PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

PopManiac
12-10-12, 17:16
Διευκρινιστικά, όλη αυτή η συζήτηση για νησιά κλπ περιστρέφεται γύρω από μια παπαριά που ο υπουργός ναυτιλίας σε συνέδριο ανέφερε πως κάποιος τροϊκανός σε brainstoriming session πέταξε (χωρίς καν να διευκρινίζεται αν ήταν αστείο ή σχόλιο) και δεν είναι ούτε θέση ούτε απαίτηση της τρόϊκας ή κανενός άλλου.

Συνεχίστε :-k

KLG
12-10-12, 17:18
Για αυτό πετάγονται τετοιου είδους χαζομάρες... για να μετράνε το κλίμα.

PopManiac
12-10-12, 17:20
Για αυτό πετάγονται τετοιου είδους χαζομάρες... για να μετράνε το κλίμα.

Δε νομίζω πως το συγκεκριμένο ήταν trial balloon. Μάλλον το ερμηνεύω σαν ο υπουργός να ήθελε εκ του ασφαλούς να το παίξει μάγκας και τι έχει να αντιμετωπίσει η κυβέρνηση από απαιτήσεις της τρόϊκας και πόσο δύσκολο είναι το έργο τους ;)

Οβελίξ
12-10-12, 17:22
Σωστός ο Ποπ. Τα ίδια λέω και εγώ από χθες.

29gk
12-10-12, 17:22
Διευκρινιστικά, όλη αυτή η συζήτηση για νησιά κλπ περιστρέφεται γύρω από μια παπαριά που ο υπουργός ναυτιλίας σε συνέδριο ανέφερε πως κάποιος τροϊκανός σε brainstoriming session πέταξε (χωρίς καν να διευκρινίζεται αν ήταν αστείο ή σχόλιο) και δεν είναι ούτε θέση ούτε απαίτηση της τρόϊκας ή κανενός άλλου.

Συνεχίστε :-k

Περισσοτερο διευκρινιστικα, το συμβαν και αληθες ειναι και απο την τροικα ζητηθηκε/συζητηθηκε και οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια. Το εαν ειναι παπαρια η "ιδεα", παπαρας ο υπουργος ή αυτοι που θιγονται εστω και με το ακουσμα τετοιων "προτασεων", δεν αναιρει τα προηγουμενα.

Ελευθερα.... ;)

PopManiac
12-10-12, 17:25
Περισσοτερο διευκρινιστικα, το συμβαν και αληθες ειναι και απο την τροικα ζητηθηκε/συζητηθηκε και οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια. Το εαν ειναι παπαρια η "ιδεα", παπαρας ο υπουργος ή αυτοι που θιγονται εστω και με το ακουσμα τετοιων "προτασεων", δεν αναιρει τα προηγουμενα.

Ελευθερα.... ;)

ΟΚ, μπορείς σε παρακαλώ να βρεις τη συγκεκριμένη απαίτηση της τρόϊκας στο θέμα ή έστω την τοποθέτηση εκπροσώπου της; Γιατί περί αυτού πρόκειται και όχι τι ανέφερε ο υπουργός

Ελεύθερα και με το πάσο σου....

KLG
12-10-12, 17:35
Τι νοημα εχει αυτό που ζητας ποπ απο την στιγμή που δεν έχουμε προσβαση στα πρακτικά αυτων των συζητήσεων (ποσο μάλλον στα off the record). Η προταση, είτε ειναι υπαρκτή, είτε φανταστική αποτελεί ενα δείγμα γραφης για το τι προκειται να γίνει. Την ιδια συζητηση καναμε οταν βγηκανε οι ιστοριες για το "πως κανετε ετσι, πουληστε κανα νησί".... τελικά ηταν υπαρκτή ή φανταστική ?

29gk
12-10-12, 17:39
ΟΚ, μπορείς σε παρακαλώ να βρεις τη συγκεκριμένη απαίτηση της τρόϊκας στο θέμα ή έστω την τοποθέτηση εκπροσώπου της; Γιατί περί αυτού πρόκειται και όχι τι ανέφερε ο υπουργός

Ελεύθερα και με το πάσο σου....

Οχι δεν μπορω. Εψαξα δηλαδη επισταμενως αλλα δεν την βρηκα. Δεν μου την λενε ουτε και την επιβεβαιωνουν οι παροντες εφοπλιστες, ουτε κι ο υπουργος, ουτε και τα στελεχη του υπουργειου, ουτε και οι δημοσιογραφοι. Δεν μου μιλανε, δεν με θελουν.

Εσυ παλι εισαι σιγουρος πως δεν ειπωθηκε ; Οτι καποιοι με επιχειρηματα τυπου πχ "οικονομιας κλιματος" αλλα με κινητρα αλλου τυπου, πιστευουν πιθανως πως τετοιες προτασεις αποτελουν κομματια της περιφημης "τελικης λυσης" ; Εχεις ισως προσβαση σε πρακτικα συζητησεων ή μαρτυριες αλλες ;

Και ενα παραξενο πραμα, αλλα απο το 2008 -προσοχη 2008 κι οχι 2009 - εχουν γραφτει κι ακουστει και επισης χλευαστει σφοδρα, τα μυρια οσα, για να επιβεβαιωθουν λιγο αργοτερα. Και μαλιστα τωρα τελευταια η περιοδος, το διαστημα που μεσολαβει απο την εξωφρενικη ειδηση εως την ρεαλιστικα ειδωμενη και με επιχειρηματα καταδειξη της αναγκαιοτητας της, ειναι πραγματικα ελαχιστο. Και σιγα σιγα δεν κρατουνται ουτε τα προσχηματα.

Δικη μου παρατηρηση αυτο κι οποιος θελει τη δεχεται. Οπως και τις παπαριες ή τα σοβαρα των υπουργων ;)

PopManiac
12-10-12, 17:41
ΟΚ με πείσατε

raspoutiv
12-10-12, 18:11
μην αποκαλείτε παπάρα τον υπουργό γιατί υπάρχουν κι άτομα που συμφωνούν κι επαυξάνουν με την πρόταση αυτή. δλδ αυτούς πως θα τους χαρακτηρίσετε δλδ;

Ζουν ανάμεσά μας :p

konenas
12-10-12, 18:42
μην αποκαλείτε παπάρα τον υπουργό γιατί υπάρχουν κι άτομα που συμφωνούν κι επαυξάνουν με την πρόταση αυτή. δλδ αυτούς πως θα τους χαρακτηρίσετε δλδ;

Ζουν ανάμεσά μας :p

:oneup: :worthy:

WAntikes?

Kurozuka
12-10-12, 23:24
Τοσα δις ευρω εχουν δωσει για επενδυσεις στην αθηνα (αλλα ειχαν νοημα και αλλα gtpk οπως η ολυμπιαδα) αλλα μας φταιει η επαρχια . Και οσο για το θεμα με τους γιατρους εδω ολοκληρη ροδος και υπολειτουργει το νοσοκομειο(που υποτιθεται επρεπε να εξυπηρετει και τα αλλα νησια) και για επεμβασεις πρεπει να πηγαινουμε αθηνα.

konenas
13-10-12, 08:35
Η κατάσταση είναι η ίδια και για άλλες περιοχές, όχι μόνο για τα νησιά.

