PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

raspoutiv
28-08-12, 00:37
Αν υπολογίσεις 5-6% πληθωρισμό με δραχμή (στην καλύτερη) μια χαρά είναι τα 1,2€
imho, όποιος είναι νόμιμος και προβλεπόμενος, δεν μπορεί να τσακιστεί από κανέναν έλεγχο και κανένα ΣΔΟΕ. ...νομίζω ίσως.

με 5-6% πληθωρισμό θα χες και τις ανάλογες αυξήσεις
ένας μισθός των 600€ αντιστοιχεί κοντά σε 200'000δρχ. πόσο μισθό έπαιρνε τότε ένας πρωτοδιορισμένος; ίσως κάτι λιγότερο. δες με τι διαφορά τιμών. 1/3!
αν συνυπολογίσουμε πως τότε έβρισκε κάποιος δουλειά ενώ τώρα πρέπει να βάλει μπάρμπα και αν, απλά βλέπουμε το δράμα του 2012 σε σχέση με το "μίζερο" παρελθόν του 2001 της δραχμής

ακολουθούν ερωταπαντήσεις που ίσως σε βοηθήσουν

που πήγαιναν όλες οι αυξήσεις των μισθών τόσα χρόνια; σε προϊόντα αυξημένου κοστολογίου
παίρναμε περισσότερα προϊόντα; όχι ή έστω ελάχιστα ως προς την εποχή της δραχμής και μόνο για λίγο
που πήγαινε δλδ ο μεγάλος δανεισμός; σε αυξήσεις δίχως αντίκρισμα για τη μάζα και σε ωραιότατες μίζες μέσω υπερκοστολογήσεων και πλιάτσικου για τους αρμόδιους
γιατί δε σταμάταγε αυτός ο χορός των αυξήσεων στα πάντα, με τελικό αποτέλεσμα το τεράστιο χρέος; γιατί κάποιοι κέρδιζαν κερδίζουν και θα κερδίζουν από αυτό.
ο κόσμος γιατί δεν αντιδρούσε; επειδή δεν ήξερε την αλήθεια και ούτε τον ένοιαζε και να τη μάθει. του λεγαν πως είναι ευρωπαϊκά λεφτά που τρώει, όπως τώρα του λεν πως από ευρωπαϊκό χρήμα τρώει

φταίει το € για όλα αυτά; σε μεγάλο βαθμό ναι
πρέπει να το αφήσουμε; όχι απαραίτητα



Χεστήκανε οι ταβερνιάριδες (και για την ακρίβεια, όλοι) των τουριστικών θερέτρων, που πήγε ο ΦΠΑ στο 23%. Και 63% να το πάνε, αδιάφορο. Αφου δεν κόβουν αποδείξεις! Αρα;
Για την ακρίβεια, νομίζω ότι τώρα, πουθενά πλέον δεν κόβουν αποδείξεις. Εκτός απο σούπερ μάρκετ.

αν δεν κόψουν αποδείξεις, το ΣΔΟΕ καραδοκεί. κι αν τη γλυτώσουν φέτος, κάποια στιγμή δε θα τη γλυτώσουν, εκτός κι αν έχουν κανα βουλευτή/υπουργό που καθαρίζει
και το πρόβλημα δεν είναι η φοροδιαφυγή των μικροαπατεώνων, η οποία αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα με λίγη βούληση, αλλά η νόμιμη φοροαπαλλαγή των μεγαλοκαρχαριών
δε θα σωθούμε αν οι περιπτεράδες βαράνε και την τσίχλα. αν κόψουν όμως το λαθρεμπόριο καυσίμων κάπως καλύτερα αλλά πάλι δε σωζώμαστε
χρειαζόμαστε εγχώρια παραγωγή για αύξηση του ΑΕΠ και τπτ άλλο

ας έρθει 1 εφοπλιστής μια φορά, κι αντί να ανοίξει κανάλι ή εφημερίδα για να παίρνει δουλειές από το δημόσιο, να κάνει 1 φάμπρικα. έστω στο χωριό του
όχι για να βγάλει το μέγιστο κέρδος, αυτό θα το χε αν την έκανε στη Βουλγαρία, αλλά για να δώσει δουλειά στους χωριανούς του. βγάζει από αλλού στο κάτω κάτω
όχι άλλες πλατείες, και βρύσες και έργα μόνο για να μνημονεύουν τα σχωριανά τους. να κάνουν κάτι για να προσφέρουν.

αλλά που; μόνο να παίρνουν ξέρουν. και από τα ΜΜΕ τους μας λένε πως φταίει ο υδραυλικός που δε δίνει απόδειξη, αλλά σου κόβει το ΦΠΑ.

από την Πόλη έρχομαι...

nfotis
28-08-12, 11:41
Να προσθέσω κι άλλο ένα data point
(πηγή: http://spirospero.gr/index.php/politiki/16419-giati-efagan-ton-dioti-apo-to-sdoe )



Γιατί έφαγαν τον Διώτη από το ΣΔΟΕ

26 Αυγούστου 2012 | 18:18. Πολιτική

Σάλο προκάλεσαν τα "καρφιά" του πρώην επικεφαλή του ΣΔΟΕ Ιωάννη Διώτη, στη συνέντευξη που παραχώρησε στην εφημερίδα "Το Βήμα", ανοίγοντας νέες πληγές στο πολιτικό σύστημα της χώρας. Μεταξύ άλλων, ομολόγησε ότι είχε βάλει στο στόχαστρο 9 νυν βουλευτές για υποθέσεις που αφορούσαν σε ξέπλυμα «μαύρου πολιτικού χρήματος».

Ειδικότερα, είχε ζητήσει εδώ και τρεις μήνες, όπως λέει στην εφημερίδα, να ανοίξουν οι λογαριασμοί δύο πρώην υπουργών, δύο πρώην βουλευτών και πέντε νυν βουλευτών, ανάμεσά τους και μια βουλευτής για την οποία υπήρχαν καταγγελίες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο κ. Διώτης εκπαραθυρώθηκε ενώ βρισκόταν σε σύσκεψη με τον υπουργό Οικονομικών, Γιάννη Στουρνάρα, και λάμβανε οδηγίες για την πάταξη της φοροδιαφυγής. Έμαθε τα νέα της αντικατάστασής του από την γραμματέα του, που το άκουσε στις... ειδήσεις. Αντικαταστάτης του ορίστηκε ο εφοριακός Στέλιος Στασινόπουλος από τη Μεσσηνία,(ήταν επί σειρά ετών στο πολιτικό γραφείο του Αντώνη Σαμαρά στη Μεσσηνία), ο οποίος έχει ήδη στα χέρια του CD με 400 golden boys...

Επίσης αναφέρθηκε στα λαθραία τσιγάρα και στους μεγαλοφοροφυγάδες:

Ο κ. Διώτης θεωρούσε ότι η υπηρεσία του μπορούσε να φέρει πολύ καλύτερα αποτελέσματα και να έχει αποφασιστικό ρόλο στη μάχη κατά της φοροδιαφυγής σε κρίσιμους τομείς όπως το λαθρεμπόριο τσιγάρων και πετρελαίου, οι έλεγχοι στα σκάφη και τα καύσιμα καθώς και οι μεγάλες φορολογικές υποθέσεις άνω των 300.000 ευρώ. Γι' αυτό το λόγο ζητούσε συνεχώς από τους προϊσταμένους του να στελεχωθεί το ΣΔΟΕ με περισσότερους υπαλλήλους. Οι διαδικασίες μάλιστα είχαν ξεκινήσει κάποια στιγμή αλλά δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ. Όπως λέει χαρακτηριστικά, ζητούσε 120 υπαλλήλους και είχε ζητήσει να εκδηλώσουν οι ίδιοι οι υπάλληλοι του υπουργείου Οικονομικών αν ενδιαφέρονται να εργαστούν για το ΣΔΟΕ. Παρουσιάστηκε ενδιαφέρον από 200 υπαλλήλους, αλλά οι διαδικασίες πάγωσαν χωρίς δικαιολογία.

Αντίστοιχη εξέλιξη είχε και το αίτημα του για αύξηση των «Ράμπο του ΣΔΟΕ» που ασχολούνται με την πάταξη της φοροδιαφυγής. Ζήτησε να μετακινηθούν 20 υπάλληλοι που κρίθηκαν ανεπαρκείς στο έργο τους, σε άλλες υπηρεσίες και να αποσπαστούν στο ΣΔΟΕ 30 φρέσκοι και πιο αδιάφθοροι υπάλληλοι. Και πάλι όμως δεν έγινε τίποτε.

Όπως λέει ο κ. Διώτης «η φοροδιαφυγή ζει και βασιλεύει», σε τομείς όπως το πετρέλαιο και τα τσιγάρα. Γι' αυτό ζητούσε την ενίσχυση του προσωπικού του ΣΔΟΕ και γι' αυτό είχε φτάσει να κάνει συμφωνία με πολυεθνική καπνοβιομηχανία για την προμήθεια -με συγχρηματοδότηση- ενός ειδικού σκάνερ αξίας 1,5 εκατ. ευρώ το οποίο μπορεί να εντοπίζει τα λαθραία τσιγάρα. «Δεν γνωρίζω τι απέγινε η συμφωνία» αναφέρει και σημειώνει ότι τα διαφυγόντα κέρδη από τους φόρους στα τσιγάρα ανέρχονται σε «πολλά δισεκατομμύρια, αν και το ακριβές ποσό είναι απροσδιόριστο».

Όσον αφορά δεν τις μεγάλες φορολογικές υποθέσεις (άνω των 300.000 ευρώ), είχε πει στην τελευταία συνάντηση με το οικονομικό επιτελείο ότι εκκρεμούν 1006 υποθέσεις, οι οποίες θα μπορούσαν να διεκπεραιωθούν ταχύτατα αν ενισχυόταν το ΣΔΟΕ με προσωπικό. Μέσα σε ένα με δύο μήνες «θα υπήρχε άμεση απόδοση εμβασμάτων δύο ή τριών εκατ. ευρώ» είχε τονίσει.

Μήπως λοιπόν η εκπαραθύρωση του κ.Διώτη δεν είναι και πολύ τυχαία? Μήπως δεν σύμφερε κάποιους γιατί φοβόντουσαν μην βγούνε στον "αέρα" βαριά πολιτικά ονόματα; Και πόσο τυχαία είναι η αντικατάστασή του από τον κ.Στασινόπουλο στενό συνεργάτη του Πρωθυπουργού;

raspoutiv
28-08-12, 11:51
Φώτη, το Διώτη τον φάγανε για να μπει ο Καλαματιανός

αφού ξέρεις πως ο Σαμαράς δεν είναι τόσο αχάριστος όσο νομίζει ο Μητσοτάκης. όσους τον στηρίζουν τους ανταμοίβει. 1ος ευνοημένος του ο Αβραμόπουλος ο καγκελάκιας, τελευταία η Μέρκελ η καγκελάριος
ε, οι Καλαματιανοί του φίλοι τρώνε όλοι με χρυσά κουτάλια καιρό τώρα ;)

vagskarm
28-08-12, 15:14
Ενώ ο Ολλανδός πρωθυπουργός είπε: «Η Ολλανδία έχει χτυπηθεί πολλές φορές από την κρίση χρέους και η λύση ήταν η μείωση των φόρων, η εξυγίανση των οικονομικών της κυβέρνησης και η δημιουργία χώρου για ανάπτυξη».

Ο Ελληνας: "πρέπει να τρέξουμε και τρέχουμε" (μέχρι στιγμής μόνο κόβοντας συντάξεις και μισθούς, και ανεβάζοντας φόρους)

Πάρτο αυγό και κούρευτο

Περιμένετε ανάπτυξη ακόμη ?

Rebel Scum
28-08-12, 15:23
imho, όποιος είναι νόμιμος και προβλεπόμενος, δεν μπορεί να τσακιστεί από κανέναν έλεγχο και κανένα ΣΔΟΕ. ...νομίζω ίσως.

Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό.

Οι νόμοι είναι όπως λέει ο no_logο τόσο περίπλοκοι και δαιδαλώδεις που είναι σχεδόν απίθανο να μη βρεθεί κάτι σε έλεγχο. Έχω πετύχει περιπτώσεις που τα παραπτώματα ήταν καθαρά τυπικά (χωρίς δηλαδή οικονομικό όφελος του παραβάτη) και το πρόστιμο ήταν από εκατοντάδες μέχρι χιλιάδες ευρώ.

Οι λόγοι βέβαια που το σύστημα είναι έτσι έχουν να κάνουν και με πρόθεση (για να διαιωνίζεται η συναλλαγή και να γλυτώνουν οι ενταγμένοι....ή να ενταχθούν και οι υπόλοιποι) αλλά και με το ανίκανο κράτος που με κοπτοραπτική πάει να βουλώσει τρύπες ή να πιάσει τη φοροδιαφυγή.

29gk
28-08-12, 15:32
Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό.

Οι νόμοι είναι όπως λέει ο no_logο τόσο περίπλοκοι και δαιδαλώδεις που είναι σχεδόν απίθανο να μη βρεθεί κάτι σε έλεγχο. Έχω πετύχει περιπτώσεις που τα παραπτώματα ήταν καθαρά τυπικά (χωρίς δηλαδή οικονομικό όφελος του παραβάτη) και το πρόστιμο ήταν από εκατοντάδες μέχρι χιλιάδες ευρώ.

Οι λόγοι βέβαια που το σύστημα είναι έτσι έχουν να κάνουν και με πρόθεση (για να διαιωνίζεται η συναλλαγή και να γλυτώνουν οι ενταγμένοι....ή να ενταχθούν και οι υπόλοιποι) αλλά και με το ανίκανο κράτος που με κοπτοραπτική πάει να βουλώσει τρύπες ή να πιάσει τη φοροδιαφυγή.

