PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

nfotis
17-10-12, 12:37
Κι εγώ θυμάμαι πριν 2 χρόνια περίπου να έχω διαβάσει ότι έχουν γίνει τέτοιες κουβέντες σε γενική συνέλευση μετόχων, με τον διευθύνοντα σύμβουλο να λέει 'προς το παρόν είμαστε Ελληνική εταιρεία'.

Παρόμοιες κουβέντες έχουν γίνει και σε γενική συνέλευση του Ομίλου Μυτιληναίου πριν κάνα χρόνο.

Ν.Φ.

Οβελίξ
17-10-12, 13:24
Η 3Ε (Coca-Cola Bottling Hellenic) είναι 15η μεγαλύτερη εταιρεία ποτών και αναψυκτικών στον κόσμο.
Πηγή (http://www.beverageworld.com/userfiles/documents/BB_Top_100.pdf)
Είναι πολύ μεγαλύτερη σε τζίρο από τη Red Bull (σκεφτείτε απλά τι σημαίνει η Red Bull ως brand name).

Επιπλέον είναι η μεγαλύτερη σε κεφαλαιοποίηση εταιρεία του ΧΑΑ, και μεγαλύτερος Έλληνας εξαγωγέας.

Δεν ξέρω αν η συμβολή της στην οικονομία μπορεί να αντικατασταθεί από άλλους εγχώριους επιχειρηματίες (δεν το πολυπιστεύω). Ξέρω όμως πως όταν το επιχειρηματικό, φορολογικό, νομικό, πιστωτικό κλπ περιβάλλον στη χώρα είναι κατεστραμμένο, εταιρείες σαν αυτή μένουν στην Ελλάδα μόνο αν θέλουν να αυτοκτονήσουν.

Όπως έλεγα και τον Μάρτιο που το ξανασυζητήσαμε το θέμα, αυτά είναι λογιστικές και επιχειρηματικές κινήσεις μιας πολυεθνικής. Η 3Ε έχει πάψει εδώ και χρόνια να είναι ελληνική εταιρεία, οτιδήποτε κάνει είναι μέρος του γενικότερου πλαισίου της μητρικής.

Για την ιστορία, η οικογένεια Δαυίδ ελέγχει το 23% της εταιρείας. Άλλο 23% έχει η Coca Cola και το υπόλοιπο 54% είναι στο χρηματιστήριο (Αθηνών, σύντομα στο Λονδίνο).

konenas
17-10-12, 16:02
Εκείνος που έχασε από την μεταφορά της 3Ε είναι το ΧΑ
Η 3Ε όμως ήταν ήδη εκτός Ελλάδας από χρόνια όταν την αγόρασε η Κόκα κόλα.

Όταν φτάνουν οι επιχειρήσεις να έχουν τζίρο όσο ολόκληρα κράτη τότε οι διευθύνοντες σύμβουλοι έχουν μεγαλύτερη ισχύ από τους υπουργούς.

Κανείς δεν έδωσε απάντηση στο γιατί έφυγε η ΦΑΓΕ τώρα αφού μειώθηκαν οι μισθοί και οι φόροι;
Θα σας την δώσω εγώ: Έφυγε γιατί σε καράβι που βουλιάζει όποιος έχει μυαλό «την κάνει» και ας τον λένε ποντίκι.

kover
17-10-12, 16:21
Εκείνος που έχασε από την μεταφορά της 3Ε είναι το ΧΑ
Ναι μόνο το ΧΑΑ. Οι υπόλοιποι κερδίσαμε.


Κανείς δεν έδωσε απάντηση στο γιατί έφυγε η ΦΑΓΕ τώρα αφού μειώθηκαν οι μισθοί και οι φόροι;
Ε?

konenas
17-10-12, 16:44
Ναι μόνο το ΧΑΑ. Οι υπόλοιποι κερδίσαμε.


Ε?
Σωστή απάντηση. Εύγε.

KLG
17-10-12, 17:23
Κάτσε γιατί θα με τρελανεις τώρα. Ποια πολυεθνική συμπεριφέρθηκε άσχημα στο προσωπικό της γιατί προσωπικά και εγώ και η γυναίκα μου ξυπνάγαμε και κοιμομασταν με την ελπίδα να δουλέψουμε σε πολυεθνική. Δε γνωρίζω έναν γνωστό φίλο που να εργάζεται σε πολυεθνική και να του ξηγηθηκαν άσχημα και ξέρω πολλούς, παρά πολλούς. Από την άλλη ξέρω ένα σωρό κόσμο που εμπλέξει με τα ελληναριά και τελικά ταπεινωθηκε, φεσωθηκε, απογοητευτικέ και στο τέλος απολύθηκε και ολας. Να μου πεις πως οι πολυεθνικές λαδωσαν διευθηραν, έκλεψαν με νόμιμους τρόπους να το καταλάβω. Τα υπόλοιπα τα λες γιατί μαλον δεν έχεις εμπειρία και direct σύγκριση μεταξύ των κακών πολυεθνικών και των καλών ελληνικών εταιριών. Ακόμα και σήμερα το να δουλεύεις σε πολυεθνικη είναι ευτυχία σε σχέση με το να δουλεύεις σε ΜΜΕ ελληνικών συμφερόντων.

Δημιουργείς θόρυβο στη συζήτηση, αν θες να συνεχίσουμε θα πρέπει να αρχίσεις να απαντας σε οτι γραφω και οχι σε οτι φαντάζεσαι οτι γράφω.

Επαναλαμβάνω λοιπόν:

Πάντως οι πολυεθνικές στην Ελλάδα συμπεριφερθηκαν στο προσωπικό τους διαφορετικά απο οτι συμπεριφερθηκαν στο προσωπικό τους σε άλλες χώρες της Δυτ. Ευρώπης.

Το οποίο το προσπέρασες. Οχι οτι είναι το θέμα μας αλλα αμφιβάλλεις οτι τόσο οι εργασιακές όσο και οι επιχειρηματικές πρακτικές των παραρτημάτων των πολυεθνικών στην Δυτ. Ευρώπη ειναι καλύτερες απο αυτές των ελληνικών παραρτημάτων ανεξαρτήτως μεγέθους? Μπορεί να ειναι καλυτερα να δουλευεις στην πολυεθνική απο οτι στο μαγαζί του κυρ Μήτσου, αλλά σίγουρα ειναι καλύτερα να δουλευεις στο παραρτημα της ίδιας πολυεθνικής σε άλλη χώρα.



Εντάξει παραδίνομαι αν μου λες για εικονικά τιμολόγια. Πραγματικά δείχνεις πως δεν έχεις επαφή ούτε με την αγορά της Ελλάδας ούτε με τις ενδοεταιρικες συναλλαγές και λογικό καθώς δεν ζεις εδώ. Εικονικά τιμολόγια πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Είναι όμως ψιλικατζιδικες μεθόδοι που αν αποκαλυφθεί ο εκδότης η αλυσίδα τους πιάνει όλους και μετά χαιρετίσματα είτε είσαι μεγάλος είτε είσαι μικροσ. Δε χρειάζεται μια μεγάλη επιχείρηση να το κάνει. Είναι αρχαία μέθοδος που στο τέλος θα καίει και το ξέρουν όλοι αυτό. Για αυτό και σκαρφιζονται ένα σωρό άλλους τρόπους κυρίως μέσω θυγατρικών και offshore. Είναι δομημένο το σύστημα έτσι ώστε να μπορούν να φορολογούνται αυτά που θέλουν. Βρες μου εσύ έναν προμηθευτή, εργολάβο, εξωτερικό συνεργάτη, ιδιοκτήτη ακινητου, ο,τι γουσταρεις βασικά που να έχει πελάτη μεγάλη επιχείρηση και να μη κόβει τιμολόγια. Αντίθετα στις συναλλαγές μεταξύ μικρών πανε τα μαύρα σύννεφο. Αυτά είναι πράγματα που τα ξέρει οποίος εργάζεται ως ελεύθερος επαγγελματίας στη χώρα. Τις μεγάλες εταιρίες τις θες ως πελάτες για τη σιγουριά, τη ρευστότητα, τον όγκο παραγγελιών τη σιγουρια στις πληρωμές τους και το πρέστιζ. Τις μικρές τις θες για να μπορέσεις να ξέφυγεις λίγο από την εφορία και να χτυπησεισ και λιγο τισ τιμεσ σου και τους ιδιώτες για να ξέφυγεις full απο την εφορία. Αμα το αντεπιχειρημα σου είναι τα εικονικά τιμολόγια συγνώμη αλλά έχεις μείνει πίσω και στο πως γίνονται οι λάδιες στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως. Βρες κάτι καλύτερο όπως price transferring μέσω θυγατρικών και τρίγονικών συναλλαγών κυρίως με εταιρίες του uk που έχει μαζέψει ότι offshore υπάρχει στο πλανήτη και τη βγάζει έξω με αγγλικό vat. Τα αλλά ειναι σαχλαμαρες και αρχαίες μέθοδοι.

Τι μου λες δλδ? Στην προσπάθεια σου να δείξεις οτι δεν ξέρω τι μου γίνεται περιγράφεις με λεπτομέρεια τις πρακτικές των εταιριών που κλέβουν απο σένα και μένα. Πως ακριβώς εξυπηρετεί το παραπάνω την επιχειρηματολογία σου για τις πολυεθνικες aka God's best gift to mankind? Oμως και παλι, παρα τις χρησιμες πληροφορίες μιλάμε για θόρυβο γιατι πέρα απο το να κάνεις τον "insider" σου διαφευγει η ουσία:

Σε οτι αφορα την φορολόγηση και την τιμολόγηση καταλαβαίνεις οτι στη συγκεκριμένη συγκυρία με τις ειδήσεις για εισφοροδιαφυγη και εικονικά τιμολόγια να βγαίνουν συνέχεια, το παραπανω σου σχόλιο φαίνεται σαν ανέκδοτο ?

Τι λέει το παραπάνω? Το παραπάνω λεει οτι το να αναφερεσαι στην τιμολογηση και φορολογηση των εταιριών πολυεθνικών και μη σήμερα είναι ανεκδοτο. Εδω σκάνε σκάνδαλα με παρατυπίες στην τιμολόγηση και φορολόγηση και εσυ προβάλλεις την συνεισφορά των εταιριών σε αυτο τον τομέα? Την αντίθεση είχα σκοπό να επισημάνω.



Για τη δωδωνη τα πράγματα ειναι απλά. Αν έχεις φάει φέσι 10 μυρια ή θα βρεις κάποιον να σε ξελασπωσει ή ξεπουλιεσαί. Το πως βέβαια εφτασες να φας φέσι 10 μυρια και να μην ανοίξει μύτη ένας θεός το ξέρει. Είτε εσκεμμένα είτε όχι το management της εταιρίας δε μπορεί να το ασκήσει το δημόσιο γιατί απλά ειναι ανίκανο. Αποδείχτηκε περίτρανα. Γελάει ο κόσμος με την εταιρία που εξαγοραστηκε απο τον μεγαλύτερο οφειλέτη της και όχι απο τον ανταγωνισμό. Δε περίμενα κάτι καλύτερο. Τόσο άχρηστοι ειναι και τόσο άχρηστοι θα συνεχίσουν να ειναι. Παράσιτα απο τη πρώτη μέρα εργασίας μέχρι τη τελευταία. Είτε μιλάμε για πολιτικούς είτε για δημόσιους μανατζαρεους.

Θόρυβος^2 Την Δωδώνη την χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα πετυχημένης επιχειρισης μεσσαιας κλιμακας. Εσυ την χλευασες σαν "κρατικό τυροκόμο" και αλλα αστεία. Το κακό managenment δεν ειναι προνόμιο του δημοσίου, κακοι managers υπάρχουν και στον ιδιωτικό τομέα, και μη μου πεις οτι οι ιδιωτικοί απολυονται γιατί η ειδησεογραφία ειναι γεματοι απο πρωην τραπεζιτες νυν χρεωκοπημένους που ανταμοιφθηκαν στο τέλος. Όπως υπάρχουν και απατεώνες που την κοπανάνε με βαλίτσες χρήματα, με επισης καμποσα παραδείγματα. Επίσης, ο κόσμος δεν γελάει με την εταιρία, μόνο οι κομπλεξικοι δημοσιουπαλληλοφάγοι. Το οτι η εταιρία φαγώθηκε απο τον φεσατζή της είναι ενδειξη ενός διεφθαρμένου κράτους νοτιοαμερικανικού τύπου και δεν το βρίσκω και τόσο αστείο και σίγουρα οχι προβλημα της εταιρίας.



Που να οχυρωθω. Τα πράγματα ειναι τόσο απλά που δε χρειάζεται να οχυρωθω. Αν θες να είσαι δύση θα παίξεις με τους κανόνες της Δύσης. Αν το μοντέλο σου ειναι δυτικό όσον αφορά τισ επιχειρησεισ σου και κομμουνιστικό όσον αφορά το δημόσιο και τους θεσμούς του τότε θα σε συντριψουν. Ειναι σα να πετας μωρακια στην αρενα με τα λιονταρια. Καπιταλιστική αγορά χωρίς ελεγκτικούς μηχανισμούς δεν άντεχεται τουλάχιστον στην Ελλάδα. Οπως δεν άντεχεται και σοσιαλισμός με δανεικά αλλα αυτο ειναι άλλο θέμα.

Δεν απευθύνομαι σε σένα εκτός αν είσαι ή σε θεωρείς επιχειρηματία. Αναφέρομαι στην επιχειρηματικότητα αλα ελληνικά

Ευγε στην ελληνική επιχειρηματικότητα. Live your myth in Greece. Κάνε μπιζνες με το δημόσιο, φέσωσε το και μετα εξαγωρασε το. Και αν τολμήσει κανεις και σε κατηγορήσει σαν τομάρι, οχυρώσου πίσω απο το "αφου υπαρχει απουσία ελεγκτικών μηχανισμών, τι να έκανα?".

