PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

anon
30-05-12, 07:10
Επειδή ακουμε ότι ανάπτυξη θα έρθει εαν πέσουν οι μισθοί.
Εστω ρε παιδιά καταργειται πάσης φύσεως ΣΣΕ, και δεν υπάρχουν όρια για κατώτερους μισθούς για απολύσεις δεν υπάρχουν αποζημιώσεις τίποτε. Η χαρά του επιχειρηματία. Θα δουλεύατε 40 ώρες την εβδομάδα για 200 ευρώ πχ ή και λιγότερο (είπαμε για να είμαστε ανταγωνιστικοί). Εντάξει, εαν δεν έχεις καθολου μα καθόλου δουλειά, ίσως το κάνεις. Ομως το θέμα δεν μένει μονο εκεί.

Μπορείς να ζήσεις σαν εργένης με 150 ευρώ τον μηνα καθαρά; Μπορείς να ζήσεις οικογένεια, με δυο ή έστω ένα παιδί με 300 ευρώ τον μηνα; Οχι ρε παιδιά αλλά να ξέρουμε τι λέμε. Ηδη ακόμα και με τα νοίκια πλέον πεσμένα λόγω ύφεσης, αναλογικά, για μια οικογένεια με δυο παιδιά και εισόδημα 300 ευρώ τον μήνα, θα πρέπει να πληρώνει νοίκι όχι παραπάνω απο 40-50 ευρώ. Πρώτα απο όλα έχετε δεί τέτοια νοίκια; Επειτα με ψωμι στο 1 ευρώ και γάλα στο 1 ευρώ, μιλάμε μόνο για δυο ψωμιά και 1 γάλα θές μάνι μάνι 90 ευρώ τον μήνα! Φαγητό; ΔΕΗ; ΟΤΕ; Ιντερνετ; Δεν μιλώ για αυτοκίνητο, ούτε για τσιγάρα. Κομμένα! 4 άτομα η οικογένεια, εαν χρειαστούν επειδή δεν έχουν αυτοκίνητο κάρτες απεριορίστων διαδρομών, 30 ευρώ έκαστος, μάνι μάνι μόνο για την μετακίνηση τους στηνπόλη χρειάζονται 120 ευρώ! Μιλάμε ότι για να ζήσεις με 300 ευρώ οικογένεια, πρέπει νασαι άστεγος. Γιατί; Για να μην πληρώνεις ΔΕΗ, δημοτικά τέλη, ΕΡΤ, χαράτσι ΔΕΗ, κοινόχρηστα. Ενα κάρο λεφτά, με το καλημερα.

Και πέραν αυτου, αφού η χώρα χρωστα της Μιχαλούς, πως θα έχει φόρους με εισοδήματα των 300 ευρώ οικογενειακό; Εστω και 500 οικογενειακό; (ξέχασα, 500 οικογενειακό ισοδυναμεί με 7000 ευρώ, αν δεν πληρώνεις φόρο απο το εισόδημα, σίγουρα θα πληρώσεις απο τεκμήρια διαβίωσης!!!!)...

Είμαστε οι νέοι δουλοπάροικοι. ΚΑΘΑΡΑ ΔΟΥΛΟΠΑΡΟΙΚΟΙ. Οχι όλοι, αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό της κοινωνιας.

Han Solo
30-05-12, 08:55
Επειδή ακουμε ότι ανάπτυξη θα έρθει εαν πέσουν οι μισθοί.
Εστω ρε παιδιά καταργειται πάσης φύσεως ΣΣΕ, και δεν υπάρχουν όρια για κατώτερους μισθούς για απολύσεις δεν υπάρχουν αποζημιώσεις τίποτε. Η χαρά του επιχειρηματία. Θα δουλεύατε 40 ώρες την εβδομάδα για 200 ευρώ πχ ή και λιγότερο (είπαμε για να είμαστε ανταγωνιστικοί). Εντάξει, εαν δεν έχεις καθολου μα καθόλου δουλειά, ίσως το κάνεις. Ομως το θέμα δεν μένει μονο εκεί.

Μπορείς να ζήσεις σαν εργένης με 150 ευρώ τον μηνα καθαρά; Μπορείς να ζήσεις οικογένεια, με δυο ή έστω ένα παιδί με 300 ευρώ τον μηνα; Οχι ρε παιδιά αλλά να ξέρουμε τι λέμε. Ηδη ακόμα και με τα νοίκια πλέον πεσμένα λόγω ύφεσης, αναλογικά, για μια οικογένεια με δυο παιδιά και εισόδημα 300 ευρώ τον μήνα, θα πρέπει να πληρώνει νοίκι όχι παραπάνω απο 40-50 ευρώ. Πρώτα απο όλα έχετε δεί τέτοια νοίκια; Επειτα με ψωμι στο 1 ευρώ και γάλα στο 1 ευρώ, μιλάμε μόνο για δυο ψωμιά και 1 γάλα θές μάνι μάνι 90 ευρώ τον μήνα! Φαγητό; ΔΕΗ; ΟΤΕ; Ιντερνετ; Δεν μιλώ για αυτοκίνητο, ούτε για τσιγάρα. Κομμένα! 4 άτομα η οικογένεια, εαν χρειαστούν επειδή δεν έχουν αυτοκίνητο κάρτες απεριορίστων διαδρομών, 30 ευρώ έκαστος, μάνι μάνι μόνο για την μετακίνηση τους στηνπόλη χρειάζονται 120 ευρώ! Μιλάμε ότι για να ζήσεις με 300 ευρώ οικογένεια, πρέπει νασαι άστεγος. Γιατί; Για να μην πληρώνεις ΔΕΗ, δημοτικά τέλη, ΕΡΤ, χαράτσι ΔΕΗ, κοινόχρηστα. Ενα κάρο λεφτά, με το καλημερα.

Και πέραν αυτου, αφού η χώρα χρωστα της Μιχαλούς, πως θα έχει φόρους με εισοδήματα των 300 ευρώ οικογενειακό; Εστω και 500 οικογενειακό; (ξέχασα, 500 οικογενειακό ισοδυναμεί με 7000 ευρώ, αν δεν πληρώνεις φόρο απο το εισόδημα, σίγουρα θα πληρώσεις απο τεκμήρια διαβίωσης!!!!)...

Είμαστε οι νέοι δουλοπάροικοι. ΚΑΘΑΡΑ ΔΟΥΛΟΠΑΡΟΙΚΟΙ. Οχι όλοι, αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό της κοινωνιας.

συμφωνω απολυτα .

ο οποιοσδηποτε επιχειρηματιας δεν εχει προβλημα απο τον μισθο που θα δωσει αλλα αν τα συνολικα εσοδα του υπερκαλυπτουν τα εξοδα του.

στα εξοδα βαλτε μεσα , φακελακι για τον εφοριακο , φακελακι για τον υπαλληλο του ικα , φακελακι για τον επιθεωρητη εργασιας , φακελακι για τον μπραβο της γειτονιας , φακελακι για τον αστιατρο , φακελακι για τον πυροσβεστη , φακελακι για τον αστυνομο , φακελακια ... φακελακια ...φακελακια ...

που να μεινουν λεφτα για το φακελακι του μισθου ? εεε ?

Νικαετός
30-05-12, 09:15
στα εξοδα βαλτε μεσα , φακελακι για τον εφοριακο , φακελακι για τον υπαλληλο του ικα , φακελακι για τον επιθεωρητη εργασιας , φακελακι για τον μπραβο της γειτονιας , φακελακι για τον αστιατρο , φακελακι για τον πυροσβεστη , φακελακι για τον αστυνομο , φακελακια ... φακελακια ...φακελακια ...



Α, γεια σου. Ποιος εξέθρεψε και γιγάντωσε εδώ και 40 χρόνια αυτό το σύστημα με τα φακελάκια. Ποιος?

Ε, στο καλό αυτός όποιος και αν είναι.

(Όταν λέω στο καλό εννοώ στη φυλακή.)

Όσο για αυτούς που τους ψήφιζαν...

aroutis
30-05-12, 10:04
Α, γεια σου. Ποιος εξέθρεψε και γιγάντωσε εδώ και 40 χρόνια αυτό το σύστημα με τα φακελάκια. Ποιος?

Ε, στο καλό αυτός όποιος και αν είναι.

(Όταν λέω στο καλό εννοώ στη φυλακή.)

Όσο για αυτούς που τους ψήφιζαν...
Α γεια!

Burning Skies
30-05-12, 16:14
στα εξοδα βαλτε μεσα , φακελακι για τον εφοριακο , φακελακι για τον υπαλληλο του ικα , φακελακι για τον επιθεωρητη εργασιας , φακελακι για τον μπραβο της γειτονιας , φακελακι για τον αστιατρο , φακελακι για τον πυροσβεστη , φακελακι για τον αστυνομο , φακελακια ... φακελακια ...φακελακια ...


Μην τσουβαλιαζεις. Δεν λαδωνονται ολοι.:nono:

Mike86
30-05-12, 16:58
πολλα μπορουν να κανουν αμα θελουν φιλε anon

αλλα το ζητημα ειναι θελουν...

γιατι το μονο που εχω δει αυτα τα 40 χρονια τωρα ειναι να αυξανουν την δικη τους περιουσια μειωνοντας την δικη μας

να βαζουν τους συγγενεις και γνωστους στο δημοσιο η σε ιδιωτικες εταιρειες

και να εξακολουθουν να παιρνουν μισθο και συνταξη ενω σε εμας τις κοβουν συνεχεια

δεν το συζητω για τραπεζικες καταθεσεις η offshore εταιρειες η ακινητα χωρις να εχουν δουλεψει ποτε στην ζωη τους η για φορολογια...

οταν γινουμε σωστη ευρωπαικη χωρα

οταν θα εχουμε οργανωση

οταν θα εχουμε νομους που να εφαρμοζονται απεναντι σε ολους χωρις εξαιρεσεις

οταν θα εχουμε παραγωγη

οταν θα εχουμε δημοκρατια και συνταγμα που να εφαρμοζεται απεναντι σε ολους χωρις εξαιρεσεις

τοτε τα ξαναλεμε...

προς το παρων ειμαστε χειροτεροι και απο την αφρικη

μην αναφερω την αργεντινη που απεδειξε στην ιστορια οτι ειναι πιο εξυπνοι απο μας...

Υπάρχει ένας καημός, το αναγνωρίζω, να λειτουργήσει το σύστημα επιτέλους σωστά σε αυτή τη χώρα όπως λειτουργεί για παράδειγμα στην Αγγλία (!) ή στας ΗΠΑ ή στην Ιαπωνία, ή στην Ισπανία ή στην Β. Ιρλανδία, ή στην Ολλανδία, ή στη Δανία και πάει λέγοντας:rofl:

IoStefo1
30-05-12, 17:22
Υπάρχει ένας καημός, το αναγνωρίζω, να λειτουργήσει το σύστημα επιτέλους σωστά σε αυτή τη χώρα όπως λειτουργεί για παράδειγμα στην Αγγλία (!) ή στας ΗΠΑ ή στην Ιαπωνία, ή στην Ισπανία ή στην Β. Ιρλανδία, ή στην Ολλανδία, ή στη Δανία και πάει λέγοντας:rofl:

Ξεχασες την Σουηδια.:)

zillion
30-05-12, 17:33
Υπάρχει ένας καημός, το αναγνωρίζω, να λειτουργήσει το σύστημα επιτέλους σωστά σε αυτή τη χώρα όπως λειτουργεί για παράδειγμα στην Αγγλία (!) ή στας ΗΠΑ ή στην Ιαπωνία, ή στην Ισπανία ή στην Β. Ιρλανδία, ή στην Ολλανδία, ή στη Δανία και πάει λέγοντας:rofl:

Όσο αυτοί που πρεσβεύουν μια εναλλακτική στο σύστημα δεν αντιπροτείνουν τις δικές τους προτάσεις όσο πιο πειστικά γίνεται και αντί αυτού ειρωνεύονται αυτούς που ψάχνονται ασφαλώς και θα υπάρχουν οι "καημοί" και οι αυταπάτες. Έτσι δεν είναι;

Mike86
30-05-12, 18:02
Όσο αυτοί που πρεσβεύουν μια εναλλακτική στο σύστημα δεν αντιπροτείνουν τις δικές τους προτάσεις όσο πιο πειστικά γίνεται και αντί αυτού ειρωνεύονται αυτούς που ψάχνονται ασφαλώς και θα υπάρχουν οι "καημοί" και οι αυταπάτες. Έτσι δεν είναι;

Και στο παρόν εχω αναφέρει τις απόψεις μου, αν δεν σου είναι κόπος ρίξε μια ματιά ( οι οποίες προέκυψαν ως ροή συζήτησης και όχι ως λόγος για αμφιθέατρο)

Αναφορικά με το αν το σχόλιό μου είναι ειρωνικό, αυτό είναι ορθό, δεν στοχοποιεί τον "αυτούς" αλλά την άποψη περί ορθολογικής οργάνωσης ενός καπιταλιστικού κράτους, ως πρόταση διεξόδου (και επιθυμίας) όταν ένα πρότυπο τέτοιου αυτή τη στιγμή (και όχι κάποια άλλη) δεν υπάρχει εκεί που θα το περιμέναμε ως "ελπίδα". Επομένως, η ελπίδα για κάτι τέτοιο, έστω και αν αυτή κάποτε φάνταζε εύλογη, αποδίμησε εις κύριον.

