PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

GetRid
19-10-12, 18:51
Πραγματικα αλλανταλλων βρε φιλε :(

Απαντω στο bold.Εχεις εσυ ας πουμε 10 μπακαλικα σε 10 πολεις.Μεχρι τωρα το καθε μπακαλικο σου αγοραζε ας πουμε τις πλαστικες σακουλες απο 10 διαφορετικους τοπικους προμηθευτες.

Ανοιγω εγω επισης 10 μπακαλικα στις ιδιες πολεις με εσενα αλλα σε αντιθεση με εσενα,εγω παω και κανω μια συμφωνια με εναν προμηθευτη.

Ποιος απο τους δυο μας θα τις αγοραζει πιο φθηνα λες? :hmm:
Πως το λενε αυτο? :whistle:

Δεν ξέρω, έλα μου ντε.. :hmm:

Πάντως οικονομία κλίμακας δεν λέγεται. Οταν υπάρχει ένας και μόνο ένας προμηθευτής που απλά κάποιος αγοράζει περισσότερο και πληρώνει λιγότερα από αυτόν που αγοράζει λιγότερα και πληρώνει περισσότερα, εμένα μου κάνει για έμμεση επιδότηση του πρώτου εις βάρος του δεύτερου


Επεκτείνοντας, ακριβώς το ίδιο πράγμα είναι και το δημόσιο χρέος. Εμμεση επιδότηση της κερδοφορίας κάποιου, συγκεκριμένα των κατόχων του δανείσιμου κεφαλαίου, με το μόχθο όλων των φορολογουμένων μίας χώρας



εεεεεε?????? :x:blink::eek::shock::shock::wall::wall:

:nono::nono::nono:


Γιου Κουφ Μι



http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF_%CE%95%CE%B3%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B9%CE%BF_%CE%A0%CF%81%CE% BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD

Χτυπήσου όσο θες, νεοφιλελε.


Το ακαθάριστο εγχώριο προϊόν (ή ΑΕΠ) (αγγλ. Gross Domestic Product - GDP) είναι το σύνολο όλων των προϊόντων και αγαθών που παράγει μια οικονομία, εκφρασμένο σε χρηματικές μονάδες. Με άλλα λόγια είναι η συνολική αξία όλων των τελικών αγαθών (υλικών και άυλων) που παράχθηκαν εντός μιας χώρας σε διάστημα ενός έτους, ακόμα και αν μέρος αυτού παράχθηκε από παραγωγικές μονάδες που ανήκουν σε κατοίκους του εξωτερικού.

Αν το μερίδιο των μισθών στο ΑΕΠ του 2008 ήταν 31% και οι δημόσιες δαπάνες ήταν 17% το υπόλοιπο τι απέγινε? Το κατάπιε η γη? Το πήρε ο αέρας? Εξαϋλώθηκε? Για πες? :cool:

HRC2360
19-10-12, 20:35
Και τι σχεση εχει αυτο ρε παλικαρια με το οτι η μεγαλοεπιχειρηση δεν πληρωνει το ρευμα που καταναλωνει οσο εσυ το κοροϊδο ο μικρομεσαιος; Και αυτο οικονομια κλιμακα το λες ή ευνοϊκη μεταχειριση των ισχυρων;;

Ξερω γω?Αν συγκρινεις το ρευμα που καταναλωνεις εσυ το κοροιδο ο μικρομεσαιος,στο σπιτι σου η' στο τυροπιταδικο σου με το ρευμα που καταναλωνει μια βιομηχανικη μοναδα,λυπαμαι αλλα δεν μπορω να σου το εξηγησω.






Δεν ξέρω, έλα μου ντε.. :hmm:

Πάντως οικονομία κλίμακας δεν λέγεται. Οταν υπάρχει ένας και μόνο ένας προμηθευτής που απλά κάποιος αγοράζει περισσότερο και πληρώνει λιγότερα από αυτόν που αγοράζει λιγότερα και πληρώνει περισσότερα, εμένα μου κάνει για έμμεση επιδότηση του πρώτου εις βάρος του δεύτερου

Αυτο να μου το εξηγησεις γιατι δεν το καταλαβαινω.Υποννοεις οτι εσυ καταναλωνεις λιγοτερο απο μια βιομ.μοναδα αλλα πληρωνεις περισσοτερο?Για να καταλαβω τι συγκρινεις.









Χτυπήσου όσο θες, νεοφιλελε.



Αν το μερίδιο των μισθών στο ΑΕΠ του 2008 ήταν 31% και οι δημόσιες δαπάνες ήταν 17% το υπόλοιπο τι απέγινε? Το κατάπιε η γη? Το πήρε ο αέρας? Εξαϋλώθηκε? Για πες? :cool:


Ε με τετοια που διαβαζω στο τελος θα πηδηχτω και απο το παραθυρο :biggrin:.

Διορθωσε με αν κανω λαθος.Το ΑΕΠ με δυο λογια,ειναι ο κυκλος εργασιων,ο τζιρος να το πω απλοικα ολων μας.Μερος αυτου του τζιρου των 230 δις του 2008 ηταν και οι μισθοι συνταξεις.Το υπολοιπο που λειπει,ΔΕΝ ειναι ολο κερδος,αλλα παλι τζιρος.
Οι μισθοι και οι συνταξεις δεν κερδος αλλα μερος του ΑΕΠ=>τζιρου.Οι δημοσιες δαπανες πως ειναι κερδος,οπως γραφεις? :(


Στην Κουβα και στη Β.Κορεα κομμουνιστη,τα εργοστασια πληρωνουν το ρευμα οσο και ο απλος συντροφος κομμουνιστης?Απορια το εχω,δεν εχω ιδεα.





Ο Παρασκευόπουλος του ΣΥΡΙΖΑ την έδωσε τη λύση: «Θα εκδίδουμε ένταλμα σύλληψης για τους επιχειρηματίες που μεταφέρουν την έδρα τους στο εξωτερικό…"
(έτσι μεταφέρθηκε από το πρωί)

edit:
Το άκουσα, δεν είπε αυτό ακριβώς. Απλώς απείλησε να συλλάβει την Τσαπανίδου αν «ως πλούσια» φύγει στο εξωτερικό. Για τις επιχειρήσεις πρότεινε απλώς υψηλότερη φορολογία.
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=233444
(από το 1:26:00)

Καθε φορα που μια δημοσκοπηση θα τους βγαζει πρωτο κομμα,θα βγαινει ενα μεγαλοστελεχος του συριζα και θα λεει μια "μακακια για να περναει η ωρα" :facepalm:

Burning Skies
19-10-12, 20:52
Ξερω γω?Αν συγκρινεις το ρευμα που καταναλωνεις εσυ το κοροιδο ο μικρομεσαιος,στο σπιτι σου η' στο τυροπιταδικο σου με το ρευμα που καταναλωνει μια βιομηχανικη μοναδα,λυπαμαι αλλα δεν μπορω να σου το εξηγησω.


Τι να εξηγησεις αφου ολα οπως σε βολευουν τα βλεπεις. Μπορεις να εξηγησεις οτι ενα μονοπωλειο (ΔΕΗ) προσφερει φθηνοτερα τα προιοντα του σε οσους εχουν τα φραγκα;;

anon
19-10-12, 21:06
To ηλεκτρικό ρεύμα στις μεγάλες βιομηχανικές μονάδες πρώτα απο όλα κοστίζει λιγότερο λόγω ότι πχ έχουν δικό τους υποσταθμό. Παίρνουν κατευθείαν μέση ή υψηλή τάση, και αυτό έχει συνέπεια να "χάνεται" λιγότερο ρεύμα απο ότι σε έναν οικιακό καταναλωτή. Επίσης το μέσο κόστος συντήρησης / υποστήριξης για την ισχύ που παίρνει είναι μικρότερο απο αυτό ενός οικιακού καταναλωτή. Το διαχειριστικό κόστος μιας μονάδας που τραβά για παράδειγμα 1ΜW ισχύ, και στο λογιστικό κομμάτι, και οπουδήποτε άλλού, είναι πολύ μικρότερο απο αυτό των 100 οικιακών χρηστών (που έχουν την ίδια ονομαστική ισχύ) ή των 500+ πραγματικών οικιακών χρηστών. Η χρήση που γίνεται είναι συνεχής και προγραμματισμένη οπότε η ΔΕΗ δεν έχει "χασούρα" απο ανεβοκατεβάσματα της απαιτούμενης ισχύος, όπως γίνεται για τους οικιακούς καταναλωτές. Ξέρει ότι για την ΧΨΖ βιομηχανία δίνει 1MW σταθερά. Ετσι προγραμματίζεται η παραγωγή χωρίς ανάγκη να έχει κάτι παραπάνω μήπως ανάψουν πχ όλοι μαζί τα κλιματιστικά και καταρρεύσει το δίκτιο.

Νομίζω ανάφερα αρκετούς λόγους, πλην της μη αναλογικά καλύτερης τιμής για τους μεγάλους καταναλωτές, που δικαιολογούν μια διαφορά τιμής σημαντική. Μόνο η διαφορά απωλειών λόγω υποσταθμού μέσης ή υψηλής τάσης μπορει ναναι 7% σε σχέση με έναν οικιακό καταναλωτή, και αν μιλήσουμε για την παραγωγή και την σταθερότητα αυτής, το ποσοστό αυτό άνετα διπλασιάζεται. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι κοστίζει στην ΔΕΗ 15% λιγότερο να δώσει τις ίδιες κιλοβατώρες σε μια βιομηχανία απο ότι σε έναν οικιακό καταναλωτή. Αν βάλουμε και τις άλλες παραμέτρους το ποσοστό αυτό ανεβαίνει. Αν βάλουμε και ότι το σύστημα (κυβέρνηση) έιναι ξεπουλημένο στο κεφάλαιο, δεν μου παράλογο να πληρώνει ο μεγαλοβιομήχανος τα μισά ή και λιγότερο απο τα μισα απο έναν μέσο οικιακό χρήστη.

Το παράδοξο είναι ότι αυτοί οι μεγάλοι καταναλωτες έχουν προνομιακές τιμές, εσύ οικιακέ καταναλωτη, όσο περισσότερο καταναλώνεις τόσο ανεβαίνει το κόστος (κλιμακωτή χρέωση προς τα πάνω). Δηλαδή δεν ισχύει το παράδειγμα της ταβέρνας και του όσο περισσότερο τόσο φθηνότερα. Εαν καταναλώσεις 1000 κιλοβατώρες το τετράμηνο θα έχεις μεση τιμή πχ 0,16 ευρώ την κιλοβατώρα εαν καταναλώσεις 4000 κιλοβατώρες στο τετράμηνο θα έχεις μέση τιμη > 0,20 ευρώ την κιλοβατώρα (οι τιμές στην τύχη, απλά για να δείξω την κλιμακωτή χρέωση).

- - - Updated - - -

To ηλεκτρικό ρεύμα στις μεγάλες βιομηχανικές μονάδες πρώτα απο όλα κοστίζει λιγότερο λόγω ότι πχ έχουν δικό τους υποσταθμό. Παίρνουν κατευθείαν μέση ή υψηλή τάση, και αυτό έχει συνέπεια να "χάνεται" λιγότερο ρεύμα απο ότι σε έναν οικιακό καταναλωτή. Επίσης το μέσο κόστος συντήρησης / υποστήριξης για την ισχύ που παίρνει είναι μικρότερο απο αυτό ενός οικιακού καταναλωτή. Το διαχειριστικό κόστος μιας μονάδας που τραβά για παράδειγμα 1ΜW ισχύ, και στο λογιστικό κομμάτι, και οπουδήποτε άλλού, είναι πολύ μικρότερο απο αυτό των 100 οικιακών χρηστών (που έχουν την ίδια ονομαστική ισχύ) ή των 500+ πραγματικών οικιακών χρηστών. Η χρήση που γίνεται είναι συνεχής και προγραμματισμένη οπότε η ΔΕΗ δεν έχει "χασούρα" απο ανεβοκατεβάσματα της απαιτούμενης ισχύος, όπως γίνεται για τους οικιακούς καταναλωτές. Ξέρει ότι για την ΧΨΖ βιομηχανία δίνει 1MW σταθερά. Ετσι προγραμματίζεται η παραγωγή χωρίς ανάγκη να έχει κάτι παραπάνω μήπως ανάψουν πχ όλοι μαζί τα κλιματιστικά και καταρρεύσει το δίκτιο.

Νομίζω ανάφερα αρκετούς λόγους, πλην της μη αναλογικά καλύτερης τιμής για τους μεγάλους καταναλωτές, που δικαιολογούν μια διαφορά τιμής σημαντική. Μόνο η διαφορά απωλειών λόγω υποσταθμού μέσης ή υψηλής τάσης μπορει ναναι 7% σε σχέση με έναν οικιακό καταναλωτή, και αν μιλήσουμε για την παραγωγή και την σταθερότητα αυτής, το ποσοστό αυτό άνετα διπλασιάζεται. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι κοστίζει στην ΔΕΗ 15% λιγότερο να δώσει τις ίδιες κιλοβατώρες σε μια βιομηχανία απο ότι σε έναν οικιακό καταναλωτή. Αν βάλουμε και τις άλλες παραμέτρους το ποσοστό αυτό ανεβαίνει. Αν βάλουμε και ότι το σύστημα (κυβέρνηση) έιναι ξεπουλημένο στο κεφάλαιο, δεν μου παράλογο να πληρώνει ο μεγαλοβιομήχανος τα μισά ή και λιγότερο απο τα μισα απο έναν μέσο οικιακό χρήστη.

Το παράδοξο είναι ότι αυτοί οι μεγάλοι καταναλωτες έχουν προνομιακές τιμές, εσύ οικιακέ καταναλωτη, όσο περισσότερο καταναλώνεις τόσο ανεβαίνει το κόστος (κλιμακωτή χρέωση προς τα πάνω). Δηλαδή δεν ισχύει το παράδειγμα της ταβέρνας και του όσο περισσότερο τόσο φθηνότερα. Εαν καταναλώσεις 1000 κιλοβατώρες το τετράμηνο θα έχεις μεση τιμή πχ 0,16 ευρώ την κιλοβατώρα εαν καταναλώσεις 4000 κιλοβατώρες στο τετράμηνο θα έχεις μέση τιμη > 0,20 ευρώ την κιλοβατώρα (οι τιμές στην τύχη, απλά για να δείξω την κλιμακωτή χρέωση).

GetRid
19-10-12, 21:19
Αυτο να μου το εξηγησεις γιατι δεν το καταλαβαινω.Υποννοεις οτι εσυ καταναλωνεις λιγοτερο απο μια βιομ.μοναδα αλλα πληρωνεις περισσοτερο?Για να καταλαβω τι συγκρινεις.


Σαφώς και πληρώνω περισσότερο. Σε μένα η κιλοβατώρα κοστίζει Χ και στον καπιτάλα κοστίζει κλάσμα του Χ. Συνεπώς εγώ τον επιδοτώ με τον ιδρώτα μου, για να μπορεί αυτός να τα φυγαδεύει στην Ελβετία.

Τι δεν καταλαβαίνεις?



Ε με τετοια που διαβαζω στο τελος θα πηδηχτω και απο το παραθυρο :biggrin:.

Διορθωσε με αν κανω λαθος.Το ΑΕΠ με δυο λογια,ειναι ο κυκλος εργασιων,ο τζιρος να το πω απλοικα ολων μας.Μερος αυτου του τζιρου των 230 δις του 2008 ηταν και οι μισθοι συνταξεις.Το υπολοιπο που λειπει,ΔΕΝ ειναι ολο κερδος,αλλα παλι τζιρος.
Οι μισθοι και οι συνταξεις δεν κερδος αλλα μερος του ΑΕΠ=>τζιρου.Οι δημοσιες δαπανες πως ειναι κερδος,οπως γραφεις? :(


Φυσικά και είναι τζίρος. Αλλά το σύνολο του τζίρου όλων των επιχειρήσεων αφαιρούμενων των μισθών που πληρώνουν τι είναι?

Ε λοιπόν οι μισθοί που πληρώσαν το 2008 οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα ήταν συνολικά 72δις. Αυτα αποτελούσαν μόλις το 31% του ΑΕΠ του 2008. Και φυσικά δεν πρόσθεσα τις δημόσιες δαπάνες (38 δις, 17%) στα κέρδη (120 δις 62% του ΑΕΠ)

Ανακεφαλαιώνοντας:

4,5 εκ εργαζόμενοι και συνταξιόυχοι, δηλαδή το 82% του ενεργού πληθυσμού, μαζί με τις οικογένειες τους, απόκτησαν το 31% του εθνικού εισοδήματος. Κατα κεφαλήν εισόδημα των μισθωτών 16.000 ευρώ

1 εκ επιχειρηματίες αυτοπασχολούμενοι και ελευθεροι επαγγελματίες, δηλαδή το 18% του ενεργού πληθυσμού, μαζί με τις οικογένειες τους, απόκτησαν το 62% του εθνικού εισοδήματος. Κατα κεφαλήν εισόδημα των επιχειρηματιών/ελ. εαγγελματιών/αυτοαπασχολούμενων 120.000 ευρώ


Αυτή η αναλογία μισθών/κερδών που υπάρχει στην "τελευταία σοβιετιά της Ευρώπης", δεν υπάρχει πουθενά αλλού στην Ευρώπη.

ΥΓ
Κατά τα άλλα σύμφωνα με του νεοφιλελέδες απολογητές, στενάζουν οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα. :cool:

kover
19-10-12, 23:06
Γυριστρούλα.

Εμένα δεν μου αρέσει. Εσένα πάλι δείχνεις να σου αρέσει.
Ειρωνεύομαστε; Δε μπορει:nono:

Πιανεις το ps όμορφα και αγνοεισ βολικά τη κύρια απάντηση μου. Στη συνέχεια πετάς κάτι νούμερα ρίχνεις και λίγο εφοπλιστές μέσα για να δέσει η σούπα και συνεχίζεις ακάθεκτος χωρίς ουσιαστικά να άπαντας σε κάτι. Δεν ειναι κακό.

