PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

Burning Skies
01-09-11, 22:48
Δεν ζητησα να μου καλυψεις τις προτιμησεις μου. Τις δικες σου πες μας για να σου αποδειξω ξανα οτι λες φουμαρα. Δεν σε παιρνει ομως (λογικο) γιατι ξερεις και εσυ οτι λες φουμαρα.

Εσυ λοιπον τι τρως συνειδητοποιημενε καταναλωτη (περα απο αυτα που εχεις τζαμπα) και τι μποϊκοταρεις αυτη την περιοδο;

opener
01-09-11, 22:58
Βέβαια εγώ τα έχω τζαμπα, είσαι και εσύ απο αυτούς που νομίζουν ότι γίνονται μόνα τους αρκεί να έχεις κήπο, όλα θέλουν δουλεια και πολύτιμο χρόνο.
Είπαμε και γουρουνακια έχω και αλλα ζώακια αλλα το κακο είναι ότι δεν διαβάζετε τι γράφει ο αλλος.
Δικο σου πρόβλημα είναι σαν καταναλωτής να βρεις και να αγοράζεις τα καλύτερα σε λογικές τιμες.
Όσο για την έλλειψη αντιπροτασεων είναι λογικό για δεν είμαι στο στομάχι του καθενός για να ξέρω τις προτιμήσεις σας.
Το ότι δεν υπάρχουν επιλογές στη σίτιση εγώ το ακούω αστείο.
Οποιος νομίζει ότι δεν μπορει να κάνει κάτι σαν καταναλωτής είναι άξιος της μοίρας του.
"Αλλα λογια ν' αγαπιομαστε"

Εχεις δικη σου οικογενεια και παιδια , η τσαμπουνας* για την παρτη σου και μονο;
Εχεις ηλικιωμενους γονεις με προβληματα (πχ. διαβητικοι) που απαιτουν συγκεκριμενη διατροφη, η τσαμπουνας* για την παρτη σου και μονο;
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4299795&postcount=1423

sdikr
01-09-11, 23:09
Μαζι σου.
Ομως οπως προειπα, ειναι πολυ δυσκολο (για πολλους και διαφορους λογους, δεν χρειαζεται να το αναλυσω) να γινει.
Αυτα για το δευτερο σκελος (2).

Για το πρωτο (1) , περιμενω.....

σου απάντησα και για το (1)
αν είναι πολύ δύσκολο κλπ τότε δεν μας φταίει κανένας άλλος

opener
01-09-11, 23:16
σου απάντησα και για το (1)
αν είναι πολύ δύσκολο κλπ τότε δεν μας φταίει κανένας άλλος
Δεν το βλεπω.
Ας ειναι, ισως να 'μαι χαζος εγω που δεν βλεπω την επεξηγηση της θεωριας σου:
"μια ντοματες, μια κρεμμυδια, μια πατατες".

daywalker06
02-09-11, 11:50
Δεν ζητησα να μου καλυψεις τις προτιμησεις μου. Τις δικες σου πες μας για να σου αποδειξω ξανα οτι λες φουμαρα. Δεν σε παιρνει ομως (λογικο) γιατι ξερεις και εσυ οτι λες φουμαρα.

Εσυ λοιπον τι τρως συνειδητοποιημενε καταναλωτη (περα απο αυτα που εχεις τζαμπα) και τι μποϊκοταρεις αυτη την περιοδο;

Το πρόβλημα το έχεις εσύ, εσείς και θα πρέπει να το λύσετε, αν λέω φούμαρα ή οχι το ξερω καλά.
Εσύ όμως περιμένεις από ποιον να ρυθμίσει την αγορά ?

Από αυτούς ?



Το ερωτημα μου παντως ισχυει. Ποιος θεωρεις οτι μπορει να κινησει τα πραγματα στη σωστη κατευθυνση;;; Σου εχει δωσει ποτε την εντυπωση το ΠΑΣΟΚ οτι κυβερνα με γνωμονα το καλο του τοπου;



Οσο για την θεωρηση σου οτι οι κυβερνησεις ειχαν στοχο το καλο του τοπου τι να πω. Μονο ως αφελεια μπορω να την μεταφρασω (και με συγχωρεις γι'αυτο). Ακομη και να το δεχθω ομως αυτο χαριν διαλογου η ιστορια αποδεικνυει οτι αποδειχθηκαν (ΟΛΟΙ οσοι κυβερνησαν) ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ οποτε και παλι θεωρω εξαιρετικα αφελη οποιον συνεχιζει να τους επιλεγει.

Πως λέγονται λοιπόν αυτοί που περιμένουν από αυτές τις κυβερνήσεις να ρυθμίσουν την αγορά?




"Αλλα λογια ν' αγαπιομαστε"

Δεν μου απαντας σ' αυτο που σε ρωτησα=

*Το "τσαμπουνας", το δανειστηκα απο εδω=
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4299688&postcount=1410

Τωρα εσύ τι θέλεις να ακούσεις ? Για το άρρωστο παιδί μου? την ανάπηρη μάνα μου τον αλκοολικό θείο μου?
Τα μικρά ή μεγάλα προβλήματα της οικογένειας μου δεν σε, σας αφορούν.

opener
02-09-11, 12:07
Τωρα εσύ τι θέλεις να ακούσεις ? Για το άρρωστο παιδί μου? την ανάπηρη μάνα μου τον αλκοολικό θείο μου?
Τα μικρά ή μεγάλα προβλήματα της οικογένειας μου δεν σε, σας αφορούν.
Να μαθεις λοιπον και εσυ, να μην τσαμπουνας στους αλλους (για πραγματα και καταστασεις των που δεν ξερεις ;) ) ......

Burning Skies
02-09-11, 17:07
Το πρόβλημα το έχεις εσύ, εσείς και θα πρέπει να το λύσετε, αν λέω φούμαρα ή οχι το ξερω καλά.

Ευχαριστω που με επαληθευσες. :oneup:
Οταν λοιπον φιλε μου αδυνατεις να μας πεις πως εφαρμοζεις ΕΣΥ αυτο που ζητας (και για το οποιο μας τα χωνεις) τοτε τι καθεσαι και μας τσαμπουνας;


Εσύ όμως περιμένεις από ποιον να ρυθμίσει την αγορά ?

Από αυτούς ?


Οχι. Και γι'αυτο και δεν τους θελω πανω.
Αυτο ομως δεν αλλαζει την πραγματικοτητα οτι εγω με τα μεσα που εχω ΔΕΝ μπορω να αλλαξω την αγορα στα συγκεκριμενα πραγματα ΟΥΤΕ το οτι ΕΙΝΑΙ ΧΡΕΟΣ ΤΟΥΣ να μας προστατευουν απο την αισχροκερδεια.
Να μου πεις για ειδη που δεν ειναι πρωτης αναγκης ή για πραγματα που υπαρχουν εναλλακτικες να συμφωνησω αλλα σου εξηγηθηκε λεπτομερεστατα το γιατι ΔΕΝ γινεται αυτο που λες με την ντοματα ή το κρεμμυδι...

bluesattack
02-09-11, 20:16
Kαταναλωτικη συνειδηση (δηλαδη αν παει η ντοματα 20 Ε το κιλο θα πρεπει να συνεχισουμε να την παιρνουμε για να εχουμε ισορροπημενη διατροφη ?)
Ελεγκτικοι μηχανισμοι
Ισχυροι γεωργικοι συναιτερισμοι για την παρακαμψη μεσαζοντων

Ολα κατω απο την βαση :)

Burning Skies
02-09-11, 20:23
Kαταναλωτικη συνειδηση (δηλαδη αν παει η ντοματα 20 Ε το κιλο θα πρεπει να συνεχισουμε να την παιρνουμε για να εχουμε ισορροπημενη διατροφη ?)


Παμε παλι.

ΔΕΝ εχει νοημα να κοψεις την ντοματα διοτι απλουστατα θα βγαλουν την διαφορα απο το αγγουρι, το κρεμμυδι κοκ (που θα τα ανεβασουν αναλογα).
Στην πραγματικοτητα στο συγκεκριμενο θεμα ΔΕΝ εχεις τα μεσα να τους χτυπησεις. Τι θα κανεις δηλαδη; Θα κοψεις τελειως τα λαχανικα και τα φρουτα;
Αντιστοιχα θα κοψεις τελειως το κρεας; Το ψαρι;;;
Η αληθεια ειναι οτι ΔΕΝ εχεις τροπο να τους πιεσεις γιατι ελεγχουν ολη την γκαμα βασικων αγαθων (κατα ειδος).

bluesattack
02-09-11, 20:30
Οχι αλλα επειδη η τιμη της παρουσιαζει συχνα μεγαλες διαφορες ακομα και στους παγκους της λαικης και την ωρα που θα πας να ψωνισεις ,στα ραφια των σουπερμαρκετ κλπ , μπορεις να κανεις μια στοιχειωδη ερευνα αγορας και επιλογη.Ουτε καν αυτο δεν γινεται.Και περιοριζεις καπως τα εκτος εποχης.

jose_ee1985
02-09-11, 20:32
Οχι αλλα επειδη η τιμη της παρουσιαζει συχνα μεγαλες διαφορες ακομα και στους παγκους της λαικης και την ωρα που θα πας να ψωνισεις ,στα ραφια των σουπερμαρκετ κλπ , μπορεις να κανεις μια στοιχειωδη ερευνα αγορας και επιλογης.Ουτε καν αυτο δεν γινεται.Και περιοριζεις καπως τα εκτος εποχης.

Οι περισσότεροι αυτήν την έρευνα αγοράς την κάνουν. Κ αν πολλοί δεν την έκαναν παλιά, την κάνουν πλέον.

Burning Skies
02-09-11, 20:35
Οχι αλλα επειδη η τιμη της παρουσιαζει συχνα μεγαλες διαφορες ακομα και στους παγκους της λαικης και την ωρα που θα πας να ψωνισεις ,στα ραφια των σουπερμαρκετ κλπ , μπορεις να κανεις μια στοιχειωδη ερευνα αγορας και επιλογη.Ουτε καν αυτο δεν γινεται.Και περιοριζεις καπως τα εκτος εποχης.

Αυτο ηδη γινεται αλλα δεν αρκει. Απλα αγοραζεις ελαφρως λιγοτερο υπερτιμημενα. ;)

sdikr
02-09-11, 21:02
Παμε παλι.

ΔΕΝ εχει νοημα να κοψεις την ντοματα διοτι απλουστατα θα βγαλουν την διαφορα απο το αγγουρι, το κρεμμυδι κοκ (που θα τα ανεβασουν αναλογα).
Στην πραγματικοτητα στο συγκεκριμενο θεμα ΔΕΝ εχεις τα μεσα να τους χτυπησεις. Τι θα κανεις δηλαδη; Θα κοψεις τελειως τα λαχανικα και τα φρουτα;
Αντιστοιχα θα κοψεις τελειως το κρεας; Το ψαρι;;;
Η αληθεια ειναι οτι ΔΕΝ εχεις τροπο να τους πιεσεις γιατι ελεγχουν ολη την γκαμα βασικων αγαθων (κατα ειδος).


Στην Αργεντινή καθώς και σε πάρα πολλές χώρες ανα τον κόσμο δουλεύει, ο καταναλωτής έχει δύναμη, εδώ για κάποιο περιέργο λόγο αν δεν φάει ντομάτα θα πεθάνει

Η πλάκα είναι οτι άλλα πράγματα που κάνει το κράτος δεν σου αρέσουν, εσύ απλά θέλεις το κράτος να κάνει αυτό που σου αρέσει, αυτό δεν γίνεται!

Πραγματικά δεν μας φταίει κανένας άλλος.

Συνέχισε να φωνάζεις, αλλά οι διακοπές διακοπές :p

Burning Skies
02-09-11, 21:14
Στην Αργεντινή καθώς και σε πάρα πολλές χώρες ανα τον κόσμο δουλεύει, ο καταναλωτής έχει δύναμη, εδώ για κάποιο περιέργο λόγο αν δεν φάει ντομάτα θα πεθάνει

Η πλάκα είναι οτι άλλα πράγματα που κάνει το κράτος δεν σου αρέσουν, εσύ απλά θέλεις το κράτος να κάνει αυτό που σου αρέσει, αυτό δεν γίνεται!

Πραγματικά δεν μας φταίει κανένας άλλος.

Συνέχισε να φωνάζεις, αλλά οι διακοπές διακοπές :p

Αν δεν καταλαβαινεις ΚΑΘΟΛΟΥ τι διαβαζεις (ενω ειναι ξεκαθαρο) και απαντας οτι να'ναι δεν μπορω να σε βοηθησω και δεν εχει νοημα και να σου ανταπαντησω.

sdikr
02-09-11, 21:21
Αν δεν καταλαβαινεις ΚΑΘΟΛΟΥ τι διαβαζεις (ενω ειναι ξεκαθαρο) και απαντας οτι να'ναι δεν μπορω να σε βοηθησω και δεν εχει νοημα και να σου ανταπαντησω.

Μάλιστα κύριε!

Burning Skies
02-09-11, 21:24
Περα απο την πλακα καποιοι δεν φαινεται να εχουν ιδεα για το πως λειτουργει ο διαλογος (ή το παιζουν οτι δεν εχουν ιδεα).

