PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

daywalker06
01-09-11, 13:21
Ναι γι'αυτο φτανει η ντοματα απ'τα 25 σεντς στο χωραφι στο 1.5+ στον καταναλωτη... επειδη αποδιδουν οι κανονες :lol:

Ακόμα και 2.50 να φτάσει παλι θα πατε να την πάρετε, ποιος φταίει? αυτός που πουλάει ακριβά ή αυτός που τα αγοράζει?

Burning Skies
01-09-11, 13:29
Ακόμα και 2.50 να φτάσει παλι θα πατε να την πάρετε, ποιος φταίει? αυτός που πουλάει ακριβά ή αυτός που τα αγοράζει?

Για ντοματα μιλαμε και για φρουτα (βασικη διατροφη/βιταμινες), δεν μιλαμε για gadgets.
Τι θα παρεις δηλαδη αντι της ντοματας;;

daywalker06
01-09-11, 13:39
Να μην πάρεις τίποτα, δεν θα παθεις κάτι αν δεν φας ντομάτα για κανέναν μήνα. Ωραία νοοτροπία!!

Burning Skies
01-09-11, 13:49
Να μην πάρεις τίποτα, δεν θα παθεις κάτι αν δεν φας ντομάτα για κανέναν μήνα. Ωραία νοοτροπία!!

Διαβασες τι εγραψα;;; Δεν ειναι μονο η ντοματα αλλα ΟΛΑ τα λαχανικα και φρουτα (και το γαλα και το κρεας και το ψαρι κοκ). Ποια ειναι λοιπον η λυση σου; Να μην αγοραζεις τιποτα;;; Να μην τρως λαχανικα και φρουτα; Να μενεις νηστικος γενικα;

opener
01-09-11, 14:03
Διαβασες τι εγραψα;;; Δεν ειναι μονο η ντοματα αλλα ΟΛΑ τα λαχανικα και φρουτα (και το γαλα και το κρεας και το ψαρι κοκ). Ποια ειναι λοιπον η λυση σου; Να μην αγοραζεις τιποτα;;; Να μην τρως λαχανικα και φρουτα; Να μενεις νηστικος γενικα;

Αμα μενεις νηστικος..... πληρωνεις εφορια.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4299251&postcount=1487
:evil:

xhaos
01-09-11, 14:18
Διαβασες τι εγραψα;;; Δεν ειναι μονο η ντοματα αλλα ΟΛΑ τα λαχανικα και φρουτα (και το γαλα και το κρεας και το ψαρι κοκ). Ποια ειναι λοιπον η λυση σου; Να μην αγοραζεις τιποτα;;; Να μην τρως λαχανικα και φρουτα; Να μενεις νηστικος γενικα;
ψάρεμα- ψαροντουφεκο, κυνήγι και κανένα ποστάνι και κανένα κοτέτσι για όσους έχουν κάποια αυλή. δεν είναι τυχαίο ότι σε όλες τις χώρες που το 90 βάρεσαν κανόνια, μόνο με αυτό τον τρόπο μπόρεσαν να την παλέψουν. Τωρα για όσους ζουν στην Αθήνα και δεν έχουν ρίζες σε κάποιο χωρίο όπου να μπορούν να επιστρέψουν......

δεν το λέω για πλάκα, έχω ήδη αφιερώσει χρόνο για ψάρεμα και ποστάνι και οικονομικά έχω γλυτώσει αρκετά λεφτά μέχρι στιγμής.

daywalker06
01-09-11, 14:22
Στην ανάγκη να μείνεις νηστικος αλλα δεν λέω αυτο, μην αγοράζετε για έναν μήνα 2-3 είδη να δεις για ποτέ πέφτουν οι τιμες, αλλα ξέρω, μας αρέσει να καθόμαστε αραχτοι με τον φραπουτσινο στο καφέ αφού έχουμε δώσει μέχρι και στον γατο μας smartphone και να μιλάμε για τα καρτέλ που εμείς αφήνουμε να λειτουργουν.

Burning Skies
01-09-11, 17:09
Στην ανάγκη να μείνεις νηστικος αλλα δεν λέω αυτο, μην αγοράζετε για έναν μήνα 2-3 είδη να δεις για ποτέ πέφτουν οι τιμες, αλλα ξέρω, μας αρέσει να καθόμαστε αραχτοι με τον φραπουτσινο στο καφέ αφού έχουμε δώσει μέχρι και στον γατο μας smartphone και να μιλάμε για τα καρτέλ που εμείς αφήνουμε να λειτουργουν.

Θα trollαρεις για πολυ ωρα ακομα;

Σου λενε οτι αναφερεσαι σε αγαθα πρωτης αναγκης που ειναι ΟΛΑ υπερτιμολογημενα, και επιμενεις στο οτι πρεπει να παθουμε αβιταμινωση μονο και μονο για να πεις την βλακεια για το φραπουτσινο;

MNP-10
01-09-11, 18:03
Να μην πάρεις τίποτα, δεν θα παθεις κάτι αν δεν φας ντομάτα για κανέναν μήνα. Ωραία νοοτροπία!!

Εγω τις φυτευω, σιγα μη παω να πληρωσω τους κερδοσκοπους... το θεμα βεβαια ειναι οτι δεν εχουν ολη την ιδια δυνατοτητα με μενα, επομενως κατι πρεπει να φανε... ειτε ειναι πατατες, ειτε ντοματες, ειτε κολοκυθια, ειτε χορτα, ειτε και γω-δε-ξερω-τι. Και ΟΛΑ αυτα εχουν τεραστιο καπελο. Η αγορα ειναι ετσι δομημενη ωστε να μη μπορεις να ξεφυγεις απο πουθενα απ'τους μεσαζοντες-κερδοσκοπους.

daywalker06
01-09-11, 18:05
Θα trollαρεις για πολυ ωρα ακομα;
Παρε την σκούφια σου και δως μου μια :rofl:


Σου λενε οτι αναφερεσαι σε αγαθα πρωτης αναγκης που ειναι ΟΛΑ υπερτιμολογημενα, και επιμενεις στο οτι πρεπει να παθουμε αβιταμίνωση μονο και μονο για να πεις την βλακεια για το φραπουτσινο;

Ποια αβιταμίνωση και πράσινα άλογα τσαμπουνάς, ποια ειναι τα είδη πρώτης ανάγκης και δεν μπορείς να τα αντικαταστήσεις με αλλα φτηνότερα?