Αναφορικά με τις αυταπάτες: Προσπαθείς να με "βάλεις στη θέση μου" ενώ κατά βάθος ως προπέτης αναφέρεις την - "εναλλακτική στο σύστημα" - άποψή μου χωρίς καν να την έχω τεκμηριώσει (όπως εσύ σχολιάζεις) αλλά δεν σταματάς εκεί, φτάνεις και στο συμπέρασμα ότι αυτά που προτείνω, χωρίς να τα έχω προτείνει, είναι αυταπάτη! Ε νομίζω ότι ό,τι περαιτέρω πω εγώ θα είναι περιαυτολογία. Έτσι δεν είναι;

Το κακό με τον γραπτό διάλογο είναι οι εύκολες παρεξηγήσεις. Αν έχει γίνει κάτι τέτοι συγχώρα με

Πειστικότερη τεκμηρίωση σε όγκο και ποιότητα στο παρόν φόρουμ μπορεί ο οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος να βρει εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/threads/50060-%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%82

όρεξη να έχει κανείς

Zer0c00L
30-05-12, 19:40
δυστυχως θα σε απογοητευσω αλλα απο οτι φαινεται λαδωνονται (τουλαχιστον η πλειοψηφια στο δημοσιο)

βλεπεις διορισμενοι καποιων βουλευτων που εχουν συμφεροντα

ο πρωην αντιπροεδρος της κυβερνησης και πρωην βουλευτης του ΠΑΣΟΚ (παγκαλος) ειχε κατα ενα μερος δικιο στο "ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ" απλα επρεπε να πει οτι αυτο ισχυει για αυτους που τον ψηφισαν και εκεινον.

γιατι εγω ως ανεργος απο το 2009 εως σημερα σιγουρα δεν τα εφαγα (ευτυχως ημουν απο τους τυχερους που πηρα ολοκληρο το επιδομα ανεργιας)

οπως επισης ειμαι τυχερος μεσα στην ατυχια μου που απο τοτε μεχρι σημερα εχω παρακολουθησει "επιδοτουμενα σεμιναρια" μεσω ΟΑΕΔ πραγμα που με "εσωσε" στο θεμα με την εφορια καθως παιρνω επιστροφή μεχρι και σημερα...

του χρονου βεβαια θα κληθω να πληρωσω καθως δεν εχει πλεον σεμιναρια που να εχω δικαιωμα να παρω μερος (περασα το οριο...)

απο δουλεια ουτε συζητηση....να βρω στο αντικειμενο της πληροφορικης....πραγμα δυσκολο εως ακατορθωτο καθως με την εμπειρια-γνωσεις-προυπηρεσια-πιστοποιηση και φυσικα με την ηλικια των 40ετων ειμαι ασυμφορος για την οποια επιχειρηση προτιμα τους "νεους".

αρα στην καλυτερη περιπτωση το μελλον μου θα ειναι να καταληξω ως φυλακας (σεκιουριτας) καπου και να παρακαλαω το θεο να μου κολλαει ενσημα ΙΚΑ μπας και παρω συνταξη.....

αλλιως μεροκαματο "μαυρο" για 3 ευρω την ωρα (διαφημιστικα φυλλαδια η κουριερ)

για αυτο λεω οτι αναπτυξη θα ερθει αλλα δεν θα ερθει οπως την θελει η πλειοψηφια απο μας

θα ερθει οπως την θελουν αυτοι που αποφασιζουν και ο φιλος και συνομιλητης anon ειναι πολυ ειλικρινης γιατι μισθοι 300 ευρω δεν θα τους δειτε αν τηρηθει το μνημονιο (προβλεπει μισθους σε επιπεδα (150 ευρω (4ωρο) - 300 ευρω (8ωρο) και συνταξεις (300-400 ευρω)

αν μπορει να ζησει καποιος η να κανει οικογενεια με τις ισχυουσες τιμες στην αγορα

ελατε να μου το πειτε....

γιατι για να ζησεις με αυτα θα πρεπει να εισαι αστεγος-απορος

η να εισαι φοροφυγας

η να εισαι κακοποιος

αλλιως το μονο που σου μενει ειναι να αυτοκτονησεις και να βαλεις τελος στην μιζερια σου.

αυτα εχω να πω εγω ως ενας 40αρης.

Burning Skies
30-05-12, 20:08
δυστυχως θα σε απογοητευσω αλλα απο οτι φαινεται λαδωνονται (τουλαχιστον η πλειοψηφια στο δημοσιο)

βλεπεις διορισμενοι καποιων βουλευτων που εχουν συμφεροντα


Αν και υπαρχουν και παρα πολλοι πλεον διορισμενοι με ΑΣΕΠ στο δημοσιο (και χωρις να εχουν το bonus των stage) κατι που αναιρει τη δευτερη σου προταση, θα επαναλαβω οτι κακως τσουβαλιαζεις στην πρωτη (και αυτο ειναι ασχετο με το πώς εχει διοριστει ο καθενας).
ΔΕΝ λαδωνονται ολοι οι ΔΥ και ουτε ειναι δυνατον να μπαινουμε σε θεματα ποσοστων. Απλα ειθισται στις υπηρεσιες που μπορει να στηθει χοντρο παιχνιδι τα οποια λαμογια ειναι υψηλα ισταμενοι εκει να τις επανδρωνουν με "προθυμους" για να μην τους χαλανε το παιχνιδι (οπου βεβαια αυτο εχει στηθει).
Αλιμονο ομως αν εχει φτασει στο σημειο να παιρνεις μισθο 600 ευρω και παραμενεις τιμιος (αρνουμενος φακελακια ακομη και οταν σου προσφερονται επιμονα απο τους πολιτες) να σε τσουβαλιαζουν κιολας.

Zer0c00L
30-05-12, 20:28
Αν και υπαρχουν και παρα πολλοι πλεον διορισμενοι με ΑΣΕΠ στο δημοσιο (και χωρις να εχουν το bonus των stage) κατι που αναιρει τη δευτερη σου προταση, θα επαναλαβω οτι κακως τσουβαλιαζεις στην πρωτη (και αυτο ειναι ασχετο με το πώς εχει διοριστει ο καθενας).
ΔΕΝ λαδωνονται ολοι οι ΔΥ και ουτε ειναι δυνατον να μπαινουμε σε θεματα ποσοστων. Απλα ειθισται στις υπηρεσιες που μπορει να στηθει χοντρο παιχνιδι τα οποια λαμογια ειναι υψηλα ισταμενοι εκει να τις επανδρωνουν με "προθυμους" για να μην τους χαλανε το παιχνιδι (οπου βεβαια αυτο εχει στηθει).
Αλιμονο ομως αν εχει φτασει στο σημειο να παιρνεις μισθο 600 ευρω και παραμενεις τιμιος (αρνουμενος φακελακια ακομη και οταν σου προσφερονται επιμονα απο τους πολιτες) να σε τσουβαλιαζουν κιολας.

σαφως και εχεις δικιο και ειμαι λαθος που τα τσουβαλιαζω ολα και ολους

τα ξερω αυτα που λες περι ΑΣΕΠ...κτλ (μιας και εκανα το λαθος να μπω στο δημοσιο ξερω παρα πολυ καλα ποιοι ηταν αυτοι που τα "επαιρναν" μην ανησυχεις)

απλα με στεναχωρει το γεγονος οτι αυτοι οι καποιοι εξακολουθουν και ειναι στο δημοσιο ενω ατομα που αξιζαν να ειναι στο δημοσιο τους απολυσαν (βαζω και τον εαυτο μου φυσικα) και κρατησαν αυτους τους "κλεφτες-λαμογια".

το γιατι το αφηνω σε εσενα

παντως για την ιστορια φιλε μου απο την εποχη που επαιρνα 600 ευρω εως την εποχη που εφτασα τα 1000 ευρω στο δημοσιο ποτε μου δεχτηκα να παρω φακελακι/προμηθεια απο τον οποιοδηποτε (αυτο εγινε αιτια να συγκρουστω με τους συνδικαλιστες που ηταν στο "κολπο" και με την διοικηση.)

απλα ενημερωτικα οτι αυτοι που μπηκαν μεσω ΑΣΕΠ (εχουν χασει αρκετοι την δουλεια τους)

οπως και συμβασιουχοι ορισμενου/αοριστου χρονου

οπως και οι φουκαραδες των STAGE

αν προσθεσω και αυτους που ναι μεν εχουν επιτυχει στο ΑΣΕΠ αλλα ειναι αδιοριστοι ακομα...

φανταζεσαι ποιοι εχουν μεινει πλειοψηφια στο ΔΗΜΟΣΙΟ και φωναζουν για ολα αυτα που πανε να εφαρμοσουν....

Ioanna123
31-05-12, 09:51
Προτελευταία στην ανταγωνιστικότητα η Ελλάδα (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=460162&h1=true)

zillion
31-05-12, 16:15
Και στο παρόν εχω αναφέρει τις απόψεις μου, αν δεν σου είναι κόπος ρίξε μια ματιά ( οι οποίες προέκυψαν ως ροή συζήτησης και όχι ως λόγος για αμφιθέατρο)

Αναφορικά με το αν το σχόλιό μου είναι ειρωνικό, αυτό είναι ορθό, δεν στοχοποιεί τον "αυτούς" αλλά την άποψη περί ορθολογικής οργάνωσης ενός καπιταλιστικού κράτους, ως πρόταση διεξόδου (και επιθυμίας) όταν ένα πρότυπο τέτοιου αυτή τη στιγμή (και όχι κάποια άλλη) δεν υπάρχει εκεί που θα το περιμέναμε ως "ελπίδα". Επομένως, η ελπίδα για κάτι τέτοιο, έστω και αν αυτή κάποτε φάνταζε εύλογη, αποδίμησε εις κύριον.

Αναφορικά με τις αυταπάτες: Προσπαθείς να με "βάλεις στη θέση μου" ενώ κατά βάθος ως προπέτης αναφέρεις την - "εναλλακτική στο σύστημα" - άποψή μου χωρίς καν να την έχω τεκμηριώσει (όπως εσύ σχολιάζεις) αλλά δεν σταματάς εκεί, φτάνεις και στο συμπέρασμα ότι αυτά που προτείνω, χωρίς να τα έχω προτείνει, είναι αυταπάτη! Ε νομίζω ότι ό,τι περαιτέρω πω εγώ θα είναι περιαυτολογία. Έτσι δεν είναι;

Το κακό με τον γραπτό διάλογο είναι οι εύκολες παρεξηγήσεις. Αν έχει γίνει κάτι τέτοι συγχώρα με

Πειστικότερη τεκμηρίωση σε όγκο και ποιότητα στο παρόν φόρουμ μπορεί ο οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος να βρει εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/threads/50060-%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%82

όρεξη να έχει κανείς

Ναι με παρεξήγησες και ναι σε συγχωρώ.

Με αυταπάτες εννοούσα τις εύκολες λύσεις τύπου σύριζα ή φιλελεύθερων. Αυτό βέβαια δεν συγχωρεί την αδυναμία εκείνων που τις αναγνωρίζουν να αντιπροτείνουν τις πραγματικές λύσεις αντί να ειρωνεύονται τα θύματα της αυταπάτης.

Ioanna123
03-06-12, 17:58
Ποιος θα μιλήσει για δουλειές...??? (http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=460658&h1=true)

Αντώνης Καρακούσης


Λόγια, λόγια, ατέλειωτα λόγια... Ολη η προεκλογική συζήτηση γεμάτη θεωρίες και ιδεολογήματα. Κόμματα και ηγέτες μιλάνε ασταμάτητα για δανεικά κι αγύριστα, για τα λεφτά που θα μας δώσουν, γι' αυτά που δεν έχουμε και θα διεκδικήσουμε, για εκείνα που θα αναδιαπραγματευθούμε και για τ' άλλα που θα αναζητήσουμε, άλλοτε ως ένοπλοι επαναστατημένοι και άλλοτε ως επαίτες με το χέρι απλωμένο.

Αλλά κανείς δεν ομιλεί για το παραγωγικό κενό, για το οικονομικό μοντέλο που κατέρρευσε, ούτε για εκείνο που θα το αντικαταστήσει. Τίποτε για νέες δουλειές, για νέα παραγωγή, για νέες ιδέες, νέα σχήματα και νέα δημιουργήματα, που θα δώσουν στον κόσμο απασχόληση, εισοδήματα και στην κοινωνία χαρά, χαμόγελο και αυτοπεποίθηση. Κάτι καλαμπούρια μόνο περί αυτοδιαχείρισης, που διεκδικήθηκε από απόγνωση μετά την καταστροφή στην Αργεντινή, και πέραν τούτου ουδέν.