Zer0c00L
13-10-12, 21:43
μου αρεσει που ακομα προτεινετε μετρα για αναπτυξη....

οταν εταιρειες οπως ΦΑΓΕ και 3Ε την κοπανησαν στο εξωτερικο και ποσες αλλες ακομα...

οταν ψηφιζονται ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ που θα τελειωσουν εντελως το ονειρο της αναπτυξης και της οικονομιας

αφου δεν θα υπαρχουν μισθοι - συνταξεις κτλ

ακομα βεβαια δεν εχουμε δει τιποτα.....

περιμενω να δω την καταληξη θα γινουμε αργεντινη η κινα....

τελικα ενα ειναι σιγουρο οτι δεν εχουμε τα "κοτσια"

οι ισπανοι-πορτογαλοι κτλ εχουν περισσοτερα "κοτσια".

GetRid
13-10-12, 22:15
-Και τι έγινε στο μήτινγκ?
-Να μωρέ εδώ λέγαμε και κανένα ..αστείο να περνά η ώρα..




Αυτό που πρέπει να έγινε βέβαια, είναι ότι ρίξανε τα άδεια για να δούνε τι ψάρια θα πιάσουνε. Δεν είχανε βέβαια ικανοποιητική επιτυχία, ελάχιστα ψάρια τσιμπήσανε όπως ο γνωστός στους συμφορουμίτες φανατικός νεοφιλελεύθερος, alter ego του κλασσικού ελληναρά, ψηφοφόρος των αριστερών κομμάτων αλλά ταυτόχρονα από τους μεγαλύτερους υβριστές της (!) Σε αντίθεση με άλλες ψαριές παλιότερες, που επανέρχονται κατά καιρούς περί τεμπέληδων ΔΥ και φοροφυγάδων ελευθερων επαγγελματιων κλπ, που όποτε ρίχνουν αυτά τα δίχτυα εξακολουθούν (you fool me once, shame on you. You fool me twice, shame on who?) να πιάνουν αξιόλογα ψάρια.

Να είστε βέβαιοι οτι αργά ή γρήγορα (μάλλον γρήγορα) θα επανέρθει)



Υπογραφή

Ενας βουνίσιος

Παπι
14-10-12, 02:23
μου αρεσει που ακομα προτεινετε μετρα για αναπτυξη....

οταν εταιρειες οπως ΦΑΓΕ και 3Ε την κοπανησαν στο εξωτερικο και ποσες αλλες ακομα...


6k (6000)
http://www.forbes.com/sites/nathanlewis/2012/07/15/austerity-in-greece-sure-and-theres-snow-in-mykonos-too/

konenas
14-10-12, 11:50
6k (6000)
http://www.forbes.com/sites/nathanlewis/2012/07/15/austerity-in-greece-sure-and-theres-snow-in-mykonos-too/

Ναι, καλά

chat1978
14-10-12, 14:30
μου αρεσει που ακομα προτεινετε μετρα για αναπτυξη....

οταν εταιρειες οπως ΦΑΓΕ και 3Ε την κοπανησαν στο εξωτερικο και ποσες αλλες ακομα...

οταν ψηφιζονται ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ που θα τελειωσουν εντελως το ονειρο της αναπτυξης και της οικονομιας

αφου δεν θα υπαρχουν μισθοι - συνταξεις κτλ

ακομα βεβαια δεν εχουμε δει τιποτα.....

περιμενω να δω την καταληξη θα γινουμε αργεντινη η κινα....

τελικα ενα ειναι σιγουρο οτι δεν εχουμε τα "κοτσια"

οι ισπανοι-πορτογαλοι κτλ εχουν περισσοτερα "κοτσια".

Αυτό που δεν είναι ευρέως γνωστό είναι ότι αυτές οι εταιρίες ήταν στους τύπους και μόνο στην Ελλάδα.
Δηλαδή και που έφυγαν δεν έγινε και τίποτα. Άλλωστε δεν απέδιδαν φόρους με τα κόλπα που έκαναν.

Συνεπώς δεν θα κλάψουμε κιόλας νομίζω

29gk
14-10-12, 15:39
Αυτό που δεν είναι ευρέως γνωστό είναι ότι αυτές οι εταιρίες ήταν στους τύπους και μόνο στην Ελλάδα.
Δηλαδή και που έφυγαν δεν έγινε και τίποτα. Άλλωστε δεν απέδιδαν φόρους με τα κόλπα που έκαναν.

Συνεπώς δεν θα κλάψουμε κιόλας νομίζω

Θα κλαψουν ομως οι εργαζομενοι, οι συνεργαζομενοι, οι προμηθευομενοι και γενικα αρκετοι -ομενοι οι οποιοι και επηρεαζονταν σε διαφορους βαθμους απο την δικη τους παρουσια. Αμεσως ειτε εμμεσως. Απο την αλλη, δεν καταλαβαινω την λογικη καποιου που δεν θελει ή δεν τον ενδιαφερει να υπαρχουν στην χωρα του, τετοιου ειδους εταιρειες, οπως η 3Ε, η ΦΑΓΕ, η SATO, ο ΤΙΤΑΝ κτλ :what:

chat1978
14-10-12, 15:48
Θα κλαψουν ομως οι εργαζομενοι, οι συνεργαζομενοι, οι προμηθευομενοι και γενικα αρκετοι -ομενοι οι οποιοι και επηρεαζονταν σε διαφορους βαθμους απο την δικη τους παρουσια. Αμεσως ειτε εμμεσως. Απο την αλλη, δεν καταλαβαινω την λογικη καποιου που δεν θελει ή δεν τον ενδιαφερει να υπαρχουν στην χωρα του, τετοιου ειδους εταιρειες, οπως η 3Ε, η ΦΑΓΕ, η SATO, ο ΤΙΤΑΝ κτλ :what:

Δίκιο έχεις. Εγώ απάντησα σε αυτό το κλίμα που δεν αναφέρεται στην εργασία όσο στα οικονομικά οφέλη που έχει η παρουσία ενός τέτοιου ομίλου στα Ελληνικά μητρώα.
Κάτι δηλαδή σαν τους Έλληνες εφοπλιστές που δεν προσφέρουν τίποτα σε φράγκα.

Εγώ πάντως δεν διάβασα ότι φεύγουν τα γραφεία. Διάβασα ότι απλά αλλάζουν το μητρώο κάτι που εμμέσως έχει γίνει ήδη καιρό.

Παπι
14-10-12, 16:06
Οι δυο αυτες εταιρεις ειναι εξαγωγεις. Σε αυτου του ειδος εταιρειων δεν μας ενδιαφερει η προσφορα τους σε φορους αλλα την προσφορα τους σε συναλλαγμα. Ναι θα κλαψουμε επειδη οι εξαγωγες τους ειναι πολυ μεγαλες σχετικα με τις εξαγωγες ολης της Ελλαδος.