Κάτσε καταναλωτή και περίμενε κάποιον με ενα μαγικό ραβδάκι να ριξει τις τιμές

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΜΥΑΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

opener
01-09-11, 18:42
..
Ποια αβιταμίνωση και πράσινα άλογα τσαμπουνάς, ποια ειναι τα είδη πρώτης ανάγκης και δεν μπορείς να τα αντικαταστήσεις με αλλα φτηνότερα?
...
Εχεις δικη σου οικογενεια και παιδια , η τσαμπουνας για την παρτη σου και μονο;
Εχεις ηλικιωμενους γονεις με προβληματα (πχ. διαβητικοι) που απαιτουν συγκεκριμενη διατροφη, η τσαμπουνας για την παρτη σου και μονο;

Να τα αντικαταστησουμε με βιταμινες χαπακια απο τα φαρμακεια....

sdikr
01-09-11, 18:49
Θα trollαρεις για πολυ ωρα ακομα;

Σου λενε οτι αναφερεσαι σε αγαθα πρωτης αναγκης που ειναι ΟΛΑ υπερτιμολογημενα, και επιμενεις στο οτι πρεπει να παθουμε αβιταμινωση μονο και μονο για να πεις την βλακεια για το φραπουτσινο;

Και όμως έχει δίκαιο σε αυτό που λέει,
Ακόμα και στην λαϊκή να πας, αν πας πρωί πρωί οι τιμές είναι τσιμπημένες, αν πας προς το τέλος τις ρίχνουν για να πουλήσουν.
Κάποια λαχανικά είναι εποχής.

Στο εξωτερικό το κάνουν αυτό, μποϊκοτάζ σε κάποια προϊόντα, εδώ όταν λέμε για μποϊκοτάζ πάμε την προηγούμενη και αδειάζουμε τα ράφια!!
Το ωραίο είναι ότι οι αγρότες που κλαίγονται για τις τιμές, όταν πας να αγοράσεις απο αυτούς χρεώνουν ποιο πολλά απο ότι στην λιανική.

Αβιταμίνωση κλπ δεν παθαίνεις έτσι εύκολα

MNP-10
01-09-11, 18:54
Μποϋκοταζ μπορεις να κανεις οταν εχεις διεξοδο αγορας σε κατι αλλο. Εδω δεν εχεις. Ολα τα λαχανικα, φρουτα κτλ εχουν τεραστιο καπελο. Τι θα τρως? γαλακτοκομικα και κρεατα? Τρισχειροτερη η κατασταση εκει (απο θεμα τιμων).

Burning Skies
01-09-11, 18:56
Ποια αβιταμίνωση και πράσινα άλογα τσαμπουνάς, ποια ειναι τα είδη πρώτης ανάγκης και δεν μπορείς να τα αντικαταστήσεις με αλλα φτηνότερα?

Κάτσε καταναλωτή και περίμενε κάποιον με ενα μαγικό ραβδάκι να ριξει τις τιμές

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΜΥΑΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Ωραια λοιπον μεγα φωστηρα του φορουμ. Πες μου λοιπον τι θα φας αν αφαιρεσεις τα υπερτιμολογημενα. Να μας πεις ομως διατροφη πληρη και ισορροπημενη.

sdikr
01-09-11, 18:58
Μποϋκοταζ μπορεις να κανεις οταν εχεις διεξοδο αγορας σε κατι αλλο. Εδω δεν εχεις. Ολα τα λαχανικα, φρουτα κτλ εχουν τεραστιο καπελο. Τι θα τρως? γαλακτοκομικα και κρεατα? Τρισχειροτερη η κατασταση εκει (απο θεμα τιμων).

το παράδειγμα της λαικής σου ξέφυγε
Κόψε εσύ την ντομάτα για κάποιο διάστημα, μετά κόψε τα κολοκυθάκια κλπ κλπ
Φυσικά και δεν μπορείς να τα κόψεις όλα, αλλά δεν χρειάζεται

Burning Skies
01-09-11, 19:00
Και όμως έχει δίκαιο σε αυτό που λέει,
Ακόμα και στην λαϊκή να πας, αν πας πρωί πρωί οι τιμές είναι τσιμπημένες, αν πας προς το τέλος τις ρίχνουν για να πουλήσουν.
Κάποια λαχανικά είναι εποχής.


Σε συνεχεια αυτου που εγραψε ο opener να στερησετε εσεις στα παιδια σας τα λαχανικα και τα φρουτα τους (διοτι προφανως εμεις ειμαστε σκληροπετσοι και μπορουμε να ζουμε χωρις φαϊ) για να το παιξετε σωστοι καταναλωτες αντι να τα χωσετε στο κρατος που δεν ελεγχει την αισχροκερδεια.

Ειναι αλλο να μην αγοραζεις την μπαλα παγωτο 2,5 ευρω (που ορθως το ειχε επισημανει ο opener) και αλλο να μας δουλευετε οτι μπορεις να κανεις το ιδιο και με βασικα ειδη διατροφης ή να επιμενετε οτι υπαρχουν εναλλακτικες.