Aλλα και για να επιβεβαιωνεται ο ρολος αλλα και η χρηση του ΣΔΟΕ ως τους πραιτωριανους της εκαστοτε κυβερνησης. Οποιος αντιδρα εν ολιγοιςκαι δεν ειναι αμεσα ελεγχομενος δημοσιος υπαλληλος, δεχεται μια επισκεψη στον χωρο του δια υποθεσιν του. Πολλες αλλωστε οι περιπτωσεις οπου ο κυριος Παγκαλος εξεφρασε ανοικτα τετοιου ειδους απειλες ( ;;; ).

agrelaphon
28-08-12, 16:50
Kαλά, ας κόψουν και καμιά απόδειξη η μαγαζάτορες ΧΩΡΙΣ να τη ζητήσουμε πρώτα και τα ξαναλαίμαι :oneup:

HRC2360
29-08-12, 16:17
Το "δεν παιρνω κομματικη θεση" και "ειμαι ουδετερος" ειναι η πλεον συνηθισμενη (αλλα και τελειως αποτυχημενη) δικαιολογια για αυτους που εκφραζουν τις πλεον ακραιες αντικοινωνικες θεσεις.


Ναι ε?Ετσι μπορει να ειναι αν ετσι νομιζεις.
Συγνωμη που θα σου το χαλασω,αλλα να σε πληροφορησω οτι υπαρχουν και τετοιοι,ουδετεροι και χωρις κομματικες θεσεις.Μην κρινεις απο τον εαυτο σου ;)
α επισης,υπαρχει ζωη και εξω απο το adslgr/forum :)

Ενα μυνημα μου που να εκφραζει τις πλεον ακραιες αντικοινωνικες θεσεις μπορεις να μου δειξεις? :hmm:



Από τα γραφόμενα σου
Από τις πολιτικές που στηρίζεις

πασοκονουδού και τα μυαλά στα κάγκελα

Και πλιζζζζζ μην μας πεις για την ψήφο, βρίσκεσαι μόνος στο παραβάν και μπορείς να ισχυριστείς τα πάντα
Γιαυτό υπάρχει και η καθημερινή πραγματικότητα που μπορεί ο οποιοσδήποτε να δει σε ποιους βάζεις πλάτη

σορρυ,wrong :)

Καθησα τωρα και εψαξα 8-9 σελιδες σε οτι εχω ποσταρει τους τελευταιους μηνες και δεν βρηκα ουτε ενα που να υποστηριζει πασοκνουδου.Μαλιστα σε 3-4 τα "χωνω"/δεν αναφερομαι κολακευτικα για αυτους,οποτε,λαθος.

Και πλιζζζζζ,το ιδιο ισχυει και για σενα,για την ψηφο και το παραβαν.Και εσυ μπορει εδω να ισχυριστεις τα παντα :p



Κοίτα να δείς, κι άλλοι σκέφτονται τι είσαι το ίδιο με μένα :p :p :p
τυχαίο; Δεν νομίζω!
Σε πειράζει; Μάλλον τότε πρέπει να το κοιτάξεις...

Εαν κάτι γαβγίζει σαν σκύλος, περπατά σαν σκύλος, τρώει ότι και ο σκύλος, κάνει παρέα με σκύλους, κυνηγάει γάτες (όπως οι σκύλοι) κλπ κλπ κλπ, ε μάλλον θαναι σκύλος... Ακόμα και εαν θέλει να αυτοχαρακτηρίζεται ότι δεν είναι σκύλος... :p :p :p

Κοιτα να δεις,στο ειχα γραψει πριν κατι μηνες.Αν δεν εβλεπα πανω στα μυνηματα σου ανον,θα ελεγα οτι εισαι ψηφοφορος του Καμμενου/Χρυσης αυγης.Τα ιδια ακριβως με μερικα μυνηματα σου,μου ελεγε ενας γνωστος που ηταν μεταξυ αυτων των δυο.Οποτε,ΤΥΧΑΙΟ?? ;):whistle:

Burning Skies
29-08-12, 16:32
Ναι ε?Ετσι μπορει να ειναι αν ετσι νομιζεις.
Συγνωμη που θα σου το χαλασω,αλλα να σε πληροφορησω οτι υπαρχουν και τετοιοι,ουδετεροι και χωρις κομματικες θεσεις.


Δεν πειθεις και το ξερεις πλεον... :cool:

Rebel Scum
29-08-12, 16:58
Rail is a gigantic scam for siphoning off public money (http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/aug/28/rail-branson-firstgroup-public-ownership?mobile-redirect=false)

Επειδή συχνά γίνεται λόγος για ανάπτυξη μέσω ιδιωτικοποιήσεων δείτε παραπάνω το βρετανικό προηγούμενο.

Και ένα από τα πιο εύστοχα σχόλια από κάτω.




Adam Smith campaigned against the system of 'Royal Patents' whereby mates of the government got awarded juicy monopolies or oligopolies. These mates duly kicked back and provided the government with the readies which paid for the patronage which kept them in power.

Using the name of Adam Smith and under the banner of 'privatization' neo-liberals have reintroduced this system of 'Royal Patents'.

HRC2360
29-08-12, 22:21
Δεν πειθεις και το ξερεις πλεον... :cool:

Το τι ξερω εγω για τον εαυτο μου,ασε να το ξερω καλυτερα απο σενα ;)
και btw
Ενα μυνημα μου που να εκφραζει τις πλεον ακραιες αντικοινωνικες θεσεις μπορεις να μου δειξεις?

Burning Skies
29-08-12, 23:29
Το τι ξερω εγω για τον εαυτο μου,ασε να το ξερω καλυτερα απο σενα ;)
και btw

Δεκτο...
Δεν πειθεις αλλα παιζει και να εχεις αυταπατες για το αντιθετο. Εγω θεωρησα οτι σου κοβει αλλα ενοχληθηκες... :rolleyes:

Οσο για το ερωτημα σου αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι το 90% των σχολιων σου κανει εμμεσα ή αμεσα ακριβως αυτο, προφανως και δεν μπορω να σε βοηθησω.
Over an out... :lock:

HRC2360
29-08-12, 23:57
Δεκτο...
Δεν πειθεις αλλα παιζει και να εχεις αυταπατες για το αντιθετο. Εγω θεωρησα οτι σου κοβει αλλα ενοχληθηκες... :rolleyes:

Οσο για το ερωτημα σου αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι το 90% των σχολιων σου κανει εμμεσα ή αμεσα ακριβως αυτο, προφανως και δεν μπορω να σε βοηθησω.
Over an out... :lock:

Αντε εμενα δεν μου κοβει.Εσενα που σου κοβει,δειξε μου ενα μυνημα απο το 90% των σχολιων.Ενα ρε φιλε.

Αν δεν μπορεις να βρεις ουτε ενα,μηπως να το κοιταξεις?Να δεις καποιο γιατρο?

Burning Skies
30-08-12, 00:20
Αντε εμενα δεν μου κοβει.Εσενα που σου κοβει,δειξε μου ενα μυνημα απο το 90% των σχολιων.Ενα ρε φιλε.

Αν δεν μπορεις να βρεις ουτε ενα,μηπως να το κοιταξεις?Να δεις καποιο γιατρο?

Δεν εχει νοημα να μπεις σε διαλογο με καποιον που βρισκεται σε αρνηση. Ευτυχως πολλοι εχουν αντιληψη και κρινουν. Στην τελικη και εγω περιμενω ακομη απαντηση για αυτο (που ηταν κακιστη αποπειρα σου για trolling):
http://www.adslgr.com/forum/threads/369226-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7!-%CE%95%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5?p=4780382#post4780382 (http://www.adslgr.com/forum/threads/369226-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7!-%CE%95%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5?p=4780382#post4780382)

Οπως και να εχει τερμα απο μενα. Πολυ σε ταϊσα... ;)

Ioanna123
30-08-12, 12:41
Κτήνος (http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=472507)

Δανίκας Δημήτρης

Στο Ελλάντα την αλήθεια την μαθαίνεις από ξένα χείλη. Διαβάστε προσεκτικά τις τελευταίες δηλώσεις της φράου Ανγκελα Μέρκελ. Οχι εκείνη την δακρύβρεκτη. Πως δηλαδή «ματώνει η καρδιά μου όταν βλέπω τις μειώσεις των συντάξεων». Το προσπερνάω αυτό. Μοιάζει με φτηνό μελόδραμα ελληνοκινηματογραφικό.

Αναφέρομαι στις υπόλοιπες δηλώσεις. Οτι (πρώτο) για το σημερινό χάλι ευθύνεται αποκλειστικά η πολιτική ελίτ. Σα να μας λέει «ρε χαϊβάνια γιατί τους ψηφίζατε όλους αυτούς τους κοπρίτες όλα αυτά τα χρόνια;» Αρπα την τώρα ελληνάρα. Οτι (δεύτερο) «δεν γίνεται να πληρώνουν και να υποφέρουν από την κρίση πάντα οι ίδιοι» Σα να λέει «για όνομα του θεού, επιτέλους ας βάλουν το χέρι στην τσέπη και ας πληρώσουν οι ολιγάρχες».

Το φαντάζεστε; Η βασική εκπρόσωπος του ευρωπαϊκού νεοφιλελεύθερου καπιταλισμού παραδίδει μαθήματα στοιχειώδους κοινωνικής ευαισθησίας. Πράγμα που σημαίνει ότι το σύστημα In Greece είναι μια ρεπλίκα Οθωμανικής, φεουδαρχικής οικονομίας. Και ότι (τρίτο) «δεν γίνεται οι εύποροι να παίρνουν τα βουνά και να βγάζουν τα λεφτά τους στο εξωτερικό». Που πάει να πει «όσο αυτοί είναι πατριώτες άλλο τόσο εγώ είμαι εξωγήινη»

Πάνω κάτω τα ίδια είχε πει και η Κριστίν Λαγκάρντ. Το αφεντικό του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου. «Επιτέλους να πληρώσουν και οι πλούσιοι». Το ίδιο και «άθλιος» ανθέλλην Φίλιπ Ρέσλερ. Οταν έλεγε να επενδύσουν οι πλούσιοι έλληνες που βγάζουν τα λεφτά τους από την χώρα». Με απλά λόγια. Αυτό που συμβαίνει εν Ελλάδι έχει να κάνει με τον ακλόνητο, διεστραμμένο και κακοφορμισμένο μεταπρατικό καπιταλισμό.

Κάθε πεδίο οικονομικών σχέσεων είναι ναρκοθετημένο από τους ολιγάρχες. Το παράδειγμα του ελληνοκαναδού επενδυτή υδροπλάνων είναι εκκωφαντικό και χαρακτηριστικό. Εφαγε τα μούτρα του από οκτώ υπουργούς μεταφορών και των δύο κομμάτων. Και στο τέλος αφού έχασε κάμποσα εκατομμύρια εγκατέλειψε πνιγμένος από των ολιγαρχών του Ιονίου και του Αιγαίου τα κύματα

Τουτέστιν η ελληνική οικονομία αργοπεθαίνει κάτω από το βάρος μιας τριτοκοσμικής πυραμίδας. Στο ρετιρέ μπεκροπίνουν οι κρατικοδίαιτοι ολιγάρχες της μεταπρατικής Σουλτανίας. Στο κέντρο κοπανάνε τις κοιλάρες τους χιλιάδες ελεύθεροι επαγγελματίες και μαγαζάτορες, πρωταθλητές στην φοροδιαφυγή και την εισφοροδιαφυγή. Και στα διαμερίσματα του ισογείου και του υπογείου ξερογλείφουν τα ψίχουλα οι πάσης φύσεως εργατοπατέρες, παρέα με τους καλοπληρωμένους και προνομιούχους υπαλλήλους του Δημοσίου

Κάτω από το ασήκωτο βάρος όλων αυτών των σουλτάνων, των αγάδων και των προεστών συνθλίβονται οι αληθινά σκληρά εργαζόμενοι, οι μεροκαματιάρηδες, οι προλετάριοι. Ολοι αυτοί οι επίγειοι άγιοι που με το μόχθο τους και τον ιδρώτα τους συνεισφέρουν στην όποια προκοπή του τόπου. Και που επί τρία χρόνια σαν τα υποζύγια πληρώνουν από το υστέρημα τους για τις αμαρτίες, τα εγκλήματα και τις λαμογιές των ενοίκων αυτής της πυραμίδας.

Οι ολιγάρχες, οι κοπανατζήδες, οι φοροκλέφτες και οι κρατικοδίαιτοι γλεντάνε. Τα υποζύγια υποφέρουν και πληρώνουν. Οσο αυτή η απελπισία και αυτή η βαρβαρότητα ανταποκρίνονται στοιχειωδώς στους κανόνες μιας αστικής, καπιταλιστικής δημοκρατίας, άλλο τόσο εγώ είμαι ο Μπάρακ Ομπάμα. Οσο δεν πεθαίνει το κτήνος αργοπεθαίνουμε εμείς!

- - - Updated - - -

Μπρέζνιεφ (http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=472390)

Δανίκας Δημήτρης

Από το αποτέλεσμα των εκλογών στις 17 Ιουνίου μέχρι σήμερα, επί της ουσίας δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα. Αυτό το θλιβερό συμπέρασμα καταγράφεται στις κουβέντες, τις διαπιστώσεις και τα δημοσιεύματα των ευρωπαίων εταίρων. Ναι μεν ο Αντώνης Σαμαράς θεωρείται σοβαρός αλλά από την άλλη και στην αρχή της πρωθυπουργικής τους διαδρομής, τα ίδια θετικά σχόλια είχαν εισπράξει τόσο ο Γιώργος Παπανδρέου όσο και ο Λουκάς Παπαδήμος.

Και οι τρεις στα λόγια συμφωνούσαν και σε υποσχέσεις πλειοδοτούσαν. Ομως στην συνέχεια άκρα του νεοελληνικού τάφου σιωπή. Απολύτως τίποτα. Καμία μεταρρυθμιστική εφαρμοσμένη αλλαγή. Ολες οι τριτοκοσμικές κακοδαιμονίες και παραμορφώσεις σε όλη την πυραμίδα του Δημοσίου και της Οικονομίας παραμένουν ακλόνητες, αναλλοίωτες και ακούνητες.

Παράδειγμα. Ανοιξαν τα κλειστά επαγγέλματα; Οχι! Δημιουργήθηκαν αξιόπιστοι ελεγκτικοί μηχανισμοί; Πλάκα κάνεις! Τιμωρούνται παραδειγματικά, δηλαδή με απολύσεις και δήμευση της περιουσίας τους ο επίορκοι κρατικοί λειτουργοί; Καλά που ζεις!

