PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

Νικαετός
14-08-11, 02:56
Εδώ΄κάνεις λάθος. Ουδέποτε είχαν την συμμετοχή της αριστεράς. Του ΛΑΟΣ ναι. Μια ματιά στα πεπραγμένα της βουλής θα σε διαφωτίσει.

Και επειδή τα γραπτά μένουν, σου εξηγώ ότι δεν στέκουν αυτά που γράφεις. Πες μου ένα νόμο που πρότεινε η αριστερά ψηφίστηκε από τη βουλή και επιβεβαιώνει αυτά που γράφεις. Πες ενα νόμο της ΝΔ ή του ΠΑΣΟΚ που ψήφισε η αριστερά προς την κατεύθυνση που γράφεις ότι μας έφερε εδώ.

Και επειδή ξεφύγαμε.

Προτάσεις για ανάπτυξη έχουμε, ή μόνο για τις ευθύνες της αριστεράς έχεις να μας πεις?
(Α και κάποιων στα άλλα κόμματα)

alpha
14-08-11, 12:06
Ισως καλυτερες κοινωνικες διασυνδεσεις θα ελεγα.

Το πρόσφατο δελτίο του Ο.Ο.Σ.Α. [OECD Programme for International Student Assessment (PISA)], μάλλον συμφωνεί μαζί σου:

[...] [S]tudents in public schools in a similar socio-economic context as private schools tend to do equally well. [...]

http://www.pisa.oecd.org/dataoecd/6/43/48482894.pdf

Δε νομίζω πως η άποψή μου, μετά από 26 έτη στη δημόσια εκπαίδευση, θα προσέφερε κάτι ουσιαστικό στη συζήτηση, ακριβώς γιατί πρόκειται για υποκειμενική εμπειρία.

MNP-10
15-08-11, 11:01
Το "κρατικό" "δήθεν" σύστημα το δημιούργησαν οι πιο διευθαρμένοι της πολιτικής ελίτ (των 2 μεγάλων κομμάτων που κυβερνούσαν) κατ' απαίτηση μεγάλου αριθμού κόσμου/ψηφοφόρων που το απαιτούσαν+συναλλάσονταν και με την ιδεολογική συνδρομή και τις κραυγές όποτε χρειαζόνταν της αριστεράς. Όλοι αυτοί (τουλάχιστον) έχουν την ευθύνη τους γι αυτό!

Τα χουμε ξανασυζητησει. Οταν πρωτοβγηκε το ΠΑΣΟΚ ο κοσμος δεν ειχε κανενα ονειρο βολεματος σε δημοσια κτλ. Αυτα ηταν θεσεις "3 και 60" απαξιωμενες. Εχω συγγενεις που γελαγανε με το prospect της θεσης στο δημοσιο στα 70s. Τους λεγανε "ελατε στη ταδε θεση" και τρεχανε μακρια (τελη 70s - 3 χρονια πριν την "αλλαγη").

Οταν ο κοσμος βλεπει το δημοσιο ως κατι το απαξιωμενο, πως θα ονειρευονταν βολεματα και τετοια σε αυτο? Το δημοσιο μεταβληθηκε σε καλοπληρωμενο μηχανισμο διαφθορας επι ΠΑΣΟΚ, με ΞΕΚΑΘΑΡΗ ευθυνη της ηγεσιας του κομματος. Ηταν σα να λεει στο κοσμο "αμα θελετε να φατε, αυτος ειναι ο τροπος - μπειτε στο δημοσιο που τωρα το καναμε να καλοπληρωνει". Απ'την αλλη, αμα εισουν ιδιωτικος σε εβαζε να πλανταξεις εσκεμμενα ωστε να δημιουργησει διχονοια στα κοινωνικα στρωματα. "Αυτοι που τρωνε" και "οι απεξω". Τους "απεξω" τους εκανε δεξιους. Δλδ να υποστηριζουν ατομα σα τον απεχθη Μητσοτακη οχι επειδη ειχαν ιδεολογικη συναφεια με το κεφαλαιο, αλλα ως αντι-πασοκ / εμας δε μας παιξανε / εμεις πλανταξαμε κτλ.

Social engineering / divide & conquer tactics 101. Συντομα και σε βιβλιο :p

Νικαετός
15-08-11, 11:28
Το πρόσφατο δελτίο του Ο.Ο.Σ.Α. [OECD Programme for International Student Assessment (PISA)], μάλλον συμφωνεί μαζί σου:

[...] [S]tudents in public schools in a similar socio-economic context as private schools tend to do equally well. [...]

http://www.pisa.oecd.org/dataoecd/6/43/48482894.pdf

Δε νομίζω πως η άποψή μου, μετά από 26 έτη στη δημόσια εκπαίδευση, θα προσέφερε κάτι ουσιαστικό στη συζήτηση, ακριβώς γιατί πρόκειται για υποκειμενική εμπειρία.

Άλφα, σαφέστατα η εμπειρία σου έχει μεγάλη σημασία στη συζήτηση. Οι προτάσεις σου για ανάπτυξη μας ενδιαφέρουν ακριβώς μέσα από την εμπειρία σου. Όσο για το δελτίο του ΟΟΣΑ υποθέτω πως δεν αναφέρεται στην ελλάδα αποκλειστικά.

Είπα ότι στα ιδιωτικά σχολεία παρέχεται καλύτερη εκπαίδευση. Με τον όρο καλύτερη, δεν εννοώ ότι διδάσκονται π.χ. διαφορετικά/καλύτερα σχολικά εγχειρίδια. Εννοώ ότι έχουμε ποιοτικότερη εκπαιδευτική διαδικασία, εποπτικά μέσα, εγκαταστάσεις, ψυχολόγους, πρακτικές ασκήσεις, debate, αθλητικές οργανωμένες δραστηριότητες και φυσικά ΚΑΙ κοινωνικές γνωριμίες χρησιμότατες στο σύστημα που ζούμε.

Ο μαθητής του δημοσίου, είναι υποχρεωμένος να τρέχει σε σχολεία/φροντιστήρια/ξένες γλώσσες/αθλητικές δραστηριότητες (και οι γονείς του, όσο είναι μικρός) από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ.

Μίλησε ο Μάικ για επιτυχίες ιδιωτικών/vs δημοσίων σχολείων στην τριτοβάθμια. Αυτό πλην σπανίων και φωτεινών εξαιρέσεων (από τους πρωτεύσαντες κάθε χρόνο στις "πρωτοκλασσάτες" σχολές) είναι προνόμιο όσων έχουν την οικονομική άνεση και το κοινωνικό υπόβαθρο να προετοιμαστούν καλύτερα, είτε πάνε στο δημόσιο είτε στο ιδιωτικό σχολείο.

Όμως το πρόβλημά μας ΔΕΝ είναι οι επιτυχίες στην τριτοβάθμια. (Αν μάλιστα διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματά μου, θα διαπιστώσεις ότι θεωρώ πως βασικό πρόβλημα στην ανάπτυξη της χώρας μας, είναι ακριβώς αυτό). Ο νέος αντί να βγει στην αγορά εργασίας από τα 18 - 19 του, ως ελ. επαγγελματίας ειδικευμένος, ως τεχνίτης ειδικευμένος, ως έμπορος, ως ως ως, φτάνει στα 29 του ως άνεργος επιστήμονας και ή θα γίνει σερβιτόρος/οδηγός ταξί/μπάρμαν/πορτιέρης ή θα μείνει άνεργος πολυτελείας τρεφόμενος από τον μπαμπά και την μαμά. Δυστυχώς αυτοί που εργάζονται κατευθείαν στο αντικείμενό τους είναι πλέον ελάχιστοι.

Χρειάζεται επομένως (κατά την γνώμη μου) εξορθολογισμός της αναλογίας επιστημόνων/τεχνιτών και μέχρι να υπάρξει αυτορύθμιση θα πρέπει να επιβληθεί από τα πάνω.

(Δραστική μείωση του αριθμού των εισακτέων αρχικά, επιλογή κατόπιν στο λύκειο αλλά πρώτα από όλα μόρφωση των γονέων και της κοινωνίας μας γενικότερα. Να μια καλή δουλειά για το υπουργείο παιδείας και την υπουργό του.) Αντί να περιφέρεται στα κανάλια προπαγανδίζοντας την ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ πολιτική της κυβέρνησης να πει στον ελληνικό λαό ότι το να γίνει το παιδί του επιστήμονας ΔΕΝ είναι πανάκεια ανάπτυξης, αντίθετα σε χώρες όπως η ελλάδα είναι ακριβώς το αντίθετο.

maik
15-08-11, 12:51
Χαρα το κουραγιο σας ωρε παληκαρια.
:respekt:

Ioanna123
15-08-11, 12:59
Γεια σας και Χρονια Πολλα σε οσους γιορταζουν.
Και Χρονια Πολλα και καλυτερα σε ολους μας!

Αν θελετε, πειτε και κατι για τους εκατονταδες χιλιαδες των ανεργων αποκομμενων μιας καποιας ηλικιας... Πειτε κατι γι' αυτους τους ανω των 40 να πουμε? ,ανω των 35 να πουμε? , απο ποια ηλικια και μετα εχει φτασει να θεωρειται οτι "παει πια, εκλεισες ως αντρας/γυναικα..." ??...πειτε κατι για το "τωρα"... Η ανεργια ειναι ηδη εφιαλτης, σκεφτηκα ν' ανοιξω θεμα μονο γι' αυτην, αλλα ολα αλληλοδενονται.

Τελος παντων, πειτε οτι θελετε.

YiannisM
15-08-11, 13:05
Εδώ΄κάνεις λάθος. Ουδέποτε είχαν την συμμετοχή της αριστεράς. Του ΛΑΟΣ ναι. Μια ματιά στα πεπραγμένα της βουλής θα σε διαφωτίσει.