Θα μου πει καποιος οτι φευγουν οι μητρικες τους και οχι τα εργοστασια τους, να θυμησω οτι η apple εχει τα εργοστασια της στην Κινα, αλλα τα 45δις/ετος τα δινει στο νασντακ

WAntilles
14-10-12, 17:05
...αλλα την προσφορα τους σε συναλλαγμα.

Αυτό πραγματικά δεν το κατάλαβα.

Αφού νόμισμά μας είναι το σκληρότερο όλων παγκοσμίως €.

Τί μας ενδιαφέρει το "συνάλλαγμα";

aroutis
14-10-12, 17:26
Ναι, καλά

Τι ναι καλά; Διαβασέ το. Μιά χαρά τα λέει.
Καμια πτώση στα δημόσια έξοδα, προτείνει ένα διαφορετικό φορολογικό σύστημα. Τι ακριβώς δεν σου αρέσει, ο τίτλος;

Χρησιμο ειναι καμία φορά να διαβάζουμε.

chat1978
14-10-12, 18:26
Οι δυο αυτες εταιρεις ειναι εξαγωγεις. Σε αυτου του ειδος εταιρειων δεν μας ενδιαφερει η προσφορα τους σε φορους αλλα την προσφορα τους σε συναλλαγμα. Ναι θα κλαψουμε επειδη οι εξαγωγες τους ειναι πολυ μεγαλες σχετικα με τις εξαγωγες ολης της Ελλαδος.

Θα μου πει καποιος οτι φευγουν οι μητρικες τους και οχι τα εργοστασια τους, να θυμησω οτι η apple εχει τα εργοστασια της στην Κινα, αλλα τα 45δις/ετος τα δινει στο νασντακ


Και ποιους ακριβώς εξυπηρετεί το Nasdak?
Δεν σε προβληματίζει καθόλου η σημασία που δίνεται σε εταιρίες που με κόλπα και τερτίπια δεν προσφέρουν πολλά στον τόπο;
Και να στο θέσω αλλιώς για την apple. Πόσο από το τζίρο της εταιρίας απαρτίζουν τα 45δις?
Μήπως να πέσουμε στην παγίδα με την οποία όλη η Ελλάδα παραμυθιαζόταν; Αφού πήρα και εγώ 100 δεν πειράζει που ο άλλος παίρνει τα εκατομμύρια...

Παπι
14-10-12, 19:06
Αυτό πραγματικά δεν το κατάλαβα.

Αφού νόμισμά μας είναι το σκληρότερο όλων παγκοσμίως €.

Τί μας ενδιαφέρει το "συνάλλαγμα";

Αν δεν το εχουμε τι μας νοιαζει αν ειναι σκληρο;

- - - Updated - - -


Και ποιους ακριβώς εξυπηρετεί το Nasdak?
Δεν σε προβληματίζει καθόλου η σημασία που δίνεται σε εταιρίες που με κόλπα και τερτίπια δεν προσφέρουν πολλά στον τόπο;
Και να στο θέσω αλλιώς για την apple. Πόσο από το τζίρο της εταιρίας απαρτίζουν τα 45δις?
Μήπως να πέσουμε στην παγίδα με την οποία όλη η Ελλάδα παραμυθιαζόταν; Αφού πήρα και εγώ 100 δεν πειράζει που ο άλλος παίρνει τα εκατομμύρια...

Δεν σε καταλαβαινω.

29gk
14-10-12, 19:15
Δεν σε καταλαβαινω.

Ο Demelene, απλα αναφερεται σε ενα κοινο μυστικο. Ενα μυστικο που το γνωριζει αν θες μονον η εμπορικη πιατσα αλλα και οι αρμοδιοι ελεγκτες. Οτι αυτες οι μεγαλοεταιριες και κυριως οι πολυεθνικες και οι ομιλοι, στην ουσια διαγουν τις ολες δραστηριοτητες τους στην Ελλαδα πρακτικα αφορολογητες. Σαφεστατα προσφερουν απο θεσεις εργαιας και ευρυτερο κυλο εργασιων που επηρεαζει ολοκληρη την αγορα εως και ενισχυση του γοητρου αλλα και της θεσης της χωρας στο παγκοσμιο οικονομικο γιγνεσθαι, αλλα στο κομματι της καθαρης φορολογιας μαλλον απομυζουν παρα αποδιδουν.

raspoutiv
14-10-12, 19:17
Ο Demelene, απλα αναφερεται σε ενα κοινο μυστικο. Ενα μυστικο που το γνωριζει αν θες μονον η εμπορικη πιατσα αλλα και οι αρμοδιοι ελεγκτες. Οτι αυτες οι μεγαλοεταιριες και κυριως οι πολυεθνικες και οι ομιλοι, στην ουσια διαγουν τις ολες δραστηριοτητες τους στην Ελλαδα πρακτικα αφορολογητες. Σαφεστατα προσφερουν απο θεσεις εργαιας και ευρυτερο κυλο εργασιων που επηρεαζει ολοκληρη την αγορα εως και ενισχυση του γοητρου αλλα και της θεσης της χωρας στο παγκοσμιο οικονομικο γιγνεσθαι, αλλα στο κομματι της καθαρης φορολογιας μαλλον απομυζουν παρα αποδιδουν.

σιγά τις θέσεις εργασίας που δίνουν γιατί απλά δε μπορούν ακόμα να τις καταργήσουν

WAntilles
14-10-12, 19:24
Αν δεν το εχουμε τι μας νοιαζει αν ειναι σκληρο;

Εσύ μίλησες για "συνάλλαγμα".

Αποφάσισε τελικά τί θες να πεις.

Παπι
14-10-12, 19:34
Δεν ξερω σε τι καθεστως ειναι οι εργαζομενοι σε αυτες τις εταιρειες, αρα δεν εχω αποψη.

Εγω αναφερομαι στο οτι με την φυγη αυτων, η Ελλαδα θα χασει κεφαλαια. Οταν φευγουν κεφαλαια τοτε θες νεα κεφαλαια ωστε να κλεισεις την τρυπα.

Για την ιστορια, τον επομενο μηνα θα γινει ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων. Αυτη δεν θα γινοταν αν οι καταθεσεις (κεφαλαια) δεν εφευγαν απο την Ελλαδα. Ετσι και αυτα τα κεφαλαια που φευγουν τωρα, θα φερουν προβληματα στο μελλον.

chat1978
14-10-12, 20:04
Δεν ξερω σε τι καθεστως ειναι οι εργαζομενοι σε αυτες τις εταιρειες, αρα δεν εχω αποψη.

Εγω αναφερομαι στο οτι με την φυγη αυτων, η Ελλαδα θα χασει κεφαλαια. Οταν φευγουν κεφαλαια τοτε θες νεα κεφαλαια ωστε να κλεισεις την τρυπα.

Για την ιστορια, τον επομενο μηνα θα γινει ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων. Αυτη δεν θα γινοταν αν οι καταθεσεις (κεφαλαια) δεν εφευγαν απο την Ελλαδα. Ετσι και αυτα τα κεφαλαια που φευγουν τωρα, θα φερουν προβληματα στο μελλον.