Εκλεισαν και σφραγίστηκαν εκατοντάδες αόρατοι κρατικοί οργανισμοί; Κάποτε μπορεί! Καταπολεμήθηκε η εκτεταμένη φοροδιαφυγή; Μα φυσικά. Τα λεβεντόπαιδα οι εφοριακοί έπιασαν στα πράσα μια ταβερνιάρισσα στην Υδρα και μαζί με τους μπάτσους έστησαν παράσταση επικοινωνιακή. Εδώ σε κάθε τουριστικό γεωγραφικό σημείο, από τα Κουφονήσια μέχρι την Μύκονο και από την Αγόριανη του Παρνασσού που λέει ο λόγος μέχρι το Μοναστηράκι της Ναυπακτίας, γίνεται τρικούβερτο γλέντι. Ο κόσμος το χει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι.

Μήπως όμως οι φοροφυγάδες που συλλαμβάνονται τιμωρούνται με συνοπτικές διαδικασίες, αυστηρά, παραδειγματικά και αποτρεπτικά; Ούτε στα όνειρά μας τα τρελά. Μπας και επιτέλους αρχίζει η αρμόδια Αρχή να φορολογεί τις καταθέσεις σε ξένες τράπεζες, δισεκατομμυρίων ευρώ των νεοελλήνων «πατριωτών»; Μη βιάζεστε παιδιά. Το χουμε στα σχέδια και στα χαρτιά

Φανταστείτε παραλυσία και φεουδαρχική ιδεολογία που ακόμα και τώρα στην τραμπάλα της καταστροφής, ο καψερός ο Στουρνάρας αναλώνεται προσπαθώντας να πείσει Δένδια και Παναγιωτόπουλο για την ανάγκη συνεισφοράς των ειδικών μισθολογίων στο σχέδιο σωτηρίας της χώρας. Περίπου σα να λέει, δώστε κι εσείς μερικά φραγκοδίφραγκα ώστε να μην αναγκαστούμε να κόψουμε ακόμα περισσότερο τις συντάξεις των πεντακοσίων ευρώ και τους μισθούς των εφτακοσίων. Πάνο μου λίγα ψίχουλα αγάπης σου γυρεύω

Μην έχετε την παραμικρή αυταπάτη. Για δύο λόγους μας κάνουν την χάρη και μας διατηρούν με σωληνάκια στην ευρωζώνη.

Ο πρώτος ακούει στο όνομα ΣΥΡΙΖΑ. Γιατί σου λέει έτσι και γίνει αναταραχή και έρθει ο Τσίπρας τότε θα γίνει της μουρλής.

Ο δεύτερος, επειδή οι συνέπειες από την επιστροφή της χώρας στο νόμισμα που της αξίζει, δηλαδή την δραχμή, θα είναι απρόβλεπτες και καταστροφικές ακόμα και για τις τράπεζες τις γερμανικές. Με απλά λόγια οι δικοί μας οι κυβερνήτες παριστάνουν τους μεταρρυθμιστές και η χώρα παριστάνει ότι είναι ευρωπαϊκή.

Οπως επί Μπρέζνιεφ στην μακαρίτισσα Σοβιετική Ενωση. Οπου οι αξιωματούχοι έλεγαν το εξής: Οι σοβιετικοί πολίτες καμώνονται ότι εργάζονται κι εμείς τάχα μου κάνουμε ότι τους πληρώνουμε. Το δια ταύτα αυτής της παράστασης της θεατρικής είναι απλό. Στην Ελλάδα ζεις, δεν υπάρχει ελπίς!

anon
30-08-12, 12:59
Καλά όλα αυτά που γράφει ο Δανίκας, και τα μαθήματα απο τους ξένους.
Δεν μας λέει ένα πράγμα.
Οταν οι ξένοι, είτε λέγετε Μέρκελ, ΔΝΤ, Λαγκάρντ, Τρόικα, ΕΚΤ κλπ, έχουν αποκτήσει ήδη απο το 09 τόση εξουσία στην Ελλάδα, που έχουν δικούς τους επιτρόπους και στα υπουργεία, και ουσιαστικά οι δικοί μας εκτελούν τις εντολές τους, διαφορετικά δεν έχει κοκο (λεφτά δανεικά ντε!), και οι δικοί μας κάνουν τις απίστευτες κωλοτούμπες,
ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ;;;;;;;
Αφού ξέρουν την αιτία του προβλήματος, δεν πιέζουν την κυβέρνηση, να πάρει τα σχετικά μέτρα και να φορολογήσει την ολιγαρχία;


Μάλλον κοροιδευόμαστε.
οπου θέλουν διατάζουν και επιβάλουν ότι γουστάρουν, ακόμα και αντισυνταγματικές ρυθμίσεις (τα περισσότερα μέτρα είναι αντισυνταγματικά).
και όπου δεν θέλουν λένε γιατι δεν κάνετε κάτι επ'αυτού....

Οσοι είναι πρόβατα, ας συνεχίσουν να τρώνε κουτόχορτο.

ΥΓ. Δεν σημαίνει ότι έχουν άδικο σε αυτό που λένε. Δίκιο έχουν. Απλά, ούτε αυτοί (οι ξένοι ντε!) ούτε οι δικοί μας έχουν την παραμικρή πρόθεση να ακουμπήσουν τους πλούσιους ολιγάρχες. Καμμία πρόθεση. Αλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Λαικισμός, και χόρτο μπόλικο για τα πρόβατα. Αντε να ακούσω και άλλα μπε, μπε, μπε.....

ΜΠΑΤΣΟΚ που σας χρειάζεται... Ετσι κι άλλο. ΒΕΝΤΟΥΖΑ... Ακόμη περισσότερο. Μπας και ξυπνήσουν τα πρόβατα...

raspoutiv
30-08-12, 13:57
ΥΓ. Δεν σημαίνει ότι έχουν άδικο σε αυτό που λένε. Δίκιο έχουν. Απλά, ούτε αυτοί (οι ξένοι ντε!) ούτε οι δικοί μας έχουν την παραμικρή πρόθεση να ακουμπήσουν τους πλούσιους ολιγάρχες. Καμμία πρόθεση. Αλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Λαικισμός, και χόρτο μπόλικο για τα πρόβατα. Αντε να ακούσω και άλλα μπε, μπε, μπε.....

ΜΠΑΤΣΟΚ που σας χρειάζεται... Ετσι κι άλλο. ΒΕΝΤΟΥΖΑ... Ακόμη περισσότερο. Μπας και ξυπνήσουν τα πρόβατα...

δεν ξυπνάει κανείς εδώ anon
είναι τόσο ωραία φτιαγμένο το σκηνικό, με το γρασίδι του, τα λουλουδάκι, το τσοπανάκι με τη φλογέρα κι όλοι είμαστε στα άσπρα. δεν ξέρω για σένα εγώ πάντως λίγο χορταράκι θα το βοσκήσω

και για να γίνω πιο σαφής: το να περιμένουμε τη λύση στο πρόβλημά ΜΑΣ από ένα άλλο (ηγέτη, κόμμα κτλ) είναι η βάση του προβλήματος
πρέπει να αλλάξουνε οι θεσμοί, να έρθει το μπαλάκι στην ίδια την κοινωνία, μπας κι αρχίσει και κινείται κάτι
αν ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο δεν ξέρω. δε θα ήτανε Νέο.ΣΟΚ. πάντως, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που καταβάλει να γίνει νέο ΠΑΣΟΚ - όπως τον κατηγορούν αυτοί του παλιού.

με αυτούς τους θεσμούς πάντως, που συνεπάγονται συνήθεια δικιά μας, τρόπο ζωής στην τελική, απλά δε μπορούμε να περιμένουμε και τίποτα καλύτερο από αυτό που έχουμε

ξαναγυρνάω στο λιβαδάκι μου

KLG
30-08-12, 14:42
Mην τσιμπάτε, η κα Μερκελ προσπαθή να συγκρατήσει τις μεταβολές στην κοινή γνώμη της χώρας.

Δεν θα ελεγα οτι το κλίμα στη Γερμανία έχει αντιστραφεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να γίνονται διαδηλωσεις υπερ του ελληνικου ζητηματος και συναυλίες συμπαράστασης, αλλά χωρις να έχω ιδιαιτερα στοιχεία (απλα μια παρατηρηση βασιζόμενη σε 4-5 ταξιδια στο Μοναχο, την καρδια της συντηρητικής Γερμανίας) πιστευω οτι το ανθελληνικό κλίμα έχει αρχίσει αν οχι να αντιστρεφεται, τουλαχιστον να σταματά.

Οι Γερμανοι τα τελευταια 3 χρόνια μας έχουν ξεκοκαλλήσει, σε βαθμό που μαθαινα νεα για την Ελλαδα απο συναδέλφους που τα διαβάζανε σε γερμανικές εφημερίδες ενω εγω δεν τα ηξερα. Απο ειδήσεις του αστυνομικού ρεπορταζ μέχρι οικονομικά. Όλη αυτή η πληροφορία χρησιμοποιήθηκε για να φτιάξει το προφιλ του τεμπελη διεφθαρμενου Έλληνα, αλλά πλεον το προφιλ έχει κορεστεί. Οι πληροφορίες που βγαίνουν αρχίζουν να φτιάχνουν το προφιλ του τσακισμένου Έλληνα που είναι ανεργος 3 χρόνια, δεν εχει να ταισει τα παιδια του και δεν μπορει να παρει φαρμακα κτλ κτλ κτλ. Τα βρετανικά μεσα παίζουν αυτη τη καμπάνια εδώ και μήνες, με αποκορυφωμα το BBC τον Αυγουστο που είχε 1 ρεπορταζ καθε 2-3 μερες στα πλαίσια ενός ένθετου, νομοτελειακά τα γερμανικά μεσα θα ακολουθήσουν είτε διαμορφώνουν το προφιλ του τσακισμενου Έλληνα συνειδητα (οπως το BBC), είτε ασυνείδητα με το απλα να μεταφέρουν τα νεα απο Ελλάδα.

Οπότε έχουμε μια μεταστροφή, κάτι σαν συμπάθεια μπερδεμένη με λύπηση, (προτεσταντικού τύπου) συμπόνοια (Γερμανία/Σκανδιναβικές χώρες), αλληλεγγύη (Γαλλία) και πολιτικό οπορτουνισμό (Βρετανία). Η Μερκελ θα ηταν εξαιρετικά ηλιθια να συνεχιζε τη γραμμή που είχε μεχρι σήμερα, δεδομένου οτι οι ευρωπαίοι εταίροι της πιεζονται (αλλοι λιγότερο, αλλο περισσότερο).'Ετσι και αλλιως δεν χρειαζεται να κάνει η ίδια την κακιά, υπαχουν οι κυβερνητικοι junior parnters για αυτό (οπως και βλέπουμε να συμβαίνει).

raspoutiv
30-08-12, 14:53
Mην τσιμπάτε, η κα Μερκελ προσπαθή να συγκρατήσει τις μεταβολές στην κοινή γνώμη της χώρας.
............
Οπότε έχουμε μια μεταστροφή, κάτι σαν συμπάθεια μπερδεμένη με λύπηση, (προτεσταντικού τύπου) συμπόνοια (Γερμανία/Σκανδιναβικές χώρες), αλληλεγγύη (Γαλλία) και πολιτικό οπορτουνισμό (Βρετανία). Η Μερκελ θα ηταν εξαιρετικά ηλιθια να συνεχιζε τη γραμμή που είχε μεχρι σήμερα, δεδομένου οτι οι ευρωπαίοι εταίροι της πιεζονται (αλλοι λιγότερο, αλλο περισσότερο).'Ετσι και αλλιως δεν χρειαζεται να κάνει η ίδια την κακιά, υπαχουν οι κυβερνητικοι junior parnters για αυτό (οπως και βλέπουμε να συμβαίνει).

αυτό μπορεί να πάρει πίσω τη φτώχεια;

anon
30-08-12, 15:12
δεν ξυπνάει κανείς εδώ anon
είναι τόσο ωραία φτιαγμένο το σκηνικό, με το γρασίδι του, τα λουλουδάκι, το τσοπανάκι με τη φλογέρα κι όλοι είμαστε στα άσπρα. δεν ξέρω για σένα εγώ πάντως λίγο χορταράκι θα το βοσκήσω

και για να γίνω πιο σαφής: το να περιμένουμε τη λύση στο πρόβλημά ΜΑΣ από ένα άλλο (ηγέτη, κόμμα κτλ) είναι η βάση του προβλήματος
πρέπει να αλλάξουνε οι θεσμοί, να έρθει το μπαλάκι στην ίδια την κοινωνία, μπας κι αρχίσει και κινείται κάτι
αν ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο δεν ξέρω. δε θα ήτανε Νέο.ΣΟΚ. πάντως, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που καταβάλει να γίνει νέο ΠΑΣΟΚ - όπως τον κατηγορούν αυτοί του παλιού.

με αυτούς τους θεσμούς πάντως, που συνεπάγονται συνήθεια δικιά μας, τρόπο ζωής στην τελική, απλά δε μπορούμε να περιμένουμε και τίποτα καλύτερο από αυτό που έχουμε

ξαναγυρνάω στο λιβαδάκι μου

Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να περιμένουμε την λύση απο άλλους.
Διαφωνώ στην μακαριότητα κάποιων, ότι οι μεγάλοι, οι πολιτικοί, οι δικοί μας, αλλά και οι ξένοι που τόσο κοιλοπονάνε για την Ελλάδα και τα προβλήματα της, ΘΕΛΟΥΝ ΛΥΣΗ. Οχι. Κανένας τους δεν θέλει να λυθεί το πρόβλημα. Κανένας τους δεν τολμά να ακουμπήσει την ολιγαρχια. Πλούσιοι, εφοπλιστές, Εκκλησία, Μοναστήρια, Τράπεζες κλπ κλπ...
Οπότε τέτοια λόγια που εκστομίζονται απο δικά τους χειλη, είτε ξένων πολιτικών είτε δικών μας, είναι απλά για λαική κατανάλωση, γρασίδι για πρόβατα.
Κείμενα που καθονται και αναπαράγουν, χωρίς να λένε όλη την αλήθεια (ότι δεν θέλουν να σωθούμε, μιας και προσβάλει τα συμφέροντα ολιγαρχίας), είναι τουλάχιστον εμετικά.