Ούτε ένα παράδειγμα προόδου, ούτε μία πρόταση παραγωγής και εργασίας, ούτε καν μια νεωτερική σύμπραξη στη ζώνη των τεχνολογιών, ένα σχήμα που θα συνενώνει χειμαζόμενες νεανικές δυνάμεις, μια πρωτοβουλία τέλος πάντων που να κατατείνει στη συσσώρευση έστω κεφαλαίου γνώσης.

Ολα γύρω από το κράτος. Μα ποιο κράτος; Αυτό που κατέρρευσε και αδειάζει, αυτό που δεν μπορεί να καλύψει τα φάρμακα των ασθενών και σε λίγο δεν θα μπορεί να πληρώνει μισθούς και συντάξεις;

Είναι αυτή, δυστυχώς, η κουλτούρα της ελληνικής πολιτικής, που ειδικότερα στην αριστερή εκδοχή της λαμβάνει χαρακτηριστικά απόλυτου ελλείμματος, καθώς κυριαρχούν πλάνες και οι παραστάσεις είναι θεωρητικές, ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματική ζωή και τις απαιτήσεις της παραγωγικής διαδικασίας.

Πώς, αλήθεια, θα ανασυγκροτηθεί παραγωγικά η χώρα; Πώς είναι δυνατόν να δίνονται υπό τις παρούσες συνθήκες υποσχέσεις προόδου και να περιγράφονται προοπτικές ανάκαμψης χωρίς αναφορές σε κοπιαστικές προσπάθειες και μακρές θυσίες;

Ποιος πιστεύει ότι μπορεί η ελληνική οικονομία να ορθοποδήσει μόνο με ευχολόγια και γενικόλογες διακηρύξεις; Αυτή την εποχή, αυτή την τόσο προβληματική περίοδο, θα περίμενε κανείς από υπεύθυνες ηγεσίες νοικοκυρεμένες επεξεργασίες, συγκροτημένες προτάσεις και άρτια σχέδια, απολύτως οργανωμένα και ικανά να δώσουν πραγματική ελπίδα αναγέννησης και αναπτέρωσης του ηθικού της ελληνικής κοινωνίας. Αντ' αυτών κυριαρχούν συνθήματα, πλάνες και γκρεμίσματα.

- - - Updated - - -

28-02-10, 15:18

Γεια χαρα...

Στα τελευταια 10-15 θεματα αυτης της ενοτητας, “ξημερο-βραδυαζεστε” ολοι σας να μιλατε για το ποιος χρεωκοπησε την Ελλαδα, το ποιος μας προσβαλει ασυστολα, για το χασμα των γενεων και φυσικα (μην ξεχνιομαστε, lol) για την εκπαιδευση: βεβαια! ΠΟΥ πας χωρις εκπαιδευση, Ελληνα μου?

Ισως ξερετε (ή αντιλαμβανεστε) βεβαια οτι χωρις ΔΟΥΛΕΙΑ ολα πανε στραβα!


Δουλεια δεν ειχα να κανω λοιπον και ΄γω, ειπα να βαλω ενα θεματακι εδω:

-Πρασινη, κοκκινη, μπλε ή σε οτι αλλο χρωματισμο επιθυμειτε, μπορειτε να προτεινετε καποια(ες) μορφη(ες) Αναπτυξης?

-Τι θα μπορουσε να αρχισει να παραγει αυτη η χωρα (εκ του μηδενος ή και καλυτερα) για να βγει απο το αδιεξοδο στο οποιο βρισκεται?

(Φιλε του forum), παρακαλεισε, αφου κλαουρησεις στα αλλα topic, να πεις τη γνωμη σου και σε αυτο το θεμα! Ειναι κριμα να παει απατο το σημαντικοτερο...

Ευχαριστω.

29gk
03-06-12, 19:29
Η απαντηση που θελεις να παρεις αλλα δεν παιρνεις και για αυτο δεν σε ικανοποιουν και τα μηνυματα των συμφορουμιτων ( καταπληκτικη η λεξη ) μου φαινεται πως ειναι τα μανιφεστα του Τζημερου, του Σαμαρα, του Μανου ή της Μπακογιαννη ως "σοβαρων" που ειδικευονται εις την επιστημη της αναπτυξης. Μπορει και σε ενα κραμα ολων αυτων. Διεγνωσα ορθως, κατοπιν και των επανειλλημενων φιλελευθερων αναρτησεων σου ή εχω λαθος ; Ειναι αραγε η λεξη "αναπτυξη" κατι αυστηρα οικονομοτεχνικο που εχει να κανει μονον με νουμερακια ή μηπως κατι πιο συνθετο ;


ΥΓ και Edit
Εχω ξαναγραψει, πως εδω που βρεθηκαμε σημερα, ειναι καιρος πια να πεσουν ολες οι μασκες και να ξερουν ολοι τι καπνο φουμαρουν οι υπολοιποι και ειδικα οι λεγομενοι "ηγετες" αλλα και οι "διαμορφωτες" της κοινης γνωμης. Οριστε λοιπον τα προσφατα εργα και ημερες του κυριου Καρακουση και πως συμβαλλει προσωπικα ο ιδιος στην περιφημη "αναπτυξη" που τοσο λειπει απο αυτον τον τοπο και τους αχρηστους, κατα καποιους, κατοικους του:


Μετά το «σύμφωνο Ψυχάρη» και ατομικές συμβάσεις εκβιαστικά στον ΔΟΛ
9 Φεβρουαρίου 2012

Επείγουσα επιστολή προς την ΕΣΗΕΑ από τον εκπρόσωπο των εργαζομένων στο «Βήμα»

Επείγουσα επιστολή προς την ΕΣΗΕΑ απέστειλε ο εκπρόσωπος των εργαζόμενων στο ΒΗΜΑ, καθώς χθες το βράδυ η εργοδοσία του ΔΟΛ, μέσω του διευθυντή Αντώνη Καρακούση στο Βήμα, καλούσε έναν-έναν τους εργαζόμενους να αποδεχτούν τις μειώσεις του «συμφώνου Ψυχάρη», υπογράφοντας χαρτάκια ατομικών συμβάσεων.

Ο εκπρόσωπος Τάσος Αναστασιάδης καταγγέλλει: «Την ώρα που η τρόικα απαιτεί μειώσεις, η εργοδοσία του ΔΟΛ τις εφαρμόζει, καλώντας έναν-έναν εργαζόμενο να υπογράψει εκβιαστικά ένα χαρτάκι εν είδει ατομικής σύμβασης με περικοπές τροϊκανών διαστάσεων και παρά τις επανειλημμένα διατυπωμένες θέσεις των εργαζομένων ότι θέλουν πολιτισμένες συλλογικές διαδικασίες και όχι την αγριότητα της ατομικής υπογραφής».

»Σε διαμαρτυρία μου, ο διευθυντής του Βήματος, που ανέλαβε τη δουλειά, φωνάζοντας τους εργαζόμενους έναν-έναν στο γραφείο του, μου αντέκρουσε ότι «απλώς εξατομικεύουν» αυτά που εμείς δεν θα καταλαβαίναμε -υπονοώντας το υποτιθέμενο «σύμφωνο», στο οποίο είχε μαζέψει υπογραφές ο εργοδότης, με διάφορες παραπλανήσεις, εκβιασμούς και τρομοκρατίες».

»Οι εκπρόσωποι των εργαζομένων θεωρούμε ότι θα πρέπει να οργανώσουν τα σωματεία μας αύριο στάση εργασίας, 2-5 μ.μ., και γενική συνέλευση για να αντικρούσουμε την επίθεση της εργοδοσίας, έστω και αν σήμερα η εργοδοσία καταφέρει να εκβιάσει αρκετές υπογραφές από το αδύναμο κομμάτι των δημοσιογράφων στα Νέα και στο Βήμα δημιουργώντας τετελεσμένα».

»Παρά την προφανή ακυρότητα που αναγκαστικά επιφέρει η διαδικασία αυτή συλλογής υπογραφών στο προϊόν νομικά, ωστόσο εργασιακά και πολιτικά είναι που πρέπει να αντικρουστεί. Γιατί οι εργαζόμενοι είναι άνθρωποι και χρειάζονται την ανασυγκρότηση της αξιοπρέπειάς τους, ηθικής και υλικής.

Τάσος Αναστασιάδης

Εκπρόσωπος Το Βήμα – ΕΣΗΕΑ»

http://www.opinionpost.gr/mme/2012/02/14536

HELL_pegaSOS
04-06-12, 16:08
Εχει ενδιαφέρον που ο Καρακούσης κρίνει τους πάντες και τα πάντα στη δημοσίευση της Ιωαάννας και μετά βρίσκεται υπόλογος στην αμέσως επόμενη δημοσίευση (του 29gk) για εκβιασμούς του ίδιου ως εργοδότης (ή μάλλον διευθυντής προσωπικού)

Εχει μάλιστα κωμικοτραγική χροιά η παρατήρηση ότι το "διδακτικό" άρθρο του έχει τίτλο "Ποιος θα μιλήσει για δουλειές...???"
"-Εσύ που τις περικόπτεις οικονομικά ενώ ταυτόχρονα υποβιβάζεις την νοημοσύνη των υφισταμένων σου..." θα του λέγε κάποιος.
Αυτοκριτική μηδεν, μηδέν εις το πηλίκιο που πε κι Forrest Gump της πολιτικής.

Ioanna123
05-06-12, 02:56
Δικες προθεσεων.

GetRid
05-06-12, 05:03
Μου λείπει κοπύ-πέιστ από Πάσχο.:violinplay

29gk
05-06-12, 11:02
Δικες προθεσεων.


Μου λείπει κοπύ-πέιστ από Πάσχο.:violinplay

Επειδη αναφερθηκε, ως απαντηση υποθετω βασει του "αλλα λογια να αγαπιομαστε" και επειδη καποιος εχει ... στερητικο, οριστε :


ΟΙ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
του ΠΑΣΧΟΥ ΜΑΝΔΡΑΒΕΛΗ

Κάποιος συνδικαλιστής έλεγε παλιά: «Αν ξεμείνεις από επιχειρήματα, κάνε μια δίκη προθέσεων». Στην Ελλάδα πολλοί δεν ψάχνουν καν για επιχειρήματα. Ξεκινούν πάντα με δίκες προθέσεων.

Ετσι ποτέ δεν ακούνε τι λέει κάποιος, πάντα φτιάχνουν μια θεωρία γιατί το λέει. Αν είναι ο πρόεδρος του Συνδέσμου Βιομηχανιών, υπάρχει πρόθεση Μπερλουσκονισμού. Αν κάποιος λέει δυσάρεστα πράγματα το κάνει επειδή είναι «νεοφιλελεύθερος».
Οι δίκες προθέσεων είναι το αγαπημένο εργαλείο της σταλινικής Αριστεράς. Προσπάθησε να απαξιώσει ολόκληρη τη σοσιαλδημοκρατική πρόταση διά μιας δίκης: «Ναι μεν οι σοσιαλδημοκράτες έφτιαξαν το κράτος πρόνοιας, ναι μεν άμβλυναν τις ανισότητες, αλλά το έκαναν για να σώσουν το καπιταλιστικό σύστημα». Ας υποθέσουμε ότι η ετυμηγορία είναι σωστή• ότι πραγματικά η οικονομική πολιτική στο δεύτερο μισό του 20ού αιώνα ήταν μια προσπάθεια «να σωθεί το σύστημα». Πού βρίσκεται το κακό να έχουν οι εργαζόμενοι ένα εθνικό σύστημα υγείας, έστω για... καπιταλιστικούς λόγους; Είναι καταδικαστέο αν, «σώζοντας το σύστημα», σώσεις και μερικές χιλιάδες ζωές;

Δίκη προθέσεων έγινε και μετά την αποκάλυψη της οφειλής που είχε στην εφορία και ο κ. Τόλης Βοσκόπουλος. Κυβερνητικά στελέχη έλεγαν ότι οι εφοριακοί διοχέτευσαν στον Τύπο την είδηση για να εκδικηθούν για την περικοπή των επιδομάτων τους ή για να προειδοποιήσουν την κυβέρνηση να μην προχωρήσει σε ενδελεχή έρευνα των περιουσιακών τους στοιχείων. Ακόμη κι αν αυτό είναι αληθές, το αποτέλεσμα μετράει. Μακάρι για πολύ ιδιοτελείς λόγους το σώμα των εφοριακών να αποκαλύπτει κι άλλες ολιγωρίες του κρατικού μηχανισμού. Ο συνδικαλισμός, παρά τα θρυλούμενα, δεν πρέπει να είναι μονάχα ένας θεσμός διεκδίκησης επιδομάτων, πρέπει να έχει κι έναν ελεγκτικό ρόλο.

