενα πολυ καλο πραγμα. Αλλιως θα τον εχεις στα 27-28 να διεκδικει τα "κεκτημενα" του επαγγελματος που σπουδασε...:down:
[/QUOTE]

Ποια ειναι τα νομίμα και ηθικότατα δικαιώματα του?
Εσυ θεωρείς ότι όλοι οσοι σπουδάζουν είναι χλιδάτοι και δεν έχουν εικόνα τι γίνεται στην κοινωνία?

Ioanna123
11-08-11, 21:16
εξαρτάτε για πιο επιχειρείν αναφέρεσε σε αυτό του πλάνοδιου πωλητή μαναβικής ή αυτό του δημιουργού του google? Στην δεύτερη περίπτωση χρειάζεσαι και γνώση , κεφάλαια δυστυχώς βρίσκονται μόνο για εφαρμογές σχεδόν ετοιμες για παραγωγή πράγμα που πάλι απαιτει γνώση. Λες το να γίνεις πωλητής , θεωρείς ότι αυτή την χρονική στιγμή υπάρχουν θέσεις? Και τι θα πουλάς?


Μωρε εγω στο επιχειρειν και των δυο αναφερομαι! Αρκει να εχουν ταλεντο σε αυτο που κανουν, και την ακρη θα την βρουν ΣΙΓΟΥΡΑ! (παλι, εχω προσωπικο παραδειγμα, χο, χο...)



Η Ελληνική αγορά μπορεί να είναι κορεσμένη όμως αν σπουδάζεις στον τοπο κατοικιας σου τα εξοδα είναι στο 1/4 σε σχεση με αυτα του εξωτερικού , πόσοι αλλωστε εχουν την οικονομική δυνατότητα πλέον?

Λιγοι. Ευτυχως δηλαδη, διοτι θα λιγοστεψουν κιολας. Δεν ειμαι κακεντρεχης, δες τι εγραψε και ο Νικαετος παραπανω ;)




να μην χαίρεσαι καθόλου....

Χαιρομαι, χαιρομαι! :)
Μονο οταν ο κοσμος κοιμαται τον υπνο του Δικαιου (προβατου) φοβαμαι και στεναχωριεμαι εγω!





Ποια ειναι τα νομίμα και ηθικότατα δικαιώματα του?


Να σου πω τι εννοουσα οταν αναφερθηκα στα νομιμα και (κυριως) ηθικοτατα δικαιωματα ενος ανεργου και ανεκπαιδευτου 20αρη. Μιλω για το δικαιωμα του στην εργασια χωρις αυτο (το ιερο και αγνο δικαιωμα) να ειναι "μολυσμενο" απο καποιου ειδους "περιεργα κεκτημενα" καποιων άλλων εποχων (και παχιων αγελαδων). Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη, αν δεν γινομαι, δεν πειραζει, αστο.



Εσυ θεωρείς ότι όλοι οσοι σπουδάζουν είναι χλιδάτοι και δεν έχουν εικόνα τι γίνεται στην κοινωνία?
:)
........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αλλά προτιμούν μια παρατεταμένη εφηβεία χωρίς το εργασιακό άγχος, ένα πτυχίο, ένα μεταπτυχιακό, και στα 26-29 βλέπουμε. Μέχρι τότε ταίζει ο μπαμπάς.


Και δεν μιλαμε για ολους.
Απλα, για την πλειοψηφια :(

opener
11-08-11, 22:23
....
Ας δυσκολεψουν οι δουλειες γενικως! Παντου! Εγω το χαιρομαι...Θα καταλαβουν καποιοι και επιτελους θα γινει κατι!
....
Εσυ δουλευεις η μηπως σε θρεφει καποιος χαρουμενος;

MADx2
11-08-11, 22:47
Μωρε εγω στο επιχειρειν και των δυο αναφερομαι! Αρκει να εχουν ταλεντο σε αυτο που κανουν, και την ακρη θα την βρουν ΣΙΓΟΥΡΑ! (παλι, εχω προσωπικο παραδειγμα, χο, χο...)