Έχεις κάτι να μου πεις για τη φορολογία των ΑΕ ή θεωρείς πως καλυφτηκες με τα λεγόμενα σου; Ενδεικτικά ο konenas αφού μας είπε πως απο το 45 πήγε στο 20% μετά ανακατεψε λίγο ΦΠΑ. Κανε scroll back 2 σελίδες να πάρεις ιδέες ποιοτικής ψαροσουπάς.

Πάμε στους εφοπλιστές που ανακατεψες, στη σούπα της 3Ε και της φάγε για να μη ξεχνιόμαστε. Ούτε εμένα μου αρέσει που ειναι αφορολογητοί. Ειναι τυχαία αφορολογητοί? Ειναί κάτι που μπορεί να κάνει κάποια ελληνική κυβέρνηση για να τους φορολογησεί? Πες μας ένα κράτος που το πέτυχε. Αν εσύ έχεις τη λύση θα προταθείς για πολλά βραβεία.



Αν εγω καταναλώσω 800 και εσύ 80000, πρόκειται περι ...οικονομίας κλιμακας? Τέτοια διδάσκουν στα λύκεια πλέον? Να ξέρω να μην στείλω τα παιδιά μου.

Scroll back στο γάμο. Ιδια τιμή θα πληρώσω το φαγητό μου αν πάω με τη γκομενα μου και ίδια τιμή θα πληρώσω αν κάνω το γάμο μου με 200 καλεσμένους;

Σε απάντηση και του επόμενου σου σχολίου ναι οικονομίες κλίμακας λέγεται. Το ότι εδώ έχουμε μόνο ΔΕΗ δε σημαίνει κάτι πρωτον γιατι υποτιθεται πωσ θα ειχαμε ελευθερη αγορα στην ενεργεια και εφόσον, όπως είπαμε και πριν, είσαι στην εε και κατεπεκταση ανταγωνιζεσαί όλο το πλανήτη, πως θα είσαι ανταγωνιστικός όταν χρεώνεις τη βιομηχανια σου όσο χρεώνεις τα νοικοκυρια;
Επίσης το ότι είναι φτηνότερα το ρεύμα που παράγεται για τη βιομηχανία και πουλιέται αε υψηλή και μέση τάση σου έχει περάσει απο το μυαλό;

Επίσης οι μικρομεσαίοι έχουν φθηνότερο ρεύμα των νοικοκυριών. Αισθητά φθηνότερο. Δεν έχουν καν κλίμακα και χρεώνονται flat rate απο τη πρώτη kwh.


Κάπου θα ήταν ξέρω γω? Ποιος πήρε το κύπελο ελλάδος το 1958? Ποια αναδέιχθηκε μις υφήλιος το 1972?
Και btw υπονοείς με την άσχετη σου πρόταση, ότι το επίπεδο διαβίωσης ανέβηκε επειδή ...μειώθηκε η φορολογία των επιχειρήσεων? Ποιο Ρόμνεϊ πεθαίνεις
Ταμπέλα ακόμα δεν αρχίσαμε; Ρομνεϊ; Δε μπορει. Νόμιζα είσαι καλό παιδί.

Αχταρμάς απο τη πρώτη λέξη μέχρι τη τελευταία

Το btw σου έχει λογικό άλμα. Ούτε το είπα ούτε το υπονόησα. Το επίπεδο διαβίωσης ανέβηκε απο τα δανεικά και αγύριστα όπως φαίνεται. Η φορολογία, αφου παμε στο 70 πλέον γιατι η τελευταια δεκαετια δε μασ κανει, έπεσε γιατι πλεον προετοιμαζόμαστε για ευρωπαίοι. Το 75 αιτουμαστε και το 81 πανηγυρίζουμε. Ανοιξαμε συνορα για εμπορευματα και αγαθα σε χωρεσ με πολυ μικροτερουσ φορουσ των δικων μας. Είμαστε στην ΕΕ με δημοκρατικα εκλογμενεσ κυβερνησεισ και πανηγύρικα μπήκαμε. Οσο είσαι μόνος βάζεις ο,τι φόρους θες. Οταν επιλέγεις να ακολουθήσεις τη δύση παίζεις με τους κανόνες τους. Με αλλά λόγια τα 75αρια σε φόρους επιχειρήσεων τα ξεχνάς και το ξέρεις εκ των προτέρων. Τα είπαμε αυτά γιατι τα αναμασαμέ;

Α και κατι που μάλλον θα μου διέφυγε. Θεωρείς το επίπεδο διαβίωσης του έλληνα υψηλότερο το 60 απο ότι σήμερα; Ξεκομενη απο τις επιχειρήσεις ειναι η ερώτηση για να μη χοροπήδας πάλι απο το ένα λογικό άλμα στο άλλο...


Πολύ λιγότερο από ότι σήμερα, πράγματι. Ομως φτάσαμε στην καταστροφή και στο να δέχονται μεγάλα τμήματα των υποτελών τάξεων τους εκβιασμούς των αφεντικών και των φερεφώνων τους ακριβώς γιατί δεχθήκαμε την μεγαλύτερη "παγκοσμιοποίηση της αγοράς" (διάβαζε: ασυδοσία του κεφαλάιου να πάει όπου βρίσκει φθηνότερη εργασία προς εκμετάλλευση)
Τη παγκοσμιοποίηση τη δεχτήκαμε πολλά χρόνια πριν. Τώρα παίζουμε σε αυτο το γήπεδο. Εχουμε κάτι να πούμε εδώ ή καταλήγουμε αυτομάτως στην επανάσταση;



Δηλαδή υποννοείς ότι πρώτα πρέπει να εξασφαλίσουν οι επιχειρήσεις το επίπεδο κερδοφορίας που επιθυμούν και μετά να πληρώσουν ότι έχουν ευχαρίστηση. Πεστο ρε αδερφε ότι το μοντέλο που οραματίζεσαι είναι αυτό της φιλανθρωπίας του 19ου αιώνα. Μην το παίζεις ορθολογιστής. Σκοταδιστής είσαι.

Γιατι με ρωτάς συνέχεια αν υπονοώ κάτι ή αν αφήνω να εννοηθεί κάτι αφού ο,τι λέω στο λέω straight.

Το 60 ανταγωνίζοταν το μινιον τον κλαουδατο (random cases δε ξέρω αν υπήρχαν τότε). Σήμερα ανταγωνίζονται οι πάντες τους πάντες. Η απάντηση μου έχει να κάνει με τους φορολογικούς συντελεστές του 60 και του σήμερα αφού αυτο συζητάμε και δε θα έλεγα το σημερινό 41% "φιλανθρωπία του 19ου αιώνα". Που να το βάλουμε 80-90 ειναι καλά;

Το μοντέλο που οραματιζόμαι λειτουργεί σε όλο το πλανήτη. Το δικό σου μοντέλο δεν μου έχεις πει ακόμα και την εφαρμογή του.



Το '60 είχα δραχμές. Σήμερα δεν είχα τίποτε και αναγκάστηκα να μεταναστεύσω γιατί δεν θα είχα να φάω.
Αυτή ειναι απάντηση στο τι νόμισμα είχε η ελλαδα το 60 και τι σήμερα; wtf?




Δραστική αλλαγή υποδείγματος. Φορολογία του κεφαλάιου μέχρι να φτύσουν τις καγιέν της μάνας τους
Που αυτά; Στην ελλαδα; Οκ. Αντε το φορολογησεί 1 χρόνια, άντε 2. Τη τριτή θα έχουμε άλλες 200 φάγε και 3ε. Τη τέταρτη άλλες 10000. Τη Πέμπτη θα φορολογείς πρόβατα, πλαγιές, μούζμουλα, βατράχια, εγελαδίτσες, κτλ. Οι χρονιές ειναι τυχαίες. Μπορει να σε βγάλει και δεκαετία το μοντέλο σου

EvilHawk
20-10-12, 09:35
Έχεις κάτι να μου πεις για τη φορολογία των ΑΕ ή θεωρείς πως καλυφτηκες με τα λεγόμενα σου; Ενδεικτικά ο konenas αφού μας είπε πως απο το 45 πήγε στο 20% μετά ανακατεψε λίγο ΦΠΑ. Κανε scroll back 2 σελίδες να πάρεις ιδέες ποιοτικής ψαροσουπάς.


Αυτό που έκανες εσύ δηλαδή, το να αθροίζεις φόρο εισοδήματος νομικού προσώπου με παρακράτηση φόρου τρίτου, είναι τι είδους σούπα; :whistle:

konenas
20-10-12, 09:44
Είπες "ρίξαμε τη φορολογία επιχειρήσεων από το 45% στο 20%". Σου απάντησα με στοιχεία αλλά δε το συνεχίζεις. Γιατι?:whistle::whistle:

Αντιθέτως το γυρνάς στο ΦΠΑ που δε καταλαβαίνω τι σχέση έχει με τη φορολόγηση των επιχειρήσεων. :nono::nono:
Το έχεις ξανά αναφέρει παλιότερα και ακόμα αδυνατώ να καταλάβω το σκεπτικό σου.
Η φορολογία αφορά και άμεσους και έμμεσους φόρους. Ακόμα να μην ξεχνάμε την αρνητική φορολογία ( επιδοτήσεις).
Ο φόρος των επιχειρήσεων είναι 20% το ελάχιστο για ΟΕ επιχειρήσεις ( πχ Lidl )
Ο φόρος των ΕΠΕ, ΑΕ είναι 25%

Αυτό που γράφεις για σαραντακάτι είναι αν προσθέσεις και τον φόρο εισοδήματος που επειδή έχει πολλά φτάνει στο 45%. Αν όμως δεις μια ΕΠΕ που έχει 5000 κέρδη, ο φόρος εισοδήματος θα είναι 10%
Ρε μπας και ζω σε άλλη χώρα;
Ποιο είναι το ποσοστό στα κέρδη που φοροκλέβουν;


Πού πότε? Το ακυρώσαν και αυτό. Τραβάνε τα μαλιά τους τα λογιστήρια που κατέθεσαν ΑΠΔ γιατί πρέπει να τρέχουν για διορθώσεις. Ενημερώσου.

Δεν είσαι ενημερωμένος σωστά. Το ΙΚΑ είπε μειωμένες και μη σε νοιάζει θα βγάλουν άλλο νομοσχέδιο μέχρι το τέλος του μήνα.


Οι επιδοτήσεις που τρέχουν γενικότερα είναι διάφορες και απευθύνονται κυρίως σε άνεργους ή εργαζόμενους που πλησιάζουν το όριο συνταξιοδότησης. Το κράτος στη προσπάθεια του να καταρτήσει ανθρώπους (ανέργους) χωρίς κατάρτηση ή να βοηθήσει 60άρηδες να βγουν στη σύνταξη επιδοτεί 100% τις εισφορές τους και δίνει έκπτωση στις εργοδοτικές εισφορές ως αντάλαγμα στον εργοδότη. Θέλω να πιστέυω πως βλέπεις το win-win της συγκεκριμένης επιδότησης.
Αστείο το win-win που λες. Φαίνεται πως είσαι της αγοράς, αλλά ... χαλαρά.
Οι επιχειρηματίες που είχαν τις προϋποθέσεις και χρησιμοποίησαν τις επιδοτήσεις, δεν είχαν σκοπό να απολύσουν κανένα εργαζόμενο. Απλά το κράτος τους έκανε δώρο.

Τι σχέση έχει αυτό με τα υπόλοιπα. Μειώθηκε ο κατώτερος μισθός και αυξήθηκε η φορολογία. Θεωριτικά περισσότερα κέρδη αλλά λόγω αύξησης φορολογίας είναι μία η άλλη (μειώνει το εισόδημα των εργαζομένων και τα κέρδη που προκείπτουν τα ειπράτει αυξάνοντας τη φορολογία στο 40+%) και ταυτόχρονα τσάκισμα της εσωτερικής αγοράς. Πως βοήθησε τις εταιρίες? Ο συνδιασμός όχι μόνο δε τις βοήθησε, απλά ξεπάτωσε τους πάντες.


Εδώ τα έκανες θάλασσα όμως. Κλαίω.
Τι κρίμα, το κράτος τους αφήνει να έχουν περισσότερα κέρδη για να τους τα πάρει από τον φόρο! ( Καταχθόνιο σχέδιο από τη μεριά του κράτους indeed! )


Πληρώνουν μικρότερη αξία ρεύματος λόγω μεγάλης κατανάλωσης. Εσύ αν πας και φας μόνος σου σε μια ταβέρνα θα πληρώσεις τα ίδια με κάποιον που θα κάνει το γάμο του?

Αν το ΕΕΤΗΔΕ ήταν το ίδιο για εταιρείες εντάσεως εργασίας (εργοστάσια με χιλιάδες τετραγωνικά μέτρα) με τις εταιρίες εντάσεως γνώσεως (εταιρίες των 100τμ-200τμ) θα είχες φτάσει τους ανέργους στα 3 εκατομύρια. Πάλι ελπίζω να βλέπεις το συσχετισμό.


Θα θυμηθώ να τους το πω στο γάμο μου.
Το πόση ανεργία έχουμε τώρα εξαρτάται από το ότι οι εργαζόμενοι δουλεύουν σαν δούλοι 12ωρα και πληρώνονται για 6ωρη εργασία


Ναι γιατί μπορούν. Ό,τι και να κάνει η Ελλάδα θα μπορούν. Το συγκεκριμένο φαινόμενο δεν αντιμετωπίζεται μεμονομένα από μια χώρα. Μόνο συνολικά.
Συνολικά δεν υπάρχει τέτοια διάθεση οπότε προς το παρόν το παίρνεις ως δεδομένο και προχωράς.
Επίσης επιδοτούμε ενοείς επιδοτεί η Ευρωπαϊκή Ένωση γιατί χωρίς την Ευρωπαϊκή ένωση δεν επιδοτείς κανέναν
Τους κανόνες δε τους βάζει η Ελλάδα.
Η Ελλάδα συμετέχει στο παιχνίδι και αυτοί είναι οι κανόνες.
Αν οι κανόνες δεν αρέσουν πάμε στο επόμενο

Έτσι είναι, αλλά σκέψου γιατί.
Γιατί δεν θέλουν την φορολογική ένωση που σημαίνει πραγματική οικονομική ένωση και όχι ΕΖ των αγορών.

29gk
20-10-12, 17:19
Διαλειμμα για συνεχεια στην ...... αναπτυξη !!




Ποια μεγάλη τράπεζα είναι έτοιμη να αποχωρήσει από την Ελλάδα; Mετά από τι αποφάσισε ο μεγάλος τραπεζικός όμιλος να αποχωρήσει;

Αποχωρεί από την Ελλάδα η «αμαρτωλή» λονδρέζικη τράπεζα HSBC, σύμφωνα με πληροφορίες του newpost.gr. Ο τραπεζικός όμιλος που εμπλέκεται στις περιβόητες λίστες Λανγκάρντ όπου χιλιάδες Έλληνες φοροδιέφευγαν μέσω της τράπεζας, απ” ό,τι φαίνεται αποφάσισε να αποχωρήσει από την ελληνική αγορά, μετά το σάλο που έχει ξεσπάσει στη χώρα μας.

Οι πληροφορίες του newpost.gr κάνουν λόγο για λουκέτο στα υποκαταστήματα της HSBC σε όλη την Ελλάδα, γεγονός που θα φέρει στην ανεργία 600 εργαζόμενους.

Ερώτημα παραμένει και το τι θα γίνει με τις καταθέσεις στο ελληνικό τμήμα της HSBC, αλλά και με τα προϊόντα που κατέχουν οι Έλληνες πελάτες τους.

Η HSBC μπήκε στην ελληνική αγορά το 1981, ενώ έχει απασχολήσει ουκ ολίγες φορές τη δικαιοσύνη τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, με τη λίστα Φαλσιανί, του πρώην υπαλλήλου της τράπεζας που γνωστοποίησε τις καταθέσεις μαμούθ φοροφυγάδων από όλο τον κόσμο.

Ο Όμιλος HSBC έχει εξαπλωθεί και εδραιωθεί από το 1865 σε Ευρώπη, Ασία, Αμερική, Μέση Ανατολή, Αυστραλία και Αφρική. Ο HSBC έχει την ισχυρότερη παρουσία στις αναδυόμενες αγορές και σε χώρες που αποτελούν στρατηγικά σημεία στοv χάρτη της παγκόσμιας οικονομίας. Διαθέτει 7.500 σημεία εξυπηρέτησης σε περισσότερες από 80 χώρες και 89 εκατομμύρια πελάτες.
newpost.gr

HRC2360
20-10-12, 21:54
Τι να εξηγησεις αφου ολα οπως σε βολευουν τα βλεπεις. Μπορεις να εξηγησεις οτι ενα μονοπωλειο (ΔΕΗ) προσφερει φθηνοτερα τα προιοντα του σε οσους εχουν τα φραγκα;;

Τι να εξηγησω,τα αυτονοητα?????Οτι η γη γυριζει και ο ηλιος βγαινει απο την ανατολη???
Αφου να τρολαρεις θελεις μονο :down: επειδη ετσι σου υπαγορευει η αριστεροσυνη σου.


Σου το εξηγει ο ανον ενα μηνυμα κατω απο το δικο σου.Λυπαμαι αν δεν το καταλαβαινεις,αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω περαιτερω.