Οταν λες το Α (χωρις να το δικαιολογησεις) και σου απαντανε το Β με επιχειρηματα -σωστα ή λαθος δεν εχει σημασια- (εξηγωντας και γιατι το Α που ειπες ειναι αβασιμο και παραλληλα ζητωντας σου να δικαιολογησεις -εστω και κατοπιν εορτης- αυτο που εγραψες) ειναι ιδιαιτερα προκλητικο και ανωριμο να συνεχιζεις να παπαγαλιζεις το Α και μαλιστα ειρωνικα.
Αυτο ΔΕΝ ειναι διαλογος αλλα αποπειρα απαξιωσης του και ειναι ασχετο με το αν εχουμε σε εκτιμηση τον συνομιλητη μας ή οχι.

Εγω τουλαχιστον ΠΑΝΤΑ προσπαθω να δικαιολογησω την αποψη μου οπως και τη διαφωνια μου με καποια αλλη αποψη, ωστε αν υπαρχει διαθεση να φτασουμε σε ενα συμπερασμα.

sdikr
02-09-11, 21:28
Περα απο την πλακα καποιοι δεν φαινεται να εχουν ιδεα για το πως λειτουργει ο διαλογος (ή το παιζουν οτι δεν εχουν ιδεα).

Οταν λες το Α (χωρις να το δικαιολογησεις) και σου απαντανε το Β με επιχειρηματα -σωστα ή λαθος δεν εχει σημασια- (εξηγωντας και γιατι το Α που ειπες ειναι αβασιμο και παραλληλα ζητωντας σου να δικαιολογησεις -εστω και κατοπιν εορτης- αυτο που εγραψες) ειναι ιδιαιτερα προκλητικο και ανωριμο να συνεχιζεις να παπαγαλιζεις το Α και μαλιστα ειρωνικα.
Αυτο ΔΕΝ ειναι διαλογος αλλα αποπειρα απαξιωσης του και ειναι ασχετο με το αν εχουμε σε εκτιμηση τον συνομιλητη μας ή οχι.

Εγω τουλαχιστον ΠΑΝΤΑ προσπαθω να δικαιολογησω την αποψη μου οπως και τη διαφωνια μου με καποια αλλη αποψη, ωστε αν υπαρχει διαθεση να φτασουμε σε ενα συμπερασμα.

Και όταν σου δίνουν αποδείξεις ότι δουλευούν απλά συνεχίζεις να ρώτας τι θα φας αν δεν φας ντομάτα σήμερα

βέβαια το ποιο πάνω που γράφεις είναι ακριβώς αυτό που κάνεις εσύ, (και μόνο έσυ και όχι άλλοι, εκείνοι το κάνουν μόνοι τους)

Όταν λοιπόν καταλάβεις τι θα πει μποϊκοτάζ (γιατί απο εκεί ξεκινήσαμε) τότε τα ξαναλέμε

Burning Skies
02-09-11, 21:39
Και όταν σου δίνουν αποδείξεις ότι δουλευούν απλά συνεχίζεις να ρώτας τι θα φας αν δεν φας ντομάτα σήμερα

βέβαια το ποιο πάνω που γράφεις είναι ακριβώς αυτό που κάνεις εσύ, (και μόνο έσυ και όχι άλλοι, εκείνοι το κάνουν μόνοι τους)

Όταν λοιπόν καταλάβεις τι θα πει μποϊκοτάζ (γιατί απο εκεί ξεκινήσαμε) τότε τα ξαναλέμε

Δεν απεδειξες τιποτα. Τι μου ειπες δηλαδη, οτι δουλευει στην Αργεντινη;;;; Και τι σημαινει αυτο;;; (που δεν εχει νοημα καν να εξετασουμε και αν ισχυει)
Αφου σου εξηγησαμε οτι εδω οι ιδιοι που βαζουν καπελο στη ντοματα χειριζονται ολα τα λαχανικα και τα φρουτα.
Μπορεις να το αρνηθεις;;; Ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβεις αυτο που λεμε οτι αν κοψεις την ντοματα θα σου αυξησουν το αγγουρι και το μαρουλι για να ρεφαρουν; (και δεν θα το παρεις και πρεφα και θα νομιζεις οτι χτυπησες το συστημα;;; ) Ψεμμα ειναι;;; Απλη λογικη ειναι αν δεις ολη την εικονα και το τι παιζει με τους μεσαζοντες.
Μαλλον λοιπον εσυ δεν καταλαβαινεις τι ειναι μποϊκοταζ και ποτε ΔΕΝ ειναι δυνατο να λειτουργησει.

Επισης σε ρωτησα ξεκαθαρα πως στο καλο εφαρμοζεις εσυ αυτο που λες. Απλο και ξεκαθαρο. Τι μποϊκοταρεις (και πως) και τι κερδισες απο αυτο.

Η λυση που δοθηκε απο καποιους που ειχαν περισσοτερο διαθεση για διαλογο απο σενα ηταν να κανουμε ερευνα αγορας (κατι που ηδη γινεται απο την πλειοψηφια). Αυτο ομως βοηθαει μονο στο να περιορισεις την αισχροκερδεια απο τον τελικο πωλητη και ΟΧΙ απο τους μεσαζοντες (που ειναι και ολη η ουσια και οπου πεφτει το μεγαλο καπελο).

Εδω ειμαστε αν εχεις κατι να απαντησεις επι της ουσιας. Αλλιως don't bother γιατι αν συνεχισεις στον ιδιο τονο δεν θα λαβεις απαντηση.

sdikr
02-09-11, 21:45
Δεν απεδειξες τιποτα. Τι μου ειπες δηλαδη, οτι δουλευει στην Αργεντινη;;;; Και τι σημαινει αυτο;;; (που δεν εχει νοημα καν να εξετασουμε και αν ισχυει)
.

Σε όλον το κόσμο δουλεύει, google is your friend

Πάλι μου εξηγήσατε; ποιοι το κάνατε αυτό;
όσο για την ερευνά αγόρας διάβασε λίγο τι έχω γράψει,

Οχι δεν μποϊκοτάρω τίποτα, όπως δεν μποϊκοτάρεις εσυ και όλοι μας,
τουλάχιστον δεν τα ρίχνω στους άλλους

όποτε όταν μάθεις τι είναι μποϊκοτάζ τότε τα ξαναλέμε, αλλιώς φάε την ντοματούλα σου :evil:

Burning Skies
02-09-11, 21:49
Και να στο πω ακομη πιο απλα μποϊκοταζ λειτουργει οταν:
-Την εναλλακτικη του προϊοντος που μποϊκοταρεις (στην περιπτωση που μιλαμε για βασικα αγαθα οπου χρειαζεσαι απαραιτητα εναλλακτικη) ΔΕΝ την διαχειριζεται ο ιδιος.
-Μπορεις να απομονωσεις και να μποϊκοταρεις συγκεκριμενο παροχο προϊοντων (πχ. αυτο που ανεφερε ο anon για να σπασει το καρτελ του γαλακτος)

Το μποϊκοταζ ΔΕΝ λειτουργει οταν:
-Οι ιδιοι διαχειριζονται ΟΛΟΚΛΗΡΗ την γκαμα συναφων προϊοντων και ταυτοχρονα ΔΕΝ μπορεις να τους απομονωσεις.
Στην περιπτωση πχ. των λαχανικων ΔΕΝ μπορεις να το εφαρμοσεις διοτι αν μποϊκοταρεις το Χ θα παρεις αναγκαστικα το Ψ που το διαχειριζονται οι ιδιοι και θα του βαλουν μεγαλυτερο καπελο ενω ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ δεν μπορεις να τους απομονωσεις (τους μεσαζοντες που αισχροκερδουν) και να τους "εκτελεσεις" εναν - εναν, μποικοταροντας τα προϊοντα τους (και αγοραζοντας τα απο αλλους).

Τι απο τα παραπανω ειναι τοσο δυσνοητο;;;; (απ'οτι καταλαβα απο το προηγουμενο μηνυμα σου που επαληθευσε απολυτα το offtopic μου μαλλον ολα...)

bluesattack
02-09-11, 21:53
Η ντοματα ειναι ενα απλο προιον οπως ολα τα αλλα.Το οτι αν την μποικαρεις θα αυξησουν την τιμη οι αγγουροπαραγωγοι , πατατοπαραγωγοι η δεν ξερω εγω τι αλλο που προκυπτει ? Ας το παραδεχθουμε , η λεξη μποικοταζ , ακομα και η αποπειρα μιας στοιχειωδους τετοιας προσπαθειας ειναι ανεκδοτο για την ελληνικη κοινωνια.

sdikr
02-09-11, 21:57
Και να στο πω ακομη πιο απλα μποϊκοταζ λειτουργει οταν:
-Την εναλλακτικη του προϊοντος που μποϊκοταρεις (στην περιπτωση που μιλαμε για βασικα αγαθα οπου χρειαζεσαι απαραιτητα εναλλακτικη) ΔΕΝ την διαχειριζεται ο ιδιος.
-Μπορεις να απομονωσεις και να μποϊκοταρεις συγκεκριμενο παροχο προϊοντων (πχ. αυτο που ανεφερε ο anon για να σπασει το καρτελ του γαλακτος)

Το μποϊκοταζ ΔΕΝ λειτουργει οταν:
-Οι ιδιοι διαχειριζονται ΟΛΟΚΛΗΡΗ την γκαμα συναφων προϊοντων και ταυτοχρονα ΔΕΝ μπορεις να τους απομονωσεις.
Στην περιπτωση πχ. των λαχανικων ΔΕΝ μπορεις να το εφαρμοσεις διοτι αν μποϊκοταρεις το Χ θα παρεις αναγκαστικα το Ψ που το διαχειριζονται οι ιδιοι και θα του βαλουν μεγαλυτερο καπελο ενω ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ δεν μπορεις να τους απομονωσεις (τους μεσαζοντες που αισχροκερδουν) και να τους "εκτελεσεις" εναν - εναν, μποικοταροντας τα προϊοντα τους (και αγοραζοντας τα απο αλλους).

Τι απο τα παραπανω ειναι τοσο δυσνοητο;;;; (απ'οτι καταλαβα απο το προηγουμενο μηνυμα σου που επαληθευσε απολυτα το offtopic μου μαλλον ολα...)

Να το ξαναπώ οτι δουλεύει σε πολλές χώρες;, το διάβασες ή απλά το προσπερνάς;
μπα απλά το προσπερνάς γιατί έτσι βολεύει


Αα ο Anon είπε και για κάτι άλλο, το κράτησες;
πχ αγρότης

Burning Skies
02-09-11, 22:02
Η ντοματα ειναι ενα απλο προιον οπως ολα τα αλλα.Το οτι αν την μποικαρεις θα αυξησουν την τιμη οι αγγουροπαραγωγοι , πατατοπαραγωγοι η δεν ξερω εγω τι αλλο που προκυπτει ? Ας το παραδεχθουμε , η λεξη μποικοταζ , ακομα και η αποπειρα μιας στοιχειωδους τετοιας προσπαθειας ειναι ανεκδοτο για την ελληνικη κοινωνια.

Ποιος μιλησε για τους παραγωγους;;;; Οι παραγωγοι αισχροκερδουν;;; Για τους μεσαζοντες μιλαμε που χειριζονται και αισχροκερδουν πανω ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΓΚΑΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Ο μεσαζοντας δεν διαχειριζεται μονο ντοματα. Διαχειριζεται και τα εναλλακτικα αυτης.

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 3 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Να το ξαναπώ οτι δουλεύει σε πολλές χώρες;, το διάβασες ή απλά το προσπερνάς;
μπα απλά το προσπερνάς γιατί έτσι βολεύει


Δουλευει στις περιπτωσεις που σου ανεφερα. Αν δεν το καταλαβαινεις τι να σου κανω;;;;
Απλη λογικη ειναι.

Οπου ισχυουν οι προϋποθεσεις που ανεφερα δουλευει. Οπου δεν ισχυουν ΔΕΝ δουλευει. Για τα προϊοντα που αναφερεστε, στη χωρα μας ΔΕΝ ισχυουν οι προϋποθεσεις.
Σε αλλες χωρες μπορει να ισχυουν (οι μεσαζοντες πχ. να δουλευουν μονο ντοματα).

So simple...;)

sdikr
02-09-11, 22:05
Ποιος μιλησε για τους παραγωγους;;;; Οι παραγωγοι αισχροκερδουν;;; Για τους μεσαζοντες μιλαμε που χειριζονται και αισχροκερδουν πανω ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΓΚΑΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Ο μεσαζοντας δεν διαχειριζεται μονο ντοματα. Διαχειριζεται και τα εναλλακτικα αυτης.

Ναι!!
Αλήθεια!!!!;
Δεν σε πιστεύω

Οτάν πας λοιπόν στον παραγώγο και σου δίνει τιμή πάνω απο την λιανική που έχει περάσει απο μεσάζοντα κλπ, ποιο φταίει;

Σταμάτα να βλέπεις εχθρούς παντού,

Ειδικά απο εσένα θα περίμενα ότι θα ήξερες ότι ο πόλεμος θέλει θυσίες.

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 0 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Δουλευει στις περιπτωσεις που σου ανεφερα. Αν δεν το καταλαβαινεις τι να σου κανω;;;;
Απλη λογικη ειναι.

Οπου ισχυουν οι προϋποθεσεις που ανεφερα δουλευει. Οπου δεν ισχυουν ΔΕΝ δουλευει. Για τα προϊοντα που αναφερεστε, στη χωρα μας ΔΕΝ ισχυουν οι προϋποθεσεις.
Σε αλλες χωρες μπορει να ισχυουν (οι μεσαζοντες πχ. να δουλευουν μονο ντοματα).