Αν ναι ποιες ειναι;;;;
Πες μας εσυ οπως και ο απο πανω εξυπνακιας.

xhaos
01-09-11, 19:01
Ωραια λοιπον μεγα φωστηρα του φορουμ. Πες μου λοιπον τι θα φας αν αφαιρεσεις τα υπερτιμολογημενα. Να μας πεις ομως διατροφη πληρη και ισορροπημενη.
τι πάει να πει πλήρης; θες και φουά γκρα εσύ; και κανένα σου-σι τις Τετάρτες για να είναι ΠΛΗΡΗΣ; δεν νομίζετε ότι πάει πολύ off topic η φάση αν είναι να κάνουμε ανάπτυξη με συνταγές και οδηγίες διαιτολόγου;

Burning Skies
01-09-11, 19:02
Μποϋκοταζ μπορεις να κανεις οταν εχεις διεξοδο αγορας σε κατι αλλο. Εδω δεν εχεις. Ολα τα λαχανικα, φρουτα κτλ εχουν τεραστιο καπελο. Τι θα τρως? γαλακτοκομικα και κρεατα? Τρισχειροτερη η κατασταση εκει (απο θεμα τιμων).

Περα του οτι και σε αυτα ειναι επισης τεραστια τα καπελα (οποτε με την λογικη τους δεν πρεπει να τρωμε τιποτα) ειναι απαραδεκτο διατροφικα να τρως μονο κρεας και γαλακτοκομικα.

daywalker06
01-09-11, 19:04
Εχεις δικη σου οικογενεια και παιδια , η τσαμπουνας για την παρτη σου και μονο;
Εχεις ηλικιωμενους γονεις με προβληματα (πχ. διαβητικοι) που απαιτουν συγκεκριμενη διατροφη, η τσαμπουνας για την παρτη σου και μονο;

Να τα αντικαταστησουμε με βιταμινες χαπακια απο τα φαρμακεια....

Να μάθουμε να είμαστε σωστοί καταναλωτές, δεν μίλησα για φάρμακα και χαπάκια, η λέξη μποϊκοτάζ οπως λεει και ο sdikr στην Ελλαδα σημαίνει άδειασμα.

Πια ειναι οι δύναμη του καταναλωτή ? να πληρώνει?

Burning Skies
01-09-11, 19:06
τι πάει να πει πλήρης; θες και φουά γκρα εσύ; και κανένα σου-σι τις Τετάρτες για να είναι ΠΛΗΡΗΣ; δεν νομίζετε ότι πάει πολύ off topic η φάση αν είναι να κάνουμε ανάπτυξη με συνταγές και οδηγίες διαιτολόγου;

Αλλου γραφω;;; Δεν διαβασες τι εγραψα;;;;

Λαχανικα: ΟΛΑ υπερτιμολογημενα
Φρουτα: Το αυτο
Κρεας: Το αυτο
Ψαρι: Το αυτο
Γαλακτοκομικα: Το αυτο

Ψεμματα λεω;;; Που διαβασες εσυ για φουα γκρα; Τα παραπανω ειναι η πληρης διατροφη και ειναι ΟΛΑ υπερτιμολογημενα, οποτε δεν εχεις ΟΥΤΕ καν την επιλογη να τρως μονο μερος τους (που και αυτο ειναι μεγαλο φαουλ διατροφικα).

Εσυ πχ.αν θες μπορεις να ταϊζεις το παιδι σου μονο σουβλακια (τυχαιο παραδειγμα). Και παλι ομως (περα απο το οτι θα ησουν βλακας αν το εκανες) δεν θα πετυχεις τιποτα αφου και το κρεας-πιτες-ψωμι ειναι υπερτιμολογημενα.

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 1 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Να μάθουμε να είμαστε σωστοί καταναλωτές, δεν μίλησα για φάρμακα και χαπάκια, η λέξη μποϊκοτάζ οπως λεει και ο sdikr στην Ελλαδα σημαίνει άδειασμα.

Πια ειναι οι δύναμη του καταναλωτή ? να πληρώνει?

Για να μποϊκοταρεις καποιο ειδος πρωτης αναγκης πρεπει να εχεις εναλλακτικες τις οποιες ακομη δεν μας ειπες ποιες ειναι για να γινουμε και εμεις σωστοι καταναλωτες οπως εσυ. Τι στο καλο τρως εσυ που δεν ειναι υπερτιμολογημενο;;;

opener
01-09-11, 19:06
Και όμως έχει δίκαιο σε αυτό που λέει,
Ακόμα και στην λαϊκή να πας,
.....
Αυτα που ειπα στον daywalker06, τα λεω και σε σενα.

Ακομη, ντεν εχει ολη η Ελλαντα λαικες καρντια μου......

daywalker06
01-09-11, 19:07
Σ για να το παιξετε σωστοι καταναλωτες αντι να τα χωσετε στο κρατος που δεν ελεγχει την αισχροκερδεια.



Βεβαια το εύκολο ειναι να καθόμαστε και να τα ρίχνουμε στους άλλους :worthy:

opener
01-09-11, 19:09
Να μάθουμε να είμαστε σωστοί καταναλωτές, δεν μίλησα για φάρμακα και χαπάκια, η λέξη μποϊκοτάζ οπως λεει και ο sdikr στην Ελλαδα σημαίνει άδειασμα.

Πια ειναι οι δύναμη του καταναλωτή ? να πληρώνει?
"Αλλα λογια ν' αγαπιομαστε"

Δεν μου απαντας σ' αυτο που σε ρωτησα=

Εχεις δικη σου οικογενεια και παιδια , η τσαμπουνας* για την παρτη σου και μονο;
Εχεις ηλικιωμενους γονεις με προβληματα (πχ. διαβητικοι) που απαιτουν συγκεκριμενη διατροφη, η τσαμπουνας* για την παρτη σου και μονο;
*Το "τσαμπουνας", το δανειστηκα απο εδω=
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4299688&postcount=1410

Burning Skies
01-09-11, 19:10
Βεβαια το εύκολο ειναι να καθόμαστε και να τα ρίχνουμε στους άλλους :worthy:

Ακομη περιμενω να μου απαντησεις στο απο πανω (για το τι τρως) και μαλλον θα περιμενω πολυ...