Υπάρχει και η αντίστροφη δίκη. Πολλοί ισχυρίστηκαν ότι η όψιμη δραστηριοποίηση των ελεγκτικών μηχανισμών στο Κολωνάκι και η διασταύρωση στοιχείων των γιατρών που φοροδιαφεύγουν έγινε για «επικοινωνιακούς λόγους». Ακόμη κι έτσι να είναι, πού βρίσκεται το κακό; Ας πιάνονται φοροφυγάδες κι ας γίνεται αυτό για όποιους λόγους μπορεί να φανταστεί κάποιος.

Θρυλείται ότι ο Ντενγκ Ξιάο Πινγκ είχε πει κάποτε «άσπρη γάτα, μαύρη γάτα, αρκεί να πιάνει ποντίκια». Στην Ελλάδα αναλωνόμαστε στη συζήτηση «γιατί η γάτα πιάνει ποντίκια;». Μα... προφανώς για να τα φάει, αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Εξάλλου η δημοκρατία ποντάρει στις «κακές προθέσεις» των πολιτικών υποκειμένων. Γι’ αυτό έχει τρεις διακριτές εξουσίες και υπάρχουν τα κόμματα. Γι’ αυτό θεσμοποίησε τον συνδικαλισμό και την ελευθερία του Τύπου. Γι’ αυτό έγιναν οι ανεξάρτητες αρχές και οι οργανώσεις της κοινωνίας των πολιτών. Είναι τα αντικρουόμενα συμφέροντα που παράγουν τις βέλτιστες λύσεις. Οι εφημερίδες δεν αποκαλύπτουν σκάνδαλα για να σώσουν την ψυχή της δημοκρατίας. Κάνουν δημοσιογραφικές έρευνες για να πουλήσουν. Το γεγονός ότι, παρά τις «εμπορικές τους προθέσεις», οι εφημερίδες γίνονται φόβητρο των πολιτικών, αυτό είναι κάτι που τελικώς βοηθάει την κοινωνία.

Υπάρχει ένα βασικό πρόβλημα με τις προθέσεις: είναι πάντα μύχιες. Αυτό εξασφαλίζει ότι μπορεί να συζητάμε επ’ αόριστον για τις προθέσεις κάποιου, αντί να ελέγχουμε τα αποτελέσματα. Μήπως, όμως, αυτό είναι το ζητούμενο όσων στήνουν αυτές τις δίκες;

Το άρθρο του Πάχου Μανδραβέλη δημοσιεύεται στην εφημερίδα "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ"

Και φυσικα η ανταπαντηση

http://www.youtube.com/watch?v=tKV3g5r45ms

Ioanna123
05-06-12, 11:41
Το Περιβάλλον στο Μενού (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=15843)

του Παύλου Γεωργιάδη

Σήμερα είναι η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος και η Ελλάδα βαδίζει σε μία ακόμη προεκλογική περίοδο της οποίας η ατζέντα και συνεπώς ο πολιτικός λογος δεν εστιάζει καθόλου στα περιβαλλοντικά θέματα. Ενώ ο κόσμος ολόκληρος μετασχηματίζεται, το κέντρο της παγκόσμιας ισχύος μετατοπίζεται, ο πλούτος και η καινοτομία ανθίζει σε μέρη που πριν από μερικά χρόνια κανείς δεν θα μπορούσε να φανταστεί, η Ελλάδα, τυφλή μπροστά στην τηλεόραση, παλεύει με τα βάσανά της.

Μοιάζει σαν το μόνο που ενδιαφέρει την κοινωνία μας να είναι το ευρώ ή δραχμή, Σαμαράς ή Τσίπρας, "εταίροι" ή "τοκογλύφοι", υποδοχή στους μετανάστες ή ξύλο. Ταυτόχρονα, το κάδρο γεμίζουν τα έργα και οι ημέρες του ωραίου Μπρούμελ, πριν απ´ αυτόν ήταν η παράγκα, το Βατοπαίδι, η Siemens... Ό,τι αποφασίσει να βγάλει κατά καιρούς η μιντιοκρατία απο την κατάψυξη. Στάχτη στα μάτια ενώ η αφωνία της Ελλάδας στον διεθνή προβληματισμό και διάλογο για σημαντικότατα θέματα, όπως τα περιβαλλοντικά, είναι εκκωφαντική.

Τα δευτερόλεπτα του τηλεοπτικού χρόνου πλέον κοστίζουν πολύ στα υπερχρεωμένα κόμματα. Λέτε να είναι αυτός ο λόγος που δεν ακούσαμε ποτέ κάποιον δημοσιογράφο να ρωτά τους πολτικούς γιατί δεν περιλαμβάνουν στο πρόγραμμά τους ένα δομημένο σχέδιο για το περιβάλλον; Σαν αυτό να μην σχετίζεται άμεσα με την επιβίωσή μας, με την ανάπτυξη της περιφέρειας ή αυτού που οι πολιτικοί μας εδώ και 35 χρόνια ονομάζουν "βιομηχανία" του τουρισμού.

Η απάντηση προφανώς βρίσκεται στο μειωμένο ενδιαφέρον των ψηφοφόρων για το θέμα, μιας και η πολιτική είναι ένα παιχνίδι προσφοράς και ζήτησης. Και η ζήτηση προς το παρόν, τουλάχιστον, δεν υπάρχει. Και πώς να υπάρξει; Εφόσον το περιβάλλον δεν ήταν ποτέ στο μενού, δεν είναι έκπληξη ότι δεν υπάρχουν παραγγελίες γι αυτό. Δεν παραγγέλνεις μουσακά σε ενα κινέζικο εστιατόριο...

Αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί όλα αυτά τα θέματα δεν υπήρξαν ποτέ στην ατζέντα της κοινωνίας μας; Είναι όντως αλήθεια ότι οι πρωτοβουλίες που πρέπει να ληφθούν ώστε να μεγιστοποιήσουμε τις πιθανότητές επιβίωσής μας απλώς δεν «πουλάνε» στην Ελλάδα;

Είναι αυτός ο λόγος που κόμματα όπως οι Οικολόγοι Πράσινοι, εν έτει 2012, χάνονται μέσα στην γκρίζα στήλη των «Λοιπών»;

Δεν το νομίζω.

Αν «πράσινες» πολιτικές και μέτρα παρουσιάζονταν στους ψηφοφόρους ως σοβαρή πολιτική επιλογή για έξοδο από την κρίση, πιστέυω πως θα κέρδιζαν τη λαϊκή αποδοχή. Ποιός, για παράδειγμα, αντιτίθεται στο να τεθεί η πρόληψη στην καρδιά του ρυθμιστικού, θεσμικού και νομοθετικού μας συστήματος; Ποιός είναι αντίθετος με το να μετατοπιστούν οι επενδύσεις των δισεκατομμυρίων ευρώ των φορολογούμενων πολιτών από επεκτάσεις αεροδρομίων και αυτοκινητόδρομων, στην βελτίωση των σιδηροδρόμων μας; Ποιός είναι αντίθετος σε μέτρα που θα προωθήσουν τη ζωτικότητα των μικροκαλλιεργητών παραγωγών, όλων αυτών των επιχειρήσεων που βελτιώνουν την ύπαιθρο και παρέχουν το είδος των τροφίμων που όλοι έχουμε ανάγκη; Μέτρα απλά και αποδοτικά, που λειτουργούν πολλαπλασιαστικά παρέχοντας λύσεις σε πολλά προβλήματα ταυτόχρονα.

Η αλήθεια είναι ότι το περιβάλλον επηρρεάζει και επηρρεάζεται από τα πάντα. Για παράδειγμα, μία πολιτική για την υγεία η οποία δεν περιλαμβάνει τη μείωση των τοξινών στο περιβάλλον είναι καταδικασμένη στην αποτυχία. Και αυτή ακριβώς είναι η βάση πάνω στην οποία όλα τα κόμματα στην Ελλάδα (με εξάιρεση τους Οικολόγους Πράσινους, που γιαυτό υπάρχουν άλλωστε) αποτυγχάνουν να δοκιμάσουν την διορατικότητα τους. Κανένα τους δεν έχει αντιληφθεί την ειρωνεία του ότι ενώ η λειτουργία του ΕΣΥ κοστίζει τεράστια ποσά, η υγεία μας φθίνει. Άσθμα, διαβήτης, παχυσαρκία, καρδιοπάθειες, καρκίνοι, εγκεφαλικά, αυτισμός κλπ., όλα αυξάνονται συνεχώς. Κι αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα.

Ας μείνουμε στο παράδειγμα της υγείας, μιας και αποτελεί σημαντική προτεραιότητα όλων μας. Η υϊοθέτηση της προληπτικής αρχής θα βελτίωνε την υγεία μας και θα μείωνε τα βάρη του ΕΣΥ. Η ενθάρρυνση -φερ ειπείν- σχολείων, νοσοκομείων και άλλων δημόσιων φορέων να προμηθεύονται τα τρόφιμά τους όσο πιο τοπικά και βιολογικά γίνεται, θα εξασφάλιζε καλή και θρεπτική διατροφή σε ένα μεγάλο ποσοστό των πολιτών, ιδιαίτερα σε συγκεκριμένες ευπαθείς ομάδες. Θα παρείχε συγχρόνως στους ντόπιους παραγωγούς εισόδημα ασυμβίβαστο από τους μεσάζοντες και θα ελάφρυνε το περιβάλλον από το κόστος της άσκοπης μεταφοράς.

Τέτοιου είδους πρωτοβουλίες δεν απαιτούν θάρρος και καμία θυσία εκ μέρους των πολιτών για να προωθηθούν, άσχετα με το τί λενε οι πολιτικοί. Είναι εξ ορισμού αποδεκτές. Όμως κανένα από τα κεντρικά πολιτικά κόμματα δεν τολμά να προκαλέσει ένα σύστημα το οποίο ευνοεί, σε κάθε επίπεδο, την εντατική αγρο-βιομηχανία των εξαγωγών εις βάρος της βιώσιμης παραγωγής για τοπική κατανάλωση.

Όλα αυτά μοιάζουν τόσο λογικά, όμως και τόσο μακριά από την ελληνική πραγματικότητα. Θα ήταν, φυσικά, δελεαστικό να φανταστεί κανείς ότι υπάρχει κι εδώ κάποιου είδους συνομωσία, η οποία φρενάρει αυτού του είδους την οίκο-πολιτική και αναπτυξιακή προοπτική στην χώρα μας. Όμως φοβάμαι πως η αλήθεια είναι λιγότερο συναρπαστική: οι πολιτικοί μας είναι απλώς άσχετοι στο να ενώσουν τα σημεία σε ότι αφορά το περιβάλλον. Μοιάζουν να αντιλαμβάνονται το περιβάλλον σαν κάτι ξεχωριστό, σαν κάποιου είδους ειδικό συμφέρον. Και γι αυτό οι όποιες λίγες "πράσινες" πολιτικές εξαγγελίες απλά προσβλέπουν στην προσέλκυση κάποιων "πράσινων" ψήφων και μόνο.

Η αλήθεια είναι ότι μία περιβαλλοντική προοπτική παρέχει λύσεις σε όλων των ειδών τα προβλήματα, που διαφορετικά θα ήταν δύσκολο να επιλυθούν. Υπάρχουν πρακτικές λύσεις, και αρκετή από την απαραίτητη επιστημονική γνώση για την υλοποίησή τους. Υπαρχει όμως και το γνωστό διεφθαρμένο (πολυεθνικό) κατεστημένο, το οποίο πιστεύει πως οι περιορισμένοι φυσικοί πόροι της Γης έχουν απεριόριστη ικανότητα να απορροφούν τη ρύπανση. Οτι μπορούμε να μετατρέπουμε το φυσικό μας κεφάλαιο σε καταναλωτικά αγαθά εις αεί. Οτι μπορούμε να συνεχίζουμε να διαμορφώνουμε τον κόσμο μας γύρω από τον μύθο του αστείρευτου πετρελαίου. Ασφαλώς, αυτή η προσέγγιση έχει επικρατήσει και στην Ελλάδα, έχοντας ποτίσει γενιές ολόκληρες με τη νοοτροπία πως το περιβάλλον είναι κάτι το οποίο οφείλουμε να προστατεύουμε, όμως μπορούμε και να καταναλώνουμε όποτε το θελήσουμε.