So simple...;)

Κοιτά δεν ξέρεις τι γίνεται σε άλλες χώρες όποτε μην κάνεις χρήση αυτου

bluesattack
02-09-11, 22:07
Ποιος μιλησε για τους παραγωγους;;;; Οι παραγωγοι αισχροκερδουν;;; Για τους μεσαζοντες μιλαμε που χειριζονται και αισχροκερδουν πανω ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΓΚΑΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Ο μεσαζοντας δεν διαχειριζεται μονο ντοματα. Διαχειριζεται και τα εναλλακτικα αυτης.



Αμφιβαλλω πραγματικα αν εχουν τοση επιρροη (σε τετοια ευρεια γκαμα) οι μεσαζοντες . Ισχυει η ειναι μυθος για να δικαιολογησουμε την αδρανεια μας ? Αλλα και να ισχυει αν τα πραγματα γινουν δραματικα πας κατευθειαν στον παραγωγο .Η ακρη βρισκεται ,αν ειναι καθαρα θεμα επιβιωσης :whistle: .Δεν χρειαζεται να ειναι μεγαλο-παραγωγος .
Βεβαια εδω στην Ελλαδα αν δεν φαμε ντοματιτσα χειμωνα καλοκαιρι και ολα μας τα φρουτα και λαχανικα οταν τα θελουμε και στην ποσοτητα που τα θελουμε μπορει να παθουμε και..σκορβουτο .Ολοι οι αλλοι μπορουν , για μια ακομη φορα ερμαιο των μεσαζοντων εμεις :down:

MNP-10
02-09-11, 22:13
Ισχυει η ειναι μυθος για να δικαιολογησουμε την αδρανεια μας ?

Ισχυει.

Η "βιομηχανια" των μεσαζοντων ειναι μια "βιομηχανια" δισεκατομμυριων ευρω παρασιτικου κερδους και γι'αυτο εχουν καλυψει πρακτικα το συνολο των αγροτικων προίοντων. Η δε λυση με το "διαβατηριο τροφιμων", μονο γελωτα τους προκαλει αφου θα αναγκαζουν τους αγροτες να λενε οτι "πουλησαν τοσο" για να φαινεται οτι οι ιδιοι κονομανε πολυ λιγοτερα.

Burning Skies
02-09-11, 22:17
Ναι!!
Αλήθεια!!!!;
Δεν σε πιστεύω

Οτάν πας λοιπόν στον παραγώγο και σου δίνει τιμή πάνω απο την λιανική που έχει περάσει απο μεσάζοντα κλπ, ποιο φταίει;


Εσυ απο τον παραγωγο αγοραζεις;;; (γιατι αν δεν αγοραζεις απο τον παραγωγο δεν εχει καμια αξια αυτο που λες)
Εγω δεν εχω αυτη την πολυτελεια οποτε με αφορα το τι κανουν και το κατα ποσο μπορω να χτυπησω τους μεσαζοντες (που σε αυτους πουλαει φτηνα ο παραγωγος) και τους τελικους πωλητες.
Για τους τελικους πωλητες η λυση ειναι η ερευνα αγορας. Για τους μεσαζοντες λυση ΔΕΝ υπαρχει απο μεριας του καταναλωτη για τους λογους που εξηγηθηκαν ισα με 100 φορες.


Κοιτά δεν ξέρεις τι γίνεται σε άλλες χώρες όποτε μην κάνεις χρήση αυτου

Εσυ εκανες χρηση. Και αν κρινω το οτι δεν φαινεται να καταλαβαινεις το τι γινεται εδω αμφιβαλλω οτι ξερεις καλυτερα το τι γινεται εξω. ;)
(δεν θα τα ακουγες αν δεν πετουσες εσυ την εξυπναδα για ενα σκελος που εσυ εφερες στη συζητηση)

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 4 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αμφιβαλλω πραγματικα αν εχουν τοση επιρροη (σε τετοια ευρεια γκαμα) οι μεσαζοντες . Ισχυει η ειναι μυθος για να δικαιολογησουμε την αδρανεια μας ? Αλλα και να ισχυει αν τα πραγματα γινουν δραματικα πας κατευθειαν στον παραγωγο .Η ακρη βρισκεται ,αν ειναι καθαρα θεμα επιβιωσης :whistle: .Δεν χρειαζεται να ειναι μεγαλο-παραγωγος .
Βεβαια εδω στην Ελλαδα αν δεν φαμε ντοματιτσα χειμωνα καλοκαιρι και ολα μας τα φρουτα και λαχανικα οταν τα θελουμε και στην ποσοτητα που τα θελουμε μπορει να παθουμε και..σκορβουτο .Ολοι οι αλλοι μπορουν , για μια ακομη φορα ερμαιο των μεσαζοντων εμεις :down:

Που θα τον βρω τον παραγωγο;;; Πλακα κανεις;;; Αλλα και να τον εβρισκα (που ειναι λιγο δυσκολο οταν ζεις στην Αθηνα) πως θα τον πεισω να μου πουλησει σε τιμη που πουλαει στους μεσαζοντες και οχι με καπελο 300%;;; Επειδη και αυτος ειναι θυμα του συστηματος κοιταει να σε γδαρει να ρεφαρει αμα σε βρει.

Για το τελευταιο στο ξαναπα. Αν δεν εχετε επιχειρηματα να αντιπαραβαλλετε μειωστε λιγο την κασετα.

bluesattack
02-09-11, 22:23
Που θα τον βρω τον παραγωγο;;; Πλακα κανεις;;; Αλλα και να τον εβρισκα (που ειναι λιγο δυσκολο οταν ζεις στην Αθηνα) πως θα τον πεισω να μου πουλησει σε τιμη που πουλαει στους μεσαζοντες και οχι με καπελο 300%;;; Επειδη και αυτος ειναι θυμα του συστηματος κοιταει να σε γδαρει να ρεφαρει αμα σε βρει.

Για το τελευταιο στο ξαναπα. Αν δεν εχετε επιχειρηματα να αντιπαραβαλλετε μειωστε λιγο την κασετα.

Καμμια κασετα.Προσωπικα εχω αγορασει πολλες φορες (για οικιακη χρηση) σε τιμες πολυ κατω απο την μιση της φθηνοτερης της αγορας .Και δεν ειχα και τιποτα γνωριμιες , ουτε καν εχω ακουμπησει την αγροτικη ζωη .Απο συζητηση στον χωρο εργασιας .Γιατι να μπορει καποιος να ψωνισει ηλεκτρονικα ειδη απο την αλλη ακρη του κοσμου και να μην μπορει να βρει δυο κιλα ντοματες και 5 κιλα σταφυλια φθηνοτερα απο τις καπελα που μας φορτωνουν ? Ενας λογος ειναι οτι ΔΕΝ θελει (βαριεται ) να ψαχτει για κατι τετοιο.

chriszah
02-09-11, 22:23
Πάντως έχετε πλάκα ορισμένοι. Προτείνει ο sdikr κάτι απλό και δοκιμασμένο (θυμηθείτε το μποϊκοτάζ στο ακριβό γάλα) και έχετε πέσει να τον φάτε με δικαιολογίες τύπου τι θα τρώω και πως θα ζήσω. Αλλά ξέχασα είναι πιο αποτελεσματικό να μουτζώνεις την βουλή...

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι στην Αθήνα κ Θεσσαλονίκη είναι κυρίως μεσάζοντες. Στην υπόλοιπη Ελλάδα όμως όχι. Αλήθεια οι συνεταιρισμοί των επιδοτήσεων του '80 δεν θα έπρεπε να είναι ικανοί να ελέγχουν τα κανάλια διανομής?

cuprakatos
02-09-11, 22:24
Να ξεφύγω λίγο ; Εγώ λέω να βρεθεί ένας μάγκας Ελληνας πολιτικός και να ξεκινήσει τις εξορίξεις πετρελαίου και φυσικού αερίου , σε αυτή τη χώρα , επιτέλους , μια ιστορία που ξεκινάει απο το 1972 και κανείς δε βρίσκει τα κότσια να το κάνει , αυτή είναι η ανάπτυξη που μπορεί να έχει η Ελλάδα , αλλά . . . . :whistle::whistle: πουουουου κότσια ; η CIA την επόμενη ημέρα θα τον σβήσει απο το χάρτη :whistle::whistle:
όπως έγινε άλλωστε με τον Καραμανλή(το νέο) προς το παρόν απλά του είπαν να μη μιλάει γιατί έχει και παιδάκια και εξάλλου ήταν και εύκολος στόχος εκεί που μένει , εδώ θυσίασαν 3000 πατριώτες τους για να την πέσουν στο Αφγανιστάν - ιρακ , θα κολώσουν να φάνε 2 - 3 Ελληνες πολιτικούς η επιχειρηματίες ; :whistle::whistle:

Οι ντομάτες και τα αγγούρια δυστηχώς δε θα μας βγάλουν απο καμία οικονομική κρίση :p

Burning Skies
02-09-11, 22:25
Πάντως έχετε πλάκα ορισμένοι. Προτείνει ο sdikr κάτι απλό και δοκιμασμένο (θυμηθείτε το μποϊκοτάζ στο ακριβό γάλα) και έχετε πέσει να τον φάτε με δικαιολογίες τύπου τι θα τρώω και πως θα ζήσω. Αλλά ξέχασα είναι πιο αποτελεσματικό να μουτζώνεις την βουλή...

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι στην Αθήνα κ Θεσσαλονίκη είναι κυρίως μεσάζοντες. Στην υπόλοιπη Ελλάδα όμως όχι. Αλήθεια οι συνεταιρισμοί των επιδοτήσεων του '80 δεν θα έπρεπε να είναι ικανοί να ελέγχουν τα κανάλια διανομής?

Μονος σου απαντησες και το εσωσες καπως...;)

Οσο για τα υπολοιπα διαβασε λιγο πιο πανω και θα καταλαβεις γιατι το γαλα ειναι ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

sdikr
02-09-11, 22:30
Εσυ απο τον παραγωγο αγοραζεις;;; (γιατι αν δεν αγοραζεις απο τον παραγωγο δεν εχει καμια αξια αυτο που λες)
Εγω δεν εχω αυτη την πολυτελεια οποτε με αφορα το τι κανουν και το κατα ποσο μπορω να χτυπησω τους μεσαζοντες (που σε αυτους πουλαει φτηνα ο παραγωγος) και τους τελικους πωλητες.
Για τους τελικους πωλητες η λυση ειναι η ερευνα αγορας. Για τους μεσαζοντες λυση ΔΕΝ υπαρχει απο μεριας του καταναλωτη για τους λογους που εξηγηθηκαν ισα με 100 φορες.

.

τι λέγαμε για την συζήτηση;

άκου δεν έχει καμία αξία αυτό που λές,
Διάβασε τι κάνουν στον κόσμο, διάβασε επιτέλους μπας και μιλήσουμε

Θα σου το χαλάσω, έχω ζήσει στο εξωτερικό

Burning Skies
02-09-11, 22:39
Καμμια κασετα.Προσωπικα εχω αγορασει πολλες φορες (για οικιακη χρηση) σε τιμες πολυ κατω απο την μιση της φθηνοτερης της αγορας .Και δεν ειχα και τιποτα γνωριμιες , ουτε καν εχω ακουμπησει την αγροτικη ζωη .Απο συζητηση στον χωρο εργασιας .Γιατι να μπορει καποιος να ψωνισει ηλεκτρονικα ειδη απο την αλλη ακρη του κοσμου και να μην μπορει να βρει δυο κιλα ντοματες και 5 κιλα σταφυλια φθηνοτερα απο τις καπελα που μας φορτωνουν ? Ενας λογος ειναι οτι ΔΕΝ θελει (βαριεται ) να ψαχτει για κατι τετοιο.

Ρε αδερφε δεν μιλαμε για μια στις τοσες που θα βρεις ακρη να παρεις 5-10 κιλα απο γνωστο γνωστου. Ετσι θα φας την αισχροκερδεια;;;
Μιλαμε για τον κανονα στα αστικα κεντρα.

Αλλωστε αυτοαναιρειστε. Μονοι σας παραδεχεστε οτι το μποϊκοταζ προϋποθετει μαζικοτητα. Οταν λοιπον ο μεγαλος ογκος της πραγωγης (απαραιτητος για την επιβιωση των μαζων) ελεγχεται απο τους μεσαζοντες δεν ειναι μαζικη λυση αυτο που λετε (ακομη και αν εμενα ως μοναδα με καλυπτε για ολο το χρονο). Δεν μπορουν οι γνωστοι γνωστων με την μικρη παραγωγη να καλυψουν τις αναγκες της μαζας για να πεσουν οι μεσαζοντες που διαχειριζονται τα δισεκατομμυρια της μαζικης αγροτικης παραγωγης.
Θυμηθειτε αλλωστε και το αλλο. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ αυταρκεια ως χωρα σε ειδη πρωτης αναγκης επομενως θα φαμε τους μεσαζοντες στην μαπα ΚΑΙ εξαιτιας αυτου (λογω των μαζικων εισαγωγων).

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Θα σου το χαλάσω, έχω ζήσει στο εξωτερικό

Δεν μου το χαλας καθολου, σου απαντησα ηδη. Οταν δεν καταλαβαινεις πως λειτουργουν τα πραγματα εδω (που το καταλαβαινω απο αυτα που γραφεις) και ποια ειναι η δομη τους πως περιμενεις να πιστεψω οτι "επιασες" το πως λειτουργουν εξω;;;;

Για να "μιλησουμε" οπως λες πρεπει να μου εξηγησεις με απλα λογια πως στο καλο αυτο που λες θα οδηγησει τους μεσαζοντες στο να ριξουν τις τιμες. Πες μου "θα τις ριξουν γι'αυτο και γι'αυτο" και εξηγησε μου γιατι αυτο που σου λεω εγω (οτι δηλαδη δεν θα ιδρωσουν διοτι ελεγχουν ολη την αγορα γεωργικων προϊοντων) ειναι λαθος.
Το "δουλευει εξω" δεν μου λεει τιποτα απολυτως και δεν πρεπει κιολας να μου λεει διοτι ειναι στην λογικη του "πιστευε και μη ερευνα".