Λιγοι. Ευτυχως δηλαδη, διοτι θα λιγοστεψουν κιολας. Δεν ειμαι κακεντρεχης, δες τι εγραψε και ο Νικαετος παραπανω ;)



Χαιρομαι, χαιρομαι! :)
Μονο οταν ο κοσμος κοιμαται τον υπνο του Δικαιου (προβατου) φοβαμαι και στεναχωριεμαι εγω!





Να σου πω τι εννοουσα οταν αναφερθηκα στα νομιμα και (κυριως) ηθικοτατα δικαιωματα ενος ανεργου και ανεκπαιδευτου 20αρη. Μιλω για το δικαιωμα του στην εργασια χωρις αυτο (το ιερο και αγνο δικαιωμα) να ειναι "μολυσμενο" απο καποιου ειδους "περιεργα κεκτημενα" καποιων άλλων εποχων (και παχιων αγελαδων). Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη, αν δεν γινομαι, δεν πειραζει, αστο.


:)
........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Και δεν μιλαμε για ολους.
Απλα, για την πλειοψηφια :(

δεν θες να καταλάβεις ότι το να αποτελειώσουν την όποια παιδεία έχουμε είναι αυτό το οποίο επιζητουν ? Ετσι θα μπορούν να αποχαυνώσουν τον κόσμο εντελώς .
Αν θυμαμαι σε ενα ντοκιμαντερ του εξαντα για μια χώρα της λατινικης αμερικής (ουρουγουαη νομιζω) όπου εδειχνε τις πλούσιες πολλες και στα περιχωρα τους φτωχούς υποσιτιζόμενους εργάτες , όπως ελεγε ενας γιατρός στην εκπομπή το να υποσιτίζονται απο μικροί και να εθίζονται σε ουσίες ναρκωτικές τους κρατά απο το να εξεγείρονται γιατί δεν αναπτύσσεται ικανοποιητικά ούτε το σώμα ούτε ο εγκέφαλος.
food for thought!

Υ.Γ
εσυ αλήθεια τι κάνεις εδώ στον κορεσμό? δεν βλέπω να διεκδικεις τα δικαιώματα στον δρόμο

anon
11-08-11, 23:07
Εσυ δουλευεις η μηπως σε θρεφει καποιος χαρουμενος;

Με πρόλαβες.... :p

NT1G
11-08-11, 23:16
Θα πρέπει να αλλάξει το σύστημα της πρόσβασης στα ΑΕΙ/ΤΕΙ, με μείωση του αριθμού των εισακτέων (31 χρόνια ακριβώς το φωνάζω), ώστε να γίνει αντιληπτό ότι δεν είναι δυνατόν το 99,9% των αποφοίτων των λυκείων να έχει πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. (Ούτως ή άλλως αυτό θα γίνει αργά ή γρήγορα, διαφορετικά δεν υπάρχει σωτηρία).


Και πως θα τους αποτρέψεις από το να πάνε Αγγλία και λοιπές χώρες για πανεπιστημιακή εκπαίδευση.

Ioanna123
12-08-11, 00:00
Εσυ δουλευεις η μηπως σε θρεφει καποιος χαρουμενος;
Λογαριασμο θα σου δωσω?!

:rofl:


........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 0 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Με πρόλαβες.... :p

Παρομοιως

........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Υ.Γ
εσυ αλήθεια τι κάνεις εδώ στον κορεσμό? δεν βλέπω να διεκδικεις τα δικαιώματα στον δρόμο