Τι εννοεις "κομμουνιστικο σε οτι αφορά τους θεσμους"? Αν εννοεις γραφειοκρατικό, δαιδαλώδες, διεφθαρμένο και αντιπαραγωγικό (προφανώς αναφέρεσαι στον υπαρκτό σοσιαλισμό), δεν νομίζω να επιθυμεί κανενας τέτοιου είδους δημόσιο. Το δημόσιο και καθε δημόσιο ειναι γραφειοκρατικό εκ φύσεως, η παρακμή του σε επίπεδα υπαρκτου σοσιαλισμού ειναι αποτελεσμα πολιτικών επιλογών.

kover
17-10-12, 20:56
Δημιουργείς θόρυβο στη συζήτηση, αν θες να συνεχίσουμε θα πρέπει να αρχίσεις να απαντας σε οτι γραφω και οχι σε οτι φαντάζεσαι οτι γράφω.

Επαναλαμβάνω λοιπόν:

Πάντως οι πολυεθνικές στην Ελλάδα συμπεριφερθηκαν στο προσωπικό τους διαφορετικά απο οτι συμπεριφερθηκαν στο προσωπικό τους σε άλλες χώρες της Δυτ. Ευρώπης.

Το οποίο το προσπέρασες. Οχι οτι είναι το θέμα μας αλλα αμφιβάλλεις οτι τόσο οι εργασιακές όσο και οι επιχειρηματικές πρακτικές των παραρτημάτων των πολυεθνικών στην Δυτ. Ευρώπη ειναι καλύτερες απο αυτές των ελληνικών παραρτημάτων ανεξαρτήτως μεγέθους? Μπορεί να ειναι καλυτερα να δουλευεις στην πολυεθνική απο οτι στο μαγαζί του κυρ Μήτσου, αλλά σίγουρα ειναι καλύτερα να δουλευεις στο παραρτημα της ίδιας πολυεθνικής σε άλλη χώρα.
Πάμε ήρεμα και ωραία λοιπόν. Αν και γενικεύεις θα συμφωνήσω πως στις πιο ανεπτυγμένες χώρες συμπεριφερθηκαν καλύτερα σε σχέση με την Ελλάδα. Οχι όλες αλλα αρκετές. Το ίδιο όμως ισχύει και για τις πολυεθνικές της Βουλγαρίας σε σχέση με της Ελλάδας. Το ίδιο και για τις πολυεθνικές στη Κίνα σε σχέση με την Βουλγαρία και παει,λέγοντας. Το πως θα συμπεριφερθηκαν οι πολυεθνικές στους εργαζόμενους της κάθε χώρας έχει να κάνει με το νομικό πλαίσιο της χώρας, την εργατική νομοθεσία και τις ελεγκτικές αρχές. Οι καλές πολυεθνικές έχουν τα ethics τους και τα τηρούν. Υπάρχουν και τέτοιες στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια. Οι ´´κακεσ´´ απο την άλλη βρίσκουν και κάνουν όπως βρίσκουν και κάνουν σε άλλες χώρες κατώτερης της Ελλάδας.

Παρόλα αυτά ακόμα και οι κακές πολυεθνικές, για τον εργαζομενο, ειναι πολύ ανώτερες των εγχώριων. Απο τις βιομηχανίες που απλά δε παίζουν απλήρωτες υπερωρίες μέχρι τα γραφεία που ναι θα παίξουν απλήρωτες υπερωρίες (σε πια χωρα δεν ειναι απληρωτεσ οι υπερωριεσ στελεχων και manager?) αλλα και οι μισθοί ειναι ανώτεροι και τα benefits πολλά.

Ως αποτέλεσμα όσες ελληνικές εταιρίες θέλανε να ειναι ανταγωνιστικές και τους μισθούς πλησίασαν και τις συνθήκες εργασίας βελτίωσαν. Δεν ειναι ίδιαεσ οι εργασιακεσ συνθηκεσ στην ελλαδα του 1980 με την ελλαδα του 2008 (ας μιλήσουμε για προ κρίσης επίπεδα γιατί πλέον έχει χαθεί η μπάλα. Θα μου πεις αυτο οφείλεται στις πολυεθνικές? όχι απολυτα αλλά το βλέπεις πως συνδέεται δε μπορεί.



Τι μου λες δλδ? Στην προσπάθεια σου να δείξεις οτι δεν ξέρω τι μου γίνεται περιγράφεις με λεπτομέρεια τις πρακτικές των εταιριών που κλέβουν απο σένα και μένα. Πως ακριβώς εξυπηρετεί το παραπάνω την επιχειρηματολογία σου για τις πολυεθνικες aka God's best gift to mankind? Oμως και παλι, παρα τις χρησιμες πληροφορίες μιλάμε για θόρυβο γιατι πέρα απο το να κάνεις τον "insider" σου διαφευγει η ουσία:

Σε οτι αφορα την φορολόγηση και την τιμολόγηση καταλαβαίνεις οτι στη συγκεκριμένη συγκυρία με τις ειδήσεις για εισφοροδιαφυγη και εικονικά τιμολόγια να βγαίνουν συνέχεια, το παραπανω σου σχόλιο φαίνεται σαν ανέκδοτο ?

Τι λέει το παραπάνω? Το παραπάνω λεει οτι το να αναφερεσαι στην τιμολογηση και φορολογηση των εταιριών πολυεθνικών και μη σήμερα είναι ανεκδοτο. Εδω σκάνε σκάνδαλα με παρατυπίες στην τιμολόγηση και φορολόγηση και εσυ προβάλλεις την συνεισφορά των εταιριών σε αυτο τον τομέα? Την αντίθεση είχα σκοπό να επισημάνω.
Εσύ ανεφερες εικονικά τιμολόγια και σου λέω πως η πρακτική αυτή πλέον δεν ιφισταται. Πάστα τιμολόγια θα βρεις σε αγρότες, σε κολοφαρδους που τη γλίτωσαν τα τελευταία 20 χρόνια και σε κλάδους της ελληνικής οικονομίας που δεν άπτονται των πολυεθνικών. Αυτο που σου λέω ειναι πως το κλέψιμο γίνεται σε άλλο στάδιο και σε άλλο επίπεδο και σε πάω εκεί και όχι στα εικονικά που αναφέρεις γιατί δεν αντιμετωπίζονται οι πρακτικέσ τους παγκοσμίως και όχι μόνο στην ελλαδα. Δες τι γίνεται στην Αγγλία με τα Starbucks (στην Αγγλία έτσι όχι σε οποιαδήποτε καπιταλιστική χώρα, στη δεύτερη μάνα του καπιταλισμού και του free market). Η αλυσίδα απο εκεί και κάτω ειναι όλη τιμολογημενη και φορολογούμενη. Είτε μιλάμε για τελικό προϊόν, είτε για προμηθευτές, είτε για εξωτερικούς συνεργατες, εργολάβους, υπεργολαβους, καθαρίστριες, υπαλλήλους, οι πάντες βασικά. Ενα habit που δεν υπάρχει γενικότερα στην αγορά.

Για να βρεθεί λύση στις υπολοιπες πρακτικές πρέπει να συνεργαστούν σχεδόν όλα τα ανεπτυγμένα κράτη. Η ελλαδα να κάνει Κάτι Μονή της δε μπορεί. Ειναι λύση να τους στείλουμε όλους στα τσακιδιά; Για πολλούς στο φόρουμ ναι. Συγνώμη δε συμπλεώ.




Θόρυβος^2 Την Δωδώνη την χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα πετυχημένης επιχειρισης μεσσαιας κλιμακας. Εσυ την χλευασες σαν "κρατικό τυροκόμο" και αλλα αστεία. Το κακό managenment δεν ειναι προνόμιο του δημοσίου, κακοι managers υπάρχουν και στον ιδιωτικό τομέα, και μη μου πεις οτι οι ιδιωτικοί απολυονται γιατί η ειδησεογραφία ειναι γεματοι απο πρωην τραπεζιτες νυν χρεωκοπημένους που ανταμοιφθηκαν στο τέλος. Όπως υπάρχουν και απατεώνες που την κοπανάνε με βαλίτσες χρήματα, με επισης καμποσα παραδείγματα. Επίσης, ο κόσμος δεν γελάει με την εταιρία, μόνο οι κομπλεξικοι δημοσιουπαλληλοφάγοι. Το οτι η εταιρία φαγώθηκε απο τον φεσατζή της είναι ενδειξη ενός διεφθαρμένου κράτους νοτιοαμερικανικού τύπου και δεν το βρίσκω και τόσο αστείο και σίγουρα οχι προβλημα της εταιρίας.

Πες μου σε ποια ιδιωτική επιχείρηση θα γινόταν το παραπάνω σκηνικό και δε θα πέφταν κεφαλιά. Ούτε στο περίπτερο του μπαρμπαθωμα. Αφού για το χψ λόγο ως δημόσιο δε μπορείς να κανείς business. Είσαι διεφθαρμενος, είσαι βολεψακιας, είσαι πέρα βρέχει, δωστην να παει στο διάολο. Τυριά φτιάχνουν, δεν ειναι η ΔΕΗ ούτε η ΕΥΔΑΠ. Βέβαια μέχρι τώρα ήταν φυσιολογικό το δημόσιο να φτιάχνει τυριά.

Απο εμένα τι περιμένεις να ακούσεις? πως το δημόσιο ειναι μια χαβούζα? το ξέρει και η κουτσή Μαρία. Φυσικό και επόμενο να καταλήξει έτσι η δωδωνη.



Δεν απευθύνομαι σε σένα εκτός αν είσαι ή σε θεωρείς επιχειρηματία. Αναφέρομαι στην επιχειρηματικότητα αλα ελληνικά

Ευγε στην ελληνική επιχειρηματικότητα. Live your myth in Greece. Κάνε μπιζνες με το δημόσιο, φέσωσε το και μετα εξαγωρασε το. Και αν τολμήσει κανεις και σε κατηγορήσει σαν τομάρι, οχυρώσου πίσω απο το "αφου υπαρχει απουσία ελεγκτικών μηχανισμών, τι να έκανα?".

Τι εννοεις "κομμουνιστικο σε οτι αφορά τους θεσμους"? Αν εννοεις γραφειοκρατικό, δαιδαλώδες, διεφθαρμένο και αντιπαραγωγικό (προφανώς αναφέρεσαι στον υπαρκτό σοσιαλισμό), δεν νομίζω να επιθυμεί κανενας τέτοιου είδους δημόσιο. Το δημόσιο και καθε δημόσιο ειναι γραφειοκρατικό εκ φύσεως, η παρακμή του σε επίπεδα υπαρκτου σοσιαλισμού ειναι αποτελεσμα πολιτικών επιλογών.
Ναι αυτο.

Παπι
18-10-12, 02:30
Συγκεκριμένα, oι τράπεζες Citigroup ( ΗΠΑ ), Credit Suisse ( Ελβετία ) ING Bank ( Ολλανδία ) θα παράσχουν στην Coca Cola Hellenic - λίγες ημέρες μετά από την «αποχώρησή» της από την Ελλάδα - δάνεια ύψους 1,55 δισ. ευρώ. Tην πληροφορία μεταδίδει το ειδησεογραφικό πρακτορείο Reuters, το οποίο και επικαλείται τραπεζικές πηγές.


Rly? Βλεπω να ερχεται ντομινο.

kover
18-10-12, 07:32
Σωστή απάντηση. Εύγε.
Ποια είναι η σωστή απάντηση; Να πανε να πνιγουνε οι παλιό εταιρίες που ήπιαν το αίμα του εργάτη; Σε ικανοποιεί αυτή η απάντηση;

anon
18-10-12, 08:19
Ποια είναι η σωστή απάντηση; Να πανε να πνιγουνε οι παλιό εταιρίες που ήπιαν το αίμα του εργάτη; Σε ικανοποιεί αυτή η απάντηση;

εμένα πάντως δεν με ικανοποιεί και να γίνουν κολλίγοι όλοι στα πόδια κάποιων πολυεθνικών. Δηλαδή μόνο αυτές τις δύο επιλογές πρέπει να έχουμε; (άσχετα αν τελικά όντως μόνον αυτές έχουμε).
Η' να πάνε να πνιγούνε (οι εταιρίες)
Η΄να μας μαμάνε (εμας τους εργαζομένους), και να λέμε κιάλλο....

Μια σύγχρονη φεουδαρχία. Θα μπορουσα να βρώ χιλιάδες αναλογίες με την κατάσταση κολλίγων, δουλοπάροικων, του μεσαίωνα.