Ένεκα της κρίσης, η ελληνική κοινωνία έχει την ευκαιρία (και την υποχρέωση) να υιοθετήσει μία καινούρια κουλτούρα πολιτικής σκέψης, στην αναζήτηση διεξόδου από τα βάσανα που ανέφερα πιο πάνω. Μπορεί στην Ελλάδα ένα κυβερνητικό σχήμα να θέσει σε κίνηση μια τόσο απελευθερωτική διαδικασία; Υπάρχει στο πολιτικό προσωπικό το μορφωτικό, πνευματικό και διανοητικό υπόβαθρο για να κατανοήσει και να μεταφράσει μία πράσινη αναπτυξιακή στρατηγική σε πράξη; Ή θα συνεχίσουμε να την ακούμε για άλλα 20-25 χρόνια υπό τη μορφή βαρύγδουπων σλόγκαν που δεν θα βλέπουμε ποτέ να πέρνουν σάρκα και οστά; Προοπτικές εγκλωβισμένες στις σκιές της γραφειοκρατείας, του καρεκλο-κενταυρισμού, του κομματισμού, του λαίμαργου μικρο-αστικού επαρχιωτισμού, του κατεργάρη νεο-ελληνισμού, του νεο-πλουτισμού και του παροξυσμού της Ευρώ-κουτάλας;

Η πράσινη ανάπτυξη είναι το μόνο μέλλον αλλά ποιανών τα χέρια και τα μυαλά θα το ενσαρκώσουν;

Αυτό είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη, το κρίσιμο ερώτημα για την κοινωνία μας σήμερα. Ποιοί από τους υποψήφιους σωτήρες μας ανταποκρίνονται σε αυτό;

patch
05-06-12, 11:53
Θλίψη και πλήξη (http://topontiki.gr/article/36326)

http://topontiki.gr/img/imagecache/300x202_133882741631.jpg

πάντα βλέπουμε αυτό που μας συμφέρει

HELL_pegaSOS
06-06-12, 04:55
Θλίψη και πλήξη (http://topontiki.gr/article/36326)

http://topontiki.gr/img/imagecache/300x202_133882741631.jpg

πάντα βλέπουμε αυτό που μας συμφέρει


Εγώ δεν θέλω να βλέπω καμία απότις δύο φάτσες.. εμετικές...

Τεσπα.
Ολες οι "μεταρρυθμίσεις" είναι απαράδεκτες.
Αλλά εδώ βρωμάει κυριολεκτικά και μεταφορικά.

καταργήθηκε η περιβαλλοντική αδειοδότηση για τη διάθεση αποβλήτων!
-δόθηκε το πράσινο φως για την νομιμοποίηση αυθαιρέτων εντός αρχαιολογικών ζωνών!

Θα πάθει η μύτη μας από την βρώμα και τα μάτια μας από τις μεζονέτες δίπλα στα αρχαία...
Ντροπή!

patch
06-06-12, 08:55
λες να διαφωνώ μαζί σου ?
δεν νομίζω, κάθε άλλο
απάντηση ήταν στο από πάνω άρθρο
καλημέρα

Ioanna123
06-06-12, 14:49
Ένας Παπαδόπουλος μας σώζει! (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=15855)

του Κώστα Ρεσβάνη

Κατανοώ την ανατριχίλα που φέρνει η ανάγνωση του τίτλου. Ψυχραιμία όμως. Το επίθετο Παπαδόπουλος είναι το πιο συνηθισμένο στον τόπο μας και ανάμεσα σ’ αυτούς υπάρχει και ένας πρώην υπουργός και βουλευτής με το ονοματεπώνυμο Αλέκος Παπαδόπουλος. Αυτός ο άνθρωπος πριν λίγες μέρες ανέπτυξε από τη Θεσσαλονίκη ένα «Δεκαετές Πρόγραμμα-Σχέδιο 2020» για την ανάκαμψη και την ανάπτυξη της χώρας. Το διάβασα προσεκτικά και δεν απόρησα που έως σήμερα κανένας πολιτικός σχηματισμός δεν ασχολήθηκε με αυτό, κανένας από τους λαλίστατους πολιτικούς αρχηγούς δεν καταδέχτηκε να το σχολιάσει, προφανώς γιατί όπως όλοι γνωρίζουμε ο χρόνος για τις εκλογές είναι λίγος και τα θέματα που τους απασχολούν είναι εξαιρετικά σοβαρά: Πώς θα οργανωθεί το ντιμπέιτ, όπου προφανώς θα λάμψει όλη η αλήθεια, πώς θα φτιαχτεί τρένο στο Αγρίνιο, πώς θα μείνουν αμετακίνητοι όλοι οι εργαζόμενοι στον δημόσιο τομέα, πώς θα τρίψουμε στη μούρη των δανειστών μας, μόλις ξημερώσει ή 18η Ιουνίου, το φρικαλέο Μνημόνιο παίρνοντας ταυτοχρόνως όλα τα λεφτά.

Τι ζητάει, λοιπόν, αυτός ο τύπος και μας χαλάει τη σούπα; Γιατί τολμάει να πει ότι ο μόνος δρόμος για να μπει η χώρα σε αναπτυξιακή τροχιά είναι «οι επώδυνες περικοπές τεράστιας έκτασης και βάθους στον δημόσιο τομέα αλλά και ο εξορθολογισμός των δομών και του προσανατολισμού του»; Τι προτείνει αυτός ο ξεροκέφαλος Θεσπρωτός πού εδώ και χρόνια δεν υπολογίζει το πολιτικό και το προσωπικό κόστος; Γιατί εξακολουθεί να οραματίζεται με πάθος και θάρρος και δεν μας αφήνει στη γλυκιά μελωδία με τη σουρντίνα των άλλων κομμάτων; Ας δούμε, λοιπόν, λίγες από τις πολλές προτάσεις του.

-«Να προωθηθεί μέσω αναθεώρησης ειδική συνταγματική απαγόρευση παραγωγής δημοσιονομικών ελλειμμάτων.» Με άλλα λόγια να μη μπορεί, όσο και αν θέλει, κάθε κυβερνών κόμμα να κόβει και να ράβει τα βασικά οικονομικά μεγέθη του κράτους, όπως γινόταν μέχρι σήμερα προς ικανοποίηση της εκλογικής πελατείας.

-«Να καθιερωθεί συνταγματικό προνόμιο στον υπουργό Οικονομικών για δικαίωμα βέτο επί των δαπανών στο σύνολο της διοίκησης του κράτους.» Δηλαδή να μη μπορεί κάθε υπουργός, υφυπουργός και άλλοι συνήθεις ύποπτοι, να χτίζουν παγοδρόμια στη Σαχάρα της εκλογικής τους περιφέρειας.

-«Να καταργηθούν όλοι οι φόροι υπέρ τρίτων». Δεν ξέρω αν έχετε παρατηρήσει ότι σε κάθε ακτοπλοϊκό εισιτήριο πληρώνουμε και τους «λεμβούχους» της δεκαετίας του ’50 και του ’60,αυτούς που έβγαζαν με βάρκες τους επιβάτες όταν το βαπόρι έμενε αρόδου.

-«Να ανατεθεί, παράλληλα με τις εφορίες, ο φορολογικός έλεγχος των εταιρειών που τηρούν βιβλία Γ’ κατηγορίας σε πιστοποιημένα ιδιωτικά ελεγκτικά κέντρα». Αυτό σημαίνει , υπουργέ μου, ότι οι εφορίες δεν λειτουργούν άψογα και ότι οι εφοριακοί δεν είναι ο ορισμός του έντιμου υπαλλήλου; Υπερβάλετε.

-«Να συσταθεί αυτόνομος Οργανισμός Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων.» Και οι φοροφυγάδες και οι φοροκλέπτες πως θα ζήσουν, κύριε Παπαδόπουλε; Εσείς άλλωστε δεν είσαστε αυτός πού ως υπουργός Οικονομικών το 1994 ιδρύσατε το ΣΔΟΕ; Αυτά δεν συγχωρούνται.

-«Να δημιουργηθεί άμεσα αυτοτελές Σώμα Οικονομικών Επιθεωρητών, το οποίο θα διενεργεί ουσιαστικούς ελέγχους σκοπιμότητας των δαπανών στο σύνολο του κράτους.» Μας λέτε δηλαδή πως κάθε είδους τρωκτικό από τον Έβρο έως την Κρήτη πού θα ξοδεύει αλόγιστα δημόσιο χρήμα, θα του κόβετε το χέρι. Και θέλετε μετά να γίνετε συμπαθής;

Τον Αλέκο Παπαδόπουλο δεν τον γνωρίζω, δεν έχουμε μιλήσει ποτέ. Παρακολουθώ την πολιτική του διαδρομή εδώ και πολλά χρόνια και από επαγγελματικό ενδιαφέρον και από τη σκοπιά ενός πολίτη που δεν έχει κομματικές εξαρτήσεις. Η προβολή του ονόματός του σ’ αυτό το κείμενο δεν αφορά σώνει και καλά το συγκεκριμένο πρόσωπο, αλλά έχει σχέση με τη σκευή πού κουβαλάει: Όραμα, ρεαλισμό, γνώση και τόλμη. Κι αν γράφτηκαν αυτές οι γραμμές είναι γιατί δεν διακρίνονται στη πολιτική σκηνή πρωταγωνιστές που βλέπουν πέρα από την πινόκια μύτη τους. Διαβάστε τις και σαν το παρατεταμένο σφύριγμα του βαποριού πριν χτυπήσει στη ξέρα.

Οβελίξ
13-06-12, 12:48
Για να το δούμε λίγο και από την πλευρά των επιχειρηματιών

Ένας επιχειρηματίας, με επιχείρηση 50 ετών, που δεν έχει καμία σχέση με το Δημόσιο, περιγράφει το πώς για πρώτη φορά κινδυνεύει να χάσει την επιχείρησή του επειδή το κράτος, η εφορία, η νομοθεσία και -φυσικά- η κρίση είναι οι απόλυτοι εχθροί της επιχειρηματικότητας.

http://masselos.blogspot.gr/2012/06/blog-post_11.html

kontinos
13-06-12, 12:58
Για να το δούμε λίγο και από την πλευρά των επιχειρηματιών

Ένας επιχειρηματίας, με επιχείρηση 50 ετών, που δεν έχει καμία σχέση με το Δημόσιο, περιγράφει το πώς για πρώτη φορά κινδυνεύει να χάσει την επιχείρησή του επειδή το κράτος, η εφορία, η νομοθεσία και -φυσικά- η κρίση είναι οι απόλυτοι εχθροί της επιχειρηματικότητας.

http://masselos.blogspot.gr/2012/06/blog-post_11.html
Δημοσιευτηκε στο "Κ" της Καθημερινης αυτο... Παντως μην δουλευομαστε τωρα, "φταιει το κρατος, η φορολογια, η νομοθεσια". Οσο το χρημα ερρεε δεν υπηρχε προβλημα, η κριση φταιει προφανως.
Τεσπα, 2-3 πραγματακια και θα λυθουν πολλα θεματα. Ας κανει ενα ενιαιο ΦΠΑ στο 13%(?), ποιος δεν θα πληρωνει? Η πιο απλα, νταβατζιλικι, το μαγαζι σου αντικειμενικα υπολογιζω πρεπει να δινει τοσο ΦΠΑ. Αν ειναι παραπανω, κρατα τον, αλλα αν σε πιασω χωρις τιμολογιο στο εκλεισα. Να εξαφανιστουν ολοι οι ενδιαμεσοι των ατιμολογητων "προσφορων". Να καθιερωσει το 8ωρο ως υποχρεωτικο στη λειτουργια επιχειρησης και να πει, ελα δω περιπτερα της Ομονοιας(πχ). Εισαι 24ωρος, θελω απο σενα ενα ΤΕΒΕ και 3 ΙΚΑ τουλαχιστον. Πολλα μπορουν να γινουν αλλα δεν..

29gk
13-06-12, 13:09
Δε λεει τιποτα περισσοτερο απο ολα οσα εχουν γραψει και εδω στο φορουμ, ολοι οσοι εχουν πραγματικη και οχι θεωρητικη γνωση του ελληνικου επιχειρειν. Απλα σε αυτην την περιπτωση εχουμε τον παραγοντα επισημη πτωχευση-χρεωκοπια της μετα PSI εποχης οπου η συνεχομενη δηλητηριαση απο το ελληνικο κρατος καταδεικνυει εντελως αδυνατη πλεον την οποια σκεψη κι οχι προσπαθεια, επιχειρηματικοτητας.

Και δεν προσθετει ενα ακομα στοιχειο. Το οτι η διαφθορα των υπηρεσιων και τα διαφορα 4-4-2 με τις παραλλαγες τους, παρολες τις συγκλονιστικες αλλαγες της τελευταιας διετιας αλλα και της κυριολεκτικης πια αφραγκιας των επιχειρηματιων οπου δεν εχουν πανω τους ουτε 20αρικο για βενζινη, συνεχιζονται ΑΜΕΙΩΤΑ !! Κανονικα και με τον ΠΑΡΑΝΟΜΟ που λεμε.

sdikr
13-06-12, 13:12
Δημοσιευτηκε στο "Κ" της Καθημερινης αυτο... Παντως μην δουλευομαστε τωρα, "φταιει το κρατος, η φορολογια, η νομοθεσια". Οσο το χρημα ερρεε δεν υπηρχε προβλημα, η κριση φταιει προφανως.
Τεσπα, 2-3 πραγματακια και θα λυθουν πολλα θεματα. Ας κανει ενα ενιαιο ΦΠΑ στο 13%(?), ποιος δεν θα πληρωνει? Η πιο απλα, νταβατζιλικι, το μαγαζι σου αντικειμενικα υπολογιζω πρεπει να δινει τοσο ΦΠΑ. Αν ειναι παραπανω, κρατα τον, αλλα αν σε πιασω χωρις τιμολογιο στο εκλεισα. Να εξαφανιστουν ολοι οι ενδιαμεσοι των ατιμολογητων "προσφορων". Να καθιερωσει το 8ωρο ως υποχρεωτικο στη λειτουργια επιχειρησης και να πει, ελα δω περιπτερα της Ομονοιας(πχ). Εισαι 24ωρος, θελω απο σενα ενα ΤΕΒΕ και 3 ΙΚΑ τουλαχιστον. Πολλα μπορουν να γινουν αλλα δεν..