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 6 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........



άκου δεν έχει καμία αξία αυτό που λές,


Ειναι ασχετο με αυτο που συζηταμε και δεν το επηρρεαζει, αυτο εννοω (εσυ ομως αμεσως να ειρωνευτεις).

sdikr
02-09-11, 22:40
Ρε αδερφε δεν μιλαμε για μια στις τοσες που θα βρεις ακρη να παρεις 5-10 κιλα απο γνωστο γνωστου. Ετσι θα φας την αισχροκερδεια;;;
Μιλαμε για τον κανονα στα αστικα κεντρα.

Αλλωστε αυτοαναιρειστε. Μονοι σας παραδεχεστε οτι το μποϊκοταζ προϋποθετει μαζικοτητα. Οταν λοιπον ο μεγαλος ογκος της πραγωγης (απαραιτητος για την επιβιωση των μαζων) ελεγχεται απο τους μεσαζοντες δεν ειναι μαζικη λυση αυτο που λετε (ακομη και αν εμενα ως μοναδα με καλυπτε για ολο το χρονο). Δεν μπορουν οι γνωστοι γνωστων με την μικρη παραγωγη να καλυψουν τις αναγκες της μαζας για να πεσουν οι μεσαζοντες που διαχειριζονται τα δισεκατομμυρια της μαζικης αγροτικης παραγωγης.
Θυμηθειτε αλλωστε και το αλλο. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ αυταρκεια ως χωρα σε ειδη πρωτης αναγκης επομενως θα φαμε τους μεσαζοντες στην μαπα ΚΑΙ εξαιτιας αυτου (λογω των μαζικων εισαγωγων).

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Δεν μου το χαλας καθολου, σου απαντησα ηδη. Οταν δεν καταλαβαινεις πως λειτουργουν τα πραγματα εδω (που το καταλαβαινω απο αυτα που γραφεις) και ποια ειναι η δομη τους πως περιμενεις να πιστεψω οτι "επιασες" το πως λειτουργουν εξω;;;;

Για να "μιλησουμε" οπως λες πρεπει να μου εξηγησεις με απλα λογια πως στο καλο αυτο που λες θα οδηγησει τους μεσαζοντες στο να ριξουν τις τιμες. Πες μου "θα τις ριξουν γι'αυτο και γι'αυτο" και εξηγησε μου γιατι αυτο που σου λεω εγω (οτι δηλαδη δεν θα ιδρωσουν διοτι ελεγχουν ολη την αγορα γεωργικων προϊοντων) ειναι λαθος.
Το "δουλευει εξω" δεν μου λεει τιποτα απολυτως και δεν πρεπει κιολας να μου λεει διοτι ειναι στην λογικη του "πιστευε και μη ερευνα".

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 6 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ειναι ασχετο με αυτο που συζηταμε και δεν το επηρρεαζει, αυτο εννοω (εσυ ομως αμεσως να ειρωνευτεις).


μπλα μπλα μπλα, ότι λές είναι άσχετο.

συγνώμη άλλα, όχι αυτό δεν είναι συζήτηση,

bluesattack
02-09-11, 22:41
Ρε αδερφε δεν μιλαμε για μια στις τοσες που θα βρεις ακρη να παρεις 5-10 κιλα απο γνωστο γνωστου. Ετσι θα φας την αισχροκερδεια;;;
Μιλαμε για τον κανονα στα αστικα κεντρα.

Αλλωστε αυτοαναιρειστε. Μονοι σας παραδεχεστε οτι το μποϊκοταζ προϋποθετει μαζικοτητα. Οταν λοιπον ο μεγαλος ογκος της πραγωγης (απαραιτητος για την επιβιωση των μαζων) ελεγχεται απο τους μεσαζοντες δεν ειναι μαζικη λυση αυτο που λετε (ακομη και αν εμενα ως μοναδα με καλυπτε για ολο το χρονο). Δεν μπορουν οι γνωστοι γνωστων με την μικρη παραγωγη να καλυψουν τις αναγκες της μαζας για να πεσουν οι μεσαζοντες που διαχειριζονται τα δισεκατομμυρια της μαζικης αγροτικης παραγωγης.
Θυμηθειτε αλλωστε και το αλλο. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ αυταρκεια ως χωρα σε ειδη πρωτης αναγκης επομενως θα φαμε τους μεσαζοντες στην μαπα ΚΑΙ εξαιτιας αυτου (λογω των μαζικων εισαγωγων).



Τι αυτοαναιρειστε.Σου ειπαμε μποικοταζ.Ανταπαντησατε οτι αν μποικοταρουμε την ντοματα θα ανεβει το αγγουρι γιατι ο μεσαζοντας τα ελεγχει ολα .Προσωπικα αμφιβαλλω ακομα οτι ισχυει κατι τετοιο (αλλα δεν θα επιμεινω και τρελα), γιατι εχω δει πτωση και αυξηση τιμων σε προιοντα (και λογω του καιρου) χωρις αναλογη μεταβολη σε αλλα.Εκτος αν φθηναινει η πατατα και ακριβαινει το αβοκαντο , βρε αδελφε οποτε δεν βγαζουμε ακρη ετσι.
Αυτα τα συγκεκριμενα πραγματα ειναι αυτα που μπορει να κανει ο καταναλωτης , ειτε σαν μερος συνολου ειτε οχι.

Burning Skies
02-09-11, 22:47
μπλα μπλα μπλα, ότι λές είναι άσχετο.

συγνώμη άλλα, όχι αυτό δεν είναι συζήτηση,

Οτι πεις. Ουτως ή αλλως οτι ειχα να γραψω το εγραψα. Ας το κρινει οποιος εχει διαθεση. Το αυτο και για τις αντιδρασεις σου.;)

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 5 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι αυτοαναιρειστε.Σου ειπαμε μποικοταζ.Ανταπαντησατε οτι αν μποικοταρουμε την ντοματα θα ανεβει το αγγουρι γιατι ο μεσαζοντας τα ελεγχει ολα .Προσωπικα αμφιβαλλω ακομα οτι ισχυει κατι τετοιο (αλλα δεν θα επιμεινω και τρελα), γιατι εχω δει πτωση και αυξηση τιμων σε προιοντα (και λογω του καιρου) χωρις αναλογη μεταβολη σε αλλα.Εκτος αν φθηναινει η πατατα και ακριβαινει το αβοκαντο , βρε αδελφε οποτε δεν βγαζουμε ακρη ετσι.
Αυτα συγκεκριμενα πραγματα ειναι αυτα που μπορει να κανει ο καταναλωτης , ειτε σαν μερος συνολου ειτε οχι.

Εχω γραψει τοσα πραγματα στα οποια δεν εχω λαβει απαντηση οποτε τι αλλο περιμενεις να σου πω;;;
Σου ειπα γιατι δεν λειτουργει παντα το μποικοταζ (και ειδικα στην προκειμενη) αλλα ειτε τα εγραψα ειτε οχι το ιδιο κανει. Ουτε τα σχολιασες, ουτε τα κατερριψες με επιχειρηματα (εκτος αν ειναι επιχειρημα το "αμφιβαλλω οτι ισχυει" για κατι που ειναι δεδομενο - οτι οι μεσαζοντες τα ελεγχουν ολα- και εκτος αν ειναι και παραλογο οτι αν του μποϊκοταρεις το ενα προϊον θα ανεβασει και θα στα φαει απο τα αλλα).

Σταματω εδω γιατι δεν εχει νοημα να συνεχισω. Συνεχιστε να τα χωνετε στον κοσμο γιατι δεν μποϊκοταρει (ασκοπως) τα λαχανικα... Πολλοι πλεον τη βρισκουν με το αυτομαστιγωμα ακομη και αν ειναι ανουσιο και αποπροσανατολιστικο.

dhatz
02-09-11, 23:07
Σύμφωνα με στοιχεία που διάβασα πρόσφατα, το πρώτο εξάμηνο του 2011 το ελληνικό κράτος εμφάνισε έλλειμμα 12.781 εκατ. ευρώ έναντι ελλείμματος 9.997 στο αντίστοιχο διάστημα του 2010.

Παραταύτα, η κυβέρνηση αντί να μειώσει τους υπεράριθμους στον δημόσιο τομέα, τους ανακυκλώνει από υπηρεσία σε υπηρεσία και περιμένει να μειωθούν μέσω της συνταξιοδότησης. Συγκεκριμένο παράδειγμα (μεμονωμένο αν θέλετε, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν είναι μοναδικό): φίλος γιατρός ανέφερε πριν λίγους μήνες ότι στο Λοιμωδών όπου εργάζεται μετετάγη προσωπικό του ΟΣΕ (σημ: με υψηλότατους μισθούς, πολύ μεγαλύτερους απ'ότι των γιατρών). Το θέμα είναι ότι λόγω της πρακτικά εξάλειψης -ευτυχώς- των λοιμωδών νοσημάτων, το εν λόγω νοσοκομείο έχει ελάχιστους ασθενείς, κοινώς στο Λοιμωδών "βαράγανε μύγες" ακόμα και πριν τους έρθει πλεονάζον προσωπικό του ΟΣΕ.

Σήμερα άκουσα τη συνέντευξη του Βενιζέλου, που απέφυγε παρά τις επανειλημμένες ερωτήσεις να αναφερθεί στο τελικό ύψος του ελλείμματος για το τρέχον έτος, λέγοντας ότι στις περισσότερες οικονομίες το τελευταίο 4μηνο κάνει μεγάλη διαφορά.

Το κρίσιμο ερώτημα είναι για πόσο καιρό ακόμα τα κοιβοβούλια των χωρών της ΕΕ (που λογοδοτούν στις εκεί κοινωνίες, ας μην το ξεχνάμε, και κάποιες πρώην κομμουνιστικές χώρες πέρασαν από πολύ δύσκολες περιόδους σχετικά πρόσφατα) θα συνεχίσουν να ψηφίζουν την δανειοδότηση της Ελλάδας, που εξακολουθεί να έχει ελλείμματα προυπολογισμού της τάξης του 7-9% ...

bluesattack
02-09-11, 23:13
Εχω γραψει τοσα πραγματα στα οποια δεν εχω λαβει απαντηση οποτε τι αλλο περιμενεις να σου πω;;;
Σου ειπα γιατι δεν λειτουργει παντα το μποικοταζ (και ειδικα στην προκειμενη) αλλα ειτε τα εγραψα ειτε οχι το ιδιο κανει. Ουτε τα σχολιασες, ουτε τα κατερριψες με επιχειρηματα (εκτος αν ειναι επιχειρημα το "αμφιβαλλω οτι ισχυει" για κατι που ειναι δεδομενο - οτι οι μεσαζοντες τα ελεγχουν ολα- και εκτος αν ειναι και παραλογο οτι αν του μποϊκοταρεις το ενα προϊον θα ανεβασει και θα στα φαει απο τα αλλα).

Σταματω εδω γιατι δεν εχει νοημα να συνεχισω. Συνεχιστε να τα χωνετε στον κοσμο γιατι δεν μποϊκοταρει (ασκοπως) τα λαχανικα... Πολλοι πλεον τη βρισκουν με το αυτομαστιγωμα ακομη και αν ειναι ανουσιο και αποπροσανατολιστικο.

Δεν θα λυσουμε εμεις τα προβληματα που μπορει να εχει το συναιτεριστικο αγροτικο κινημα.Εγω σου ειπα (το μικρο κατα τη γνωμη μου μεριδιο ευθυνης του κοσμου , η αν το θες διαφορετικα εναν μικρο τροπο αντιδρασης ,οσο ουτοπικος και αν φανταζει .).Καποιοι αλλοι ας δωσουν πιο ριζοσπαστικες λυσεις (οπως μουτζες στην Βουλη)

anon
02-09-11, 23:13
Αντε να ψηφίσουν να μην δώσουν άλλα φράγκα, να τελειώνει όσο πιο γρήγορα αυτή η ιστορία.

nfotis
03-09-11, 01:23
http://www.digitalmanufacturingreport.com/dmr/2011-08-24/portland%E2%80%99s_green_machine.html

Μακάρι τα παιδιά από τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα να φτάσουν να διακριθούν σε ανάλογους διαγωνισμούς καινοτομίας και να τα 'σπράξουν' ώστε να φτιάξουν ανάλογα πράγματα...

Ν.Φ.

Se7ev
03-09-11, 08:51
http://www.digitalmanufacturingreport.com/dmr/2011-08-24/portland%E2%80%99s_green_machine.html

Μακάρι τα παιδιά από τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα να φτάσουν να διακριθούν σε ανάλογους διαγωνισμούς καινοτομίας και να τα 'σπράξουν' ώστε να φτιάξουν ανάλογα πράγματα...

Ν.Φ.

Τα παιδιά τα έχουν κάνει λάστιχο! Στην Αμερική υπάρχουν κεφάλαια να στηρίξουν την έρευνα, εδώ μόλις πάει ιδιώτης να ρίξει χρήμα πέφτουν να τον φάνε. Πρέπει να καταλάβουμε ότι επιχείρηση δε σημαίνει αυτόματα και δαίμονας. Και επίσης σοβαρή έρευνα χωρίς κεφάλαιο δε γίνετε...