Μμμμμμ.... Τελικά το αποφάσισα. Το σκέφτηκα πολύ, αλλά τελικά προτιμώ να πάνε να πνιγούνε οι εταιρίες. Και ξέρεις γιατί; Γιατί όσο υπάρχει ανάγκη απο τους καταναλωτές και θέλουν κάτι, θα βγούν άλλες εταιρίες στην θέση αυτών που στείλαμε στο διάλο (και ακόμη παραπέρα). Εαν φύγει πχ η ΦΑΓΕ ή κάνει λαμογιες, στα τσακίδια, στον αγύριστο και ακόμα παραπέρα, ΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ.... Χεστήκαμε.... Λες να μην μπορεί να ανοίξει άλλη γαλακτοβιομηχανία; Λες να μείνει δυσαναπλήρωτο κενό; Μην με κάνετε να βρίζω πρωινιάτικα, τεράστιοι οσφυιοκάμπτες του κεφαλαίου (ή μηπως να πω πληρωμένα παπαγαλάκια και υπηρέτες;;;;; )

Ας φύγει η ΦΑΓΕ. Και η ΔΕΛΤΑ. Υπάρχουν δεκάδες άλλες εταιρίες. Μικρότερες. Προς το παρόν. Που θα βρούν μεγαλύτερη αγορά να καλύψουν. Αρα περισσότερη δουλειά. Αρα και άλλες θέσεις εργασιας. ΩΠΑ!! Να οι θεσεις που χάθηκαν απο τα λαμόγια που διαλοστείλαμε... Και ακόμη καλύτερα; Αν είναι μόνιμη πρακτική το διαλόστελμα, ο επόμενος θα το σκεφτεί περισσότερο να κάνει τον μάγκα, αλλιώς θα φύγει νύχτα. Αλλά αυτό προυποθέτει λαό με γνώση και δυνατότητα λογικής σκέψης (κάτι που απέδειξε περίτρανα ο ελληνικός λαός οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ, στην μεγάλη πλειοψηφία του) και πολιτικούς με cojones και όχι υπαλληλίσκους διαφόρων "χορηγών".

kover
18-10-12, 09:05
Εύγε anon. Τώρα θα πεταχτούν άλλες εταιρίες που θα αμοιβουν καλά τους εργαζόμενους τους. Οι συνθήκες εργασίας θα βελτιωθούν. Δε θα κάνουν λαμογιες γιατί θα φοβούνται μην τους διώξουμε και αυτούς (εξάλλου η φάγε και η 3ε έφυγαν γιατι διεκδικησαμε και κερδίσαμε). Επίσης οι νέες θέσεις εργασίας θα είναι απο αυτές τις ακριβόπληρωμενες. Απο αυτές τις καλές δηλαδή. Δε πειράζει όμως γιατι θα είναι πολλές.

Θα στήσουμε 100 νέες γαλακτοβιομηχανίες και ως γνωστό θα εξάγουμε μουζμουλά. Αλλά τι λέω. Το μοντέλακι είναι να καλυφθεί η εγχώρια αγορά. Ετσι Βενεζουέλα style.

Εξάλλου έτσι σκέφτονται όλες οι χώρες. Κυνηγημένοι φεύγουν οι μεγάλοι απο παντού. Δεν έχουν που να κρυφτούν. Πάμε ρε μάγκες. Γερά! Η επανάσταση έχει δρόμο ακόμα αλλά στο τέλος θα τα καταφέρουμε. Θα καλύψουμε την εγχώρια αγορά και θα τους τρίψουμε τα γιαουρτακια μας στα μούτρα τους.

anon
18-10-12, 09:16
Δεν θα στήσουμε. Υπαρχουν ήδη. Εαν φύγει πχ η ΦΑΓΕ ή η ΔΕΛΤΑ, και θα χαθούν 200 θέσεις εργασίας, ΟΚ, χάθηκαν 200 θέσεις, έγινε ζημιά; Δεν θα καλυψει το κενό κάποια απο τις ήδη υπάρχουσες εταιρίες; Να σου τις απαριθμίσω μήπως; Η αύξηση πωλήσεων σε αυτές τις εταιρίες δεν σημαίνει ότι θα υπάρξουν και νέες θέσεις εργασίας; Απάντησέ μου σε αυτό σε παρακαλώ, και άσε τους νεοφιλελεύθερους λαικισμούς πρωί - πρωί.

Μπορεί να μην δημιουργηθούν 200 νέες θέσεις εργασίας. ΟΚ το δέχομαι. Αλλά προτιμώ μια εταιρία που πληρώνει το πρέπον στην κοινωνία μέσω των νόμιμων φόρων απο μια που κάνει λαμογιές για να γλυτώσει φόρους. Στην τελική δηλαδή, περισσότερο ωφελείται η ευρύτερη κοινωνία απο μια εταιρία που πληρώνει τα πάντα χωρίς λαμογιές, απο μια άλλη που απασχολεί 100 άτομα παραπάνω αλλά δεν πληρώνει μια σε φόρους. Σου φαίνονται πολλά τα 100 άτομα; Με μέσο ετήσιο κόστος τα 20.000 σημαίνει 20.000 Χ 100 = 2.000.000 ευρώ. Τόσα "παίρνει" η κοινωνία απο τον παπατζή επιχειρηματία. Πόσα γλύτωσε σε φόρους; Μήπως είναι δεκάδες εκατομύρια; Σόρυ, το ισοζύγιο λέει να πάει να στο διάολο.

JohnPro
18-10-12, 10:51
Για να υπαρξει αναπτυξη, θα πρεπει πρωτα απολα να ξεμπερδευουμε απο το χρεος. Αλλα πως θα γινει αυτο, αφου κοβουν τα εσοδα της χωρας!?

PopManiac
18-10-12, 12:09
Δεν είναι απαραίτητη η συμμετοχή κανενός στη συζήτηση εάν το μόνο που θέλει είναι να χρησιμοποιήσει προσωπικές επιθέσεις ως αντεπιχειρήματα

kover
18-10-12, 14:35
Δεν θα στήσουμε. Υπαρχουν ήδη. Εαν φύγει πχ η ΦΑΓΕ ή η ΔΕΛΤΑ, και θα χαθούν 200 θέσεις εργασίας, ΟΚ, χάθηκαν 200 θέσεις, έγινε ζημιά; Δεν θα καλυψει το κενό κάποια απο τις ήδη υπάρχουσες εταιρίες; Να σου τις απαριθμίσω μήπως; Η αύξηση πωλήσεων σε αυτές τις εταιρίες δεν σημαίνει ότι θα υπάρξουν και νέες θέσεις εργασίας; Απάντησέ μου σε αυτό σε παρακαλώ, και άσε τους νεοφιλελεύθερους λαικισμούς πρωί - πρωί.

Μπορεί να μην δημιουργηθούν 200 νέες θέσεις εργασίας. ΟΚ το δέχομαι. Αλλά προτιμώ μια εταιρία που πληρώνει το πρέπον στην κοινωνία μέσω των νόμιμων φόρων απο μια που κάνει λαμογιές για να γλυτώσει φόρους. Στην τελική δηλαδή, περισσότερο ωφελείται η ευρύτερη κοινωνία απο μια εταιρία που πληρώνει τα πάντα χωρίς λαμογιές, απο μια άλλη που απασχολεί 100 άτομα παραπάνω αλλά δεν πληρώνει μια σε φόρους. Σου φαίνονται πολλά τα 100 άτομα; Με μέσο ετήσιο κόστος τα 20.000 σημαίνει 20.000 Χ 100 = 2.000.000 ευρώ. Τόσα "παίρνει" η κοινωνία απο τον παπατζή επιχειρηματία. Πόσα γλύτωσε σε φόρους; Μήπως είναι δεκάδες εκατομύρια; Σόρυ, το ισοζύγιο λέει να πάει να στο διάολο.

Ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε. Εσύ διώχνεις τις πολυεθνικές ελπίζοντας σε νέες δυνάμεις τίμιες, καθαρές και με ήθος που θα πληρώνουν τους φόρους τους εγώ πιστέυω πως όσο το κέρδος είναι ο κινητήριος μοχλός θα υπάρχει φοροδιαφυγή είτε αυτός είναι Έλληνας είτε πολυεθνικός. Εγώ προχωράω τη σκέψη μου πάνω σε αυτή τη βάση και τα δεδομένα που υπάρχουν σήμερα, εσύ ελπίζεις σε ένα μοντέλο που θα είχε εφαρμογή σε μιά χώρα ίσως με δασμούς (δε ξέρω πως αλλοιώς μπορεί να λειτουργήσει το εξω από την Ελλάδα οι πολυεθνικές) και απομονωμένη από τους γύρω της. Μια χώρα που δε θα εκτίθεται στον παγκόσμιο ανταγωνισμό αλλά θα καλύπτει τουλάχιστον την εσωτερική αγορά.

Εγώ θέλω μια χώρα που και εκτεθημένη θα είναι στον παγκόσμιο ανταγωνισμό (αυτή είναι η πραγματικότητα σήμερα καλώς ή κακώς) και κατ επέκταση θα έχει πολυεθνικές και ΜΜΕ εταιρείες με εξωστρεφή, κυρίως, πλεύση. Η εσωτερική αγορά θα πρέπει να είναι δεύτερος ή και τρίτος στόχος. Δε θα συγκλίνουμε πουθενά. Ούτε εγώ θα πειστώ με εκφράσεις τύπου "στα τσακίδια οι πολυεθνικές", ούτε εσύ θα πειστείς για τη χρησιμότητα τους στη χώρα.

raspoutiv
18-10-12, 17:00
Ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε. Εσύ διώχνεις τις πολυεθνικές ελπίζοντας σε νέες δυνάμεις τίμιες, καθαρές και με ήθος που θα πληρώνουν τους φόρους τους εγώ πιστέυω πως όσο το κέρδος είναι ο κινητήριος μοχλός θα υπάρχει φοροδιαφυγή είτε αυτός είναι Έλληνας είτε πολυεθνικός. Εγώ προχωράω τη σκέψη μου πάνω σε αυτή τη βάση και τα δεδομένα που υπάρχουν σήμερα, εσύ ελπίζεις σε ένα μοντέλο που θα είχε εφαρμογή σε μιά χώρα ίσως με δασμούς (δε ξέρω πως αλλοιώς μπορεί να λειτουργήσει το εξω από την Ελλάδα οι πολυεθνικές) και απομονωμένη από τους γύρω της. Μια χώρα που δε θα εκτίθεται στον παγκόσμιο ανταγωνισμό αλλά θα καλύπτει τουλάχιστον την εσωτερική αγορά.

Εγώ θέλω μια χώρα που και εκτεθημένη θα είναι στον παγκόσμιο ανταγωνισμό (αυτή είναι η πραγματικότητα σήμερα καλώς ή κακώς) και κατ επέκταση θα έχει πολυεθνικές και ΜΜΕ εταιρείες με εξωστρεφή, κυρίως, πλεύση. Η εσωτερική αγορά θα πρέπει να είναι δεύτερος ή και τρίτος στόχος. Δε θα συγκλίνουμε πουθενά. Ούτε εγώ θα πειστώ με εκφράσεις τύπου "στα τσακίδια οι πολυεθνικές", ούτε εσύ θα πειστείς για τη χρησιμότητα τους στη χώρα.

we love multinational corporations

they don't love us

zillion
18-10-12, 17:59
Στο καπιταλιστικό σύστημα αυτές είναι επιλογές. Είτε η κοινωνία θα αποδεχθεί τα αιτήματα των καπιταλιστών είτε θα σηκωθούν και θα φύγουν. Απλά είναι τα πράγματα. Όποιος θέλει άλλες επιλογές πρέπει να κοιτάξει έξω από τον καπιταλιστικό τρόπο παραγωγής. Λέμε στα "τσακίδια" τους καπιταλιστές και παίρνουμε την παραγωγή στα χέρια μας http://www.adslgr.com/forum/threads/608979-%CE%97-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-Mondragon-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF

raspoutiv
18-10-12, 18:12
Είτε η κοινωνία θα αποδεχθεί τα αιτήματα των καπιταλιστών είτε θα σηκωθούν και θα φύγουν.

αλλιώς μας τα λέγατε το 45

Οβελίξ
18-10-12, 19:38
Δεν ξέρω τι λέμε εμείς για καπιταλισμούς και συστήματα, αλλά το 1/4 των Ελλήνων δηλώνει ότι θα ψηφίσει (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26509&subid=2&pubid=112937466) είτε τους νεοναζί της ΧΑ, είτε τους λαϊκιστές δεξιούς του Καμμένου, είτε τους σταλινιστές της Παπαρήγα.

Πρώτο κόμμα, δε, φέρεται να είναι το Ριζοσπαστικό (!!!) Μέτωπο (!!!!) του Αλέξη.

Να πάμε μπροστά, λοιπόν, πώς ακριβώς;

raspoutiv
18-10-12, 20:02
Δεν ξέρω τι λέμε εμείς για καπιταλισμούς και συστήματα, αλλά το 1/4 των Ελλήνων δηλώνει ότι θα ψηφίσει (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26509&subid=2&pubid=112937466) είτε τους νεοναζί της ΧΑ, είτε τους λαϊκιστές δεξιούς του Καμμένου, είτε τους σταλινιστές της Παπαρήγα.

Πρώτο κόμμα, δε, φέρεται να είναι το Ριζοσπαστικό (!!!) Μέτωπο (!!!!) του Αλέξη.

Να πάμε μπροστά, λοιπόν, πώς ακριβώς;

Νέα.ΣΟΚ. η μόνη ΡΗ.ΜΑΔολύση

atj++
18-10-12, 21:14
Δεν ξέρω τι λέμε εμείς για καπιταλισμούς και συστήματα, αλλά το 1/4 των Ελλήνων δηλώνει ότι θα ψηφίσει (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26509&subid=2&pubid=112937466) είτε τους νεοναζί της ΧΑ, είτε τους λαϊκιστές δεξιούς του Καμμένου, είτε τους σταλινιστές της Παπαρήγα.

Πρώτο κόμμα, δε, φέρεται να είναι το Ριζοσπαστικό (!!!) Μέτωπο (!!!!) του Αλέξη.

Να πάμε μπροστά, λοιπόν, πώς ακριβώς;

Ενώ το γεγονός ότι το κόμμα που κυβερνά, απο τους βασικούς υπεύθυνους για το που έχουμε φτάσει και που πάμε στο άμεσο μέλλον, έχει απλά χάσει 2% απο τις εκλογές ενώ θα έπρεπε να παλεύει να μπει στη βουλή με το άλλο συνυπεύθυνο κόμμα της συγκυβέρνησης σου είναι παντελώς αδιάφορο? :hmm:

aroutis
18-10-12, 21:51
Ενώ το γεγονός ότι το κόμμα που κυβερνά, απο τους βασικούς υπεύθυνους για το που έχουμε φτάσει και που πάμε στο άμεσο μέλλον, έχει απλά χάσει 2% απο τις εκλογές ενώ θα έπρεπε να παλεύει να μπει στη βουλή με το άλλο συνυπεύθυνο κόμμα της συγκυβέρνησης σου είναι παντελώς αδιάφορο? :hmm:

Ετσι...