Επειδή το κράτος δεν μπορεί (ή δεν θέλει) να κάνει έλεγχο κάτι σου πετάει τα αντικειμενικά, όποτε τι θα αλλάξει;
Ακόμα πες οτι ο άνθρωπος το κρατάει μονός του το περίπτερο, (είναι μαζόχας) εσύ γιατί να του ζητάς 3 ΙΚΑ;

kontinos
13-06-12, 13:15
Επειδή το κράτος δεν μπορεί (ή δεν θέλει) να κάνει έλεγχο κάτι σου πετάει τα αντικειμενικά, όποτε τι θα αλλάξει;
Ακόμα πες οτι ο άνθρωπος το κρατάει μονός του το περίπτερο, (είναι μαζόχας) εσύ γιατί να του ζητάς 3 ΙΚΑ;
Γιατι ειναι δεδομενο οτι ενα 24ωρο δεν κρατιεται απο εναν, επισης κατα πασα πιθανοτητα, οπως σε πολλες μικρες επιχειρησεις, δουλευει καποιος ανασφαλιστος, οποτε ενισχυεις το ΙΚΑ με ενα τετοιο μετρο, και διοτι σε τελικη αναλυση δεν βλεπω κανενα κακο στο να νομοθετησεις το υποχρεωτικο 8ωρο.
Αλλαζει το γεγονος οτι μικρες ειχειρησεις τυπου ψιλικα, συνοικιακα ρουχαδικα κτλ, αλλα και πχ. μεγαλη γνωστη αλυσιδα καταστηματων παιχνιδιων, θα παψουν να φερνουν ατιμολοιγητα, μαυρα δηλαδη, και σταδιακα θα εξαφανισεις ολους τους μεσαζοντες διοτι ο μαγαζατορας δεν θα εχει λογο να παρανομησει.

sdikr
13-06-12, 13:18
Γιατι ειναι δεδομενο οτι ενα 24ωρο δεν κρατιεται απο εναν, επισης κατα πασα πιθανοτητα, οπως σε πολλες μικρες επιχειρησεις, δουλευει καποιος ανασφαλιστος, οποτε ενισχυεις το ΙΚΑ με ενα τετοιο μετρο, και διοτι σε τελικα αναλυση δεν βλεπω κανενα κακο στο να νομοθετησεις το υποχρεωτικο 8ωρο.

Ναι και σου λεώ είναι μαζόχας, αντί λοιπόν να κάνεις εναν έλεγχο όπως θα πρέπει, του λες πλήρωνε για τόσο γιατί τόσο θέλω

kontinos
13-06-12, 13:24
Ναι και σου λεώ είναι μαζόχας, αντί λοιπόν να κάνεις εναν έλεγχο όπως θα πρέπει, του λες πλήρωνε για τόσο γιατί τόσο θέλω
Ειτε δεν εχεις επαφη με την πραγματικη αγορα, ειτε με δουλευεις. Και σου εξηγω, αναμεσα στα αλλα ειναι και το υποχρεωτικο 8ωρο. Αν ειναι μαζοχας, ας δουλευει μονος του, το ΙΚΑ ομως θα το αποδιδει. Δεν μπορεις να εχεις την απαιτηση του ελεγχου παντου και παντα κι αμα τυχει να τον πιασεις, ειδικα αν απαιτεις μικροτερο κρατος. Και κυριως οταν αρχιζουν τα τηλεφωνα "ερχεται ΙΚΑ" κτλ. Δεν τα ξερεις?
Επισης, δεν το θετω μονο του, σου λεω οτι πρεπει να γινει σε συνδιασμο με την καθιερωση του υποχρεωτικου 8ωρου.

29gk
13-06-12, 13:31
Για κατσε βρε φιλε. Εγω εχω και δουλευω 20+ χρονια τωρα, καθημερινα 14ωρα και Σαββατα και αρκετες Κυριακες. Γιατι θα πρεπει να με υποχρεωσεις να σου πληρωσω ΙΚΑ, αφου ΔΕΝ απασχολω κανεναν ;

patch
13-06-12, 13:37
@kontinos σωστά αυτά που λες αλλά είναι ανεφάρμοστα όταν δεν υπάρχει χρήμα στην αγορά
δεν κυκλοφορεί χαρτονόμισμα, από εκεί ξεκινάνε όλα

kontinos
13-06-12, 13:39
Για κατσε βρε φιλε. Εγω εχω και δουλευω 20+ χρονια τωρα, καθημερινα 14ωρα και Σαββατα και αρκετες Κυριακες. Γιατι θα πρεπει να με υποχρεωσεις να σου πληρωσω ΙΚΑ, αφου ΔΕΝ απασχολω κανεναν ;
Γιατι κανεις δεν μου το εγγυαται αυτο. Αν εισαι της αγορας ξερεις τι συμβαινει με ανασφαλιστους, φοροδιαφυγη κτλ. Θα μου πεις, αν εσυ εισαι ενταξει, γιατι να την πληρωσεις. Δυστυχως, οπως ειναι η κατασταση τωρα, προτιμω να την πληρωσεις εσυ παρα να ξεφευγουν 10 αλλοι, οσο αδικο κι αν ειναι αυτο. Βεβαια μπορω να σου προτεινω κι αλλες λυσεις, αυτη ηταν μια προχειρη.
Ενας ανθρωπος που δουλευει 8 ωρες προφανως καταπονειται πολυ λιγοτερο απο εναν που δουλευει 14. Αν δεν θες να πληρωνεις ΙΚΑ, θα πληρωνεις ΤΕΒΕ για 14ωρες, ο αλλος που θα προσλαβει καποιον να πληρωνει ΤΕΒΕ για 8 ωρες κι ενα ΙΚΑ. Λυσεις υπαρχουν για αυτο, δεν θα κολλησουμε τωρα εκει.

anon
13-06-12, 13:54
Επειδή το κράτος δεν μπορεί (ή δεν θέλει) να κάνει έλεγχο κάτι σου πετάει τα αντικειμενικά, όποτε τι θα αλλάξει;
Ακόμα πες οτι ο άνθρωπος το κρατάει μονός του το περίπτερο, (είναι μαζόχας) εσύ γιατί να του ζητάς 3 ΙΚΑ;

Γιατί εαν δούλευε έστω υπάλληλος τρείς βάρδιες (λέμε τώρα) θα πλήρωνε και τότε ΙΚΑ επι 3. Υπάρχουν περιπτώσεις ηλιθίων αντικειμενικών αλλά και αντικειμενικών που βγάζουν μάτι, που ειναι χατήρια σε συγκεκριμένες ομάδες. Τα τελευταία είναι περισσότερα δε. Και αυτό γιατί δεν μπορει (βασικά δεν θέλει) να κάνει έλεγχο.

- - - Updated - - -


Γιατι ειναι δεδομενο οτι ενα 24ωρο δεν κρατιεται απο εναν, επισης κατα πασα πιθανοτητα, οπως σε πολλες μικρες επιχειρησεις, δουλευει καποιος ανασφαλιστος, οποτε ενισχυεις το ΙΚΑ με ενα τετοιο μετρο, και διοτι σε τελικη αναλυση δεν βλεπω κανενα κακο στο να νομοθετησεις το υποχρεωτικο 8ωρο.
Αλλαζει το γεγονος οτι μικρες ειχειρησεις τυπου ψιλικα, συνοικιακα ρουχαδικα κτλ, αλλα και πχ. μεγαλη γνωστη αλυσιδα καταστηματων παιχνιδιων, θα παψουν να φερνουν ατιμολοιγητα, μαυρα δηλαδη, και σταδιακα θα εξαφανισεις ολους τους μεσαζοντες διοτι ο μαγαζατορας δεν θα εχει λογο να παρανομησει.

Αρκει να γίνονται δειγματοληπτικοί έλεγχοι. Πχ ένα περίπτερο ή ψιλοκατζίδικο το μήνα σε κάθε νομο, δέκα σε Αθήνα, 5 σε Θεσσαλονίκη. Το μήνα. Με παρακολούθηση επι 24ωρου βάσεως μυστικά. Με διασταυρώσεις στοιχείων. Εφόσον γίνοναι παρατυπίες συστηματικά, και όχι μια δυο μικρές απο ανθρώπινο λάθος (γιατί συμβαίνουν και τέτοια) έλεγχος μέχρι τέταρτης γενεάς, πρόστιμα, μέχρι και κλείσιμο. Ενα χρόνο αυτό, και μετά μείωση του δειγματοληπτικού ελέγχου στο μισό ή και στο ένα τέταρτο αυτού. Ομως τότε όλοι θα φοβούνται και δεν θα τολμά κανείς να παρατυπήσει. Χώρια οι ηλεκτρονικές διασταυρώσεις. Επίσης με τον έλεγχο αυτό θα πιάσουν και τους χονδρέμπορους που δουλεύουν μαύρα, και να τους κλείσουν επίσης μέσα. Οταν πιάσεις χονδρέμπορους, τότε μειώνεται ακόμη περισσότερη η δυνατότητα μαύρων.

Ομως και τότε αυτα τα μέτρα δεν θα πιάσουν εαν παραμείνει ένα τόσο βαρύ φορολογικό καθεστώς. Η' θα πιάσουν εν μέρει. Πρέπει να γίνει σε συνδιασμό με φορολογικές ελαφρύνσεις, μείωση του ΦΠΑ κλπ.

- - - Updated - - -


Για κατσε βρε φιλε. Εγω εχω και δουλευω 20+ χρονια τωρα, καθημερινα 14ωρα και Σαββατα και αρκετες Κυριακες. Γιατι θα πρεπει να με υποχρεωσεις να σου πληρωσω ΙΚΑ, αφου ΔΕΝ απασχολω κανεναν ;


Είτε δουλεύεις ο ίδιος είτε απασχολείς εργαζομένους το ζητούμενο είναι ότι η κάθε ώρα εργασίας υποθετικά αποτιμάται με μια αμοιβή, και μέρος αυτής πρέπει να πηγαίνει στους ασφαλιστικούς φορείς. Εαν έχεις εργαζόμενο, και τον έχεις να δουλεύει 16 ώρες την ημέρα (λέμε τώρα), δουλεύει διπλάσιο, πληρώνεται το διπλάσιο απο ότι εαν δούλευε 8ωρο, και επίσης πρέπει να πληρώνει τα ανάλογα στο ΙΚΑ. Εαν δουλεύεις μόνος σου, επιτηδευματίας, δουλεύεις πολλαπλάσιο χρόνο, βγάζεις πολλαπλάσια χρήματα, πληρώνεις αντίστοιχα πολλαπλάσια στους ασφαλιστικους φορείς. Αρα, και μόνο για την συγκεκριμένη περίπτωση, όπως αναφέρθηκε, δουλεύει ένα περίπτερο επι 4ωρου βάσεως; πρέπει να πληρώνει ΙΚΑ ή ΟΑΕΕ ή ότι άλλο ταμείο είναι τέλος πάντων επι 3. (Για την ακρίβεια παραπάνω επι 3. Ο μήνας ορίζεται σαν 167 ώρες εργασίας, ενώ με 30 ημέρες τον μήνα είναι 720 ώρες και αυτο γιατι το 8ωρο υπολογίζεται και πενθήμερο και όχι κάθε μέρα την εβδομάδα. Χωρίς λοιπόν να βάλουμε υπερωρίες / υπερεργασίες / αργίες και πόσο προσαυξάνουν μισθολογικά πέραν του κανονικού μισθού τις αποδοχές και κατα συνέπεια τις ασφαλιστικές κρατήσεις, ένα περίπτερο 24ωρο που δεν κλείνει ουτε σαββατοκύριακα ουσιαστικά είναι επι 4.3 και όχι 3)

HELL_pegaSOS
14-06-12, 03:04
Ακούγονται κάτι πολύ ωραίες αλλά ανεφάρμοστες ιδέες κι ενώ κάποιες πιο εφαρμόσιμες φαίνονται ελκυστικές δεν λαμβάνουν υπόψιν την ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ διαφθορά των ελεγκτών, οι οποίοι όχι απλά λαδώνονται αλλα συνήθως με κατάχρηση εξουσίας εκβιάζουν κιόλα...