HRC2360
03-09-11, 10:47
Στον ράδιο Εννέα, υπάρχει καθημερινή εκπομπή (http://www.radio9.gr/Producer.aspx?a_id=1310&PreviewState=1)με καλεσμένο τον κ. Καζάκη που αποκωδικοποιούν τα μικρά γράμματα των καθημερινών εξελίξεων και ανακοινώσεων.
Ειδικά αύριο, στις 31/8, θα αναλύσουν τι έγινε στην σατανική Ισλανδία που δεν έσωσε τις τράπεζες.Φυσικά κανείς και πουθενά δεν λέει τίποτα για αυτή την χώρα που έκανε κάτι το διαφορετικό.

Άντε μπας και ακούσουμε κάτι πιο σημαντικό από το Ελληνικό ποδόσφαιρο.


Το ειχα διαβασει καπου αλλου πριν καιρο,συγκεκριμενα 31-12-2010


Originally posted by xxxx


Originally posted by xxxx
κοίτα τι έγινε αλλου:
http://tvxs.gr/news/%CE%AD%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%88%CE%B1%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CF%80%CE%B1%CE%BD/%CE%B7-%CE%B9%CF%83%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AC-%CE%B7-%CE%B9%CF%81%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B3-%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BA





Κοιταω,αλλα "κατι δεν κολλαει" ;)

Δεν ξερω τι φταιει.Αλλο ειχε κατα νου και αλλο εγραψε ο δημοσιογραφος?
Δεν ηξερε?
Σκοπιμα αποκρυπτει τα πραγματικα γεγονοτα?
Δεν γνωριζει?
κ.τ.λ.
κ.τ.λ.
κ.τ.λ.


Διαλεξ(τ)ε :biggrin:



Παμε να δουμε λιγο καποια απο αυτα που γραφει ο δημοσιογραφος.Με μια αναγνωση του αρθρου,η εντυπωση που μενει ειναι,
-Καλα εκαναν οι γ***τοι Ισλανδοι και φεσωσαν ολη την Ευρωπη και τους "κακους ξενους" (αποψη του 99,9% των Ελληνικων blog/ers και των απανταχου xxxx :rolleyes:)
-Δεν πληρωσαν τιποτα στους κακους ξενους,διασφαλισαν μονο τις δικες τους καταθεσεις (αποψη του 99,9% των Ελληνικων blog/ers και των απανταχου xxxx :rolleyes:)
-Δεν εχουν αναγκη την Ευρωπη και την βοηθεια της
-Με δημοψηφισμα αντισταθηκαν στους κακους ξενους/ΔΝΤ/νεφελιμ :biggrin: κ.τ.λ. (αποψη του 99,9% των Ελληνικων blog/ers και των απανταχου xxxx :rolleyes:)
Του Γιώργου Δελαστίκ από το Έθνος, 27.12.2010 (Κραταμε την ημερομηνια.)


Η τελευταια προταση του αρθρου:

Οσο για τους Ισλανδούς, που αρχικά θεώρησαν το ευρώ σωτηρία, τώρα δεν θέλουν ούτε να το ακούσουν!



Μαλιστα......ας μου εξηγησει τοτε καποιος,αφου δεν θελουν ουτε να ακουσουν για το ευρω οι Ισλανδοι,με ποια λογικη!!!! στις 17.07.2009,σχεδον ενα χρονο μετα το ξεσπασμα της κρισης,υπεβαλαν αιτημα για ενταξη στην Ε.Ε.?? :biggrin: Αφου δεν θελουν ουτε να ακουσουν,γιατι στις 27.07.2010,σχεδον δυο χρονια μετα το ξεσπασμα της κρισης ξεκινησαν οι επισημες διαπραγματευσεις για την ενταξη? :lol: Και μαλιστα η τωρινη πρωθυπουργος κερδισε τις εκλογες τον Απριλιο με μεγαλη (ιστορικη εγραφαν τα μεσα) πλειψηφια,σχηματισε κυβερνηση με τους πρασινους-αριστερους/εναλλακτικους και σαν πρωτη προτεραιοτητα (προεκλογικη δεσμευση) εθεσαν την οσο γινεται πιο γρηγορη ενταξη στην Ε.Ε.
Αυτα δεν τα γνωριζε ο δημοσιογραφος?Για ριξτε μια ματια στις ημερομηνιες....


Το δεύτερο μέτρο που πήραν οι Ισλανδοί ήταν ότι άφησαν τις ιδιωτικές τράπεζες να χρεοκοπήσουν. Κατόπιν τις εθνικοποίησαν, αλλά υπό τους εξής όρους:

Πρώτον, οι εθνικοποιημένες τράπεζες αναγνώρισαν όλες τις καταθέσεις των Ισλανδών πολιτών ώστε κανένας Ισλανδός να μη χάσει ούτε μία κορώνα από τις καταθέσεις του.



Μεχρι εδω ολα καλα.Βεβαια,ακομα και μια χρεοκοπημενη τραπεζα που εθνικοποιηθηκε,εχει μια "συνεχεια".Αναλαμβανει εκτος απο τα κεφαλαια,καταθεσεις,αξιες και τις υποχρεωσεις,δανεια κ.τ.λ.Δεν σβυνονται δηλαδη αυτα.Για ριξτε και μια ματια στην Αμερικη,395!! τραπεζες εχουν χρεοκοπησει απο το 2007 (http://bankimplode.com/).Οι καταθεσεις μεταφερθηκαν στην τραπεζα που αγορασε/ανελαβε την χρεοκοπημενη,οπως και τα δανεια/καρτες.



Δεύτερον, τα δάνεια που είχαν πάρει οι Ισλανδοί μεταφέρθηκαν στις εθνικοποιημένες τράπεζες, αλλά επειδή το νόμισμα είχε υποτιμηθεί, μειώθηκε και το ονομαστικό ύψος των δανείων, πέρα από τις σοβαρές άλλες διευκολύνσεις αποπληρωμής που έκανε το κράτος στους Ισλανδούς οφειλέτες για να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες που προκάλεσε η κρίση, ιδίως τον πρώτο καιρό (πάγωμα της πληρωμής δόσεων για μήνες κ.λπ.).


Ναι μεν αλλα.Οσοι ειχαν παρει δανειο στο τοπικο νομισμα,ισως να βγηκαν και λιγο κερδισμενοι."Ξεχναει" ομως να μας πει,τι γινεται με οσους ειχαν παρει δανειο σε Ευρω η δολλαριο η καταστροφη του Δραμαλη....επισης,οι διευκολυνσεις τελειωσαν προσφατα,πριν κανα διμηνο-τριμηνο αν θυμαμαι καλα.Καμια αναφορα επ'αυτου?



Τρίτον, οι εθνικοποιημένες τράπεζες δεν αναγνώρισαν καμιά υποχρέωση των ιδιωτικών χρεοκοπημένων τραπεζών σε χώρες του εξωτερικού. Ετσι οι Ισλανδοί φορολογούμενοι φορτώθηκαν τα βάρη διάσωσης των καταθέσεων των δικών τους και των συμπατριωτών τους, ενώ φόρτωσαν στους ξένους επενδυτές και καταθέτες τον λογαριασμό των συναλλαγών τους με τις ιδιωτικές ισλανδικές τράπεζες που χρεοκόπησαν. Απολύτως σωστό.