Ioanna123
30-08-12, 20:16
Ρωσική απόβαση στην Κρήτη (http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=3241165&nid=1600318)

Του Ηλία Γ. Μπέλλου

Ρωσική απόβαση δεκάδων επιχειρηματιών του τουριστικού κλάδου και του κλάδου του real estate αναμένεται την επόμενη εβδομάδα στην Χερσόνησο της Κρήτης καθώς οι ξένοι επιχειρηματίες, αντιλαμβανόμενοι τις ευκαιρίες που παρουσιάζονται στον τουριστικό κλάδο τόσο από πλευράς διακοπών και συνεδριακού τουρισμού όσο και σε επίπεδο επενδύσεων σε τουριστικά ακίνητα -και υπό την προοπτική των εξελίξεων στο μέτωπο των αποκρατικοποιήσεων- επιδεικνύουν αυξημένο επενδυτικό ενδιαφέρον.

Η αποστολή θα γίνει στα πλαίσια διοργάνωσης του Ελληνορωσικού Εμπορικού Επιμελητήριου και θα περιλάβει εκτός από μεμονωμένους επιχειρηματίες και μεγάλα ονόματα της ρωσικής οικονομίας
όπως οι Ρώσοι tour operators ΤΕΖ Tour, Coral Travel, TUI Russia, Labirint, Pantheon, Yuzhnyj Krest, Solveks Tourne, Versa, η Ρωσική Ένωση της Τουριστικής Βιομηχανίας αλλά και άλλες ρωσικές ενώσεις του κλάδου.

Η επίσκεψη γίνεται την ώρα που ελληνικά κτηματομεσιτικά γραφεία από το καλοκαίρι αναφέρουν αυξημένο ενδιαφέρον από Ρώσους επενδυτές που κοιτούν από οικόπεδα και σπίτια έως επιχειρήσεις. Σε περιοχές όπως η Χαλκιδική και η Κρήτη οι εκτιμήσεις θέλουν ποσοστό της τάξης των 30% όλων των συναλλαγών να περιλαμβάνουν Ρώσους.

Στη Κρήτη, εν τω μεταξύ, οι Ρώσοι τουρίστες σύμφωνα με στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος δαπάνησαν το 2011, 199 εκατομμύρια ευρώ 164,3% περισσότερα από ότι το 2009 και φέτος αναμένεται οι αφίξεις στο νησί από της Ρωσία να φτάσουν τις 280.000 από 240.000 πέρυσι.

Σύμφωνα με έρευνα της Τράπεζας της Ελλάδος, οι Ρώσοι δαπανούν σχεδόν 100 ευρώ την ημέρα και περισσότερα από1000 ευρώ για το σύνολο της παραμονής τους. Οι εκτιμήσεις για το 2012 μιλούν για περισσότερο από ένα εκατομμύριο Ρώσους τουρίστες στο σύνολο των ελληνικών προορισμών.

Η εβδομάδα που έρχεται θα αποτελέσει μια άτυπη σύνοδο κορυφής των επιχειρηματιών του κλάδου των δύο χωρών και θα γίνει κάτω από την ομπρέλα του τουριστικού Forum. Εκτός από την ελίτ των tour operators αναμένονται και η ρωσική ένωση της τουριστικής βιομηχανίας αλλά και άλλες ρωσικές ενώσεις του κλάδου και οργανισμοί τουριστικής προβολής από τη Ρωσία, έλληνες θεσμικοί παράγοντες, ξενοδόχοι και τουριστικοί πράκτορες.

Στο περιθώριο του Forum αναμένεται να γίνουν και διμερείς επαφές σε κλειστές συναντήσεις επιχειρηματιών. Παρόν θα δώσουν και τα υπουργεία Τουρισμού και Ανάπτυξης, η περιφέρεια Κρήτης, ο Σύνδεσμος Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων και η Ένωση Ξενοδόχων.

raspoutiv
30-08-12, 21:00
Ρωσική απόβαση στην Κρήτη (http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=3241165&nid=1600318)

Του Ηλία Γ. Μπέλλου

Ρωσική απόβαση δεκάδων επιχειρηματιών του τουριστικού κλάδου και του κλάδου του real estate αναμένεται την επόμενη εβδομάδα στην Χερσόνησο της Κρήτης καθώς οι ξένοι επιχειρηματίες, αντιλαμβανόμενοι τις ευκαιρίες που παρουσιάζονται στον τουριστικό κλάδο τόσο από πλευράς διακοπών και συνεδριακού τουρισμού όσο και σε επίπεδο επενδύσεων σε τουριστικά ακίνητα -και υπό την προοπτική των εξελίξεων στο μέτωπο των αποκρατικοποιήσεων- επιδεικνύουν αυξημένο επενδυτικό ενδιαφέρον.

......................

Στο περιθώριο του Forum αναμένεται να γίνουν και διμερείς επαφές σε κλειστές συναντήσεις επιχειρηματιών. Παρόν θα δώσουν και τα υπουργεία Τουρισμού και Ανάπτυξης, η περιφέρεια Κρήτης, ο Σύνδεσμος Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων και η Ένωση Ξενοδόχων.

πολλά ακίνητα, βίλες, τα μισθώνουν σε ομοεθνείς τους και δεν πληρώνουν και φράγκο στην εφορία
αυτό δεν είναι ανάπτυξη

29gk
30-08-12, 21:08
πολλά ακίνητα, βίλες, τα μισθώνουν σε ομοεθνείς τους και δεν πληρώνουν και φράγκο στην εφορία
αυτό δεν είναι ανάπτυξη


Καταγγελίες Γλέζου στον Πεπόνη για πολυτελείς επαύλεις στην Πάρο που νοικιάζονται σε «τροϊκανούς»

Καταγγελίες Γλέζου στον Πεπόνη για πολυτελείς επαύλεις στην Πάρο που νοικιάζονται σε «τροϊκανούς»
Ο βουλευτής επικρατείας του ΣΥΡΙΖΑ Μανώλης Γλέζος επισκέφτηκε τον εισαγγελέα εφετών αρμόδιο σε θέματα δίωξης οικονομικού εγκλήματος Γρηγόρη Πεπόνη και του κατήγγειλε ότι, με βάση τα στοιχεία τα οποία κατέθεσε εδώ και ένα χρόνο στο Δημοτικό Συμβούλιο Πάρου ως μέλος του, υπάρχουν 1300 πολυτελείς επαύλεις με πισίνες, ιδιοκτησίας δυτικοευρωπαίων αλλοδαπών οι οποίες ενοικιάζονται μέσω διαδικτύου έναντι 750 ευρώ ημερησίως.

Από τότε έως και σήμερα δεν έγινε απολύτως καμία ενέργεια παρά το γεγονός ότι στην Πάρο βρίσκονται εννέα πρώην και νυν υπουργοί. Ως εκ τούτου, η φοροδιαφυγή των τροϊκανών είναι τεράστια και με το μαύρο χρήμα θησαυρίζουν οι δανειστές μας. Ο εισαγγελέας τον διαβεβαίωσε ότι θα επιτελέσει τα δέοντα ως του επιτάσσει η αρμοδιότητά του και το χρέος του απέναντι στη δικαιοσύνη.

http://newpost.gr/post/150067/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%C3%8E-%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%93%C3%8E-%CE%AD%CE%B6%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%A0%CE%B5%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%C3%8E-%CF%85%CF%84%CE%B5%C3%8E-%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%8D%C3%8E-%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%A0%CE%AC%CF%81%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%B5---%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%8A%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CF%82---/

HRC2360
31-08-12, 11:11
Δεν εχει νοημα να μπεις σε διαλογο με καποιον που βρισκεται σε αρνηση. Ευτυχως πολλοι εχουν αντιληψη και κρινουν. Στην τελικη και εγω περιμενω ακομη απαντηση για αυτο (που ηταν κακιστη αποπειρα σου για trolling):
http://www.adslgr.com/forum/threads/369226-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7!-%CE%95%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5?p=4780382#post4780382 (http://www.adslgr.com/forum/threads/369226-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7!-%CE%95%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5?p=4780382#post4780382)

Οπως και να εχει τερμα απο μενα. Πολυ σε ταϊσα... ;)


Εγω ποσταρισα κατι συγκεκριμενο.Δεν ισχυριστηκα τιποτα παραπανω και δεν υπερασπιστηκα προηγουμενη τοποθετηση καποιου αλλου.Αν εσυ τωρα μπερδευεις τον ισχυρισμο αλλου με την δικη μου τοποθετηση ειναι δικο σου προβλημα.

Απο εκει και περα,στο εγραψα και πιο πανω,υπαρχει ζωη και εκτος του adslgr/forum και δεν ειμαι 24/24ωρες εδω για να απαντω ανα δυο δευτερολεπτα.Εσυ συνεχισε να το κανεις.

Ioanna123
07-09-12, 22:50
ΥΠΟΓΡΑΨΤΕ ΤΟ ΨΗΦΙΣΜΑ

Μια δίκαιη και οικολογική αγροτική πολιτική για την ΕΕ (http://time.hasco.me/cap-petition/gr/)

https://secure.avaaz.org/en/petition/A_fair_and_ecological_agrarian_policy_for_the_EU/

29gk
07-09-12, 23:11
Στο πρωτο link το avira πεταει προειδοποιηση ιου

Ioanna123
08-09-12, 17:01
Εμαθα για το θεμα και βρηκα τα παραπανω links στο αρθρο:

Καλή Τροφή, Καλή Γεωργία (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.koyzina&id=17999) του Παύλου Γεωργιάδη.

Επισης (ασχετο):


http://www.youtube.com/watch?v=dAa6bOWB8qY&feature=youtube_gdata_player

Ioanna123
11-09-12, 13:10
Ιδέες, όχι φασολάκια! (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=18062)

του Τάκη Μίχα

Πρόσφατα οδηγούσα στην νότια Δανία. Σε ένα σημείο στα δεξιά του δρόμου πρόβαλλε ένα μικρό υπόστεγο-θα μπορούσε να ήταν μία αποθήκη ή μια μικροβιοτεχνία. Το γεγονός είναι ότι δεν επρόκειτο να της δώσω καμία ιδιαίτερη σημασία αν ο συνοδηγός μου ο Τόρμπεν δεν μού επεσήμανε ένα πολύ σημαντικό γεγονός: Ότι αυτή η ταπεινή εκ πρώτης όψεως μικροβιοτεχνία κατείχε το 70% της παγκόσμιας αγοράς στόχων για τοξοβολία. Κάποιος Δανός με άλλα λόγια είχε σκαρφιστεί μία έξυπνη ιδέα σχετικά με την παραγωγή βελτιωμένων στόχων τοξοβολίας, την έβαλε σε εφαρμογή και voila το αποτέλεσμα!

Εδώ λοιπόν έχουμε την ουσία της επιχειρηματικότητας: Μια νέα ιδέα και η εφαρμογή της. Γι αυτό και η επιχειρηματικότητα δεν είναι προβλέψιμη. Οπως ακριβώς δεν μπορεί κανείς να προβλέψει μία νέα επιστημονική ανακάλυψη, έτσι δεν μπορεί να προβλέψει κανείς τις νέες επιχειρηματικές ιδεές και το ποσοστό επιτυχίας τους.

Απ αυτή την σκοπιά οι σοβαροφανείς απόψεις που διατυπώνονται από διάφορους ειδήμονες σχετικά με τους τομείς της οικονομίας στους οποίους θα πρέπει να στραφούν οι νέοι μας μου φαίνονται αστείες. Πάρτε π.χ. την ευρύτατα διαδεδομένη άποψη ότι θα πρέπει να στραφούμε προς τον τουρισμό και την γεωργία όπου έχουμε «αντικειμενικά» συγκριτικά πλεονεκτήματα. Δυστυχώς όμως και σε αυτούς τους κλάδους δεν υπάρχει ούτε μία ελληνική επιχείρηση που να διακρίνεται διεθνώς. Αν πάρουμε π.χ. τον τουρισμό δεν γνωρίζω ούτε μία ελληνική επιχείρηση της οποίας τα προϊόντα διαχείρισης ελεύθερου χρόνου να είναι παγκοσμίως ανταγωνιστικά. Οσο δε για την γεωργία, οι διάφορες προσπάθειες να δημιουργηθούν επώνυμα προϊόντα είναι μία αρκετά θλιβερή ιστορία που δεν χρειάζεται να την επαναλάβουμε εδώ.

Οι ελληνικές ανταγωνιστικές διεθνώς επιχειρήσεις βρίσκονται έξω από τους προαναφερθέντες κλάδους -όπως π.χ. η εταιρεία καλλυντικών Korres, κοσμημάτων Follie-Follie και στρωμάτων ύπνου Cocomat. Σε όλες αυτές τις επιχειρήσεις αυτό που μέτρησε ήταν το concept -δηλαδή η ιδεά- του επιχειρηματία και όχι κάποιοι «αντικειμενικοί» προϋπάρχοντες παράγοντες.