Και πηγαινοντας εδω http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31157&nt=18&lang=1

πες μου που βλεπεις οτι το μονοπωλιο ΔΕΗ "προσφερει φθηνοτερα προιοντα σε οσους εχουν τα φραγκα"??? :

Οικιακοι πελατες,

ΙΣΧΥΩΝ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ
Συνολικη Τετραμημιαια Καταναλωση (kWh) / Χρεωση Ενεργειας (€ / kWh)
0-800 / 0,05625
801-1000 / 0,07850
1001-2000 / 0,08150
>2000 / 0,09155

Επαγγελματιες/Επιχειρησεις
Εμπορικό 2012 (Γενικό Τιμολόγιο Γ21. Γραφεία, καταστήματα, κοινόχρηστα, κλπ)
Βιομηχανικό 2012 (Τιμολόγιο Γ21Β. Εργαστήρια, μικρές βιοτεχνίες, συνεργεία κλπ)
Χρεωση Ενεργειας Εμπορικο (€ / kWh) / Χρεωση Ενεργειας Βιομηχανικο (€ /kWh)
0,09300 / 0,08548

Μεγαλες Επιχειρησεις

ΓΕΝΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ
Εμπορικο 2012 (Τιμολόγιο Β1 & Β2. Πολυκαταστήματα, κτίρια γραφείων, νοσοκομεία, κλπ)

ΓΕΝΙΚΟ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ
Για χρήση σε εργαστήρια, βιοτεχνίες, βιομηχανίες κ.λπ. Επιχειρήσεις με δραστηριότητες που εντάσσονται στο κεφάλαιο "Δ. Μεταποιητικές Βιομηχανίες" με βάση τον Κωδικό Οικονομικής Δραστηριότητας (ΚΟΔ) της Στατιστικής Ταξινόμησης Κωδικών Οικονομικής Δραστηριότητας ΣΤΑΚΟΔ 2003 της Εθνικής Στατιστίκής Υπηρεσίας (ΕΣΥΕ), ύστερα από προσκόμιση της σχετικής άδειας Λειτουργίας

Χρεωση Ενεργειας (€ / kWh)
7:00 - 23:00 / 0,06388
23:00 - 7:00 / 0,05015




Σαφώς και πληρώνω περισσότερο. Σε μένα η κιλοβατώρα κοστίζει Χ και στον καπιτάλα κοστίζει κλάσμα του Χ. Συνεπώς εγώ τον επιδοτώ με τον ιδρώτα μου, για να μπορεί αυτός να τα φυγαδεύει στην Ελβετία.

Τι δεν καταλαβαίνεις?


Εγω δεν καταλαβαινω?Η' εσυ που εισαι στην καρακοσμαρα σου.Το απο πανω η απαντηση μου και προς εσενα.

Α και κατι ακομα.Με "τον ιδρωτα σου" επιδοτεις/ουσες και τους αγροτες.Και εκεινον που με 5-10 στρεματα καπνα εβγαζε 0,5-1,5 εκατομμυριο δραχμες το 1985-1995,χωρις δικο του τρακτερ η' το πολυ με ενα Ρωσικο των 40-60 ιππων,αλλα και εκεινον που με 200-500 στρεματα βαμβακι,η' 800 στρεματα ποτιστικα,η' με 2.000 στρεματα πατατα εβγαζε απο 20.000.000 εκατομμυρια εως 50.000.000 εκατομμυρια δραχμες και ειχε και το Jeep Renegate για να πηγαινει στα χωραφια,τρακτερ 160 ιππων με διπλο διαφορικο και καμπινα με κλιματισμο,μεζονετα στο χωριο (και οχι μονο) και ενα BMW 318 η' μια Benz C180 στο γκαραζ στο χωριο.... για να τα λεμε ολα.
Το ρευμα που πληρωνε (ξερεις ποσο ρευμα θελουν τα 500 στρεματα βαμβακι?Η' τα 800 ποτιστικα?) ηταν οσα εδινες εσυ για 5 πακετα τσιγαρα......κα για νερο επισης,δεν πληρωνε,σχεδον τιποτα (απο το "δικτυο",οχι απο γεωτρησεις/πηγες).
Αλλα ξερω.Οταν ερθει η αριστερα,θα αποκαταστησει αυτες τις αδικιες......:whistle:




Φυσικά και είναι τζίρος. Αλλά το σύνολο του τζίρου όλων των επιχειρήσεων αφαιρούμενων των μισθών που πληρώνουν τι είναι?

Ε λοιπόν οι μισθοί που πληρώσαν το 2008 οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα ήταν συνολικά 72δις. Αυτα αποτελούσαν μόλις το 31% του ΑΕΠ του 2008. Και φυσικά δεν πρόσθεσα τις δημόσιες δαπάνες (38 δις, 17%) στα κέρδη (120 δις 62% του ΑΕΠ)

Ανακεφαλαιώνοντας:

4,5 εκ εργαζόμενοι και συνταξιόυχοι, δηλαδή το 82% του ενεργού πληθυσμού, μαζί με τις οικογένειες τους, απόκτησαν το 31% του εθνικού εισοδήματος. Κατα κεφαλήν εισόδημα των μισθωτών 16.000 ευρώ

1 εκ επιχειρηματίες αυτοπασχολούμενοι και ελευθεροι επαγγελματίες, δηλαδή το 18% του ενεργού πληθυσμού, μαζί με τις οικογένειες τους, απόκτησαν το 62% του εθνικού εισοδήματος. Κατα κεφαλήν εισόδημα των επιχειρηματιών/ελ. εαγγελματιών/αυτοαπασχολούμενων 120.000 ευρώ


Αυτή η αναλογία μισθών/κερδών που υπάρχει στην "τελευταία σοβιετιά της Ευρώπης", δεν υπάρχει πουθενά αλλού στην Ευρώπη.

ΥΓ
Κατά τα άλλα σύμφωνα με του νεοφιλελέδες απολογητές, στενάζουν οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα. :cool:


Φανταζομαι θα ξερεις οτι το ποσοστο των αυτοαπασχολουμενων στην Ελλαδα ειναι απο τα υψηλοτερα στον κοσμο.Πανω απο 30% (καπου 34% νομιζω ηταν το 2008) οταν π.χ. στη Γερμανια δεν ειναι πανω απο 4%.
Φανταζομαι θα ξερεις οτι οι επιχειρησεις με πανω απο 250 εργαζομενους στην Ελλαδα,δεν ειναι ουτε το 1% του συνολου των επιχειρησεων.Πανω απο 50 εργαζομενους δεν εχει επισης πανω απο το 2%.Το 96%!!!! των επιχειρησεων στην Ελλαδα αποσχολει απο 1 εως 9 εργαζομενους.
Φανταζομαι θα ξερεις οτι το 2008,οι εισηγμενες στο ΧΑΑ (περιπου το 35% του ΑΕΠ μας) ειχαν κερδη 8 δις.Το 2011,ειχαν ζημιες 7,5 δις!!!!!! σε κυκλο εργασιων 76δις €.Το 2012 θα εχουν (λογω psi των τραπεζων) περιπου 25 δις € ζημιες με τον ιδιο κυκλο εργασιων.Και ομως και το 2011 και το 2012 θα δωσουν μισθους και συνταξεις.Απο που?Απο τα κερδη του ΑΕΠ??

Καταλαβαινεις οτι καπου εχεις μπερδευτει???? :whistle:






Το '60 είχα δραχμές. Σήμερα δεν είχα τίποτε και αναγκάστηκα να μεταναστεύσω γιατί δεν θα είχα να φάω.



Απορια.
Εκει που μεταναστευσες (καπου στη Β./κεντρικη Ευρωπη) σε κακομεταχειριζονται οι καπιταλες?Σου πινουν το αιμα?
Και αφου βγαζεις σπυρια με οτι ειναι νεοφιλελε,γιατι πηγες εκει και οχι σε καποιο σοσιαλιστικο παραδεισο? :hmm:

Burning Skies
21-10-12, 00:45
Μολις με επαληθευσες με αυτα που εγραψες. Τι δεν καταλαβαινεις απο αυτα που εγραψα;;; Η ηλεκτρικη ενεργεια ειναι μονοπωλειο. Σε ενα μονοπωλειο δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογια να χρεωνεις λιγοτερο (σε τιμη μοναδας) τον μεγαλο καταναλωτη απο τον μικρο. Δεν εχει λογικη διοτι δεν θα σου τον φαει ο ανταγωνιστης (ο οποιος δεν υπαρχει) και επομενως ειναι απαραδεκτο να χρησιμοποιεις κοινωνικα αδικες μεθοδους. Ποσο μαλλον οταν σε επιπεδο ιδιωτων κανεις ακριβως το αντιθετο (κατι που επισης εγραψε ο anon αλλα το αγνοησες) και ανεβαζεις την τιμη μοναδας οσο ανεβαινει η καταναλωση.

- - - Updated - - -



Απορια.
Εκει που μεταναστευσες (καπου στη Β./κεντρικη Ευρωπη) σε κακομεταχειριζονται οι καπιταλες?Σου πινουν το αιμα?
Και αφου βγαζεις σπυρια με οτι ειναι νεοφιλελε,γιατι πηγες εκει και οχι σε καποιο σοσιαλιστικο παραδεισο? :hmm:

Η Σκανδιναβια (επειδη μιλησες για β. ευρωπη αλλα και επειδη κατα την γνωμη μου ειναι απο τα καλυτερα μερη -οσον αφορα το κρατος προνοιας- για να ζησει καποιος) πολυ πιο κοντα ειναι σε "σοσιαλιστικους παραδεισους" παρα στην νεοφιλελευθερη ασυδοσια...

raspoutiv
21-10-12, 00:50
πάλι με τη ΔΕΗ τα βάλατε;

όταν διαχωρίσετε τις έννοιες προϊόν από αγαθό τα ξαναλέμε

kover
22-10-12, 08:51
Αυτό που έκανες εσύ δηλαδή, το να αθροίζεις φόρο εισοδήματος νομικού προσώπου με παρακράτηση φόρου τρίτου, είναι τι είδους σούπα; :whistle:
Δηλαδή τι να αθροίσω? Σου φαίνεται παράλογο ή ανυπόστατο? Τα κέρδη που θα φορολογηθεί μια εταιρεία στη συνέχεια δε θα τα φορολογηθεί ένα φυσικό πρόσωπο? Που θα πάνε αυτά τα κέρδη? Θα μείνουν στο ταμείο της εταιρίας για πάντα? Οποιοδσήποτε επιχειρηματίας, επενδυτής, όπως θες πέστον έτσι ακριβώς θα σκεφτεί. Τι νόημα έχει να είναι αποκομένο το ένα από το άλο αφού στο τέλος ο ίδιος άνθρωπος θα τα πληρώσει.



Η φορολογία αφορά και άμεσους και έμμεσους φόρους. Ακόμα να μην ξεχνάμε την αρνητική φορολογία ( επιδοτήσεις).
Ο φόρος των επιχειρήσεων είναι 20% το ελάχιστο για ΟΕ επιχειρήσεις ( πχ Lidl )
Ο φόρος των ΕΠΕ, ΑΕ είναι 25%
Ο φόρος των επιχειρήσεων είναι αυτός ακριβώς που σου έγραψα. Συνεχίζεις και μπλέκεις ακόμα μήλα (επιδοτήσεις) με πορτοκάλια (αρνητική φορολογία? τι σημαίνει αρνητική φορολογία και από που προκύπτει?).

Το Lidl που κολάει? Δε το ξέρω το story με το Lidl please connect the dots.

Ο φόρος των ΕΠΕ και ΑΕ είναι 25% αλλά τα χρήματα καταλήγουν πάντα σε φυσικά πρόσωπα οπότε η φορολογία είναι όπως ακριβώς στην γράφω προηγουμένως.

Ή δε καταλαβαίνετε, ή δε θέλετε να καταλάβετε. Όταν λέτε για φορολογία 25% είναι μπαρουφολογία. Μια ΑΕ έχει το δικαίωμα για μία χρήση (κερδοφόρα) να μη μοιράσει μερίσματα. Την επόμενη χρήση αν είναι πάλι κερδοφόρα θα μοιράσει υποχρεωτικά μερίσματα και θα περιλαμβάνει και του προηγούμενου χρόνου. Αν είναι ζημιογόνος πάλι θα μοιράσει μερίσματα και θα φορολογηθεί η διαφορά με τα περυσινά. Δε μπορεί να λέτε 25% φόρος γιατί τα χρήματα αν όχι φέτος, του χρόνου θα καταλήξουν σε φυσικό πρόσωπο και θα γίνει η πρόσθεση που φτάνει το φόρο από 41-43% ανάλογα του ποσού και της κλίμακας της έκτακτης εισφοράς. Ο μόνος τρόπος να μη μοιράσει μερίσματα είναι να είναι ζημιογόνα 1-2-3 συνεχόμενα χρόνια είτε γιατί έχει βαλτώσει η αγορά είτε γιατί έχει τρελές αποσβέσεις. One way or another ο φόρος στα κέρδη είναι αυτός που σας είπα. Sorry αν χαλάω τη ψευδαίσθηση.

Δε γίνεται τα χρήματα απλά να μένουν ως κέρδη π.χ. του 2009 μέχρι το 2012 στο ταμείο της εταιρίας. Πρέπει το αργότερο μέχρι 2011 να διανεμηθούν.


Αυτό που γράφεις για σαραντακάτι είναι αν προσθέσεις και τον φόρο εισοδήματος που επειδή έχει πολλά φτάνει στο 45%. Αν όμως δεις μια ΕΠΕ που έχει 5000 κέρδη, ο φόρος εισοδήματος θα είναι 10%
Ρε μπας και ζω σε άλλη χώρα;

Όχι στην ίδια χώρα ζεις απλά δε ξέρεις τι λες. Αναπαράγεις στερεότυπα που τα λένε και άλλοι αλλά αν τα βάλεις κάτω πέφτεις στον ένα τοίχο μετά τον άλον.


Ποιο είναι το ποσοστό στα κέρδη που φοροκλέβουν;
Δε ξέρω εσύ τι λές? Να βάλουμε 1-2 κιλά στο ευρώ? Να το αφήσω ή να βγάλω το λίπος? Να ρίξουμε μια ζαριά και να τους πάρει όλους η μπάλα? Εγώ λέω να θεωρήσουμε πως η φοροκλοπή στις ΑΕ,ΕΠΕ είναι γύρω στο 50%. Βγάλε μου εσύ το νούμερο για ΕΕ...


Δεν είσαι ενημερωμένος σωστά. Το ΙΚΑ είπε μειωμένες και μη σε νοιάζει θα βγάλουν άλλο νομοσχέδιο μέχρι το τέλος του μήνα.

Το ΙΚΑ είπε επιπλέον 5% έκπτωση στους συνεπής εργοδότες πριν 2 χρόνια και συνεχίζει να το λέει και σήμερα. Οσο πραγματοποιήθηκε αυτό, άλο τόσο πραγματοποιήθηκε η μείωση λόγω κατάργησης ΟΕΚ. Μην επιμένεις για όνομα του θεού. Δεν έχει μειωθεί τίποτα. Όταν μειωθεί μπορούμε να συζητήσουμε γιατί δε μείωσε 0,5 από τον εργοδότη και 0,5 από τον εργαζόμενο. Θα με βρεις σύμφωνω πως έτσι έπρεπε να γίνει (αν και δε ξέρω αν τον ΟΕΚ τον πλήρωνε μόνο η πλευρά εργοδότη) αλλά μέχρι τότε άστο μη το σκαλίζεις. Οι εισφορές είναι όπως ακριβώς σου έγραψα σε προηγούμενο post χωρίς καμία αλλαγή εδώ και μια δεκαετία τουλάχιστον.


Αστείο το win-win που λες. Φαίνεται πως είσαι της αγοράς, αλλά ... χαλαρά.

Προδόθηκα ε? Να κρυφτώ σε κάποιο λαγούμι και να περιμένω διορισμό για να γίνω στα μάτια σου "αποδεκτός"?


Οι επιχειρηματίες που είχαν τις προϋποθέσεις και χρησιμοποίησαν τις επιδοτήσεις, δεν είχαν σκοπό να απολύσουν κανένα εργαζόμενο. Απλά το κράτος τους έκανε δώρο.
Δε βγάζω νόημα από αυτό που λες αλλά θα απαντήσω γενικά και αόριστα και ίσως σε καλύψω.

Οι επιδοτήσεις εισοφορών δε γίνονται έτσι στα καλά καθούμενα. Υπάρχουν σχολές του ΟΑΕΔ που ως μέρος της πρακτικής τους εξάσκισης "δίνουν" εργαζόμενους σε εταιρίες για 6μήνες-1χρόνο (δε ξέρω ακριβώς πόσο). Αυτοί η άνθρωποι είναι εκ προιιμίου άνεργοι, για αυτό και βρίσκονται στον ΟΑΕΔ, και σε μιά προσπάθεια να αποκτήσουν κάποια επαγγελματική εξειδίκευση γίνεται αυτό το αλισβερίσι. Ο εργοδότης πληρώνει μισθό, ΦΜΥ και ΙΚΑ (εργοδοτικό) με έκπτωση και το ΙΚΑ πληρώνει το 100% του ΙΚΑ του εργαζομένου. Ποιός κάνει δώρο σε ποιόν?

Η δεύτερη επιδότηση εισφορών που τρέχει πλέον είναι για ανθρώπους πάνω από κάποια ηλικία και κοντά στο όριο συνταξιοδότησης. Ένας 60άρης αν βγει στην ανεργία είναι αντίο ζωή. Πριμοδοτώντας τις ασφαλιστικές του εισφορές, στο ίδιο στύλ με το απο πάνω που σου έγραψα, τον βοηθάει το κράτος να συμπληρώσει συντάξιμα χρόνια και να βγει στη σύνταξη. Η πραγματικότητα βέβαια είναι εντελώς διαφορετική γιατί τον 20άρη τον γλυκοκοιτάζουν οι εταιρίες και μετά το πέρας του προγράμματος του ΟΑΕΔ και για αυτό το λόγο (φαντάζομαι) τρέχει και καλύτερα η συγκεκριμένη επιδότηση, σε αντίθεση με τον 60άρη που δεν έχει να δώσει κάτι μετά το πέρας της επιδότησης.

Επειδή με έχεις μπερδέψει και δε καταλαβαίνω ακριβώς για τι επιδοτήσεις λες συνεχίζω.

Αν μιλάς για επενδυτικές επιδοτήσεις (ΕΣΠΑ) συνδεδεμένες με θέσεις εργασίας πάλι δε σε πιάνω. Τι έκανε το κράτος δώρο? Τα ΕΣΠΑ εγκρίνονται για εταιρείες που είναι τουλάχιστον 3 χρόνια εν ενεργεία και κερδοφόρες. Τα κριτίρια είναι αυστηρότατα και μία από τις ρήτρες (τα τελευταία 5 χρόνια) είναι να μην γίνει καμία απόλυση. Αν κάποια εταιρία θέλει να ανεβάσει τη βαθμολογία της δεσμεύεται για προσλήψεις (1,2,3 ανάλογα τον αριθμό ανεβαίνει και η βαθμολογία άρα και οι πιθανότητες έγκρισης). Το ΕΣΠΑ που τρέχει σήμερα δίνει σε εταιρίες της Αθηνας το 50% της επένδυσης αφού εξοφληθεί αυτή. Το υπόλοιπο 50% το δίνει η εταιρία είτε με ιδία κεφάλαια είτε με δανισμό. Όπως και να έχει τα ιδία κεφάλαια δε μπορούν να υπολείπονται του 20% της συνολικής επένδυσης.