η επιχειρηματολογία σου βασίζεται στην τεχνοκρατική παραπληροφόρηση που έχει φέρει την Ελλάδα αλλά και τον κόσμο εδώ που είναι.
Σκέψου λίγο πρώτα τι προσφέρουν και μετά αν τους χρειάζεσαι.
29gk αυτό εννοούσα, σε ευχαριστώ

PopManiac
14-10-12, 20:28
η επιχειρηματολογία σου βασίζεται στην τεχνοκρατική παραπληροφόρηση που έχει φέρει την Ελλάδα αλλά και τον κόσμο εδώ που είναι.
Σκέψου λίγο πρώτα τι προσφέρουν και μετά αν τους χρειάζεσαι.
29gk αυτό εννοούσα, σε ευχαριστώ

Εκτός και αν λειτουργούν με καθεστώς πλήρους φορολογικής ασυλίας, ακόμα και στον καταραμένο τόπο που λέγεται Ελλάδα, κάποια εκ. € σε φόρους δεν αφήνουν (άφηναν; );;; Κάποιοι δεν βγάζουν ψωμί από συνδεδεμένες με τις δραστηριότητες εταιρειών και ομίλων; Κάποιοι (χιλιάδες) δεν δουλεύουν σε αυτές και συνεπώς οικογένειες που τρώνε ψωμί;

Ναι, να πληρώνουν φόρους όπως πρέπει, ναι να έχουν την αντιμετώπιση που αρμόζει αλλά από το σημείο αυτό και έπειτα το να λέμε ελαφρά τη καρδία "ας τσακιστούν να φύγουν" δεν λέει και πολλά.

Ρώτα Πατρινούς να σου πούνε την ιστορία της Pirelli που και για εκείνη έλεγαν "στα τσακίδια" και πώς ακόμα και σήμερα 20 χρόνια μετά η οικονομία της Πάτρας δεν έχει συνέλθει ;)

Καμιά φορά απορώ με αυτά που διαβάζω :what:

chat1978
14-10-12, 21:30
Εκτός και αν λειτουργούν με καθεστώς πλήρους φορολογικής ασυλίας, ακόμα και στον καταραμένο τόπο που λέγεται Ελλάδα, κάποια εκ. € σε φόρους δεν αφήνουν (άφηναν; );;; Κάποιοι δεν βγάζουν ψωμί από συνδεδεμένες με τις δραστηριότητες εταιρειών και ομίλων; Κάποιοι (χιλιάδες) δεν δουλεύουν σε αυτές και συνεπώς οικογένειες που τρώνε ψωμί;

Ναι, να πληρώνουν φόρους όπως πρέπει, ναι να έχουν την αντιμετώπιση που αρμόζει αλλά από το σημείο αυτό και έπειτα το να λέμε ελαφρά τη καρδία "ας τσακιστούν να φύγουν" δεν λέει και πολλά.

Ρώτα Πατρινούς να σου πούνε την ιστορία της Pirelli που και για εκείνη έλεγαν "στα τσακίδια" και πώς ακόμα και σήμερα 20 χρόνια μετά η οικονομία της Πάτρας δεν έχει συνέλθει ;)

Καμιά φορά απορώ με αυτά που διαβάζω :what:

Λοιπόν επειδή ήμουν στην Πάτρα και έχω ακούσει από διάφορες πλευρές την ιστορία της Pireli.
Από όσο γνωρίζω η Pireli δεν μαγείρευε τότε τα νούμερα της και ήθελε το εργοστάσιο στην Πάτρα.
Αυτό είναι διαφορετικό από της θυγατρικές της Coca Cola και ΦΑΓΕ που τελικά αποδίδουν ελάχιστα στο κράτος καθώς μαγειρεύουν το ποια θυγατρική τους και σε ποια χώρα βγάζει τα λεφτά του ομίλου.
Εγώ δεν λέω ότι χαίρομαι για τους εργαζόμενους, αλλά συγνώμη κιόλας το να επιθυμείς τέτοιες περιπτώσεις δείχνει σε ποιο ακριβώς σημείο μας έχει φέρει ο παραλογισμός των πολυεθνικών.
Pop εγώ απορώ το πόσο εθελοτυφλούμε με "την χρησιμότητα" και "καλοσύνη" οντοτήτων σαν την Coca Cola.

zillion
14-10-12, 22:45
Εκτός και αν λειτουργούν με καθεστώς πλήρους φορολογικής ασυλίας, ακόμα και στον καταραμένο τόπο που λέγεται Ελλάδα, κάποια εκ. € σε φόρους δεν αφήνουν (άφηναν; );;; Κάποιοι δεν βγάζουν ψωμί από συνδεδεμένες με τις δραστηριότητες εταιρειών και ομίλων; Κάποιοι (χιλιάδες) δεν δουλεύουν σε αυτές και συνεπώς οικογένειες που τρώνε ψωμί;

Ναι, να πληρώνουν φόρους όπως πρέπει, ναι να έχουν την αντιμετώπιση που αρμόζει αλλά από το σημείο αυτό και έπειτα το να λέμε ελαφρά τη καρδία "ας τσακιστούν να φύγουν" δεν λέει και πολλά.

Ρώτα Πατρινούς να σου πούνε την ιστορία της Pirelli που και για εκείνη έλεγαν "στα τσακίδια" και πώς ακόμα και σήμερα 20 χρόνια μετά η οικονομία της Πάτρας δεν έχει συνέλθει ;)

Καμιά φορά απορώ με αυτά που διαβάζω :what:

Και εγώ απορώ.

Αντί οι μισθωτοί να ευγνωμονούν τον εργοδότη που τους επιτρέπει να παράξουν τον πλούτο που χρειάζεται αυτός για να "επιζήσει", θέλουν να τον διαολοστήλουν και από πάνω; Αίσχος. Λέω να πούμε στην τροϊκα να προτείνει στην κυβέρνηση ως νέο διαρθρωτικό μέτρο οι μισθωτοί προτού ξεκινήσουν την εργασία τους να πέφτουν κάτω και να φιλάνε τα πόδια των εργοδοτών τους. Μπας και γίνουμε ανταγωνιστικοί.

Βέβαια ,εναλλακτικά, ως σχέδιο Β θα μπορούσαν οι μισθωτοί να διαολοστήλουν τους εργοδότες τους, να πάρουν τα μέσα παραγωγής στα χέρια τους και να καρπωθούν οι ίδιοι τον πλούτο που παράγουν. Αλλά αυτό προϋποθέτει εξεγέρσεις, επαναστάσεις και κυρίως ανθρώπους που σκέφτονται έξω από την μυωπική ιδεολογική τους κλούβα.

Αδύνατα πράγματα... για αυτό καλύτερα ας πορευτούμε με το σχέδιο Α.

GetRid
14-10-12, 23:11
Ναι ρε, τι να λέμε τώρα? Ας είμαστε ρεαλιστές· είναι δυνατόν να υπάρχει μια κοινωνία χωρίς πατρικίους, πληβείους και δούλους? Χωρίς βασιλιάδες, βαρόνους, λόρδους, δουλοπάροικους και παραγιούς?

Μια κοινωνία που είναι γεμάτη άθεους και που μάλιστα πληθαίνουν?
Μια κοινωνία που επιτρέπεται το προγαμιαίο σεξ?