Φυσικά το ίδιο συμβαίνει παγκοσμίως. Ποιός άραγε θα μπορούσε να προβλέψει ότι σήμερα ένα από τα πιο εξαγώγιμα προιόντα της Σουηδίας και της Νορβηγίας είναι το αστυνομικό μυθιστόρημα (Λάρσον και Νέσμπο); Ή ότι η Βραζιλία θα παρήγαγε μία από τις πιο επιτυχημένες αεροκατασκευαστικές εταιρείες (Ebraer); Ή ότι ο κολοσσός των εσωρούχων (Icebreaker) θα γεννιόταν στην Νέα Ζηλανδία;

Αν χρειάζονται κάτι οι νέοι μας αυτό δεν είναι νουθεσίες σχετικά με ποιους τομείς θα πρέπει να στραφούν για να δοκιμάσουν τις ιδέες τους. Αυτό που χρειάζονται είναι αφ ενός την δημιουργία ενός περιβάλλοντος που να προωθεί αντί να τιμωρεί τις νέες ιδέες και καινοτομίες και αφ ετέρου η συνειδητοποίηση ότι ο χώρος στον οποίο θα πρέπει να κατευθύνουν τις δημιουργικές τους προσπάθειες είναι η παγκόσμια και όχι η μικρή εσωτερική αγορά.

anon
11-09-12, 13:30
Ναι, αλλά ο συγγραφέας δεν μας λέει κάτι ή μαλλον δεν έχει τον ικανό νού, να συλλάβει κάτι απλό.
Οτι οι ιδέες δεν έχουν συγκεκριμένη πατρίδα. Οπως και ο ίδιος αναφέρει μια πλειάδα χωρών που ιδέες έγιναν επιχειρηματική πράξη, το ίδιο υπάρχει και σήμερα στην Ελλάδα, όπου υπάρχουν και εδώ πλειάδα εταιριών που έχουν κάνει έξυπνες ιδέες επιχειρηματική πράξη. Παρόλο το αρνητικό κλίμα για τις επιχειρήσεις. Θα μπορούσαμε να αναφέρουμε πολλά. Πχ Πετζετάκης, ή υχθιοκαλλιέργειες που είμαστε πρώτοι στην ευρώπη και απο τις πρώτες θέσεις στον κόσμο παρακαλώ... Οποιος έχει όρεξη, μπορεί να βρεί πολλά ανάλογα και για την Ελλάδα.

Ο συγγραφέας εμμέσως λέει ότι δεν έχουμε έξυπνες ιδέες που να γίνουν επιχειρηματική πράξη η οποία θα προσδώσει ανάπτυξη. Αυτό που δεν πιάνει το κοντό του το μυαλό είναι ότι παντού γεννιούνται ιδέες, δεν είναι μονοπώλιο της Ελλάδας. Και όσο και αν προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε και υποστηρίξουμε ιδέες αυτό δεν σημαίνει ότι θα πετύχουν, γιατί δεν φθάνει μόνο η ιδέα, αλλά ένα σωρό άλλοι παράγοντες, και οι περισσότεροι τυχαίοι ίσως. Ακόμα και εαν υποστηριζαμε πάσης φύσεως νεα ιδέα, και πάλι αυτό δεν θα έφτανε. Πρώτα απο όλα η υποστήριξη μιας ιδέας και μετατροπής σε επιχειρηματική πράξη/ προιόν / εταιρία / υπηρεσίες απαιτεί χρήματα. Που δεν υπάρχουν. Και εγώ μπορώ να σου τσαμπουνήσω το λιγότερο καμμιά δεκαριά έξυπνες ιδέες, αλλά δεν μπορούν να γίνουν κάτι επιτυχημένο. Χρειάζονται χρήματα. Να γίνει προιόν. Να διαφημιστεί, να προαχθεί και να πουληθεί, και μάλιστα έξω, όχι Ελλάδα. Γιατί κάτι που ξεχνάμε όλοι είναι ότι για την πολυδιαφημιζόμενη ανάπτυξη, πρέπει να πουλάμε έξω (ή να παράγουμε πράγματα που εισάγουμε τώρα ώστε να μειωθούν οι εισαγωγές), και όχι να γυρνάμε γύρω γύρω στην χώρα μας το ίδιο τάληρο.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτό που μπορεί να κάνει η χώρα είναι βασικά να μειώσει τις εισαγωγές. Εχει την δυνατότητα αγροτοκτηνοτροφίας ώστε να καλύψει το 100% των εθνικών απαιτήσεων, και να κάνει και εξαγωγές. Αυτό θα μειώσει την εξάρτηση απο εισαγωγές στα τρόφιμα. Επίσης το ίδιο μπορεί και πρέπει να κάνει στον τομέα της ενέργειας. Με άμεση προτεραιότητα τις ΑΠΕ, φωτοβολταικά (ξέρω ξέρω όσοι επένδυσαν τελευταία έφαγαν τελικά δούλεμα), ωστόσο εαν η χώρα αποκτήσει ενεργειακή αυτάρκεια, και μιλώ και για τα ορυκτά καύσιμα και πετρέλαιο βενζίνη (με αντικατάσταση με ηλεκτρισμό μέσω ΑΠΕ όπου είναι δυνατό) θα έχουμε μειώσει ακόμη περισσότερο τις εισαγωγές. Τέλος η χώρα είχε κραταιά βιομηχανία στον χώρο της ένδυσης και της υπόδησης, των δομικών υλικών και οι περισσότερες "'εφυγαν". Θα μπορούσε να κρατήσει τις βιομηχανίες / βιοτεχνίες αυτές, για μείωση εισαγωγών και δημιουργία θέσεων εργασίας.

Ολα αυτά όμως για να γίνουν, πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα προστατευτισμού. Δηλαδή δασμών σε εισαγόμενα προιόντα προκειμένου να μην είναι ανταγωνιστικά τα εισαγόμενα. Ομως κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει, μιας και η παγκοσμιοποίηση είναι θεσμός φτιαγμένος για να κερδίζει περισσότερα το μεγάλο κεφάλαιο και να ελέγχονται ευκολότερα με οικονομικά κριτήρα τα κράτη.

Kurozuka
11-09-12, 19:17
Περι αυταρκειας στο τομεα του κρεατος να πω οτι διαβασα οτι ειμαστε περιπου στο 30%(πριν καμια εβδομαδα στην καθημερινη νομιζω)

chat1978
11-09-12, 20:44
Ιδέες, όχι φασολάκια! (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=18062)

του Τάκη Μίχα

Πρόσφατα οδηγούσα στην νότια Δανία. Σε ένα σημείο στα δεξιά του δρόμου πρόβαλλε ένα μικρό υπόστεγο-θα μπορούσε να ήταν μία αποθήκη ή μια μικροβιοτεχνία. Το γεγονός είναι ότι δεν επρόκειτο να της δώσω καμία ιδιαίτερη σημασία αν ο συνοδηγός μου ο Τόρμπεν δεν μού επεσήμανε ένα πολύ σημαντικό γεγονός: Ότι αυτή η ταπεινή εκ πρώτης όψεως μικροβιοτεχνία κατείχε το 70% της παγκόσμιας αγοράς στόχων για τοξοβολία. Κάποιος Δανός με άλλα λόγια είχε σκαρφιστεί μία έξυπνη ιδέα σχετικά με την παραγωγή βελτιωμένων στόχων τοξοβολίας, την έβαλε σε εφαρμογή και voila το αποτέλεσμα!

Εδώ λοιπόν έχουμε την ουσία της επιχειρηματικότητας: Μια νέα ιδέα και η εφαρμογή της. Γι αυτό και η επιχειρηματικότητα δεν είναι προβλέψιμη. Οπως ακριβώς δεν μπορεί κανείς να προβλέψει μία νέα επιστημονική ανακάλυψη, έτσι δεν μπορεί να προβλέψει κανείς τις νέες επιχειρηματικές ιδεές και το ποσοστό επιτυχίας τους.

Απ αυτή την σκοπιά οι σοβαροφανείς απόψεις που διατυπώνονται από διάφορους ειδήμονες σχετικά με τους τομείς της οικονομίας στους οποίους θα πρέπει να στραφούν οι νέοι μας μου φαίνονται αστείες. Πάρτε π.χ. την ευρύτατα διαδεδομένη άποψη ότι θα πρέπει να στραφούμε προς τον τουρισμό και την γεωργία όπου έχουμε «αντικειμενικά» συγκριτικά πλεονεκτήματα. Δυστυχώς όμως και σε αυτούς τους κλάδους δεν υπάρχει ούτε μία ελληνική επιχείρηση που να διακρίνεται διεθνώς. Αν πάρουμε π.χ. τον τουρισμό δεν γνωρίζω ούτε μία ελληνική επιχείρηση της οποίας τα προϊόντα διαχείρισης ελεύθερου χρόνου να είναι παγκοσμίως ανταγωνιστικά. Οσο δε για την γεωργία, οι διάφορες προσπάθειες να δημιουργηθούν επώνυμα προϊόντα είναι μία αρκετά θλιβερή ιστορία που δεν χρειάζεται να την επαναλάβουμε εδώ.

Οι ελληνικές ανταγωνιστικές διεθνώς επιχειρήσεις βρίσκονται έξω από τους προαναφερθέντες κλάδους -όπως π.χ. η εταιρεία καλλυντικών Korres, κοσμημάτων Follie-Follie και στρωμάτων ύπνου Cocomat. Σε όλες αυτές τις επιχειρήσεις αυτό που μέτρησε ήταν το concept -δηλαδή η ιδεά- του επιχειρηματία και όχι κάποιοι «αντικειμενικοί» προϋπάρχοντες παράγοντες.

Φυσικά το ίδιο συμβαίνει παγκοσμίως. Ποιός άραγε θα μπορούσε να προβλέψει ότι σήμερα ένα από τα πιο εξαγώγιμα προιόντα της Σουηδίας και της Νορβηγίας είναι το αστυνομικό μυθιστόρημα (Λάρσον και Νέσμπο); Ή ότι η Βραζιλία θα παρήγαγε μία από τις πιο επιτυχημένες αεροκατασκευαστικές εταιρείες (Ebraer); Ή ότι ο κολοσσός των εσωρούχων (Icebreaker) θα γεννιόταν στην Νέα Ζηλανδία;

Αν χρειάζονται κάτι οι νέοι μας αυτό δεν είναι νουθεσίες σχετικά με ποιους τομείς θα πρέπει να στραφούν για να δοκιμάσουν τις ιδέες τους. Αυτό που χρειάζονται είναι αφ ενός την δημιουργία ενός περιβάλλοντος που να προωθεί αντί να τιμωρεί τις νέες ιδέες και καινοτομίες και αφ ετέρου η συνειδητοποίηση ότι ο χώρος στον οποίο θα πρέπει να κατευθύνουν τις δημιουργικές τους προσπάθειες είναι η παγκόσμια και όχι η μικρή εσωτερική αγορά.
Το ανεδαφικό όνειρο του αμερικάνικου γκαράζ. Ανεδαφικό γιατί οι μόνες αναφορές είναι αυτές με επιτυχία ενώ στην πραγματικότητα έχει άλλες 999 για κάθε μια από αυτές.


Ναι, αλλά ο συγγραφέας δεν μας λέει κάτι ή μαλλον δεν έχει τον ικανό νού, να συλλάβει κάτι απλό.
Οτι οι ιδέες δεν έχουν συγκεκριμένη πατρίδα. Οπως και ο ίδιος αναφέρει μια πλειάδα χωρών που ιδέες έγιναν επιχειρηματική πράξη, το ίδιο υπάρχει και σήμερα στην Ελλάδα, όπου υπάρχουν και εδώ πλειάδα εταιριών που έχουν κάνει έξυπνες ιδέες επιχειρηματική πράξη. Παρόλο το αρνητικό κλίμα για τις επιχειρήσεις. Θα μπορούσαμε να αναφέρουμε πολλά. Πχ Πετζετάκης, ή υχθιοκαλλιέργειες που είμαστε πρώτοι στην ευρώπη και απο τις πρώτες θέσεις στον κόσμο παρακαλώ... Οποιος έχει όρεξη, μπορεί να βρεί πολλά ανάλογα και για την Ελλάδα.

Ο συγγραφέας εμμέσως λέει ότι δεν έχουμε έξυπνες ιδέες που να γίνουν επιχειρηματική πράξη η οποία θα προσδώσει ανάπτυξη. Αυτό που δεν πιάνει το κοντό του το μυαλό είναι ότι παντού γεννιούνται ιδέες, δεν είναι μονοπώλιο της Ελλάδας. Και όσο και αν προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε και υποστηρίξουμε ιδέες αυτό δεν σημαίνει ότι θα πετύχουν, γιατί δεν φθάνει μόνο η ιδέα, αλλά ένα σωρό άλλοι παράγοντες, και οι περισσότεροι τυχαίοι ίσως. Ακόμα και εαν υποστηριζαμε πάσης φύσεως νεα ιδέα, και πάλι αυτό δεν θα έφτανε. Πρώτα απο όλα η υποστήριξη μιας ιδέας και μετατροπής σε επιχειρηματική πράξη/ προιόν / εταιρία / υπηρεσίες απαιτεί χρήματα. Που δεν υπάρχουν. Και εγώ μπορώ να σου τσαμπουνήσω το λιγότερο καμμιά δεκαριά έξυπνες ιδέες, αλλά δεν μπορούν να γίνουν κάτι επιτυχημένο. Χρειάζονται χρήματα. Να γίνει προιόν. Να διαφημιστεί, να προαχθεί και να πουληθεί, και μάλιστα έξω, όχι Ελλάδα. Γιατί κάτι που ξεχνάμε όλοι είναι ότι για την πολυδιαφημιζόμενη ανάπτυξη, πρέπει να πουλάμε έξω (ή να παράγουμε πράγματα που εισάγουμε τώρα ώστε να μειωθούν οι εισαγωγές), και όχι να γυρνάμε γύρω γύρω στην χώρα μας το ίδιο τάληρο.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτό που μπορεί να κάνει η χώρα είναι βασικά να μειώσει τις εισαγωγές. Εχει την δυνατότητα αγροτοκτηνοτροφίας ώστε να καλύψει το 100% των εθνικών απαιτήσεων, και να κάνει και εξαγωγές. Αυτό θα μειώσει την εξάρτηση απο εισαγωγές στα τρόφιμα. Επίσης το ίδιο μπορεί και πρέπει να κάνει στον τομέα της ενέργειας. Με άμεση προτεραιότητα τις ΑΠΕ, φωτοβολταικά (ξέρω ξέρω όσοι επένδυσαν τελευταία έφαγαν τελικά δούλεμα), ωστόσο εαν η χώρα αποκτήσει ενεργειακή αυτάρκεια, και μιλώ και για τα ορυκτά καύσιμα και πετρέλαιο βενζίνη (με αντικατάσταση με ηλεκτρισμό μέσω ΑΠΕ όπου είναι δυνατό) θα έχουμε μειώσει ακόμη περισσότερο τις εισαγωγές. Τέλος η χώρα είχε κραταιά βιομηχανία στον χώρο της ένδυσης και της υπόδησης, των δομικών υλικών και οι περισσότερες "'εφυγαν". Θα μπορούσε να κρατήσει τις βιομηχανίες / βιοτεχνίες αυτές, για μείωση εισαγωγών και δημιουργία θέσεων εργασίας.