Επίσης να σου θυμίσω πως πλέον το 50% που υποτίθεται δίνει το κράτος καλύπτεται κατά 95% από την Ευρωπαική ένωση οπότε επί της ουσίας για 100.000€ επένδυση το κράτος θα δώσει κάτω από 2.500€. Το ποσό αντιλαμβάνεσαι πως είναι αστείο. Το κακό είναι πως ακόμα και έτσι δεν επενδύει κανένας γιατί φοβάται πως ακόμα και το 5% που είναι να δώσει το κράτος δε θα τα δώσει ποτέ και έτσι δε θα αποδεσμευτεί το κεφάλαιο της επιδότησης ποτέ ή θα καθυστερήσει 1-2 χρόνια που είναι αρκετά για κλείσει.


Εδώ τα έκανες θάλασσα όμως. Κλαίω.
Τι κρίμα, το κράτος τους αφήνει να έχουν περισσότερα κέρδη για να τους τα πάρει από τον φόρο! ( Καταχθόνιο σχέδιο από τη μεριά του κράτους indeed! )

Είναι η απάντηση μου στη μείωση των μισθών που επικαλέστηκες. Η μείωση των μισθών σε συνδιασμό με την αύξηση της φορολογίας σε τέτοια επίπεδα δεν έχει κανένα όφελος για τις εταιρίες. Συνάμα η μείωση των μισθών βαλτώνει την εσωτερική αγορά οπότε η ζημιά είναι ακόμα μεγαλύτερη. Τώρα είτε κλαίς είτε δε κλαίς έτσι είναι τα πράγματα και λίγη σημασία έχει αν τα έκανα θάλασσα ή όχι.




Θα θυμηθώ να τους το πω στο γάμο μου.

Να το θυμηθείς. Είναι κρίμα να έχεις 200 καλεσμένους και να πληρώσεις ως μεμονομένο πελάτη τον κάθε ένα. Προσωπικά για 50 καλεσμένους πήρα τιμές κάτω του μισού σε σχέση με τις αρχικές. Μόνο στα κρασιά δε μου κόβανε αλλά στο φαγητό έγινε του κουρέματος το κάγκελο.


Το πόση ανεργία έχουμε τώρα εξαρτάται από το ότι οι εργαζόμενοι δουλεύουν σαν δούλοι 12ωρα και πληρώνονται για 6ωρη εργασία
Σίγουρα εξαρτάται και από αυτό. Νομίζω παίζει μεγαλύτερο ρόλο το ότι δεν εξάγουμε ούτε καρφίτσα αλλά κουβέντα να γίνεται. Μη χαλάσουμε τις ψευδεσθήσεις μας. Δε βολεύει.

Αν δεν εξάγουμε θα αργοπεθάνουμε όλοι μαζί παρέα σε αυτόν εδώ το τόπο. Όποιος σου λέει διαφορετικά σε δουλέυει. Αν νομίζεις πως μας χρωστάει -κάποιος θεός, η τύχη, η ιστορία μας, δε ξέρω εγώ ποιός άλος- κάτι και πως αυτή η χώρα θα ξανασηκωθεί στα πόδια της με άλλο τρόπο εκτός της παραγωγής και των εξαγωγών τότε πλανάσαι οικτρά. Κανένας δε μας χρωστάει τίποτα και είμαστε λαγοί στην ίδια αρένα με λιοντάρια. Μπορούμε να κάνουμε όσους εκβιασμούς, ελιγμούς και μπλόφες θέλουμε, μπορούμε να στηρίζουμε τις ελπίδες μας στο ότι αν πέσουμε θα πάρουμε μαζί και πολλές άλλες χώρες όμως όλα αυτά το μόνο που θα μας εξασφαλίσουν είναι να γίνει ο θάνατος πιό αργός. Ακόμα και να μας χαρίσουν χρέη θα γίνει όταν πλέον θα είναι σίγουροι πως για τα επόμενα 100 χρόνια ό,τι παράγεται σε αυτή τη χώρα θα πηγαίνει στις τσέπες αυτών που χρωστάμε. Τα έχω σε offtopic γιατί είναι προσωπική άποψη.


Έτσι είναι, αλλά σκέψου γιατί.
Γιατί δεν θέλουν την φορολογική ένωση που σημαίνει πραγματική οικονομική ένωση και όχι ΕΖ των αγορών.
Είναι φανερό το γιατί δε θέλουν φορολογική ένωση. Θα τη θέλουν αφού μαζέψουν το χρήμα από τους πάντες και τα φράγκα θα είναι σε 10 χέρια. Εκεί δε θα έχουν κανένα πρόβλημα και θα επιδιώκουν μετά μανίας τη φορολογή ένωση. Αυτή η διαδικασία μπορεί να πάρει και 100 χρόνια. Μέχρι τότε χέσε ψηλά και αγνάντευε, που λένε στο χωριό μου. Ο μόνος τρόπος να επιβιώσουμε είναι να εξάγουμε και κάποια στιγμή όταν όλοι φτάσουν να εξάγουν θα γίνει το μεγάλο μπαμ.

Μέχρι τότε υπάρχουν καταναλωτές που τώρα δημιουργούνται και είναι στιβαγμένοι σε Ασία και Ινδία οπότε το υπάρχων σύστημα θα διατηρηθεί σίγουρα για όσο είμαστε εν ζωή εμείς και τα εγγόνια μας.

HRC2360
22-10-12, 12:13
Μολις με επαληθευσες με αυτα που εγραψες. Τι δεν καταλαβαινεις απο αυτα που εγραψα;;; Η ηλεκτρικη ενεργεια ειναι μονοπωλειο. Σε ενα μονοπωλειο δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογια να χρεωνεις λιγοτερο (σε τιμη μοναδας) τον μεγαλο καταναλωτη απο τον μικρο. Δεν εχει λογικη διοτι δεν θα σου τον φαει ο ανταγωνιστης (ο οποιος δεν υπαρχει) και επομενως ειναι απαραδεκτο να χρησιμοποιεις κοινωνικα αδικες μεθοδους. Ποσο μαλλον οταν σε επιπεδο ιδιωτων κανεις ακριβως το αντιθετο (κατι που επισης εγραψε ο anon αλλα το αγνοησες) και ανεβαζεις την τιμη μοναδας οσο ανεβαινει η καταναλωση.

Η ηλεκτρικη ενεργεια ειναι μονοπωλειο.Χαιρω πολυ χαιροπουλος :confused::blink::hmm: ουαουυυ μολις σε επαληθευσα :dance: πεφτω απο τα συννεφα :fool δεν το ηξερα

Σε ενα μονοπωλειο δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογια να χρεωνεις λιγοτερο (σε τιμη μοναδας) τον μεγαλο καταναλωτη απο τον μικρο :hmm:
Ετσι ειναι αν ετσι νομιζεις :whistle:


To ηλεκτρικό ρεύμα στις μεγάλες βιομηχανικές μονάδες πρώτα απο όλα κοστίζει λιγότερο λόγω ότι πχ έχουν δικό τους υποσταθμό. Παίρνουν κατευθείαν μέση ή υψηλή τάση, και αυτό έχει συνέπεια να "χάνεται" λιγότερο ρεύμα απο ότι σε έναν οικιακό καταναλωτή. Επίσης το μέσο κόστος συντήρησης / υποστήριξης για την ισχύ που παίρνει είναι μικρότερο απο αυτό ενός οικιακού καταναλωτή. Το διαχειριστικό κόστος μιας μονάδας που τραβά για παράδειγμα 1ΜW ισχύ, και στο λογιστικό κομμάτι, και οπουδήποτε άλλού, είναι πολύ μικρότερο απο αυτό των 100 οικιακών χρηστών (που έχουν την ίδια ονομαστική ισχύ) ή των 500+ πραγματικών οικιακών χρηστών. Η χρήση που γίνεται είναι συνεχής και προγραμματισμένη οπότε η ΔΕΗ δεν έχει "χασούρα" απο ανεβοκατεβάσματα της απαιτούμενης ισχύος, όπως γίνεται για τους οικιακούς καταναλωτές. Ξέρει ότι για την ΧΨΖ βιομηχανία δίνει 1MW σταθερά. Ετσι προγραμματίζεται η παραγωγή χωρίς ανάγκη να έχει κάτι παραπάνω μήπως ανάψουν πχ όλοι μαζί τα κλιματιστικά και καταρρεύσει το δίκτιο.

Νομίζω ανάφερα αρκετούς λόγους, πλην της μη αναλογικά καλύτερης τιμής για τους μεγάλους καταναλωτές, που δικαιολογούν μια διαφορά τιμής σημαντική. Μόνο η διαφορά απωλειών λόγω υποσταθμού μέσης ή υψηλής τάσης μπορει ναναι 7% σε σχέση με έναν οικιακό καταναλωτή, και αν μιλήσουμε για την παραγωγή και την σταθερότητα αυτής, το ποσοστό αυτό άνετα διπλασιάζεται. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι κοστίζει στην ΔΕΗ 15% λιγότερο να δώσει τις ίδιες κιλοβατώρες σε μια βιομηχανία απο ότι σε έναν οικιακό καταναλωτή. Αν βάλουμε και τις άλλες παραμέτρους το ποσοστό αυτό ανεβαίνει. Αν βάλουμε και ότι το σύστημα (κυβέρνηση) έιναι ξεπουλημένο στο κεφάλαιο, δεν μου παράλογο να πληρώνει ο μεγαλοβιομήχανος τα μισά ή και λιγότερο απο τα μισα απο έναν μέσο οικιακό χρήστη.

Εσυ υποθετω το διαβασες αυτο,αλλα μενεις μονο στην τελευταια φραση.Ε μα φυσικα,αυτο μας συμφερει μονο,τα αλλα ειναι μπαρμπουτσαλα :whistle:

Απο τη σελιδα της ΔΕΗ που εβαλα σε προηγουμενο μηνυμα,απο τα τιμολογια που υπαρχουν εκει γραμμενα,επιβεβαιωνεται η επαληθευση σου???Εγω οπως βλεπω τα νουμερα {Χρεωση Ενεργειας (€ / kWh)}
λεω οχι.Εσυ επιμενεις να λες ναι.Νταξει......:whistle:

Δεν ειμαι ειδικος στα ενεργειακα/τιμολογιακη πολιτικη της ΔΕΗ αλλα νομιζω οτι υπαρχει και μια λογικη οταν η ΔΕΗ ανεβαζει την τιμη μοναδας οσο ανεβαινει η καταναλωση στον ιδιωτη.Για χ λογους (οικονομιας,γιατι η παραγωγη μας δεν καλυπτει/καλυπτει ισα ισα την εγχωρια ζητηση,για περιβαντολλογικους λογους,whatever) προσπαθει με αυτο τον τροπο να κρατησει την καταναλωση σε σταθερα επιπεδα.Αυτο,δεν μπορει να γινει/να το επιβαλει στην βιομηχανια/εμποριο κλπ.Ο λογος προφανης (για εσενα οχι φανταζομαι).
Απαραδεκτη και κοινωνικα αδικη μεθοδος ειναι βεβαια και η πολιτικη με τους αγροτες/ρευμα-νερο,αλλα νταξει......:whistle:






Η Σκανδιναβια (επειδη μιλησες για β. ευρωπη αλλα και επειδη κατα την γνωμη μου ειναι απο τα καλυτερα μερη -οσον αφορα το κρατος προνοιας- για να ζησει καποιος) πολυ πιο κοντα ειναι σε "σοσιαλιστικους παραδεισους" παρα στην νεοφιλελευθερη ασυδοσια...


Καλα ασε να απαντησει ο ιδιος,αυτον ρωτησα και οχι εσενα.
Αλλα αφου απαντησες και εσυ,απαντω και εγω.Η Σκανδιναβια εχει τοση σχεση με "σοσιαλιστικους παραδεισους" made in Greece,οση ειχαν και τα ρολογια SOLEX (made in Swiss/Dendropotamos :biggrin: ) που πουλουσαν κατι γυφτοι εξω απο το γηπεδο της Τουμπας στα τελη του 80',με τα ρολογια ROLEX.
Ειναι πολυ πιο κοντα σε φιλελε απο σοσιαλιστικους/κρατικους παραδεισους.Εκει δεν κολωνουν να κλεισουν/πουλησουν επιχειρησεις οπου το κρατος εχει συμμετοχη (Volvo) οταν μπαινουν μεσα και βλεπουν οτι δεν υπαρχουν προοπτικες για το μελλον,ουτε να απολυσουν το 40%!!!!! του προσωπικου (scandinavian airlines) προκειμενου να εξυγιανθει η επιχειρηση και δεν κολωνουν να πουλησουν συμμετοχες/θυγατρικες συμβολικα για 1€ (Spanair) και αλλες θυγατρικες εναντι παλι συμβολικου τιμηματος (airBaltic) χωρις να μιλα κανενας για "ξεπουλημα και κρεμαλες",γιατι σε μια/προηγουμενη χρηση μπηκε μεσα η θυγατρικη η' πτωχευσε μια γειτονικη χωρα/κυριος μετοχος.Εδω σε αντιστοιχες περιπτωσεις,ριχναμε συνεχεια λεφτα σε ενα βαρελι χωρις πατο επι 33 χρονια (1 ΤΡΙΣ δρχ στην Ολυμπιακη) και πολυ προσφατα ακουσαμε δηλωσεις οτι στοχος ειναι η επανακρατικοποιηση της Ολυμπιακης :facepalm:.Σοσιαλιστικος παραδεισος made in Greece :whistle:
Δεν εχουν προβλημα να ιδιωτικοποιησουν πρωην μεγαλα κρατικα μονοπωλια (π.χ. Telenor) χωρις κραυγες για ξεπουλημα κλπ. ουτε και στην αγορα ενεργειας οπου κρατικο ειναι μονο το δικτυο μεταφορας/διανομης ενεργειας (Νορβηγια π.χ.).
Τα δε εσοδα απο π.χ. το πετρελαιο,ειτε δεν τα ακουμπανε καθολου (λιγο),η' τα μαζευουν για εποχες δυσκολες.Για αυτο και το Νορβηγικο κρατικο επενδυτικο fund (μαζι με το Temasek της Σιγκαπουρης) ειναι απο τους μεγαλυτερους θεσμικους επενδυτες στον κοσμο (φιλελε πατεντα),με κεφαλαια νομιζω ανω των 650δις $.Αντιθετα,σε αλλους "παραδεισους",τα σκορπανε για να μαζεψουν ψηφαλακια για να επανεκλεγουν (Τσαβες :biggrin: ).


Α και επισης,το πολιτευμα τους ειναι,στην Νορβηγια των 4,67 εκ κατοικων (αλλα με 5 εκ δημοσιους υπαλληλους συμφωνα με την συντροφο Λιανα :lol: ) Βασιλευομενη Κοινοβουλευτικη Δημοκρατια,στη Σουηδια επισης Βασιλευομενη Κοινοβουλευτικη Δημοκρατια,στη Δανια επισης Βασιλευομενη Κοινοβουλευτικη Δημοκρατια.Αρχηγος του κρατους ειναι βασιλιας η' βασιλισσα.Στη Φινλανδια παλι μονο αριστεροι/σοσιαλιστικοι παραδεισοι δεν ειναι στην κυβερνηση.Τα κομματα που κυβερνουν εδω και δεκαετιες ειναι ειτε σοσιαλφιλελευθερων κατευθυνσεων,ειτε τα φιλελευθερα κομματα.

Δεν νομιζω στοχος του ΚΚΕ,τυο ΣΥΡΙΖΑ και του ΑΝΤΑΡΣΥΑ να ειναι να μοιασουμε τους Σκανδιναβους σε αυτο,οποτε ο σοσιαλιστικος παραδεισος που εχουν κατα νου εχει τοση σχεση οσο τα SOLEX με τα ROLEX.

konenas
22-10-12, 12:54
...
Μέχρι τότε υπάρχουν καταναλωτές που τώρα δημιουργούνται και είναι στιβαγμένοι σε Ασία και Ινδία οπότε το υπάρχων σύστημα θα διατηρηθεί σίγουρα για όσο είμαστε εν ζωή εμείς και τα εγγόνια μας.

Θα ήθελα να σου γράψω αρκετά αναλυτικά, δεν έχω χρόνο όμως.

Κάνεις ένα σημαντικό λάθος, μπερδεύεις τις βούρτσες με τις φούστες.
Ο φόρος επιχειρήσεων είναι αυτός: 20 ή 25% άντε και τις περαιώσεις + έκτακτες εισφορές.
Οι επιχειρήσεις δεν πληρώνουν ΦΠΑ ( μετακυλίεται ) εκτός εξαιρέσεων ( καύσιμα, κινητά τηλ. )
Οι επιχειρήσεις επιδοτούνται.
Οι επιχειρήσεις κερδίζουν από άλλους φόρους & τέλη πχ ΕΕΤΗΔΕ, δημοτικά τέλη κλπ


Είναι λάθος να λες πως οι μειώσεις στους μισθούς δεν ωφελούν τις επιχειρήσεις
Οι μειώσεις στους μισθούς δεν έφεραν μειώσεις στα τρόφιμα και στα άλλα είδη. Που πήγαν τα λεφτά; Στο κράτος;
Πως γίνεται να αναπτυχθεί μια χώρα χωρίς επενδύσεις και χωρίς φορολογία σε εκείνους που έχουν;
Από τους πολλούς και τους φτωχούς;

Ευτυχώς που συμφωνείς και στην φορολογική ένωση και στην μείωση του ωραρίου εργασίας.