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 0 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


"Αλλα λογια ν' αγαπιομαστε"

Δεν μου απαντας σ' αυτο που σε ρωτησα=

Μα ουτε για την παρτη του μας λεει ποιες ειναι οι εναλλακτικες του για να μποικοταρει την ακριβη ντοματα... Μονο λογια του αερα...

Οβελίξ
01-09-11, 19:14
Δουλειά του κράτους δεν είναι να ορίζει την τιμή της ντομάτας. Αυτή τη δύναμη την έχει ο καταναλωτής. Ελεος, δεν θέλουμε την κάθε κυβέρνηση να ανακατεύεται μέχρι και σε αυτό, έχει σημαντικότερα πράγματα να κάνει από το να τιμολογεί το κάθε μποστάνι.

xhaos
01-09-11, 19:17
θέλουμε όμως την κυβέρνηση να κόβει τον κώλο στις εναρμονισμένες πρακτικές που μας έχουν πιει το αίμα και δεν τις έχει ακουμπήσει ποτέ! γιατί μόνο τότε οι καταναλωτές θα μπορούν να ΕΛΕΓΞΟΥΝ τις τιμές.

Οβελίξ
01-09-11, 19:18
Αλλά επειδή, ως καταναλωτές, είμαστε ζώα και θέλουμε κάποιον ή να μας εκμεταλλεύεται ή να μας προστατεύει (εμείς δεν μπορούμε να κουνήσουμε δάχτυλο), για αυτό "Το υπουργείο Ανάπτυξης...καταργεί τα περιθώρια κέρδους στα οπωροκηπευτικά καθιερώνοντας «διαβατήριο» με στοιχεία που θα τα συνοδεύει από το χωράφι μέχρι το ράφι..". Ελπίζω να βγει κάτι θετικό από αυτό γιατί μόνοι μας...

opener
01-09-11, 19:19
Δουλειά του κράτους δεν είναι να ορίζει την τιμή της ντομάτας. Αυτή τη δύναμη την έχει ο καταναλωτής. Ελεος, δεν θέλουμε την κάθε κυβέρνηση να ανακατεύεται μέχρι και σε αυτό, έχει σημαντικότερα πράγματα να κάνει από το να τιμολογεί το κάθε μποστάνι.
Η δουλεια του κρατους εναι να ελεγχει τα καρτελ και την ασχροκερδεια.
Η 'ελευθερη αγορα" :rolleyes: δεν σημαινει και ασυδοσια......

Αυτο ομως τεχνηεντως το ξεχνας και μας λες για το μποστανι.......

xhaos
01-09-11, 19:21
Αλλά επειδή, ως καταναλωτές, είμαστε ζώα και θέλουμε κάποιον ή να μας εκμεταλλεύεται ή να μας προστατεύει (εμείς δεν μπορούμε να κουνήσουμε δάχτυλο), για αυτό "Το υπουργείο Ανάπτυξης...καταργεί τα περιθώρια κέρδους στα οπωροκηπευτικά καθιερώνοντας «διαβατήριο» με στοιχεία που θα τα συνοδεύει από το χωράφι μέχρι το ράφι..". Ελπίζω να βγει κάτι θετικό από αυτό γιατί μόνοι μας...

ΟΚ μαζί σου, θα μπορούσα τότε να έχω φοροαπαλλαγή από το ποσό του φόρου μου που πάει για να πληρώνονται οι αντίστοιχοι ελεγκτικοί μηχανισμοί;

opener
01-09-11, 19:23
θέλουμε όμως την κυβέρνηση να κόβει τον κώλο στις εναρμονισμένες πρακτικές που μας έχουν πιει το αίμα και δεν τις έχει ακουμπήσει ποτέ! γιατί μόνο τότε οι καταναλωτές θα μπορούν να ΕΛΕΓΞΟΥΝ τις τιμές.
Σωστα.
Αυτο εννοουσα και εγω προηγουμενως.

sdikr
01-09-11, 19:27
Σε συνεχεια αυτου που εγραψε ο opener να στερησετε εσεις στα παιδια σας τα λαχανικα και τα φρουτα τους (διοτι προφανως εμεις ειμαστε σκληροπετσοι και μπορουμε να ζουμε χωρις φαϊ) για να το παιξετε σωστοι καταναλωτες αντι να τα χωσετε στο κρατος που δεν ελεγχει την αισχροκερδεια.

Ειναι αλλο να μην αγοραζεις την μπαλα παγωτο 2,5 ευρω (που ορθως το ειχε επισημανει ο opener) και αλλο να μας δουλευετε οτι μπορεις να κανεις το ιδιο και με βασικα ειδη διατροφης ή να επιμενετε οτι υπαρχουν εναλλακτικες.

Αν ναι ποιες ειναι;;;;
Πες μας εσυ οπως και ο απο πανω εξυπνακιας.


Αν έψαχνες λίγο θα έβρισκες, επείδη όμως σίγουρα δεν θέλεις να καταλάβεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

που είσαι και τον χειμώνα κάθε μέρα ντομάτα θα πρέπει να τρως

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Για να μποϊκοταρεις καποιο ειδος πρωτης αναγκης πρεπει να εχεις εναλλακτικες τις οποιες ακομη δεν μας ειπες ποιες ειναι για να γινουμε και εμεις σωστοι καταναλωτες οπως εσυ. Τι στο καλο τρως εσυ που δεν ειναι υπερτιμολογημενο;;;

ψάξε λίγο τι σημαίνει μποϊκοτάζ στην πραγματικότητα και όχι εδώ στην Ελλάδα

Οβελίξ
01-09-11, 19:36
Δεν ξεχνάω τίποτα «τεχνηέντως», δεν γράφουμε πραγματείες εδώ, πτυχές φωτίζουμε και σε ένα μήνυμα μπορεί να τονίζουμε μία από αυτές.