Να μιλάμε σοβαρά· πως μπορεί να υπάρξει μία κοινωνία χωρίς αφέντες? Χωρίς εκμεταλλευτές και χωρίς εκμεταλλευόμενους?


Απαπα. Γίνονται αυτά τα πράγματα...

raspoutiv
14-10-12, 23:21
Και εγώ απορώ.

Αντί οι μισθωτοί να ευγνωμονούν τον εργοδότη που τους επιτρέπει να παράξουν τον πλούτο που χρειάζεται αυτός για να "επιζήσει", θέλουν να τον διαολοστήλουν και από πάνω; Αίσχος. Λέω να πούμε στην τροϊκα να προτείνει στην κυβέρνηση ως νέο διαρθρωτικό μέτρο οι μισθωτοί προτού ξεκινήσουν την εργασία τους να πέφτουν κάτω και να φιλάνε τα πόδια των εργοδοτών τους. Μπας και γίνουμε ανταγωνιστικοί.

Βέβαια ,εναλλακτικά, ως σχέδιο Β θα μπορούσαν οι μισθωτοί να διαολοστήλουν τους εργοδότες τους, να πάρουν τα μέσα παραγωγής στα χέρια τους και να καρπωθούν οι ίδιοι τον πλούτο που παράγουν. Αλλά αυτό προϋποθέτει εξεγέρσεις, επαναστάσεις και κυρίως ανθρώπους που σκέφτονται έξω από την μυωπική ιδεολογική τους κλούβα.

Αδύνατα πράγματα... για αυτό καλύτερα ας πορευτούμε με το σχέδιο Α.

ναι, στο business planning seminar που παρακολουθήσαμε όλοι οι rookies της Business administration and portfolio management department του Trinity College, μας δείξαν με charts πως το option A είναι πιο feasible

PopManiac
15-10-12, 01:28
OK βρήκαμε τον αχυράνθρωπο να βαράμε με επιχειρήματα :-k

Μαζί σας λοιπόν, αδιάκριτα, έξω όλοι, ου ου ου 666 όλες οι επιχειρήσεις, όλες οι βδέλλες, όλοι οι καπιτάλες, όλοι έξω ρε, ουστ, hasta maniana όλοι σας....

- - - Updated - - -


Λοιπόν επειδή ήμουν στην Πάτρα και έχω ακούσει από διάφορες πλευρές την ιστορία της Pireli.
Από όσο γνωρίζω η Pireli δεν μαγείρευε τότε τα νούμερα της και ήθελε το εργοστάσιο στην Πάτρα.
Αυτό είναι διαφορετικό από της θυγατρικές της Coca Cola και ΦΑΓΕ που τελικά αποδίδουν ελάχιστα στο κράτος καθώς μαγειρεύουν το ποια θυγατρική τους και σε ποια χώρα βγάζει τα λεφτά του ομίλου.
Εγώ δεν λέω ότι χαίρομαι για τους εργαζόμενους, αλλά συγνώμη κιόλας το να επιθυμείς τέτοιες περιπτώσεις δείχνει σε ποιο ακριβώς σημείο μας έχει φέρει ο παραλογισμός των πολυεθνικών.
Pop εγώ απορώ το πόσο εθελοτυφλούμε με "την χρησιμότητα" και "καλοσύνη" οντοτήτων σαν την Coca Cola.

Και επειδή το post αυτό αξίζει μια σοβαρή απάντηση, να σου μεταφέρω τη θέση μου:

Δεν υποστηρίζω πως θα πρέπει να στηθούμε στα τέσσερα για κάθε επιχείρηση να έρθει να αλωνίζει.

Αν υπάρχει ένα θέμα γενικό με πολυεθνικές (by the way, welcome to globalization) και με μία αλόγιστη και αδυσώπητη μετακίνηση του κεφαλαίου ας το θέσουμε και ας το επιλύσουμε. Πολυεθνικές υπάρχουν και στη Σουηδία (ΙΚΕΑ αν θυμίζει κάτι σε μερικούς) και παραμένουν εκεί και υπάρχουν λόγοι - μαστίγιο αλλά και καρόττο.

Το αν η Coca Cola ή η ΦΑΓΕ μαγειρεύουν δεν το γνωρίζω - ειλικρινά! - ούτε τις θεωρώ αθώες περιστερές αλλά όπου υπάρχει παράβαση νόμου, επιμένω και θέλω αμείλικτη στάση.

Αυτό όμως απέχει παρασάγγες από το τσιτάτο που μερικοί υιοθτετούν (ή θέλουν να υιοθετήσουν) που είναι "ουστ όλες οι βδέλλες, εμείς θα κοινωνικοποιήσουμε τα μέσα παραγωγής". Στην τελική, μεγάλα παιδιά είμαστε, ας πούμε ανοικτά τι θέλουμε - τουλάχιστον οι πολιτικοί εκφραστές των εκάστοτε θέσεων - και ας επιλέξουμε.

Όμως, καταληκτικά, η Pirelli είτε μαγείρευε τα νούμερα ή όχι εκδιώχθηκε με την λογική του "ουστ"

anon
15-10-12, 08:01
Στον καπιταλισμός, κινητήριος δύναμη όλων είναι η απληστία, η δίψα για μεγαλύτερο κέρδος (ασχέτως κόστους ή ηθικής ή οτιδήποτε άλλο), ή για να είμαστε πιo politically correct η μεγιστοποίηση του κέρδους και ελαχιστοποίηση του κόστους. Μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας. Η κάθε ΦΑΓΕ, Πέπσι, και οποιαδήποτε εταιρία, οποιαδήποτε, θα κάνει ότι μπορεί να κερδίσει περισσότερα και να πληρώσει λιγότερα (και μέσα σε αυτό περιλαμβάνεται και η φορολογία). Η δουλειά της Πολιτείας είναι να ελέγχει αυτή την ασυδοσία με σιδηρά πυγμή, για οφελος της κοινωνίας. Αρα στην οποιαδήποτε περίπτωση που κάποια εταιρία κάνει κάποια λαμογιά είτε "νόμιμα" απο κάποια παραθυράκια νόμων, είτε εντελώς παράνομα, δεν βλέπω στην περίπτωση πρώτο υπεύθυνο την εταιρία (που στην τελική θα σου πεί αφού το κάνουν και άλλοι αν δεν το κάνω και εγώ δεν θα είμαι ανταγωνιστικός άρα θα κλείσω, αρα η λαμογιά είναι θέμα επιβίωσης) αλλά την ΠΟΛΙΤΕΙΑ. Που έχει πουλημένους και διεφθαρμένους πολιτικούς σε υψηλές κρατικές θέσεις και λειτουργούν κατα της κοινωνίας και υπερ των χορηγών, εταιριών, καθώς και οι βουλευτές που ψήφισαν νόμους που δίνουν νόμιμα παραθυράκια στις εταιρίες να κάνουν ότι κάνουν.