Και που θα το εβλεπες δηλαδη? Στην ιδια πολη ζουμε?
Παντως να εισαι σιγουρος οτι αν δεν ειχα δουλεια να κανω δεν θα ημουν εδω να χανω το χρονο μου ;)

dhatz
12-08-11, 00:09
2. Σπουδές έξω και μένεις έξω... Ναι, αλλά για να πετύχεις έξω, πρέπει να το αξίζεις. Ακούμε για χιλιάδες έλληνες που διαπρέπουν στο εξωτερικό, και μπράβο τους. Δεν ακούγεται όμως για τους πολύ περισσότερους που πάνε με όνειρα και φιλοδοξίες έξω, αλλά δυστυχώς τα μόνα εφόδια και ταλέντα που έχουν είναι τα όνειρα και οι φιλοδοξίες. Δεν πετυχαίνουν όλοι, για την ακρίβεια ούτε καν οι μισοί. Επίσης πολλοί αναγκάζονται να γυρίσουν πίσω για οικογενειακούς / προσωπικούς λόγους
[...]
Για πολλούς λοιπόν αυτά τα προβλήματα είναι τέτοια που δεν μπορούν να ρίξουν μαύρη πέτρα πίσω τους, και παραμένουν εγκλωβισμένοι στην Ελλαδίτσα μας, παρόλο που θα μπορούσαν να διαπρέψουν στο εξωτερικό. Εν κατακλείδι, δεν πετυχαίνουν όλοι, αλλά ένα μικρό ποσοστό, και πολλοί δεν μπορούν για προσωπικούς λόγους να παραμείνουν έξω, και παρόλο που ίσως θέλαν να μείνουν και να διαπρέψουν στα ξένα, τελικά ξαναγυρίζουν στον τόπο τους.

Σε σχέση με τις πιθανότητες επαγγελματικής επιτυχίας στο εξωτερικό ειδικά στον κλάδο της πληροφορικής, θα'θελα να αναφέρω (ως "anecdotal evidence" αν θέλετε, γιατί το δείγμα είναι σχετικά μικρό, λίγες δεκάδες άτομα) τα νούμερα φυγής στο εξωτερικό από μια κοινότητα "κομπιουτεράδων" (των BBS του Fidonet στις αρχές των 1990s, που επι σειρά ετών μαζευόμασταν κάθε Παρασκευή βράδυ και συντρώγαμε σε ταβέρνα).

Από ένα δείγμα ~65 ατόμων (βλέποντας τον αριθμό σε σχετικό group στο Facebook) το 80+% είναι εκτός Θεσσαλονίκης, έχοντας διασπαρεί κυριολεκτικά στις 4 γωνιές του κόσμου (από τους συνήθεις προορισμούς όπως ΗΠΑ και Βρετανία, μέχρι Σιγκαπούρη, Αίγυπτο, Κύπρο και Ρωσία). Η μεγάλη φυγή έγινε γύρω στο 1997-2002, και κανείς απ'όσους έφυγαν δεν έχει επιστρέψει.

Απο την συγκεκριμένη παρέα, πλην λίγων δημοσίων υπαλλήλων, οι μόνοι που έχουν μείνει στην Ελλάδα είναι 2 γιατροί, 2-3 μικρέμποροι επαγγελματίες και 3 της πληροφορικής.

Ανάλογα, αν και λίγο μικρότερα, νούμερα φυγής υπολογίζω ότι ισχύουν αποφοίτους Πολυτεχνείου των 1990s που δεν επέλεξαν αντικείμενο με κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα.

Ioanna123
12-08-11, 00:16
δεν θες να καταλάβεις ότι το να αποτελειώσουν την όποια παιδεία έχουμε είναι αυτό το οποίο επιζητουν ? Ετσι θα μπορούν να αποχαυνώσουν τον κόσμο εντελώς .
Αν θυμαμαι σε ενα ντοκιμαντερ του εξαντα για μια χώρα της λατινικης αμερικής (ουρουγουαη νομιζω) όπου εδειχνε τις πλούσιες πολλες και στα περιχωρα τους φτωχούς υποσιτιζόμενους εργάτες , όπως ελεγε ενας γιατρός στην εκπομπή το να υποσιτίζονται απο μικροί και να εθίζονται σε ουσίες ναρκωτικές τους κρατά απο το να εξεγείρονται γιατί δεν αναπτύσσεται ικανοποιητικά ούτε το σώμα ούτε ο εγκέφαλος.
food for thought!



Ρε φιλε μας δουλευεις???

Food for thought μου λες εμενα?! Διαβαζεις τα Ελληνικα μου ή χρειαζεσαι μεταφραση?!