Επιπλέον, η συζήτηση περιέχει κάμποσους προσωπικούς χαρακτηρισμούς και μερικοί τους έχουν και εύκολους. Αλλά μην περιμένετε και με το δάχτυλο στη σκανδάλη, :)

Επί της ουσίας, εννοείται ότι δουλειά του κράτους δεν είναι να τιμολογεί το κάθε μποστάνι. Δουλειά του κράτους είναι να ορίζει και να ελέγχει ένα υγιές οικονομικό περιβάλλον στο οποίο πρακτικές όπως των μεσαζόντων δεν θα μπορούν να επικρατήσουν. Τόσο απλά. Το πώς ακριβώς θα γίνει αυτό δεν ξέρω, αν ήξερα θα ήμουν στέλεχος σε διεθνή οργανισμό και όχι επισκέπτης σε φόρουμ :p

MNP-10
01-09-11, 19:52
Αν έψαχνες λίγο θα έβρισκες, επείδη όμως σίγουρα δεν θέλεις να καταλάβεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Πειτε μας ρε παιδια και μας, τι ειναι το τοσο παμφθηνο με το οποιο μπορουμε να κανουμε οικονομικη διατροφη (αλλα ολοι οι υπολοιποι φαινεται να αγνοουμε).

sdikr
01-09-11, 20:05
Πειτε μας ρε παιδια και μας, τι ειναι το τοσο παμφθηνο με το οποιο μπορουμε να κανουμε οικονομικη διατροφη (αλλα ολοι οι υπολοιποι φαινεται να αγνοουμε).

Αν δεν φάς ντομάτα πχ για 1 με 2 μήνες θα πεθάνεις;
η ντομάτα στις αποθήκες όμως θα σαπίσει οπότε και θα πονέσει , δεν είπε κανείς να μην φας καθόλου λαχανικά
Βέβαια θα μου πεις η σωστή διατροφή θέλει ντομάτα δυο φόρες την μέρα, χειμώνα - καλοκαίρι

Και στην τελική ναι ρε παιδιά, αν δεν πιέσεις και εσύ λίγο τον εαυτό σου δεν θα πιεστεί και ο άλλος που στο πουλάει, αφού ξέρει ότι θα πουλήσει όσο και να ανεβάσει την τιμή

Μια άλλη λύση θα ήταν όλοι να λαμβάνουμε κουπόνια πχ για κάθε άτομο 1 ντομάτα την ημέρα, 2 κολοκύθια την εβδομάδα κλπ και να αναλάβει μετά το κράτος να τα παρέχει :p


http://www.ft.com/cms/s/0/16bf1558-769a-11dc-ad83-0000779fd2ac.html

MNP-10
01-09-11, 20:07
Αν δεν φάς ντομάτα πχ για 1 με 2 μήνες θα πεθάνεις;

Πες μου συγκεκριμενα με τι θα αντικαταστησω τη ντοματα, τη πατατα, το κολοκυθι, το αγγουρι, τη πιπερια, το λαχανο, το καροτο, το μαρουλι, τα χορτα, τα φασολακια, τις μπαμιες και οτι αλλο ειναι υπερτιμολογημενο μεχρι αηδιας.

sdikr
01-09-11, 20:11
Πες μου συγκεκριμενα με τι θα αντικαταστησω τη ντοματα, τη πατατα, το κολοκυθι, το αγγουρι, τη πιπερια, το λαχανο, το καροτο, το μαρουλι, τα χορτα, τα φασολακια, τις μπαμιες και οτι αλλο ειναι υπερτιμολογημενο μεχρι αηδιας.

Και σου ξαναλέω, αν δεν φάς ντομάτα για 2 μήνες θα πάθεις κάτι;
τελικά διαβάζεται λίγο τι γράφει ο άλλος η απλά γράφεται γιατί νομίζεται οτι πιάσατε τον παπα απο τα γένια με ερωτήσεις του στυλ, πως θα τα αλλάξω ΟΛΑ μαζί

MNP-10
01-09-11, 20:13
Το ιδιο επιχειρημα που λες για τη ντοματα ισχυει για ολα γιατι ειναι ολα υπερτιμολογημενα. Αρα? Θα τα κοψω ολα? Και αν ναι, τι θα τρωω? Φασολαδα και φακες? Ή μηπως μια φρατζολα ψωμι τη μερα?

Πες μου ρεαλιστικες αντιπροτασεις στο κοψιμο της ντοματας και των αλλων ειδων (η οποια ντοματα συμφωνουμε δεν ειναι αναγκαια).

sdikr
01-09-11, 20:15
Το ιδιο επιχειρημα που λες για τη ντοματα ισχυει για ολα γιατι ειναι ολα υπερτιμολογημενα. Αρα? Θα τα κοψω ολα? Και αν ναι, τι θα τρωω? Φασολαδα και φακες? Ή μηπως μια φρατζολα ψωμι τη μερα?

Πες μου ρεαλιστικες αντιπροτασεις στο κοψιμο της ντοματας και των αλλων ειδων (η οποια ντοματα συμφωνουμε δεν ειναι αναγκαια).

θα κόψεις σήμερα την ντομάτα και μόνο την ντομάτα, αυρίο θα κόψεις πχ τα κρεμμύδια
τι ακρίβως δεν καταλαβαίνεις;

είπα πουθενά να τα κόψεις όλα;

το λινκ με την Αργεντινή (που τόσο σας αρέσει σε αλλές περιπτώσεις) δεν το είδατε;

MNP-10
01-09-11, 20:17
Τι θα φαω την ημερα που θα κοψω τη ντοματα δε μου ειπες.

sdikr
01-09-11, 20:18
Τι θα φαω την ημερα που θα κοψω τη ντοματα δε μου ειπες.