"Απολυτως σωστο"........μαλιστα κυριε δημοσιογραφε,η λογικη του Ελληνα μπαταξη :down: να ψoφησει ο γαιδαρος του γειτονα :down: στα π * * * * * α μου οι αλλοι,εγω να περναω καλα :down: μπραβο Ελληναρα :rolleyes:.
Μιλαμε για απλους μικροκαταθετες,μικρο αποταμιευτες που εμπιστευτηκαν τις μικροαποταμιευσεις τους στις Ισλανδικες τραπεζες γιατι προσφεραν λιγο παραπανω επιτοκιο απο τις αλλες τραπεζες (γιατι αραγε?).Η Kaupthing Bank,η τριτη μεγαλυτερη τραπεζα που χρεοκοπησε και εθνικοποιηθηκε,ξεκινησε την λειτουργια της στην Γερμανια τον Μαρτιο του 2008.Μεχρι τον Οκτωμβριο του 2008 και το κραχ,ειχε 50.000 πελατες με καταθεσεις αυτων 500εκ ευρω.Δηλαδη αντιστοιχουσαν κατα μεσο ορο 10.000 ευρω ανα καταθετη.Μεγαλοκαρχαριες δηλαδη :biggrin:.Ηλικιακα,οι περισσοτεροι στα πρωτα,δευτερα και τριτα -ηντα :biggrin:.Συνολικα σε Γερμανια,Αγγλια,Αυστρια,Ελβετια,Σκανδιναβια ειχε σε 6 μηνες 140.000 πελατες με 2,7δις ευρω καταθεσεις,μεσος ορος 19.200 ευρω ανα καταθετη.Αυτοι επρεπε πληρωσουν το κραχ,απολυτως σωστο.Οι καταθεσεις τους :(.Τι λετε μωρε,πατε καλα?Σας δανεισαν τα λεφτα τους,γινατε μαγκες με τα λεφτα τους και μετα αντε γεια?Αμ δε Ισλανδαρες και Ελληναρες μου :biggrin: Με τα λεφτα τους γινατε η 6η μεγαλυτερη τραπεζα στις Σκανδιναβικες χωρες με κεφαλαια 50δις ευρω=5 φορες το ΑΕΠ της Ισλανδιας :lol:.Ωραιο το σκεπτικο και ο τροπος σκεψης του Ελληνα δημοσιογραφου.Ηθελα ναξερα,αν δανειζε αυτος καποιον,θα σκεφτοταν το ιδιο? :lol:
Καταρχην,για να παρει αδεια λειτουργιας η συγκεκριμενη τραπεζα,επρεπε να πληρει καποιους ορους,υπεγραψε καποιες διεθνης συμβασεις και γενικα τους ορους και νομους της Ε.Ε..Συμμετειχε στο Ισλανδικο ταμειο εγγυησης καταθεσεων,το οποιο εγγυοταν 20.887 ευρω ανα καταθετη με την κατα 100% εγγυηση του Ισλανδικου κρατους.Μετα το κραχ και το κλεισιμο της θυγατρικης Kaupthing Edge στη Γερμανια στις 8.10.2008,την επομενη 9.10.2008 τον ελεγχο της τραπεζας ανελαβε η Ισλανδικη αρχη οικονομικου ελεγχου.Στις 31.10.2008 το Ισλανδικο ταμειο εγγυησης καταθεσεων ανελαβε αναδρομικα απο 9.10.2008 τον ελεγχο της τραπεζας και αρα δικαιωμα στην αποζημιωση ειχαν και οι Γερμανοι καταθετες.
Στις 10.02.2009,ο Ισλανδος προεδρος και μετα απο τις ταραχες λογω της κρισης,σε μια συνεντευξη στην Γερμανικη εκδοση των FT,δηλωσε οτι το κοστος της κρισης θα πρεπει να το αναλαβουν και οι Γερμανοι καταθετες.Αυτο ερμηνευτηκε σαν μια αρνηση,σαν αυτο που γραφει το αρθρο,"ενώ φόρτωσαν στους ξένους επενδυτές και καταθέτες τον λογαριασμό των συναλλαγών τους με τις ιδιωτικές ισλανδικές τράπεζες που χρεοκόπησαν."Η εντυπωση που εμεινε ειναι οτι τελικα οι Γερμανοι καταθετες εχασαν τις καταθεσεις τους.
Στις 17.04.2009 ομως η τωρινη πρωθυπουργος δηλωσε (http://www.reuters.com/article/idUSLH62517620090417) οτι η τραπεζα διαθετει τα ποσα που απαιτουνται για να αποζημιωθουν οι Γερμανοι καταθετες και αυτο δημοσιευτηκε την ιδια μερα και στην ιστοσελιδα της τραπεζας.Στις 22.05.2009 αρχισε απο την τραπεζα η αποστολη επιστολων προς τους πελατες για επιβεβαιωση των στοιχειων και απαιτησεων τους καθως και ολων των απαραιτητων εγγραφων/εξουσιοδοτησεων για την καταβολη των ποσων.Συνολικα η τραπεζα εκανε δεκτες τις απαιτησεις 34.000 πελατων.Στις 22.06.2009 αρχισε η καταβολη των ποσων και μεχρι 22.07.2009 ειχε ολοκληρωθει.Το μονο που δεν καταβληθηκε ηταν οι τοκοι μετα την 8.10.2008,την ημερα της χρεοκοπιας δηλαδη. Επισης δεν επιστραφηκαν οι καταθεσεις οσων ειχαν πανω απο 1 λογαριασμο και καποιων των οποιων τα στοιχεια ηταν λανθασμενα.Η πλειοψηφια οσων ειχαν προθεσμιακες καταθεσεις (τα κλειστα που λεμε) πηραν μεχρι και τους τοκους.Οσοι ειχαν τα χρηματα τους σε overnight/repos/διαθεσιμων δεν πηραν τον αναλογουντα τοκο.Στις 15.12.2010 βγηκε μια ανακοινωση (http://www.kaupthing.com/pages/4198?404url=%2fdefault.aspx%3fpageid%3d4142%26NewsID%3d4351) απο το Winding-up Committee σχετικα την διαδικασια που θα ακολουθηθει για το θεμα των τοκων.Συνολικα κατατεθηκαν 16.343 (εκτος των 34.000) απαιτησεις απο Γερμανους καταθετες.Η πλειοψηφια ζητησε να ταξινομηθουν ως απαιτησεις προτεραιοτητας και η επιτροπη εκρινε οτι αποτελουν συνηθισμενες απαιτησεις (νομικιστικα).Επ'αυτου 5500 πιστωτες κατεθεσαν ενσταση.Η επιτροπη παρεπεμψε 25 περιπτωσεις στο περιφερειακο δικαστηριο με το σκεπτικο οτι καλυπτονται συνολικα ολοι η' οι περισσοτεροι.21 υποθεσεις εχουν παρει ημερομηνια εκδικασης και ηδη 2 υποθεσεις εκδικαζονται (Priority or not?).Στα μεσα του 2011 αναμενονται οι αποφασεις και τα μεχρι τωρα στοιχεια δειχνουν οτι θα δικαιωθουν οι πιστωτες/καταθετες.
Σε Αυστρια,Ελβετια,Λουξεμβουργο επιστραφηκαν επισης οι καταθεσεις των πελατων συν τους τοκους,πολυ πιο νωρις, 31.10.2009.
Αρα?Ακομα και μια χρεοκοπημενη,εθνικοποιημενη τραπεζα,αποζημιωνει τους πιστωτες της.Γιατι στην Ελληνικη μπλοκοσφαιρα κυκλοφορει οτι π * * * * * α του κατεβει του καθενος :down:.
Για ριξτε μια ματια στις ημερομηνιες και στην ημερομηνια που γραφτηκε το αρθρο....... δεν ηξερε?Δεν ρωταγε?
Αποψη και συμπερασμα (οχι μονο)δικο μου:Ολος ο "καβγας" εγινε για το επιτοκιο 5,5%. (επ'αυτου περισσοτερα παρακατω)Οι Ισλανδοι ηθελαν να το αποφυγουν,να επιστρεψουν τις καταθεσεις με μικροτερο επιτοκιο.Επισης,ηθελαν να "δουλεψουν" οσο περισσοτερο μπορουσαν τα κεφαλαια/καταθεσεις για δικο τους οφελος=εκει οφειλεται και η γρηγορη ανακαμψη τους?? γιατι χωρις αυτα τα κεφαλαια,παπαλα :biggrin:.
Αντιστοιχη ειναι και η περιπτωση της αλλης τραπεζας,της Icesave,θυγατρικη της μεγαλυτερης τραπεζας της χωρας Landsbanki.Και οι δυο εθνικοποιηθηκαν επισης.Εδω υπαρχει ακομα ενα θεμα με τις κυβερνησεις κυριως της Αγγλιας-Ολλανδιας και λιγοτερο της Σουηδιας.Να εχουμε υποψην οτι οι σχεσεις Αγγλων-Ισλανδων ειναι οπως.....στην θεση των Αγγλων=Ελλαδα και στην θεση των Ισλανδων=Αλβανια,Σκοπια,Βουλγαρια,Ρουμανια,Τουρκια κ.τ.λ. Ποιος θυματε τον "πολεμο του μπακαλιαρου" 1958-1975????.Το 1976 μαλιστα ειχαν διακοψει και τις διπλωματικες σχεσεις.Μεχρι και σε παραλιγο πολεμο ειχαν φτασει,με πολεμικα πλοια της Αγγλιας να συνοδευουν τα αλιευτικα τους και τα σκαφη της Ισλανδικης ακτοφυλακης να εμβολιζουν τα πολεμικα Βρετανικα και αντιστροφα,τα Βρετανικα πολεμικα να καταστρεφουν τα διχτυα των Ισλανδικων αλιευτικων και το αντιθετο.
Οταν χρεοκοπησαν και εθνικοποιηθηκαν οι τραπεζες,η κυβερνηση της Αγγλιας κυριως,εγγυηθηκε για το συνολο των καταθεσεων.Αυτο απαιτησε να κανει και απο την Ισλανδια.Οι Ισλανδοι αρνηθηκαν και η κατασταση παρεκτραπηκε λιγο.Οι Βρετανικες αρχες εκλεισαν τις θυγατρικες της Kaupthing και Landsbanki στη Βρετανια και πουλησαν λογαριασμους ταμιευτηριου με 3,8δις ευρω στην Ολλανδικη ING.Αυτο εξοργισε την Ισλανδικη κυβερνηση η οποια δηλωσε τοτε οτι δεν θα αποζημιωσει/επιστρεψει τις καταθεσεις Αγγλων και Ολλανδων πελατων.Σε αντιποινα,ο τοτε Βρετανος υπουργος οικονομικων στις 10.10.2008 δεσμευσε 4δις λιρες της Landsbanki και υποσχεθηκε οτι οι καταθετες θα αποζημιωθουν πληρως.Το ιδιο εκανε και η κεντρικη τραπεζα της Σουηδιας η οποια αρχισε αμεσως να επιστρεφει τα χρηματα στους πελατες.
Τους επομενους μηνες ειχαμε τις πορειες και τις ταραχες στην Ισλανδια.Κυριως κατα των Αγγλων.Χαρακτηριστικα τα δημοσιευματα και οι δηλωσεις πολιτων του στυλ,δεν προκειται να δωσουμε πισω τις καταθεσεις των Αγγλων και μαλιστα με 5,5% τοκο ;).Η κυβερνηση της Ισλανδιας διαπραγματευοταν με τις αντιστοιχες της Αγγλιας-Ολλανδιας και Σουηδιας ωστε να βρεθει μια φορμουλα.Ειχε ετοιμαστει και ψηφιστει ενα σχεδιο νομου απο την βουλη.Τοτε,στις 05.01.2010 ο προεδρος της χωρας δηλωσε οτι θα ασκησει βετο και στις 08.01.2010 αποφασιστηκε να τεθει το θεμα σε δημοψηφισμα μεχρι το αργοτερο στις 06.03.2010 οπως και εγινε.Λογω του δημοψηφισματος και του αποτελεσματος,παγωσε η οικονομικη βοηθεια τοσο απο την Νορβηγια αλλα και απο το ΔΝΤ.Αν θυμαμαι,ενα μερος απο το ΔΝΤ προλαβαν και το πηραν.Το δε δημοψηφισμα,σε αντιθεση με οσα γραφτηκαν στην Ελληνικη μπλοκοσφαιρα και εχει επικρατησει σαν εντυπωση,ΔΕΝ εγινε με το ερωτημα αν θελουμε το ΔΝΤ και τα λοιπα,αλλα με την εξης φραση/ερωτηση:

„Lög nr. 1/2010 kveða á um breytingu á lögum nr. 96/2009, um heimild til handa fjármálaráðherra, fyrir hönd ríkissjóðs, til að ábyrgjast lán Tryggingarsjóðs innstæðueigenda og fjárfesta frá breska og hollenska ríkinu til að standa straum af greiðslum til innstæðueigenda hjá Landsbanka Íslands hf. Alþingi samþykkti lög nr. 1/2010 en forseti synjaði þeim staðfestingar. Eiga lög nr. 1/2010 að halda gildi?“

Κατανοητο? :lol:

"Ο νομος 1/2010 περιεχει μια αλλαγη του νομου 96/2009.Δινει την εγκριση στον υπουργο των οικονομικων να χρεωθει το υπουργειο οικονομικων με τις εθνικες εγγυησεις που παρειχαν οι κυβερνησεις του Ηνωμενου Βασιλειου και της Ολλανδιας υπερ του Ισλανδικου ταμειου εγγυησης καταθεσεων και επιτρεπει να γινουν πληρωμες σε επενδυτες της Landsbanki.Η βουλη (alpingi) εκανε αποδεκτο τον νομο,εντουτοις ο προεδρος αρνηθηκε να τον υπογραψει.Θα πρεπει ο νομος 1/2010 να τεθει σε ισχυ?"

Για αυτο εγινε το δημοψηφισμα με το γνωστο αποτελεσμα του 93,2% ΟΧΙ.Για αυτη τη φραση και ΟΧΙ για το ΔΝΤ ;) xxxx&σια οπως εχετε υποστηριξει κατα καιρους με τα γραπτα σας.
Και παμε στο σημερα,10.12.2010.Συμφωνα με οσα διερευσαν απο τους διαπραγματευτες και των τριων χωρων (http://news.suite101.de/article.cfm/einigung-ueber-entschaedigung-island-begleicht-icesave-millionen-a94838) η Ισλανδικη κυβερνηση συμφωνησε με τις κυβερνησεις της Αγγλιας-Ολλανδιας να επιστρεψει τα κεφαλαια των επενδυτων της Icesave bank,συν τους τοκους ;).Η επιστροφη θα διαρκεσει 30 χρονια!! και αντι του 5,5% επιτοκιου,στην Ολλανδια θα επιστραφουν με επιτοκιο 3,0% και στην Αγγλια με 3,3%.Η επιστροφη ηταν ενας απο τους βασικους ορους για να συνεχιστουν οι διαπραγματευσεις για ενταξη στην Ε.Ε. αφου διαφορετικα οι δυο χωρες θα ασκουσαν βετο.
Συγκρινουμε την τελευταια ημερομηνια με αυτην που γραφτηκε το αρθρο ;)
Αρα και αυτη η εθνικοποιημενη τραπεζα θα αποζημιωσει τους πιστωτες της.Οποτε κατι φρασεις οπως

μετά την επιβλητική αντίσταση του λαού της, ο οποίος με δημοψήφισμα συνέτριψε την ψοφοδεή πολιτική της σοσιαλδημοκρατικής κυβέρνησης που είχε υποκύψει στους ξένους δανειστές και την εξανάγκασε να μην πληρώσει στους ξένους καταθέτες τις οφειλές των ιδιωτικών ισλανδικών τραπεζών, αφήνοντας τες να χρεοκοπήσουν

ειναι μονο για εντυπωσιασμους :mad::down:.

perrygogas
03-09-11, 11:01
ΟΚ μαζί σου, θα μπορούσα τότε να έχω φοροαπαλλαγή από το ποσό του φόρου μου που πάει για να πληρώνονται οι αντίστοιχοι ελεγκτικοί μηχανισμοί;

Όχι γιατί τότε θα είσαι free rider!

Ioanna123
03-09-11, 12:12
Επιστροφή στην ανάπτυξη; (http://www.tanea.gr/gnomes/?aid=4654197)

Του Παύλου Τσίμα

Για πάνω από μία δεκαετία βαφτίζαμε ανάπτυξη μια καταναλωτική μεγέθυνση (με δανεικά) σε μια οικονομία σε παραγωγική παρακμή...


Είναι οριστικό και είναι επίσημο: οι δημοσιονομικοί στόχοι για το 2011 έχουν ήδη χαθεί.
Η ύφεση θα είναι πολύ βαθύτερη απ' ό,τι είχε προβλεφθεί. Η Ισπανία είναι η μόνη ευρωπαϊκή χώρα που μας ξεπερνά (για λίγο) στην οδυνηρή λίστα της ανεργίας. Τα δημόσια έσοδα μειώνονται αντί να αυξηθούν, παρά τους νέους φόρους και τις έκτακτες εισφορές (1,5 δισ. λιγότερα εισπράχθηκαν στο πρώτο εννιάμηνο φέτος απ' ό,τι την ίδια περίοδο πέρυσι). Οι πρωτογενείς δαπάνες του κράτους αυξάνονται αντί να μειώνονται (σχεδόν 2 δισ. περισσότερα φέτος από ό,τι πέρυσι, το αντίστοιχο διάστημα). Η ελπίδα μιας πρωτογενούς ισορροπίας εσόδων και εξόδων του Δημοσίου μοιάζει προς το παρόν άπιαστο όνειρο.

Με τα σημερινά δεδομένα, ακόμη και αν αύριο το πρωί μας χάριζαν όλο μας το χρέος (ή το ακυρώναμε, επαναστατικώ δικαίω), θα ξαναχρεωνόμασταν από μεθαύριο, αφού μας λείπουν, χωρίς να υπολογίζουμε τις πληρωμές τόκων, περίπου 8 δισ. σε ετήσια βάση. Συνεπώς, όπως σωστά λέει και η αγρίως (και αδίκως) υβρισθείσα Επιτροπή Προϋπολογισμού της Βουλής, «η δυναμική του λόγου του χρέους προς το ΑΕΠ παραμένει ανεξέλεγκτη».

Γύρω από αυτές τις διαπιστώσεις πολλή συζήτηση δεν χωρά. Τα νούμερα δεν βγαίνουν.

Το ερώτημα είναι γιατί.

Η μία εξήγηση είναι πως, για ακόμη μία φορά, αποδεικνύεται ότι είναι δύσκολο να επιτευχθεί δημοσιονομική εξυγίανση και μείωση χρέους, με πολιτικές λιτότητας, σε περίοδο οικονομικής ύφεσης. Ειδικά σε μια οικονομία όπως η ελληνική, όπου η κατανάλωση αντιπροσώπευε σχεδόν το 75% του ΑΕΠ (ζούσαμε πουλώντας ο ένας στον άλλον προϊόντα που εισάγουμε, δανειζόμενοι, από το εξωτερικό) η συρρίκνωση της ζήτησης ήταν φυσικό να οδηγήσει σε μια εκτός ελέγχου ύφεση. Την οποία επιδεινώνει το - υφεσιακό ξανά - διεθνές οικονομικό περιβάλλον.

Η δεύτερη εξήγηση είναι πως το ελληνικό δημοσιονομικό πρόβλημα δεν ήταν εξ αρχής αντιμετωπίσιμο με κλασικές συνταγές λιτότητας. Γιατί, όπως έχει πολλές φορές ειπωθεί, το πρόβλημα ήταν λιγότερο οικονομικό και περισσότερο πολιτικό.