Και επειδή τα γραπτά μένουν, σου εξηγώ ότι δεν στέκουν αυτά που γράφεις. Πες μου ένα νόμο που πρότεινε η αριστερά ψηφίστηκε από τη βουλή και επιβεβαιώνει αυτά που γράφεις. Πες ενα νόμο της ΝΔ ή του ΠΑΣΟΚ που ψήφισε η αριστερά προς την κατεύθυνση που γράφεις ότι μας έφερε εδώ.Αν και offtopic, απλά ας καταγραφεί η διαφωνία μου.

Η συμμετοχή στη διαμόρφωση αυτού που έχουμε (και στην παιδεία) δεν περιορίζεται μόνο στην κοινοβουλευτική δράση, αλλά και στην εξοβουλευτική δηλαδή έξω στην κοινωνία, στη συνδικαλιστική δράση, κλπ. Κι εκεί η συμμετοχή της αριστεράς στο τελικό μόρφωμα αυτών που έχουμε είναι μεγάλη και μάλιστα αναλογικά μεγαλύτερη από τα ποσοστά της, ειδικά μάλλιστα στην παιδεία.
Ας μή βγάζει την ουρά της απέξω λοιπόν, διότι απλά μας κοροϊδεύει.

KLG
15-08-11, 13:06
Γεια σας και Χρονια Πολλα σε οσους γιορταζουν.
Και Χρονια Πολλα και καλυτερα σε ολους μας!

Αν θελετε, πειτε και κατι για τους εκατονταδες χιλιαδες των ανεργων αποκομμενων μιας καποιας ηλικιας... Πειτε κατι γι' αυτους τους ανω των 40 να πουμε? ,ανω των 35 να πουμε? , απο ποια ηλικια και μετα εχει φτασει να θεωρειται οτι "παει πια, εκλεισες ως αντρας/γυναικα..." ??...πειτε κατι για το "τωρα"... Η ανεργια ειναι ηδη εφιαλτης, σκεφτηκα ν' ανοιξω θεμα μονο γι' αυτην, αλλα ολα αλληλοδενονται.

Τελος παντων, πειτε οτι θελετε.

Οτι και να πουμε, όσες σελιδες και να γραψουνε, πάντα θα υπάρχει ενα αρθρο του Πάσχου που θα τους λεει τεμπέληδες... Οπότε "to cut a long story short" τεμπέληδες... αν ειχαν επενδυσει στο να αποκτησουν τα προσοντα που ζητάει η αγορά δεν θα χάνανε τις δουλειες τους.

YiannisM
15-08-11, 13:07
Το δημοσιο μεταβληθηκε σε καλοπληρωμενο μηχανισμο διαφθορας επι ΠΑΣΟΚ, με ΞΕΚΑΘΑΡΗ ευθυνη της ηγεσιας του κομματος. Συμφωνώ απολύτως, μόνο που η ιστορία δεν τελειώνει στο ΠΑΣΟΚ των 80ς.

Ioanna123
15-08-11, 13:11
Οτι και να πουμε, όσες σελιδες και να γραψουνε, πάντα θα υπάρχει ενα αρθρο του Πάσχου που θα τους λεει τεμπέληδες... Οπότε "to cut a long story short" τεμπέληδες... αν ειχαν επενδυσει στο να αποκτησουν τα προσοντα που ζητάει η αγορά δεν θα χάνανε τις δουλειες τους.

Ο Μανδραβελης μπορει να λεει οτι θελει. Το θεμα ειναι αν εσυ εχεις να πεις κατι (ή να δωσεις καποιο link απο καποιο αρθρο).

Νικαετός
15-08-11, 13:20
Γιάννη προτάσεις. Πέρα από το "λιγότερο δημόσιο", προτάσεις.

ioanna: Χρόνια πολλά στην ελληνική παράδοση μαζί με ένα τεράστιο respect. Σήμερα γιορτάζει η ελληνική ύπαιθρος/παράδοση. Μαζί με το Πάσχα οι μεγαλύτερες γιορτές της ελληνικής παράδοσης.

spithas7
15-08-11, 13:20
Γεια σας και Χρονια Πολλα σε οσους γιορταζουν.
Και Χρονια Πολλα και καλυτερα σε ολους μας!

Αν θελετε, πειτε και κατι για τους εκατονταδες χιλιαδες των ανεργων αποκομμενων μιας καποιας ηλικιας... Πειτε κατι γι' αυτους τους ανω των 40 να πουμε? ,ανω των 35 να πουμε? , απο ποια ηλικια και μετα εχει φτασει να θεωρειται οτι "παει πια, εκλεισες ως αντρας/γυναικα..." ??...πειτε κατι για το "τωρα"... Η ανεργια ειναι ηδη εφιαλτης, σκεφτηκα ν' ανοιξω θεμα μονο γι' αυτην, αλλα ολα αλληλοδενονται.

Τελος παντων, πειτε οτι θελετε.


παραπλευρεσ απωλειεσ ειναι αυτεσ Ioanna μου :) Αναπτυξη, αναπτυξη, αναπτυξη :)

Ioanna123
15-08-11, 13:39
Μια off topic διευκρινηση (που ΔΕΝ οφειλω σε ΚΑΝΕΝΑΝ, αλλα ας την κανω):


Αρκετα συχνα επιλεγω καποια αρθρα απο την εντυπο αλλα και τον (καθαρα) ηλεκτρονικο τυπο και τα μεταφερω εδω. Το κριτηριο επιλογης μου για ολα αυτα τα αρθρα ειναι το τι θα χτυπησει το καμπανακι της κοινης λογικης μου. Δεν ηξερα, δεν ξερω, και στην τελικη δεν με ενδιαφερει το ποιον, το CV, τα χουγια και οι συνηθειες κανενος Μανδραβελη, Γιαννακιδη, Βαρουφακη, ή οποιου αλλου τα αρθρα μεταφερω εδω. Με ενδιαφερει αν αυτο που γραφει την εκαστοτε και δεδομενη χρονικη στιγμη μου ακουγεται εμενα λογικο. (παντα μεσα στα πλαισια της κοινης λογικης μιλαω = αν γραψει καποιος φασιστας κατι που να μου φανει λογικο, δεν θα το μεταφερω πουθενα).

Αν ο Μανδραβελης (για παραδειγμα) ενω λεει το ΑΚΡΩΣ ΛΟΓΙΚΟ :

"Σ' αυτό το δύσκολο "ενδιάμεσα" χρειάζεται το κράτος. Πρέπει να έχει τους πόρους για να στηρίζει τους ανθρώπους για όσο καιρό αυτοί χρειάζονται ώστε να σταθούν παραγωγικά στην οικονομία. Πρέπει να εξοικονομήσει λεφτά για ευπρεπή επιδόματα ανεργίας και προγράμματα επανεκπαίδευσης (πραγματικής και όχι όπως έκανε παλιότερα που στην ουσία επιδοτούσε τους ανέργους, τάχα μου εκπαιδεύοντάς τους). Προς το παρόν, το κράτος αλλά και η συντηρητική ελληνική κοινωνία είναι προσανατολισμένα στη στήριξη θέσεων εργασίας και ουχί ανθρώπων." (#1010 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4267400&postcount=1010))

ΑΝ λοιπον μετα απο την παραπανω Λογικη, ερθει και πει οτι "για να το καταφερουμε αυτο θα πρεπει να μαστιγωσουμε, να Κινεζοποιησουμε, να πεθανουμε, καμμια 200αρια χιλιαδες ανθρωπους" ε τοτε....φυσικα και ΔΕΝ θα συμφωνησω μαζι του!

Αυτα.

Και να ειστε σιγουροι οτι μπορω και εγω να αρχισω να ειρωνευομαι. ΤΙ θα μου κανεις μετα?! Ban?





........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


παραπλευρεσ απωλειεσ ειναι αυτεσ Ioanna μου :) Αναπτυξη, αναπτυξη, αναπτυξη :)

Αυτη ειναι η αποψη σου? :down::down::down:
Τι να σου πω...


(ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΒΑΖΑ ΤΟΝ ΟΡΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ!)

Απο το πρωτο post ακομα λεω: Ισως ξερετε (ή αντιλαμβανεστε) βεβαια οτι χωρις ΔΟΥΛΕΙΑ ολα πανε στραβα!

Κριμα, να μην ανοιξω απο τοτε ενα θεμα καθαρα για την ανεργια :(


..............

Burning Skies
15-08-11, 13:40
Και ο Μανδραβελης φασιστας ειναι αν δεν το εχεις καταλαβει. Και αν περιμενεις να μιλησει για θανατους για να τον παρεις πρεφα τοτε τι να πω. Αυτα ουτε οι Χρυσαυγιτες δεν τα λενε φορα παρτιδα.

Ioanna123
15-08-11, 13:54
Και ο Μανδραβελης φασιστας ειναι αν δεν το εχεις καταλαβει. Και αν περιμενεις να μιλησει για θανατους για να τον παρεις πρεφα τοτε τι να πω. Αυτα ουτε οι Χρυσαυγιτες δεν τα λενε φορα παρτιδα.

Ουτε τον ξερω προσωπικα, ουτε τον ηξερα τον συγκεκριμενο κυριο. Ουτε και κανενα αλλον απο οσους τα αρθρα εχω παραθεσει. Οσες απο τις θεσεις τους μιλουν στην κοινη λογικη μου τις ασπαζομαι. Οταν διαβαζω κατι δικο τους (ή οποιουδηποτε αλλου) με το οποιο δεν συμφωνω, απλα το ξεχναω.

Εμενα προσωπικα μην μου ξαναπεις τιποτα :evil:
Συνεχισε να αποκαλεις καποιους ανθρωπους οπως θελεις!
Εγω δεν σου δινω το δικαιωμα ουτε να πεις, ουτε να υπονοησεις κατι για μενα (δημοσια) :evil::evil::evil:

Burning Skies
15-08-11, 14:03
Ουτε τον ξερω προσωπικα, ουτε τον ηξερα τον συγκεκριμενο κυριο. Ουτε και κανενα αλλον απο οσους τα αρθρα εχω παραθεσει. Οσες απο τις θεσεις τους μιλουν στην κοινη λογικη μου τις ασπαζομαι. Οταν διαβαζω κατι δικο τους (ή οποιουδηποτα αλλου) με το οποιο δεν συμφωνω, απλα το ξεχναω.