Φάε ντομάτα και συνέχιζε να φωνάζεις για την αυξημένη τιμή,
I give up

MNP-10
01-09-11, 20:19
Epic troll is epic :lol:

daywalker06
01-09-11, 20:44
Ακομη περιμενω να μου απαντησεις στο απο πανω (για το τι τρως) και μαλλον θα περιμενω πολυ...

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 0 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Μα ουτε για την παρτη του μας λεει ποιες ειναι οι εναλλακτικες του για να μποικοταρει την ακριβη ντοματα... Μονο λογια του αερα...

Το τι τρωω δεν ειναι το ζητούμενο γιατί εγω δεν φωνάζω γιατί εχει η ντομάτα τοσο η πατατα τοσο κοκ ΕΓΩ τα εχω στο κήπο μου, και τα λαχανικά και τα αυγουλάκια και τα γουρουνάκια. (πήγα έκοψα ντομάτα και αγγουράκι για την σαλάτα μου το βράδυ).
Εσύ όμως ούτε μια γλάστρα με βότανα και μυρωδικά δεν έχεις στο μπαλκόνι σου, το μονο που κάνεις ειναι να περιμένεις από ποιον? από το κράτος να σου τα δώσει φτηνά και στο τσακίρ κέφι πετάς και κανέναν χαρακτηρισμό στον "συνομιλητή" σου για να δέσει το γλυκό.

anon
01-09-11, 21:12
To να διακόψεις κάποιο συγκεκριμένο λαχανικό δεν θα κάνει διαφορά, μιας και οι μεσάζοντες ασχολούνται όχι μόνο με την ντομάτα ή το ραπανάκι αλλά με μια μεγάλη ποικιλία φρουτων και λαχανικών. Ναι, θα τους πονέσει εαν η αγορά δεν θα αγοράσει ντομάτα, αλλά θα τα βγάλουν τα σπασμένα απο τα άλλα λαχανικά, που και λόγω αυξημένης κατανάλωσης (αφού δεν καταναλώνονται ντομάτες) θα τα τσιμπήσουν και θα βγάλουν την χασούρα τους απο εκεί. Στην τελική; Μηδεν εις το πηλίκο. Πρακτικές μπουκοτάζ μπορούν να γίνουν πχ στο καρτέλ του γάλακτος, όπου οι βιομηχανίες ασχολούνται αποκλειστικά με γαλακτοκομικά, αλλά και εκεί δεν μπορεί να επιτευχθεί απόλυτο μπουκοτάζ, αλλά μπορεί να γίνει μερικό (επειδή έχουμε διαφορετικές εταιρίες). Εκεί μπορεί να σπάσει το καρτελ, το οποίο καρτέλ στηρίζεται στην λογική της μοιρασιάς της αγοράς και της αγαστής συνεργασίας στην μοιρασιά αυτή και στις τιμές. Σπας την μοιρασιά, πάει το καρτέλ περίπατο. Τι σημαίνει αυτό; Δεν χρειάζεται να μην αγοράζεις καθόλου γαλακτοκομικά, αρκεί όλοι να συμφωνήσουμε να μπουκοτάρουμε μια συγκεκριμένη εταιρία, πχ την μεγαλύτερη του χώρου, και ας αγοράζουμε απο άλλες, έστω και ακριβότερα. Ο μπουκαταρισμένος μπορεί να αντέξει ένα μήνα ίσως άντε δυο όχι παραπάνω. Ο κοσμάκης όμως αφού δεν χρειάζεται να στερηθεί τίποτε μπορεί αυτό να το συνεχίσει για όσο θέλει, και μήνες.. Σε πειράζει εαν αντί για ΔΕΛΤΑ παίρνεις ΑΓΝΟ για παράδειγμα; Σίγουρα ειναι καλύτερο απο το προσπαθήσεις να στερηθείς τελείως τα γαλακτοκομικά. Σε διάστημα λοιπόν ενός - δυο μηνών, η μπουκοταρισμένη εταιρία θα αναγκαστεί να "κατεβάσει σώβρακα" για να επιβιώσει. Και εαν μια σπάσει το καρτέλ, καρτέλ τέλος.

Δυστυχώς όμως, η εποχή που οι περισσότεροι έλληνες είχαμε κάποιον συγγενή στο χωριό και μας εφοδίαζε με λαχανικά και φρούτα εποχής, αυγά, γάλα και τυροκομικά, έχει παρέλθει. Ετσι οι κάτοικοι των πόλεων είναι έρμαια των αλυσίδων και των χονδρεμπόρων. Η μόνη λύση είναι να ξαναπεράσουμε στην προηγούμενη κατάσταση, μιας έστω μερικής αυτάρκειας σε αυτά τα είδη εκτός του καναλιού λιανικής. Η αυτάρκεια αυτή θα τους πιέσει πολύ.

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 5 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το τι τρωω δεν ειναι το ζητούμενο γιατί εγω δεν φωνάζω γιατί εχει η ντομάτα τοσο η πατατα τοσο κοκ ΕΓΩ τα εχω στο κήπο μου, και τα λαχανικά και τα αυγουλάκια και τα γουρουνάκια. (πήγα έκοψα ντομάτα και αγγουράκι για την σαλάτα μου το βράδυ).
Εσύ όμως ούτε μια γλάστρα με βότανα και μυρωδικά δεν έχεις στο μπαλκόνι σου, το μονο που κάνεις ειναι να περιμένεις από ποιον? από το κράτος να σου τα δώσει φτηνά και στο τσακίρ κέφι πετάς και κανέναν χαρακτηρισμό στον "συνομιλητή" σου για να δέσει το γλυκό.