Πόσες μα πόσες μεγαλοεπιχειρήσεις ΄δεχονται έλεγχο και έχουν ενημερωθεί όλοι 1 βδομάδα πριν...
Πόσες μικροεπιχειρήσεις (πχ. εστιατόρια τουριστικών περιοχών) δέχονται έλεγχο ενώ έχει πέσει σύρμα με τηλέφωνα και sms σε όλο το νησί ότι βολτάρουν εφοριακοί σήμερα. "Είναι στο τάδε χωριό", "ετοιμάσου", και στα σχετικά ?
Μόνο όσοι έιναι έξω από το κύκλωμα την πληρώνουν ή όσοι έχουν φάει "καρφωτή" (όταν σπάει η συντεχνιακή αλληλεγγύη)

Ξεχνάτε πολλοί ότι πολλα προβλήματα ξεκινάνε από το ίδιο το κράτος (τους ανώτερους κι ανώτατους εκπροσώπους του).
Πρέπει να υπάρχει ένας επώνυμος χώρος ηλεκτρονικών καταγγελιών από πολίτες για επιχειρήσεις.

Ιδιαίτερα στους τομείς της ψυχαγωγίας, εστίασης, διασκέδασης, τουριστικών υπηρεσιών... Ετσι κι αλλιώς μόνο αυτά "παράγουμε" σε μεγάλο βαθμό και ολίγον από ελαιόλαδο-ροδάκινα.

GetRid
28-06-12, 12:49
Να ποιος έχει τα λεφτά

Ο μύθος της συνεισφοράς της Ναυτιλίας στην ελληνική οικονομία. (http://www.lifo.gr/mag/columns/5036)


Ένα πλοίο 20.000 κόρων, με νόμο του 1975, τον μοναδικό νόμο του ελληνικού κράτους που δεν έχει αλλάξει, πληρώνει φόρο γύρω στα 3.000 ευρώ. Πολύ λιγότερα από ένα περίπτερο. Ο εφοπλιστής δεν πληρώνει τίποτε άλλο.

vagskarm
28-06-12, 13:41
Να ποιος έχει τα λεφτά

Ο μύθος της συνεισφοράς της Ναυτιλίας στην ελληνική οικονομία. (http://www.lifo.gr/mag/columns/5036)

Ναι αλλά άντε να τον πείσεις να πληρώσει παραπάνω φόρο, όταν π.χ. το ένα από τα 2 πρώην κόμματα εξουσίας, σκέφτεται να διαλυθεί και να επανασυσταθεί με άλλο όνομα, κι έτσι να απαλλαγεί των χρεών του ύψους άνω των 100 εκατομμυρίων.

Μήπως να το κάνω κι εγώ ? να αλλάξω το όνομά μου ? θα απαλλαγώ από το στεγαστικό μου ?

Κατά την ταπεινή μου άποψη, μόνον όταν καταργηθούν τα κόμματα που υπήρχαν εδώ και 40 χρόνια, και φτιαχτούν νέα, απαλλαγμένα από τα κόμπλεξ του εμφυλίου, καθώς και από τον κάθε τυχάρπαστο της προγούμενης 40ετίας που πήγαινε σε όποιο κόμμα θεωρούσε ότι θα φάει χρήμα, όπως και τους ψηφοφόρους που ψήφισαν ελέω ρουσφετιού (αφαίρεη πολιτικών δικαιωμάτων), μόνον και μόνο τότε μπορούμε να αρχίσουμε να συζητούμε για ανάπτυξη.

Hik
28-06-12, 13:49
Να ποιος έχει τα λεφτά

Ο μύθος της συνεισφοράς της Ναυτιλίας στην ελληνική οικονομία. (http://www.lifo.gr/mag/columns/5036)

Δηλαδή θα προτιμούσε ο κ. Βαξεβάνης να φορολογηθούν, και την επόμενη μέρα να μην είχαμε καθόλου εφοπλιστές; Η λογική του είναι ότι καλύτερα 50% φόρο σε 0 κέρδη παρά 0.1% σε Χ κέρδη, γιατί ουτοσιάλλως το 0.1% είναι ψίχουλα. Έξυπνο νομίζω.

Μέχρι και οι πέτρες το ξέρουν ότι οι εφοπλιστές δεν φορολογούνται καθόλου και όλες οι εταιρείες ήδη βρίσκονται σε άλλες χώρες (aka offshore). Αυτά που κερδίζει το Ελληνικό Κράτος είναι έμμεσα και αφορούν συνάλλαγμα, επενδύσεις σε άλλους τομείς (aka costa navarino κτλ), εισφορές από υπαλλήλους που απασχολούν (ναι δεν είναι όλοι νιγηριανοί) και φυσικά το σημαντικότερο από όλα το οποίο μονίμως δεν αντιλαμβανόμαστε όλες τις υπόλοιπες εταιρείες που δραστηριοποιούνται στο κλάδο της ναυτιλίας (που είναι χιλιάδες σε αριθμό) καi φορολούνται, απασχολούν υπαλλήλους, παράγουν κέρδη.

Στο τελευταίο είναι αντίστοιχο με αυτούς που χαίρονται που φεύγει το Carrefour γιατί είναι γαλλική εταιρεία. Είναι ενδεικτικό της τόσο στενόμυαλης λογικής που μας διακατέχει.

29gk
28-06-12, 13:56
Στο τελευταίο είναι αντίστοιχο με αυτούς που χαίρονται που φεύγει το Carrefour γιατί είναι γαλλική εταιρεία. Είναι ενδεικτικό της τόσο στενόμυαλης λογικής που μας διακατέχει.

Για τα προηγουμενα δεν θα διαφωνουσα αλλα για αυτο το τελευταιο θα ηθελα να σε ρωτησω να μας πεις πως και με ποιους τροπους εχει βοηθησει μια επιχειρηση σαν το Carrefour την ελληνικη οικονομια μακροπροθεσμα και εαν ειδικα, και παρακαλω προσοχη στο ειδικα, εαν ειδικα λοιπον η φυγη του Carrefour αποτελει ζημια για τον τοπο.

GetRid
28-06-12, 14:16
Δηλαδή θα προτιμούσε ο κ. Βαξεβάνης να φορολογηθούν, και την επόμενη μέρα να μην είχαμε καθόλου εφοπλιστές; Η λογική του είναι ότι καλύτερα 50% φόρο σε 0 κέρδη παρά 0.1% σε Χ κέρδη, γιατί ουτοσιάλλως το 0.1% είναι ψίχουλα. Έξυπνο νομίζω.

Μέχρι και οι πέτρες το ξέρουν ότι οι εφοπλιστές δεν φορολογούνται καθόλου και όλες οι εταιρείες ήδη βρίσκονται σε άλλες χώρες (aka offshore). Αυτά που κερδίζει το Ελληνικό Κράτος είναι έμμεσα και αφορούν συνάλλαγμα, επενδύσεις σε άλλους τομείς (aka costa navarino κτλ), εισφορές από υπαλλήλους που απασχολούν (ναι δεν είναι όλοι νιγηριανοί) και φυσικά το σημαντικότερο από όλα το οποίο μονίμως δεν αντιλαμβανόμαστε όλες τις υπόλοιπες εταιρείες που δραστηριοποιούνται στο κλάδο της ναυτιλίας (που είναι χιλιάδες σε αριθμό) καi φορολούνται, απασχολούν υπαλλήλους, παράγουν κέρδη.

Στο τελευταίο είναι αντίστοιχο με αυτούς που χαίρονται που φεύγει το Carrefour γιατί είναι γαλλική εταιρεία. Είναι ενδεικτικό της τόσο στενόμυαλης λογικής που μας διακατέχει.

---->


[...] η ελληνική σημαία δίνει στα πλοία που την έχουν μια σειρά από πλεονεκτήματα. Το ελληνικό κράτος διαπραγματεύεται στην Ευρώπη υπέρ των εφοπλιστών και οποιαδήποτε προβλήματα στο εξωτερικό αντιμετωπίζονται από ένα εκτεταμένο δίκτυο ακολούθων στις πρεσβείες που έχει γίνει και διατηρείται μόνο γι’ αυτόν το σκοπό. Το δε επιχείρημα πως τα πλοία ελληνικής σημαίας έχουν ελληνικά πληρώματα είναι ένας ακόμη μύθος. Πέντε Έλληνες ναυτικοί είναι ο επιβαλλόμενος αριθμός Ελλήνων ναυτικών για το καθένα από τα 800 πλοία. Σε αντάλλαγμα, οι κιμπάρηδες, στα περιοδικά lifestyle και μόνο, εφοπλιστές δίνουν στο ελληνικό κράτος, με βάση τον προϋπολογισμό, 12 εκατομμύρια ευρώ για τα πλοία και 280 εκατομμύρια για όλες τις ναυτιλιακές τους δραστηριότητες. Λιγότερα δηλαδή από το Μπραχάμι.

Το επιχείρημα ότι θα σηκωθούν και θα φύγουν, αναπαράγεται από αυτούς που υπηρετούν τα συμφέροντα των εφοπλιστών και μπάζει από παντού. Αν σσηκωθούν και φύγουν, όπως με περίσσο θράσος απειλούν, ποιο κράτος θα προασπίζει τα συμφέροντα τους, όπως έγινε πχ στην περίπτωση με τα μονοπύθμενα? Τα νησιά Καϊμάν?

Σταματήστε να αναπαράγετε τα επιχειρήματα που μόνο τα συμεροντα μιας μικροσκοπικής κάστας εξυπηρετούν. Οσό το κάνετε, τόσο θα παραμένετε φτωχοί και αυτή η κάστα θα πίνει στην υγεία σας.


ΥΓ
Χαράτσι πλήρωσες? Αν ναι μπράβο. Να ξέρεις όμως ότι οι εφοπλιστές απαλάχθηκαν και από αυτό. Μαζί με την εκκλησία βεβαίως.

Hik
28-06-12, 14:19
Για τα προηγουμενα δεν θα διαφωνουσα αλλα για αυτο το τελευταιο θα ηθελα να σε ρωτησω να μας πεις πως και με ποιους τροπους εχει βοηθησει μια επιχειρηση σαν το Carrefour την ελληνικη οικονομια μακροπροθεσμα και εαν ειδικα, και παρακαλω προσοχη στο ειδικα, εαν ειδικα λοιπον η φυγη του Carrefour αποτελει ζημια για τον τοπο.

Όταν ένας επενδυτής αποσύρεται ναι είναι ζημία και μεσοπρόθεσμα αλλά και μακροπρόθεσμα.

Ο πρώτος λόγος (που και αυτό το συνδύασα με τη ναυτιλία προηγουμένως) είναι ότι πλήττονται άμεσα οι ελληνικές επιχειρήσεις που ζούνε από το Carrefour. Από τους προμηθευτές, αυτόν που παράγει τις σακούλες, μέχρι και τον υδραυλικό ξεβουλώνει τους μπιντέδες. Σε παραπέμπω σε αντίστοιχο thread που έχει ανοίξει σε συγγενικό forum (http://www.insomnia.gr/topic/449581-%cf%86%ce%b5%cf%85%ce%b3%ce%bf%cf%85%ce%bd-%cf%84%ce%b1-carrefour-%ce%b1%cf%80%ce%bf-%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%b1%ce%b4%ce%b1/page__view__findpost__p__4808121) όπου παραθέτει συνοπτικά τα προϊόντα carrefour discount από ποιους προμηθευτές είναι.

Ο δεύτερος φυσικά λόγος είναι ότι ο έτερος μέτοχος δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσει όλα τα καταστήματα. Θα πέσει κλείσιμο και συγχώνευση σύννεφο.

29gk
28-06-12, 14:37
Όταν ένας επενδυτής αποσύρεται ναι είναι ζημία και μεσοπρόθεσμα αλλά και μακροπρόθεσμα.

Ο πρώτος λόγος (που και αυτό το συνδύασα με τη ναυτιλία προηγουμένως) είναι ότι πλήττονται άμεσα οι ελληνικές επιχειρήσεις που ζούνε από το Carrefour. Από τους προμηθευτές, αυτόν που παράγει τις σακούλες, μέχρι και τον υδραυλικό ξεβουλώνει τους μπιντέδες. Σε παραπέμπω σε αντίστοιχο thread που έχει ανοίξει σε συγγενικό forum (http://www.insomnia.gr/topic/449581-%cf%86%ce%b5%cf%85%ce%b3%ce%bf%cf%85%ce%bd-%cf%84%ce%b1-carrefour-%ce%b1%cf%80%ce%bf-%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%b1%ce%b4%ce%b1/page__view__findpost__p__4808121) όπου παραθέτει συνοπτικά τα προϊόντα carrefour discount από ποιους προμηθευτές είναι.

Ο δεύτερος φυσικά λόγος είναι ότι ο έτερος μέτοχος δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσει όλα τα καταστήματα. Θα πέσει κλείσιμο και συγχώνευση σύννεφο.

Δεν απαντησες ομως.