Δεν καταλαβαίνω τη συλλογιστική σου Οβελίξ.

Ειλικρινά, αυτή τη στιγμή μας κυβερνά μια συμμορία 3 κομμάτων: Τα δύο που ο λαός μα*ακοηδώς ψήφιζε επί 35-40 χρόνια και μας κατέστρεψαν (με την πλήρη εγκριση του λαού, μη ξεχνιόμαστε), και μια τυχοδιωκτική αρμαδα πρώην πασοκων κατα κυριο λόγο οδηγούμενη από ένα καραφιλόδοξο τύπο, που δηλώνει αριστερός αλλα ανάθεμα και αν ξέρει τι σκ*τά ειναι και ο ίδιος.

Και το πρόβλημά σου ειναι :


το 1/4 των Ελλήνων δηλώνει ότι θα ψηφίσει είτε τους νεοναζί της ΧΑ, είτε τους λαϊκιστές δεξιούς του Καμμένου, είτε τους σταλινιστές της Παπαρήγα.

Πρώτο κόμμα, δε, φέρεται να είναι το Ριζοσπαστικό (!!!) Μέτωπο (!!!!) του Αλέξη.

Να πάμε μπροστά, λοιπόν, πώς ακριβώς;Εγώ λοιπόν απαντώ με μια ερώτηση. Με ψηφοφόρους που επέτρεψαν τον σχηματισμό αυτής της κυβερνησάρας μας , πως να ελπίζει ο δυσμοιρος αυτός τόπος;

Σε ότι αφορά τη ΧΑ, goto 10 που λέμε οι παλιοι που γράφαμε BASIC, κοινώς εδώ καποιοι παιζαν ξύλο για τα μάτια του Καραμανλή και του Παπανδρέου, τώρα σοκαριζόμαστε (gasp!) που ψηφίζουν οσαν βόδια Χρυσή Αυγή! ΧΑ!! ΧΑ!!!

Εν τέλει, και ο Καμμένος ,και η ΧΑ, γενικά , η ανοδος των ακρων οφείλεται στις καταστάσεις που βιώνουμε. Υπάρχει κάποιος που δεν το ξέρει αυτό;

KLG
18-10-12, 23:52
Μια φορά που θα συμφωνήσω με τον αρουτη.

Οβελίξ... ξυδάκι... θα πρέπει να βρεις αλλα αγριογούρουνα να ξεκοκαλλήσεις.

konenas
19-10-12, 00:05
Οι moderators μπορούν να λένε «ξυδάκι»;

Ο κοβερ πήγε να μας πει ότι η ΦΑΓΕ & η 3Ε έφυγε λόγω της αριστεράς!

Εδώ ξεβρακωθήκαμε, σαν κράτος, ρίχνοντας τους φόρους των επιχειρήσεων από το 45% στο 20%. Μειώσαμε τις εισφορές στα ταμεία. Χαρίσαμε χαράτσια κλπ και φεύγουν.
.

Οβελίξ
19-10-12, 00:34
Ο καθένας καταλαβαίνει σύμφωνα με όσα νομίζει. Ο ένας θέλει ρητή καταδίκη της ΝΔ, ο άλλος εξηγεί την άνοδο των άκρων (ευχαριστώ πολύ, κανείς δεν είχε καταλαβει τους λόγους), ο άλλος γράφει περιπαικτικο μήνυμα. Δε βαριέσαι, έχει και αυτό την πλάκα του.

Η ουσία του σχολίου μου ήταν πως ο κόσμος, παρά τα όσα του έτυχαν, εξακολουθεί να εμφανίζεται είτε βαθιά συστημικος (όλο το κρατικοδίαιτο ΠΑΣΟΚ έχει μετακομίσει στο ΣΥΡΙΖΑ και τη ΝΔ με την ελπιδα να τα παρουν ολα πισω καποτε) ειτε στη δήθεν αντισυστημκή χρυσή αυγή επειδή του έκοψαν την ψεύτικη αναπηρική και ο παιδικός σταθμός έχει μεταναστάκια.

Το να κραξουμε την κυβέρνηση όπως θέλει ο Αρουτης ειναι πανευκολο. Αυτό που ήθελα να επισημάνω όμως ειναι πως η εναλλακτική που έχουμε ειναι εξίσου καταστροφική. Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ο κόσμος ψηφίζει δεξιά και ακροδεξιά σε ποσοστό σχεδόν 50% ενώ το ενδεχόμενο να κυβερνήσει ο Τσίπρας δεν θέλω καν να το φαντάζομαι (για την ώρα, ούτε και αυτός).

Επαναλαμβάνω, λοιπόν, να πάμε μπροστά πώς ακριβώς? δεν πιστεύω ότι υπάρχει ελπίδα.

GetRid
19-10-12, 00:39
"Οι αστοί τρομάξανε..." (http://www.youtube.com/watch?v=onD_a89f45g)

Παπι
19-10-12, 02:11
Ο καθένας καταλαβαίνει σύμφωνα με όσα νομίζει. Ο ένας θέλει ρητή καταδίκη της ΝΔ, ο άλλος εξηγεί την άνοδο των άκρων (ευχαριστώ πολύ, κανείς δεν είχε καταλαβει τους λόγους), ο άλλος γράφει περιπαικτικο μήνυμα. Δε βαριέσαι, έχει και αυτό την πλάκα του.

Η ουσία του σχολίου μου ήταν πως ο κόσμος, παρά τα όσα του έτυχαν, εξακολουθεί να εμφανίζεται είτε βαθιά συστημικος (όλο το κρατικοδίαιτο ΠΑΣΟΚ έχει μετακομίσει στο ΣΥΡΙΖΑ και τη ΝΔ με την ελπιδα να τα παρουν ολα πισω καποτε) ειτε στη δήθεν αντισυστημκή χρυσή αυγή επειδή του έκοψαν την ψεύτικη αναπηρική και ο παιδικός σταθμός έχει μεταναστάκια.

Το να κραξουμε την κυβέρνηση όπως θέλει ο Αρουτης ειναι πανευκολο. Αυτό που ήθελα να επισημάνω όμως ειναι πως η εναλλακτική που έχουμε ειναι εξίσου καταστροφική. Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ο κόσμος ψηφίζει δεξιά και ακροδεξιά σε ποσοστό σχεδόν 50% ενώ το ενδεχόμενο να κυβερνήσει ο Τσίπρας δεν θέλω καν να το φαντάζομαι (για την ώρα, ούτε και αυτός).

Επαναλαμβάνω, λοιπόν, να πάμε μπροστά πώς ακριβώς? δεν πιστεύω ότι υπάρχει ελπίδα.

Το οικοδομημα του Αντρεα δεν θα πεσει ευκολα.

kover
19-10-12, 09:06
Ο κοβερ πήγε να μας πει ότι η ΦΑΓΕ & η 3Ε έφυγε λόγω της αριστεράς!
Πες μου σε παρακαλώ που ακριβώς, στις 2-3 χιλιάδες λέξεις που έχω γράψει τις τελευταίες ημέρες, έχω αναφέρει έστω και από σπόντα την αριστερά, ή έχω αφήσει ένα υπονοούμενο κατά της αριστεράς.
Αν δε βολεύει βρες κάτι για τη δεξιά, αν δε βολεύει ούτε αυτό βρες κάτι που να έχω γράψει και να έχει πολιτικό περιεχόμενο. Μήπως μπέρδεψες τα threads (αν και πουθενά δε θα βρεις πολιτική μου τοποθέτηση)?


Εδώ ξεβρακωθήκαμε, σαν κράτος, ρίχνοντας τους φόρους των επιχειρήσεων από το 45% στο 20%.
Σίγουρα το κράτος ξεβρακώνεται χρόνια τώρα, αλλά ξεβρακώνεται σε άλλους τομείς.

Για τις παρακάτω χρήσεις έχουμε και λέμε:
2003 35% φόρος εισοδήματος ΑΕ
2004 35% φόρος εισοδήματος ΑΕ
2005 32% φόρος εισοδήματος ΑΕ
2006 29% φόρος εισοδήματος ΑΕ
2007 29% φόρος εισοδήματος ΑΕ
2008 25% φόρος εισοδήματος ΑΕ
2009 25% φόρος εισοδήματος ΑΕ
2010 25% φόρος εισοδήματος ΑΕ 10% φόρος μερισμάτων, σύνολο 32,5%
2011 24% φόρος εισοδήματος ΑΕ 21% φόρος μερισμάτων, 1-4% έκτακτη εισφορά, σύνολο 41% (για 1% έκτακτη εισφορά) μέχρι 43% (για 4% έκτακτη εισφορά)
2012 20% φόρος εισοδήματος ΑΕ 25% φόρος μερισμάτων. 1-4% έκτακτη εισφορά, σύνολο 40,4% (για 1% έκτακτη εισφορά) μέχρι 43,2% (για 4% έκτακτη εισφορά)

Πάμε λοιπόν στα λεγόμενά σου. Πότε είχαμε φορολογία επιχειρήσεων στην Ελλάδα 45% και πότε τη ρίξαμε στο 20%?

Ο χαμηλότερος φορολογικός συντελεστής Ανωνύμων εταιριών και των μετόχων τους στη δεκαετία ήταν το 25% τις χρήσεις 2008 και 2009.

Μεσοσταθμικά στη δεκαετία είσαι στο 32,5%.



Μειώσαμε τις εισφορές στα ταμεία.
Οι εργοδοτικές εισφορές (όχι εργαζόμενος+εργοδότης, τα ποσοστά είναι μόνο για εργοδότη) στις μεικτές αποδοχές του εργαζομένου είναι εδώ και 10 χρόνια ως εξής (εξαιρούνται οι συγχνωνεύσεις επικουρικών με το ΙΚΑ, και τα ίδια τα επικουρικά)

28,56% για υπάλληλο γραφείου
29,56% λόγω επαγγελματικού κινδύνου
30,71% βαρέα

Πάμε λοιπόν στα λεγόμενα σου και εξήγησε μας το πότε μειώθηκαν οι εισφορές.



Χαρίσαμε χαράτσια κλπ και φεύγουν.
Σε ποιόν χάρισες χαράτσι και έφυγε?
Το κλπ τι είναι?

konenas
19-10-12, 09:21
Πες μου σε παρακαλώ που ακριβώς, στις 2-3 χιλιάδες λέξεις που έχω γράψει τις τελευταίες ημέρες, έχω αναφέρει έστω και από σπόντα την αριστερά, ή έχω αφήσει ένα υπονοούμενο κατά της αριστεράς.
Αν δε βολεύει βρες κάτι για τη δεξιά, αν δε βολεύει ούτε αυτό βρες κάτι που να έχω γράψει και να έχει πολιτικό περιεχόμενο. Μήπως μπέρδεψες τα threads (αν και πουθενά δε θα βρεις πολιτική μου τοποθέτηση)?



Εύγε anon. Τώρα θα πεταχτούν άλλες εταιρίες που θα αμοιβουν καλά τους εργαζόμενους τους. Οι συνθήκες εργασίας θα βελτιωθούν. Δε θα κάνουν λαμογιες γιατί θα φοβούνται μην τους διώξουμε και αυτούς (εξάλλου η φάγε και η 3ε έφυγαν γιατι διεκδικησαμε και κερδίσαμε). Επίσης οι νέες θέσεις εργασίας θα είναι απο αυτές τις ακριβόπληρωμενες. Απο αυτές τις καλές δηλαδή. Δε πειράζει όμως γιατι θα είναι πολλές.

Θα στήσουμε 100 νέες γαλακτοβιομηχανίες και ως γνωστό θα εξάγουμε μουζμουλά. Αλλά τι λέω. Το μοντέλακι είναι να καλυφθεί η εγχώρια αγορά. Ετσι Βενεζουέλα style.

Εξάλλου έτσι σκέφτονται όλες οι χώρες. Κυνηγημένοι φεύγουν οι μεγάλοι απο παντού. Δεν έχουν που να κρυφτούν. Πάμε ρε μάγκες. Γερά! Η επανάσταση έχει δρόμο ακόμα αλλά στο τέλος θα τα καταφέρουμε. Θα καλύψουμε την εγχώρια αγορά και θα τους τρίψουμε τα γιαουρτακια μας στα μούτρα τους.



Αυτό είναι μήνυμα προς τους κυβερνώντες;



Σίγουρα το κράτος ξεβρακώνεται χρόνια τώρα, αλλά ξεβρακώνεται σε άλλους τομείς.

Για τις παρακάτω χρήσεις έχουμε και λέμε:
2003 35% φόρος εισοδήματος ΑΕ
2004 35% φόρος εισοδήματος ΑΕ
2005 32% φόρος εισοδήματος ΑΕ
2006 29% φόρος εισοδήματος ΑΕ
2007 29% φόρος εισοδήματος ΑΕ
2008 25% φόρος εισοδήματος ΑΕ
2009 25% φόρος εισοδήματος ΑΕ
2010 25% φόρος εισοδήματος ΑΕ 10% φόρος μερισμάτων, σύνολο 32,5%
2011 24% φόρος εισοδήματος ΑΕ 21% φόρος μερισμάτων, 1-4% έκτακτη εισφορά, σύνολο 41% (για 1% έκτακτη εισφορά) μέχρι 43% (για 4% έκτακτη εισφορά)
2012 20% φόρος εισοδήματος ΑΕ 25% φόρος μερισμάτων. 1-4% έκτακτη εισφορά, σύνολο 40,4% (για 1% έκτακτη εισφορά) μέχρι 43,2% (για 4% έκτακτη εισφορά)

Πάμε λοιπόν στα λεγόμενά σου. Πότε είχαμε φορολογία επιχειρήσεων στην Ελλάδα 45% και πότε τη ρίξαμε στο 20%?