ΕΠειδή εσύ έχεις αυτή την δυνατότητα σημαίνει ότι οι άλλοι πρέπει να πληρώνουν τεράστιο καπέλο σε κάποιες συγκεκριμένες εταιρίες; Θα πρέπει να συνεχίσει να πουλά ο κτηνοτρόφος το γάλα το κατσικίσιο 35-40 λεπτά το κιλό, και η εταιρία να χρεώνει το κατσικίσιο τυρί 10 ευρώ το κιλό; (με 5 κιλά κατσικίσιο γάλα κάνεις ένα κιλό κατσικίσιο τυρί, δηλαδή στο εργοστάσιο κοστίζει απο άποψη πρώτης ύλης μόνο 2 ευρώ το πολύ το κατσικίσιο τυρί το κιλό, στον καταναλωτή φτάνει με 10 ευρώ το κιλό και παραπάνω). Θα πρέπει ο γεωργός της Χαλάστρας να πουλά το ρύζι 17 λεπτά το κιλό και ο καταναλωτής να πληρώνει 2 ευρώ το κιλό; Αλήθεια κοστίζει τόσο πολύ η μεταποίηση, συσκευασία, μεταφορά κλπ, ώστε στα προιόντα αυτά να πενταπλασιάζεται η τιμή τους;

Δεν δικαιώνω και τους παραγωγούς. Οποτε τους δίδεται η ευκαρία να πουλήσουν απευθείας, τους πιάνει η μέγιστη μ@κ@κι@ στον εγκέφαλο και ζητάνε περισσότερα και απο την λιανική που αγοράζει κανείς στο σούπερ μάρκετ... Με τέτοια μυαλά, προτιμά ο άλλος να πάει σούπερ μάρκετ. Οσο για την λαική, πλέον αποδεδειγμένα είναι ακριβότερη απο σούπερ μάρκετ...

daywalker06
01-09-11, 21:25
Πότε είπα να πληρώνεις καπέλο ? Εσείς θέλετε νομίζοντας ότι δεν θα τους πονέσει η αποχή απο κάποια είδη, αν δεν δοκιμασεις δεν θα μάθεις
Τίποτα στην ζωή δεν είναι εύκολο για κανέναν, τα ευχολόγια θα πρέπει να σταματήσουν και να αρχίσουν οι πραξεις.

opener
01-09-11, 21:35
Δουλειά του κράτους δεν είναι να ορίζει την τιμή της ντομάτας. Αυτή τη δύναμη την έχει ο καταναλωτής. Ελεος, δεν θέλουμε την κάθε κυβέρνηση να ανακατεύεται μέχρι και σε αυτό, έχει σημαντικότερα πράγματα να κάνει από το να τιμολογεί το κάθε μποστάνι.


Αλλά επειδή, ως καταναλωτές, είμαστε ζώα και θέλουμε κάποιον ή να μας εκμεταλλεύεται ή να μας προστατεύει (εμείς δεν μπορούμε να κουνήσουμε δάχτυλο), για αυτό "Το υπουργείο Ανάπτυξης...καταργεί τα περιθώρια κέρδους στα οπωροκηπευτικά καθιερώνοντας «διαβατήριο» με στοιχεία που θα τα συνοδεύει από το χωράφι μέχρι το ράφι..". Ελπίζω να βγει κάτι θετικό από αυτό γιατί μόνοι μας...


Δεν ξεχνάω τίποτα «τεχνηέντως», δεν γράφουμε πραγματείες εδώ, πτυχές φωτίζουμε και σε ένα μήνυμα μπορεί να τονίζουμε μία από αυτές.

Επιπλέον, η συζήτηση περιέχει κάμποσους προσωπικούς χαρακτηρισμούς και μερικοί τους έχουν και εύκολους. Αλλά μην περιμένετε και με το δάχτυλο στη σκανδάλη, :)

Επί της ουσίας, εννοείται ότι δουλειά του κράτους δεν είναι να τιμολογεί το κάθε μποστάνι. Δουλειά του κράτους είναι να ορίζει και να ελέγχει ένα υγιές οικονομικό περιβάλλον στο οποίο πρακτικές όπως των μεσαζόντων δεν θα μπορούν να επικρατήσουν. Τόσο απλά. Το πώς ακριβώς θα γίνει αυτό δεν ξέρω, αν ήξερα θα ήμουν στέλεχος σε διεθνή οργανισμό και όχι επισκέπτης σε φόρουμ :p
Το καταλαβες και εσυ ο ιδιος, οποτε και το "εσωσες" με το τριτο σου μηνυμα.

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 6 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


θα κόψεις σήμερα την ντομάτα και μόνο την ντομάτα, αυρίο θα κόψεις πχ τα κρεμμύδια
τι ακρίβως δεν καταλαβαίνεις;

είπα πουθενά να τα κόψεις όλα;

το λινκ με την Αργεντινή (που τόσο σας αρέσει σε αλλές περιπτώσεις) δεν το είδατε;
Αν και το εξηγησε ο ανον παραπανω, ας δουμε λοιπον τον συλλογισμο σου.

Σημερα που θα κοψω εγω τη ντοματα, θα την παρει αυτος που χτες πηρε κρεμμυδια. Οποτε;
Ετσι θα πεσει η τιμη της;

Απο την αλλη, μαζικο μπουκοταζ οπως καταλαβαινεις, ειναι πολυ δυσκολο να γινει.

sdikr
01-09-11, 21:36
Το καταλαβες και εσυ ο ιδιος, οποτε και το "εσωσες" με το τριτο σου μηνυμα.

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 6 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν και το εξηγησε ο ανον παραπανω, ας δουμε λοιπον τον συλλογισμο σου.