Ολα αυτά όμως για να γίνουν, πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα προστατευτισμού. Δηλαδή δασμών σε εισαγόμενα προιόντα προκειμένου να μην είναι ανταγωνιστικά τα εισαγόμενα. Ομως κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει, μιας και η παγκοσμιοποίηση είναι θεσμός φτιαγμένος για να κερδίζει περισσότερα το μεγάλο κεφάλαιο και να ελέγχονται ευκολότερα με οικονομικά κριτήρα τα κράτη.

Και εγώ πραγματικά πιστεύω ότι αν το κράτος θέλει μπορεί να κάνει παπάδες!

xmperop1
11-09-12, 22:02
Περι αυταρκειας στο τομεα του κρεατος να πω οτι διαβασα οτι ειμαστε περιπου στο 30%(πριν καμια εβδομαδα στην καθημερινη νομιζω)

Κάπου κάνεις μάλλον κάνεις λάθος.

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=215142

Kurozuka
11-09-12, 22:13
Η αυτάρκεια εξακολουθεί να διαφοροποιείται μεταξύ επιμέρους κατηγοριών προϊόντων, όπως το κρέας, όπου η αυτάρκεια ανέρχεται στο 55% περίπου, με το μικρότερο ποσοστό να καταγράφεται στο βόειο κρέας (28,70%) και το υψηλότερο στο αιγοπρόβειο κρέας (93,72%).

Δεν λεει χοιρινο και κοτοπουλο βεβαια

xmperop1
11-09-12, 22:46
Η αυτάρκεια εξακολουθεί να διαφοροποιείται μεταξύ επιμέρους κατηγοριών προϊόντων, όπως το κρέας, όπου η αυτάρκεια ανέρχεται στο 55% περίπου, με το μικρότερο ποσοστό να καταγράφεται στο βόειο κρέας (28,70%) και το υψηλότερο στο αιγοπρόβειο κρέας (93,72%).

Δεν λεει χοιρινο και κοτοπουλο βεβαια

http://www.paseges.gr/resource-api/paseges/contentObject/Aytarkeia-Agrotikwn-Diatrofikwn-Proiontwn/content?contentDispositionType=attachment

Kurozuka
11-09-12, 22:55
Χοιρινο κρεας=> 35,6%
Βοδινο=> 28.7%
Ε δεν το λες οτι ειμαστε και αυταρκεις(εκτος εαν τρωμε μονο κατσικι)

xmperop1
11-09-12, 23:06
Χοιρινο κρεας=> 35,6%
Βοδινο=> 28.7%
Ε δεν το λες οτι ειμαστε και αυταρκεις(εκτος εαν τρωμε μονο κατσικι)

Τουλάχιστον στο βοδεινό ποτέ δεν είμασταν, μάλιστα ουσιαστικά μέχρι το 1960 δεν υπήρχε παραγωγή βοδεινού κρέατος στην Ελλάδα,δεν τρώγαμε βοδεινό στην Ελλάδα.
Οταν αρχίσαμε να δημιουργούμε ταχύτατα αναπυσόμενα κοπάδια και παραγωγή γάλακτος ήρθε η Ε.Ε και οι ποσοστώσεις, οπότε μέχρι που σφάζανε τις γελάδες για να μη πληρώνουν πρόστιμα οι κτηνοτρόφοι είτε για την παραγωγή κρέατος είτε για την παραγωγή γάλακτος.
Το δε χοιρινό με διάφορους "νόμους" απότι έχω ακούσει χτυπήθηκε και αυτό.
Από τις ποσοστώσεις γλύτωσαν τα αμνοερίφια που και αυτά με διάφορα τερτίπια τα έχουν αφήσει χωρίς βοσκοτόπους.

raspoutiv
12-09-12, 00:58
Τουλάχιστον στο βοδεινό ποτέ δεν είμασταν, μάλιστα ουσιαστικά μέχρι το 1960 δεν υπήρχε παραγωγή βοδεινού κρέατος στην Ελλάδα,δεν τρώγαμε βοδεινό στην Ελλάδα.
Οταν αρχίσαμε να δημιουργούμε ταχύτατα αναπυσόμενα κοπάδια και παραγωγή γάλακτος ήρθε η Ε.Ε και οι ποσοστώσεις, οπότε μέχρι που σφάζανε τις γελάδες για να μη πληρώνουν πρόστιμα οι κτηνοτρόφοι είτε για την παραγωγή κρέατος είτε για την παραγωγή γάλακτος.
Το δε χοιρινό με διάφορους "νόμους" απότι έχω ακούσει χτυπήθηκε και αυτό.
Από τις ποσοστώσεις γλύτωσαν τα αμνοερίφια που και αυτά με διάφορα τερτίπια τα έχουν αφήσει χωρίς βοσκοτόπους.

μην κάνετε υπολογισμούς στον αέρα
σε περίπτωση χρεοκοπίας και προσωρινού παγώματος των εξαγωγών, αμέσως η ντόπια παραγωγή θα ανέβει γιατί θα παίζει μπάλα μόνη της και θα αποδίδει κέρδη
σε λίγους μήνες και η παραγωγή κρέατος θα αυξηθεί κατακόρυφα

Kurozuka
12-09-12, 01:22
Λογικα ναι,αλλα εγκαταστασεις?ζωα?
Σεναρια υπαρχουν πολλα πχ λεω εγω,κοβωνται εισαγωγες αρα μειωνονται τα ηδη υπαρχοντα ζωα αρα μπορει να μειωθει και η παραγωγη.
Σεναρια σιγουρα υπαρχουν πολλα, καλα και κακα αλλα σημασια εχει το τωρα

anon
12-09-12, 11:39
Περι αυταρκειας στο τομεα του κρεατος να πω οτι διαβασα οτι ειμαστε περιπου στο 30%(πριν καμια εβδομαδα στην καθημερινη νομιζω)

Το 30% σημαίνει ότι μπορει να γίνει 100% με κατάλληλα κίνητρα, που θα μειώσει την αιμοραγία χρήματος προς το εξωτερικό (δεν λέω συνάλλαγμα, μιας και οι εισαγωγές βασικά γίνονται απο χώρες της ΕΕ) και θα βελτιώσει το εμπορικό ισοζύγιο, και επιπλέον, θα δώσει πολύ δουλειά σε έλληνες... Αρα; Εαν πρέπει να περιμένουνε απο μόνοι τους κάποιοι να δραστηριοποιηθούν, αυτό δεν θα γίνει ποτέ ή θα αργήσει πολύ. Ειναι θέμα της πολιτείας να δημιουργήσει εκείνες τις διαδικασίες που να βοηθήσουν ώστε το 30% επάρκεια να γίνει 100% επάρκεια.

Το ερώτημα όμως (και με βάση όσα γνωρίζουμε για όσους τόλμησαν να ξεκινήσουν κάτι, χωρίς να έχουν τα κονέ) είναι: Θέλουν οι πολιτικοί μας; Η πράξη δείχνει το αντίθετο. Υπάρχει και η ΕΕ που με ποσοστώσεις ουσιαστικά ορίζει πόσα θα βγάζεις και τι. Και να θυμόμαστε, η πολιτική ποσοστώσεων της ΕΕ είναι τέτοια ώστε τα κράτη να μην είναι αυτάρκη σε όλα τα τρόφιμα. Ετσι μπορεί να ασκείται πολιτική πίεσης. Και μάλιστα οι βόρειες και δυτικές χώρες είναι πιο ευνοημένες σε θέματα ποσοστώσεων... Αρα εδώ η ΕΕ μας ορίζει πόσο αυτάρκεις θα ήμαστε...

Ioanna123
17-09-12, 09:05
Χωρίς ημερομηνία λήξης (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=18248)

του Γιώργου Λακόπουλου

Από την πρώτη στιγμή που η Ελλάδα οδηγήθηκε σε διεθνή οικονομικό έλεγχο, με τα ακατανόητα νταλαβέρια του Γ. Παπανδρέου με τον πανάθλιο Ντομινίκ Στρος Καν, υιοθετήθηκε μια προπαγανδιστική μπαρούφα: ότι τα ζόρια που επιβλήθηκαν στον μέσο Έλληνα για τη «σωτηρία» της οικονομίας, είχαν ημερομηνία λήξης. Όλοι θυμούνται τον Παπανδρέου και τον Παπακωνσταντίνου να διαβεβαιώνουν ότι το Μνημόνιο δεν θα είχε διάρκεια πάνω από δυο χρόνια και την άνοιξη του 2012 η Ελλάδα θα ήταν έξω από το κάδρο της κρίσης.

Αυτή η τακτική συνεχίστηκε έκτοτε από όλους τους Πρωθυπουργούς και όλους τους υπουργούς Οικονομικών. Η λιτότητα θα ήταν προσωρινή, χάρη στην επιτυχημένη διαπραγμάτευση που έκαναν οι ίδιοι.

Αυτά δεν ήταν παρά φτηνά επικοινωνιακά κόλπα. Τα οποία συνεχίζουν και σήμερα ο Σαμαράς με τον Στουρνάρα, υποσχόμενοι, ιδίως ο πρώτος, ότι τα μέτρα που παζαρεύουν αυτή την περίοδο με τη τρόικα θα είναι τα τελευταία. Και ότι σε δυο χρονάκια ο ελληνικός λαός θα ανασάνει. Φυσικά τίποτε από αυτά δεν πρόκειται να συμβεί. Αλλά σε δυο χρόνια ποιος ζει και ποιος πεθαίνει.

Αν το δούμε από μια άλλη σκοπιά το μεγαλύτερο έλλειμμα της χώρας δεν είναι το δημοσιονομικό. Είναι το έλλειμμα αλήθειας. Αυτό οφείλεται στο έλλειμμα θάρρους που διακρίνει την πολιτική ηγεσία. Αντί να παραδεχτούν ότι τα πράγματα θέλουν χρόνο για να ξαναφτιάξουν –και αν φτιάξουν- προτιμούν να πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Προφανώς για να μην αναλάβουν την ευθύνη τους για την κατάσταση στην οποία βρίσκονται τα πράγματα. Αλλά κάτω από το γυαλιστερό σελοφάν με το οποίο περιτυλίγουν τις αποφάσεις τους, υπάρχει πάντα η ίδια ζοφερή πραγματικότητα...

Η κατάσταση επιδεινώνεται όταν την φτιασιδώνουν για να κάνουν τους επιτυχημένους, τους ικανούς διαπραγματευτές και τους σωτήρες. Αλλά καμία οικονομία δεν μπορεί να σωθεί ερήμην του πληθυσμού. Ή πολύ χειρότερα με τον πληθυσμό σε μόνιμη παραπληροφόρηση. Άλλωστε αυτή η τακτική είχε ως τώρα ένα αποτέλεσμα χειρότερο και από τη λιτότητα: την συλλογική άγνοια κινδύνου.

Έβαλε τον κόσμο στον ύπνο, αντί να τον κρατήσει σε εγρήγορση και να τον κινητοποιήσει για να συμβάλει πρακτικά ο καθένας στην έξοδο από την κρίση. Καθησύχαζε με το κατασκεύασμα της προσωρινότητας και των λύσεων που τάχα υπήρχαν, μέσω της πολιτικής που επέλεγαν. Όταν λες στον άλλον ότι η κρίση είναι μια παρένθεση και σύντομα θα αποκαταστηθεί το προγενέστερο στάδιο της ζωής του, του ρίχνεις στάχτη στα μάτια.

Ό,τι και αν λέει αυτή τη στιγμή η κυβέρνηση, ημερομηνία λήξης στη λιτότητα δεν υπάρχει, γιατί δεν υπάρχει ορίζοντας εξόδου από την κρίση. Περισσότερο πιθανή είναι η επιδείνωση. Αλλά αυτός ο ορίζοντας δεν προκύπτει από μόνος του για έναν λαό: τον δημιουργεί ο ίδιος -για να έχει και την ευθύνη ο ιδιος.

Πέρα από μέτρα και προγράμματα επί χάρτου, μόνο όταν οι πολίτες καταλάβουν πραγματικά τι συμβαίνει στην ελληνική οικονομία και την ελληνική διοίκηση- και γιατί συμβαίνει, άρα κάποιοι θα πληρώσουν- θα αποκτήσουν κουλτούρα επιστράτευσης. Όταν δεν ξέρεις ότι ο εχθρός δεν νικήθηκε, δεν έχεις κανένα λόγο να ψάξεις για το όπλο σου. Και όταν δεν σου λένε ότι βρίσκεσαι σε ναρκοπέδιο- επειδή οι ίδιοι το δημιούργησαν – αργά ή γρήγορα θα πατήσεις τη νάρκη και τότε η μόνη δυνατή εξέλιξη θα είναι να ανατιναχτείς. Συνεπώς αν υπάρχει ένας δρόμος διαφυγής από την κόλαση του μέλλοντος μας, αυτός ο δρόμος αρχίζει από την αλήθεια. Τα υπόλοιπα θα έλθουν μόνα τους.

Ioanna123
19-09-12, 09:20
Το πετρέλαιο που μας κρύβουν (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=18321)

του Κώστα Γιαννακίδη

Περίπου οκτώ μίλια από τις ακτές της Θάσου οριοθετείται ένα θαλάσσιο οικόπεδο που κρύβει στα σωθικά του ένα δισεκατομμύριο βαρέλια πετρέλαιο. Το πετρέλαιο βρίσκεται εκεί εκατομμύρια χρόνια. Μας απασχολεί τι συνέβη τα τελευταία τριάντα. Ένα ελληνικό τρυπάνι θα μπορούσε να βουτήξει εκεί κάτω. Ένα δισεκατομμύριο βαρέλια προς 120 δολάρια έκαστο. Είναι το 30% του χρέους μας πριν το κούρεμα. Αλλά είναι και οι αμυντικές δαπάνες της μεταπολίτευσης. Αυτό το κοίτασμα δεν αξιοποιείται για να μην πυροδοτηθεί ένταση στις ελληνοτουρκικές σχέσεις.