Πχ είμαι βέβαιος ότι ο καθένας μας θα ήθελε να ξέρει εαν το συσκευασμένο τρόφιμο που παίρνει είναι απο μεταλλαγμένα. Τουλάχιστον να αναγράφεται βρε αδερφέ και άσε την απόφαση σε μένα. Ερχεται η ΕΕ, και ψήφισαν νόμο που δεν επιβάλει (όπως πρότεινος) την υποχρεωτική αναγραφή εαν περιέχει μεταλλαγμένα τρόφιμα. Εαν λοιπόν αγοράσω κορν φλέικς και είναι απο μεταλλαγμένο καλαμπόκι, ποιός φταίει; Η Εταιρία που τα έκανε ή ο νομοθέτης που δεν με προστάτεψε; Εβγαλε η ΕΕ νομο ότι τα μερίσματα και κέρδη φορολογούνται στην έδρα της μητρικής. Και πάει η Φαγε στο Λουξεμβούργο. Φταίει η ΦΑΓΕ; Η΄ ο νομοθέτης; Για μένα φταίει ο νομοθέτης. Δεν γίνεται στην ζούγκλα του καπιταλισμού να απαιτούμε απο τους καθαρούς εκπροσώπους του καπιταλισμού, τις εταιρίες, να λειτουργούν με την ηθική του Καλού Σαμαρείτη.

29gk
15-10-12, 09:07
Όμως, καταληκτικά, η Pirelli είτε μαγείρευε τα νούμερα ή όχι εκδιώχθηκε με την λογική του "ουστ"

Iσως η απαντηση που ψαχνεις να βρισκεται στο μεγαλο διαστημα, στην μεγαλη περιοδο που συνυπολογιζεις. Δηλαδη το θεμα, η κατασταση και το αισχος με την Pirelli ( και οχι μονον ) συνεβη εκει γυρω στο 1990-1992, ενω η φυγη της 3Ε και της ΦΑΓΕ συμβαινει το 2012. Μηπως λοιπον θα πρεπει να αναζητησουμε και το εαν αλλα και το πως διαφοροποιηθηκαν τα πραγματα στις επιχειρησεις γενικοτερα, την περιοδο εκει γυρω στο 1997-2000 ;

konenas
15-10-12, 09:27
Τι ναι καλά; Διαβασέ το. Μιά χαρά τα λέει.
Καμια πτώση στα δημόσια έξοδα, προτείνει ένα διαφορετικό φορολογικό σύστημα. Τι ακριβώς δεν σου αρέσει, ο τίτλος;

Χρησιμο ειναι καμία φορά να διαβάζουμε.

α) Δεν θα μου πεις αν διαβάζω ή όχι. Δεν είναι ευγενικό.
β) Αν διάβασες καλά μας λέει πως να γίνουμε Βουλγαρία. Αν εσύ το βλέπεις σωστό τότε οκ πήγαινε εκεί.
Άσε τις χαζομάρες για διαφορετικό φορολογικό σύστημα.
Το μήνυμα που βγάζει είναι «Βουλγαρία είσαστε; Όχι; Να γίνετε.»

Με τακτικές Βουλγαρίας όμως το πολύ να γίνουμε Βουλγαρία. Σουηδία δεν γινόμαστε.

anon
15-10-12, 10:40
ούτως ή άλλως όπως πάμε βουλγαροποιόμαστε. Τα νούμερα δεν βγαίνουν, ζητάνε και άλλα μέτρα. και άλλα μέτρα. Και άλλα μέτρα. Με την δικαιολογία ότι δεν γίνονται απολύσεις απο το δημόσιο, επιτέλους ας κάνουν απολύσεις για να δούμε εαν βελτιωθεί η οικονομία. Σκ@τ@ θα γίνει καλύτερα, απλά οι δικοί μας δεν κάνουν απολύσεις, ντεμέκ γιατί πιέζονται απο τους πολίτες και απο τους ΔΥ, αλλά οριζόντιες περικοπές και χαράτσια που μας έχουν κατεβάσεις το εισόδημα μια χαρά και χωρίς πρόβλημα τα κάνουν. Ειναι το λιγότερο γελοίος όποιος πιστεύει ότι οι κυβερνώντες μπορει να πιεζονται και να μην μπορουν να κάνουν απολύσεις στο δημόσιο, όταν κάνουν τα χίλια μύρια όσα. Απλά είναι μια καλή δικαιολογία, μια καλή καραμέλα, που βρίσκει απήχηση στον απογοητευμένο κόσμο. Δεν κάνουν απολυσεις γιαυτό μας βάζουν άλλα μέτρα. Λες πχ η αύξηση των τιμολογίων της ΔΕΗ θα αυξήσει την ανταγωνιστικότητα; Καλά, υπάρχει κανείς που τρώει αυτό το κουτόχορτο; Πως είναι δυνατόν η αύξηση των τιμολογίων ενέργειας, που χρησιμοποιείται και στην βιομηχανία και στην βιοτεχνία και παντού, να αυξησει την ανταγωνιστικότητα; Εκτός και εαν αυξηθεί μόνο στους οικιακούς καταναλωτές (τους έχουμε χεσμένους) και μειώσουμε στην βιομηχανία, δηλαδή οι πολίτες όλης της χώρας να επιδοτήσουν την ενέργεια στους βιομήχανους καταναλωτές ενέργειας (έμμεσος φόρος όχι προς το κράτος αλλά προς τους βιομήχανους δηλαδή). Γιατί λοιπον τέτοια κάψα για αύξηση των τιμολογίων ενέργειας την στιγμή μάλιστα που η ΓΕΝΟΠ σκίζει τα ρούχα της ότι το κόστος ενέργειας είναι τέτοιο που δεν απαιτούνται αυξήσεις;;;;;

Αλλά έτσι. βεντούζα. Σου λένε τα ΜΜΕ, η τρόικα ζητά απολύσεις. Δεν απολυει η κυβέρνηση γιατί φοβάται το λαικό αίσθημα (που το έχει χεσμένο σε κάθε άλλη περίπτωση, όπως πχ κατάργηση του αφορολογήτου ποσού λόγω παιδιών, εαν είναι δυνατόν!!!!!) Ακούει ο μ@λ@κ@ς έλληνας, ο ντουβαροφασίστας, και λέει ΝΑ! οι ΔΥ φταίνε. Και έτσι να μαλωνουμε εαν φταινε ή όχι οι ΔΥ, εαν ξύνονται ή όχι κλπ κλπ κλπ, και αυτοί οι κυβερνώντες με την εύκολη δικαιολογία - συνταγή που δεν αλλάζει εδώ και χρόνια φορτώνουν φόρους, μειώσεις, χαράτσια κλπ κλπ κλπ...

Αντε να δούμε εαν ποτέ ξυπνήσει ο ελληνικός λαός. Μάλλον ποτέ.

Παπι
15-10-12, 10:48
Για τη ακριβεια λεει

I’ve suggested that Greece should follow Bulgaria’s example. Introduce a flat tax system. Right here and now. When Bulgaria did it, tax revenues actually rose 5.24% in the first year of flat-tax implementation, compared to the last year of the previous tax system.