Απο το αρρωστημενο Ελληνικο κομπλεξ κατωτεροτητας (=να παρω ενα Πτυχιο αλλιως δεν ειμαι τιποτα...!) μου το πηγες στις "πλουσιες πολλες" και στα περιχωρα με τους φτωχους της Λατινικης Αμερικης>?!

Ημαρτον...
Αντε γεια! :)

........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 5 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε σχέση με τις πιθανότητες επαγγελματικής επιτυχίας στο εξωτερικό ειδικά στον κλάδο της πληροφορικής, θα'θελα να αναφέρω (ως "anecdotal evidence" αν θέλετε, γιατί το δείγμα είναι σχετικά μικρό, λίγες δεκάδες άτομα) τα νούμερα φυγής στο εξωτερικό από μια κοινότητα "κομπιουτεράδων" (των BBS του Fidonet στις αρχές των 1990s, που επι σειρά ετών μαζευόμασταν κάθε Παρασκευή βράδυ και συντρώγαμε σε ταβέρνα).

Από ένα δείγμα ~65 ατόμων (βλέποντας τον αριθμό σε σχετικό group στο Facebook) το 80+% είναι εκτός Θεσσαλονίκης, έχοντας διασπαρεί κυριολεκτικά στις 4 γωνιές του κόσμου (από τους συνήθεις προορισμούς όπως ΗΠΑ και Βρετανία, μέχρι Σιγκαπούρη, Αίγυπτο, Κύπρο και Ρωσία). Η μεγάλη φυγή έγινε γύρω στο 1997-2002, και κανείς απ'όσους έφυγαν δεν έχει επιστρέψει.

Απο την συγκεκριμένη παρέα, πλην λίγων δημοσίων υπαλλήλων, οι μόνοι που έχουν μείνει στην Ελλάδα είναι 2 γιατροί, 2-3 μικρέμποροι επαγγελματίες και 3 της πληροφορικής.

Ανάλογα, αν και λίγο μικρότερα, νούμερα φυγής υπολογίζω ότι ισχύουν αποφοίτους Πολυτεχνείου των 1990s που δεν επέλεξαν αντικείμενο με κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα.

Το ειπα και εγω: οι επιστρεφοντες (γνωστοι μου) ειναι ατομα που παντα τους βρωμουσε το εξωτερικο και ποτε τους δεν πηγαν για να μεινουν εκει! Οσοι γνωστοι μου επεστρεψαν απο σπουδες στο εξωτερικο ηταν ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ατομα με δουλειες στρωμενες και ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ! Ε βλακες ηταν να παρατησουν σιγουρη ετοιμη δουλεια??

Οι υπολοιποι εμειναν εξω ολοι και ζουν μια χαρα!

opener
12-08-11, 00:25
Λογαριασμο θα σου δωσω?!

:rofl:
....
Παντως να εισαι σιγουρος οτι αν δεν ειχα δουλεια να κανω δεν θα ημουν εδω να χανω το χρονο μου ;)
Σε μενα; Οχι, δεν χρειαζεται, το βλεπω το στυλ:
"O Ολυμπιακος και το Αιγαλεω να κερδανε, και οι αλλοι να πανε να αγαπηθουνε."

Μπορεις να χτυπιεσαι απ' τα γελια οσο θες, πιστευω ομως οτι οφειλεις να δωσεις λογαριασμο σ΄αυτους που με τοση ευκολια (προσπαθω να το γραψω οσο πιο ευγενικα μπορω, χρησιμοποιωντας τη λεξη "ευκολια" και οχι καποια αλλη) εγραψες =

...
Ας δυσκολεψουν οι δουλειες γενικως! Παντου! Εγω το χαιρομαι...Θα καταλαβουν καποιοι και επιτελους θα γινει κατι!
.....
Ναι, και για να καταλαβουν, ριξε παλι κανα copy/paste αρθρο (ασχολιαστο εκ μερους σου, ως συνηθως) απο το protagon.gr..........

@ ADSLgr.com All rights reserved.