Στο πρωτο ερωτημα λες κατι που και σωστο να ειναι θεωρητικα στην πραξη δεν συμβαινει, καθως η εννοια "επενδυση" εχει τελικα στην Ελλαδα πολλες μεταφρασεις, ενω στο ειδικα για το Carrefour δεν λες απολυτως τιποτα. Αναφερεις προμηθευτες και ορθα, αλλα πριν το συγκεκριμενο καταστημα αυτοι ηδη δουλευαν και μαλιστα οι κλαδοι που δραστηριοποιουνταν ειχαν και μεγαλυτερο ανταγωνισμο αρα και θεσεις εργασιας οπως και φορολογια.

zillion
28-06-12, 14:37
Όταν ένας επενδυτής αποσύρεται ναι είναι ζημία και μεσοπρόθεσμα αλλά και μακροπρόθεσμα.

Ο πρώτος λόγος (που και αυτό το συνδύασα με τη ναυτιλία προηγουμένως) είναι ότι πλήττονται άμεσα οι ελληνικές επιχειρήσεις που ζούνε από το Carrefour. Από τους προμηθευτές, αυτόν που παράγει τις σακούλες, μέχρι και τον υδραυλικό ξεβουλώνει τους μπιντέδες. Σε παραπέμπω σε αντίστοιχο thread που έχει ανοίξει σε συγγενικό forum (http://www.insomnia.gr/topic/449581-%cf%86%ce%b5%cf%85%ce%b3%ce%bf%cf%85%ce%bd-%cf%84%ce%b1-carrefour-%ce%b1%cf%80%ce%bf-%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%b1%ce%b4%ce%b1/page__view__findpost__p__4808121) όπου παραθέτει συνοπτικά τα προϊόντα carrefour discount από ποιους προμηθευτές είναι.

Δλδ. τώρα που έφυγε η Carrefour δεν θα υπάρχει πια ζήτηση για τα λουκανοπιτάκια Κανάκη, τις φρυγανιές Elite, τα παγωτά KRI KRI κοκ.



Ο δεύτερος φυσικά λόγος είναι ότι ο έτερος μέτοχος δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσει όλα τα καταστήματα. Θα πέσει κλείσιμο και συγχώνευση σύννεφο.

Μα αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που έφυγε. Θα έμενε μόνο εάν έκλεινε καταστήματα, γινόταν συγχώνευση και απολύονταν κόσμος. Θα τα κάνει τώρα ο έτερος μέτοχος.

Hik
28-06-12, 15:30
---->



Το επιχείρημα ότι θα σηκωθούν και θα φύγουν, αναπαράγεται από αυτούς που υπηρετούν τα συμφέροντα των εφοπλιστών και μπάζει από παντού. Αν σσηκωθούν και φύγουν, όπως με περίσσο θράσος απειλούν, ποιο κράτος θα προασπίζει τα συμφέροντα τους, όπως έγινε πχ στην περίπτωση με τα μονοπύθμενα? Τα νησιά Καϊμάν?

Σταματήστε να αναπαράγετε τα επιχειρήματα που μόνο τα συμεροντα μιας μικροσκοπικής κάστας εξυπηρετούν. Οσό το κάνετε, τόσο θα παραμένετε φτωχοί και αυτή η κάστα θα πίνει στην υγεία σας.


ΥΓ
Χαράτσι πλήρωσες? Αν ναι μπράβο. Να ξέρεις όμως ότι οι εφοπλιστές απαλάχθηκαν και από αυτό. Μαζί με την εκκλησία βεβαίως.

Το επιχείρημα ότι θα σηκωθούν και θα φύγουν δεν ισχύει, γιατί δεν ήταν ποτέ εδώ :twisted:

Μην ανησυχείς, πιστεύω υπάρχουν αρκετές χώρες που κάνουν ΚΡΑ για να προασπίσουν τα συμφέροντα των εφοπλιστών, ακόμα και τα μισοπύθμενα.

ΥΓ 1: Και χαράτσι πλήρωσα, και τέλος επιτηδεύματος πλήρωσα, και επίσης μην σου πω πόσα πλήρωσα ΟΑΕΕ/ΙΚΑ κ.τ.λ.
ΥΓ 2: Την εκκλησία προτείνω να τη φορολογήσουν 90%, μπας και αποφασίσει να μετακομίσει offshore επιτέλους :whistle:

- - - Updated - - -


Δεν απαντησες ομως.

Στο πρωτο ερωτημα λες κατι που και σωστο να ειναι θεωρητικα στην πραξη δεν συμβαινει, καθως η εννοια "επενδυση" εχει τελικα στην Ελλαδα πολλες μεταφρασεις, ενω στο ειδικα για το Carrefour δεν λες απολυτως τιποτα. Αναφερεις προμηθευτες και ορθα, αλλα πριν το συγκεκριμενο καταστημα αυτοι ηδη δουλευαν και μαλιστα οι κλαδοι που δραστηριοποιουνταν ειχαν και μεγαλυτερο ανταγωνισμο αρα και θεσεις εργασιας οπως και φορολογια.

Από τη στιγμή που ο ένας μέτοχος αποσύρει την επένδυσή του, άρα αποφασίζει να αποσύρει τα κεφάλαια του εντελώς από την επιχείρηση που ονομάζεται Carrefour και αγοράζει λουκανικοπιτάκια Κανάκη θεωρείς ότι ο Κανάκης, που οριακά την βγάζει, δεν θα επηρεαστεί;

Και ok θεώρησε ότι ο Κανάκης είναι καπιτάλας και οι πωλήσεις λουκανικοπιτακίων θα μείνουν σταθερές γιατί έχει και άλλα κανάλια διανομής. Το μικρό ψάρι, ο υδραυλικός που ανέφερα πριν, δεν θα επηρεαστεί;

- - - Updated - - -


Δλδ. τώρα που έφυγε η Carrefour δεν θα υπάρχει πια ζήτηση για τα λουκανοπιτάκια Κανάκη, τις φρυγανιές Elite, τα παγωτά KRI KRI κοκ.


Όταν ο μεγαλύτερος σου πελάτης έχει μείωση τζίρου λουκανοπιτακίων, εσύ συνεχίζεις να είσαι ατάραχος;

Όλες αυτές οι εταιρείες είναι χαζές που πουλάγανε το ίδιο προϊόν 50% κάτω από το δικό τους branded; Προφανώς και τους σύμφερε η ύπαρξη και του Carrefour που έχει έτοιμο δίκτυο διανομής σε όλη την Ελλάδα.



Μα αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που έφυγε. Θα έμενε μόνο εάν έκλεινε καταστήματα, γινόταν συγχώνευση και απολύονταν κόσμος. Θα τα κάνει τώρα ο έτερος μέτοχος.

Οπότε το ίσως να έκλεινε κάποια καταστήματα είναι το ίδιο με το να αποσυρθεί; Και εν πάση περιπτώσει χαιρόμαστε για αυτό;

ΥΓ. Για να βάλω και λίγο λάδι στη φωτιά, από ότι φαίνεται συμβαίνει ακριβώς ότι είχαν προβλέψει οι προφήτες στην Ελλάδα. Μας ξεπουλάνε για ένα κομμάτι ψωμί. Λείπει ο αγοραστής όμως. :twisted:

29gk
28-06-12, 15:51
@Hik

Προσπαθωντας να ειμαι σαφης θα σε κουρασω, επαναλαμβανοντας ην ερωτηση.

Επενδυσεις ή καλυτερα τοποθετησεις στην ελληνικη αγορα του τυπου Καρφουρ θεωρεις πως εχουν συνεισφερει θετικα ή αρνητικα ; Μεσοπροθεσμα, μακροπροθεσμα, στον τομεα της ανεργιας, της φορολογιας και των εσοδων του κρατους, στην ανταγωνιστικοτητα, στην ποιοτητα υπηρεσιων και προιοντων και γενικα στην καλη υγεια της αγορας ;

Ειδικα η επιχειρηση του Καρφουρ, επεδειξε καλο ιστορικο κατα την δραστηριοποιηση της στην ελληνικη αγορα εως και σημερα που αποχωρει ;

Αναφερεις ενα παραδειγμα, αυτο του Κανακη που προσωπικα δεν γνωριζω, αναφεροντας την κρισιμη κατασταση του ηδη και τον σοβαρο αντικτυπο που θα εχει η αποχωρηση αυτου του πελατη του, αλλα μενεις στο σημερα και αυστηρα στο τωρα χωρις να αναφερεις καθολου, σε ενα νημα που θυμιζω πως ασχολειται με την αναπτυξη, το ποσους πελατες ειχε ο Κανακης ΠΡΙΝ εισελθει η Καρφουρ, τα μεγεθη του και τις διαφορες αλλες λεπτομερειες της πορειας της εταιρειας.

Σχολιαζεις πικρα το κλεισιμο της Καρφουρ την ωρα που η ιδια και μονη της αποχωρει, αλλα με τροπο που παραπεμπει στην Πιρελλι της δεκαετιας του '90 στην Πατρα. Διαφορετικες περιπτωσεις, δεν νομιζεις ;

Οβελίξ
28-06-12, 16:08
Η αγορά προϊόντων ιδιωτικής ετικέτας αντιπροσωπεύει το 20% του τζίρου των σούπερ μάρκετ.
(πηγή (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_1_13/04/2012_478955))

Με δεδομένο ότι αυτά τα προϊόντα είναι από 20% έως και 50% φθηνότερα από τα «επώνυμα», εύκολα συμπεραίνουμε ότι το 20% του τζίρου δεν είναι 20% και σε «κομμάτια» που πουλήθηκαν, είναι περισσότερα.

Συνεπώς, ναι, οι παραγωγοί και προμηθευτές των προϊόντων που πουλούσε το Καρφούρ φυσικά και θα πληγούν από την αποχώρησή του. Συγκρίσεις με την εποχή πριν έρθει το Καρφούρ (ως Contintent) στην Ελλάδα δεν μπορούν να γίνουν με ασφάλεια, πάνε πια 20 χρόνια και η αγορά έχει μεταμορφωθεί εντελώς.

Τώρα αν συνολικά η παρουσία πολυεθνικών ομίλων (IKEA, Carrefour, Lidl κλπ) ωφελεί ή όχι την Ελλάδα, είναι κάτι που δεν έχει απαντηθεί ακόμα. Από τη μία το ΙΚΕΑ «σκοτώνει» τον επιπλά αλλά βοηθά τον φοιτητή να φτιάξει ένα σπίτι με τα μισά λεφτά. Και τα άλλα μισά στην κατανάλωση θα πάνε, δεν θα χαθούν. Άρα δεν είναι μόνο όφελος ή μόνο ζημιά, είναι μια ζυγαριά που επηρεάζεται από ένα σωρό παράγοντες, δύσκολο να μετρηθούν.

Δεν ξέρω αν με την αποχώρηση του Carrefour πάρουν ανάσα άλλες επιχειρήσεις του λιανεμπορίου. Δεν έχει μείνει και πολύς τζίρος να μοιραστεί πια.

zillion
28-06-12, 16:13
Όταν ο μεγαλύτερος σου πελάτης έχει μείωση τζίρου λουκανοπιτακίων, εσύ συνεχίζεις να είσαι ατάραχος;

Και τι σχέση έχει αυτό με την Carrefour; Ασφαλώς και θα υπάρχει μείωση της ζήτησης σε όλη την αγορά εν καιρό κρίσεως όποιος και να διευθύνει το κατάστημα, είτε είναι η Carrefour, είτε κάποιος εγχώριος, είτε είναι εξωγήινοι. Όπου υπάρχει ζήτηση θα βρεθεί και κάποιος να την καλύψει.



Όλες αυτές οι εταιρείες είναι χαζές που πουλάγανε το ίδιο προϊόν 50% κάτω από το δικό τους branded; Προφανώς και τους σύμφερε η ύπαρξη και του Carrefour που έχει έτοιμο δίκτυο διανομής σε όλη την Ελλάδα.

Αλήθεια; Μήπως η Carrefour βρήκε το έτοιμο δίκτυο διανομής και το απλά το πήρε;




Οπότε το ίσως να έκλεινε κάποια καταστήματα είναι το ίδιο με το να αποσυρθεί; Και εν πάση περιπτώσει χαιρόμαστε για αυτό;

Ούτε με χαροποιεί ούτε λυπάμαι για αυτό. Σε τελική ανάλυση είναι παντελώς αδιάφορο για τον καταναλωτή, τους εργαζόμενους και λόγω της ελεύθερης οικονομίας του τύπου "μπάτε σκύλοι αλέστε" για το κράτος.

maik
28-06-12, 17:40
Η αγορά προϊόντων ιδιωτικής ετικέτας αντιπροσωπεύει το 20% του τζίρου των σούπερ μάρκετ.


Τι ακριβως ειναι τα προιοντα ιδιωτικης ετικετας;
Ειναι προιοντα ενος ανωνυμου παραγωγου που δεν θα ειχαν τυχη αν προοθουνταν με το ονομα του
ή ειναι απλα "μεταμφιεσμενα" προιοντα μεγαλων εταιριων που δεν θελουν να χαλασουν το image πουλοντας φθηνοτερα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.