Εμενα προσωπικα μην μου ξαναπεις τιποτα :evil:
Συνεχισε να αποκαλεις καποιους ανθρωπους οπως θελεις!
Εγω δεν σου δινω το δικαιωμα ουτε να πεις, ουτε να υπονοησεις κατι για μενα (δημοσια) :evil::evil::evil:


Δεν νομιζω να αναφερθηκα σε σενα. :hmm:
Για τον Μανδραβελη μιλησα για να μην παραπλανεισαι. Εσυ ειπες οτι αποψεις φασιστων δεν θα τις αναπαραγεις (κατι με το οποιο δεν συμφωνω απαραιτητα) αλλα το κανεις νομιζοντας οτι δεν ειναι φασιστες (ή εχοντας αγνοια για το ποιον τους) κινδυνευοντας ετσι να μην μπορεις να διαβασεις αναμεσα στις γραμμες.

Η "καθημερινη" παρεμπιπτοντως ηταν κατ'επιλογη της ξεκαθαρος υμνητης των ναζι και της γερμανικης κατοχης κατα τον Β' παγκοσμιο (και παντα στηριζε τον ελεγχο μας απο ξενους) οποτε ουτως η αλλως καλο ειναι να ειμαστε επιφυλακτικοι με οσους επιλεγουν να συνεργαστουν μαζι της.

Κατα τα αλλα εχω το αναφαιρετο δικαιωμα να απευθυνομαι σε οποιον επιθυμω.;)

odys
15-08-11, 14:11
Πιστεύω ότι το πρόβλημα της χώρας μας είναι βαθύτερο και έχει να κάνει με την κουλτούρα μας μια κουλτούρα που η αριστερά επηρέασε σε πολύ μεγάλο βαθμό την Ελλάδα μετά το 1974 ,και για να μην μακρηγορώ ότι τύπου ανάπτυξη και εάν επιλέξουμε δυο είναι τα βασικά συστατικά για την επιτυχία ΔΟΥΛΕΙΑ και ΠΕΙθΑΡΧΙΑ και αυτά ισχύουν για λαό και “αγορές” ,αυτό μπορούμε να το καταφέρουμε μόνο με αλλαγές στην παιδεία……

Ioanna123
15-08-11, 14:17
Δεν νομιζω να αναφερθηκα σε σενα. :hmm:
Για τον Μανδραβελη μιλησα για να μην παραπλανεισαι. Εσυ ειπες οτι αποψεις φασιστων δεν θα τις αναπαραγεις (κατι με το οποιο δεν συμφωνω απαραιτητα) αλλα το κανεις νομιζοντας οτι δεν ειναι φασιστες (ή εχοντας αγνοια για το ποιον τους) κινδυνευοντας ετσι να μην μπορεις να διαβασεις αναμεσα στις γραμμες.

Η "καθημερινη" παρεμπιπτοντως ηταν κατ'επιλογη της ξεκαθαρος υμνητης των ναζι και της γερμανικης κατοχης κατα τον Β' παγκοσμιο (και παντα στηριζε τον ελεγχο μας απο ξενους) οποτε ουτως η αλλως καλο ειναι να ειμαστε επιφυλακτικοι με οσους επιλεγουν να συνεργαστουν μαζι της.

Κατα τα αλλα εχω το αναφαιρετο δικαιωμα να απευθυνομαι σε οποιον επιθυμω.;)

Λαθος! Υπονοεις και για μενα: οτι δεν μπορω να διαβασω αναμμεσα στις γραμμες, οτι "κοιμαμαι", οτι "δεν εχω μυαλο να κρινω" κλπ, κλπ! Αυτο σου το απαγορευω! :evil::evil:

Εσυ, ερμηνευε οτι θελεις και οπως το θελεις! (αφου και το moderation αλλα και η ιδιοκτησια αυτου του site φαινεται να στο επιτρεπουν...:blink: ...)

Απλα, σε μενα μην απευθυνεσαι! Στο κατω-κατω δεν ειδα να πεις και κατι πανω στο θεμα: τι θα κανουμε με ολους αυτους τους ανεργους! Διοτι ΑΥΤΟ εννοουσα εγω με το "Αναπτυξη, εσεις τι προτεινετε??"!! Δεν ρωτουσα φυσικα για το πως να ...απογεμισουν οι τσεπες των ηδη πλουσιων! Ουτε το πως θα διορθωθουν καποια νουμερα στα κιταπια καποιων υπουργειων! ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΕΙ Ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ, αυτο ρωταω!



........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 4 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πιστεύω ότι το πρόβλημα της χώρας μας είναι βαθύτερο και έχει να κάνει με την κουλτούρα μας μια κουλτούρα που η αριστερά επηρέασε σε πολύ μεγάλο βαθμό την Ελλάδα μετά το 1974 ,και για να μην μακρηγορώ ότι τύπου ανάπτυξη και εάν επιλέξουμε δυο είναι τα βασικά συστατικά για την επιτυχία ΔΟΥΛΕΙΑ και ΠΕΙθΑΡΧΙΑ και αυτά ισχύουν για λαό και “αγορές” ,αυτό μπορούμε να το καταφέρουμε μόνο με αλλαγές στην παιδεία……

Αει γεια σου φιλε μου! Το ιδιο πιστευω κι εγω, δηλαδη συγκεκριμενα αυτο:

το πρόβλημα της χώρας μας είναι βαθύτερο και έχει να κάνει με την κουλτούρα μας

Τωρα, αν φταιει η Αριστερα, η Δεξια, το Κεντρο ή ....ο τερματοφυλακας...δεν το ξερω!

Δυστυχως ομως πιστευω κι εγω οτι ειναι θεμα κουλτουρας και αυτο ειναι το δυστυχεστερο...διοτι θες μια-δυο γενιες για να αλλαξεις μυαλα... :(

Νικαετός
15-08-11, 14:23
Ιωάννα χαλάρωσε πλζ. Ο BS για τον Πάσχο μιλάει, δεν αναφέρεται σε σένα.

Νικαετός
15-08-11, 14:30
Πιστεύω ότι το πρόβλημα της χώρας μας είναι βαθύτερο και έχει να κάνει με την κουλτούρα μας μια κουλτούρα που η αριστερά επηρέασε σε πολύ μεγάλο βαθμό την Ελλάδα μετά το 1974 ,και για να μην μακρηγορώ ότι τύπου ανάπτυξη και εάν επιλέξουμε δυο είναι τα βασικά συστατικά για την επιτυχία ΔΟΥΛΕΙΑ και ΠΕΙθΑΡΧΙΑ και αυτά ισχύουν για λαό και “αγορές” ,αυτό μπορούμε να το καταφέρουμε μόνο με αλλαγές στην παιδεία……

Πώς ακριβώς επηρέασε η αριστερά την κουλτούρα μας odys? Το "ωχ αδελφέ", το "ξέρεις ποιος είμαι εγώ, ρε" ο "σταρχιδισμός" του νεοέλληνα είναι αριστερή κουλτούρα???

Οι αλλαγές στην παιδεία είναι "δεξιά" κουλτούρα και σύνθημα odys?

Nozomi
15-08-11, 14:31
Μην το κουράζετε, η απόφαση έχει ήδη ληφθεί:

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15315872,00.html

Νικαετός
15-08-11, 14:33
Και πάλι αυτό δεν απαντάει στα ερωτήματα/αγωνίες μας. Άλλο η διάσωση, άλλο η ανάπτυξη. Χωρίς ανάπτυξη, μια ζωή θα είμαστε "προς διάσωση". ;)

Nozomi
15-08-11, 14:36
Συγγνώμη, λάθος νήμα, ήθελα να το βάλω στο περί επιστροφής στην δραχμή στο οποίο έχει φουντώσει ο διάλογος τις τελευταίες ώρες.

Προφανώς και συμφωνώ, αν δεν γίνουμε περισσότερο ανταγωνιστικοί, μονίμως με Μνημόνια θα είμαστε.

Burning Skies
15-08-11, 14:38
Λαθος! Υπονοεις και για μενα: οτι δεν μπορω να διαβασω αναμμεσα στις γραμμες, οτι "κοιμαμαι", οτι "δεν εχω μυαλο να κρινω" κλπ, κλπ! Αυτο σου το απαγορευω! :evil::evil:

Εσυ, ερμηνευε οτι θελεις και οπως το θελεις! (αφου και το moderation αλλα και η ιδιοκτησια αυτου του site φαινεται να στο επιτρεπουν...:blink: ...)

Απλα, σε μενα μην απευθυνεσαι! Στο κατω-κατω δεν ειδα να πεις και κατι πανω στο θεμα: τι θα κανουμε με ολους αυτους τους ανεργους! Διοτι ΑΥΤΟ εννοουσα εγω με το "Αναπτυξη, εσεις τι προτεινετε??"!! Δεν ρωτουσα φυσικα για το πως να ...απογεμισουν οι τσεπες των ηδη πλουσιων! Ουτε το πως θα διορθωθουν καποια νουμερα στα κιταπια καποιων υπουργειων! ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΕΙ Ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ, αυτο ρωταω!




Συγγνωμη κιολας αλλα ξερεις εσυ καλυτερα απο μενα τι θελω να πω;;;;;

Δεν υπονοω τιποτα για σενα. Δεν ειπα οτι δεν εχεις μυαλο να κρινεις αλλα οτι απο αγνοια (μονη σου ειπες οτι δεν ξερεις τι ρολο βαραει ο Μανδραβελης) μπορει να παρασυρθεις στην προπαγανδα του. Δεν αρκει να εισαι εξυπνος για να μην παρασυρθεις αλλα πρεπει να εισαι και υποψιασμενος.