Νικαετός
15-10-12, 10:52
ούτως ή άλλως όπως πάμε βουλγαροποιόμαστε. Τα νούμερα δεν βγαίνουν, ζητάνε και άλλα μέτρα. και άλλα μέτρα. Και άλλα μέτρα. Με την δικαιολογία ότι δεν γίνονται απολύσεις απο το δημόσιο, επιτέλους ας κάνουν απολύσεις για να δούμε εαν βελτιωθεί η οικονομία. Σκ@τ@ θα γίνει καλύτερα, απλά οι δικοί μας δεν κάνουν απολύσεις, ντεμέκ γιατί πιέζονται απο τους πολίτες και απο τους ΔΥ, αλλά οριζόντιες περικοπές και χαράτσια που μας έχουν κατεβάσεις το εισόδημα μια χαρά και χωρίς πρόβλημα τα κάνουν. Ειναι το λιγότερο γελοίος όποιος πιστεύει ότι οι κυβερνώντες μπορει να πιεζονται και να μην μπορουν να κάνουν απολύσεις στο δημόσιο, όταν κάνουν τα χίλια μύρια όσα. Απλά είναι μια καλή δικαιολογία, μια καλή καραμέλα, που βρίσκει απήχηση στον απογοητευμένο κόσμο. Δεν κάνουν απολυσεις γιαυτό μας βάζουν άλλα μέτρα. Λες πχ η αύξηση των τιμολογίων της ΔΕΗ θα αυξήσει την ανταγωνιστικότητα; Καλά, υπάρχει κανείς που τρώει αυτό το κουτόχορτο; Πως είναι δυνατόν η αύξηση των τιμολογίων ενέργειας, που χρησιμοποιείται και στην βιομηχανία και στην βιοτεχνία και παντού, να αυξησει την ανταγωνιστικότητα; Εκτός και εαν αυξηθεί μόνο στους οικιακούς καταναλωτές (τους έχουμε χεσμένους) και μειώσουμε στην βιομηχανία, δηλαδή οι πολίτες όλης της χώρας να επιδοτήσουν την ενέργεια στους βιομήχανους καταναλωτές ενέργειας (έμμεσος φόρος όχι προς το κράτος αλλά προς τους βιομήχανους δηλαδή). Γιατί λοιπον τέτοια κάψα για αύξηση των τιμολογίων ενέργειας την στιγμή μάλιστα που η ΓΕΝΟΠ σκίζει τα ρούχα της ότι το κόστος ενέργειας είναι τέτοιο που δεν απαιτούνται αυξήσεις;;;;;

Αλλά έτσι. βεντούζα. Σου λένε τα ΜΜΕ, η τρόικα ζητά απολύσεις. Δεν απολυει η κυβέρνηση γιατί φοβάται το λαικό αίσθημα (που το έχει χεσμένο σε κάθε άλλη περίπτωση, όπως πχ κατάργηση του αφορολογήτου ποσού λόγω παιδιών, εαν είναι δυνατόν!!!!!) Ακούει ο μ@λ@κ@ς έλληνας, ο ντουβαροφασίστας, και λέει ΝΑ! οι ΔΥ φταίνε. Και έτσι να μαλωνουμε εαν φταινε ή όχι οι ΔΥ, εαν ξύνονται ή όχι κλπ κλπ κλπ, και αυτοί οι κυβερνώντες με την εύκολη δικαιολογία - συνταγή που δεν αλλάζει εδώ και χρόνια φορτώνουν φόρους, μειώσεις, χαράτσια κλπ κλπ κλπ...

Αντε να δούμε εαν ποτέ ξυπνήσει ο ελληνικός λαός. Μάλλον ποτέ.

Kαι η μεγαλύτερη "πλάκα" - για κλάματα δυστυχώς - είναι ότι, αφού ξεσκίσουν τους πάντες (όταν λέμε τους πάντες, εννοούμε εκτός των συνήθων υπόπτων) δήθεν για να γλυτώσουν τις θέσεις εργασίας στο δημόσιο, θα τους απολύσουν ΚΑΙ αυτούς, γιατί "έτσι δυστυχώς λέει η τρόικα".

Ψήφιζε εσύ μαμάκα έλληνα...

anon
15-10-12, 10:58
Ακριβώς. Αφού μυαλό δεν έχουν τα πρόβατα να σκεφτούν λιγάκι. Το πιο απλό. Πως είναι δυνατόν να μην κάνουν απολύσεις, άσχετα με το σύνταγμα, αυτό το έχουν ξεσκίσει ήδη απο παντού, όταν έχουν κάνει τα χίλια μύρια όσα. Ειναι δυνατόν να φοβούνται τις απολύσεις, όταν έχουν ήδη απολύσει τους σχεδόν μόνιμους συμβασιούχους, όταν έχουν κάνει οριζόντιες περικοπές στέλνοντας σε επίπεδο φτώχειας τους περισσότερους, και φοβούνται απολύσεις; Μα καλά, πως είναι δυνατόν κάποιος να σκέφτεται ότι τα τραβάμε αυτά επειδή δεν θέλουν να κάνουν απολύσεις; Δεν μπορεί κανένας δηλαδή να σκεφτεί ότι είναι η εύκολη δικαιολογία και να στέλνει την μήνην των υπολοίπων αλλού αντί εκεί που πραγματικά πρέπει, στην κυβέρνηση;

Οβελίξ
15-10-12, 10:59
Μην υποτιμάτε τη θέληση των πολιτικών να στηρίξουν με κάθε θυσία (των άλλων) τα πελατάκια τους.

29gk
15-10-12, 11:07
Να παρατηρησω παντως, πως πλεον το μονον επιχειρημα των μνημονιακων και κυριως των στελεχων των ΜΜΕ που εχουν αναλαβει εδω και χρονια αυτον τον ρολο, ειναι πως αυτα τα "επωδυνα" μετρα που καλουμαστε να λαβουμε ως χωρα αλλα και που ΔΕΝ γνωριζουμε ακομα το τελικο υψος τους, ειναι πως αυτα εχουν αποφασιστει και ψηφιστει επι Παπαδημου αλλα και εγκριθει ηδη απο τον Φεβρουαριο του 2012 απο Βενιζελο -Σαμαρα.

Αυτο σε οτι αφορα το επιχειρημα καθως ολο το υπολοιπο προωθειται ειτε ως απλη ανακοινωση του στυλ "αποφασισαμε αλλα ακομα δεν διαταξαμε" ενω παρατηρω επισης πως τα βαρια οπλα, το βαρυ πυροβολικο, τωρα τελευταια σαν να απεχει απο τις πολλες δημοσιες εμφανισεις. Και προσπαθω να το ερμηνευσω αυτο το τελευταιο. Ντρεπονται λογω της πληρους διαψευσης των ολων οσων με τα οποια μας τριβελιζαν τα μυαλα τα προηγουμενα 2 χρονια ή απλα μας εχουν στο χερι λογω των προσφατων εκλογων και δεν χρειαζονται προς το παρον οι υπηρεσιες τους ;

Παπι
15-10-12, 11:25
Μνημονια = Λιτοτητα.
Εδω δεν εχουμε λιτοτητα. Εδω εχουμε υπερφορολογηση

Revolution
15-10-12, 11:37
Ενα και το αυτο ειναι λιτοτητα εχεις που προκυπτει -και- απο την υπερφολορολογηση.

nfotis
15-10-12, 11:46
Μην υποτιμάτε τη θέληση των πολιτικών να στηρίξουν με κάθε θυσία (των άλλων) τα πελατάκια τους.