Ο χαμηλότερος φορολογικός συντελεστής Ανωνύμων εταιριών και των μετόχων τους στη δεκαετία ήταν το 25% τις χρήσεις 2008 και 2009.

Μεσοσταθμικά στη δεκαετία είσαι στο 32,5%.

Ξεχνάς πως οι επιχειρήσεις δεν πληρώνουν στα έξοδα ΦΠΑ 23% ή 13% Αν τα έξοδα αντιπροσωπεύουν το 30% του τζίρου ενώ τα κέρδη το 10% κάνε τους υπολογισμούς σου και δες.



Οι εργοδοτικές εισφορές (όχι εργαζόμενος+εργοδότης, τα ποσοστά είναι μόνο για εργοδότη) στις μεικτές αποδοχές του εργαζομένου είναι εδώ και 10 χρόνια ως εξής (εξαιρούνται οι συγχνωνεύσεις επικουρικών με το ΙΚΑ)

28,56% για υπάλληλο γραφείου
29,56% λόγω επαγγελματικού κινδύνου
30,71% βαρέα

Πάμε λοιπόν στα λεγόμενα σου και εξήγησε μας το πότε μειώθηκαν οι εισφορές.

1.10% μείωση λόγω κατάργησης του ΟΕΚ
Επανειλημμένως επιδοτήσεις εργοδοτικών εισφορών σε μεγάλες επιχειρήσεις
Μείωση κατώτερου μισθού

Αυτά φτάνουν;



Σε ποιόν χάρισες χαράτσι και έφυγε?
Το κλπ τι είναι?
Τα εργοστάσια δεν πληρώνουν ΕΕΤΗΔΕ, πληρώνουν και μικρότερη αξία ρεύματος.

Δεν κατάλαβα. Επιδοτούμε ιδιωτικές επιχειρήσεις δήθεν για να εξάγουν και όταν αρχίζουν να εξάγουν φεύγουν;

aroutis
19-10-12, 09:43
Ο καθένας καταλαβαίνει σύμφωνα με όσα νομίζει. Ο ένας θέλει ρητή καταδίκη της ΝΔ, ο άλλος εξηγεί την άνοδο των άκρων (ευχαριστώ πολύ, κανείς δεν είχε καταλαβει τους λόγους), ο άλλος γράφει περιπαικτικο μήνυμα. Δε βαριέσαι, έχει και αυτό την πλάκα του.

Η ουσία του σχολίου μου ήταν πως ο κόσμος, παρά τα όσα του έτυχαν, εξακολουθεί να εμφανίζεται είτε βαθιά συστημικος (όλο το κρατικοδίαιτο ΠΑΣΟΚ έχει μετακομίσει στο ΣΥΡΙΖΑ και τη ΝΔ με την ελπιδα να τα παρουν ολα πισω καποτε) ειτε στη δήθεν αντισυστημκή χρυσή αυγή επειδή του έκοψαν την ψεύτικη αναπηρική και ο παιδικός σταθμός έχει μεταναστάκια.

Το να κραξουμε την κυβέρνηση όπως θέλει ο Αρουτης ειναι πανευκολο. Αυτό που ήθελα να επισημάνω όμως ειναι πως η εναλλακτική που έχουμε ειναι εξίσου καταστροφική. Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ο κόσμος ψηφίζει δεξιά και ακροδεξιά σε ποσοστό σχεδόν 50% ενώ το ενδεχόμενο να κυβερνήσει ο Τσίπρας δεν θέλω καν να το φαντάζομαι (για την ώρα, ούτε και αυτός).

Επαναλαμβάνω, λοιπόν, να πάμε μπροστά πώς ακριβώς? δεν πιστεύω ότι υπάρχει ελπίδα.Γιατί υπεκφεύγεις;

Το βασικό πρόβλημα που ανέκαθεν εχει ο τόπος ειναι ο τρόπος που ψηφίζει ο Ελληνας, διαφωνείς ή συμφωνείς;

Εφόσον συμφωνούμε, τοτε όλα όσα λες περι ΣΥΡΙΖΑ ή ΧΑ ή δεν ξέρω και γω τι άλλο , ειναι τουλάχιστον περίεργα. Και για να το γυρίσω και άλλο, ειναι πανεύκολο το να περιπαίζεις την αξιωματική αντιπολιτευση όταν τα αγγουράκια τα τρώς από τους κυβερνούντες.

Δεν περιπαίζω τις απόψεις σου btw. Απλά σε ρωτάω απλά πράγματα διότι σε έχω για σοβαρό άνθρωπο,ασχετα αν διαφωνούμε αρκετές φορες στα διαφορα thread.

Και τέλος for the record, δεν δέχομαι τη λογική του "ο Συριζα είναι ο Βελζεβούλ, καλύτερα να έχουμε τους ΠΑΣΟΚ/ΝΔ που τους ξέρουμε". Γιατί κάτι τέτοιο μου βγαίνει από τα post σου.

anon
19-10-12, 09:58
@konenas δεν πληρώνουν ΦΠΑ για προιόντα που μεταπωλούν. Εαν είναι οι τελικοί καταναλωτές, μια χαρα πληρώνουν υποχρεωτικά ΦΠΑ. ΠΧ αγοράζει μηχανογραφικό εξοπλισμό μια εταιρία; Πληρώνει τον ΦΠΑ όπως εσύ όταν πας στο Πλαίσιο. Αγοράζει καλώδια απο μια βιομηχανία για να τα πουλήσει αλλού; Τότε δεν πληρώνει το ΦΠΑ, μετακυλείται.

Ωστόσο το ποσοστό φορολόγησης των ΑΕ, που σωστά παρέθεσε ο kover (να και σε μερικά σημεία που συμφωνούμε :p) είναι η μισή αλήθεια. Οι εταιρίες φορολογούνται εαν έχουν κέρδη, όχι στον τζίρο. Στα καθαρά κέρδη. Δηλαδή όχι απλά το κέρδος απο τις πωλήσεις, αλλά βγάζοντας και όλα τα έξοδα χοντρικά. Μάλιστα παλαιότερα επειδή η φορολόγηση ήταν ακόμα μεγαλύτερη, θυμάμαι τον οικ.δντή (μιλάμε για εισηγμένη στο ΧΑ) να παρακαλά να κάνουμε επενδύσεις, προκειμένου να μην φορολογηθούν τα κέρδη της εταιρίας με 40% τότε νομιζω. Οταν λέμε επενδύσεις, εννοούμε οτιδήποτε θα ήταν σωστό για την ανάπτυξη της εταιρίας, όχι απλά να ξοδεύουμε για να ξοδεύουμε. Με λίγα λόγια, αντί να σου πάρει απο κέρδη πχ 1 δις τα 400 εκα δραχμές (τότε) το κράτος, ήταν καλύτερα να ξοδεψεις ακόμα και όλα τα κέρδη, και το 1 δις, σε επενδύσεις, που θα μεγαλώσουν την αξία της εταιρίας, μιας και έτσι θα έχεις κερδίσει "μπόνους" 400 εκ δραχμές στην επένδυση που διαφορετικά θα τα έχανες. Και υπήρχε το ανάλογο θεσμικό πλαίσιο.

Ετσι, παρόλο που η φορολογία ήταν μεγαλύτερη, 40%, λειτουργούσε αναπτυξιακά. Σήμερα η φορολογία ειναι καθαρά εισπρακτική. Επειτα ανάγκη να φύγουν έξω σε φορολογικούς παραδείσους (*) έχουν μόνο οι εταιρίες που μπορούν να παρουσιάζουν κέρδη, διαφορετικά εαν έχεις ζημίες τι σε νοιάζει εαν είσαι εδώ ή στο Λουξεμβούργο. Πιάστο αυγό και κούρεφτο.

(*) Αλήθεια, για τι σκ@τ@ ενωμένη ευρώπη μιλάμε όταν υπάρχει τόσο διαφορετικό φορολογικό καθεστώς, και καμμιά προσπάθεια σύγκλισης; Πόσο ενωμένη ευρώπη είναι αυτή που επιτρέπει να υπάρχουν φορολογικοί παράδεισοι εντός της, καθώς και θεσμικό πλαίσιο, που σχεδόν αναγκάζει θα λέγαμε την μεταφορά των εταιριών στους φορολογικούς αυτούς παραδείσους προκειμένου να γλυτώνουν φόρους, εις βάρος της υπόλοιπης κοινωνίας της ΕΕ που θα πρέπει να επωμιστεί την "χασούρα" αυτών των φόρων στις πλάτες των απλών πολιτών;

konenas
19-10-12, 10:07
@konenas δεν πληρώνουν ΦΠΑ για προιόντα που μεταπωλούν. Εαν είναι οι τελικοί καταναλωτές, μια χαρα πληρώνουν υποχρεωτικά ΦΠΑ. ΠΧ αγοράζει μηχανογραφικό εξοπλισμό μια εταιρία; Πληρώνει τον ΦΠΑ όπως εσύ όταν πας στο Πλαίσιο. Αγοράζει καλώδια απο μια βιομηχανία για να τα πουλήσει αλλού; Τότε δεν πληρώνει το ΦΠΑ, μετακυλείται.

Ωστόσο το ποσοστό φορολόγησης των ΑΕ, που σωστά παρέθεσε ο kover (να και σε μερικά σημεία που συμφωνούμε :p) είναι η μισή αλήθεια. Οι εταιρίες φορολογούνται εαν έχουν κέρδη, όχι στον τζίρο. Στα καθαρά κέρδη. Δηλαδή όχι απλά το κέρδος απο τις πωλήσεις, αλλά βγάζοντας και όλα τα έξοδα χοντρικά. Μάλιστα παλαιότερα επειδή η φορολόγηση ήταν ακόμα μεγαλύτερη, θυμάμαι τον οικ.δντή (μιλάμε για εισηγμένη στο ΧΑ) να παρακαλά να κάνουμε επενδύσεις, προκειμένου να μην φορολογηθούν τα κέρδη της εταιρίας με 40% τότε νομιζω. Οταν λέμε επενδύσεις, εννοούμε οτιδήποτε θα ήταν σωστό για την ανάπτυξη της εταιρίας, όχι απλά να ξοδεύουμε για να ξοδεύουμε. Με λίγα λόγια, αντί να σου πάρει απο κέρδη πχ 1 δις τα 400 εκα δραχμές (τότε) το κράτος, ήταν καλύτερα να ξοδεψεις ακόμα και όλα τα κέρδη, και το 1 δις, σε επενδύσεις, που θα μεγαλώσουν την αξία της εταιρίας, μιας και έτσι θα έχεις κερδίσει "μπόνους" 400 εκ δραχμές στην επένδυση που διαφορετικά θα τα έχανες. Και υπήρχε το ανάλογο θεσμικό πλαίσιο.

Ετσι, παρόλο που η φορολογία ήταν μεγαλύτερη, 40%, λειτουργούσε αναπτυξιακά. Σήμερα η φορολογία ειναι καθαρά εισπρακτική. Επειτα ανάγκη να φύγουν έξω σε φορολογικούς παραδείσους (*) έχουν μόνο οι εταιρίες που μπορούν να παρουσιάζουν κέρδη, διαφορετικά εαν έχεις ζημίες τι σε νοιάζει εαν είσαι εδώ ή στο Λουξεμβούργο. Πιάστο αυγό και κούρεφτο.

(*) Αλήθεια, για τι σκ@τ@ ενωμένη ευρώπη μιλάμε όταν υπάρχει τόσο διαφορετικό φορολογικό καθεστώς, και καμμιά προσπάθεια σύγκλισης; Πόσο ενωμένη ευρώπη είναι αυτή που επιτρέπει να υπάρχουν φορολογικοί παράδεισοι εντός της, καθώς και θεσμικό πλαίσιο, που σχεδόν αναγκάζει θα λέγαμε την μεταφορά των εταιριών στους φορολογικούς αυτούς παραδείσους προκειμένου να γλυτώνουν φόρους, εις βάρος της υπόλοιπης κοινωνίας της ΕΕ που θα πρέπει να επωμιστεί την "χασούρα" αυτών των φόρων στις πλάτες των απλών πολιτών;

και ο ΦΠΑ εξόδων μετακυλίεται εκτός του πετρελαίου κίνησης.

kover
19-10-12, 10:33
Ξεχνάς πως οι επιχειρήσεις δεν πληρώνουν στα έξοδα ΦΠΑ 23% ή 13% Αν τα έξοδα αντιπροσωπεύουν το 30% του τζίρου ενώ τα κέρδη το 10% κάνε τους υπολογισμούς σου και δες.

Είπες "ρίξαμε τη φορολογία επιχειρήσεων από το 45% στο 20%". Σου απάντησα με στοιχεία αλλά δε το συνεχίζεις. Γιατι?:whistle::whistle:

Αντιθέτως το γυρνάς στο ΦΠΑ που δε καταλαβαίνω τι σχέση έχει με τη φορολόγηση των επιχειρήσεων. :nono::nono:
Το έχεις ξανά αναφέρει παλιότερα και ακόμα αδυνατώ να καταλάβω το σκεπτικό σου.


1.10% μείωση λόγω κατάργησης του ΟΕΚ

Πού πότε? Το ακυρώσαν και αυτό. Τραβάνε τα μαλιά τους τα λογιστήρια που κατέθεσαν ΑΠΔ γιατί πρέπει να τρέχουν για διορθώσεις. Ενημερώσου.