Σημερα που θα κοψω εγω τη ντοματα, θα την παρει αυτος που χτες πηρε κρεμμυδια. Οποτε;
Ετσι θα πεσει η τιμη της;

Απο την αλλη, μαζικο μπουκοταζ οπως καταλαβαινεις, ειναι πολυ δυσκολο να γινει.

Αν δεν κάνεις κάτι μαζικά τότε μην περιμένεις και πολλά, ίσως κάποτε να ρίξουνε τις τιμές μόνοι τους

http://www.ft.com/cms/s/0/16bf1558-769a-11dc-ad83-0000779fd2ac.html

MNP-10
01-09-11, 22:05
Μποϋκοταζ νοειται μονο οταν η αγορα εχει διεξοδους. Στη σιτηση, δεν εχει πολλες διεξοδους και αυτο αποδεικνυεται πανηγυρικα απ'την ελλειψη αντιπροτασεων στο "οκ κοψαμε τα υπερτιμολογημενα προϊοντα για να κανουμε μποϋκοταζ... τωρα τι τρωμε?".

Burning Skies
01-09-11, 22:21
Αν έψαχνες λίγο θα έβρισκες, επείδη όμως σίγουρα δεν θέλεις να καταλάβεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

που είσαι και τον χειμώνα κάθε μέρα ντομάτα θα πρέπει να τρως

Ακομη δεν μου ειπες τι τρως εσυ που δεν πεφτεις θυμα αισχροκερδειας...
Τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε. Ειπατε μια παπατζα και απλα δεν μπορειτε να την υποστηριξετε.

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 4 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το τι τρωω δεν ειναι το ζητούμενο γιατί εγω δεν φωνάζω γιατί εχει η ντομάτα τοσο η πατατα τοσο κοκ ΕΓΩ τα εχω στο κήπο μου, και τα λαχανικά και τα αυγουλάκια και τα γουρουνάκια. (πήγα έκοψα ντομάτα και αγγουράκι για την σαλάτα μου το βράδυ).
Εσύ όμως ούτε μια γλάστρα με βότανα και μυρωδικά δεν έχεις στο μπαλκόνι σου, το μονο που κάνεις ειναι να περιμένεις από ποιον? από το κράτος να σου τα δώσει φτηνά και στο τσακίρ κέφι πετάς και κανέναν χαρακτηρισμό στον "συνομιλητή" σου για να δέσει το γλυκό.

Και που ξερεις εσυ τι εχω στο μπαλκονι μου;;; Με τα μυρωδικα παντως δεν ζεις και κηπο δεν εχω.

Ειναι εξυπνο να κανεις τον εξυπνο στους αλλους αν εσυ τα εχεις τζαμπα.

Υποθετω ομως οτι δεν εχεις και φαρμα στον κηπο σου. Κρεας δεν τρως; (που ειναι υπερτιμολογημενο;;; ) Γαλα δεν πινεις;

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 4 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και αφου νομιζετε οτι κοβοντας μονο ενα πραγμα θα πετυχετε κατι (που φυσικα δεν παιζει κατι τετοιο διοτι απλουστατα θα πληρωσετε ακριβοτερα τα αλλα) ας μας πειτε τουλαχιστον οι συνειδητοποιημενοι καταναλωτες τι μποϊκοταρετε αυτο το τριμηνο. Ο κυριος που εχει κηπο ας μας πει κατι αλλο εκτος της ντοματας (αφου ουτως ή αλλως ολα υπερτιμολογημενα ειναι). :whistle:

opener
01-09-11, 22:44
Αν δεν κάνεις κάτι μαζικά τότε μην περιμένεις και πολλά, ίσως κάποτε να ρίξουνε τις τιμές μόνοι τους

http://www.ft.com/cms/s/0/16bf1558-769a-11dc-ad83-0000779fd2ac.html
Μαζι σου.
Ομως οπως προειπα, ειναι πολυ δυσκολο (για πολλους και διαφορους λογους, δεν χρειαζεται να το αναλυσω) να γινει.
Αυτα για το δευτερο σκελος (2).

Για το πρωτο (1) , περιμενω.....



Αρχικό μήνυμα από sdikr ...
θα κόψεις σήμερα την ντομάτα και μόνο την ντομάτα, αυρίο θα κόψεις πχ τα κρεμμύδια
τι ακρίβως δεν καταλαβαίνεις;

είπα πουθενά να τα κόψεις όλα;

(1) Αν και το εξηγησε ο ανον παραπανω, ας δουμε λοιπον τον συλλογισμο σου.

Σημερα που θα κοψω εγω τη ντοματα, θα την παρει αυτος που χτες πηρε κρεμμυδια. Οποτε;
Ετσι θα πεσει η τιμη της;

(2) Απο την αλλη, μαζικο μπουκοταζ οπως καταλαβαινεις, ειναι πολυ δυσκολο να γινει.

daywalker06
01-09-11, 22:44
Βέβαια εγώ τα έχω τζαμπα, είσαι και εσύ απο αυτούς που νομίζουν ότι γίνονται μόνα τους αρκεί να έχεις κήπο, όλα θέλουν δουλεια και πολύτιμο χρόνο.
Είπαμε και γουρουνακια έχω και αλλα ζώακια αλλα το κακο είναι ότι δεν διαβάζετε τι γράφει ο αλλος.
Δικο σου πρόβλημα είναι σαν καταναλωτής να βρεις και να αγοράζεις τα καλύτερα σε λογικές τιμες.
Όσο για την έλλειψη αντιπροτασεων είναι λογικό για δεν είμαι στο στομάχι του καθενός για να ξέρω τις προτιμήσεις σας.
Το ότι δεν υπάρχουν επιλογές στη σίτιση εγώ το ακούω αστείο.
Οποιος νομίζει ότι δεν μπορει να κάνει κάτι σαν καταναλωτής είναι άξιος της μοίρας του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.