Οσο για το moderation δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Μιλησα κοσμιοτατα και ουτε καν ειρωνευτηκα στην προκειμενη. Εσυ εισαι που απαξιωνεις διαρκως τους παντες εδω μεσα ακομη και απροκλητα.

Με τους ανεργους τι θες να κανεις;;; 100 φορες τα εχουμε γραψει αλλα λες συνεχως οτι δεν εχουμε πει τιποτα.
Πρεπει να αλλαξει η κυβερνητικη πολιτικη για να μειωθει η ανεργια. Πρεπει να απορριφθουν πολιτικες υφεσης (που καταστρεφουν τοσους επαγγελματιες και σωρεια θεσεων εργασιας) αν θελουμε να μειωθει η ανεργια. Επισης πρεπει να αυξηθει και ο προστατευτισμος στους εργαζομενους και στους μικρομεσαιους επιχειρηματιες (το αντιθετο δηλαδη απο αυτα που ζητουν οι Μανδραβεληδες και τα μνημονια). Με την ανταγωνιστικοτητα οπως την εννοουν οι 45ρηδες στους οποιους αναφερεσαι ειναι καμμενα χαρτια στην αγορα εργασιας. Καποιος λοιπον πρεπει να τους προστατεψει απο την απολυση και αυτο ειναι το κρατος.
Οι Μανδραβεληδες ομως επιθυμουν την ανεργια διοτι αυτη οδηγει τον κοσμο στην απελπισια και στον συμβιβασμο ωστε οι λιγοι που θα βρισκουν δουλεια στις εταιριες των ξενων στο μελλον να εργαζονται για ψιχουλα.

Αυτα λεει η δικη μου λογικη...

Θα σου επαναλαβω επισης οτι ειναι δικαιωμα μου να απευθυνομαι σε οποιον επιθυμω. Αν δεν σου αρεσουν οσα γραφω υπαρχει και η ignore list.

Ioanna123
15-08-11, 14:49
Με τους ανεργους τι θες να κανεις;;;
Πρεπει να αλλαξει η κυβερνητικη πολιτικη για να μειωθει η ανεργια. Πρεπει να απορριφθουν πολιτικες υφεσης (που καταστρεφουν τοσους επαγγελματιες και σωρεια θεσεων εργασιας) αν θελουμε να μειωθει η ανεργια. Επισης πρεπει να αυξηθει και ο προστατευτισμος στους εργαζομενους και στους μικρομεσαιους επιχειρηματιες (το αντιθετο δηλαδη απο αυτα που ζητουν οι Μανδραβεληδες και τα μνημονια). Με την ανταγωνιστικοτητα οπως την εννοουν οι 45ρηδες στους οποιους αναφερεσαι ειναι καμμενα χαρτια στην αγορα εργασιας. Καποιος λοιπον πρεπει να τους προστατεψει απο την απολυση και αυτο ειναι το κρατος.


Τωρα που αρχισες να μιλας επι του θεματος, να σου κανω λοιπον κι εγω καποιες ερωτησεις:

(σημειωση: ολα τα παρακατω ειναι καθαρες αποριες! Απλα ρωταω!)

-- Πιστευεις πραγματικα οτι θα πρεπει να προστατευτουν οι ηδη υπαρχοντες μικρο-μεσαιες επιχειρησεις? Παραγουν κατι ολες αυτες? Αυτο το μοντελο παραγωγικοτητας δεν αργο-πεθαινει ηδη? Μια απο τα ιδια λοιπον?! ΔΕΝ μπορουμε τιποτε καλυτερο?! ΔΕΝ μπορουμε να τους στρεψουμε ολους ή τους περισσοτερους απο αυτους σε κατι πιο παραγωγικο? ΤΙ θα μπορουσε να ηταν αυτο?

........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 3 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Συγγνωμη κιολας αλλα ξερεις εσυ καλυτερα απο μενα τι θελω να πω;;;;;

Δεν υπονοω τιποτα για σενα. Δεν ειπα οτι δεν εχεις μυαλο να κρινεις αλλα οτι απο αγνοια (μονη σου ειπες οτι δεν ξερεις τι ρολο βαραει ο Μανδραβελης) μπορει να παρασυρθεις στην προπαγανδα του. Δεν αρκει να εισαι εξυπνος για να μην παρασυρθεις αλλα πρεπει να εισαι και υποψιασμενος.

Οσο για το moderation δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Μιλησα κοσμιοτατα και ουτε καν ειρωνευτηκα στην προκειμενη. Εσυ εισαι που απαξιωνεις διαρκως τους παντες εδω μεσα ακομη και απροκλητα.


Θα σου επαναλαβω επισης οτι ειναι δικαιωμα μου να απευθυνομαι σε οποιον επιθυμω. Αν δεν σου αρεσουν οσα γραφω υπαρχει και η ignore list.

Καλα καλα, ξεκολλα τωρα...

Νικαετός
15-08-11, 15:02
Ιωάννα, το "ξεκόλλα τώρα" είναι πρόκληση για συνέχεια. ;)
Πρόσεξε λοιπόν πώς απευθύνεσαι στους συνομιλητές σου, για να μη σου απευθύνονται και αυτοί.

Επίσης σχετικά με το ερώτημα, που έθεσες. Όσες μικρομεσαίες επιχειρήσεις είναι προβληματικές θα κλείσουν. Δεν περιμένουν από το κράτος να τις κλείσει. Αυτό το έχει ήδη κάνει ;)

Όσες είναι υγιείς, συνεχίζουν, μέχρι το κράτος και τα λαμόγια με τα "μέσα" να τις κάνουν κα αυτές προβληματικές. Η ελεύθερη αγορά αυτορυθμίζεται, δεν χρειάζεται το κράτος. Δυστυχώς στην χώρα μας το κράτος παρεμβαίνει όχι για να ελέγξει αν εφαρμόζονται οι νόμοι του, αλλά για να τους παραβεί κατά βούληση, βολεύοντας τους ημετέρους. Αυτή είναι η κατάρα του ελληνικού κράτους.

Ο "κρατισμός" που επικαλούνται οι νεοφιλελεύθεροι, διέλυσε τη χώρα, αλλά όχι γιατί το κράτος λειτούργησε ως υπηρέτης του δημοσίου συμφέροντος αλλά ως δούλος του κεφαλαίου και των "ημετέρων" της εκάστοτε κυβέρνησης για μικροκομματικούς λόγους.

Burning Skies
15-08-11, 15:19
Τωρα που αρχισες να μιλας επι του θεματος, να σου κανω λοιπον κι εγω καποιες ερωτησεις:

(σημειωση: ολα τα παρακατω ειναι καθαρες αποριες! Απλα ρωταω!)

-- Πιστευεις πραγματικα οτι θα πρεπει να προστατευτουν οι ηδη υπαρχοντες μικρο-μεσαιες επιχειρησεις? Παραγουν κατι ολες αυτες? Αυτο το μοντελο παραγωγικοτητας δεν αργο-πεθαινει ηδη? Μια απο τα ιδια λοιπον?! ΔΕΝ μπορουμε τιποτε καλυτερο?! ΔΕΝ μπορουμε να τους στρεψουμε ολους ή τους περισσοτερους απο αυτους σε κατι πιο παραγωγικο? ΤΙ θα μπορουσε να ηταν αυτο?



Και βεβαια πρεπει να προστατευθουν. Θα γινω ομως πιο σαφης για να μην παρεξηγηθω. Προστασια δεν σημαινει να διατηρεις κατι που δεν χρειαζεται. Οταν ομως για τα ιδια πραγματα ανοιγουν μεγαθηρια σημαινει οτι υπαρχει αγορα. Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να προστατεψεις τους μικρους απο την ολοκληρωτικη επικρατηση των μεγαλων. Πρεπει να βαλεις δικλειδες ωστε να εχουν και αυτη μοιρα στην αγορα. Πχ. δεν γινεται να επιτρεπεις να ανοιγουν ανεξελεγκτα πολυκαταστηματα παντου και αυτα μαλιστα να επιτρεπεις να χτιζονται αυθαιρετα και με εξαιρεσεις στους συντελεστες δομησης. Επισης θα πρεπει να υπαρχει ελεγχος των τιμων απο το κρατος. Ολα αυτα δεν βοηθουν μονο τους μικρομεσαιους επιχειρηματιες αλλα και τους καταναλωτες αφου η επικρατηση των μεγαλοκαρχαριων δημιουργει μονοπωλια που στο τελος οδηγουν στην εκμεταλλευση τους.

Οσο για τις περιπτωσεις που δεν εχουν αντικειμενο εκει θα πρεπει το κρατος να μεριμνησει για την στηριξη του επιχειρηματια που κλεινει το μαγαζι του και την προωθηση του σε αλλο αντικειμενο εργασιας.

Τελος για την στροφη που αναφερεις σε κατι παραγωγικο ηδη υπαρχουν τοσοι και τοσοι ανεργοι. Ας ξεκολλησει επιτελους το κρατος απο την εμμονη να εξυπηρετησει το χρεος και ας χαραξει πορεια αναπτυξης δινοντας γραμμες και κατευθυνσεις στον κοσμο που ψαχνεται για το τι θα κανει.

Ioanna123
15-08-11, 15:24
Ιωάννα, το "ξεκόλλα τώρα" είναι πρόκληση για συνέχεια. ;)
Πρόσεξε λοιπόν πώς απευθύνεσαι στους συνομιλητές σου, για να μη σου απευθύνονται και αυτοί.


Νικο, το ’ξεκολλα’ ειναι πολυ λιγο μπροστα στο ’Εσυ εισαι που απαξιωνεις διαρκως τους παντες εδω μεσα ακομη και απροκλητα.’ )βλεπε #1174. Και οπως βλεπεις, εγω τουλαχιστον βαζω και ενα offtopic + spoiler για να μην κουραζω τους υπολοιπους αναγνωστες... ;) Απο κει και περα, παραδεξου κι εσυ, μιας και σε θεωρω εντιμοτατο, οτι υπαρχουν καποιοι εδω μεσα οι οποιοι μου επιτιθονται εσκεμμενα...για λογους που αδυνατω να κατανοησω! Μαλλον μου εχουν προσαψει αυθαιρετα ενα ’στυλακι’ στο οποιο δεν ανηκω...