Επανειλημμένως επιδοτήσεις εργοδοτικών εισφορών σε μεγάλες επιχειρήσεις
Οι επιδοτήσεις που τρέχουν γενικότερα είναι διάφορες και απευθύνονται κυρίως σε άνεργους ή εργαζόμενους που πλησιάζουν το όριο συνταξιοδότησης. Το κράτος στη προσπάθεια του να καταρτήσει ανθρώπους (ανέργους) χωρίς κατάρτηση ή να βοηθήσει 60άρηδες να βγουν στη σύνταξη επιδοτεί 100% τις εισφορές τους και δίνει έκπτωση στις εργοδοτικές εισφορές ως αντάλαγμα στον εργοδότη. Θέλω να πιστέυω πως βλέπεις το win-win της συγκεκριμένης επιδότησης.


Μείωση κατώτερου μισθού
Τι σχέση έχει αυτό με τα υπόλοιπα. Μειώθηκε ο κατώτερος μισθός και αυξήθηκε η φορολογία. Θεωριτικά περισσότερα κέρδη αλλά λόγω αύξησης φορολογίας είναι μία η άλλη (μειώνει το εισόδημα των εργαζομένων και τα κέρδη που προκείπτουν τα ειπράτει αυξάνοντας τη φορολογία στο 40+%) και ταυτόχρονα τσάκισμα της εσωτερικής αγοράς. Πως βοήθησε τις εταιρίες? Ο συνδιασμός όχι μόνο δε τις βοήθησε, απλά ξεπάτωσε τους πάντες.


Τα εργοστάσια δεν πληρώνουν ΕΕΤΗΔΕ, πληρώνουν και μικρότερη αξία ρεύματος.
Πληρώνουν μικρότερη αξία ρεύματος λόγω μεγάλης κατανάλωσης. Εσύ αν πας και φας μόνος σου σε μια ταβέρνα θα πληρώσεις τα ίδια με κάποιον που θα κάνει το γάμο του?

Αν το ΕΕΤΗΔΕ ήταν το ίδιο για εταιρείες εντάσεως εργασίας (εργοστάσια με χιλιάδες τετραγωνικά μέτρα) με τις εταιρίες εντάσεως γνώσεως (εταιρίες των 100τμ-200τμ) θα είχες φτάσει τους ανέργους στα 3 εκατομύρια. Πάλι ελπίζω να βλέπεις το συσχετισμό.


Δεν κατάλαβα. Επιδοτούμε ιδιωτικές επιχειρήσεις δήθεν για να εξάγουν και όταν αρχίζουν να εξάγουν φεύγουν;
Ναι γιατί μπορούν. Ό,τι και να κάνει η Ελλάδα θα μπορούν. Το συγκεκριμένο φαινόμενο δεν αντιμετωπίζεται μεμονομένα από μια χώρα. Μόνο συνολικά.
Συνολικά δεν υπάρχει τέτοια διάθεση οπότε προς το παρόν το παίρνεις ως δεδομένο και προχωράς.
Επίσης επιδοτούμε ενοείς επιδοτεί η Ευρωπαϊκή Ένωση γιατί χωρίς την Ευρωπαϊκή ένωση δεν επιδοτείς κανέναν
Τους κανόνες δε τους βάζει η Ελλάδα.
Η Ελλάδα συμετέχει στο παιχνίδι και αυτοί είναι οι κανόνες.
Αν οι κανόνες δεν αρέσουν πάμε στο επόμενο


Αυτό είναι μήνυμα προς τους κυβερνώντες;
Αυτό είναι το επόμενο.

anon
19-10-12, 10:40
και ο ΦΠΑ εξόδων μετακυλίεται εκτός του πετρελαίου κίνησης.

Για να είμαστε ακριβείς, υπάρχουν δαπάνες που εκπιπτει ο ΦΠΑ και άλλες που δεν εκπίπτει. Σε γενικές γραμμές, εκπίπτονται στις περισσότερες δαπανες. Δεν εκπίπτει όπως είπες καύσιμα (βενζίνη, ντίζελ) αλλά μόνο σε οχήματα ΙΧ, αλλά σε φορτηγό εταιρία (ΕΙΧ) εκπίπτουν. Δεν εκπίπτουν πχ έξοδα για το προσωπικό, απο ένδυση ή άλλες περιπτώσεις. Αλλά οι προμήθειες (λαθος το παράδειγμά μου πιο πάνω) εκπίπτει. Ολο το ποσό ΦΠΑ που εκπίπτει συμψηφίζεται με τον ΦΠΑ πωλήσεων.


- - - Updated - - -



Αν το ΕΕΤΗΔΕ ήταν το ίδιο για εταιρείες εντάσεως εργασίας (εργοστάσια με χιλιάδες τετραγωνικά μέτρα) με τις εταιρίες εντάσεως γνώσεως (εταιρίες των 100τμ-200τμ) θα είχες φτάσει τους ανέργους στα 3 εκατομύρια. Πάλι ελπίζω να βλέπεις το συσχετισμό.


Δεν διαφωνώ με τη λογική αυτή, γιαυτό εξάλλου και στις ξενοδοχειακές μονάδες δεν έχει καν ΕΕΤΗΔΕ. Ομως δεν παίζει με την λογική της αναλογικότητας των φόρων. Εχει καταντήσει ο μικρομεσαίος να πληρώνει όλους τους φόρους. Οσοι πραγματικά δεν μπορούν, αλλά και όσοι λόγω φοροδιαφυγής εμφανίζονται φτωχοί να μην πληρώνουν καθώς και όσοι επίσης έχουν πολλά και πάλι να μην πληρώνουν. Νομίζω η μόνη λύση για τους μικρομεσαίους είναι να βρούν τρόπο να "γίνουν" φτωχοί, για να δούμε μετά τι έχει να γίνει.

kover
19-10-12, 10:55
Για να είμαστε ακριβείς, υπάρχουν δαπάνες που εκπιπτει ο ΦΠΑ και άλλες που δεν εκπίπτει. Σε γενικές γραμμές, εκπίπτονται στις περισσότερες δαπανες. Δεν εκπίπτει όπως είπες καύσιμα (βενζίνη, ντίζελ) αλλά μόνο σε οχήματα ΙΧ, αλλά σε φορτηγό εταιρία (ΕΙΧ) εκπίπτουν. Δεν εκπίπτουν πχ έξοδα για το προσωπικό, απο ένδυση ή άλλες περιπτώσεις. Αλλά οι προμήθειες (λαθος το παράδειγμά μου πιο πάνω) εκπίπτει. Ολο το ποσό ΦΠΑ που εκπίπτει συμψηφίζεται με τον ΦΠΑ πωλήσεων.

Είναι πολλά αυτά που δεν εκπίπτουν. Από κινητά τηλέφωνα μέχρι αυτοκίνητα. Οτιδήποτε υπάρχει υποψία πως είναι για προσωπική χρήση δεν εκπίπτει. Φαγητά, καταναλωτικά ήδη (εκτός αναλώσιμων γραφείου), λογαριασμοί κινητώ, βενζίνες (εκπίπτει ένα κλάσμα του φόρου), αυτοκίνητα μη επαγγελματικα (χωρίς καρότσα με λίγα λόγια). Όλα αυτά δεν εκπίπτουν και ανάλογα με τη δραστηριότητα της κάθε επιχείρησης και τα βίτσια του ελεγκτή μπορεί να προκείψουν και άλλα. Το χειρότερο είναι πως πολλά από αυτά δεν αναγνωρίζονται καν ως έξοδα οπότε φαίνονται ως κέρδη και φορολογούνται με τους συντελεστές που έγραψα παραπάνω...



Δεν διαφωνώ με τη λογική αυτή, γιαυτό εξάλλου και στις ξενοδοχειακές μονάδες δεν έχει καν ΕΕΤΗΔΕ. Ομως δεν παίζει με την λογική της αναλογικότητας των φόρων. Εχει καταντήσει ο μικρομεσαίος να πληρώνει όλους τους φόρους. Οσοι πραγματικά δεν μπορούν, αλλά και όσοι λόγω φοροδιαφυγής εμφανίζονται φτωχοί να μην πληρώνουν καθώς και όσοι επίσης έχουν πολλά και πάλι να μην πληρώνουν. Νομίζω η μόνη λύση για τους μικρομεσαίους είναι να βρούν τρόπο να "γίνουν" φτωχοί, για να δούμε μετά τι έχει να γίνει.

Ρεαλιστικά αν φορολογήσεις με ΕΕΤΗΔΕ ένα ξενοδοχείο το έκλεισες αύριο το πρωί. Το ίδιο και με τα εργοστάσια. Τα γραφεία υποτίθεται αντέχουν γιατί δε χρειάζονται άπειρα τετραγωνικά για να παράγουν έργο. Τα εμπορικά είναι αυτά που έχουν ματώσει περισσότερο από όλους και imo θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται όπως οι βιομηχανίες και τα ξενοδοχεία.

konenas
19-10-12, 11:12
Είναι πολλά αυτά που δεν εκπίπτουν. Από κινητά τηλέφωνα μέχρι αυτοκίνητα. Οτιδήποτε υπάρχει υποψία πως είναι για προσωπική χρήση δεν εκπίπτει. Φαγητά, καταναλωτικά ήδη (εκτός αναλώσιμων γραφείου), λογαριασμοί κινητώ, βενζίνες (εκπίπτει ένα κλάσμα του φόρου), αυτοκίνητα μη επαγγελματικα (χωρίς καρότσα με λίγα λόγια). Όλα αυτά δεν εκπίπτουν και ανάλογα με τη δραστηριότητα της κάθε επιχείρησης και τα βίτσια του ελεγκτή μπορεί να προκείψουν και άλλα. Το χειρότερο είναι πως πολλά από αυτά δεν αναγνωρίζονται καν ως έξοδα οπότε φαίνονται ως κέρδη και φορολογούνται με τους συντελεστές που έγραψα παραπάνω...




Ρεαλιστικά αν φορολογήσεις με ΕΕΤΗΔΕ ένα ξενοδοχείο το έκλεισες αύριο το πρωί. Το ίδιο και με τα εργοστάσια. Τα γραφεία υποτίθεται αντέχουν γιατί δε χρειάζονται άπειρα τετραγωνικά για να παράγουν έργο. Τα εμπορικά είναι αυτά που έχουν ματώσει περισσότερο από όλους και imo θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται όπως οι βιομηχανίες και τα ξενοδοχεία.

Θα σου απαντήσω αργότερα για τα προηγούμενα, αλλά για το τελευταίο να δεις πως έκλεισαν σπίτια με αυτοκτονίες.

Η κρίση είναι τεχνητή 100% και δεν χτυπάει τις μεγάλες επιχειρήσεις. Παρόλο που την κοπανάνε.
Η Ελλάδα έχει κηρυχτεί Ειδική Οικονομική Ζώνη.
Δεν σώζεται με την φορολόγηση ή μη των επιχειρήσεων

cool11
19-10-12, 11:45
Δηλαδη ρε παιδια, ποση θα ειναι η εξοικονομηση απο την καταργηση των εφορειων, οταν στη θεση τους θα δημιουργηθουν (σχεδον αντικατασταση?) τα κεντρα εξυπηρετησης φορολογουμενων?

kover
19-10-12, 12:29
Θα σου απαντήσω αργότερα για τα προηγούμενα, αλλά για το τελευταίο να δεις πως έκλεισαν σπίτια με αυτοκτονίες.

Η κρίση είναι τεχνητή 100% και δεν χτυπάει τις μεγάλες επιχειρήσεις. Παρόλο που την κοπανάνε.
Η Ελλάδα έχει κηρυχτεί Ειδική Οικονομική Ζώνη.
Δεν σώζεται με την φορολόγηση ή μη των επιχειρήσεων

Forum είναι. Μπορείς να μου απαντήσεις και σε μια εβδομάδα. Τα υπόλοιπα που λες είναι φωτοβολιδες όπως ήταν και το "ριξαμε το φόρο απο 45 στο 20" που απλά το αφήνεις να περάσει έτσι ενώ καταρριφθηκέ πανηγυρικά.

Οταν είσαι έτοιμος απάντησε τεκμηριωμένα σε αυτά που σε ρωτάω και μη πηδάς απο φόρους εισοδήματος σε ΦΠΑ γιατί έτσι κουβέντα δε γίνεται.


Δηλαδη ρε παιδια, ποση θα ειναι η εξοικονομηση απο την καταργηση των εφορειων, οταν στη θεση τους θα δημιουργηθουν (σχεδον αντικατασταση?) τα κεντρα εξυπηρετησης φορολογουμενων?

Καμία δε θα είναι. Μας δουλεύουν μέσα στα μούτρα μας. Δουλεύουν και τη τροικά παράλληλα μέχρι να τους πάρουν χαμπάρι. Είμαστε έξυπνοι εμείς οι έλληνες. Χαρισματικός λαός.

PopManiac
19-10-12, 13:08
(*) Αλήθεια, για τι σκ@τ@ ενωμένη ευρώπη μιλάμε όταν υπάρχει τόσο διαφορετικό φορολογικό καθεστώς, και καμμιά προσπάθεια σύγκλισης; Πόσο ενωμένη ευρώπη είναι αυτή που επιτρέπει να υπάρχουν φορολογικοί παράδεισοι εντός της, καθώς και θεσμικό πλαίσιο, που σχεδόν αναγκάζει θα λέγαμε την μεταφορά των εταιριών στους φορολογικούς αυτούς παραδείσους προκειμένου να γλυτώνουν φόρους, εις βάρος της υπόλοιπης κοινωνίας της ΕΕ που θα πρέπει να επωμιστεί την "χασούρα" αυτών των φόρων στις πλάτες των απλών πολιτών;

Επειδή το ίδιο ερώτημα διατύπωσε και ο Σταλίνας και δεν απάντησα:

Μην πυροβολείτε τον πιανίστα, εν προκειμένω τους θεσμούς της ΕΕ μιας και στο θέμα είναι οι μόνοι αθώοι (ειλικρινά το λέω).