Η Ελλάδα, ενώ έχει μικρότερο δημόσιο τομέα από τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, δεν καταφέρνει να τον χρηματοδοτήσει (και δημιουργεί ελλείμματα) επειδή, πρώτον, τα φορολογικά της έσοδα είναι σκανδαλωδώς χαμηλότερα από τα ευρωπαϊκά επίπεδα και, δεύτερον, το επίπεδο δημόσιας σπατάλης στην περίπτωσή μας είναι τριτοκοσμικού, όχι ευρωπαϊκού, επιπέδου.

Παράδειγμα πρώτο: Η Ελλάδα, για να μειώσει κατά μία μονάδα το ποσοστό της φτώχειας, πρέπει να δαπανήσει το 7% του ΑΕΠ της σε κοινωνικές μεταβιβάσεις, ενώ χώρες όπως η Ολλανδία, το Βέλγιο, η Αυστρία ή η Γαλλία, για το ίδιο αποτέλεσμα, χρειάζεται να ξοδέψουν μόλις το 1,8% του ΑΕΠ τους. Στη δική μας περίπτωση μια μαύρη τρύπα γραφειοκρατίας και διαφθοράς καταπίνει το μέγιστο μέρος των δημόσιων πόρων.

Παράδειγμα δεύτερο: Πολλές μελέτες, την περασμένη δεκαετία, υπολόγισαν ότι αν στην Ελλάδα οι δημόσιες δαπάνες είχαν αποτελεσματικότητα ανάλογη της Ιρλανδίας ή της Κύπρου, θα είχαμε το ίδιο επίπεδο δημοσίων υπηρεσιών με το 63% του κόστους. Δηλαδή το ύψος της σπατάλης, των χαμένων πόρων, θα έφθανε το ιλιγγιώδες 37%!
Οσο οι μεταρρυθμίσεις ματαιώνονται, οι μαύρες τρύπες δεν κλείνουν και η σπατάλη δεν μαζεύεται, τόσο τα οριζόντια μέτρα λιτότητας, επώδυνα για εκείνους που πλήττονται από αυτά, θα αποδεικνύονται σταγόνα στον ωκεανό των ελλειμμάτων. Θα έπρεπε (όπως έλεγε και το σύνθημα) να αλλάξουμε για να μη βουλιάξουμε. Αλλά, δύο χρόνια τώρα, απλώς περικόπτουμε. Δεν αλλάζουμε.

Πολλοί λένε πως η λύση του προβλήματός μας είναι «η επιστροφή στην ανάπτυξη». Αλλά για να επιστρέψεις κάπου πρέπει να ήσουν κάποτε εκεί. Ε, λοιπόν, στην περίπτωσή μας, για πάνω από μία δεκαετία βαφτίζαμε ανάπτυξη μια καταναλωτική μεγέθυνση (με δανεικά) σε μια οικονομία σε παραγωγική παρακμή, που δημιουργούσε κάθε χρόνο μόνο μία νέα θέση εργασίας για κάθε δύο νέους που έρχονταν από την εκπαίδευση. Αυτό δεν λέγεται ανάπτυξη στην οποία θα μπορούσαμε (ή θα θέλαμε) να επιστρέψουμε. Η ανάπτυξη δεν θέλει «επιστροφή», θέλει αλλαγή. Αλλιώς συνεχίζουμε να βουλιάζουμε...

Ioanna123
03-09-11, 17:21
ΣΕΒ: Νέο μοντέλο ανάπτυξης με 500.000 θέσεις εργασίας (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=417682&h1=true)

Η μελέτη αφορά πέντε μεγάλους κλάδους: τουρισμό, λιανεμπόριο, ενέργεια, βιομηχανία και γεωργία

Αθήνα
Την υιοθέτηση ενός νέου Εθνικού Μοντέλου Ανάπτυξης, που μπορεί να αποδώσει 50 δισ. ευρώ σε ακαθάριστη προστιθέμενη αξία και να δημιουγήσει 500.000 νέες θέσεις εργασίας σε μόλις πέντε ήδη μεγάλους και σε οκτώ μικρότερους αναδυόμενους κλάδους της οικονομίας, προτείνει η μελέτη της McKinsey & Company και του Συνδέσμου Επιχειρήσεων και Βιομηχανιών, που θα παρουσιαστεί την προσεχή Δευτέρα, με θέμα «Η Ελλάδα 10 Χρόνια Μπροστά».

Οι πέντε μεγάλοι κλάδοι στους οποίος επικεντρώνεται η μελέτη είναι ο τουρισμός, το λιανεμπόριο, η ενέργεια, η βιομηχανία και η γεωργία.

Οι κλάδοι αυτοί επιλέχθηκαν από τους μελετητές διότι έχουν τη μεγαλύτερη πιθανότητα να επηρεάσουν σημαντικά τη μελλοντική προοπτική ανάπτυξης της χώρας.

Ο πρόεδρος του ΣΕΒ Δημήτρης Δασκαλόπουλος αναμένεται να αναφέρει στην τοποθέτησή του στην εκδήλωση παρουσίασης των αποτελεσμάτων της έρευνας, ότι οι κλάδοι αυτοί (με προεξέχουσα τη βιομηχανία) πληρώνουν τους περισσότερους φόρους, απασχολούν τους περισσότερους ανθρώπους και θα ωφεληθούν περισσότερο από τις ευρύτερες επενέργειες που έχουν οι διακλαδικές επενδύσεις.

Επίσης, αναμένεται να υπογραμμίσει ότι η βιομηχανία μπορεί να αναπτυχθεί με ταχείς ρυθμούς, βασισμένη στη ζήτηση των άλλων κλάδων παραγωγής.

Ενδεικτικά αναφέρεται στη μελέτη ότι, από τα 18 δισ. ευρώ που είναι η πρόσθετη παραγωγή που μπορεί να προκύψει από τον τουριστικό τομέα, σχεδόν τα 3 δισ. ευρώ αφορούν στη βιομηχανία.

Η μελέτη εντοπίζει, επίσης, οκτώ κλάδους που θεωρούνται ως αναδυόμενοι (πέντε κύριους και τρεις δευτερεύοντες), σημειώνοντας ότι αν και δεν είναι ακόμη σημαντικοί κλάδοι, έχουν τη δυνατότητα στο μέλλον να καταγράψουν υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης.

Στη μελέτη «Η Ελλάδα 10 Χρόνια Μπροστά» επιχειρείται να προσδιορισθεί το μοντέλο και η στρατηγική ανάπτυξης που θα πρέπει να ακολουθήσει η Ελλάδα στις δύο επόμενες πενταετίες, έχοντας ως βάση την ανταγωνιστικότητα, την παραγωγικότητα, την εξωστρέφεια και την τόνωση των επενδύσεων.

maik
03-09-11, 17:23
Μπλα μπλα μπλα :blabla:

dhatz
03-09-11, 20:43
Από το άρθρο του Δελαστίκ τι να σχολιάσει κανείς, τρικυμία εν κρανίω ...


Επιστροφή στην ανάπτυξη; (http://www.tanea.gr/gnomes/?aid=4654197)
Του Παύλου Τσίμα

Για πάνω από μία δεκαετία βαφτίζαμε ανάπτυξη μια καταναλωτική μεγέθυνση (με δανεικά) σε μια οικονομία σε παραγωγική παρακμή....

Ορθόν.


Η Ελλάδα, ενώ έχει μικρότερο δημόσιο τομέα από τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, δεν καταφέρνει να τον χρηματοδοτήσει (και δημιουργεί ελλείμματα) επειδή, πρώτον, τα φορολογικά της έσοδα είναι σκανδαλωδώς χαμηλότερα από τα ευρωπαϊκά επίπεδα

Η Ελλάδα ΔΕΝ "έχει μικρότερο δημόσιο τομέα από τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες".

Τα φορολογικά έσοδα του ελληνικού κράτους είναι όντως χαμηλότερα από τα μέσα ευρωπαϊκά επίπεδα, αλλά αυτό δεν σημαίνει κατ'ανάγκη ότι η διαφορά είναι λόγω φοροδιαφυγής (που προφανώς υπάρχει σε κάποιο βαθμό, ειδικά στην επαρχία), αλλά γιατί η ελληνική οικονομία δεν παράγει προϊόντα με υψηλή εγχώρια προστιθέμενη αξία.

Το επισημαίνω, γιατί βλέπω συχνά άρθρα βασισμένα σ'αυτό το λάθος σκεπτικό, να παίρνει κάποιος τον λόγο φορολογικών εσόδων ως προς το ΑΕΠ των χωρών της Ευρώπης (βλ http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_tax_revenue_as_percentage_of_GDP), και να κάνει μια απλή αντικατάσταση π.χ. του γερμανικού ΑΕΠ με το ελληνικό ΑΕΠ, και να καταλήγει στο (λάθος) συμπέρασμα ότι το ελλ. κράτος θα είχε συν τόσα δις ευρώ φορολογικά έσοδα, αρκεί μόνο να είχε καλύτερους φοροεισπρακτικούς μηχανισμούς.

Οποιοσδήποτε έχει την παραμικρή σχέση με την πραγματική οικονομία καταλαβαίνει ότι είναι εντελώς διαφορετικό το περιθώριο κέρδους της Intel (25.29%) ή της Apple (23.53%), απ'ότι της Amazon.com (2.58%) ή της αλυσίδας σουπερμάρκετ Walmart (3.87%) (σημ: στοιχεία από το Yahoo Finance βλ http://finance.yahoo.com/q/ks?s=amzn intc, aapl, wmt)

Με δυο λόγια, το πρόβλημα της ελληνικής οικονομίας είναι ότι δεν παράγει προϊόντα και υπηρεσίες που να είναι ψηλά στην "αλυσίδα της αξίας", κάτι που όσοι δραστηριοποιούμαστε στην αγορά το καταλαβαίνουμε εμπειρικά, αλλά τεκμαίρεται και έμμεσα από μια σειρά άλλα μεγέθη, π.χ. από την χαμηλή δαπάνη για R&D από τον ιδιωτικό τομέα (σχεδόν στο μισό του μ.ο. της ΕΕ27), την χαμηλή απασχόληση επιστημόνων κλπ.

perrygogas
03-09-11, 21:51
Από το άρθρο του Δελαστίκ τι να σχολιάσει κανείς, τρικυμία εν κρανίω ...



Ορθόν.



Η Ελλάδα ΔΕΝ "έχει μικρότερο δημόσιο τομέα από τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες".

Τα φορολογικά έσοδα του ελληνικού κράτους είναι όντως χαμηλότερα από τα μέσα ευρωπαϊκά επίπεδα, αλλά αυτό δεν σημαίνει κατ'ανάγκη ότι η διαφορά είναι λόγω φοροδιαφυγής (που προφανώς υπάρχει σε κάποιο βαθμό, ειδικά στην επαρχία), αλλά γιατί η ελληνική οικονομία δεν παράγει προϊόντα με υψηλή εγχώρια προστιθέμενη αξία.

Το επισημαίνω, γιατί βλέπω συχνά άρθρα βασισμένα σ'αυτό το λάθος σκεπτικό, να παίρνει κάποιος τον λόγο φορολογικών εσόδων ως προς το ΑΕΠ των χωρών της Ευρώπης (βλ http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_tax_revenue_as_percentage_of_GDP), και να κάνει μια απλή αντικατάσταση π.χ. του γερμανικού ΑΕΠ με το ελληνικό ΑΕΠ, και να καταλήγει στο (λάθος) συμπέρασμα ότι το ελλ. κράτος θα είχε συν τόσα δις ευρώ φορολογικά έσοδα, αρκεί μόνο να είχε καλύτερους φοροεισπρακτικούς μηχανισμούς.

Οποιοσδήποτε έχει την παραμικρή σχέση με την πραγματική οικονομία καταλαβαίνει ότι είναι εντελώς διαφορετικό το περιθώριο κέρδους της Intel (25.29%) ή της Apple (23.53%), απ'ότι της Amazon.com (2.58%) ή της αλυσίδας σουπερμάρκετ Walmart (3.87%) (σημ: στοιχεία από το Yahoo Finance βλ http://finance.yahoo.com/q/ks?s=amzn intc, aapl, wmt)

Με δυο λόγια, το πρόβλημα της ελληνικής οικονομίας είναι ότι δεν παράγει προϊόντα και υπηρεσίες που να είναι ψηλά στην "αλυσίδα της αξίας", κάτι που όσοι δραστηριοποιούμαστε στην αγορά το καταλαβαίνουμε εμπειρικά, αλλά τεκμαίρεται και έμμεσα από μια σειρά άλλα μεγέθη, π.χ. από την χαμηλή δαπάνη για R&D από τον ιδιωτικό τομέα (σχεδόν στο μισό του μ.ο. της ΕΕ27), την χαμηλή απασχόληση επιστημόνων κλπ.


Φίλε μου θα δεις πολλά εγκληματικά λάθη όταν διαβάζεις "αναλύσεις" των ελλήνων δημοσιογράφων που είναι άσχετοι και τραγικοί.

Από τα μεγαλύετερα προβλήματα της χώρας μας οι ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ δημαοσιογράφοι!!! με το ίδιο ύφος 1000 καρδιναλίων οι ίδιοι άνθρωποι θα σου μιλήσουν τόσο για το δημόσιο χρέος όσο και για την αναζήτηση του μποζόνιου του Hicks στο CERN. ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ!!!