Επίσης σχετικά με το ερώτημα, που έθεσες. Όσες μικρομεσαίες επιχειρήσεις είναι προβληματικές θα κλείσουν. Δεν περιμένουν από το κράτος να τις κλείσει. Αυτό το έχει ήδη κάνει ;)

Όσες είναι υγιείς, συνεχίζουν, μέχρι το κράτος και τα λαμόγια με τα "μέσα" να τις κάνουν κα αυτές προβληματικές. Η ελεύθερη αγορά αυτορυθμίζεται, δεν χρειάζεται το κράτος. Δυστυχώς στην χώρα μας το κράτος παρεμβαίνει όχι για να ελέγξει αν εφαρμόζονται οι νόμοι του, αλλά για να τους παραβεί κατά βούληση, βολεύοντας τους ημετέρους. Αυτή είναι η κατάρα του ελληνικού κράτους.

Ο "κρατισμός" που επικαλούνται οι νεοφιλελεύθεροι, διέλυσε τη χώρα, αλλά όχι γιατί το κράτος λειτούργησε ως υπηρέτης του δημοσίου συμφέροντος αλλά ως δούλος του κεφαλαίου και των "ημετέρων" της εκάστοτε κυβέρνησης για μικροκομματικούς λόγους.

Κατ’ αρχην, εγω ουτε με τους νεοφιλελευθερους ειμαι, ουτε με κανεναν αλλον ειμαι... Δεν εχω χασει χρονια να ’ανηκω’ και να ’ψαχνομαι’... Υπαρχει στα αληθεια ελευθερη αγορα στην Ελλαδα, πιστευεις? Ή η πλειοψηφια τα εχουν κανει ’πλακακια’ μεταξυ τους?

nongrata
15-08-11, 16:02
Η απάντηση έχει δοθεί από το 1955 μέχρι το 1974. Η Ελλάδα εκείνη την περίοδο ήταν χώρα που είχε το δεύτερο μεγαλύτερο ρυθμό ανάπτυξης παγκοσμίως. Το μόνο που απαιτείται είναι να εφαρμόσουμε το ίδιο πρόγραμμα.
Δυστυχώς αυτό δε βλέπω να είναι δυνατό διότι μετά το 1974 επικράτησε η αριστερόστροφη άποψη για την κοινωνία και τη οικονομία η οποία συνίσταται σε παροχές μέχρι να κλατάρει το σύστημα. Ε σήμερα κλατάραμε αλλά κανείς δε θέλει να αλλάξει αυτή η πολιτική.
Πάντως αν η κοινωνία αποφασίσει να ξανακάνουμε ότι κάναμε το 55-75 τότε θα μπούμε πάλι σε ανάπτυξη.

Ioanna123
15-08-11, 16:02
Και βεβαια πρεπει να προστατευθουν. Θα γινω ομως πιο σαφης για να μην παρεξηγηθω. Προστασια δεν σημαινει να διατηρεις κατι που δεν χρειαζεται. Οταν ομως για τα ιδια πραγματα ανοιγουν μεγαθηρια σημαινει οτι υπαρχει αγορα. Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να προστατεψεις τους μικρους απο την ολοκληρωτικη επικρατηση των μεγαλων. Πρεπει να βαλεις δικλειδες ωστε να εχουν και αυτη μοιρα στην αγορα. Πχ. δεν γινεται να επιτρεπεις να ανοιγουν ανεξελεγκτα πολυκαταστηματα παντου και αυτα μαλιστα να επιτρεπεις να χτιζονται αυθαιρετα και με εξαιρεσεις στους συντελεστες δομησης. Επισης θα πρεπει να υπαρχει ελεγχος των τιμων απο το κρατος. Ολα αυτα δεν βοηθουν μονο τους μικρομεσαιους επιχειρηματιες αλλα και τους καταναλωτες αφου η επικρατηση των μεγαλοκαρχαριων δημιουργει μονοπωλια που στο τελος οδηγουν στην εκμεταλλευση τους.

Οσο για τις περιπτωσεις που δεν εχουν αντικειμενο εκει θα πρεπει το κρατος να μεριμνησει για την στηριξη του επιχειρηματια που κλεινει το μαγαζι του και την προωθηση του σε αλλο αντικειμενο εργασιας.

Τελος για την στροφη που αναφερεις σε κατι παραγωγικο ηδη υπαρχουν τοσοι και τοσοι ανεργοι. Ας ξεκολλησει επιτελους το κρατος απο την εμμονη να εξυπηρετησει το χρεος και ας χαραξει πορεια αναπτυξης δινοντας γραμμες και κατευθυνσεις στον κοσμο που ψαχνεται για το τι θα κανει.

Συμφωνω απολυτως με ολα οσα λες!
Επειδη μου ακουγονται λογικα και δικαια!
Να τονισω ομως οτι δεν εχω την απαραιτητη γνωση: πχ. ο Μακης που θα ανοιγει ψιλικατζιδικο ή καταστημα ηλεκτρικων ειδων θα μπορει να μου πουλαει εμενα το προϊον στην τιμη που θα την εδινε το πολυκαταστημα?!

Αλλα ακομα και αν ο Μακης ειναι εκ των πραγματων αναγκασμενος να πουλα λιγο ακριβοτερα (λιγο), εμενα δεν με πειραζει, και θα τα πληρωνω με ευχαριστηση ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ :

1. Ο Μακης πληρωνει τους υπαλληλους του αξιοπρεπης μισθους, και δεν τους εχει στην πεινα ωστε να καρπωνεται εκεινος τα υπερκερδη

2. Αν εγω η ιδια εχω αξιοπρεπη εργασια που να μου δινει το κατιτι παραπανω, να το δινω κι εγω στο Μακη.

Οποτε, φτανουμε στο άλλο ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝ ΘΕΜΑ:

-- ΠΟΙΑ πορεια αναπτυξης μπορουμε να χαραξουμε και ΠΟΙΕΣ γραμμες και κατευθυνσεις μπορουμε να δωσουμε στον κοσμο που ψαχνεται για το τι θα κανει....???

Burning Skies
15-08-11, 16:13
Τα "ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ" που λες οφειλει να τα θεσμοθετησει και να τα διασφαλισει το κρατος. Τωρα ομως συμβαινει ακριβως το αντιθετο (στο ονομα της ανταγωνιστικοτητας που προωθουν οι πολιτικες των Μανδραβεληδων καταργειται καθε προστασια στον εργαζομενο).

Πορεια αναπτυξης θα πρεπει οπως ειπα να την δωσει το κρατος. Να καταληξει στο τι συμφερει να παραγει (και στο τι υπηρεσιες συμφερει να προσφερει) και να κατευθυνει/στηριξει τον ανεργο κοσμο προς αυτη την κατευθυνση. Αν αυτο ειναι βασικα αγαθα εχει καλως. Αν παλι ειναι κατι αλλο και παλι εχει καλως.

Νικαετός
15-08-11, 16:23
Η απάντηση έχει δοθεί από το 1955 μέχρι το 1974. Η Ελλάδα εκείνη την περίοδο ήταν χώρα που είχε το δεύτερο μεγαλύτερο ρυθμό ανάπτυξης παγκοσμίως. Το μόνο που απαιτείται είναι να εφαρμόσουμε το ίδιο πρόγραμμα.
Δυστυχώς αυτό δε βλέπω να είναι δυνατό διότι μετά το 1974 επικράτησε η αριστερόστροφη άποψη για την κοινωνία και τη οικονομία η οποία συνίσταται σε παροχές μέχρι να κλατάρει το σύστημα. Ε σήμερα κλατάραμε αλλά κανείς δε θέλει να αλλάξει αυτή η πολιτική.
Πάντως αν η κοινωνία αποφασίσει να ξανακάνουμε ότι κάναμε το 55-75 τότε θα μπούμε πάλι σε ανάπτυξη.

Εννοείς το σχέδιο Μάρσαλ, την μετανάστευση και την χούντα? Α και στο εσωτερικό, τους "βωξίτες παρνασσού", την αντιπαροχή, τον μποδοσάκη τον Ανδρεάδη, τα θαλασσοδάνεια,τους Αγγελόπουλους κλπ κλπ. Μα αυτά ακριβώς συνεχίζουν να εφαρμόζονται αν εξαιρέσεις τη δικτατορία. Απλά λείπει η βοήθεια από τον θείο ΣΑΜ. ;)

........Auto merged post: Νικαετός πρόσθεσε 4 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συμφωνω απολυτως με ολα οσα λες!
Επειδη μου ακουγονται λογικα και δικαια!
Να τονισω ομως οτι δεν εχω την απαραιτητη γνωση: πχ. ο Μακης που θα ανοιγει ψιλικατζιδικο ή καταστημα ηλεκτρικων ειδων θα μπορει να μου πουλαει εμενα το προϊον στην τιμη που θα την εδινε το πολυκαταστημα?!

Αλλα ακομα και αν ο Μακης ειναι εκ των πραγματων αναγκασμενος να πουλα λιγο ακριβοτερα (λιγο), εμενα δεν με πειραζει, και θα τα πληρωνω με ευχαριστηση ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ :

1. Ο Μακης πληρωνει τους υπαλληλους του αξιοπρεπης μισθους, και δεν τους εχει στην πεινα ωστε να καρπωνεται εκεινος τα υπερκερδη

2. Αν εγω η ιδια εχω αξιοπρεπη εργασια που να μου δινει το κατιτι παραπανω, να το δινω κι εγω στο Μακη.