Διαβάζω την «Απόρρητη ιστορία του Αιγαίου», του Δημήτρη Μηλάκα. Δεν θυμώνω απλώς. Υφίσταμαι σοκ. Ακουμπάω το βιβλίο στο στήθος και κοιτάζω σαν χάνος το ταβάνι, μήπως και βρω εκεί κάποια εξήγηση. Είναι από τις περιπτώσεις που ακόμα και αν απορρίπτεις την εύκολη καταφυγή σε αιτιάσεις για «ξεπούλημα» ή «προδοσία», διαπιστώνεις ότι δυσκολεύεσαι να βρεις άλλους, ηπιότερους, προσδιορισμούς. Βλέπετε υπάρχουν δύο τρόποι για να προσεγγίσεις τη σύγχρονη ιστορία των ελληνοτουρκικών στόχων. Ο ένας πηδάει από νησίδα σε νησίδα και θεωρεί τα ελληνοτουρκικά ένα πλέγμα εστιών έντασης με εθνικές και αλυτρωτικές αναφορές. Πιστεύω ότι αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο μας παρουσιάζουν τα πράγματα όσοι τα βλέπουν από τη σωστή οπτική γωνία. Οι ελληνοτουρκικές σχέσεις δεν είναι τίποτα παραπάνω από μία συνεχή διαπραγμάτευση για τον ενεργειακό πλούτο του Αιγαίου. Μόνο που η διαπραγμάτευση γίνεται μεταξύ Αμερικανών και Τούρκων. Η Ελλάδα ουσιαστικά απουσιάζει. Θα μπορούσε να είναι παίκτης, αλλά συμπεριφέρεται ως πιόνι.

Το βιβλίο του Μηλάκα είναι ίσως το πιο ενδιαφέρον σύγχρονο πολιτικό ντοκουμέντο ελληνικού ενδιαφέροντος. Περιέχει το υλικό που υπέκλεψε, για λογαριασμό της ΕΥΠ, ο Στίβεν Λάλας, ο κατάσκοπος που πετάχτηκε από την ελληνική Πολιτεία σαν καμένο χαρτί, αφού ουδέποτε αναγνωρίστηκε η προσφορά του στα εθνικά συμφέροντα. Πρόκειται για άκρως απόρρητα έγγραφα του State Department και των αμερικανικών πρεσβειών σε Αθήνα και Άγκυρα με αποκλειστικό αντικείμενο τον ενεργειακό πλούτο του Αιγαίου. Για να καταλάβετε, ο προσδιορισμός του κοιτάσματος στη Θάσο, έχει αμερικανική προέλευση. Οι ελληνικές αρχές το γνωρίζουν, από το 1991. Επίσης γνωρίζουν ότι η αμερικανική στρατηγική για το Αιγαίο έχει δύο σκέλη: από τη μία προσβλέπει στον μακροπρόθεσμο στόχο της εκμετάλλευσης κοιτασμάτων και από την άλλη ενθυλακώνει τα κέρδη τεράστιων εξοπλιστικών προγραμμάτων - που δεν έχουν αφήσει δυσαρεστημένους Γερμανούς και Γάλλους. Ποια είναι η ελληνική απάντηση; Πώς αναπτύσσεται η ελληνική διπλωματία μέσα σε ένα κήπο με σαρκοφάγα φυτά όπου ξεφυτρώνουν τα παράσιτα με τις εγχώριες μίζες και το πλιάτσικο των offshore; Δεν αναπτύσσεται. Και αν η στρατηγική της είναι ένα οικοδόμημα, τότε έχει εκχωρήσει αλλού τη βάση και αλλού την οροφή. Κάπου στη μέση υπάρχουν ρητορικές για «βήμα προς βήμα προσέγγιση» ή και για διπλωματία των σεισμών ή του ζεϊμπέκικου. Όμως έτσι και διαβάσεις τα τηλεγραφήματα των Αμερικανών, όλα αυτά φαίνονται αηδίες, χυδαία προσχήματα.

Σκέφτηκα ότι αν είναι να συσταθεί μία εξεταστική επιτροπή σε αυτόν τον τόπο, θα πρέπει να αφορά τη διαχείριση των ελληνοτουρκικών στο πλαίσιο του ενεργειακού γεωπολιτικού παιχνιδιού. Και να κληθούν όλοι οι πρωθυπουργοί και οι υπουργοί εξωτερικών των τελευταίων είκοσι χρόνων (άπαντες πλην Ανδρέα είναι στη ζωή) για να αντιστοιχίσουν πράξεις με δεδομένα, ενέργειες με εθνικό συμφέρον. Δεν μπορείς να ταιριάξεις τα κομμάτια. Δεν είναι παζλ, είναι μουτζούρα. Και όσο και αν αποστρέφεσαι τις θεωρίες συνωμοσίας, τόσο η ματιά αρχίζει και στρέφεται προς την ιδέα ενός συντονισμένου σχεδίου με σκοπό οι δανειστές-κυρίαρχοι της χώρας να υφαρπάξουν τον ενεργειακό της πλούτο. Αντί να κάνουμε πολιτική, δημιουργούσαμε γκρίζες ζώνες. Δημιουργήσαμε ένα τεράστιο χρέος μέσω των εξοπλισμών και τώρα είμαστε ένα βήμα πριν εκποιήσουμε εθνικούς πόρους που, υποτίθεται, ότι προστατεύαμε με σιδερόφραχτο στρατό. Κακά τα ψέματα, έτσι όπως έχουν κυλήσει τα πράγματα και με δεδομένο το δίκαιο του ισχυρού, η συνεκμετάλλευση του Αιγαίου δείχνει ως μία ρεαλιστική προσέγγιση του θέματος. Δεν έχουμε στρατηγική ούτε γι' αυτό. Ρώτησα, περί συνεκμετάλλευσης, άνθρωπο που γνωρίζει τα διπλωματικά. «Η μόνη προσέγγιση στα διεθνή ζητήματα είναι η ρεαλιστική, η συνειδητοποίηση της πραγματικότητας και των δυνατοτήτων σου σε κάθε δεδομένη στιγμή. Δεν υπάρχει δίκαιο ή άδικο, αλλά μόνο ο συσχετισμός δυνάμεων. Αυτό προϋποθέτει σχέδιο, δηλαδή στρατηγική. Και εμείς (με ελάχιστες στιγμιαίες εξαιρέσεις) ουδέποτε εκπονήσαμε ένα σοβαρό σχέδιο...»

Ο Δημήτρης Μηλάκας κάνει διπλωματικό ρεπορτάζ εδώ και είκοσι χρόνια. Η γραφή του εκτός από εξαιρετική, διακρίνεται και από ένα άλλο κρίσιμο χαρακτηριστικό: χειρίζεται λεπτές έννοιες της διπλωματίας με τρόπο που επιτρέπει στον αναγνώστη να τις ακολουθήσει. Σπανίως δημοσιογραφία τόσο υψηλού επιπέδου είναι και ελκυστικά προσιτή προς το ευρύ κοινό.
Το βιβλίο «Η απόρρητη ιστορία του Αιγαίου (http://www.biblionet.gr/book/180733/Μηλάκας,_Δημήτρης/Η_απόρρητη_ιστορία_του_Αιγαίου)» κυκλοφορεί από τις εκδόσεις «Το Ποντίκι». Διαβάστε το. Θα αναθεωρήσετε τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεστε την πολιτική.

raspoutiv
19-09-12, 11:40
Το πετρέλαιο που μας κρύβουν (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=18321)

του Κώστα Γιαννακίδη
.........................................................
Το βιβλίο «Η απόρρητη ιστορία του Αιγαίου (http://www.biblionet.gr/book/180733/Μηλάκας,_Δημήτρης/Η_απόρρητη_ιστορία_του_Αιγαίου)» κυκλοφορεί από τις εκδόσεις «Το Ποντίκι». Διαβάστε το. Θα αναθεωρήσετε τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεστε την πολιτική.

άργησε ο Γιαννακίδης. τον πρόλαβαν πολλοί άλλοι, με πρώτον πρώτον το μπούρδα το Χαρδαβέλα :lol:

αν με αυτό τον τρόπο πάντως, στοχεύουν να καλύψουν ένα "μέρος" του χρέους φοβάμαι πως θα τα τσουγκρίσουμε.

το χρέος είναι κάτι αμφισβητήσιμο, ως προς τον όγκο του, και φυσικά ακόμα είναι εξαιρετικά θολή όλη η ιστορία του. πως δημιουργήθηκε, πότε γιγαντόθηκε, που πήγαν τα λεφτά, πόσα είναι τόκοι κτλ κτλ κτλ
ο ορυκτός πλούτος από την άλλη είναι κάτι χειροπιαστό και μη διαπραγματεύσιμο. αν για παράδειγμα είχε εξορυχθεί νωρίτερα δε θα υπήρχε ίχνος χρέους ίσως, και φυσικά το βιωτικό μας επίπεδο θα ήταν ανώτερο από ότι ήταν. γιατί δεν έγινε αυτή η διαπίστωση του Γιαννακίδη νωρίτερα λοιπόν;

το κάλλιο αργά παρά ποτέ δεν ισχύει σε αυτή την περίπτωση
το να ξεπουλήσουμε τώρα αυτό τον πλούτο, ως αντάλλαγμα κιόλας για ΜΕΡΟΣ των χρεών μας, είναι εγκληματικό. πρώτα θα ξεμπερδέψουμε με το χρέος και το ΔΝΤ, και μετά τα βγάζουμε και πλουτίζουμε, σε πείσμα αυτών που κινδυνολογούν εκβιάζοντάς μας

anon
19-09-12, 12:10
Μα γιαυτό χρεωθήκαμε. Για να πουλήσουμε ότι έχουμε και δεν έχουμε (και αυτό συμπεριλαμβάνει και τον ορυκτό μας πλούτο). Ηδη συνέχεια ξεπουλάμε ότι έχουμε μπιρ παρά. Οποιαδήποτε περίπτωση και να πιάσεις είναι το λιγότερο εγκληματική, μάλιστα η περίπτωση εξόρυξης χρυσού Χαλκιδικής νομίζω είχε πάει μέχρι ευρωπαικό δικαστήριο. Αποτιμώμενξς αξίας 400 εκ ευρώ, πριν την τρελλή κούρσα του χρυσού (σήμερα > 1 δις) και δώθηκε το δικαίωμα εξόρυξης για μερικά εκατομύρια.

http://elnewsgr.blogspot.gr/2012/01/blog-post_5703.html
http://team.chaniacrete.eu/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/1113-%CE%BE%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CF%8C-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CF%80%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-goldman-sachs

Και αυτό είναι μια περίπτωση. Εαν το ψάξεις υπάρχουν παμπολες περιπτώσεις, έως τα τώρα, απλά τώρα έπρεπε να υπάρχει η δικαιολογία να τα πάρουν μπιρ παρα, και τι πιο εύκολο, εαν είσαι στημμένος στον τοίχο λόγω χρεών; Οπως και η ίδια η Μπακογιαννη ομολόγησε, είμαστε στημένοι στον τοίχο (μόνο που δεν είπε ότι και αυτή και οι ομοίοι της φρόντισαν για αυτό) και πρέπει να πουλήσουμε όσο όσο τα "ασημικά" μας.

Οπου ασημικά, εταιρίες δημοσίου που ειναι κερδοφόρες (όπως ο ΟΠΑΠ), δεν ενδιαφέρονται για ζημιογόνες και δεν πρόκειται να πουληθούν (όπως ο ΟΣΕ), εκτός και εαν έχει "προίκα" απο πίσω (ο ΟΣΕ έχει πολλά, αμέτρητα, καλά ακίνητα), όπως επίσης ορυκτός πλούτος.

Δείτε και μερικά άλλα
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/09/cooper-27021940.html

θα με πείτε συνομοσιολόγο, αλλά κάθε περίπτωση ορυκτου πλούτου ήταν μια περίπτωση ξεπουλήματος (νικέλιο-λάρκο, βωξίτες-πεσινέ κλπ).

Ioanna123
20-09-12, 12:27
Αποτελεί η εσωτερική υποτίμηση λύση για την ανταγωνιστικότητα; (http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=475656)

Ο Ζαν - Κλοντ Γιούνκερ αναγνώρισε ότι η Ελλάδα έχει προβεί σε σημαντικά βήματα ενίσχυσης της ανταγωνιστικής της εικόνας καθώς η Eurostat εκτιμά ότι το μισθολογικό μας κόστος μειώθηκε, σε ετήσια βάση, κατά 11,5%. Με άλλα λόγια, η πολιτική εσωτερικής υποτίμησης φαίνεται ότι αποδίδει καρπούς. Είναι όμως έτσι τα πράγματα;


Για να απαντηθεί το ερώτημα αυτό θα πρέπει να εξετάσουμε ποιοι παράγοντες επηρεάζουν την ανταγωνιστικότητα. Μεταξύ των ποσοτικών παραγόντων, η παραγωγικότητα της εργασίας, και οι δαπάνες σε έρευνα και ανάπτυξη (ως ποσοστό του ΑΕΠ) επηρεάζουν θετικά την ανταγωνιστικότητα ενώ οι μέσοι πραγματικοί μισθοί ασκούν αρνητική επίδραση.

Χρησιμοποιώντας ένα απλό οικονομετρικό υπόδειγμα (το οποίο κάνει χρήση της καλούμενης μεθόδου variance decomposition analysis), εκτιμάμε ότι οι παραπάνω συνιστώσες συνεισφέρουν μέχρι και 30% στο «προφίλ» της ανταγωνιστικότητας. Ιδιαίτερη αναφορά κάνουμε στις δαπάνες σε έρευνα και ανάπτυξη οι οποίες βρίσκονται στάσιμες στο 0,6% του ελληνικού ΑΕΠ την ίδια στιγμή κατά την οποία τα αντίστοιχα ποσοστό σε άλλες χώρες του Νότου είναι σαφώς υψηλότερα (ήτοι 1,4% στην Ισπανία, 1,3% στην Ιταλία και 1,6% στην Πορτογαλία). Να σημειωθεί επιπλέον ότι η «νηνεμία» σε έρευνα και ανάπτυξη επηρεάζει αρνητικά όχι μόνο την ανταγωνιστικότητα αλλά και την παραγωγικότητα της οικονομίας.