Δες αυτό: Η Ουγγαρία φορολόγησε τις τράπεζες.
http://www.newsnow.gr/article/243922/i-ouggaria-diesyre-to-dnt-anti-gia-prostheta-metra-forologise-tis-trapezes.html

kover
22-10-12, 13:11
Θα ήθελα να σου γράψω αρκετά αναλυτικά, δεν έχω χρόνο όμως.

Κάνεις ένα σημαντικό λάθος, μπερδεύεις τις βούρτσες με τις φούστες.
Ο φόρος επιχειρήσεων είναι αυτός: 20 ή 25% άντε και τις περαιώσεις + έκτακτες εισφορές.
Οι επιχειρήσεις δεν πληρώνουν ΦΠΑ ( μετακυλίεται ) εκτός εξαιρέσεων ( καύσιμα, κινητά τηλ. )
Οι επιχειρήσεις επιδοτούνται.
Οι επιχειρήσεις κερδίζουν από άλλους φόρους & τέλη πχ ΕΕΤΗΔΕ, δημοτικά τέλη κλπ

Είσαι απίστευτος. Έχω χαλάσει ένα 5ωρο για να στα εξηγήσω όλα χαρτί και καλαμάρι και κλείνεις τη κουβέντα όπως άρχισες.

Ειλικρινά δε θέλω να μου γράψεις τίποτα αναλυτικά. Δε θα αντέξω να διαβάσω και 10η φορά για ΦΠΑ. Οι ελλείψεις σου είναι θεμελιώδης δε γίνεται να συνενοηθούμε.



Είναι λάθος να λες πως οι μειώσεις στους μισθούς δεν ωφελούν τις επιχειρήσεις
Οι μειώσεις στους μισθούς δεν έφεραν μειώσεις στα τρόφιμα και στα άλλα είδη. Που πήγαν τα λεφτά; Στο κράτος;
Πως γίνεται να αναπτυχθεί μια χώρα χωρίς επενδύσεις και χωρίς φορολογία σε εκείνους που έχουν;
Από τους πολλούς και τους φτωχούς;

Ευτυχώς που συμφωνείς και στην φορολογική ένωση και στην μείωση του ωραρίου εργασίας.

Τα λεφτά πάνε σε τόκους, διαφθορά και ένα απίθμενο δημόσιο τομέα και συνταξοδοτικό σύστημα που με τη σειρά τους τα ξοδέυουν πάλι για τη φορολογία τους. Αυτοί που έχουν την έχουν κοπανήσει ή είναι στη πορεία. Πλέον φορολογούνται με εισπρακτικό τρόπο αυτοί που έχουν μείνει και έχουν μια κάποια δουλειά, κυρίως πουλώντας στο εξωτερικό, και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι. Μην ανοίξουμε καινούρια κουβέντα. Δε θα συνενοηθούμε. Παραιτούμαι.

konenas
22-10-12, 13:37
Είσαι απίστευτος. Έχω χαλάσει ένα 5ωρο για να στα εξηγήσω όλα χαρτί και καλαμάρι και κλείνεις τη κουβέντα όπως άρχισες.

Ειλικρινά δε θέλω να μου γράψεις τίποτα αναλυτικά. Δε θα αντέξω να διαβάσω και 10η φορά για ΦΠΑ. Οι ελλείψεις σου είναι θεμελιώδης δε γίνεται να συνενοηθούμε.



Τα λεφτά πάνε σε τόκους, διαφθορά και ένα απίθμενο δημόσιο τομέα και συνταξοδοτικό σύστημα που με τη σειρά τους τα ξοδέυουν πάλι για τη φορολογία τους. Αυτοί που έχουν την έχουν κοπανήσει ή είναι στη πορεία. Πλέον φορολογούνται με εισπρακτικό τρόπο αυτοί που έχουν μείνει και έχουν μια κάποια δουλειά, κυρίως πουλώντας στο εξωτερικό, και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι. Μην ανοίξουμε καινούρια κουβέντα. Δε θα συνενοηθούμε. Παραιτούμαι.

Καλά, εγώ πάντως κλαίω όλους εσάς που έχετε επιχειρήσεις.:whistle:
Το σύστημα σας πάταγε συνέχεια και δεν είχατε τρόπο να αντιδράσετε. :lol:

kover
22-10-12, 13:53
Καλά, εγώ πάντως κλαίω όλους εσάς που έχετε επιχειρήσεις.:whistle:
Το σύστημα σας πάταγε συνέχεια και δεν είχατε τρόπο να αντιδράσετε. :lol:

Μπορείς να συνεχίζεις να πετάς τις βαρύγδουπες ατάκες σου αλλά επί της ουσίας είσουν ένα χάσιμο χρόνου και για μένα και για όσους έκατσαν να διαβάσουν. Ούτε ο Βενιζέλος δε τα κάνει αυτά στο γραπτό λόγο. Keep rolling.

konenas
22-10-12, 14:04
Να κρατάς τις εντυπώσεις για τον εαυτό σου.

Απ' ότι σε κόβω είσαι επαγγελματίας λογιστής και στέλεχος επιχειρήσεων που κάνει το άσπρο μαύρο και τούμπαλιν.

Απάντησε σε αυτό :
Αν μια επιχείρηση έχει ζημιές πληρώνει φόρο και πόσο;

και για να στο κάνω ευκολότερο
Ο άνεργος και ο μετανάστης πληρώνουν φόρο;

PopManiac
22-10-12, 14:22
Να κρατάς τις εντυπώσεις για τον εαυτό σου.

Απ' ότι σε κόβω είσαι επαγγελματίας λογιστής και στέλεχος επιχειρήσεων που κάνει το άσπρο μαύρο και τούμπαλιν.

Απάντησε σε αυτό :
Αν μια επιχείρηση έχει ζημιές πληρώνει φόρο και πόσο;

Τον συγκεκριμένο φόρο όχι, αλλά χαράτσια κλπ ναι


και για να στο κάνω ευκολότερο
Ο άνεργος και ο μετανάστης πληρώνουν φόρο;

Εισοδήματος ο πρώτος όχι, ο δεύτερος αν εργάζεται ναι, αν είναι άνεργος λογικά χάνει την άδεια παραμονής μετά από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Και οι δύο όμως πληρώνουν κανονικά χαράτσια, φόρους περιουσίας κλπ εφόσον διαθέτουν.

Ναι, είμαι στέλεχος επιχείρησης (μέχρι να βγω στην ανεργία αν με πιάσει και εμένα η κρίση;)) :-k

konenas
22-10-12, 14:29
Τον συγκεκριμένο φόρο όχι, αλλά χαράτσια κλπ ναι



Εισοδήματος ο πρώτος όχι, ο δεύτερος αν εργάζεται ναι, αν είναι άνεργος λογικά χάνει την άδεια παραμονής μετά από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Και οι δύο όμως πληρώνουν κανονικά χαράτσια, φόρους περιουσίας κλπ εφόσον διαθέτουν.

Ναι, είμαι στέλεχος επιχείρησης (μέχρι να βγω στην ανεργία αν με πιάσει και εμένα η κρίση;)) :-k

Εσύ είσαι ο ΚΟΒΕΡ; :lol: Δεν είσαι στο Βέλγιο;

α) Ποια χαράτσια εννοείς πληρώνουν οι επιχειρήσεις;
β) Το να είσαι και επαγγελματίας λογιστής ( λογιστικό γραφείο ) και στέλεχος επιχειρήσεων ( μισθωτός ) είναι άλλο. Είναι τα μεγαλοστελέχη που εφόσον πιάνουν την καλή φωνάζουν και τον έφορο για να κάνει έναν έλεγχο στην επιχείρηση που δουλεύουν, έτσι για να βγάλουν τα προς το ζην ρε παιδί μου.

PopManiac
22-10-12, 14:31
Εσύ είσαι ο ΚΟΒΕΡ; :lol:

Όχι, απλά σου τα γράφω για να σου καταδείξω - χωρίς να παίρνω μέρος απαραίτητα στη 'διαμάχη' σας - πως μάλλον κάτι κάνεις λάθος ;)

Προσωπικά δεν θα είχα καμία αντίρρηση να μείνουν τα πράγματα ως έχουν με τις επιχειρήσεις (και ως στέλεχος μπορώ να σου πω πως είναι εξαιρετικά επιβαρυμένα) αν όλες οι εν Ελλάδι επιχειρήσεις πληρώσουν κανονικά και με το νόμο και μέχρι το τελευταίο "και" αυτά που πρέπει και ας είναι μηδέν φόρος αν δηλώνουν ζημίες φτάνει να εξακριβωθεί πως είναι όντως έτσι και αν ψεύδονται να τις κρεμάσουν από τα @@ ;)

konenas
22-10-12, 14:40
Όχι, απλά σου τα γράφω για να σου καταδείξω - χωρίς να παίρνω μέρος απαραίτητα στη 'διαμάχη' σας - πως μάλλον κάτι κάνεις λάθος ;)

Προσωπικά δεν θα είχα καμία αντίρρηση να μείνουν τα πράγματα ως έχουν με τις επιχειρήσεις (και ως στέλεχος μπορώ να σου πω πως είναι εξαιρετικά επιβαρυμένα) αν όλες οι εν Ελλάδι επιχειρήσεις πληρώσουν κανονικά και με το νόμο και μέχρι το τελευταίο "και" αυτά που πρέπει και ας είναι μηδέν φόρος αν δηλώνουν ζημίες φτάνει να εξακριβωθεί πως είναι όντως έτσι και αν ψεύδονται να τις κρεμάσουν από τα @@ ;)

Πρέπει να συμφωνήσουμε σε κάτι
Οι επιχειρήσεις όπως και οι πολίτες δεν είναι όλοι ίδιοι.
Υπάρχουν επιχειρήσεις που εργάζονται με το σταυρό στο χέρι και τις εκμεταλλεύεται το κράτος όπως και τους πολίτες που κάνουν το ίδιο.
Οι περισσότερες όμως επιχειρήσεις φοροκλέβουν για να «ζήσουν», πριν 3 χρόνια και για να ζήσουν, σήμερα.
Αλλιώς κλείνουν.
Γιατί τόσα χρόνια επιβράβευαν τους κλέφτες με περαιώσεις και συνδιαλλαγές εφοριακών.

Το πρόβλημα δεν είναι οι μικρές επιχειρήσεις αλλά οι μεγάλες που φοροδιαφεύγουν χοντρά μέσω ... εξωλέμβιων :)
Πχ πάρε μια τράπεζα και πες μου πόσα έχει κερδίσει τα τελευταία 30 χρόνια και πόσα έχει πληρώσει σε φόρους.

kover
22-10-12, 14:40
Να κρατάς τις εντυπώσεις για τον εαυτό σου.

Απ' ότι σε κόβω είσαι επαγγελματίας λογιστής και στέλεχος επιχειρήσεων που κάνει το άσπρο μαύρο και τούμπαλιν.

Απάντησε σε αυτό :
Αν μια επιχείρηση έχει ζημιές πληρώνει φόρο και πόσο;

και για να στο κάνω ευκολότερο
Ο άνεργος και ο μετανάστης πληρώνουν φόρο;

Έχει σημασία τι είμαι και τι κάνω? Σε ρώτησα εγώ τι είσαι και τι κάνεις? Σε ένα forum όλοι είναι τα πάντα και τίποτα.

Εγώ στα έφερα όλα μασημένα. Απάντησα σε όσα περισσότερα γινόταν να απαντήσω με νούμερα και με επίσημες πηγές και κλείνοντας μου λες πάλι για ΦΠΑ και τα γκρεμίζεις όλα. Τουλάχιστον οι άλλοι προσπάθησαν κάτι να πουν και από πολιτικής πλευράς είχαν και κάτι να πουν άλλο αν δεν ήταν ποτέ πολιτική η συζήτηση.

Στο ξανά λέω, οι ελλέιψεις σου σε γνώσεις δεν είναι απλά πολλές - είναι τόσο θεμελιώδεις που δε γίνεται να συννενοηθούμε. Είναι σα να προσπαθείς να εξηγήσεις σε έναν μαθητή της 1ης γυμνασίου τη θεωρία του Bohr την ώρα που έχει παιδικά στη τηλεόραση με ταυτόχρονη μπάλα στο ράδιο. Δε γίνεται. Χρειάζεται υποδομή που δε την έχει και θέληση που επίσης τη συγκεκριμένη στιγμή δεν έχει.

Μόνο και μόνο ο τρόπος που προσπαθείς να με κλείσεις και να αποφύγεις ένα συρφετό απαντήσεων, που δε μπορείς να δώσεις, επιβεβαιώνει τα παραπάνω.

Είπαμε να λέμε ο κάθε ένας το μακρύ και το κοντό του αλλά να καταλήγουμε και κάπου. Όπως προσωπικά λακίζω όταν κάτι δε το κατέχω ή είμαι λάθος έτσι περίμενα και από εσένα να το παρατήσεις σε κάποια φάση αλλά βλέπω πως είναι μάταιο.

Συνέχισε να τρολάρεις, αρνούμαι να σου απαντήσω στο οτιδήποτε λόγω υπερβολικά χαμηλής ικανότητας αντίληψης- κατανόησης- εμπέδωσης. Η έλλειψη γνώσης στοιχειωδών λειτουργιών, της χώρας που ζεις, θα ήταν το τελευταίο πρόβλημα αν απλά πληρούσες τα προηγούμενα, που όμως είναι και προαπαιτούμενα για να μπορέσουμε να ανταλάξουμε κάτι παραπάνω από ενα ουγκ-ουγκ.

Καλή συνέχεια.

PopManiac
22-10-12, 14:47
Πρέπει να συμφωνήσουμε σε κάτι
Οι επιχειρήσεις όπως και οι πολίτες δεν είναι όλοι ίδιοι.
Υπάρχουν επιχειρήσεις που εργάζονται με το σταυρό στο χέρι και τις εκμεταλλεύεται το κράτος όπως και τους πολίτες που κάνουν το ίδιο.
Οι περισσότερες όμως επιχειρήσεις φοροκλέβουν για να «ζήσουν», πριν 3 χρόνια και για να ζήσουν, σήμερα.
Αλλιώς κλείνουν.
Γιατί τόσα χρόνια επιβράβευαν τους κλέφτες με περαιώσεις και συνδιαλλαγές εφοριακών.

Το πρόβλημα δεν είναι οι μικρές επιχειρήσεις αλλά οι μεγάλες που φοροδιαφεύγουν χοντρά μέσω ... εξωλέμβιων :)
Πχ πάρε μια τράπεζα και πες μου πόσα έχει κερδίσει τα τελευταία 30 χρόνια και πόσα έχει πληρώσει σε φόρους.

To πρόβλημα τότε δεν είναι οι επιχειρήσεις που φοροκλέβουν αλλά το σύστημα εκείνο που επιτρέπει την φοροκλοπή και μάλιστα σε τέτοια κλίμακα όπως στην Ελλάδα.

Επιμένω πως ΙΜΗΟ θεωρώ πολύ περισσότερο τις μικρομεσαίες ως άντρα φοροδιαφυγής από τις μεγάλες και δη τις πολύ μεγάλες. Και τούτο γιατί οι πολύ μεγάλες εταιρείες έχουν αλισβερίσια και στο εξωτερικό και μπορεί στην Ελλάδα να μην σημαίνει και τίποτα αλλά για μια εταιρεία του εξωτερικού μπορεί να καεί έτσι και πιαστεί να κάνει μπίζνα με εταιρεία που κλέβει. Γενικά, μεγάλες εταιρείες έχουν άλλους τρόπους και στην τελική - το επαναλαμβάνω - όχι ότι είναι άγγελοι αλλά δεν καταπιάνονται με φοροκλοπές

konenas
22-10-12, 14:50
Έχει σημασία τι είμαι και τι κάνω? Σε ρώτησα εγώ τι είσαι και τι κάνεις? Σε ένα forum όλοι είναι τα πάντα και τίποτα.

Εγώ στα έφερα όλα μασημένα. Απάντησα σε όσα περισσότερα γινόταν να απαντήσω με νούμερα και με επίσημες πηγές και κλείνοντας μου λες πάλι για ΦΠΑ και τα γκρεμίζεις όλα. Τουλάχιστον οι άλλοι προσπάθησαν κάτι να πουν και από πολιτικής πλευράς είχαν και κάτι να πουν άλλο αν δεν ήταν ποτέ πολιτική η συζήτηση.

Στο ξανά λέω, οι ελλέιψεις σου σε γνώσεις δεν είναι απλά πολλές - είναι τόσο θεμελιώδεις που δε γίνεται να συννενοηθούμε. Είναι σα να προσπαθείς να εξηγήσεις σε έναν μαθητή της 1ης γυμνασίου τη θεωρία του Bohr. Δε γίνεται. Χρειάζεται υποδομή που δε την έχει.

Μόνο και μόνο ο τρόπος που προσπαθείς να με κλείσεις και να αποφύγεις ένα συρφετό απαντήσεων, που δε μπορείς να δώσεις, επιβεβαιώνει τα παραπάνω.

Είπαμε να λέμε ο κάθε ένας το μακρύ και το κοντό του αλλά να καταλήγουμε και κάπου. Όπως προσωπικά λακίζω όταν κάτι δε το κατέχω ή είμαι λάθος έτσι περίμενα και από εσένα να το παρατήσεις σε κάποια φάση αλλά βλέπω πως είναι μάταιο.

Συνέχισε να τρολάρεις, αρνούμαι να σου απαντήσω στο οτιδήποτε λόγω υπερβολικά χαμηλής ικανότητας αντίληψης- κατανόησης- εμπέδωσης. Η έλλειψη γνώσης στοιχειωδών λειτουργιών, της χώρας που ζεις, θα ήταν το τελευταίο πρόβλημα αν απλά πληρούσες τα προηγούμενα, που όμως είναι και προαπαιτούμενα για να μπορέσουμε να ανταλάξουμε κάτι παραπάνω από ενα ουγκ-ουγκ.

Καλή συνέχεια.

Ότι δεν μπορείς να καταλάβεις απλά πράγματα λόγω χαμηλής ικανότητας αντίληψης το οίδα.
Το ότι δεν μπορείς να συζητήσεις σαν άνθρωπος το οίδα.