Τώρα που ξύπνσηε και ο Δελαστίκ και ο χ και ψ τα ξέρουν όλοι. Όταν πριν χρόνια τους μιλουσαμε για αυτά δεν δεχότανε να κάνει θέμα τα προβλήματα χρέους στις εφημερίδες τους. Άλλα θέματα ήταν πιο σημαντικά....

........Auto merged post: perrygogas πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα παιδιά τα έχουν κάνει λάστιχο! Στην Αμερική υπάρχουν κεφάλαια να στηρίξουν την έρευνα, εδώ μόλις πάει ιδιώτης να ρίξει χρήμα πέφτουν να τον φάνε. Πρέπει να καταλάβουμε ότι επιχείρηση δε σημαίνει αυτόματα και δαίμονας. Και επίσης σοβαρή έρευνα χωρίς κεφάλαιο δε γίνετε...


Βέβαια ΑΛΛΟ πράγμα οι αμερικανικές επιχειρήσεις και ΑΛΛΟ οι ελληνικές... big time difference!!!

kallinikos
03-09-11, 22:50
η ανάπτυξη κατά την γνώμη μου πρέπει να στηριχτεί στις ακόλουθες δράσεις
1.Κατάργηση πληρωμής εισφορών από τις επιχειρήσεις για δώρα Χριστουγέννων πάσχα και αδείας.Οι αντίστοιχοι μισθοί θα καταβάλλονται κανονικά.
2.Μείωση των κατώτατων εισφορών που πληρώνουν οι επιχειρήσεις από €400 το μήνα σε €150.Ταυτόχρονη αύξηση του κατώτατου μισθού κατά €100.
3.ΦΠΑ σε όλα τα είδη 20%.
4.Διατήρηση των μισθών στο δημόσιο στο σημερινό επίπεδο για πολλά χρόνια
5.Κατάργηση του εφάπαξ και μείωση των συντάξεων.
6.Δήμευση περιουσίας ασφαλιστικών ταμείων που στηρίχτηκαν σε εισφορές των πολιτών(π.χ. το ταμείο νομικών έχει πολλά έσοδα από χαρτόσημα υπέρ ταμείου νομικών, το ΤΣΜΕΔΕ βάζει χαράτσι σε κάθε άδεια οικοδομής κλπ)
7.Κατώτατη σύνταξη €350 και ανώτατη €2500.Σύνταξη αναλογικά με τις πραγματικές εισφορές του κάθε εργαζόμενου αφαιρούμενων των όποιων εισπράξεων είχε.
8.Σύνταξη στα 65 ή 35 χρόνια εργασίας για όλους.Αφαίρεση 2 ετών για κάθε παιδί.
9.Κατάργηση πολυτεκνικών επιδομάτων και επιδομάτων απορίας.Αντικατάσταση με φορολογικές απαλλαγές
10.Και φυσικά προσπάθεια για μείωση της διαφθοράς και της σπατάλης και επιστροφή των κλεμμένων στα κρατικά ταμεία.


Τα 2 πρώτα μέτρα θα οδηγήσουν αμέσως σε ανάπτυξη και μείωση της ανεργίας ενώ τα υπόλοιπα 8 είναι για μείωση των ελλειμμάτωνδ και αντιστροφή στην τάση του χρέους.

Πρόσληψη της υπεύθυνης οικονομικών του γραφείου της Βουλής ως υπουργού Οικονομικών, διότι είναι η μόνη που παραιτήθηκε ενώ έπρεπε να παραιτηθούν όλοι οι άλλοι.

anon
03-09-11, 23:16
Για να παίξω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου.....


η ανάπτυξη κατά την γνώμη μου πρέπει να στηριχτεί στις ακόλουθες δράσεις
1.Κατάργηση πληρωμής εισφορών από τις επιχειρήσεις για δώρα Χριστουγέννων πάσχα και αδείας.Οι αντίστοιχοι μισθοί θα καταβάλλονται κανονικά.

Τα ταμεία είναι μείον. Τα φάγανε. Πληρώνουν συντάξεις και παροχές υγείας, με τις εισφορές, και σε πολλές περιπτώσεις μέχρι και δυο χρόνια καθυστέρηση!!! (φαρμακεία, γιατρούς κλπ). Οπότε η όποια κατάργηση εισφορών είναι αδύνατη.



2.Μείωση των κατώτατων εισφορών που πληρώνουν οι επιχειρήσεις από €400 το μήνα σε €150.Ταυτόχρονη αύξηση του κατώτατου μισθού κατά €100.
3.ΦΠΑ σε όλα τα είδη 20%.

Οι πλούσιοι δεν πληρώνουν φόρους. Οι τράπεζες, η εκκλησία, και λοιποί δεν πληρώνουν φόρους. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες, γιατροί, επιχειρηματίες, δεν πληρώνουν φόρους. Αρα θα πληρώσουν όσοι δεν μπορούν να ξεφύγουν. Με άμεσους ή έμμεσους φόρους. Εμπρός για 30% ΦΠΑ.... ΜΠΑΤΣΟΚ...



4.Διατήρηση των μισθών στο δημόσιο στο σημερινό επίπεδο για πολλά χρόνια


Μα φυσικά, η εξαθλίωση όλων είναι πρωταρχικός σκοπός, και όχι να φορολογηθούν για να φέρουν έσοδα αυτοί που πρέπει, ούτε να φύγουν όσοι δεν πρέπει να καταλαμβάνουν θέσεις στο δημόσιο (ειδικά σε μεγάλα αξιώματα). Οριζόντιες λύσεις...


5.Κατάργηση του εφάπαξ και μείωση των συντάξεων.

Φαντάζομαι ότι εαν σου κρατάνε κάτι απο τον μισθό σου, σε δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, θα περιμένεις να το πάρεις πίσω... Δεν λέω όχι σε περικοπές όπου είναι άδικη η καταβολή εφάπαξ ή άνιση. Αλλά εφόσον υπάρχουν παρακρατήσεις, να αποδοθούν και με τόκο όπως προβλέπεται. Αλλιώς να μην παρακρατούν....



6.Δήμευση περιουσίας ασφαλιστικών ταμείων που στηρίχτηκαν σε εισφορές των πολιτών(π.χ. το ταμείο νομικών έχει πολλά έσοδα από χαρτόσημα υπέρ ταμείου νομικών, το ΤΣΜΕΔΕ βάζει χαράτσι σε κάθε άδεια οικοδομής κλπ)


Αυτό πως θα βοηθήσει δεν καταλαβαίνω. Λες και τα ταμεία δεν είναι δημόσιο...



7.Κατώτατη σύνταξη €350 και ανώτατη €2500.Σύνταξη αναλογικά με τις πραγματικές εισφορές του κάθε εργαζόμενου αφαιρούμενων των όποιων εισπράξεων είχε.

Κατώτατη 350??? Ακόμα και εαν δεν έχει δουλέψει ποτέ στην ζωή του κάποιος, ή με πλήρη 35 ή 40 χρόνια; 2500 ανώτατη; Και αυτοί που παίρνουν περισσότερες απο μια συντάξεις; Γιατί δεν κοιτάνε πρώτα αυτούς; Τις αναπηρικές μαιμού; Τις γήρατος νεκρών; Ειναι τόσες πολλές που εαν κόψουν όλες αυτές τις κακώς δοθείσες συντάξεις, δεν θα χρειαστεί επιπλέον περικοπή...



8.Σύνταξη στα 65 ή 35 χρόνια εργασίας για όλους.Αφαίρεση 2 ετών για κάθε παιδί.


Τώρα μου το χαλάς. Μου είσαι βασιλικότερος του βασιλέως, και εδώ μου το χαλάς!!!! Πως γίνεται να διαφοροποιείσαι απο το σύνταξη στα 67 και με 40 έτη εργασίας;;;; Αν και με τα 350 ευρώ σύνταξη που προτείνεις πιο πάνω, μάλλον κανείς συνταξιούχος δεν θα επιβιώσει... Μήπως όπως είχε προτείνει άλλο μέλος παλαιότερα, ευθανασία στα 50 γιατί είναι φύρα;



9.Κατάργηση πολυτεκνικών επιδομάτων και επιδομάτων απορίας.Αντικατάσταση με φορολογικές απαλλαγές

Συμφωνω ότι η κάθε επιδοματική πολιτική είναι λάθος και θα πρέπει να ολοκληρώνεται με φορολογικά ή ασφαλιστικά κριτήρια... Αλλά εφόσον υπάρχει δουλειά... Θα δώσεις λιγότερο ΦΜΥ στον άπορο, που είναι άπορος γιατί μάλλον δεν έχει δουλειά και μάλλον δεν μπορεί να βρεί; ( η ανεργία τρέχει με 20% στους νέους με 40%, δεδομένα τρόικας). Ας γελάσω.... Μάλλον ευθανασία προτείνεις και για όλους αυτούς με εύσχημο τρόπο... Κοίτα άπορε, δεν θα πληρώσεις φόρους!!!! Απο τι έσοδα δεν θα πληρώσει φόρους; Απο την σκύλευση στους κάδων απορριμάτων;;;;;



10.Και φυσικά προσπάθεια για μείωση της διαφθοράς και της σπατάλης και επιστροφή των κλεμμένων στα κρατικά ταμεία.


FUN SECTION! Είναι σαν να λές στους ληστές, "Παιδιά, εντάξει, γυρίστε πίσω τα κλεμμένα"....



Τα 2 πρώτα μέτρα θα οδηγήσουν αμέσως σε ανάπτυξη και μείωση της ανεργίας ενώ τα υπόλοιπα 8 είναι για μείωση των ελλειμμάτωνδ και αντιστροφή στην τάση του χρέους.

Πρόσληψη της υπεύθυνης οικονομικών του γραφείου της Βουλής ως υπουργού Οικονομικών, διότι είναι η μόνη που παραιτήθηκε ενώ έπρεπε να παραιτηθούν όλοι οι άλλοι.

Kαι πάλι FUN SECTION. Η πρώτη παράγραφος. Η ειλικρήνεια της υπεύθυνης οικονομικών του γραφείου της Βουλής δεν σημαίνει ότι την κάνει και κατάλληλη για υπουργό... Μερικοί μπερδεύουν την ειλικρήνεια με την ικανότητα... Και εγώ είμαι ειλικρινής να σου μεταφέρω την κατάσταση υγείας του ασθενούς απο το χειρουργείο. Αυτό δεν με κάνει ικανό για καρδιοχειρούργο.

ΥΓ. Λυπάμαι που το λέω αλλά όρισμένοι ή δεν βλέπουν καλά, ή έχουν περιορισμένη αντίληψη των πραγματων. Βάλτε τον ευατό σας στην θέση ενός επιχειρηματία που υποτίθεται θα κάνει μια επένδυση στην ελλάδα. Σαν επιχειρηματίας έχεις πχ 50 εκατομύρια ευρώ για να στήσεις μια επιχείρηση, μια βιομηχανία. Θα την κάνεις στην Ελλάδα; Εαν εξαιρέσουμε περιπτώσεις όπως σούπερ μάρκετ, τράπεζες και παρόμοιες, πρέπει νασαι και πολύ μ@κ@κ@ς να κάνεις επιχείρηση στην Ελλάδα. Εδώ ο μισθός όσο και να πιέσεις τα πράγματα θαναι καθαρά 590 ευρώ. Κόστος στον εργοδότη κάπου 1000 ευρώ τον μήμα. Ακόμα και οι φόροι ναναι μηδέν, θάχεις το κόστος μισθοδοσίας με 1000 ευρώ τον μήνα / εργαζόμενο. Στην γειτονική Βουλγαρία, όπου δουλεύουν με καθαρά 150-200 ευρώ τον μήνα, θαέχεις κόστος μισθοδοσίας άντε 400 ευρώ / εργαζόμενο. Ακόμα και εαν οι φοροι εκεί είναι 50% (!!!!!) αυτό θα επιβαρύνει το κόστος σου ανα εργαζόμενο στα 400 ευρώ άλλο ένα 50% δηλαδή 600 ευρώ τον μήνα. Και σύγκρινε, με μηδέν φόρους (αν είχαμε ή με πλήρη φοροδιαφυγή) στην Ελλάδα έχεις κόστος 1000 ευρώ, και με 50% φόρο στην Βουλγαρία έχεις 600 ευρώ... Πεστε μου ποιός επιχειρηματίας έχοντας σώας τας φρένας, θα κάνει μπίζνα στην Ελλάδα; Εαν δε λάβουμε υπόψι Κίνα ή Ινδία, Κορέα, Βιετνάμ, άστα να πάνε. Το κόστος ανα εργαζόμενο είναι μικρότερο απο 200 ευρώ/μήνα συνολικά!!!!
Και εσείς ψάχνετε ότι θα έρθει κάποιος επειδή θα του βάλεις μικρότερο τέλος...

Η 3Ε πήγε βουλγαρία. Η κόκα κόλα ή φάντα που πίνετε, παράγετε στην βουλγαρία. Εκεί πουλιέται φθηνότερα απο εδώ. Και κάποιο σούπερ μάρκετ, εισάγει κόκα κόλα (νόμιμα) απο βουλγαρία, και την πουλά φθηνότερα εδώ, αλλα και οι δύο εκεί φτιάχνονται, απλά το επίσημο κανάλι διανομής χρεώνει περισσότερο στην ελλάδα. Αυτά γιατο περι ηθικής των επιχειρηματιών. Εαν ήταν ηθική η επιχείρηση, πήγε εκεί για μείωση κόστους, λογικό, θα έπρεπε να μειώσει και τις τιμές...

@ ADSLgr.com All rights reserved.