Πράγματι, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις μας, μια αύξηση των δαπανών από το 0,6% του ΑΕΠ στο επίπεδο των λοιπόν χωρών του Νότου θα μπορούσε να βελτιώσει την παραγωγικότητα της ελληνικής οικονομίας κατά 10% εντός 2ετίας.

Τι σημαίνουν όλα τα παραπάνω;

1. Mη ποσοτικοί παράγοντες, οι καλούμενοι και «θεσμοί» (βλέπε πολυνομία, γραφειοκρατία και πολυπλοκότητα του φορολογικού συστήματος) συνεισφέρουν την «μερίδα του λέοντος» (το 70% δηλαδή) στην έλλειψη ανταγωνιστικότητας. Συνεπώς, αντί της «εύκολης» λύσης των αλλεπάλληλων μισθολογικών μειώσεων, το βάρος της κυβέρνησης θα πρέπει να δοθεί στην βελτίωση των «θεσμών».

2. Μεταξύ των ποσοτικών παραγόντων, θα πρέπει να δοθεί προτεραιότητα στις δαπάνες σε έρευνα και ανάπτυξη οι οποίες, σύμφωνα με τον σχεδιασμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης, θα πρέπει να αυξηθούν στο 3% του ΑΕΠ μέχρι το 2020! Αυτό πρακτικά σημαίνει (α) άμεση αύξηση, με τις ευλογίες της Τρόικα, των δημοσίων κονδυλίων για έρευνα και ανάπτυξη, και (β) στήριξη από τις ελληνικές τράπεζες (μέσω εξαιρετικά χαμηλότοκων δανείων) κάθε ιδιωτικής πρωτοβουλίας στον τομέα αυτό.

3. Ασφαλώς υπάρχει και μια συμβιβαστική λύση ενόψει βέβαια και του καθεστώτος εφεδρείας 150.000 δημοσίων υπαλλήλων. Γιατί να μην επιδείξουν οι πολιτικοί μας την ανάλογη ευαισθησία θέτοντας (με κατάλληλες συνταγματικές ρυθμίσεις) σε καθεστώς εφεδρείας το 1/3 των βουλευτών; Λιγότεροι βουλευτές θα σήμαινε λιγότερες μισθολογικές δαπάνες στους εκπροσώπους του κοινοβουλίου οι οποίοι πιθανότατα θα νομοθετούσαν μικρότερο αριθμό πολύπλοκων νόμων κάτι που με τη σειρά του θα ενίσχυε την κρατική αποτελεσματικότητα και θα οδηγούσε, εν τέλει, σε βελτίωση της ανταγωνιστικότητας.

*Ο κ. Κώστας Μήλας είναι Καθηγητής Χρηματοοικονομικών, στο University of Liverpool

Kurozuka
20-09-12, 17:58
Η λυση ειναι εδω http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/600_dis_gia_thn_ellada_apo_omogeneis_an_allaksei_to_suntagma.1936659.html

trollαρουν?

Οβελίξ
20-09-12, 18:28
Τρελή τρολιά.
Ο κυριούλης λέει ότι «ομογενείς» μάζεψαν 650 δισ. δολάρια (!!!!!!!) σε ομόλογα (για σύγκριση, η περιουσία του Μπιλ Γκέιτς, που είναι ο πιο πλούσιος Αμερικανός, είναι 66 δισ. $), ότι ο ίδιος ήταν στην Κύπρο να δει το Χριστόφια και «από το πουθενά» εμφανίστηκε η Λαγκάρντ (LOL) και συζητούσαν για το χρέος, την επομένη ο Πούτιν έκανε προσφορά να δανείσει την Κύπρο κλπ κλπ...

Εντάξει, ο τύπος είναι λιγότερο σοβαρός και από τους «επενδυτές» που έρχονται να «σώσουν» τις ποδοσφαιρικές ομάδες.

Όξω.

Edit:
Η υπόθεση έχει σχέση με το «ομόλογο» των 600 δισ. της «Banque d’ Orient» που είχε βρεθεί δήθεν ξεχασμένο και που είχε πάρει αξία με τα χρόνια κλπ κλπ. Aυτά είναι τα 650 δισ. τους. :closed:

Kurozuka
21-09-12, 02:57
Δεν τα παιζουν και στο διπλο του ολυμπιακου με την αρσεναλ ,για να εχουν και τα εγγονια μας να τρωνε?

Bhaal
21-09-12, 07:08
Μα γιαυτό χρεωθήκαμε. Για να πουλήσουμε ότι έχουμε και δεν έχουμε (και αυτό συμπεριλαμβάνει και τον ορυκτό μας πλούτο). Ηδη συνέχεια ξεπουλάμε ότι έχουμε μπιρ παρά. Οποιαδήποτε περίπτωση και να πιάσεις είναι το λιγότερο εγκληματική, μάλιστα η περίπτωση εξόρυξης χρυσού Χαλκιδικής νομίζω είχε πάει μέχρι ευρωπαικό δικαστήριο. Αποτιμώμενξς αξίας 400 εκ ευρώ, πριν την τρελλή κούρσα του χρυσού (σήμερα > 1 δις) και δώθηκε το δικαίωμα εξόρυξης για μερικά εκατομύρια.

http://elnewsgr.blogspot.gr/2012/01/blog-post_5703.html
http://team.chaniacrete.eu/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/1113-%CE%BE%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CF%8C-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CF%80%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-goldman-sachs

Και αυτό είναι μια περίπτωση. Εαν το ψάξεις υπάρχουν παμπολες περιπτώσεις, έως τα τώρα, απλά τώρα έπρεπε να υπάρχει η δικαιολογία να τα πάρουν μπιρ παρα, και τι πιο εύκολο, εαν είσαι στημμένος στον τοίχο λόγω χρεών; Οπως και η ίδια η Μπακογιαννη ομολόγησε, είμαστε στημένοι στον τοίχο (μόνο που δεν είπε ότι και αυτή και οι ομοίοι της φρόντισαν για αυτό) και πρέπει να πουλήσουμε όσο όσο τα "ασημικά" μας.

Οπου ασημικά, εταιρίες δημοσίου που ειναι κερδοφόρες (όπως ο ΟΠΑΠ), δεν ενδιαφέρονται για ζημιογόνες και δεν πρόκειται να πουληθούν (όπως ο ΟΣΕ), εκτός και εαν έχει "προίκα" απο πίσω (ο ΟΣΕ έχει πολλά, αμέτρητα, καλά ακίνητα), όπως επίσης ορυκτός πλούτος.

Δείτε και μερικά άλλα
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/09/cooper-27021940.html

θα με πείτε συνομοσιολόγο, αλλά κάθε περίπτωση ορυκτου πλούτου ήταν μια περίπτωση ξεπουλήματος (νικέλιο-λάρκο, βωξίτες-πεσινέ κλπ).

Μια χαρά τα λες, Anon! Στόχος είναι η φτωχοποίηση και εξαθλίωση, και όχι η ανάπτυξη. Αν πράγματι ήθελαν ανάπτυξη δεν θα έβαζε η Τρόικα όρο τα 8 δις να προέρχονται από περικοπές μισθών και συντάξεων. Επιστρέφουμε στον στον 19ο αιώνα, κι ακόμη πιο πίσω, τότε που οι εργαζόμενοι δεν είχαν κανένα δικαίωμα. Όποιος εξακολουθεί να πιστεύει ότι όλα όσα γίνονται στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή στοχεύουν σε ανταγωνιστικότητα και ανάπτυξη είναι Ηλίθιος!

Ioanna123
21-09-12, 07:52
Αχ, Σοφία (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=18373)

του Σταύρου Θεοδωράκη

Ξέρω η επικαιρότητα δεν θέλει να στρίβεις το κεφάλι. Ο Βαγγέλης και ο Αντώνης μάλωσαν για το ποιος μας αγαπάει πιο πολύ. Και ο Φώτης έκλαψε όταν αναγκάστηκε να πει ναι στις περικοπές τους. Παράξενο πράγμα όμως, εμένα αυτά δεν με συγκινούν. Το μυαλό μου αυτές τις ώρες είναι στην Σοφία.

Δεν ξέρω πως της κόλλησε και από μικρή ήθελε να γίνει γιατρός. Παιδίατρος, άντε το πολύ οδοντογιατρός για τα παιδάκια. Τίποτε άλλο δεν συζητούσε. Όποτε την συναντούσα, στο φούρνο ή στον μανάβη – να πάρει τα ψώνια για το σπίτι – έβρισκε τρόπο να μου το υπενθυμίζει. Αυτά όταν ήταν πιτσιρίκα του Γυμνασίου. Γιατί μετά όταν έγινε κοπέλα του Λυκείου σταμάτησε τα πολλά πολλά σουρτα φέρτα στην αγορά. Προείχε το διάβασμα και κανένα φλερτ μετά το σχολείο στα Starbucks. Θα μου πεις «σαν πολλά δεν ξέρεις για τη Σοφία». Ξέρω ακόμη τι μουσική άκουγε, ποια χρώματα αγαπούσε και τον σκύλο της που τον λένε «Μήτσο». Ένα μπασταρδάκι από τα σκουπίδια. Ο Μήτσος ήταν η αφορμή να ταλαντευθεί για λίγο η Σοφία. «Μήπως να γίνω κτηνίατρος;». Το κουτάβι στάθηκε στα πόδια του γρήγορα όμως και η Σοφία επέστρεφε στην παιδιατρική. Και ξαφνικά οι μονάδες δεν φτάνουν! Σοκ μέσα στο καλοκαίρι.

Σχεδόν σε όλα η Σοφία είχε γράψει άριστα. Για την Έκθεση όμως δεν ήταν σίγουρη. Πως νά'σαι. Και εγώ στις πανελλαδικές είχα βγει δύο φορές εκτός θέματος. Και τελικά έμεινε έξω. Ούτε Ιατρική, ούτε Οδοντιατρική. Χθες που την συνάντησα έκανε για «τελευταία φορά» βόλτα τον Μήτσο. «Αύριο φεύγω για τη Ρουμανία». Γιατί Ρουμανία; «Έξη χιλιάδες η σχολή και άλλα τόσα η διαμονή μου», μου είπε σαν να απολογήθηκε που αυτή την εποχή θα χρεώσει τους γονείς της 12 χιλιάρικα.

«Μην στεναχωριέσαι, τα ίδια θα ξόδευες και στην Θεσσαλονίκη», προσπάθησα να απαλύνω τις ενοχές. Ο Μήτσος την τραβούσε. «Καλά θα περάσεις», πρόσθεσα με προσποιητή σιγουριά. Κούνησε το κεφάλι της συγκαταβατικά και είπε ένα λειψό «γεια σας».

Πριν στρίψω σταμάτησα και την κοίταξα να τρέχει στην κατηφόρα. Τότε μόνο συνειδητοποίησα την βλακεία μας. Να έχει ιδιωτική σχολή Ιατρικής η Ρουμανία και να μην έχει η Αθήνα. Ή τα Τρίκαλα ή η Καβάλα. Γιατί θα μπορούσαμε να κάνουμε και αυτό το «κόλπο». Να βρούμε δύο πόλεις στην «επαρχία» και να στήσουμε εκεί δυο ιδιωτικές πανεπιστημιουπόλεις. Πενήντα τα χιλιάρικα της Σοφίας μέχρι να τελειώσει.

Εκατόν πενήντα εκατομμύρια θα δώσουν τα επόμενα πέντε χρόνια οι Έλληνες που έφυγαν φέτος για Ρουμανία, Βουλγαρία, Τσεχία και Σλοβακία. 20.000 για πολυτεχνικές σπουδές στη Τσεχία. 6.000 για οικονομικά στην Σλοβακία. 4.000 οι παιδαγωγικές στην Βουλγαρία. Και του χρόνου «ανοίγει» και η Αλβανία! Με έλληνες και Ιταλούς καθηγητές. Το φαντάζεσθε; Εκατόν πενήντα εκατομμύρια μόνο στους «γείτονες»! Και μην υπολογίσω την Αγγλία, την Γαλλία, την Αμερική, την Γερμανία. Με 35.000 φοιτητές στο εξωτερικό είμαστε η χώρα με την μεγαλύτερη φοιτητική μετανάστευση αναλογικά με τον πληθυσμό μας. Ένα δις το χρόνο; Κάπου τόσα. Ακόμα και χώρες που έχουν εμφύλιο δεν έχουν τόσους φοιτητές στο εξωτερικό.

Αλλά τι σας λέω τώρα και σας αποσπώ από την μονοθεματική επικαιρότητα. Το θέμα είναι οι περικοπές στις συντάξεις, στο ΕΚΑΣ, στα επιδόματα αδείας, στα ειδικά μισθολόγια. Σαν να ζούμε στο λογιστήριο χρεωκοπημένης μονάδας. Γιατί ποιος να σκεφθεί κάτι καινούργιο, κάτι που να μας βγάζει από τον φαύλο κύκλο του οικονομικού μας βάλτου; Μια ζωή άμυνα. Ο Στουρνάρας τον κοίταξε όντως στραβά τον Σκανδαλίδη; Θα διαφοροποιηθεί ο Βουδούρης; Θα κόψει τις στρατιωτικές δαπάνες ο Παναγιωτόπουλος; Ο Λαφαζάνης θα συμφωνήσει επιτέλους με τον Παπαδημούλη; Οι απόστρατοι τον γιούχαραν τον Καμμένο; Οι Χρυσαυγίτες μετά τα πανηγύρια θα πάνε και στις λαϊκές; Θα ψηφίσει η Αλέκα την εξεταστική; Αυτά είναι προβλήματα. Και όχι η Σοφία που δεν θα πηγαίνει βόλτα τον Μήτσο.

HRC2360
21-09-12, 08:42
Η λυση ειναι εδω http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/600_dis_gia_thn_ellada_apo_omogeneis_an_allaksei_to_suntagma.1936659.html

trollαρουν?


Μονο τρολαρουν? :lol:

Αναφερει οτι εχουν ανοιχτει λογαριασμοι σε μια τραπεζα στον Καναδα,στην Diamond and Diamond Bank


για ψαξτε τι λεει ο γκουγκλης για την Diamond+Diamond Merchant Banking Bank :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.