Η φορολογία δεν είναι κοινοτικοποιημένη πολιτική, τουτέστιν τα κράτη-μέλη ΔΕΝ θέλουν να υπάρχει ενιαία φορολόγηση στην ΕΕ και όταν λέμε όλα τα κράτη μέλη, εννοούμε όλα, από εκείνα που λειτουργούν ως τρόπον τινά "φορολογικοί παράδεισοι" (σε εισαγωγικά γιατί η χρήση του όρου είναι λανθασμένη και θα επανέλθω σε αυτό παρακάτω) και εκείνα που είναι "φορολογικές κολάσεις" (έτσι για το αντίπαλον δέος). Με εξαίρεση ίσως το Βέλγιο και την Γερμανία (oh yes) στα 90s κατά την διαπραγμάτευση για την ΟΝΕ, ουδέποτε - εξ'όσων γνωρίζω - έθεσε ζήτημα ενιαίας φορολόγησης κάποιο κράτος-μέλος.

Αντίθετα, όποιες προτάσεις (δειλά) εκφράστηκαν οποτεδήποτε τις σκότωσαν μετά μανίας όλοι και για τον ΦΠΑ έγινε μάχη και πέρασε με τεράστια περιθώρια διακυμάνσεων και εξαιρέσεις πόσων τομέων από αυτόν.

Είναι και ιστορικοί / κοινωνικοί λόγοι βέβαια μιας και αν τα κράτη απωλέσουν και την δυνατότητα επιβολής φορολογικής πολιτικής λίγο λόγο ύπαρξης θα έχουν πλέον.

Επομένως, κάθε κράτος-μέλος της ΕΕ για δικούς του λόγους (και για τον παραπάνω που είναι κοινός) με ελάχιστες εξαιρέσεις κατά καιρούς δεν θέλει ενιαία φορολογία στην ΕΕ, να το ξεκαθαρίζουμε.

Περί "παραδείσων":

Εξαρτάται τι εννοείς.... Αν τους εννοείς σαν off-shore όπου δίνονται κίνητρα σε εταιρείες να εγκαθίστανται σε κράτη της ΕΕ με εξαιρετικά χαμηλούς φόρους αλλά να λειτουργούν μόνο εξωστρεφώς (ουσιαστικά αυτό είναι η off-shore license) έχουν καταργηθεί εδώ και κάμποσα χρόνια και υπάρχει συγκεκριμένη οδηγία και νομολογία του ΔΕΕ που απαγορεύει τέτοια κόλπα και η φορολόγηση εντός της δικαιοδοσίας του κράτους είναι ενιαία. Αν τώρα ένα κράτος θεωρεί πως μπορεί να την 'βγάλει' με corporate tax 10% ας το κάνει...

Το έκανε η Βουλγαρία αλλά δεν βλέπω δα και καμιά ουρά από κόσμο έξω από το ΥπΟικ στα Σόφια, κάθε άλλο!

Που με φέρνει στο τελευταίο μου σχόλιο:

Κάνεις μια εξαιρετικά απλοϊκή ανάλυση όπου όλες οι εταιρείες τρέχουν σε παράδεισους, όλοι κοιτάνε να κλέψουν φόρο, και ουαί τοις κολλήγοις που υποφέρουν από αυτούς τους νεο-φεουδάρχες. Φοβάμαι πως η απλοϊκότητά σου οδηγεί σε γενικολογίες που δεν λένε και πολλά.

Έχω 7ετή πλέον εμπειρία ως senior manager σε εταιρεία που έχει έδρα το ΗΒ και δραστηριοποιείται (σήμερα) σε 7 κράτη-μέλη της ΕΕ. Άγγελοι δεν είμαστε αλλά μπορώ να σου πω πως δεν είναι η φορολογία το μόνο κίνητρο και δεν κοιτάμε να χώσουμε χρήματα κάτω από τα εταιρικά συρτάρια μην τα βρει ο φοροσυλλέκτης.

Ξέρω, δύσκολο να γίνει πιστευτό μιας και κάθε εταιρεία = ο Βελζεβούλης για τους Έλληνες, ενώ εγώ σαφέστατα είμαι από τους πρώτους που θα κρεμάσουν στην πλατεία όταν γίνει η επανάσταση και έρθουν οι προλετάριοι στα πράγματα (στην Ελλάδα πρώτα και κατόπιν στην ΕΕ) αλλά έξω από τα σύνορα ευτυχώς δεν πάει έτσι...

GetRid
19-10-12, 14:05
Καλά εντάξει kover. Οι ανώνυμες επιχειρήσεις στην χώρα των εφοπλστών καταπιέζονται. Τι άλλο θα ακούσουμε.

Για να τελειώνει το παραύθι. Οι ΑΕ φορολογούνται θεωρητικά με 25%, στην πράξη κατά μέσο όρο με 17% στα κέρδη που παρουσιάζουν. Ο δεύτερος μιρκότερος συντελεστής σε όλη την Ευρώπη μετά την Ιρλανδια που έιναι 12%

- - - Updated - - -


Πληρώνουν μικρότερη αξία ρεύματος λόγω μεγάλης κατανάλωσης. Εσύ αν πας και φας μόνος σου σε μια ταβέρνα θα πληρώσεις τα ίδια με κάποιον που θα κάνει το γάμο του?

Το επιχείρημα σου τσακίζει κόκκαλα! Τι να λέμε τώρα...


Αν το ΕΕΤΗΔΕ ήταν το ίδιο για εταιρείες εντάσεως εργασίας (εργοστάσια με χιλιάδες τετραγωνικά μέτρα) με τις εταιρίες εντάσεως γνώσεως (εταιρίες των 100τμ-200τμ) θα είχες φτάσει τους ανέργους στα 3 εκατομύρια. Πάλι ελπίζω να βλέπεις το συσχετισμό.

Η γνωστή καράμέλα της τρομοκράτιας που πλασάρουν τα αφεντικά. Στα μέσα της δεκαετιάς του '60 ο φορολογικός συντελεστής ήταν 60%. Την δεκαετία του '70 η χούντα φρόντισε να τον ρίξει στο 45% (προφανώς για να μην φτάσει η ανεργία στα ...3 εκατομμύρια).

Πόση όμως ήταν η ανεργία τότε είπαμε?

kover
19-10-12, 14:23
Καλά εντάξει kover. Οι ανώνυμες επιχειρήσεις στην χώρα των εφοπλστών καταπιέζονται. Τι άλλο θα ακούσουμε.

Για να τελειώνει το παραύθι. Οι ΑΕ φορολογούνται θεωρητικά με 25%, στην πράξη κατά μέσο όρο με 17% στα κέρδη που παρουσιάζουν. Ο δεύτερος μιρκότερος συντελεστής σε όλη την Ευρώπη μετά την Ιρλανδια που έιναι 12%
Άστα αυτά. Στοιχεία. Δημιουργείς θόρυβο, όπως σωστά μου την είπε ο KLG προχτές, χωρίς να λες τίποτα.

ps. Οι ναυτιλιακές που κολάνε? Δεν είναι καν ΑΕ. Δεν είναι καν στην Ελλάδα, είναι παντού είτε σ'αρέσει είτε δε σ'αρέσει. Πάλι θορυβος.


Το επιχείρημα σου τσακίζει κόκκαλα! Τι να λέμε τώρα...
Οικονομίες κλίμακας. Παγκόσμια αποδεκτές, διδάσκονται και στα λύκεια πλέον, τουλάχιστον τα δυτικά.



Η γνωστή καράμέλα της τρομοκράτιας που πλασάρουν τα αφεντικά. Στα μέσα της δεκαετιάς του '60 ο φορολογικός συντελεστής ήταν 60%. Την δεκαετία του '70 η χούντα φρόντισε να τον ρίξει στο 45% (προφανώς για να μην φτάσει η ανεργία στα ...3 εκατομμύρια).

Πόση όμως ήταν η ανεργία τότε είπαμε?

Που ήταν το επίπεδο διαβίωσης το 60 και που είναι σήμερα?
Πόσο παγκοσμιοποιημένη ήταν η αγορά το 60 και πόσο σήμερα?
Ποιούς ανταγωνιζόταν οι Ελληνικές εταιρίες το 60 και ποιούς σήμερα?
Τι νόμισμα είχες το 60 και τι νόμισμα έχεις σήμερα?

Μη μου μπλέκεις αφεντικά και καραμέλες γιατί ξανά δημιουργείς θόρυβο χωρίς να λες τίποτα.

Σου υπενθυμίζω πως το thread λέγεται Ανάπτυξη! Εσείς τι προτείνετε??.

Το τελευταίο έναυσμα συζήτησης η αποχώρηση της ΦΑΓΕ και 3Ε.

Οβελίξ
19-10-12, 14:38
Ο Παρασκευόπουλος του ΣΥΡΙΖΑ την έδωσε τη λύση: «Θα εκδίδουμε ένταλμα σύλληψης για τους επιχειρηματίες που μεταφέρουν την έδρα τους στο εξωτερικό…"
(έτσι μεταφέρθηκε από το πρωί)

edit:
Το άκουσα, δεν είπε αυτό ακριβώς. Απλώς απείλησε να συλλάβει την Τσαπανίδου αν «ως πλούσια» φύγει στο εξωτερικό. Για τις επιχειρήσεις πρότεινε απλώς υψηλότερη φορολογία.
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=233444
(από το 1:26:00)

Παπι
19-10-12, 15:08
Ο Παρασκευόπουλος του ΣΥΡΙΖΑ την έδωσε τη λύση: «Θα εκδίδουμε ένταλμα σύλληψης για τους επιχειρηματίες που μεταφέρουν την έδρα τους στο εξωτερικό…"
(έτσι μεταφέρθηκε από το πρωί)

edit:
Το άκουσα, δεν είπε αυτό ακριβώς. Απλώς απείλησε να συλλάβει την Τσαπανίδου αν «ως πλούσια» φύγει στο εξωτερικό. Για τις επιχειρήσεις πρότεινε απλώς υψηλότερη φορολογία.
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=233444
(από το 1:26:00)

Κλαιω !!

zillion
19-10-12, 15:49
Ξέρω, δύσκολο να γίνει πιστευτό μιας και κάθε εταιρεία = ο Βελζεβούλης για τους Έλληνες, ενώ εγώ σαφέστατα είμαι από τους πρώτους που θα κρεμάσουν στην πλατεία όταν γίνει η επανάσταση και έρθουν οι προλετάριοι στα πράγματα (στην Ελλάδα πρώτα και κατόπιν στην ΕΕ) αλλά έξω από τα σύνορα ευτυχώς δεν πάει έτσι...

Έλα άσε τις υπερβολές. Δεν θέλει να σε κρεμάσει και να σε σκοτώσει κανείς.

Άμα και όταν "ερθουν οι προλετάριοι στα πράγματα" αυτό που θα αλλάξει είναι ότι δεν θα υπάρχουν πλέον αφεντικά και μισθωτοί. Εσύ και οι συνεργάτες σου θα ήσαστε συνιδιοκτήτες της εταιρίας μαζί με όλους τους εργαζόμενους. Αυτό που θα αλλάξει στην ουσία θα είναι ότι εσύ ως μάνατζερ δεν θα είσαι πλέον υπόλογος στα αφεντικά σου αλλά στους συνιδιοκτήτες τους συνεργάτες σου, δηλ. όλους τους εργαζόμενους, και θα αποφασίζετε για τα πάντα δημοκρατικά. Μαζί θα αποφασίζετε για την παραγωγή, την διανομή, τους μισθούς σας και φυσικά τα κέρδη.

GetRid
19-10-12, 16:07
Άστα αυτά. Στοιχεία. Δημιουργείς θόρυβο, όπως σωστά μου την είπε ο KLG προχτές, χωρίς να λες τίποτα.

ps. Οι ναυτιλιακές που κολάνε? Δεν είναι καν ΑΕ. Δεν είναι καν στην Ελλάδα, είναι παντού είτε σ'αρέσει είτε δε σ'αρέσει. Πάλι θορυβος.

Γυριστρούλα.

Εμένα δεν μου αρέσει. Εσένα πάλι δείχνεις να σου αρέσει.


Οικονομίες κλίμακας. Παγκόσμια αποδεκτές, διδάσκονται και στα λύκεια πλέον, τουλάχιστον τα δυτικά.

Αν εγω καταναλώσω 800 και εσύ 80000, πρόκειται περι ...οικονομίας κλιμακας? Τέτοια διδάσκουν στα λύκεια πλέον? Να ξέρω να μην στείλω τα παιδιά μου.



Που ήταν το επίπεδο διαβίωσης το 60 και που είναι σήμερα?

Κάπου θα ήταν ξέρω γω? Ποιος πήρε το κύπελο ελλάδος το 1958? Ποια αναδέιχθηκε μις υφήλιος το 1972?
Και btw υπονοείς με την άσχετη σου πρόταση, ότι το επίπεδο διαβίωσης ανέβηκε επειδή ...μειώθηκε η φορολογία των επιχειρήσεων? Ποιο Ρόμνεϊ πεθαίνεις


Πόσο παγκοσμιοποιημένη ήταν η αγορά το 60 και πόσο σήμερα?