Δεν θα ξαναπροσπαθήσω να σε ενοχλήσω.
Ζήσε στον κόσμο σου.

abisos
22-10-12, 15:05
αν δεν παρουμε μετρα την εχουμε ασχημα
http://www.mynews.gr/3/1912227/%CE%B4%CE%BD%CF%84-%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%83%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%83%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7

konenas
22-10-12, 15:06
To πρόβλημα τότε δεν είναι οι επιχειρήσεις που φοροκλέβουν αλλά το σύστημα εκείνο που επιτρέπει την φοροκλοπή και μάλιστα σε τέτοια κλίμακα όπως στην Ελλάδα.

Επιμένω πως ΙΜΗΟ θεωρώ πολύ περισσότερο τις μικρομεσαίες ως άντρα φοροδιαφυγής από τις μεγάλες και δη τις πολύ μεγάλες. Και τούτο γιατί οι πολύ μεγάλες εταιρείες έχουν αλισβερίσια και στο εξωτερικό και μπορεί στην Ελλάδα να μην σημαίνει και τίποτα αλλά για μια εταιρεία του εξωτερικού μπορεί να καεί έτσι και πιαστεί να κάνει μπίζνα με εταιρεία που κλέβει. Γενικά, μεγάλες εταιρείες έχουν άλλους τρόπους και στην τελική - το επαναλαμβάνω - όχι ότι είναι άγγελοι αλλά δεν καταπιάνονται με φοροκλοπές

Η BP Ελλάδας πριν χρόνια πιάστηκε για φοροκλοπή 250 δις δραχμών και λόγω «ανικανότητας» βγήκε λάδι.

Πόσα κόστισαν οι αγοραπωλησίες των Proton Bank, Ιονική, Λαϊκή, Εμπορική πριν, Αγροτική, Εμπορική τώρα στον ελληνικό λαό;


Οι τράπεζες για πολλά χρόνια είχαν φορολογία 45% και πλήρωναν και 85% ( αν θυμάμαι καλά ) προκαταβολή φόρου και τα έβγαζαν μια χαρά. Τα κέρδη της Εθνικής έφτασαν το 45% του κεφαλαίου της.
Πρέπει να υπάρξει αύξηση στην φορολογία των επιχειρήσεων και όχι μείωση.
Αν η μείωση ήταν πανάκεια, δείτε την Βουλγαρία που έχει 10% φόρο και «καλύτερες» συνθήκες από εμάς για τις επιχειρήσεις.

Δεν έχουμε καταλάβει πως τελείωσε το διάλειμμα; Τα κεφάλια μέσα τώρα.

PopManiac
22-10-12, 15:11
Η BP Ελλάδας πριν χρόνια πιάστηκε για φοροκλοπή 250 δις δραχμών και λόγω «ανικανότητας» βγήκε λάδι.

Πόσα κόστισαν οι αγοραπωλησίες των Proton Bank, Ιονική, Λαϊκή, Εμπορική πριν, Αγροτική, Εμπορική τώρα στον ελληνικό λαό;


Οι τράπεζες για πολλά χρόνια είχαν φορολογία 45% και πλήρωναν και 85% ( αν θυμάμαι καλά ) προκαταβολή φόρου και τα έβγαζαν μια χαρά. Τα κέρδη της Εθνικής έφτασαν το 45% του κεφαλαίου της.

Πάλι λοιπόν να σου απαντήσω:


To πρόβλημα τότε δεν είναι οι επιχειρήσεις που φοροκλέβουν αλλά το σύστημα εκείνο που επιτρέπει την φοροκλοπή και μάλιστα σε τέτοια κλίμακα όπως στην Ελλάδα.

raspoutiv
22-10-12, 15:14
αν δεν παρουμε μετρα την εχουμε ασχημα
http://www.mynews.gr/3/1912227/%CE%B4%CE%BD%CF%84-%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%83%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%83%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7

χιουμοράκι;

το ΔΝΤ δημιουργεί δουλειές και καταπολεμά τις κοινωνικές ανισότητες
Τόμσεν, ο Ρομπέν των Φτωχών

- - - Updated - - -


Πάλι λοιπόν να σου απαντήσω:

συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά όταν έχουμε κάποιον φοροφυγά φταίει μόνο ο έφορος κι ο φοροφυγάς είναι ok;
αν είναι έτσι, αφήστε τον Άκη ελεύθερο. δε φταίει αυτός αν το κράτος δεν είχε κάποιον οργανισμό να τον πιάσει

konenas
22-10-12, 15:15
Πάλι λοιπόν να σου απαντήσω:


To πρόβλημα τότε δεν είναι οι επιχειρήσεις που φοροκλέβουν αλλά το σύστημα εκείνο που επιτρέπει την φοροκλοπή και μάλιστα σε τέτοια κλίμακα όπως στην Ελλάδα.
Το σύστημα που επιτρέπει την φοροκλοπή το κάνει γιατί ωφελούνται οι φίλοι του. Τώρα αν τρώνε και κοκαλάκια οι άλλοι δεν ενδιαφέρονται.
Χρειάζεται λοιπόν α) αύξηση φόρων και β) επιβολή τους.
Αν όμως όλα αυτά γίνουν με το σημερινό καθεστώς τότε τα χρήματα θα καταλήξουν στους «δανειστές».

PopManiac
22-10-12, 15:23
συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά όταν έχουμε κάποιον φοροφυγά φταίει μόνο ο έφορος κι ο φοροφυγάς είναι ok;
αν είναι έτσι, αφήστε τον Άκη ελεύθερο. δε φταίει αυτός αν το κράτος δεν είχε κάποιον οργανισμό να τον πιάσει

Είπα εγώ κάτι τέτοιο; :rolleyes:

Αν όμως υπάρχει καθεστώς ασυδοσίας - και συμφωνώ με τον konenas πως αυτό σαφώς και είναι αποτέλεσμα και πίεσης των λίγων έναντι του συνόλου - τότε ακόμα και εκείνος που θα το σκεφτόταν δεν θα το σκεφτεί πλέον ή χειρότερα στην Ελλάδα που γίνεται και το κορόϊδο που πληρώνει. Χαρακτηριστικό είναι το ότι κάποιοι πληρώσαν φόρους κανονικά και με το νόμο, κάποιοι όχι και οι δεύτεροι όχι μόνο δεν διώχθηκαν αλλά είχαν και την ευχέρεια διαδοχικών περαιώσεων.

Έ, σε αυτό το κλίμα σίγουρα φταίει περισσότερο και ο έφορος αλλά και ο πολιτικός.

Και, σε στιγμή ειλικρίνειας, όλοι οι ψηφοφόροι μιας και τουλάχιστον στην Ελλάδα ξέραμε όλοι (οι μικροί) μια χαρά πώς βολεύονται (οι μεγάλοι) και το εύρος της φοροδιαφυγής αλλά επιλέγαμε (και επιλέγουμε) κόμματα τα οποία καλλιέργησαν και έκλεισαν το μάτι στην κατάσταση αυτή.

Αυτό όλοι το γνωρίζαμε ;)

- - - Updated - - -


Το σύστημα που επιτρέπει την φοροκλοπή το κάνει γιατί ωφελούνται οι φίλοι του. Τώρα αν τρώνε και κοκαλάκια οι άλλοι δεν ενδιαφέρονται.
Χρειάζεται λοιπόν α) αύξηση φόρων και β) επιβολή τους.
Αν όμως όλα αυτά γίνουν με το σημερινό καθεστώς τότε τα χρήματα θα καταλήξουν στους «δανειστές».

Διαφωνώ με την αύξηση.

Ας ξεκινούσαμε με την επιβολή, αλλά συστηματικά και αμείλικτα χωρίς εξαιρέσεις και ας κάναμε την σούμα μετά για το τι λείπει και τι χρειάζεται. Επειδή όμως δεν πρόκειται να επιβληθεί ο νόμος, αυξάνουμε τους φόρους, εκείνοι που είναι να πληρώσουν δεν πληρώνουν (ή τουλάχιστον εκείνοι που μπορούν να μην πληρώσουν) και στο τέλος ποιος πληρώνει και πάλι; :rolleyes:

konenas
22-10-12, 15:29
Είπα εγώ κάτι τέτοιο; :rolleyes:

Αν όμως υπάρχει καθεστώς ασυδοσίας - και συμφωνώ με τον konenas πως αυτό σαφώς και είναι αποτέλεσμα και πίεσης των λίγων έναντι του συνόλου - τότε ακόμα και εκείνος που θα το σκεφτόταν δεν θα το σκεφτεί πλέον ή χειρότερα στην Ελλάδα που γίνεται και το κορόϊδο που πληρώνει. Χαρακτηριστικό είναι το ότι κάποιοι πληρώσαν φόρους κανονικά και με το νόμο, κάποιοι όχι και οι δεύτεροι όχι μόνο δεν διώχθηκαν αλλά είχαν και την ευχέρεια διαδοχικών περαιώσεων.

Έ, σε αυτό το κλίμα σίγουρα φταίει περισσότερο και ο έφορος αλλά και ο πολιτικός.

Και, σε στιγμή ειλικρίνειας, όλοι οι ψηφοφόροι μιας και τουλάχιστον στην Ελλάδα ξέραμε όλοι (οι μικροί) μια χαρά πώς βολεύονται (οι μεγάλοι) και το εύρος της φοροδιαφυγής αλλά επιλέγαμε (και επιλέγουμε) κόμματα τα οποία καλλιέργησαν και έκλεισαν το μάτι στην κατάσταση αυτή.

Αυτό όλοι το γνωρίζαμε ;)

- - - Updated - - -



Διαφωνώ με την αύξηση.

Ας ξεκινούσαμε με την επιβολή, αλλά συστηματικά και αμείλικτα χωρίς εξαιρέσεις και ας κάναμε την σούμα μετά για το τι λείπει και τι χρειάζεται. Επειδή όμως δεν πρόκειται να επιβληθεί ο νόμος, αυξάνουμε τους φόρους, εκείνοι που είναι να πληρώσουν δεν πληρώνουν (ή τουλάχιστον εκείνοι που μπορούν να μην πληρώσουν) και στο τέλος ποιος πληρώνει και πάλι; :rolleyes:

Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να αλλάξει το φορολογικό σύστημα και οι επιχειρήσεις να υπόκεινται σε κλίμακα φόρου. Αν θες να λες πως είσαι μεγάλος πρέπει να το πληρώσεις. Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στους ομίλους εταιριών, εξαγωγικές επιχειρήσεις και επιχειρήσεις διαδικτυακών πωλήσεων ...
Τελικά ο φορολογούμενος πρέπει να μην ελέγχεται σαν κλέφτης αλλά σαν αθώος.
Μην ξεχνάμε και την μηχανοργάνωση - περιουσιολόγιο κλπ κλπ που είναι υψίστης σημασίας και τα τρενάρουν τόσα χρόνια.

Οι περαιώσεις έφτιαξαν κλέφτες, νομοταγείς ανθρώπους.

PopManiac
22-10-12, 15:39
Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να αλλάξει το φορολογικό σύστημα και οι επιχειρήσεις να υπόκεινται σε κλίμακα φόρου. Αν θες να λες πως είσαι μεγάλος πρέπει να το πληρώσεις. Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στους ομίλους εταιριών, εξαγωγικές επιχειρήσεις και επιχειρήσεις διαδικτυακών πωλήσεων ...
Τελικά ο φορολογούμενος πρέπει να μην ελέγχεται σαν κλέφτης αλλά σαν αθώος.
Μην ξεχνάμε και την μηχανοργάνωση - περιουσιολόγιο κλπ κλπ που είναι υψίστης σημασίας και τα τρενάρουν τόσα χρόνια.

Οι περαιώσεις έφτιαξαν κλέφτες, νομοταγείς ανθρώπους.

Ο Καραμανλής (ο άλλος όχι ο χοντρός :p) έλεγε διαρκώς σε υπουργούς και συνεργάτες να μην του φέρνουν νέους νόμους αλλά να εφαρμόζουν τους υφιστάμενους πρώτα.

Με την ίδια λογική να επιμείνω σε αυτό που είπα, ας γίνει πρώτα μια πραγματική συλλογή φόρων αμείλικτα, ας εφαρμοστούν οι νόμοι και κατόπιν βλέπουμε.

Ένα άρθρο από τον Τέλλογλου στο Protagon χθες με το οποίο συμφωνώ (και το λινκ το ξαναέδωσα):



Ξηλώνοντας τους προϊστάμενους

του Τάσου Τέλλογλου

Η κυβέρνηση λοιπόν μετά από πίεση της τρόικα πήρε την απόφαση να «ξηλώσει» τους επικεφαλής των εφοριών, των τελωνείων και του ΣΔΟΕ από το επίπεδο του τμηματάρχη και απάνω , να τοποθετήσει νέους και να τους κρίνει με βάση της επίδοση δίνοντας τους τη δυνατότητα να μείνουν μόλις 3 χρόνια στη θέση τους με ανανέωση δύο θητειών. Το είχε κάνει μια φορά η κυβέρνηση Παπανδρέου με την καθυστέρηση της τοποθέτησής τους προκειμένου να τοποθετηθούν με αντικειμενικά κριτήρια. Τελικά με τα νέα κριτήρια προέκυψαν σχεδόν εκείνοι που θα προέκυπταν με τα ...παλιά με ελάχιστες, ελαχιστότατες εξαιρέσεις.

Την ώρα που γίνονται όλα αυτά σε αναζήτηση αποδιοπομπαίων τράγων επειδή δεν λειτουργεί ο φοροεισπρακτικός μηχανισμός. Όμως εξακολουθούν να υπάρχουν εφορίες με δύο κομπιούτερ ενώ φουσκώνουν τα ληξιπρόθεσμα χρέη στις συγχωνευμένες ΔΟΥ καθώς το δίκτυο δεν είναι σε θέση να οδηγήσει στη συγχώνευση των δύο αρχείων. Εξακολουθούν να απουσιάζουν οι νομικοί από τα τμήματα εμπλοκών των εφοριών όπου απόφοιτοι λυκείου αντιμετωπίζουν τους δικηγόρους μικρών και μεγάλων φοροφυγάδων. Ενάμιση χρόνο μετά την εξαγγελία του δεν έχει προχωρήσει ο θεσμός των ελεγκτών και έξι μήνες μετά την ανάληψη της μνημονιακής μας υποχρέωσης περιμένουμε ακόμα τον υπηρεσιακό γενικό γραμματέα εσόδων. Θέλετε και άλλα;

Τα πλοία δίωξης του λαθρεμπορίου στα καύσιμα ένα χρόνο μετά την διαπίστωση του τότε πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου ότι η κυβέρνηση του είχε αντιμετωπίσει το λαθρεμπόριο στα καύσιμα παραμένουν ακίνητα επειδή στο ΣΔΟΕ δεν υπάρχουν υπάλληλοι να τα ...οδηγήσουν. Οι πολιτικοί συνεχίζουν να παρεμβαίνουν προκειμένου να αποφασίσουν ποιός θα τοποθετηθεί σε ποιό τελωνείο. Γνωρίζω αρκετούς προϊστάμενους που είναι εξαιρετικοί υπάλληλοι και κάνουν εξαιρετική δουλειά, γνωρίζω άλλους που απλά υπάρχουν και ένα τμήμα που μαζί με τους πολιτικούς τους προϊστάμενους ανέχονται αν δεν ενθαρρύνουν τη θεσμική διαφθορά. Και περιμένω να δώ που θα βρει η ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών τους νέους προϊστάμενους και πόσο «καινούργιοι» θα είναι αυτοί.



Kαι κατόπιν αυτού και για να επανέλθουμε στο θέμα, για ποια ανάπτυξη να μιλάμε;

konenas
22-10-12, 15:46
α) για τον Καραμανλή κράτα και μικρό καλάθι. Δεν ήταν θεός. Κομματάρχης του κερατά ήταν. Αλλά, καλός κομματάρχης. Εξάλλου αυτός κυβερνούσε συνέχεια. Μην ξεχνάμε το σχέδιο Μάρσαλ που πήγε και τι κακό έκανε που δεν δόθηκε σε υποδομές. Δες και την μανία του με τους φορτηγατζήδες που έφτιαξε κουτσό ΟΣΕ. Δες το κακό που έκανε με την άναρχη αστικοποίηση κλπ κλπ

β) Αστεία λέξη η ανάπτυξη σήμερα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να αναπτυχθεί μια χώρα σαν την Ελλάδα εκτός αν της χαρίσουν το χρέος και της δώσουν χάρισμα και άλλα λεφτά ή την αφήσουν να φύγει από την ΕΖ.

PopManiac
22-10-12, 15:53
β) Αστεία λέξη η ανάπτυξη σήμερα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να αναπτυχθεί μια χώρα σαν την Ελλάδα εκτός αν της χαρίσουν το χρέος και της δώσουν χάρισμα και άλλα λεφτά ή την αφήσουν να φύγει από την ΕΖ.

Δεν με ενδιαφέρει ο Καραμανλής :p

Για το (β), αν και κυκλικά επιχειρηματολογώντας, και haircut να γίνει, ανάπτυξη δεν έρχεται. Επαναλαμβάνω, άλλο ανάπτυξη άλλο μεγένθυση. Το β) μπορεί να έρθει και με μισθούς €400 (ή €100 σε νέο νόμισμα) αλλά όχι ανάπτυξη αν την εννοούμε σε όρους αύξησης κεφαλαίου και ανθρώπινου δυναμικού που οδηγούν στην μεγένθυση. Το α) χρειάζεται θεσμούς και αποτελεσματική λειτουργία αυτών

Burning Skies
22-10-12, 17:00
Η ηλεκτρικη ενεργεια ειναι μονοπωλειο.Χαιρω πολυ χαιροπουλος :confused::blink::hmm: ουαουυυ μολις σε επαληθευσα :dance: πεφτω απο τα συννεφα :fool δεν το ηξερα

Σε ενα μονοπωλειο δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογια να χρεωνεις λιγοτερο (σε τιμη μοναδας) τον μεγαλο καταναλωτη απο τον μικρο :hmm:
Ετσι ειναι αν ετσι νομιζεις :whistle:

Μηπως πρεπει να σου θυμισω και την εννοια "κοινωνικο αγαθο";; Μηπως πρεπει να επαναλαβω το αυτονοητο οτι σε ενα κοινωνικο αγαθο δεν μπορει να ευνοεις τον μεγαλοεπιχειρηματια και να το πουλας ακριβοτερα στον φουκαρα πολιτη;
Μπα δεν νομιζω, αφου δεν υπαρχει η εννοια κοινωνικα αγαθα και προνοια στο νεοφιλελε λεξιλογιο σου.