Οποτε, φτανουμε στο άλλο ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝ ΘΕΜΑ:

-- ΠΟΙΑ πορεια αναπτυξης μπορουμε να χαραξουμε και ΠΟΙΕΣ γραμμες και κατευθυνσεις μπορουμε να δωσουμε στον κοσμο που ψαχνεται για το τι θα κανει....???

Ιωάννα, την γνώμη μου και κατά την άποψή μου μόνο τρόπο ανάπτυξης στο καπιταλιστικό σύστημα την εξέφρασα σε πάνω από 10 ποστ. Δεν έχω να προσθέσω ή να αφαιρέσω κάτι. Ως εκ τούτου ας πει και κάποιος άλλος τις προτάσεις του, αρκεί να σέβεται την μνήμη μας και τις εμπειρίες μας και να μην προσπαθεί να μας παρουσιάσει το άσπρο μαύρο. (Άκου η χούντα...και η χειρότερη περίοδος της ελλάδας μετά τον Β΄παγκόσμιο πόλεμο...με τον μισό πληθυσμό στη Γερμανία και τον υπόλοιπο στα ξερονήσια).

anon
15-08-11, 16:34
Δυστυχώς στην χώρα μας το κράτος παρεμβαίνει όχι για να ελέγξει αν εφαρμόζονται οι νόμοι του, αλλά για να τους παραβεί κατά βούληση, βολεύοντας τους ημετέρους. Αυτή είναι η κατάρα του ελληνικού κράτους.

Ο "κρατισμός" που επικαλούνται οι νεοφιλελεύθεροι, διέλυσε τη χώρα, αλλά όχι γιατί το κράτος λειτούργησε ως υπηρέτης του δημοσίου συμφέροντος αλλά ως δούλος του κεφαλαίου και των "ημετέρων" της εκάστοτε κυβέρνησης για μικροκομματικούς λόγους.


Λυπαμαι που το λεω αλλά κάνεις ένα λάθος. Δεν είναι του ελληνικου κράτους, ίσως εδώ είναι και φαίνεται σε μεγαλύτερο βαθμό, αλλά η καταστροφή των μικρομεσαίων επιχειρήσεων είναι παγκόσμιο φαινόμενο. Σε όλα τα δυτικά προηγμένα κράτη χάνονται συνεχώς μικρές επιχειρήσεις και καταστήματα και αντικαθιστώνται απο αλυσίδες. Μόνο περιπτώσεις niche market μένουν πλέον σε μικρές επιχειρήσεις ή όπου δεν συμφέρει να δραστηριοποιηθούν (ακόμα) οι μεγάλοι. Και σε συνδιασμό με το διαδίκτυο και τα καταστήματα σε αυτό, η τάση αυτή γιγαντώνεται. Με χαμηλότερες τιμές γιατί έχουν πιο ανταγωνιστικό κόστος λειτουργίας αλλά και προμηθειών, δεν έχει καμμιά ελπίδα ένας μικρός, και το βλέπουμε και στην πληροφορική ακόμα αυτό, τουλάχιστον μακροπρόθεσμα.

Νικαετός
15-08-11, 16:39
Εξαρτάται τι εννοούμε μικρομεσαία επιχείρηση. Στα δικά μου χρόνια ήταν το μανάβικο, ο τσαγκάρης, το ψιλικαντζίδικο, το επιπλάδικο. Τώρα τα μεγέθη είναι σαφώς μεγαλύτερα, αλλά πάντα θα υπάρχουν τα μεγάλα και τα "μικρότερα".

Η Vodka Absolute παράδειγμα, τι επιχείρηση είναι κατ΄εσέ. (Στην χώρα της και σε παγκόσμιο επίπεδο)?

Το Γκλεν Φίντιχ? Το ΟΥΖΟ μίνι? Παραδείγματα αναφέρω.

Ioanna123
15-08-11, 16:43
Πορεια αναπτυξης θα πρεπει οπως ειπα να την δωσει το κρατος. Να καταληξει στο τι συμφερει να παραγει (και στο τι υπηρεσιες συμφερει να προσφερει) και να κατευθυνει/στηριξει τον ανεργο κοσμο προς αυτη την κατευθυνση. Αν αυτο ειναι βασικα αγαθα εχει καλως. Αν παλι ειναι κατι αλλο και παλι εχει καλως.

Μα αυτη ειναι και η δυστυχια... οτι ο κοσμος καιγεται αλλα εγω προσωπικα δεν εχω δει πουθενα να γινεται καποια σοβαρη συζητηση για αλλαγη του παραγωγικου μας μοντελου, για αναπτυξη, για υποστηριξη του ανεργου πληθυσμου της χωρας... Αν υπαρχει κατι καπου και ’εχω χασει επεισοδια’, παρακαλω δειξτε μου το! Αλλα προσωπικα, δεν εχω δει τιποτα ουτε στα καναλια, ουτε στο internet.

Το Κρατος φαινεται να κοιμαται βαθια και πραγματικα αναρωτιεμαι ΠΟΥ πρεπει να κατρακυλησουμε για να ξυπνησει και να αρχισει να μιλαει για τα σχεδια του! Τωρα εχουμε ενα επισημο 16,6% αν θυμαμαι καλα, το οποιο μεταφραζεται ανετα σε ενα 23% πραγματικη ανεργια! Στο 40% πρεπει να φτασει για να το παρουν χαμπαρι?! Δηλαδη οκ, καταλαβαινω οτι τα πραγματα δεν αλλαζουν απο τη μια μερα στη άλλη, αλλα...ο χρονος και τα λεπτα βιωνονται στο ακεραιο απο τους ανθρωπους...

Και δεν εχει ερθει και κανεις να πει κατι το συγκεκριμενο! Για παραδειγμα: την Ελλαδα την συμφερει να φτιαχνει μανταλακια διοτι στον πλανητη υπαρχει τοση ζητηση για μανταλακια, ενω οι παραγωγες χωρες μανταλακιων ειναι οι εξης Χ, Ψ, Ζ που παραγουν τοσο και αρα δεν επαρκει για την ζητηση. Κανεις δεν μιλαει με νουμερα και μεγεθη, κανεις δεν αναφερει τι κανουν άλλες χωρες, κανεις δεν λεει που στεκομαστε εμεις και που μπορουμε να κοιταξουμε... Με στοιχεια, αληθη, ρεαλιστικα, πραγματικα.

Δε βαριεσαι...

Παω και γω να δω κανα εργακι τωρα.
’Τελειωσαμε‘ και με το linux, θα χρειαστω κατι βαρυ απο δω και περα!
Μαλλον για Photoshop με βλεπω!

Χρονια πολλα και του χρονου με υγεια!

Burning Skies
15-08-11, 16:52
Δεν κοιμαται το κρατος. Απλα οι διαχειριστες του εχουν αλλη ατζεντα. Ειναι οι ιδιοι που το απαξιωσαν τελειως και εχουν ατζεντα να το παραδωσουν στα χερια των πολυεθνικων.

Επομενως δεν ειναι δυνατον να περιμενουμε απο αυτους προκοπη. Πρεπει να τους αποκαθηλωσουμε και να απαιτησουμε την εφαρμογη συγκεκριμενων πολιτικων (ανακτηση της οικονομικης μας πολιτικης και σχεδιασμο αναπτυξης).

pelasgian
15-08-11, 16:58
Ο "κρατισμός" που επικαλούνται οι νεοφιλελεύθεροι, διέλυσε τη χώρα, αλλά όχι γιατί το κράτος λειτούργησε ως υπηρέτης του δημοσίου συμφέροντος αλλά ως δούλος του κεφαλαίου και των "ημετέρων" της εκάστοτε κυβέρνησης για μικροκομματικούς λόγους.

Γεια σας και πάλι παιδιά, χρόνια πολλά και καλές διακοπές.

Μερικές παρατηρήσεις να κάνω που ίσως βρείτε χρήσιμες:

«νεοφιλελεύθερος» δεν υπάρχει. Κανένας δεν αποκαλεί εαυτόν νεοφιλελεύθερο περισσότερο από ότι νεοέλληνα, νεόπλουτο ή ό,τι άλλο υποτιμητικό παράγωγο με πρόθεμα «νέο» για να δείξει κάποια μετάλλαξη. Υπάρχει ελεύθερη οικονομία και κρατικά ελεγχόμενη οικονομία.

«κρατισμός» δεν υπάρχει. Υπάρχει το κράτος που κάνει ό,τι κάνει ένα κράτος και οι κρατικοί λειτουργοί. Το κράτος είναι ένωση προσώπων και έχει τα χαρακτηριστικά και τη προσωπικότητα των προσώπων που το αποτελούν. Δεν είναι ένα πρόσωπο το ίδιο που έχει δική του προσωπικότητα. Τα όποια προβλήματα έχουμε με αυτό είναι στη πραγματικότητα προβλήματα με συγκεκριμένα πρόσωπα. Αν αυτά συστηματικά δημιουργούν προβλήματα πρέπει να απομακρύνονται.

«κεφάλαιο» δεν υπάρχει. Ειδικά δε αν είναι να του αποδίδουμε και ιδιότητες προσώπου. Μιλάμε για λεφτά. Τα δικά σου, τα δικά μου, των υπολοίπων. Άλλοι με πολλά, άλλοι με περισσότερα, άλλοι με λίγα, άλλοι με λιγότερα. Λεφτά είναι, δεν είναι καμιά μαγική ουσία. Χαρτάκια με νούμερα. Όταν κάποιος λέει «δούλος του κεφαλαίου» στην πραγματικότητα εννοεί δούλος αυτού που έχει τα λεφτά. Όταν λέει «να τιμωρηθεί το ιδιωτικό κεφάλαιο» εννοεί να πάρουν τα λεφτά του Μήτσου, του Νίκου, της Μαρίας, της Ελένης. Ουσιαστικά προτρέπει σε κλοπή.