Πολύ λιγότερο από ότι σήμερα, πράγματι. Ομως φτάσαμε στην καταστροφή και στο να δέχονται μεγάλα τμήματα των υποτελών τάξεων τους εκβιασμούς των αφεντικών και των φερεφώνων τους ακριβώς γιατί δεχθήκαμε την μεγαλύτερη "παγκοσμιοποίηση της αγοράς" (διάβαζε: ασυδοσία του κεφαλάιου να πάει όπου βρίσκει φθηνότερη εργασία προς εκμετάλλευση)


Ποιούς ανταγωνιζόταν οι Ελληνικές εταιρίες το 60 και ποιούς σήμερα?

Δηλαδή υποννοείς ότι πρώτα πρέπει να εξασφαλίσουν οι επιχειρήσεις το επίπεδο κερδοφορίας που επιθυμούν και μετά να πληρώσουν ότι έχουν ευχαρίστηση. Πεστο ρε αδερφε ότι το μοντέλο που οραματίζεσαι είναι αυτό της φιλανθρωπίας του 19ου αιώνα. Μην το παίζεις ορθολογιστής. Σκοταδιστής είσαι.


Τι νόμισμα είχες το 60 και τι νόμισμα έχεις σήμερα?

Το '60 είχα δραχμές. Σήμερα δεν είχα τίποτε και αναγκάστηκα να μεταναστεύσω γιατί δεν θα είχα να φάω.


Μη μου μπλέκεις αφεντικά και καραμέλες γιατί ξανά δημιουργείς θόρυβο χωρίς να λες τίποτα.

Σου υπενθυμίζω πως το thread λέγεται Ανάπτυξη! Εσείς τι προτείνετε??.


Δραστική αλλαγή υποδείγματος. Φορολογία του κεφαλάιου μέχρι να φτύσουν τις καγιέν της μάνας τους

Mike86
19-10-12, 16:25
Eπειδή δεν έχω πολύ διαθέσιμο χρόνο για ενδελεχή έρευνα πάνω σε στοιχεία για να αποδείξω απλά ότι 1+1 κάνουν 2 παραθέτω το παρακάτω άρθρο σχετικά πρόσφατο. Ουσιαστικά θέλω να βρω άρθρο που επιβεβαιώνει αυτό που θέλω να παραθέσω και να είναι από το 2008 και παλαιότερα, την εποχή δλδ που ορισμένοι ζούσαν στη συννεφούπολη και στην κοσμάρα τους. Την εποχή όπου η Ελλάδα είχε το υψηλότερο ΑΕΠ στην ΕΕ - διαφορετικά, το "θαύμα της ευροζώνης" - την μεγαλύτερη παραγωγικότητα και τη μεγαλύτερη κερδοφορία στην ΕΕ! Τις εποχές όπου ο φόρος για τα ΝΠΙΔ ήταν υψηλότερος από σήμερα.

Το άρθρο είναι το παρακάτω:
http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=462364

και το παρακάτω σχόλιο το παραθέτω για να δουν ορισμένοι νούμερα και στοιχεία:


Απο το 1991 μεχρι το 2008, οι ελληνικες επιχειρησεις ειχαν την μεγαλυτερη κερδοφορια σε ολη την Ευρωπη. Στην εκθεση της Eurostat, οι ελληνικες επιχειρησεις ειχαν κερδοφορια 61% με ΜΟ στην Ευρωζωνη 19% και στην ΕΕ 18,2%. Η μεση κερδοφορια αυξανοταν κατακορυφα, ενω το πραγματικο εργατικο κοστος, μετα την αφαιρεση της επιδρασης του πληθωρισμου παρεμενε σταθερο (δεν αυξηθηκε καθολου το βιοτικο μας επιπεδο, απλα αυξηθηκαν τα απολυτα ποσα μισθων και τιμων)(και για όσους δεν το καταλαβαίνουν: την αύξηση στους μισθούς την καρπονονταν και πάλι οι επιχειρήσεις, η "γενναιοδωρία" τους πήγαινε στισ τσέπες τους...) γ. Η παραγωγικοτητα της εργασιας αυξανοταν με ρυθμο πολυ μεγαλυτερο απο τις υπολοιπες αναπτυγμενες χωρες ενω το κοστος του ηταν ελαχιστα μεγαλυτερο απο τις πρωην σοσιαλιστικες χωρες της Ευρωπης (Τσεχια, Σλοβακια, κτλ). Οι ελληνες επιχειρηματιες, ομως, τελειως ανικανοι να σταθουν στο υψος των περιστασεων, ολη αυτη την κερδοφορια την κανανε μερισματα (61%) και αποθεματικα (16%) το υπολοιπο 23% φοροι αντι να τα επανεπενδυσουν. Αποτελεσμα τα προϊοντα της Ελλαδος να παραγονται με απαρχαιωμενες μεθοδους και τεχνολογια του περασμενου αιωνα ενω ουτε ενα ευρω δεν σπαταληθηκε σε ερευνα και αναπτυξη για καινοτομια. Ετσι, τα ελληνικα προϊοντα δεν μπορουν πλεον να ανταγωνιστουν αυτα των αναπτυγμενων χωρων (που εχουν και τεχνολογια και καινοτομια) και αναγκαζομαστε πλεον να ανταγωνιστουμε αυτα των αναπτυσσομενων χωρων. Επομενως, θα πρεπει και το κοστος εργασιας να ειναι αναλογο για αυτο λυσσαξαν να μειωσουν τους μισθους. Η επαληθευση της βλακειας τους βρισκεται στο γεγονος οτι τις μειωσεις μισθων δεν τις περασαν στις τιμες για να γινουν ανταγωνιστικοτεροι, αλλα τις πηγαν στο ηδη τεραστιο περιθωριο κερδους τους (σε μια προσπαθεια να συνεχισουν την πρωτια κερδοφοριας στην Ευρωπη), με αποτελεσμα η ανταγωνιστικοτητα τους να μην αυξηθηκε καθολου. Αυτος ειναι και ο λογος που ειναι θεμα χρονου η επομενη και η μεθεπομενη μειωση, τις οποιες παντα θα τις βαζουν στο περιθωριο κερδους τους. Με αυτους τους επιχειρηματιες την εχουμε βαψει. Χρειαζομαστε νεους.

Να επισημάνω ότι δεν συμφωνω καθόλου με τη λογική του γραφόντα, θέλω απλά να τονίσω τα στοιχεία που αναφέρονται.

Οβελίξ
19-10-12, 17:04
Τα νούμερα που παραθέτει ο ανώνυμος σχολιαστής (ΔΕΝ είναι το κείμενο από το ΒΗΜΑ, αλλά από επισκέπτη της σελίδας του) δεν κατάφερα να τα διασταυρώσω πουθενά (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).

Εφόσον το σχόλιο μεταφέρθηκε για να παρατεθούν τα στοιχεία (ποσοστά κλπ) και εφόσον τα στοιχεία δεν επιβεβαιώνονται από αλλού, ας δούμε το ποστ με την αντίστοιχη δυσπιστία.

GetRid
19-10-12, 17:44
Τα νούμερα που παραθέτει ο ανώνυμος σχολιαστής (ΔΕΝ είναι το κείμενο από το ΒΗΜΑ, αλλά από επισκέπτη της σελίδας του) δεν κατάφερα να τα διασταυρώσω πουθενά (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).

Εφόσον το σχόλιο μεταφέρθηκε για να παρατεθούν τα στοιχεία (ποσοστά κλπ) και εφόσον τα στοιχεία δεν επιβεβαιώνονται από αλλού, ας δούμε το ποστ με την αντίστοιχη δυσπιστία.

Δεν ξέρω από άντλησε τα στοιχεία του ο τύπος που έγραψε το σχόλιο, αλλα είναι πολύ έυκολο να το διαπιστώσει κατά πόσο ισχύει. Απλά δες την σύνθεση του ΑΕΠ. Μέχρι το 2008 το σύνολο των μισθών και το συντάξεων ήταν 72 δις (Χοντρικά 4,5 εκ μισθωτοί x 16.000 κατα κεφαλήν). Το σύνολο των δημοσίων δαπανών (εκτώς μισθών και συντάξεων) ήταν 38 δις. Λοίπουν άλλα 120 δις ως τα 230 δις που ήταν τότε το ΑΕΠ της χώρας.

Εχουμε λοιπόν 120/(72+38)=0,606 => 61% του παραγόμενου πλούτου το 2008 ήταν τα κέρδη. Το μεγαλύτερο με χαοτική διαφορά στην Ευρώπη.

HRC2360
19-10-12, 18:13
Γυριστρούλα.

Εμένα δεν μου αρέσει. Εσένα πάλι δείχνεις να σου αρέσει.


Αν εγω καταναλώσω 800 και εσύ 80000, πρόκειται περι ...οικονομίας κλιμακας? Τέτοια διδάσκουν στα λύκεια πλέον? Να ξέρω να μην στείλω τα παιδιά μου.


Κάπου θα ήταν ξέρω γω? Ποιος πήρε το κύπελο ελλάδος το 1958? Ποια αναδέιχθηκε μις υφήλιος το 1972?
Και btw υπονοείς με την άσχετη σου πρόταση, ότι το επίπεδο διαβίωσης ανέβηκε επειδή ...μειώθηκε η φορολογία των επιχειρήσεων? Ποιο Ρόμνεϊ πεθαίνεις



Πολύ λιγότερο από ότι σήμερα, πράγματι. Ομως φτάσαμε στην καταστροφή και στο να δέχονται μεγάλα τμήματα των υποτελών τάξεων τους εκβιασμούς των αφεντικών και των φερεφώνων τους ακριβώς γιατί δεχθήκαμε την μεγαλύτερη "παγκοσμιοποίηση της αγοράς" (διάβαζε: ασυδοσία του κεφαλάιου να πάει όπου βρίσκει φθηνότερη εργασία προς εκμετάλλευση)



Δηλαδή υποννοείς ότι πρώτα πρέπει να εξασφαλίσουν οι επιχειρήσεις το επίπεδο κερδοφορίας που επιθυμούν και μετά να πληρώσουν ότι έχουν ευχαρίστηση. Πεστο ρε αδερφε ότι το μοντέλο που οραματίζεσαι είναι αυτό της φιλανθρωπίας του 19ου αιώνα. Μην το παίζεις ορθολογιστής. Σκοταδιστής είσαι.



Το '60 είχα δραχμές. Σήμερα δεν είχα τίποτε και αναγκάστηκα να μεταναστεύσω γιατί δεν θα είχα να φάω.




Δραστική αλλαγή υποδείγματος. Φορολογία του κεφαλάιου μέχρι να φτύσουν τις καγιέν της μάνας τους

Πραγματικα αλλανταλλων βρε φιλε :(

Απαντω στο bold.Εχεις εσυ ας πουμε 10 μπακαλικα σε 10 πολεις.Μεχρι τωρα το καθε μπακαλικο σου αγοραζε ας πουμε τις πλαστικες σακουλες απο 10 διαφορετικους τοπικους προμηθευτες.

Ανοιγω εγω επισης 10 μπακαλικα στις ιδιες πολεις με εσενα αλλα σε αντιθεση με εσενα,εγω παω και κανω μια συμφωνια με εναν προμηθευτη.

Ποιος απο τους δυο μας θα τις αγοραζει πιο φθηνα λες? :hmm:
Πως το λενε αυτο? :whistle:



Δεν ξέρω από άντλησε τα στοιχεία του ο τύπος που έγραψε το σχόλιο, αλλα είναι πολύ έυκολο να το διαπιστώσει κατά πόσο ισχύει. Απλά δες την σύνθεση του ΑΕΠ. Μέχρι το 2008 το σύνολο των μισθών και το συντάξεων ήταν 72 δις (Χοντρικά 4,5 εκ μισθωτοί x 16.000 κατα κεφαλήν). Το σύνολο των δημοσίων δαπανών (εκτώς μισθών και συντάξεων) ήταν 38 δις. Λοίπουν άλλα 120 δις ως τα 230 δις που ήταν τότε το ΑΕΠ της χώρας.

Εχουμε λοιπόν 120/(72+38)=0,606 => 61% του παραγόμενου πλούτου το 2008 ήταν τα κέρδη. Το μεγαλύτερο με χαοτική διαφορά στην Ευρώπη.


εεεεεε?????? :x:blink::eek::shock::shock::wall::wall:

:nono::nono::nono:


Γιου Κουφ Μι



Το ακαθάριστο εγχώριο προϊόν (ή ΑΕΠ) (αγγλ. Gross Domestic Product - GDP) είναι το σύνολο όλων των προϊόντων και αγαθών που παράγει μια οικονομία, εκφρασμένο σε χρηματικές μονάδες. Με άλλα λόγια είναι η συνολική αξία όλων των τελικών αγαθών (υλικών και άυλων) που παράχθηκαν εντός μιας χώρας σε διάστημα ενός έτους, ακόμα και αν μέρος αυτού παράχθηκε από παραγωγικές μονάδες που ανήκουν σε κατοίκους του εξωτερικού.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF_%CE%95%CE%B3%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B9%CE%BF_%CE%A0%CF%81%CE% BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD

Burning Skies
19-10-12, 18:37
Πραγματικα αλλανταλλων βρε φιλε :(

Απαντω στο bold.Εχεις εσυ ας πουμε 10 μπακαλικα σε 10 πολεις.Μεχρι τωρα το καθε μπακαλικο σου αγοραζε ας πουμε τις πλαστικες σακουλες απο 10 διαφορετικους τοπικους προμηθευτες....


Και τι σχεση εχει αυτο ρε παλικαρια με το οτι η μεγαλοεπιχειρηση δεν πληρωνει το ρευμα που καταναλωνει οσο εσυ το κοροϊδο ο μικρομεσαιος; Και αυτο οικονομια κλιμακα το λες ή ευνοϊκη μεταχειριση των ισχυρων;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.