Το αυτό.

Όταν απολυθούνε οι πρώτοι δημόσιοι υπάλληλοι, τότε είναι που θα πέσει η κυβέρνηση.
Και το ξέρουνε.

Όλοι έχουν στα @@ τους τον ιδιωτικό τομέα. Δεν πα να έχουν απολυθεί ένα εκατομύριο υπάλληλοι;
Οι 'κόκκινες γραμμές' αφορούν μόνο το δημόσιο.

Ν.Φ.

anon
15-10-12, 12:08
Το αυτό.

Όταν απολυθούνε οι πρώτοι δημόσιοι υπάλληλοι, τότε είναι που θα πέσει η κυβέρνηση.
Και το ξέρουνε.

Όλοι έχουν στα @@ τους τον ιδιωτικό τομέα. Δεν πα να έχουν απολυθεί ένα εκατομύριο υπάλληλοι;
Οι 'κόκκινες γραμμές' αφορούν μόνο το δημόσιο.

Ν.Φ.

Σόρρυ, αλλά ειναι πολύ στρεβλή η άποψή σου. Θεωρείς δηλαδή ότι οι ΔΥ χαίρονται που έχουν πετσοκόψει τον μισθό τους στα μεσαία και χαμηλά κλιμάκια (εκεί που ειναι οι περισσότεροι δηλαδή) ή τέλος πάντων δεν τους νοιάζει, και θα πάθουν υστερία και πανικό εαν χάσουν την δουλειά τους; Εν μέρει για κάποιους ισχύει αυτό, μιας και υπάρχει τεράστια ανεργία, και σου λέει κάλλιο πέντε και στο χέρι παρα δέκα και καρτέρει.

Ομως:

Οι απολύσεις στο δημόσιο τομέα δεν θα είναι στα χαμηλά κλιμάκια. Μεγάλο ποσοστό θα είναι στα υψηλά κλιμάκια, η μεγάλη μάζα των ΔΥ δεν θα φύγει, αυτοί που θα φύγουν, θαναι αυτοί που θα έφευγαν ουτως ή άλλως. Δηλαδή οι παλιοί, οι πρασινο-μπλε-φρουροί που μπήκαν με το χαρτι της κλαδικής. Αυτοί που ειναι στα κόλπα, κατα κανόνα ανίκανοι (αφού μπήκαν απο το παράθυρο και χωρίς αντικειμενικά κριτήρια) και εξελίχθηκαν επίσης λόγω κομματικής ιδιότητας και όχι προσόντων και ικανοτήτων. Αυτό είναι που πρέπει να γίνει, και πίστεψέ με, στον χώρο των ΔΥ, οι περισσότεροι εύχονται να φύγουν αυτοί.

Μόνο που αυτοί έχουν και πολλά γραμμάτια να εξοφλήσουν. Εχουν μαύρα κιτάπια απο δουλειές και εκδουλεύσεις σε βουλευτές και υπουργούς. Μια μαζική "εξόντωσή" τους θα βγάλει δράκους. Ετσι φοβούνται να τους απολύσουν οι κυβερνώντες, όχι γιατί φοβούνται την μαζική υστερια και πανικό. Φοβούνται τι θα βγεί στην φόρα εαν τους βγάλουν απο την θεσούλα τους και απο τις μίζες που τρώνε και που έφαγαν μαζί (σε αυτούς απευθυνόταν ο Πάγκαλος, γιατί με αυτούς είχε πάρε δώσε, όχι με τον τυχαίο ΔΥ που έπρεπε να σκιστεί στην δουλειά για τρείς και εξήντα).

Να απολύσουν τους νέους;;; Πρώτα απο όλα είναι αντίθετο στις επιταγές της τρόικας. Επειτα ποιός θα κάνει την δουλειά; Η ανίκανοι καρεκλοκένταυροιο κομματόσκυλα; Δεν μπορούν και το ξέρουν.

Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα.

Κομβικό σημείο όμως είναι γιατί δεν μπορούν να απολύσουν.... Για κανέναν αλλο λόγο πλην των διαφυγόντων "δράκων" σε περίπτωση που διώξουν τα δικά τους παιδιά. Δεν θα μπορούν να μαζέψουν τα ασυμάζευτα.

ΥΓ. Προσωπικά, επειδή έχω βαρεθεί αυτή την καραμέλα, και πόσο εύκολα άτομα υποτίθεται ευφυή (καλά λένε το έξυπνο πουλί απο την μύτη πιάνεται) πέφτουν θύματα αυτής της προπαγάνδας, θαθελα να απολυθούν αύριο κιόλας και οι 150 χιλιάδες ΔΥ που θέλει η τρόικα. Ετσι για να δείτε πόσα ψεματα σαν κουτορνίθια καταπίνετε. Γιατί τίποτε δεν θα γίνει, και θα μεγαλώσει η ύφεση κιάλλο και η ανεργία. οι 150 χιλ κοστίζουν στο κράτος κάπου 2 δις τον χρόνο. Δέστε πόσες εκατοντάδες εκατομύρια και δισεκατομύρια χαρίζει αλλού. Και βγάλτε συμπέρασμα.

GetRid
15-10-12, 13:31
Μόνο που αυτοί έχουν και πολλά γραμμάτια να εξοφλήσουν. Εχουν μαύρα κιτάπια απο δουλειές και εκδουλεύσεις σε βουλευτές και υπουργούς. Μια μαζική "εξόντωσή" τους θα βγάλει δράκους. Ετσι φοβούνται να τους απολύσουν οι κυβερνώντες, όχι γιατί φοβούνται την μαζική υστερια και πανικό. Φοβούνται τι θα βγεί στην φόρα εαν τους βγάλουν απο την θεσούλα τους και απο τις μίζες που τρώνε και που έφαγαν μαζί (σε αυτούς απευθυνόταν ο Πάγκαλος, γιατί με αυτούς είχε πάρε δώσε, όχι με τον τυχαίο ΔΥ που έπρεπε να σκιστεί στην δουλειά για τρείς και εξήντα)

Ακριβώς.

Και είναι αυτοί ακριβώς που "μαζί τα φάγανε", που υπερασπίζονται στις δημόσιες και ιδιωτικές συζητήσεις την παγκάλειο ρήση.

Μπορεί να το κάνουν υστερόβουλα για να σπείρουν ενοχές και να διαχύσουν ευθύνες, μπορέι όμως και όχι· γιατί απλούστατα μπορεί να προβάλουν τις δικές πράξεις και εμπειρίες του περίγυρου τους, ως γενικό κανόνα. Αυτό ακριβώς πουκάνει ο κακός άνθρωπος, ο οποίος επεκτέινει την κακία του στο σύνολο για να νοιώσει καλύτερα: "Δεν είμαι εγώ ο (μόνος) κακός. Ολοι είναι κακοί"


Είτε έτσι είτε αλλιώς, το να μοιράζουν οι "μαζιταφαγαμιστές" στους υπολοίπους τις δικές τους ευθύνες είναι προσβλητικό για αυτούς που δεν τα έφαγαν μαζί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.