Όταν λέει «υπηρέτης ημετέρων και του κεφαλαίου», πρακτικά λέει ότι κάποιος δημόσιος υπάλληλος τα τσακώνει για να κάνει κάποια βρωμοδουλειά. Το πρόβλημα δεν είναι ούτε στο κράτος, ούτε στα λεφτά. Είναι στο συγκεκριμένο υπάλληλο.

Τι θέλω να πω με όλα αυτά: το πρόβλημά μας δεν είναι πολιτικό, το πρόβλημά μας είναι οι κατσικοκλέφτες έχουν κάτσει στα διάφορα πόστα. Ανάπτυξη στην Ελλάδα σημαίνει πολύ απλά πράγματα: βγάλτε τα ζώα από το δημόσιο. Όποιος βρεθεί να χρηματίζεται, όχι θα φεύγει, θα μπαίνει και μέσα. Όποιος βρεθεί να δημιουργεί «ουρές αναμονής» ώστε να μπορεί να χρηματιστεί θα θεωρείται συνεργός. Κάθε δουλειά θα πρέπει να έχει ένα ορισμένα χρονοδιάγραμμα εκτέλεσης. Αν αυτό ξεπερνιέται χωρίς να υπάρχει λόγος, ανεύρεση των αιτιών. Δεν είναι πολλές: ή συστημικές θα είναι ή κάποιος δεν κάνει αυτό που πρέπει ή συνδυασμός. Διόρθωση αλά kan ban και συνεχίζουμε.

φιλιά και καλό υπόλοιπο!

anon
15-08-11, 17:00
Εξαρτάται τι εννοούμε μικρομεσαία επιχείρηση. Στα δικά μου χρόνια ήταν το μανάβικο, ο τσαγκάρης, το ψιλικαντζίδικο, το επιπλάδικο. Τώρα τα μεγέθη είναι σαφώς μεγαλύτερα, αλλά πάντα θα υπάρχουν τα μεγάλα και τα "μικρότερα".

Η Vodka Absolute παράδειγμα, τι επιχείρηση είναι κατ΄εσέ. (Στην χώρα της και σε παγκόσμιο επίπεδο)?

Το Γκλεν Φίντιχ? Το ΟΥΖΟ μίνι? Παραδείγματα αναφέρω.

Είπα ότι πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις, πάντα θα υπάρχουν niche markets που οι μεγάλες αλυσίδες δεν θα ασχοληθούν, τουλάχιστον μακροπρόθεσμα. Ωστόσο το σενάριο πάει προς συγκέντρωση σε ορισμένες μεγάλες αλυσίδες για όσους δεν το έχουν καταλάβει. Εαν δεν θέλετε να το καταλάβετε, ΟΚ, κοιμηθείται τον ύπνο του δικαίου, αλλά μην αρχίζετε να φωνάζετε όταν ξυπνήσετε. Η κατάσταση πάει να γίνει σε μεγάλο βαθμό όπως και στο εξωτερικό. Λίγα μεγάλα εμπορικά κέντρα, και συγκέντρωση ολων των δραστηριοτήτων σε λιγους ομίλους. Πχ η σοκολατοποια ΙΟΝ ειναι σε ελληνικα χέρια, παρόλες τις κρούσεις απο μεγάλους ξένους ομίλους, λόγω των επιχειρηματιών που την κατέχουν. Μια γενιά άλλη το πολύ δυο, το πράγμα αλλάζει. Και το δημιουργημα του παππού, εύκολα πουλιέται σε καλό αντίτημο απο τα golden boys της εποχής του εγγονού...
ΥΓ. Παρεπιμπτόντως, επειδη το θυμόμουν, το κοίταξα. Το ούζο Μινι ανήκει στον ξενο όμιλο Pernord Ricard http://www.ouzomini.gr/v2/content/pages/EpomHistory.php ;)

Νικαετός
15-08-11, 17:01
Να υποθέσω δηλαδή ότι και στα υπόλοιπα κράτη σε κρίση, υπάρχει η διαφθορά. Το πρόβλημα είναι διαφθοράς και όχι συστημικό.

Burning Skies
15-08-11, 17:02
@Pelasgian

Εξυπακουεται οτι οι διεφθαρμενοι πρεπει να παρουν π@@λο.

Οι πρωτοι ομως απο αυτους ειναι οι δικομματιστες πολιτικοι. Αυτος που ειναι ψηλα και οριζει τον ρυθμο ειναι και αυτος που μπορει να αλλαξει τα πραγματα. Σε καμια ομως περιπτωση δεν ειναι αυτο προτεραιοτητα τους. Προτεραιοτητα τους ειναι να πουλησουμε και τη μανα μας.

Νικαετός
15-08-11, 17:03
Ωρέ Σάββα δεν διαφωνώ. Μέχρι τότε όμως οι υπάλληλοι της ΙΟΝ, ο μπαμπάς ΙΟΝ και ο γιος ΙΟΝ δεν έχουν δουλειά, συμβάλλοντας στην ανάπτυξη? Δεν έγινε το ίδιο στον Παυλίδη, στον ΜΕΤΑΞΑ? Χάθηκαν οι υπάλληλοι?

anon
15-08-11, 17:10
Η διαφορά είναι ότι όταν ένας ξένος όμιλος παίρνει μια εταιρία:
1. Τα κέρδη φεύγουν στην μαμά εταιρία. Αρα έχουμε μια ουσιαστική φυγή κεφαλαίου προς το εξωτερικό, που μάλιστα στην σημερινή εποχή είναι πλέον εύκολο, παλαιότερα το ξέρεις πολύ καλά ότι δεν μπορούσαν να το κάνουν.
2. Η παραγωγή σε έναν πολυεθνικό όμιλο πλέον δεν είναι απαραίτητα εθνική. Η Jacobs Suchard κάλλιστα μπορει να βγάζει ότι θέλει, όπου θέλει με το περιτύλιγμα ΠΑΥΛΙΔΗΣ. Νομίζω ότι το ξέρεις. Αυτό σημαίνει ότι η κάθε τέτοια εξαγορά, κυρίως είναι εξαγορά brand-name και τοποθέτησης στην αγορά. Τι σημαίνει αυτό; Οτι σε μια πολυεθνική πλέον η παραγωγή είναι ακόμη πιο εύκολο να πάει αλλού. Και συνήθως αυτό γίνεται... Ειδικότερα σε πολυεθνικές, γιατί δεν υπάρχει, δεν πρέπει να υπάρχει, το εθνικό στοιχείο στις δραστηριότητες της εταιρίας, αλλά αντίθετα πρωτεύον το κέρδος της εταιρίας. Με κάθε τίμημα.
3. Οι πολυεθνικές μειώνουν το κόστος λειτουργίας, και γίνονται πιο ανταγωνιστικές, με συγκέντρωση και καλύτερη χρήση ανθρώπινου δυναμικού και μονάδων παραγωγής. Αυτό σημαίνει πχ μια πολυεθνική αντί να αγοράζει απο ελλάδα προιόντα πληροφορικής και ακόμα περισσότερο υπηρεσίες πληροφορικής, τα έχει συγκεντρωτικά για όλην την εταιρία σε πολυεθνικό επίπεδο. Πχ ρώτα να δείς πως δουλεύει μηχανογραφικά το LIDL. Ολα απο γερμανία στήνονται, και τα προγράμματα και όλα. Ως και οι σερβερς εκεί ειναι. Και εγώ στην προηγούμενη δουλειά μου, είχαμε υποκατάστημα σε Ρουμανία και Ουγγαρία. Και παρόλο που είναι χώρες με φθηνό εργατικό δυναμικό, ήταν πολύ πιο οικονομικό να τους κάνουμε υποστήριξη εμείς, παρα να πάρουν απο ντόπιους, και όπως κάναμε.

maik
15-08-11, 17:11
Δεν μπορω να βρω δουλεια που να ταιριαζει στα γουστα μου και προσπαθω να επιβαλω στους αλλους να δημιουργησουν μια θεση εργασιας η οποια να μου παει γαντι και να ειναι και στην πολη μου.

ο νοων νοειτω :cool:

pelasgian
15-08-11, 17:13
Μπορεί αυτός που «εξαγόρασε» μία «ελληνική επιχείρηση» να είναι πιο έλληνας και από τον έλληνα όσον αφορά την συμπεριφορά. Δεν μπορώ να καταλάβω το «ξεπουλήθηκε», «έφυγε από ελληνικά χέρια», «το πήραν οι ξένοι».

Ήρθε κάποιος και έκανε επένδυση, δηλαδή, έφερε τα ωραία του τα λεφτουδάκια και τα έκανε προϊόν που φτιάχνεται στη χώρα μας, καταναλώνεται στη χώρα μας ή και εξάγεται, διατηρεί μία παράδοση 100 ετών, πληρώνει μισθούς, πληρώνει φόρους, πληρώνει ασφάλεια και διατρέχει και υψηλό επιχειρηματικό ρίσκο.

Όποιος παράγει πλούτο και προσφέρει αξία στην ελληνική οικονομία είναι έλληνας επιχειρηματίας ακόμα και αν δεν γεννήθηκε έτσι. Δεδομένων των δυσκολιών μας ως χώρα, ως κράτος και ως άνθρωποι ήρθε εδώ περισσότερο από την αγάπη για τους (δύσκολους) συμπατριώτες μας, παρά για κερδοφορία αυτή καθεαυτή. Ειδικά όταν είναι προϊόντα όπως η μπλε σοκολάτα παυλίδη ή το ούζο μίνι.

Τιμή και δόξα σε όσους μπαίνουν μέσα σε μία οικονομία για να την στηρίξουν σε μία εποχή που ακόμα και οι «πατριώτες» παίρνουν τα λεφτά και τρέχουν. Προσωπικά αγοράζω συνειδητά ότι αρχίζει από 520 ο κώδικάς του κατά προτεραιότητα. Όμως, στηρίζω παραδοσιακές ελληνικές εταιρείες που ακολουθούν το «βρετανικό» σύστημα της ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ στο να φτιάχνουν το ίδιο προϊόν 100 χρόνια no matter what.