Καλα ασε να απαντησει ο ιδιος,αυτον ρωτησα και οχι εσενα.
Αλλα αφου απαντησες και εσυ,απαντω και εγω.Η Σκανδιναβια εχει τοση σχεση με "σοσιαλιστικους παραδεισους" made in Greece,οση ειχαν και τα ρολογια SOLEX (made in Swiss/Dendropotamos :biggrin: ) που πουλουσαν κατι γυφτοι εξω απο το γηπεδο της Τουμπας στα τελη του 80',με τα ρολογια ROLEX.
Ειναι πολυ πιο κοντα σε φιλελε απο σοσιαλιστικους/κρατικους παραδεισους.Εκει δεν κολωνουν να κλεισουν/πουλησουν επιχειρησεις οπου το κρατος εχει συμμετοχη (Volvo) οταν μπαινουν μεσα και βλεπουν οτι δεν υπαρχουν προοπτικες για το μελλον,ουτε να απολυσουν το 40%!!!!! του προσωπικου (scandinavian airlines) προκειμενου να εξυγιανθει η επιχειρηση και δεν κολωνουν να πουλησουν συμμετοχες/θυγατρικες συμβολικα για 1€ (Spanair) και αλλες θυγατρικες εναντι παλι συμβολικου τιμηματος (airBaltic) χωρις να μιλα κανενας για "ξεπουλημα και κρεμαλες",γιατι σε μια/προηγουμενη χρηση μπηκε μεσα η θυγατρικη η' πτωχευσε μια γειτονικη χωρα/κυριος μετοχος.Εδω σε αντιστοιχες περιπτωσεις,ριχναμε συνεχεια λεφτα σε ενα βαρελι χωρις πατο επι 33 χρονια (1 ΤΡΙΣ δρχ στην Ολυμπιακη) και πολυ προσφατα ακουσαμε δηλωσεις οτι στοχος ειναι η επανακρατικοποιηση της Ολυμπιακης :facepalm:.Σοσιαλιστικος παραδεισος made in Greece :whistle:
Δεν εχουν προβλημα να ιδιωτικοποιησουν πρωην μεγαλα κρατικα μονοπωλια (π.χ. Telenor) χωρις κραυγες για ξεπουλημα κλπ. ουτε και στην αγορα ενεργειας οπου κρατικο ειναι μονο το δικτυο μεταφορας/διανομης ενεργειας (Νορβηγια π.χ.).
Τα δε εσοδα απο π.χ. το πετρελαιο,ειτε δεν τα ακουμπανε καθολου (λιγο),η' τα μαζευουν για εποχες δυσκολες.Για αυτο και το Νορβηγικο κρατικο επενδυτικο fund (μαζι με το Temasek της Σιγκαπουρης) ειναι απο τους μεγαλυτερους θεσμικους επενδυτες στον κοσμο (φιλελε πατεντα),με κεφαλαια νομιζω ανω των 650δις $.Αντιθετα,σε αλλους "παραδεισους",τα σκορπανε για να μαζεψουν ψηφαλακια για να επανεκλεγουν (Τσαβες :biggrin: ).


Α και επισης,το πολιτευμα τους ειναι,στην Νορβηγια των 4,67 εκ κατοικων (αλλα με 5 εκ δημοσιους υπαλληλους συμφωνα με την συντροφο Λιανα :lol: ) Βασιλευομενη Κοινοβουλευτικη Δημοκρατια,στη Σουηδια επισης Βασιλευομενη Κοινοβουλευτικη Δημοκρατια,στη Δανια επισης Βασιλευομενη Κοινοβουλευτικη Δημοκρατια.Αρχηγος του κρατους ειναι βασιλιας η' βασιλισσα.Στη Φινλανδια παλι μονο αριστεροι/σοσιαλιστικοι παραδεισοι δεν ειναι στην κυβερνηση.Τα κομματα που κυβερνουν εδω και δεκαετιες ειναι ειτε σοσιαλφιλελευθερων κατευθυνσεων,ειτε τα φιλελευθερα κομματα.

Δεν νομιζω στοχος του ΚΚΕ,τυο ΣΥΡΙΖΑ και του ΑΝΤΑΡΣΥΑ να ειναι να μοιασουμε τους Σκανδιναβους σε αυτο,οποτε ο σοσιαλιστικος παραδεισος που εχουν κατα νου εχει τοση σχεση οσο τα SOLEX με τα ROLEX.


Τι σχεση ειχε η ελλαδα με "σοσιαλιστικο παραδεισο"; Ανεφερα εγω πουθενα την Ελλαδα; Σοσιαλιστικος παραδεισος ειναι ο τοπος που κυβερνουν τα μεγαλολαμογια που κατεχουν τα ΜΜΕ και τις κατασκευαστικες, οι τραπεζιτες και οι εφοπλιστες; Απο ποτε;
Το ολο νοημα της φρασης μου ειναι οτι στην Σκανδιναβια υπαρχει ΙΣΧΥΡΟ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ κατι που δεν εχει και ιδιαιτερη σχεση με το μοντελο του καπιταλισμου που ευαγγελιζεσθε (παρα μονο με διδαχες τυπου Κευνς τον οποιο αποφευγετε σαν ο διαολος το λιβανι). Μ'αρεσει που παραθετεις ως επιχειρημα οτι εχουν για γλαστρα βασιλια αντι για προεδρο της δημοκρατιας. :lol:
Για το κλεισιμο/πουλημα επιχειρησεων εγω θα σου απαντησω πολυ απλα οτι (οπως και εσυ επισημανες) κλεινουν αυτες που ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ (και δεν κοιτανε να ξεπουλησουν μονοπωλεια, δικτυα βασικων κοινωνικων αγαθων αλλα και τις κερδοφορες οπως εδω).
Επισης για τις απολυσεις προσωπικου γιατι δεν μας απαντας και ποσο καιρο θα κανει να τους βρει εκει νεα δουλεια το κρατος αλλα και ποσα θα τους δινει ως προνοιακο επιδομα μεχρι να τους βρει νεα δουλεια;
Ειναι ευκολο (αλλα και ασκοπο αν δεν εχεις προβατα απεναντι σου) να επιχειρηματολογεις με βολικες και μισες αληθειες (και στην αναγκη με ψεμματακια)...

PopManiac
22-10-12, 17:05
Ήμουν πολύ πρόσφατα στην παρουσίαση ενός εξαιρετικού βιβλίου (http://www.poleconomix.gr/portal/pages/4288) για την μακροοικονομική...

Εκεί λοιπόν, ένας από τους ακαδημαϊκούς έκανε ένα πολύ εύστοχο σχόλιο περί Keynes:

Τον θυμόμαστε στις κρίσεις και τον ξεχνάμε στις καλές εποχές. Γιατί, μπορεί ο Keynes να έχει όντως πει (πολύ απλουστευτικά) πως σε περιόδους κρίσης τα δημόσια ελείμματα είναι ΟΚ για να αναπληρώνουν την έλλειψη επενδύσεων από τον ιδιωτικό τομέα αλλά αυτό προϋποθέτει πως στις καλές περιόδους ακολουθούνται 'ενάρετες' πολιτικές όπου περιορίζονται ελλείμματα.

Αν ξεκινάς την κρίση και με το καλημέρα είσαι στο τρελό μείον, τι Κεϋνσιανές πολιτικές να ακολουθήσεις μετά; :-k

KLG
22-10-12, 17:11
Κρατικό hedge fund? Το κράτος δεν μπορεί να γίνει τυροκόμος αλλά μπορεί να διαχειρίζεται δις κεφαλαίων? Πρωτάκουστα πράματα :crazy:

29gk
23-10-12, 00:41
Αναπτυξη στην πραξη και το παρακατω. Και εν μεσω κρισης μαλιστα...



ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΚΟΥΠΟΝΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ,ΑΝΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΗΣ

Η ιστορια που ακολουθει ειναι προϊον μυθοπλασιας και δεν εχει σχεση με πραγματικες καταστασεις ή γεγονοτα.
-Εστω οτι μια εφημεριδα εχει καθε εβδομαδα κουπονια αξιας 5ευρω,για να εχεις εκπτωση σε γνωστη αλυσιδα με σουβλακια.
Η εφημεριδα εχει 1,5 ευρω και το κουπονι που εχει η εφημεριδα,αντιστοιχει σε 5ευρω εκπτωσης για να πας να φας.
Ολα ωραια και καλα μεχρι εδω.
Εσυ,ως Ελληνας λαμογιο,πας και βρισκεις ή εχεις φιλο,καποιον απο τους διευθυντες της αλυσιδας αυτης με τα σουβλακια και του λες,πως εσυ θα αγοραζεις καθε εβδομαδα 3000 αντιτυπα της εφημεριδας που θα σου κοστιζουν 4.500 ευρω...και θα τα δινεις σε αυτον για να σου δινει τα λεφτα σε μετρητα.
Επειδη ομως αυτος δεν θα το κανει για την ψυχη της μανας του,καθως θα πρεπει να κανει και το απαραιτητο μαγειρεμα με τις αποδειξεις κτλ...του λες πως τα κερδη θα ειναι απο μισα ή κανονιζεις το deal αναλογα.
Ετσι λοιπον....εχουμε και λεμε...
3000 αντιτυπα μιας εφημεριδας με τιμη 1,5 ευρω/τεμαχιο= 4.500 ευρω κοστος εφημεριδων.
3000 κουπονια των 5ευρω = 15.000 ευρω κερδος απο τα κουπονια
15.000 κερδος απο τα κουπονια - 4.500 ευρω που κοστιζουν τα αντιτυπα της εφημεριδας = 10.500 ευρω κερδος στο χερι.
Με αλλα λογια 10.500 ευρω μαυρα λεφτα καθε εβδομαδα.
Ερωτησεις:
-Μπορει κατι τετοιο να συμβει στην πραξη;;;
-Αυτο ουσιαστικα,δεν θα αυξανε πλασματικα την ανοδο των πωλησεων μιας εφημεριδας,κανοντας την ετσι να εξασφαλιζει πιο ακριβα διαφημιστικα πακετα;
-Αυτο δεν θα ζημειωνε την αλυσιδα με τα σουβλακια;
ΠΡΕΖΑ TV
22-10-2012

aroutis
23-10-12, 00:55
Πραγματικά πάντως θαυμάζω την υπομονή του PopManiac ωρες ωρες..
On topic now :
α. Ζητάμε να αντιμετωπιστούμε ως μη παραβάτες , ως αθώοι από το φορολογικό σύστημα, όταν οι ίδιοι (στη πλειοψηφία μας) ως λαός γουστάρουμε τη φοροδιαφυγή και την εκλογικεύουμε. Με τι δικαίωμα ακριβώς ;
β. Οταν κάποια στιγμή καταλάβουμε ότι μόνο μέσω της καταπολέμηση της φοροδιαφυγής η οποία μόνο μέσω της αμίλικτης εφαρμογής των νόμων και διατάξεων μπορεί να γίνει (plus φυσικά της μηχανογράφησης και εφαρμογών πρακτικών που υπάρχουν κάτι 20ετίες σε άλλες χώρες,τα έχουμε ματαξαναπεί) θα δούμε άσπρη μέρα - κοινώς δεν θα μας μαστιγώνουν με νέους φόρους, ίσως έχουμε ελπίδα.
γ. Εννοείται ότι συμφωνώ με τον Pop, ανάπτυξη == αλλαγή / μεταβολή / επανίδρυση (whatevah) θεσμικού πλαισίου σε ότι αφορά το επιχειρείν. Αυτό συμπεριλαμβάνει ΚΑΙ το φορολογικό σύστημα το οποίο πρέπει να ειναι πάγιο. Κανένας σοβαρός επιχειρηματίας δεν πάει να επενδύσει τα χρήματά του κάπου που δεν υπάρχουν σταθεροί κανόνες παιχνιδιού. Και άλλο πράγμα μεγένθυση, άλλο πράγμα ανάπτυξη.

Ingenius
23-10-12, 11:12
Δουλειές υπάρχουν αλλά δε θέλετε να δούλεψετε :rofl::

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ Hμερομηνία δημοσίευσης: 21-10-12



Ενα πείραμα στην αγορά εργασίας

Η «Κ» ερεύνησε αγγελίες και καταγράφει τις αντιδράσεις εργοδοτών
και ελεύθερων επαγγελματιών
Του Λεωνιδα Στεργιου

Οι Ελληνες εργοδότες δεν αναζητούν, πλέον, εργαζομένους ούτε οι Ελληνες -κυρίως νέοι- άνεργοι αναζητούν εργασία. Η θλιβερή αυτή διαπίστωση προκύπτει τόσο από τα στοιχεία του ΟΑΕΔ, όσο και από μεγάλες διαδικτυακές υπηρεσίες εύρεσης εργασίας για ελεύθερους επαγγελματίες, σε διεθνές επίπεδο. Πρόκειται για πλατφόρμες που φέρνουν σε επαφή τη ζήτηση και την προσφορά για εργασία. Από τη μία πλευρά είναι οι εργοδότες, που αναρτούν την εργασία που θέλουν να επιτελέσει ένας ελεύθερος επαγγελματίας. Από την άλλη είναι οι εγγεγραμμένοι ελεύθεροι επαγγελματίες, που κάνουν την προσφορά τους για να πάρουν τη δουλειά. Από τις πιο γνωστές πλατφόρμες διεθνώς είναι οι freelancer.com, peopleperhour.com, hireagreek.org (δημιουργήθηκε αποκλειστικά για να δίνουν δουλειά εργοδότες του εξωτερικού σε Ελληνες), realwritingjobs.com (δημιούργησε πρόσφατα υπηρεσία που δέχεται συγγραφείς για ελληνικά κείμενα) κ.ά.

Η έρευνα της «Κ» έδειξε ότι πολλοί Ελληνες ελεύθεροι επαγγελματίες έχουν μεν εγγραφεί στις υπηρεσίες αυτές, έχουν αναρτήσει το προφίλ τους, αλλά παραμένουν... αδρανείς. Δεν κυνηγούν δουλειές, δεν βλέπουν συστηματικά τις αναρτήσεις για νέες εργασίες, δεν απαντούν αμέσως -ή καθόλου αρκετές φορές- σε προσκλήσεις για εργασία. Και το κυριότερο: δεν ενδιαφέρονται για «δουλίτσες» με μικρά ποσά. Ετσι, τα λεγόμενα «χαρτζιλίκια» των 50 ή των 100 ευρώ ανά υπηρεσία για μικροδουλειές (π.χ. μετάφραση κειμένου, επιδιόρθωση βλάβης ενός site κ.λπ.) περνούν σε Βρετανούς, Αμερικανούς, Γερμανούς, Ινδούς κ.λπ. - πλην των Ελλήνων.

Η «Κ», για να καταγράψει τη συμπεριφορά εργοδοτών και ελευθέρων επαγγελματιών στις υπηρεσίες αυτές, προχώρησε στο εξής πείραμα: έκανε εγγραφή ως εργοδότης, ανάρτησε διάφορες εργασίες με τις αντίστοιχες προσφορές και περίμενε αντιπροσφορές. Για να γίνει το πείραμα πιο αντιπροσωπευτικό, η «Κ» εμφανίστηκε ως εργοδότης διαφόρων μεγεθών, από διαφορετικούς κλάδους και από διαφορετικές χώρες. Ετσι, εμφανίστηκε ως απλός ελεύθερος επαγγελματίας ο οποίος δεν προλάβαινε κάποιες δουλειές και ήθελε να τις αναθέσει σε τρίτους (outsourcing), ως Βρετανός επιχειρηματίας που ζητούσε την κατασκευή διαφόρων site και ως Ελληνας μικροεπιχειρηματίας που ήθελε μεταφραστές για κείμενά του.

Το πείραμα διήρκεσε περίπου τρεις μήνες. Το αποτέλεσμα; Δεν υπήρξε ούτε ένας Ελληνας ελεύθερος επαγγελματίας που διεκδίκησε τις δουλειές! Μόνο ένας εμφανίστηκε κάποια στιγμή, αλλά κατόπιν εορτής, αφού είχε δοθεί η δουλειά σε έναν ξένο, ζητώντας την επόμενη φορά να τον έχουμε υπ' όψιν. Ο εργοδότης του πειράματος, επειδή ήθελε να δώσει δουλειές κατά προτίμηση σε Ελληνες, προχώρησε σε ένα ακόμα βήμα: όταν αναρτούσε μια δουλειά την κοινοποιούσε σε Ελληνες του αντίστοιχου κλάδου (π.χ. για site σε προγραμματιστές και web developers, για συμβόλαια σε δικηγόρους κ.λπ.). Αποτέλεσμα; Δεν πήρε ούτε μία απάντηση! Ούτε αρνητική!

Αντίθετα, η εμπειρία από ελεύθερους επαγγελματίες από άλλες χώρες ήταν εντυπωσιακή. Είχαν συνδέσει την ανάρτηση νέων εργασιών με το email τους. Δεν προλάβαινε να αναρτήσει τη δουλειά και αμέσως τον κατέκλυζαν με τις προσφορές τους: καλύτερες τιμές, προηγούμενες δουλειές και στοιχεία προηγούμενων ευχαριστημένων πελατών κ.λπ. Και οι δουλειές αυτές δεν ήταν πάντα μεγάλες. Ηταν γύρω στα 50 με 60 ευρώ, ενώ αν ληφθούν υπ' όψιν η προμήθεια της υπηρεσίας και ο φόρος στο εισόδημα, τα πραγματικά ποσά ήταν ακόμα μικρότερα. Ετσι, λοιπόν, ο εργοδότης μας αποφάσισε σε κάποια στιγμή να αυξήσει τις τιμές. Δουλειές που τις «χτυπούσαν» άλλοι με 200 ή 400 ευρώ τις ανέβασε σε 700 ή 800 ευρώ. Τότε υπήρξε κάποιο ενδιαφέρον από Ελληνες, αλλά μόνο στο επίπεδο της διερευνητικής επαφής. Ανέβασε κι άλλο τις τιμές και τότε υπήρξε μία προσφορά.