Νικαετός
15-08-11, 17:21
Δεν απαντάς George, δεν απαντάς.
(Αλήθεια ωρέ, το πουλέν σου ο Κάμερον πάει για βρούβες άκουσα... πολύ γρήγορα τα έκανε μαντάρα. Τς τς τς, καημένο UK.)

........Auto merged post: Νικαετός πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όμως, στηρίζω παραδοσιακές ελληνικές εταιρείες που ακολουθούν το «βρετανικό» σύστημα της ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ στο να φτιάχνουν το ίδιο προϊόν 100 χρόνια no matter what.

Παράλληλα και να εκσυγχρονίζονται όμως...μην έχουν και την τύχη της Ρόβερ, austin κλπκλπ)/

pelasgian
15-08-11, 17:27
Τη Rover οι Γερμαναράδες την κλείσαν.

Ο Κάμερον δεν πάει πουθενά ελπίζω.

Εκτρέπεις την συζήτηση και είσαι αναρμόδιος για αυτό :p

Πού δεν απαντώ;

Burning Skies
15-08-11, 17:29
Ασε βρε Πελασγε που ο ξενος θα κανει εδω παραρτημα επειδη ειναι φιλελληνας. :lol:

Θα κανει διοτι θελει να παρει και τα λεφτα των ελληνων καταναλωτων ή να εκμεταλλευτει τους εθνικους μας πορους προς οφελος του. Επισης θα επιχειρησει να πληρωσει οσο το δυνατον λιγοτερα σε μισθους (και ας δινει αρκετα περισσοτερα σε παραρτηματα του εξω) οποτε θα πιεσει υπερ της "ανταγωνιστικοτητας" και των μισθων της πεινας.

Εξαιρεσεις υπαρχουν αλλα σιγουρα δεν ειναι ο κανονας. Μην ξεχνας αλλωστε πως οσο μεγαλυτερη ειναι μια επιχειρηση τοσο εξαλειφεται ο παραγοντας ανθρωπος και το συναισθημα στην διαχειριση της. Αλλωστε οταν δεν εχεις επαφη με τον εργαζομενο σου ειναι και πιο ευκολο να ενεργησεις εις βαρος του με γνωμονα το κερδος.

Τελος οπως ειπε και ο anon ειδικα σε επιχειρησεις πωλησης αγαθων και παροχης υπηρεσιων τα εσοδα φευγουν εξω, δεν μενουν εδω και το κοστος (διαφευγον συναλλαγμα, κλεισιμο πολλων σχετικων αμιγως ελληνικων επιχειρησεων οπου οι ιδιοκτητες τους εχουν εδρα και ξοδευουν εδω) ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το κερδος.

Νικαετός
15-08-11, 17:36
Στην κρίση της Ιταλίας. Ισπανίας. Πορτογαλίας, Ιρλανδίας. US. Kαι εκεί διαφθορά ρώτησα? Όχι συστημική? Δεν μας τα λες καλά/

anon
15-08-11, 17:40
Παιδιά αυτό το φαινόμενο (*) είναι παγκόσμιο δεν ειναι ελληνικό. Και οι επιχειρήσεις μεταφέρουν τα κέρδη σε φορολογικούς παραδείσους, ακόμα και εντός ΕΕ. Πχ έχεις holding στην κύπρο, και μεταφέρεις τα κέρδη εκεί, για να φορολογείσαι εκεί. παπαλα το ελληνικο κράτος (ή οποιοδήποτε ΕΕ κράτος) εαν υπάρχουν μεγάλες ανισότητες στην φορολογία. Βέβαια κάτι τέτοιο δεν μπορεί να το κάνει μια μικρομεσαία επιχείρηση. Ετσι συμβαίνει αυτό που βρήκαν και με έρευνα του γαλλικού κοινοβουλίου, ότι δηλαδή οι μεγαλύτερες εταιρίες στην Γαλλία (και είμαι σίγουρος σε όλο τον κόσμο) πληρώνουν λιγότερους έως καθόλου φόρους, εκμεταλλευόμενες διάφορα παραθυράκια (τυχαια; δεν νομίζω), ενώ οι μικρότερες επιχειρήσεις τα πληρώνουν όλα, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ανταγωνιστούν τις μεγάλες και σε αυτό τον τομέα (εκτός απο μειωμένα έξοδα λόγω συγκέντρωσης δραστηριοτήτων, καλύτερη αξιοποίηση ανθρώπινου δυναμικού, μονάδων παραγωγής κλπ κλπ κλπ).

(*) Αναφέρομαι στην διάλυση των μικρών επιχειρήσεων ή την εξαγορά τους απο λίγους μεγάλους ομίλους, και την διαφορά ανταγωνιστικότητας μεταξύ μικρών επιχειρήσεων και πολυεθνικών

pelasgian
15-08-11, 18:05
Κάποια στιγμή κάποιος πήρε μία απόφαση να επενδύσει στην Ελλάδα.

Αυτό είναι μία πράξη φιλελληνική. Αν δεν είναι, να εισηγηθούμε ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΞΕΝΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΔΙΟΤΙ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ.

Στη βάση τώρα του ότι η επένδυση στην Ελλάδα είναι πράξη φιλελληνική, ας εξετάσουμε την λέξη «επένδυση».

Επένδυση προφανώς δεν σημαίνει ότι «θα φέρω τα λεφτά μου και θα τα χάσω». Σημαίνει «θα φέρω τα λεφτά μου και θα τα πολλαπλασιάσω». Δεν υπάρχει πουθενά περιορισμός τι θα τα κάνει αφού τα κερδίσει. Αν θεωρούμε ότι αυτό είναι παράνομο, ανήθικο ή αντεθνικό, να εισηγηθούμε ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ.

Στη τελική και τι είναι οι Έλληνες επιχειρηματίες; Άμα πάρει μερσεντές δηλαδή και πίνει ντομ περινιόν μαζί με τον σκωτσέζικο καπνιστό σολομό του και έχει τα λεφτά του στην Ελβετία κερδίσαμε;

Επειδή μιλάει Ελληνικά έγινε και εθνοπατέρας δηλαδή; Και οι δοσίλογοι ελληνικά μιλούσαν, ενώ ο Lord Byron όχι. Οι μισοί οπλαρχηγοί του 21 έμαθαν ελληνικά στα 20 τους. Δεν με ενδιαφέρει τι γεννήθηκε ο άλλος, με ενδιαφέρει αν ακουμπούν οι ώμοι μας μπρος στο πρόβλημα.

Το πρόβλημά μας είναι ότι δεν υπάρχει μία γιατί έπεσαν ακρίδες και τα ρήμαξαν. Πρώτα, ξεφορτωθείτε τις ακρίδες, στη συνέχεια ξανασπείρτε. Τώρα θα είναι εισαγωγής ο σπόρος ή εγχώριος, ελάχιστα με νοιάζει. Το ποιος θα φάει το ψωμί με ενδιαφέρει.

Το ψωμί δεν μιλάει ούτε Ελληνικά, ούτε Αγγλικά, ούτε Κινέζικα.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 21 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στην κρίση της Ιταλίας. Ισπανίας. Πορτογαλίας, Ιρλανδίας. US. Kαι εκεί διαφθορά ρώτησα? Όχι συστημική? Δεν μας τα λες καλά/


Γιατί σου κάνει εντύπωση ότι στην Ιταλία της μαφίας, του μπερλουσκόνη και των βαρώνων των μίντια υπάρχει διαφθορά; Μήπως σου κάνει εντύπωση για την Ιρλανδία που είναι η ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ότι υπάρχει διαφθορά; Ή ότι υπάρχει διαφθορά στις ΗΠΑ, όπου ιδρύονται νέες μυστικές υπηρεσίες για να ελέγξουν τις προηγούμενες που «χάλασαν».

Η διαφθορά είναι σαν την τερηδόνα, όπου υπάρχει φαΐ, υπάρχει και αυτή. Το θέμα είναι τι κάνεις αφού εμφανιστεί για να μην μείνεις φαφούτης. Το να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΡΩΣ δεν είναι λύση πάντως.

Colgate, τακτικό πλύσιμο, οδοντικό νήμμα, συχνές επισκέψεις στον οδοντογιατρό κλπ μου φαίνεται πιο σωστή αντιμετώπιση από τα ανοξείδωτα δόντια cyborg ή το τεχνητό κώμα με ορό.

Ένα σύστημα δεν είναι per se διεφθαρμένο. Η διαφθορά εμφανίζεται ΠΑΝΤΑ στα εξαρτήματά του. Στο σύστημα μπορείς να καταλογίσεις μόνο ΜΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Αν λάβεις δε την θεωρία της ΣΥΝΕΞΕΛΙΞΗΣ θα πρέπει πάντα να το βλέπεις εντός του οικοσυστήματός του.

Όσο και καλό σύστημα να έχεις, όταν έχεις για γείτονες τους γερμανού που έχουν κάνει την διαφθορά των συστημάτων των εταίρων τους business plan και modus operandi για να πουλήσουν τα μη ανταγωνιστικά σκουπίδια τους, αν δεν βρίσκεις τους διαφθορείς τους και τους εγχωρίως διεφθαρμένους ποτέ δεν θα λειτουργήσεις σωστά ως κράτος.

Το κράτος μας οφείλει να αποκτήσει άμυνες στην γερμανική οικονομική επιθετικότητα. Σε πρώτη φάση για να την αποκρούσει και στην συνέχεια για να φέρει τον πόλεμο στο δικό τους σπίτι.

Ζούμε στην σκιά ενός Ισλαμικού γίγαντα και έχουμε ανάγκη από όπλα και ταυτοχρόνως ζούμε στην σκιά ενός «εθνικο-σοσιαλιστικού» κατά συρροήν παραβάτη από τον οποίον εξαρτώμαστε για την άμυνά μας.

Ερώτηση κρίσεως: ποιος γείτονάς μας τραβάει ζόρι ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.