Βέβαια, τα ευτράπελα και η εφευρετικότητα για φοροδιαφυγή δεν αποτελούν προνόμια των Ελλήνων. Εξαίρεση αποτέλεσαν ελεύθεροι επαγγελματίες από τις λεγόμενες ανεπτυγμένες -δυτικές- χώρες. Αυτοί έκαναν τη δουλειά τους, έπαιρναν τα λεφτά τους, πάντα πληρώνονταν μέσω της υπηρεσίας, δεχόμενοι τις επιβαρύνσεις. Και πάντα έκοβαν τιμολόγιο για τα λεφτά. Αντίθετα, ορισμένοι Ινδοί, Αφρικανοί κ.λπ. ζητούσαν από τον εργοδότη να δηλώσει λιγότερα λεφτά μέσω site και τα υπόλοιπα «μαύρα» με απ' ευθείας κατάθεση στον λογαριασμό τους (πρακτική που απαγορεύεται ρητά από τους όρους χρήσης των υπηρεσιών αυτών). Κατόπιν συζήτησης μαζί τους, προέκυψε ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες από τις χώρες αυτές «υπέφεραν» από υψηλές προμήθειες κατά τη μεταφορά χρημάτων και από μεγάλη φορολογία. Δηλαδή, το καθαρό κέρδος από μία δουλειά των 80 ευρώ για έναν Βρετανό δεν ήταν το ίδιο για έναν Ινδό. Η εμπειρία αυτή μπορεί να είναι μόνο ενδεικτική, καθώς δεν τηρήθηκαν οι κανόνες της στατιστικής δειγματοληψίας ούτε αναρτήθηκαν δουλειές από όλους τους κλάδους με τα ίδια ποσοτικά και ποιοτικά κριτήρια, ώστε να υπάρξει σύγκριση.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_2_21/10/2012_499331



Έχουν αναλογιστει τι κόστος έχει αυτό για τον freelancer (αν πας νόμιμα με μπλοκάκι για τα ψιχουλα που πολλες φορες δινουν);:rtfm:

Μας βγάζουν και τεμπέλιδες τώρα οι ψεύτες!!

raspoutiv
23-10-12, 11:31
η Καθημερινή επί το έργον

το άρθρο αυτό πόσο το πληρώθηκε ο Λεωνίδας Στεργίου;
γιατί κάποιοι Ινδοί και κάποιοι Αφρικανοί σου γράφουν τέτοιες εκθεσούλες για 1€ και σου καθαρίζουν και το παρμπρίζ.

άντε, μετά τους "free lancers" να ετοιμάζονται κι οι σχεδόν ΔΥ δημοσιογράφοι να βγουν στον ανταγωνισμό. να γίνουμε επιτέλους ανταγωνιστικοί σα λαός

Οβελίξ
23-10-12, 11:39
Δεν ξέρω ποια είναι η εμπειρία σας από τέτοιου είδους πλατφόρμες, εγώ τις έχω χρησιμοποιήσει και ως freelancer και ως job poster. Έχω κάνει δουλειές που βρήκα στο peopleperhour με 15 € την ώρα και έχω αναθέσει δουλειές με αντίστοιχα χρήματα (κάμποσες σελίδες πριν είχαμε ξανασυζητήσει για αυτό το site).

Το ρεπορτάζ ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Είχα ποστάρει εργασία για απομαγνητοφωνήσεις στα ελληνικά (άρα για native speakers) και όλες οι απαντήσεις που πήρα ήταν από Έλληνες που ζούσαν στο εξωτερικό. Ούτε ένας από Ελλάδα. Κάτι λέει αυτό.

Δεν λέω ότι κάποιος μπορεί να ζήσει αποκλειστικά από κάτι τέτοιο. Λέω ότι είναι μία από τις (ελάχιστες) διεξόδους για να βγάλει κανείς λίγα χρήματα για αντίστοιχα λίγη εργασία.

Προτού αφορίσουμε και απορρίψουμε κάτι, λοιπόν, καλό είναι να το δοκιμάζουμε. Αλλιώς είναι τζάμπα κριτική χωρίς νόημα.

KLG
23-10-12, 11:50
5-10 σελίδες παραπάνω υπολογίζαμε τον φόρο για τους μπλοκάκηδες. Γιατί να δουλέψει κάποιος αν είναι να του πάρουνε το 70% ?

Btw υπάρχει και amazon turk mturk.com, ρίξτε του μια ματιά, αν και ο ανταγωνισμός απο Ινδους έχει ρίξει τις τιμές πολυ χαμηλά. Υπάρχουν όμως και δουλειες που απευθύνονται αποκλειστικά σε δυτικους και έχουν καλύτερες αμοιβές.

MNP-10
23-10-12, 11:53
Το ρεπορτάζ ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Είχα ποστάρει εργασία για απομαγνητοφωνήσεις στα ελληνικά (άρα για native speakers) και όλες οι απαντήσεις που πήρα ήταν από Έλληνες που ζούσαν στο εξωτερικό. Ούτε ένας από Ελλάδα. Κάτι λέει αυτό.


Λεει το εξης: Κανεις δε μπλεκει με Ελληνα job poster που (μπορει) να του ζητησει τιμολογιο. Οταν ο worker μπαινει σε μια πλατφορμα τυπου freelancer και θελει να βγαλει 2-3-5 χιλιαρικα για να συντηρειται, εννοειται δε θα παει να ανοιξει βιβλια στην εφορια και το τεβε για να του ζηταει το κρατος 5-8 χιλιαρικα το χρονο (>100% οσων βγαζει).

Οβελίξ
23-10-12, 12:26
Στο ΡΡΗ ούτε ζήτησα ούτε μου ζήτησαν μπλοκάκι ;-)

KLG
23-10-12, 12:47
Στο ΡΡΗ ούτε ζήτησα ούτε μου ζήτησαν μπλοκάκι ;-)

Φοροκλέφτης δλδ?

Οβελίξ
23-10-12, 13:22
Κάπως έπρεπε να πληρώσω το χαράτσι :biggrin:

chat1978
23-10-12, 22:19
Πραγματικά πάντως θαυμάζω την υπομονή του PopManiac ωρες ωρες..
On topic now :
α. Ζητάμε να αντιμετωπιστούμε ως μη παραβάτες , ως αθώοι από το φορολογικό σύστημα, όταν οι ίδιοι (στη πλειοψηφία μας) ως λαός γουστάρουμε τη φοροδιαφυγή και την εκλογικεύουμε. Με τι δικαίωμα ακριβώς ;
β. Οταν κάποια στιγμή καταλάβουμε ότι μόνο μέσω της καταπολέμηση της φοροδιαφυγής η οποία μόνο μέσω της αμίλικτης εφαρμογής των νόμων και διατάξεων μπορεί να γίνει (plus φυσικά της μηχανογράφησης και εφαρμογών πρακτικών που υπάρχουν κάτι 20ετίες σε άλλες χώρες,τα έχουμε ματαξαναπεί) θα δούμε άσπρη μέρα - κοινώς δεν θα μας μαστιγώνουν με νέους φόρους, ίσως έχουμε ελπίδα.

Έχω μια μικρή παρατήρηση στο θέμα.
Για πολλά χρόνια ήμουν και εγώ φαν τη παραπάνω άποψης.
Προσφάτως όμως έχω καταλάβει ότι δεν πληρώνω φόρους για την χώρα μου. Βάζω στην άκρη όλα τα υπόλοιπα και προχωράω.
Γιατί λοιπόν θα πρέπει να συνεχίσω να θεωρώ την πληρωμή φόρων σαν έννομη υποχρέωση μου;

Μια ακόμα παρατήρηση. Δεν είμαστε ο μόνος λαός που ψάχνεται για την λαμογιά.
Η μεγαλύτερη διαφορά όλων των εποχών είναι ότι όλοι οι ενδυνάμη λαμόγιοι φοβούνται μην τιμωρηθούν συνεπώς γενικώς δεν είναι και ακριβώς θέμα μαγκιάς στο οικογενειακό τραπέζι.


Γενικώς θα συμφωνήσω σε αυτό που προσπαθείς να πεις με την παρακάτω λογική

Εδώ και κάποιο καιρό, με αφορμή ένα δυο περιστατικά, με προβληματίζει ένα ερώτημα και ηθικό αλλά και πρακτικό.

Το ερώτημα είναι τι σημαίνει για τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου, όταν αυτός αποδέχεται στον κοινωνικό του κύκλο άτομα που χαρακτηρίζονται από μια συμπεριφορά, θεωρητικά ασύμβατη με αυτό. Τι σημαίνει λοιπόν αυτό, και ατομικά για τον άνθρωπο αυτό, αλλά και συλλογικά για μια κοινωνία που απαρτίζεται σε μεγάλο βαθμό, και από τους ανθρώπους που πράτουν τα “ασύμβατα” και από τους ανθρώπους που τα αποδέχονται χωρίς έστω και ένα στοιχειώδες κράξιμο.

Να το κάνω λίγο πιο πρακτικό το θέμα σε επίπεδο διλήματος, σε αναλογία πάντα με το ατομικό αλλά και συλλογικό ερώτημα.

Λέω ότι μισώ του παιδεραστές αλλά στον κοινωνικό μου κύκλο έχω άτομα που είναι παιδεραστές.
Λέω ότι μισώ τα ψέματα αλλά στον κοινωνικό μου κύκλο έχω άτομα που διαρκώς λένε ψέματα όποτε μπορέσουν.
Λέω ότι είμαι ηθικός αλλά στον κοινωνικό μου κύκλο έχω άτομα, ανήθικά κατά την προσωπική μου εκτίμηση.
Λέω ότι εγώ είμαι τίμιος αλλά στον κοινωνικό μου κύκλο έχω άτομα που είναι κλέφτες και μάλιστα μου το περιφανεύονται κιολας.
Λέω ότι θέλω το συλλογικό καλό και στον κοινωικό μου κύκλο έχω άτομα που τελικά κοιτάζουν αποκλειστικά και μόνο την παρτούλα τους.
Όλα τα διλήματα είναι βασικά το ίδιο, διαφοροποιούμενα μόνο στο πόσο σημαντική είναι η ασυμβατότητα. Σε κάθε περίπτωση, υποτίθεται ότι έχω μια θέση ή μια στάση ζωής( σωστή ή λάθος) που έρχεται σε αντίθεση με την στάση ζωής κάποιων στον κοινωνικό μου κύκλο.

Αν το σκεφτεί κανείς, τέτοιες διαφοροποιήσεις υπάρχουν, όχι μόνο μεταξύ ατόμων, αλλά και στο ίδιο το άτομο, όπου οι δύο πλευρές, θεωρητική και πρακτική, διαφέρουν πολύ. Δηλαδή άλλο τι δηλώνει και άλλο τι πράττω. Αυτό όμως είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.

Και επανέρχομαι στο δίλημμα. Τι σημαίνει λοιπόν για το άτομο και κατεπέκταση για την κοινωνία;

Δεν δείχνει δηλαδή κάτι για το άτομο μου, αν πχ κοινωνικοποιούμαι με

βιαστές
κλέφτες
νονούς της νύχτας
προδότες του έθνους
με παπάδες που τα πέρνουν για να πράξουν τα της πίστης τους

Για μένα δείχνει και μάλιστα πολλά. Πιστεύω ότι δείχνει ότι με βάση το συμφέρον μας κάποια τα κάνουμε γαργάρα εως και τα θαυμάζουμε κιόλας, ειδικά στα οικονομικά θέματα και στα θέματα προβολής. Συνεπώς ή λέω ψέματα (μεγάλο η μικρό) ή κάνω γαργάρα γιατί είμαι ένας ακόμα wanna-be.

Πως δηλαδή είναι δυνατόν κάποιοι σκληρά τίμιοι εργαζόμενοι να ανέχονται κάποιους που καμιά σχέση με αυτό δεν έχουν και τους δημιουργούν και πρόβλημα; Εγώ, δεν βλέπω άλλη επιλογή από το ή δεν είσαι τίμιος πχ ή απλά προσδοκάς για σένα ή για τα παιδιά σου, μια θέση ατιμίας.Άλλωστε δεν έχει περάσει καιρός, και αν έχει περάσει δηλαδή, από τότε που ήταν μάγκας στο οικογενειακό τραπέζι, ο Νο 1 λαμόγιος. Μήπως, σήμερα όποια διαφορά στην πλευρά της ηθικής που έχουμε διαλέξει προκύπτει από την έλλειψη επιλογής και όχι γιατί πραγματικά έχουμε κάποιο ήθος;

Πως είναι δυνατόν, για παράδειγμα να θεωρούμε καλό άνθρωπο, κάποιον ο οποίος έχει άμεσα πάρεδώσε με αυτή την κάστα Ελλήνων, που έχουν προδόσει το έθνος? Τι δείχνει αυγό για μια κοινωνία, δηλαδή την Ελληνική, όσον αφορά το τι ακριβώς έχει καταλάβει και πως έχει βρεθεί σε αυτό το σημείο;

Στην Αμερική για παράδειγμα, που τους κράζουμε, πως μπορεί να συσχετιστεί η συμπεριφορά του όλα για την πάρτυ μου αλλά και του καλού οικογενειάρχη και γείτονα; Στην Ελλάδα, πως μπορούμε να αποδεχόμαστε ακόμα, άτομα που ξέρουμε από πρώτο χέρι ότι μας κλέβουν έμεσα ή άμεσα; Για τους Γερμανούς τι δείχνει πχ, που τα λεφτά τους βγαίνουν από διεφθαρμένες εταιρίες και κατηγορούν αυτούς που διαφθείρουν;

Μπορεί αντιστοιχως ένα πατέρας με κόρη, να είναι κολητός με ένα μπίχτουλα με ιστορικό στις μικρούλες;

Και ένα πολύ μικρό δίλημα αλλά για μένα πολύ σημαντικό. Πως είναι δυνατόν ένας εργαζόμενος που γκρινιάζει για το ωράριο του, να πηγαίνει στο σουπερμαρκετ και στα μαγαζιά συστηματικά 10 λεπτά πριν κλείσουν οι επιχειρήσεις, χωρίς σεβασμό στην εργασία των συνανθρώπων του; Πως είναι δυνατό, υπό το σκεπτικό του "και αν πεινάσω στις τρεις", να θεωρούμε οκ την εργασία ανθρώπων σε ακατάλληλες ώρες. Πως είναι δυνατόν να κοινωνικοποιούμαστε με εργοδότες που ξεζουμίζουν τους σκλάβους, (ε υπαλλήλους ήθελα να πω) και να παραπονούμαστε για την δική μας εργασία; Ακόμα καλύτερα, πως είναι δυνατόν να ψωνίζουμε και από τέτοιες επιχειρήσεις, όταν έχουν πλήρη γνώση και επιλογή;

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου αμέτοχο σε όλα τα παραπάνω, αλλά κάπου βλέπω ότι η ελληνική κοινωνία, από τα μικρά πράγματα μέχρι τα πιο χοντρά, ουσιαστικά ούτε καν να αντιλαμβάνεται την συμμετοχή της στα δεινά που έχουν έρθει, ανεξαρτήτως των μεγάλων συμφερόντων. Και η συμμετοχή φαίνεται από την έλλειψη κοινωνικής συνοχής και την απουσία εθνικής κοινωνικής θωράκισης σε εχθρούς τους έθνους, ξένους ή Ελληνικούς.

Δεν μπορεί πάντα να κρυβόμαστε πίσω από την σημαντικότητα του ηθικού διλήμματος, γιατί καλώς ή κακώς ουσιαστικά εφαρμόζουμε το ότι είναι Νόμιμο (ή δεν τιμωρείται) δεν είναι πάντα και ηθικό. Πρέπει κάποια φάση, αν θέλουμε να πούμε ότι κάτι θα κάνουμε όχι σαν χώρα αλλά σαν ελληνικό έθνος, να βάλουμε το μαχαίρι στο κόκκαλο και να πάρουμε θέση σε θέματα νομικά αλλά και ηθικά..

Το παραπάνω το είχα γράψει ένα χρόνο πριν και για μένα αποτελεί μαζί με την μη άσκησης αυτοκριτικής το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια. Απλά τώρα πληρώνουμε σαν χώρα το ξέφραγκο αμπέλι αδιαλαξίας και ψωροπεριφάνειας που δημιουργήσαμε.
Όμως αυτό που συμβαίνει την σήμερον ημέρα με τους φόρους είναι παράνομο. Είναι ηθικό λοιπόν να είσαι νομοταγής? Θα μου πεις το τι είναι ηθικό είναι υποκειμενικό και θα συμφωνήσω.
Αυτό ακριβώς όμως πήρε ο Έλληνας και το έκανε από τρίχα τριχιά. Από μια σχετικά λεπτή γκρίζα ζώνη την έκανε συστηματικά μια παχιά ζώνη καθημερινότητας.

Και φυσικά κανείς δεν έφταιξε σε προσωπικό επίπεδο. Ούτε καν στο άμεσο κοινωνικό κύκλο. Φυσικά έφτιαξαν όλοι οι υπόλοιποι!

Η Ελλάδα είχε χρόνια κοινωνικό πρόβλημα παρόλο τα παραμύθια που πιστεύαμε. Άλλωστε μας αρέσουν πολύ τα παραμύθια και ειδικά αυτά που μας αυτο-παραμυθιάζουν.Δεν αξίζει αυτό που συμβαίνει και κάτω από τέτοιες περιστάσεις αυτά είναι ψιλά γράμματα. Δυστυχώς όμως δεν βλέπω λύση κάτω από την ίδια κοινωνική συμπεριφορά και προσδοκία και βλέπω ένα άσχημο φάβλο κύκλο. Ακόμα και επανάσταση να γίνει, θα δεχτεί ο Έλληνας κάθε λέρα που απλά θα του πλασάρει κάτι ελάχιστα καλύτερο. Όπως ακριβώς έγινε με την οικογένεια Παπανδρέου και ειδικά το παραμύθι του λεφτά υπάρχουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.